לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-11-2008, 20:47
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
אירן תשקיע 2.5 מליארד דולר במחקר תאי גזע

ערב טוב,
לכאורה הידיעה הבאה (שאיננה קשורה אלי אגב בשום צורה) שייכת לפורום מדע (יש שיאמרו אולי מדע בדיוני).

אלא שאותי היא דווקא עניינה בהקשר הבטחוני. אין זה סוד שישנו קשר הדוק למדי בין יכולות מתקדמות במדעי החיים לבין היכולת לפתח נשק ביולוגי מתקדם. העובדה שהאייטולות מבקשות להשקיע סכום עצום (בכל קנה מידה אגב) של 2.5 מילארד דולר במשך 5 השנים הבאות במחקר תאי גזע מעלה תהיות.

אפשר כמובן שמטרת ההשקעה תמימה לחלוטין ונועדה באמת ובתמים לפתח טכנולוגיות מצילות חיים (אגב נושא תאי הגזע הוא סוגיה אתית מורכבת במדינות רבות בניהן גם בארה"ב שם הוגבל מאד המחקר בתקופת כהונתו של בוש - באירן ניתן לדבר הכשר על ידי אנשי הדת). אפשרות אחרת היא שהאירנים מתכוונים לרכוש בתמורה להשקעה הכבירה שלהם ידע ביולוגי מתקדם (בסיוע מדינות מערביות ואחרות) במסווה של מחקר מדעי לגיטימי. ידע זה עשוי לשמש אותם בהמשך בתוכניתם לפיתוח נשק ביולוגי.

דעתכם?
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-11-2008, 22:56
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אירן תשקיע 2.5 מליארד דולר במחקר תאי גזע"

אז איראן הודיע שתשקיע 2.5 מיליארד דולר בחקר תאי גזע?

זה מזכיר לי את הבדיחה על הקשיש בן ה-90 שמגיע נסער לרופא בבית האבות ואומר לו: "אני כבר 12 שנה לא עשיתי את זה, ופתאום מספר לי השותף שלי לחדר שהוא עושה את זה פעמיים בשבוע!"
עונה לו הרופא: "אז תספר גם אתה"

בקיצור - אני לא קונה את הפרופגנדה של איראן. אני זוכר איך הם פיתחו את המטוס הטוב בעולם והציגו F-5 משופצר, ואת הטנק המתקדם בעולם שעדיין מוצג רק על גבי מוביל.
הם הודיעו שהם מתכוונים להשקיע 2.5 מיליארד דולר בביוטק? סבבה. אני מודיע חגיגית שאני ובני ביתי מתכוונים להשקיע 100 מיליארד דולר בעשור הקרוב במו"פ בתחום האנטי-גרביטציה ושבירת מהירות האור.
ישן 08-11-2008, 23:36

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "אז איראן הודיע שתשקיע 2.5..."

מ... בדר"כ אני מאד מאד סקפטי (שלא לומר סרקסטי) בהתייחס להודעות על "פיתוחים אירניים חדשניים" בתחום הביטחוני. איכשהו (מבלי להכיר את המקור) יש לי רושם שהמקרה פה שונה. מדובר פה כמעט בידיעה אירנית פנימית (אם הייתה ממש פנימית אני מניח שלא הייתה מותרגמת לאנגלית ובכל זאת).

בוא נגיד שאני מאמין לפחות לכוונה האירנית להשקיע סכום ניכר במחקר תאי גזע. אם בפועל ישקיעו את הסכום העצום המדובר - זה באמת סכום עצום - נדע (אולי) עוד 5 שנים (אני בספק אם בישראל בה המחקר בתאי גזע מתקדם יחסית משקיעה המדינה אפילו עשירית מהסכום שצויין - למעשה אני די בטוח שלא).

אני מציע שהדיון מעכשיו יתנהל מתוך נקודת הנחה שהמידע הנ"ל אמין (אלא אם למישהו יש סיבה טובה להפריך את המידע של האתר הספציפי הזה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 09-11-2008, 00:54
  yochaiTB yochaiTB אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.08.05
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "אז איראן הודיע שתשקיע 2.5..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
אז איראן הודיע שתשקיע 2.5 מיליארד דולר בחקר תאי גזע?

זה מזכיר לי את הבדיחה על הקשיש בן ה-90 שמגיע נסער לרופא בבית האבות ואומר לו: "אני כבר 12 שנה לא עשיתי את זה, ופתאום מספר לי השותף שלי לחדר שהוא עושה את זה פעמיים בשבוע!"
עונה לו הרופא: "אז תספר גם אתה"

בקיצור - אני לא קונה את הפרופגנדה של איראן. אני זוכר איך הם פיתחו את המטוס הטוב בעולם והציגו F-5 משופצר, ואת הטנק המתקדם בעולם שעדיין מוצג רק על גבי מוביל.
הם הודיעו שהם מתכוונים להשקיע 2.5 מיליארד דולר בביוטק? סבבה. אני מודיע חגיגית שאני ובני ביתי מתכוונים להשקיע 100 מיליארד דולר בעשור הקרוב במו"פ בתחום האנטי-גרביטציה ושבירת מהירות האור.

יש טנק ויש מטוס למרות שלא מתקדמים כמו שהם הצהירו... אז הזקן צריך להגיד שהוא בבסיס שני במקום שלישי אבל אני מניח שלמרות שלהצהרות האלה היה משקל פולטי (לרומם רוח\להרתיע) ואולי לחזק את המשטר. אני לא רואה איך הצגה כזאת של דברים היא אותו סוג של דיווח. אם זה באמת מקור פנימי ולא הדלפה מכווונת זה נראה לי יותר דומה "לאטום למטרות שלום" מאשר "למטוס הכי טוב בעולם".

נערך לאחרונה ע"י yochaiTB בתאריך 09-11-2008 בשעה 01:05.
ישן 09-11-2008, 01:40
צלמית המשתמש של אמיר ג.
  אמיר ג. אמיר ג. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אירן תשקיע 2.5 מליארד דולר במחקר תאי גזע"

מסכים עם ISHPUZ

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ

עונה לו הרופא: "אז תספר גם אתה".

אז אירן אמרה...

לי זה דוקא הזכיר את היהודים הנצורים במצדה, קצרים במים,
אבל "עושים כביסה" ותולים אותה אל מול פני הרומאים
כדי להסתיר את העובדה שהמים אוזלים.

ולא לשכוח את המסר הפרופגנדי: אנחנו ( האימפריה המוסלמית הנאורה),
שלא כמו הנוצרים החשוכים האוונגליסטים, שמתנגדים למחקר תאי הגזע,
נשקיע מיליארדי דולרים ונציל את העולם, שמשווע לפיתוחים טכנולוגיים
הכי טובים בעולם, שרק אנחנו יכולים להביא.

וחוץ מזה מה הקשר בין תאי גזע עובריים לבין לוחמה ביולוגית?
לוחמה ביולוגית זה הרבה יותר פשוט, זמין וזול. בייחוד כשמדובר
במשאבים של מדינה כמו אירן.

נערך לאחרונה ע"י אמיר ג. בתאריך 09-11-2008 בשעה 01:45.
ישן 09-11-2008, 02:46

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "מסכים עם ISHPUZ ..."

יש לנו פה כמה חברה בפורום שיוכלו להסביר לך מדוע נשק ביולוגי יעיל רחוק מלהיות פשוט וקל לייצור כפי שאתה מתאר (למזלנו הטוב אגב). אין זה פלא שלא בוצעו עד כה עשרות אם לא מאות התקפות טרור ביולוגיות מוצלחות - הסיפור כנראה כלל אינו כה פשוט.

בתחום זה ישנה חשיבות גדולה ביותר לכוח אדם בעל מיומנות גבוה והכשרה מתקדמת. השקעה אירנית כה משמעותית במחקר ביולוגי (גם אם מטרותיו המוצהרות שונות) לפחות בעיני אומרת דרשני.
www.MegaPixel.co.il

ישן 09-11-2008, 03:40
  hamora hamora אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
ערב טוב,
לכאורה הידיעה הבאה (שאיננה קשורה אלי אגב בשום צורה) שייכת לפורום מדע (יש שיאמרו אולי מדע בדיוני).

אלא שאותי היא דווקא עניינה בהקשר הבטחוני. אין זה סוד שישנו קשר הדוק למדי בין יכולות מתקדמות במדעי החיים לבין היכולת לפתח נשק ביולוגי מתקדם. העובדה שהאייטולות מבקשות להשקיע סכום עצום (בכל קנה מידה אגב) של 2.5 מילארד דולר במשך 5 השנים הבאות במחקר תאי גזע מעלה תהיות.

אפשר כמובן שמטרת ההשקעה תמימה לחלוטין ונועדה באמת ובתמים לפתח טכנולוגיות מצילות חיים (אגב נושא תאי הגזע הוא סוגיה אתית מורכבת במדינות רבות בניהן גם בארה"ב שם הוגבל מאד המחקר בתקופת כהונתו של בוש - באירן ניתן לדבר הכשר על ידי אנשי הדת). אפשרות אחרת היא שהאירנים מתכוונים לרכוש בתמורה להשקעה הכבירה שלהם ידע ביולוגי מתקדם (בסיוע מדינות מערביות ואחרות) במסווה של מחקר מדעי לגיטימי. ידע זה עשוי לשמש אותם בהמשך בתוכניתם לפיתוח נשק ביולוגי.

דעתכם?

הסוגיה האתית היא לא על תאי גזע אלא על תאי גזע עובריים (לאומת הסוג השני שהוא תאי גזע בוגרים). הסוגיה קשורה פילוסופית לזכות לחיים ובכך היא קשורה לנושאים כמו המתת חסד והפלות. ספציפית השאלה היא מתי רקמה ביולוגית נחשבת ליצור אנוש וזכאית להגנות חוקיות בהתאם. הראיה של תאי גזע כיצורים אנושיים מייצגת קוטב אחד שהיפוכו התרת הפלות בכל שלב בהריון ושוטפיו הן עמדות האוסרות הפלות גם במיקרי אונס או כשיש סיכון לחיי האישה.

כמו הרבה עמדות קיצוניות מהסוג הזה אפילו עמדה הביניים שנקט הנשיא בוש (אישור שימוש בתקציב פדרלי למטרות מחקר בתאי גזע קיימים אבל לא לגידול תאי גזע עובריים חדשים) היתה מאוד לא פופולרית בציבור האמריקאי, כולל תחינה ציבורית מהאייקון הרפובליקני ננסי רייגן להתיר את המחקרים. להציב את הדברים בפרופורציות לא רק מימון פרטי אלא גם מימון מדינתי מותרים ומקובלים בארה"ב לחקר תאי גזע עובריים, למשל מדינת קליפורניה שהקצתה 3 מיליארד דולר לעניין.

למיטב הבנתי המאוד מאוד לא מקצועית נשק כימי הוא השמוש בחומרים שבאינטרקציה כימית עם גוף האדם משבשים באופן מהיר תפקודי גוף כדי לנתרל עד להרוג בני אדם. נשק ביולוגי הוא השימוש באורגניזמים זרים המזיקים לגוף, ושוב, מהר.

תאי גזע קשורים יותר למחקר מוטציות תאיות (סרטנים למיניהם) ולמחלות גנתיות. שוב, לדעתי המאוד בילתי מלומדת בעניין, לא ברור לי הקשר או ההשלכות של חקר תאי גזע על פיתוח כלי נשק לא קונבנציונלים, למעט טיפוח כללי וארוך טווח של יכולות מדעיות ומצוינות.

להזכיר לך שלאירן יש יומרות של מעצמה איזורית (ואפילו יותר מכך) ויומרות אלו מחייבות התקדמות שאינה מוגבלת לתחום הצבאי בלבד.

לעניות דעתי קשור לפורום צבא, אם בכלל, מאוד מאוד בעקיפין.

רק שתי הפרוטות שלי, קח או זרוק, איך שבא לך.

ישן 09-11-2008, 12:16
  blancoynegro blancoynegro אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.10.07
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי שייקה פייקה שמתחילה ב "גם שיבוט אינו מצריך תאי גזע למיטב ידיעתי"

הוא אינו מצריך תאי גזע. בטכנולוגיה כיום לא ניתן לשבט בעזרת תאי גזע ושיבוט נעשה ע"י החדרת ה DNA שרוצים לשבט אל תוך ביצית והחדרת הביצית+הדנ"א אל הורה פונדקאי.
היתרון התאורטי בתאי גזע הוא שניתן יהיה לגדל עוברים זהים בתנאי מעבדה ללא פונדקאי.

עידו גנוט מתחתי צודק, ובתחום מדעי החיים ברוב התחומים משתמשים באותן השיטות ותשתית טכנולוגית/אנושית בתחום אחד יכולה בהחלט לשמש גם בתחום אחר.
ו2.5 מליארד דולר הם סכום אדיר.
הלוואי שגם מדינת ישראל היתה מקצה כזה סכום למחקר בטכנולוגיה שללא שום ספק יכולה לשנות את הדרך שבה אנו חיים ושמי שישלוט בה יוכל לשלוט בעולם הטכנולוגי העתידי.
לישראל יש יתרון מאחר ושמבחינת היהדות אין הגבלה על מחקר בתחום ואם יוקצה סכום מתאים ישראל תוכל להקדים מדינות אחרות שם עדיין יש הגבלות על מחקר בנושא.

נערך לאחרונה ע"י blancoynegro בתאריך 09-11-2008 בשעה 12:22.
ישן 09-11-2008, 11:36

טוב נתחיל מזה שלא רציתי בפתיח שלי להתייחס לכל סוגיית תאי הגזע העובריים/בוגרים והשאלות האתיות הקשורות לעניין. למי שכן מעוניין במידע כזה מוזמן לעיין במאמר הזה שלנו. מה גם שלא מוזכר למיטב זכרוני בידיעה האם מדובר בתאים עובריים או בוגרים.

כנראה שלא הייתי מספיק ברור בהודעת הפתיחה. השקעה של 2.5 מילארד דולר ב-5 שנים היא השקעה עצומה בתחום מחקרי אחד (שוב בכל קנה מידה). אם זה משליך ישירות על פיתוח נשק ביולוגי - כנראה שלא. אבל הדבר כן מקנה באופן עקיף יכולות מאד מתקדמות בתחום הביולוגיה למדענים אירניים. לזה תוסיף רכש של ציוד מחקרי רב מאד (תחשוב כמה מעבדות סופר משוכללות ניתן לצייד בסכום כזה) ואתה מקבל שידרוג מאד משמעותי של יכולות המחקר הביולוגי של אירן בטווח זמן קצר. האם זה יכול להשפיע על יכולות המחקר של אירן בתחום הנשק הביולוגי - לטעמי כן - וזה הקשר (כאמור מדובר כאן על קשר עקיף לכאורה אבל אירן כידוע עושה מאמצי הסתרה בתחומים נוספים ושימוש במה שמכונה dual use technology גם בתחומים בלתי קונבנציונאליים אחרים - אז למה לא פה?).
www.MegaPixel.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:25

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר