לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-02-2005, 16:28
צלמית המשתמש של לידור
  לידור לידור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.01
האמן מנשה קדישמן שקע בחובות - העירייה ויתרה

הסיפור הזה כבר לא נשמע מוזר: אמן בינלאומי מצליח ומוכר – מתקשה להתקיים בכבוד בישראל. מנשה קדישמן, חתן פרס ישראל, שיצירותיו מעטרות מוזיאונים וגנים ברחבי הארץ, צבר חוב של עשרות אלפי שקלים לעירייה. "אני מוכן לשאת את החוב ביצירות", הציע קדישמן. הפעם העירייה ויתרה לו
יובל קרני

האמן מנשה קדישמן הוא סיפור הצלחה בינלאומי. הכבשים שחוזרות ומופיעות בעבודותיו הפכו אותו לאחד היוצרים המוכרים ביותר בארץ. אבל מתברר שבישראל – גם צייר ופסל מפורסם מתקשה להתקיים בכבוד הראוי לו.

בתקופה האחרונה נקלע קדישמן לחובות גדולים למס הכנסה, לעיריית תל-אביב ולגופים אחרים. בעקבות מצבו הכלכלי הקשה החליט ראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי, לוותר לו על חלק מחובות הארנונה, באמצעות קרן סיוע מיוחדת ששילמה במקומו 20 אלף שקל לכיסוי חלק מחוב הארנונה שלו.

בהחלטת מועצת העיר נאמר כי "אמן תל-אביבי בעל תרומה ניכרת לעיר בתחום האמנותי שבו הוא עוסק נקלע לקשיים כלכליים קשים, והוחלט לאשר לו סיוע שיופנה לחוב הארנונה". נתן וולוך, מ"מ ראש עיריית תל-אביב, הסביר אתמול כי "הבקשה עברה ביקורות רבות, ונבחן מצבו הכלכלי של האמן, ורק לאחר מכן זה הגיע לאישורו של ראש העירייה".

קדישמן, חתן פרס ישראל, בן 72, כלל לא ידע עד אתמול שהעירייה נחלצה לעזרתו. "יש לי חובות גדולים, אבל לא ביקשתי עזרה כספית. אני בכלל לא מסכן", אמר. לא מזמן, סיפר, הידפקו על דלת ביתו בשעת לילה מאוחרת אנשי ההוצאה לפועל. "זה לא היה נעים, אבל באחת הפעמים הגיע בחור צעיר מההוצאה לפועל ואמר לי: 'קדישמן, לא נעים לי ממך כי עליך'. הוא רצה ממני כרטיס אשראי, אבל לי אין כרטיס אשראי כי אני לא מסתדר עם הבנקים".

"כתבתי לחולדאי", ממשיך קדישמן, "שזה לא מנומס לבוא לבן-אדם תה בתשע בלילה. אני בן-אדם מבוגר. מה יש? אני לא תורם לכם מספיק? אני מתגורר בתל-אביב, אני אמן תל-אביבי, אז תנו לי כבוד. אני חושב שזה יפה מאוד שהעירייה עוזרת לאמנים. המחשבה היתה יפה, וכל הכבוד להם, אבל בעוד חודשיים זה יהיה בדיוק אותו הדבר. האמת, אני בכלל לא יודע אם אני רוצה לקבל מהם מחיקת חובות".

קדישמן הציע רעיון אחר להסדרת חובותיו לעירייה: "שייקחו ממני יצירות אמנות תמורת תשלום הארנונה. אני מעדיף לשלם באמנות במקום בכסף". ההסדר

הזה עבד מצוין בשביל קדישמן כשנקלע לחובות לבנק הפועלים. הוא העביר לבנק עבודות שלו תמורת שמיטת החוב. "או שהעירייה תעשה איתי סידור, או שאני אחפש מקום אחר מחוץ לתל-אביב", אמר קדישמן. "עכשיו מחפשים אותי ממס הכנסה עם החוקים הטיפשיים שלהם והמבצע האידיוטי הזה 'מס וחלילה'. אמרו לי 'אם לא משלם, אנחנו פורצים לך הביתה'. אני אדם שתורם הרבה – אין אגודה או גוף שפונים אלי ואני אומר להם לא. רק בינואר תרמתי עשר עבודות שלי".

מנשה קדישמן הוא אחד האמנים הישראלים הבולטים ביותר. במשך עשרות שנים הוא מצייר ומפסל יצירות מפורסמות המעטרות גינות, גלריות ומוזיאונים בכל רחבי הארץ. יותר מכל מזוהות יצירותיו עם דמות הכבשה. לצד הציור והפיסול הוא עסק גם באמנות עכשווית יותר: ציור על כוסות קפה, עיצוב בקבוקי וודקה ועיצוב כדורי-רגל שנמכרו במכירה פומבית של הפועל תל-אביב. לפני כשנה וחצי מכר את האוסף הפרטי שלו ותרם חלק מהכנסותיו לעמותה למען ילדים נזקקים.

מדוע אמנים שמצליחים בעולם מגיעים למצב כזה?

"קשה להסתדר בארץ כי לאמן אין הכנסה קבועה. אין לנו משכורת חודשית. אם זה היה חוב חד-פעמי, אז מילא. אבל אצלי זאת צורת חיים".

ראש העירייה הנוכחי, רון חולדאי, אמר כי "עיריית תל-אביב מאז ומעולם עשתה כבוד לאמנים שהתגוררו בעיר וסייעה להם בזמן של מצוקה כלכלית. עשינו את זה שלא לפרסום, ולכן גם איננו מפרסמים את שמם".

עשרות אמנים בישראל שנמצאים במצוקה כספית נאלצים לקבל עזרה מהקרן לאמנים במצוקה על-שם דודו דותן. הקרן פועלת במסגרת עמותת רבינוביץ' לאמנויות ומחלקת מדי שנה כחצי מיליון שקל לאמנים נזקקים. את התקציב לקרן מעבירים מפעל הפיס ומשרד החינוך. בקרן רבינוביץ' מודים כי מדי שנה עולה מספרם של האמנים, חלקם מוכרים ומפורסמים, שמגיעים למצוקה כספית ונאלצים לקבל עזרה מהקרן. נתן וולוך, יו"ר הקרן: "ישנם מקרים של אמנים, שחקנים, סופרים ומשוררים ידועי שם שאני בעצמי מופתע איך הם הגיעו לפת לחם".

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:04

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר