לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-03-2008, 12:08
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
צפי ופיפי הייתי באיזור...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עורב אחד שמתחילה ב "21 למרץ - לא רק יום השוויון האביבי"

מה שזכור לי שהיה יום שרב כבד מאוד. מפקד המבצע היה גורודיש ז"ל.
היתה המלצה לדחות/לבטל בגלל עומס החום הנוראי אך גורודיש סרב.
כאשר החלה הפעולה ענן אבק נראה למרחוק וכל הירדנים ברחו בחושבם שכל צבא ישראל עולה עליהם...
חוץ משריפת כמה אוהלים לא היה שם דבר.
הקוריוז בכל הארוע היה שטנקיסטים קפצו מהשריון בעוזבם את הכלים הלוהטים ושתו מים בנאת המדבר המקומית.
פתאום הופיע גורודיש וראה את לוחמי צהל משקשקים במים ושותים, שלף את אקדחו וצעק:
"בשטח האויב אתם מפקירים נשק וכלים..."
אפילו גמל לרפואה לא נראה בשטח האויב.......

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-03-2008, 13:18
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
גופות חללים לא בדיוק ננטשו באופן שמשתמע
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי מאצו פיצו שמתחילה ב "אני קצת מתפלא על כך שאדון..."

מדובר (במקרה של הלוחמים שנותרו נעדרים עד היום) על אנשי צוות טנקים שככל הנראה שרידיהם נשרפו בטנקים.

אחד הטנקים האלה הושמש במסגרת צבא ירדן. לאחר חתימת הסכמי השלום נעשו מאמצים נוספים לאתר מקורות אודות גורל הגופות ולמיטב זכרוני הגיעו למסקנה שהן נשרפו כליל ושהירדנים כלל לא היו מודעים לקיום השרידים.

אגב: במגרת הנוסטלגיה הרומנטית של פוסט הסכמי אוסלו והשלום עם ירדן, יצא סיור לוחמים במיל' לכראמה (בדיוק כפי שהגיעו לוחמי לגיון במיל' לגבעת התחמושת) ואני חושב שאפילו הופק סרט. ערפת, כשנשאל אודות הקרב והאופנוע, הכחיש מכל מכל את סיפור הסתלקותו ע"ג אופנוע.

ישן 23-03-2008, 08:54
  מאצו פיצו מאצו פיצו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.07.07
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "[QUOTE=ziv.harel]מי אמר..."

עובדה שאינה ניתנת לערעור היא שטנקים נותרו תקועים בבוץ וגופות חללים לא הובאו לקבורה. דומני שמבחינה צבאית טהורה, אי אפשר לראןת במבצע כרמה משום כישלון צבאי. עובדה היא שהלגיון הירדני ספג אבידות קשות ביותר, למרות עדיפותו מבחינת השטח. הבעיה מבחינת צה"ל ועם ישראל, אשר פונקו בנצחון המכריע של ששת הימים, שגם צה"ל סופג אבידות, ומאבד כלים, אשר נתפסים ע"י האוייב.
מבחינת הפיקוד הישראלי, נתפסה הפעולה ככשלון, כיוון שהביצוע לא תאם את התכנון. גם החילוץ והפינוי נתפסו ככשלון צורב, ונראה שמכאן ועד חיכוכים בפיקוד- קצרה הדרך. לי לא ידוע על הדחתו של עוזי נרקיס- שנחשב באותם ימים, אבל נראה שבן צדף הינו מקור מוסמך דיו.
ישן 21-03-2008, 16:35
צלמית המשתמש של האזרח

לפי האתר של IDF
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "ראה..."

לפי הציטוט....

היה מ"מ ומפקד מוצב "תל דן" בתקריות אש עם הכפר הסורי "נוחיילה". במלחמת "ששת הימים" היה מ"פ בגדוד עשת בחטיבת עוצבת הסער בכיבוש מוצבי צומת רפיח, מערך הג'רדי, פאתי אל-עריש, ביר לחפן וביר גפגפה. בשנת 7691 היה מפקד גזרת ה"מזח", והשתתף בתקריות האש שהיו ב- 14-15 ביולי 1967במקביל למבצע "כארמה" כבש כמ"פ עם פלוגת טנקים נוספת, את הכפרים "צאפי" ו"פיפי" בדרום ים המלח לצורך טיהורן ממחבלים.

אני ממש לא זוכר, היו גם כוחות שיריון ולא היה מדובר על 74 הרוגים לאויב, רק פוצצו כמה מבנים של משטרה נטושה.
נראה לכם שלא היו בכלל נפגעים אצלנו ולאויב 74 הרוגים...!!!
אולי שווה לבדוק גם באתרים של חיל שיריון.אני זוכר שהיה יום חם מאוד, אבל מתי???

ישן 21-03-2008, 16:43
צלמית המשתמש של האזרח

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "ומה עם זה? באותן שעות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
ומה עם זה?

באותן שעות השלימו כוחות שריון בפיקודו של אלוף-משנה אורי בר-און וכוח צנחנים מוטס מגדודו של סגן-אלוף צבי ברזני את הפשיטה על בסיסי המחבלים בדרום ים-המלח. הכוחות השלימו את המשימות במהירות בשל ההתנגדות המעטה של האויב, והסבו למחבלים ולירדנים אבידות רבות. כוחות הפשיטה פוצצו 3 תחנות-משטרה, וכן מיתקנים ובתים, ששימשו את המחבלים. 74 מחבלים וחיילים ירדניים נהרגו בפעולה זו וכמה עשרות נישבו. לצה"ל לא היו אבידות.

המקור:http://www.zanhanim.org.il/Info/hi_show.aspx?id=32431

"כח צנחנים מוטס...." איך הם הגיעו לאיזור בחום הנוראי ששרר?
אני מצטער לא זוכר דבר, ושהיו 74 הרוגים לאויב...ללא אבדות שלנו

ישן 21-03-2008, 17:14
צלמית המשתמש של האזרח

לא יודע מי השתתף בכוחות שלנו...
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "צריך רק לחפש באינטרנט. גוגל..."

אך מה שכתוב שנהרגו 74 מחיילי האויב ועוד כמה עשרות נלקחו בשבי, ללא כל אבדות אצלנו זה ממש נראה לי הזוי.
אני רק מקווה שאף אחד לא קיבל איזה צל"ש על כיבוש מקומות נטושים...
אולי אספו כמה בדוים מסכנים אשר לא הצליחו להמלט.
זה אולי מסביר מה שקרה בכראמה, אז יש כאן מה שנקרא תיקו...
לא הצלחנו בכראמה אז הצלחנו בסאפי ופיפי, נשמע לכם מוכר ???
אולי יש למישהו עיתונים ישנים מאותה תקופה. הכנסת אותי לאמביציה. אולי גם כאן צריך איזו וועדת חקירה קטנה.

ישן 22-03-2008, 00:23
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "--- בחמ"ן..."

אבא שלי היה בחה"ן צנחנים והשתתף בפעולה בצאפי ופיפי. אני אנסה לשאול אותו מחר קצת פרטים, ולסגור לך את נושא הנפגעים.

אגב, לפי מה שכתוב באתר הצנחנים היה מזג אוויר חורפי ביום הפעולה בכראמה ובצאפי, כך שנראה לי שאתה מדבר על פעולה אחרת.

ציטוט:
הנחיה אחרת קבעה, כי הפעולה תתבצע ב-21 במארס 1968, למרות מזג-האוויר החורפי והגשמים, שירדו באותה תקופה והפכו את האדמה בוצית.
מפקדת הבקעה בפיקודו של רפול קיבלה במבצע זה את המשימה להשתלט על האיזור של גשרי אלנבי ודמייה, שנועדו לשמש אזורי-פריצה עיקריים של כוחות השריון והצנחנים.
בלילה שקדם לפעולה התקדרו השמיים שוב מעל הבקעה וגשם החל יורד. עם שחר, 21 במארס 1968, השתלטו כוחות צנחנים מחטיבת הבקעה על גשרי אלנבי ודמייה. יחידה של חיל-הנדסה החלה בהקמת גשר ביילי מעל גשר עבדאללה, אולם נקלעה תוך זמן קצר להפגזה של הארטילריה הירדנית, שביקשה לסכל את הנסיון.
אותה עת היתה סיירת הצנחנים בפיקודו של מתן וילנאי באוויר, ערוכה לנחיתה במבואותיה המזרחיים של העיירה כראמה, כדי לחסום את דרכי המנוסה של המחבלים.
על פי התכנון עמד מטוס-קרב מסוג "אוראגאן" להטיל כרוזים מעל העיירה כראמה דקות מספר לאחר שאנשי הסיירת של מתן יתפשו עמדות בצירי הכניסה והיציאה של העיירה.
מזג-האוויר החורפי גרם תקלות בלתי-צפויות. המסוקים המריאו בזמן שנקבע, אולם תוך כדי טיסה הסתבר כי עננים מכסים את גב ההר ומקשים על נתיב הטיסה. מפקד הטייסת הודיע למתן וילנאי, כי אין ברירה: חייבים לחזור הביתה. מתן התעקש והבהיר למפקד הטייסת, שהוא אינו חוזר הביתה אפילו יתהפך העולם. מפקד הטייסת החליט להמשיך במבצע והורה לטייסים לעלות לגובה רב, כדי לחלוף מעל שכבות העננים, שכיסו את הרכסים.
http://www.zanhanim.org.il/Info/hi_show.aspx?id=32431

נערך לאחרונה ע"י צנחן1 בתאריך 22-03-2008 בשעה 00:30.
ישן 22-03-2008, 02:03
צלמית המשתמש של האזרח

עדיין משהו לא מסתדר לי...
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אבא שלי היה בחה"ן צנחנים..."

[QUOTE=צנחן1]אבא שלי היה בחה"ן צנחנים והשתתף בפעולה בצאפי ופיפי. אני אנסה לשאול אותו מחר קצת פרטים, ולסגור לך את נושא הנפגעים.

אגב, לפי מה שכתוב באתר הצנחנים היה מזג אוויר חורפי ביום הפעולה בכראמה ובצאפי, כך שנראה לי שאתה מדבר על פעולה אחרת.[/QUOTE

שלא היו טיסות ומצד שני כתוב באתר הצנחנים שהיה כח מוסק...(ראה ציטוט)
ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
ומה עם זה?
באותן שעות השלימו כוחות שריון בפיקודו של אלוף-משנה אורי בר-און וכוח צנחנים מוטס מגדודו

אני אחפש מה היה באמת, קשה לי לקבל שעד כדי כך אני כבר מזייף...

ישן 22-03-2008, 08:12
צלמית המשתמש של benihartmann
  benihartmann benihartmann אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.06
אבידותינו ואבידות האויב בכראמה
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "לא שוכחים את מבצע כראמה, פשוט..."

אני מתבסס על הספר " שבע את החטיבה " משנת 2006 , עמודים 75- 78 . ועל הספר " בני -

קשת " מ 1998 עמודים 277-276.

אבידות כוחותינו : 28 הרוגים כולל 2 חילי צ.ה.ל. הנעדרים עד היום . ו 90 פצועים.

בשטח הושארו 4 טנקים ישראלים ,

2 שיריוניות A ML ,משאית וגיפ'. ( אני מעריך שהם פוצצו בכדי שלא יוכלו לשמש את האויב.)

7 טנקים נפגעו קשה אך חולצו ו 12 מטוסים שלנו " נפגעו" . מהם מטוס אחד הופל אך טיסו ניצל והועבר לישראל.

לצבא ירדן היו 84 הרוגים,250 פצועים וארבעה שבויים.(לפי ספר חטיבה שבע לצבא הירדני היו 25 הרוגים ).

למחבלים 156 הרוגים ו 128 מחבלים נפלו בשבי. בקרב הושמדו 31 טנקים ירדנים

מסוג פאטון M48 A1. מסתבר שהיה קרב שיריון קשה וגם קרבות אוויר.

כפי שאני מסיק מהנתונים, הקרב לא היה הצלחה מזהירה.

אך כך זה במלחמות , יש קרבות מוצלחים ויש פחות מוצלחים.
ישן 22-03-2008, 22:57
  עורב אחד עורב אחד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
קרב מוצלח או לא?
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי benihartmann שמתחילה ב "אבידותינו ואבידות האויב בכראמה"

לא הבנתי מתגובתך (ספירת הגוויות) אם זה היה קרב מוצלח או לא ? יחס אבדות הטנקים מראה לכאורה קרב די מוצלח. יחס האבדות בנפש - עדיין לטובתנו. בתחום סביר לקרב הבקעה חטיבתי , קצת פחות סביר לפעולת תגמול . תגובה מאוחרת יותר באשכול מדברת על כשלים אג"מים ומודיעינים. לא בטוח. סדר הכוחות שהופעל מתאים בהחלט להערכה של לחימה מול צבא סדיר - במידה שיתערב. גם העובדה שהשטח היה בוצי באזורים מסוימים עדיין איננה כשל מודיעיני ברמה של מלחמת יוה"כ או כשלים מודיעיניים מוכרים אחרים. הכשל האג"מי לטעמי הוא ביוהרה של המתכנן והמבצע לחשוב שניתן להיכנס ולפעול לאורך זמן בשטח נחות ולחשוב שיהיה בסדר כי צבא ירדן לא יתערב, או שנאכל אותו בלי מלח ובלי אבדות (המודיעין ידע מן הסתם מה היה לירדנים בשטח). מתן מידע לירדנים בדבר כוונתנו שלא לעלות לגב ההר למשל, יכול היה להתפרש על ידם לא דווקא בכוון הרצוי לנו. כשל מהותי בבטחון שדה נגרם כאשר חלק מכח הטנקים ישב בירושלים (המאוחדת) 24 שעות בתחנת הרכבת לעיני כל העולם. היה כשל תכנוני מהותי בכך שהיו מספר נקודות שיכלו להשתבש כאשר כל אחת מהן יכלה לגרור כשלון בהשגת "מטרת הפעולה" (single point failures) למשל - האיחור בהגעת הכח המוסק בגלל עננים, שקיעה בבוץ בשטח נחות (כבר אמרנו), הפעלת "פטיש בלי סדן" בגלל הסתבכות בבעית עבירות וכו'. כשל מהותי נעוץ בשלבי התכנון המוקדמים באי זיהוי (אסטרטגי) ברור של מטרות הלחימה והלימת התכנון וכוחות להשגתן. (קלאוזוביץ, מי יגול עפר מעיניך).מה רצינו - להרוג הרבה מחבלים, לחרב את העיירה, לתפוס את ערפאת ? לגבות מחיר מהירדנים ? למנוע פח"ע של חדירות ומיקושים בשטחנו ? להרתיע (את מי)? קצת בעייתי. לחשוב על פשיטה מעבר לגבול , עם לחימת שריון שבסיומה התקפלות חזרה לשטחנו , בידיעה שהערך של המבצע הוא גם תודעתי, ולא להעריך א. שישארו כלים בשטח האויב , ב. את החשיבות התעמולתית של א.? בקיצור - אם היינו לומדים אז אולי היה נחסך משהו בהמשך הדרך.
ישן 24-03-2008, 18:44
צלמית המשתמש של האזרח

אולי תספר לנו מה לימדו אותך.
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "כאשר אני הייתי צוער, לימדו על..."

האם היה איזה תחקיר מקצועי. איך מתמודדים בעתיד וכד'
לדעתי השתדלו להשתיק את ולהשכיח את המבצע.
דבר אחד אני יכול להגיד החיילים והטנקיסטים נלחמו כאריות, מול העדיפות (בטופוגרפיה) של הירדנים וכמות הכלים.
הפיקוד פשוט לא קרא את הקרב ובראשו האלוף.

ישן 22-03-2008, 10:38
  F-105 F-105 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.06.07
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "קרא את מאמרו של הפובליציסט א...."

ממליץ פחות, מטבע באתר, לעסוק במאמרים נותפיסות הנוטות לפוליטיקה. חשוב יותר למאמרים מקצועיים, נטולי אג'נדה.כך, לגבי ארוע כראמה, בהקשר זה, מומלץ מאמרו מ"מערכות" של אל"מ מיל' בני מיכלסון, שהיה רמ"ח הסטוריה לפני כ-20 שנה לערך. למיטב זכרוני, אז לערך פורסם המאמר.
ובקצרה : לענ"ד חברו כאן - כבדוגמאות רבות נוספות - כשל מודיעיני עם כשל אג"מי, וברקע לשניהם - -כפי שהוזכר, השאננות. בכשל המודיעיני : העדר ניתוח שטח נכון של השטח הבעייתי לתנועת טנקים שבסמוך לירדן,והיות השטח נשלט מהכניסות לצירים העולים מהבקעה הירדנית לגב ההר. וכשל הבנת האוייב : מקצוענות השריון הירדני(ושאר יעחידותיו) והסבירות שהוא יתערב. אג"מית, מדובר בכוח לא הומוגני שספק האם ועד כמה התאמן יחד למבצע כזה.חלק מהמשתתפים היו אנשי מילואים שגויסו יום קודם לכן !
הכשלון היה גדול וצורב, (הייתי בכיתה ט', וזה זכור לי היטב) , במיוחד על רקע ההצלחה 9 חודשים קודם לכן, ביוני 67', אבל הוא נבלע באופוריה השיורית שהייתה עדיין רבה, ובמלחמת ההתשה שפעמיה כבר התקרבו.
בראיה היסטורית, קרב כראמה אינו אלא חוליה שניה בשרשרת כשלונות שראשיתה באוקטובר 67' ושסופה ב-אוקטובר 73' : החלה בהטבעת "אילת" שכל כולה אינה אלא ביטוי לאפווריה בדרך בה שטה בשחצנות מול פורט סעיד, דרך כראמה וההפתעות המצריות בהתשה (במיוחד ארטילריה וקומנדו), ועד סיום ההתשה במעין תיק"ו : המצרים מאזנים עם הגנ"א חזקה (בסיוע רוסי) את חה"א הישראלי המתעצם (בסיוע אמר').
ישן 22-03-2008, 12:46
צלמית המשתמש של benihartmann
  benihartmann benihartmann אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.06
הדחתו של אלוף פיקוד המרכז עוזי נרקיס ז"ל עקב כראמה.
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "קרא את מאמרו של הפובליציסט א...."

נער היית וגם זקנתי , ובמשך 40 שנים לא ידעתי על הדחתו מהפיקוד על מבצע "תופת ". ( ע"י הרמטכ"ל

חיים בר-לב ז"ל , אאל"ט ).ומינויו של האלוף ישראל טל במקומו.

באותה תקופה שירתי בצבא הסדיר ,ונדמה לי שאני מכיר די טוב את ההיסטוריה הצבאית

הישראלית. די הופתעתי למקרא מאמרו של אביתר בן-צדף.

המסקנה : גם אם פישלת , ובגדול ,העיתונות והממסד, ידאגו לחפות ולהסתיר .( אם אתה " מאנשי

שלומינו " ......... ).

כיום, בעידן האינטרנט ,קשה להאמין שזה היה קורה.

בסה"כ עוזי נרקיס ז"ל עשה הרבה למען בטחון ישראל ,במשך שנים רבות.

נערך לאחרונה ע"י benihartmann בתאריך 22-03-2008 בשעה 13:01. סיבה: תוספת
ישן 22-03-2008, 10:01
צלמית המשתמש של האזרח

"במקרה" עלית על משהו מעניין...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עורב אחד שמתחילה ב "21 למרץ - לא רק יום השוויון האביבי"

א. האם נעשה תחקיר מעמיק על מה של קרה בכראמה?
ב. האם הופקו לקחים בעקבות התחקיר?
ג. יש עוד הרבה סעיפים להוסיף. לצערינו התשובה על כולם היא "אפס" לא נלמד דבר והכל תוייק או טוטא מתחת לשטיח.
ידוע בהסטוריה צבאית (לא רק אצלנו) כי לאחר מלחמה מוצלחת מגיע רפיון וזלזול באויב אשר רק לא מזמן הוכרעה בקרב.
דבר אחד לא לוקחים בחשבון וזה כי גם האויב מפיק לקחים ולומד משגיאותיו.

בפיקוד מרכז לאחר שחרור ירושלים היתה אופוריה שצבא ירדן לא יתערב בלחימה ביננו לבין פתח וישב על כל הגבעות מסביב עם הטנקים שלו וישקיף למטה על ההתקתשות בין היהודים לבין מחבלי הפתח עם עראפת בראשם.
אף אחד לא חשב כי חדירה לתוך שטח ירדן ייראה כהתקפה על הממלכה עצמה. אף אחד לא הקשיב שמלך חוסיין לא יוכל לבלוע את הצפרדע הזה הפוגע בסולידריות הערבית (אולי בסתר ליבם חשבו שגם הוא יצטרף לצה"ל נגד "הפתחלנד" שנוצר באיזור) הוא אמנם עשה את זה רק בחלוף שנתיים (ספטמבר השחור)

ישן 23-03-2008, 22:33

על חללים ולוחמים לא מסתלבטים סתם
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "בנוקייב נעדר אחד שככל הנראה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי noamlaw
בנוקייב נעדר אחד שככל הנראה נחתה עליו פצצת מרגמה והעלימה אותו.
אגב זה לא היה קורה אם לא היו אוספים חניכים מקורסים שונים שלא הכירו אחד את השני ומעלים אותם למבצע תוך כמה שעות שחלק מהקצינים אפילו לא הכירו אותם או חלקם בשמות.

מה לא היה קורה, הטנק לא היה נפגע, או ששני החברה הנעדרים היו בדרך נס מתייצבים למסדר חללים. הרי אתה מספר על פגז מרגמה מקרי שהעלים חייל, ופה התפוצצה בצריח בטן שלמה על שני החברה שהיו שם, והטנק בער שעות. חוץ מזה - מאיפה גירדת את הרעיון שאספו חניכים מקורסים שונים וכו' ומה הקשר של זה לכך ש"זה לא היה קורה". על חללים ולוחמים לא מסתלבטים סתם.
ישן 25-03-2008, 18:48

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "ראשית אני לא 'מסתלבט'. שנית,..."

את המלה מסתלבט אכן לא למדתי ממורתי בתיכון ואני מצטער אם לא הצלחתי להביע את כוונתי . בהבנת הנקרא הייתי לעומת זאת תלמיד מצטיין. ראה את הציטוט מדבריך ותבין
א. שאתה מאשים את החיילים הלוחמים במה שקרה, כלומר בזה שנהרגו שני חיילים, וגופותיהם לא הובאו לקבורה. בבקשה! קצת כבוד ללוחמים מה גם שאת העובדות אתה אינך יודע.
ב. שגדוד 51 הוא בכלל קורס.
גדוד 51 כלל לא השתתף במבצע תופת ולכן להיכרותך עם מגד 51 וחוויותיו אין כל רלבנטיות עם המבצע המדובר.
לא אמרתי מילה על המשפחות, וגם אין לי מה לומר בנושא זה. ל.נ.טולסטוי כבר קבע בצורה נפלאה כי כל משפחה אומללה, אומללה בדרכה שלה.
למרות שאני סוס זקן אני בריא. תודה.
ישן 23-03-2009, 14:21
  משתמשת נקבה יונה100 יונה100 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.05
אי ידיעת עובדות
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "מטריד - שני חללים שלא הובאו לקבורה.."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי noamlaw
ולמה המשפחות שלהם לא שיגעו את כל מדינת ישראל כמו המשפחות בעשור האחרון?
יש הבדל בין דם לדם?

אתייחס למה שכתבת, למרות שהטענה שלך פרובוקטיבית מאד וגורמת לי לחוסר נוחות. כדאי אולי לכולנו לגייס טיפת צניעות ולא לשפוט טרגדיות. לבטח לא להגדיר בני משפחות של נעדרים כמי שמשגע את כל המדינה.
הנה רק כמה דוגמאות - יעל ארצי "שיגעה" את כל המדינה בדרישה למצוא את גופת בעלה הטייס שהתרסק במלחמת ההתשה. בני משפחות נעדרים ממלחמת יום הכיפורים נסעו לשטח הלחימה לחפש את יקיריהם ולאחר מכן "שיגעו" את הממשלה בדרישה לאתרם ולהביאם לקבורה. הגדליה לעשות בטי כהן, שלאחר שנים ארוכות מאד שבהן "שיגעה" את המערכת, הצליחה להביא את בנה ערן (חברי היקר) לקבורה.
מוכרת לכולנו הטרגדיה של משפחות נעדרי קרב סולטן יעקוב שעד היום "משגעות" את כל העולם בחיפושים אחר בניהן.
הדוגמאות המעטות שהבאתי, נועדו רק להוכיח לך שזו לא "אופנה" של העשור האחרון. וכמו שכתבתי בתחילה, אנא, מעט אמפטיה ורגישות למשפחות שכולות. ולבטח לאלה שאפילו קבר של הבן אין להן.
ישן 04-10-2008, 00:27
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
אפשר ללמוד רבות על מבצע תופת מהכתבות על הצל"שים המרובים שחולקו לגיבוריו

אברהם רותם (מג"ד 82 בקרב, לימים אלוף בצה"ל) - עיטור המופת
http://www.gvura.org/?l=he&a=4988

אהרון פלד (מ"פ קמ"ט בקרב, לימים תא"ל בצה"ל) - עיטור המופת
http://www.gvura.org/?l=he&a=4962
יוסף ורובל - עיטור המופת (היה התותחן של פדלה)
http://www.gvura.org/?l=he&a=4891
שימו לב לטור בפינה השמאלית העליונה בכתבה בבמחנה, השופך אור על נסיבות מותם הטראגי של שני הנעדרים מקרב כראמה, שגורלם נידון גם בפורום.
שריונרים נוספים
יובל יפעת (היכן שירת ביוה"כ?)
http://www.gvura.org/?l=he&a=4333
יצחק גלילי ז"ל
http://www.gvura.org/?l=he&a=4874
יצחק בלק
http://www.gvura.org/?l=he&a=4070
שמואל בר
http://www.gvura.org/?l=he&a=4071
צוותו של טנק החילוץ
דוד שילה
http://www.gvura.org/?l=he&a=3928
שימו לב לתמונה הנדירה מאוד של שוט חילוץ
אוריאל כהן
http://www.gvura.org/?l=he&a=4915
משה אמיר
http://www.gvura.org/?l=he&a=4855
שמעון גבאי
http://www.gvura.org/?l=he&a=4879
אנשי חי"ר
משה ברבלט
http://www.gvura.org/?l=he&a=4867
גד מנלה (נפל בבקעה כעבור 4 חודשים)
http://www.gvura.org/?l=he&a=4351
אמנון שחק
http://www.gvura.org/?l=he&a=4042
שימו לב ששחק דווקא פוסל את הטענה שכראמה בוצעה כתגובה על פיגוע האוטובוס בבאר-אורה ב 18 למרס 1968, בסתירה לנאמר ברוב המקורות האחרים. כמו כן שימו לב ששחק מתאר ירי טנ"טים צה"לים לעבר שריון ירדני - זאת בניגוד לנאמר פה בפורום על כך שדווקא הירדנים עשו שימוש בטנ"טים!
אנשי רפואה
מנחם חזון
http://www.gvura.org/?l=he&a=4893
ד"ר אשר פורת
http://www.gvura.org/?l=he&a=4069
שימו לב לריבוי הצל"שים סביב ניסיון לחלץ צוות טנק בודד בין היתר רותם, בלק, פורת ובר. כמו כן מצויין כאן שבטנק נפגע היו "מערכות סודיות" (לדעתי הכוונה פה שמדובר באחד מטנקי השוט הקל הראשונים בצה"ל) ועל כן התעקש המח"ט לנסות ולחלצו בכל מחיר. בסופו של הדבר טנק השוט הזה, על גופת הנהג שנותרה בו (מי יודע אולי בכלל היה עדיין בחיים ונרצח בידי הירדנים?), לא חולץ על ידי צה"ל, נפל שלל בידי הירדנים ואפילו הוצג על ידם במצעד ראווה בבירת ירדן.

שימו לב לנתונים הסותרים בכתבות השונות על אבדות צה"ל והאויב גם יחד. אבדותינו נאמדות בין 27 ל 33 בהרוגים בעוד שאבדות הירדנים נאמדות בין 40 ו 82! כמו כן שימו לב לעובדה שכוחות העירקים, שחנו בירדן מאז יוני 1967, נטלו חלק פעיל בלחימה לצד הירדנים וצש"פ, דבר שכמעט אינו מוזכר במקורות הישראלים השונים. הייתה זאת שירת הברבור של חיל המשלוח העירקי, שחזר לארצו בהמשך אותה השנה.
ישן 23-04-2011, 17:30
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי נור השמן שמתחילה ב "צה"ל חושף לראשונה את הכישלון בכראמה"

ציטוט:
מבצע כראמה היה הגדול והשאפתני במבצעי צה"ל שלא בזמן מלחמה עד למועד שבו יצא אל הפועל, מארס 1968. מחירו היה כבד - 30 הרוגים, בהם נעדרים שרק לאחר שנים הוכרזו חללים, 96 פצועים, מטוס קרב שהופל ורכב קרב משוריין לרוב, שהושמד בתותחי צבא ירדן, נשאר בשטח והוצג לראווה במצעדי ניצחון.

ציטוט:
בספירת המלאי של רכב הקרב המשוריין שנפגע ממזרח לירדן והושאר שם נכללים שלושה טנקי סנטוריון, אחד מהם שרוף; טנק שרמן שרוף; שתי שריוניות של פלוגת "דוכיפת"; שני זחל"מים, אחד מהם שרוף; משאית וג'יפ שרופים. עוד שישה טנקים שנפגעו קשה חולצו. לירדנים הושמדו 28 טנקים. לצבא הירדני ולאש"ף, ביחד, היו 196 הרוגים, כ-90 מהם חמושים בכראמה, ו-132 מאנשיהם נפלו בשבי.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

ישן 23-04-2011, 22:45
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי נור השמן שמתחילה ב "צה"ל חושף לראשונה את הכישלון בכראמה"

המאמר פורסם ב"הארץ" אך הקישור כבר לא עובד:

כך נדפקנו בכראמה\ מאת מוקי בצר

לפני שלושים שנה יצא צה"ל, עטור תהילת ששת הימים, להכות במחבלים בעיירה כראמה. מוקי בצר, סגן מפקד סיירת צנחנים, שפניו התרסקו בקרב, מתאר את הרגע שבו עמד למות, ואת הכישלון הגדול, שהחל בתרועת שופר, הסתיים במבצע טיוח ונהפך לאתוס גבורה פלשתיני

"במארס 1968 הייתי כבר שמונה חודשים סגן מפקד סיירת צנחנים. בתקופה ההיא עסקה הסיירת, בפיקודו של מתן וילנאי, בהסתגלות לקווי הגבול החדשים שנוצרו בעקבות מלחמת ששת הימים, לאורך הירדן, בעוד הפלשתינאים מנסים להצמיח את ניצני ההתנגדות הראשונים לכיבוש. סיירת צנחנים השתלבה בפעילות הביטחון השוטף, כשמדי פעם מוטלות עליה משימות מודיעיניות מעבר לקווים, כהכנה למשימות קרקעיות אפשריות. כקצין צעיר, השש אלי קרב, אהבתי את השירות והאמנתי כמו כל חייל, שלעולם לא אפגע. במארס 1968 הכזיבה אותי האמונה הזאת לראשונה. צה"ל, עטור התהילה, כשל במפתיע במשימה שנראתה קלה יחסית ואני למדתי על בשרי, על היותי בסך הכל בן-תמותה. בקיץ 67', לאחר תבוסת הצבאות הערביים הסדירים במלחמת ששת הימים, קיבל על עצמו ארגון הפת"ח בראשותו של יאסר ערפאת, את הובלת המאבק הערבי כולו נגד מדינת ישראל. זה לא נראה מאיים במיוחד. אזרחי מדינת ישראל ומנהיגיה היו שקועים אותה עת בתנומה נעימה לאחר הילולת הניצחון. הפלשתינאים, בהתאם למצבם הצבאי הנחות, ניסו לקדם את ענייניהם באמצעות ניהול מלחמת גרילה בגרסתה המזרח-תיכונית. עקרונותיה של אותה מלחמה היו כמקובל- הימנעות ממפגש פנים אל פנים מול כוחות סדירים, התבססות לוגיסטית ומוראלית בקרב אוכלוסייה אזרחית אוהדת, ופגיעה בעורף האויב, על ידי שימוש בטרור. וכך בשנת 68' החלו להתפוצץ מטעני חבלה במקומות ציבוריים בירושלים ומוקשים הונחו בשולי כביש הערבה בדרך לאילת. למדינת ישראל המאמינה בעוצמתה, היו אירועי הטרור הללו מטרד מהסוג שניתן להסירו ביעילות באמצעות כוח, ולא גדול במיוחד. עיקר פעילותם של המחבלים היתה בגזרה המזרחית, שבין צמח לאילת. מיולי 67' עד מארס 68' נמנו שלושים ושבע תקריות, שכולן יצאו מעבר לגבול ירדן. המטה הכללי, בתוקף תפקידו, החל לתכנן תוכניות למיגור התופעה, וכדי להציגן בפני הממשלה היה זקוק למידע טרי באשר לנעשה מעבר לגבול. את המודיעין סיפקה לו, בין היתר, גם סיירת צנחנים.
מוקש בערבה
וכך, בתחילת מארס 1968 יצאנו, כוח של הסיירת בפיקודו של מתן וילנאי, לסיור באזור נאות-הכיכר לכיוון תחנות המשטרה הירדניות, פיפי ודאחל, שמדרום לים המלח. היינו שניים עשר לוחמים, בליווי שני קצינים מקצועיים, קצין שריון, סרן ששמו שיש, וקצין הנדסה - סרן איציק מרדכי, שהיה באותה עת מ"פ החה"ן - פלוגת ההנדסה של חטיבת הצנחנים. משימתנו היתה לבדוק צירים מעבר לקו מבחינת התאמתם למעבר טנקים וזחל"מים, ולבצע תצפית על תחנות המשטרה שהיוו יעדים אפשריים לפעולות תגמול. את הפקודה והתדריך לקראת הביצוע קיבלנו בבוקר בבסיס הסיירת בתל-נוף, ומיד אחריו נסענו לאזור הערבה. את התנועה מזרחה התחלנו לעת ערב, כשאנחנו חוצים את ערוצו הרחב של נחל הערבה, שמימיו הציפו שטח נרחב באותו חורף גשום. לאחר הליכה של שעתיים התמקמנו בשטח שולט ובילינו את הלילה בתצפית, בעיקר על משטרת פיפי, שבה חנו כמה כלי רכב צבאיים. עם שחר שבנו לתחום מדינת ישראל כשבידנו נתוני עבירות ופרטים על כוח האויב באזור. העיירה כראמה היתה יכולה להיות היעד הבא לסיור מן הסוג הזה, אך צה"ל לא ביצע אותו מעולם. כראמה, הממוקמת צפונית-מזרחית ליריחו, שהיתה לפני המלחמה יישוב חקלאי ירדני שקט, נעשתה בתוך חודשים ספורים מתום מלחמת ששת הימים לבסיסם העיקרי של הכוחות הפלשתינאים הבלתי סדירים, שם ישב יאסר ערפאת, ולא הותרה בו דריסת רגל לנציגי השלטון הירדני. סיור מודיעיני ליעד שכזה ותכנון מבצע צבאי לכיבושו - תבע זמן, אבל פיגוע שאירע זמן מה לאחר חזרתנו מהסיור בערבה, קיצר את לוח הזמנים ומנע מצה"ל את איסוף המודיעין המסודר. בשמונה עשר במארס עלה אוטובוס של תלמידי "גימנסיה הרצליה" על מוקש שהוטמן ליד באר- אורה. רופא ומדריך גדנ"ע שליוו את הטיול נהרגו, ועשרות תלמידים נפצעו. זה היה האירוע החבלני החמור ביותר מאז מלחמת ששת הימים, והארץ רעשה. בזמן הפיגוע הייתי בביתי בנהלל בביקור חטוף, וטלפון שהגיע מהיחידה החזיר אותי מיד לבסיס. ידעתי בבירור שלאחר עשרות אירועים חבלניים, צה"ל יבקש להגיב מיד ובעוצמה.
נבחרת החלומות
בעת שהגעתי לתל- נוף החלו לוחמי הסיירת להתכנס לבסיס לאחר שהוזעקו ממקומות שונים שבהם התאמנו ברחבי הארץ. מתן ואני נקראנו לדני מט, מפקד החטיבה, שהציג בפנינו מפות ותצלומי אוויר של העיירה כראמה- היעד שאותו ביקש צה"ל להכות. משימתנו הכללית, כפי שהסביר לנו מט, היתה חסימת צירים ממזרח לעיירה, כדי ללכוד, להדוף, או לפגוע במחבלים נמלטים, זאת לאחר שנונחת ממסוקים. לאחר התדרוך הראשוני במפקדת החטיבה נסענו לפיקוד ברמלה ל"פקודה מסודרת" אצל אלוף הפיקוד אז, עוזי נרקיס. אל לשכת האלוף הגיעו כל מפקדי כוחות המשנה, ביניהם שמואל גורודיש - מפקד חטיבה 7, דני מט - מח"ט הצנחנים הסדירים, רפאל איתן, שהיה מפקד חטיבה 80 של צנחני מילואים, ומפקדים זוטרים יותר, כמו דן שומרון, שהיה מג"ד צנחנים 890, ואמנון ליפקין שפיקד על "דוכיפת", יחידת שריוניות קלות מסוג א-מ-ל. כסגן, הייתי הקצין הכי זוטר בחדר התדריכים, אך מכיוון שכבר עברתי מלחמה והבנתי היטב את המצב, לא חשתי מיותר או נבוך מהמעמד. היה לי חשוב להבין את תמונת הקרב, את משימת הסיירת ואת רוח התכנון הכללית. בקרב המשתתפים היתה תחושת ביטחון בהצלחת הפעולה. מפקדי הכוחות חשו שצה"ל חזק והשתוקקו לצאת לקרב. משימת הכוחות היתה פשיטה על העיירה כראמה, שבה היו מרוכזים כאלפיים מחבלים, בראשם יאסר ערפאת. כששיטת הפעולה היתה, צליחת הירדן עם כוחות שריון וחי"ר על זחל"מים, הצבת חסימות מצפון ומדרום לכראמה, ע"י יחידות שריון ושריוניות, והצבת חסימה רגלית של הסיירת בשטח ההררי שממזרח. שתי הנחות יסוד עמדו בבסיס התכנון הפיקודי. האחת - שהירדנים לא יתערבו, והשנייה - שהפלשתינאים לא יגלו התנגדות רצינית. לפיכך יצאנו שלווים ומלאי ביטחון להרוג בהם ולשבות אותם ולהרוס להם את כל הבונקרים ומצבורי הנשק שאגרו בתשעת החודשים שעברו מאז המלחמה. יחד עם זאת רצינו להוכיח לעולם הערבי כולו, ולירדנים בפרט, ששום דבר לא יעצור בעדנו, כשמדובר בהענשת טרוריסטים. ההערכה שהצבא הירדני לא יפעל היתה כל כך עמוקה ומושרשת, עד שחיל האוויר מצא את עצמו מחוץ לתמונת הקרב מפני שלא הוקצו לו מטרות ספציפיות לתקיפה. כל תפקידו של החיל, על פי התכנון היה להישאר בכוננות, לספק שירותי תצפית, תובלה, פינוי רפואי בעת הצורך ופיזור כרוזים בטרם הקרב, שבהם התבקשו תושבי כראמה להיכנע ללא קרב. מבצע "תופת", הראשון מאז מלחמת ששת הימים, נועד להפגין את מלוא עוצמתו של צה"ל, שהיה בעיני עצמו, ובעיני העיתונות, "נבחרת החלומות" הצבאית. כוחותינו עמדו לפשוט על עבר הירדן המזרחי, מקום מושבם הקדום של שבטי גד, ראובן וחצי המנשה והיו מי שחשבו על האירוע מהכיוון ההיסטורי ודאגו להביא שופרות כדי לתקוע בהם בעת חציית הירדן מזרחה. אותנו, לוחמי הסיירת ההיבט התנ"כי לא עניין. ידענו שההחלטה לצאת לפעולה נובעת מצרכי הגנה עצמית, והיא נטולת קשר, או געגוע, לנחלת אבות כלשהי. לאחר מתן הפקודה אצל עוזי נרקיס חזרנו לתל נוף, גיבשנו תוכנית, אספנו את הלוחמים וערכנו נוהל קרב פלוגתי שכלל פקודה, תדרוך ותרגול. מבחינתנו היינו מוכנים.
חצי שעה קריטית
עם שחר ה- 21 במארס, בארבע לפנות בוקר, לאחר מסדר ביקורת ציוד, עלינו על המסוקים וטסנו מזרחה לקראת מה שאמור היה להיות קרב חד-יומי לא מסובך. כוח הסיירת מנה כשבעים לוחמים. ארבעים בפיקודו של מתן (שחולקו לכוח מרכזי ושני כוחות משנה) וכוח בן שלושים לוחמים בפיקודי. כמו כן צורפו לכוח של מתן שלושה מסופחים. אחד מהם היה צימל, אריה צידון, שהיה מפקדה לשעבר של הסיירת, והשני סרן ושמו נסים ששירת בחיל האוויר כאיש חי"ר ב"מכין" של קורס-טיס. לא אהבתי, בלשון המעטה, את הצטרפותם של השלושה למסוקים. נספחים, על פי תפיסתי, היוו מאז ומעולם מקור בטוח לצרות וסירבתי לצרפם לכוח שלי. תוכנית המבצע הצה"לי כולו התבססה על לוח זמנים מדוקדק. בחמש וחצי בבוקר, היו מטוסי חיל האוויר אמורים להטיל כרוזים מעל כראמה בהם נכתב בפשטות: "צה"ל מגיע, אתם מכותרים, היכנעו ולא תפגעו". במקביל היו טנקים וזחל"מים אמורים לחצות את אפיקו הצר של הירדן על פני גשרי אלנבי ודמיה, וכוחות מונחתים היו אמורים לסגור את המעברים ההרריים מזרחה כדי למנוע בריחה לתוך עומק שטח ירדן. חשבנו כי עם הזריחה, כאשר יפול המטח הארטילרי הראשון על האויב, וכאשר יתברר לו שהוא מכותר, תהיה תגובתו בריחה מבוהלת מזרחה, ואז נמתין לו אנו, לוחמי הסיירת, בנקודה השולטת על נתיבי המילוט, כדי להדוף או להשמיד אותו במנוסתו. כבר בשלב הטיסה החל לוח הזמנים להשתבש. בהיותנו מעל עמק איילון שמעתי באוזניות את קברניט המסוק מדווח שיש ערפל כבד מעל אתר ההנחתה ושאנחנו נכנסים למעגל המתנה. שלושים דקות בילינו בטיסה מעגלית, עד שקיבלנו אישור להמשיך. עברנו את יריחו מצפון, את כראמה זיהינו בלי בעיות, ונחתנו על הגבעות באיחור של חצי שעה בדיוק. שינויים בתוכנית מבצעית בזמן אמת הם עניין שבשגרה ואין בהם כל רע- כל עוד הכוחות האחרים המעורבים במשימה יודעים על כך. כאשר המסוקים שבו לנתיבם המתוכנן, לא עלה על דעתנו שהמפקדים בחפ"ק המשיכו להיצמד לתוכנית המקורית, בלי להביא בחשבון את ההשתהות שלנו. תפקידו של החפ"ק היה לעכב את הטלת הכרוזים בהתאם לשינויים בלוח הזמנים, והוא לא עשה זאת. האור המשתנה של המדבר עם זריחת השמש היסווה לכאורה את עצם נחיתתנו, אבל איש לא הזהיר אותנו מפני אובדנה של ההפתעה. נחתנו בהרים כשישה ק"מ מנוקדת החסימה, המסוקים המריאו חזרה, ואנו התחלנו לנוע מערבה בתנועה מאובטחת. תוך דקות הבחנו להפתעתנו בתנועה של מחבלים חמושים. נערכנו למגע ובתוך רבע שעה נכנסנו לקרב עם קבוצת המחבלים הראשונה. עד היום אינני יודע מי הופתע יותר, אנחנו, או המחבלים החמושים, שהיו לבושים באוסף משונה של מדים בלויים מעודפי הצבאות של מדינות ערב ומדינות הגוש המזרחי. היו שניסו להילחם. רובם חיפשו מקום מסתור בערוצים הצרים של הוואדיות, בין הצוקים של אבן-החול הפריכה, שם השגנו אותם.
נסים ואלכסנדר
תוך כדי תנועה נורתה עלינו אש מעמדות ירדניות, עניין שמאוד הפתיע אותנו. הבטיחו שהם יישבו בשקט. האש הירדנית לא גרמה לנו להעצר, אבל הכריחה אותנו לנוע בין קפלי הקרקע ולהאט את קצב ההתקדמות. בשלב זה היה ברור שהמשימה המתוכננת השתבשה לחלוטין. ההתקדמות לעבר אזור החסימה ארכה בין שלוש לארבע שעות במקום שעה, כמתוכנן, תוך היתקלויות בחוליות מחבלים שצצו מדי פעם בדרכנו. ברובם פגענו ואת חלקם שבינו. קצת אחרי אחת עשרה בבוקר הגענו לנקודה המתוכננת בלי נפגעים, ולעינינו התגלתה כראמה העלובה במלוא הדרה. המראה הפאנורמי של של שדה-הקרב היה מרתק. למטה במערב הבחנו בהתכתשות הכללית, כשטנקים וזחל"מים של צה"ל חורשים את העיירה והולמים במתנגדים שהתבצרו בתוך הבתים העלובים שקירותיהם עשויים פח ובוץ יבש. מטוסי חיל האוויר שהוזעקו לשטח ירדו על מטרות ירדניות, מסוקים נושאי פצועים ריחפו הלוך ושוב והארטילריה הירדנית הפגיזה את השטח ממזרח, כשתותחי צה"ל מנסים לשתקה ללא הצלחה. ישר ממולנו, בין כראמה לנהר הירדן, הבחנתי במשקפת בטנקים תקועים בבוץ לאחר שעלו על שטחים חקלאיים שהושקו בהצפה. עמודי עשן היתמרו מעל הכלים הבוערים כמו מעל בתיה של כראמה. האוויר הצח והצלול של המדבר נסוג מפני ריח המלחמה - תערובת של דלק מתלקח וגופות חרוכות. תוך כדי האזנה לרשת הקשר שמעתי שעוזי נרקיס נותן הוראה ישירה למתן להתחיל לקפל את הכוחות לכיוון כראמה כדי לצאת מהשטח. מתן אמר שהוא מתעכב כי יש לו נפגעים. הבנתי שהוא בצרות. הערכתי שהכוח שלו ממוקם כשנים וחצי ק"מ מצפון לנו והודעתי לו מיד שאני בדרך אליו. מתן אישר, וכל הכוח שבפיקודי החל לנוע צפון-מערבה במורד הוואדי. בדרך לתחתית הערוץ פגשנו כוח צה"ל רכוב על זחלמ"ים, מסרנו לו את שניים עשר השבויים שהיו בידינו ולקחנו איתם טרמפ להמשך הדרך. את מתן פגשנו אחרי פחות מחצי שעה והוא תיאר בפני בקצרה את תמונת הקרב: אחד המ"מים, הלל פוקס, בחור מחפציבה, נפצע ופונה, כשהפיקוד על המחלקה עבר לסמל המחלקה, שמעון אלכסנדר, שמיקומו כרגע אינו ברור, אך הוא מדווח מדי פעם בקשר שהוא במצוקה. בעיה נוספת - חיים פרגר, חייל מקיבוץ יגור, שוכב פצוע באזור שנשלט באש מחבלים ויש קושי לחלצו. עניין המחלקה של סמל אלכסנדר הפתיע אותי. ידעתי ששמעון מפקד מצוין שיכול לטפל במצב מורכב, אבל הדיווחים המוזרים מהכוח שלו המשיכו להגיע ולהדאיג. עברו כמה רגעים מתסכלים עד שלבסוף יצרתי קשר עם מישהו שהזדהה ככוח אלכסנדר. איתרתי את מיקומו על-פי מפת הקוד וביקשתי מהקשר שדיבר איתי- שייתן לי לדבר עם המפקד. "קודקוד לא לידי", אמר לי הקשר ולא פירש. מאוחר יותר התברר לי מה קרה שם. מכל מקום, בהתאם לתיאור הקשר, הבנתי שהם היו במרחק שני ואדיות מצפון לנו. פקדתי על החיילים להישאר במקומם ולחכות עד שנחבור אליהם. במקביל הוריתי לישראל ארזי, מפקד מחלקה מצטיין, לארגן צוות כדי שנוכל לצאת במהירות לעבר הכוח התקוע. בשעה שמתן עסק בחילוצו של חיים פרגר תידרכתי את הלוחמים ויצאנו לדרך. על פי הנתונים שבידי היה עלינו לעבור ואדי עמוק ולאחריו ואדי רדוד, שבו על פי תאור הקשר, היו אמורים להתגלות החיילים. בתוך דקות הגענו לוואדי הראשון, ירדנו במדרון התלול ונתקלנו בתחתית הערוץ בחוליית מחבלים, אותה חיסלנו בקרב קצר, כשכוח הרתק שהצבנו במעלה המדרון מחפה עלינו מאחור. חצינו את הערוץ והמשכנו בתנועה. כשנגלה לעינינו תא השטח הבא, זיהינו בוואדי הרדוד שלפנינו ארבעה חיילים. היו אלה שלושה לוחמים מהסיירת, מהמחלקה של אלכסנדר, וסרן נסים המסופח מחיל האוויר. באותו רגע הבנתי בדיוק את אשר קרה. סרן נסים חשב שהוא יוצא לפיקניק, אך ברגע שהדברים הסתבכו, ואנשים נפגעו, רצה להתנתק מהכוח ולחבור כמה שיותר מהר לכוחותינו שבכראמה ולהסתלק מאזור הסכנה. אלכסנדר אישר לו את התנועה, צייד אותו במכשיר קשר והצמיד לו שלושה לוחמים. הקצין הבלתי מנוסה ניסה לחתוך את המדבר בקו ישר, אך ברגע שחש בסכנה עצר והזעיק עזרה. ארזי, שהיה חם מזג, אמר בלי להנמיך את קולו - "מוקי, חייבים להרוג אותו". הרגעתי את הרוחות וקבעתי ציר תנועה חזרה. הניסיון ליצור קשר עם מתן כדי לתאם חבירה, לא הצליח.
שלווה גדולה
התנועה חזרה התנהלה על אותו ציר שבו הגענו. עברנו את הוואדי הראשון, הרדוד, ושוב התחלנו לרדת בפריסה רחבה לתוך הוואדי העמוק שבו כבר נתקלנו. לפתע באמצע המדרון, במקום הגרוע ביותר להיתקלות, נפתחה לעברנו אש חזקה. ארזי, שנמצא כעשרה מטר משמאלי נפגע בבטנו ונפל. תפסנו עמדות במקומות לא נוחים והשבנו אש לעבר מקורות הירי המשוער. במקביל לפקודת האש, פקדתי לחלץ את ארזי שנשאר חשוף, מתפתל מכאבים כאשר כדורים ניתחים סביבו ללא הרף. על פי מה שתירגלנו, שני לוחמים היו אמורים לשחרר רימוני עשן ולנוע במהירות לעבר הפצוע כדי לגרור אותו לעבר מחסה. לא נקבתי בשמות. יוסי שוהם, חיפאי, בוגר הפנימייה הצבאית, בחור גבוה וחייל אמיץ, זינק ראשון ואחריו סגן משה אורן. עקבתי בדריכות אחר תנועתם ואז שמעתי את עודד אנגל ממעגן מיכאל, צועק שחטף רסיס ברגל. ביקשתי ממנו להמשיך בירי, ובתוך- כך ראיתי כיצד שוהם ואורן עומדים ליד ארזי ומנסים לטפל בו במקום. צעקתי להם לגרור אותו למחסה. לידי שכב אסי הנגבי. אמרתי לו, "אסי, רוץ לארזי". אסי היסס. "קום ורוץ לארזי!", שאגתי עליו. הנגבי קם ורץ, אך לא הגיע לפצוע. באותה שנייה נפגע יוסי שוהם ונפל. החלטתי לחלץ את הפצועים בעצמי. נתתי פקודת אש נוספת, זרקתי רימון עשן אדום ועוד לפני שהעשן התחיל להתאבך זינקתי ממקומי ודהרתי לכיוון הפצועים. לקראת הצעדים האחרונים ריכזתי את מבטי ברצועות החגור של ארזי. התכוונתי למשוך אותו אל מעבר לגוש סלע שהזדקר מעבר לגדה המרוחקת. הצלחתי לתפוס אותו ברצועה הצולבת ולפני שהספקתי למשוך בה חטפתי מכה איומה בלסת. הרגשתי כאילו גרזן ענק מכה בי. המהלומה גרמה לי להזדקף ותוך כדי כך חשתי בשיניים הנפלטות מפי. דם רב זרם לי מאזור הגרון וירד בקילוח עז, אדום וסמיך, במורד החזה. אינסטינקטיווית, תפסתי בצוואר, אבל כוחי אזל יחד עם הדם שניגר. בעודי עומד על הרגלים הבנתי שנפגעתי קשה ושאני הולך למות. כמפקד הכוח, הייתי האיש האחרון שהיה צריך להיפגע, אבל התחושות בנוגע לאחריותי הלכו והתמעטו, באותו רגע לא נתתי את הדעת על המצב הכללי. הירי מסביבי נמשך, אבל שוב לא היה אכפת לי משום דבר. נפרדתי מהעולם. זרם הדם המשיך לקלוח. הרגשתי חולשה נעימה מתפשטת לי בכל הגוף. זאת היתה תחושה מיוחדת במינה. תחושה של שלווה. תחושה של מוות. לא חשתי כעס ולא צער. רק השלמה והרגשה טובה. לנגד עיני צפו ועלו דמויותיהם של נורית אשתי ושאול בני התינוק, בן החצי שנה. הבנתי שככה מתים. ואז, מתוך ההשלמה עם המוות, שיחררתי את ידי הלופתת בצוואר, הנחתי לה ליפול לאורך גופי וחשתי במפתיע הקלה. הרגשתי שאני מתחיל לנשום מתוך הגרון, ושהחיים חוזרים אלי. באותו רגע הבנתי שוב שאני המפקד, שארזי מנוטרל, ושאני לא מוכן להישאר במקום הזה שרוע כפגר לפני החיילים. החלטתי לטפס את כל המדרון התלול ולהגיע למתן. התחלתי ללכת כשאני נע זקוף במעלה הוואדי מתוך ידיעה שאני עומד לחטוף כל רגע כדור נוסף. קולות הירי מילאו את האוויר סביבי כמו תיפוף מטורף. "בצר שכב! בצר שכב!" צעק לי כרמון, חייל מכפר מנחם, ואני התרחקתי ממנו בחרוק-בלי-שיניים, הולך בעקשנות קדימה, מבוסס בגרביים ספוגות הדם, וחש תחושה חמה, מוכרת, בתוך הנעליים, כמו זו שהיתה לי בשדות העמק כשהעברתי צינורות השקייה. עתה לא היו אלה מים בנעליים, אלא דם רב, שהספיג את המדים, ואת הגרביים.
הפלאח המשיך לחרוש
איכשהו הצלחתי לעבור את כל הדרך. שום כדור לא פגע בי. לפני ראיתי פנים מוכרות. חיילים שלי הביטו בי בתדהמה. החלחלה שחשו עם הופעתי השתקפה מעיניהם. לאור המראה שלי לא הייתי צריך להסביר למתן מה מצב הכוח למטה. מישהו אמר לי לשכב. ניפנפתי בידי לשלילה. ניסיתי לדבר, אבל הצלחתי להפיק רק התנשפויות חורקות. ד"ר אסא, רופא החטיבה, הוליך אותי לסלע כדי שאשב. מעבר לפניו, שבחנו את הפצע, ראיתי את מתן שולח צוות חילוץ לעבר החיילים שהשארתי מאחור. ד"ר אסא המשיך לבחון את פני, בלי לדעת היכן להתחיל. בינתיים חתך חובש את מכנסי. עכשיו, לראשונה, גיליתי שנפצעתי מכדור גם בירך. באותם רגעים שבהם המתנתי למסוק, חשבתי על צה"ל הגדול שאינו יכול לעזור לי ותחושה קשה של בדידות אפפה אותי. הציפייה למסוק החילוץ נראתה אינסופית. חשבתי על אודי אחי הבכור, שהיה בתוך כראמה עצמה, כקצין באחד מגדודי הצנחנים. כמה דקות לאחר מכן ראיתי את ישראל ארזי שוכב חיוור על אלונקה, אבל עדיין נושם. כשהגיע שוהם, החייל שנפל לידו, ראיתי שכבר לא נותרה בו רוח חיים. כעבור פחות מחצי שעה הגיעו המסוקים וכל הנפגעים הועמסו עליהם. ישראל ארזי, חיים פרגר, יוסי שוהם וזאביק אלתרמן הועלו ראשונים ואחריהם הפצועים, ביניהם אני. כל משך הטיסה ישבתי. לא יכולתי לשכב. בזווית העין ראיתי את המאמצים להביא את ארזי חי לבית החולים. הבטתי מבעד לחלון וצרבתי את תמונות הנוף בזיכרוני. ראיתי את ערוץ הירדן המתפתל ואת החלקות המעובדות. הכל היה רגוע. מעל השומרון חלפנו על פני פלאח ערבי שחרש את אדמתו במחרשה רתומה לשני שוורים. הוא לא העיף מבט לעבר הכלי המטרטר מעליו ולא היה מודע כלל לדרמה המתחוללת בתוכו. פשוט המשיך לעבד את חלקתו הקטנה ואז נעלם לי משדה הראייה. נחתנו בהדסה עין-כרם. עשרות, אולי מאות אזרחים, ביניהם צלמים רבים, היו שם כדי לקדם את פני הפצועים. התנפלות שכזאת לא היתה מראה שכיח באותם ימים.לאורך כל הדרך הייתי בהכרה מלאה ורק מסכת הנרקוזה בחדר הניתוח גרמה לי לעצום סוף-סוף את עיני. פקחתי אותן כעבור שמונה שעות. אודי, אחי הבכור הגדול ממני בשנתיים וחצי, עמד לצד המיטה. מכיוון שהפה והלסת שלי היו קשורים הצלחתי ללחוש לו במאמץ - מה עם ארזי. אודי סימן בתנועת יד שארזי איננו. זה היה רגע קשה עבורי. אהבתי את הבחור הזה. יותר מאוחר הודיעו לי שגם יוסי שוהם, חיים פרגר וזאביק אלתרמן נהרגו.
הנשיא שז"ר מתעניין
הניתוח שבוצע בי ארך שמונה שעות ובמהלכו איבדתי הרבה מאוד דם. פרופ' נוימן ששיקם את הלסת קשר לי אותה למשך ארבעה חודשים, בהם נאלצתי לקלוט מזון נוזלי באמצעות קשית. בימים הראשונים כמעט ולא הייתי מסוגל להוציא מלה מהפה, ושכבתי בשתיקה. באותה מחלקה בהדסה, היינו כתריסר מאנשי כראמה. צנחנים, פלסים, נהגי טנקים, מכונאים ולוחמי חי"ר. אישים רמי-מעלה באו לבקרנו, מצוידים בשאלות שהוכנו מראש ובקוצר רוח שמנע מהם להאזין בתשומת לב למה שהיה לנו לומר. נראה שהמצב כולו הביך אותם. הנשיא זלמן שז"ר, למשל, שאל אותי - "מה שמך?""הוא לא יכול לדבר!", אמרו לו חברי לחדר. הנשיא הוסיף לנעוץ בי את מבטו ונראה כאובד עצות. מאחוריו ראיתי את פרצופיהם המודאגים של בכירי בית החולים ועיתונאים רבים. "אני מבין", אמר לבסוף. "אם כך, מהיכן אתה?" השיחות במחלקה הוקדשו בעיקרן למה שקרה. שיחות ניצולים הן ללא ספק המקור הטוב ביותר לתחקיר אמין. כולנו ידענו מה באמת השתבש בכראמה. שלושים לוחמים של צה"ל נהרגו, בהם שלושה נעדרים, וכמאה שישים ואחד נפצעו. זה היה יום קרב קשה שאיש לא ציפה שכך יתפתח. אף אחד לא חלם שנגמור עם 27 טנקים פגועים, מהם ארבעה נשאיר בשטח, ושני מטוסים מרוסקים, מתוך שניים עשר שנפגעו. אחרי כרמה המשכתי לשרת בצה"ל עוד 20 שנה וכל מה שעשיתי מאז היה בהתאם ללקחי הכישלון ההוא, שנבע מעניין אחד - שכרון כוח, שגם אני, אגב, לקיתי בו באותה עת. מנקודת ראותו של אש"ף, ייזכר קרב כראמה כניצחון גדול, חרף העובדה שהרגנו שם למעלה ממאה מחבלים והרסנו כליל את בסיסם המרכזי. צבאנו המפואר, שכמה חודשים קודם לכן הביס את כל צבאות ערב, השיג אמנם את מטרותיו, אך חזר עם ערב לבסיסו מוכה וחבול. צה"ל לא היה מוכן באותם ימים להודות בכישלון הפעולה. תחקירים בוצעו בשטחיות, לקחים לא הופקו, פצועים, ואני בתוכם, לא תוחקרו, וכך החמצנו את הפקת הלקחים שאולי היתה תורמת במשהו למניעת השאננות שהביאה למלחמת יום הכיפורים. באותו לילה, במוצאי הקרב, הוטל על הסיירת לשוב לשדות כראמה כדי לחלץ את שלושת השריונאים הנעדרים שנשארו בשטח בתוך הטנקים הפגועים. אחי אודי, ששימש כמ"פ בצנחנים, הוזעק למלא את מקומי. כשהגיע אמרו חיילי הסיירת- בצר הולך ובצר בא. והפעם אני הייתי הבצר שהלך הביתה. פעולת החילוץ, אגב, בוטלה ברגע האחרון. באותם ימים היו שהגדירו את כראמה כיום השביעי של מלחמת ששת הימים. הם טעו. כראמה היתה היום הראשון של מלחמת יום הכיפורים."

בצר. הביוגרפיה המקצועית
"אל"מ, מיל', מוקי בצר, יליד 45', נכד למייסדי נהלל - ישראל ושפרה (לבית שטורמן) בצר, שירת מיום גיוסו לצה"ל ביחידות המיוחדות של והשתתף בפעולות חשאיות רבות. עם גיוסו בשנת 64', התנדב לסיירת צנחנים, יצא לקורס קצינים ושירת בסיירת שקד במלחמת ששת הימים. בתום המלחמה, על פי בקשת מתן וילנאי, חזר לצנחנים והיה סגן מפקד הסיירת, עד לפציעתו בכראמה. כשהחלים השתתף בהקמת מערך האבטחה של אל- על, שירת בסיירת אגוז, יצא לאוגנדה בשליחות צה"ל והצטרף כשחזר, לסיירת מטכ"ל, שהיתה באותם ימים תחת פיקודו של אהוד ברק. במסגרת הסיירת השתתף בין היתר במבצע "ארגז" לחטיפת גנרלים סורים בגבול לבנון ובמבצע "אביב נעורים", לחיסול מפקדי מחבלים בביירות. במלחמת יום הכיפורים לחם כקצין בסיירת מטכ"ל, ברמת הגולן ובחזית הדרום, ואחריה השתתף באירועי "מעלות" ו"בית-שאן" כקצין בכוח הפורץ. בשנת 76', כסגנו של יהונתן נתניהו, היה בין מתכנניו הראשיים של מבצע אנטבה ולקח את הפיקוד על היחידה לאחר שיוני נהרג. הוא הקים את "שלדג", ובתפקידו האחרון בצה"ל, עמד בראש מפקדת היחידות המיוחדות, אותה יזם. היום משמש בצר כמנהל אתרי בנייה, והוא מקים עתה יישוב קהילתי בגליל המערבי. סיפור חייו כלוחם התפרסם באנגלית בספר SECRET SOLDIER, אותו כתב בשיתוף עם העיתונאי רוברט רוזנברג. בקרוב עומד הספר לראות אור בהוצאת "כתר". סיפור כראמה, המתפרסם כאן, הוא קטע מספר זה."

הסתכלתי עליו כמו משוגע
"אסי הנגבי שהיה לצדו של מוקי בצר בוואדי שבו נהרג ישראל ארזי מתאר את המצב מנוקדת מבטו. "קודם כל לא שכבתי, כי אם התכופפתי ליד בצר. הוא באמת נתן לי פקודה - 'גש לחלץ את ארזי' ואני הסתכלתי עליו כמו על משוגע, כי כל הזמן ירו שם וחשבתי שהפקודה שלו בלתי הגיונית. לצאת לחלץ פצוע תחת אש בשטח חשוף, נראה לי בלתי הגיוני, למרות שהייתי בן עשרים ואחד. "כשהוא אמר לי פעם שניה ברוגז- 'נו, גש לחלץ אותו', רצתי בזיגזגים לכיוון ישראל ארזי ז"ל, אבל ישר אליו. ברגע שהגעתי נורתה עלי אש ואז נשכבתי לידו. "איזה שתי שניות אחרי זה ראיתי את מוישל'ה בצר יוצא מהמחסה זקוף לגמרי וכשהגיע חמישה מטר מאיתנו, הוא קיבל כדור שזרק לו את הלסת. הוא צרח צריחה נוראה וניתז ממנו הרבה מאד דם. "אני מאד מחבב את מוישל'ה בצר ואנחנו בידידות עמוקה עד היום הזה, אבל אני מבין שבמצבים כאלה, מה שנחרת בזכרונו, זה משהו אישי ולא בהכרח מה שאני ראיתי"."

גיבורי העולם הערבי
פעולת כראמה על פי עראפת - קטעים מתוך הביוגרפיה "ערפאת", שכתב אלן הארט בשיתוף פעולה עם יו"ר אש"ף
בערב של עשרים במרס דיבר ערפאת אל לוחמיו וביקש מהם למות למען העניין הלאומי. "היינו מאתיים תשעים ושבעה אנשים. רבים היו נערים צעירים. למעשה, כמה מהם היו עדיין ילדים. האומה הערבית מסתכלת עלינו", אמר להם ערפאת, "עלינו לשאת את האחריות על כתפינו כגברים, באומץ ובכבוד. עלינו לטעת באומה הזאת את הרעיון של העמידה האיתנה. עלינו לנפץ את המיתוס של הצבא הבלתי מנוצח". ומה היו מחשבותיו של ערפאת באותו לילה? האם האמין שהוא והפתח יוכלו איכשהו לשרוד אחרי הקרב הממשמש ובא? הצגתי שאלות אלו לערפאת, וזאת היתה תשובתו. "המטרה היחידה שלי היתה ללמד את הישראלים לקח ולתת דוגמה לאומה הערבית. לומר לך את האמת, אני לא ציפיתי שמישהו מאיתנו יישאר בחיים אחרי הקרב של כראמה". בחמש בבוקר, 21 במרס, הישראלים תקפו. הם חצו את נהר הירדן בכמה מקומות לאורך חזית של שמונים ק"מ. אבל הכוח העיקרי פנה היישר לכראמה. מסוקים ישראליים הנחיתו באותו זמן צנחנים בעורפה של העיירה. הם התקדמו מאחור. תוכנית הקרב הישראלית היתה עכשיו ברורה. כראמה תכותר, סופו של הפתח היה קרוב. הפעם, לשם שינוי, ערפאת והישראלים חשבו אותו הדבר. ערפאת השקיע הרבה מחשבה בתוכנית הקרב שלו. אסור היה להם להיכנס לקרב עם הישראלים לפני שיהיו בתוך כראמה. והמפתח לכל - פגיעה בשריון הישראלי. אם פתח יוכל לפגוע בכמה מהטנקים שלהם, לישראלים תהיה בעיה פסיכולוגית. לערפאת היתה תיאוריה, שהמציאות הוכיחה את נכונותה, שעל בסיס של אדם-מול-אדם, הישראלים לא היו טובים יותר מכל לוחם בעל מוטיבציה, וזאת ברגע שנשללה מהם האפשרות להשתמש ביתרון שהעניק להם הציוד הצבאי- בעיקר הטנקים והמטוסים. וזה קרה. אמר ערפאת: "לוחמינו, ילדינו, הם יצאו ממקומות המסתור שלהם והטילו את עצמם על הטנקים הישראלים. כמה מהם טיפסו על הטנקים והשחילו פנימה רימוני יד. אחרים הצמידו לגופם מקלות דינמיט". ההשפעה של מה שקרה אז שינתה את מהלך ההיסטוריה. הישראלים זינקו מהטנקים שנפגעו ורצו לחפש מחסה כדי להציל את חייהם. זו היתה, כמובן, רק תחילת הקרב של כראמה. הישראלים התגברו על ההלם והחלו להפעיל בהדרגה את העליונות שלהם במספרים ובכוח אש. ואז, בערך בשעה אחת עשרה, כאשר שליש מלוחמיו של ערפאת כבר נהרגו, הצטרפו הירדנים ללחימה. בחיפוי אש הארטילריה הירדנית, ערפאת ולוחמיו נסוגו לעמדות חדשות סביב מפקדת השדה הזמנית שהקים אבו ג'יהאד עם שובו מדמשק דרך עמאן. לולא התערבו הירדנים, ערפאת ולוחמיו היו ככל הנראה נהרגים, או נופלים בשבי, אבל זה לא מקטין את הישגו של הפתח. הפידאין הפכו לגיבורי העולם הערבי. קרב כראמה אמנם לא הסיר את נטל הבושה שסחבו הערבים מאז 1948, אבל הוא הקל מאוד לשאת אותו. מתוך "ערפאת", מאת אלן הארט, בהוצאת סידג'וויק וג'קסון, לונדון, מהדורה מעודכנת 1994.

פורסם בתאריך- 06/02/1998
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:11

הדף נוצר ב 0.24 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר