לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-05-2009, 09:31
  אלון5560 אלון5560 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.08
חיל האוויר: החרדים עם הכי הרבה מוטיבציה

בתוך שנה אחת קיבלו 200 צעירים חרדים את מדי החיל במסגרת פרויקט "שחור כחול", ומסקרים פנימיים שהגיעו לידי ynet עולה: בני המגזר מובילים בין קבוצות האוכלוסיה בנכונות לצאת קצונה והמשך שירות. והאם אפשר לחלום על טייס חרדי? חנן גרינברג פורסם: 27.05.09, 08:53

החרדים רוצים להישאר בחיל האוויר: שנה לאחר תחילת הפרוייקט שבמסגרתו מגייס החיל הכחול חרדים למקצועות מנהלה שונים, נראה כי ההימור הצליח. ל-ynet נודע כי בסקרים פנימיים שנערכו בלהק כח אדם בחיל, בראשות תא"ל רמי בן אפריים, בין קבוצות אוכלוסיה שונות, "ניצחו" החרדים בשתי השאלות החשובות ביותר: נכונות להמשך שירות ונכונות לצאת לקצונה.

על השאלה הראשונה השיבו באופן חיובי 53%, יותר מכל מגזר אחר בשמונה פרוייקטים אחרים בחיל האוויר. בשאלה לגבי הרצון לצאת הקצונה, רגילים בחיל האוויר, לקבל נתונים הנעים בין 2-4 חיילים שרוצים לצאת לבה"ד 1 מתוך עשרה נשאלים, אצל החרדים, ביקשו שישה לצאת לקורס מתוך כל עשרה. הקצין הראשון כבר קיבל את הדרגות, השני בדרך. "אין ספק שהנתונים מעידים על שביעות רצון עצומה בקרב המשרתים החרדים, יש להם מוטיבציה ורצון להיות כאן ואנו מתכוונים להגדיל את ההיקפים", אמר קצין בכיר ל-ynet.

הפרוייקט, "שחר כחול" שמו, נולד בתקופתו של מפקד החיל הקודם, האלוף אליעזר שקדי,
שביקש למשוך לשורותיו גם אוכלוסיות שונות שמעולם לא שירתו בצה"ל. היו שהביעו ספק כיצד יצליח הפרוייקט, אבל בתוך שנה אחת קיבלו 200 חרדים את מדי חיל האוויר. במסגרת הפרוייקט מגוייסים חרדים שגילם הממוצע 24, נשואים ואבות לילד אחד או שניים. הם עוברים קורסים הכשרה מיוחדים, הכוללים מתמטיקה, אנגלית ומחשבים, טירונות קצרה ורוכשים מקצוע. משם מנותבים למפקדות החיל, על מנת שיכולו לשרת בתנאים נוחים שיאפשרו להם לצאת בכל ערב לביתם. מהיום הראשון הם מקבלים משכורת בסך 3,000 שקל בחודש.

"מעבר לעניין הפרנסה", מסביר הקצין הבכיר את הנתונים הגבוהים, "הם מתחברים אלינו מבחינה ערכית, מבינים שהם תורמים ושותפים לעשייה". בחיל האוויר מתכוונים לגייס חרדים נוספים לפרוייקט ואפילו חולמים על טייס ראשון. "לחלקם יש נתונים טובים, ודבר כזה עשוי להיות יום אחד חלום שיהפוך למציאות".

מקור המאמר:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3722196,00.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-05-2009, 11:34
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
נראה לי קצת תלוש
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אלון5560 שמתחילה ב "חיל האוויר: החרדים עם הכי הרבה מוטיבציה"

לחרדים יש יכולות לימודיות גבוהות, זה ללא ספק. בוא נניח שהם ישלימו בעזרת יכולות אלו את פערי חומר הלימוד הנדרשים לקורס טייס ... אבל מה הם יעשו בקורס ? למיטב זכרוני יש חונכות בלבד בקורס, לכבוד שני החרדים שיגיעו לקורס יגייסו חונכים גברים בלבד ? זה לא גדוד נצח יהודה שמגייסים מש"ק ת"ש אחד לגדוד שלם, אלא פה יכול להיות מצב של חונך על שני חניכים !
יש הרבה נשים בביס"ט, חלקן (מן הסתם) חניכות בקורס. אז מה, יעשו קורס מסויים בלי נשים ? לא הגיוני. חוץ מזה, מה הם יעשו בטייסת מבצעית ? מה יעשה טייס הקרב החרדי עם נווטת קרב, יעבור על איסור ייחוד ? מה יעשה טייס המשנה בצופית עם הקברניטה ?
שלא יובן לא נכון, אני בעד, רק לא רואה את זה קורה ...

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 27-05-2009, 12:28
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "נראה לי קצת תלוש"

ככל הידוע לי, כבר היו טייסים חרדים - טייסים חילוניים ודתיים-לאומיים שהתחרדו. אני בטוח שאנשי חה"א בפורום יוכלו לשפוך אור על סוגיה זו.

שנית, החומרות המוגזמות הן נחלתם של רק חלק מהחרדים, לא של כולם. באופן משונה למדי "נצח יהודה" לא מכיל כמעט חרדים, אבל מהדר בחומרות כדי שיוכל להתנאות בהן לפניהם.

שלישית, "היכולות האנליטיות האדירות" של החרדים הן במידה רבה מיתוס - לאחרונה התבשרנו בתקשורת בכתבה-מטעם ע"י מכון-הכנה כלשהו שחרדים בוגרי קורסים שלו "הפציצו" בתוצאות של הפסיכומטרי. אבל כשקראתי בין השורות, ניתן היה לגלות אמת מאכזבת בהרבה - למרות שמדובר בסוג של קבוצת-עילית חרדית שעברה מיון מקדים, זכתה למלגות שאיפשרו לה להתמקד בלימודים וקיבלה הכשרה אישית וממוקדת, בוגריה הצליחו בסה"כ להפגין את ההתפלגות הממוצעת של ציונים בכלל האוכלוסיה, כשאחוז בעלי הציונים הגבוהים ביניהם היה נמוך בהרבה מהממוצע הכללי...

רביעית, הכתבה דומה מאוד לכתבה שיווקית שהופיעה עם השקת התוכנית, ומדברת בעיקר על מוטיבציה ולא על יכולות. כך גם ההתייחסות ל"טייס חרדי" שהינה שיווקית בעיקרה.

אבל כך או אחרת, מדובר ביוזמה ברוכה שכפי הנראה מצליחה לעמוד ביעדיה.

ישן 27-05-2009, 13:07
צלמית המשתמש של amirsgv

נכון
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "ככל הידוע לי, כבר היו טייסים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
ככל הידוע לי, כבר היו טייסים חרדים - טייסים חילוניים ודתיים-לאומיים שהתחרדו. אני בטוח שאנשי חה"א בפורום יוכלו לשפוך אור על סוגיה זו.

שנית, החומרות המוגזמות הן נחלתם של רק חלק מהחרדים, לא של כולם. באופן משונה למדי "נצח יהודה" לא מכיל כמעט חרדים, אבל מהדר בחומרות כדי שיוכל להתנאות בהן לפניהם.
.

אתה צודק, אבל במקרים הללו החבר'ה האלה היו כבר לאחר סיום קורס טייס, ולמיטב ידיעתי (לפחות לגבי החוזרים בתשובה בשנות ה-70' המאוחרות) לא היו צריכים לתפקד עם נשים במטוס (ומעט מאוד בטייסת).

שני המקרים שקפצו לי לראש הם שלמה קליש ורענן נאמן, שנדמה לי שחזר בתשובה בתקופת היותו מפקד טייסת. אני לא יודע אם נוח הרץ המשיך לטוס אחרי פציעתו.

ישן 06-06-2009, 23:25
צלמית המשתמש של amirsgv

זה לא מה שכתוב בביוגרפיה של פקר
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong1
לגבי קאליש, הוא "התפרסם" בשנת 1975 כאשר הטיס סקייהוק בין ארובות תחנת הכוח בחדרה בשיא תקופת ה "מערב הפרוע" של ח"א שאחרי מלחמת יום כיפור. המב"ס פקר זרק אותו לחודש בכלא ואאל"ט בהמשך אף דאג או תרם לשחרורו המוקדם מקבע. קאליש המשיך לטוס במילואים שנים רבות וזאת למרות העדרויות ממושכות מהארץ ותהליך חזרתו בתשובה.

לעניות דעתי, ארובות תחנת הכוח בחדרה כלל לא היו קיימות בשנת 1975. פקר אכן הכניס אותו לכלא (לשבוע ולא לחודש) על טיסה בגובה נמוך שגרמה לניתוק הבידונים מהעייט. הוא לא כותב כלום על שחרורו המוקדם מהקבע.
בכל מקרה, "מערב פרוע" היה קיים בח"א עד תחילת שנות ה-80', ובכלל זה טיסה מתחת לגשר הרכבת בנחל צין.

עריכה: http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=4563
ארובות חדרה הוקמו בשנות ה-80'.

נערך לאחרונה ע"י amirsgv בתאריך 06-06-2009 בשעה 23:30. סיבה: הוספת קישור בנושא הארובות
ישן 09-06-2009, 10:05
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "זה לא מה שכתוב בביוגרפיה של פקר"

1. בניית התחנה החלה כבר 1973 ושתי הארובות הותיקות היו קיימות ב 1975. התחנה נחנכה ב 1981 על ידי שר האנרגיה דאז יצחק מודעי. הארובה השלישית, החדשה והגבוהה יותר, הוקמה בשנות ה-90.

2. לא יודע מה כתוב בספר אבל בראיון בבטאון ח"א פקר סיפר ששלח את קאליש ל 3 שבועות בכלא. מי שמכיר את האיש, שהיה פרחח ומפר תקנות לא קטן בעצמו, יודע שלא היה שולח טייס מנוסה בוגר מלחמה כמו קאליש לכלא בגלל "נזק לבידונים" אלא (כנראה) בגלל עבירה שנצפתה על ידי אזרחים.
http://www.iaf.org.il/Templates/Jou...625&docID=19934

3. מה שכן, דברתי עם חבר והוא טוען שקאליש נזרק בזמנו לכלא בגלל שחלף מתחת לקו המתח הגבוה לאילת (שגם הוא נבנה בימים ההם) וכי הטייס שחלף בין הארובות היה בחור אחר מ 116.
ישן 07-06-2010, 14:15
צלמית המשתמש של hayal pashot
  hayal pashot hayal pashot אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.10.09
ההנחות שלך מוטות, יש לך מידע בדוק?
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] אם באמת קבוצה של..."

א. אמרתי שההישג מרשים רק אם מדובר בחרדים יוצאי ישיבות סגורות (בסגנון פובינז ), לא ברור לי כיצד ניתן לעשות מיון טרום-קורס לקבוצה כזאת, אפשר לעשות מבחן מיון בלוגיקה אבל זה יראה התנבאות חלקית,אם יש לך מידע אמיתי על הקבוצה הנ"ל אשמח לשמוע.

ב.הכתבה שצירפת רק מחזקת ומאמתת את ההנחות שלי, והנתונים שפורטו בכתבה אפילו טובים משחשבתי
כמו כן שים לב שאתה טועה כשאתה קובע שהקבוצה ממוינת ומתוקצבת הכתבה מדבר על "ישיבות קטנות" שמתוקצבות וממוינות שזה משהו שונה לגמרי.

ג.שוב חוזר על מה שאמרתי, קורס הכנה (אחד או שניים) לקבוצה "רגילה" ללא כשרון הפנמה מהירה של חומר,ותפיסה חדה, יעיל חלקית מאד למי שלא תירגל חשיבה מתמטית .(שלא לדבר על אוצר מילים).
להבדיל מהסטיגמה בציבור ש"לא חשובה הרמה ומספר היחידות במתמטיקה של מי שנבחן בפסיכו" ,זה כמובן שטוייות תלמיד במגמה ריאלית ל-5 יחידות, משפר ומאמן את יכולתו לעשות מניפולציות במספרים,קבוצות,וצורות. מה שיעזור לו במיוחד לפתור שאלות 15-25 בחלק הכמותי.

ד. אתה מסיים ב-3 טעוייות במשפט קצר אחד:

1. בכתבה מדובר על חציון של 400 ולא ממוצע, חציון זהו המספר שמספר האיברים שמעליו שווה לזה שמתחתיו , הוא רק לעיתים נדירות זהה לממוצע ובטח שלא במקרה זה.
2. התלמידים לתוכנית מצוינות באוניברסיטאות שציינת אינם (כמעט מיטב הנוער..) אלא המיטב בכבודו ועצמו ,נתוני הקבלה שלהם הם הגבוהים ביותר, גם מעל לרפואה, יכלת לתת דוגמא למעט מתחת למיטב בדמות התלמידי מינהל עסקים או מגמה דומה.
3. ממוצע הציונים בפסיכומטרי הוא (תודה לאל) לא 400, בתקופתי הוא היה כ-560 לנבחנים בעברית וכ-530 לכלל הנבחנים.
ישן 07-06-2010, 15:12
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי hayal pashot שמתחילה ב "ההנחות שלך מוטות, יש לך מידע בדוק?"

מהכתבה, הדגשות שלי:
ציטוט:
מבין בוגרי מערכת החינוך החרדית, מאות גברים לומדים כיום במכינות אקדמיות חרדיות שבהן הם נדרשים להתחיל כמעט מאפס את לימודי החול, ובתוך שנה לגשת לבחינות הבגרות והפסיכומטרי. אחד המסלולים האלה פועל במסגרת פרויקט חלמי"ש של עמותת עתידים במכללה החרדית ירושלים, שבו מקבלים התלמידים מלגת לימודים ומלגת קיום למשך חמש שנים. לבחינות הפסיכומטריות הם מתכוננים בקורסים מיוחדים לחרדים על ידי מדריכים חילונים מהמכון לבחינות הפסיכומטריות EZway [...] בבחינות, שעושים להם בתחילת הקורס, הם מקבלים ציונים נמוכים ואחרי שלושה חודשים וחצי כמעט מחצית מהכיתה מקבלת מעל 610".

א. אני מניח שלמסלול כה אטרקטיבי יש מבחני כניסה כלשהם. אפילו אם זה המלצה מהרב בישיבה + ראיון, זו לא קבוצה שמשקפת את הציבור החרדי.

ב. הם ניגשים לפסיכומטרי אחרי לימודים של שנה, וקורס בן 3 וחצי חודשים. האם זהו משך רגיל לקורס? אני עשיתי קורס של חודש.כפי שציינת, גם חומר מחוץ לקורס הפסיכומטרי תורם לציון במבחן זה. היתה להם שנה לתרגל חשיבה מתמטית, אוצר מילים וכו'.

ג. צודק- התבלבלתי בין ממוצע וחציון. כבוגר הטכניון, הנחתי שתוכניות המצוינות שלו ושל העברית הן בעלות סף הקבלה הגבוה ביותר. הכוונה היתה להראות שאם רוצים להשוות את החינוך החרדי לממלכתי לפי ההישגים של הכיתה המסוימת הזו, יש להשוות אותה לקבוצה מקבילה ולא לכלל החינוך הממלכתי.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 07-06-2010 בשעה 15:21.
ישן 27-05-2009, 19:12
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "אני מת על התשובות שלך"

א. בוא נראה:
1. במהלך הטירונות למשל, אין שום בעיה שיהיו מ"כים לצוות אחד (או איך שזה לא מתחלק בתוך הגפים).
2. בכל מה שנוגע להמשך, הפקודה לא מדברת על המנעות מעבודה עם נשים, אלא המנעות מפיקוד של נשים על גברים ולהיפך (פיקוד ישיר) אם הם מבקשים. מדריכת סימולטור, למשל, היא לא מפקדת..

ב. ירדנו מהפסים מזמן כשהפכו את העולםפ ואחותו כדי לאפשר לנשים להכנס למסגרות כאלה ואחרות, כשזה ברור שזה לא עובד. אם אני זוכר נכון את הנתונים, יש 18 נשות צ"א עם בערך 80% נפילות במיונים לנשים, והחיל הגדיר את זה ככשלון ולכן משנים את תהליכי המיון כדי שיהיו יותר נשים בסיום קורס הטיס, אני חושב שזאת השקעה מגוחכת, מפקדי החיל חושבים אחרת.
אני לא רואה סיבה שיהיו מקצועות שיהיו פתוחים לנשים בלבד בצבא.

ישן 27-05-2009, 21:46
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "תואיל בטובך לענות לעניין"

המקום היחיד בו קיימות פקודות שונות מפקודות השילוב הראוי זה גדוד נצח יהודה, החרדים שמשרתים בחה"א לא מקבלים יחס שונה מאלה בעלי הכיפה הסרוגה. ועם כל הכבוד, החרדים שמתגייסים לחה"א זה בדרך כלל אלה שמוכנים לדבר עם נשים, ורחמנא ליצלן - אפילו לעבוד איתן כתף אל כתף (יש הרבה בנות במקצועות שאליהם שובצו החרדים). אלה שילכו לקורס טיס לא שונים, בסופו של דבר אני מכיר כמה דוסים כבדים שהיו בקורס טיס, ואחד או שניים שגם סיימו אותו כדוסים כבדים... (דוס זה כינוי חיבה, לא לטעות בבקשה)
אם מישהו מבקש להיות שלא ת"פ מפקדת, או לא להשתתף באימון גופני תחת מדא"גית, יש פקודות ברורות בנושא.

ישן 28-05-2009, 07:43
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הוא דווקא ענה לגמרי לעניין:
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "תואיל בטובך לענות לעניין"

הסיבה שחה"א שילב נשים בקורס טיס, על כל ההתאמות הנדרשות, לא הייתה ריבוי מספרן או העדר עלות או, אם לצטט אותך, "מסורות, חינוך מהבית, סביבה תומכת" לגבי תפקוד תחת אש. הסיבה הייתה שבג"ץ הורה לו לעשות את זה, ובשלב מאוחר יותר גורמים בחה"א החליטו שהם רואים חשיבות *ערכית* בכך. וכל הנימוקים האלה תקפים לא פחות לגבי חרדים.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 28-05-2009, 10:35
צלמית המשתמש של אמיר ג.
  אמיר ג. אמיר ג. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לכלכת ברמות שבא לי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
לכלכת ברמות שבא לי להקיא.
החרדים תפקדו יפה מאוד במצב חירום אמיתי בעבר ללא כל הכנה (מלחמת העצמאות), ואלה שבחה"א עשו זאת גם כן בעופרת יצוקה.

בכל מקרה מה שמחזיק חיילים - לפחות בחה"א הטכני - בזמן לחימה זה הסביבה שבבסיס, ולא הבית.

לכלכתי ברמות ? ...מותר להטיל ספק.

החרדים תפקדו יפה מאוד במלחמת העצמאות? ..זה חדש לי.
אולי פה ושם "תפקדו יפה" .. אבל בטח לא השאירו אחריהם איזו 'מורשת חרדית לוחמת'.

ועופרת יצוקה היתה פיקניק לעומת מה שיהיה במלחמה אמיתית,
עם בסיסי ח"א מופגזים ועוד הפתעות שבטח מכינים לנו...

אז מותר, ואף רצוי להעלות תהיות לגבי יכולת עמידה במצבים כאלה. לא רק של חרדים. ודי ברמיזא.
ישן 28-05-2009, 13:09
  מאצו פיצו מאצו פיצו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.07.07
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לכלכת ברמות שבא לי..."

מי סיפר לך שהחרדים תפקדו במלחמת השחרור?
אז לידיעתך, רובם לא הנידו אצבע, חרף המצור הקשה. לא התגייסו למאמץ כל שהוא, אך קיבלו נתח בהספקה המועטה שהובאה לעיר, ע"י אלה שחירפו נפשם למענם. מידי פעם היה קצין ההנדסה מגייס חלק מאוכלוסיה זאת לעבודות ביצורים. הגיוס היה נעשה בכח ובאיומים, כאשר מי שרק היה יכול חמק מהמאמץ.(ראה למשל פרשת רמת רחל).
ירושלים ניצלה במלחמת השחרור ע"י אותם אנשים אשר מגנים על עם ישראל גם כיום.
אם אכן החרדים חיילים כל טובים ובעלי מוטיבציה לתרום, אז מדוע לא מגייסים את כולם, אפילו לחיל הכחול, למען יוכלו כולם, כאיש אחד, לתרום להגנת המולדת ולהמית עצמם באוהלה יחד עם שאר אחינו בני ישראל?
ולהשומע ינעם,
ישן 28-05-2009, 13:13
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי מאצו פיצו שמתחילה ב "מי סיפר לך שהחרדים תפקדו..."

יצא שקראתי כמה וכמה ספרים שטענו כך, ומכיוון שאני ירושלמי במוצא משפחתי גם סיפרו כך בתוך המשפחה.

החרדים שמתגייסים לחה"א עושים זאת מרצונם הטוב גרידא - החלטה מושכלת שמקומם מחוץ לעולם הישיבות, ושהדרך לכך עוברת בצבא, ואם כבר צבא - אז במקום שגם ייתן להם משהו לעתיד. רווח נקי של כולם, כמובן.
הנקודה היא שאתה לא יכול לגייס חרדים בכח כל עוד יש את חוק טל, ואם לא יהיה את חוק טל - אלה שיגוייסו "בכפיה" יהיו בעלי מוטיבציה נמוכה יותר משארית עם ישראל..

ישן 28-05-2009, 13:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "יצא שקראתי כמה וכמה ספרים..."

הסיפא שלך היא נכונה לגבי כל אוכלוסיה - גם החילונית. זה לא מונע גיוס "בכפיה".

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 28-05-2009, 13:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לא מדויק, כשהחרדים שוללים את..."

כמה מהחרדים שוללים את קיומה של המדינה וכמה מאלה שלא, נמנעים בתוקף תורתו אומנותו?
הרי את סיפור "היו רוצים לראות את המדינה בצורה אחרת" אפשר להחיל גם לגבי אלה שרוצים מדינה חילונית לחלוטין. מדובר על מצב בו אתה מגייס בכפיה אוכלוסיה כלשהי. חילונים, מסורתיים ודתיים. אפשר לראות שחלק בסופו של דבר מתגייסים ועושים את העבודה וחלק משתמטים בשירותם.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 28-05-2009, 14:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני חושב שכמות הערבים (במידה..."

ז"א, אם תגייס אותם עכשיו, תוך שניים שלושה עשורים הם "יתרגלו" בחזרה.

גיוס בכפיה - כן הוא. אתה כופה על אדם להתגייס, לא משנה מהו רקעו. בעיות עם מגוייסי חובה היו תמיד ובכל צבא, ללא קשר לדתיותם של המגוייסים. הטענה שלך נכונה כלפי גיוס חילונים כיום ולא החרדים ולא הערבים שונים מהם.

ישן 28-05-2009, 14:34
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "ומה יקרה בינתיים ב-30 השנה..."

בדיוק מה שקורה היום. מוטיבציה נמוכה לשירות ברוב אוכלוסית המתגייסים, והכוונה של אלה שיש להם מוטיבציה למקצועות נדרשים.

ישן 28-05-2009, 14:42
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בדיוק מה שקורה היום. מוטיבציה..."

מוטיבציה נמוכה זאת לשון המעטה, לטעמי. כשיש לך שתי אוכלוסיות שאינן מצטיינות בחשיבה עצמאית אלא בהליכה אחרי מנהיגים (במיוחד לאור ההקצנה הדתית של ערביי ישראל המוסלמים), וכשהמנהיגים הערבים הללו רואים אפילו בשירות לאומי כתועבה ("ערבי שיעשה שירות לאומי יהיה מצורע") ואלו החרדים רואים בצבא בית ז**ות אחד גדול שמשחית נשמות תמימות, אתה לא יכול להקביל את זה לחילוני שאולי לא ממש שמח לטחון שמירות אבל מבין את החשיבות ותומך ברעיון באופן כללי.

זאת דעתי בכל אופן.

ישן 28-05-2009, 14:50
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "מוטיבציה נמוכה זאת לשון..."

על מה אתה מדבר? מתי התחככת באוכלוסיה הממוצעת שמשרתת בתפקידים בבסיסים עורפיים? איזה הבנה של חשיבות או תמיכה ברעיון הכללי (בטח תמיכה, כל עוד מישהו אחר עושה את העבודה)?
יש אוכלוסיה מסיבית של מגוייסים שעושים הכל בשביל לעשות כלום ועושים זאת במיומנות מעוררת הערצה. הסיבה היחידה שהם עוד משרתים היא כי הם מצליחים לא לעבוד בצבא, מקבלים יציאות 5-9 (9 בבית, כן?) או יומיות משעה 1700, וזה לא כ"כ קשה - אחרת הם מזמן היו יושבים אצל הקב"ן. החבר'ה שהיו אתך בגדוד הם ממש ממש לא רוב אוכלוסית המגוייסים. במקומות שאתה רואה שעושים את העבודה, הסיבה הם מפקדים טובים, לא שום דבר אחר.

ישן 28-05-2009, 15:09

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "על מה אתה מדבר? מתי התחככת..."

אוהו, אל תדאג לי, בעיירה המחור*נת שגדלתי בה ראיתי גם ראיתי, במיוחד כשהיא מוקפת בכל כך הרבה בסיסים עורפיים שרק מחכים לכל הערסים גיבורי המקלדת והטוקבקים שיבואו להתבטל בהם.

אבל- גם תמיכה כשמישהו אחר מתאמץ ונהרג במקומך ובשבילך עדיפה על אי תמיכה ואפילו התנגדות לכל המוסד הזה של מדינה יהודית דמוקרטית מפי שתי אוכלוסיות מרכזיות. ושתי אוכלוסיות אלו אפילו לא מוכנות לעשות את השירות הבטלני הזה.

השינוי הזה, במידה וגורמי השלטון ירצו בו, חייב להיעשות קודם כל על ידי שינוי הערכים של המגזרים האלו- בעיקר דרך חינוך. שינוי, אגב, שלא יתקבל בברכה אצל אלו שמעוניינים להשאיר את הבורות והשנאה שרירים וקיימים.

ישן 28-05-2009, 15:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אוהו, אל תדאג לי, בעיירה..."

והנה הוכחה מההיסטוריה שמראה שכן אפשר אחרת ...
http://www.cambridge.org/us/catalog...21515733&ss=exc

ישן 28-05-2009, 15:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "הכל טוב ויפה (ברגע שראיתי את..."

ידעתי שלא תקרא עד הסוף. תקרא, תקרא - אתה יודע למי מראים חצי עבודה...

ישן 28-05-2009, 15:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "למה אתה חושב שלא קראתי..."

כי לא התייחסת לצרפתים או לאוסטרו הונגרים ולתקופות שבהן מדובר.

ישן 28-05-2009, 15:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני מתקשה לראות את הקשר..."

כי לא בזה מדובר. הבעיה היא לא בעובדה שהמדינה היא לא יהודית ובלה בלה בלה. הבעיה של החרדים קשורה לחוסר רצונם להתערות בחברה והקשיים (שהיו מרובים הרבה יותר בצבאות זרים, כולל צבאות אירופה וארה"ב עד 1917) לחיות במסגרת הצבאית ללא תמיכה דתית וקושי רב בשמירה על חוקי הדת.
שינוי האופי של המדינה הוא תירוץ. מציע לך גם לבדוק את מה שעבדול ציין לגבי גיוס ערבים בשנות ה-50.

ישן 28-05-2009, 16:06

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "כי לא בזה מדובר. הבעיה היא לא..."

יפה, ובמדינה דתית/חרדית/הלכה הם כן יוכלו לשמור על חיי דת כרצונם, לא?

לא אוכל להתייחס לדברי עבדול כי איני מכיר את זה, אבל מצאתי את זה- http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-68668,00.html

""מאז שהם בצבא, אני לא לוחץ להם יד", אומר אחד מתושבי הכפר, המתנגד לגיוס. "אנחנו אזרחים, זה נכון, אבל זה חמור מאוד שמישהו מאיתנו מוכן לכוון נשק לעבר האחים שלו."

"מצדינו, אנחנו לא יכולים להתגייס ולשרת בצה"ל בגלל הסכסוך הישראלי ערבי. אף אחד לא יכול לצפות שנשרת בצבא הכובש אדמה פלסטינית".,

"גיוס הערבים ינציח את אי השויון וגם יקעקע את הזהות הלאומית, ואפילו הקהילתית של הערבים"."

"ואילו עיתונאי ערבי ישראלי דיבר על עצמו ועל שכניו: "תאמין לי, לא כדאי למדינת ישראל שהערבים ישרתו בצבא. מול מי בדיוק המדינה מצפה שנפנה את נשקינו, אחרי שנתאמן ונשרת בסדיר? אני אומר בדיוק מדוע אנחנו לא משרתים בצבא, כי האמת היא שאתה לא רוצה אותי כאן, ואני לא רוצה אותך. אין בינינו זהות אינטרסים ביטחוניים. אתם הולכים לצבא כי אתם חיים בסכנה מפנינו. לנו לא צפויה כל סכנה ואין לנו עבור מה לשרת בצבא"."

אז מה תגיד על זה?

ישן 28-05-2009, 16:12
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "יפה, ובמדינה דתית/חרדית/הלכה..."

וחיילים בדואים מורידים מדים בכניסה לרהט בשביל שלא יתנכלו להם (זו גם תופעה די חדשה, אגב) - אבל עדיין עושים צבא ואפילו קבע. אז מה אתה רוצה לומר? שכל מי שיש לו בעיה עם המדינה לא יתגייס? זה על בסיס לאומני, זה על דתי, זה על מצפוני והאחרון כי המדינה דפקה את ההורים שלו בירוחם בלי השכלה ואפשרות לעבודה ושניהם מובטלים כבר 15 שנה ולא יוצאים מהבית. תחושת ההזדהות עם המדינה זהה, רק שאת האחרון יגררו לצבא באזניים, אם הוא לא יצליח לשכנע קב"ן לא לשרת.
ובכל זאת יש מאות לא מועטות של ערבים שרוצים לעשות משהו וכנ"ל חרדים. צריך לעודד את זה ביותר מלמשוך אותם.
גיוס בכפיה הוא גיוס בכפיה לכל סוגי האוכלוסיה, ובעיות המוטיבציה הן זהות. רק הסיבות הספציפיות משתנות.

ישן 28-05-2009, 16:54
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "גיוס חרדים הוא מצב רצוי, וכדי..."

אתה לא גדלת בחינוך החרדי, נכון?
מאחר ואני כן למדתי בתלמוד תורה ש"סניקי, עם מורים יוצאי צבא ברובם המכריע, אני יכול לומר שאתה טועה.

בחינוך החרדי הרגיל - לא הקיצוני - ההתייחסות לגיוס היא בשני כיוונים:
1. גיוס מוביל להתפקרות. מצב לא רצוי ולכן חס וחלילה להתגייס.
2. גיוס מונע לימוד תורה, ועדיף שנגן על העם באמצעות לימוד תורה.

אין מה לשנות את החינוך, יש לשכנע את מנהיגי הציבור החרדי שגיוס טוב לכל החרדים, אני לא רואה את זה באופק.

ישן 28-05-2009, 14:50
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי mikabuka שמתחילה ב "ברור שיהיה להם..."

א. יש חרדים טכנאי דרג א', לא משח"ר כחול אומנם, אבל בהחלט חרדים (חבר או שניים שלי, למשל).
ב. יש חרדים במקצועות המבנה והמנועים, לא מקצועות פופולריים בלשון המעטה, בעיקר מקצוע המבנה. שניהם גם לא מקצועות שתורמים מי יודע מה בחוץ במצב הנוכחי של השוק.
ג. אלא שמגיעים למקצועות המחשוב זה בעיקר מי שכבר למדו מחשוב (יש הרבה כאלה במגזר החרדי). פשוט מתעלמים מנתוני הבגרויות. זה שמקבלים לאבנט כחול רק הנדסאים זה סתם אמצעי סינון, לא באמת צריכים להיות הנדסאים כדי להבין את חומר הלימודים..

ישן 28-05-2009, 16:35
  mikabuka mikabuka אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.12.07
בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "א. יש חרדים טכנאי דרג א', לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
א. יש חרדים טכנאי דרג א', לא משח"ר כחול אומנם, אבל בהחלט חרדים (חבר או שניים שלי, למשל).
ב. יש חרדים במקצועות המבנה והמנועים, לא מקצועות פופולריים בלשון המעטה, בעיקר מקצוע המבנה. שניהם גם לא מקצועות שתורמים מי יודע מה בחוץ במצב הנוכחי של השוק.
ג. אלא שמגיעים למקצועות המחשוב זה בעיקר מי שכבר למדו מחשוב (יש הרבה כאלה במגזר החרדי). פשוט מתעלמים מנתוני הבגרויות. זה שמקבלים לאבנט כחול רק הנדסאים זה סתם אמצעי סינון, לא באמת צריכים להיות הנדסאים כדי להבין את חומר הלימודים..

א+ב.בהחלט ישנם לא מעט טכנאים דרג א' שהם חרדים.כמובן יש גם עוד הרבה מקומות אשר בהם משרתים חרדים בחיל האוויר.לא ציינתי שלא.
ג.יש כאלה,אך יש גם כאלה שאין להם כל כך מושג מה זה לתכנת או/ו להקים רשת מחשבים ולתחזק אותה.
כשלמדתי לימודים הנדסאים במגמת הנדסת תוכנה כמות אנשים שהתקבלה לבסמ"ח היית שווה ל2 אנשים.אני יכול להגיד לך שלפחות 3-4 היו שווים להתקבל לקורס הזה.מדובר באנשים שלמדו את המקצוע בכיתה י' עד יד'.בסופו של דבר כולם הסתדרו מצויין, בצבא, במקצועות התכנות , בלי קורס בסמ"ח, אך בהחלט אני רואה במצב הזה אי שיוויון כלשהו.
לגבי קורס אבנט כחול...חצי מהכיתה שלי הלכו רק אחרי יד'.להגיע לקורס בלי לימודים הנדסאים נראה לי כמעט בלתי אפשרי.ישנם מקרים חריגים אך הם מעטים מאוד.
אז מה עושה הבדל בין מלש"ב חרדי שקיבל קורס הזה בגלל...שהוא קיבל... ובחור, מלש"ב בן 18 שאפילו לא הסתכלו על בקשתו להגיע לקורס הזה?
והאם מוטיבציה הייתה נשארת כמו שהיא מתוארת בכותרת אם גם חיילים החרדים היו עוברים את כל תהליך המיונים כמו כל מלש"ב?
אני תמיד אתן כבוד לכל אלה שהתגייסו כאשר הם יכלו לא לעשות זאת...בנוסף ברוב המקרים מדובר באנשים מבוגרים עם משפחות.אך למרות זאת...השאלות נשארות.
ישן 28-05-2009, 16:40
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי mikabuka שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]א. יש חרדים..."

תראה, תשמע.. התאמה למקצוע זאת בעיה רוחבית. יש הרבה אנשי אוויוניקה שיודעים להפעיל צב"דים אבל לא יודעים מה זה אלקטרוניקה חוץ מקורס קצר שהם עשו בקד"צ.
יש גם הנדסאי מכונות שלא מבינים מחייהם יותר מדי בכל תחום ובכל זאת נכנסים לקורסים יוקרתיים יחסית.

השורה התחתונה היא, שהצבא מנסה למשוך אוכלוסיות מסויימות באמצעות הקלות והטבות ביחס לשאר המתגייסים. כל עוד זה מגדיל את הסד"כ - זה לגיטימי לחלוטין.
תזכור שבשורה התחתונה, אם לא יתגייסו חרדים, יהיו פחות טכנאים (הם על-תקניים, כל אחד שנכנס הוא רווח של החיל והמערך הטכני), יהיה עומס עבודה גדול יותר וכן הלאה. אז כשאני מבקש בטכני להגיע לאבנט ומעדיפים על פני חרדי או אתיופי (עוד אוכלוסיה שמקבלת תעדופים בלי פרופורציה ליכולות), אני צריך להבין שזה לטובת המערכת.

ישן 28-05-2009, 17:05
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "תראה, תשמע.. התאמה למקצוע זאת..."

וצריך לזכור שבמקרה הזה הצבא הוא גם כלי למוביליות חברתית.
גאון המחשבים של השיכבה יסתדר מצויין גם בלי לשרת ביחידה טכנולוגית - יש לי שני חברים, האחד היה קצין בשריון והשני מתכנת בממר"ם, ושניהם הסתדרו ברמת תפקיד ושכר מקבילה בחברות טכנולוגיות.

אבל לא צריך ללכת רק למקצועות טכנולוגיים סקסיים - האתיופי שהוציא רשיון על משאית בקד"צ נהיגה מקבל ככה הזדמנות שווה לעבוד לאחר שיחרורו בתחום ההובלה - בדיוק כמו הצבר שהיה בצנחנים והוציא רשיון למשאית על חשבון כספם של הוריו.

במקרה של החרדי או האתיופי, רכישת המקצוע והנסיון דרך הצבא היא אולי הזדמנות חד-פעמית לצאת מהמעגל העגום שמוצאו ומגזרו מייעדים לו.

ישן 03-06-2009, 18:44
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "מאיזו בחינה? יש תפקידים (גם..."

אם אתה נותן לאדם מקבוצת מיעוט מודחקת כזו או אחרת (מרוקאים ותימנים פעם, רוסים בעבר הלא רחוק, אתיופים היום) להיות קציני לוגיסטיקה/חימוש, אתה פותח להם יותר הזדמנויות באזרחות?
אולי כשהם יבואו עם קו"ח שכתוב בהם "קצין בלהבלהבלה" זה יעזור להם, אבל האמת היא ששם בחוץ מי שלא מוכשר ייבעט החוצה עם כל הכבוד לכך שהוא אתיופית חד-הורית מהפריפריה, בעוד שבצא ייתנו לו עוד הזדמנות (אולי בגלל שגם ככה אין מספיק קצינים), ולפעמים לא רק הזדמנות אחת או שתיים (ראינו מקרים של בני מיעוטים שעושים בה"ד 1 חמש פעמים, או השלמה מקצועית שלוש פעמים..).

ישן 04-06-2009, 14:31
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אם אתה נותן לאדם מקבוצת מיעוט..."

בא נגיד את זה ככה - מי שיבוא עם נסיון קקצין הובלה או לוגיסטיקה, במיוחד אם הוא עשה תפקיד שני רציני, יקבל התייחסות כאילו עשה תפקיד דומה באזרחות, ונסיון זה הכל. ברור שיכולת ניהול עלובה תגרום להעפתו, אבל זה ישפר את סיכויי קבלתו.

ישן 22-01-2011, 20:44

לא רק בחיל האויר (ובאמ"ן) - כתבה מבמחנה על שילוב חרדים בחיל הים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אלון5560 שמתחילה ב "חיל האוויר: החרדים עם הכי הרבה מוטיבציה"

פרויקט "שחר ים" המשלב אוכלוסיה חרדית במקצועות הטכניים בחיל, נוחל הצלחה במסגרתה כל הצדדים מרוצים. רב"ט ש', חייל חרדי בפרויקט שיזם סא"ל רביב הדר, מספר על החיבוק החם והמשפחתי של צה"ל. מי שהיו נחבאים עד לא מזמן בקהילות סגורות, הופכים אט לנוף טבעי בחיל הים. תראו אותם מצד אחד לבושים בחולצה לבנה וחליפה שחורה ומצד שני לובשים מדי ב' ירוקים. מצד אחד כיפה ומצד שני כומתה. מבולבלים? בפרויקט "שחר ים" ממש לא.

"שחר ים"' הינו פרויקט המשלב אוכלוסייה חרדית במקצועות הטכניים בחיל הים, זאת על מנת שבעתיד ישתלבו במעגל העבודה והתעסוקה במדינת ישראל, בהתבסס על הידע והניסיון שרכשו בצבא. פרויקט "שחר ים" החל לפני כשנתיים בחיל הים ביוזמתו של רע"ן תכנון בחה"י, סגן אלוף רביב הדר וכיום מנוהל ע"י רב"ט אלי הלמן - חרדי בעצמו.

אם לרגע נדמה כי הפרויקט נועד להציל את חיל הים ממשבר גיוס, אז סא"ל רביב הדר ממהר להסביר כי "חה"י ידע להסתדר גם בלעדיהם". לדבריו "הסיפור בא ממקום אחר, קודם כל מטרה חברתית לאומית, שילוב של אנשים טובים בחיל הים מה שעד עכשיו לא היה אפשרי". לסא"ל רביב היה ברור למן ההתחלה לאן הסיפור הזה הולך להגיע. "מהרגע הראשון ראיתי שכל אחד הוא אחר, כל אחד הוא סיפור, הוא עולם ומלואו מגיע מרקע אחר. נגזר במודעות שאנשים חרדים הם שחורים והם הפגנות. אני לא ככה, אני לא מקטלג, אני רואה את האנשים".

ש' כמקרה מבחן

טוראי ש' (25), נשוי ואב לשניים מחיפה, משרת כטכנאי נשק בבסיס חיפה של חיל הים. "כל דבר חדש הוא קשה", משתף ש', "אנחנו החרדים הראשונים בפרויקט וכולם מסתכלים עלינו עם זכוכית מגדלת. אני מהווה מבחן ברחוב, בבית ובקהילה עלי בודקים האם הצבא השפיעה מבחינה דתית. עצם זה שאמשיך באורחות חיי כמו עד עכשיו ולא אזוז ימינה ושמאלה זה יגרום שבעתיד יבואו עוד חרדים כי היום המושג צבא הוא פחד".

ש' מעדיף שלא לפרט על אירועים ספציפיים בקהילה ומסכם זאת באומרו כי "היו כל מיני מקרים לא נעימים", עליהם התגבר. "בחרתי בדרך ואני הולך עד הסוף. הגיוס היה בשבילי השקעה והקרבה מאוד גדולה מבחינה חברתית ומשפחתית ואף על פי כן אראה לכולם שאני נכון", הוא מסביר. לדבריו, את הנוף "החיל ימי" החדש עדיין נמנעים בקהילה החרדית לסגל לעצמם. "בקהילה עצמה אני לא מסתובב עם מדים, לא מאפשרים את זה, למרות שהסברתי להם שזה כמו כל מקום עבודה רגילה ואלו בגדי העבודה שלי", הוא מציין.

"עושה שמירות בבית"

שילוב החייל החרדי בחיל אינו דבר של מה בכך. מזווית ראייה חרדית, הצבא הוא מקום הפקר העלול לדרדר את החייל מבחינה דתית ועל כן הפך בעיניהם ל"מוקצה". על מנת לפתור בעיה זו, על הצבא להוכיח כי השירות הצבאי מתאים גם לחייל החרדי ומאפשר לו לשמור על אורחות חייו. ניכר כי השטח מוכיח זאת היטב. "אחת ההנחיות שלנו היא שחיילים יקבלו שירותי דת ושהם מתחזקים ולא להיפך", אומר סא"ל רביב בנחישות. "אם מישהו ייצא מהדת - אנו רואים זאת כהפסד שלנו. מי שמחליט שלא להגיע לשיעור דף יומי בגמרא ולא מגיע לישיבה אחת לחודש, שאלו הן חלק מחובותיו, נוציא אותו מהפרויקט. הגדרות הפרויקט הן גם דתיות וגם מקצועיות".

השקעתו של חיל הים אינה אחרה להגיע גם אל החיילים בשטח. "אני מרגיש שהצבא מאוד בא לקראתי, אני לא מרגיש זרות", אומר ש'. לטענתו, "בהתחלה מאוד חששתי, עושים אצלנו שמירות במעבדה ובהתחלה מאוד הפריע לחבר'ה שמגיע בחור שלא עושה שמירות. דיברנו על זה והסברתי שאני נשוי ויש לי שני ילדים ושאני עושה שמירות בבית וקם כל לילה שלוש פעמים, הם הבינו. היו לי כל מיני בעיות בהתחלה עם האוכל, אבל החלטתי שאני בכל מקרה נשאר, שאני משקיע. קיבלו אותי יפה, כל אחד רוצה לשמוע ואנשים מתעניינים על הדת. זה רק בחיל הים שזה כמו משפחה חמה".

ומסתבר כי ההשפעה היא, בכל זאת, הדדית. "כל הסגל דואג לי עד הפרט הכי קטן, הצבא זה לא באמת מקום מפחיד. מה שמאוד אהבתי בצבא זה שכל פעם שמדברים מילים גסות ואני שם אז אומרים, "רגע יש פה צדיק", למרות שהם אומרים את זה גם קצת כבדיחה. אפילו אחד החיילים אמר לי שהוא אישית מרגיש שהשפה שלו נהייתה יותר נקייה", מספר ש', אשר טוען כי כל עוד "שומרים על 'קדושת המחנה' אין שום בעיה ואני חושב שאפילו יש חובה להתגייס. לא כולם נולדו להיות רבנים וראשי ישיבות, יש כאלה שצריכים לעבוד ולהביא פרנסה. גם לי יש את שיעורי התורה שלי".

הצבא הופך יותר הטרוגני ויותר מתחשב בכולם

בעקבות עיסוקו בפרויקט, עבר סא"ל רביב חוויה תרבותית יוצאת דופן, בעת שהוזמן לחתונתה של ביתו של אדמו"ר חסידות ויזניץ'. "זה היה באמת מדהים", סיכם רביב את החוויה בהתלהבות, "היה עלי להגיע במדים ולייצג את חיל הים וחששתי מכך אך לרגע לא הרגשתי זר. הרגשתי שמכבדים אותי ומעוניינים לדבר ולהתעניין בי, הם מאוד פתוחים ועוטפים. אחרי זה נפגשתי גם עם האדמו"ר עצמו והרגשתי מלא כבוד והערכה". רביב לא שמר את החוויה לעצמו ובחר לערוך ביקור, יחד עם אביו וכל הענף שתחת פיקודו, במסגרתו התקיים סיור מודרך בבית מדרשה הגדול של חסידות גור בירושלים. "ככה אתה מראה לאנשים שאף אחד לא נושך", מסכם סא"ל רביב.

מפי סא"ל רביב משתמע כי מידת הצלחת הפרויקט אינה נקבעת רק עפ"י מדדים של השקעה ותועלת, כי אם במידת הצלחת השילוב והמיזוג. "הצבא הופך יותר הטרוגני ויותר מתחשב בכולם. זה לא כמו בשנות החמישים, כשהיה 'שטנץ' קבוע של כור ההיתוך של הישראלי החדש. היום מבינים במדינה, שהמדינה מורכבת מקיבוץ מחלקים שונים שמתגייסים ששונים אחד מהשני. כולם מגיעים לצה"ל וזה מה שרצינו, לא צריך ישראלי חדש. הרב גוניות היא יתרון", מסכם סא"ל רביב. הפרויקט מוגדר כהצלחה בחיל הים וישנה אף שאיפה לשלב אותם במערך הלוחם של החייל אך לא בעתיד הקרוב.

ובחזרה אל ש', שבאחד מימי ההפגנות הסוערות של החרדים בירושלים, התפלל בכותל כשהוא לבוש "על אזרחי", כלומר, בלבושו החרדי. כשהחל לחזור הביתה, פגש שוטרי יס"מ נכנסים לניידת ושאל אותם אם הוא יכול להצטרף אליהם. אלו, מצידם, הסתכלו עליו בזלזול וטענו כלפיו שהם מסיעים "רק אנשים מכוחות הביטחון". הזלזול התחלף בפליאה גדולה, כשהיס"מניקים ראו את החוגר של ש'. הם הכניסו את ש' בשמחה ואף שאלו אם יוכל ללבוש את השטריימל והחליפה. בכל זאת, לא בכל יום רואים ברחובות ירושלים ניידת ובה לבושים יס"מניקים שטריימל וחליפה ואיתם חרדי כבוש כובע משטרה.

http://dover.idf.il/IDF/News_Channe...011/01/2102.htm
ישן 23-01-2011, 15:00
  chsh22 chsh22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.07
החייל ששווה מיליונים - כתבה מבמחנה

מסכי המחשב בבסיס רמת דוד בחיל האוויר לא הפסיקו להתקלקל. פתרון לבעיה שהציע רב"ט חיים שכטר, בוגר תוכנית שח"ר כחול, הוביל לחיסכון של מיליוני שקלים

בר ג'וזפין דדון

בוגר פרויקט שח"ר כחול זיהה בעיה חוזרת ונשנית במסכי המחשב בבסיסו, והביא לחיסכון של שני מיליון שקל.
רב"ט חיים שכטר, בוגר התוכנית לשילוב חרדים במערך הטכנולוגי של חיל האוויר, משרת כאיש מערכות במעבדת המחשב של בסיס רמת דוד ואחראי בין היתר לבדיקת ציוד המחשוב ביחידה ולהשבתת מכשירים משימוש פעיל.

באחרונה זיהה רב"ט שכטר כי כמות גדולה של מסכי מחשב בגודל 15 אינץ' נשלחת לבדיקה במעבדה בפרק זמן קצר. לאחר בירור מקיף שערך גילה כי מקור הבעיה טמון דווקא בספקי המתח אליהם מחוברים המסכים. בזכות הפענוח המוצלח, הוחלף הרכיב הפגום בעלות זניחה של 30 שקלים בלבד.

"אלו מסכים שהאחריות עליהם פגה, ולפי הנוהל הייתי אמור לפסול אותם מיד, אך כאב לי הלב לזרוק ציוד שנראה בעיניי די חדש", סיפר רב"ט שכטר. "החלטתי לפתוח את המסכים ולבדוק את הבעיה לעומק - כך גילינו שספק המתח הוא המקור לבעיה".

בזכות דרך הפתרון המקורית הוחלט על הצעת ייעול מקיפה בחיל האוויר ומסכים נוספים מבסיסים אחרים בחיל הגיעו למעבדה ברמת דוד לצורך השבתם לתפקוד מלא. "באופן זה, במקום לקנות מסך חדש ב–700 שקלים, אנחנו מתקנים את הספקים בעלות של עשרות שקלים בודדים עבור כל רכיב", סיפר רב"ט שכטר.

http://dover.idf.il/IDF/News_Channe...010/03/1310.htm
ישן 23-01-2011, 18:58

רוב החרדים
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי yunes100 שמתחילה ב "רק חבל שרובם לא משרתים ביחידות קרביות וכל ההסתכלות שלהם היא מה יתן להם השרות מבחינת מ"

שהתגייסו עד היום עשו זאת במסגרת גדוד הנח"ל החרדי, שהוא כידוע מסגרת קרבית. על אחת כמה וכמה עם סופרים גם את המאות שעושים מילואים קרביים במסגרת גדוד נצח ישראל וגדודי ההגמ"ר באיו"ש, שמוזנים מגדוד נצח יהודה הסדיר. בקצב הנוכחי יהיה ניתן להקים חטיבת מילואים על טהרת משוחררי הנח"ל החרדי בתוך מספר שנים. כמו כן צה"ל הוא זה שמגביל כרגע את היקף הגיוס הקרבי לנח"ל החרדי, זאת מאחר ובניגוד לשנים הראשונות לקיום הגדוד, הרי שכיום הביקוש עולה על ההיצע. עם זאת, בחודש האחרון ראש אכ"א הבטיח (בפעם הראשונה) שלא יהיה מצב בו חרדי מעוניין להתגייס לקרבי ולא יתקבל.
ישן 25-03-2011, 17:48

כתבה בנושא שילוב החרדים באמ"ן מתוך במחנה

תגידו הלו: חרדים שהתגייסו לאגף המודיעין יקבלו בשנה הקרובה שיעורי אנגלית על חשבון צה"ל. במקביל, בפיקוד המרכז בוחנים הקמת קמפוס חרדי ראשון - בתוך מחנה סירקין

תוכנית הלימודים בחברה החרדית אמנם לא כוללת לימודי שפות, אבל צעירי המגזר שהתגייסו לאגף המודיעין דווקא יזכו לשיעורי אנגלית - על חשבון הצבא.

התוכנית החדשה פתחה את שעריה באחרונה, וחיילים חרדים מהיחידה הטכנולוגית של אמ"ן החלו ללמוד אנגלית ברמה של חמש יחידות לימוד. באמ"ן הסבירו כי עבור מי שלא למד מעולם אנגלית, ולא מחזיק גם בתעודת בגרות, הלימודים מהווים מקפצה משמעותית בניסיון להשלים את הפער עם רוב בני גילם שמחויבים בלימוד השפה עוד מבית–הספר היסודי.

המימון לפרויקט הגיע מארגון הג'וינט העולמי. כיתות הלימוד שנפתחו בבסיס הקריה ובמחנה גלילות, שם שוכן בסיס ההדרכה של חיל המודיעין, פועלות במתכונת של לימודי ערב, ומשרתות את החיילים שהביעו התעניינות בפרויקט. על מנת לייעל את הלימודים, בחרו ברבנות חיל המודיעין לבסס את השיעורים בעיקר על "אנגלית טכנית". אוצר המילים והבנת השפה בתוכנית הלימודים מוקדו במטרה לאפשר לחיילים להשתלב בעבודה עם מערכות הטכנולוגיה של חיל המודיעין.

ברבנות ובמחלקת משאבי האנוש באמ"ן מביעים סיפוק מהתוכנית, ומציינים כי בניגוד למצופה, דווקא חיילי "בינה ירוקה" מצליחים להשתלב בקלות במערך הטכני של המודיעין. "יש פער בתחום האנגלית, וזהו פער שקשה לצמצם", הסביר רב חיל המודיעין, רס"ן נתנאל. "היוזמה החדשה תוביל לשיפור בשירות הצבאי של החיילים מבחינת הבנת השפה".

בתוך כך, בפיקוד המרכז בוחנים הקמת קמפוס חרדי ראשון עבור חיילי גדוד "נצח יהודה" שנמצאים בשנת המשימה שלהם. על פי התכנון, הקמפוס יוקם בצמוד ליחידת יהל"ם, בתוך מחנה סירקין.

בפקמ"ז מעריכים כי הקמפוס יוקם כבר בשנה הבאה, וכי יהיו לו השפעות חיוביות על החיילים שנמצאים בשנת המשימה, כלומר בשלב האחרון של לימודיהם הכוללים השלמת בגרויות, לימודי הנדסאים והכשרות מבצעיות שונות. "המסגרת הזו מאפשרת לאוכלוסייה החרדית לשלב שירות בצה"ל יחד עם הכנה לשוק העבודה האזרחי", אמר הרב של פיקוד המרכז, סא"ל יואב אוקנין, "אין לי ספק שלאדם חרדי שעבר הכשרה כזו יהיה קל להשתלב לאחר מכן במעגל העבודה".

http://dover.idf.il/IDF/News_Channe.../2011/12/09.htm
ישן 08-07-2011, 01:04

כתבה מבחנה - תומ"ת עם שטריימל

http://www.idf.il/1478-12341-he/Dover.aspx

בצה"ל בוחנים פתיחת מחלקה חרדית ראשונה בחיל התותחנים. היעד: גיוס נובמבר הקרוב. במקביל: חרדים ישרתו כטכנאי טילים

חרדים, חיל התותחנים מחכה לכם: לאחר החלטת הממשלה בינואר האחרון להכפיל בתוך חמש שנים את מספר החרדים בצבא, באכ"א ממשיכים לפתוח תפקידים חדשים לאוכלוסייה החרדית. בימים אלה בוחנים באגף, בשיתוף עם זרוע היבשה, הקמת מחלקה חרדית ראשונה מסוגה בחיל התותחנים. המחלקה עתידה לכלול בני ישיבות (בני"שים) וחיילים חרדים המשרתים במסלול "נצח יהודה". על פי התכנון, חיילי המחלקה יגויסו לשירות כבר בנובמבר הקרוב. בחודשים האחרונים שוחחו נציגי אגף כוח האדם עם איגוד ישיבות ההסדר במטרה להסדיר את גיוס בני הישיבות למחלקה.

בתוך כך, בגיוס אוגוסט הקרוב יוסיפו החיילים החרדים להתגייס גם לתפקידים תומכי לחימה במסגרת מסלול "נצח יהודה". מגיוס מארס האחרון הועלתה כשירותו של הגדוד, ורק בעלי פרופיל 82 ומעלה יכולים להצטרף לשורותיו. בעקבות זאת נוצר צורך למצוא מסגרות חלופיות עבור החרדים הנמצאים בגילאי הגיוס המתאימים למסלול 21-18, אך בעלי פרופיל נמוך יותר. בעוד חודש צפויים מלש"בים חרדים להתגייס לצה"ל ולשרת לראשונה כתומכי לחימה בחיל הים בתפקיד טכנאי טילים. זאת לאחר שבגיוס מארס האחרון גויסו לתפקידי מסגרות וחשמלאות בחיל החימוש, ולתפקידים במחלקות ציוד מכני הנדסי (צמ") בחיל האוויר.
בחודש האחרון גויסו לצה"ל 150 חרדים, בין היתר לאגף המודיעין ולחיל האוויר. במהלך שנת 2010 גויסו לצבא 530 חרדים, ואת השנה הקרובה מצפים לסכם בצבא עם כ-650 חרדים שעלו על מדים.
ישן 23-08-2011, 12:39

גיוס חרדים, דור ב' - כתבה מבמחנה

http://www.idf.il/1494-12683-he/Dover.aspx

בצה"ל מעלים את מספר החרדים על מדים ופותחים את מסלול "שלב ב". כבר בנובמבר יתגייסו בוגרי מעמד "תורתו אומנותו" לשלושה חודשים ויצטרפו למאגר המילואים

תאריך: 08/10/2011, 17:27 מחבר: עידן סגר, עיתון "במחנה"
צה"ל מתקדם בתוכנית להכפלת כמות החרדים המתגייסים לשורותיו, ופותח עבורם שלל תפקידים ומסגרות שירות. בין היתר, כבר בנובמבר השנה יחל גיוסם של חרדים למסלול "שלב ב'". המסלול מיועד לחרדים בגילאי 26-27, בוגרי מעמד "תורתו אומנותו", והוא כולל שירות בן שלושה חודשים שיאפשר לאחר מכן לצרפם למאגר המילואים. הסיבה להקמת המסלול החדש נובעת מרצונה של הממשלה להכניס יותר חרדים למעגל העבודה. חיילים הפטורים משירות במסגרת "תורתו אומנותו" אינם יכולים לצאת לעבוד עד גיל הפטור, שירד באחרונה מ-40 ל-35. המסלול החדש יאפשר לחרדים בגיל מאוחר יותר להתגייס לתקופה קצרה, להיכנס למאגר המילואים ולצאת לעבוד.

ההכשרה במסגרת המסלול תהיה בין היתר לתפקיד כבאי בפיקוד העורף או בחיל האוויר, ולתפקידי נהיגה, צמ"ה ואחזקה בזרוע היבשה, באט"ל ובפיקודים השונים. איתור המתגייסים ליעדים אלו מתחיל החודש, ומחזור הגיוס הראשון שייצא לדרך בגיוס נובמבר הקרוב יהיה בהיקף של 50 מתגייסים.

המסלול נפתח בהתאם להחלטת הממשלה ולהסכם שנחתם עם משרד האוצר לפני מספר חודשים, לפיו מספר החרדים העולים על מדים מידי שנה יעלה עד שנת 2015 ל-2,400. עד סוף השנה, צפויים להתגייס לשורות הצבא 1,200 חרדים, ומשנת 2015 צפוי מספרם להתייצב על היעד שהוגדר בהחלטת הממשלה.

בתוך כך, בגיוסי אוגוסט ונובמבר הקרובים שוקלים בצה"ל לגייס חרדים במסלול ככבאים בתחנות מכבי האש של חיל האוויר, וכתומכי לחימה בעוצבות המילואים עידן ונתיב האש. בנוסף, נבדקת האפשרות להוריד את סף הגיוס לגדוד הנח"ל החרדי ("נצח יהודה") בחזרה לפרופיל 72, כדי לאפשר הקמה של פלוגת לוחמים נוספת בגדוד.

על מנת לאפשר את הגידול במתגייסים, בוחנים באכ"א דרכים להרחבת מסלולי השירות לחרדים בצה"ל. עיקר הגידול יחול במסלול שח"ר (שילוב חרדים), במסגרתו משתלבים החרדים במקצועות טכניים וטכנולוגיים, שם צפוי מספר המתגייסים לגדול מ-700 מתגייסים השנה ל-1,500 מתגייסים בשנת 2015. כמו כן, הוספת התפקידים האופציונלית במסלול "נצח יהודה" צפויה גם היא להעלות את מספר המתגייסים.

תוספת המתגייסים החרדים תעלה לצה"ל, רק השנה, כ-80 מיליון שקלים. זאת בין היתר בשל תשלום על מזון כשר, תשלומי משפחה ופרט ותשתיות נוספות. על פי התכנון, הצבא לא יישא בעלויות לבדו, שכן במסגרת המגעים שניהל עם משרד האוצר, הוחלט כי יינתן לו תקציב חד-פעמי בשווי 15 מיליון שקלים להשקעה בתשתיות לטובת גיוס החרדים. תוספת זו תינתן לצד תוספות תקציביות בשווי כ-130 מיליון שקלים לאורך השנים, בהנחה שצה"ל יעמוד ביעדי גיוס החרדים שהוגדרו.
ישן 26-08-2011, 21:10

די־9 כשר למהדרין - כתבה מבמחנה

http://www.idf.il/1531-12956-he/Dover.aspx

קורס מפעילי צמ"ה בחיל האוויר נפתח לראשונה בפני מתגייסים חרדים. בזרוע הכחולה מעריכים: ההכשרה המקצועית תסייע להם למצוא עבודה דומה באזרחות. אחרי חודשים של הכנות: קורס מפעילי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) נפתח גם לחיילים חרדים. הקורס שהחל באחרונה מתקיים במסגרת פרויקט שח"ר כחול לשילוב חרדים בחיל האוויר, ובסופו ישובצו החיילים ביחידת הבינוי בבסיס תל נוף. החיילים יעסקו בין היתר בתיקון ובתחזוקת מסלולי טיסה, ביישור קרקע ובסלילת כבישים.

השירות במקצוע, מעריכים בחיל האוויר, יקנה להם הכשרה שתסייע להם במציאת עבודה כשייצאו לאזרחות. לפי נתונים עדכניים, עד כה פנו לשוק העבודה 92 אחוזים מכלל המשתחררים מפרויקט שח"ר כחול, בעוד שבמגזר החרדי כמות הפונים לתעסוקה עומדת על 40 אחוזים בלבד.

הקורס, שנפתח בבית–הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ), מיועד לחרדים המתגייסים למסלול "נצח יהודה" הנקלטים לראשונה גם בתוך הזרוע הכחולה. לאחר שהועלה הפרופיל הרפואי הנדרש לגדוד החרדי הלוחם, הוחלט להפנות חלק מהמתגייסים לשירות בחיל האוויר. "נתבקשנו למצוא להם שיבוץ חלופי, והמקצוע שנבחר הוא מפעיל צמ"ה במערך הבינוי, בו יש לנו חוסר גדול בכוח אדם", הסביר רמ"ד שח"ר כחול במחלקת החובה ותכנון המקורות (חות"ם) בחיל האוויר, רס"ן נתן חנינה. בגיוס הבא שיתקיים בחודש נובמבר, מתוכנן להגיע מחזור נוסף של חיילי "נצח יהודה" לתפקיד מפעיל צמ"ה, ובהתאם תיפתח מחלקה נוספת, הפעם בבסיס חצרים.

כהכנה לגיוסם לחיל האוויר התקיים ביקור של נציגי האוכלוסייה החרדית בבסיס תל נוף, במהלכו התרשמו מהתנאים שיסופקו לחיילים בשירותם הצבאי. בין היתר, הובטח כי מפקדיהם יהיו ממין זכר, החיילים יקבלו את שירותי הדת להם הם זכאים, ותתקיים הפרדה מוחלטת מחיילות הבסיס.
ישן 24-05-2012, 09:34

NRG מדווח על סיום הקורס
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "די־9 כשר למהדרין - כתבה מבמחנה"

ציטוט:
בטקס חגיגי שנערך אתמול בבסיס חיל האוויר בתל נוף, הסתיים קורס ראשון מסוגו של חיילים חרדים שהוכשרו להיות מפעילי ציוד הנדסי. תפקידם בפועל: להכשיר את המסלולים למטוסי הקרב בשגרה ובעיקר חירום, לאחר נפילה של טילים בבסיסי החיל.

מקור

מה הבעיה למצוא חיילי חובה לא-חרדים שיוכשרו כמפעילי צמ"ה עורפיים?

השאלה המעניינת היא, מהו היקף הגיוס אליו ניתן להגיע במסגרות הקיימות, שמנסות ללכת בין טיפות ההתנגדויות מצד החרדים והחילונים. בהקשר הזה, מעניין לראות מי רואיין לכתבה:
ציטוט:
טוראי מאור יעיש איפרגן (21), נמצא בימים אלה בעיצומה של הכשרה נוספת של מפעילי ציוד הנדסי בחיל האוויר. "למדתי בישיבה עד גיל 17 וחצי וכמובן שהיו דילמות באשר לגיוס, בעיקר בגלל שלא יודעים הרבה על הצבא", סיפר אתמול. "שמעתי על המסלול, הצטרפתי אליו וגיליתי עולם שלא הכרתי, שבו אפשר לשלב את אורח החיים שלי עם המקצוע הצבאי".

כלומר, בין גיל 17 וחצי לגיל 20-21 הבחור לא למד ולא שירת, ורק פיתוי למסלול מפעיל צמ"ה בבסיס עורפי (לא התפקיד הכי טוב בצה"ל, אך תנאי השירות בוודאי עדיפים על גדוד נצח יהודה) משך אותו לשרת. בעיני זה סימן לקושי בהרחבה נוספת של מסלולי הגיוס, בניגוד להצהרות והתקוות שמועלות בנושא.

מה שאולי הביא את צה"ל להעריך:
ציטוט:
על רקע הדיונים סביב החלופה לחוק טל, החלו בחודשים האחרונים משרד הביטחון וצה"ל להכשיר את הקרקע לקליטת חיילים חרדים במקצועות שונים. צה"ל ממתינים בימים אלה להחלטות באשר לחלופה שתתקבל. בשלב הראשון, היעד הוא לגייס לפחות כמה מאות חיילים חרדים בשנה, ורק בעוד חמש שנים לגדול לכמה אלפים בכל שנה.
ישן 28-10-2011, 17:54

כיפה שחורה ומדי צבא: החיילים החרדים של יחידה 8200 - כתבה מדה-מרקר

http://www.themarker.com/career/%D7...D7%9D/1.1517914

טוראי משה אוהב מאוד את התפקיד שלו בצה"ל - בודק תוכנה בחיל מודיעין. כמו כל חייל ביחידה 8200, גם הוא מאמין, ובצדק, שהשירות ביחידת המחשוב היוקרתית הוא מקפצה לקריירה נאה בענף ההיי-טק. אבל בעוד שחבריו ליחידה מהרהרים בעתידם האזרחי - אצל משה העתיד כבר כאן.

משה הוא בן 24, נשוי, אב לשניים, מתגורר בירושלים - וחרדי. "גם אני חשבתי שלא אתגייס", הוא אומר, "אצלנו זה לא צעד מקובל. החרדים חיים בבועה ונמנעים מלצאת ל'תרבות רעה' מחוץ לקהילה". איך בכל זאת התגלגל משה החרדי לצה"ל? "חשבתי להתחיל ללמוד מינהל עסקים במכללה חרדית, אבל אז השתתפתי בכנס שיזם הצבא לאוכלוסייה חרדית. פתאום נפל לי האסימון: אם החרדים לא יתגייסו - לא יהיה מי שיגן על המדינה".

ומה היו התגובות?

"כשסיפרתי להורי על הרעיון הם לא היו מוכנים לקבל אותו. מובן שהאידיאל הוא ללמוד תורה, אבל גם הרבנים מבינים שצריך להתפשר ושאחרי החתונה צריך להתפרנס. גם חרדים רוצה לחיות טוב. היה ברור לי שהצבא יפתח לי דלתות, לכן בחרתי במסלול הזה".

משה שלם עם ההחלטה, אך רגיש להשלכות. כשהוא מגיע הביתה אחרי יום בבסיס, הוא ממהר לפשוט את המדים: "המשפחה מעדיפה שלא אסתובב עם מדים", הוא מספר, "זה יהרוס להם את אפשרויות השידוך של האחים שלי".

משה לא לבד. מאז 2007 מפעיל צה"ל מסלול גיוס לחרדים הקרוי שח"ר (שירות חרדי במסלול טכנולוגי), שמטרתו שילוב חרדים במקצועות טכניים וטכנולוגיים בצבא. מה שהחל בטפטוף קל - 38 חרדים בשנה הראשונה - מתחזק והולך. כיום משרתים במסלולי שח"ר השונים לא פחות מ-700 חרדים, ובסך הכל גויסו בחמש השנים האחרונות 1,461 חיילים חרדים.

מאחר שמדובר במסלול טכני-טכנולוגי, המשמעות היא שבצה"ל הוכשרו כ-1,500 היי-טקיסטים חרדים, שהשתלבותם בשוק העבודה היא מצוינת: מנתוני ארגון הג'וינט, עולה כי 85% מבוגרי המסלול מוצאים עבודה בתעשיית ההיי-טק הישראלית.

כשמביאים בחשבון את שיעורי ההשתתפות הנמוכים והמדאיגים של הגברים החרדים בשוק העבודה הישראלי (42% בלבד, לעומת כ-80.5% בקרב כלל הגברים), מדובר בלא פחות ממהפכה.

מפגש של אינטרסים

במשך שנים ארוכות עסק צה"ל בעיקר בוויתור על הפוטנציאל החרדי. לכולם היה ברור כי הם לא יוכלו להשתלב במסגרות הקיימות. ב-2007 החלה המהפכה דווקא בחיל האוויר, שם קידמו מפקד החיל דאז, אליעזר שקדי; ורב החיל דאז, משה ראב"ד, תוכנית חדשנית לגיוס חרדים שנשרו מישיבות ושילובם במערך הטכנולוגי של החיל.

על הנייר התוכנית נראתה כמעט מנותקת מהמציאות, אבל תא"ל אמיר רוגובסקי, אז מפקד הבקו"ם, לא ויתר. "ערכנו כנסים רבים במקומות שבהם אפשר לפגוש חרדים לומדים, למשל מכללות, והצגנו את המסלול", נזכר רוגובסקי. "הצלחנו לגייס בקושי 25 אנשים בני 23-28 שלא הצליחו להוציא פטור או להתחמק מהשירות".

הפיילוט הצליח והתוכנית התרחבה לחיל הים וליחידה 8200 במודיעין. ב-2008 גויסו 127 חרדים לתוכנית, ב-2009 המספר שילש את עצמו (384), וב-2012 צופים בצה"ל את גיוסם של לא פחות מ-900 חרדים. חשוב לזכור כי עדיין מדובר בטיפה בים - מחזור גיוס חרדי גברי פוטנציאלי כולל 8,000 איש בשנה ובתחילת השנה אישרה הממשלה יעד גיוס של 2,400 חרדים מדי שנה לצה"ל ועוד 2,600 לשירות לאומי.

מה גרם לצה"ל להצליח בארבע השנים האחרונות במקום שבו נכשל במשך שנים ארוכות? לתא"ל רוגובסקי, כיום ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם באגף כוח האדם בצה"ל, תשובה ברורה: "במקום להילחם בחרדים, הבנו שיש לתת את התנאים הנכונים. כדי שהחברה החרדית תקבל בחור חרדי שיוצא לפרנס, הוא צריך לעבור כמה תחנות: ללמוד בישיבה גבוהה, להתחתן ולהקים משפחה. רק אחרי זה הוא יכול לצאת ממעגל הלומדים. אנחנו לא מגייסים בגיל 18 והמסגרת אינה כלל צה"לית - כך קל יותר לבלוע את הגלולה המרה".

האם מדובר רק במניע חברתי-לאומי? לגמרי לא: "זה לא סוד שחסרים אלפי חיילים בצה"ל ושפוטנציאל הגיוס יורד והולך", אומר רוגובסקי. "גיוס החרדים החל משני טעמים: פער בין כוח האדם הקיים למציאות ביטחונית שדורשת הגדלת הגיוס, וניסיון לשנות את המציאות הכלכלית שבה חיים החרדים. גם לציבור החרדי היה צורך לפרוץ את מעגל עוני, וכך נולד כאן מפגש של אינטרסים. אלמלא אותו מפגש - לא היינו שוברים את החומה".

ותעמדו ביעד של 2,400 החרדים המגויסים?

"בהחלט".

הצבא ויתר על כור ההיתוך

סמל יונתן, בן 31, נשוי + 4, גר בפתח תקוה ומשרת כתוכניתן במסלול שח"ר בחיל מודיעין. אל הצבא הגיע אחרי שהחליט, בגיל 28, לפרוש מהכולל ולנסות להשתלב בשוק העבודה. "על ההצעה של צה"ל שמעתי מחבר שלמד אתי בחברותא, והיא נשמעה לי מצוינת. יכול להיות שהייתי מצליח ללמוד לתואר במחשבים ולעסוק בזה בלי ללכת לצבא, אבל האמת היא שלבן 28 בלי רקע ועם ילדים זה היה קשה", הוא אומר.

יונתן מודה שהוא עדיין חריג בסביבתו. "השינוי המרכזי התחולל בצבא, ופחות אצל החרדים", הוא מסביר. "הצבא ויתר על כור ההיתוך הבן-גוריוני. אני, למשל, לא הייתי מגיע אם היו מכריחים אותי לשנות את אורח חיי, אבל נראה שהצבא מוכן כעת להשתנות למען החרדים".

השינוי מתחיל בתוכנית עצמה. החיילים חוזרים כל ערב הביתה, ואין נשים במתחמי העבודה שבהם הם שוהים; המזון הוא כשר למהדרין; החיילים מקבלים גם שיעורים תורניים וליווי רבני; ובזמן השירות הם מקבלים תשלומי משפחה שמסתכמים באלפי שקלים בודדים, המשתנים בין חייל לחייל בהתאם לקריטריונים (מספר ילדים, שכר האשה, שכירות או בעלות על דירה), וזהים במקרים מסוימים לשכר קבע; זמן ההכשרה אורך חודשים בודדים, ושירות החובה נמשך בין שנה לשנתיים, תלוי במסלול.

בשנת השירות השנייה מאפשר צה"ל למשרתים לימודים אחרי שעות העבודה במוסדות כמו מכון לב, המכללה החרדית בירושלים והאוניברסיטה הפתוחה. רוב המשרתים (75%) נשואים בני 22-28; רובם מוכשרים לתפקידי מחשב כמו תוכניתנים ובודקי תוכנה, אחרים לתפקידי מודיעין כמו קציני בינה רשתית, ו-20% נוספים מוכשרים למקצועות טכניים כגון חשמלאים, טכנאי אלקטרוניקה ומכונאים. מי שמשרת במקצוע צבאי שאינו ישים באזרחות, עובר לקראת שחרורו קורס שמאפשר לו לקבל הכשרה מקצועית אזרחית.

"הסיבה שהחלטנו לגייס חרדים לחיל המודיעין נעוצה בדרישה להרבה מאוד כוח אדם איכותי", מסביר אל"מ אשר, ראש מחלקת משאבי אנוש של החיל. מראש אמרנו שאנחנו לא פונים ללואו-טק, אלא להיי-טק. אנחנו לא רוצים להביא חוטבי עצים ושואבי מים, אלא אנשים איכותיים - ולחרדים יש הרבה יתרונות בגלל הרקע שלהם. אמרנו להם שהלמדנים יישארו בישיבות. אנחנו מחפשים רק חרדים נשואים".

איך איתרתם את המועמדים שלכם?

"בחברה החרדית הכל עובר מפה לאוזן. אני אישית הייתי אצל כמה רבנים, וכולם נתנו את הסכמתם בשתיקה. גם הם מבינים את המציאות הכלכלית".

אחד הקשיים המרכזיים בגיוס החרדים הוא פער הידע העצום בינם לבין החילונים. המתגייסים למסלול שח"ר מגיעים ללא השכלה בסיסית במקצועות הליבה, כמו מתמטיקה ואנגלית. "חלק מהחיילים החרדים שאנחנו מגייסים לא יודעים מה זה ABC", מספר נתנאל, רב חיל המודיעין. "אנחנו מעבירים אותם קורס אינטנסיבי שכולל לימודים מהבוקר עד הערב באנגלית, וזה מביא אותם לרמה בסיסית שמאפשרת להם ללמוד בקורסי המחשוב, תוכניתנים או בודקי תוכנה. למרות המצב הקשה, אנחנו מאמינים שהם יכולים להשלים את הפער מהתיכון".

משה, מצדו, מודה שאת הפערים שנפערו לאורך שנות בית הספר לא פשוט לסגור: "לימודי גמרא מחדדים את החשיבה ובהם צריך לזכור הרבה דברים, כך שעם מתמטיקה אני מסתדר. אבל באנגלית פחות. אני משלה את עצמי שכששני הילדים שלי יגדלו המצב יהיה שונה, על אף שלא נראה לי שלימודי הליבה אצל החרדים ישתנו".

יונתן מסכים: "אין ספק שלחרדים קל יותר ללמוד מתמטיקה, בעוד האנגלית היא מכשול גדול. אחת הסיבות שמקצוע כמו אנגלית לא נכנס ללימודי הליבה החרדיים הוא שניסו להכניס את זה בכוח. חרדים מרגישים מאוימים כל הזמן, כמיעוט נרדף, ולכן באופן טבעי מתנגדים לשינויים".

למרות זאת, אל"מ אשר מדווח כי "יחידות המודיעין נלחמות כדי לקבל את החרדים. מדובר בחבר'ה איכותיים. למפקדי היחידות זה כדאי, כי הם מקבלים אותם 'בחינם'. הם לא צריכים לממן אותם בתקן והכשרה. מי שנושא בכסף זאת המדינה".

למדינה זה אכן עולה לא מעט. בתחילת השנה אישרה הממשלה תקציב של 200 מיליון שקל עד 2015, שיועד להגדלת שיעור החרדים בצה"ל ובמסלול שירות לאומי, כש-130 מיליון מתוכם מיועדים לצה"ל. לפי ההסכם שנחתם בין משרד הביטחון למשרד האוצר, צה"ל יקבל עבור כל חייל חרדי 5,370 שקל עבור תשלומי משפחה ועלות המזון הכשר למהדרין. אם הצבא יעבור את יעדי הגיוס, הסכום לראש עשוי לגדול.

משרתים - וחוזרים עם מקצוע ביד

לצד העלייה השנתית במספר החרדים המשרתים בצה"ל, בזרמים הקיצוניים בעדה החרדית נשמעת התנגדות רמה ובוטה. על שולחנו של אשר מונחת החוברת "חרדים לעתיד" שהפיקו הזרמים הקיצוניים, הכוללת אמירות חריפות נגד שירות החרדים בצה"ל ונגד תהליך השתלבות החרדים בחברה בכלל.

החוברת הופצה באלפי עותקים בריכוזים החרדיים בישראל, כשראשי מסלולי שח"ר מכונים שם "ציידי נפשות", ונכתב שמטרתם היא "לנעוץ חרב בבית המדרש ולקעקע את יסודות הדת". הרבנים המצוטטים בחוברת קוראים "למנוע זאת ולעמוד על נפשנו בכל עוז".

"החוברות האלה מעידות על לחץ", אומר יונתן, "הן יוצאות דופן כי במגזר החרדי לא מקובל לפרסם חוברת בנייר כרומו. זה מעיד על כך שהם מודעים לעובדה שהתופעה של גיוס לצבא התפשטה בקרב החרדים. המאבק הוא לא נגד המסלול הנוכחי, אלא נגד גיוס לצבא בכלל".

הרב נתנאל טוען כי "החשש הוא מפריצת החומות. אני מכיר את החשש הזה היטב אצל הציבור החרדי בתור יוצא הישיבה החרדית עטרת ישראל. צבא נחשב למשהו שהוא מעבר לגדר. מי שהולך לצבא הוא כמעט בוגד. מה שקורה עכשיו הוא חידוש, מפני שחרדים שמתגייסים לצבא לא מתקלקלים. הם משרתים וחוזרים לחברה החרדית עם מקצוע ביד. לנח"ל החרדי לא היתה התנגדות, כי המסלול יועד לנוער שוליים שלא נקלט בישיבות, ולכן גם לא היווה איום על הציבור החרדי".

ואולי כור ההיתוך בכל זאת מתקיים. "כשסיפרתי לקרובי משפחה שלי, שהם קיצוניים יותר ממני, על כך שבצבא יש חבר'ה חילונים מוסריים, הוגנים וטובים - הם לא האמינו לי", מספר יונתן. "נוצר כאן תהליך שבו שתי החברות לומדות אחת על השנייה והמציאות בשטח מחליפה את הדימויים והסטריאוטיפים".

הרב נתנאל מסכים: "למודיעין מגיעים גם חבר'ה מצפון תל אביב שראו חרדים רק בכתבות בעיתונות, ופתאום הם מגלים שאין להם קרניים ושאפשר לדבר אתם על נושאים שונים. זה תורם להתקרבות וליצירת חברה ישראלית בריאה יותר. פתאום החילונים שנפגשים עם החרדים בצבא לומדים שהם לא אלה שזורקים אבנים". רוגובסקי מוסיף כי "גם חשדנות המשפחות יורדת. אני רואה ירידה במספר הפניות של חיילים חרדים שמבקשים שלא לצאת עם מדים הביתה".

בשורה התחתונה, איך אתם רואים את העתיד?

יונתן: "אני לא חושב שכדאי לחיות בגטאות. זה ינציח את האפליה וההבדל בין שתי החברות. אני מאמין שאני יכול לעבוד בחברה חילונית ולהביא להם ערך מוסף, לא רק כמתכנת אלא גם כמי שמכיר הרבה מעולם היהדות".

משה: "את הגטאות צריך למגר. שכולם יעבדו בשוק הפרטי היכן שהם יכולים. אם יקבלו הרבה חרדים לעבודה בהיי-טק, אז נהפוך כבר לקבוצה חרדית שיוצאת להפסקות ביחד. יהיו לנו באזור מסעדות עם כשרות מהדרין. נתאים את עצמנו ואחרים יתאים את עצמם אלינו. השאלה היא האם החברה החילונית מסוגלת לקבל את החרדים".
ישן 07-01-2012, 01:24

600 חרדים התגייסו למסלול "שח"ר כחול" בחיל האוויר

http://www.idf.il/1133-14429-he/Dover.aspx

פרויקט שח"ר (שילוב חרדים) כחול נפתח בחיל-האוויר בשנת 2007, ומאז פתיחתו כבר הספיקו להתגייס כ-600 חרדים לשורות החיל ולהשתלב בכ-20 מקצועות במערך הטכני. התחשבות מצד המפקדים וכבוד הדדי הם המפתח להצלחת הפרויקט ש-65% אחוז מהמשתתפים בו הם גברים נשואים, ומחציתם הם אבות לילדים.

4 שנים לאחר תחילתו של הפרויקט, כבר משרתים בחיל עשרה קצינים בוגרי התוכנית, ומעל ל-90% מהמשוחררים מצאו תעסוקה בתחום הטכנולוגי בתום השירות הצבאי.

סמל עדיאל גרוסמק (30), נשוי ואב לארבעה, ומשרת כבודק תוכנה בבסיס צריפין. "רציתי להתגייס הרבה זמן, אבל לא יכולתי עד שהגיעה תוכנית שמתאימה למסגרת המשפחתית והדתית. מספקים לנו את התנאים הכי בסיסיים בשבילנו. זמן ללמוד תורה, אוכל כשר, ואפשרות להיות עם המשפחה", מספר סמל גרוסמק. "אני מרגיש שאני תורם לחברה וחלק ממנה כמו כל אחד אחר, ומאמין שמהפקדים שלנו ימשיכו לתמוך בנו וימנעו פגיעה באורך החיים שלנו".

בט"ו באב השנה, ארגן חיל-האוויר אירוע ייחודי לחיילי שח"ר כחול ולנשותיהם שהוזמנו גם כן להכיר את החיל. "בגלל שהפרויקט מתאים לדתיים, עודדתי את בעלי להתגייס. הוא מקבל משכורת, לימודים, מקצוע, וגם הגנה על המדינה, שזה מאוד חשוב", מספרת חגית. "נתנו כאן לדתיים אפשרות להתקדם, לתרום למדינה ולהשתלב בחברה", אמרה אורטל, אשתו של חייל חרדי המשרת בבסיס הטכני. "עוזרים להם עם תנאים טובים, ואם הייתה לי אפשרות גם אני הייתי עושה את זה. אולי הפרויקט הבא יהיה להקים שח"ר כחול לנשים".

רמ"ח חות"ם, אל"ם יואב בר סלע, סיפר כי "החיל משקיע משאבים רבים ותקציב ייחודי לפרויקט שח"ר כחול, ויש לנו תוכנית להקים ביחידת התוכנה של חיל האוויר בית תוכנה חרדי. נכון להיום משרתים בחיל 50 איש בקבע ועוד כעשרה קצינים. הפרויקט עוד ימשיך ויתפתח ויש לו חשיבות רבה לשח"ר כחול ותרומה לשילוב החרדים בחברה הישראלית".
ישן 03-03-2012, 18:58

בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "שח"ר חדש: כל הנתונים על גיוס חרדים לצה"ל"

תודה!
הנתון היחיד החדש לי הוא התפלגות המקצועות של חיילי שח"ר.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נשים בצד את הבוקיות הצה"לית שמתארת כמקצוע את "טירונות/הכשרה",
ונישאר עם מספר שאלות מעניינות:
- משך ההכשרה קצר משחשבתי (1/6 מהשירות- לשירות בן שנתיים, אלו 4 חודשים שצריכים לכלול טירונות, קורס מקצועי והשלמות מיוחדות- מתימטיקה ואנגלית, למשל). אולי חלק מההכשרה היא כקד"צ?
- כיצד הגיעו 22 חרדים לתפקידי "לחימה" ו-4 לתפקיד "אבטחה"? כיצד זה מסתדר עם "סביבת עבודה גברית" ו-"מחוץ ליחידות בלילות, בשבת וחג"?
- ניתן לראות כי בניגוד ליחסי הציבור של התוכניות, חלק מהמשרתים נמצא בתפקידים שלא נדרשים במיוחד בצבא, וגם לא ייעזרו במיוחד באזרחות: 44 "מנהלה", 4 "פקידות", 19 "רכז ביטחון מידע", 8 "רכז תנאי שירות", 22 "רכז כשרות". מעניין האם זה נובע מאי-יכולת/אי-רצון של המלש"בים לעבור קורס תכנות/מסגרות/חיווט וכו', או מקושי של צה"ל לפתוח די מחלקות מקצועיות בתחומים נדרשים כך שיעמדו בדרישות המסלול.
ישן 05-06-2012, 10:57

צה"ל לוועדת קידום השילוב בשירות ושוויון בנטל: ניתן להקים עוד 3 גדודים חרדיים

כתבה בהארץ
ציטוט:
קווי היסוד של תוכנית הצבא לקליטת החרדים הוצגו שלשום בדיוני הוועדה בראשות ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה לבחינת תחליפי חוק טל. חברי ועדת פלסנר - ששמה הרשמי הוא קש"ב (קידום שילוב בשירות ושוויון בנטל) - שמעו סקירה מפי בכירים באכ"א, בראשותו של תת-אלוף גדי אגמון, ראש חטיבת התכנון באגף. אגמון אישר בדיון כי הצבא יוכל, אם יצטרך, להקים גדודים קרביים אף לקליטת 2,000 לוחמים חרדים, נוסף על גדוד הנח"ל החרדי ובמתכונת דומה. לדבריו, נשקלת אפשרות שאחד הגדודים ישתייך למערך ההגנה האווירית (נ"מ). צה"ל גם נערך להרחבת שירות חרדים בפיקוד העורף. [..] מקורות צבאיים הוסיפו כי בכל מקרה אין מדובר בהקמת חטיבה חרדית בצבא.
פתרון נוסף ששוקל הצבא הוא להפנות מתגייסים חרדים ליחידות מחוץ לשורותיו, ובעיקר לשירות כחיילים במשטרה ובשירות בתי הסוהר.

לצבא זה די קל (הקמת גדוד רגיל+ כמה תקנים למש"ק ת"ש..). השאלה הטובה היא האם הממשלה תצליח לתפור חליפה של מקלות וגזרים שיביאו את החרדים להתגייס לגדודים האלו. הרושם שלי הוא שכרגע צה"ל מתקשה לאייש את המסגרות הקטנות הקיימות.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:16

הדף נוצר ב 0.29 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר