לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-12-2004, 21:08
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע סקופ - מה באמת קרה: 'פריסת סוללת פטריוט בחיפה' אתמול ?

מיד לאחר חדירת המזל"ט של החיזבאללה הפיקו בצה"ל לקחים, חלק ממשאבי יחידת הבקרה האווירית (יב"א) הצפונית הופנו לאיתור מזל"טים וכלי טייס קטנים. הפניית המשאבים לאיתור מזל"טים באה על חשבון איתור מטוסים, לכן הוחלט להקדיש מכ"מים אחרים לצורך איתור כלי טייס קטנים ובכך להחזיר ליב"א את משאביה.
בכל אזור הצפון פרושים, בדרך קבע, בסך הכל, מספר מכ"מים נייחים של חיל האוויר השייכים ליב"א. מכ"מים אלו אמורים לזהות חדירה אווירת לישראל של כלי טייס, אולם מוד העבודה של היב"א הוא כנגד מטרות בשח"ם גבוה (שח"ם = שטח חיתוך מכ"ם), כמו מטוסים, השח"ם נגזר ממהירות ומגודל המטרה (לא ניכנס עכשיו לחמקנות = הקטנת שח"ם).
אחרי אירוע המזל"ט הלבנוני הסתבר שמכ"ם היב"א לא מסוגל לקלוט מטרות בשח"ם נמוך כמו מזל"ט בעל ממדים קטנים ושטס לאט יחסית. כנראה שזו לא הפעם הראשונה שהעובדה הזו מתגלה, גם לאחר ליל הגלשונים הסתבר שהיב"א לא גילתה את הגלשן שהיה דל שח"ם. לכן, אז, נפרשו מכ"מים ניידים מסוג "רמית" שעבדו במוד דל שח"ם והצליחו לאתר כלי טייס קטנים כמו כדור פורח וגלשון אחר.
הרמית היא מערכת מכ"ם מתוצרת ארה"ב לגילוי מטוסים בגובה נמוך ובינוני המשרתת בצה"ל החל משנת 1976. המערכת יבילה על גבי משאית ריאו.
עם השנים צומצמה פעילות הרמית בגבול הצפון.
כאמור לאחר חדירת המזל"ט הופנו חלק ממכמ"י היב"א לאיתור מטרות בשח"ם נמוך, המצב שעבודת היב"א מול המטרות העיקריות שלה, מטוסים, נפגעה דרש תיקון.
לכן הוחלט להשתמש במכ"מ של סוללת פטריוט שנמצאת ממילא בצפון, הסוללה הזו מדלגת בין מוצבים. הסוללה הייתה ממילא בכרמל אולם היא הייתה מקופלת. הוחלט להזקיף את מכ"ם הסוללה ולהפעיל אותו במוד דל שח"מ כך שהוא יופנה כלפי מטרות כמו מזל"טים באזור המאוים העיקרי בצפון, מפרץ חיפה עד עכו, שם יש תעשיות כימיות שפגיעה בהן יכולה לגרור אירוע חומ"ס (חומרים מסוכנים).
הפעלת מכ"ם הפטריוט שיחררה את מכ"ם היב"א בחזרה לעבודתו המקורית. חשוב לציין כי טילי הפטריוט של הסוללה לא נפרשו ואין להם יעילות כנגד מזל"טים, אם ידרש יירוט כזה סביר להניח שהוא יעשה ע"י תותחי וולקן.
בנוסף למכ"מ הפטריוט נפרשו בצפון גם מערכות מכ"מ מסוג רמית ונגמ"שי מחבט (תותח וולקן שש קני) שהם הכלי היעיל ביותר כנגד מטרות כמו המזל"ט הלבנוני.
באיזור מפרץ חיפה פועלות גם תצפיות ומכ"מים של חיל הים אך אלו יעילים העיקר כנגד מטרות בגובה הסמוך לפני הים.

לכל המלעיזים הידיעה עברה צנזורה - תודה

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 06-12-2004 בשעה 21:54.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-12-2004, 22:01
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
במוצב יקינטון יש פריסה קבועה של פלגת רמית
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "סקופ - מה באמת קרה: 'פריסת סוללת פטריוט בחיפה' אתמול ?"

נכון שפריסת הרמית בצפון צומצמה עם השנים אבל דווקא בגזרה המערבית, שם ארעה חדירת המזל"ט, יש פריסה קבועה של פלגת רמית. למעשה, המזל"ט אפילו עבר לא רחוק ממנה והיא עדיין לא גילתה אותו. זאת לא פעם ראשונה שמערכי הנ"מ והבקרה, שעובדים זה מול זה, נכשלים במילוי תפקידם העיקרי - גם את חדירת הגילשון הידוע לשמצה של תנועת אחמד ג'יבריל בנובמבר 1987 (ליל הגילשונים) וגם את חדירת המיג-23 הסורי באוקטובר 1989 עד לנחיתה במגידו, הם לא גילו - שתיהן פשלות לא רק של יב"א צפון אלא גם של סוללת ההוק שהייתה פרוסות בגזרה הצפונית בימים ההם. למיטב זכרוני מפקד יחב"א הלך הביתה אחרי תקרית המיג. היו גם עוד פשלות פחות מפורסמות. לפחות את הפייפר הלבנוני כן גילו לפני 3 שנים בערך ונתנו למסק"רים הזדמנות לרשום הפלה ראשונה, גם אם לא מאתגרת במיוחד.
ישן 10-12-2004, 23:33
  dorratz dorratz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.10.03
תיקון קטן
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "במוצב יקינטון יש פריסה קבועה של פלגת רמית"

בקשר לחדירת המיג-23 הסורי ב-1989, אמרת שהוא לא התגלה וזה ממש לא נכון. בביטאון חיל האוויר האחרון(שפורסם באוקטובר 2004) נכתב על סיפור החדירה- הנה חלק קטן מהתיאור שיעמיד אותך על טעותך:
"אני מבחין באלמנט זר שחדר דרומית לחרמון, גובה נמוך, מהר. אני חוזר: אלמנט זר, דרומית לחרמון, טס בכיוון דרום-מערב, גובה נמוך, מהר", דיווח בהתרגשות סגן ', שהיה הבקר המרחבי ביחידת הבקרה הצפונית של חיל האוויר. באסם(הטייס הסורי) חצה את הגבול. הוא ידע שמכאן כבר אין דרך חזרה. מסביבו משגרי טילים רבים שעשויים להפיל את מטוסו. בצד הישראלי הוגברה הכוננות האווירית ושני מטוסי פאנטום של חיל האוויר, שהיו באותה עת מעל תל-אביב, עשו את דרכם המהירות אל אזור החדירה. בעקבות אות ההזנקה מיחידת הבקרה האווירית עשו מטוסי היירוט שנשלחו לאיזור אימות מכ"ם של המטרה. מטוס קל שהיה באיזור נצטווה לצפות על החודר, לדווח על מה שהוא רואה ולתת תמונה אווירית עדכנית. הפעולות בוצעו במהירות ובדייקנות מרשימה והפרשי הזמנים שבין פעולה לפעולה נמדדו בשברירי שניות. כאשר הוזנקו המיירטים, המיג לא הספיק להגיע אפילו למחניים.

כלומר(לפחות לפי הביטאון) המיג כן זוהה על ידי יב"א צפון ומטוסי יירוט הופנו לעברו בצורה מיידית.
ישן 07-12-2004, 10:36
  סמל ראשון סמל ראשון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.03
התגלית הבאה בצה"ל תהיה כנראה הגלגל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "סקופ - מה באמת קרה: 'פריסת סוללת פטריוט בחיפה' אתמול ?"

ברור לכל טכנאי ומפעיל מכ"מ טירון שרזולוציה עומדת ביחס הפוך לטווח ולהפך
אתה לא יכול לקחת מכ"מ שמיועד לכסות טווחים של מאות קילומטר (שטח מכוסה של עשרות אלפ קמ"ר) ולדרוש ממנו לזהות לך מזל"ט ואתה לא יכול לקחת מכ"מ שמיועד לזהות עצמים עם שח"מ (שאגב אותי בקורס לימדו שזה שטח חתימת מכ"מ,אבל לא קריטי) קטן ולדרוש ממנו לכסות מאות טווח קילומטר.
כנראה שלצה"ל הגדול החסון והחכם זה לא היה כל כך ברור.
בענין הפתרון .....
אני לא מכיר אישית את מכ"מ הפטריוט (אני עבדתי על מכמ"ים שונים) אבל ממה שאני מבין מדובר
במכ"מ שמיועד לאתר מטרות מהירות ומגביהות טוס (ומכאן אני מסיק שכנראה שמדובר על מכ"מ גל רציף (CW ) ,מה שלא כל כך מתאים לאיתור מטרות קטנות איתיות ומנמיכות טוס.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:10

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר