לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-06-2007, 06:08
צלמית המשתמש של י''ש
  י''ש י''ש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.06
הרשה לי לשאול אותך ואת הרב של הטכניון כמה שאלות
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "כבר נטחן עד דק"

בס''ד

אדם שרוצה להבין את התורה יותר טוב חוקר את העינין מצד המדע ומצד התורה ומגיע למסקנה כמו הרב יצחק פנגר (במיוחד אדם כמהו שלפני שחזר בתשובה ידע מספיק מדע {בלשון המעטה}) אתה אומר לי שהוא לא מבין כלום למה??
לא יודע תורה ולא יודע מדע ואיך זה מתקשר לעובדה של הסתירות ועוד דבר התורה אין סתירות במדע לעומת זאת יש שלא נדבר על זה שכתבת את התגובה לפני ששמעת את השיעור נכון???
הנה אני אביא לך סתירה אחת של המדע- המדע מקבל את תאורית האבולציה למרות 2 עובדות= העולם והמדע לא יכול להתנגד לחוקי הטבע החוק השני של הטרמודנמיקה אומר שהעולם שואף לאי סדר (אם תשאיר פרי או ירק ללא טיפול הוא ירקב אם תשאיר מדף ללא טיפול הוא יתמלא אבק) ועכשיו איך מהאי סדר הזה האבולציה יכלה ליצור סדר מופתי של תאים ואתה יודע מה קורה בתאים האלה יש להם טכנולוגיה שעוד לא הומצאה כאן ושם היא כבר קיימת עוד דבר אם אכן האבולוציה היתה נכונה משמע שבין יצור ליצור חדש היה צריך להיות יצור ביינים למשל דוב עם כנף ומאז שהתאוריה פותחה עד היום לא נמצאה אפילו הוכחה אחת של מאובנים או משהו דומה של יצור ביינים וגם דרווין (הוגה האבולוציה) התייחס לכך בספר שכתב ואמר נכון שעד עכשיו לא נמצאו מאובנים ואז הוא גם אומר למה שים לב לתשובה ימצאו אותם כלומר עוד לא אבדה תקוותנו נחכה ובסוך ימצאו אותם עד היום לא נמצא מבחינתי מספיק זמן כדי לפסול את תורת האבולוציה (מספיק מדעי מבחינתך) כלהקטע שהבאתי עכשיו נאמר בהרצאה את זה אני כותב לך מהזיכרון אז לפני שאתה מאשים רק או יהודי באי ידיעה בתורה או במדע שמע אותו כמה דקות ותראה איך הוא מדבר על מה אם זה הגיוני
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 15:19
צלמית המשתמש של maxim k
  maxim k maxim k אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.06
שלח הודעה דרך MSN אל maxim k
באמת |:
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי שמוליק שמתחילה ב "המדע מקבל את תורת..."

ציטוט:
אין היום אף מדען שמקבל (את האבולוציה)

זאת טענה די הזויה, אתה לא חושב?

ציטוט:
להיפך המדע הוכיח בכמה אופנים שתורת האבולוציה לא נכונה.

1. המדע לא יכול להוכיח כלום.
2. אולי אתה מדבר על מדען מסויים שניסה להפריך את האבולוציה
3. גם אם מדען מסויים חושב שהאבולוציה לא נכונה, נכון להיום אין דרך שבה הוא יכול להוכיח שהיא לא נכונה, קל וחומר ב"כמה אופנים".

והערה בקשר לאשכול עצמו: זה עוד אשכול מטומטם בטירוף. אין ולא יכולה להיות הוכחה לקיום האל, ולהפך.

עריכה:
הסתכלתי עכשיו על ההרצאה של הרב פנגר. באמת שזה דמגוגיה חסרת טעם, ולא הוכחה. הבלבול שכל על כמה שהבן אדם מסובך ולכן לא יכל להיווצר במקרה זה זיבולי שכל ומראה על חוסר הבנה של הרב בתחום האבולוציה והמפץ הגדול.
בהמשך ההרצאה, הוא מפגין ידע עוד יותר "מרשים" בחוקי התרמודינמיקה

נערך לאחרונה ע"י maxim k בתאריך 22-06-2007 בשעה 15:41.
חזרה לפורום
ישן 24-06-2007, 18:57
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
הקטע ממנו התעלמת ושאליו הפניתי (ההדגשות בשבילך ידידי)
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "רב הטכניון כתב שאין בתיאוריות..."

ציטוט:
אין גם מקום לעימות אומללים עם עמדה זו או אחרת
הבוקעת מתוך התורה, כיון שאין התורה באה לגלות לנו
את התהליכים הטבעיים של הבריאה, אלא את
המהלכים המטאפיזיים, המוסריים והחינוכיים
. רש"י,
מפרשו הגדול של התורה, מזהיר אותנו כבר מהפסוק
הראשון: 'אין הזה אומר אלא דורשני', ויצעדו בעקבות
הנחייתו זו כל גדול חכמינו. כמה אומללים מצטיירים
כל אלה המנסים ליישב בין אורכן של התקופות
המתוארות בתורה ובין אלו הנגזרות מהאסטרופיזיקה
המודרנית (כביג-בנג וכדו'), מבלי לתת את הדעת שעצם
מהותה הבריאה איננה יכולה להתרחש בתוך הזמן כיון
שהיא היוצרת את הזמן
, ולכן כל תיאוריה התלויה בזמן
או המתוארת במונחי זמן אינה יכולה לשקף נאמנה
בריאה בכלל. אין מאמר קצר כזה מאפשר לדון בבעייה
כה מורכבת (מדעית כפילוסופית) כבעיית זו של הזמן
שזעזעה בעוצמתה כל הפילוסופיות וכל התרבויות,
למרות שרבותינו ידעו לפתור אותה תוך דיון קצר בקוצו
של יוד שבמלה 'בראשית'. כמה אומללים ומעוררי
רחמים כל הטוענים (מתוך הצבור המאמין כמו מתוך
צבור 'הצלבנים המטריאליסטים' הלוחמים בחירוף נגד
האמונה או התורה) שפרשת בראשית מהווה תיאור
מדעי מטריאליסטי של המציאות, כאשר האור נברא
ביום ראשון והשמש ביום רביעי, וכאשר התורה מדברת
על מושגי 'יום' ו'לילה' לפני שתיווצר מערכת שמש
הנותנת מקום לימים ולילות. רק ילד קטן לא יבין
שפרשת בראשית אינה אלא תיאור מטאפיזי מוחלט של
בריאה רוחנית מתוך מהות רוחנית המהווה שורש
הבריאה, מהות שהיא כל כולה רוחנית מופשטת, על אף
שתיאור זה ניתן לאיזו שהיא פרשנות פשטנית יותר
לצורכי כל אלה שאינם מסוגלים להתרומם לאותן
הפסגות הנשגבות של המחשבה הדתית והאמונית
הישראלית. באמצעות הבהרה זו הנני נקי גם מהחשש
שמא ח"ו אני דוגל בעמדה הנוצרית ביסודה, בה דגל
לייבוביץ, לפיה אין קשר בין מדע ותורה. הקשר בין דת
ומדע הוא פה, סמוי מן העין. טענתי שייכת לקטגוריה
אחרת לגמרי, והיא: מבחינה מדעית וכמבחינה
פילוסופית, שאלת הזמן אינה ברת פתרון שלם ע"י
האדם, כיון שהזמן עצמו נברא. ודוקא מפאת הקשר
המהותי העמוק, על אף שהוא סמוי בין דת ומדע, אין
כמעט תיאוריה אחת שבה מינימום של אמת שלא ניתן
להתאימה לתיאור התורני בזכות אותו קורטוב של אמת
הגלום בתוכה. הוכחה, דוד אחרי דור רבים מחכמי
ישראל התאימו אותה למדע דורם ע"מ להשקיט מבוכות
אלו או אחרות אצל מאמינים. דבר ה' מספיק רחב כדי
לאפשר פרשנויות מגוונות, נכונות כמוטעות, והבחירה
האנושית נשארת שלמה במלואה.

חזרה לפורום
ישן 24-06-2007, 20:52

כל עוד משקרים לזמן מוגבל וקצוב אין בעיה
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "CK הדברים נכונים ואני מסכים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ayedavid
CK

הדברים נכונים ואני מסכים גם עם הרווח שבין האותיות.

ובכל זאת, ישנו אדם (זמיר כהן) שדואג לקרב רחוקים וליישב עבורם את הסתירות.

כמו שאמר הרב שרקי באחת משיעוריו על הרב קוק שאמר שמה שבנוי על שקר יכול להחזיק מעמד איזה פרק זמן מסויים, ויכול להיות שהאדם יבנה אפילו דברים טובים (לדוגמא הוא עכשיו מתפלל 3 פעמים ביום כי סיפרו לו שהדינוזאורים לא היו אף פעם או היו לפני כמה מאות שנים (כך שמעתי במו אזני באחת מהרצאותיו של ____)), על יסוד השקר הזה האדם מתחיל לגלות את היהדות.
אומר הרב קוק - ברגע שמגלים את יסוד השקר הכל נהרס כולל הדברים הטובים עד היסוד של השקר לאחר שעוקרים אותו ניתן אולי לבנות מחדש.
בניגוד למה שאולי אתה רומז, אני חושב שאנשים הם לא טיפשים ובמוקדם או במאוחר יגלו את השקרים האלה ואז יצטרכו להרוס הכל ולבנות מחדש.
אז לא עדיף להתחיל עם דברים אמיתיים?

חזרה לפורום
ישן 24-06-2007, 23:52

באמת שאין לי רצון להתנצח
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "לא, זה לא מה שטענתי. אין לי..."

ציטוט:
לא, זה לא מה שטענתי. אין לי כוח להמשיך.

ישנם המון רבנים עם דעות שונות ותפקידים שונים. אם תתאמץ לפסול כל מי שלא מתאים לך מסיבות רגשיות, או מתוך רצון להתנצח, דעתך לא תתרחב. וגם אם תחשוב שהיא תהיה ישרה יותר - תטעה.

אלא רק להעמיד אותך על האמת.
אינני מתאמץ לפסול אף אדם מתוך סיבות רגשיות או אחרות.
הרב שרקי טוען שהעובדה שאדם בוחר להיות חרדי או לאומי קשורה לשרשי הנשמות, למרות זאת יש אנשים שלמרות ששורש נשמתם מוביל אותם לכיוון החרדי בוחרים להודות על האמת.
דוגמא לנ"ל הרב חרל"פ.

רבי נחמן מפרש את "צדיק ורע לו" כאדם שהוא באמת צדיק, אבל רק לו כי הוא לא שייך (מבחינת דעותיו ומעשיו) לדור שבו הוא חי. אתה מכיר אנשים כאלה? שדעותיהם מתאימות ל200 שנה אחורה?
זה מאד חשוב לדעת באיזו תקופה אתה חי כי אם לא, אם אתה לא מודע לתקופה, אתה עלול לפספס את הכל.
רוצה דוגמא קלאסית לנ"ל:
יש רבנים ששואלים - מתי תתחיל כבר הגאולה?
ותלמידיהם מחזיקים מחרים אחריהם.
משל לאדם ההולך בצהריים ושואל עוברי אורח "מתי יעלה השחר?" וד"ל.

חזרה לפורום
ישן 25-06-2007, 09:32

נו באמת
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "אם אכלת את ההסבר הזה (כל אחד..."

ציטוט:
אם אכלת את ההסבר הזה (כל אחד בוחר לפי שורש נשמתו, אבל יש כאלה שלמרות ששורש נשמתם שונה - יודעים שאני צודק מכולם), ואתה לא מתבייש לנפנף בו לידינו (המסכנים משורש הנשמה השונה)

אין מילים.

רק שבמקום לנסות לכתוב לאנשים דברים הפוכים משורש נשמתם, עדיף שתעשה משהו מועיל

לו טרחת לקרוא ולהבין את דברי במלואם לא היית מזלזל.

למרות שיש לאדם נטייה מסויימת הנגזרת משורש נשמתו, הוא יכול לעשות כל מה שיחפץ.

הדוגמא של הרב חרל"פ היא רק דוגמא אחת.

דוגמא אחרת היא תלמידיו של האריז"ל:

לפני שהוא נפטר הוא גילה להם את שורש נשמתם – חלק מהם היו משורש ערב רב. זה עדיין לא מנע מהם להיות צדיקים.

חזרה לפורום
ישן 24-06-2007, 19:55
  ayedavid ayedavid אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.11.05
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "יותר נכון לומר שאת התורה ניתן..."

אין הוכחה לאבולוציה ולא ניתן להוכיח דבר מהעבר, יש טיעונים בעד ויש טיעונים מנגד.

אין לי בעיה עם מקורות, אך המקורות ששלחת לא יחדשו לי דבר.

בפרט כשהאמונה באבולוציה היא אמונה בכוח המקרה - אזי ניתן להוכיחה כבלתי הגיונית בעליל - בדיוק כמו ג'ק - ועושים זאת מדענים רבים שאין להם אינטרס ליישר קו עם האסכולה המדעית (לא כל מדען שמאמין באבולוציה באמת הוכיח אותה - אלא שהוא מעדיף לכתוב על תגלית שמאששת ומשלימה עבורה את הפאזל).

כשהאמונה באבולוציה היא בסה"כ אמונה באופן ההתפתחות - אך לא בגורם מקרי או הישרדותי גרידא, היא אינה סותרת את היהדות.

כדי שלא תתבלבל אבהיר כאן שלא כתבתי את דעתי - אלא שכתבתי מה ניתן להוכיח ומה לא. עיין במאמר של פרופסור משה טרופ אם מעניינת אותך הגישה הנ"ל.

את אמיתות התורה וייחודה ניתן להוכיח. אמנם גם כאן תחום המדע לא יכול להיות המכה בפטיש - לא לחיוב ולא לשלילה, אך בסוגיות מעין אלו ההכרעה נתונה לכוח ההיגיון. השוואת עם דתות, בחינת האפשרויות הרבות וכו' - ואם תשאל אותי? הצצה אמיתית בפנימיות התורה.
חזרה לפורום
ישן 27-06-2007, 07:50
  WeBit WeBit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "אין [b]הוכחה[/b] לאבולוציה..."

שלום,
לא רציתי 'להקפיץ' את האשכול אחרי שהוא 'דעך', אבל בכל-זאת אני אכתוב נקודות בגדול:

א.לא ניתן להוכיח שום דבר עם הוכחה מושלמת ללא ספקות, ללא קשר למדעי העבר, וקל-וחומר במדעי העבר. יש מושג (מתחום הפלילים דווקא) שנקרא "הוכחה מעל ספק סביר": כדי להרשיע פושע מספיק להוכיח שיש לו קשר ניסבתי לאירוע - זה נחשב הוכחה מעל ספק סביר. כנ"ל לגבי כל דבר במדע: אם זה עובד, נכון, ומוכח בכלים מדעיים - ככל הנראה זה היה כך. לא ניתן לדעת האם זה היה כך בשלמות, כי אף אחד לא היה שם. אבל כמו שאנחנו יכולים להוכיח(מעל לספק סביר) שפלוני רצח את אלמוני(אני מדבר על רוב המשפטים, כמובן), כך אנו יכולים להוכיח שהייתה האבולוציה(טוב, ההשואה לא מושלמת וחפה משגיאות - אבל אני מקווה שהכוונה נמסרה בהצלחה). נכון, ובזה אני מסכים איתך, ואני חושב שלזה כיוונת בדבריך - אי-אפשר לומר בשלמות שזה מה שקרה, כי אין לנו תיעוד מהתקופות שלפני השינויים, אבל האבולוציה הוכחה "הרבה-מאוד-מאוד מעל לספק סביר".
ב.מדוע ה"אמונה" בכוח המקרה נחשבת אצלך ל"בלתי הגיונית בעליל"? אשמח לפירוט שלב-אחר-שלב(אמונה בכוח המקרה>X>אולי עוד Y>בלתי הגיוני, כי...).
ג.אשמח לדעת כיצד ניתן "להוכיח", כביכול, את "אמיתות התורה".

אם לא תגיב - אבין אותך(גם אני לא רציתי כ"כ להגיב על מנת לא להקפיץ את הנושא).
בהצלחה,
חזרה לפורום
ישן 28-06-2007, 03:55
  EinOdMilvado EinOdMilvado אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.05.07
שלח הודעה דרך ICQ אל EinOdMilvado שלח הודעה דרך MSN אל EinOdMilvado
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי maxim k שמתחילה ב "באמת |:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי maxim k
זאת טענה די הזויה, אתה לא חושב?

1. המדע לא יכול להוכיח כלום.
2. אולי אתה מדבר על מדען מסויים שניסה להפריך את האבולוציה
3. גם אם מדען מסויים חושב שהאבולוציה לא נכונה, נכון להיום אין דרך שבה הוא יכול להוכיח שהיא לא נכונה, קל וחומר ב"כמה אופנים".

והערה בקשר לאשכול עצמו: זה עוד אשכול מטומטם בטירוף. אין ולא יכולה להיות הוכחה לקיום האל, ולהפך.

עריכה:
הסתכלתי עכשיו על ההרצאה של הרב פנגר. באמת שזה דמגוגיה חסרת טעם, ולא הוכחה. הבלבול שכל על כמה שהבן אדם מסובך ולכן לא יכל להיווצר במקרה זה זיבולי שכל ומראה על חוסר הבנה של הרב בתחום האבולוציה והמפץ הגדול.
בהמשך ההרצאה, הוא מפגין ידע עוד יותר "מרשים" בחוקי התרמודינמיקה

בס"ד

"והערה בקשר לאשכול עצמו: זה עוד אשכול מטומטם בטירוף. אין ולא יכולה להיות הוכחה לקיום האל, ולהפך."
תגובה: טעות. התורה אומרת לאדם, שאם הוא יהיה אמיתי ואובייקטיבי, הוא לא יאמין שאולי יש בורא לעולם אלה יידע בידיעה ברורה שישנו בורא לעולם והוא גילה לנו את רצונו - "וידעת היום והשבת אל לבבך כי ה' הוא האלוקים", "ואתם הראתם לדעת כי ה' הוא האלוקים".

שוב, זה תלוי האם האדם באמת מחפש באמת את האמת או שמה הוא משוחד לצד שלו.
חזרה לפורום
ישן 28-06-2007, 17:51
צלמית המשתמש של maxim k
  maxim k maxim k אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.06
שלח הודעה דרך MSN אל maxim k
ומה אומרת התורה על אנשים שלא יודעים להבין מה שהם קוראים?
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי EinOdMilvado שמתחילה ב "[QUOTE=maxim k]זאת טענה די..."

ציטוט:
תגובה: טעות. התורה אומרת לאדם, שאם הוא יהיה אמיתי ואובייקטיבי, הוא לא יאמין שאולי יש בורא לעולם אלה יידע בידיעה ברורה שישנו בורא לעולם והוא גילה לנו את רצונו - "וידעת היום והשבת אל לבבך כי ה' הוא האלוקים", "ואתם הראתם לדעת כי ה' הוא האלוקים".

שוב, זה תלוי האם האדם באמת מחפש באמת את האמת או שמה הוא משוחד לצד שלו.

"טעות"?
1. לא משנה מה התורה אומרת, זה לא מוכיח כלום.
2. אפילו אם התורה צודקת במקרה זה, גם אם מישהו חושב שהוא יודע שיש אלוהים, זה עדיין לא אומר שהוא קיים

כדי להבין מהי הוכחה אתה מוזמן לקרוא פה:http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94...%9B%D7%97%D7%94
חזרה לפורום
ישן 20-06-2007, 19:03
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי י''ש שמתחילה ב "קודם כל לא אמרתי שאתה לא מאמין בקב''ה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי י''ש
בס''ד

כתוב ''בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ''
הקשר הוא שכתבת שהעולם נוצר ממפץ גדול עם זה אני לא מסכים אף על פי שזה לא סותר את הנאמר בתורתנו הקדושה
אם אפשר פחות אנגלית העינים שלי לא יכולותלראות יותר מידי אותיות כאלה

א.ובכן, מהיכן ההוכחה שהם נבראו יחד? אני רואה מפה שהשמים נבראו קודם. אני מציע לך לקרוא את הפסוקים האלה כפשוטם. ואולי אחרי זה להיעזר בפירושים המופיעים לצידם, ובמיוחד הרמב"ן - המסבירים את הפסוקים לפי המדע(כל פרשן לפי תקופתו, אבל ההסברים דומים. הרמב"ן, שהיה הקרוב ביותר לתקופתנו - מדבר ממש על "יולי", כפי שקראו הפילוסופים את אותו חומר ראשוני).
ב.מאיזו סיבה אתה מרשה לעצמך לא להסכים עם המפץ הגדול? האם גם אתה מאלה שמאמינים בקדמות העולם...?
ג.מה הבעייה באנגלית? - אני כבר יודע את התשובה שתרצה לכתוב: "לא לשון הקודש", ובכן ידידי - אל תעש עמך 'צדיק' - חז"ל קראו המון 'חומרים'(=לימודיים) מהבבלים, מה שאומר שהם קראו המון ארמית(ואף התלמוד כתוב בארמית-יהודית-עברית בכתב עברית). וידידי, להזכירך האותיות שאתה משתמש בהם היום הן לא "כתב הקודש" המקורי, אלא כניסה מאוחרת יותר - אותיות "אשוריות", ככה שאין כל הבדל בין האותיות האושריות לאותיות האנגליות, שתיהן לא "כתב הקודש".
חזרה לפורום
ישן 21-06-2007, 15:48
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי י''ש שמתחילה ב "קודם כל בוא נרגע"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי י''ש
בס''ד

א. אני מעדיף לא להתווכח על זה עד שאני אתייעץ עם אנשים שמבינים יותר טוב ממני
ב. מאותה סיבה שאתה מרשה לעצמך להאמין במפץ. א. זה מעולם לא הוכח (ההתפשטות של העולם זו לא הוכחה) ובתורתנו הקדושה לא נאמרה אפילו מילה על פיצוץ שוב זה לא סותר אבל אני במפץ הגדול לא מאמין לעומת זאת אני כן מאמין שהעולם נברא
ג.זה מה שרציתי לכתוב פשוט מאוד השליטה שלי בשפה האנגלית לא מאפשרת לי כל כך לקרוא טקסטים באנגלית אין לי עם זה בעיה הלכתית כמו שאתה חושב פשוט אני לא יכול לקרוא טקסט שלם באנגלית וגם אם אני מכיר את כל המילים בו להבין מה הוא רוצה

א.זאת בדיוק אחת הבעיות המרכזיות שהעלתה תופעות ה'חזרה בתשובה'. אתה לא מסוגל לחשוב לבד? אתה לא מסוגל לקרוא את פרשת הבריאה לבדך? אני מבטיח לך שאתה יכול לקרוא את פשט פרשת הבריאה בדיוק כמו רש"י(אולי למעט פירושי מילים מסויימות, למרות שכיום כולנו יודעים בגדול את הפירוש של ביטויים כמו "תוהו ובוהו"). אולי במקום לאמץ לך גישות של אחרים תנסה לבנות לעצמך גישה, ורק לאחר מכן למצוא חז"ל\רבנים וכו' שתומכים בדעתך?
ב.המפץ הגדול כבר הוכח. הוספתי בסוף מספר ספרים קישורים (בעברית, כדי שלא תצטרך להתאמץ יתר על המידה) שאני ממליץ לך לקרוא על זה.

המפץ הגדול, ספרים וקישורים:ג.דבר נוסף שנורא מעניין אותי: איך אתה חושב שהעולם נוצר? הקב"ה "חשב"(בהשאלה) על עולם, והוא פשוט בא? האם הקב"ה פשוט התעלם מכל חוקי הפיזיקה שהוא עתיד לחוקק ברגע הבריאה?

ועצה אחרונה, ידידי: אל תמהר להסיק מסקנות מדבריהם של כל האנשים. אל תמהר מתוך כך לפסול כל דבר לפני שבחנת אותו בעצמך לבדך ובשלמותו.

בהצלחה לך בקריאה ובכלל,
חזרה לפורום
ישן 21-06-2007, 17:25

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "[QUOTE=י''ש]בס''ד א. אני..."

כמה הארות על דבריך:

א. אני מניח שאתה מסכים אך אדגיש בכל זאת; אין שום סתירה בין פרשת הבריאה לבין המפץ או האבולוציה. בפרט כשחז"ל כבר העידו שפרשת הבריאה אינה כפשוטה כלל.

ב. הבנת פשט הכתוב במעשה בראשית הוא כמעט ובלתי אפשרי. הרמב"ן הוא מהראשונים שביארו את הדברים ברמזים דקים על פי הקבלה.

ג. עיקר הדברים הנכתבים באתרי הידברות וכדו' מתמקדים פחות באופן הבריאה ויותר בהוכחת הצורך שבמתכנן הבריאה. כך שגם הם עצמם לא בהכרח מחפשים לסתור את המפץ אלא להוכיח את קיום הבורא.

ד. הפנית אותו לכתבות עיתון, מכתבות עיתון לא ניתן ללמוד מדע. שום פרט במדעי העבר לא יכול להיות מוכח - ע"פ קרטריון ההוכחה, שכן לעולם לא ניתן להוכיח שחוקי הטבע לא עברו שינוי כלשהו מסיבה לא ידועה.

ה. מאמר של ד"ר מרדכי הלפרין:
http://www.medethics.org.il/article...sia67-68.06.asp

נערך לאחרונה ע"י ayedavid בתאריך 21-06-2007 בשעה 17:28.
חזרה לפורום
ישן 21-06-2007, 18:18
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "כמה הארות על דבריך: א. אני..."

ציטוט:
כמה הארות על דבריך:

א. אני מניח שאתה מסכים אך אדגיש בכל זאת; אין שום סתירה בין פרשת הבריאה לבין המפץ או האבולוציה. בפרט כשחז"ל כבר העידו שפרשת הבריאה אינה כפשוטה כלל.

ב. הבנת פשט הכתוב במעשה בראשית הוא כמעט ובלתי אפשרי. הרמב"ן הוא מהראשונים שביארו את הדברים ברמזים דקים על פי הקבלה.

ג. עיקר הדברים הנכתבים באתרי הידברות וכדו' מתמקדים פחות באופן הבריאה ויותר בהוכחת הצורך שבמתכנן הבריאה. כך שגם הם עצמם לא בהכרח מחפשים לסתור את המפץ אלא להוכיח את קיום הבורא.

ד. הפנית אותו לכתבות עיתון, מכתבות עיתון לא ניתן ללמוד מדע. שום פרט במדעי העבר לא יכול להיות מוכח - ע"פ קרטריון ההוכחה, שכן לעולם לא ניתן להוכיח שחוקי הטבע לא עברו שינוי כלשהו מסיבה לא ידועה.

ה. מאמר של ד"ר מרדכי הלפרין:
http://www.medethics.org.il/article...sia67-68.06.asp

א. אין סתירה בין התורה למפץ הגדול ו\או לאבולוציה גם ברובד הפשט. אגב: היכן חז"ל העידו ש"שפרשת הבריאה אינה כפשוטה כלל"? המקור לזה מעניין אותי מאוד. אני לא זוכר אימרה כזאת של חז"ל. אם כבר, אולי הם אמרו שישנו פירוש נוסף לפרשת הבריאה מעבר לרובד הפשטני.
ב.היכן הרמב"ן פירש את פרשת הבריאה ב"רמזים דקים על פי הקבלה"? הוא מפרש את פרשת הבריאה כולה על פי המדע של אותה תקופה. הוא משתמש גם בביטוים זרים לקבלה כמו "חומר היולי" שהזכרתי קודם.
ג.הדברים שנכתבים בכל אתרי החזרה בתשובה, החל מ"שופר", כלה ב"הידברות" וגומר ב"ערכים", לא נכתבו בידי אנשי מדע. הם נכתבו בידי חוזרים\מחזירים בתשובה, שעלולים לעוות את האמת - גם אם בשוגג ומתוך הרצון לקשר משפט סתמי בספר מדע ידוע למשפט הסותר את האבולוציה ו\או החוזר באופן "מופלא" על ש"ידעו חז"ל" וכו'.
ד.כדי שיהיה שינוי כלשהו - צריך סיבה. אין טעם לשינוי כלשהו ללא סיבה נראית לעין. האור ימשיך לדלוק כל עוד המתג דלוק - התנאי הזה ישתנה רק עם סיבה טובה, נאמר - ייגמר החשמל או המנורה תישרף וכו'. אין סיבה שהוא יפסיק לדלוק ללא סיבה. וידידי, מהו "קריטריון ההוכחה"? עוד העתקה בזויה מאתר חזרה בתשובה? ועוד דבר: אני לא הפנתי אותו לשום עיתון. מדובר על שתי מאמרים שנכתבו בידי אנשים שיש להם דבר או שניים במדע בכלל ובמפץ הגדול בפרט, ושעברתי עליהם בעצמי.

בהצלחה,
חזרה לפורום
ישן 21-06-2007, 19:58

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "[QUOTE=ayedavid]כמה הארות על..."

א. אמרו חז"ל במדרש (גם הרמב"ן וגם הרמב"ם מצטטים אותו, כנראה "בראשית רבה"):
" "כח מעשיו הגיד לעמו", להגיד כוח מעשה בראשית לבשר ודם אי אפשר; לפיכך סתם לך הכתוב "בראשית ברא אלקים".

ב. השימוש במילה "היולי" ובשאר המושגים הגשמיים הוא תוצאה מרצון להלביש את תורת הסוד על מה שהיה ידוע בזמנו. עיין בהקדמה לספר בראשית בה הוא מעיד מאיפה בדיוק הוא שואב את פירושו.

והנה ציטוט מלשון הרמב"ן:
"והתשובה, מפני שמעשה בראשית – סוד עמוק, אינו מובן מן המקראות, ולא יוודע על בוריו אלא מפי הקבלה עד משה רבינו מפי הגבורה"

ג. תתפלא. האנשים האלה עובדים עם אנשי מדע, ובחלק מהאירגונים שותפים אנשי מדע ממש.

ד. אי יכולת למצוא סיבה היא לא ראיה לכך שאין סיבה. מה שהיום לא ניתן, ייתכן ובעוד 100 שנה יתאפשר.

אין לי שום קשר לאירגוני החזרה בתשובה, אך אני מאמין שהם עושים עבודה טובה עבור המון העם שעלול לטעות בגלל הבלי התקשורת וכדו'.
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 09:57
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "א. אמרו חז"ל במדרש (גם הרמב"ן..."

ציטוט:
א. אמרו חז"ל במדרש (גם הרמב"ן וגם הרמב"ם מצטטים אותו, כנראה "בראשית רבה"):
" "כח מעשיו הגיד לעמו", להגיד כוח מעשה בראשית לבשר ודם אי אפשר; לפיכך סתם לך הכתוב "בראשית ברא אלקים".

ב. השימוש במילה "היולי" ובשאר המושגים הגשמיים הוא תוצאה מרצון להלביש את תורת הסוד על מה שהיה ידוע בזמנו. עיין בהקדמה לספר בראשית בה הוא מעיד מאיפה בדיוק הוא שואב את פירושו.

והנה ציטוט מלשון הרמב"ן:
"והתשובה, מפני שמעשה בראשית – סוד עמוק, אינו מובן מן המקראות, ולא יוודע על בוריו אלא מפי הקבלה עד משה רבינו מפי הגבורה"

ג. תתפלא. האנשים האלה עובדים עם אנשי מדע, ובחלק מהאירגונים שותפים אנשי מדע ממש.

ד. אי יכולת למצוא סיבה היא לא ראיה לכך שאין סיבה. מה שהיום לא ניתן, ייתכן ובעוד 100 שנה יתאפשר.

אין לי שום קשר לאירגוני החזרה בתשובה, אך אני מאמין שהם עושים עבודה טובה עבור המון העם שעלול לטעות בגלל הבלי התקשורת וכדו'.

א.לפי המדרש הזה גם לפי הקבלה ובכל רובד לא ניתן להבין את סתרי בראשית. נכתב בפירוש "לא ניתן למסור כוח מעשה בראשית לבשר ודם אי אפשר (בכלל);" אגב, המקור(בתי מדרשות - מדרש שני כתובים) עוזר להבנתי, והוא אומר שמכאן אמרו שלא דורשים בסתרי בראשית בשניים.
ושוב, אני דיברתי על פשט הפסוקים, ולא על הסתרים המוסתרים בהם(לא נכנס כאן להסברים מהם אותם ה'סתרים'), ואותם ניתן להבין בקריאה בסיסית של הפסוקים, בדומה לרוב הפסוקים.
ב.איך ניתן להסביר דברים מהקבלה בידע מדעי של פילוסופים שעובדים על-פי שכלם? האם ניתן להסביר את 'מערכת הספירות' לפי הגלקסיות(או כל נתון אחר) שלנו היום? אני מניח שגם אתה תסכים שלא. דברי הקבלה הם לא דברי מדע, ולכן לא ניתן להשוות אותם ל'ידע מדעי' כזה או אחר, בכל תקופה שהיא. כשהרמב"ן מדבר על הקבלה, הוא כותב בפירוש "והרמז בזה", או "ורב הנזק על הרמז" וכו'. כשהוא מסביר על פי הידע המדעי של תקופתו, הוא לא כותב שום אזהרה כזו, אלא מפרש את הפסוקים כמובנים מאליהם.
אם אתה אכן חושב שהרמב"ן הלביש את דברי הקבלה על דברי הפילוסופים - מהו המושג המקביל מהתחום הקבלי לחומר היולי? (רמז: אין מושג)
ג.באמת? האם מדובר על אנשים שסיימו תואר ראשון? ואם כן - במה? לא פעם ראיתי מאמרים על האבולוציה שנכתבו בידי "פרופסורים" כאלה ואחרים, וראיתי שהם פרופסורים למתמטיקה, ואין להם שום קשר למקצועות מדעיים העוסקים בנושא המאמר. למעשה, לרוב הם מסתמכים על 'מאמרים' של מחזירים בתשובה שאין להם אפילו תואר אחד, אך הם לוקחים אותם כ'מביני עניין', כביכול.
אגב: דוגמה מעולה היא הקישור לכתבה שהבאת, שכתב הרב מרדכי הלפרין. ראש הכתבה מתהדר ב"ד"ר מרדכי הלפרין", דבר המקנה למאמר, בעיני קוראו, חשיבות מדעית חסרת דופי. אם הקורא היה חושב לבדוק על אילו תארים עבר הרב הלפרין, הוא יגלה שבמתמטיקה, פיזיקה ורפואה. איך אותו ד"ר מעז לכתוב על אבולוציה? הוא לא עבר שום הכשרה בביולוגיה. לכל היותר הוא קרא מאמר אחד או שניים בנושא(אולי דרך הרפואה שלמד), ומתוך כך החליט על דעתו. חבל.
ד.גם אם נקבל את הטענה שלך (או של המחזיר בתשובה\האדם שממנו העתקת, זה לא משנה) שאכן היו שינויים בחוקי הפיזיקה הידועים, הרי הם שינויים קלים. אגב: גם המדע טוען שבזמן המפץ הגדול שררו חוקי פיזיקה שונים לחלוטין מהידועים לנו כיום, אך בעזרת הידע המדעי שצברנו, והמון מתמטיקה - ניתן לחשב אותם בדיוק מוחלט. גם לך הייתי מציע לקרוא את הספר "קיצור תולדות הזמן" של סטיבן הוקינג, שבו הוא כולל המון הוכחות מתחומים שונים על המפץ הגדול. מרשים במיוחד הקטע בו הוא משתמש בקטע המתמטי. עם כל כך הרבה נתונים, "קצת" קשה לומר שכל ההוכחות 'טועות', כשכולן מגיעות לאותה מסכנה.

בברכה,
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 10:53

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "[QUOTE=ayedavid]א. אמרו חז"ל..."

webit.

א. מדברי הרמב"ן משמע שבעזרת חכמת הקבלה ניתן להבין את מעשה הבריאה. מהכתובים לא ניתן כי בהם הכל "סתום". כמובן שאת פשט המילים ניתן להבין, אך את מעשה הבריאה לא.

ב. רגע לפני שהוא מבאר את הדברים הוא מגלה כיצד ניתן להבין את הביאור האמיתי. הרמב"ן היה מקובל והיתה לו קבלה מרבו. על פי הקבלה כל פרט בבריאה משתלשל מהמקביל לו בעולמות העליונים, כך שאין שום בעיה לבאר את הידוע בתקופה ע"פ תורת הסוד - אם הדברים מסתדרים.

ג. כתבתי לך שאין לי שום קשר לנ"ל. לא ניסיתי לגייס לכאן שמות ואני לא מתכוון לעשות זאת, אך הם מסתמכים על דברי אנשי מדע מכל סוגי המדעים, ובחלק מהאתרים ניתן למצוא גם ד"ר לפיזיקה ופרופסור לביו-כימיה.

ד. כל מה שניתן לחשב באופן מוחלט ולהוכיח, הוא לאחר שהונחה הנחה שלא נעשה שום שינוי בחוקי הטבע. אין זה משנה כמה היגיון נמצא בהנחה זו - היא רחוקה מלהיות הוכחה כיוון שהיא נשענת על מה שלא ידוע. (לא ידוע שהיה שינוי, ומסתדר לי לומר שלא היה, לכן לא היה)
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 11:05
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "webit. א. מדברי הרמב"ן משמע..."

ציטוט:
webit.

א. מדברי הרמב"ן משמע שבעזרת חכמת הקבלה ניתן להבין את מעשה הבריאה. מהכתובים לא ניתן כי בהם הכל "סתום". כמובן שאת פשט המילים ניתן להבין, אך את מעשה הבריאה לא.

ב. רגע לפני שהוא מבאר את הדברים הוא מגלה כיצד ניתן להבין את הביאור האמיתי. הרמב"ן היה מקובל והיתה לו קבלה מרבו. על פי הקבלה כל פרט בבריאה משתלשל מהמקביל לו בעולמות העליונים, כך שאין שום בעיה לבאר את הידוע בתקופה ע"פ תורת הסוד - אם הדברים מסתדרים.

ג. כתבתי לך שאין לי שום קשר לנ"ל. לא ניסיתי לגייס לכאן שמות ואני לא מתכוון לעשות זאת, אך הם מסתמכים על דברי אנשי מדע מכל סוגי המדעים, ובחלק מהאתרים ניתן למצוא גם ד"ר לפיזיקה ופרופסור לביו-כימיה.

ד. כל מה שניתן לחשב באופן מוחלט ולהוכיח, הוא לאחר שהונחה הנחה שלא נעשה שום שינוי בחוקי הטבע. אין זה משנה כמה היגיון נמצא בהנחה זו - היא רחוקה מלהיות הוכחה כיוון שהיא נשענת על מה שלא ידוע. (לא ידוע שהיה שינוי, ומסתדר לי לומר שלא היה, לכן לא היה)

א.כתוב לי בכלים לוגים איך הסקת מ"למסור כוח מעשה בראשית לבשר ודם אי אפשר" שיש דרך שכן אפשר? כתוב בפירוש "אי-אפשר", ולא נמסרו שם יוצאי דופן.
ב.הרמב"ן מפרש את הפסוקים גם לפי הקבלה וגם לפי המדע בתקופתו - אבל לא בייחד! הוא לא "מלביש", כפי שרצית לומר, את הקבלה על הידע בתקופתו. זה פשוט לא ניתן. אם הוא עשה את זה, שום בפעם האחרונה(ואני לא מוכן לקבל תשובה אחרת, כפי שאתה כבר עושה כמה פעמים) הבא מושג מקביל ל"חומר היולי" מהתחום הקבלי.
ג.ד"ר לפיזיקה ופרופסור לביו-כימיה, שניהם תחומם לא האבולוציה ולא המפץ הגדול. האבולוציה נלמדת בעיקר במסגרת הביולוגיה. המפץ הגדול נלמד במסגרת הקוסמולוגיה\האסטרופיזיקה.
ד.קרא את הכתבה הבאה(עברית) ואחר-כך תדבר. אל תכתוב לי "אין שום שינוי" או כל תגובה אחרת לפני שקראת את כל חלקי הכתבה והבנת אותה לעומקה. רק אז תבין שאף אחד לא טוען שחוקי הטבע לא השתנו, אלא טוענים שחוקי הפיזיקה ברגעים הראשונים של היקום היו שונים לחלוטין מהידועים לנו. אתה ממשיך להגיב כל הזמן תוך רוטינה חוזרת על אותם התשובות בניסוח האחר, בלי שבאמת קראת אפילו מקור אחד ממה שהבאתי. הדברים שלך מוכרים לי היטב מארגוני חזרה בתשובה שונים, אבל הם לוקים בחסר והם מסתמכים בעיקר על דברים קדומים, הרבה לפני שחושבו הדברים באמת(כמו מה שכתבת ש"מסתמכים על זה שחוקי הטבע לא השתנו". שטויות. אף אחד לא טוען כך, כפי שכבר כתבתי).

אני לא מוכן לקרוא תגובה נוספת שלך עם אותן התשובות בניסוח שונה. אני מחכה לתשובה רק במידה שיש לך\עשית שני דברים: א.מצאת מושג מקביל לחומר היולי. ב.קראת את הכתבה שהבאתי במלואה.

בהצלחה בקריאה ובמציאה,
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 11:39

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "[QUOTE=ayedavid]webit. א...."

ברגע שאני רואה התעקמות יתר אני מושך את ידי מהדיון. אענה ממש בקצרה, עשה עם התשובות כפי שתרצה.

א. חז"ל הסבירו על חכמת "מעשה בראשית" שהועברה מרב לתלמיד ראוי. כן טענו גם הרמב"ם והרמב"ן שהדברים ניתנים לידיעה. (והרי חז"ל הם בעלי המשפט הנ"ל אז הרשה להם לבאר אותו)

ב. בהחלט כן. אמנם לא בצורתו הגשמית אבל המושג המקביל הוא "עתיק".

ג. גם ד"ר לאסטרופיזיקה יש. תחום האבולוציה נלמד גם בביוכימיה (ובפרט שלחלק גדול מהביוכימאים יש תואר ראשון בביולוגיה).

ד. אתה הוא זה שמגיב באותן התשובות תוך ניסוח אחר. לא הפריע לך לכלות את זמנך לריק כאן בפורום, אך כשמעמידים אותך על האמת אתה "מאיים" בנסיגה. אז הנה, אני מניח את הדיון.
רק אעיק שתגובתך בד' לא קשורה לדברים שכתבתי.

בפעם הבאה כשאתה כותב משהו בבטחה, רצוי שיהיה לך קצת ידע במה שאתה כותב. אחרת אתה עלול להיקלע שוב למצב בו אתה נאלץ לאיים בעזיבת הדיון ומתפתל בנושאים שאינך מבין.
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 12:33
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "ברגע שאני רואה התעקמות יתר..."

ציטוט:
ברגע שאני רואה התעקמות יתר אני מושך את ידי מהדיון. אענה ממש בקצרה, עשה עם התשובות כפי שתרצה.

א. חז"ל הסבירו על חכמת "מעשה בראשית" שהועברה מרב לתלמיד ראוי. כן טענו גם הרמב"ם והרמב"ן שהדברים ניתנים לידיעה. (והרי חז"ל הם בעלי המשפט הנ"ל אז הרשה להם לבאר אותו)

ב. בהחלט כן. אמנם לא בצורתו הגשמית אבל המושג המקביל הוא "עתיק".

ג. גם ד"ר לאסטרופיזיקה יש. תחום האבולוציה נלמד גם בביוכימיה (ובפרט שלחלק גדול מהביוכימאים יש תואר ראשון בביולוגיה).

ד. אתה הוא זה שמגיב באותן התשובות תוך ניסוח אחר. לא הפריע לך לכלות את זמנך לריק כאן בפורום, אך כשמעמידים אותך על האמת אתה "מאיים" בנסיגה. אז הנה, אני מניח את הדיון.
רק אעיק שתגובתך בד' לא קשורה לדברים שכתבתי.

בפעם הבאה כשאתה כותב משהו בבטחה, רצוי שיהיה לך קצת ידע במה שאתה כותב. אחרת אתה עלול להיקלע שוב למצב בו אתה נאלץ לאיים בעזיבת הדיון ומתפתל בנושאים שאינך מבין.

א.לא כל חז"ל הם אותו דבר. רב אחד לא יכול לברר דבר של רב שני. בעל שני האימרות היה כנראה שונה ובעל דעות אחרות. מה לעשות? ובקצרה: אתה טענת שחז"ל העידו ש"פרשת הבריאה אינה כפשוטה כלל". עכשיו אתה מסכים איתי שיש פשט ויש פירוש גבוהה יותר, אך ניתן לפרש את פרשת הבריאה כפשוטה? אם לא, כנראה לי ייצא לנו שום-דבר מהדיון, כי אתה לא מנסה ללמוד שום דבר.
ב.יופי. עכשיו איפה בקבלה יש את המושג "עתיק"(מקור מדוייק)? ברור שפירוש היולי הוא ראשוני, עתיק - אבל חומר כזה לא מוזכר בקבלה.
ג.מעולה: עכשיו תביא את דבריו. לא ערוכים, לא משונים, ובשפת המקור - ויחד עם מקור מדוייק(ספר+עמוד).
ד.לא העמדת אותי על שום אמת. אתה משתמש במקורות בזויים של מחזירים בתשובה, וחושב שזאת האמת. עדיין לא קראת שום דבר על המפץ הגדול, ולמעשה --- אין לך שום מושג מה הוא אומר, וכנ"ל לגבי האבולוציה. אתה משתמש בטענות סרק ללא מקור, וכשאני מביא מקורות לקריאה, אתה מתעלם מהם לחלוטין(מחוסר הבנה אפילו של המשפט הראשון) וכותב שאני זה שהועמד על האמת. נחמד.

אני לא אמשוך את ידיי מהדיון, ומעולם לא אמרתי שאני מושך את ידיי מהדיון. רק אזהרתי אותך שתפסיק לחזור על אותם תשובות, כפי שאכן עשית גם בתגובתך המבזה האחרונה.
אתה יורד לרמות מאוד נמוכות, חסרות בסיס - הכוללות גם האשמה של "חוסר הבנה" של האחר, בעוד שהאדם שלא מבין חצי דבר בנושא שהוא כותב עליו הוא לא אחר מאשר אתה.
עכשיו אתה גם תענה לי שוב על אותם תשובות, וככה הדיון ייגמר - אך אפשר אחרת, תקרא את מה ששלחתי לך, ורק לאחר מכן תגיב, אם בכלל יהיה צורך בתגובה. הניחוש שלי: אתה לא תקרא שום דבר, תמהר להגיב כמו חמור(בבחינת "חמור קופץ בראש"), ושוב פעם הרוטינה תמשיך עם הניסיון המעייף שלי להראות לך שאתה חוזר על אותן הטענות חסרות הבסיס.

בברכת פקיחת עיניים,
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 13:04

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "[QUOTE=ayedavid]ברגע שאני..."

ידידי היקר.

כל עוד מטרתך היא הוכחת חכמתך, לא אתייחס אליך ברצינות. גם אם הייתי חוזר על הודעותיי, זה עדיף בהרבה מלהמציא שטויות בנושאים שאינך מבין בהם ולכן רצוי שתזהיר את עצמך. בינתיים הוכחת שאינך כזה חכם, לא מבין לא במדע (למרות שניכר שרצונך הוא להתרפס בפניו), לא בקבלה, וגם לא בחז"ל. אם אתה מעוניין להתדיין, ללמוד, ולהביע את דעותיך, עשה זאת מבלי "להזהיר" או "לאיים".

אני מקצר כעת. כשאראה שאתה מעוניין להתדיין בכבוד, אולי אשקיע יותר ואתייחס אליך אחרת. כל עוד אראה עקיצות טיפשיות והתנשאות בהודעותיך - אגיב בהתאם.

א. אין שום סתירה בין דברי חז"ל הטוענים שהכתוב סתם את ביאור הבריאה לכלל, לבין דברי חז"ל שטענו שהדברים עוברים מפי חכם. פשט ניתן להבין בכדי ליצור תמונה שיש בה מן האמת, אך דאגו להבהיר לך שלא להאחז בפשט הזה למטרת הבנה אמיתית. אתה יכול לחלוק על הרמב"ם, הרמב"ן ולטעון שחז"ל במקור אחד התכחשו לחכמת מעשה בראשית שבמקום אחר מוסכמת על הכל - וכל זה - ע"מ להצדיק את "חכמתך" באיזה פורום.

ב. כשאתן מקור מדויק אצטרך גם להסביר לך אותו, וכדי להסביר אותו אצטרך גם להקדים הקדמות, ולדבר לא יהיה סוף. 'עיין ב"עץ חיים".'

ג. למה לי? הרי אין לי בעיה להצהיר כאן בפורום שאתה חכם ממני - אם זו מטרת הדיון. חפש את המאמרים באתרים השונים, אני בטוח שתגיע אליהם אם זה מעניין אותך. אותי זה לא.

ד. אתה ממשיך לטעון שמקורותיי הם המחזירים בתשובה, כמה פעמים חזרת על הטענה חסרת הבסיס הזו? - באותן המילים. מניין לך שלא קראתי שום דבר על המפץ הגדול או האבולוציה? היכן ראית שאני מתעלם מדעות אלו או סותר אותן?

כשאדם מתחיל לכתוב בפורום ע"מ להוכיח את חכמתו, אדם טיפה פיקח עלול להוציא אותו טיפש גדול.
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 13:47
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ayedavid שמתחילה ב "ידידי היקר. כל עוד מטרתך..."

אני מתעלם כרגע מהרצון שלך להוכיח שאתה "פיקח", בעוד שאתה לא מבין שום דבר ממה שאתה כותב.
א.אתה פשוט מתעלם ממה שאני כותב. מאיפה הוצאת שפירוש "לספר כוח מעשה בראשית לבשר ודם אי אפשר" ש"הכתוב סתם את ביאור הבריאה לכלל"? האם אותם "יוצאי הדופן" לשיטתך הם לא בשר ודם? אתה פשוט ממשיך להתחמק בשיטותיות חסרת תקדים. אני רוצה שתכתוב לי את זה בשלבים. אני אקצר את השאלה כדי לקצר את התשובה שלך: איך הגעת ש"בשר ודם אי אפשר"="הכתוב סתם ביאור הבריאה לכלל"?
ב.אמנם לא קראתי את הספר. אבל אשמח אם תביא לי משפט אחד מהספר(כולל עמוד וגירסה) כדי שאוכל אכן לאשר את דבריך. באיזה עמוד (וגירסה) הוא כותב שהיה חומר עתיק שממנו נברא העולם? אני מניח שלא צריך להיות מקובל כדי לקרוא משפט פשוט. ואני מניח שאתה הרי מקובל גדול אם הצלחת לקרוא ואתה חושש שאני לא...
ג.שה' יעזור לי... בפעם המיליון התירוץ של "חפש-בעצמך-את-המקור". אם אין מקור, אז אין מקור. אם יש, הבא אותו. תפסיק לכתוב שיש אם אתה לא מכיר\לא ראית ועל אחת כמה וכמה שלא בדקת...
ד.נחזור לשורש: כתבת ש"ע"פ קרטריון ההוכחה, שכן לעולם לא ניתן להוכיח שחוקי הטבע לא עברו שינוי כלשהו מסיבה לא ידועה." האם חזרת בך? אם אפשר תשובה ב"כן" ו"לא" בלי פילוסופים מיותרים.

וכן, אני טיפש גדול ואתה "טיפה פיקח". אין לי בעייה להגיד את זה. אבל אתה ממש אוהב לכתוב דברים שייראו שאתה "פיקח", בעוד שאין להם מקור. לפחות, כשאני כותב משהו - אני מגובה בכמה וכמה מקורות.
חזרה לפורום
ישן 21-06-2007, 21:45
צלמית המשתמש של י''ש
  י''ש י''ש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.06
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "[QUOTE=י''ש]בס''ד א. אני..."

בס''ד

א. זו בכלל לא בעיה להיפך אני אומנם חוזר בתשובה כבר שנתיים אבל כל חוזר בתשובה צריך יד מכוונת שהיא במקרה הרב. זה לא שאין דיעה אישית להיפך יש דעה אישית אבל בפירושי התורה הקדושה אני מעדיף להיעזר באדם שלמד כמה שנים את התורה
בקשר ללחפש רבנים שמסכימים עם דעתך לדעתי זה דבר פסול מן השורש כי לפי דבריך אם דעתי היא שצריך ללכת עם ציצית בחוץ (וזו באמת דעתי) כפי מנהג האשכנזים אבל אני ספרדי ולפי מנהג הספרדים הולכים עם ציצית בפנים אז אני צריך להקשיב לרב אשכנזי מצד שני אם לדעתי אסור לאכול דגים עם חלב כפי דעת הספרדים אז במקרה הזה אני אקשיב לרב ספרדי??? על זה נאמר עשה לך רב אני הולך לפי הרב שלי ולא מחפש מה שיותר נוח לי לקיים

ב. המפץ הגדול לא הוכח כי אם הוא היה מוכח היום היו קוראים לו עובדה ולא תאורייה ישהבדל עצום בין תאורייה לעובדה

ג. לדעתי הקב''ה הוא ''קצת'' (והרבה יותר) מעל חוקי הפיזיקה והטבע והוא לא כפוף להם כי אם כך כל הניסים התנ''ך אינם יכולים לקרות כי הם מעל הטבע אך זה לא נכון כי הבורא הוא מעל החוקים הללו והוא זה שמקיים את הניסים
חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 10:04
  WeBit WeBit אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי י''ש שמתחילה ב "בס''ד א. זו בכלל לא בעיה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי י''ש
בס''ד

א. זו בכלל לא בעיה להיפך אני אומנם חוזר בתשובה כבר שנתיים אבל כל חוזר בתשובה צריך יד מכוונת שהיא במקרה הרב. זה לא שאין דיעה אישית להיפך יש דעה אישית אבל בפירושי התורה הקדושה אני מעדיף להיעזר באדם שלמד כמה שנים את התורה
בקשר ללחפש רבנים שמסכימים עם דעתך לדעתי זה דבר פסול מן השורש כי לפי דבריך אם דעתי היא שצריך ללכת עם ציצית בחוץ (וזו באמת דעתי) כפי מנהג האשכנזים אבל אני ספרדי ולפי מנהג הספרדים הולכים עם ציצית בפנים אז אני צריך להקשיב לרב אשכנזי מצד שני אם לדעתי אסור לאכול דגים עם חלב כפי דעת הספרדים אז במקרה הזה אני אקשיב לרב ספרדי??? על זה נאמר עשה לך רב אני הולך לפי הרב שלי ולא מחפש מה שיותר נוח לי לקיים

ב. המפץ הגדול לא הוכח כי אם הוא היה מוכח היום היו קוראים לו עובדה ולא תאורייה ישהבדל עצום בין תאורייה לעובדה

ג. לדעתי הקב''ה הוא ''קצת'' (והרבה יותר) מעל חוקי הפיזיקה והטבע והוא לא כפוף להם כי אם כך כל הניסים התנ''ך אינם יכולים לקרות כי הם מעל הטבע אך זה לא נכון כי הבורא הוא מעל החוקים הללו והוא זה שמקיים את הניסים

א.לא דיברתי על מנהגים. על המנהגים נכתב: "שמע בני מוסר אביך; ואל תיטוש תורת אימך". אני דיברתי על אמונה ודרך בתורה. הרבה אנשים נהפכים להיות ברסלבים ואז משנים את דעתם לרוח הברסלבית. אני אומר להפך: אתה חוזר בתשובה? בחר גישה. רציונלית? רוחנית? שירתית? יצרתית? וכו'. אחר-כך תחפש את הרוח ביהדות שהולכת לפי הגישה שלך(רמב"ם, ברסלב, חסידות וכו').
כנ"ל בפירוש לבראשית. בחר גישה לפירוש, ורק לאחר מכן תמצא את הפרשנים הראשונים ואת הרבנים כיום שמסכימים איתך. אתה רוצה לעשות ההפך: לא לחשוב, אלא ללכת למישהו שלמד "הרבה תורה" ושהוא יגיד לך כבר מה לחשוב. לא מומלץ.
ב.המפץ הגדול הוא עובדה מדעית. הוא נקרא "תאורייה" בדיוק כמו מערכת החוקים של ניוטון, או תאוריית היחסות של איינשטיין. קרא את הערך Theory בסעיף Sciene בוויקיפדיה אנגלית. היא אומרת משהו בסגנון הבא: "בשימוש המדעי, אין המשמעות של "תאורייה" כ"ניחוש", כמו השימוש היום-יומי, אלא ערך שלם ושיטתי של רעיונות שמטרתו לתאר או להסביר תופעה מסוימת.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:23

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר