לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-09-2006, 18:25
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
ספרים על מלחמת יום הכיפורים

שלום
לקראת יום הכיפורים הקרב יש לי שתי בקשות הקשורות לרשימת ספרי יום הכיפורים שהכנתי לפני שנים ואני משתדל לשמור אותה מעודכנת
http://www.global-report.net/a.php?...i&a=44&rc=drori
1. אני מעוניין להשלים את העמודה האחרונה ברשימה שמנסה לאתר את היחידה הצבאית המתוארת בספר. אבקש תשובה רק ממי שקרא את הספר שאליו הוא מתייחס ופירוט היחידה עד כמה שניתן, חטיבה, גדוד, פלוגה ומחלקה. בבקשה רק תשובות וודאיות ולא ניחושים.

2. אם מישהו מכיר ספר על מלחמת יום הכיפורים שאינו ברשימה אשמח לקבל את פרטיו כפי שהם מופיעים ברשימה: שם הספר, שם המחבר, המו"ל ואם ידועה היחידה הצבאית המתוארת

תודה ושנה טובה

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 03-08-2007 בשעה 22:23.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-09-2006, 09:52
  offerd offerd אינו מחובר  

חברים, תודה על העזרה, עוד כמה שאלות איתור נקודתיות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ספרים על מלחמת יום הכיפורים"

להלן רשימת החוסרים ומעט המידע שיש לי, אשמח להשלמות בעיקר לגבי היחידות המדוברות:

בשבי דמשק , אילן כפיר
בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים , אבי וייס
האם מישהו יודע לאיזו יחידה היו שייכים אילן כפיר ואבי וייס. למיטב ידיעתי אבי וייס היה טנקיסט

הדרך לדמשק , יעקב אריאל
יחידה ?

היקיצה הגדולה , בני ברבש
הסיפור מתייחס לרמת הגולן, מישהו מכיר פרטים נוספים ?

יומן בעת מלחמה , שלמה טנאי
איזו יחידה ?

מסע לפירדאן , סוזן איזנברג
איזו יחידה ? בפירדאן נלחמו כוחות מחטיבה 401 , 14, 460 ומילואים של אוגדת ברן - לאיזו יחידה מתייחס הספר ?

כל השלמה תתקבל בברכה אבל בבקשה, רק ידיעה בטוחה לא השערות ורק ממי שקרא את הספרים שאליהם הוא מתייחס
תודה וחתימה טובה

ישן 09-11-2011, 21:22
  חירניק חירניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.11
גילוי אליהו
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "תודה רבה זה חדש בשבילי הספר..."

ממליץ על הספר "גילוי אליהו". ספר זה נכתב על מקרה אמיתי שבו ס,יזהר ביחד עם חיים גורי הסתובבו ב"אפריקה" כמסופחים לדובר צה"ל או לקצין חינוך . יזהר חיפש את חותנו אליעזר ששירת בתולרי"ם של גדוד 28[416] חטיבה 55, ומצא אותו בסוף בעיר סואץ .המ"מ שלהם היה מאיר ניצן ובפרק 6 בספר הוא מופיע בשמו. זו היתה מחלקה מאוד מיוחדת ששירתו שם בין היתר מאיר אריאל ז"ל ויבל"א בוגי יעלון שהחליט לאחר המלחמה ללכת לקורס קצינים. [הוא היה עד אז מילואימניק חבר קיבוץ גרופית שחזר לשירות סדיר בגדוד 50 , משם יצא לקורס , סיימו כחניך מצטיין היה קצין ב890 ומשם החל בדרכו לצמרת ]. ספר אחר הוא "עשירי למיניין " של רומן פריסטר שמתאר את הקרב על מוצב 107 במלחמת יום כיפור . מדובר בפלוגה מסייעת של גדוד 13 עם רוב של מחלקת מרגמות . הייתי חייל בפלוגה זאת עד שנה לפני המלחמה כך שאני הכרתי את כולם .אינני יודע אם השיחות והמחשבות בספר הן אמיתיות אך תיאורי הקרב על המוצב מאוד אמינים.
ישן 26-09-2006, 19:02
  עדו רז עדו רז אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
ספרי עדויות מומלצים
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי E1tan שמתחילה ב "מישהו יכול להמליץ לי על ספרים..."

הספר שהכה בי הכי חזק הוא ספור מלחמה של רון זוהר-קראתי אותו בתורצמפניק בסיני (1978 פלוגה א'-גדוד 79 חטיבה 14 אום מחצא ממש על קו הפרדת הכוחות שאחרי הסכמי הביינים)-ספור פשוט בלי מהלכים טקטיים וסיפורי גבורה פשוט איך נראית המלחמה מתא התותחן בטנק.
יש כמובן את ספור המלחמה של עפר דרורי-פלוגהי' בסופה-פלוגת חרמ"ש במלחמה מעקב יומיומי של לוחמי הפלוגה שהתפזרו כמעט לאורך כל החזית.
שוב ספור ללא מעשה גבורה מנקודת מבט מאוד לא שגרתית של קציןשלישות במלחמה-לגעת בעצב החי-יוני נוקד.
ספר נוסף -יומן אישי חזק שצריך להוסיף לרשימה של עפר "אוקטובר-יומן מלחמה"-יורם קופרמינץ תיאורי מלחמה ללא רחמים (על הקורא) של בחור בן 18 שחזר הלום קרב-הוא לא חוסך גם בתיאורים מצמררים על עצמו יצא לפני שנתיים/שלוש בהוצאת בבל
ספר אישי אחר שמספר את המלחמה של קצין מתל סאקי שרק אחרי 25-30 שנה הבין שהוא למעשה הלום קרב ומספר את הקרב כפי שהוא זוכר אותו מספת המטפלת-רסיס ממגש הכסף
ישן 27-09-2006, 10:40
  offerd offerd אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי עדו רז שמתחילה ב "ספרי עדויות מומלצים"

עדו שלום

תודה על התרומה שלך
לגבי הספר של יורם קופרמינץ - האם לאחר קריאה הבנת לאיזו יחידה היה שייך ?

לגבי רסיס ממגש הכסף - הקצין הוא מנחם אנסבכר שהיה מ"מ החבלה בגדוד 50. פירוט הקרב עצמו נמצא בספר אחר ברשימה ---->

בודדים על התל

משה גבעתי

צה"ל, קצין חינוך ונוער ראשי

קרב תל א-סאקי ברמת הגולן

ותיעוד הקרב עצמו התפרסם בזמנו בתוכנית טלויזיה "גיבורים בעל כורחם" בפרק עם מנחם אנסבכר
אעדכן בלילה את התוספות

ישן 27-09-2006, 14:22
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
אכן , בספראום היו סדירים מכוח שמוליק + כח בישופ
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "תודה שחר, נצטרך להמתין לעדו..."

בנוסף למילואימניקים של חטיבת הצנחנים 247 (דני מט).
כח שמוליק נכנס לחילוץ גדוד 88 , וגדוד 565 . שים לב שכח שמוליק נוצר ב 6 לאוקטובר בתחילת המלחמה. והוא לא קשור למהלכי הגדודים 890 , 202 . הכח עסק באבטחת טסה ובמארבים לקומנדו המצרי בגזרה המרכזית בסיני , בין היתר , הכח לחם יחד עם חטיבה 14 בקרב הפריצה למים ונע יחד עם גדוד 407 ללקסיקון טרטור.
הספר החדש נמצא כעת בעריכה סופית.

רק תיקון לעידו , הוא ציין שפלוגה ג' מ 890 הייתה בסרפאום .פלוגה ג' הייתה עם הגדוד (890) לכל אורך המלחמה, פלוגה ו' מ 890 הייתה בכוח שמוליק והיא זו שלחמה בספראום.

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 27-09-2006 בשעה 14:25.
ישן 02-11-2006, 19:51
צלמית המשתמש של rambul
  rambul rambul אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.11.06
כח שמוליק ב'אורחה' - סרפאום
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "תודה שחר, נצטרך להמתין לעדו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי offerd
תודה שחר, נצטרך להמתין לעדו שיפתור לנו את התעלומה. אני לא בטוח שהבנתי את דבריך, בסרפאום היו סדירים מ- 890 ו- 202 ?

יש לך מושג מתי אמור לצאת הספר החדש ?

שלום לכולם.
הספר החדש שלום לאהבה שסיימתי את כתיבתו בימים אלה, מצוי בהליכי הוצאה לאור וברגע שאדע על זמינותו אדאג לידע את חברי הפורום.
ברשותכם אוכל 'לעשות קצת סדר' בלא ברור, ולהטיל מעט אור על 890 בסרפאום.
אסא קדמוני היה מ"מ מיתולוגי ב890 בפלוגה ג' בשנות השישים, זהו.
בסרפאום אסא נלחם את קרב הגבורה שלו במסגרת גדוד 247/565 של סא"ל דן זיו ב 17 באוקטובר.
בפאתי סרפאום היה מתחם מבוצר מצרי גדול שכונה 'אורחה' שהוחזק ע"י גדוד קומנדו מחטיבה מוצנחת 151. גדוד 565 נחלץ משם בעור שיניו בדקה האחרונה עם 12 הרוגים ו 22 פצועים.
הקרב הבא בסרפאום שהכריע את 'אורחה' התחולל ב 19 באוקטובר ונוהל ע"י מח"ט 14 אמנון רשף.
סיירת שקד כנראה עם חבר'ה מסיירת מטכ"ל וכח בישוף טיהרו את מוצב החוץ. גדוד 88 'דב לבן' נכנסו ל'אורחה' ונדפקו בלב המתחם המצרי, ספגו 16 הרוגים ופצועים רבים. לנוכח מצוקת 88, אמנון הכניס את כח שמוליק לפעולה.
כפי שתאר שחר, כח שמוליק היה מורכב מלוחמים משקי"ם וקצינים משתי פלוגות מופחתות שונות מ 890 ומ 202. ברגע ההסתערות על המתחם פלוגה ה' 202 של סרן רפי צוקר ז"ל לא היתה נוכחת, והם הצטרפו לקרב מעט מאוחר יותר בטיהור התעלות.
בשעה 15:00 לערך פלוגה ו' 890 הסתערו על המצרים המחופרים, כשישים איש ע"ג ארבעה זחלמי"ם שטפו את המתחם, נכנסו ראש בראש בקרבות שהתנהלו מטווחים של מטרים ספורים וכבשו את "בית החווה" של סרפאום. במשך הלילה היו קרבות פנים אל פנים עם הקומנדו האלה מטווחי אפס. הכח שהובל ע"י רס"ן שמוליק ארד עם סגנו סרן רוני שמואל ומ"פ ו' סרן דני גונן, הכריעו את הקרב הזה בסיפור מצמרר ומדהים.
ישן 16-06-2012, 04:25
צלמית המשתמש של rambull
  rambull rambull אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.03.07
שלום לאהבה, רמי בר אילן
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי rambul שמתחילה ב "כח שמוליק ב'אורחה' - סרפאום"

ברוכים הנמצאים ושלום רב לחברי הפורום,
חלפו בוחטה שנים, ומאז לא הפסקתי להתמודד עם שלל האתגרים שהוצאתו-לאור של ספרי
(כפי שרציתי שהוא יהיה) הציבה בפני. להתפשר היה פיתרון שלא יכולתי להסכים לו.
הפרסום והחשיפה דעכשיו שזכיתי לה על חשבון האופוזיציה, היא בבחינת "מלאכת צדיקים
נעשית בידי אחרים", ואין לי שום סיבה להתלונן. הכי שפיצים היו שי-ודרור ששיחקו אותה בגדול.
לשמוע אותם מסתלבטים על קרן פלס ו"עקודים" זה רפואה שלמה. הרגו אותי מצחוק.

"שלום לאהבה" עומד זקוף וגבוה בזכות עצמו.
עוד לפני שיצא-לאור לרשות הכלל, הקצח"ר הנכנס תא"ל איתי וירוב מלמד אותו בקורס מגדי"ם כבר למעלה משנה.
לחילופין, ההוצאות-לאור הגדולות בישראל שפנינו אליהן - דחו אותו.
אמרו שמתכוני בישול נמכרים הרבה-הרבה יותר טוב.
דרכו של המסמך הזה, והמודל על-פיו הוא מעביר מידע לקורא, שונה מהותית מדרכם של מסמכים/ספרים אחרים.
המודל פותח בעמל ויזע רב תוך כדי העבודה על המסמך, לא היה כזה לפניו.
לשמחת כולנו, הספר גם מגביה את הרף לספרים אחרים בעיצוב, ברמת שרטוטי המפות, באיורים, באיכות
וכמות הצילומים, באיכות הניר וההדפסה... ומכבד את האנשים עליהם מסופר ואת הקורא בטוב ביותר.
עקב המהלכים של הזמרת, היה עלי לסגור עניינים במהירות עם הגורמים הרלוונטים כדי שאוכל לצאת לאור כחוק.
יש ספר - אך עוד לא סגרנו עם חברת הפצה.

שלום לאהבה - כריכה רכה, 368 עמודים מודפסים (כולם) בצבע מלא (הדפסת אופסט) על ניר כרומו מט 135 גרם.

מסת"ב 978-965-91939-0-5 ISBN מחיר מומלץ לצרכן 169 ש"ח.

החל מהשבוע הקרוב, המו"ל יספק ספרים לכל דורש במחיר מבצע.
הזמנה מרוכזת של 10 כרכים ומעלה תזכה בהנחה נוספת.
לפרטים נוספים, צרו קשר עם המו"ל - ענת בר אילן ant857@gmail.com

בתודה וברכה
רמי בר אילן

שי ודרור ברדיו-ללא-הפסקה: "קרן פלס מעתיקנית - "למה החיילים תמיד משלמים את המחיר?!"
http://www.103.fm/programs/Media.as...FM&c41t4nzVQ=FH

מומלץ לבקר בדף הספר בפייסבוק. מידע, עידכונים ועשרות צילומים נדירים.
http://www.facebook.com/pages/%D7%A...232161533567759

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 27-09-2006, 13:28
  offerd offerd אינו מחובר  

שוב תודה והעדכונים בוצעו 27.9.06 צהרים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ספרים על מלחמת יום הכיפורים"

שלום לכולם
הרבה תודה, כל העדכונים בוצעו ונמצאים ברשימה המעודכנת
http://shum.huji.ac.il/~offerd/yom-kipur-books.htm

להוציא הקריסה וליקחה שאני ממתין לקבל תשובה מצנחן1
וכן הוספתי ספר חדש חדש ששמו "אליהם נשואות העיניים - על מפקדי חטיבות בשדה הקרב"
אתם מוזמנים להשלים מידע על יחידות לספרים ברשימה או מידע על ספרים חסרים, בבקשה: שם ספר, שם מחבר, הוצאה ואם ידועה היחידה המתוארת

ביקורת ספרים על הספר ממוסף ספרים של היום בעיתון הארץ - באשכול עצמאי שמייד יפתח

נערך לאחרונה ע"י offerd בתאריך 27-09-2006 בשעה 13:32.
ישן 04-10-2006, 18:01
  offerd offerd אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "תודה רבה אני רוצה להבין - שם..."

תודה, הספר נוסף לרשימה

ובאותה הזדמנות הוספתי גם את הספר
בעוז רוחם - עיטורי הגבורה, העוז, המופת וצל"ש הרמטכ"ל - תש"ח-תשנ"ח
שיש בו פרק גדול על המלחמה.
ספר בפורמט אלבומי עם סיפורי הצלשים והעיטורים מאז קום המדינה כולל הצלשים שלא פורסמו מקבליהם אלא רק בראשי תיבות. במשך השנים חלק מהצלשים החסויים פורסמו כולל השמות כך שניתן לעדכן ידנית את הספר.

ישן 28-10-2006, 13:27
  עדו רז עדו רז אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
ספר נוסף לרשימה המרשימה
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "נוספו 3 ספרים לרשימה"

קולות שתמיד איתי-תיקי וידאס ספרית מעריב 2004
60 שעות במלחמת יום הכיפורים
תיקי שירתה כקשרית בחמ"ל בלוזה. והיתה בקשר אלחוטי עם גדוד 9 שריון/גדוד 404 חת"מ סיירת שקד
והמעוזים הצפוניים:בודפשט-מפרקת. לפי טענתה היא זו שנתנה למפקד מעוז מפרקת ביום ראשון 7.10.73 בשעה 22:30 את ההוראה לנטוש ולסגת . מפקד מילנו מאשר את טענתה אבל בראיון שפורסם
במוסף הארץ 19.11.04 פנחס נוי מח"ט בלוזה אומר"אני לא מתכוון לעבור על זה בשתיקה.הטענה שהיא נתנה את ההוראה מגוכחת.כשקראתי את הספר השערות סמרו לי.נשגב ממני איך הבחורה הזאת מעזה לכתוב דברים שלא היו ולא נבראו.המעשה שלה מחריד היא ממציאה.מג"ד 68 סא"ל אמיר ראובני לעומת זאת טוען באותו ראיון שכל ההוראות לפינוי מעוזי הגדוד נבעו אך ורק ממני.
ישן 30-10-2006, 00:14
  maori999 maori999 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.03.05
בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "קצה-או"ק של הגדוד"

הי עופר..
1) אני חשבתי על הפרדה עקרונית בין "ספרות יום כיפור" לבין ספרים שבהם מידע על יום כיפור, כמובן, ודברים אחרים בנוסף,

לדוגמה אם אתה לוקח את "דדו" של ברטוב, חלקו של דדו ביום כיפור מצוין אבל זו עדיין ביוגרפיה

בנוסף אם אתה לוקח את "אחרי" - (ספר המורשת של חטיבת הצנחנים) או את "7 את החטיבה" הספר שלי... הם ספרי מורשת

הנ"ל אינם נכנסים באותה קטגוריה של "ספרות יום כיפור" שיש לה מאפיינים אותנתיים כמו אלה האחים שלי , עוז 77 וכו'...

באותה מידה אם היינו מריצים חיפוש בוואלה על המילים מלחמת יום כיפור היינו מקבלים אלפמאות אתרים שרובם לא קשורים לחיפוש ההתחלתי..

הפואנטה שלי אומנם ארוכה אבל זה סתם טיפ קטן לסדר את הרשימה לפיו.... לא היה בכוונתי לדרג את הספרים באופן איכותי

אם אתה רוצה עותק של 7 את החטיבה אני אולי יכול לארגן לך אחד
ישן 30-10-2006, 10:04
  offerd offerd אינו מחובר  

משהו אישי לתולדות הרשימה
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי maori999 שמתחילה ב "הי עופר.. 1) אני חשבתי על..."

שלום

הרעיון שלך טוב
בתחילה מה שהנחה אותי ברשימה שהכנתי (ההתחלה היתה לפני שנים) לתת מפתח גישה לכל הספרות של מלחמת יום כיפור. מהר מאוד ראיתי שאני צריך לעשות מעט צנזורה והיא סובייקטיבית לחלוטין. לדוגמא החלטתי שאני מכניס לרשימה רק ספרים על המלחמה מהצד שלנו, נתקלתי בכמה ספרים שכתבו המצרים אבל לא רציתי שיהיו באותה רשימה (אני לא חוקר אובייקטיבי ). גם ספרים שהוצעו לרשימה שדנים בנושאים רבים ומזכירים את יום כיפור כבדרך אגב לא מופיעים כאן. לא תמצא כאן ספרים של פוליטקאים או מדינאים על המקרו המדיני של המלחמה - מה שעניין אותי אלו ספרים על המלחמה עצמה בעדיפות לאנשים שהיו בה וכתבו.

אז הפרוייקט הזה התחיל להתגלגל ואכן יש אולי מקום לקטגוריזציה ברשימה, זה לא פשוט כי לא מעט ספרים יהיו שייכים, מן הסתם, ליותר מקטגוריה אחת ואני לא רוצה לאבד את הפשטות של רשימה אחת פשוטה.

אבל אני לא שולל דבר ובעתיד נראה מה יקרה.
תודה על ההצעה שלך לספר של חטיבה 7 - אשמח לקבל ושאלח לך בפרטי כתובת.

אני מנצל את ההזדמנות ופונה לאנשים נוספים שברשותם ספרים על המלחמה או ספרים פרטיים של יחידות והם מוכנים להעביר אלי - מאוד אודה וגם אוכל באמצעותם לסייע לאנשים אחרים שרוצים מידע, סריקה וכו' מספרים אלו.

ישן 31-10-2006, 01:12
  גילילינג גילילינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
חשבתי על מה שכתבת
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "משהו אישי לתולדות הרשימה"

אני מניח שאתה חובב של העיניין הצבאי (קרבות, סד"כים וכו'), אבל לא תמיין אל מחוץ הרשימה ספרים שעוסקים פחות בקרבות אבל עדיין מתעסקים בצבא, לדוגמא ספרים על הפאשלה המודיעינית. אם זה כך, תרשה לי להצייע לך לשקול שוב הכנסת ספרים אודות המלחמה מזוית שונה, לא צבאית. המלחמה כקשורה לתהליכים ביטחוניים, כגון תהליך השלום עם מצריים. יהיה מאוד מעניין לקרוא גרסאות של הצד השני, אוטוביוגרפיות או מחקרים שנעשו עליו, כדי לחדד את המבט על תהליך, שהמלחמה היא חלק מסויים בו. חלק חשוב, חלק כואב, אבל חלק משלם. למה אני מציע זאת - כי אי אפשר לנתק את המלחמה מתהליכים אחרים שהתרחשו בין ישראל למצריים, וחבל שבאתוס הישראלי זה לא ברור דיו.
להבדיל אלפי הבדלות, מירב החומר על אנתפאדת אל אקצא כיום, אלו הם חומרים מהסוג הזה, כשאני די בטוח שהתפתחה בעשר השנים האחרונות גם ספרות כזו על מלחמת ששת הימים.

ישן 28-12-2006, 15:34
  offerd offerd אינו מחובר  

"בחזרה לצוות 4" - ספר חדש על מלחמת יום הכיפורים

מתוך מוסף ספרים
סיפור מלחמה
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]
בורג קטן שנקלע אל התופת
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]
מאת אהוד עין-גיל
בתוך הסיפור של דרור גרין על מלחמת יום הכיפורים שזורים קטעי תמונות ושברי זיכרונות, המתוארים כאילו בדרך אגב ובלי מעורבות רגשית, ורבים מהם יכולים לשמש נקודת מוצא לתחקיר עיתונאי או לסרט תעודי

בחזרה לצוות 4
דרור גרין. הוצאת ספרים, 223 עמ', 79 שקלים

טיפין-טיפין מצטברים על המדף ספרים המתארים את המלחמה ההיא מנקודת מבטם של החיילים. כמה אמיתית - וכמה שונה היא נראית מזאת המצטיירת מסיפורי המלחמה המוכרים, אלה שמתפרסמים בכתבות תקופתיות בעיתונים, בכתבי הזיכרונות של מפקדים או בספרי ההיסטוריה הצבאית. החייל הפשוט - אם זה הטנקיסט חיים סבתו ב"תיאום כוונות", או הקשר יורם קופרמינץ ב"אוקטובר, יומן מלחמה", או התותחן דרור גרין ב"צוות 4" - כבר למד להכיר את "התמונה הגדולה" של המלחמה, אבל כשהוא חוזר אליה בזיכרונו הוא שב להיות אותו בורג קטן שנקלע אל התופת כשהוא מחוסר כמעט כל שליטה על גורלו. בתוך הסיפור שלו שזורים קטעי תמונות ושברי זיכרונות, המתוארים כאילו בדרך אגב ובלי מעורבות רגשית, ורבים מהם יכולים לשמש נקודת מוצא לתחקיר עיתונאי או לסרט תעודי.

הנה מה שמספר התותחן זאביק, אחד הדוברים בספרו של גרין, על ימי הלחימה הראשונים שלו ושל חבריו בסיני: "בהתחלה הסתובבנו כמה ימים ליד טסה. ירינו, דילגנו, ירו עלינו, ירדו עלינו מטוסים. מה שנקרא טבילת-אש. וכל הזמן מסביב השריון היה מתרוצץ כמו ג'וקים משוגעים. גדוד אחד יורד למטה, גדוד אחר חוזר. היה די מפחיד לראות אותם, כי אלו שחזרו היו דפוקים מכל הצדדים, מפוזרים בשטח. רק אנחנו התקדמנו לאט לאט, כשמסביב היה בלגן שלם. בלילה כבר לא הרשו לנו לשכב ליד התותחים עם הנשק, כמו שהיינו רגילים, כי השריונרים שהיו חוזרים מהקרב לא היו שמים לב לכלום. הם היו נוסעים במהירות בין התומ"תים (תותחים מתנייעים), וקרה כמה פעמים שתותחנים ישנים נדרסו מטנקים שחזרו מהקרב".

זהו, בכל הספר אין אזכור נוסף לאותם תותחנים ישנים שנדרסו תחת שרשראות הטנקים. זאביק (כלומר גרין) אינו מתעכב עליהם, אינו מנסה לוודא מי היו, כמה נהרגו כך. בשבילו זו עוד תמונת מלחמה, "נורמלית" ככל תמונת מלחמה אחרת. גרין וחבריו לסוללה סוחבים אתם פגיעה נפשית, מה שנקרא הלם-קרב, והריחוק הרגשי הוא אולי אמצעי הגנה על הנפש, הדחקה נחוצה. שהרי כשמחסום ההדחקה נפרץ, וגרין מבין שכל מיני התנהגויות מוזרות שלו נבעו בעצם מן הפגיעה הנפשית ההיא, הוא מגלה לאכזבתו שמצבו רק החמיר: "זו לא היתה ידיעה משחררת או נעימה. להפך. היא מוטטה את כל החומות שבניתי כדי להסתיר מעצמי, ומאחרים, את הקושי שלי. היא שיחררה בבת-אחת את כל הכוח שהשקעתי בהתעלמות מן הטראומה. במקום להרגיש הקלה נאלצתי להתמודד עם התופעות הפוסט-טראומטיות שכעת לא הניחו לי להתעלם מהן". ואת זה כותב אדם שטיפל במשך שנים בהלומי-קרב, הדריך פסיכולוגים, רופאים ופסיכיאטרים, כתב ספרים על טיפול נפשי והקים באינטרנט פורום לנפגעי הלם-קרב.

ספרו של גרין התפרסם בראשונה לפני 14 שנים, כעשרים שנה לאחר המלחמה שהוא מתעקש לקרוא לה מלחמת אוקטובר, כי היא נמשכה "חודש שלם", ולא מלחמת יום כיפור, שם שמכווץ אותה ליום אחד, יומה הראשון. עכשיו, תחת הרושם של המלחמה האחרונה בלבנון, הוציא את הספר במהדורה מורחבת, הקרויה "בחזרה לצוות 4", ובה פרק נוסף שבו הוא מתאר מה קרה מאז, כיצד נפגש באחרונה עם כמה מחבריו ועם מפקדם, מזהה אותם בשמותיהם המלאים ומאפשר להם לספר את גרסתם.

רק לאחר צאת הספר (הראשון) לאור, הוא כותב, כשאנשים החלו להתקשר אליו כדי לספר את סיפורי המלחמה שלהם, התוודע לראשונה אל הלומי-הקרב. אבל את עצמו לא שייך אליהם, עד לפני כשנתיים. עכשיו מתברר שהמטפל התקשה לא רק לאבחן את בעייתו, אלא גם לטפל בעצמו. "יותר משנה לא העזתי לדבר על זה", הוא מגלה. "פחדתי שיתייחסו אלי כאל משוגע".

הספר, הבנוי עדויות-עדויות של החיילים, לא תמיד על פי סדר כרונולוגי או הגיוני, נקרא בשטף וטומן בחובו תעלומות והפתעות, כמותחן טוב. אבל על אף הידע הפסיכולוגי של הכותב, נדמה שהוא אינו מנסה לאפיין במפורש את המצבים המולידים הלם-קרב. ספרו (כמו גם ספרו של קופרמינץ, אף הוא הלום-קרב) מציג חיילים שנקלעים אל המלחמה בלי לדעת מה בדיוק קורה סביבם, סופגים הפגזות בלתי פוסקות, ומתמודדים עם הפחד המתמיד בצורות שונות. אבל דבר אחד משותף לגרין ולחבריו: כל הפגזה עוררה אצלם את הצורך להשתין, לעתים תכופות כל כך עד שגרין התעצל בשלב מסוים לרכוס את כפתורי מכנסיו, שהרי בתוך כמה דקות יצטרך ממילא להתיר אותם שוב.

גרין מזכיר את הסתייגותו - כבר אז - מההגנה על שטחים כבושים, אבל אינו עוסק בשאלה אם מלחמה בלתי צודקת מגדילה את הסיכון ללקות בהלם-קרב. האם ייתכן שחוסר האמון בפיקוד מצד אחד, ותחושת חוסר האונים מצד שני, מגדילים אף הם את הסיכון? בפרק מרתק, הנקרא "מלחמת החיילים", בספרו "אל עלמיין" (הוצאת הקיבוץ המאוחד ויבנה, 2005, תרגום: רחל אהרוני), מתאר ההיסטוריון הצבאי סטיוון באנגיי את הנסיבות שבהן לקו חיילים בהלם קרב בשתי מלחמות העולם. קופרמינץ, גרין וחבריהם ודאי יזהו כאן את עצמם:

"הפגזים נחתו תמיד בפתאומיות, לא כל אזהרה מוקדמת. אנשים היו נצמדים לאדמה, עוצרים את נשימתם ומנסים לצמצם ככל האפשר את ממדי גופם, מכווצים כל איבר, גם את איברי העיכול. הפגזה ממושכת גרמה לעצירות. אחרי כמה שעות היתה מערכת העצבים מתמוטטת. אנשים היו נשברים. היכולת להחזיק מעמד ולא להישבר במצבים כאלה היתה תלויה במידת האינטנסיביות של ההפגזה ובאיכות ההגנה מפניה. חיילים ששהו במלחמת העולם הראשונה במחפורות מבוצרות, החזיקו מעמד בהפגזות לא רציפות במשך שבועות. אש בלתי פוסקת ממושכת יכולה למוטט את יכולת התפקוד האנושית בתוך יום אחד. רוב החיילים שנמצאו מחוץ למחפורות חסינות-פגזים יכלו להחזיק מעמד בהפגזה בין שעתיים לארבע שעות. המדבר סיפק הגנה מועטת ביותר. להפצצות מן האוויר היתה השפעה דומה: התוצאות הממשיות שגרמו הפגזים הנפיצים והפצצות הצדיקו בהחלט את הפחד מהם, אבל העקה היתה גדולה פי כמה בגלל תחושת האין-אונים שתקפה את החיילים בעת הפגזה או הפצצה. הסתערות קרבית חייבה אותם לפחות לעשות משהו והעניקה להם תחושה שהם חיילים ולא 'בשר תותחים'".

ספרו של אהוד עין-גיל, "תחנות בדרך חצרמוות", יצא לאור בהוצאת הספריה החדשה/ הקיבוץ המאוחד

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/805313.html

נערך לאחרונה ע"י offerd בתאריך 28-12-2006 בשעה 15:38.
ישן 28-12-2006, 15:37
  offerd offerd אינו מחובר  

"כישלון והצלחה בהתרעה" ספר חדש על מלחמת יום הכיפורים

מתוך מוסף ספרים

עדכון אחרון - 09:25 27/12/06

הספר שוועדת וינוגרד מוכרחה לקרוא
מאת אפרים הלוי
33 שנים אחרי מלחמת יום כיפור, מפרסם אריה שלו, ראש חטיבת המחקר באמ"ן בזמן המלחמה, ספר המנתח את יחסי הדרג המדיני והצבאי לפני המלחמה ובמהלכה. ראש המוסד לשעבר על השר ששקע בקריאת עיתונים בזמן הערכות המודיעין, על האלוף שאמר ש"ישראל כה חזקה עד שבעיית הביטחון חדלה להיות בעייתה המרכזית" ועל הידיעה שסאדאת מכין חמ"ל, ושהפצתה עוכבה במשך שלושה חודשים

כישלון והצלחה בהתרעה
אריה שלו. הוצאת משרד הביטחון, 318 עמ', 85 שקלים

33 שנים אחרי מלחמת יום כיפור מפרסם אריה שלו, מי שהיה ראש חטיבת המחקר באמ"ן במלחמה, את ספרו "כישלון והצלחה בהתרעה"; שבע שנים כיהן שלו בתפקידו עד שוועדת אגרנט, שחקרה את
המלחמה עד שלב הבלימה, החליטה כי

עליו לסיימו. קודם לכן מילא תפקידים רבים במערך המודיעין במטה ובשטח. הוא נחשב, בדין, לאחד הבולטים והמצטיינים בחבורה.

בסוף הספר מתפרסם מכתב ששלח אליו ראש אמ"ן, אהרן יריב, כשסיים את שירותו בצה"ל כשנה לפני המלחמה, ובו אמר: "בכל התקופה (...) היתה עבודת המחקר, בראשותך, גורם מרכזי ומכריע בשירות שאמ"ן נתן לפיקוד העליון של צה"ל ולקברניטי המדינה. איני מעלה על דעתי כיצד הייתי עומד במה שנדרש ממני אילולא העבודה שנעשתה על ידך וחבר עוזריך. אתם הייתם באמת 'טרסט המוחות' שלי". מדובר, איפוא, בספר מקור על האירועים, שנכתב בידי לא פחות מ"ראש טרסט המוחות" של המודיעין באותה עת.

שלו אינו מתקומם על ההחלטה להעבירו מתפקידו. אדרבא, הוא הקדים והגיש את התפטרותו הרבה לפני פרסום דו"ח הביניים של הוועדה, אלא שנענה לבקשה להמתין עד להחלטתה; את מסקנתה האישית של הוועדה בקשר אליו הוא מקבל ומצדיק. הוא מודה בפה מלא שהוא, אישית, ומחלקתו טעו, אלא שלדעתו טעתה ועדת אגרנט בהגדרת מהות הטעות ושורת טעויות נוספות לה, ולכן הוא סבור שרבות ממסקנותיה היו שגויות ונעדרות בסיס מקצועי.

ספרו של שלו נועד לשמש יותר מכל ספר לימוד לקציני מודיעין, וחלקים ממנו אכן כתובים כדפי הדרכה בקורס לקציני מודיעין. חלקים אחרים מתמודדים עם סוגיות קשות של חלוקת האחריות והסמכויות בין המודיעין למבצעים, בין גורמי ההערכה לגורמי האיסוף, בין הצבא לבין הדרג המדיני, בין הצבא והדרג המדיני לבין ועדת חקירה ממלכתית. הכשלים של אז משמשים כחקר-מקרה לכל מי שמבקש ללמוד מניסיון העבר.

*

המחבר מונה חמש טעויות של המודיעין ערב מלחמת יוה"כ: "הערכה מוטעית בדבר אישיותו של סאדאת; החמצת השינוי שחל בהערכת ההנהגה המצרית, שלפיו יש לצבא המצרי יכולת ושיטת פעולה ליזום התקפה ולהשתלט על שטח מוגבל ממזרח לתעלת סואץ; היעדר הערכה על ההשלכות האסטרטגיות של אספקת טילי קרקע-קרקע לטווח בינוני מדגם סקאד מבריה"מ למצרים; כשל בהערכת המשמעות ההתרעתית שבקידום מערך טילי הקרקע-אוויר בידי הסורים; ולבסוף - ההערכה הנגזרת מכל אלה - שיש סבירות נמוכה לכך שהנשיא סאדאת יחליט לצאת למלחמה" (עמ' 166).

המחבר מדגיש, ובצדק, שהיו למודיעין מקורות איסוף מעולים באותה תקופה, כולל מקורות צמרת איכותיים, ולכן לא עלה כלל על הדעת שאפשר שסאדאת שינה את גישתו הבסיסית בלי שרמז כלשהו יגיע לישראל דרך מי מהמקורות. שלו נזקק בדין להרחבת היריעה בסקרו את האירוע בכללותו. הוא קובע כי בעוד שהמודיעין אחראי על הערכת היריב, הרי הערכת יחסי הכוחות שבין ישראל לבין כל אחת מאויבותיה היא מעניינו של הפן המבצעי בצה"ל.

ההערכה המקובלת בקרב כל חלקי הצבא, עד לרמטכ"ל ולשר הביטחון, היתה שהכוח הסדיר מסוגל לבלום כל מתקפה של צבאות מצרים וסוריה. תפיסה ביטחונית זו נשענה על גב רחב של ביטחון עצמי, שמבטאיו היו טובי המפקדים באותה תקופה. שלו מביא את דבריו של אלוף פיקוד דרום עד לקיץ 1973, אריאל שרון, בראיון לעיתון "מעריב": "יש לנו אחד הצבאות האדירים בעולם! (...) היום אני לא מאמין שיש איזה שהוא יעד צבאי או אזרחי בקשת שבין בגדאד וחרטום עם כל השטח של לוב שצה"ל אינו יכול לכבוש במלחמה הבאה - קו הנסיגה של מצרים יהיה קהיר (...) ישראל כה חזקה, שבעיית הביטחון חדלה להיות בעייתה המרכזית" (עמ' 57). כידוע, משום כך לא גויסו כוחות המילואים, ולא בשל היעדר התרעה למלחמה.

שלו כיהן בתפקיד המפתח של ראש חטיבת המחקר כשש שנים, עד שהשתתף לראשונה בהתייעצות בפורום ממשלתי כלשהו (עמ' 147), וגם אז הוא הוזמן רק מפני שראש אמ"ן חלה באותו יום. עד אז, רק ראש אמ"ן הופיע בישיבות של הממשלה או של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. היה זה ב-3 באוקטובר 1973, שלושה ימים לפני פרוץ המלחמה. באותו דיון קבע הרמטכ"ל, דוד אלעזר, כי "ישנה אפשרות טכנית לתקוף את ישראל בתוך התרעה קצרה ביותר, במצרים וגם בסוריה (...) אני חייב לומר שהפעם זה קצת יותר סביר מאשר בשנים עברו, בגלל מערך הטילים נגד מטוסים". על מידת הרצינות שבה התייחסו להערכת המצב שנמסרה בישיבה יעידו הדברים הבאים: "כמה דקות לאחר שהמחבר פתח בדבריו כבר באו לידי ביטוי סימנים שונים שנעשו לעברו לקצר בדבריו מצד משתתפי הישיבה. בהמשך נמסרו לשר הביטחון שני עיתוני הערב, והשר שקע בקריאתם".

*

ממגוון הנושאים ששלו מעלה ומנתח, חשוב ואקטואלי במיוחד הוא זה הנוגע לממשקים שבין הצבא לדרג המדיני. תפיסתו של המחבר, שהיא התפיסה המקובלת בצה"ל, היתה כי כאשר הצבא מציג הערכת מצב או הצעה לפעולה לדרג המדיני, הוא נדרש לשכנע את הקברניט בנכונות הערכותיו ובהיגיון הפעולה המוצעת על ידיו. ברגע שהממשלה מאמצת את ההערכה ואת ההצעות, או ברגע שראש הממשלה מאמץ דרך חלופית, האחריות להחלטה ולהערכה נופלת על כתפי ראש הממשלה. זו נהפכת להיות הערכה שלו והחלטה שלו.

בסוגיה מרכזית זו אין טוב מלצטט את דברי יצחק רבין, שנבחר לראשות הממשלה בעקבות פרסום דו"ח ועדת אגרנט והסערה הציבורית שהביאה להתפטרות ממשלתה של גולדה מאיר: "ראיתי בדו"ח ניסיון חמור ופסול לקבוע נורמות חדשות, בלתי מקובלות, במערכת היחסים בין הדרג המדיני והצבאי (...) הטלת האשמה הבלעדית על הדרג הצבאי וזיכוי הדרג המדיני מכל אשמה (...) מערערת באופן חמור את סמכותה של הממשלה כלפי הדרג הצבאי (...) כאשר המלחמה מסתיימת בהצלחה - גם הממשלה וגם הצבא מתחלקים באחריות להישג. כאשר מדובר בכישלון או במחדל - הצבא נשאר יתום. לעתיד יגיד לעצמו כל רמטכ"ל 'אני מניח את כל החומר המצוי ברשותי על שולחן הממשלה בצירוף המלצתי. עד כה היה ברור מעבר לכל ספק, כי מרגע שהדרג המדיני סמך ידיו על המלצתי והורה לי לפעול על פיה - הדרג המדיני נושא יחד עמי באחריות' (...) כראש ממשלה לא עלה כלל בדעתי לאמץ את התפיסה, המונחת ביסוד מסקנותיה של ועדת אגרנט, בדבר החלוקה המעוותת של אחריות בין הממשלה האזרחית והמטה הכללי של צה"ל" (עמ' 14).

סוגיה נלווית לכך, שנדונה בספר, היא מידת חובתה של ממשלה ושל העומד בראשה לאמץ את ממצאיה של ועדת חקירה ממלכתית. כאשר ועדת אגרנט הניחה את דו"ח הביניים שלה על שולחן ממשלתה של מאיר, תהה שר שזה עתה צורף לממשלה אם אפשר להחזיר אותו ולומר לה: "לא קיבלנו תשובה על השאלה הנוגעת לגורמים האזרחיים, השלימו את עבודתכם" (עמ' 14). שר המשפטים השיב לשר העבודה הטרי, יצחק רבין, כי הוועדה סוברנית ואין איש יכול להורות לה כיצד לנהוג. יש להעיר כי קביעה זו של שר המשפטים דאז מעולם לא נבחנה בערכאות ואין לדעתי ודאות שבג"ץ היה מאמץ עמדה זו.

שלו עוסק בפירוט בשאלה על חובת הממשלה וראשה ליישם את מסקנות ועדת החקירה; הוא מייחד לנושא פרק שלם ומשמעותי תחת הכותרת "לקחים ארגוניים". הוא מזכיר את ההמלצה למנות יועץ למודיעין לראש הממשלה ומצטט את התנגדותם לרעיון של ראשי אמ"ן, האלופים שלמה גזית ויהושע שגיא, ושל ראש המוסד, נחום אדמוני. רבין דחה את יישום ההמלצה כשהתמנה לראש ממשלה, ולבסוף מינה לתפקיד זה את האלוף במילואים רחבעם זאבי, נוסף לתפקידו כיועץ ראש הממשלה לענייני טרור. ראש הממשלה מנחם בגין מינה לתפקיד את האלוף במילואים יהושפט הרכבי, והוא פרש כעבור זמן לא רב כשנוכח לדעת כי משרתו היתה ריקה מתוכן.

ההמלצה השנייה של הוועדה היתה כי יש ליצור פלורליזם בתחום הערכת המודיעין; לצורך כך הציעה הוועדה כי יוקמו גופי הערכה הן במוסד והן במשרד החוץ. ההמלצה הנוגעת למוסד חושפת פגם בסיסי בעבודת ועדת החקירה, שכן זו המליצה שהמוסד יעסוק בהערכת מודיעין של הידיעות שהשיג ממקורותיו בלבד (עמ' 255). מה תועלת או ערך יש למלאכת הערכה הנשענת על מידע חלקי המצוי במערכת המודיעין? ניסוח זה שימש עילה לדורות של ראשי אמ"ן למנוע תפוצת חלקים חשובים מתנובת האיסוף של המודיעין הצבאי למוסד, וכך הפכה המלצת הוועדה לתקלה בפני עצמה. שלו, כרבים מחבריו, מביע את הסתייגותו מפני ביזור האחריות להערכת המודיעין, והקורא יוצא נשכר במיוחד מקריאת תובנותיו בנושא זה.

ניסוחיו של המחבר חסכניים ונעדרי רגשנות - למעט אותם קטעים שבהם הוא בא חשבון עם אחדים מחבריו, שטענו כי התריעו על הסכנה והוא לא שעה לדבריהם. בספר נשמע הד חזק לוויכוחים המרים שהתנהלו בתוך אמ"ן באותם ימים, אך המחבר מפגין מידה רבה של איפוק כלפי יריביו במקום שבו הם שפכו את דמו ברבים. בין הסוגיות הנכבדות האחרות ששלו מעלה מצויות שאלת אמינותם של מקורות צמרת והסכנות הגלומות בהשתעבדות חוקרים למידע המופק מהם; הקושי בניבוי החלטות מנהיגים, אופיים ושינויים בהתנהגותם, וכן הקושי להבין ולפענח שיחות קברניטים, דוגמת שיחתם של המלך חוסיין וראש הממשלה מאיר ימים אחדים לפני המלחמה.

בפרק הסיכום מספר שלו כי הידיעה בעלת המשמעות ההתרעתית החשובה ביותר, שהושגה יומיים לפני פרוץ המלחמה (עמ' 277), היתה בדבר ההכנה הדחופה של חדר המלחמה של סאדאת. ידיעה זו הופצה לראש אמ"ן ולמחקר שלושה חודשים לאחר תחילת המלחמה! חמש המלים האחרונות מודגשות גם בספר, והן היחידות שמובלטות כך. המחבר מפטיר שאילו הידיעה הופצה בזמנה, היתה מכריעה את הכף בכיוון של התרעה למלחמה. זה המקום היחיד בספר שבו סתם המחבר ולא פירש: של מי הידיעה? למה לא הופצה? מה עלה בגורלו של מי שכשל בצורה כה מחפירה?

עיתוי הופעתו של הספר מופלא מבחינת משמעותו לתקופה שבה אנו נמצאים; הוא בגדר קריאת חובה לדרג המדיני וגם לכל ועדת חקירה, לבל תיכשל במקומות שבהם כשלה ועדת החקירה למלחמת יום כיפור.

ספרו של ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, "אדם בצל", ראה אור בהוצאת מטר

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/805309.html

נערך לאחרונה ע"י offerd בתאריך 28-12-2006 בשעה 15:40.
ישן 10-07-2007, 15:24
  offerd offerd אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "ספרים טובים של אביגדור קהלני:"

תודה

בבקשה להוסיף רק ספרים שאינם ברשימה:
עוז 77 נמצא
דרך לוחם אינו ספר על יום כיפור אלא אוטוביוגרפיה של קהלני
האשכול מתמקד בספרים שעיקרם מלחמת יום הכיפורים

כוונת האשכול אינה שכל אחד ירשום ספר על מלחמת יום כיפור שקרא, אלא יסייע בעדכון הרשימה
בנוסף שם הספר ללא פרטים כפי שצויינו בתחילת האשכול לא יסייעו בעדכון הרשימה
תודה

נערך לאחרונה ע"י offerd בתאריך 10-07-2007 בשעה 15:29.
ישן 10-07-2007, 15:26
  offerd offerd אינו מחובר  

אני מזכיר את מטרת האשכול

שלום

אני מזכיר את מטרת האשכול ומצטט מההודעה שפתחתי אתה את האשכול

1. אני מעוניין להשלים את העמודה האחרונה ברשימה שמנסה לאתר את היחידה הצבאית המתוארת בספר. אבקש תשובה רק ממי שקרא את הספר שאליו הוא מתייחס ופירוט היחידה עד כמה שניתן, חטיבה, גדוד, פלוגה ומחלקה. בבקשה רק תשובות וודאיות ולא ניחושים.

2. אם מישהו מכיר ספר על מלחמת יום הכיפורים שאינו ברשימה אשמח לקבל את פרטיו כפי שהם מופיעים ברשימה: שם הספר, שם המחבר, המו"ל ואם ידועה היחידה הצבאית המתוארת

תודה

רשימת הספרים על מלחמת יום הכיפורים נמצאת ב

ישן 03-08-2007, 16:50
  offerd offerd אינו מחובר  

נוספו מספר ספרים לרשימה

שלום

לאחרונה נוספו מספר ספרים לרשימת ספרי יום הכיפורים שנמצאת ב-

תודה לאיתמר על ההוספה האחרונה "חברי הגושרים במלחמת יום הכיפורים"

ועצה קטנה למתעניינים בתחום
ניתן באתר שלי בדף הרשימה להוסיף את הדוא"ל שלכם תחת הקטגוריה "תחומי עניין" וכך תקבלו עדכון מיידי בדואל על הוספה לרשימה.
אפשר לעשות דבר דומה על כל האתר, או רק על כתבות בנושא צבא ובטחון וכו'. כל אחד מה שמעניין אותו.

שבת שלום

ישן 29-09-2007, 11:51
  העברי העברי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.07
בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "תודה הספר נמצא ברשימת ספרי..."

עופר שלום,

אנא הוסף את הספרים הבאים:

אבירי הלב הוצאת:קרן חטיבת הצנחנים (ח)תיאור\תקציר:יד לחללי חטיבת הצנחנים 247 (55). חטיבת הצנחנים בקרבות צליחת תעלת סואץ וכיבוש גדתה המערבית. עורך: ישראל הראל. עיצוב: דוד טרטקובר.
האוקטובר הגורלי מאייר, ורנר וקארל שמידט-פולקס הוצאת:ברונפמן (ח)מקום ההוצאה:תל אביבשנת ההוצאה:1973תיאור\תקציר:17 ימי מלחמה על ישראל. מתואר על ידי שני עתונאי חוץ כפי שראו ושמעו. תורגם מגרמנית בידי משה גרינברג.כל תחנות "איילה" במלחמת יום הכיפורים הוצאתח)תיאור\תקציר:ערך: אבשלום לוי.לבנינו שנפלו במלחמת יום הכיפורים מקום ההוצאה:גבעת ברנרשנת ההוצאה:תשל"התיאור\תקציר:ספר לזכרם של חיילים שנפלו, שנכתב ונאסף ע"י משפחותיהם.
ישן 29-09-2007, 12:29
  העברי העברי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "תודה הספר נמצא ברשימת ספרי..."

עופר שלום שוב,

קבל עוד כמה לרשימה:

בצהרי יום הכיפורים הוצאת:המחלקה להנצחת החייל , משרד הבטחוןמקום ההוצאה:ישראלתיאור\תקציר:חטיבת השריון במלחמת יום הכיפורים.

הגדוד במלחמת יום הכיפורים הוצאתמ)שנת ההוצאה:1973⁄4תיאור\תקציר:אלבום הגדוד במלחמת יום הכיפורים. ערכו: בזיל יוסף, מנחם קניגסברג. צלמו: יעקב שחר ז"ל, שלמה דהן, דוד חייקה, ג´אק מלכה, נחום יניב, ישעיהו בלחסן, ג´ילבר כהן.
אבנר בן-אליעזר משפחת בן-אליעזר הוצאת:ג´רוסלם פוסטמקום ההוצאה:ירושליםתיאור\תקציר:ספר לזכרו של אבנר בן-אליעזר, שנפל במוצב הצפוני במלחמת יום הכיפורים.

ניך לוחמיך ירושלים הוצאת:הוועד להנצחת זכרם של חללי חטיבת ירושליםמקום ההוצאה:ירושליםשנת ההוצאה:תשל"התיאור\תקציר:לזכר החללים והנעדרים של חטיבת ירושלים במלחמת יום הכיפורים.

בצהרי יום הכיפורים הוצאת:המחלקה להנצחת החייל , משרד הבטחוןמקום ההוצאה:ישראלתיאור\תקציר:חטיבת השריון במלחמת יום הכיפורים.
דרך האש הוצאת:פנימי - לא לתפוצהמקום ההוצאה:ישראלתיאור\תקציר:גדוד 52 במחלמת יום הכיפורים.

וזרח השמש ובא השמש הוצאת:ספרית פועליםמקום ההוצאה:תל אביבשנת ההוצאה:1978תיאור\תקציר:ספר שירים.שמואל בונים ודני קרוון עזרו בעריכת הצילומים. משה אורבך תרם לעיצובו האמנותי של הספר. צילם: ליאור יונתן. צילומים שהשאיר לנו ליאור. נופי התעלה שעליה לחם ונפל במלחמת יום הכיפורים. בן עשיםר ואחת היה ליאור.

חללי גדוד 9 הוצאת:פועליםמקום ההוצאה:ישראלשנת ההוצאה:תשל"טתיאור\תקציר:סיפורו של גדוד השריון 9 במלחמת יום הכיפורים.

יומן בעת מלחמה טנאי, שלמה הוצאת:עם עובדמקום ההוצאה:תל-אביבשנת ההוצאה:1974תיאור\תקציר:יומנו של משורר, המקיף את הווית מלחמת יום הכיפורים בפרטי יום יום ובשורשי הוויתנו. קטעי-יומן המצטרפים לעדות מהימנה על מה שעבר על ישראל ועל אדם בישראל באחת התקופות הקשות והגדולות לעם.

כל מה שרצית לדעת על המלחמה סוריאנו, שלמה הוצאת:מארדן (מ)מקום ההוצאה:תל אביבשנת ההוצאה:1974תיאור\תקציר:ממלחמת יום הכיפורים ועד לאחר הפרדת הכוחות.

מהלם ההפתעה - להכרעה בקרב כהנא, יהושע מקום ההוצאה:ישראלתיאור\תקציר:סיפורה של חטיבה 9 במערכות ישראל. מהפוליטרוק ועד מלחמת יום הכיפורים.

נתיבים בשדההוצאת:פלוגת חה"ן, חטיבת הצנחניםמקום ההוצאה:ישראלשנת ההוצאה:1976תיאור\תקציר:ספר לזכרם של בני חטיבת הצנחנים שנפלו במלחמת יום הכיפורים.עימות לקויר, זאב הוצאת:שוקןמקום ההוצאה:תל אביבשנת ההוצאה:תשל"התיאור\תקציר:מאת פרופ´ זאב לקויר. ניתוח מלחמת יום הכיפורים, את שקדם לה, את מהלכיה ואת השלכותיה

ישן 29-09-2007, 12:33
  העברי העברי אינו מחובר  

קץ הקרב צחור, יגאל הוצאת:אורי שלגימקום ההוצאה:ישראלתיאור\תקציר:חטיבת הצנחנים במלחמת יום הכיפורים.

קראנו לו טכסי בראל, עדינה הוצאת:הקיבוץ המאוחדמקום ההוצאה:ישראלשנת ההוצאה:תשל"זתיאור\תקציר:ספר זיכרון לזכר משה וקס(טכסי ) שנהרג במלחמת יום הכיפורים בקרבות הבלימה ברמת הגולן

רחוקים מן החוף נעמה, ל. הוצאת:ירון גולן (ח)מקום ההוצאה:תל אביבשנת ההוצאה:1988תיאור\תקציר:צעירים, שגדלו אל תוך מלחמת יום הכיפורים, מנסים לשחזר בפרק זמן של יום אחד, את נסיונותיהם להבין את ההוויה. עיצוב העטיפה: רוני רכב.

שכפ"צ דוריון, דוד הוצאת:רם (ח)שנת ההוצאה:1990תיאור\תקציר:סיטואציה דחוסת מצוקה במעוז נצור על גדת התעלה במלחמת יום הכיפורים משמשת לבחינת ערכי יסוד של איש צעיר הנחשף, לראשונה בחייו, לחרדת קיום ממשית.

תיק נמסיס סקר, מרדכי הוצאת:סקר (ח)מקום ההוצאה:תל אביבשנת ההוצאה:1981תיאור\תקציר:האם היתה מלחמת יום הכיפורים בלתי נמנעת? העטיפה: יעקב בקר
ישן 05-10-2008, 18:58
  offerd offerd אינו מחובר  

לקראת יום הכיפורים, בקשת עזרה לעדכון הרשימה

שלום

רשימת ספרי מלחמת יום הכיפורים נמצאת באתר שלי
http://www.global-report.com/drori/?l=he&a=3206

לאחרונה נוספו מספר ספרים חדשים.
אשמח לקבל עדכון לספרים שאינם ברשימה עפ"י המידע שנמצא ברשימה (שם הספר, המחבר... וכו')

אנא המנעו מלתת שמות של ספרים הנמצאים כבר ברשימה.
הרשימה ממויינת על פי א-ב של שם הספר

תודה וגמר חתימה טובה לכולם

ישן 05-09-2009, 15:50
  REB REB אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.10.07
בתגובה להודעה מספר 182 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "רשימה מעודכנת לקראת השנה החדשה ויום הכיפורים"

שלום,

אני מנצל את השרשור מעט ועל כך קבלו התנצלותי מראש.
ישנם שני ספרים שאני מחפש נואשות כבר מספר שנים אך ללא הצלחה. באתרים בהם כתוב שהספר קיים למכירה תמיד מתברר שאין באמת ספר זמין במלאי.
הספר הראשון הוא "בשבי דמשק" של אילן כפיר.
הספר השני שאני מחפש קשור למלחמת ששת הימים (לכן התנצלתי) - הספר מדבר על המבצע הכושל של הקומנדו הימי בנמל אלכסנדריה. אני לא זוכר ממש איך קוראים לו, ויש לי רק זכרון עמום של הכריכה שלו...
בגירסה שנפלה לי פעם לידיים היו חסרים עמודים ולא התאפשר לי לקרוא אותה...
מישהו יודע על מה אני מדבר?
אמור להיות לי קשר אישי לשני הספרים וחשוב לי למצוא ואתם. עם מישהו יכול לעזור לי להגיע סוף סוף לטקסטים אהיה אסיר תודה.
ישן 28-12-2010, 02:49
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
ספר טוב ומומלץ!
בתגובה להודעה מספר 220 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "אדם הולך הביתה של יורם עשת אלקלעי"

סיפור מרגש מאד.

מחזיר את הקורא שחווה את המאורעות שם על גופו, לימים של לפני, בתוך ואחרי המלחמה ההיא.

המלחמה שלא נגמרה עבור הסופר ועבור אחרים שכמותו.

אני בוחר דוקא לצטט את הפיסקה האחרונה בספר:
"...ואיני יכול לסיים ללא הבעת תקווה שבדילמה הנצחית שבין מלחמה לשלום יזרעוהדברים שסופרו כאן מידה של ספק בלבם של מנהיגים וגנרלים הקובעים גורלות בשם צדקתה של הדרך, ובעתיד יגרמו להם להסס עוד שבריר שנייה בטרם ילחצו על ההדק."
הכבוד ליורם עשת-אלקלאי.
ישן 28-12-2010, 11:25
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
צודק, אבל...
בתגובה להודעה מספר 221 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "ספר טוב ומומלץ!"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מיקיטל
"...ואיני יכול לסיים ללא הבעת תקווה שבדילמה הנצחית שבין מלחמה לשלום יזרעוהדברים שסופרו כאן מידה של ספק בלבם של מנהיגים וגנרלים הקובעים גורלות בשם צדקתה של הדרך, ובעתיד יגרמו להם להסס עוד שבריר שנייה בטרם ילחצו על ההדק."
הכבוד ליורם עשת-אלקלאי.

...יש מספיק מנהיגים מטורפים אשר מחליטים ללחוץ על ההדק, יהיו הסיבות אשר יהיו, העיקר שהאגו שלהם
יגדל...
דבר אחד שאפשר להגיד (לפחות) על הנשים, שהן לא רצות לפתוח במלחמה, אולי זה בגלל היצר האימהי.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 15-04-2011, 17:25
  offerd offerd אינו מחובר  

ספר חדש - צ-817831

יצא לאור הספר צ-817831 מאת יאיר ליטביץ.

הספר עוסק בחזית הדרום במלחמת יום הכיפורים, ומתאר את מסלול הלחימה של טנק צ-817831 מפלוגה ג של גדוד סיור 87 מאוגדת שרון וחטיבה 14, ובהמשך לאחר קריסת הגדוד במסגרת פלוגת "חורש" בגדוד 79 עד הפסקת האש.

בספר בין היתר, תיאור אותנטי של מהלך הקרב שניהל גדוד הסיור בצומת "טרטור-לכסיקון" שלאחריו נאלם קולו של הגדוד מרשתות הקשר.

ועוד בספר, יומן אישי הרואה אור לראשונה שנכתב בימי הלחימה והועבר אלי באדיבותו של מר איתן שריר שהיה סמל המחלקה שלי בפלוגה ג בגדוד.

הספר יצא לאור בהוצאת אפי מלצר בע"מ, בעריכת הגב. ענבל גרין, ודברי מבוא כתב האלוף במיל. יעקוב (ג'קי) אבן מי שהיה סגנו של האלוף שרון במלחמה.

ניתן להשיגו בחנויות הספרים וברשתות (סטימצקי וצומת ספרים).

פרטים נוספים אפשר לקבל אצל יאיר ליטביץ טל. 050-6241416

או במייל: littwitz1@gmail.com

ישן 16-09-2011, 11:14
  v-22 v-22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.11.08
בתגובה להודעה מספר 224 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ספר חדש - צ-817831"

."בכל זאת החברה עומדת לחתום החוזה היום לפנות ערב.
מדברת על החוזה באותם התנאים המוכרים לנו.
יודעים שמחר חג.
חושבים שיכולים לנחות מחר לפני החושך...."

כך נפתח המברק שהכתיב ראש המוסד צבי זמיר בטלפון מלונדון לראש לשכתו¬ פרדי עיני¬ בלילה שבין חמישה לשישה באוקטובר 1973. זו ההתרעה שהעביר מפיו של אשרף מרואן¬ האיש של ישראל בצמרת השלטון המצרי¬ על המלחמה שתפרוץ למחרת ׁ בניגוד מוחלט להערכת אגף המודיעין של צה."ל. כל הצמרת הביטחונית־מדינית של ישראל קיבלה את הערכת אגף המודיעין. כולה ­ למעט המוסד. חודשים ארוכים העביר המוסד שורה של התרעות אמינות ומדויקות מפני המלחמה הקרבה. ידענו כמעט הכול ולא ידענו דבר. למה?
בספר בעיניים פקוחות מנתח צבי זמיר בבהירות ובלא רחם את הכשלים המודיעיניים והמנהיגותיים שהביאו לעיוורון הנורא הזה. בראשם¬ הכוח הבלתי מוגבל שניתן לאמ"ן לפרש כרצונו את הידיעות שאספו כל גופי המודיעין האחרים¬ ולהגיש את פרשנותו כאמת מוחלטת ויחידה לקברניטי המדינה. הכוח הזה לא נלקח מאמ"ן עד היום. משום כך¬ בעיניים פקוחות הוא מסמך בעל חשיבות עצומה ׁ הוא איננו ספר היסטוריה¬ אלא קריאת השכמה אקטואלית.

בכנות ובענווה משחזר זמיר את מסלול חייו ­ מגיוסו כנער בן שש־עשרה לפלמ"ח והפיקוד בגיל עשרים ושלוש על הגדוד שאיבטח את השיירות לירושלים הנצורה¬ דרך שירותו כראש מחלקת הדרכה וכאלוף פיקוד הדרום בצה"ל לפני מלחמת ששת הימים¬ ועד שש השנים הסוערות ב"תפקיד שאין דומה לו." ­ ראש המוסד. לראשונה¬ הוא מתייחס לחלקו בסיכול הטרור שאחרי אולימפיאדת מינכן ולשותפות האמיצה עם גולדה מאיר וחושף היבטים עלומים של פעילות הארגון¬ הערכים ונורמות ההתנהלות בו עד מלחמת יום הכיפורים ואחריה.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.booknet.co.il/imgs/site/prod/625-1200760b.jpg]
ישן 16-09-2011, 13:57
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 228 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "גיל שלום ראשית אם קורא לא..."

שאלת התרגום היא נפרדת ותלויה בחוקר עצמו.
אם חוקר רוצה לתרגם את הספר-הוא יעשה זאת בכוחות עצמו.

הפואנטה היא שכיום קיים מספר לא מבוטל של חוקרים זרים,שכאשר שוחחתי עם כמה מהם הם לא הצליחו להסתיר את תסכולם מעצם העובדה שהרוב המוחלט של מקורות המידע האיכותיים על מלחמת יום הכיפורים (ובכלל על צה"ל ומערכת הבטחון הישראלית) הם בעברית,אליהם לרוב הם לא מודעים כלל לקיומם וגם אין שום דרך שהם יוכלו לדעת על קיומם,שכן הם מפורסמים רק באמצעי התקשורת בעברית.

באופן כללי,אני חושב שישראל עושה עוול עצום לעצמה שהיא לא מפרסמת מהדורות באנגלית של כל הספרים הללו ואחרים,שכן לעולם החיצון,שאינו דובר עברית, אין מושג וחצי מושג על מלחמת יום הכיפורים ונושאים בטחוניים אחרים מהסיבות הללו ממש,ובעידן שבו ההסברה של ישראל בעולם בכל מה שקשור להיסטוריה ולמורשת שלה היא קלוקלת,יש כיום לישראל אינטרס מובהק לפרסם ספרים כאלו גם באנגלית,על מנת להעלות את קרן מורשתה גם בקרב החוקרים ובעלי העניין הזרים.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 16-09-2011 בשעה 14:02.
ישן 17-08-2012, 14:45
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 242 שנכתבה על ידי v-22 שמתחילה ב "החווה הסינית קרב השריון שהכריע בסיני את מלחמת יום הכיפורים -אילן כפיר"

עיינתי בו. יש בו לא מעט קטעים מספרו הקודם של כפיר "אחיי גיבורי התעלה". מבלי לגרוע מכבודו של כפיר כלוחם בפלוגת החה"ן של חטיבת צנחנים מיל' 247, עליה פיקד דני מט, שצלחה את התעלה, הספר כתוב בסגנונו הפומפוזי ללא בירור ראוי של עובדות. מה גם שלא קרב זה הכריע את המלחמה. בקיצור לא מומלץ. הספר "צליחה" של עמירם אזוב לא רק שטוב בהרבה אלא פשוט מצוין כשלעצמו ומכסה בין היתר את הקרב הנ"ל.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 25-09-2012, 20:12

ביקורת ב"הארץ" על הספר מאת אילן כפיר על קרבות החווה הסינית
בתגובה להודעה מספר 242 שנכתבה על ידי v-22 שמתחילה ב "החווה הסינית קרב השריון שהכריע בסיני את מלחמת יום הכיפורים -אילן כפיר"

"החווה הסינית": ערפל קרב\ מאת עודד מגידו

פורסם במוסף ספרים של "הארץ" 24.09.2012

http://www.haaretz.co.il/literature/1.1829806

קוראים המעוניינים לקבל תמונה כללית על התנהלות קרב ההבקעה בחווה הסינית ימצאו את מבוקשם בספר. אלא שהמחבר לא עשה תחקיר כמו שצריך
מתוך המאמר:
"בתוך מבול הספרים שנוחת - ועוד ינחת - עלינו השנה על מלחמת יום הכיפורים, תופסים מקום נכבד הספרים על מבצע "אבירי לב" לצליחת התעלה. כך ראו אור 'צליחה' של עמירם אזוב ‏(הוצאת דביר‏), ו'בנקודת הכובד' של יעקב אבן ושמחה מעוז ‏(מודן‏), ועכשיו - ספרו של העיתונאי אילן כפיר על החווה הסינית. כפיר כבר כתב פעם ספר על מלחמת יום הכיפורים, 'אחַי גיבורי התעלה', שהוא אוסף שטחי ורנדומלי של סיפורי מלחמה שמתיימר לתאר את סיפור המלחמה בחזית הדרום. הפעם כפיר ניסה לכתוב ספר רציני יותר. קוראים המעוניינים לקבל תמונה כללית על התנהלות קרב ההבקעה בחווה הסינית - להתרשם מהאירועים ומהדמויות המרכזיות, ממוראל ורוח הלוחמים ומהמאמץ האדיר של אוגדת שרון בקרב ההבקעה, ובעיקר קרב הגבורה של חטיבה 14 בפיקודו של אמנון רשף - ימצאו את מבוקשם בספר, וזה לא מעט. הכתיבה קולחת והספר קריא. אבל כמו בספרו הקודם, גם כאן נדמה כי המשימה גדולה מכפי מידותיו. כפיר לא עשה תחקיר כמו שצריך, לא הצליב ובדק מידע, והספר מלא בטעויות היסטוריות ובאינספור אי־דיוקים. מי שמחפשים דיוק בפרטים, יצטרכו לבדוק כל פרט בספר שבעתיים, ובמקרים רבים מדי ימצאו טעויות, יגלו אי־הבנה של הכותב בהתפתחות הקרב, בלבול בין כיוונים, בלבול בין יחידות, טעויות בתיארוך ובתזמון של אירועי קרב שונים, בלבול בסדר המהלכים של קרבות, ועוד ועוד....
.... לפחות בנקודה אחת עושה כפיר צדק היסטורי. במשך שנים רבות נאבקו אנשי חטיבה 14 ויחידות אחרות שהשתתפו במערכת קרב הצליחה על מקומם ואיזכורם בהיסטוריה של קרב "החווה הסינית". מאז מלחמת יום הכיפורים השתלטו אנשי גדוד הצנחנים 890 - ובראשם המג"ד יצחק מרדכי - על הנראטיב של הקרב, ניכסו לעצמם את שם הקרב והפכו אותו לבלעדי שלהם. רק בשנים האחרונות נעשה תיקון בעניין זה, בין השאר בסרט שהופק על חטיבה 14 ובספרים שיצאו באחרונה ונזכרו בתחילת ביקורת זו. התיאור של כפיר שם את הקרב ההרואי ולמרבה הצער, המיותר, של גדוד 890, בפרספקטיבה הנכונה של המערכה הכוללת על מרחב החווה הסינית. אין דברים אלה באים לגרוע מאומה מהגבורה ומהמסירות ומרוח הלחימה היוצאות מן הכלל של גדוד 890 בלחימתו בפאתי החווה הסינית בלילה שבין ה–17 ל–18 באוקטובר. לסיכום: 'החווה הסינית' הוא ספר מלחמה פופולרי, לטוב ולרע. אפשר לקרוא אותו ולקבל תמונה כללית המתארת פחות או יותר את אירועי המערכה. בשום אופן אין לראות בו מקור מהימן לאירועים אלה. ייתכן שעריכה קפדנית ומקצועית, שתיעשה על ידי מי שמתמצאים בתולדות המלחמה, תוכל לתקן את הליקויים הרבים שבספר, דבר שיאפשר את הוצאתו לאור במהדורה חדשה ואמינה יותר."

סא"ל ‏(במיל'‏) עודד מגידו שירת כמ"פ שריון ‏במלחמת יום הכיפורים וכמג"ד שריון ‏בין השנים 1975–1983.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 26-09-2012, 19:38
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05
בתגובה להודעה מספר 248 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ודברים שכתבתי על הספר"

דומני שיחודו היחיד של הספר הוא בהעברת תשומת הלב הציבורית אל שדה הקרב האמיתי שנערך במרחב הקרוי "החוה הסינית". ספר זה אינו הראשון העוסק בסיפור הקרב שהביא לצליחה ולתפנית במלחמה. הוא גם אינו הראשון שהנרטיב שלו סוטה מהאתוס הכוזב הקרוי "קרב החוה הסינית". לצערי, הספר די שטחי. המחקר שבו אינו מעמיק דיו. למעשה,לא מצאתי בו כל חידוש. דומני שהוא נסמך בעיקרו על כתובים קיימים, בין בספרות ובין במרשתת. לצערי, הוא מתעלם מחלקה של הארטילריה בקרב- למרות שהשתתפו בקרב זה 11 גדודי חת"ם, אשר היו פרוסים כמעט בקו האש הקדמי, של כישוף- חמדיה, סיפקו סיוע אש בלתי פוסק, וספגו אש נ"ס ותקיפות אויר.
ולחברי, לוחמי חטיבה 14, והכוחות הנלווים אליה, אומר- אתם שלחמתם באחד הקרבות הקשים שבתולדות האומה היהודית, הפסדתם בקרב על הזכרון הקיבוצי. אתוס לאומי הינו קיבוץ של מיתוסים, רובם סיפורי עם שאיש אינו יודע את מקורם ולאיש גם לא בדיוק אכפת אם הם נכונים. בשנים האחרוכות שבהם התכנסתם אל תוך עצמכם ולא סיפרתם את סיפור הגבורה שלכם, לא נחו מספרי הסיפורים. היו כאלה שדאגו להעצים סיפורי קרבות משניים- קרבות שהשפעתם על גורל המלחמה היו מזעריים. אולם השפעתם על התודעה הלאומית היתה עצומה. כך, נצרב לו בתודעה מיתוס החווה הסינית, והפך להיות חלק מן האתוס הלאומי. צר לי לומר לכם: אתם כנראה הפסדתם בקרב זה. עובדה, תשאלו כל ילד מי לחם בחווה הסינית.
ואני לא מתבייש לומר: אני שהייתי לא רחוק משם, הכרתי פחות או יותר את פועלה העצום של חטיבה 14, לא שללתי את התיזה, שאלמלא קרב החווה הסינית (לא שלכם), לא הייתה מתבצעת הצליחה.

ישן 26-09-2012, 21:14

בתגובה להודעה מספר 249 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "דומני שיחודו היחיד של הספר..."

כל מילה בסלע.

ישן 12-07-2013, 16:05
  v-22 v-22 אינו מחובר  

אתמול הגיע לצומת ספרים
בתגובה להודעה מספר 256 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "תודה, לא ברור מי המחבר, חגי או עפר רגב"

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.booknet.co.il/imgs/site/prod/100067606b.jpg]

ב־6 באוקטובר 1973 בשעה 16:00 נותק הקשר עם מוצב החרמון, ודגל סוריה הונף על גג "העיניים של המדינה". המוצב, שאיש לא האמין שניתן לכבוש אותו, נפל כמעט ללא קרב.

ב־22 באוקטובר בשעה 10:50 שב והתנוסס דגל כחול־לבן, לצד דגל חטיבת גולני, וברשת הקשר נשמע המשפט: "תחנות כל העולם האזינו, החרמון בידי גולני..."

הר אחד, מוצב אחד ושלושה דגלים מכילים בתוכם את סיפורה של המלחמה שנכפתה על ישראל ביום הכיפורים: המחדל, הלם התבוסה, פני השבויים וצהלות האויב, ומולם נחישות הלוחמים להשיב את הכבוד שנרמס. הכבוד של גולני.

הקרב על החרמון מביא לראשונה את סיפורו של ההר שהפך לאחד מסמלי המלחמה; את סיפורי החיילים שכותרו בתוך המחילות, נשבו, עונו, הושפלו ושמרו על צלם אנוש גם במרתפי החקירות של כלא אל־מאזה בדמשק; את סיפורי המפקדים והחיילים שיצאו לחלץ את חבריהם הנצורים; את הלוחמים שהסתערו קדימה ולא חזרו; את החובשים שהמשיכו לטפל בפצועים עד שעלו על הצלב של הצלף הסורי; את החיילים הפשוטים שנאחזו בזיזי הסלעים וברגבי האדמה עד שהכריעו את הקרב -- את סיפור הגבורה של חטיבה מספר 1 שאיבדה 84 לוחמים ומפקדים על הגבעות הסלעיות שמהן הגנו לוחמי הקומנדו הסורים על המוצב הכבוש.

הקרב על החרמון הוא סיפורו של ההר, של האנשים שהיו בו ושל הלוחמים שיצאו לקרב האחרון במלחמת יום הכיפורים.
זהו סיפור על קרב גבורה, על אחוות לוחמים ועל מיתוס אחד -- "העיניים של המדינה".
ישן 25-08-2013, 20:25
  ענת 1973 ענת 1973 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.13
"1973 - הקרב על הזיכרון, מלחמת יום הכיפורים - מלחמה שאף פעם לא די לה"

רגל 40 שנה למלחמה יצא לאור בימים אלו, בהוצאת שוקן, ספרו של דר' גדעון אביטל-אפשטיין
"1973 - הקרב על הזיכרון"
בספר מעורר מחשבה זה יורד המחבר לעומק נפשה של החברה הישראלית.
תוך מסע מרתק בספרות, שירה, ספרי ילדים, קולנוע, ספרי לימוד, רדיו, טלוויזיה, פזמון, כתבי-עת צבאיים, עיתונות, אלבומים תקופתיים, ביוגרפיות וספרי זכרונות, הוא בוחן כיצד באה לידי ביטוי מלחמת יום הכיפורים בתרבות הישראלית מאז 1973.
באומץ ובישירות, בשילוב סיפורים אישיים נוגעים ללב, הוא מטפל בקרביה של המלחמה,
ומתמודד עם שאלות מפתח התלויות ועומדות עד היום, ובהן:
 אֵילו משקעים הותירה מלחמת יום הכיפורים בזיכרון הקיבוצי הישראלי?
 מי הם גיבוריה האמיתיים ומה תפקידם של שבויים, נעדרים והלומי-קרב בסיפור?
 איזה מהפך חל בדמותה על ציר הזמן?
 האם היא נתפסת כאירוע מכונן או כעוד מחדל בתולדות המדינה?

ד"ר גדעון אביטל-אפשטיין שירת כקצין המודיעין של גדוד 890 במלחמה ולחם בקרבות 'החווה הסינית'. לאחר שנים ארוכות שבהן ניהל משרד עורכי- דין מוביל, ויתר על עיסוקו כדי לחקור לעומק את החוויה המעצבת שלו: מלחמת יום הכיפורים. כיום הוא מלמד היסטוריה ,אזרחות ואתיקה במכללת סמינר הקיבוצים.

המחקר שעל-פיו נכתב ספר זה זכה בציון לשבח מטעם המכון למחקרי ביטחון לאומי.

מוזמנים להיכנס לאתר הספר בפייסבוק: https://www.facebook.com/YomKippurWar1973?ref=hl
ישן 25-08-2013, 20:37
  ענת 1973 ענת 1973 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.13
"1973 - הקרב על הזיכרון, מלחמת יום הכיפורים - מלחמה שאף פעם לא די לה"

רגל 40 שנה למלחמה יצא לאור בימים אלו, בהוצאת שוקן, ספרו של דר' גדעון אביטל-אפשטיין
"1973 - הקרב על הזיכרון"
בספר מעורר מחשבה זה יורד המחבר לעומק נפשה של החברה הישראלית.
תוך מסע מרתק בספרות, שירה, ספרי ילדים, קולנוע, ספרי לימוד, רדיו, טלוויזיה, פזמון, כתבי-עת צבאיים, עיתונות, אלבומים תקופתיים, ביוגרפיות וספרי זכרונות, הוא בוחן כיצד באה לידי ביטוי מלחמת יום הכיפורים בתרבות הישראלית מאז 1973.
באומץ ובישירות, בשילוב סיפורים אישיים נוגעים ללב, הוא מטפל בקרביה של המלחמה,
ומתמודד עם שאלות מפתח התלויות ועומדות עד היום, ובהן:
 אֵילו משקעים הותירה מלחמת יום הכיפורים בזיכרון הקיבוצי הישראלי?
 מי הם גיבוריה האמיתיים ומה תפקידם של שבויים, נעדרים והלומי-קרב בסיפור?
 איזה מהפך חל בדמותה על ציר הזמן?
 האם היא נתפסת כאירוע מכונן או כעוד מחדל בתולדות המדינה?

ד"ר גדעון אביטל-אפשטיין שירת כקצין המודיעין של גדוד 890 במלחמה ולחם בקרבות 'החווה הסינית'. לאחר שנים ארוכות שבהן ניהל משרד עורכי- דין מוביל, ויתר על עיסוקו כדי לחקור לעומק את החוויה המעצבת שלו: מלחמת יום הכיפורים. כיום הוא מלמד היסטוריה ,אזרחות ואתיקה במכללת סמינר הקיבוצים.

המחקר שעל-פיו נכתב ספר זה זכה בציון לשבח מטעם המכון למחקרי ביטחון לאומי.
מוזמנים להיכנס לאתר הספר בפייסבוק: https://www.facebook.com/YomKippurWar1973?ref=hl
ישן 17-04-2014, 16:48
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05
ציר סקרנות צומת ודאות

מאת ד"ר רון פונדק ז"ל

בצירוף מקרים מצמרר , נתקלתי בספר זה בשבוע פטירתו של ד"ר פונדק.
את הספר טרם קראתי, פרט לכך שעלעלתי בו ומצאתי כי הינו משלב שלושה אלמנטים עיקריים. האחד נוגע למלחמה בכללותה. השני הינו סיפורו של אחיו של הכותב, אורי פונדק ז"ל, שהיה קמב"ץ גדוד 46 ונפל בקרב.
השלישי הינו סיפור שורשי משפחת פונדק.
המפה שעל כריכת הספר, כמו גם שמו, מעוררת בי רעד קל.
איזור סקרנות- ודאות, בסיסי הטילים שבאיזור, ומרחב מקצרה רווי הדם (לא של חיילינו), היו מרחב המחיה שלי משך מספר חודשים בחורף שנת 1974. בתקופה של אחרי המלחמה, היה זה איזור בו התחוללו קרבות ארטילריים יום-יומיים. היה זה מרחב בו נאבקנו על חיינו, התחפרנו ודילגנו כארנבות באותו חורף חסר נחמה עד הפסקת האש והפרדת הכוחות.
המפה העוטפת את הספר, כוללת את עיקר מרחבי המלחמה העיקריים של חזית הדרום. שמות הקוד הסתמיים המופיעים על המפה, מהוים עבורנו, בוגרי חורף תשל"ד מקומות של ממש. שדות ומתחמים של קרבות מרים.

נערך לאחרונה ע"י b.a בתאריך 17-04-2014 בשעה 16:52.
ישן 22-09-2014, 20:18
  v-22 v-22 אינו מחובר  

בקרב ובשבי - זיכרונותיו של יצחק נגרקר ממלחמת יום הכיפורים
בתגובה להודעה מספר 291 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "קראתי את הספר הזה ומצורפת התייחסותי"

זיכרונותיו של יצחק נגרקר ממלחמת יום הכיפורים
מאת: אלעד שובל | דותן גולדווסר

"לא היה לנו זמן לחשוב על זה.
היעד היה תל סאקי,
שם היינו אמורים להצטייד בפגזים ולקבל תגבורת.
דהרנו כמו משוגעים ורק באמצע הדרך שמנו לב
שהסורים בכלל לא בעקבותינו."

שלוות מנוחת הצהריים של יום הכיפורים תשל"ג הפכה ברגע לשאון קרב. יצחק נגרקר, טען־קשר בחטיבה 188 של חיל השריון, וחבריו
הוטלו אל לב־לבה של הלחימה ברמת הגולן,
במערכה הקשה בתולדות המדינה.

גם כעבור ארבעים שנה, חי בו זיכרון המלחמה,
התסכול והכאב, ואינו מרפה.
ברומן הגרפי המרשים הזה מובאות חוויותיו מן הקרב ומן השבי הסורי בעיבוד חודר, רגיש ונאמן.

אלעד שובל בוגר תואר ראשון בהיסטוריה כללית באוניברסיטת תל אביב. כתב את הטקסט.
דותן גולדווסר בוגר המחלקה לאנימציה בבצלאל,
אייר ועיבד אותו לשפת הקומיקס.

זהו הרומן הגרפי הראשון פרי עטם.

הוצאת עם עובד
168 עמודים

http://www.am-oved.co.il/%D7%A2%D7%...%A9%D7%91%D7%99תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 17-05-2015, 13:06
  cobra unit cobra unit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.15
המערכה בחרמון / משה גבעתי /הוצאת משרד הביטחון
בתגובה להודעה מספר 293 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "תודה, הרשימה עודכנה"

הספר המערכה בחרמון – הקרבות ברכסי החרמון במלחמת יום הכיפורים ולאחריה הוא תיאור מרתק של הקרבות שניהל צה"ל ברכסי החרמון עם היחידות המיוחדות של צבא סוריה במלחמת יום הכיפורים. הספר הינו תמצית מחקר מעמיק שערך אל"ם (במילואים) משה גבעתי עבור המחלקה להיסטוריה של צה"ל. בספר נפרסים בפני הקורא בזה אחר זה פרשת נפילתו של מוצב החרמון הישראלי לידי צבא סוריה ב-6 באוקטובר 1973; הניסיון של חטיבת גולני לכבוש מחדש את מוצב החרמון ב-8 באוקטובר, ניסיון שנכשל; מבצע ´קינוח´ שבמהלכו נכבשו רכסי החרמון על־ידי חטיבת גולני ועל־ידי חטיבת הצנחנים במילואים 317 בסיוע חיל האוויר, יחידות ארטילריה, הנדסה ושריון; והמערכה שהתנהלה בשיא החרמון מתום המלחמה ועד לחתימה על הסכם הפרדת הכוחות עם סוריה. בספר משולבים מרשמי קרב ותצלומים הממחישים את שאירע שם.

https://www.booknet.co.il/prodtxt.a...62#.VVhnTflViko
ישן 11-02-2018, 09:28
  הנביא הכפול הנביא הכפול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.06.10
ספר חדש "ניצחון בסבירות נמוכה"

https://2018-uploaded.fresh.co.il/2...11/45230744.pdf
בימים אלה יצא לאור ספר בעריכת הד"ר מיכאל ברונשטיין "ניצחון בסבירות נמוכה – אמיתות על מלחמת יום הכיפורים". הספר עוסק בניתוח ובבחינה מחודשת של "אמיתות" שונות, שהתקבעו בציבור לאחר מלחמת יום הכיפורים. הספר הוא למעשה אסופה של מאמרים, שנכתבה בידי מחברים שונים, המנסים, איש איש בתחומו, להאיר על תחומים שונים, שהמחקר על מלחמת יום הכיפורים יום פסח עליהם או לא העניק להם את המשקל הראוי.
כדי לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה, לרוץ ולקנות את הספר, רצ"ב תוכן עניינים מורחב של הספר, ובו אני כותב בקיצור נמרץ על תוכנו של כל מאמר, ומי מחברו כדלקמן:

נערך לאחרונה ע"י הנביא הכפול בתאריך 11-02-2018 בשעה 09:34. סיבה: הקובץ הנלווה הוא חלק מהתגובה
ישן 09-08-2019, 20:27
  cobra unit cobra unit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.15
שובך יונים כרך א/ב - מאת אבי יפה - הוצאה עצמית
בתגובה להודעה מספר 310 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ספר חדש "פלוגה י' שבלב""

ביום הכיפורים, שבת, 6 באוקטובר 1973, בשעה 13:55, פרצה לפתע "מלחמת יום הכיפורים"

הכותב, שהיה שם, החליט כי זה הזמן לחשוף את האמת מנקודת מבטם של הלוחמים עצמם, את מה שעבר על הבחורים האמיצים ששילמו בחייהם הצעירים, ואת היהירות של מנהיגי הצבא והמדינה והטעויות שהם עשו - כי אם זה לא ייעשה עתה, העובדות והסיפורים המיוחדים האלה ייעלמו בנבכי ההיסטוריה (ויהיה גם מי שישמח על כך).

של אלה שנהרגו או נרצחו לאחר שנכנעו, זמן קצר אחרי שהוקלט קולם. במשך תקופה ארוכה, לא ידעו על הקלטות אלה ועל היקפן, היו רק שמועות על קיומן.

זהו תיעוד היסטורי מיוחד במינו, של אחת המלחמות הנוראות שידע עם ישראל. הוא בנוי כמעט כולו מתוך הקלטות שבוצעו בתוך מעוז מכותר בתְּעָלַת סוּאֶץ בעת הקרב, מסיפורים מוקלטים של לוחמים שהצליחו להיחלץ מהתופת ושל אלה שחזרו מהשבי המצרי. בין הקטעים היה צורך רק במעט קטעי קישור, אותם כתב אָבִי יָפֶה מתוך רשמיו האישיים.

לרכישת הספר - עיון - והאזנה להקלטות שונות ניתן באתר הנ''ל :
https://www.1973war.com תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 25-09-2019, 14:56
  offerd offerd אינו מחובר  

נוסף ספר חדש לרשימה

"תחנות שקמה, מי נשאר? עבור?"

קרבות הגבורה של גדס"ר 87 במלחמת יום הכיפורים

"עם הפסקת האש, בעומדי באותו ערב במבואות איסמעיליה ובראותי את הטנקים האחרונים של הגדוד בוערים, ראיתי לנגד עיני את פניהם של לוחמי הגדוד שאיתם דיברתי ביום הכיפורים. זכרתי את מבטם של הלוחמים, את ההחלטה הנחושה שהיתה נסוכה על פניהם, וידעתי שהם לא אכזבו, ואמנם היה על מי לסמוך.

רבים מהם לא זכו להגיע איתנו אל גמר המלחמה, אבל הם הם אלה שהביאו את המלחמה לסיומה".

- אריק שרון, מפקד אוגדה 143 במלחמת יום הכיפורים

גדס"ר 87, גדוד הסיור של אוגדה 143, הוקם זמן קצר בלבד לפני מלחמת יום הכיפורים ופורק בעיצומם של הקרבות הקשים לאחר שאיבד כמעט את כל שרשרת הפיקוד שלו: שני מג"דים ומפקד פלוגה בכיר שנהרגו, לצד קצינים ומפקדים נוספים שנפצעו.

שם הספר, "תחנות 'שקמה', מי נשאר? עבור?" היא הקריאה שנשמעה ברשת הקשר, מפיו של סגן מפקד הגדוד – לא רבים נשארו.

על אף האבידות הכבדות של מפקדים ולוחמים, היה לגדס"ר 87 תפקיד חשוב ומשמעותי במהלכי המלחמה: בבלימת השריון המצרי, באיתור ה"תפר" שבין שתי הארמיות המצריות וחשיפת מסדרון הצליחה, בהובלת הכוחות שהבקיעו את הדרך לעבר תעלת סואץ ובקרבות הקשים לכיבוש החווה הסינית- קרבות שהובילו למפנה בחזית הדרום ובהעברת הלחימה לאדמת מצרים.

45 מלוחמי הגדוד נפלו בקרבות יום הכיפורים. עליהם ועל לוחמי הגדוד אמר מפקד האוגדה אריק שרון: "ראיתי בימי שירותי גדודים רבים, גדוד הסיור היה מהטובים שבכולם".

שרידי הגדוד אוחדו עם גדוד 79

ישן 31-07-2021, 01:17
  אור פיא אור פיא אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.11
פרופ׳ יואב גלבר, רהב - דרכה של ישראל אל מלחמת יום הכיפורים 1970-1973

ספר חדש על מלחמת יום הכיפורים:
פרופ׳ יואב גלבר, רהב - דרכה של ישראל אל מלחמת יום הכיפורים 1970-1973
שם הספר כבר מסביר את המסקנה של המחבר, ישראל הופתעה במלחמת יום כיפור בגלל השחצנות והיוהרה שצמחו לאחר מלחמת ששת הימים ולא (רק) מחדל מודיעיני. הטעויות היו לא רק מודיעינית אלא גם מבצעיות.
גלבר עבד על המחקר 10 שנים והוא מחבר בכישרון רב כמויות אדירות של חומר ארכיוני ממקורות ישראליים ואמריקאים על המלחמה. וגם מקורות ערביים וסובייטים.
זהו הספר הכי מעודכן שיש שמספר את הדרך למלחמת יום הכיפורים.
גלבר שהיה מ"פ בגדוד 890 צנחנים במלחמה, עבד שנה וחצי לאחר מכן כעוזר מדעי בועדת אגרנט ולכן נחשף לחומרים ומסמכים בכמות אדירה על המלחמה.
ברמה האישית, קראתי את הספר, והוא הספר הכי מקיף ומעודכן שיש היום על התקופה שלפני המלחמה ומה גרם להפתעה בפרוץ מלחמת יום הכיפורים. הספר הוא ספר חובה לכל מי שמתעניין במלחמה
ניתן לקרוא ביקורת ספרים שפרסם רון בן ישי בידיעות:
https://www.ynet.co.il/Articles/59707020

נערך לאחרונה ע"י אור פיא בתאריך 31-07-2021 בשעה 01:20.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:56

הדף נוצר ב 0.72 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר