לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-03-2006, 20:07
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
שאלה האם נפגשו ביבי, אהוד ברק ואריאל שרון על גדות התעלה במלחמת יו"כ?

לאחר שביבי סיפר על הפגישה הנ"ל בתוכנית של יאיר לפיד ערך בן כספית תחקיר זוטא סביב הנושא (פורסם במוסף לשבת של מעריב, כנראה, ב2.3.06). אך נראה שהתחקיר היה מוטה היות והתוצאה שלו נדרשה מראש וכן שהאנשים אליהם פנה כספית היו בעלי עניין.
לצערי המאמר של כספית לא נמצא באתר מעריב ואודה למי שיוכל להעלות לכאן סריקה שלו.

בתגובותיכם הימנעו מפוליטיקה ותעמולת בחירות!

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 11-03-2006 בשעה 20:24.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-03-2006, 22:40
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "על פי הספר "סיירת מטכ"ל" של משה זונדר- עמ' 61"

אני מכיר את תפקידו של ברק במלחמה.
אבל ראוי לציין:
גדוד 100 של ברק הועבר מאוגדת מנדלר (כבר בפיקוד קלמן מגן) לאוגדת שרון בלילה שבין ה17.10 ל18.10 הושאר בצד המזרחי של התעלה לטובת אבטחת ראש הגשר (אין פלא שמיכאל מספר עד כמה ברק שיחרר אותו בקלות ב18.10)
ב18.10 חברו כוחות סיירת מטכ"ל, בפיקוד מוקי בצר אל אוגדת שרון וניסו, יחד עם שרון האוגדונר, להמציא תו"ל חדש תוך כדי לחימה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
(הספר"זמן אמת" 19.10 בבוקר)
בהחלט ייתכן שבמהלך תיכנון התו"ל השתרבב לתוך נגמ"ש הפיקוד גם הסגן הצעיר נתניהו בזמן שהמג"ד החדש (שכל צה"ל מכיר עוד מהימים שהיה רב"ט) קפץ להגיד שלום. זו אמנם לא הייתה פגישת ראשי-ממשלה לעתיד. אבל הם כן היו ביחד באותו נגמ"ש לכמה רגעים.

ישן 11-03-2006, 23:17
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "האם נפגשו ביבי, אהוד ברק ואריאל שרון על גדות התעלה במלחמת יו"כ?"

ביבי אכן היה חלק מכוח מילואים של סיירת מטכ"ל בפיקודם של מפקדי פלגות המילואים רס"נים ישי קציר ורון לביא שהתארגן בסירקין והוטס משם לגזרת בלוזה לטובת מילוי תפקידי חירום שונים ת"פ מח"ט התעלה אל"מ אלוש נוי. בסופו של דבר כל התוכניות הפשיטה הנועזות על מערכי המצרים ממזרח וממערב לתעלה לא אושרו והמטכ"ליסטים הסתפקו באחזקת תעוז יורם ומרדפים פה ושם אחרי קת"קים ואנשי קומנדו מצריים. בגלל חוסר המעש עלו רבים מהם צפונה לגזרת רמה"ג, שם חברו לעיקר הכוח הסדיר של הסיירת. לעניות דעתי אין סיכוי שפגש את אריק שרון ואהוד ברק במקום ובתאריך בהם נקב.
בכל מקרה, כוח משולב סדיר ומילואים אחר של הסיירת, בפיקוד סגן המפקד עמירם לוין ועמיתי נחמני ז"ל, פעל בגזרה המרכזית של חזית התעלה במסגרת אוגדת ברן ומאוחר יותר מעברה השני בשד"ת פאיד, שם ספג אבדות. הכוח העיקרי של הסיירת, שכלל את ליבת המפקדים המפורסים של הסיירת ובהם יוני נתניהו, מוקי בצר, יורי כהן ועוזי דיין, פעל בגזרת נפח, בחרמון וברחבי המובלעת.
הרמטכ"ל אסר על מפקד היחידה, סא"ל גיורא זורע, לקחת חלק פעיל במלחמה בגלל נפילת אחיו הצעיר יוחנן בתחילתה.
בגלל פציעתו הקשה של עמירם לוין בפאיד התמנה עוזי דיין כסגן המפקד זמני (יוני נתניהו הסמג"ד הקודם כבר היה אחרי הסבת שריון ובדרכו לתפקיד מ"פ) עד שנחמיה תמרי (ומאוחר יותר גם שאול מופז) הגיע מחטיבה 35, אז עזב דיין את היחידה לטובת לימודים בחו"ל. נחמני כאמור נהרג, מוקי בצר ויורי כהן נחשבו צעירים מדי וחסרי ניסיון פיקודי מספק, יתר מפקדי המילואים הבכירים לא רצו לחזור לקבע.
מעבר לאומץ הלב שהפגינו חיילים ומפקדים בהתקלויות השונות, הרי שהישגי היחידה במלחמה נחשבו לעלובים למדי, מה עוד שאת שני מבצעי הפשיטה העיקריים במלחמה בצעה בכלל פלס"ר 35. זאת למרות הסד"כ הניכר בסדיר ובמילואים, אמל"ח מתקדם יחסית ואמצעי תובלה מרובים. כך היה גם גורלם של יתר הסיירות במלחמה (כגון שקד, חרוב, אגוז, פלס"ר 7), מלבד אולי השייטת, פלס"ר 35 ופלס"ר גולני וגם שם בהצלחה חלקית בלבד.
ישן 11-03-2006, 23:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

במקרה נתקלתי היום במאמר על יוחנן זורע ז"ל:
ארבעה סיפורים על יוחנן זורע ז"ל
יום רביעי, 11 במאי 2005, 7:55 מאת: בעז תמיר, הארץ

במלחמת ששת הימים נהרג יונתן זורע. במלחמת יום הכיפורים נהרג אחיו, יוחנן זורע. אחרי 31 שנים התכנסו החברים לספר עליו

נקרופילים

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://mad.walla.co.il/w/18-200/155933-18.jpg]

יוחנן זורע ז"ל. "יוחנן לא ענה. אני משוכנע שחייך, אך מי יכול היה לראות את גומת החן היחידה בחושך?"
"נקרופילים... תתחילו לזוז!" יוחנן נע בין צלליות הפלדה בעירנות, כאילו היה זה אמצע היום. סוחב קופסת שמן מנוע וסמרטוט. אף על פי שהיה נהג, הוא הספיק להרכיב את שרביט משיכת התותח בשביל הצוות. צעקתו טילטלה את הצוותים המנומנמים ברגעי "הכניסה לכוננות עם שחר". המעבר משינה טרופה לתזזית הטיפול בטנקים, להכנת "מרכבות הפלדה" ליציאה לשטח האימונים, היה חד, כואב ומלא "נקרופילים".

בלילה, בסוף יום פעילות ארוך, טרוטי עיניים, טבלנו את מקלעי הטנק ב"תערובת" דלק עם שמן לשטיפה. שכשוך הידיים ב"תערובת" הצוננת ומראה המקלעים הנקיים מאבק ופיח גרמו לנו רגע של נחת. יוחנן הפר את השתיקה, "ממש גן עדן". ולפתע פצח בקטע חזנות. "יוחנן", פניתי אליו, "אתה בחושך ומתפלל לגן עדן? איזה גן עדן בראש שלך?" חלקי המקלע חוברו במהירות בידי האומן של יוחנן, ואני מביט בהן בהשתאות ובתסכול. החלקים שלי לא מתחברים. לאחר סדרת תנועות בלתי מכוונות, אני פוצע את כף ידי בזיז מתכת מעצבן. קללה נפלטת מפי ואחריה: "יוחנן, אם זה הגן עדן שלך, אני מעדיף גיהנום!" יוחנן לא ענה. אני משוכנע שחייך, אך מי יכול היה לראות את גומת החן היחידה בחושך?

בלילה ההוא, בין חצאי חביות התערובת לשטיפת המקלעים, קיבלתי הזמנה לביקור שבת במעגן מיכאל. כספח להזמנה, הובטח לי כי בנות מעגן מיכאל יפות במיוחד. בבוקר שבת, על הדשא הירוק המוקף שיחי פטל דוקרניים, עצי אשל וקני סוף, התגלה מקום קסום שנראה כמו היאור. יוחנן לא המתין רגע. התפשט וזינק אל מימי מעיין התמסח. במים הזכים נשטפו להן טיפות התערובת, גרגרי האבק, שכבות השמן, הדלק והגריז. לאחר שנרגענו, העזתי להעלות שאלה שהטרידה אותי כמה ימים: "תגיד, יוחנן, מה פירוש המלה 'נקרופילים'?" כברבור גאה יוחנן צלל ונעלם במי התמסח. כשחזר ועלה מעל פני המים אמר, "אני לא יודע בדיוק. נדמה לי שזה קשור למתים... כך נראו לי כל אנשי המחלקה בבוקר ההוא בסיני".

"עכשיו כשאנחנו בגן עדן אל תזכיר לי את הרגעים האלה", אמרתי. יוחנן מיהר להשיב: "נקרופיל שכמוך, כדאי שלא תתרגל לחיים בתמסח. אסור לנו לשכוח לעבור במסגרייה, לקחת כמה סמרטוטי ניקוי וחלקי חילוף למחר. אין סיכוי שנמצא כאלה בחולות סיני". "גם לא את היפות שבנשים", הגבתי. הרמזים שלי לא הועילו. את שארית הביקור בילינו במסגרייה. ולקינוח, זכיתי ב"כוס סודה מחדר-האוכל" בחדר של נעמי וזרו.

הלוויה מאושרת

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://mad.walla.co.il/w/18-200/155938-18.jpg]

צוות קק"ש בניווט. מימן לשמאל: מולי דגני ז"ל, יוחנן זורע ז"ל, גידי מקלף ודוד לב

לאחר תקופת חניכות שהיתה כנצח, באוקטובר 1972 עמד להסתיים קורס קציני השריון. פרק ה"חניכות", כשנה ושבעה חודשים, כלל אימוני פרט וצוות טנק, החזקת קו בסיני, קורס מפקדי טנקים, קורס קציני אג"מ והשלמה מקצועית כקציני "שוט" - כינוי טנק הצנטוריון, שעליו היינו כל כך גאים. תקופת ההשלמה החילית, הקק"ש (קורס קציני שריון), נחשבה - והיתה - אינטנסיבית וקשה במיוחד. הגענו לרגע המעבר מחיי חניך לתקופת קבלת אחריות פיקודית. נשאנו עינינו לתפקיד מפקד המחלקה בתמימות של ילדים שגדלו על "חשופים בצריח". מגויסים למשימה, חניכי האתוס הישראלי של סוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים. חסרי סבלנות, "די לחניכות, הגיע הזמן לעשייה אמיתית". מלאי תשוקה להוכיח את ביצועיו של ה"שוט" שלנו.

בשבוע האחרון של הקק"ש, כשהטנקים נכנסו ל"טיפולי ההחזרה", צוות חניכי פלוגת השוט בקק"ש ביקש הפקה גרנדיוזית למסיבת הסיום. הצטרפתי לגילי אמיר ויוחנן, ל"וועדת התרבות". נרתמנו למשימה ב"נוהל קרב" מושלם. החלטנו להפיק "הלוויה" לשנות החניכות. סוכם שהטקס ייצא מנמל הבית של גילי ויוחנן במרכז הימי של שדות-ים. חילקנו בינינו את המשימות. רתימת "ספונסרים", גיוס הלהקה הכי חמה במדינה. מצדנו, ש"צוות גברברי השריון" ימשיך להנעים במסיבות הגנרלים, אנחנו רוצים את להקת הנח"ל עם ירדנה ארזי, גידי גוב ואפרים שמיר. והם מגיעים, ועוד איך. ואין סיכוי שיעזבו לפני עשרה הדרנים. בעיניים פעורות מביט יוחנן בלהקה וצועק לעברי: "שמע, הבחורה עם הצמות השחורות (ירדנה ארזי, ב"ת) מחזנת טוב ממני". אנשי היקב בזכרון יעקב מגויסים להעברת חבית יין למשתה.

בליל 24 באוקטובר 1972, על חוף שדות-ים, בקו המים, הוצב ארון "מות החניכות". חבורת קציני שריון צעירים ונרגשים, כל אחד בתורו, משליכים אל ארגז התחמושת שנהפך לארון קבורה את שלל התגיות שהצטברו להן בסדרה רצופה של קורסים. יוחנן מלווה את טקס האשכבה בפרק חזנות קורע לב. מי הים מוארים בברקים וזיקוקים. קולות הנפץ מלווים את כתובות האש על המים לאורך קו האופק ממערב.

הארון נסגר על עשרות התגיות בתוכו ומתחיל לזוז. הוא מתרחק מחבורת הילדים הנרגשים ונע אל הים. נחנקים מהתרגשות אנו מלווים את תנועת הארון המתנודד לו על גלי החוף. הארון הולך ומתרחק עד שהוא מתמזג כצללית אל עבר האש, אל תוך המים. "הרב" יוחנן חותם: "תם טקס המעבר מחניכות לקצינות!"

בין סינדיאנה לחושניה

בין כסה לעשור, בסתיו 1973, יוחנן מגיע לביקור בגזרה. קמב"ץ גדוד 82 מחטיבה 7 בא להכיר את דרום רמת הגולן ומפנים אותו אלי, סגן מפקד פלוגה ג' בגדוד 53, חטיבה 188. מאז "ההלוויה המאושרת" לא נפגשנו. חופשות לא היו, גם טלפונים בקושי. יוחנן רכוב על ג'יפ, סמל מעמד וסמכות. הצטרפתי אליו לסיור ההיכרות עם הגזרה שבה ביליתי כמפקד מחלקה וסגן מפקד פלוגה, בעשרת החודשים האחרונים. "כשעסקתם בחטיבה 7 בירי על חביות", התרברבתי, "אנחנו דפקנו טנקים סוריים אמיתיים. אני חש כמלך דרום רמת הגולן, מפעיל רשת קשר עצמאית ונקרא 'שיקופית'".

סיפרתי ליוחנן על סמל המחלקה, דני, מקיבוץ ניר דוד, שסימן כל דרך ושביל בגזרה. עברנו על נתיבי הכניסה לעמדות. הצעתי כמה רעיונות פרקטיים כיצד אפשר להגיע במהירות לרמפות מעל תעלות הנ"ט. גאוותי המיוחדת היתה על מארב השריון שכבר הספקתי להכין לסורים. כאן מעל רכס סינדיאנה, אל מול מוצב 111, בינואר 1973, ניהלתי, כמפקד מחלקה עצמאי, "קרב שריון בשריון" כנגד קבוצה של טנקים סוריים שנכנסה לבצע מחטף בגזרה. מלא גאווה סיפרתי על הצלחת המחלקה בהשמדת שלושה טנקים סוריים לפני שהאחרים הסתלקו להם. "המג"ד, שהמתין להתרחשות באזור ג'וחדר, נתקל בטיל סאגר ולא הצליח להגיע לכאן. הוא הסתפק בבלבולי מוח בקשר".

זו הפעם הראשונה שהיוצרות התחלפו. נהפכתי לנשוא הקנאה. "כן, אנחנו בחטיבה 7 מתקשקשים ומאמנים טירונים, ואתם ב-188 עובדים", אמר יוחנן בחצי התנצלות. "אולי גם לנו ייצא לבצע עבודה אמיתית".

המשכנו דרומה עד רמת מגשימים, ערכנו תצפית על ואדי "הרוקד" והגענו למסקנה מקצועית, שמכאן אי אפשר לפרוץ מזרחה אל עבר הרמה הסורית. על מלחמה לא חשבנו. האפשרות שהסורים יפתחו במלחמה כוללת, יפרצו מערבה לכיוון הכנרת ולא יסתפקו במחטף מקומי, היתה מנוגדת להערכות המודיעין שיוחנן היה מצוי בהן כקצין מבצעים. יוחנן הוריד אותי בחניון הפלוגה בחושניה. נפרדנו בתקווה שבסופו של דבר תישאר עבודה גם לחטיבה 7.

בשעות הבוקר ב-7 באוקטובר 1973, אחרי עשרים שעות לחימה ובלימה על ציר הנפט ליד ג'וחדר, נשמעה קריאה ברשת הפלוגתית: "שיקופית, כאן נקרופיל". צווחתי בהתרגשות: "כאן שיקופית. ברוכים הבאים... ממליץ בחום שתמשיכו לירות בחביות. העסק כאן די מחורבן". לקריאתי לא היה מענה.

בשעות הצהריים, עם כוח טנקים מרוסק, חזיתי בשיירה סורית שסופה לא נראה. כמו במצעד חלפו למרגלות תל-פארס מאות משאיות, טנקים, תותחים נגררים, נגמ"שים ואופנועים סוריים. השיירה נעה לאטה לכיוון רכס סינדיאנה ומשם לכיוון צפון מערב, על ציר הנפט לעבר נפח, לכיוון יוחנן. שני מטוסי תקיפה ישראליים, שניסו לתקוף את השיירה, יורטו בטילי הסורים. חיל האוויר נעלם. לא יהיה מי שיעצור את השיירה. גם יוחנן לא יוכל. דני, סמל המחלקה, קיבל תחת פיקודו את שאריות הפלוגה מגדוד 82 וניסה לזנב בשיירה הסורית. דני דיווח על מחסור חמור בתחמושת.

שאלתי את דני, האם קמב"ץ התגבורת, יוחנן זורע, הגיע אליו. דני החזיר תשובה קצרה כדרכו: "אין כאן יוחנן. הוא לא הגיע, סוף".

על האדמה השחורה, המקוללת

http://mad.walla.co.il/w/18-200/155940-18.jpg]

קורס מט"קים 1972. משמאל לימין: גדי פורר, יצחק ויסמן ז"ל, בעז תמיר, איתן זיימן, גידי מקלף, יוחנן זורע ז"ל, מיכאל ורדי ז"ל

בנובמבר 1973, שנה לאחר "ההלוויה המאושרת", הוצבתי כמפקד פלוגה האחראי על קו מזרעת בית ג'אן, עמוק בתוך המובלעת הסורית. מפקדי הפלוגות והגדודים של חטיבה 188, המלקקת את פצעיה, התכנסו עם אלוף הפיקוד לכנס "הקמה מחדש" במיפקדת החטיבה בעליקה.

סגל הפיקוד הבכיר, זה שלא נראה בשטח בשבועות האחרונים, חזר לתמונה. גורר את רגלי באי-רצון, הגעתי לכנס בעליקה שבעורף. משהו מנע ממני להיכנס לאולם. חרדת המפקדים השריונאית לקראת כניסת המפקד התפוגגה. חשתי בהצפת זעם, חוסר אמון לכל בעל סמכות. תוך ימים אבדה התמימות. אבדה האמונה בצדקת הדרך. תוך שבועות נהפכנו מ"מגויסים" לציניים, חסרי אמון בשרשרת הפיקוד.

בפינה, מחוץ לאולם, כמה מטרים מהכניסה, עמד זרו. מבטו סרק את שורת הנכנסים. נשימתי נעתקה. עזבתי את התור בכניסה, להסתתר מפניו, להסתיר את פרץ הרגשות ששטף אותי.

זרו נותר לבד. כל הקרואים נכנסו לאולם. ניגשתי אליו. "שלום זרו. אני בן מחזור של יוחנן. מהביקור אצלך ואצל נעמי... מהסודה הקרה, מחדר האוכל..." זרו הביט בי ארוכות. לא לחיצת יד, לא חיבוק. רגלו בעטה באבן בזלת שהתגלגלה ממנו והלאה. מביט לעבר האופק, ושוב לקרקע. שמענו את קול קריאת ה"הקשב" לאלוף הפיקוד ומפקד האוגדה, ואנחנו בחוץ. שתיקה ארוכה. המבטים לקרקע.

קולו לא נשמע. לא העזתי להביט בעיניו. ואחר כך, מלה אחר מלה, בקולו הנמוך, האטי, המציף: "שני בנים. על האדמה השחורה המקוללת הזאת, שני בנים".

ישן 19-03-2006, 15:12
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
אישור לגבי מיקום כוח מסיירת מטכ"ל

ציטוט מתוך הספר "פלוגה י בסופה"
"......
11.10.1973

הנגמ"ש של הנהג חנן בר והמ"כ דני גבריאל מסתפחים לכוח של סיירת מטכ"ל. במסגרת זו הם תופסים את התעוז "יורם" שהיה נטוש.

חנן בר:

"התארגנו להגנה בתעוז יורם אך כידוע המצרים פשוט הפסיקו להתקדם, כנראה חששו לצאת ממטריית הנ"מ שלהם. במקרים מסוימים יצאנו לאסוף ניצולים שברחו ברגל ממוצבים בתעלה כמו מוצב "מילאנו" ומוצב "אורקל". השתתפנו בנסיונות לפרוץ למוצב בודפסט".

"...

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 08-02-2008, 22:14

קרב על תעוז יורם
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "אישור לגבי מיקום כוח מסיירת מטכ"ל"

במסגרת מתקפת ה 14 לאוקטובר ניסתה הארמיה ה 2 המצרית לכבוש גם את "תעוז יורם", מהבודדים שלא ננטשו או נפלו בתחילת המלחמה ושהיווה משך כל המלחמה נקודת תצפית קדמית מצויינת לכלל הכוחות בגזרה הצפונית ועל כן ישבו בו קציני סיור, סיוע אווירי, סיוע ארטילרי, קשר, מודיעין וכאמור גם כוח מילואים של סיירת מטכ"ל בתפקיד הגנתי (כוח שהיה מיועד בעיקר לביצועי פשיטות על חניוני טנקים מצריים, תכנון שנגנז, וחבירה כלשהי למעוז בודפשט). בדף היזכור מצ"ב מסופר על חייל תותחנים מגדוד מכמ"ת 120 מ"מ כלשהו (340 או אולי "כוח אלי") שנשלח לתגבור תעוז יורם ושם גם נפל. נדמה לי שיש בפורום יוצא סיירת מטכ"ל שהשתתף בלחימה בגזרת התעלה אולי יוכל להרחיב.
http://www.izkor.gov.il/izkor86.asp?t=94015

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 08-02-2008 בשעה 22:19.
ישן 11-09-2013, 00:14
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07

זה מה שכתב ראש הממשלה לגבי חוויותיו מן המלחמה:
http://kipur.ynet.co.il/#!:/ResourceContent.aspx?link=http%3a%2f%2fwww.ynet.co .il%2farticles%2f0%2c7340%2cL-4422425%2c00.html
מטוס מלא סטודנטים\ מאת רה"מ בנימין נתניהו

"עם פרוץ המלחמה חזרתי מלימודים באוניברסיטת MIT בארצות הברית. המטוס היה עמוס בסטודנטים ישראליים שעזבו הכול כדי להגן על מולדתם. עם הגעתי הצטרפתי לכוח מילואים של לוחמי סיירת מטכ"ל שירד דרומה לגזרת תעלת סואץ ומשם עליתי צפונה לפקד על מבצע מיוחד. 40 שנה אחרי, כדי לשמור על הבית שלנו, מדינת ישראל, עלינו להיות מוכנים תמיד לפעול בעוצמה נגד אלה שמנסים לפגוע בנו. מאז ומתמיד יכולתנו להגן על עצמנו הייתה מפתח לקיומנו ולהבטחת עתידנו. עוצמתנו היום גדולה לאין שיעור משהייתה אז. תמיד נזכור את אלה שמסרו נפשם במלחמה הקשה ההיא כדי שנוכל לחיות בארצנו." ("מטוס מלא סטודנטים" מאת בנימין נתניהו, YNET, ‏ 02.09.13.)

בספר "ביבי – מי אתה אדוני ראש הממשלה?" מאת רונית ורדי, מצוטט בנימין נתניהו, מתוך ספרו "מקום תחת השמש": "כשהגעתי ליחידתי נתברר לי שזו פוזרה בין שתי החזיתות. הקמנו איפוא כוח מאולתר של 'חוזרים', הצטיידנו בנגמ"שים ובג'יפים, ויצאנו לחזית הדרום".‏ (מתוך הספר "ביבי – מי אתה אדוני ראש הממשלה?" מאת רונית ורדי, הוצאת כתר, 1997, עמוד 125)
אם למישהו ישנם פרטים על אותו מבצע מיוחד אשמח אם ירחיב. תודה.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 11-09-2013 בשעה 00:27.
ישן 13-09-2013, 21:26
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "[B]זה מה שכתב ראש הממשלה לגבי..."

מתוך הכתבה הנ"ל בוואלה:
http://news.walla.co.il/?w=/90/2677526

בנימין נתניהו, בן 23, סואץ
עם פרוץ המלחמה חזר ראש הממשלה בנימין נתניהו ארצה באמצע לימודיו באוניברסיטת MIT בארצות הברית. "המטוס היה מלא בסטודנטים ישראלים שעזבו הכל כדי להילחם בשדה הקרב למען הגנתה של מדינת ישראל", סיפר נתניהו, "רבים מהם נפלו בקרבות". במקביל, השתתפו בקרבות שני אחיו – יוני אחיו המבוגר ועידו אחיו הצעיר, גם הם לוחמים בסיירת מטכ"ל. יוני וחייליו חיסלו כוח קומנדו סורי שנשלח לפשוט על מפקדת צה"ל ברמת הגולן. אחר כך ניווט כוח ארטילרי של צה"ל למעמקי השטח הסורי שהפציץ את דמשק. בנוסף, השתתף בקרב מאסף עם כוחות סורים שנסו מהחרמון. יוני קיבל את עיטור המופת על פיקוד מבצע החילוץ של סגן-אלוף יוסי בן-חנן מאחורי קווי האויב. עם הגעתו לארץ, הצטרף נתניהו לכוח מילואים של לוחמי סיירת מטכ"ל שירד דרומה לגזרת תעלת סואץ כדי להגן מפני התקפות של הקומנדו המצרי על כוחותינו. בהמשך, עלה ראש הממשלה לגזרה הצפונית לפקד על מבצע מיוחד שלא נחשף עד היום. 40 שנים אחר מלחמת יום הכיפורים ביקש ראש הממשלה נתניהו להעלות מה שכתב אחיו יוני שנהרג במהלך פיקוד על מבצע חילוץ החטופים מאנטבה שבאוגנדה ימים ספורים אחר המלחמה, דברים השמורים עמו תמיד ובייחוד ביום כיפור: "כמה חזקה האומה וכמה גדולה היא ברגעי משבר. קשה לתאר איך נקפצות האצבעות לאגרוף פלדה בימי פרעות". במכתב אחר כתב: "אין לי ספק ביכולתנו ובכוחנו וברצוננו להישאר כאן במשך זמן רב כל כך עד שנהפוך לעובדה מוגמרת". "כדי לשמור על הבית שלנו, מדינת ישראל, עלינו להיות מוכנים תמיד לפעול בעוצמה נגד אלה שמנסים לעקור אותנו מכאן", ציין ראש הממשלה. "מאז ומתמיד היו יכולתנו ונחישותנו להגן על עצמנו המפתח לקיומנו ולעתידנו. עוצמתנו היום גדולה לאין שיעור משהייתה ביום הכיפורים ההוא, אבל אנו שואבים השראה מגבורת הרוח שגילו העם ולוחמיו ברגעי מבחן. תמיד נזכור את אלה שמסרו נפשם במלחמה הקשה כדי שנוכל לחיות בארצנו".
( מתוך הכתבה "40 שנה לאחור: היכן היו אז, המנהיגים של היום?" מאת: מערכת וואלה! חדשות, 13 בספטמבר 2013)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
בנימין נתניהו בעת שירותו הצבאי (צילום: באדיבות לשכת ראש הממשלה)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 12-03-2006, 01:29
  רן אליהו רן אליהו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.07.05
באמת אין גבולות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "האם נפגשו ביבי, אהוד ברק ואריאל שרון על גדות התעלה במלחמת יו"כ?"

ראשית, למי שכתב שנתניהו התגייס ב"72, 71 או 70, לא לפני ולא אחרי" - יש לי חדשות בשבילך - נתניהו יליד 49 ולכן התגייס ב-67. אתה אפילו לא קרוב למציאות.

שנית, גם אם הגדוד של ברק הגיע לסיני ביום חמישי, עדיין נותרו שלושה ימים מהשבוע הראשון - חמישי, ששי ושבת - בהם יכול היה להתקיים המפגש המדובר.

שלישית, תפסיקו להתייחס לזה כאל ועידת פסגה נשכחת. בהחלט יכול להיות מצב שבו מפקד אוגדה דן עם כמה מפקדי גדודים (ותהיו בטוחים שברק השחצן יידחף להיות אחד מהם), וכמה קצינים זוטרים מסיירת מטכ"ל - שגם ככה חושבים את עצמם ומתאים להם להגיע למקום כזה, שבו קציני חי"ר ושיריון מקבילים לא יהיו - נכחו. זה גם לא חייב להיות ממש "בתוך" הנגמ"ש, כי אין שם מקום, אפשר גם "ליד" או "מאחור" - היכן שפעמים רבות מתקיימים דיונים-על-רגל-אחת כאלה.

העיסוק הזה בכל אמירה של נתניהו כבר מחליא. האיש היה קצין קרבי, נפצע בפעילות מבצעית מול פני האוייב, שכל אח, אבל ילכו להתעסק אם הוא כן או לא ראה את אריק וברק במלחמה. נניח שרק היה נדמה לו שברק היה שם, וזה היה מג"ד שיריון אחר - זה כל כך נורא? זאת הטעות הראשונה בזיהוי שעושים לוחמים 30 שנה אחרי המלחמה?
ישן 17-03-2006, 16:20

תגובה
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי רן אליהו שמתחילה ב "באמת אין גבולות"

אם היה מדובר בעוד אחד מהותיקים הסהרורים של מטכ"ל שמתפרסמים מדי פעם בעיתונים כאילו "השתתפו בחיסול של JFK בתור אימון לחטיפה של אייכמן שהייתה בעצם אימון לחיסול של מוברק שהתבטל ברגע האחרון רק שאסור להם עדיין לחשוף את זה" אז ניחא כולם היו מתייחסים אל אמירות כאלו בבדיחות דעת וכלא יותר מקוריוז הזוי אבל כאשר מדובר באדם רציני (לכאורה) בעל יומרות לחזור לתפקידי הובלה בכירים במדינה, שלא להגיד הבכיר מכולם, אי אפשר שלא להרים גבה ואפילו שתיים. במקום להתגונן כל הזמן פשוט שידייק יותר בפרטים מלכתחילה ויחסוך מעצמו (ובעיקר מאתנו האזרחים) את כל המבוכה המטופשת הזו. וזה שהיה קצין בסיירת מטכ"ל לא הופכת אותו לחסין מביקורת, גם מנבר להזכירך היה קצין קרבי מעולה לא פחות ותראה איך הוא גמר... מישהו זכר לו חסד נעורים?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:28

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר