לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-04-2009, 19:05
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
הפצעים הפתוחים של החובשים הקרביים

לאורך השירות הם מטפלים בחבריהם תחת אש, ומחקר חדש חושף: חובשים קרביים סובלים מפוסט טראומה, אך נמנעים מלדווח על מצוקתם

אמיר בוחבוט | 10/4/2009 7:28

הם יחד בטירונות, יוצאים לקורס חובשים, וחוזרים לפלוגה כדי לשרת עם חבריהם הקרובים. אבל כשאחד הלוחמים, שכבר מזמן הפך להיות בעיקר חבר, נפצע, זה התפקיד של החובשים הקרביים לטפל בו ולנסות להציל את חייו. מחקר חדש שנערך בחיל הרפואה גילה: זו בדיוק הסיבה שהחובשים הקרביים סובלים יותר מפוסט-טראומה בהשוואה לחבריהם לשירות.

המחקר, שנערך במפקדת קצין רפואה ראשי, בדק באופן אקראי עשרות חובשים קרביים בצה"ל ועקב אחריהם במשך שנתיים, לאחר אישור הוועדה לניסויי אנוש של חיל הרפואה.

במחקר נבדקו חובשים מכל הגילים, מצעירים בני 20 בשירות סדיר ועד מילואימניקים ותיקים כבני 50. מהמחקר עולה כי לא פחות מ-81 אחוז מהם נחשפו במהלך שירותם לגופות. ברוב המקרים לא מדובר באלמונים, אלא בפניהם המוכרות של מי שהיו עד לפני זמן קצר חבריהם לשירות.

מלבד הקושי שבטיפול בחברים, חובשים קרביים עובדים תוך כדי סיכון עצמי ממשי. ואכן, כ-20 אחוז מהם, לפי המחקר של חיל הרפואה, אף נפצעו בעצמם במהלך שירותם הצבאי.
חובשים נשואים סובלים פחות
ההיבט העצוב ביותר שחשף המחקר הוא ככל הנראה הנתון הבא: תשע שנים חולפות בממוצע עד שהחובשים פונים לקבל טיפול נפשי בעקבות חוויות השירות - כשנתיים יותר מהממוצע הכללי בצבא. נתון זה מצביע על כך שאין בצבא תוכנית מיוחדת לטיפול בחובשים הקרביים, שבשל אופי שירותם נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מטראומה.

החובשים, כפי הנראה, משוועים לשוחח עם מישהו על חוויותיהם מהשירות, או לכל הפחות לקבל משענת מסביבה תומכת ואוהבת. מהמחקר עולה כי חיילים נשואים והורים לילדים סבלו מטראומות בחומרה נמוכה יחסית לעומת חבריהם הרווקים.

חובשים שנאלצו להתמודד במקביל עם פיטורים
ממקום עבודתם סבלו מתסמינים חמורים יותר, לעומת כאלו שנשארו במסגרת התומכת של המילואים.

ממצא נוסף שעלה במחקר הוא שחשיפה למספר רב של גופות מעלה בהתאמה את חומרת התסמינים שהתגלו אצל החובשים.

את המחקר ביצעו סגן אלוף (מיל') יורם בן-יהודה, מירי כפיר, יורם ברק, אלוף משנה גד לובין ואלוף משנה (מיל') חיים קנובלר. יצוין כי היחידה לנפגעי תגובות קרב במשרד הביטחון מפעילה שיטות מגוונות ורבות לטיפול עבור מי שבוחר להגיע לטיפול. כמו כן, בהנחייתו של תת אלוף (מיל') רוני מורנו, ראש אגף השיקום לשעבר, הורחבו התקציב ומספר התקנים של העובדים ביחידה.

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/877/418.html

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-04-2009, 22:03
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "הפצעים הפתוחים של החובשים הקרביים"

ראוי לציין כי למחקר כבר היו יישומים בשטח במהלך עופרת יצוקה ועוד לפני שהסתיים.
אל"ם ד"ר גדי לובין הוא רמ"ח ברה"ן במקרפ"ר.
לדעתי הוא עושה עבודה טובה.
נדמה לי שזו פעם ראשונה שמבוצע מחקר יזום שפונה לבדוק תסמיני PTSD גם אצל חיילים משוחררים שלא פנו בעצמם לבקש עזרה.
אני מאמין שאם יבצעו בדיקה כזו גם אצל חיילים קרביים ממקצועות אחרים התוצאות יהיו דומות. נתון מעניין שמוזכר בכתבה:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי אמיר בוחבוט
תשע שנים חולפות בממוצע עד שהחובשים פונים לקבל טיפול נפשי בעקבות חוויות השירות - כשנתיים יותר מהממוצע הכללי בצבא.

כלומר הממוצע הכללי של חיילים משוחררים שפונים לבקש עזרה, מיום השיחרור ועד שהם פונים הוא שבע שנים. זה קצת בעייתי כשמעמתים את הנתון הזה מול תקופת ההתיישנות לתביעת נכות כנגד משרד הביטחון, שלוש שנים מיום השיחרור...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:00

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר