לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-07-2007, 23:23
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
מידע שרידי בית ההבראה "ארזה" - רשמי ביקור (והרבה תמונות)...

מזה זמן רב אני מתכנן להגיע (וקודם כל למצא בכלל) אל המקום בו שכן לו במשך עשרות שנים אחד ממוסדותיה המפורסמים ביותר של קופת חולים של ההסתדרות - "בית ההבראה ארזה" אשר בפאתי הישוב "מוצא".

את המקום הזה פקדתי לאחרונה עוד כשהיה פעיל ושוקק חיים לפני כשלושים שנה להערכתי כשנסענו כל המשפחה כלאחר כבוד לבקר את סבא וסבתא אשר בילו שם את חופשתם השנתית כפי שהיה נהוג בשעתו (על פי הנהל המקובל היה להזמין מראש "תור לבית הבראה") .....
מאותו ביקור נותרו בזכרוני קטעי תמונות ומראות בלבד ביניהם הכביש המתפתל בין ההרים ומבנה גדול במיוחד עשוי מאבן עם הרבה ירק מסביב..... זה בעצם מה שיכל לזכור מי שהיה באותו זמן ילד בגיל "חד ספרתי" שבסה"כ נסע לבקר את סבא וסבתא לא?.....

החשק לבקר במקום נשכח זה עלה בי לפני כשנה לערך אז קראתי לראשונה באחד העיתונים כי המקום עומד שומם מזה למעלה מעשור ושיש כוונה למכרו לכריש הנדל"ן התורן ולהרסו לטובת עוד איזו "הרחבה" של שכונת מגורים כל שהיא.....
החלטתי שלפני שפיסת היסטוריה זו נמחקת מעל פני האדמה אני חייב לבקר בה ולהנציח מה שאפשר במצלמתי תוך "איסוף" של כמה שיותר זכרונות חדשים כדי שישארו אצלי וירעננו את הישנים......

יצאתי לי הבקר לכוון ירושלים לטובת נסיעת עבודה והחלטתי שאם לא היום אין לי מושג מתי תהייה לי הזדמנות נוספת ! לכן פניתי לי ימינה מכביש מס' 1 לכוון מבשרת ציון ומשם שמאלה לתוך מוצא המדהימה כשלעצמה , היות ולא זכרתי את הדרך עצרתי בסמוך לבית פרטי יפהיפה שם עסק הדייר בטיפוח גינתו ושאלתי אותו "איך אני מגיע למה שהיה פעם בית ההבראה "ארזה"?...
לאחר הרמת גבה קלה מצדו והתעשתות מהירה הסביר לי הנ"ל באדיבות כיצד למצא את המקום (מסתבר שלא הייתי רחוק כל כך) ולשם נסעתי...

בשלב מסויים מצאתי עצמי על כביש מתפתל שהיה נראה לי מאוד מוכר ותוך שניות הבחנתי משמאלי במבנים הנטושים שאותם אני מחפש !

תחנת אוטובוס עוד ניצבת במקומה מול שער הכניסה (האחורי כמדומני) נראה ששנים איש לא ירד או עלה בה....

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

החנתי את הרכב במפרצון שמול השער וחיש עברתי מבעד לגדר פנימה...
מצאתי עצמי עומד על כביש אספלט דהוי וצר המוביל כ 40 מטר לתוך מתחם סבוך וירוק אשר לא טופח מזה שנים רבות, תוך כדי הליכה הפנתי את מבטי ימינה והבחנתי במה שנראה כעמדת שמירה הניצבת בסמוך למה שנראה כמאגר/בריכת מים מלאכותית (התיחסות לעמדה ולמאגר תבא בהמשך)...

הגעתי לסופו של הכביש והנה אני עומד בככר גדולה ומימין חלקו אחורי של מבנה אבן מרשים שללא ספק נראה כמבנה ה"קדום" ביותר בשטח והמרכזי מבין שאר המבנים (שנראו מודרניים יותר וכיחידות מגורים /חדרי אירוח נטושים):

כמובן ששמתי את פעמי לעבר המבנה הזה כשבשלב מוקדם יחסית הבחנתי במספר שלטים שעדיין ניצבים במקום - אחד מהשלטים מספר במפורט את סיפורו של האתר הזה ולכן בחרתי שלא לשכתב כאן את כל ההסטוריה מחדש אלא להציג את תצלום השלט המדובר (בפסקה האחרונה התיחסות למאגר המים ולעמדת השמירה):

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

עצוב לא?...
חכו תיכף תראו עד כמה !...

אני ממשיך ללכת, עוקף את המבנה משמאל (שככל שמתקרבים אליו נראה יותר ויותר מרשים) והנה מראה חזיתו שנגלה לעיני:

לא יפהיפה?... לא מדהים?... אני חייב לציין שהתמונה לא ממש מחמיאה למבנה היות ובמציאות הוא גדול ומרשים בהרבה !
וזה אותו מבנה האבן שאני כבר פחות או יותר מצליח לזכור (והזכרתי בפתיחת דברי) !

אני מתקרב לכוון הדלת הראשית וניצב במעין לובי עגול ורק יכל לדמיין אותו שוקק חיים כמו שהיה בימיו היפים לפני שנים...
חיפוי העץ הדקורטיבי עדיין על קירותיו וצילמתי כמה תמונות של התקרה היפה כולל קצת מהשילוט שעדיין תלוי במקום:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מה ששבה את עיני מיד היה גרם המדרגות היפהיפה שבהמשך ה"לובי" - שימו לב למעקה העץ המדהים ! פשוט כאב לב !
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

עליתי למעלה לקומה הראשונה כשמימיני ומשמאלי שני מזדרונות ארוכים דרכם הגישה לחדרי האורחים:

החדרים - הסטנדרט של קופ"ח היה צנוע מאוד כנראה ...או אולי הדרישות של הישראלים לפני כמה עשורים?....
בכל אופן כל החדרים בהם ביקרתי היו על פי אותה תצורה/"שטאנץ" הכיור באותו מקום, המדפים זהים, המקלחת וגדלו של החדר! הכל אחיד להפליא !

מראה אל תוך החדר מדלת הכניסה (מימין ארון בגדים משמאל כיור ובהמשך חלל החדר עצמו) :

בקצה המזדרון יציאה למרפסת ממנה נשקף נוף נהדר של הרי ירושלים ואויר ששווה הכל !

עוד קצת פנינים של עיצוב של פעם...

ואת זה אתם זוכרים?...

לאחר כחצי שעה של שיטוט במבנה הגדול והמרתק הזה יצאתי והתחלתי ללכת חזרה לכוון הרכב שבחוץ אלא שבדרך אני הבחנתי משמאלי במבנה גדול שנראה על פניו כי שימש כמטבח המרכזי, לא נכנסתי לתוכו (כבר לא היה ממש זמן לכך) אך בין לשיחים שלא רחוקים ממנו הבחנתי במה שנראה מרחוק כערימת פסולת ישנה (שזה כבר דבר מרתק כשלעצמו)...
ניגשתי לכוון הערימה וזה מה שגיליתי:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מה אתם מזהים כאן רבותי?.....

נווו???................

עשרות עשרות רבות של בקבוקי שתייה ריקים של חברת "פרדס" חלקם בארגזים השייכים על פי הכיתוב לביה"ח "רימון" של קיבוץ גבעת ברנר (ביה"ח הזה עדיין קיים בכלל?)....
מיותר לציין כי מייד בחרתי לי מספר בקבוקים (בחרתי את הטובים שעדיין מודבקת עליהם התוית), הם יעברו מחר "טיפול" ופינוק ונראה אם נצליח לשחזר אותם...
אם כן - יהיו תמונות.
אגב - שמתם לב לארגזי העץ?... (לא משאירים פצועים בשטח.... ).

וזה היה הביקור שהיה !

ואם לסכם - אני יכל להגיד ולקבוע שמי שיחליט להרוס את המבנה המדהים הזה הוא בעיני משול לפושע !
לא פחות ולא יותר.

למה לעזאזל אי אפשר להפוך את הבניין הזה למוזיאון????...
תארו לכם מוזיאון המוקדש כולו להסטוריה של פרוזדור ירושלים הכולל בתוכו אולמות כנסים, תצוגות, תערוכות וכו'... !
מה יש? למה בארץ זה צריך להיות רק חלום?...

עצוב .

לבני.

הערה: לבקשת לבני, ערכתי את התמונות, כך שיופיעו בזווית שאליה התכוון המשורר.
מעבר לכך "לא נגענו"...
אורי
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-07-2007, 20:37
תחמושת בע"מ

adinax ......
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי adinax שמתחילה ב "יש הרבה אתרים המוסיפים כיתוב..."

אני באמת לא מצליח להבין את הכעס שלדעתי קצת חורג מעבר לפרופורציה...

הבנתי שפשעתי!
קיבלתי על עצמי את האחריות!
ואם זה לא היה ברור מדברי אז הנה גם הבטחה כתובה ש - להבא אשתדל שלא להחתים כל תמונה !

האם ה"סקילה" תחדל כאן או שזה עומד להמשיך ?...

בכל זאת נסעתי, צילמתי, כתבתי (וכתבתי שוב אחרי שההודעה נמחקה לי) באמת שהשתדלתי !
אז למה?...

חבל.

נ.ב - לצערי אני די בור בכל מה שקשור לתפעול המחשב ! מה לעשות...
האמן לי שאם היתה לי אפשרות להחתים את התמונות כפי שהן מוחתמות בדוגמא שהבאת הייתי שמח לעשות זאת אלא שכאמור לצערי אין לי כנראה את הכשרון לכך...
ובעניין ה"יוקרה" - אם זה באמת היה משיקולי יוקרה הייתי שולח את התמונות למישהו שיחתים אותן בשמי ולא בשם אתר "פרש" ע"ע התמונות שהעליתי בשעתו מהתערוכה האוירית בסינגפור (פורום צו"ב)...

לבני.

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 05-07-2007 בשעה 20:42.
ישן 06-07-2007, 11:55
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
אז עכשיו לא לבני אשם, אלא אנחנו? אי אפשר שכולנו נהיה זכאים?:)
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי adinax שמתחילה ב "[u]לקחת את זה כמה צעדים רחוק..."

הסיבה היחידה לאופצייה של החתמת תמונות היא כדי לוודא שמירת זכויות בעליהם. אתר פרש לא
מחזיק ולא חולם להחזיק, בזכויות על מה שהוא, כמובן, יצירה מקורית של הצלם.
הסיבה לכך שהחותמת היא באמצע, היא אמצעי הגנה, שלא אנחנו המצאנו: הדרך היחידה שמישהו
ייקח תמונה של לבני ללא רשותו, ויעשה בה שימוש, היא אם יוכל לבטל את סימן הזיהוי המחבר אותה
ליוצר ולבעלים שלה. כאשר החותמת היה בפינה, בעבודה של דקה בצייר של ווינדוס, אפשר לגזור את
החותמת ולהגיד ללבני שזו לא התמונה שהוא צילם, ולך תוכיח שאין לך אחות...
כאשר יש את החותמת שמראה היכן הועלו התמונות, קל נורא לראות מי העלה אותן, ולמי הן שייכות
(אחרי הכל, לבני הוא היחיד שהעלה לפרש תמונות מארזה, ותאריך העלתן ע"י לבני, שמור גם הוא,
כך שהעלתן מחדש, לא תזעור לגנב-בפוטנציה שיטען שהוא-הוא זה שהעלה אותן ראשון).

בקיצור, החותמת היא אמצעי שאנו נותנים לצלם בכדי שיגן על יצירתו. אין צל-צילה של חובה
להשתמש בחותמת הזו, ובוודאי שהיא לא מקנה לפרש כל זכויות על היצירה של הצלם. מעבר לכך,
כאשר ידוע מי היוצר, אפשר לפנות אליו ולבקש עותק "נקי" של יצירתו.

בקיצור, אני מבקש רחמים מביה"מ בשם האתר - כוונותינו טובות הן...
ישן 05-07-2007, 13:22
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
יפה! עם ריח של פעם.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "שרידי בית ההבראה "ארזה" - רשמי ביקור (והרבה תמונות)..."

הגברת לבני בקשה מחברי הפורום כי במידה ותשקל סגירת ביה"ח 'אליאנס' יוסתר הדבר מפניך - מחשש ותאסוף למזכרת מספר צמיגי משאית [רמזת לה כי יש מקום ליד הסוסיתא הישנה שאתה שומר בסלון]

הבלוי השנתי בבתי ההבראה ההסתדרותיים היה מעבר ל'בקור במלון'. היו בו את הפשטות ותחושת השוויון והבטחון הכלכלי / חברתי מחד - ואת התככים של רשימות ההמתנה של הועדים והשבוצים לבתי ההברה היוקרתיים מאידך.

לעניין חותמת פרש - אני דווקא בעד. תאר לך עדי כי לבני של הדור הבא יוכל לספר לכולם בהתרגשות: "בחיפוש במחסן הכוננים הישנים איתרתי מחשב ובו תמונות עם חותמת 'פרש' - לקחתי את ה XP ואת המסך הירוק הבייתה ואנסה לנקות אותם מהאבק והגריז"

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 05-07-2007 בשעה 13:32.
ישן 05-07-2007, 15:39
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
ארזה זה מקום היסטורי עבורי - תמונות מעבודת שורשים של אחותי מכיתה ז'...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "שרידי בית ההבראה "ארזה" - רשמי ביקור (והרבה תמונות)..."

אני כותב אחותי, שכן היא עשתה את כיתה ז' שלוש שנים לפניי, וכשהגיע תורי להכין פרוייקט זה,
גיליתי לשמחתי שיש לנו, במקרה, בדיוק אותם שורשים...
בעבודת השורשים למדתי לראשונה שארזה היה המקום האהוב ביותר בארץ, על סבתי ז"ל. מסתבר
שזה היה המקום היחיד, בו מצאה פרחי לילך, שגדלו באופן טבעי, כפי שהיה במחוזות ילדותה
בוורשה. היא ברחה משם מזרחה בגיל 20, עם בעלה-לעתיד (שהיה בן 21), בספטמבר 1939.
ממשפחתה לא נותר שריד (חוץ מאשתו של של בן דוד שלה, שחיה בפלורידה ואני חושב שהיא
מתקרבת למאה...), והמקום היחיד בארץ שבו הצליחה למצוא פרחים אלה, היה בארזה, ולכן
הקפידה להגיע לשם מדי פעם.
.
ישן 05-07-2007, 21:37
  illi illi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.03
מר לבני כתמיד מפתיע

אהלן

מר לבני, המבנה היפייפה הזה קראו לו : הבית הלבן , כנראה בגלל הדימיון (הפרוע) של הפולנים שארזה היתה מעוזם אחת או פעמיים בשנה ואדריכלו היה מר ברלין , אדריכל שבניניו עומדים עדיין נדמה לי שהבית אשר שופץ לא מזמן ברחוב מאז"ה בתל אביב מול רחוב יבנה , גם שלו והיה בבעלות אחד מבני משפחתו

בתמונה האחרונה גם רואים חתיכת היסטוריה , הרי אלו ה"בוקסות" לאריזת פרי הדר דאז . מעניין אם ריח נייר העטיפה של הפרי עדיין דבוק בבוקסה . סתאאאם .

מעל לכל שכחת לציין את הארז/ברוש שהרצל נטע שם ומשום כך קראו למקום ארזה . לאחר מספר שנים בן בליעל כרת אותו באישון ליל .

אכן מקום שהיה לתפארת . כל הכבוד לך !!!!

בברכה

illi
ישן 06-07-2007, 17:44
צלמית המשתמש של The_Merlin
  משתמש זכר The_Merlin The_Merlin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.02
Follow me...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "הרבה נוסטלגיה"

'שבע אחיות' זה כביש. שיורד ממוצא הקטנה למוצא עילית, כביש מקביל לכביש מס' 1 מתל אביב לירושלים. הכביש הצר עם שבעה סיבובים קשים לנהיגה נסלל עוד בתקופת שלטונם של הבריטים. המנהדס שסלל אותו היה דווקא סקוטי חולה געגועים לארצו ולביתו. כשסיים לסלול את הכביש, הביט בנחש השחור המפותל, מצדדיו עצים ירוקים וגם תהום קטנה, זיכרונות מבית אמא הציפו אותו והוא נזכר שליד מקום מגוריו בסקוטלנד הרחוקה, יש מקום דומה וקוראים לו 'שבע אחיות'.
http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-850689,00.html

חיפשתי seven sisters בסקוטלנד ולא מצאתי. מאידך - יש המון מקומות שנקראים כך באנגליה וככל שהבנתי, שבע אחיות שמה באנגלית של קבוצת כוכבים העגלה הגדולה או הפלאידות.

מסתבר שהתשובה נמצאת דווקא בכתבה ב ynet ולא הייתי צריך להרחיק ולנדוד:
..." סדרה של שבע גבעות עם פארק יפה נמצאים בבריטניה, בין איסברון וסיפורד. מספרים שגם בקליפורניה יש מקום עם סיבובים דומים, שנקרא 'שבע אחיות' ואתר אינטרנט בשם הזה שופע מקומות וספרים..." אז גם אם לא בהכרח בסקוטלנד - עדיין יש גרעין אמת בסיפור על משמעות שמה של הדרך.
ישן 08-10-2011, 18:47
  משה פרנק משה פרנק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.08
שתי הערות: כביש 7 אחיות והעצים של הנשיאים
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי The_Merlin שמתחילה ב "'שבע אחיות' זה כביש. שיורד..."

כביש שבע אחיות הוא השם הרישמי (יש שלט עם השם בתחילת הרחוב) של הכביש היורד ממבשרת ציון למוצא. יש בו 9 עקלתונים. 7 זה סתם שם שלקוח ממיתולוגיות שונות בעולם
האחרון שנטע עץ ליד הברוש (להלן ארז) של הרצל הוא ארז נבון, הבן של יצחק נבון. היה נוהג שכל נשיא נוטע עץ במקום ההוא, נוהג שנפסק אחרי נבון.
העצים נמצאים על השביל הראשי שהוביל מהבנין הראשי אל כביש מס. 1. יש שם שביל בטון, דוקא די מטופח, שהולך מהבנין הראשי באופן כללי צפונה.
בשלב האחרון שלו היה כאן בי"ס למקצועות התיירות. בעתיד תהיה פה מפלצת עם מאות יחידות דיור, בלי כבישי גישה וחניה, ואז אולי יהרסו גם את החוויה של הנסיעה בכביש 7 אחיות.
ישן 30-07-2007, 17:51
תחמושת בע"מ

בן 11?... לא ממש .....
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי MTV שמתחילה ב "אל תדאג,רוב האזור נחרש...כמו..."

האמת - כשהייתי בן 11 נהגתי לשוטט המון באיזור שבו ממוקם היום קאנטרי דקל ופארק הירקון !
האיזור היה פראי למדי (לפחות בעיני ילד בן 11) עם צמחייה רבה ובחורף וקצת אחריו אפילו היתה באיזור ביצה שלא התייבשה במשך כמה חדשים שם נהגנו לחפש כל מני חיות...
אני מניח שבמבנים הנטושים שהיו שם (אחד מהם הוא עדיין תעלומה עבורי) הסתובבו כל מני טיפוסים מפוקפקים אך אני חייב לציין שממש לא היינו מודעים לנרקומנים ו"באנגים" באותן שנים ולכן גם לא ממש חששנו מכך !

אגב - היו באיזור אפילו בדואים.

היום לצורך העניין עוברים במקום נתיבי איילון...

בעניין "המחצבה" - אני מבין שאתה מתכוון לאיזור דרום מבשרת לכוון צובה?..
זה אחד האתרים הבאים בתור אצלי...
ישן 08-09-2007, 06:25
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
השלמות לתולדות ארזה
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי MTV שמתחילה ב "היום הייתי בארזה.חמש דקות..."

כמה סיפורים קטנים על ארזה:

את הארז שלו הרצל נטע למחרת האי-פגישה עם הקייזר. הוא היה מדוכדך ומאוכזב, וכדי להתאושש הוא ביקר אצל ברוזה, במוצא. ברוזה היה זה שהציע לו לעלות להר, והם יצאו לעלות את הקסטל בשיירה קטנה - ברוזה, משפחתו, כמה חברים מהמושבה, הרצל, ונער מוליך חמורים. כשברוזה שם לב שקצב נשימותיו של הרצל נעשה בלתי סדיר, הוא הציע לו לעלות על אחד החמורים.
הרצל, צנוע שכמותו, סירב, באמרו " אם ארכב על החמור, הרי מיד יגידו - הנה בא מלך המשיח".

לאחר מותו של הרצל, הברוש שנטע שם הפך להיות קדוש. הישוב נהג לעלות אליו לרגל, ולקשור סרטים לענפיו. הוא נגדע במהלך מלחמת העולם הראשונה ע"י תושבי הישוב הערבי הסמוך, וקבוצה של צעירים מתלמידי הגמנסיה התגנבו בלילה, בסכנת נפשות, כדי להציל את העץ הגדוע. הם הביאו אותו לגמנסיה, על מנת להניף איתו את הדגל הישראלי לכשתקום מדינה עצמאית, אך מישהו טעה ושרף אותו בל"ג בעומר, כמה שנים אחר כך.

הגדם, מה שנשאר מהעץ, התקדש אף הוא, ומכאן הנוהג שכל נשיא שותל לידו עץ משלו. את הגדם כיסו בקופסת זכוכית עבה, וכדי להגן עליה כיסו אותה בסורגי ברזל עבים עוד יותר. עץ האורן הסמוך תרם לקופסה את שכבת ההגנה האחרונה, ואם תרצו - אעביר לכם תמונות של זה. מ-ח-פ-י-ר!

כראוי לאתר קדוש, השטח נרכש ע"י הסוכנות, שהעמידה אותו לרשותם של סגל ההוראה באוניברסיטה העברית, לבניית בית הבראה. הסתדרות העובדים הכללית, מיסודו של קצנלסון, רכשה מהם את האתר, לאותה מטרה. ברל, שאהובתו האמיתית וחברתו הטובה (ולא אשתו) נפטרה מקדחת, החליט להקים לזכרה את בית ההבראה. הוא קרא לו על שמה - בית ההבראה ע"ש שרה שמוקלר. הוא גם דאג להקבר לידה, בינה לבין אשתו, בכנרת.

את הכסף לבניית בית ההבראה ברל גייס ישירות מהחלוצים: החבר'ה שסללו את כביש צמח המפורסם, העבירו את כל שכרם לבניית בית ההבראה. ואחר כך הם גם בנו אותו בהתנדבות, על סמך תכניותיו של יוסף ברלין, ב-1924. על ברלין יצא בשנה שעברה ספר מרתק: הוא בנה המון בת"א, החליף כמה סגנונות, ובעצם היה כמעט היחידי מבין האדריכלים היהודים בארץ שבנה בסגנון ארט-דקו, הסגנון של מיאמי ושל גורדי השחקים במנהטן.

אחרי שחיים רמון פירק את ההסתדרות, נמכרו כל נכסיה, בחבילה אחת גדולה, לחברת הכשרת הישוב (נמרודי), לרבות ארכיוניה, שהצטרפו לאלה של חברת הכשרת הישוב המקורית. הכל בידיהם, שמור ומוסתר. הכשרת הישוב קדמו תכנית להקמת שכונת מגורים בשטח בית ההבראה, תוך שמירה על המבנה של ברלין. התכניות נתקעו במערכת הרבה שנים, ובינתיים השכירה הכשרת הישוב את השטח לישיבה חרדית מארה"ב, שבסוף ברחו ולא שילמו.

באחד מביקורי באתר, נפגשתי עם ראש הישיבה. סיפרתי לו על הרצל, ועל ברל, ועל שרה שמוקלר, ועל החלוצים, ועל המבריאים, והוא חייך חיוך קטן של נצחון ואמר: ועכשיו יש כאן תורה. הרגשתי מובס, בשם הציונות כולה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:49

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר