לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-08-2009, 12:58
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי s0ulj4h שמתחילה ב "תחקירי ה"אש כוחותינו": האזהרה שלא נשמעה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון ב27.5.09
האירוע הכאוב ביותר במהלך מבצע עופרת יצוקה התרחש באותו גדוד 13 של חטיבת גולני כשטנק מרכבה סימן 3 מחטיבה 188 ירה פגז אל בית בו שהו חפ"ק מח"ט גולני ומפקד הגדוד. שלושה חיילים נהרגו ועשרים ושלושה חיילים נפצעו בהם גם המח"ט, אבי פלד, והמג" ד, אורן כהן.

למרות שהיו גבולות גזרה
ברורים בין הגדודים (ראו תרשים), אחד הטנקים מתוך צמד בפיקוד מפקד המחלקה שהיו ת"פ גדוד ההנדסה 605 ירה לתוך גזרת גדוד 13. גדודים 13 ו605 היו בשטח. גדוד 51 עדיין לא נכנס. הטנק זיהה מטווח 770 מטר חמושים ודאית בבית שנראה לו מצפון לציר האנכי, מזרח-מערב, כלומר בגזרת גדוד 51 שכוחותינו לא נמצאים בה.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
הטנק שירה היה חלק מכוח הנדסה שלא מפעיל מענ"ק ולכן לא העביר נתונים אל המערכת שבטנק. גם כוח גולני היה ללא מענ"ק. הטנק זיהה אנשים חמושים סמוך מאד לגבול הגזרה בין כוח ההנדסה לכוח גולני. הוא ביקש אישור לירי גם מכוח ההנדסה וגם מכוח גולני. היה תיאום שנמשך כחצי שעה שבו מג"ד 13 וידא מה הטנק מזהה. אחרי שכולם היו בטוחים שהטנק מזהה מחבלים בבית אחר נתנו, המפקדים מגולני, את האישור לבצע ירי, הטנק ירה והפגז פגע בבית שבו הם שהו.
אמנם לטנקים הייתה מערכת מענ"ק אך לא היה מי שיכניס אליה נתונים מאחר שהם עבדו ת"פ גדוד ההנדסה. מכיוון שכך על המפה במענ"ק מופיעים רק הנתונים שצוותי הטנקים מכניסים אליהם. בניגוד לאימונים במסגרת גדוד שריון שמפקדת הגדוד/פלוגה מזינה את המפה. הפעם המפה הייתה חלקה למעט תמונות ושמות הצירים.

אירוע זה המחיש, יותר מכל, את חשיבות השימוש במענ"ק גם ע"י החי"ר וההנדסה.
כאמור מהפיצוץ נפגעו חיילי גולני והתוצאות קשות.
זה מה שאז עבר צנזורה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-08-2009, 14:17
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי id0a שמתחילה ב "כמו שנאמר למעלה, שרגע שכוח לא..."

זה לא לחזור. תמיד צריך לעבוד עם מפות ומצפנים, כי בניגוד לאמצעי שו"ב - הם כן דורשים התמצאות. והגורם מס' 1 לדו"צים הוא התמצאות לקויה - עם מענ"ק ובלעדיו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 09-08-2009, 17:03
  id0a id0a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.06.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "זה לא לחזור. תמיד צריך לעבוד..."

זה כן לחזור לעבוד עם מפות.

אמנם אני לא שריונר אבל בטוחני כי בקורס מט"קים העבודה עם מפות היא הרבה פחות דומיננטית, ומדוע ? כי הם עובדים בצמוד עם המענ"ק, כך שיכולת ההתמצאות של מט"ק ואף הוסיף כי יכולת ההתמצאות של הרבה מ"מים בשריון היא לא טובה מכיוון שהם אינם מנתחים הר אחרי הר, ואדי אחר ואדי, אלא המענ"ק עושה זאת בשבילם.

במידה ולמט"ק/מ"מ לא יהיה פתאום מענ"ק במהלך מבצע/מלחמה אתה חושב שהוא יידע לזהות שטחים מתים על מפה ? הוא יידע מתי ומאיפה הוא מתצפת ואיזה חלק בשטח הוא לא יראה כי יש גיבעה שגבוהה ממנו רק ב-10 מ' אבל חוסמת 40 מעלות מהתצפית על השטח ? אני בטוח שלא. על אחת כמה וכמה שהדבר נוגע לשטח אורבאני בו ניתוח השטח יותר מסובך ודורש בנוסף לטופוגרפיה בסיסית גם תכסית משתנה.

חשוב להבין כי אני לא מעביר ביקורת על המענ"ק וכי אני חושב שהוא כלי עזר מצוין. אני כן מעביר ביקורת על תוכנית 'צי"ד' שגוזלת מהמפקדים בשטח יכולת הבנה, התמצאות וניתוח שטח שאין להן תחליף. (וכמו שרואים חוסר הבנת שטח/מחסור בשפה משותפת בין חיילות עולה לנו בחיי אדם).
ישן 09-08-2009, 17:23
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי id0a שמתחילה ב "זה כן לחזור לעבוד עם מפות. ..."

אמנם אני לא נגר אבל אני בטוח שאני יודע איך בונים שולחנות
אמנם אני לא מנתח מוח אבל אני בטוח שאני יודע איך מועברות ההוראות מהקורטס אל מרכז עיבוד הזיכרון
אמנם אני לא מהנדס תוכנה אבל אני בטוח שאני יודע מה עשו לא בסדר בקוד של הוינדוס וויסטה.

אם אתה לא מבין במשהו אולי עדיף שלא תכתוב עליו?

ישן 09-08-2009, 18:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי id0a שמתחילה ב "ומי אתה שתגיד לי במה אני לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי id0a
אמנם אני לא שריונר אבל בטוחני כי בקורס מט"קים....

את זה אתה אמרת, לא אני.
אם אתה לא מבין אז עדיף שלא תתבטא בנושא.
על פי מה אתה מבסס את דעתך המלומדת שבקורס מט"קים עובדים עם מענ"ק ולא עם מפות נייר ומד קורדינאטות?

בערך על אותם הנונים שיאפשרו לי לערוך ניתוח מוח מסובך...

ישן 09-08-2009, 19:22
  id0a id0a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.06.06
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=id0a]אמנם אני לא..."

בקורס קצינים הייתי עם שריונרים, דיברתי עם שריונרים, תרגלתי עם שיריונרים.
נקודת ההנחה שלי פשוטה: ברגע שכל תרגיל אתה עושה עם טנק ובכל טנק יש מענ"ק אז מתרגלים הרבה יותר עבודה עם מענ"ק.
ברגע שמפה לבנה/מפת קוד זה עוד אביזר שאומנם בקורס מט"קים ובהשלמה חיילית מחייבים כל צוער לצאת איתו לתרגיל אבל בסך הכל זה עוד "עול" שאתה צריך לשפצר ולא לאבד, אז 1+1 יוצא שמט"ק בקושי עובד עם מפה לא אלקטורנית.

אולי אתה בעל ניסיון יותר ממני, ראית קצת יותר ממני ותרגלת קצת יותר ממני. אני עדיין חלק יומיומי במערכת הזאת, עדיין מעביר קורסים, עובד עם כל חטיבות החי"ר ומתרגל עם כל החיילות (למעט הים) אז אני רואה עדיין דברים בגובה החייל והמ"מ. כך שלהגיד שאני לא יודע מה אני מדבר זה שטות מוחלטת.

לא יודע מתי אתה עשית בה"ד1 אבל אני עברתי אותו לפני שנה, הייתי קצין ניווט וראיתי את הרמה (לא רק של שריון ולא משמיץ את השריון) אבל ששאלתי איזה ניתוח שטח עברתם בקורס מט"קים הם עצמם אמרו שלמדו ותרגלו עם מפות אבל רב המשקל מתבטא בעבודה עם המענ"ק, סוג של גאוות יחידה שהם היחידים שעובדים עם המענ"ק.
ישן 09-08-2009, 19:56
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי id0a שמתחילה ב "אני מהנדסה, ראיתי את הרמה של..."

אכן, בקורס מפקדי הטנקים יש שבוע ניווטים אבל בד"כ הוא לא ברמה גבוהה במיוחד (לפחות היה כך בזמני), כך ששיריונרים הרבה פעמים מגיעים לקק"צ עם רמה קצת יותר נמוכה בניווטים מאשר שאר החילות (כמובן שתמיד יש יוצאים מהכלל).

אגב, גם אני שירתתי תקופה מסויימת בהנדסה בטג"שים - ואני מקווה מאוד שהרמה של קורסי המפקדים והקצינים בהנדסה השתפרו, כי בזמני הם היו (לדעתי) ביזיון אחד אדיר...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 10-08-2009, 08:35
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי id0a שמתחילה ב "זה כן לחזור לעבוד עם מפות. ..."

אם לא היה ברור לך, אני מסכים עם מה שכתבת, רק בהסתייגות אחת: לכתוב שצריך לחזור יגרום לכך שיעזבו. עבודה עם מצפן ומפה היא בסיס שתמיד צריך להשתמש בו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 04-09-2009, 23:34
צלמית המשתמש של צופה מרחוק
  צופה מרחוק צופה מרחוק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.09.09
הדרכה ואימון
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[QUOTE=יוסיפון..."

הבעיה לדעתי אינה קשורה לאמל"ח אלא לכללי לחימה בסיסיים. בדיוק מהסיבה של הסכנה של ירי כוחותינו על כוחותינו, על כל מפקד כוח לוודא שכוחות המשנה שלו שנמצאים בתפר בין הכוח לבין הכוחות השכנים מבינים היטב את מיקום גבולות הגזרה וביצעו חבירה בקשר ובראיה עם מקביליהם.

בנוגע לאמל"ח, למרות שרצוי שלכולם יהיו אותם אמצעים, תמיד צריכים להיות מוכנים למצב בו חלק מהכוח מבצע לחימה נתמכת תמונת מצב ממוחשבת וחלק אחר (מסיבה כזו או אחרת, למשל, תקלה טכנית או חסימה מכוונת) מבצע לחימה נתמכת תמונת מצב סובייקטיבית.

במקרה הספציפי הזה (הסתייגות: אין בידי נתונים מפורטים ואני מסתמך על המידע באשכול הנוכחי) על מפקד כוח ההנדסה היה לוודא שהמט"ק מכיר את גבולות הגזרה ועל המט"ק היה לוודא שהוא מבין את מיקומם בשטח (הן בראיה והן בתצפית מכשירים) ולסמן את גבולות הגזרה על מפת הנייר שלו ועל מענ"ק. במצב לחימה בו תמונת המצב הסובייקטיבית יוצרת תמונת עולם שאינה בהכרח המצב האמיתי, מענ"ק מאפשרת "בדיקת שפיות" לפני ירי אבל זו טעות להסתמך אך ורק על מערכת כזו או אחרת.

זה בעיקר עניין של הדרכה ואימון.
ישן 09-08-2009, 15:06
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי s0ulj4h שמתחילה ב "תחקירי ה"אש כוחותינו": האזהרה שלא נשמעה"

בקשר לארוע הדו"ץ בו נהרג יוני נתנאל הידיעה מתייחסת רק לחוסר ההתמצאות של הסמ"פ שפיקד על הטנק אך מדלגת על טענות הטנקיסטים כי הצנחנים לא נשאו סימני זיהוי. הצנחנים אמנם מכחישים כי הם היו בלי קסדות אך מודים כי לא היו עליהם סימני זיהוי אחרים (ואין טעם להיכנס כאן לתו"ל).

הידיעה מתעלמת מעוד הרבה ארועי דו"ץ נוספים שנגמרו ללא נפגעים או בפציעות קלות בלבד (אני מעדיף שלא לפרט, הטנקיסטים הסדירים יכולים להסתפק במילה "פרלקסה"... כדי להכיר את הארוע, הותיקים יכולים לנחש על פי אותה המילה).

ישן 09-08-2009, 17:45
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בקשר לארוע הדו"ץ בו נהרג ..."

האם הציר עצמו הוא גבול הגזרה?
סליחה על שאני מניח הנחות לא מבוססות, אבל נדמה לי שזוהי עוד לבנה מקצועית קטנה שהשתחררה ונפלה לה.

אני משער שאין למקרה כזה פתרון בית ספר, כי בהכרח התמונה שמתגלה לעיני המתבונן מהכורסא מעדויות חלקיות שבולמ"סו ובמרחק זמן היא לא התמונה שאותה ראו המשתתפים כל אחד מעמדתו בשטח.
אולי אזכיר רק כי כולנו לא יכולים לברוח מהעובדה שחיילות מתחילה מרמת השרוכים וקשה מאוד להיות חייל טוב במשימה צבאית עם תחמושת חיה ושפיץ במענ"ק או הגנ"ק או זרנ"ק בלי להיות טוב בלקשור שרוכים, לשפצר קסדה, להתאים רצועות באפוד, לדעת לקלוע עם כוונות ברזל, ליישם צפון-שטח-מפה ועוד כהנה וכהנה פרקים בסיסיים מן הערך "חיילות".
ולכל זה אין שום קשר לזובור, אגב.

ליבי עם הנפגעים והמשפחות. יכול להיות שנפסיד קרב, אני רק מקווה שזה לא יהיה עקב חובבנות או רשלנות.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 05-09-2009, 13:03
  pisauron pisauron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.06
מערכת מענ"ק

כמו שנכתב, טנק שלא נמצא עם הפלוגה שלו אין מי שיזין לו את הנתונים למענ"ק.
כל זה טוב ויפה בכל מקום חוץ מבעזה.
ולמה? הכל בזכות מערכת שער מענ"ק. המאפשרת הזרמת נתונים בין מערכת משואה למערכת מענ"ק.
בלי להכנס לכל הפרטים הטכניים שבהפעלת המערכת. יש אפשרות לכל טנק לראות את הטנקים (ואת כוחות החי"ר ואת כוחות ההנדסה וכו') בין אם הטנק נמצא עם הפלוגה שלו ובין אם לא.
רק מה, בעופרת יצוקה הפונקציה הזו לא באה לידי מימוש בכל הטנקים מפאת חוסר הזמן וחוסר אמצעים. רק גדוד אחד היה בתצורה מלאה של מענ"ק באזח"ע (גדוד 75 שביצע שם תעסוקה קודם לכן) בשעת המבצע.

חפ"ק גדוד 13 שנפגע נשא איתו מערכת משואה. אם צה"ל היה משלם את האמצעים לכלל הטנקים שיצאו למבצע הדו"ץ סיכוי של דו"צ היה נמוכים באופן דרסטי.
הרי המערכת הזו נועדה מלכתחילה לעזור להפחית את מקרי הדו"צ.
ישן 05-09-2009, 13:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "מערכת מענ"ק"

אתה מבין שבמבצע עם כוחות סדירים בלבד זה, אולי, עובד. אבל במלחמת לבנון השניה, הסדירים ירו בצורה סדירה על אנשי מילואים כי להם אין את כל הפיצ'פקעס שלכם. מהרגע שהמשואה נכנסה לסדירים, הסיוט הכי גדול שלי היה להלחם באיזשהי קונסטלציה עם או ליד סדירים.

ישן 05-09-2009, 13:53
צלמית המשתמש של צופה מרחוק
  צופה מרחוק צופה מרחוק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.09.09
ההבדל בין אמונה לידיעה
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אתה מבין שבמבצע עם כוחות..."

הבעיה פה היא תודעתית והדיון כאן שמצמצם אותה לתלונות על היקף וקצב הצטיידות של אמל"ח הוא רק דוגמא לקיום הבעיה.

ברמה הצבאית הבסיסית ביותר, המתנה לקבלת נתוני תמונת מצב אוטומטית באופן פאסיבי (בלי לנסות לבסס תמונת מצב באופן מקומי כאשר מידע אחר אינו זמין) ועיוור (להאמין בלי לוודא), שקולה לאי נקיטת יוזמה של הרמה הנמוכה והמתנה עד שהרמה הממונה פוקדת לבצע משהו ספציפי. זוהי אנטיתיזה לתפיסה של פיקוד מוכוון משימה וליוזמת הדרגים הנמוכים. בהכללה גסה, מרבית מלחמות צה"ל הסתיימו כפי שהסתיימו, בין היתר בשל יוזמת הדרגים הנמוכים.

מערכות מידע, כאלו או אחרות, יכולות לסייע באופן משמעותי בייעול ביצועים אבל אינן תחליף לנקיטת יוזמה בכל הדרגים, ביחוד ברמות הגדוד ומטה. העובדה שמפקדים יכולים לראות פרטי פרטים בחמ"ל/חפ"ק: (א) איננה אומרת שזו תמונת המצב האמיתית, (ב) איננה פוטרת מפקדים מחשיבת איפכא מסתברא, ו- (ג) איננה סיבה ללקיחת היוזמה מהדרג הנמוך.

האמל"ח שהוזכרו באשכול הינם אמצעים מסייעים בלבד לקבלת החלטות והעברת מידע ועובדה זו חייבת להלקח בחשבון בהדרכות, אימונים, בבט"ש, ובלחימה.

אמונה עיוורת בטכנולוגיה מצמצמת את היתרון האמיתי שטמון באדם הלוחם.

נ.ב.

הצטיידות היא עניין של פשרה בין דרישות שלעולם לא מתכנסות לתקציב הקיים. החלטות הצטיידות דורשות נסיון רב ומגוון שלא תמיד קיים אצל מקבלי ההחלטות בגלל אופי הפיתוח הארגוני. במצב כזה, הארגון תלוי בייעוץ חיצוני כך שלעיתים לוביסטים תעשייתיים או צבאיים מצליחים להשפיע על קבלת החלטות שלא תמיד מסייעת לטובת כלל הארגון.

נערך לאחרונה ע"י צופה מרחוק בתאריך 05-09-2009 בשעה 14:17.
ישן 05-09-2009, 14:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי צופה מרחוק שמתחילה ב "ההבדל בין אמונה לידיעה"

בחמ"ל זה טוב ויפה. אבל אם מט"ק מזהה כוח בכיוון 263, ואין במנע"ק שום כוח מסומן שם, הוא ירגיש הרבה יותר משוחרר לירות עליהם.
אני לא רואה במצב לחימה שום יכולת למט"ק או מ"פ לעשות "איפכא מסתברא", במצב בו זמן חיות מטרה נמדד בשניות

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 05-09-2009 בשעה 14:03.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:37

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר