לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-11-2005, 19:29
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ronb440 שמתחילה ב "יש קישור לידיעה באתר NRG מעריב"

נס הוותיקים לוחם חי"ר צעיר שעלה לפלוגה יודע בעיקר 2 דברים: איך להכין ''נס רובאית" לוותיקים לפי כל כללי הטקס, ושבסוף יגיע היום בו מישהו יכין עבורו. שומר מסורת
אמיר בוחבוט
23/11/2005 13:30
צעיר, תתחיל לבחוש: הבדלי המעמדות בחטיבות החי"ר של צה"ל בין לוחמים צעירים לוותיקים יצרו מילון מונחים מיוחד, וכמות גדולה של טקסים. הסובלים - הלוחמים הצעירים, המרוויחים – החבר'ה הוותיקים. אחד מהטקסים הבולטים שצמח בחטיבת גולני, שעבר לשאר הפלוגות הוותיקות בצנחנים, בגבעתי ובנח"ל, הוא הטקס האלמותי של הכנת "נס הרובאית".

מדובר בטקס שנועד להמחיש את מעמדו של החייל החדש והטרי, שאמור לשרת חייל פז''מניק עם כבוד. טקס ה"נס" משקף את מצבו של הצעיר בפלוגה, ואת חובותיו כלפי הדרג הוותיק.

עם מתן ההוראה מצד הוותיק, נפתח הטקס. המתכון כולל קנקני פלסטיק תכולים מהמטבח הצה"לי (שניים לפחות), קפה נמס, סוכר, כפיות או כפות (תלוי במידת ההתעללות בצעירים), חלב עמיד והרבה קרח.

על הצעיר לשפוך לקנקן כמויות מדודות של סוכר, קפה ומים חמים, ולערבב עם הכפית בתנועה סיבובית קבועה, שבע לימין ושש לשמאל. בשנים האחרונות, בשל תלונות רבות מצד הצעירים על כאבים בפרקי הידיים, נוצר נוהל חדש ותקדימי הכפוף לאישור אצולת הסמלים הוותיקים: "סיבוב כפית" מתבצע לסירוגין על ידי שלושה צעירים שונים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
^רובאית שקד - מדרבקים נס מראש הגג!

אבי אמסלם, לוחם חטיבת גולני ממחזור אוגוסט 97', הסכים לשתף אותנו בכמה סודות מקצועיים: "הצעיר בוחש את הקפה עד שהיד שלו מתפרקת. אחר כך, משפריצים בשלבים את החלב לקנקן והצעיר ממשיך ''לדרבק'' עד שמתגלה שכבת קצפת עבה. לאחר מכן מוסיפים את קוביות הקרח והצעיר ממשיך לערבב''.

אמסלם מדגיש כי חשיבות עובי הקצפת מביאה לפעמים את משך התהליך עד לחצי שעה. ''זה המון זמן, היד ממש כואבת", הוא מתאר.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]

מה קורה אם הקצין נכנס לחדר?
בכל פלוגה ותיקה תמצאו גם את ספר השירים שכולל שירי הלל ללוחמים, מסרים מקניטים לצעירים ולמפקדים, וגעגועים לחברות הרחוקות ולאמהות. בתום השירה האדירה ועם מתן האישור המיוחל, מקבל הוותיק ביותר בפלוגה את כוס הקפה הראשונה. לאחר מכן מועבר הקנקן בסדר יורד, על פי הפז"מ (פרק זמן - א.ב).

ברבות השנים התווספו חוקים נוקשים לטקס. "יכול להיווצר מצב בו צעיר בפלוגה הרובאית מכין את הנס אבל לא שותה ממנו, כי פשוט לא נשאר", מספר אמסלם. ''מדובר בהסכמה שבשתיקה כי בסופו של דבר כל צעיר הופך להיות ותיק''.

לקצינים כמובן אסור להיות נוכחים בטקס, כי הם מעולם לא ''טחנו צעירות''. ''אם קצין נכנס לחדר או לאוהל בזמן הכנת הקפה, הוותיקים נותנים הוראה לצעירים לשפוך את הקפה על הרצפה ולהתחיל מחדש", מגלה אבי.

כמויות הסוכר והקפה ומספר סיבובי הכפית משתנים מחטיבה לחטיבה. אבל הרעיון המרכזי נשמר שנים רבות ומהווה חלק מתרבות הצעירות והוותיקות בצה"ל. כל האיסורים המוחלטים וכל הניסיונות של מפקדי החטיבות והקצונה הבכירה להילחם בתופעה, כשלו עד היום באופן מוחלט.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
^דירבוק נס בסירים צה"ליים - עבירה על חוקי הצבא!
התמונות באדיבות הגולש Macox

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 27-11-2005 בשעה 21:41.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-11-2005, 00:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
שורש הבעיה כאן הוא בהתייחסות של הצבא ליחידות הלוחמות.
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי יסעור שמתחילה ב "זה בדיוק מה שאני טוען"

העומס על פלוגה בקו הוא אדיר. חישוב הסד"כ לצורך משימות הוא גבוה מחד, ולא מאפשר תחזוקה נאותה של המוצבים היחידתיים. נוסף על כך, באופן כללי תנאי השירות של לוחמי החי"ר הם בסיסיים מאוד. עכשיו, לעבור 3 שנים כאלה הם דבר לא פשוט, וכתוצאה מכך אתה רואה את התפתחות כל נושא הצעירות וותיקות ודווקא ביחידות החי"ר. פעולות בנאליות לחלוטין, הצליחו לשרש את הנושא הזה ביחידות שנקטו בצעדים המתבקשים: חיילים שנועדו לפליטה בגלל נתונים אישיים, ונשמרו ביחידה כאנשי שירותים, הורידו את נטל המנהלה מכלל החיילים. תרומות של מדיחי כלים, כלים חד פעמיים ועוד דברים איפשרו לחיילים לקצר את זמן העיסוק במנהלות - שוב לא היה צריך חייל צעיר לעסוק בהדחת הכלים של ארוחת הצהריים על חשבון זמן השינה שלו בין המשמרות.

נקודה אחרונה - אופי הפעילות של יחידות החי"ר (ואני מדבר במיוחד על לבנון - אז התופעה הייתה נפוצה מאוד) ותנאי השירות הביאו לכך ששום שיטת ענישה לא הרתיעה. אחרי 56 יום במוצב חודר בלבנון עם מקלחת אחת או שתיים כל התקופה ושינה במדים עם עבודה של 8-8, כמעט כל עונש הוא בבחינת ברכה. אנשים רצו להכנס לכלא - לפחות אז הם יכלו לישון להתקלח ולהתבטל.....
יחידות שנשלטו ע"י מפקדיהן, בד"כ נשלטו ביד ברזל בשיטות שהיו גורמות היום למפקדים להכנס מהר מאוד לכלא. כבילות לעמדה, מכות ושאר דברים לא היו נדירים, אבל היו הכרחיים.
אם צה"ל רוצה למגר את התופעה, הוא חייב, דבר ראשון, לשפר את תנאי השירות ולנטרל את הגורמים העיקריים לתופעה זו - קרי, מנהלות מוגזמות ופתירות (בהשקעה של כסף כמובן)

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 28-11-2005 בשעה 00:10.
ישן 28-11-2005, 16:22
  מיסטר ביג מיסטר ביג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.06.05
התופעה בזוייה ואין טעם לנסות לייפות את המצב
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ronb440 שמתחילה ב "שומר מסורת: נס רובאית בגולני"

לא יכול להיות בחיים מצב בו חייל "ותיק" שבגלל מספר החודשים המועטים שהתגייס לפני אחר יש לו יתרונות שבאים לידי ביטוי בתפיסה של עליונות על האחר עד לרמת השפלה.
ביטיס אני לא מבין מה הקשר למצוקות כח אדם וכל מה שהזכרת ומה אם יביאו מכונות קפה אוטומטיות אז התופעה תיפסק?
ברור שלא כי מייד ימצאו חלופה הולמת ולכן יש לטפל טיפול שורש ולא ב"אקמולים".
גם בתקופתי התופעה הייתה קיימת ואני זוכר שהיא לא התחילה ולא נגמרה בנס קפה.
הותיק חייב להיות חזק יותר כי הוא מקצועי יותר, מאומן יותר ובעל נסיון רב יותר ומכאן שיש לו יותר סמכויות מקצועיות ודוגמא אישית ובכלל אני דוגל שלותיק יש יותר אחריות וחובות מאשר זכויות.
הפיתרון לדעתי הוא בחינוך של החיילים והמפקדים ולא בכסף.
כל המצודדים במצב הקיים מנסים להצדיק את מעשיהם בעבר ותחשבו על זה.

נערך לאחרונה ע"י מיסטר ביג בתאריך 28-11-2005 בשעה 16:31.
ישן 28-11-2005, 16:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

לא מדובר כאן במכונות קפה.
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי מיסטר ביג שמתחילה ב "התופעה בזוייה ואין טעם לנסות לייפות את המצב"

מדובר במצב בו חיילים נמצאים ומשרתים לאורך זמן. הרי היכן התופעות האלה מתפרצות? ביחידות עם מפקדים חלשים וביחידות הנמצאות לאורך זמן בתנאים קשים - בין אם זה יהיה בסוג'וד, ריחן, רותם או בטרמית. התעללות היא תוצר של פיקוד חלש. טחינת צעירות היא תוצאה של תנאים קשים. בכתבה הזו לקחו משהו שאין לו שום קשר לשני הנושאים, והפכו אותו לאיזה מין טקס התעללות רבתי. זה בבל"ת.
האם תיתכן התעללות בצעירים עם פיקוד חזק? לא. האם ההתעללות הזו היא תוצר של טחינת צעירות קשה? כן.
אז מה? צה"ל לוקח, כרגיל, את הדרך הקלה - בא נאשים את המפקדים הזוטרים ואת החיילים. העובדה הפשוטה היא שבפלוגות שבהן נעשו מאמצים לשיפור תנאי השירות, גם המתח בין הצעירים והוותיקים ירד. ברגע שהתנאים הורעו (אפילו לאחר חילופי מ"פים), העסק צף וחזר.
אשמה יש כאן למכביר ולכל גורם יש כאן אחריות - מאחרון החיילים ועד למפקדים הבכירים שקובעים את כל נושא התעדוף.

והערה - מכיוון שהכירותי עם נושא הוותיקות היא מיד שניה, ומעבודה איתם בגדוד, לא נטלתי חלק בכל נושא הצעירות-ותיקות. עם זאת, חלק ניכר מהחיילים שלי מילא תפקידי פיקוד בוותיקות, ולכן אני מכיר את הדילמות די מקרוב.
ישן 28-11-2005, 17:10
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי מיסטר ביג שמתחילה ב "מסכים ולא מסכים"

תשים לב, היו מספר נסיונות למרידות ע"י ותיקים שלא גובו ע"י הצעירים - קשיחות סתם אינה הדרך. בסופו של דבר, חייל, ולא משנה אם הוא במסלול, וותיקה, יחידה מיוחדת או מילואים, רוצה לדעת שדואגים לו. ברגע שנוצר חלל פיקודי, יהיה מי שידאג למלא אותו. המקל והגזר הינם שיטה עתיקת יומין לשליטה באנשים במצבי דחק. מה קורה כשאין גזר, או שהוא קטן מדי?
אגב בעיה נוספת טמונה בקצינים - מ"מים. בעוד שמ"פ וותיקה הוא מ"פ תפקיד שני, מ"מ וותיקה הוא בד"כ תפקיד ראשון. נסיון רב בפיקוד על אנשים או הבנת התהליכים ביחידה וותיקה, אין להם. הכל נשען על יכולתו האישית והכריזמה של אותו מ"מ. כמה זה כבר קורה?
אני אישית זוכר את קורס הקצינים שלי. האם באמת הכינו אותנו לפקד על חיילים? לא ממש.

תראה, אני טוען שהבעיה היא מערכתית, וטופלה היטב מתי שהיו גילויים יוצאי דופן של פיקוד, וזוהי הנקודה שהכי מפריעה לי. רק מפקדים יוצאי דופן הצליחו להחזיק וותיקות - במצב כזה, המערכת צריכה לבחון את עצמה, מדוע המפקדים הרגילים שלה נכשלו, ולפעול בהתאם.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:34

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר