לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-04-2007, 08:03
  arikr arikr אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.05
לפי התקשורת
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "נחיתה מהים- דיון"

מה שכן הצליח במלחמת לבנון 2,
זה הנחתת כמויות גדולות של כוחות על ידי מסוקים, על קו הליטני.
הביקורות הן לגבי תזמון המהלך.
מסוקים נראים לי הרבה יותר גמישים.
כמו כן, לעניות דעתי, הנחתת כוחות מהים (ואני לא מדבר על מבצעים של כוחות מיוחדים, אלא כפי שהצגת זאת כיכולת צבאית כללית), זה דבר שחיוני כאשר רוצים להנחית כמות גדולה מאד של כוחות יבשה במרחק גדול מאד, שלא בטווח מסוקים. לא נראה לי שבזירות באיזור ישראל זה רלוונטי.
לדעתי מאז מלחמת העולם השניה לא בוצעה הנחתה כזו במהלך מלחמה בשום מקום בעולם.
כיום עם התקדמות הטכנולוגיה, אפשר לעשות דברים אחרים ואין בכך צורך גם למעצמות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-04-2007, 08:54
צלמית המשתמש של spritz
  spritz spritz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "לפי התקשורת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי arikr
מה שכן הצליח במלחמת לבנון 2,
זה הנחתת כמויות גדולות של כוחות על ידי מסוקים, על קו הליטני.
הביקורות הן לגבי תזמון המהלך.
מסוקים נראים לי הרבה יותר גמישים.
כמו כן, לעניות דעתי, הנחתת כוחות מהים (ואני לא מדבר על מבצעים של כוחות מיוחדים, אלא כפי שהצגת זאת כיכולת צבאית כללית), זה דבר שחיוני כאשר רוצים להנחית כמות גדולה מאד של כוחות יבשה במרחק גדול מאד, שלא בטווח מסוקים. לא נראה לי שבזירות באיזור ישראל זה רלוונטי.
מסוקים זה לא הפתרון האולטימטיבי.מסוקים מאפשרים להנחית חי"ר, לפעמים גם רכבים..
נחיתה מהים מאפשרת הנחתת טנקים וכלים כבדים.
מה עושים אם אין עליונות אווירית מוחלטת או כשמערך הנ"מ לא שותק?
לדעתי מאז מלחמת העולם השניה לא בוצעה הנחתה כזו במהלך מלחמה בשום מקום בעולם.
אתה לא צודק.במלחמת לבנון הראשונה ישראל הנחיתה כוחות ,בריטניה הנחיתה כוחות באיי פולקלנד.ארה"ב הנחיתה כוחות במלחמת קוריאה.
כיום עם התקדמות הטכנולוגיה, אפשר לעשות דברים אחרים ואין בכך צורך גם למעצמות.

ישן 07-04-2007, 10:07
  chaim.israel chaim.israel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.07

אני בהחלט בעד יכולת נחיתה מהים .

ההנחתה במסוקים הינה מסוכנת ביותר במיוחד במדינה נעדרת ביטחון שדה כמו שלנו שכל דבר שקורה מדווח מיד . (אני לדוגמא ראיתי פרק זמן לפני ההנחתה את היסעורים ממריאים מבסיס "אי-שם" במרכז הארץ ) כל הדיוט אמור היה להבין שמתבשל מבצע גדול .

ואז האויב יכול להתכונן וגורם ההפתעה אובד ... לכן הושמד לנו יסעור על חמישה אנשי צוותו .

נסו לתאר את הדפ"א הבא :

"לאחר שבוע של ריכוך אוויר על כל איזור דרום לבנון פתחה הארטילריה של צהל בהרעשה כבדה על חוף הים של לבנון אי שם צפונית לצור . בחסות ההרעשה נחת כוח גדול של צה"ל והקים ראש גשר על חופי לבנון . מראש הגשר המשיך הכוח את דרכו מזרחה וניתק את כל איזור דרום לבנון מצפונה . לאחר שהשיג את היעד של בידוד דרום לבנון פנה הכוח דרומה ותקף את מערכי חיזבאללה מעורפם "

במצב כזה - כוחות חיזבאללה מותקפים מדרום ומצפון , מנותקים ללא אפשרות לתיגבורת למעשה מבודדים ובמצב נואש . כל ניסיון להנעת תיגבורות מצפון לדרום יחשוף את חיזבאללה לעימות ישיר עם צה"ל דבר ממנו השתדל להימנע ככל האפשר .

הכוח המושט יכול להוביל ציוד כבד ואינו פגיע לאש נ"מ . ניתן לתספק אותו דרך ציר ימי אשר איננו בסיכון כמו ציר יבשתי . רואים מכך שיש כאן אפשריות ששימוש בכוח אווירי לא נותן ...

חומר למחשבה
ישן 07-04-2007, 17:05
  toni2ton toni2ton אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.11.05
תמונה ניסיון החיפוי - תיאור כושל מ-1982 תקיפת חיל האוויר הארגנטיני על צמד משחתות בריטיות
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי נור שמתחילה ב "ואתה באמת חושב שבהחפה אין..."

ביום שישי\שבת בבוקר, הזדמן לי לצפות בתכנית תעודה על מלחמת פוקלנד - כאשר שוחזרה תקיפת זוג צמדים של מטוסי סקייהוק ארגנטינים על צמד משחתות בריטיות, שנעו מצפון לאיים. שתי המשחתות, היו אמורות לחפות על החסרונות של שתיהן במערכות ההגנה והגילוי.

מעצם שיטת הפעולה של נחתות - הרי כל המבצעים הגדולים היו מבצעים "סודיים" שמקום הנחיתה היו שמור בסוד - אלמנט ההפתעה קריטי ביותר ביותר במבצעים אלו. מבלבד אלמנט ההפתעה, המתכננים לוקחים בחשבון את מידת הזמן שלוקח לאויב\כוחות המגנים להתארגן במטרה ללחוץ על ראש הגשר.

לכן אלמנט הנחיתה מן הים עקר מעצמו בלא שהוא משולב כחלק מהליך נרחב יותר - בדומה לפלישה לנורמנדי, כאשר הוצנחו אלפי חיילים וציוד מאחורי הקווי החוף והקווים האחוריים, במטרה ליצור לחץ.

אם ניקח את תרחיש אפשרי בלבנון - הרי אנו לא נלחמים בצבא סדיר - נחיתה מעבר לדרום לבנון\ליטני, לא ישימה, מאחר וצריך לזכור שאנו יכולים לעמוד בפני 15,000 חיילים וציוד קרבי מהטובים בעולם, והם לא נחשבים לאוהבי ישראל מובהקים.

אנו חייבים להכיר במגבלות שלנו ושל האויב.
כמו כן איך נעביר מרכבות, על רפסודה?
ישן 07-04-2007, 17:15
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אתה שוכח שהייתה הנחתה מאסיבית בליטאני וצבא לבנון לא התערב
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי toni2ton שמתחילה ב "ניסיון החיפוי - תיאור כושל מ-1982 תקיפת חיל האוויר הארגנטיני על צמד משחתות בריטיות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי toni2ton

אם ניקח את תרחיש אפשרי בלבנון - הרי אנו לא נלחמים בצבא סדיר - נחיתה מעבר לדרום לבנון\ליטני, לא ישימה, מאחר וצריך לזכור שאנו יכולים לעמוד בפני 15,000 חיילים וציוד קרבי מהטובים בעולם, והם לא נחשבים לאוהבי ישראל מובהקים.

אנו חייבים להכיר במגבלות שלנו ושל האויב.
כמו כן איך נעביר מרכבות, על רפסודה?

וגם אם אכן היה מתערב, צבא סדיר לבטח כמו זה הלבנוני, הוא טרף יחסית קל. ציוד קרבי מהטובים בעולם? תלוי למה אתה משווה. אין להם לא שיריון ובטח שלא כח אווירי.

איך מעבירים מרכבות? כמו שהעבירו במלחמת לבנון הראשונה.

ישן 07-04-2007, 17:32
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07
קודם כל נחיתה מהים כן ישימה:
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי toni2ton שמתחילה ב "ניסיון החיפוי - תיאור כושל מ-1982 תקיפת חיל האוויר הארגנטיני על צמד משחתות בריטיות"

בוצעה יותר צפונה בשמונים ושתיים בשפך האוואלי והונחתה בה חטיבת צנחנים אם אינני טועה, על כל ציודה.

הישימות הזו היא שהובילה להקמת חטיבת גבעתי מחדש- רעיון ההקמה היה ליצור חטיבת נחתים על כל המשתמע מכך ואכן גבעתי תפקדה כחטיבת נחתים בערך עשור.

רעיון הנחיתה מהים לא יותר מסוכן מלשלוח דיוויזית שריון לטפס את הסאלוקי או להנחית כמה גדודים בכמה סבבים עם מסוקים.

באשר לציוד היותר כבד- נחתות מודרניות (וגם הענתיקות אם אני כבר חושב על זה) יכולות לסחוב טנקים, חת"ם ורק"מ כבד הרבה יותר טוב מיסעור או אפילו מטוס קרנף.
ישן 07-04-2007, 20:06
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
החפה לעומת אופציות אחרות
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "כולם מדברים על טנקים, נגמ"שים..."

אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שברצוננו לקיים אופציה של הבאת כוח מרחק של ק"מ מעבר לקו המגע, לצורך כך יש לנו 3 אופציות : הצנחה, הסקה והחפה.

הצנחה : יתרונות - מאפשרת הבאת כמות כוחות גדולה מאד ביעף אחד, כולל ציוד עד לרמת נגמ"שים, כמעט לכל נקודה תוך שמירה על הפתעה כמעט מוחלטת. חסרונות - מזג אוויר הוא מרכיב קריטי, הכוחות צריכים להיות מיומנים בצניחה, יש קושי בריכוז הכוח לאחר הצניחה, יש צורך בתפיסת שטח נרחב למדי על מנת לוודא שהציוד הכבד מוצנח לידיים הנכונות.

הסקה : יתרונות - יכולת הפתעה גבוהה, הבאת כוחות קרוב מאד ליעד בצורה בטוחה, ללא צורך בהכשרה מיוחדת. חסרונות - מאפשרת העברת כמות מוגבלת של כוחות ביעף אחד, יכולת נשיאת ציוד מוגבלת ויש צורך בתפיסת שטח מתאים לצורך נחיתת מסוקים אם רוצים להעביר ציוד.

החפה : יתרונות - יכולת העברת כמות כוחות גדולה מאד, כולל ציוד עד לרמת הטנק, ללא צורך באימון מיוחד. חסרונות - יש צורך בחוף מתאים, יש צורך בתפיסת ראש גשר ושליטה על החוף, יש צורך בציוד יעודי (נחתות) אשר זו משימתו הבלעדית, מזג האוויר קריטי, קשה לשמור על אלמנט ההפתעה.

לסיכום, לכל אחת המאופציות יש יתרונות וחסרונות. היתרון הבולט של החפה הוא הבאת כמות גדולה מאד של כוחות וציוד כבד, כמעט ללא צורך באימון מוקדם. אולם מכל אויבנו רק ללבנון יש חוף מתאים (לסוריה החוף רחוק מדי, למצרים השיט רחוק מדי, האחרות לא רלוונטיות). יש צורך בציוד יעודי לצורך החפה ושמירה עליו בסוד על מנת לנצל את אלמנט ההפתעה (קצת קשה לביצוע במדינה בעלת תקציב מוגבל ופה גדול). ההחפה בשל"ג היתה מוצלחת, אולם אני לא יודע עד כמה היא היתה אכן חיונית למערכה. בעיני חשוב הרבה יותר לשמר ולהשביח את אופציית ההצנחה (כפי שנעשה בצבא ארה"ב לדוג') כיוון שהיא הרבה יותר ישימה במזרח התיכון.

ישן 07-04-2007, 20:44
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "אתה לא חושב שעצם הנחיתה של..."

אני חושב שהנחתות הסוריות היו מתגלות ע"י מכ"מי החוף ומושמדות בלב ים הרבה לפני שיגיעו לחופי ת"א.

החפות מודרניות מתבצעות באמצעים יעודיים, בחלקן אפילו בנחתות אמפיביות אשר הופכות לכלי תעבורה יבשתיים מהירים. אני חושב שמבצע כמו החפה צריך להיות אגרוף בבטן ולא עקיצה בשוק, ולכן החפה דרומית לביירות כן, החפה בלטקיה לא. המרחק הגדול שצריכה לעבור הנחתת/רחפת, והמרחק של חוף הנחיתה מאזורי ההשפעה היא בעייתית.

אין ספק שנחיתת אוגדה משוריינת בלטקיה תהווה בעיה לסורים, אולם גם אם האוגדה תצליח לאגף כמה ערים בדרכה (הרי היא לא תכבוש אותן...) היא בסופו של דבר תהיה בתנועה לאותו כיוון שאוגדה שנעה על זחלים מהרמה, ואוגדה שהוצנחה בלג'ה יגיעו אליו הרבה קודם.

ישן 07-04-2007, 20:55
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "ואני חושב שצה"ל היה יכול לנצח..."

מה הקשר לדעות פוליטיות או לסוג הנעליים ? עזוב אותך משטויות, בסוף שנינו מאותה אוניברסיטה.

אני הייתי בליל הגלשונים, לא צריך להזכיר לי, ואני עדיין סבור שלחיל הים יהיה יותר קל להטביע נחתת ולמכ"מ חוף לזהות רפסודה, מאשר למטוס קרב ליירט גלשן וליב"א לזהות עפיפון.

אני מסכים שצה"ל היה אמור לנצח את החיזבללה, גם אם הוא 4000 לוחמים ולא כמה מאות, אבל האשכול מדבר על החפה כן או לא, ולא על אח"י חנית ולא על רפסודות.

בסיכומו של דבר אני חושב שהחפה היא צורת לוחמה יעילה מאד, ואופציה שכדאי לשמר, אולם יש אופציות איגוף עדיפות עליה וכאשר לא כל האמצעים מצויים ברשותנו כדאי להשקיע היכן שנקבל תשואה טובה יותר.

ישן 04-10-2009, 21:45
  משתמש זכר kufxh kufxh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.05
כח ימי מצרי להנחתה בישראל, עוד ב 1948
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אני חושב שהנחתות הסוריות היו..."

1. ניתן לראות בתאור המעניין והמקסים (בעברית ארכאית) באתר הפלי"ם על הקרב הימי מול חופי בת ים ופלמחים, בין אוניית חיל הים וכמה אוניות מצריות ובינהן נחתת מלאה לוחמים וציוד. וכפי שכתוב: " הפולשת נשאה אף היא.... חיילים וכלי רכב וכפי שלמדנו אח"כ שם לו האויב למטרה להוריד כוחות בחוף שבין השרון ועמק חפר, ובכך לטרוז בין כוחותינו בצפון ובין אלה שבדרום".
http://www.palyam.org/IDF_Navy/njvKRAV

בקרב השתתפו גם מטוסי ח"א, מטוס אחד התרסק לים והצוות נהרג. הצוות דוד שפרינצק ומתי סוקניק בנים של דוד שפרינצק (יו"ר מועצת המדינה הזמנית ויו"ר הכנסת הראשונה) ושל פרופ' אליעזר סוקניק

2. מתוך פרק נעדרים באתר אכ"א:
קרבות מלחמת העצמאות התנהלו באוויר, בים וביבשה. עוד לפני פלישת ארצות ערב הסדירים לשטח מדינת ישראל, הצליחו כוחות ההגנה להשתלט על מרבית חופי הארץ ולכבוש את היישובים הערביים. מראש הנקרה ודרומה, עד אזור אשקלון, היה החוף כולו בשליטת כוחותינו, למעט נקודות אחיזה ערביות בודדות. היה חשש מניסיונות נחיתה של כוחות מצריים מכיוון הים. חיל הים, שעמד לרשות המדינה שבדרך, היה דל וציודו מועט והאיום המצרי להנחית חיילים בשטחנו היה איום מוחשי, במיוחד באזור יפו.
ביום שישי 4 ביוני 1948, לפני הצהריים, התקרבו לחוף תל אביב שלוש אוניות חיל הים המצרי: אונייה נושאת גייסות ושתי אניות מלחמה מלוות. מטרת מסען לא ברורה, רוב המקורות הישראלים מתייחסים לניסיון הנחתת כוחות בחוף תל-אביב, אולם ייתכן שמשימתן הייתה חיפוש והצלה. יום קודם לכן הופלו שני מטוסי דקוטה מצרים שהיו במשימת הפצצה מעל תל-אביב, ואחד מהם התרסק באזור שפך ואדי רובין, ולכן מתקבל על הדעת שמשימת השייטת המצרית אכן הייתה חיפוש והצלה.
פירוט האירוע
אוניית חיל היום (אח"י) "אילת" [אח"י אילת הראשונה, לפני כן אוניית המעפילים "מדינת היהודים", לפני כן שוברת קרח קנדית], שהייתה בסיור שגרתי, יצאה דרומה לקראת השייטת המצרית, ואיתרה אותה בשעה 13:40, כש"אילת" הייתה 3 מייל מהחוף, מייל אחד דרומה מנבי רובין. חילופי האש החלו בשעה 14:25, כש"אילת" נסוגה צפונה לכיוון תל-אביב, והספינות המצריות במרחק של כ-2.5 עד 3 מייל ממנה. "אילת" נפגעה משני פגזי 3 אינץ', ואילו פגזיה של "אילת" כלל לא סיכנו את האוניות המצריות, שהיו מחוץ לטווח עבור תותחי "אילת".
החל משעה 15:20 הוזנקו לקראת האוניות המצריות שלושה מטוסים, מטילי פצצות, מטייסת תל אביב, אשר ישבה בשדה דב, בפיקודו של בוריס סניור. סה"כ ביצעו מטוסי חיל האוויר 7 גיחות הפצצה.
בשעה 16:55 המריא משדה דב מטוס פיירצ'יילד נושא פצצות. אנשי הצוות היו דוד שפרינצק ז"ל (טייס) ומתי סוקניק ז"ל (מטילן). הם קיבלו הוראה להטיל את הפצצות על הספינות המצריות. בסביבות השעה 17:20 נפגע מטוסם ע"י מטוס מצרי, והתרסק אל תוך הים, בקרבת האוניות המצריות, לאחר שהטילו, כנראה, את הפצצות והחטיאו את המטרה. התרסקות המטוס נצפתה ע"י אנשים שהיו באותה העת בתל-אביב. שברי המטוס נצפו בשעות אחר הצהרים המאוחרות, אך אנשי הצוות לא נראו יותר, למרות החיפושים שנערכו על ידי מטוסים וספינות מיד לאחר נפילתם וכן למחרת. גם חיפושים אשר נערכו שנים רבות אחר-כך, על קרקעית הים מול חוף תל אביב, לא העלו דבר.
לקראת סוף היום, הספינות המצריות, שלא נפגעו כלל במהלך הקרב, הסתובבו מסיבה לא ברורה, ונסוגו לכיוון דרום מערבה.
http://www.aka.idf.il/Eitan/pratim/...ua/?docId=32909
ישן 08-04-2007, 11:02
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "החפה לעומת אופציות אחרות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן1
אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שברצוננו לקיים אופציה של הבאת כוח מרחק של ק"מ מעבר לקו המגע, לצורך כך יש לנו 3 אופציות : הצנחה, הסקה והחפה.
הצנחה : יתרונות - מאפשרת הבאת כמות כוחות גדולה מאד ביעף אחד, כולל ציוד עד לרמת נגמ"שים, כמעט לכל נקודה תוך שמירה על הפתעה כמעט מוחלטת. חסרונות - מזג אוויר הוא מרכיב קריטי, הכוחות צריכים להיות מיומנים בצניחה, יש קושי בריכוז הכוח לאחר הצניחה, יש צורך בתפיסת שטח נרחב למדי על מנת לוודא שהציוד הכבד מוצנח לידיים הנכונות.
הסקה : יתרונות - יכולת הפתעה גבוהה, הבאת כוחות קרוב מאד ליעד בצורה בטוחה, ללא צורך בהכשרה מיוחדת. חסרונות - מאפשרת העברת כמות מוגבלת של כוחות ביעף אחד, יכולת נשיאת ציוד מוגבלת ויש צורך בתפיסת שטח מתאים לצורך נחיתת מסוקים אם רוצים להעביר ציוד.
החפה : יתרונות - יכולת העברת כמות כוחות גדולה מאד, כולל ציוד עד לרמת הטנק, ללא צורך באימון מיוחד. חסרונות - יש צורך בחוף מתאים, יש צורך בתפיסת ראש גשר ושליטה על החוף, יש צורך בציוד יעודי (נחתות) אשר זו משימתו הבלעדית, מזג האוויר קריטי, קשה לשמור על אלמנט ההפתעה.
לסיכום, לכל אחת המאופציות יש יתרונות וחסרונות. היתרון הבולט של החפה הוא הבאת כמות גדולה מאד של כוחות וציוד כבד, כמעט ללא צורך באימון מוקדם. אולם מכל אויבנו רק ללבנון יש חוף מתאים (לסוריה החוף רחוק מדי, למצרים השיט רחוק מדי, האחרות לא רלוונטיות). יש צורך בציוד יעודי לצורך החפה ושמירה עליו בסוד על מנת לנצל את אלמנט ההפתעה (קצת קשה לביצוע במדינה בעלת תקציב מוגבל ופה גדול). ההחפה בשל"ג היתה מוצלחת, אולם אני לא יודע עד כמה היא היתה אכן חיונית למערכה. בעיני חשוב הרבה יותר לשמר ולהשביח את אופציית ההצנחה (כפי שנעשה בצבא ארה"ב לדוג') כיוון שהיא הרבה יותר ישימה במזרח התיכון.

אני לא ממש מסכים עם המסקנות שלך.
אמנם אפשר להצניח ציוד כבד, וזה קיים (או היה קיים) בתו"ל הסובייטי זה לא טריוויאלי בכלל. מדובר ביכולות שצריך לתחזק ולהתאמן בהן בצורה מאסיבית. די להזכיר שהצבא הרוסי פיתח והחזיק מערך רק"מ ייעודי להצנחה. מהיכרותי האינטימית עם נושא האיגוף האנכי אני יכול להעיד שאף אחד לא לקח את האופציה הזו ברצינות למסגרות גדולות ואף אחד לא יפתח אותה הלאה, בטח מבחינת קליטת רק"מ ייעודי לנושא (ולא יודע אם בכלל קיים רק"מ מודרני קל להצנחה)
גם אם לא נכנס שוב פעם לויכוח הבלתי נגמר על הרלוונטיות של צניחה של מסגרות גדולות סדירות, הצנחה של רק"מ היא אופציה ממש לא רלוונטית לצה"ל.
להערכתי דווקא שמירה על יכולות החפה של רק"מ היא אופציה זולה הרבה יותר מיצירת והחזקת מערך רק"מ מוצנח בסד"כ ששווה משהו.
מלבד החפה, כל מה שיכולים להעביר בהצנחה\הסקה זה כוחות חי"ר קל עם סיוע אורגני של מרגמות קלות בלבד.

נערך לאחרונה ע"י ISHPUZ בתאריך 08-04-2007 בשעה 11:05.
ישן 08-04-2007, 18:56
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "בזמני הצניחו נגמ"שים (יותר..."

כמה סבבים של קרנפים צריך כדי להטיל נגמ"שים לגדוד שלם? כמה זמן צריך כדי לבצע חבירה של הכוחות לנגמ"שים שלהם, איחוד של הנגמ"שים למסגרות ותחילת עבודה? עדיף לא לענות על השאלות האלו בצורה מפורטת אבל כל אחד יכול לנחש שזה די בעייתי.
זה שקיימת יכולת תיאורטית להטיל נגמ"שים לא הופך את זה לאופרטיבי, בטח כשלא מדובר בנגמ"שי לחימה ממוגנים וכבדים.
לדעתי, בפעולה בעומק אם אין אפשרות לאגרוף משוריין וממוכן עם המיגון הכי טוב שיש עדיף כבר כוחות רגליים או קלים בחתימה נמוכה כמה שיותר, בטח לאור הזמן שניתן לאויב להתארגן. לא סתם הכוחות שעוסקים באיגוף אנכי בעולם הם בעיקר כוחות קלים, למעט אצל הרוסים שאצלם מדובר בדיוויזיות שלמות הכוללות נגמ"שי לחימה, תותחי סער, נ"מ קני וארטילריה.
למי שלא מחזיק מסגרות כאלו, הדרך היחידה להנחית אגרוף שריון עם סיוע כמו שצריך היא בהחפה. האופציה השניה היא כוחות קלים. הצנחה של גדוד חי"ר "רגיל" עם נגמ"שים היא מתכון לאסון.
ישן 08-04-2007, 22:03
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "ושוב חוזר לרוסים המצניחים טנקים ונגמ"שים עם הצוות בפנים.."

לפני 20 שנה הייתי בתרח"ט ברמה, הטילו לנו נגמ"שים לתוך שב"ה שהוכנה בשטח כאשר הנגמ"שים היו למעשה מוכנים לפעולה מיד לאחר ההטלה. אני לא רואה כאן קושי בחבירת האנשים לכלים. אני לא יודע כמה כלים נכנסים בקרנף, את זה יוכלו אנשי חה"א בפורום להשלים לנו (לא נראה לי מסווג מדי לאור גילו ותפוצתו של הקרנף). בכל מקרה אם צריכים להגיע לנקודה X יש אפשרות לצנוח מיידית לנקודה ואז הציוד חובר אליך, או להגיע לחוף ולנוע לכיוון הנקודה - שתי האופציות דורשות זמן.

בכל מקרה, אני חושב שכולנו מסכימים שלכל שיטה היתרונות שלה, וכדאי לשמר את האופציה.

ישן 08-04-2007, 22:30
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "לפני 20 שנה הייתי בתרח"ט..."

מה שאני מנסה להעביר זה שלדעתי דווקא שימור היכולת להצניח נגמ"שים בעלי מיגון קל הוא מיותר.
לדעתי או שמחזיקים יכולת להצניח כח משוריין משמעותי כמו בתו"ל הסובייטי או שמסתפקים באיגוף אנכי של כוחות קלים מאוד, ניידים מאוד ובעלי חתימה נמוכה ומכפילי כח (ועדיף לא לדון בזה יותר מדי).
שימור יכולת מוגבלת להצנחה של מסגרת קטנה על גבי נגמ"שים וללא סיוע שריון וארטילריה היא מיותרת. השרידות של כח חי"ר מוצנח בנגמ"שים תהיה נמוכה מזו של כח רגלי או רכוב על גבי כלי רכב קלים, קטנים ושקטים יותר.
או שעושים את זה בגדול (מה זה גדול, ענק) או שעושים את זה מה שיותר בשקט. שמירת כשירות להצנחת נגמ"שים קלים היא שמירה על כשירות מיותרת.
ישן 07-04-2007, 22:50
צלמית המשתמש של Shavit69
  Shavit69 Shavit69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.10.06

נראה לי קצת פיפסתם את הנושא, אז אנסה להחזיר את השרשור חזרה למסילה.

קודם-כל, צריך לחשוב באופן כללי: למה צה"ל צריך בדיוק יכולות אמפיביות? האם שכחו את העובדה שבכל ההיסטוריה המפוארת של צה"ל היו אך ורק שני (אם אני לא טועה) מבצעי-הנחתה?(ואני לא מדבר על מבצעי-קומנדו (חי"ר), אלא על הנחתה-משורינת)
והשאלה נהיית אפילו יותר רלבנטית עקב ביצועם הבכלל-לא-גרוע של מסוקי-הסער במלחמה האחרונה.
למה לך לתפעל מערך ספינות-הנחתה שישתמשו בהם פעם בחמישים שנה במקום לתחזק מסוקי-סער שרואים אקשן כל מלחמה וגם בפעילות הבט"ש?
וכנגד מה בדיוק צה"ל יפעיל את היכולות-האמפיביות שלו? -לא נגד איראן או מדינה במרחק חצי-עולם מפה, זה בטוח.
אז באמת סליחה ומחילה על הגסות והבורות, (עכבר-יבשה שכמוני), אבל למה זה טוב בכלל?
ישן 08-04-2007, 10:45
צלמית המשתמש של spritz
  spritz spritz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "נראה לי קצת פיפסתם את הנושא,..."

למה?כי גם במלחמה האחרונה יכולת לנחות עם כלים כבדים באזור הליטאני ולתקוף את החיזבאללה מהצפון לדרום הייתה עלולה לשפר את ההישגים במלחמה יותר מאשר לנסות ולפצח את כל קו ההגנה שלהם במטרה להגיע לאותו הנהר.
זה טוב גם למאזן הכוחות.אם הסורים יודעים שישראל מסוגלת להנחית כוחות בסדר גודל משמעותי מהים הם מתחשבים בזה ומחזיקים כוחות באזור החוף לצורך מגננה.אותם כוחות לא נמצאים ברמה ויכולים להקל משמעותית על פעולות צה"ל שם.
אגב-צניחה מבצעית היתה רק אחת בארץ.עדיין אף אחד לא סוגר את חטיבת הצנחנים ולא רוצה לנוון את יכולת הצניחה שלהם.

ישן 11-04-2007, 10:59
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
??
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "נראה לי קצת פיפסתם את הנושא,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Shavit69
נראה לי קצת פיפסתם את הנושא, אז אנסה להחזיר את השרשור חזרה למסילה.

קודם-כל, צריך לחשוב באופן כללי: למה צה"ל צריך בדיוק יכולות אמפיביות? האם שכחו את העובדה שבכל ההיסטוריה המפוארת של צה"ל היו אך ורק שני (אם אני לא טועה) מבצעי-הנחתה?(ואני לא מדבר על מבצעי-קומנדו (חי"ר), אלא על הנחתה-משורינת) וכמה פעמים השתמשו ביכולת התקיפה הארוכה? וכמה פעמים ביכולת הירי המרשימות של הצוללות? וכמה בצנחנים? וכמה פעמים בסוללות החץ ?
והשאלה נהיית אפילו יותר רלבנטית עקב ביצועם הבכלל-לא-גרוע של מסוקי-הסער במלחמה האחרונה.לא קשור. חפש לך בגוגל תמונה של מסער מייצג. אחכ חפש לך תמונת נחתת. שב בנחת ובצע השוואת יכולות בסיסית. זהו..נראה לי שהבנת לבד...
למה לך לתפעל מערך ספינות-הנחתה שישתמשו בהם פעם בחמישים שנה במקום לתחזק מסוקי-סער שרואים אקשן כל מלחמה וגם בפעילות הבט"ש?
וכנגד מה בדיוק צה"ל יפעיל את היכולות-האמפיביות שלו? -לא נגד איראן או מדינה במרחק חצי-עולם מפה, זה בטוח.
אז באמת סליחה ומחילה על הגסות והבורות, (עכבר-יבשה שכמוני), אבל למה זה טוב בכלל?

למה זה טוב? כי יש ים ויש כוחות שאולי פעם יצטרכו לשנע אותם ולעשות איגוף אופקי ימי. וכי לרוב מדינות המעגל הראשון יש חופים ואתרי נחיתה מהים.
ברור שלנחיתה ימית יש חסרונות ברורים, אך גם יתרונות. לדעתי חשוב לשמר את היכולת הזו. שיהיה.
ישן 11-04-2007, 12:29
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
?
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "את הרעה החולה של הטיעון הזה שלך: טיפוח יכולת אווירית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי lior432
על חשבון כל היכולות האחרות, ראינו במלחמה האחרונה.

יכול להיות שדחפו לי משהו מקולקל בארוחת צהריים...אבל, איפה בדיוק ראית שאניאמרתי שחשוב לטפח את היכולת במחיר הזנחת הכיוונים האחרים??

חבר, יש הבדל תהומי בין "שימור" לבין "טיפוח א-סימטרי" ... אל תכניס לי מילים למקלדת...תודה.

ולעצם ההערה שלך-

אני משוכנע שהצבא הירוק, עם אותם תנאי התחלה שהיו בקיץ (אמלח,ציוד,סדכ) , בהנהגת פיקוד ראוי ודרג מדיני מבין עניין , היה מביא תוצאות מעולות (כמובן לאור המטרות)
אני מבין שנורא פופולרי ליבב ולהאשים את ח"א ( "רק בגלל שהצהובים מתדרכים על פלזמות (אגב, זה לא נכון) , לא היה מספיק ציוד בימחים ונדפקה כל הלחימה...")
אבל ,חברים, זה לא רציני.

שחר
ישן 22-09-2009, 01:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "ועכשיו בצה"ל רוצים לחדש את ההחפה של גבעתי"

לא בטוח שמדובר ביכולת החפת רק"מ. בהחלט יכול להיות שמדובר בהחפה קלה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-09-2009, 03:05
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "כן...קצת קשה להביא לחוף טנק..."

לא צריך להגזים - יש לא מעט מדינות שיש לה יכולת החפה של אמצעים כבדים: ארה"ב, בריטניה, איטליה, צרפת וכו'. העניין הוא שזה באמת ביג דיל - ספינת אם, כלי החפה וכו'...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 23-09-2009, 14:44
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הרחפות האלה של המרינס הן כלי נחמד מאוד,
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "זה בערך כמו שהצנחנים יגידו..."

שסוחב טנק או ארבעה האמרים ו\או פלוגת חי"ר, יורד מספינת אם ונע ליבשה במהירות של 80 קמ"ש או משהו כזה. יצא לי לראות הפעלה של כאלה במסגרת תרגיל משותף עם המארינס - מחזה מרשים בעליל. אז הטנק אולי לא "נוחת" (טוב, הוא לא PT-76...) אבל הכלי בהחלט "מנחית" אותו.
ולמעשה, גם ישראל הנחיתה טנקים - במבצע 'רביב' ובמלחמת של"ג.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 22-09-2009, 20:48
  AKAM AKAM אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.05
הנחיתה באוולי

כאחד שהיה שם עם כוח המסייעת של 890 .
לא היה לנו כל נסיון בסוג זה של לחימה,
ולמרות זאת עלינו על הנחתות בזיקים בלילה ללא שום בעיה
מיוחדת .
הנחיתה מהים לתוך הגלים היתה מפחידה אבל הים היה שקט
ואפודי ההצפה שהיו לנו נתנו תחושה של בטחון .

המרחק מהבת שבע לחוף היה קצר למדי ומייד עלינו עליו,
ירדנו מתחת לגשר מעל האוולי שהתחבר מהצד הצפוני של העיר
וניגשנו לכבוש את הבתים הסמוכים לגשר ולתפוס עמדות מגן עליו.

חווית הירי הראשונה עם הנחיתה בלילה היתה רקטת rpg שנורתה
על הטנק הראשון שניסה לעבור את הגשר לכיוון העיר.
איזה מזל, הרקטה עברה ישר מעליו בקשת והתפוצצה על הכביש.

היו גם מראות קשים ,קשים מאוד .

מנסיוני ההחפה כפי שקראו לה כאן לא דרשה למזלנו אימון מיוחד ,מזלנו כי לא התקילו אותנו על החוף,
ומגע האש הראשון היה על החוף במבואות העיר צידון.

akam
ישן 25-09-2009, 20:36
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01

לדעתי, החפה היא אחד התימרונים החשובים ביותר עבור צבא מודרני.
בנוסף לכל הדברים הנכונים שנכתבו באשכול הזה עד כה, אני רוצה לציין דבר חשוב מאוד שלא הוזכר כאן.

הים הוא ציר אספקה מוגן, טבעי ולכן חשוב מאין כמותו. פלישות יבשתיות רבות נעו לאורך חופים ונעזרו באספקה שהגיע אליהם בדרך הים. פלישה ללבנון תדרוש אספקה רבה, ציר אספקה מרכזי יהיה חייב להיות בדרך הים, וכך לחסוך את החסרונות והסיכונים של שיירות אספקה על משאיות או מסוקים. ככל שהפלישה עמוקה יותר וכוללת יותר כ"א, כך גדלה החשיבות של אספקה בדרך הים.

כנהוג, דוגמאות:
במהלך מבצע קוברה ולאחריו ולפני שחרור אנטוורפן, בעה"ב השיגו את מרב האספקה שלהם דרך נמלים קטנים ששחררו בדרכם לכיוון אנטוורפן.

המסע של שרמן לכיוון הים, לכיוון האספקה שלו והחורבן הכלכלי שהמיט על סביבותיו כולל שריפת אטלנטה.

בין אם מדברים על פשיטת קומנדו ארוכה, או פלישה מלאה, הים והיכולת לפעול על חוף האויב הן מרכיבים מרכזיים ביותר שאסור לישראל לוותר עליהם.
הייתי רוצה לראות חטיבת נחתים אמפיבית הכוללת רחפות, נחתות טנקים, טנקים אמפיבים ומשוריינים אמפיבים. כולל סיירת, על משאיות אמפיביות קלות. חיילים המאומנים בפשיטות מהים או ביסוס ראשי גשר מהים.

גם אם הייתי רוצה לראות בישראל נושאת מטוסים קטנה, אין בהן צורך בולט במלחמה מול סוריה, לבנון או מצריים. אלא רק במלחמה בסודן, איראן, או הטרור העולמי (הכוונה היא לעצור התארגנות מסוכנת במדינה עויינת כמו תימן או סומליה ספרד או ניו-זילנד).

יכולת החפה ואספקה מהים יכריח את האויב לפזר את כוחותיו מצד אחד, ומצד שני יממש את היתרון הצבאי הימי של ישראל. לחיל הים צריכה להיות יכולת אסטרטגית מקבילה לזו של חיה"א. של תקיפה ממרחקים, זרוע ארוכה ומבצעים רחוקים משטח המדינה.

ישן 04-03-2010, 21:38
  מייק אלדר מייק אלדר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.04

שיטוט לילי ברחבי האינטרנט העלה את שרשור עניין הנחיתה ואת ההודעה האחרונה: "שמייק לא יתעורר" (מי כתב את זה (:--}?) ובכן ידידיי, מייק תמיד ער - לא ינום ולא ישן שומר ישראל! אפשר לחשוב שמישהו יכול להסתיר ממני, או מכל אדם שמסתכל על נמלי ישראל, ועל הים הקרוב אלינו, את רכש הנחתות של חיל הים. המפתיע הוא שיש כאלו, בחיל הים ובמערכות ביטחון השדה, הסבורים שזה "סודי". בעבר סברתי שהם היו מטומטמים שעה שניסו להסתיר שאין נחתות, וכעת מנסים אנשי האיוולת הללו להסתיר את שיש כאלו ואת העובדה שנחתות אלו עוסקות, רחמנא לצלן, גם באימונים עם יחידות שונות שהס מלהזכירן (צנחנים, חי"ר, יחידות מקצועיות {מה שנקרא "מיוחדות") שריון ועוד). כמובן שאני כותב כאן שטויות שהרי הנחתות נרכשו כדי להעביר צוותי הווי מחוף לחוף וכדי לקחת מפקדים לטיולים בחו"ל....
לו שמעו בקולי, כפי שחזרתי ואמרתי, וכתבתי, לא היה יום אחד בלי נחתות, וכך היה נמנעים כמה בזיונות ומחדלים במלחמת לבנון 2, במבצעים בעזה וכיו"ב.
סברתי כי מפקדי החיל, שהיו קצינים צעירים עת פרשתי, יתגברו על האגו החיילי הדפוק וישמחו לשמוע ממני מעט מנסיון העבר. חשבתי שמפקד יחידת הנחתות החדש, שהיה בגן עת נחתנוי בלבנון, ישמח ללמוד משהו מדור העבר - ולא כך - הם לא למדו דבר והאגו ממשיך להכתיב את מעשיהם!
כל שנותר לי הוא לנצל בימה זו שבה נכתבו גם כמה דברים מעניינים ולאחל ללוחמי יחידת הנחיתה את מיטב ברכות ההצלחה ואת העצות הבאות:
1. דעו, קל להגיע לחוף (גם סטי"ל יכול לנחות...) אך צריך חכמה רבה כדי לצאת ממנו בשלום!
2. נחתת יכולה לעשות את שכל פלטפרומה צפה יכולה, אך לא כל פלטפורמה ימית יכולה להנחית כוחות. 3. אל תרכינו ראשיכם בפני מי שמפליג מהר יותר...
4. למדו מנסיון קודמיכם.
מיכאל (מייק) אלדר. מפל"ג 921 (1982)
ישן 05-03-2010, 15:02
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי מייק אלדר שמתחילה ב "[font=Verdana]שיטוט לילי..."

שמחתי להיווכח כימייק אלדר משתתף בפורום הזה. אני משוכנע שמאגרי הידע הבלתי נדלים שלו יכולים להעשיר את כולנו. כמי שנטל חלק במלחמת יום כיפור ומלחמת לבנון הראשונה, אני מאוד מעריך את פעולת ההנחתה שנעשתהבמלחמת לבנון הראשונה. מנגד, אני זוכר כי במלחמת יו"כ נעשו הכנות לצליחת מפרץ סואץ והנחתת כח שריון (של חטיבה 274?) מעבר למפרץ, ובכך לאלץ את המצרים לפזר את המאמץ שלהם גם לגזרה זאת - דבר שעשויה הייתה להיות לו גם השלכה חיובית על גזרת הצליחה. מנגד, ידוע שהכוחות בצפון זירת מרש"ל (חטיבה 274 הנ"ל וגדוד הסיור שלה-דב לבן-גד' 88) דולגו לגזרה המרכזית. חטיבת הטנקים פרסה במקום אוגדה 162 שצלחה את התעלה, לאחר שהשתתפה במאמץ להרחבת ראש הגשר ממזרח לתעלה, ואילו גד' 88 סופח לחטיבה 14.
שאלותי- לגבי המבצע במפרץ-
א. מדוע הוא בוטל?
ב. מה הסד"כ, הימי והיבשתי שהיה אמור ליטול חלק במבצע?
ג. מה הסיכונים שעמדו בפני כח זה?

סבורני כי ניתן גם לפתח דיון כללי בנושא האיגוף הימי בכלל ובמלחמת יום כיפור בפרט!

ישן 05-03-2010, 17:15
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי מייק אלדר שמתחילה ב "[font=Verdana]שיטוט לילי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מייק אלדר
...ובכן ידידיי, מייק תמיד ער - לא ינום ולא ישן שומר ישראל!...

...לו שמעו בקולי, כפי שחזרתי ואמרתי, וכתבתי, לא היה יום אחד בלי נחתות, וכך היה נמנעים כמה בזיונות ומחדלים במלחמת לבנון 2, במבצעים בעזה וכיו"ב...

...כל שנותר לי הוא לנצל בימה זו שבה נכתבו גם כמה דברים מעניינים ולאחל ללוחמי יחידת הנחיתה
את מיטב ברכות ההצלחה ואת העצות הבאות:
1. דעו, קל להגיע לחוף (גם סטי"ל יכול לנחות...) אך צריך חכמה רבה כדי לצאת ממנו בשלום!
2. נחתת יכולה לעשות את שכל פלטפרומה צפה יכולה, אך לא כל פלטפורמה ימית יכולה להנחית כוחות. 3. אל תרכינו ראשיכם בפני מי שמפליג מהר יותר...
4. למדו מנסיון קודמיכם.
מיכאל (מייק) אלדר. מפל"ג 921 (1982)

מייק שלום !

שמחתי לראות שהלהט שלך לא התקרר...

מיותר לציין שגם האמיתות בארבע העצות לא השתנו , כולל -לצערי הרב- סעיף 4 ,
שאינו Must אצל הצעירים/החדשים כפי שהיה צריך (בראייתי , לפחות) להיות...

ברוך הבא !

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:32

הדף נוצר ב 0.26 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר