לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-02-2008, 09:26
  Rשף Rשף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.04
מידע כתבה ב'הארץ על הפורום: איך אפשר לצנזר את האינטרנט?

כתבה מדה מרקר עם מקום כבור לנו
תקופה שבה חיילים מתיידדים דרך הרשת עם לוחמי חיזבאללה, מצטלמים להנאתם במוצבים בהם הם משרתים, ומעלים תמונות לרשת - הצנזורה הצבאית קצת מתקשה להתמודד. מה אפשר לעשות?

28.02.08 | 09:22 עודד ירון
Internet
בשבוע שעבר דווח על כך שחיל האוויר הוציא הוראה גורפת לטייסיו שלא להעלות יותר את תמונותיהם בפייסבוק, וזוהי רק דוגמה אחת לתופעה ותיקה ברשת, שאפילו ועדת וינוגרד נדרשה אליה בדו"ח שלה. "חיוני שהצנזורה תתאים את עצמה לפיקוח אפקטיווי על אתגרי הפרסום החדשים, לרבות מגוון אמצעי התקשורת החדשים, כולל האינטרנט. התאמה כזו בשגרה עשויה לסייע גם בהתמודדות בחירום" - כך קוראת ועדת וינוגרד להתמודד עם אמצעי התקשורת החדשים. ואולם האם הצנזורה בכלל מסוגלת לבלום את דליפת המידע בימים שבהם "מגע עם סוכן זר" אינו דורש יותר משני קליקים על העכבר?

"זה אפשרי לצנזר את האינטרנט, אבל אז חייבים להשתמש במודל הסיני הטוטליטרי. המחיר הוא עצום גם מהבחינה הערכית וגם מהבחינה המעשית. צריך להציב המון אנשים שיסננו. מדינה יכולה להצליח בזה, אבל הנזק הוא עצום"
ד"ר רון שלייפר ממרכז בגין-סאדאת וכותב הספר "לוחמה פסיכולוגית", שיצא באחרונה בהוצאת מערכות, מספר שכבר לפני כעשר שנים, בקורסים שהעביר על לוחמת מידע, הוא היה נותן לאנשים מטלות להשיג מידע באינטרנט, כמו תמונה של הכור בדימונה או של מטה המוסד. "בהתחלה הם היו מזועזעים", הוא סיפר. "כל הדברים האלה, שפעם היו סקנדל עצום, הם כיום חלק מהשגרה.

"זה אפשרי לצנזר את האינטרנט", הוא אומר, "אבל אז חייבים להשתמש במודל הסיני הטוטליטרי. המחיר הוא עצום גם מהבחינה הערכית וגם מהבחינה המעשית. צריך להציב המון אנשים שיסננו. אז מתחיל משחק של חתול ועכבר משרת לשרת. מדינה יכולה להצליח בזה, אבל הנזק הוא עצום".

יוסי קופמן, ממנהלי פורום צבא וביטחון בפורטל פרש, סיפר על הקלות שבה שני הצדדים יכולים להיפגש ועד כמה הם קשובים לנעשה ברשת של הצד השני. בחודש שעבר, העלה גולש לא מוכר, ככל הנראה איש חיזבאללה, תמונות שלדבריו היו של חלקי גופות החיילים שאותן הזכיר מזכ"ל הארגון באחרונה בנאומו, בנוסף לקישור לאתר לבנוני שבו נמצאות התמונות.

בעקבות האירוע, החליטו באתר לשאול האם לקבל בברכה את אנשי חיזבאללה לשיחה בפורום. התוצאות היו צמודות במפתיע - יותר מ-51% תמכו בשיחה ישירה עם אנשי חיזבאללה. לדברי קופמן, זו לא הפעם הראשונה שבה נפגש עם לבנונים ברשת ואפילו לא הפעם הראשונה שבה גולשים מהצד השני הגיבו בפורום.

למעשה, אחת הפעמים היתה במשחק שש בש באתר play65, יום לפני שיצא לשרת בגדוד שיריון במילואים במלחמת לבנון השנייה. "הוא סיפר שהוא נוצרי והיתה לנו שיחה מאוד נעימה. שאלתי אותו איפה הוא גר ואמרתי שאני רוצה לבוא לבקר - כי ודאי אגיע לאזור. זה לא שהוא היה מרוצה מהמלחמה, אבל הוא היה נגד החיזבאללה. הוא שאל על החיים והילדים שלי, מאוד התעניין והיה מאוד נחמד ואף איחל לי בהצלחה.

"בשנים שעברו, היו כבר מבקרים קבועים בפורום שידעו עליהם כי הם שייכים לגופים פלשתיניים. ב-2001-2002 היה לנו נציג ג'יהאד איסלאמי בפורום ששימרנו אותו - הוא כינה את עצמו 'נסיך ירושלים'. הוא סיפר בפירוש שהוא ערבי ממזרח ירושלים, שתומך בג'יהאד, והביא נתונים יפים מהפורומים שלהן. הוא לא התלהם ולא נלחם, אבל אני יודע שבסוף זאת היתה המטרה. שימרנו אותו בפורום כי היה מעניין לשמוע את הצד שלו".

קופמן מספר שמהרגע שהחל בניהול הפורום הוא הבין שהשיחה הפתוחה המתקיימת בו מהווה מקור מידע מצוין. ועל כן החליט שהוא מתייחס למקום כאל עיתון לכל דבר ופנה לצנזורה ביוזמתו. "החלטתי שאני יוצר קשר עם הצנזורה ואומר להם בואו תצנזרו אותי. אמרתי שאני לא מפרסם, אלא אם כן זה פורסם קודם. כשיש לי חומר שאני חושד בבעייתיות שלו, כשמביאים משהו שהוא מקורי ולא פורסם קודם במקום אחר וכשזה תגובה שיכולה להיות בתחום בעייתי - היא נשלחת לצנזורה". אך הצנזורה לא היתה ערוכה בתחילה לעבודה מול האינטרנט. "בהתחלה הם לא ידעו איך לאכול אותי ודרשו שנביא להם תמונות פיסיות. בסוף הכרחנו אותם להתחיל לעבוד באימייל".

האם אפשר בכלל לנטר את כל הרשת?

"ללא רצון טוב אין איך לצנזר את האינטרנט", אומר קופמן, ומספר על חייל בסדיר שגלש בשעתו בפורום. "הוא היה יושב במוצבים ברצועה והיה מצלם את הסביבה. כל שבוע מעלה 200-100 תמונות, שחלקן צולמו ממגדל בגובה 25 מטר שהיה במוצבים, כלומר הוא סיפק תצלומי אוויר". רק כחודש לאחר הפניות של אנשי הפורום נסגר האלבום, ולדברי קופמן "במוצבים שבהם הוא צילם היו חדירות לשניהם ובאחד מהם הופעלה גם מנהרת תופת". לדבריו, גורמים צבאיים דיווחו לו כי באותן תמונות נעשה שימוש. במחקר שהציגה חברת מגלן, מתברר כי גם במלחמת לבנון התמונה לא היתה שונה - חיילים שצילמו את עצמם חשפו מבלי משים מידע סודי, שכלל מפות ותוכניות קרב, קודים ברשת, ולעתים אף העלו את התמונות לרשת דקות ספורות אחרי שצולמו.

בארה"ב מצנזרים חיילים

כבר ב-2006 החליט צבא ארה"ב להטיל צנזורה על החומרים שחיילים מעלים לרשת. הצבא אסר להעלות כל חומר ל-milblogs (בלוגים של חיילים) ללא בחינה מוקדמת. בנוסף, נאסר על החיילים לשלוח תמונות וסרטים של המלחמה. לדברי ד"ר שלייפר, הסיבה היתה בעיקר דיווחים לא מחמיאים של חיילים מהמלחמה. על אף ש"יכול להיות שרצו לחסום איזה דליפה". אבל בעוד שהחיילים בעיראק מוגבלים בדרך כלל לשימוש ברשתות שמספק הצבא, בישראל החיילים מגיעים הביתה בתדירות גבוהה וכל המגבלות תלויות, כאמור ברצונם הטוב.

ואולם רק באחרונה פירסם ויליאם קולדוול, גנרל אמריקאי, מאמר הקורא להפסיק את הצנזורה על בלוגים של חיילים, לעודד ואף לדחוף לספר את הסיפור מנקודת המבט שלהם, גם במחיר שהסרטונים יציגו את הצבא באור קצת יותר שלילי. "אם נחנך ונעודד אותם, אנחנו צריכים לסמוך עליהם מספיק כדי לתת להם את הכלים לספר ולשתף את הסיפור שלהם בצורה נאותה. האויב מצלם מבצעים ולאחר מכן מעוות את המידע ואת התמונות כדי להונות את העולם. מה אם היו לנו סרטים משלנו של אותם מבצעים שמפריכים את טענות האויב?"

ד"ר שלייפר מאמין כי גם אם לא ניתן לבלום את המידע, יש דרכים אחרות להתמודדות. "זו אותה דילמה ישנה של ביטחון שדה. פעם הלכו לחפש מסמכים במזבלות שלא נשרפו, עקרונית אין שום שינוי. אפשר לעבוד על חינוך, ענישה והרתעה. מערכת הביטחון צריכה להיערך יותר בצד החינוכי, ומצד שני לפתח תוכנות מעקב אחרי כל הדברים האלה". בנוסף, הוא מבטיח, לא חייבים להתייחס לכל דליפת מידע כאסון ושטף האינפורמציה יכול לעבוד גם לטובת גופי הביטחון, אם יודעים לעבוד נכון עם המידע ולנצל הזדמנויות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לצנזורה באינטרנט כי "צה"ל מכיר בסכנות הגלומות בשימוש בלתי מושכל ברשת האינטרנט האזרחית, ופועל למיגורם של המקרים, באמצעות הגברת המודעות בקרב חיילי צה"ל, אם באמצעות אכיפה ואם בהדרכה".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-02-2008, 14:53
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
דובר צה"ל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Rשף שמתחילה ב "כתבה ב'הארץ על הפורום: איך אפשר לצנזר את האינטרנט?"

ציטוט:
מדובר צה"ל נמסר בתגובה לצנזורה באינטרנט כי "צה"ל מכיר בסכנות הגלומות בשימוש בלתי מושכל ברשת האינטרנט האזרחית, ופועל למיגורם של המקרים, באמצעות הגברת המודעות בקרב חיילי צה"ל, אם באמצעות אכיפה ואם בהדרכה".

נחמד לראות שדובר צה"ל התעוררו. זכורה תגובתה של מירי רגב לשאלה בעניין,ש-"הפורומים באינטרנט לא מדאיגים אותנו. על כל פיסת מידע שמתפרסמת שם מישהו דואג לפרסם פיסת מידע סותר" (נכתב מהזיכרון, אך זה בגדול הלך הדברים).
לפני כמה שנים ישבתי עם רון לשם ("אם יש גן עדן" היה עדיין טיוטה) והוא סיפר לי על יוזמה של חלוץ לפתוח אתר אינטרנט שיפרסם בלוגים של חיילים ויעבוד תחת מגבלות צנזורה. זה לא קרה.

ישן 28-02-2008, 20:18
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
לא צריך לצנזר את האינטרנט, צריך לצנזר את החיילים.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Rשף שמתחילה ב "כתבה ב'הארץ על הפורום: איך אפשר לצנזר את האינטרנט?"

הדרך היחידה לשמור על בטחון המידע היא לטפל בדליפה קודם כל ובאתר האינטרנט רק אחר כך.
אם החייל שצילם את המוצב היה יושב כמה חודשים בכלא, או הטייס שפרסם תמונות אסורות בפייסבוק היה מקבל עונש חמור (משהו כמו, שבוע אסור לך לשתות אספרסו במועדון) ההדלפות היו מצטמצמות פלאים.
הסיבה שחיילים (כמעט ו) לא עושים בחופשות מטווח בקבוקים ליד הבית, היא לא רק בגרותם והבנתם את הסיכון, אלא בעיקר העונשים החמורים המוטלים על מי שנתפס.

באתרי אינטרנט צריך לטפל כאשר הם הופכים את חשיפת הסודות הצבאיים למטרה ודרך להתפרסם. גם כאן צריך לטפל אישית באדם שמפרסם ולא במדייה.

בקיצור פחות צנזורה צבאית ויותר עבודה של המשטרה הצבאית ובטחון מידע.

ישן 28-02-2008, 23:19
  Gevaldic Man Gevaldic Man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.04
agreed 100%
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "לא צריך לצנזר את האינטרנט, צריך לצנזר את החיילים."

אני מסכים איתך.

נראה שזה גם בהמון מקרים חברה שהשרות שלהם פשוט שוחק אותם' אותו ריטואל' אותם מקומות' והם מרגישים לא משהו ובכידי להעלות את המורל הם שמים צעצועים על הנשק' תופרים דברים מיותרים שאף יכולים להביא למוות על המדית ו' קסדה וכל דבר אחר אפשרי' והם גם מצלמים את עצמם והמוצבים שלהם. זה הדרך שלהם להראות שהם כאן' שהםחיילים/לוחמים ומנסים לשתף אותנו בחוויות שלהם ובעצם להיות משהו שווה עם ערך ולא סתם חייל שלא מכירים ושנשכח באיזה מחסום ומוצב.
אני לא אומר לרגע שזה מצדיק את זה- וכל העובר על ב"ש צריך להיענש. איפה הקמ"ן ובטחון מידע החטיבתית וכו. שיעשו ביקרות פתע בגדודים' שלא יעשו הנחות' שלא ייתנו לדפים' ומדיה לצאת מהבסיס.
בתקופה מאוד קצרה שהייתי ביחס"ר גבעתי המג"ד דאז עופר ווינטר היה לוקח את הקשל"שית שלו והיה פשוט נכנס לתוך פחי האפה הגדולים (צפרדעים) והיה מוציא משם חמ"ס ומביא את זה לקמ"ן שהיה חוטף התקף לב ופדיחא ונורא לקח לאחר מכן את עניין הבמ"מ ברצינות למצב של OCD..
ואם היום הלחימה בב"ממ עבר לאינטרנט ולעולם של הצעירים'/בלוגים/פייסבוק אז וואלה' שיכינו פרופיל בפייסבוק ופשוט יראו למי יש ולמי אין תמונות או לפחות GROUPS עם תמונות.

יש לי בבית תמונות שאני שמרתי למחשב שלי עם ה-מ-ו-ן תמונות מסווגות (לא שלי' של החברה באינטרנט) וכבר דברתי על זה כאן- במיוחד על הבעיה של המזל"טונרים שאוהבים לפרססם כל דבר שלהם עם זה במדי א' או בסרבלים שלהם ויש לי מעל 100 תמונות שלהם עם שמות' דרגות' מספרי טייסות' וכו. ולאחר שבועיים הייתה הכתבה בדיוק על כך מה שנותן לי הרגשה שהחברה מב"ש קוראים כאן ונעזרים בנו.

ישן 29-02-2008, 03:43
  Gevaldic Man Gevaldic Man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.04
LOL
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "מי זה היה?"

לגמרי שכחתי מסנדו... אני לא רוצה להגיד את שמו המלא כאן אבל אתה צודק הוא היה הקש"א והבדיחה שרצה איתו עד שיחרורו מקבע היה "מה זה המשמעות של סנדו ומה זה קש"א???!- אם אני זוכר נכון זה עצבן אותו ודווקא בכלל זה עשו עליו מערכון בערב יחידה)- אני גם זוכר שהוא שנא את עידן רייכל שנאת מוות והיה משתגע כשומע אותו ברדיו ומלמל "הומו מניאק"- סה"כ קצין טוב, לקח את העבודה שלו ברצינות וקיבל את הכבוד שמגיע לו (ובצבא כמו שלנו, כשאני נורא רציני, יש גם צחוקים שמופנת אליל אבל הוא זרם עם הצחוק)
. סנדו, כמו כל קש"א שנמצא בשגרה משומש למשהו אחר והיה אחראי על תחום התיעוד וביחד עם חייל בשם אלון שהיה באמת בחור זהב וחכם היו עובדים על תיעוד מבצעי, עריכה וכו. יכול להיות שבגלל הנגיעה בתחום התיעוד חשבת שהוא היה גם בקמנ"יה...
אבל הוא לא היה הקמ"ו- לפחות לא כשאני הייתי שם. באותו זמן ווינטר הצליח לאסוף סביבו חבורה די רצינית של קצינים- בין עם זה קציני מטה או קרביים ולא היה מצב שאנשים נשארים מאחור- הו דרש, והם הגיבו וסיפקו, והיחידה הגיע לרמות מאוד גבוהות בכל הסטנדרטים אך לאחר עזיבתו של וויטר, מפקד הפלס"ר, קצינים עברו ליחידות אחרות (היו כמה צקצינים שעזבו לדובדבן כמו המפ"מ), וגם מפקד החטיבה (אייזנברג). הגיע קבוצה חדשה ודברים השתנו אבל אני כבר לא הייתי שם ורק שמעתי מהחברים שנאשרתי בקשר..ממה שהבנתי היחידה ירדה ביכולות שלה, לא היה אימון מהחיילים במג"ד יחס"ר החדש, חיילים היו מורמרים, המסלול הפך לבדיחה והיה את הפרשייה המוכרת מאוגמ"ר 80 עם השק"שים (אירועים אלו נידונו בפורום בעבר), בסופו של דבר כל זה מיצא את עצמו באי שילוב היחידה במצעים בעזה שהיה כמו "הבית של היחס"ר" ורדפו אחרי גמלים כאשר היה פעילות מבצעית באזח"ע שדרשה יכולת הפלס"ר ורק בכוח ובקושי נתנו לפלס"ר לעבוד קרוב לגדר אך לא פעילות מבצעית בפנים וזה מאוד פגע בלוחמים וביחידה.
עם מישהו רוצה להוסיף או לתקן אז בכיף- עברו כמה שנים...

ישן 01-03-2008, 21:53
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "לא צריך לצנזר את האינטרנט, צריך לצנזר את החיילים."

קל להגיד שצה"ל ישבור את הראש לבד.

כמה שכואב לי לומר זאת, הבעיה היא שעצם קיום הפורום ועיסוקו בנושאים עדכניים פוגע בביטחון-

פשוט זה ריכוז אדיר וזמין של מידע גלוי (משמות יחידות, עד רמת הכשרה נוכחית של חיילי סדיר וכלה בתחושות של מערך המילואים), שחוסך לאויבנו המון זמן ומאמץ איסוף. תחשבו כקמ"נים, כמה הייתם רוצים לגלוש באתר בו אנשי חיזבאללה/ חמאס מתארים חוויות מהשרות וכו'. נכון שאי אפשר למנוע מידע כזה מלהגיע לרשת ונכון שכאזרחים מותר לנו להתבטא- אבל הפורום כפורום צריך להיות מודע לכך שעצם קיומו פוגע בביטחון.

התרופה היחידה שאני רואה לעניין היא להפוך את הפורום באופן מסודר לגוף שיסייע לביטחון: לרכז בו מידע תיאורטי ופרקטי שיועיל לחיילי סדיר ומילואים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:07

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר