לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-01-2006, 00:45
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "מוצב "דלעת"- תמונות"

WOW
אני רועד בכל הגוף!
יותם לא כתבת ממתי התמונות?
ב97 כבר היה גג למוצב.
בסוף 95 לא נסענו דרך המיוערת (מקסימום עד הבמה) ובטח שלא הקפנו את המוצב ממערב.
ב96 כבר לא היו קלאסיקלים בשרות פעיל. ב94 הם עוד לא היו בכלל.
כשאני הגעתי למוצב ב95 הוא היה יותר גבוה. במערבית כבר לא היו ארגזים (היה עוד עמוד לנל"ן). דוב נחשון היה סגור. מיטות קומותיים עוד היו (ב96 כבר היו שלוש קומות) אגב, ראוי לציין שהתמונה במגורים היא בנאפ"ל או בחדר סגל שמרווחים יותר מהחד"ב לוחמים.
האם הטנקים עמדו למעלה ליד המזרחית (בין השרותי בול פגיעה לנמר"ש)? מוזר. כי אנחנו ב95 השארנו אותם כמעט עד סוף הקו (בראש השנה 95, אז החליפו אותנו 82) ברחבת רק"ם (מימין לנגמחונים שבתמונה הזאת).
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
נדמה לי שבתמונה נראה המנחת הישן ולא החדש עם רחבת השיירות שנבנה אחרי אסון המסוקים. זזה גם נראה כמו המוצא של ציר בונטקס הישן, ולא החדש (שכבר נקרא ניקרס).

אני רואה שערכת וכתבת אוק' נוב' 95.
בדיוק החלפתם אותנו.

אני חושש שיש לך טעות במיקום הישנה. היא אמורה להיות יותר קרובה למטווחים.

תוכל לשלוח לי את התמונות גדולות יותר וללא כיתוב?
אני רוצה להוסיף כיתוב משלי.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-01-2006, 00:49
צלמית המשתמש של יוסיפון

אתה בטוח שזה ב(קטע שמעל)עיקול בז?
נראה לי שזה די בתחילת המיוערת.
ב97 כבר נסענו דרך המיוערת ונדמה לי שהקטע שצילמת הוא ממש בתחילת המיוערת וזה שמעל בז יותר קרוב לנ.ג. 669

זו כמעט העמדה המזרחית.
מה שסימנת כלבנה הוא הוילה האדומה. הלבנה היא ערימת החורבות שלפניה. שלושה חודשים קודם היא עוד עמדה יפה. רק שבפעילות של יחידה מיוחדת נמצאו שם מזוודות של סאגרים או משהו דומה והוחלט לשים שם מטען שיחכה למי שיבוא להשתמש בהם.
יפת"ח ופלס"ר נח"ל שמו שם את המטען שהופעל מעת"ף 1. לאחר שבמשך תקופה ארוכה אף אחד לא הגיע לוילה היא פוצצה לבסוף רק בשביל שלא יצטרכו לחזור לשם כדי להחליף סוללה במטען.
כרקע לפיצוץ ירינו על הוילה שלושה טנקים בבת אחת.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 01-01-2006 בשעה 00:54.
ישן 01-01-2006, 04:58
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "לזקנים יותר..."

שתי מפות מאד לא מוצלחות ששירטטתי מהזיכרון ללא שולחן שירטוט וללא מפה או תצ"א. אל תנסה למצוא קנ"מ.
(לחיצה על השירטוט להגדלה)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהתמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונות מדלעת מאוחרות בהרבה, כנראה אפילו מ99. התמונות מתוך האתר לזכר אמיר מאיר
מבט מעמדת ש"ג ימין לכיוון דרום מזרח. אפשר לזהות את הבטאלייט של הנמר"ש

התמונה שיותם הביא:
צולמה 15 מטר מתחת ופחות מעשרה דרומה מהתמונה הנ"ל.
ואילו התמונה הזאת:
צולמה כמעט מאותה עמדה.

מבט למזרח (אני לא בטוח מהיכן צולמה התמונה, אולי מגג המוצב, אולי מפתח הש"ג ואולי מהסוללה ליד עת"ף 1)

מבט משער המוצב אל רחבת הרק"ם. אפשר בקלות לזהות את ההבדלים בין התמונה של יותם לתמונה הזאת: מיקום המשטח, כמות המיגון, יציאת ציר ניקרס, מיקום מכולת האשפה וחניון הטנקים, מחסנים ומכלאה ליד הש"ג (לפני כן היו ליד רחבת הרק"ם) ועוד

התמונה המקבילה:

רשתות נגד טנ"ט. אני לא ראיתי כזה דבר מעולם בדלעת, (אני גם השתחררתי ב97) אך אין ספק שממול זו נבטיה והנטושה

התמונות המקבילות:

מצאתי אשכול במערכת הישנה בו דיברנו על הנוף הזה
יעקב הרטום הציע:
באתר הזה יש צילומים פנורמיים ממוצב הבופור , מתוך כלא אל חיאם וגם משער פטמה.
http://www.lebanonpanorama.com/index3.html

פנורמה שצילמתי מרחבת הרק"ם של דלעת צפונה:
פיתחת הג'רמק כפי שצולמה מרחבת הרק"ם או המנחת בדלעת:
יותם: הכיתוב של סוג'וד מטעה כיוון שהכפר הנטוש והמוצב שלידו לא נמצאים היכן שהכיתוב אלא צפונית ומחוץ לתמונה. סוג'וד נמצא על הרכס של ג'בל רפיע אשר רק את מורדותיו הדרום מזרחיים ניתן לראות בצידה השמאלי של התמונה.
וממש לא כדאי לפספס את האשכול שכתב יעקב הרטום בוגר דלעת

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 01-01-2006 בשעה 05:15.
ישן 01-01-2006, 17:30
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי alonbilo שמתחילה ב "בפיתחת הג'רמק בוצעו מארבים..."

אתה כנראה ותיק מאיתנו. בתקופתי ברוש כבר היה נטוש. אמרו שהוא נחות יחסית לסביבתו ולא מגן על כלום.
גם מארבים בג'רמק לא בוצעו. למעשה כמעט לא הסתובבו בג'רמק, התנועות היחידות שאני זוכר שם הם גלישות מכיוון עישייה ודמשקייה.
אני זוכר מארבים של עורב וסיירת גולני בואדי עישייה:
מארב בבית שביציאה מוואדי עישייה ופעולות של יחידות מיוחדות שירדו מעישייהוחצו את רכס עלי טאהר לכיוון מערב מצפון לגמבה.

ישן 01-01-2006, 23:22
  MAGACHON MAGACHON אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.10.05
פיגוע קליקל- הוצאה משרות
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי d.t שמתחילה ב "סליחה טעות שלי.."

הקלסיקל הוצא משרות בעיקבות ארוע של פיצוץ פגז מרגמה ליד הנגמ"ש שגרם למיגון של הנגמ"ש להתיזם ולגרום לקריסת דופן הנגמ"ש פנימה.
אין זו הפעם הראשונה שהמיגון הראקטיבי תוצרת רפאל שמכיל כמות חנ"מ גדולה גרם לקריסת דופן הנגמ"ש. צהל ביצע מיספר שיפורים על מנת לחזק את הנגמ"ש מבפנים בפני ארועים שכאלו אולם ללא הועיל. הקלסיקל " גדול " על הנגמ"ש הזה ולכן הוצא מהשרות.
לאחרונה הציע התעשייה הצבאית מיגון מיסוג LVAS ( ראה פירסום באתר התעש) לנגמשים אלו, מיגון המיתבסס על כמות חנ"מ קטנה משמעותית ובעלת כושר עצירה משופר כנגד טילי כתף.
עלפי הפירסומים צהל החליט שלא לשדרג את הנגמשים במיגון זה ונכון להיום אין מיגון לנגמשי M113 אלא כנגד קליעים בלבד.
ישן 02-01-2006, 00:11
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי MAGACHON שמתחילה ב "קליקל- הוצאה משרות"

ציטוט:
קלסיקל הוצא משרות בעיקבות ארוע של פיצוץ פגז מרגמה ליד הנגמ"ש שגרם למיגון של הנגמ"ש להתיזם ולגרום לקריסת דופן הנגמ"ש פנימה.

מדובר על שני ארועים שונים בהפרש של ימים בודדים. בדיוק בתקופה עליה אנחנו מדברים. חפשו בפורום מידע על יוסי אוחנה וכפיר בראשי.

ישן 01-01-2006, 19:30
  yotam_l yotam_l אינו מחובר  
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

חבר מתאריך: 26.05.04
מספר תגובות לתמונות:

אני שמח שהתמונות עוררו עניין. בקרוב אעלה תמונות שצילמתי בדרך אל ובמוצב ריחן בינואר 95'.
להלן תגובותיי:
alonbilo- דלעת לא עבר להיות מוצב צד"ל אף פעם למיטב ידיעתי. כשהייתי שם היינו יוצאים לתפוס את מוצבי הדס וגמבה שהיו מוצבי צד"ל. צפונית לגמבה היה מוצב "ברוש" שהיה מאוייש עדיין והופתעתי לקרוא כי הוא ננטש בתקופה מאוחרת יותר.
יוסיפון- אשלח לך את התמונות המקוריות לפרטי בהקדם.
מסתבר שאנחנו ממש החלפנו אתכם בקו הזה שבו צולמו התמונות. נכנסנו בראש השנה תשנ"ו, ספט' 95' והתמונות צולמו כאמור באוקטובר ונובמ' של אותה שנה. עדיין לא היה למוצב גג וכשהיינו שם רק התחילו את בניית הגג במוצב גמבה הסמוך. בכל שירותי בלבנון לא הייתי מעולם במוצב עם גג ואני יודע שאח"כ מיגנו את כולם.
התמונה של "הסויטה הנשיאותית" אכן צולמה במגורי הסגל. קשה לי להאמין שאצל החיילים היה יכול להיות יותר צפוף כי גם אצלנו החדר היה מלא במיטות של שלוש קומות שכולן מאויישות. קשה לי לחשוב על צפוף מזה...
גם אצלנו הטנקים עמדו ליד המזרחית. רק מאוחר יותר נראה לי שהורידו אותם יותר אחרי שחטפו טיל מכיוון הווילות (אני זוכר את התמונות ששודרו אז בחדשות- כבר הייתי אזרח).
לגבי המנחת- אני זוכר שקראו לו המנחת החדש כיוון שהישן היה צפונית למוצב באיזור המטווחים. ייתכן ואני טועה. אין לי מושג אם אחרי כן בנו מנחת נוסף.
ציר האורך נקרא בזמני "בונוטקס". בספר של רון לשם קראתי ששמו הוחלף לניקרס. גם זה כאמור- אחרי התקופה שלי.
לגבי הכיתוב שלי על עיקול הבז- אתה צודק במאה אחוזים! טעיתי. שכחתי שהקטע הנ"ל של תחילת המיוערת מדרום למוצב נקרא הבמה ולכן רשמתי בטעות שהתמונה צולמה באיזור עיקול הבז. העיקול המדובר הוא כאמור דרומית מהבמה. אצלנו לא היה שביל שחצה את המיוערת ולא ניתן היה להתקדם כמעט בסבך דרומה מהבמה.
לגבי הווילה הלבנה- בזמן שהתמונה צולמה היא עדיין עמדה על תילה. עכשיו כאן הקטע המעניין לו אני קורא תעתועי הזכרון (או השיכחה): אני זוכר די בבירור שאת הווילה פוצצו בתקופה שאנחנו היינו בקו. מוזר לי שסיפרת שהיא פוצצה בתקופתכם. אני זוכר שאת המטענים בווילה הניחו סיירת יעל. אולי אני טועה. מה שבטוח זה שבתמונה שאני העלתי ה"לבנה" עדיין קיימת מימין ל"אדומה" (בטעות סימנתי את האדומה). בכל אופן בתמונה מאוחרת יותר (עם הבטא לייט שנכתב שהיא מ- 99')שהעלו בשירשור רואים את האיזור של הווילות אחרי שהן פוצצו וזה ממש בולט לעין.
desertowl- מתי היית במוצב?
מיקיטל- יש לי מפה לא מעודכנת מזמן מלחמת לבנון. הבעיה היא שזאת מפת נתוני עבירות ולכן אני חושש שיהיה קשה להבחין בפרטי הנוף. אני אנסה לסרוק את הקטע הרלבנטי ולראות אם אפשר לסמן עליו את המיקומים של מה שנראה בתמונות.
לגבי סוג'וד- אכן לא ניתן לראות את המוצב מדלעת. כמו גם את גמבה וברוש (ולכן ברוש אינו נראה- alonbilo). יש תמונה עם כיתוב מוטעה של סוג'וד- לא אני העליתי אותה וגם אני שמתי לב לטעות בכיתוב.
יוסיפון- כתבת שבתקופתך "ברוש" כבר היה נטוש. בזמן שאני צילמתי שם המוצב הזה היה עדיין מאוייש. אתה זוכר מתי הוא ננטש?
ישן 01-01-2006, 22:33
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "מספר תגובות לתמונות:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yotam_l
דלעת לא עבר להיות מוצב צד"ל אף פעם למיטב ידיעתי. כשהייתי שם היינו יוצאים לתפוס את מוצבי הדס וגמבה שהיו מוצבי צד"ל. צפונית לגמבה היה מוצב "ברוש" שהיה מאוייש עדיין והופתעתי לקרוא כי הוא ננטש בתקופה מאוחרת יותר.
יוסיפון- כתבת שבתקופתך "ברוש" כבר היה נטוש. בזמן שאני צילמתי שם המוצב הזה היה עדיין מאוייש. אתה זוכר מתי הוא ננטש?

צודק טעות שלי. המוצב הנטוש בקצה הרכס היה אורן ולא ברוש. ברוש היה מאוייש באנשי צד"ל. אבל, לפעמים אנשי צד"ל היו עוזבים את גמבה והדר (החליפו את השם כדי לא להתבלבל עם מוצב בקו סגול שנקרא הדס) ואנחנו היינו מחליפים אותם (בד"כ צוות טנק ומחלקת חי"ר מוקטנת). בברוש, גם אם הצד"לניקים לא היו בו, אף פעם לא תפסנו (נסענו לשם רק פעם אחת, ב97 ולא נשארנו).

ציטוט:
מסתבר שאנחנו ממש החלפנו אתכם בקו הזה שבו צולמו התמונות. נכנסנו בראש השנה תשנ"ו, ספט' 95' והתמונות צולמו כאמור באוקטובר ונובמ' של אותה שנה.

אני רואה שאתה לא זוכר. הגעתם בערך יומיים לפני רה"ש. מג"ד הרכס (ליאור, עידו או גיא, אני לא זוכר את השם רק שהיה ס' מפקד שלדג קודם ואחרי התפקיד הזה השתחרר) לא רצה שבראש השנה יהיו לו טנקיסטים שלא מכירים את הגיזרה לכן נשארנו (הצוות שלי בטוח, הצוות של יודנפרויד בספק) יחד איתכם במוצב (אתם פלוגה א' של 82, נכון?) אני ישנתי במיטה שמעל הסמ"ט שלכם, עמיחי לנדאו הקטנטון.
בראש השנה הייתי הדתי היחיד במוצב והפרעתי לכם לישון בתקיעות השופר.
נפל האסימון?

ציטוט:
עדיין לא היה למוצב גג וכשהיינו שם רק התחילו את בניית הגג במוצב גמבה הסמוך. בכל שירותי בלבנון לא הייתי מעולם במוצב עם גג ואני יודע שאח"כ מיגנו את כולם.

את הגג בדלעת בנו רק ב96

ציטוט:
התמונה של "הסויטה הנשיאותית" אכן צולמה במגורי הסגל. קשה לי להאמין שאצל החיילים היה יכול להיות יותר צפוף כי גם אצלנו החדר היה מלא במיטות של שלוש קומות שכולן מאויישות. קשה לי לחשוב על צפוף מזה...

במגורי סגל ובנאפ"ל היה מרווח נורמאלי בין המיטות. רוחב החד"ב היה קצת יותר ממיטה אחת כפי שאפשר לראות בתמונה שלך. אורכו של הנאפ"ל היה קצת יותר משלושה אורכי מיטה ושני רוחבים. מגורי הסגל היו בצורת האות ר' וקשה לי להעריך את גודלם, מה שבטוח זה שבחלק הצר ביותר עדיין נכנסה מיטה באורך.
לעומת כל הנ"ל מגורי החיילים היו בנויים בצורת האות ז' החלק העליון שלה היה החדר הראשון שהיה ברוחב מיטה ובאורך שתי מטות וחצי. אבל רוחבו של החלק הארוך היה קצת פחות מאורך מיטה. לאורך שני הקירות של החלק הזה סודרו מיטות בשלוש קומות. רוחב המעבר בין המיטות בקושי הספיק לרוחב אדם או לחייל עם שכפ"ץ ואפוד שהלך על הצד.

מגורי סגל... היית מ"מ? אז אתה בטח זוכר את המט"ק שלי, ינאי, אם היית מט"ק אז אתה אמור להכיר את עמיחי יודנפרויד ואולי תשלים לי את החור בזיכרון אם הוא היה בחפיפה שלכם או נתקע בבית.
^ינאי מעניק דרגה לטען שלנו, בוסו. מזהה?

ציטוט:
גם אצלנו הטנקים עמדו ליד המזרחית. רק מאוחר יותר נראה לי שהורידו אותם יותר אחרי שחטפו טיל מכיוון הווילות (אני זוכר את התמונות ששודרו אז בחדשות- כבר הייתי אזרח).

נכון. כשאתם עליתם לקו הטנקים כבר עמדו ליד המזרחית. בתחילת הקו שלנו (4.5 חודשים קודם) הטנקים עמדו למטה, אחד ברחבת טיפולים ליד המכולת רס"פ ושניים ליד הנגמחונים. לעיתים נדירות היה טנק שנשאר במזרחית אחרי מארב (והצוות שלו היה הולך הכי פחות, לכן תמיד רצינו את העמדה הזאת. זה חוץ מהטוסטים שקיבלנו מהחבר'ה של ה7).
בסוף הקו שלנו שני טנקים כבר היו קבוע במזרחית (ונדמה לי שאתם עליתם רק עם שני טנקים לדלעת ושלושה לבופור. הפוך מאיתנו). זה היה תוצאה של שני דברים:
  1. לצורך ניסוי כלשהו הביאו תומ"ת לדלעת שירה לשמיס עפ"י זיהויים של תא"ט שישב בעת"ף 1 וקת"ק שהיה באיזשהו מארב (כנראה של אגוז). לתומ"ת הבודד הזה הכשירו עמדה בין השער של המוצב לשירותי בול-פגיעה. אחרי שהתומ"ת התפנה משם נשארה רחבה יפה.
  2. גרשון הגיע אלינו לשיחת פרידה. הוא עזב את החטיבה (ובמקומו הגיע דני ביטון). גרשון עלה אלינו בשיירה וחיכה (יחד עם מג"ד 82 החדש שהגיע מהשייטת או משהו כזה) שנחזור מחיפויים במשך שעה ארוכה כדי לדבר עם כולנו (יש לי איפשהו תמונה שלנו בשיחה הזאת). אחרי שהוא עמד ברחבת הרק"ם כ"כ הרבה זמן ואחרי שהוא שמע את התלונות שלנו על ריצה של 200-300 מ' תחת פצמ"רים הוא הפעיל את הלחץ שלו בדיוק על אותן הטענות שאנחנו העלנו כמה פעמים.
הפלא ופלא! אחרי שאל"מ (שהפך אז לסמאו"ג 36) אומר את הטענות האלו הן נשמעות הגיוניות והעלו את הטנקים למעלה.

לגבי הסירטון של הפגיעה בטנק במזרחית. אלו היו חבר'ה מ188. יצא לי במקרה לנסוע איתם באוטובוס כמה ימים אחרי שהם התחילו את הקו (החליפו אותכם כנראה) הם סיפרו שהם לא סומכים על המטרת ת.כ. שעל הסוללה הצפונית של הדס (המטרה אכן הייתה מפורגעת ולא בטווח מתאים) ולכן הם עושים תאום כוונות על בית בנבטייה. ניסיתי להאיר את עיניהם שאם הם יכולים לשים 'על' על הבית הזה אז גם ממנו ומסביבתו יכולים לשים 'על' עליהם. הם צחקו עלי.
הסירטון צולם כשהם עומדים קדימה מידי בעמדה המזרחית ועושים ת.כ. שני אנש"צ נראים בו עומדים על הצריח והמפקד עומד ליד התותח. טיל (או תול"ר) פוגע להם ממש יפה בין תובה לצריח במקבע תותח. האנש"צ שעל הצריח מתעופפים לקיבינימאט...
נדמה לי שכבר אמרתי: זילזול באוייב הוא הזילזול הכי גרוע שיש.

ציטוט:
לגבי המנחת- אני זוכר שקראו לו המנחת החדש כיוון שהישן היה צפונית למוצב באיזור המטווחים. ייתכן ואני טועה. אין לי מושג אם אחרי כן בנו מנחת נוסף.

אתה בהחלט צודק. המנחת הזה תמיד נקרא המנחת החדש. טעות שלי. יותר מאוחר, עם פריצת ציר חדש וניסתר יותר, סללו שם רחבת שיירות מוסתרת ומנחת טוב יותר.

ציטוט:
ציר האורך נקרא בזמני "בונוטקס". בספר של רון לשם קראתי ששמו הוחלף לניקרס. גם זה כאמור- אחרי התקופה שלי.

בונטקס הוחלף לניקרס, אבל נדמה לי שציר צירות לא החליף את שמו. אני לא מצליח להיזכר בשם החדש של ציר פלטיאל (אם אי פעם עשית תדריך לקראת חניבעל, אתה בטח זוכר את מפגש הצירים "צירות-פלטיאל").

ציטוט:
לגבי הכיתוב שלי על עיקול הבז- אתה צודק במאה אחוזים! טעיתי. שכחתי שהקטע הנ"ל של תחילת המיוערת מדרום למוצב נקרא הבמה ולכן רשמתי בטעות שהתמונה צולמה באיזור עיקול הבז. העיקול המדובר הוא כאמור דרומית מהבמה. אצלנו לא היה שביל שחצה את המיוערת ולא ניתן היה להתקדם כמעט בסבך דרומה מהבמה.

היה שביל שחצה את המיוערת גם אז, הסיבה שלא התקדמו עליו היא חשד במיקוש ולא סבך. המיקוש נוקה לאחר שחה"ן נח"ל וגבעתי התבכיינו שהם לא עושים מארבים רציניים. על אחד המארבים מעל לעיקול בז בתוך המיוערת אפשר לקרוא באשכול של יעקב הרטום הנ"ל.

ציטוט:
לגבי הווילה הלבנה- בזמן שהתמונה צולמה היא עדיין עמדה על תילה. עכשיו כאן הקטע המעניין לו אני קורא תעתועי הזכרון (או השיכחה): אני זוכר די בבירור שאת הווילה פוצצו בתקופה שאנחנו היינו בקו. מוזר לי שסיפרת שהיא פוצצה בתקופתכם. אני זוכר שאת המטענים בווילה הניחו סיירת יעל. אולי אני טועה. מה שבטוח זה שבתמונה שאני העלתי ה"לבנה" עדיין קיימת מימין ל"אדומה" (בטעות סימנתי את האדומה). בכל אופן בתמונה מאוחרת יותר (עם הבטא לייט שנכתב שהיא מ- 99')שהעלו בשירשור רואים את האיזור של הווילות אחרי שהן פוצצו וזה ממש בולט לעין.

טוב. זה לא מוזר שהיא פוצצה בתקופתה כי היינו שם ביחד את המילכוד ייצרו ביפת"ח והניחו יעל (הם ישנו איתו בחד"ב) נראה לי שאתה זוכר אותם במוצב כי הם נתקעו בו למרות שכבר סיימו את הפעילות כי לא היו להם שיירות.
אתה צודק. בתמונה שהבאת הלבנה עדיין קיימת (החתימה מפריעה לראות זאת). הטעות היא שלי. סליחה.
בתמונה הזאת (גם היא מש"ג ימין) הלבנה כבר מפוצצת.

ציטוט:
לגבי סוג'וד- אכן לא ניתן לראות את המוצב מדלעת. כמו גם את גמבה וברוש (ולכן ברוש אינו נראה- alonbilo). יש תמונה עם כיתוב מוטעה של סוג'וד- לא אני העליתי אותה וגם אני שמתי לב לטעות בכיתוב.

אכן טעיתי שם בכיתוב. התכוונתי לומר שסוג'וד נמצא בכיוון הכללי. זו טעות.

ישן 01-01-2006, 23:28
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

יוסיפון- הרבה חורים יש לנו לסגור
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=yotam_l]דלעת לא עבר..."

קודם כל מסתבר שחלפנו אחד על פני השני.
הייתי אכן מ"מ בפלוגה א'. אני לא זוכר אם אני הייתי זה שנכנס עם הטנקים למוצב בעלייה לקו (יומיים לפני ראש השנה- אני סומך על הזכרון שלך) למרות שאני די בטוח. בעצם נזכרתי שכן כי יצאנו למארב ראשון בלי לעשות תיאום כוונות וזה נורא הפריע לי (לא הספקנו באותו יום לפני רדת החושך). אני זוכר גם את המג"ד שלי (גיל בן חיים- אכן יוצא שייטת ואדם מופלא) באותו לילה. המח"ט (גרשון) דווקא לא זכור לי באותו יום.
אני רואה שלא שכחת את עמיחי לנדוי (כך נדמה לי כתבו את שם משפחתו) הקטנטן.
את עמיחי יודנפרויד אני לא זוכר שם אם כי ייתכן והוא היה. אני העברתי לעמיחי צמ"פ. הייתי מט"ק טיפולים של טנק ג' והוא היה הנהג. בחור כארז!
אני לא זוכר את האפיזודה של תקיעת השופר. אני כן זוכר שהיו התרעות חמות על כך שהולכים לתקוף את המוצב בראש השנה והייתי די לחוץ כיוון שעוד לא הייתי מאופס. אני זוכר ששי אביטל (מפאו"ג 36) בא לבקר אותנו באחד מהימים הראשונים (אולי אפילו בערב החג של ראש השנה). עוד קטע מצחיק שהיה לי עם דני ביטון שבדיוק החליף את גרשון כמח"ט 7. משום מה הוא מאוד הפחיד אותנו ועשה עלינו רושם של מח"ט עצבני שיש לחשוש ממנו. כשבוע אחרי שעלינו לקו הוא בא לבקר אותנו במוצב. הוא עלה איתי לסוללה שצופה על נבטיה ושאל אותי: "מה האיומים שיש פה בגיזרה". התשובה שעברה לי בראש היתה:" המח"ט- אתה האיום העיקרי שיש פה כרגע...". כמובן שלא אמרתי את זה...
הלאה- את ינאי אני לא זוכר ממש אם כי מהתמונה הוא נראה לי מוכר. בהחלט הגיוני שהוא העביר לנו את החפיפה. בחיי שאני לא זוכר אם עמיחי היה שם או בבית בזמן שחפפתם אותנו על הגיזרה. כיוון שאני מכיר והכרתי את עמיחי כבר אז אני מניח שהייתי זוכר אותו יותר בבירור אם היה שם.
אצלנו היו אכן 2 טנקים בדלעת אם כי אני לא "חותם" על זה. יש מצב שהיו אז שלושה.
מה שבטוח שבזמני לא היה תומ"ת במוצב. זה ככל הנראה הגיע אחרי כן.
את סרטון הפגיעה בטנק של 188 אני זוכר היטב. יכול להיות (על פי התיאור שלך) שעדיין הייתי בצבא כשזה קרה. אנחנו הקפדנו לא להחשף לווילות בזמן טל"תים ות"כ בזה אתה יכול להיות בטוח. אני לא מבין את השאננות של אותם טנקיסטים שבסוף אכן חטפו.
לגבי הצירים "פלטיאל" ו"צירות"- אני לא זוכר אותם ממש. מכל תקופותיי בלבנון אני זוכר רק חמישה צירים: ציר חנף- ציר אורך שהוביל מדרום לצפון דרך פתחת הג'רמק, עיישיה, ריחן והלאה לערמתה וחונה. יותר מאוחר סללו את ציר "דרשנות" שעלה לעיישיה מזרחית לפתחת הג'רמק.
ציר בונוטקס (ניקרס)- אני זוכר שהוא היה ציר האורך של הרכס מהבופור ועד גמבה. עוד פעם- יכול להיות שאני לא מדייק אבל כך זכור לי.
ציר גוסינקה- יוצא מריחן לכיוון מערב, מוצב סוג'וד והכפר סוג'וד הנטוש
ציר היבנר או הובנר- מריחן לכיוון מזרח (קלעת חזן ועוד).
אגב- קיבלת את התמונות ששלחתי לך בפרטי?
ישן 01-01-2006, 23:56
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "יוסיפון- הרבה חורים יש לנו לסגור"

גיל הוליך את השיירה שלכם (כיניתם אותו גב"ח לא?).
גרשון לא היה באותו יום אלא כמה שבועות קודם (אני אמצא את התמונה ואסרוק).
אני חייב להיזכר אם עמיחי היה או לא.
אני מתחיל לגרד קצת חלודה ואני זוכר איזה קצין עצבני שלא הספיק לעשות תאום כוונות אחרי השיירה ויצא למארב. באותו לילה הצוות שלי קיבל קולה בזכותכם.
שי אביטל אכן הגיע לבקר אתכם. יחד עם האל"מ (או תא"ל) הדורזי עם השפם הלבן והכומתה האדומה שאני לא מצליח להיזכר בשמו. הוא בעצם הגיע אלינו ורק עבר דרכם. שניהם היו הפרויקטורים (או משהו כזה) של מבצע שעשינו באותם ימים. אנחנו חיפנו למטכ"ל שגלשו מעישייה למלכד משהו. אביטל, האל"מ וצוות תצפיות של מטכ"ל ישבו איתנו שם.
המבצע הזה הוא הסיבה לאנטנה של הטלפון האדום שבתמונה הזאת:
הוא פורק בסוף המבצע. לכן אני מניח שהתמונות צולמו כשעוד הייתי במוצב.
יכול להיות שצילמת אותן בחפיפה שלכם? אם כן זה מסביר את שלוש הדמויות על הסוללה הצפונית ליד עמדת המרגמה 60 (ואני אפילו חושב שהדמות האמצעית היא אני!)

התומ"ת ירד מהמוצב כמה שבועות לפני שאתם עליתם וככל הידוע לי לא חזר.
הוא היה במוצב בסה"כ פחות משלושה שבועות. וירה רק פעמים בודדות.

אני מצטער שהתקופה שעברתי שם אז (ב4.5 החודשים לפני שאתם הגעתם) מבולבלת לי. חוץ מתדריך, תחקיר, טל"ת, מארב, כוננות עם שחר, טא"ת, טל"ת ושינה לא היו ממש נקודות זמן להאחז בהן. אני לא סגור על ימים ותאריכים.

צירים: אכן חנף נראה פה בתמונה מטפס לכיוון עישייה:
נדמה לי שבחרדלה הוא הופך לציר נשיל ונשאר בשם הזה עד לנקודת הביקורת של צד"ל בצומת שמעל ש' 93.
זאת:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/uploaded/3ce10e66206e8bd4.jpg]

ציר נשיל:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/uploaded/3ce0b4b63a097253.jpg]

צירות יוצא מתחת לולנסיה דרך מעבר תיבנית ונכנס לתוך תבנית לכיוון מערב. פלטיאל הוא הציר שעובר ממערב לנטושה ומתחת לדאר-אל -ווזאני מצפון לדרום לאורך הפאתים המזרחיים של נבטייה ונפגש עם צירות בין נבטייה לתבנית.

קיבלתי את התמונות ששלחת לי לפרטי. תודה רבה.
אני אשמח מאד לסריקה גדולה יותר.

ישן 08-01-2006, 05:09
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "יוסיפון- הרבה חורים יש לנו לסגור"

הנה הסירטון של הפגיעה בטנק בזמן ת"כ.
כנראה שגם הזיכרון שלי לא משהו כי לא נראה שהם תוך כדי ת"כ אלא בהכנות אליו. אפשר לזהות שתי דמויות על הצריח. כשאחת מהם לוקחת נשק ומתארגנת לירידה מהטנק הטיל/תול"ר פוגע בו. מדהים עד כמה שהטנק חשוף לנבטיה.
הטנק עומד פחות או יותר בנקודה שבה צולמה התמונה הבאה:
יש למישהו הימור מהיכן צולם הסרט? אולי מהוילות?

ישן 06-09-2006, 02:01
צלמית המשתמש של יוסיפון

יותם

הרבה חורים יש לנו לסגור.
לפני 34 יום אמרת שיש המון על מה לדבר, אבל עכשיו אתה לחוץ בזמן ונדבר כשתתפנה. גם אני הייתי לחוץ אז הסכמתי, חבל.
אחרי שבוע פינינו אותך בחזרה לארץ.

יותם, עבר חודש.
יש לנו עוד המון על מה לדבר.
עוד המון חורים לסגור.
פתאום אני מגלה בפורום גולש חדש שמכונה דלעת 29.11.94 (כנראה טעה בחודש). כשאני קורא את ההודעה שלו אני אומר לעצמי, מעניין מה יש ליותם לומר. אני אשלח לו הודעה פרטית ונראה.
כבר אין לך מה לומר.
כנראה שכבר לא נדבר.
החורים לא יסגרו.
כבר חודש.

ישן 02-01-2006, 10:50
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=yotam_l]דלעת לא עבר..."

גרשון הכהן בדלעת. בתמונה הוא עוד מח"ט 7, כמה ימים אחריה הוא בר להיות סמאו"ג 36 ודני ביטון החליף אותו.
ליחצו על התמונה להגדלה.

מימין לשמאל: מג"ד 82 גב"ח?, מוסתר - כנראה דני סחר מ"מ 4, עמיחי יודנפרויד (בגבו למצלמה עם כובע שחור), אלון בוסו, מאבטח או פונקצוינר אחר שהגיע עם המח"ט (יושב על הדחפור), אוהד קפלן, ינאי הנגבי (בגבו למצלמה עם כובע חאקי), אני (מזוקן), רומן נהג צוות 1, אלכס טפקין טען צוות 1 (בגבו למצלמה מתכופף), גרשון הכהן, אביעד חמי טען צוות ד (4 עם דני סחר) ואלון פולק תותחן צוות ד.
צילם: ענבר רז (קמ"ן 77)

מי שחסר בתמונה וייתכן שהוא פשוט מוסתר ע"י ינאי) זה צפריר בן-יוסף תותחן צוות 1.

אנחנו עומדים ברחבת הרק"ם (בתחתית הציר שעולה למוצב. מאחורינו אפשר לראות נוכרי והיכן היינו מעמידים את הטנק (ליד מכולת הרס"פ ומה שהפך אח"כ להיות המכלאה הראשונה של הכלבים).

רק עכשיו שמתי לב לכך שהקצינים ללא דרגות (ובצדק).

ישן 02-01-2006, 18:58
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

יוסיפון- מספר דברים נוספים
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "גרשון הכהן בדלעת. בתמונה הוא..."

בתמונה שפרסמת מי שעומד מימין זה אכן גב"ח המג"ד הזכור לטוב. מעניין- לא זכרתי את העובדה שהסתובבנו שם ללא דרגות אם כי זה בהחלט הגיוני.
את התמונות צילמתי אחרי שאתם כבר ירדתם מהקו, בחודשים אוק'-נוב' 95 ולכן לא יכול להיות שאתה מופיע שם. בזה אני בטוח כי את המצלמה הבאתי אחרי שיצאתי הביתה. תהיה בטוח שבימים הראשונים שלנו שם לא הייתי פנוי נפשית ורגוע בשביל לעלות ולצלם את הנוף. האנטנה של הטלפון האדום שבתמונה היתה אם כן במוצב גם אחרי המבצע שלשמו הקימו אותה.
אמרת שאתה זוכר איזה קצין עצבני שלא הספיק לעשות ת"כ אחרי השיירה ויצא למארב. יש מצב שזה הייתי אני כיוון שכפי שכבר סיפרתי- למארב הראשון שלנו במוצב יצאנו אחרי שלא הספקנו לעשות ת"כ. אני לא יודע אם אני הייתי עצבני, אבל לחוץ- בזה תהייה בטוח. עובדה שאני זוכר את זה עד היום.
יכול להיות שנשארתם במוצב בגלל המבצע של מטכ"ל? אני שוב- לא זוכר את הקטע הזה. זכור לי במעומעם שהיה איתנו עוד צוות של 77 בימים הראשונים אבל למה הם נשארו- לא זוכר.
ישן 03-01-2006, 17:58
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "יוסיפון- מספר דברים נוספים"

לגבי המבצע של מטכ"ל. אולי תיזכר במשהו:
  • נדמה לי שהוא היה בכפר חבוש או צפונית אליו.
  • הביצוע עצמו נמשך יומיים, ההכנות יותר.
  • עבור המבצע הגיע הרבה ציוד במשאיות מוסלקות. את הציוד הם השאירו אח"כ לשימוש הכלל. הרבה חיילים במוצב התעשרו באזיקונים, סטיקלייטים, מיתרים ושאר ירקות. כך גם התעשר המוצב בטלפון אדום.
  • אחרי שהמבצע עצמו נגמר הכוח המבצע (שנקודת המוצא שלו הייתה בכלל בעישייה) יצא לארץ (ראה בהמשך). אבל, הכוח שהיה איתנו בגמבה נתקע בלי שיירות (אפילו לא מוסלקת) במשך כמה ימים. לבסוף הם ירדו בשיירה מוסלקת ואנחנו צחקנו שאין סיכוי שהם יסגרו שתי שבתות רצוף בצבא (בזמן שאנחנו נשארנו כבר יותר מ40 יום).
  • נהננו לראות את המטכ"ליסטים סובלים במוצב וסיפרנו הרבה בדיחות איך יחלצו אותם. אחת הבדיחות אמרה שבשביל שהם לא יסגרו שבת שניה רצוף הולכים להטות את הליטאני, להציף את הג'רמק וצוללת שתגיע לגמבה תאסוף אותם לארץ.
  • מבצע החילוץ של הכוח המבצע היה אקסטרא אורדינרי אך מתוכנן מראש. השתתפו בו שני מסוקי תקיפה (קוברות?), שני מטוסי קרב (אמרו F16 אבל לא ראינו) שביצעו התקפת דמה על ג'אבל צאפי (הF16 כאילו תקפו בזמן שהקוברות ירו והמטוסים משכו את הנ"מ). בניתיים נכנס יסעור בטיסה נמוכה בתוך הג'רמק (ראינו אותו בארטישוק, אמרו לנו להסתכל לחיפוי אבל זה היה מרתק מידי), נחת, אסף אותם וטס לארץ. כמות הנ"מ שנורה לשמיים הריקים הייתה מדהימה, בזמן שמסוק איטי ונמוך היה ממש לרגלי העמדות שירו לשמיים.

ישן 07-01-2006, 23:55
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
תמונות שצילמתי בדלעת

תמונות שצילמתי בדלעת בשנים 93-95.

בתקופתי, הכניסה היתה רק בשיירות. המסוק הזה מכניס את איציק מרדכי, אלוף פצ"ן באותו זמן

לפני יציאה לתו"ס לכיון ברוש.

באותה תקופה (קיץ 93) עקב מצוקת כ"א, היינו פותחים ציר מדלעת לתבנית-יוחמור-בופור. חוזרים רכוב למעבר תבנית ולאחר מכן פותחים ברגל עד לחרדלה

כאמור, חוזרים מנוגמ"ש למעבר תבנית לצורך פתיחה עד לחרדלה

פתיחץ ציר רגלית. בדרך למעבר תבנית ולבופור (שניהם ברקע). מעלינו ומצד ימין (לא בתמונה) מוצב הדס

חבירה בין כוחות : כוח אחד פותח ציר חום, כוח שני פותח במקביל ציר שחור. חוסך זמן וזיעה. כשהיו בעיות כ"א, היינו פותחים קודם חום (ציר עפר. משמש לנסיעת כלים כמו טנק ונגמחון) ואח"כ חוזרים לדלעת ופותחים שוב שחור עם נגמשי"ם
כחפ"ש לא ידוע לי לפי מה החליטו עד לאיזו נקודה פותחים רגלי, ומאיזו נקודה פותחים רכוב - ענייני מודיעין - עלאק

גשר החרדלה, נהר הליטני. נקודת הסיום של פתיחת ציר. עומדים מזיעים (ומאבטחים) עד שתגיע השיירה ואז מלווים אותה למוצב.
סמל צוות של צוות בוגר ממני הציב את כל הצוות באבטחה היקפית ונכנס עם המפק"ץ להתרחץ בליטני. שניהם הודחו כמובן.

נפילת פצמ"ר מצפון לדלעת. היינו מספיק מתורגלים כדי לדעת מתי נופל קרוב ומתי רחוק, אז צילמתי.
אה, ודרך אגב, הייתי צעיר ואידיוט והייתי בטוח שלי זה לא יקרה..

נערך לאחרונה ע"י amitaikl בתאריך 08-01-2006 בשעה 00:14.
ישן 08-01-2006, 06:06
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "תמונות שצילמתי בדלעת"

אני מבין שאתה מחה"ן גבעתי.
לפי תקופת השירות שלך אני מניח שהיית במוצב גם ב29.11.94. היום שבו צולם הסרט הזה, בו עולים החיזבאללה עד לסוללת המוצב. אפשר בסרט לראות שהמחבלים מטפסים למוצב דווקא מהדופן המערבית, פחות או יותר בנתיב שבו היה יורד (כמעט בכל לילה) קצין שלכם (החי"ר) להצפין את הטנק (עד הארוע בו נהרג ליאור שבתאי ונפצע מרדכי עציון, כשהבינו שהתסריט של חטיפת חייל מטנק הוא רציונאלי). אפשר לזהות יפה בסירטון את העמדה של עת"ף 11.
נדמה לי שכבר אמרת בעבר שיש הרבה מה לומר על הארוע הזה. תוכל לפרט?
יש לך רעיון מדוע החיזבאללה עצרו את הסרט בנעיצת הדגל ולא צלימו את ההסתובבות בתוך המוצב?
תוכל להסביר את הרציונאל בנטישת העמדות?

^התמונה הזאת מעוררת בי חלחלה. להחשף כך באור לנבטיה ולנטושה? בלי קסדות ושכפ"צים? כנראה שאלו היו זמנים אחרים לגמרי.
משמאל לרגליים של החייל שבמצב 2 אפשר לראות את בית הצלבים.
אפשר לראות אותו גם בתמונה שיותם הביא:
^התמונה הזאת צולמה מהמקום שבו אתם עומדים ומצטלמים.
אפשר בקושי לזהות את ההרס בבית שגרמו לו 11 פגזים שירה עליו צוות ד (4) שלנו, בעיקר לפינה הימנית שלו (הבית היה בנוי בצורת האות ו הפוכה, השפיץ העליון של הו' די מחוק).

בעמדה הזאת שטרן איבד את היד. אני מניח שהיית באותו יום במוצב. תוכל לפרט?
ההסתובבות שלכם בדלעת ללא שכפ"צים וקסדות ואנטנטת פתוחות וכן העליה לסוללות פשוט מדהימה אותי. אני מאמין שאחרי הפגיעה של טיל בעמדה הדרומית העיניינים השתנו.

את פתיחות הציר עשינו בצורה מאד דומה. לפעמים את הציר מדמשקיה (מעל מעבר תיבנית) ועד לבופור היה עושה צוות מהבופור ואז בחבירה הייתה חגיגה קטנה.

^ מה שקראת לו כאן עיקול בז הוא בעצם עיקול קוקר (החלק העליון שלו). העליה למוצב הדר (השם הדס הוחלף ב96 בגלל שהיה מוצב בשם זה על קו סגול) היא קצת לפני החץ שלך. העליה ימינה שמלפני הגשש והסורק תילים ימני היא נקודת ההשקה בין החום לשחור. בנקודה הזאת היינו נשארים לחפות עליכם (לרוב טנק לבד, לפעמים טנק ונגמחון) עד שנעלמתם בתוך קוקר. אחרי שהייתם נעלמים היינו עולים לעמדה הדרומית של הדר לחיפוי לכיוון ארנון.
החץ שמצביע "הדס מוצב צד"ל" מצביע על המיוערת (העליונה) של קוקר. במיוערת הזאת נהרגו הילל רוזנר ושני גששים. היית שם? תוכל לפרט?
ממה ששמעתי זו הייתה בדיוק פתיחת ציר כזאת. הטנק עמד בנקודה הנ"ל כשהחבר'ה שלכם ירדו לתוך קוקר. RPG שנורה מתוך המיוערת פגע בחזית התובה (הסיפון) של הטנק וחדר למנוע אך לא השבית אותו (היה נזק למניפת אוויר). המט"ק ביקש להסתערלתוך המיוערת ולא קיבל אישור. המפק"ץ שלכם (שהוא בעצם מפקד הפ.צ.) הסתער לתוך המיוערת. הילל עלה על מטען ואחריו שני הגששים שנכנסו לחפש אותו.

עליתי לדלעת בפעם הראשונה כחודש אחרי שהילל נהרג. האם הספקתי להיות גם איתך במוצב?

אני מבקש שתשלח לי את התמונות לדוא"ל (כתוב בחתימה שלי) בגדול מלא וללא כיתוב

למיקי - אני אשתדל מאד לצרף מפה מסודרת, זה לא פשוט. ברגע שתהיה מפה כזאת אני מניח שהדברים יהיו ברורים יותר.

התמונות שעלו כאן בימים האחרונים מדהימות. אני מבקש מכל מי שיש לו תמונות שיעלה אותן. מי שמתקשה בסריקה שלהן יכול להודיע לי ואני אגיע אליו כדי לסרוק את התמונות.
זו גם ההזדמנות לבקש תמונות מארוע ספציפי: ב97 התרסק מסוק סייפן על המנחת בדלעתאני אצרף בהמשך תאריך מדוייק של ההתרסקות).
תמונה מתוך כתבה של אילן ורשאי על הסייפן באחד מגליונות קנה מידה (ליחצו על התמונה להגדלה)
(במסוק היו (לבד משני הטייסים) חברנו ח', המכונה בפורום נירוונה וכלבתו לבנה (שבטעות קראתי להלינדה באשכול אחר). הטייסים נפצעו קל. ח' והכלבה לא נפגעו. אבל, הכלבה ברחה, כנראה מהטראומה, וחזרה למוצב רק אחרי כמה ימים בהם היא הסתובבה בשטח לא אפשרות לאכול (בשל במחסום של פיה). הסיפור פורסם בעיתונים.
כנראה שבמוצב היו אז חה"ן גבעתי או רובאית רותם (עלו לקו אחד במוצב) אנחנו מחפשים תמונות מהארוע. או את הכתבות שהתפרסמו בעיתונות.
תודה לכל מי שיוכל לעזור.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 08-01-2006 בשעה 09:08.
ישן 08-01-2006, 11:38

תשובות ליוסיפון
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני מבין שאתה מחה"ן..."

אני מבין שאתה מחה"ן גבעתי. -אכן חה"ןגבעתי. אוגוסט 92

לפי תקופת השירות שלך אני מניח שהיית במוצב גם ב29.11.94 באותה תקופה כבר הייתי פזמני"ק בתפקיד של ע.מפל"ג אימונים. אחרי ההתקפה עליתי עם צוות שבדיוק סיים קורס חבלה כדי לתגבר

נדמה לי שכבר אמרת בעבר שיש הרבה מה לומר על הארוע הזה.תוכל לפרט? כפי שציינתי קודם, לא הייתי במוצב באותו זמן, אבל לפי מה שסיפרו לי: יום לפני ההתקפה עצמה החיזבאללה התחיל לאפס את המרגמות והוליך פצצות מהבמה במיוערת מדרום מזרח לדלעת ועד לתוך דלעת. בבוקר ההתקפה התחיל ירי מסיבי של אש מרגמות, מקלעים ונק"ל. עמדת העט"ף קיבלה כמה סגרים ישירים, היא אומנם לא נחדרה אך מי שאייש את העמדה נטש אותה. החייל שאייש את העמדה הראית כאן בתמונה (עמדה דרום-מערבית) נטש אותה (לאחר מכן נשפט, נכלא והודח). החייל בעמדה הצפון מערבית היה מטווח ישירות עם מקלעים לתוך העמדה, כך שלא היה יכול להרים את ראשו. אנשי חיזבאללה ניצלו את העמדה הנטושה, טיפסו על הסוללה, הטילו רימונים לתוך העמדה, לעטף ולתעלות הקשר. תקעו את הדגל וברחו. לאחר מכן מפקד המוצב (סמ"פ) טיהר את התעלות והעמדות יחד עם עוד מספר לוחמים (גם הוא הודח מתפקידו).

גם לאחר ההתקפה המשיך ירי ארטילרי מסיבי על המוצב, ממנו נהרג מספר שעות לאחר מכן אלמוג קליין, שתפס את העמדה הדרום מערבית (זאת שננטשה). בהתחלה סברו כי הוא נהרג מכדור צלף מאחת הוילות אך ההסבר האחרון שקיבלנו היה כי מדובר ברסיס מפצמ"ר.

יש לך רעיון מדוע החיזבאללה עצרו את הסרט בנעיצת הדגל ולאצלימו את ההסתובבות בתוך המוצב?תוכל להסביר את הרציונאל בנטישת העמדות? החיזבאללה לא הסתובבו במוצב. הם עלו על הסוללות, ביצעו ירי לתוך העמדות והתעלות ונסוגו. למה לא המשיכו מעבר לכך – ההשערה שלי טובה כמו של כל אחד אחר. לגבי נטישת העמדות – לא היה רציונאל אלא אמוציונאל: אנשים פשוט פחדו. אנשי העטף נשפטו ונענשו קלות כיון שאינם לוחמים. הלוחם שברח מהעמדה הדרום מערבית נשפט, נכלא והודח – כפי שכבר ציינתי

^התמונה הזאת מעוררת בי חלחלה. להחשף כך באור לנבטיהולנטושה? בלי קסדות ושכפ"צים? כנראה שאלו היו זמנים אחרים לגמרי. אכן זמנים אחרים לגמרי. בתקופתי היתה רק צוללת אחת בדלעת שהייתה שייכת לצוות סמלים. אנחנו (הצעירים) ישנו במכולות או בחדר האוכל הלא ממוגן. קסדות ושכפצי"ם שימשו אותנו רק בפעילות מבצעית או כשהיתה כוננות ספיגה. בשנים מאוחרות יותר דלעת היתה בכוננות ספיגה 24 שעות ביממה.

^

בעמדה הזאת שטרן איבד את היד. אני מניח שהיית באותו יוםבמוצב. תוכל לפרט? לא הייתי במוצב (חודש לפני חפש"ש אף אחד לא עולה)

ההסתובבות שלכם בדלעת ללא שכפ"צים וקסדות ואנטנות פתוחותוכן העליה לסוללות פשוט מדהימה אותי. אני מאמין שאחרי הפגיעה של טיל בעמדה הדרומיתהעניינים השתנו. כמו שאמרתי – זמנים אחרים

^ מה שקראת לו כאן עיקול בז הוא בעצם עיקול קוקר (החלקהעליון שלו). צודק, אכן קוקר. בז היה העיקול לפני הכניסה להדס

החץ שמצביע "הדס מוצב צד"ל" מצביע על המיוערת (העליונה) שלקוקר. במיוערת הזאת נהרגו הילל רוזנר ושני גששים. היית שם? תוכל לפרט? לא הייתי

עליתי לדלעת בפעם הראשונה כחודש אחרי שהילל נהרג. האםהספקתי להיות גם איתך במוצב? מתי בדיוק עלית?

ישן 08-01-2006, 14:33
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "תשובות ליוסיפון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitaikl
לפי מה שסיפרו לי: יום לפני ההתקפה עצמה החיזבאללה התחיל לאפס את המרגמות והוליך פצצות מהבמה במיוערת מדרום מזרח לדלעת ועד לתוך דלעת. בבוקר ההתקפה התחיל ירי מסיבי של אש מרגמות, מקלעים ונק"ל. עמדת העט"ף קיבלה כמה סאגרים ישירים, היא אומנם לא נחדרה אך מי שאייש את העמדה נטש אותה. החייל שאייש את העמדה שראית כאן בתמונה (עמדה דרום-מערבית) נטש אותה (לאחר מכן נשפט, נכלא והודח). החייל בעמדה הצפון מערבית היה מטווח ישירות עם מקלעים לתוך העמדה, כך שלא היה יכול להרים את ראשו. אנשי חיזבאללה ניצלו את העמדה הנטושה, טיפסו על הסוללה, הטילו רימונים לתוך העמדה, לעטף ולתעלות הקשר. תקעו את הדגל וברחו. לאחר מכן מפקד המוצב (סמ"פ) טיהר את התעלות והעמדות יחד עם עוד מספר לוחמים (גם הוא הודח מתפקידו).

גם לאחר ההתקפה המשיך ירי ארטילרי מסיבי על המוצב, ממנו נהרג מספר שעות לאחר מכן אלמוג קליין, שתפס את העמדה הדרום מערבית (זאת שננטשה). בהתחלה סברו כי הוא נהרג מכדור צלף מאחת הוילות אך ההסבר האחרון שקיבלנו היה כי מדובר ברסיס מפצמ"ר.

יש לך רעיון מדוע החיזבאללה עצרו את הסרט בנעיצת הדגל ולא צלימו את ההסתובבות בתוך המוצב?תוכל להסביר את הרציונאל בנטישת העמדות? החיזבאללה לא הסתובבו במוצב. הם עלו על הסוללות, ביצעו ירי לתוך העמדות והתעלות ונסוגו. למה לא המשיכו מעבר לכך – ההשערה שלי טובה כמו של כל אחד אחר. לגבי נטישת העמדות – לא היה רציונאל אלא אמוציונאל: אנשים פשוט פחדו. אנשי העטף נשפטו ונענשו קלות כיון שאינם לוחמים. הלוחם שברח מהעמדה הדרום מערבית נשפט, נכלא והודח – כפי שכבר ציינתי

ממה שקראתי , לפני שנים, בתחקיר נאמר שמחבל אחד הסתובב במוצב וזרק רימון זרחן לתוך מכולת מגורים/חד"ב. הייתה גם מכולה שרופה זרוקה מתחת לש"ג ימין ואמרו לנו שזו מכולה שנשרפה בהתקפה. בתחקיר נאמר בפרוש שהמחבל הסתובב במוצב.
בתחקיר גם צייינו את ההתנהגות הטובה של הסמ"פ שיצא לטהר את התעלות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitaikl
בעמדה הזאת שטרן איבד את היד. אני מניח שהיית באותו יום במוצב. תוכל לפרט? לא הייתי במוצב (חודש לפני חפש"ש אף אחד לא עולה)

אם לא היית במוצב כששטרן איבד את היד, אז כנראה שלא היית גם כשהילל נהרג ולא כשאני הגעתי אליו (כשבוע-שבועיים אח"כ).
אגב חודש לפני חפש"ש אף אחד לא עולה. לי דווקא לא היה חפש"ש. ירדתי ישר מהמוצב לבקו"ם.
גם לעמיחי לנדוי הנ"ל (סמ"ט של פלוגת הטנקים של יותם) לא הייתה חפש"ש. נדמה לי שאפילו, בגלל שלא היו לו שיירות כדי לצאת מהמוצב ולהשתחרר, החתימו אותו על שס"ן שלא בפניו.

ישן 08-01-2006, 19:54

עוד תשובות ליוסיפון
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
ממה שקראתי , לפני שנים, בתחקיר נאמר שמחבל אחד הסתובב במוצב וזרק רימון זרחן לתוך מכולת מגורים/חד"ב. הייתה גם מכולה שרופה זרוקה מתחת לש"ג ימין ואמרו לנו שזו מכולה שנשרפה בהתקפה. בתחקיר נאמר בפרוש שהמחבל הסתובב במוצב.
בתחקיר גם צייינו את ההתנהגות הטובה של הסמ"פ שיצא לטהר את התעלות.

המכולה היתה עמדת העטף שאכן הסמ"פ טיהר אותה עם רימון זרחן ושרף ציוד בעשרות או מאות מיליוני שקלים.
ייתכן כי הסמ"פ צוין לטובה על טיהור התעלות - מה שיודע לעשות כל לוחם אחרי טירונות יחידה (יעד מבוצר). בתור מפקד המוצב (המ"פ יצא הביתה) מצופה ממנו יותר - להבין מה זה אומר שמטווחים את המוצב יום קודם וכו'... בקיצור ראייה של מפקד ולא של חפ"ש. לראיה, הוא הודח מתפקידו ומכל תפקיד פיקודי אחר.

ראוי לציין כי ההתקפה על דלעת פתחה תקופה די רעה בתולדות הפלוגה.
עם עד אז הפלוגה איבדה כשמונה או עשרה לוחמים במשך כל זמן קיומה (הוקמה ב85'), הרי שאחרי ההתקפה על דלעת הפלוגה איבדה מספר דומה של לוחמים תוך שנתיים-שלוש.
ישן 28-07-2012, 17:11
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
כעבור 6 שנים
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "עוד תשובות ליוסיפון"

דגל שחור

סופשבוע מעריב | 27 ביולי, 2012
חן קקטוס בר

זו הייתה אחת התקריות המשפילות ביותר שידע צה"ל בדרום לבנון X אוקטובר 1994, מוצב "דלעת": מחבלי חיזבאללה תוקפים, חודרים, הורגים חייל ומציבים את דגל הארגון בראש עמדת התצפית שננטשה X רב"ט נתי שמש היה התצפיתן שהפקיר את העמדה ונמלט במקום להסתער על האויב X שמש הודח, נשלח לכלא ושילם מחיר נפשי כבד Xא 18 שנה הוא שתק, עכשיו בפעם הראשונה, הוא מדבר על החיים בצל הבושה

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/390/125.html?hp=1&cat=402&loc=2
סיסמה: maariv
שם משתמש: maariv

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

ישן 26-09-2006, 21:40
  פזיזה פזיזה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.09.06
התרסקות הסייפן

שלום רב לכל עבכרי דלעת לדורותיהם,משריונרים ועד חי"רניקים.
אני "ביליתי" שני קווים בדלעת 8 חודשים במצטבר ורציתי לשפוך קצת אור על הארוע של התרסקות הסייפן המעפן המופיע בתמונה.
אז קודם כל אני יציג את עצמי: לוחם 3 שנים בעורב גבעתי.
בקשר למסוק אז ככה: הפלוגה שלי(עורב גבעתי) עלתה לקו דלעת ראשון מזה שנים ארוכות ב 97 או 98 אני כבר לא זוכר ומאז תפסה את המוצב עד לנסיגה מלבנון(עד כמה שידוע לי).
הארוע של התרסקות הסייפן ארע בקו הראשון שלנו שם,אני הייתי כבר בצוות סמלים ואכן כל מה שכתוב נכון.
במסוק היו שני טייסים, מ"גד הרכס(לא זוכר את שמו,גמד כזה),כלבן והכלבה שלו.
המסוק היה אמור להנחית את המ"גד והכלבן ולחזור לארץ.
היה לילה ערפילי מאוד והטייסים חשבו כי הציר שעולה למוצב הוא המנחת וניסו לנחות עליו, תוך כדי נחיתה פגע הרוטור האחורי של המסוק בצלע ההר והמסוק הועף כמה עשרות מטרים לואדי מתחת לציר.
הכלבן והמ"גד יצאו ללא שריטה אך הטייסים היו פצועים קל עד בינוני,שברים פתוחים ברגליים,ראש פתוח וחבלות נוספות לא עלינו.
אני הייתי חלק מצוות החילוץ שירד אליהם באותו הלילה וגם שותף לסיורים והחיפושים אחרי הכלבה המג'נונה כאשר המ"פ המשוגע שלי צועק בכל לבנון.......לבנה!!!!!!!!! לבנה!!!!!!!!!!!
בנוסף גם הייתי שותף לסבב השמירות על הגרוטאה שפעם נקראה מסוק(כאילו שבמוצב לא שמרנו מספיק)
עד שהגיע מנוף של צדלניקים לקחת את הגרוטאה לארץ,אחרי שבוע בערך.
עד כמה שאני זוכר כותרת הכתבה הייתה "חיילי גבעתי לקחו חלקים ממסוק" אז נכון כמו כל חייל ששומר על כלום גם אנחנו השתעממנו מלשמור על חתיכות מתכת והחברה התחילו לפרק את המסוק ולקחת מזכרות ממנו.
זה כל הסיפור,לא איזה סיפור גבורה גדול אלא רק עוד פאשלה בלבנון.
נ.ב
אצלי עדין נמצא החלק עם המגן דוד
אוג' 96 עורב גבעתי כבוד.
ישן 19-04-2010, 00:37
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי בת כיתה שמתחילה ב "ה"בחור במצב 2" הוא יובל רטיג ז"ל"

אני חושב שאת טועה.
גם אם הבחור שבתמונה מזכיר את יובל בתווי הפנים הוא לא יכול להיות יובל רטיג.

רטיג שירת בחה"ן צנחנים ונעל נעליים אדומות.
בתמונה חיילים מחה"ן גבעתי (שימי לב לכובעים ולמה שכתב amitaikl שהבא את התמונות).

ישן 23-04-2015, 16:58
  hench hench אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.04.15
התרסקות הסייפן בדלעת

מי שהחזיקו אז את דלעת היו עורב גבעתי, שהו במוצב צוות סמלים באותו אירוע.
אני הייתי מנוב' 96, והיו חבר'ה יותר ותיקים ויותר צעירים.
הסיפור על ההתרסקות, מהמעט שאני זוכר, התחיל בדיווח והקפצה של כל הכוחות מהמגורים, הכינו אותנו לזה שלא נשאר הרבה וכנראה נצטרך לפנות גופות. יצאנו לשטח והתברר שהמסוק פשוט ניגש לנחיתה נמוך מידי- מתחת לכביש ולא מעליו, לכיוון המנחת, היה ערפל כבד.
אחד הטייסים היה עם שבר פתוח, טיפלנו בו על הכביש, שמענו שהכלבה נעלמה (קראו לה לבנה אבל היא היתה שחורה כמו הלילה), בכלל, ממה שאני זוכר הטיסה הזאת היתה בשביל להחליף את הכלבן שחלה מאוד והיה חייב פינוי. ואולי אני טועה.
בכל אופן החלק המעצבן היה שאחרי שהושלם הפינוי, היינו צריכים להישאר לשמור על המסוק המרוסק בשטח, ובאחת השמירות הראשונות מצאנו שם את הפאוצ' של אחד הטייסים, ולקחנו כדי לשלוח חזרה לארץ. ובעיתונות אמרו שגנבנו ארנק. חולירות.
אגב אירועים בדלעת באותה תקופה, האירוע הלא פחות דרמטי היה דליקה שפרצה במגורים בגלל טוסטר, המוצב היה ממוגן אז, וכולם היו בתדרוך כי זה היה בדיוק כשהגענו עם שיירה מהארץ. כל התחמושת במרחבים הפנימיים התחילה להתפוצץ והדליקה השתוללה. היה בלאגן, כולם יצאו ועמדו על הסוללות בחוץ בלי שכפצ"ים ובלי קסדות, והעשן התחיל לאפוף את כל ההר. אם חיזבאללה היו מפוקסים הם יכלו לעשות שם טבח. צוותים של צד"ל התחילו להגיע עם מיכליות מים כדי לכבות את האש.
כולם התקבצו אחרכך ברחבה הפנימית, רואים גבעת חלפון ואלכס חולה אהבה בלופ בטלויזיה היחידה שנשארה. לא היה ציוד אישי, הריח היה מזעזע בשמשך שבועות. זאת גם הסיבה שלא נשארו לי תמונות , למרות שצילמתי הרבה. הכל הלך בשריפה הזאת. קיבלנו טפסים לתבוע פיצוי כספי על הציוד וקיבלנו כמה גרושים אחרי כמה חודשים.
חיזקי
ישן 08-01-2006, 21:31
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

סיפור על עיקול קוקר

קודם כל- תודה רבה לך amitaikl! תמונות מעולות המחדדות את הזכרון. דובר והוזכר הנוהל של פתיחת הציר מדלעת לוולנסיה ומה היו עושים באיזור עיקול קוקר.
באחד הימים בשעות אחה"צ יצאנו מדלעת לפתיחת ציר לכיוון מוצב וולנסיה שנמצא בין רכס עלי טאהר לבופור. בפתיחת הציר הזו השתתף מג"ד הרכס או הסמג"ד. שוב- אינני זוכר במדוייק.
בכל אופן כשהגענו לאיזור "קוקר" עמדתי עם הטנק בחיפוי לחי"ר שהמשיכו קדימה בפתיחת ציר. לפתע זיהיתי מתוך אחד הבתים הנטושים שבפאתי תבנית נקודת אור אדומה בתוך אחד החלונות. השעה היתה בין ערביים והתחיל להחשיך. כיוונתי את התותח ושמתי את התותחן "על" (הזן 200. היה ממש קרוב). הבטתי במשקפת ומדי פעם הנקודה נעלמה והופיעה. קראתי למג"ד (או לסמג"ד- אין סיכוי שאני אזכור שמות) והוא עלה לטנק ונעמד לידי. חשבתי שאם ממש עכשיו יורים עלינו איזה RPG יהיה ממש נחמד כשהמג"ד עומד ככה חשוף כולו על הטנק ואין לנו יכולת להגיב מי יודע כמה. בכל מקרה נתתי לו את הזיהוי והוא הביט במשקפת וראה את מה שראה והחליט לא לתת לי אישור לירי לתוך הבית (שהיה נטוש כאמור).
מספר ימים אחרי כן זיהתה התצפית מהבופור תח"ש (תנועה חשודה) באיזור של אותם בתים של "קוקר". סריקה של כוח חי"ר (נח"ל) בחיפוי טנקים מצאה שם מצבור של אמל"ח ומצלמות ווידאו וקלטות. הסתבר שהם צילמו אותנו מאותו בית מבצעים פתיחות צירים כדי ללמוד את תנועותינו ולתכנן התקפה. מה שראיתי היתה הנורית האדומה של מצלמת הווידאו. עד היום אני מפנטז איך היה נראה הסרט שלהם אם הייתי משחיל לשם איזה מעיך.
אגב- באותה סריקה נפתחה אש על החי"ר וחייל נפגע קשה בראשו מקליע ופונה במצב אנוש. כיום הוא משוקם וחי עם אחוזי נכות ומוגבלות תנועתית.
ישן 09-01-2006, 15:24
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "סיפור על עיקול קוקר"

תגובה שכתבתי בבוקר ומשום מה לא נשלחה:

אכן, אם לא אמרתי קודם, התמונות מעולות ובאמת סוגרות פערים בזיכרון. תודה אמיתי.
לגבי הארוע שלכם בקוקר.
אני זוכר את הארוע (כי עקבנו מהארץ מה קורה איתכם)
מג"ד/סמג"ד הרכס - עד כמה שאני מצליח לזכור כשירדנו מהקו לא היה סמג"ד לרכס אלא רק מג"ד.הוא היה בחור אמיץ שהגיע משלדג בשם עידו (זה השם שהכי חזק אצלי בזיכון, אבל אני גם זוכר את השמות גיא וליאור כך שאני לא בטוח). הוא אולי היה חי"רניק מצויין אבל בטנקים הוא לא ממש הבין, תארתי פה פעם איך הוא פוקד לירות פגז פלאשט בודד על חוליית מחבלים שמוסתרת חלקית ע"י מחפורת ובית או תחקיר לקראת מארב שעבברנו איתו (אחרי שיוחאי מ"פ חה"ן נח"ל נפצע הוא פיקד על דלעת) והוא לא הבין למה אני, כנהג בתא טען, מתעקש לירות במקלעים ולא יורה בתותח (ויש עוד).
אני לא מתפלא שהוא עלה כך חשוף אל הטנק. בד"כ כשקיבלנו חי"רניקים אל הטנק תוך כדי פעילות הטען היה יורד למטה והקצין של החי"ר היה הופך לאיש צוות חמישי בתא טען (הם אמורים לדעת איך לירות במאג ).
אני זוכר את הבחור שנפצע מחה"ן נח"ל, ברח לי שמו כרגע (אולי איתי רווה? בכל מקרה קראו לו בעיקר בשם המשפחה. בטח יעקב יוכל להזכיר לנו), הוא עלה למוצב למרות שירד לו הפרופיל משמעותית ויוחאי הסכים שהוא ייכנס למרות שכבר לא יכל להיות לוחם. רוב הזמן הוא עשה עבודות מנהלה וחמ"ל. אבל הוא התעקש לצאת לפעילות (וכנראה שגם היה מסוגל לכך). הסריקה הזאת בקוקר הייתה אחת הפעילויות הראשונות שהוא יצא אליהן. הוא נפגע קשה בראש. אולם השיקום שלו מאד מוצלח והוא גם זכה בכמה תארים (אלוף העולם?) ברכיבה על סוסים.
אגב, נזכרתי שקצת לפני קוקר היה שלט זיכרון לחיילים שנהרגו בהתהפות טנק כשירדו מהדס עם תקלת בלם משמעותית. היה מאד מפחיד לנהוג בטנק ולראות את השלט בייחוד בזמן שהשתמשנו בטנק עם בלמים שחוקים מאד (כי מנוע להחלפה יגיע רק בשיירה הבאה. ובלבנון לא מחליפים רפידות בלם, אלא רק מנועים. בקו הזה יצא שהפלוגה שלי, תשעה טנקים, החליפה 49 מנועים! סיפרו לנו שטליק זעם).

בהזדמנות אספר פה כמה קטעים שהיו לנו בחיפויים בהדס ובקוקר.

ישן 09-01-2006, 16:47
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "טיפולי רק"מ בדלעת"

אגב, האם בתקופתך היה מ"פ הפלחה"ן, בחור גבוה, כסוף שיער?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 09-01-2006, 17:01
רס"ן מיל' יותם לוטן ז"ל

יוסיפון- מספר דברים:
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תגובה שכתבתי בבוקר ומשום מה..."

א. הזכרת לי את שמו של מג"ד הרכס- עידו. עדיין- אינני זוכר אם בסיפור שלי זה היה הוא או הסמג"ד. אם אינני טועה זה היה הסמג"ד שהיה בחור קטן יחסית ושחרחר.
ב. שמו של הפצוע מהתקרית- איתי צוק. היתה עליו כתבה לפני מספר שנים והוא אכן רוכב על סוסים כחלק משיקומו ואם אני לא טועה הכתבה שפורסמה בזמנו אכן באה בעקבות הצלחתו בתחרויות/אליפויות בעולם.
ג. השלט עם שמות החיילים שנהרגו בהתהפכות הטנק- למיטב זכרוני ואני די בטוח, לא נהרגו חיילים נוספים בהתהפכות למעט המט"ק- ניר דובב ז"ל (פל' א', גד' 82). כשזה קרה אני הייתי בקמ"ט ואחד הדברים הראשונים שאני זוכר זה שכשחזרתי לגדוד (82) בתור מט"ק צעיר ונכנסתי לראיון מג"ד (הלל קוברינסקי), שמו של ניר היה עדיין על לוח השבצ"ק הגדודי שמאחורי כסא המג"ד. בדיוק התכוונתי לשאול אותך אם אתה זוכר את השלט שהיה בעלייה למוצב הדר ואם הוא עדיין היה קיים בפעמים שהיית שם. אגב- ההתהפכות ככל שאני זוכר נגרמה מקריסה של הדרך אחרי כמות ממטרים גדולה ולא מבעיה של אי החלפת רפידות
ישן 09-01-2006, 17:21
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "יוסיפון- מספר דברים:"

לנו סיפרו שזה קרה בגלל ירידה מהירה מהדס למטה עם תקלה במערכת הבילום. כנראה שאני טועה, גם באתר יזכור נאמר שההתהפכות נבעה מקריסת הדרך.
השלט היה במקום גם ב97 למרות שאז הוא כבר לא היה על הדרך אלא מעליה (ציר בונטקס נחפר כלפי מטה וקוקר כמעט התיישר לגמרי, את הדרך בין דלעת לדמשקייה עשינו באחת משתי הדרכים: מנהלתית על השחור החדש, ניקרס. מבצעית בתוך המיוערת דרך נ.ג. 669).

אני זוכר עוד מט"ק או מ"מ שנהרג בהתהפכות, באותה התקופה, אבל לא בלבנון, נדמה לי שגם הוא היה מ82. הם עשו מסלולי צוות בנפחים וכנראה בגלל תקלת קשר הנהג לא שמע אותו צועק לו לעצור. הם נפלו עם הטנק והמפקד נהרג. במקום היה שלט (אולי רק גרפיטי) "פלוני אלמוני מלאך". אני לא מצליח להיזכר בשמו.

ישן 17-01-2007, 18:04
  maromchik maromchik אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.01.07
אני התותחן מאותה התהפכות בעליה להדס
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לנו סיפרו שזה קרה בגלל ירידה..."

אכן בלבול של פרטים לגבי אותה התהפכות שבה נהרג ניר דובב ז"ל.(פל' א גדוד 82
נהרג בפברואר 93)ההתהפכות קרתה בעליה למוצב הדס שהיה בשליטה של צד"ל, הנהג היה מסונוור מהאורות של המוצב ולמרות זאת הנסיעה על הציר היתה בטוחה כי ניר ראה את הדרך וכיוון את הנהג.
בשלב מסויים כאשר היינו באמצע העליה, התמוטטה הדרך מתחת לזחל השמאלי, והדרך משם על הצד ואח"כ על הראש היתה מהירה. הדרך התמוטטה כנראה בעקבות החלשות שנגרה מהגשמים הרבים.
ניר נהרג מייד, ואני שברתי ארבע חוליות, כך שלמעשה זה היה הקו האחרון שלי, ומלבד הטרגדיה עם ניר, היו לנו ארבעה ימים מטורפים של טיפול אינטנסיבי בטנק, ומייד אח"כ הרעשה ארטילרית של חיזבאללה שכתגובה אליה רוקנו את כל התחמושת הנפיצה לכיוון הבתים של נבטיה.

יופי של תמונות, מעוררים המון זכרונות. אני מקווה להעלות תמונה של הצוות יומיים לפני שניר נהרג.
ישן 09-01-2006, 18:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ידעתם שגם חה"ן צנחנים היה בדלעת?"

עד כמה שידוע לי, היתה תחלופה בין הגזרות, המזרחית והמערבית עד סוף 95', כאשר הוחלט שגולני וצנחנים ישארו במזרחית ואילו גבעתי ונח"ל יהיו במזרחית (למגינת ליבנו, שהיינו אמורים לתפוס את ציפורן, ונשלחנו לגזרת אביבים).

עם זאת, לאחר מכן, דלעת (ומוצב נוסף הנמצא על הגדר והחזיק את הציר אליה) נשארו תמיד של גבעתי/נח"ל.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 09-01-2006, 19:11

חה"ן צנחנים - דלעת
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ידעתם שגם חה"ן צנחנים היה בדלעת?"

הקו בו נהרג יובל רטיג היה הקו האחרון של חה"ן צנחנים בדלעת (ככל שאני יודע), ולאחר מכן באמת נעשתה החלפת גזרות ודלעת הפך להיות מוצב גבעתי/נח"ל.
יובל נהרג בחזרה ממארב בטן מעל הוילות/נטושה כשעלה על מטען בציר דיפוס.
לאחר מכן נאסרה תנועה על אותו ציר למעט במקרה של תרחיש אחד אפשרי.
מעל ציר דיפוס היתה כיפה המכונה "המיוערת" שגם אליה נאסרה כניסה עקב היותה חשודה במיקוש לאחר שהושלכו שם פצצות מצרר בשל"ג (כל איזור בו הושלכה פצצת מצרר חשוד כממוקש עקב אחוז נפלים גבוה של הפצצונות שבפנים).
בראש המיוערת היתה במת אבן שממנה צולמו חלק מקטעים הוידאו ע"י החיזבאללה בזמן ההתקפה על דלעת.
אחד הדברים שעשינו לאחר מכן היתה הקמת מאחז דמה באותו מקום עם מטען מופעל חשמלית מהמוצב.
ישן 09-01-2006, 19:21
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "חה"ן צנחנים - דלעת"

אחרי הארוע הזה חה"ן צנחנים עשה קווים רק בריחן (כשהמחלקה הצעירה נמצאת במארג' עיון).
כניסה למיוערת/ואדי דיפוס אכן היו אירוע נדיר. אבל בסתיו 97 נערך ניקוי יסודי של המיוערת ע"י צוות מעורב של יחס"פ ויעל. לאחר הניקוי הזה היו אמורים להתחיל להשכיב שם מארבים (אני לא יודע אם זה באמת קרה). בסתיו 95 נכנסו כוחות של יפת"ח, יעל וסיירת צנחנים לוילה הלבנה לשני לילות ומילכדו אותה.

ציטוט:
אחד הדברים שעשינו לאחר מכן היתה הקמת מאחז דמה באותו מקום עם מטען מופעל חשמלית מהמוצב.

היכן מיקמתם את המטען? מתי?
חבר לצוות של רטיג סיפר לי שלארוך כל הדרך למארב ובחזרה הם ראו וניטרלו מוקשי תאורה.

ישן 09-01-2006, 20:12

תשובות ליוסיפון
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אחרי הארוע הזה חה"ן צנחנים..."

ציטוט:
בסתיו 95 נכנסו כוחות של יפת"ח, יעל וסיירת צנחנים לוילה הלבנה לשני לילות ומילכדו אותה.
צוות סמלים בפיקודו של משה גרסטנר (שנהרג בכניסה לטול כרם בחומת מגן) הניח מספר מארבים במהלך 94 הן על גדרות הנטושה והן על הבתים שמתחת לדלעת (לא זוכר איך נקרא הואדי)

ציטוט:
היכן מיקמתם את המטען? מתי?
המטען מוקם באיזור הבמה/מאהל הדמה כאשר הוא הופעל חשמלית מהעמדה הדרום מזרחית (או שאולי מאחת העמדות על הסוללה? לא זוכר). לדעתי המטען הונח במקום במהלך 94, אבל אני לא זוכר מתי בדיוק
ציטוט:
חבר לצוות של רטיג סיפר לי שלארוך כל הדרך למארב ובחזרה הם ראו וניטרלו מוקשי תאורה.
הסיפור על מוקשי תאורה בסביבה הגיוני. היו תקופת שהיינו מניחים המון כאלו. הבעיה שבאופן אוטומטי זה מכריז על האיזור כחשוד במלכוד (לך תבדיל בחושך בין תייל שלך לתייל של חיזבאללה). הסיפור על ניטרול מוקשי תאורה נשמע לי קצת מופרך. עד כמה שאני זוכר יש איסור על ניטרול מוקשים עם תייל ממעיד. לך תדע מי עוד התעסק בתייל כשלא היית שם? ניטרלית הרבה מוקשי תאורה בתרגילים (בעיקר לצורך שימוש חוזר) ואני יכול להגיד לך שזה סיפור די מפוקפק. לעשות אותו דבר על קו אדום? נשמע לי מופרע.
מה שכן - יכול להיות שהם ראו הרבה תיילים של עורבים/סאגרים וכו'.. שהיו מפוזרים סביב דלעת כמו קורי עכביש.

לא קשור לציר דיפוס -כן קשור לדלעת:
בתקופתי היינו נכנסים הרבה פעמים למוצבי צד"ל ותופסים אותם לכמה ימים.
אצלהם במוצבים כל הכלים דרוכים, כדור/שרשיר/פגז בקנה ולא נצורים (כולל מרגמות, RPG - הכל).
במקרה של התקפת מוצב עליהם הם היו יורים את כל התחמושת במהירות האפשרית ומסתלקים.
בתקופתי היו במוצב גמבה חיילים מאותה פלוגה של מוצב ברוש (מצד השני של הג'רמק). כיון שהם לא החזיקו האזנה קבועה, הרי שעל מנת למשוך את תשומת הלב של החברה, הם היו יורים מ 0.5 על הסוללות של המוצב השני.
באחת הפעמים האחרונות שהייתי בגמבה הביאו להם מצה"ל תותח בופורס דו-קני עם תחמושת 20 מ"מ (אולי 40 מ"מ? לא זוכר) שהייתה נטענת בשני תופים ענקיים. זה נועד כדי לירות על המערות שהיו באיזור רומאן.
ישן 28-09-2006, 00:01
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
לא מדובר בוילה
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני מניח שאתה מדבר על מילכוד הוילה"

הצוות פעל בוילה ומחוצה לו
האמת - במבצע הראשון היה תקלה
היה מבצע שני (בטחון שדה - לא אזכיר שמות)
במבצע השני ההצלחה הייתה הרבה מעבר למצופה....

התקופה של המבצע הראשון - כשבועיים לפני שליאור שבתאי ז"ל מהשיריון נהרג בהתקפה הגדולה השנייה על דלעת (הראשונה הייתה בדלעת הישנה)
ח"ן נח"ל תפסו את המוצד בדלעת

וכמו שמישהו כתב פה - כוח משולב של סיירת גולני יעל וכוח מיוחד של יפתח שהו במוצב תקופה ארוכה!

זה מסוג הדברים שלא רצוי לדבר עליהם, וגם כואב לי לראות איך מההישגים שפעם יכולנו להם, חזרנו עם הזנב במלחמה האחרונה...

טובים מחבריי , חיילי ומפקדי שפכו דמם באדמת הלבנון - והיום מתהפכים בקבר שרואים איך חזרנו.
תמיד החזקתי מהזבלות של החיזבאללה אבל אנחנו נתנו להם (לרוב) בראש טוב טוב!

לגבי חבוש - צר לי אך אינני זוכר... תתן לי קצת פרטים
האם אתה היית בדלעת ?

איזה זכרונות יש לי מהגהנום הזה

נערך לאחרונה ע"י קרנף16 בתאריך 28-09-2006 בשעה 00:08.
ישן 30-09-2006, 22:00
  itaik itaik אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.06
נועם ברנע ז"ל
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי קרנף16 שמתחילה ב "לא מדובר בוילה"

רק הערת אגב לגבי המבצע המדובר . סיירת יעל שלחו את נועם ברנע ז"ל לדלעת כמה שבועות לפני המבצע כדי שישמש כתצפיתן . הוא היה בשלבי המתנה למעבר לס"פ לאחר שנפצע במסלול ביעל. לאחר זמן מה הוא נהרג ממטען באזור הבופור כאשר הוא כבר תיפקד בצוות ס"פ.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרנף16
הצוות פעל בוילה ומחוצה לו
האמת - במבצע הראשון היה תקלה
היה מבצע שני (בטחון שדה - לא אזכיר שמות)
במבצע השני ההצלחה הייתה הרבה מעבר למצופה....

התקופה של המבצע הראשון - כשבועיים לפני שליאור שבתאי ז"ל מהשיריון נהרג בהתקפה הגדולה השנייה על דלעת (הראשונה הייתה בדלעת הישנה)
ח"ן נח"ל תפסו את המוצד בדלעת

וכמו שמישהו כתב פה - כוח משולב של סיירת גולני יעל וכוח מיוחד של יפתח שהו במוצב תקופה ארוכה!

זה מסוג הדברים שלא רצוי לדבר עליהם, וגם כואב לי לראות איך מההישגים שפעם יכולנו להם, חזרנו עם הזנב במלחמה האחרונה...

טובים מחבריי , חיילי ומפקדי שפכו דמם באדמת הלבנון - והיום מתהפכים בקבר שרואים איך חזרנו.
תמיד החזקתי מהזבלות של החיזבאללה אבל אנחנו נתנו להם (לרוב) בראש טוב טוב!

לגבי חבוש - צר לי אך אינני זוכר... תתן לי קצת פרטים
האם אתה היית בדלעת ?

איזה זכרונות יש לי מהגהנום הזה
ישן 30-09-2006, 22:20
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי itaik שמתחילה ב "נועם ברנע ז"ל"

לקרנף: היו כמה מבצעים בוילות. אני מכיר אחד של יפת"ח + יעל, אבל זה לא מסתדר מבחינת זמנים עם המבצע עליו אתה מדבר.
המבצע בחבוש היה כנגד שתי מטרות:
1. מילכוד מבנה ובו קבוצה גדולה של מחבלים ,כנראה "חוליית ערפל"
2. הטמנת מטען בתוך מחסום אבנים כנגד בכיר באירגון.
גרשטיין חיפק מדלעת. כוח של הפלס"ר נחת משני מסוקים. הייתה איזו תקלה שבגללה לוח הזמנים השתבש ואחת החוליות (בפיקוד מפקד הסיירת) נתקלה בסיור/מארב של חיזבאללה. עד כמה שאני יודע שלומי י. לוחם מנוב' 94 (היום מטוסאי) ירה ראשון והשמיד את החיזבאלונים.
מילכוד המבנה נכשל.
מחסום האבנים התפוצץ והרג את מי שהיה צריך.
עד כמה שאנחו ידענו המבצע לא הוגדר כהצלחה, ואפילו רחוק מכך (כשהתחיל הירי גרשטיין קפץ לנו על הטנק, בלי קסדה ובלי להודיע, תוך כדי מארב "חבר'ה, יש חניבעל אמת! שימו גז!").
למחרת המבצע פורסם בתיקשורת כהצלחה עצומה. ראש הממשלה הגיע לשרגא ופתחו שם שמפניות.

לקופרשטוק: אני זוכר את ברנע בדלעת אבל בתקופה אחרת, במבצע שלהם לפתיחת המיוערת. הם התמקמו איתנו בחדר. משום מה מישהו אמר לי שזה לא היה נועם ברנע אלא אח שלו שגם שירת ביעל/ס"פ. אף פעם לא בדקתי את זה.

ישן 01-10-2006, 01:03
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לקרנף: היו כמה מבצעים בוילות...."

המבצע שווק כהצלחה למשך 24 - באופן חריג (לאז) אפילו הראו את הלוחמים עומדים מחוייכים למצלמות בפוזה די מביכה הייתי אומר... יום אחרי (או יותר) כבר אוזכר במאמר באחד העיתונים שבעצם מבחינה מבצעית הפעולה לא היתה הצלחה כלל, גם אם בשורה התחתונה המטרה הושגה.

הטלוויזיה הלבנונית הציגה קטע ובו ראו איש חיזבלה פורץ בבכי כאשר הוא מגיע לנקודה שבה הונח המטען (זכור לי היטב כי היה נראה לי מוזר שהם משחררים קטע כזה). אם אני זוכר נכון אז היתה ביקורת על ההתנהלות של חלק מהלוחמים שלא הגיבו נכון לשיבוש שחל אחרי המגע הלא מתוכנן כאשר רק פעולה מהירה של חייל או שניים נתנו את ההזדמנות לסגת ללא נפגעים.

ישן 01-10-2006, 08:09
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

תיקון טעות
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לקרנף: היו כמה מבצעים בוילות...."

יש אמת בדבריך אך חלקיים-

בלבלתי בין הוילה האדומה לבין המבצע שגרשטיין ז"ל חיפק
האדומה פוצצה ע"י יעל בלבד!

והמבצע של "גרשטיין" נקרא לו - היה כפול
הראשון נכשל, אך לא בגלל התאור שלך, למרות שאתה קרוב - בוא נשאיר את זה עלום!
במבצע השני לאחר מספר שבועות - לאחר שהסיירת (גולני) עם כוח מיוחד נוסף, עשו מה שעשו, ליד תחנת הדלק בנבטייה- חבוש (הכל מבלבל לי - אני מדבר על השט"ח הצפ' מז' לדלעת) - נחשב עמוק לאללה בקנה מידה של אז.
הכוח בדרכו חזרה זיהה מאבטחים של חיזבאללה (זכור לי 2-3) הוריד אותם ועלה לדלעת!

מספר שעות אח"כ - שהאור הפציע הגיע מפקד בכיר של חיזבאללה יחד עם כמה מפקדים נוספים לראות מה קרה - וגם הם הזדכו על ציוד לתמיד סה"כ 5-7 הלכו להם!!!!!

את בית הטול"ר אתה מכיר?
את ההתקפה הגדולה לאחר המבצע הראשון מכיר? חה"ן נח"ל ישבו שם וליאור שבתאי מהשריון ז"ל נהרג והקצין שלו נפצע קשה וקיבל צל"ש.

היה שם קרחנה רצינית וקרב קשה מאד בו השתתפו 20-30 מחבלים במעגל הקרוב - 7 נהרגו
ומערך מוערך של כ-100 במעגל הרחוק - טילים פצמ"רים מקל"רים נק"לים מה לא היה שם
בדלעת גמרו את כל התחמושת - העלו 2 ריו תחמושת אח"כ.

המבצע השני נחשב הצלחה ענקית - והוענקו שבחים למספר יחידות!!!
עזבו תקשורת וסיפורים

נ.ב

לגבי היחידה שפעלה עם יעל - נראה לי שכדאי שתמחוק את שמה מכל המקומות שהיא מופיעה
זו יח' סודית חבל"ז- קצת מכירים אותה - ומהקצת האלה הרבה חושבים שהם יודעים עלייה אבל האמת שרוב עבודתה עלומה לחלוטין !
חומר למחשבה - זכתה בהכי הרבה פרסים של בטחון המדינה או משהו כזה, שזה נחשב לדבר הכי רציני בביטחון - כאשר לשייטת יש 2 כאלה ! תחשוב על זה...

נערך לאחרונה ע"י קרנף16 בתאריך 01-10-2006 בשעה 08:18.
ישן 01-10-2006, 08:34
צלמית המשתמש של יוסיפון

אהממממ...
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי קרנף16 שמתחילה ב "תיקון טעות"

על ההיכרות שלי עם הארוע שבו נהרג ליאור תוכל לקרוא באשכול הזה.

לגבי המבצע בחבוש אני מכיר משהו אחר לגמרי. בהחלט הותקלו ע"י מאבטחים של חיזבאללה, אבל לא עלו לדלעת אלא למסוקים. המפח"ט עף בשיירה מהירה (חלקה מוסלקת) לארץ.

את בית התול"ר ואת הוילות אני מכיר היטב.

היכן שירתת? באילו תקופות היית במוצב?

ישן 01-10-2006, 08:47
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

דלעת
בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אהממממ..."

קראתי את האשקול לגבי ליאור-
אך הקרב שהיה שם היה הרבה יותר רציני
הייתי בדלעת מספר פעמים בדרך למבצע כזה או אחר ....
פעם אחת נתקעתי שם 30 יום בתקופה שליאור נהרג.

אני השתתפתי בו כמו שאר האנשים ששהו בדלעת, אני זוכר את הקריאות ברמקול, "כרמל ב לעמדות" ואח"כ הפנו כל מי שפנוי לקחת חלק בהגנה ובהתקפה!

אני ועוד שלושה לוחמים ששהו בדלעת במסגרת מבצעית מסווגת - לקחנו חלק פעיל בפעילות המוצב בהתנדבות בתקופה ששהינו שם - מטבחים ושמירות - אני זוכר שהחברה מהח"ן היו בהלם שאנחנו נותנים יד בעבודות, כי בהתחלה חשבו שאנחנו עם האף למעלה, עם כל הפוזה שהייתה עלינו מבחינת ציוד ואמצעים.

נערך לאחרונה ע"י קרנף16 בתאריך 01-10-2006 בשעה 08:54.
ישן 09-09-2006, 13:38
  הרטיגן הרטיגן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.09.06
הלל רוזנר ז"ל
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי לידור שמתחילה ב "אני מחפש מידע על מי שהיה בלדעת במאי-יוני-יולי 1995 והכיר את הילל רוזנר ז"ל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לידור
הלל היה חניך שלי בתנועת הנוער וחבר.
הוא שירת בחה"ן גבעתי.
מי שיש לו מידע כל שהוא(תמונות/סיפורים) נא לפנות אלי לתיבת הדואר בפורום.

הלל רוזנר ז"ל היה חייל בצוות אזולאי, צוות אוגוסט 94 של פלחה"ן גבעתי. אני שירתתי בצוות אחד מעליו מחזור מרץ 4. באותו קו בין מרץ ליולי 95 תפסנו כל צוות מוצב ברכס עלי טאהר - הם דלעת ואנחנו בופור. בבוקרו של ה18 ביוני 1995 חזרנו למוצב הבופור לאחר מארב לילה במורדות הדרום מערביים של הרכס, לא רחוק מהכפר יוחמור. כמו מארבים רבים אחרים גם זה הסתיים ללא כלום ולקראת הזריחה התקפלנו חזרה למוצב, היישר לתחקיר ואחר כך לחדב"ים לתפוס קצת שינה (במדים ונעליים שכן היינו כוח כוננות). התעוררנו כעבור שעה לקולות פיצוצים וירי צפונית למוצב. התברר כי צוות אזולאי מדלעת, שיצא לפתיחת ציר נתקל, או נכון יותר לאמר הותקל בעת שנע באיזור הקרוי קוקר. באיזור זה הציר נחשף כלפי מזרח לכפר תיבנית ומספר בתים נטושים קרובים יותר. הכוח הותקל באש נק"ל, טילים ומרגמות. אנחנו מיידית קפצנו על הכלים והתחלנו לנוע לאיזור. בינתיים הכוח שהותקל החל להסתער לכיוון קבוצת עצי זיית 200 מטר מזרחית לציר, מתוך כוונה לחסל מחבלים שאולי מסתתרים שם. תוך כדי תנועה בתוך האיזור הזה, טיווח חיזבאללה את האיזור עם מרגמות... ייתכן שבאיזור גם שרצו מטענים שציפו לכוח החוד. הלל, ששימש בפתיחת הציר כררנ"טיסט ולכן הלך בראש יחד עם הגששים, נפגע יחד איתם - לא ברורה סיבת הפגיעה, אם היו אלה המרגמות או שמא מטענים. הלל והגששים - רב-סמל מתקדם האני מוחמד ורב-סמל מתקדם האשם רחאל ז"ל נהרגו במקום. היו גם פצועים ביניהם יניב ראובן, חייל נוסף מהצוות. למיטב זכרוני יניב נפצע בינוני ומאוחר יותר נאלצו לכרות את רגלו הימנית מתחת לברך. הכרתי את הלל ויניב באופן אישי ויצא לנו לא פעם במהלך הזמן להיות מעורבים בפעילות משותפת של הצוותים. רק זמן לא ארוך לפני ההתקלות תפסנו יחד ליומיים את מוצב גמבה צפונית לדלעת. מוצב ארור מוקף בולדרים ונצפה מכל כיוון. מהשיחות שהיו לכולנו שם אני זוכר שהילל הביע התעניינות לצאת לקצינים. הוא היה בחור נחמד מאוד,אדם טוב וחייל טוב. יהי זכרם שלו ושל הגששים ברוך.

ישן 09-09-2006, 20:36
צלמית המשתמש של יוסיפון

תודה על התגובה.
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי הרטיגן שמתחילה ב "הלל רוזנר ז"ל"

אני בהחלט זוכר את הויכוח "מה הרג את הילל והגששים". חייל ששכב בבית חולים 10 ליד יניב ראובן סיפר לי ששמע ממנו על כדוריות שהוצאו מהרגל הפגועה. ככל הזכור לי בגופות ההרוגים מצאן רק מספר קטן מאד של כדוריות ולכן רצו לשלול את הרעיון שמדובר במטען.
היה ויכוח נוסף אם שלושתם נהרגו בבת אחת או שהגששים נהרגו כמה שניות אחרי הילל (מה שמחזק את הסברה שהם נפגעו ממטענים).
אולי מישהו מצוות אזולאי או מכוח השריון שהיה במקום יוכל לשפוך יותר אור?

ישן 10-09-2006, 11:51
  הרטיגן הרטיגן אינו מחובר  

מידע נוסף
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תודה על התגובה."

ציטוט:
אני בהחלט זוכר את הויכוח "מה הרג את הילל והגששים". חייל ששכב בבית חולים 10 ליד יניב ראובן סיפר לי ששמע ממנו על כדוריות שהוצאו מהרגל הפגועה. ככל הזכור לי בגופות ההרוגים מצאן רק מספר קטן מאד של כדוריות ולכן רצו לשלול את הרעיון שמדובר במטען.
היה ויכוח נוסף אם שלושתם נהרגו בבת אחת או שהגששים נהרגו כמה שניות אחרי הילל (מה שמחזק את הסברה שהם נפגעו ממטענים).
אולי מישהו מצוות אזולאי או מכוח השריון שהיה במקום יוכל לשפוך יותר אור?

שלום יוסיפון,
אני די חדש בפורום, ומאוד נהנה מרוב הדיונים ומרמתם,אם כי כמובן לא מכולם. אז תודה על היוזמה היא ברוכה.
לגבי סוגיית הוויכוח על סיבת הפגיעה - קשה מאוד לדעת, וייתכן ולא נדע לעולם. ברור שהיה שם שילוב. על הכוח, שהילל והגששים ז"ל צעדו בו כחוד נפתחה אש משולבת - את זה אני זוכר בוודאות, גם מהקשר תוך כדי נסיעה מהירה לכיוון ההתקלות. היו שם ירי נק"ל, ר.פ.ג, וטילים (בטח מישהו מהטנקיסטים שליוו את הפתיחת ציר יוכל לאמר בוודאות לגבי הטילים. למיטב זכרוני היו). כשהכוח, זיהה בשילוב עם הטנקים את מקורות הירי, הוא הסתער אל תוך קבוצת טרסות נמוכות, מכוסות עצי זית. ההנחה הייתה שמשם נפתחה אש נק"ל. בשלב זה החלו גם ליפול מרגמות בטיווח מדיוק על איזור הטרסות אליו הגיע הכוח. ייתכן וזו הייתה הכוונה מלכתחילה - רק למשוך את הכוח אל המלכודת. אם נוסיף לזה את האפשרות שאיזור הטרסות היה ממולכד עם מטענים, התמונה שמצטיירת היא די ברורה. יחד עם הפצועים תוצאות האירוע היו קשות.
חודש לפני כן, ב16 או 17 במאי הייתה שוב הפגזת טילים, תול"רים ומרגמות על דלעת - זהו האירוע בו נהרג סמ"ר אמיר קרא מיחידת המודיעין מפגיעה ישירה של טיל. ערן שטרן, חייל ממחזור נוב 93 של החה"ן נפצע קשה כשטיל נורה לעמדה הצפונית מערבית בה שמר. כשהגענו לשם לאחר שהוקפצנו מהבופור (שוב) עוד הספקנו לראות אותו מפונה, כולו מפוייח. ליווינו את הפינוי, איבטחנו את המסוק והוא פונה לרמב"ם. מאוחר יותר נאלצו לכרות את אחת מזרועותיו, כתף ומטה. זה היה קו עם הרבה ארועי אש ונפגעים, לצערנו. האמת שהיום בראייה אחורנית מנקודת זמן של אדם בוגר ולא ילד בן 20 אתה רואה דברים קצת אחרת, בנוגע לשהייה שלנו שם בזמנו.
מי שרוצה להוסיף מידע או לשאול שאלה מוזמן.

ישן 10-09-2006, 15:48
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי הרטיגן שמתחילה ב "מידע נוסף"

ידוע שהארוע כלל ירי משולב. הטנק עצמו נפגעונחדר מרקטת RPG שחדרה את פלטת הסיפון ופגעה במנוע (אך לא השביתה את הטנק). מה שאני זוכר מהתחקיר הצה"ל שקראתי מזמן זה שהטנק נשאר בחיפוי לתוך המיוערת בעוד כוח החי"ר מתקדם למטה בתוך העיקול. הטנק הותקל ע"י הRPG והחי"ר חזר והסתער לתוך המיוערת ומעט הבתים שהיו בה.
ערן שטרן נפצע בעמדה הצפונית או הדרומית?
^ העמדה הצפונית נראית פה משמאל למיכל רוטופלסט של הקשת.

^ זאת העמדה הדרומית

שים לב לשירטוט הבא:

19 היא העמדה הדרומית ו23 הצפונית. אתה בטוח ששטרן חטף בצפונית?

שטרן למד במכינה הקדם צבאית בפדואל וכשהגיע לבית החולים צעק אל מצלמות הטלוויזיה "למען מדינת ישראל". והפך לגיבור היום.

ישן 10-09-2006, 16:59
  הרטיגן הרטיגן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "ידוע שהארוע כלל ירי משולב...."

ציטוט:
ידוע שהארוע כלל ירי משולב. הטנק עצמו נפגעונחדר מרקטת RPG שחדרה את פלטת הסיפון ופגעה במנוע (אך לא השביתה את הטנק). מה שאני זוכר מהתחקיר הצה"ל שקראתי מזמן זה שהטנק נשאר בחיפוי לתוך המיוערת בעוד כוח החי"ר מתקדם למטה בתוך העיקול. הטנק הותקל ע"י הRPG והחי"ר חזר והסתער לתוך המיוערת ומעט הבתים שהיו בה.
ערן שטרן נפצע בעמדה הצפונית או הדרומית?
^ העמדה הצפונית נראית פה משמאל למיכל רוטופלסט של הקשת.

^ זאת העמדה הדרומית

שים לב לשירטוט הבא:

19 היא העמדה הדרומית ו23 הצפונית. אתה בטוח ששטרן חטף בצפונית?

שטרן למד במכינה הקדם צבאית בפדואל וכשהגיע לבית החולים צעק אל מצלמות הטלוויזיה "למען מדינת ישראל". והפך לגיבור היום.

ואוו, מדהים לראות את כל השירטוטים האלו לפרטי פרטים....פתאום דברים חוזרים אליך כאילו זה היה רק אתמול. שמות של מבנים בסביבת המוצב... אכן חזרה בזמן. לגבי העמדה בה נפגע שטרן - ייתכן שאני טועה,אבל למיטב זכרוני זה קרה בצפונית. בכל זאת עברו 11 שנה מאז. אתה צודק לגבי מה שאמר ערן עם הגיעו לבית החולים...שכחתי להזכיר זאת. מה שעוד מאוד מעניין מהשירטוטים פה והתמונה של העמדה הדרומית הוא הבדלי התפיסה לגבי רמת האיום. התמונה העליונה של העמדה הדרומית נלקחה להערכתי במהלך שנת 93 או 94 - בוודאות לפני אירוע דלעת 29.10.94 . שים לב שהעמדה ממש עלובה, חסרת מיגון רציני...רק כמה שקי חול עלובים...ממש לא להאמין. החיילים עומדים חשופים ללא קסדות או שכפצ"ים. החייל שכורע מאחורי כולם בפוזה ספורטיבית עלול היה בקלות לחטוף ירי צלפים או משהו גרוע יותר. מדובר בגיא בן שושן, מחזור אוגוסט 92 אצלנו בחה"ן....גיא היה הסמל של הצוות שלי בטירונות והיה מקצועי מאוד וחייל מעולה, לכן זה משעשע, מוזר ומפתיע בו זמנית לראות אותו בתמונה הזו זורק בכזו צורה כשהנטושה נצפית ברקע. בתמונה העליונה של המוצב שנלקחה בסופ 95 כבר רואים את ההבדל במיגון באופן ברור...המוצה ממוגן באופן מסיבי הרבה יותר, העמדות עצמן ממוגנות - היינו נכנסים למין עמדה מפלדה, כמו הצפונית שרואיםבתמונה. העמדה הייתה מוגבההת יותר כדי שיהיה שדה ראייה עם זווית טובה יותר. אחר כך כיסו את כל איזור המוצב הפנימי עם תקרת בטון נגד פצמ"רים.... . מה שהוריד משמעותי את סיכויי הפגיעה מהמרגמות בתוך המוצב.
בהקשר לאירוע דלעת - בהיותנו באותה תקופה צוות צעיר בקורס חבלה לא נכחנו שם בזמן האירוע. כמובן שהחדשות הגיעו מהר מאוד, והוחלט להקפיץ אותנו לדלעת. חיילים עם שבעה חודשים בצבא, אמנם מוכשרים צבאית כמובן מבחינת חי"ר ברמה גבוהה אבל בלי נסיון לבנון. הגענו בשיירה כמה ימים אחרי האירוע. תחילת נובמבר, גשום וערפילי, כל הצירים בוציים להחריד. החשש היה מנסיון תקיפה נוסף תוך ניצול ההלם, שאכן שרר. כשהגענו וביצענו סיור בעמדות פשוט לא האמנו....המוצב היה כל כך חשוף,עמדות גרועות עם שדה ראייה מוגבל מאוד...תוסיף לזה גשם זלעפות, קור,ערפל, טנקים שדורשים תחזוקה כפולה בגלל התנאים וחייל במסלול שאמור בעזרת אמר"ל מיושן לזהות תנועות באיזור.....בקיצור לא פשוט. החורף הפך הכול למסובך יותר....היו המון הקפצות, חיילים ( כולל אני) שפתחו באש כשחשבו שזיהו תנועות חשודות....והרבה ביקורים של קודקודים כמובן..כולל איציק מרדכי שהיה אז אלוף פצ"ן. זו הייתה חוויה חזקה וטבילת אש בתנאים לא כל כך פשוטים. היתרון היה שמאז והלאה לתפוס קו שם כבר היה קל יותר....כי התחילו להבין כמה גרוע המוצב היה ממוגן - והחלו לפעול בהתאם, כולל שינוי טקטיקות פעילות. היו ימים.

ישן 23-10-2007, 21:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי eran8 שמתחילה ב "יוסיפון קבל אישור..."

שלום שטרן,
ברוך הבא אל הפורום.
האם תוכל לספר יותר על דלעת ועל הפציעה שלך?
מה קורה איתך היום?

הצעקה שלך בכניסה לבית החולים נתנה מוטיבציה להרבה אנשים, גם לי כחייל מסלול שעוד כמה ימים עולה למוצב הספציפי הזה.
תוכל לקרוא על הקו שלי (שהתחיל ימים ספורים אחרי שירדת מדלעת, שלא מרצונך) באשכול הזה.

ישן 05-02-2006, 15:00
  yoav_b yoav_b אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.06
זכרונות מאפריקה...

שלום לכל המתכתבים בשרשור המרתק הזה, ובעיקר ליותם שלא ראיתיו משהו כמו 10 שנים...

הערה קטנה ליותם: זוכר את הסיפור על התצפיתן הלבנוני שהיית מסנוור באופן קבוע באמצעות המט"ל (-:?

כמו לכם, גם לי כמות לא מבוטלת של זכרונות טובים יותר וטובים פחות מהשהות במוצב דלעת בתקופה נובמבר - דצמבר 1995. בהזדמנות אעלה לכאן סריקה של כמה תמונות שצולמו במהלך התעסוקה.

יחד עם הצוותים שלנו (פלוגה א' של גדוד 82) שהו במוצב פלה"ן נח"ל של ברקת ואח"כ רובאית רותם של רונן (שעם הרס"פ שלהם יש לי עוד חשבון פתוח על קיטבג ש"נעלם"... )
אני מוצא לנכון להזכיר עוד סיפור קטן מההווי של השירות בדלעת (והסיבה לכך בהמשך):
באחת הפעמים, עמדתי עם הטנק לחיפוי ב'קוקר' עבור חיפוי לשיירה שעלתה למוצב. אחרי שחלפה אותנו השיירה התחלנו לחזור אחורה, לכיוון המוצב, ברוורס כמובן ,בהתאם לתרגולת שהייתה נהוגה אז. אחרי משהו כמו 5 דקות של נסיעה נפל לי הקשר תוך כדי נסיעה (להזכירכם: ברוורס, על ציר שרוחבו כמה מטרים ומתחת המדרון המאיים שמוביל ישר למי הליטני). כמה שניות של התאפסות עד שהצלחתי לתקשר עם הנהג באמצעות המיק - חירום, הביאו אותנו למצב שהטנק נעצר לבסוף בשולי הציר, זחל אחד על הציר והשני באויר, כשמה שמונע מאיתנו מלעוף לכיוון הליטני הוא פלטת הגחון שהנמיכה את תחתית הטנק ויצרה חיכוך בינו ובין הציר. בקיצור - מצב לא נעים בכלל. התותחן והטען שלי עפו מייד מהטנק החוצה (בלי פניקה, ולמרות החריקות והרעשים המטרידים שהשמיע הטנק אגב שינוי זוית ההטייה הצידית שלו לכיוון המדרון). הנהג, מצד שני הודיע לי שהוא נשאר בתא להתפלל. כמה דקות של שכנוע הוציאו גם אותו מהתא.
מובן שבמצב כזה ניזקקנו למבצע חילוץ מורכב, שאכן נערך ביום הבא (שני טנקים מהבופור רתומים מלפנים, טנק מדלעת רתום מאחור, וטנק נוסף שנעמד על ציר משני, כמה מטרים מעלינו, חובר באמצעות שני כבלים משורשרים). עד לחילוץ הנועז, איבטחו אותנו צוות של חירניקים שקיללו אותנו לא מעט, ובצדק.
אז תשאלו בוודאי מה הפואנטה של כל הסיפור?
אז זהו, שהסתבר שבשיירה שעלתה למוצב הייתה נציגות של דובר צהל, כולל צלם "במחנה" שעט על המציאה והזדרז לצלם את המראה המלבב של הטנק על סף תהום. כמה שבועות מאוחר יותר הופיעה התמונה על שער "במחנה".
ואני תוהה אם יש סיכוי שלמישהו מכם יש העתק של הגליון המדובר (סוף 95 - תחילת 96).

בתודה מראש.

יואב
ישן 05-02-2006, 23:02

מקרה דומה 4 שנים אחרי
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי markf שמתחילה ב "איזה הסטוריה.....!! אני הייתי..."

ואנוכי חייל צעיר בחה"ן גבעתי היושב לו בדלעת
והימים ימים קשים - פתיחות צירים, תווסים, מארבים ובין לבין צוות כוננות
יורד לו הלילה, חיילי המוצב יושבים לסעוד את ליבם לאחר יום מפרך נוסף ו פ ת א ו ם...
הקפצה! מהחמ"ל מודיעים כי הטנק בעיישיה מזהה גוף חם בכניסה לדלעת
1/2 דקה וכל צוות כוננות א' בפיקוד מ"פ מזנק מהש"ג עם נשק דרוך, ומבצע סריקה
לא מגלים כלום. עולים מול הטנק בעישייה והוא מכוון אותנו ימינה ושמאלה, קדימה ואחורה, ולא מבין: "אני רואה שם גוף חם! ענק! נראה לי אולי כמו BMP!"
בסופו של דבר מתברר כי הוא זיהה את הגנרטור של המוצב.
לפחות היתה לנו סיבה טובה לצחוק באותו לילה...
ישן 06-02-2006, 21:46
צלמית המשתמש של יוסיפון

מפה של האזור לא הצלחתי לייצר (יש לי משהו שיותם שלח שמצריך ממני עבודה) אבל הנה תמונה מגוגל ארת':

(לחיצה להגדלה)

כל אלו שמבינים יותר ממני בתפעול התוכנה מוזמנים להביא משהו יותר ברור.
מיקי- אני מניח שזה מספק לך תשובה לשאלות.

ישן 08-02-2006, 15:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי yotam_l שמתחילה ב "בוגי ברוך בואך חבר יקר!"

יותם - אני מנסה לערוך את המפות ששלחת אלי כדי להסיר מהן את כל הסימונים הסגולים שקשורים לתקופת מלח' של"ג. זה מתגלה כתהליך קשה יותר ממה שחשבתי (לא יאומן כמה גווני סגול יכולים להיות במפה אחת ולכל אחד הם טיפול משלו).

אם אני אתייאש אז פשוט אעלה את המפות כמו שהן.

ישן 12-02-2006, 03:09
  itaik itaik אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.06
דלעת..

שלום לכם וליוסיפון בפרט..
לתומי גלשתי היום בתוך GOOGLE EARTH ולפתע עברה בראשי מחשבה לטייל קצת במחוזות נשכחים. טסתי צפונה ולפתע זיהיתי את ברך הליטני ומשם קצרה הדרך אל הבופור ואל הרכס המוכר לנו כל כך טוב. גם אני הייתי שם. יוסיפון, אינני מצליח לזכור אותך אך אני מלוחמי צוות קריים (חה"ן נח"ל), הצוות הצעיר שהצטרף לפלוגה לאחר סיום קורס פלס 6. שהיתי במוצב בעת אסון המסוקים וע"פ תיאורך זו התקופה שגם אתה היית במוצב. ארוע נוסף שבוודאי אתה זוכר הוא תקיפת הטנק של מרדכי. אחר כך החה"ן עבר לבופור ושם כבר שימשתי כמפק"צ.
בכל אופן, היה מרגש לראות שבשנת 2006 מתנהל דיון עירני על מה שנראה כאילו אבד מן העולם.
אני מקווה לצרף בימים הקרובים מס' תמונות מתוך אלבומי.
ישן 06-09-2006, 15:59
צלמית המשתמש של יוסיפון

תודה
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי דלעת29.11.94 שמתחילה ב "הסיבה לבריחה ולא נסיגה של המחבלים"

אפשר קצת לשמוע ממך עוד פרטים על הארוע?
אם אני מבין נכון קפצתם לטנקים, ירדתם מהמזרחית, הקפתם את המוצב מדרום מזרח לצפון מזרח (לאזור הישנה/מטווחים) ושם יריתם בחוליות שעלו מתוך ואדי זאוס?

לא ברור לי היכן מצולמת התמונה והיכן נמצאת המכולה. יש לך תמונות נוספות? תוכל לנסות לזהות את המקום בהתאם לתרשימים שהבאתי למעלה? האם המוצב אצלכם היה צפונית ומתחת למוצב בתקופתי?

אני זוכר את טקס הענקת תעודות הערכה האלו. סג"מ רן שמוזכר שם הוא מהפלוגה שלי. היו מועמדים אחרים מהגדוד לקבלת תעודת הרעכה על ביצועים חשובים יותר ואמיצים יותר, אבל על רן איימה הדחה בעקבות פליטת כדור מטופשת (הוא פרק לחי"רניק נשק, M16, בתוך המסדרון, מתוך שינה. שני פצועים). נדמה לי שאת המחבלים הרגו בסוף צוותים אחרים ולא הצוות שלו (נדב עם רני כתותחן ויאיר מטיאש עם מאיר פאלק).
אחרי תעודת ההערכה הזו רן המשיך להתקדם בצבא ובין השאר פיקד על פלוגה ב'.

קטע העיתון שהבאת הוא מתוך ידיעות אחרונות, שם כתבתנו לעניני צבא היא כרמלה מנשה אך שמה לא מצויין כי היא עובדת של קול ישראל.

ישן 06-09-2006, 20:42
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי J-R שמתחילה ב "אשכול מרתק קראתי בשקיקה. שאלה"

צריך להבין שמדובר בתקופה אחרת לגמרי.
צה"ל נצמד לצירים ולמוצבים. אפשר להבין את ההתנהגות הזו, מיקום המוצבים היה ידוע, השיירות אליהם עלו בצירים ידועים וכל מה שמסביב לצירים מוקש ומולכד, בעיקר ע"י החיזבאללה. פעילויות של יחידות מיוחדות נעשו במקומות רחוקים מרצועת הביטחון שם היו פחות מילכודים (לא תמיד, זיכרו את ארוע אנצריה) פעילויות בתוך הרצועה ועל הגבול שלה הצריכו פתיחת ציר (לכל הפחות) או, אפילו, פתיחה ע"י יעל+יחס"פ+כלבנים.
התנועה בתמונה הנ"ל היא לטובת פתיחת הציר, לא תנועה לקראת לחימה (אם כי, כן במוכנות להיתקלות וללחימה). אין סיבה ללכת בשדה, להפך, מטרת פתיחת הציר היא לבדוק שהציר נקי ממילכודים, מטענים ומארבים. לכן הולכים על הציר עצמו. מה גם שסביר שבתוך השדה יש מטענים, לכל הפחות.
אני מניח שביחידה שלך לא התעסקו בבט"ש ולכן אין סיבה שתכיר את הנושא.

ישן 06-09-2006, 21:29
  ramtal ramtal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.06
צילום תמונות נוספות מאיזור דלעת ודמשקייה (עיישה..)

טוב לדעת שמישהו צילם חוץ ממני...גם הטנק שלי ושל יותם לוטן ז"ל מופיע בתמונות....(שילוט טקטי 4....) - התמונות המצורפות שלי מדלעת הם מאותה תקופה בדיוק אוקטובר-נובמבר 1995 ...והתמונות המצורפות הנוספות של איזור עיישה ודמשקייה (דמשקייה היה למיטב זכרוני מוצב חדש של צד"ל גדוד 90...) צולמו אולי שנה לפני ב1994- .- בחלק מהתמונות ניתן לראות פתיחות ציר וכן את המוצבים הסמוכים ברכס דלעת .(ולנסיה\הדס...)- בתמונה אחת רואים את ההתראה שקיבלתי לאחר שמישהו כנראה חיזבללאה לזרו (מדידת טווח באמצעות לייזר) אלי מכיוון הר הרפיא....חיכו שאכנס להם לטווח כדי לירות טילי סאגר (זכור לי טווח של 3500 מטר של הדגם המשופר שלהם בזמנו..)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 06-09-2006, 22:09
צלמית המשתמש של יוסיפון

תודה על התמונות, הנה פרשנות שלי
בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי ramtal שמתחילה ב "תמונות נוספות מאיזור דלעת ודמשקייה (עיישה..)"

^ בתוך מוצב הדר (הדס) את הזחל"ד הזה הכרתי ללא הצריחון. גם את הT בטון ("דֵבֶּש") שממגנים את המגורים לא ראיתי. כשהייתי שם לפניכם ב95 הם לא היו, כשחזרתי ב97 כבר היה למוצב גג בטון.

הטנק בעמדת המתנה בבמה.באופק מימין מוצב הדר ומשמאל נ.ג. 669.

הירידה מהדר לכיוון קוקר. החי"ר מתקדמים הטנק נשאר בחיפוי (אחרי שהם הגיעו לקוקר היינו מתקדמים עד אליהם, מחפים לירידה שלהם ומחכים).

שיירה מהארץ פנימה (אפשר לזהות לפי מיקום הסלי ציוד של הספארי), בירידה מכילא לכיוון ברך הליטאני. על ההר מימין גלגלית?

התמונות הבאות הן מדמשקיה, אני לא מכיר מספיק.
הכניסה לדלעת. אפשר לראות את התחמושת ספר ובלון החמצן לרתכת. נדמה לי שההברקה להעביר אותם מאיחסון ליד משרד המ"פ לש.ג. הייתה של עמיחי יודנפרויד. אני לא מבין איך לא חשבו על זה קודם.

אזור הטפ"ש, מכולות הרס"פ והכלביה, מבט ממזרח למערב. למעלה המוצב.

אותו אזור מבט ממערב למזרח. מימין העליה לבמה.

קצת מזרחה יותר, תידלוק.

הטנק במזרחית. אתה חשוף מידי. אפשר לזהות את הוילה האדומה.

חדר סגל. מימין זה עומר סלע (מחספין)? הוא כבר היה מט"ק?

על בונטקס (ניקרס) מדרום לצפון. משמאל העליה לדלעת. מלפנים, אני לא סגור, אולי ברוש?

מקל"ר דופן צפונית

מעל לעיקול בדרך לגמבה. ממול הרפיע.

ישן 07-09-2006, 19:46
  דלעת29.11.94 דלעת29.11.94 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.08.06
94 188 גד71 פל ל'

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

סיפור קצר:סוף הקו הגיע ורואים כבר את הסוף,יום החילופים ביננו לחט7 אבל מה,הכביש רטוב והפלישטים(אנחנו188 כוסיות) לא הצליחו להכניס טנק ורק 1 ניכנס,אני הטנק שלי והצוות נישארים עד להודאה חדשה.אני אומר לעצמי נו רק שלא יפול הפצמר של הסמר.עוברים כמה ימים ויש היתקלות של שיירה לבופור(אור יום),הטנקים של 7 (בבופור)יוצרים מגע אבל פורסים זחלים ולא יכולים לשפר,בינתיים אני ליד ה7 מרגמות עם הצוות בטנק בכוננות,מגיע יוחאי מפ נחל(תותח אמיתי)ואומר שהוא וחצי פל נוסעים לסייע בבופור ושאני לא יזוז לשום מקום!הטנק השני של 7 בהדס.פתאום אני מקבל בקשר "54"השם שלי,תגיע לבופור במיידי(לא מיוחאי),בלי לחשוב פעמיים אני נותן פקודה "נהג תניע"אני את ההיתקלות לא מפקשש,וככה אנחנו (אני והצוות)יוצאים מדלעת לבופור בנסיעה הכי מהירה שלי בחיים(חשבו שזה פרארי)מגיע לארנון אוסף את מפ7 (בדרך תוך כדי ריצה הוא נפל לתוך בריכת בוץ,וכשהגיע לטנק שלי כמעת ירינו בו כי הוא ניראה כמו מחבל).מתווך של 100 מטר דפקנו 10 פגזים לתוך הבית שהמחבלים היתחבו בתוך ואחרי כל פגז החברה של יוחאי שעמדו בית ליד הריעו ממש כמו במישחק כדור רגל,לבסוף אחרי הריכוך הם יצאו לבית לוודה מי נישאר ,יוחאי נכנס ראשון מולו מחבל עם רימון ביד, מנסה לירות בו אבל הנשק לא יורה ,החייל השני בשורה שולף אותו אחורה נכנס ומרוקן מחסנית וככה חצי מהחיילים ניכנסים מרוקנים,בסך הכל חיסלנו 3 מחבלים,1 לחט 188 , 1לחט 7, ו 1 לנחל.אני נשאר בלילה בארנון למישהו שיבוא לחלץ את הגופות ובבוקר עולה לבופור,כשאני יוצא מהטנק אני שומע מישהו קורא לי,חבר מהכיתה מהקיבוץ שהיה בשיירה ולא ידעתי שהוא שם בכלל,בקיצור מפגש מרגש...
ישן 07-09-2006, 22:01
צלמית המשתמש של יוסיפון

אופייני לפלוגה ח' (שלנו)
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי דלעת29.11.94 שמתחילה ב "94 188 גד71 פל ל'"

לא להצליח להיכנס ולפרוס זחלים ביציאה לפעילות.
זו פלוגה שתמיד ידעה להציג תדמית מגובשת אך הגיעה להישגים נמוכים יותר בתחום המקצועי מבצעי.
על יוחאי בן ישי, מ"פ החה"ן אז ומח"ט מילואים היום, כתבתי פה כמה פעמים. אכן קצין משכמו ומעלה.

ישן 21-03-2007, 13:44
  עטף 1 אוגוסט 6 עטף 1 אוגוסט 6 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.07

כל כך הרבה זמן עבר יא אללהה..

אני כבר הזדקנתי כבר בן שלושים..
כל התמונות תפסו אותי לא מוכן, כל השערות בגוף עומדות לי.
הרבה מהסיפורים כאן זכורים לי כמו למשל הסייפן שהתרסק ואני כל הלילה במקום לחפש מחבלים
בטרמי, חיפשתי את לבנה הכלבה..
שפרצה שריפה במוצב.. ושנשרפו המשאבות של המים ולא היו מים חודשיים כי הקתח המנייק של 769

פצמרים כל בוקר טילים צלפים פרצופים של לוחמים ובמיוחד התמונה ההיא של הנוף המזרחי..
שעות שהוצאתי את העיניים שלי על הגיזרה ההיא, אני עוד זוכר את כל הצירים את כל הכחולים את
מטרות העזר לטיווח, מקומות שהיו בהם מטענים דרך קבע, מקומות שהיו בהם מטענים שלנו,
היבהובי יציאות, רחשים בשיחים, ערפל, כל רשימת התדרים (כמעט), שיירות תרגולות, טווסים מארבים
אבל הכי אני זוכר את הריח של הגוף בדלעת, הריח בצוללות נעליים שלא ירדו שבועיים מהרגל..
מחבלים שהורדנו אחרי שבועות של איסוף מל"מ ממרחקים, מספרים של בתים כלי רכב חשודים..
רחובות ובתי עסק בערב סלים וג'רג'וע, ציר מכוער. אז הרגשתי שאני יכול להיות דוור בכפרים האלה.
ובסך הכל היינו ילדים.

מצדיע לכולכם עכברי דלעת, שיהייה שלום ונלך לקבל פלאשים, נטייל בנבטייה.. מנגל בג'רמק
אינשעללה
צוות 3 עטף 1
ישן 21-03-2007, 22:36
צלמית המשתמש של יוסיפון

דווקא היו תותחנים בדלעת!
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי 760 שמתחילה ב "מרגש"

ראשית אנשי התא"ט שישבו בעיקר בעת"ף 1.
בנוסף תומ"ת בודד הגיע לדלעת בסוף קיץ 95 למשך כשבוע וחצי. התומ"ת הוצב מתחת לעת"ף 1 וירה על השמיס והרפיע. כמובן שיחד עם התומ"ת הגיעו הדחפ"זים, חבורת בני"שים ממחזור מרץ 5 שבקושי גמרו קורס תותחן.
לקח כמה ימים עד שמישהו קלט שלמקם תומ"ת וערימות חנ"ה בצמוד למוצב שכל בוקר שלו נפתח בעשרות פצמ"רים זה לא ממש חכם (היו כמה פצמ"רים שפיספסו את החנ"הות במטרים בודדים) והתומ"ת ירד לארץ.

ישן 21-03-2007, 22:56
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי 760 שמתחילה ב "תא"ט ואיכון ישבו בכל חור."

אתה בטח מתכוון לטוליפ שהיה מוצב של סוללת קרדום (175 מ"מ) מגדוד הרעם. או אולי לרקפת שם ישבה סוללת רוכב>דוהר.

בענבי זעם היו קצת יותר סוללת בגיזרה: בטוליפ טבק ורקפת וגם שרייפה תוגבר.
אגב, עם כל הקושי בתפעול הקרדומים הסוללה בטוליפ הייתה הרבה יותר מהירה ויעילה עבורנו בדלעת במקרים של אש לחילוץ.

ישן 30-03-2007, 11:22
צלמית המשתמש של יוסיפון

אז בטח היית במוצב ב97
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי talbs10 שמתחילה ב "שלום לעטפיסט אשמח אם תיצור..."

היית כשליאור שבתאי נהרג (ארוע דלעת)?
כשכמעט הכניסו טאו לתוך העת"ף והתצפיתן הבני"ש איבד את השמיעה?
כהשהטנק במערבית נתקע וחטף חמש חדירות?
כשאבי בוק נהרג?
כשהצוות שלי ירינו מדוב נחשון הורדנו חולייה ומרגמה בחצר הכנסייה והעטפיסטים צעקו בקשר: "תהרגו אותם! נקמה!"?

האם אתה זוכר שהגביהו אנטנה והושיבו עליה את המכ"ם שלכם? הבנתי שזה הרחיב לכם את מפתח הסריקה רק ב15 מעלות. האם אתה חושב שהייתה לזה הצדקה לאור זה שבעקבות האנטנה הייתה למחבלים נקודת מיכוון טובה במוצב והתחילו ליפול פצמ"רים בתוכו? האם אתה זוכר איך התווכחתי עם אפי איתם וטענתי שבגלל האנטנה מישהו במוצב ייהרג (ובוק אכן נהרג כעבור שלושה ימים)?

ישן 08-04-2007, 18:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי מברג_חלוד שמתחילה ב "עוד כמה תמונות שלי"

לא צוללות, חד"בים! צוללות אלו הצינורות עם המיטות התלויות ששהיו בבופור. החד"בים נבנו מלוחות בטון וכוסו בעפר. החד"ב הספציפי שבתמונה הוא הנאפ"ל ששימש בשיגרה כמגורי ותיקים (ב95 הייעתה תקופה קצרה שגבעתי לא רצו את החד"ב הזה אז היינו בו אנחנו, הטנקיסטים, ומגלן. אז גם היו מיטות קומותיים, לא שלוש קומות.
המיטה הכי למטה משמאל הייתה המיטה שלי לכמה חודשים.
הצרה החדר הזה הייתה להיכנס אליו אחרי שהיו פצועים/הרוגים...
שימו לב לדיקט שבקצה התמונה וחוסם את המעבר לחדר הסגל.

את אותו הדיקט אפשר לראות כאן מימין, הפעם מהצד השני שלו בחדר סגל:

לפני שיירה (אוגוסט חמש, נוב חמש וכמה ממרץ שש. ניר ק. בצד שמאל למעלה)
שים לב לשריד מצוות עוז, נוב' 4 דורי סעידיאן. התמונה אמורה להיות ממש כמה ימים לפני השיחרור שלו ואחרי שאבי בוק נהרג.
תזכיר לי בבקשה מי הבחור הכורע בחזית על א' (שרואים את התג) ומי משמאל לדורי עם השביל באמצע.
נראה לי שהסונומה של הפלוגה שלי.

ישן 25-07-2007, 17:27
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

זה פשוט לא להאמין
בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב ""תמשיך, זה כואב!" :)"

כמה אירוני... כמו מתיחה....
אני יודע שמישהו כבר ציין את זה אבל לי זה קשה כיצד מי שפתח אשכול בעל משקעים עצומים - לפחות אצלי וכמו שראיתי אצל רבים אחרים, משקעים שפרצו סכרים של רגשות שנאטמו עם השנים....

עצוב וכואב מה יותם השאיר אחריו כ"ירושה" כואבת...

די כואב עכשיו אני נחנק.... דלעת רק כאב יש לי מהמקום הזה - וזה חוזר את מבינה...... למי שהבין

יותם - פתחת שביל ארוך של זיכרון של ימחק מרבים מאיתנו, אך השביל לא נגמר ונמשיך לפסוע בו עד אין סוף.

אני מקווה שהשרשור הזה ימשיך, וייתווספו אליו כותבים עם חוויות נוספות ותמונות מהאזור

קרנף - גם אני "בילתי" בדלעת - תקופה קצרה אך "עמוסה"..
"חכם אינו מדבר בפני מי שגדול ממנו בחכמה ובמנין, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כענין ומשיב כהלכה, אומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, על מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ואינו מתבייש ומודה על האמת"

ישן 25-07-2007, 18:11
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 152 שנכתבה על ידי קרנף16 שמתחילה ב "תגרה לי את הזיכרון עוד קצת..."

בקיץ 97 הוחלט להתחיל להכניס מארבים לתוך המיוערת. לכן הגיעו צוות מעורב של יעל ויחס"פ לפנוי המקום (ואולי גם למלכד אותו).
אם זיהיתי נכון שירתת באחת משתי יחידות אלו.
עבדנו עם החבר'ה הללו תקופה של כשבועיים כשכמעט כל בוקר הם וכמה חי"רניקים מחה"ן נח"ל נכנסו למיוערת ואנחנו חיפינו.
לצערי זו הייתה התקופה שבה השתדלתי להתנכר אל שאר החיילים במוצב כך שאיני זוכר שמות רק כמה פרצופים.
אני זוכר שאחת העובדות שהדהימ אותנו הייתה זה שאת רוב ציוד המיגון הם המציאו ותפרו בעצמם ושכמעט כולם עברו קק"ה (אך לא היו קצינים).

אני די בטוח שברנע היה אחד מהחיילים

ישן 25-07-2007, 18:33
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

אתה בהחלט בכיוון
בתגובה להודעה מספר 153 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בקיץ 97 הוחלט להתחיל להכניס..."

אולם פעלתי איתם דרך קבע - גם במיוערת אבל עקב בעיות צנזורה לא אכנס ליחידה עצמה- רק אציין כי דרך היחידות שציינת בין היתר ניתן להגיע אליה. (באחת ההודעות ההיסטוריות שלך ציינת את היחידה הזו כאחת המעניינות והמסווגות )

לגבי קק"ה- ס"פ ויעל לא עוברים ולא עברו - רק מי שיצא לקורס קצינים, מבחינת ידע מקצועי בתחום החבלה לוחם בס"פ בכיר מקצין הנדסה רגיל (גדודים).

כבר סיפרתי לך בעבר, התקופה הארוכה שלי בדלעת הייתה "שנתקענו" צוות משולב - היחידה שלי, יעל ופלס"ר גולני חודש וחצי במוצב, בתקופה שמייד לאחר אסון המסוקים והייתי בהתקפה הגדולה (השנייה) בה ליאור שבתאי ז"ל נפל, היכרת אותו? שירתת איתו? הייתה בתקופה הזו בדלעת?
"חכם אינו מדבר בפני מי שגדול ממנו בחכמה ובמנין, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כענין ומשיב כהלכה, אומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, על מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ואינו מתבייש ומודה על האמת"

נערך לאחרונה ע"י קרנף16 בתאריך 25-07-2007 בשעה 18:37.
ישן 11-09-2009, 00:00

בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי matangd שמתחילה ב "שלום"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי matangd
אני סמ"פ בגבעתי,
האם ישנו מקום שניתן לבצע בו תצפית למוצב דלעת?
אם כן היכן?
תודה,

לא ניתן לבצע תצפית מכיוון ישראל.
מהר דוב - מוסתר ע"י רכס עיון
מהחרמון - מוסתר ע"י שיפולי ההר
ממטולה - מוסתר ע"י הבופור

כדי לראות את הארץ היית צריך להיות בבופור.
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 11-09-2009, 11:39
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 161 שנכתבה על ידי מ.ק. שמתחילה ב "מדלעת ראו היטב את הרכסים של..."

לא היטב, אבל, מנקודות מסויימות במוצב, היה אפשר לראות חלקים של מטולה.

מתן, אם תפעיל קשרים ביחידת החוזי של אמ"ן תוכל להגיע לתוכנה של תע"א שנמצאת שם בשימוש מבצעי ותאפשר לך בקלות למצוא נקודות תצפית על דלעת מתוך הארץ.
אני מקווה בקרוב לכתוב סקירה על התוכנה הזו ומהסקירה תוכל לדלות יותר מידע ואולי להגיע להדגמה בתע"א, שם תמצא את מבוקשך. עקוב אחרי הפורום.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 11-09-2009 בשעה 11:41.
ישן 07-08-2012, 15:44
  gutman76 gutman76 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.11
מר רוזמן הנכבד לדעתי הבחור לא מצפה ממך לסליחה
בתגובה להודעה מספר 179 שנכתבה על ידי rozman188 שמתחילה ב "לא סולח אותו וגם לא מקבל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rozman188
לא סולח אותו וגם לא מקבל תירוץים שלו. הוא פשוט פחדן, נקודה.

סליחות יש לו כל שנה ביום כיפור לשם כך הוא לא צריך אותך.
אני באופן אישי לא מצדיק את המעשה אבל כבעל ניסיון אני אומר לך שלהיות במצבים כאלה ולהתמודד איתם כפי ש"מצופה" מלוחם , קשה , קשה מאד וצריך להיות בעל אופי מיוחד.
נכון הוא נהג בפחדנות, אבל אם תקדיש שנייה אחת למחשבה תבין שכול אלה שבאמת לקחו חלק בלחימה ( כולל אני) אנחנו לא ממש אנשים "חכמים" או שסתם היינו צעירים,
אני ממש לא סוציולוג ולא פסיכולגת ואפילו רחוק מאד מהתחומים האלה אבל ברור לי חד משמעית שיצר ההישרדות שלנו גובר על כל דבר אחר. ייתכן והוא יגרום לנו להילחם בחירוף נפש וייתכן ויגרום לנו לברוח.
אז בבקשה ממך הבחור סובל גם בלי התבטאויות כמו שלך ותזכור רק שהוא לא ביקש ממך סליחה, מהחברים שלו כן אבל לא ממך.

ודרך אגב אני בשרות הצבאי שלי לא ברחתי וכנראה שאני בקטגוריה של הלא " חכמים " כפי שציינתי קודם.

מלבד זאת האתר הזה אין מטרתו להשפיל אנשים אלא לנסות להבין דברים ולשמוע דעות שונות בנושאי צבא וביטחון .

אני מבקש ממך למחוק את תגובתך. היא לא ראויה.
ישן 07-08-2012, 17:58
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
אתה מוכן להניח לו?
בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי rozman188 שמתחילה ב "אני השתתפתי באירוע הזה - אני..."

זוכר את המאגיסט שלא הסתער? יופי, כי הוא לא היה תצפיתן אלא לוחם בסיירת צנחנים! הבחור מעיד על עצמו שהוא מעולם לא יצא לשטח לפני כן וההכשרה שלו לא ממש עזרה בעניין (אחד ההרוגים הבודדים של היחידה שלו במהלך אותה תקופה הצטרף לסיור של נח"ל ועלה על מטען). בניגוד לאחרים שמספרים סיפורי סבתא וזורקים את האשמה על אחרים, הוא לוקח על עצמו את מלוא האחריות וגם שילם על זה מחיר אישי אסטרונומי שנמשך עד היום (תזכיר לי איפה החיים שלך נמצאים היום וכמה נזק אתה סוחב מאותם הימים?). אז עם כל הכבוד לכעס שלך על הבחור, כדאי שתזכור שאולי הוא לא נהרג - אבל עושה רושם שהוא גם לא ממש חי.

ישן 14-09-2012, 09:10
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 185 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תמונת המוצב מהכתבה"

התמונה צולמה אחרי אסון המסוקים, כשהכניסו שלוש עיתונאיות למוצב: אילנה דיין, כרמלה מנשה וחן קוטס-בר.

אגב, אמנם, לעת-עתה, אני נמנע מלהתייחס לכתבה, אבל מעניין שאף אחד לא שם לב לתאריך שבו תיקנתי את הקישור אל הסרט של ההתקפה.

ישן 14-09-2012, 20:57
  דורון 2 דורון 2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.10
הערות
בתגובה להודעה מספר 187 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "התמונה צולמה אחרי אסון..."

יוסיפון, קראתי את האשכול קצת יותר לעומק וזכרוני התחיל לשתף פעולה, נדהמתי קצת לגלות דברים חדשים על ארועים בהם הייתי שותף, יצא לי להשתתף בארוע בתבנית כאשר איתי צוק נפצע ממש כמה מטרים לידי באותו הערב חזרנו אל הבית עם כמה חבר'ה מהנדסה והרמנו אותו, גם באותם סריקות במיוערת עם צוות של פלסר גולני ואלי גם כמה חבר'ה מיעל (או איך שקוראים להם היום) ,זכורה לי גם משימה שבה היינו צריכים לבצע צפונית לדלעת סריקות בציר מאספלט! שלא השתמשו בו שנים, אני הייתי בחוד, העשבים הגיעו לי עד גובה הברכים, אני לא זוכר את שמו אבל הוא נע צפונית לדלעת עובר מזרחית למוצב צד"ל שגם את שמו אינני זוכר לכיוון ברוש .וכמובן כאשר אני כותב שורות אלו אני מתחיל להיזכר בשלל חוויות נוספות , אני אקח הפסקה קלה עם איזה דרינק להתענג על העבר
ישן 15-09-2012, 00:50

בתגובה להודעה מספר 185 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תמונת המוצב מהכתבה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סירפד

ככל שאני מצליח לזכור, זאת התמונה הראשונה של המוצב שפורסמה בעיתונות - היא פורסמה (שוב, ככל שזכור לי) בידיעות אחרונות מתישהוא בשנת 96 או 97.

הצוות שלי מהסדיר חוגג עכשיו 20 שנה לגיוס, ולצורך העניין החלנו בהכנות שונות, בין השאר נפתחה גם קבוצת פייסבוק, אליה בין השאר עולות תמונות.
בתמונה מטה ניתן לראות איך נראה המוצב בשנת 93
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 15-09-2012, 09:42

בתגובה להודעה מספר 193 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "דלעת הישנה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nachal933
ויכולים לספר עליו תודה

לא עליו. עליה. דלעת תמיד היתה נקבה.
בכל מקרה לא כרגע, אולי בערב. בנתיים, תמונה שאומרת הכל

שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 19-09-2012, 18:49
  שקדי 1 שקדי 1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.07
זכרוני בוגד בי ואינני זוכר את השנה
בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "דלעת הישנה"

אבל יצא לי להיות מפקד צוות התצפית הראשונה שנכנס לעתף בדלעת החדשה
את החפיפה עם המילואימניקים שקדמו לי עשיתי בגיבור כי לטענתם יש בעמדה בלגן בשל הבניה ואי אפשר להיכנס. בגיבור גם קיבלתי מהם את כל ציוד התצפית שהיה זרוק באיזה צריף.
עלינו לדלעת ועליה קיבל את פנינו טנק שעלה על מוקש יום קודם ופרס זחל.המשימה הראשונה שלנו היתה להוציא את החילים שישנו בעמדה כי זה היה המקום הכי נורמלי בדלעת שהיתה למעשה אזור בניה.
במשך החודש שהיינו שם הכניסות את המכולות ומשאיות של צד''ל הביאו אדמה והגביהו את הסוללות.
לקח לנו כמה ימים להתאפס על השטח כי לא היה כ''כ מי שיחפוף אותנו ואז התחלנו להביא תוצרת.
בסה''כ התקופה למעט כמה הפגזות היתה שקטנ יחסית וחזרנו הביתה בשלום.
כדאי לציין שמכיוון שלצה''ל לא היו אז יחמ''מים סדירים היינו המילואימניקים היחידים שנכנסו ללבנון אז כי היו אז לא מעט הרוגים וצה''ל רצה לחסוך בנושא.

ישן 19-09-2012, 22:33

בתגובה להודעה מספר 198 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "כתבתי למעלה שאני לא זוכר....לפחות עשרים שנה פלוס מעכשיו"

שקדי,
נראה לי כי אתה וחברנו מהנח"ל מדברים על שתי "דלעות חדשות" ( ) שונות:
לדעתי אתה (שקדי) מדבר על היצירה הראשונית של מוצב דלעת כמוצב ולא כעמדת שמירה חצי מוזנחת (אי שם בסוף שנות השמונים) ולעומת זאת חברנו מהנח"ל מדבר על החידוש של דלעת שאתה הכרת (בגדול התמונה שאני העליתי ב15.9.2012) לדלעת שהוא הכיר (התמונה שהעלה סרפד ותארך אותה ל 96-97).
בכל מקרה השלב שמיוצג בתמונה מ96-97 התחיל להתבצע בסוף 94 ונמשך לתוך 95.
בקו האחרון שלי בדלעת היו קיימים למעשה שני מוצבים: האחד, מוצב דלעת שניצב בראש הכיפה והיה בשלבי הפיכה לקיפוד מבוטן והשני מוצבון מוקף סוללות עפר, שניצב ליד שער האריות התחתון, ולמעשה נשלט ע"י הכיפה שמדרום מזרח לדלעת (איפה שהיה "שולחן" האבן)
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 20-09-2012, 17:26

בתגובה להודעה מספר 200 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "דלעת היישנה שאני מתכוון אליה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nachal933
דלעת היישנה שאני מתכוון אליה הייתה מצפון מזרח למוצב דלעת, בפתחת הג'רמק. יש הטוענים שהמוצב היה קיים במקום עד 1991.

מעל פתחת הג'רמק ישב מוצב ברוש שהיה מוצב צד"ל.
האם ייתכן שאתה מתכוון לכיפה הקטנה שהיתה מצפון לדלעת, מעל המטווח/מנחת המסוקים הישן?
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 20-09-2012, 18:41
  שקדי 1 שקדי 1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.07
סיפור על אותה כיפה קטנה מצפון לדלעת........
בתגובה להודעה מספר 202 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "[QUOTE=nachal933]דלעת היישנה..."

באחת השנים כשהייתי מ''פ תצפיות היחמ''ן וישבתי בבירנית משם הייתי יוצא לסיבובים
מתקשר אלי מפקד עתף דלעת ומספר לי שהמוצב מוציא מפעם לפעם מארב ארטישוק לאותה כיפה
ומבחינה טכנית המשקפת התרמית לא יכולה לתצפת לשם כי צריך לנסר קצת את החלון ולהגדילו שלא יחסום את הראות.
התקשרתי למח''ט הגיזרה הסברתי לו את הבעיה וביקשתי שיגיע צוות בינוי ויגדיל את החלון
אחרת לא נוכל לתצפת לגבעה והחיזבלונים יגיעו בלילה וישאירו שם מתנות לארטישוק
המח''ט הסביר לי שהוא יכול בקלותלעשות המון דברים אבל אישור להגדיל את החלון זה יקח לו בערך שנה לקבל
כל הסבריי שאנחנו חוששים לחיי החילים שחלילה יעלו שם על מטענים לא הועילו
ואכן אחרי תקופת מה שהמארב עלה לכיפה התפוצצו עליו כל מיני דברים....לא זוכר איך זה נגמר נדמה לי שבלי נפגעים.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:30

הדף נוצר ב 0.33 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר