לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 19-02-2005, 15:31
צלמית המשתמש של Rutasashi
  Rutasashi Rutasashi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.10.04
זהב...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דור שמתחילה ב "שאלה על היתוך"

זהב הוא חומר שמספר הפרוטונים שלו הוא לא זוגי (79 אני חושב)

מספר הפרוטונים בחומר מסויים קובע איזה חומר הוא יהיה. למימן פרוטון אחד ולהליום 2 פרוטונים.
אם אתה "מחבר" מימן עם מימן אתה הופך אותו להליום ("חיבור" 2 הפרוטונים ביחד).

ע"י חימום יסוד מסויים אתה לא יכול להפוך אותו לזהב משום שמספר הפרוטונים בזהב לא זוגי, כלומר אם תחבר שני יסודות תקבל יסוד חדש עם מספר כפול של פרוטונים, ומספר כפול זה תמיד זוגי.
אתה יכול לחבר 2 יסודות של דברים אחרים אבל אז זאת מלאכה מסובכת יותר, נגיד אתה מכין תערובת של מימן ופלטינה ואתה מחמם אותה כדי ליצור זהב, אתה צריך ל"היזהר" שהמימן לא יהפוך להליום קודם ולא יווצרו כל מני יסודות אחרים....

לחבר מימן עם מימן ולקבל הליום נותן אנרגייה ולא צורך אנרגייה, ככה שההיתוך נותן יותר אנרגייה ממה שהוא צורך, זה גם מה שמתרחש בשמש, הלחץ שיוצר כוח הכבידה גורם למיזוג אטומי מימן, הפיכתם להליום ודרך זה גם קבלת אנרגייה, האנרגייה נוצרת לפי מיטב הבנתי בגלל שהמסה של הפרוטונים כשהם חלק מהליום יותר קטן מהמסה שלהם כשהם חלק ממימן, אין לי מושג למה...

באטומים כבדים לעומת זאת (כאלה עם הרבה פרוטונים) ההפך הוא הנכון, מיזוג של שני אטומים צורך יותר אנרגייה ממה שמקבלים ולכן בכורים אטומיים מפרקים אטומים כבדים כדי לקבל אנרגייה.

הרעיון הכללי הוא שבכל מקרה מאוד קשה להפוך פלטינה לזהב (צריך למזג אותה עם מימן... ואני לא יודע כמה פשוט זה...) או בכלל לייצר זהב מיסודות אחרים כי פשוט אי אפשר להשתמש ביסוד אחד אלא צריך להשתמש בכמה ולדאוג שמה שאנחנו רוצים שיקרה יקרה. בנוסף אני לא יודע אם זה נותן אנרגייה או רק צורך המון אנרגייה בכל מקרה זה לא יהיה קל, אם זה נותן אנרגייה, זה עלול לעשות פיצוץ, כניראה לא רציני כמו מימן אבל עדיין פיצוץ חזק, וגם יהיה צריך איזה אנרגייה התחלתית שכניראה תהיה גדולה מאוד. אם זה צורך אנרגייה זה בעייה רצינית, יהיה צריך כניראה לפוצץ פצצת מימן רק בשביל לקבל את האנרגייה המספיקה וזה כבר בעייתי....

(אשמח אם מישהו יתקן אותי או יחדד את דברי)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 19-02-2005, 20:00
צלמית המשתמש של Kill-Machine
  Kill-Machine Kill-Machine אינו מחובר  
מנהל פורום חומרה

חבר מתאריך: 27.05.02
לדעתי זה בלתי אפשרי...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דור שמתחילה ב "שאלה על היתוך"

אני רק מעלה כאן השערות, אם מישהו יכול להפריך/לחזק אותן אשמח לדעת יותר.

לדעתי התהליכים הגרעיניים המתרחשים בשמש שלנו ובכוכבי שבת אחרים בגלקסיה וביקום בכלל מתרחשים בחומרים מימן והליום מכיוון שמבחינה הסתברותית בלתי אפשרי להפוך יסודות יותר כבדים (לזכור - מימן והליום הם יסודות מספר 1 ו-2 בטבלה...) ליסודות כבדים אחרים. בלתי אפשרי מבחינה הסתברותית, גם אם נשקיע כמות אינסופית של אנרגיה, לעבור בין יסודות כבדים כי יש צורך בסידור כמות יחסית גדולה של פרוטונים ונויטרונים בגרעין. לעומת זאת, בריאקציות גרעיניות בשמש, מימן יוצר הליום בתהליכים די פשוטים, אחרי הכל - הריאקציות כוללות חלקיקים בודדים... המימן הוא בעל פרוטון אחד ואלקטרון אחד, הליום הוא בעל 2 פרוטונים, 2 נויטרונים ו 4 אלקטרונים...

שים לב - יש הבדל בין הפיכת יסוד כמו פלטינה לזהב לבין הפיכת גרפית ליהלום... גרפית ויהלום הם שתי צורות של אותו היסוד - פחמן, שתי צורות שונות של גבישים. לעבור מאחד לשני זה בסה"כ שינוי מבנה הסריג, אין שום צורך בשינויים ברמה האטומית. עושים זאת על ידי, אם אני זוכר נכון, חימום החומר להתכתו והפעלת לחץ עצום עליו (על הגרפית הכוונה) כדי להכריח את האטומים להסתדר במבנה של סריג יהלום.

ה"תיאוריה" הקטנה שלי נשמעת די הגיונית מבחינתי, מחכה לאישורים/הפרכות

עריכה:
זה מופנה ל Rutasashi:
תהליך הפיכת המימן להליום בשמש:
4 אטומי מימן מתמזגים ליצור הליום, כאשר התהליך הנ"ל פולט 26.7 מיליון אלקטרון וולט של אנרגיה.
תהליך הפיכת המימן להליום בפצצת מימן:
א.1. שני אטומי דאוטוריום (דאוטוריום הוא איזוטופ של מימן בעל נויטרון אחד ופרוטון אחד) מתחברים ויוצרים He3 (אין הכוונה לשלושה אטומי הליום, אלא אטום הליום בעל שני פרוטונים ונויטרון אחד), נויטרון אחד ו 3.3MeV אנרגיה.
ב.1. הליום3 מתחבר עם דיאוטוריום ויוצר הליום (רגיל), נויטרון ו 18.3MeV אנרגיה.

סה"כ: 21.6MeV אנרגיה.

אופציה שניה:
א.2. שני אטומי דיאוטוריום יוצרים טריטיום (עוד איזוטופ של מימן עם שני נויטרונים ופרוטון) , פרוטון ו 4MeV אנרגיה.
ב.2. טריטיום מתחבר עם דיאוטוריום ויוצר הליום (רגיל), נויטרון ו 17.6MeV אנרגיה.

סה"כ: 21.6MeV אנרגיה.

The only certainty in life is that there are no certainties.

נערך לאחרונה ע"י Kill-Machine בתאריך 19-02-2005 בשעה 20:12.
ישן 20-02-2005, 01:14

תודה על ההסבר המפורט :)
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Kill-Machine שמתחילה ב "לדעתי זה בלתי אפשרי..."

לא באמת חקרתי את זה, וניראה שאתה צודק בקטע האחרון. (פשש, כל האנרגיה הזאת מרק אטומים בודדים)

אבל בקשר לחוסר האפשרות לייצר יסודות כבדים יש סתירה במשפט הזה עצמו...

קיימים יסודות כבדים נכון? => הם נוצרו באיזה שהוא שלב.
בכל מקרה בסופר נובות ושמשות ענק נוצרים חומרים כבדים
השמש שלנו "ייצרה" את כדור הארץ, הליבה של כד"א היא עשוייה מברזל (החומר הכבד ביותר שהשמש שלנו מסוגלת לייצר) כל שאר החומרים הכבדים יוצר מברזל שקיימים על כד"א מאיפה הם? אז הרוב סבורים שהם הגיעו מסופר נובות רחוקות ע"י אסטרואידים לפני המון זמן (קשה לי לדייק בזה).
כן הזהב, ואפילו הפלוטוניום הם תוצרים של נחיתת אסטרואידים על גבי כד"א בראשית חייו.

ישן 01-03-2005, 23:47

אתה צודק ברוב מה שאתה אומר
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי didiforsher שמתחילה ב "הבהרה"

בערך 90 (ומשהו) אחוז מהתגובות בשמש הם היתוך של מימן לייצור הליום (מה שבאמת מקנה לשמש את צבעו הצהוב), אולם ההליום שנותר גם הוא מותך, וזה גם ממשיך הלאה עד לברזל.
השמש נותנת ספקטרום רחב של אור ולא רק צהוב (אתה יודע שאתה צריך להיזהר מקרינה אולטרא סגולה שמגיעה מהשמש, החום מועבר בעיקר בצורת אור אינפרא אדום, אתה יודע שהאטמוספרה (והמגנטיות של כד"א) מונעות כניסה של הרבה מהספקטרום המסוכן, והאור שאנחנו מקבלים מהשמש מאפשר לנו לראות את הכל ב"צבעוני" ועוד, זה לא נכון להגיד שהשמש רק צהובה.

(מה זאת אומרת "להתניע את השמש"? הלחץ שהמימן שרוי בו גורם לחיכוך שלו עם עצמו ומיזוג, השמש מונעת ע"י עצמה)

ההיתוך הוא לא הולך בצורה "מסודרת", קודם כל מסיימים את כל המימן, אחרכך מתחילים את ההליום, אין שום סיבה שזה יהיה ככה, גם ההליום שרוי בלחץ שמספיק לו בשביל להיות מותך.

נערך לאחרונה ע"י Rutasashi בתאריך 01-03-2005 בשעה 23:52.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:55

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר