לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-05-2009, 22:08
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
מידע סקירה: MGM-140 ATACMS

בעקבות מספר דיונים כאן בפורום על "חיל טילים" שיחליף או יסייע לחיל האוויר, החלטתי לתרום לדיון ולסקור את המערכת המערבית הקרובה לכך ביותר, ה- ATACMS בשירות צבא היבשה של ארה"ב.

תיאור כללי
Army TACtical Missile System הוא טיל בליסטי חד-שלבי לטווח קצר עד בינוני, בעל הנחיה אינרציאלית, מונע בדלק מוצק. הפיתוח החל ב- 1980 כתוכנית משותפת לצבא היבשה ולחיל האוויר האמריקאי, אך ב- 1985 חה"א יצא מהתוכנית והפיתוח נמשך ע"י צבא היבשה בלבד, כתחליף ל-”לאנס" במשימות סיוע אש ברמת הגיס. משימות אופיניות הן אמנעת טק"ק קצר טווח, תקיפת סוללות טק"א, מרכזי פיקוד וקשר, מנחתי מסוקים וכוחות עתודה. הטיל מבצעי מינואר 91', וצבא ארה"ב ירה 32 טילים מדגם A במלחמת המפרץ הראשונה ו- 453 טילים במלחמת המפרץ השניה.
הטיל מסוגל לחדור לאטמוספירה בנתיב לא-בליסטי (off-axis) כדי להקשות על יירוט ולמנוע התראה מוקדמת במטרה [8].
הוא תוכנן לירי מפלטפורמות ה- MLRS והוא תופס מקום של "מחסנית" בת 6 רקטות MLRS, מה שמכתיב אורך של 4 מ' והיקף של 61 ס"מ (בעת השיגור,כנפונים מקופלים) לכל הדגמים. התיבה בה הטיל נמצא לפני השיגור כמעט זהה לתיבה של 6 רקטות MLRS, כולל ציור של 6 עיגולים בחזית ומבנה של 6 צינורות בחלק החיצוני, כדי למנוע זיהוי הטילים באחסנה ובשינוע.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

משטר השליטה בטכנולוגיות טילים מפקח על רקטות שיכולות לשאת יותר מ- 500 ק"ג ליותר מ- 300 ק"מ, ונראה שה- ATACMS נתפר לפי פירוש מחמיר של הדרישות האלו, ולפי הדרישה להתאים לפלטפורמת ה- MLRS.

המערכת מופעלת ע"י ארה"ב, טורקיה, בחריין, יוון ודרום קוריאה [9].

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 23-05-2009 בשעה 22:17.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-05-2009, 22:13

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "סקירה: MGM-140 ATACMS"

מחיר
750,000$ לבלוק IA QRU, נכון לשנת 2005 [4]
מחיר דומה לבלוק I נכון לשנת 95' [2]

נסיון מבצעי
במלחמת המפרץ השניה צבא היבשה האמריקאי ירה 453 טילים, כולל טילי מבלוקIA וטילים בעלי רש"ק אחוד. רובם (290 טילים) נורו ביומיים הראשונים (ה-”הלם ומורא" הידועים) נגד מפקדות, מתקני תקשורת ונגד אתרי נ”מ [6].
ביתר המלחמה המערכת שימשה לדיכוי נ"מ ולתקיפת מטרות מדזמנות (On-call). בפרט, גרסת המצרר של הטיל שימשה לדיכוי נ"מ לקראת ובמהלך תקיפות עומק של מסוקים [11].
הטילים שימשו גם בלחימה נגד התקוממות-בטיפול במטרות בעלות משך חיים קצר (Time Sensitive Targets), שהיו יכולות לגלות מסק”ר מבעוד מועד [12]. במשימות כאלו נעשה שימוש ברש"ק האחוד [12]
שיפורי שו"ב קיצרו את הזמן מקבלת מטרה עד לפגיעה לדקות בודדות (לעומת כשעה ב-91').
ביחס למטוסי תקיפה רגילים, ה- ATACMS מיוחדת ביכולתה לפעול באזון מוגן נ"מ ובזמינותה: משגר יכול לפגוע בכל נקודה בטווח של עד 300 ק"מ תוך דקות. יתרונות נוספים המצויינים ביחס למערכת הם יכולת פעולה בתנאי מזג אוויר קשה, דיוק גבוה ותקיפה אנכית (יש לזכור כי ברמת גיס של צבא ארה"ב האמצעי ה-”מתחרה" לטווחים אלו הוא מסוק האפאצ'י, שרגיש יחסית לנ"מ ולמזג אוויר קשה, אינו יכול לתקוף אנכית).
אם זאת, למטוסים יש יתרונות בטיפול במטרות בעלות משך חיים קצר: החימוש שלהם גמיש יותר ומאפשר טיפול במגוון מטרות (החל מ- JDAM, שמקביל בערך ל- ATACMS מבחינת הטיווח והדיוק, דרך פצצות מונחות לייזר וכלה בתותחים), והם נושאים חיישנים שיכולים לסייע באיתור המטרה ובהערכת הנזק לה.
הטיל נע במסלול בליסטי, ומגיע לגובה של יותר מ- 50 ק"מ. הדבר מחייב תיאום בזמן ובמרחב עם כוחות אוויר באזור רחב סביב איזורי השיגור והמטרה. ב- 2003 מפקדת כוחות היבשה בזירה עקבה אחרי כל משגר ATACMS בודד כדי למנוע תאונות. זה מצביע על הקשיים בשילוב טיל כזה בלחימה רצופה בזירה קטנה כמו ישראל.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 23-05-2009 בשעה 22:18.
ישן 23-05-2009, 22:14

סיכום ומסקנות ביחס לישראל

טיל ה- ATACMS הוא דוגמא לטיל המבוסס על טכנולוגיה בסיסית של שנות ה- 80', עם שיפורי הנחיה של שנות ה- 90'.
ביצועים: ברור כי ללא ההגבלות של האמנות הבינ"ל ודרישת ההתאמה המוחלטת למשפחת ה- MLRS ניתן לפתח טיל דומה בעל טווח ארוך עוד יותר, או עם רש"ק מאסיבי יותר. הדיוק הינו דיוק GPS: רגיש לשיבוש (הדיוק עלול לרדת לדיוק המערכת האינרציאלית, טוב מ- 100 מ'), ולא מספק למטרות מוקשחות במיוחד.
מחיר: המחיר הגבוה הנוכחי של 750,000$ משקף כמויות ייצור של עשרות עד מאות טילים (בדגמים השונים). זו עלות גבוהה מאוד ביחס לחימוש מונחה אווירי בעל ביצועים דומים (JDAM), מה שמגביל את הטיל למשימות באזור מוגן נ"מ או כשאין מטוסים זמינים. אני מניח שבטכנולוגיה הנוכחית לא ניתן להוריד באופן משמעותי את המחיר הגבוה בלי להתחייב לכמויות ייצור של אלפי טילים, כלומר פרוייקט הצטיידות בעלות של מספר מיליארדי ש"ח.
שימוש מבצעי: הטיל שימושי במיוחד לתקיפת מטרות מוגנות נ"מ, כולל אתרי הנ"מ עצמם: 64% מהטילים במלחמת המפרץ השנייה נורו ביומיים הראשונים. לו לעיראק היתה מערכת נ"מ מודרנית ב- 2003, מן הסתם היה שימוש נרחב בהרבה ב- ATACMS.
הטיל מאפשר לכאורה למפקד קרקעי לפגוע במטרותעומק, אך בפועל אמצעי האיסוף שפועלים בטווח כזה הם משותפים מטיבעם, והפעלת טיל כזה מחייבת ממילא תיאום עם חה"א- כך שבד"כ אין תועלת רבה לעומת תקיפה אווירית.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 23-05-2009 בשעה 22:19.
ישן 24-05-2009, 11:04
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
מה עם להוציא זאת לחברות בארץ?
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "סיכום ומסקנות ביחס לישראל"

אני מסכים איתך כי 750,000$ הוא סכום נכבד. העלות הזאת משתווה לעלות של שליחת מסוק עם טילים מונחים לעשות את העבודה. היתרון של מסוק ברור, יש לך 2 אנשים לקבל החלטות, יש להם סמכות לבטל אם הם לא רואים לנכון לבצע. יש להם אפשרות להגיב לשנוי שחל מאז הוצאת את הגיחה.

החסרון: לא תמיד יש לך חיל אוויר זמין - במיוחד בפתיחת מלחמה שאתה לא מוכן אליה.
אתה לא מסכן מסוק של כמה עשרות מליוני $ ו-2 אנשי צוות באזור מוכה טילים.

השאלה היא האם לא ניתו להוציא זאת למכרז בארץ. נניח פקס לתעשייה אווירית, אלביט, רפאל, אלתה ואני מתנצל אם שכחתי משהו (למען הגלוי הנאות אף אחד מן הנ"ל לא משלם את שכרי - כך שאין לי עניין אישי\משפחתי או כיוצא בזאת).
לדרוש: התאמה למערכת ה- MLRS או מערכת אחרת שמבוססת על משגר ארטילרי לרבות מערכות תוצרת הארץ שמבוססת על משאית עם גלגלים. כמות משוערת: 2000, מחיר יחידה לא יותר מ- 300,000 ש"ח. הנחיה: ברירה בין GPS, הנחיה אינרציאלית, מערכת לזהוי ותקון מסלול (אופטי או אחר) או כל דרך אחרת שהיצרן רואה לנכון. לאחר הפקס להרים טלפון ולהזמין לשיחה כשכל נציג יודע שהוא לא בלעדי. לברר מה ההסכויים להצלחה, מה היצרן חושב שנכון לשנות במפרט, אפשרות שמוש בטכנולוגיות קיימות, תאריך יעד. לאחר מכן לבקש לייצר אב טיפוס במחיר של כמה מליונים (על חשבון משרד הבטחון) תוך הבטחה: המוצר - מוצר מנצח. אולי העלות הראשונית תהיה בעיקר עליכם אבל אם בכמות גדולה המוצר יהיה זול ויעיל משרד הבטחון יפעל לעזור לשווק לשווקים כמו הודו, קוריאה, סינגפור,אירופה, ואולי אפילו לארה"ב.

היתרון הגדול: אלוף פקוד צפון מקבל כלי אסטרטגי במחיר לא יקר מבלי שהוא תלוי בחיל אוויר. ביכולתו ביומיים הראשונים לכל מלחמה גדולה בצפון (לא אגיד כנגד איזה אויב) לדכה את מערכי השליטה של האויב, אזורי התארגנות, ארטילריה, נ"מ, מתקני אספקה או כל מתקן שהוא רואה לנכון. הוא לא תלוי בטובות של חיל אוויר שסביר שיהיה עסוק עד מעל הראש.
עלות: ירי של אלפי טילים ביום הראשון שקול לכמה מאות מליוני ש"ח במחיר שאני בקשתי.
העלות תתגמד מול ירידה מהסד"כ של 10 מטוסי F16 שיתכן ויאבדו באזור מוכה סוללות טילים ביומיים הראשונים למלחמה בצפון.
ישן 23-05-2009, 22:16

מקורות:

1. מדריך שדה של צבא ארה”ב: http://www.globalsecurity.org/military/library/policy/army/fm/6-60/Ch1.htm
2. מחיר לטיל עם רש”ק אחיד : http://www.fas.org/spp/starwars/congress/1995/s951211a.htm
3. שימוש מבצעי: http://www.dtic.mil/ndia/2004interop/Tues/osterholz.ppt
4 מחיר עדכני: http://www.deagel.com/Ballistic-Missiles/ATACMS-Block-IA-Unitary_a001106003.aspx
5 מידע כללי: http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/atacms.htm
6 שימוש מבצעי: http://www.ndiagulfcoast.com/events/archive/32nd_symposium/day1/sorenson_air_arm_100306_nonotes.pdf
7 מידע על רש"ק אחיד: http://www.deagel.com/Ballistic-Missiles/ATACMS-Block-IA-Unitary_a001106003.aspx
8 מידע כללי: http://defense-update.com/products/a/atacms.htm
9 מדינות מפעילות: http://www.reuters.com/article/pressRelease/idUS230975+26-Feb-2009+PRN20090226
10 תמונת יציאה מהפוד http://ko.wikipedia.org/wiki/%ED%8C%8C%EC%9D%BC:Atacms.jpg
11 שימוש מבצעי: http://books.google.co.il/books?id=dZuE9lJXkOQC&pg=PA359&lpg=PA359&dq=atacms+iraq&source=bl&ots=4LfR_DX228&sig=_Q_EORORhTGUucxG-8hi6affJ04&hl=iw&ei=ioMWSrXZNOS6jAem96CFDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4#PPA360,M1
12 שימוש מבצעי: http://sill-www.army.mil/FAMAG/2004/MAR_JUN_2004/PAGE9-12.pdf

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 23-05-2009 בשעה 22:19.
ישן 23-05-2009, 22:37
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי גראדיאנט שמתחילה ב "אלו דרכים נוספות, פרט ל-gps,..."

הכוונה נקודתית מהקרקע.
למשל: סימון כתם לייזר ע"י כוח סיור קידמי שמסמן את הכתם על המטרה. הטיל משוגר מטווח גדול בכיוון הכללי של המטרה ומונחה אליה אינרציאלית. בהגיעו אל קירבת המטרה מופעל ראש ביות שסורק ומחפש את כתם הליזר וכשהוא מוצא אותו הוא מתביית עליו ופוגע ביוק בנקודה שהכתם מונח עליה.
טניקה נוספת היא זיהוי תמונה של המטרה. הנחיה אינרציאלית עד איזור המטרה וראש ביות טלויזיוני מונחה מרחוק ע"י מפעיל ועוד.

ישן 23-05-2009, 22:53
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
TERCOM ו-DSMAC
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הכוונה נקודתית מהקרקע. למשל:..."

TERCOM (קיצור של Terrain Contour Matching), מערכת המשווה בין מפה תלת-מימדית לבין השטח שהטיל נע מעליו - מערכת זו קדמה ל-GPS. חסרונה של TERCOM הוא בהיותה מערכת בעלת יכולת הפרדה גסה למדי, ולצורך ביות סופי נעשה שימוש במערכת DSMAC (קיצור של Digital Scene-Mapping Area Correlator, מבוטא "די-סמאק") המשווה בין תצלום של המטרה לבין הנוף הנקלט בעדשת הטיל. הנחיית GPS מחליפה את שתי המערכות, מאחר והיא פשוטה יותר ומהירה בהרבה לתכנות (הזנת מידע ל-TERCOM ו-DSMAC יכלה להגיע לפעמים למספר שעות, וסבלה מתלות במשתנים בעלי אורך חיים קצר).

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 23-05-2009 בשעה 22:56.
ישן 23-05-2009, 23:48
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי גראדיאנט שמתחילה ב "לא ברור לי איך שיטה כזו..."

אני יכול רק לנחש, אבל לפני כן אני תוהה - מי יצביע עם ציין לייזר כלשהו בשביל טיל בליסטי? זה לא קצת מסוכן למי שמציין? טילים בליסטיים בד"כ נושאים רש"קים עוצמתיים מאוד שבוודאי עלולים לפגוע במי שמציין...
בכל אופן, לניחוש שלי - הכוונה עקיפה בעזרת ציין לייזר, בסגנון שבו הציון נקלט ע"י גורם שלישי והטיל מכוון אל הציון בעזרת תקשורת בין הטיל לגורם השלישי, או שלאחר הכניסה לאטמוספירה חלקו הקדמי הלוהט של הטיל נפלט ובמקומו מתגלה אמצעי הכינון הסופי שמזהה את ציון הלייזר (קצת יותר פרקטי לדעתי)...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 24-05-2009, 00:06
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אתה מתאר מערכת מאוד מורכבת...."

עקרונית אפשר לצנן את הרב"ת בעת החדירה לאטמוספרה. (בעזרת הליום נוזלי,כפי שהיה בחיישני האינפרא-אדום של ה YF-12).
אך מדובר במערכת גדולה וכבדה שאינה מתאימה לטילים בסדר גודל הזה.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 24-05-2009 בשעה 00:08.
ישן 24-05-2009, 10:01
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אתה מתאר מערכת מאוד מורכבת...."

אני לא מבין מה כ"כ מורכב במערכת שתיארתי? בכניסה לאטמוספירה ראש הטיל מתחמם. אם בראש הטיל תשים מעטה קרמי ותחתיו בידוד, בעת הכניסה המעטה יספוג את רוב החום ומה שמאחוריו ישאר יחסית קר. לאחר שהכניסה לאטמוספירה תושלם, המעטה הקרמי יפלט ויחשוף את מערכת ההנחיה הסופית לנקודה המסומנת. אם המערכת תהיה עדיין חמה מדי בכדי לעבוד ביעילות, היא תתקרר מהר מאוד מהמגע עם האוויר במהירות בה הטיל יורד אל מטרתו (אפשר להוסיף תעלות אוויר וצלעות קירור בשביל להאיץ את ההתקררות, כמובן מבלי לפגוע באוירודינמיות).

בכל מקרה אני בוודאי משער השערות לשווא - סימון מטרות בלייזר בשביל טילים בליסטיים בוודאי קיים ועובד כבר הרבה זמן (אני מתאר לעצמי), ובטח שכל מדינה שיש לה טילים בליסטיים פיתחה או עובדת על פיתוח של טיל כזה. אם מישהו פה יודע איך זה עובד בכל העולם, שיגיד לנו פה ונגמור עם ההשערות

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 24-05-2009, 10:48
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אתה מתאר מערכת לא פשוטה - כמו להרוג יתוש בעזרת קורנס
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "אני לא מבין מה כ"כ מורכב..."

מכובדי, הגלאי צריך לקלוט את שטף הפוטונים (הספק אורי) שאמור להגיע מהמטרה במרחק כמה אלפי מטרים לכל הפחות. ההספק של האות חלש ביותר כי הינו החזרה ממשטח של אות המקור בכוונים שונים. כאשר יש לך רקטה שמגיע במהירות של כמה אלפי מטרים לשניה או יותר החכוך באטמוספירה מייצר חום - החום הזה מקרין ע"פ כללים ידועים. גם אם תפלוט את המעטה (לא פשוט כשיש לך טיל שנע באלפי מטרים לשניה) עדין אתה רוצה שהספק האות יהיה חזק ביחס למה שמייצר החום. גם העדשה שנמצאת מול הגלאי ובעיקר חלקים שקופים (לאורך הגל שאתה מחפש) שמוליכים את הקרן אל העדשה מקרינים ולכן זה ממש לא פשוט.

אולי אפשר לאחר הרבה מעוד הנדסה להגיע למערכת מבצעית אבל ההשקעה בחשובי קרינה, הפלת מגן במהירות גבוה ושאר ירקות לדעתי לא שווים זאת.
ישן 24-05-2009, 17:53
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

דעתי הלא מלומדת
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "הבנתי. ומה בנוגע להכוונה..."

[QUOTE=efekt]הבנתי. ומה בנוגע להכוונה באמצעות אמצעי שלישי? כלומר מזל"ט או לווין שיודע את מסלול הטיל בדיוק מספיק, רואה את הסימון ומתקן את מסלול הטיל בזמן אמת ע"י תקשורת בינו לבין הטיל?
אם אני מבין נכון, אתה מדבר על קשר רדיו ולא חשוב מי המקור שיעקוב אחר מסלול הטיל הבליסטי. תיתן פקודות תיקון - נשמע אפשרי בהחלט ולא קשה מדי. אתה יכול ליצור אלגוריתם שיפעל ע"פ ערוץ הפקודות ברדיו ובהעדרו על פי סיגנלים אחרים.
טיל בליסטי הוא יקר ולכן בהכרח יש לך את היכולת להוסיף עוד ועוד מכלולים קלים.

אגב, אני אחזור שוב על השאלה שלי - בכלל קיימים טילים בליסטיים שניתן להכווין אותם ע"י סימון לייזר?[/
אני מתנצל, אני לא יודע (לא מהתחום), נשמע שקל יותר לממש באמצעים אחרים.
תראה, יש לקחת בחשבון גם את הפלסמה שתווצר בעת הכניסה לאטמוספירה - דבר שיגרום לך לאי יכולת לקלוט כל סיגנל אלקטרומגנטי משך זמן מסוים.
QUOTE]
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:10

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר