לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-01-2005, 12:53
  fiford fiford אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.01.05
מסע בזמן אפשרי +עובדות בסיסיות

מסע בזמן בהחלט אפשרי :
כדי לטוס בזמן דרושים כמה מצרכים עיקריים
טלסקופ שמגיע לטווח ענקי (בהתאם לכמות הזמן שאנו נרצה לעבור)
מטוס שנע במהירות האור

נשמע מופרך בכלל לא...

בוא ננסה להבין למה רכיבים אלה יעזרו לנו בטיסה בזמן ...
אנו יודעים שבכדור הארץ אנו קולטים את אור השמש כ-6 דקות וחצי אחרי ..
זאות אומרת:
אם נגיד שלשמש היה מתג חשמלי של פתיחה וסגירה וההיתי פותח אותה עכשיו אז בכדור הארץ היינו רואים את האור 6 דקות אחרי פתיחת המפסק...וכך אלה ...
עכשיו אם השמש היתה מתפוצצת ההינו עדיין יכולים לראות ולהרגיש את אור השמש עוד 6 דקות אחרי שהיא התפוצצה ....

עכשיו איך זה קשור..?
אם אני לוקח מטוס שנע במהירות האור וטס לכוכב רחוק רחוק מכדור הארץ הזמן שלי יעצר בעוד שבכדור הארץ הזמן יחלוף...
למה הזמן שלי יעעצר - כי במהירות האור הזמן לא נחשב (או משהו כזה...)
עכשיו נגיד הגענו לכוכב המרוחק מאוד מכדור הארץ ונוציא את הטלסקופ הענקי שנמצא על המטוס נפעיל אותו אל כדור הארץ ונוכל לראות דברים שקראו לפני מאות שנים וזאות למה?

כי האור המזערי שמפיץ כדור הארץ אל היקום עדיין לא הגיע לכוכב המרוחק שעליו נחתתתי לכן אני אוכל לראות את העבר בדיוק כמו עם הדוגמא של השמש זוכרים..?
מה דעתכם ? הגיוני או לא ?
קרדיט לפרויקט מיכא"ל שמשם שמעתי והסקתי את מה שקראתם הרגע..
וקרדיט לעצמי שהמצאתי את הדוגמאות ..
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-01-2005, 14:37
צלמית המשתמש של Rutasashi
  Rutasashi Rutasashi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.10.04
אני חושב שהיה כאן אשכל כזה פעם
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "נו מה אתם אומרים"

בכל מקרה, יש דברים שמונעים את האפשרות של מסע במהירות האור אז אתה אומר שזה אפשרי אבל בעצם זה לא.

דבר שני אין לך בעיה לעבור בזמן לעתיד, כל מה שאתה צריך זה או חללית שזזה ממש קרוב למהירות האור או חור שחור קרוב

אם יש לך חללית שזזה קרוב למהירות האור אז הזמן אצלך (שבתוך החללית) זז ממש ממש לאט ואילו הזמן בחוץ זז מהר, אז כשאתה מאיט בחזרה הזמןשלך חוזר להיות כמו הזמן של האחרים רק שכבר עבר המון זמן מאז שיצאת, הרבה יותר זמן ממה שהרגשת ככה שזזת קדימה בזמן. (חור שחור פועל על אותו עיקרון, מתקרבים לחור שחור, ואז מתרחקים ממנו והופ אתה איזה 100 שנה בעתיד, ואז אתה גם לא צריך חללית מהירה (רק חזקה מאוד )

לראות אחורה בזמן אתה רואה תמיד כל מה שאתה רואה הוא לא בהווה אלא בעבר, אבל לשלוט בכמה אחורה אתה יכול לראות בעבר זה בעייתי, אתה לא יכול להשיג את האור אף פעם אז יוצא שאתה צריך ליצור חור תולעת וזה כבר סיפור.... (ד"א אם יש לך חור תולעת יש גם דרך להגיע אחורה בזמן אבל זה סיפור אחר, יותר מסובך ושאני לא הבנתי איך הוא קורה...)

ישן 28-01-2005, 14:56
  fiford fiford אינו מחובר  

אמ...משהו פו לא מובן..
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Rutasashi שמתחילה ב "אני חושב שהיה כאן אשכל כזה פעם"

א. אני שמח שעניתה
ב.הדברים שדיברתה אליהם שיכולים להפריע לך לנוע במהירות האור .. אממ לא ממש הבנתי אל מה אתה מדבר..
אבל מה שכן נסיעה במהירות האור על ידי אדם בהחלט יכולה להזיק לאותו אדם שיסע בחללית הזו ... כמו למשל עיוות הפנים בגלל המהירות העצומה שבה הוא נוסעה ... אבל את האדם הזה אפשר להחליף ברובוט
(כמו שמתמשים בנאסא לצורך מחקר) שיסע על טייב אוטמוטי אז כבר לא בעייה ....

אבל משהו במה שאמרתה נשמע לי קצת מוזר ...
אני לא יודע עם הבנתי נכון אבל אתה מתכוון לזה שחללית תעבור ליד חור שחור (בלי להכנס אליו) ואז לשם גז חזרה לכדור הארץ והופ עוברים 100 שנה ..?
לזה אתה מתכוון אם כן מה אנו צריכים חור שחור אם אפשר פשוט לטוס בחללית שנוסעת במהירות האור וגם כך תיווצר אותה פעולה ..
בדיוק כמו עם החור השחור...

אז מה עוזר לי לעבור ליר חור חשור ועצבני בחלל הרי זה ברור שגם אם היה לי חללית שנוסעת במהירות האור (ולא קרובה למהירות האור...)לטוס בה החור השחור היה בולע אותי עם החללית ברגע ....

הרי חור שחור הוא בעצם כוכב שהתרסק לתוך עצמו בגלל כוח המשיכה החזק והוא הפך להיות מערבולות שבולעת כל מה שישכולל את האור ולכן מהירות האור לא תעזור לי מול חור שחור האם אני צודק?
ישן 28-01-2005, 15:13

נסיעה במהירות האור
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "אמ...משהו פו לא מובן.."

כשאתה נוסע במהירות קבועה אז אתה לא מרגיש את הנסיעה, לפי תורת היחסות כל עוד אתה זז במהירות קבועה אז מצידך אתה לא זז בכלל וזה העולם שזז מסביבך אז אין בעיה שאדם יהיה בחללית שזזה קרוב למהירות האור (לא צריך רובוט).

לחור שחור יש מה שנקרא "אופק מאורעות" שממנו אפילו משהו גדול ממהירות האור לא יכול לצאת, אבל בשוליים שלו סתם יש כבידה חזקה ואתה יכול לצאת ממנה אם יש לך חללית מספיק מהירה.
בתורת היחסות הכללית אינשטיין הוכיח שכבידה משפיעה על הזמן בדיוק כמו תאוצה ולכן אם אתה מאיץ או שאתה מושפע מכבידה הזמן לא משתנה. לכן עמידה ליד חור שחור (מקור כבידה חזק) הוא כמו לטוס בחללית מהר מאוד.

ישן 28-01-2005, 18:25

לא אמרתי שהזמן לא זז
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "לא ברור"

אלא אמרתי שהזמן זז לאט יותר ככל שהכבידה גבוהה יותר
כשאתה מאיץ מהר מאוד ל5000 קמ"ש אז בזמן התאוצה אתה מרגיש כאילו יש לך כבידה אחורה (מכאן אינשטיין הסיק את השקילות) והזמן עובר לאט יותר אצלך ואז כל עוד אתה זז באותה מהירות ולא מאיט אז הזמן אצלך עובר לאט יותר מאשר הסביבה.

כולנו נמצאים על כדור הארץ כלומר בשביל כולנו הזמן זז באותה מהירות, אם נגיד יהיה מישהו בחלל באיזור ששם הכבידה אינה מורגשת ממש אזי הזמן אצלו יעבור יותר מהר מפה. אולם הכבידה של כד"א יחסית חלשה אז השינוי לא יהיה כלכך דרסטי שיהיה אפשר להבחין בו ממש.

(כבידה זה תאוצה לא מהירות, אדם שנמצא בשדה כבידה שקול לאדם שמאיץ)

ישן 30-01-2005, 17:01

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "הניסוי נשמע מעניין אבל יש בו כמה דברים מוזרים ולא ברורים..."

יש לך כמה טעויות בסיסיות
1) זה כן ניסוי אמיתי

2) אני אענה על שתי השאלות שלך כאילו היו אחת:
לא העיפו את המדענים במהירות האור, העיפו את החלקיקים במהירות האור, אם אתה היית החלקיק אז היה ניראה לך שהמדענים (וכל העולם) היה מזדקן יותר מהר *לעומתך*. אולם מנקודת המבט של המדענים לא חל שום שינוי ב"זמן שלהם", אלא רק ב"זמן של החלקיק".

אני אסביר יותר טוב:
נגיד החלקיק זה חללית שאתה נמצא בתוכה ויש אנשים מחוץ לחללית.
נסתכל עכשיו מנקודת המבט שלך:
כל העולם (שאתה רואה בחלון) עכשיו זז ב FAST FORWORD ואז כשאתה עוצר אז עברת הרבה יותר זמן ממה שהרגשת וכל העולם "הזדקן"
נסתכל מנקודת המבט של העולם:
הם רואים אותך זז *ממש* לאט, רק להזיז את הראש לך איזה יום שלם, להרים את היד ולנופף לוקח לך איזה חודש

אם תבין אז זה תראה שאין סיבה שהמדענים יזדקנו מהר יותר יחסית אליך משום שתמיד הזמן אצלך ואצלהם עבר באותה צורה, אבל האורך חיים של החלקיק עצמו גדל משום שהזמן עבר אצלו לאט יותר, החלקיק כאילו עבר קדימה בזמן (אבל ממש קצת יחסית) ולא קרה שום שינוי לא למדענים ולא לך

ישן 30-01-2005, 19:38
  fiford fiford אינו מחובר  

הסבר מצויין אך עדיין לא ברור ..
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי Rutasashi שמתחילה ב "יש לך כמה טעויות בסיסיות 1)..."

זה לא ברור
כי מה זה בעצם נסיעה בזמן עם מהירות האור(שזה בעצם נסיעה בזמן) אם שום דבר לא משתנה?!
הזמן בעצם לא משתנה לא מבחוץ ולא מבפנים
פשוט אם אני יהיה במכונה של מהירות האור ..הם רואים אותי ב"סלאו מושן" ...
ואני רואה אותם בהילוך מהיר ..

חוץ מזה שום דבר בזמן לא משתנה ...ובעצם מהירות האור היא לא מכונת זמן אלא מכונת המחשה של "סלאו מושן" והיולך מהיר...

לא עוברים בזמן לא אחורה ולא קדימה...

ומה זה בדיוק השורה הזאות..?
כל העולם (שאתה רואה בחלון) עכשיו זז ב FAST FORWORD ואז כשאתה עוצר אז עברת הרבה יותר זמן ממה שהרגשת וכל העולם "הזדקן"
נסתכל מנקודת המבט של העולם:
הם רואים אותך זז *ממש* לאט, רק להזיז את הראש לך איזה יום שלם, להרים את היד ולנופף לוקח לך איזה חודש

מה אני מתפצל לשני אנשים ?!
1 שנמצא בחללית שזז לאט וכולם רואים אותי ..
והשני אחד שנוסע בחללית וכל העולם מצידו הזדקן והוא עובר קדימה ....

לא הבנתי את הקטע הזה עם "מנקודת מבט שלהם" זה לא ברור לי...

מחכה לתגובה...

ישן 30-01-2005, 21:45

נקודות מבט
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "הסבר מצויין אך עדיין לא ברור .."

דוגמא פשוטה:
שני אנשים מרחפים אחד ליד השני בחלל נקרא להם איש א' ואיש ב'
א' רואה את ב' מתרחק ממנו והוא לא זז
ב' רואה את א' מתרחק ממנו והוא גם אומר שהוא לא זז

אז מי מבין השניים זז ומי לא זז? מה שניהם התפצלו לשניים ושניהם גם זזים וגם לא זזים?!
כאן ברור שהתשובה היא לא
מנקודת המבט של א': ב' זז והוא נשאר במקום
מנקודת המבט של ב': א' זז וב' נשאר במקום

זה ככה גם מבחינת הזמן, אם הזמן "שלך" זז לאט או מהר אתה לא תרגיש בזה כי גם המוח שלך עובד לאט יותר, חילוף החומרים עובד לאט יותר, השרירים עובדים לאט וסה"כ לא תרגיש בשינוי.
אם אתה תסתכל על מקום שבו הזמן זז מהר יותרהם ייראו לך כאילו הם זזים, חושבים וגם מזדקנים ממש ממש מהר, אבל הם עצמם כמוך רואים את העולם כאילו הוא זז במהירות נורמלית.

המכונה של הסלאו מושן מדמה נסיעה בזמן בגלל שהיא מאיטה את הזמן שלך וככה העולם מסביב עובר יותר מהר, כשאתה מסיים את הנסיעה שלך עבר הרבה יותר זמן ממה שהרגשת.

ישן 31-01-2005, 21:17

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "אוקיי את זה הבנתי אבל מה לגבי..."

קודם כל אי אפשר לנסוע למהירות האור בכלל, אפשר ליסוע קרוב למהירות האור.
השינוי בזמנים קורה גם כשאתה הולך רק שההבדל ממש ממש ממש ממש קטן ככה שאתה לא מרגיש את זה (זה מתרחש הדרגתית, ככל שאתה נוסע יותר מהר הזמן אצלך זז יותר לאט).
בכל מקרה כן, אם אתה תסע למשך שעה (לפי השעון שלך) אז כשתחזור לפי השעון של האנשים יעבור הרבה יותר זמן (הכל תלוי במהירות שטסת, ככל שטסת יותר מהר למשך יותר זמן שלך ככה עברת יותר זמן של כד"א).

(ד"א, למה אני היחיד שעונה פה באשכול? באשכולות כאלה בד"כ יש יותר אנשים מרק שניים (אולי 3 אם מחשיבים את ההודעה האחת של אלקס...)... סתם מוזר לי...)

ישן 31-01-2005, 22:14
צלמית המשתמש של Alpha Leader
  Alpha Leader Alpha Leader אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.04
שלח הודעה דרך ICQ אל Alpha Leader
אם אתה טס במהירות קרובה למהירות האור אז לפי מה שאמרת אתה אמור להזדקן לאט יותר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "מסע בזמן אפשרי +עובדות בסיסיות"

אבל כמו שגם אמרתם אפשר להסתכל על זה שאתה לא זז בכלל אבל אני(שיושב כאן בבית כשאתה בחללית טס) זז במהירות ההיא. אז מי מזדקן פחות אני או אתה?

ועוד משהו- ידעתם שהיום בלווינים עם שעון אטומי(שאמור להיות מדוייק לחלוטין) השעון שלהם סוטה בכמה מיקרו שניות בידיוק בגלל התופעה הזאת? - אבל בטח ללויין לא הוא סוטה אלא אנחנו(?!)

ואגב גם אני הייתי בפרוייקט מיכא"ל לפני כמה שנים - אז התלהבתי מזה כמוך(fiford) אבל כשאני מסתכל על זה היום זה נראה דיי דפוק...

ישן 31-01-2005, 22:32
צלמית המשתמש של StreetBazar
  StreetBazar StreetBazar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.10.04
שלח הודעה דרך ICQ אל StreetBazar
כמה ניסוי שעשו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "מסע בזמן אפשרי +עובדות בסיסיות"

שיעוררו אצלכם כמה שאלות.
1. לקחו 2 שעונים אטומי, אחד נתנו למישהו על כדור הארץ ואת השני למישהו שטס בחללית.
לאחר הטיסה (די ארוכה), נוצר פיגור בין השעונים.
בשביל רוב האנשים זה נראה לא הגיוני כי הם רגילים לראות את הזמן כמשהו קבוע כי הם על כדור הארץ ורק את זה הם מכירים.
2. המרחק מהשמש לכדור הארץ קבוע. ולוקח 6 דקות במהירות האור. עכשיו נגיד יש גוף א' על כדור הארץ וגוף ב' על כדור הארץ. 2 הגופים יכולים לנוע במהירות האור, ושניהם צריכים להפגש. גוף ב' נע מהשמש לכדור הארץ, והגיע תוך 6 דקות, כלומר עבר מרחק X ב6 דקות במהירות האור. ובמקרה השני 2 הגופים נעים זה לכיוון זה במהירות האור, אז תיאורתית זה אמור לקחת להם 3 דקות להפגש, אבל מעשית זה לוקח להם 6 דקות, והמהירות שלהם קטנה. (לא יודע למה).
מפחיד!

ישן 11-09-2005, 09:02
  shbck shbck אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.05
אי שמירת סימולטניות

שלום לכולם,
אחת הדוגמאות שממחישות את תורת היחסות: תאומים בני עשרים נפרדים כאשר אודי נשאר בארץ ואילו בני טס לכוכב המרוחק 8.66 שנות אור במהירות 0.866C. בדוגמא - זמני האצה והאטה זניחים כך שהטייס מגיע למהירות הרלטיביסטית בזמן אפס, מאיט ועוצר בכוכב בזמן אפס משנה כיוון וחוזר.
אודי רואה חללית מתרחקת ב - 0.866C ולכן "לדעתו" בני טס רק 5 שנים במקום 10 שעברו עליו.
אמנם התקצרות המרחק ל 4.33 שנות אור מאפשרת לעבור את המרחק במהירות זו ב 5 שנים!
בני רואה את כדוה"א מתרחק ב - 0.866C ו"לדעתו" השעון בכדוה"א מאיט ועוברות 2.5 בו שנים בלבד.
כתוצאה הפיגור בכדוה"א 7.5 שנים. לאחר ההאטה, הפיכת הכיוון והטיסה אל כדוה"א החישוב זהה.
מבחינה מתימטית הכל ברור, בארץ עברו 20 שנים אמיתיות ועל הטייס עברו 10 שנים אמיתיות.
החישוב מראה כי "לדעתו" של בני עברו 15 שנים בכדוה"א בשלבי ההאטה, עצירה והפיכת הכיוון.

הדבר ברור בחישוב הכולל, אבל האם מישהו יכול לפרק את החישוב ולהסביר מבחינה מתימטית
ומהותית כיצד מתחלקות 15 השנים בעת ההאטה, עצירה והפיכת הכיוון ???

תודה,

שלמה
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:02

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר