לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-03-2007, 17:49
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "מה סמכויות החובש בצה"ל?"

זה שלחובש בצבא האמריקאי אסור לפתוח ווריד זו אגדה. חובש בצבא האמריקאי עובר קורס של 16 שבועות, מוסמך כ-EMT (Emergency Medical Tecnician), ולא רק שמותר לו לפתוח ווריד ולתת נוזלים, מותר לו גם להכניס קטטר פולי, להחדיר Combitube ולמיטב זכרוני גם לבצע נידל. בזמנו (לפני חצי שנה השתחררתי) היה ברשותי ה "Medic Textbook" של הצבא האמריקאי, מעיין פנקס גדול ועב כרס שכולל את כל החומר שעל החובש לדעת. תאמין לי שקורס החובשים הצה"לי נופל מזה. אגב, היה שם גם חומר על ביצוע Cricothyroidtomy- (לא על סיוע לרופא, אלא על הביצוע עצמו) אבל קשה לי להאמין שהחובש באמת מוסמך לבצע את זה. אולי במקרה מיוחדים ועם אישור רפואי Online...
הספר עדיין נמצא בבה"ד, כמובן. אני מבין שאתה בקורס חובשים- הוציאו כבר את "ספר החובש" הצה"לי?
יש בצבא האמריקאי גם קורס שמקביל לקורס מע"ר מתקדם/חובש סיירות, רק ששם עוברים אותו משהו כמו 30% מהלוחמים במשך שירותם.
אגב, חובשי הצבא האמריקאי מכונים 91W (Ninetee-nine whisky(, ככה שחובש אמריקאי שכותב משהו (נניח את ספר החובש שלהם) יכול לחתום-
Jhon Doe 91W,
בדומה לרופא שיחתום-
Jhon Doe MD

זה שההנפצה הזאת רצה בקרב מדריכי חובשים אני יודע, אבל זה שמדריך טראומה אמר לך את זה זה מפתיע. יכול להיות שהיא הייתה נכונה בעבר- אבל היום אין קשר בינה לבין המציאות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-03-2007, 21:17
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "מה סמכויות החובש בצה"ל?"

קורס החובשים בצבא האמריקאי (US Army) נמשך 16 שבועות. החמישה הראשונים הם קורס בשביל הסמכת NR-EMT-B
National Registery-Emergency Medical Technician-Basic (מקביל פחות או יותר לחובש במד"א).
השבועות הנותרים מוסיפים הכשרה ומיומנויות נוספות הרלוונטיות לחובש בצבא. לאחר-מכן החובש מוצמד לרופא/פאראמדיק או לפחות לחובש בכיר ומנוסה ממנו להתלמדות.
אחרי מעבר הקורס הבסיסי (שאגב היום כבר נקרא 68W) ניתן לעבור קורסים נוספים- מעין שלבים מקצועיים- כאשר עולים בדרגות.
הקורס המדובר שאורך 52 שבועות הוא קורס אח מעשי, שצריך להיות 68W בשביל לעבור אותו.
אכן, לחובש בצבא האמריקאי מותר גם לבצע נידל.

לגבי ספר החובש- היה בזמנו מיזם של יצירת מעין ספרון לחובש, שיכיל את כל החומר החשוב שהוא עשוי להזדקק לו- נדב"ר, או"ק, מילון מושגים, סכימה, טיהור מים, יכולות כלי-פינוי מוסקים/רכובים, פרמקולוגיה וכו'. עוד כשאני הייתי בצבא חלק גדול כבר נכתב (גם אני כתבתי חלק), ככה שמוזר שעוד לא יצא.

לגבי ספר החובש האמריקאי- היה לנו רק אחד, ועוד אחד לסמב"ס. מצטער, אבל קשה לי להאמין שיתנו לחניך בקורס חובשים לשאול אותו...

אגב, אשמח אם תכתוב לי בפרטי מי המדריך שנתן לך את התשובה.

וכדי לא להיות סתם פלצן- הנה כמה לינקים עם סימוכין לדברים שלי-

http://www.moaa.org/TodaysOfficer/M...g2007/medic.asp

http://en.wikipedia.org/wiki/68W

http://www.cs.amedd.army.mil/91w/R&...%20complete.pdf

אם ישנן שאלות על כל דבר- אתם יותר ממוזמנים לשאול.

ישן 03-03-2007, 22:37
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי stinger360 שמתחילה ב "עזרה ראשונה להצלת חיים של נתן..."

דבר ראשון, "עזרה ראשונה" הוא של נתן קודינסקי ויואל דונחין, ולא רק של קודינסקי. דבר שני, על אף היותו "קלאסיקה בתחומו", מדובר בספר ישן, בסופו של דבר, בעולם שמתחדש תכופות. הרבה מהדברים הרשומים בו נסתרו ע"י המדע או החולפו ע"י הנחיות חדשות.

בכל מקרה, השאלה של הקש"לית הייתה על "מדריך כיס" המסכם את החומר הנלמד בטירונות, ולא על ספר עב כרס ועתיר מידע.

התשובה היא שקיימת "חוברת מע"רים"- המסכמת את החומר האמור להיות מועבר בהשתלמות מע"רים בטירונות. החוברת היא לדעתי הרבה פחות מטובה, ויסלחו לי כותביה. מה גם, שאם לא עודכנה לאחרונה, פשוט כוללת חלק מהמידע שאינו עדכני/נכון. היא גם לא מופיעה בפורמט לכיס, אם זה מה שהתכוונת.

ישן 15-03-2007, 22:15
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
למרבה הצער הרגולציה נשמרת דווקא באיזורים הבריאים...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי stinger360 שמתחילה ב "בדקתי בספר ובאמת כנראה..."

אי לכך תגרור הירידה בלחץ החלקי של דו תחמוצת הפחמן לכיווץ כלי הדם העורקיים דווקא באיזורים הבריאים של המוח ותחמיר את הנזק. דווקא הזרימה לאיזורים המדממים והפגועים לא תפחת.

האלקלוזיס לכשעצמה באם לא תהיה מופרזת לא תגרור נזק מוחי ישיר אלא תרחיב את השיבושים באיזון המלחים הנלווה לפגיעות מוחיות [שנויי רמת נתרן עקב ההשפעה על ADH שנויי רמת סידן ובקרת חום הגוף] ותוסיף שנויים ברכוזי האשלגן כיון המושפע מרכוז יוני המימן וכגורם אפשרי להפרעות קצב וערור-אקסיטציית נוירונים והתפתחות פרכוסים.

עבודות רטרוספקטיביות ניתן למצוא עם תוצאות לכאן ולכאן מאחר וקשה ליצור סטנדרטיזציה של המקרים ובשל הקבוצות הקטנות.

קשה מאוד לשמור על לחץ חלקי של 30 ממ"כ בהנשמה בתנאי שטח ושלא מול קפנומטר וגם אז בתום הסטת ראש קצרה מהצג ועיסוק של דקה או שתיים בנקודה אחרת בפצוע נגלה בד"כ כי הלחץ החלקי של CO2 צנח לו מתחת ל25

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 15-03-2007 בשעה 22:45.
ישן 15-03-2007, 22:55
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
משפרי הפרוגנוזה המוסכמים בפגיעות ראש:
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "למרבה הצער הרגולציה נשמרת דווקא באיזורים הבריאים..."

[1] חימצון נאות הוא החשוב מכל [2] מניעת פרכוסים [3] שמירה על לחץ דם MAP תקין ועל CPP תקין [כלומר ההפרש בין MAP לICP]

אלו השלושה המוסכמים. בנוסף אליהם יצויינו:

[4] שמירה על טמפרטורת הגוף ומניעת היפרתרמיה היא הגיונית, מקובלת אך קשה לאמוד את תועלתה בשורדים
[5] שמירה על מאזן מלחים [נתרן, אשלגן, סידן, PH] - הגיונית והיא חלק מן הטיפול אך שוב ללא הבטים פרוגנוסטים המוכחים. [לא כל מה שאינו מוכח קוקצ'ראן אינו הגיוני וראוי לישום כמובן]

היפרוונטילציה משליכה בעקיפין על CPP דרך השפעתה על ICP אך עם ההסתייגות המוזכרת מעלה בנוגע לפגיעה באיזורים הבריאים ובצרוף השפעתה על מאזן מימן/אשלגן
ישן 15-03-2007, 22:56
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "למרבה הצער הרגולציה נשמרת דווקא באיזורים הבריאים..."

ראשית, אני אציין לנוחות המשתמשים האחרים כי התגובה שלך היא תגובה לשאלה של stinger360 "מה מה יקרה אם כן נבצע היפרונטילציה ונוריד את רמת הפחמן מתחת ל25?"

אני ממליץ לך לערון אולי את ההודעה ולציין, כך שזה יהיה קצת יותר ברור (ההודעה נכתבה לפני זמן מה).

"עבודות רטרוספקטיביות ניתן למצוא עם תוצאות לכאן ולכאן מאחר וקשה ליצור סטנדרטיזציה של המקרים ובשל הקבוצות הקטנות."

לומר את האמת, קצת הופתעתי לראות שהמחקרים די "חסרי שיניים", אבל זה אכן כך. עד שהשקעתי קצת בקריאה, חשבתי שהיפרונטילציה זה משהו שדי הוכח בצורה משכנעת כמרע פרוגנוזה. כמובן, שלא עושים משהו רק בגלל שהוא לא הוכח בצורה ברורה כמרע פרוגנוזה... במיוחד לא כשישנן עדויות לא רעות לנזקים שלו וכשזה מתועד יפה שהטיפול הזה מחמיר את איסכמיה.
בכל מקרה, מה דעתך על זה?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/...l=pubmed_docsum
לא מבין גדול בסטיסטיקה, אבל השוני בתמותה נראה מאד משמעותי. (מצד שני, צריך לראות את ה-full text. כאן אין השוואת GCS, ISS התחלתי, ועוד נתונים, בין הקבוצות, וזה בוצע בצורה רטרוספקטיבית)

"קשה מאוד לשמור על לחץ חלקי של 30 ממ"כ בהנשמה בתנאי שטח ושלא מול קפנומטר"
לא היית אומר שאפילו בלתי-אפשרי? בעיקר אם אין לך בצוות מרדים/מומחה לרפואה דחופה (שזה, מן הסתם, המקרה הנפוץ).
כמובן, הרבה מאד חולים יזכו בכל מקרה להיפרונטילציה...
נכחתי לאחרונה באימון של צוות צבאי במס"ר. בתרחיש של פגיעת ראש הרופא הורה על היפרונטילציה עוד לפני אינטובציה, ובגלל שאין קפנומטר (לצוות יש, אבל לא הובא לתרגול), הוא אמר להם להיזהר לא להגזים, ע"י זה שינשימו רק בקצב של 20 דקה.

אגב, סתם מתוך עניין, במה אתה מתמחה?

ישן 15-03-2007, 19:03
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "אני לא זוכר מי המדריך שדיברתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Nin_Modern
אני לא זוכר מי המדריך שדיברתי איתו.

לגבי הנידל:
1. כששאלתי למה אין לחובש אפשרות לבצע נאמר לי שאין אפשרות להעביר לי את הידע לבצע את הפעולה, כי צריך הכרות מעמיקה יותר עם מבנה בית החזה. אם חובשים אמריקאיים עושים את זה אחרי קורס של 16 שבועות, אז הדבר די פשוט ובעצם הסיבה היא שונה ממה שנאמר לי?
2. כששאלתי מה הסיכוי של פצוע עם חזה אוויר בלחץ לשרוד עד שיגיע רופא לבצע לו נידל/וייגון/טרוקר, קיבלתי תשובה שהסיכוי שלו גבוה כי הפינוי מספיק מהיר והוא יראה רופא סמוך לזמן הפציעה. מה הזמן שפצוע כזה ישרוד (בערך) אם לא יקבל טיפול רופא?

1. ניתן להתווכח מהיום ועד לנצח אם נכון או לא לבצע נידל, בטח ובטח אם נכון לבצע נידל כשאין אפשרות להחדיר נקז מיד אחרי זה. (אני בטוח שלכתוב בגוגל mattox and needle decompression יניב את התוצאות המבוקשות.) אם לא השתנה משהו לאחרונה, הדוקטרינה שכל נידל מחייב החדרה מיד אחרי זה של נקז, רווחת בצה"ל. מעבר לכך, נדרשת יכולת קלינית לא מבוטלת כדי לזהות חזה אוויר בלחץ. אני לא מאמין שיש אותה לחובש הצה"לי, (לא יודע לגבי ה-68w) וכן, גם הבנה אנטומית טובה יותר לא תזיק, לדעתי. מעבר לכך, התו"ל האמריקאי תופס את הרופא כ"מצרך" יותר נדיר מבתפיסה הצה"לית, ובהתאם לזאת מזהה אילוץ להעניק לחובשים סמכויות נרחבות יותר.

2. את התשובה הזאת קיבלת לאחרונה? אם היית אומר לי שככה נאמר לך ב-11.7.06 מילא, אבל
המערכה האחרונה בלבנון הוכיחה יפה מאד שחבירה מהירה של רופא אינה תמיד המקרה. חיילים
שכבו שעות ארוכות מאד ללא חבירה של רופא. כמו כן, בעת מלחמה כוללת הפינוי אחורה בטח שלא
יהיה מהיר כל-כך, אפילו התפיסה לא גורסת ככה.
כמה זמן הפצוע הזה ישרוד? לא מאמין שיש לזה תשובת ספר. שוב, יש ויכוח אם בכלל נידל זה הטיפול
הנכון (ויש מספיק אנשים שיגידו שכן). האמת היא, שיש ויכוח אם בכלל יכול להיות tension בלי הנשמה
בלחץ... בכל מקרה, זה לא העניין כאן.

ישן 15-03-2007, 19:52
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי Nin_Modern שמתחילה ב "[font=Verdana]2. את התשובה..."

יתכן שהיה לוחם, אבל לא בהכרח השתתף במלחמה. מעבר לכך, כבר נתקלתי במדריכים, לוחמים לשעבר, "ששוכחים" את חוויותיהם ומיישירם קו.

ישנה טענה, שאני אודה מראש שלא התעמקתי בה יותר מדי, שמבחינת הפיזולוגיה של הנשימה, בנשימה ספונטנית לא יכול הלחץ הבין פליאורלי לעלות מספיק כדי לקפח בצורה מסכנת חיים את החזרה הוורידית, ושדרוש מחקר נוסף כדי להבין את הפתופיזיולוגיה של הפציעות האלה.

פצועים יכולים לפתח חזה אוויר בלחץ באופן מאד זריז (בעיקר תוך הנשמה בלחץ), וזה יכול להיות סיבוך מאוחר יחסית. גם משך ההתדרדרות יכול להשתנות, אבל בכל מקרה- לא הייתי רוצה שאתה או אני נישאר לבד עם פצוע כזה ונתפלל לבואו של פאראמדיק/רופא...

אגב, במקומות רבים מעדיפים שלא לתאר את השוק שנגרם כתוצאה מטנשיין כשוק קרדיוגני, שכן הוא נגרם כתואצה מהפרעה בחזרה הוורידית ללב ולא מפגם בשריר/הפרעת קצב. בספר
"Trauma", של Mattox, Feliciano ו- Moore, מתואר השוק שנגרם כתוצאה מטנשיין/טמפונדה כ-compressive shock. ב-ATLS מצויין כי בנוסף להיפוולמיה, הלם בפצוע טראומה יכול להיות ממקור נוירוגני, קרדיוגני, ספטי... Aditionally, tension pneumothorax can also cause shock"

ישן 04-03-2007, 14:28
  gremlinx gremlinx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.12.01
אני רוצה לנצל את השרשור ואת שאלה

ולשאול עוד משהו
השירשור והכותרת שלו מתעסקים בסמכויות החובש
ואני רוצה לשאול משהו
עד כמה שאני יודע חייל שרוצה לראות רופא צריך לראותו תוך 24 שעות, או שמא אני לא זוכר נכון מאז השיחרור שלי
השאלה השנייה והיא יותר משהו שהפתיע אותי זה שחובשים יכולים להחליט כי אינך צריך לראות לרופא, הכצעתקה? יש סמכות לחובש בקרייה/קצין העיר אפשרות להחליט כי אינך צריך לראות רופא וזאת על סמך קורס קצר יחסית שעבר (לעומת רופא שלומד לפחות 7 שנים) ?
שמעתי את זה ממישהי שמשרת בקרייה שהחובש יכול להחליט או שהמצב שלך דחוף ואתה נכנס עכשיו לרופא או שאתה מגיע מאוחר יותר או בלילה או שאתה יכולה לבוא בפעם אחרת כי לא תראה רופא היום.
ישן 04-03-2007, 15:43
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי gremlinx שמתחילה ב "אני רוצה לנצל את השרשור ואת שאלה"

החובש לא מחליט מי יופנה לרופא על-פי שיקול דעת קליני, אלא על-פי זה שקיימות מספר מצומצם של תלונות שהן כן בסמכותו, למשל- כאב ראש ללא סיפור של חבלה, נמשך פחות מ.. לא מלווה ב... וכו'.
אם החייל בכל זאת מעוניין לראות רופא, חייבים לאפשר לו לראות רופא בתוך 24 שעות.
מעבר לכך, החובש גם מצופה לזהות את אותם חיילים שחייבים לראות רופא מיד- למשל, חייל עם התקף אסטמה חריף, ולידע את הרופא הנוכח באופן מיידי/לפנות את החייל למתקן רפואי מתאים.

לגבי הקריה- לא מכיר את המרפאה הספציפית; מה לעשות- הרבה פעמים הרופא יהיה עמוס מעבר למסוגלתו, במיוחד במרפאות קצין העיר. לפעמים, זה פשוט לא אפשרי שהרופא יראה את כל החיילים- ואז צריכים למצוא פתרון (מיון, מרפאה אחרת). למען האמת, זה אכן קורה שחיילים הדורשים לראות רופא לא רואים אותו משך יותר מ-24 שעות. יצא לי להיקלע למצב מלחיץ משהו- במהלך אבט"ש, חייל שהיה איתי (הייתי בתור מאבטח מן השורה- לא בתור חובש) חטף התקף אסטמה. בבסיס אין חובש, אפילו אין מרפאה. הקצין תורן, עם זאת, ולמרות טחינותיי, סירב לשחרר את החייל לטיפול רופא, עד שיגיע מחליף. בלילה ההתקף החמיר, אולם רק למחרת בבוקר, פחות או יותר 24 שעות מתחילת ההתקף, הוא הוחלף. בהתחשב בזמן עד שהתנהל החילוף, ההגעה לבסיס שלו, ועד שקיבל שם תור- אם היה- עברו יותר מ-24 שעות. וזה כשהתקף אסטמה מחייב חובש לבצע פינוי מיידי. למרבה המזל, היו איתו משאף ונדמה לי שגם אינהלטור, והוא החזיק את הזמן הזה.

ישן 04-03-2007, 16:18
  gremlinx gremlinx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.12.01
תראה,
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "החובש לא מחליט מי יופנה לרופא..."

אני מסכים עם הטענה שלעיתים יש יותר חולים ממה שהרופאים יכולים לבדוק
והיום הייתה על זה כתבה בעיתון שיש מחסור רופאים בצהל
וגם לפי ההיכרות שלי עם המערכת הרפואית בצבא, הרבה אנשים , לא יודע אחוזים, מגיעים סתם לרופא על מנת לקבל ג' או פטורים- דבר שכאמור מעכב את הטיפול באנשים שבאמת חולים ומרגישים לא טוב. אך זוהי לא הנקודה, אלא, חברתי שהיא חיילת בקרייה לעיתים לא הולכת לרופא כי היא יודעת שהיא תחכה יותר מידי זמן ולא תקבל טיפול אמיתי אלא היא עוד מספר שצריך להעביר וזה נורא מקומם אותי ייחד עם העובדה שפעם קודמת חיכנו 8 שעות לראות רופא והגענו ב 18:00 בערב ונכנסו אחרי 2 בלילה והיא קיבלה 2 ג' אם אינני טועה אך הביזיון הזה.
ופעם קודמת במקום ללכת לקצין העיר נסענו ישר למיון ושם הטיפול היה מהיר ואיכותי, אולי צריך להפריט את מערכת הבריאות הצבאית ולהעביר אותה לאזרחית כמו שיש כבר באיזור עפולה וטבריה ועוד איזורים בארץ.
בכל מקרה הנקודה שלי היא שלא הגיוני שחייל ירצה להיות רופא ולא יתאפשר לו לראותו ובמשך זמן סביר.
אין לי משהו נגד החובשים, דוד שלי היה חובש וכיום פסיכאטר ובן-דוד שלי חובש, יש לי משהו נגד מערכת שנותנת לאנשים הללו "יכולות סינון מתקדמות" נקרא לזה ככה. אני שהייתי חולה בצבא בזמן חופשת שבת בבית הייתי עם 40 חום וישר נכנסתי לרופא וקיבלתי עירוי+ 2 ג' ואני בטוח שצריך להיות סינון אחרת אולי חס וחלילה היה מדרדר מצבי שם בקצין העיר, אך מצד שני לא הגיוני שהם יגידו לחייל שהוא לא יראה רופא. מצטער עם סטיתי מעט מהנושא והוספתי מעט סיפורי רקע
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:11

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר