לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-12-2009, 20:01
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
"רחפן" – מסוק רובוטי זעיר המנווט, מצלם ומתמרן באופן עצמאי (פרוייקט בטכניון)

הודעת דובר הטכניון:

סטודנטים בפקולטה למדעי המחשב בטכניון בנו "רחפן" – מסוק רובוטי זעיר אשר מנווט, מצלם ומתמרן באופן עצמאי. הוא יכול לשמש למשימות מיוחדות, תצפית ומעקב. כך מגלה עיתון הפקולטה Homepage.

"כיום, לאחר מספר שלבי פיתוח, הגענו למשקל כולל של קילוגרם אחד, עם זמן שהות באויר של 30-40 דקות", מספר מהנדס המעבדה למערכות נבונות, רונן קידר. "הרחפן יכול להיכנס לבניין דרך החלון, לבצע את עבודתו ולצאת בחזרה".

פרופ' אהוד ריבלין, המוביל את הפרויקט מטעם הפקולטה, ציין כי הסטודנטים, בהנחייתו, תורמים לפרוייקט בהיבטים של עיבוד מידע וראייה ממוחשבת. "בעזרת סנסורים שונים שהוספנו לרחפן, אנו מקנים לו יכולת הבחנה במכשולים ומניעת התנגשות, שמירת גובה והתמצאות בסביבה בעזרת מפה תלת ממדית".

בשלב זה המצלמה נמצאת בגחון ה"רחפן", אך חוקרי הטכניון עומדים לציידו במצלמה נוספת כך שניתן יהיה לצלם גם קדימה ואחורה, ולמעשה ב-360 מעלות במישור האופקי.

"הוספת מחשב כף יד מסוג PC Poket איפשרה לנו להגביר את כושר העיבוד של הרחפן" מוסיף אראל עוזיאל, בוגר הפקולטה למדעי המחשב בטכניון, שהשתתף בפיתוח. "המחשב שולט על הרחפן באמצעות קופסת בקרה הנמצאת על הפלטפורמה ואחראית על ההיגוי, כך מתאפשרת לרחפן תקשורת אלחוטית עם תחנה קרקעית לקבלת הוראות טיסה ולשידור מיקום והעברת תמונות תוך שימוש ביכולות החישוביות והתקשורתיות של מחשב כף היד הנמצא בו".

את הפרוייקט הובילו פרופ' אהוד ריבלין מהפקולטה למדעי המחשב, פרופ' פיני גורפיל מהפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל, מהנדס המעבדה למערכות נבונות, רונן קידר ומהנדס החומרה סרגיי דניליאן. הפרוייקט ממומן על ידי קרן דבורה והמרכז למערכות אוטונומיות בטכניון.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-12-2009, 19:03
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
החלק "המסונסר"
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "הפלטפורמה אינה הענין. בכלל."

הטייה חמודה של המונח...

כל אלה גם הם קיימים. ולא מתמול שלשום. ניווט ואוטונומיה גם הם כבר בעלי זקן... אינני יודע מה ייחודו של הכלי ה"טכניוני" הזה, על פניו נראה לי כפרויקט מעניין ומאתגר אבל ממש לא ייחודי. כל שאר התאורים מטעמו של דובר הטכניון הינם בגדר PR להמונים.

הרחפן "יכול להכנס לבניין דרך חלון" וכו', .... נו רבותי - אמר אז אמר...

אני גם בספק גדול לגבי משמעות משקל ה- 1 ק"ג, ואני מהמר (על בסיס ידע מבוסס בנושאים הללו) שלא התכוון לכל הרחפן...

אני מקווה שאכן יש בו ברחפן חידושים בתוכנת הניווט ובהתממשקות לחישנים המקנים לו מידה מסויימת של שליטה ובקרה עצמית בעלת יתרונות אופרטיביים חשובים שלא קיימת בשוק העולמי לכלים כאלה. ייתכן.
ישן 30-05-2010, 18:20
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "יפה מאד !"

אני חייב להודות שהפה שלי נשאר פעור אחרי ההדגמה הנ"ל. לכלי יש יכולת תמרון מדהימה ומהירות התפרצות/האצה בלתי נתפסת כמעט.

בהנחה שישלימו את הפיתוח ושמדובר בכלי לא יקר במיוחד לכלים האלו עתיד פוטנציאלי מזהיר. קבוצה גדולה שלהם יכולה לנוע בסביבה עירונית ולהעביר מידע אחורה, ניתן להוסיף לחלקם גם כמות קטנה של חומר נפץ כפי שהוצע כאן ולהשתמש בהם למשימות תקיפה - במהירות שבה הם נעים לאויב פשוט לא יהיה זמן להגיב.

בכל הנוגע למשימות בתוך בתים - הבעיה הייתה ונותרה שכלים כאלו מוגבלים על ידי מכשולים פשוטים כמות דלת סגורה או חלון נעול וכאן יש צורך בסוג אחר של רובוטים מורכבים בהרבה.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 30-05-2010, 21:07

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי sza שמתחילה ב "מסכים איתך שהמתאר שאתה מדבר..."

במתאר שאני מדבר עליו הכלים האלו יכולים להיות יעילים לסיור מקדים ברחובות ובאזורים סמוכים.
בשילוב עם רובוטים קרקעיים וכלים לא מאויישים גדולים יותר (דיברתי על זה בשרשור אחר) זה יכול להיות לא רע העניין הוא שצריכים להקים צוותי תפעול גדולים לכל הכלים האלו במפקדת החטיבה או האוגדה - וזה לא פשוט.

יש פה הרבה שאלה של עלות ואיתה גם שאלה של מידת האוטומטציה של הכלים האלו - אם על כל אחד מהם צריך לשלוט מפעיל כל הזמן אנחנו בבעיה כי זה ייקר מאד את העלות הכוללת וימנע הפעלה מסיבית של הכלים.

מה שדרוש הוא הצפה של שדה הקרב בכלים לא מאויישים זולים אשר מסוגלים לאתר את האוייב ולשדר את המידע אחורה ובמקרים אחרים לסמן את האוייב עבור כוחות מאויישים או כוחות בלתי מאויישים חמושים.

רק כאשר נוכל לרכז מאמץ בלתי מאוייש מסיבי באזור מצומצם כמו עיירה של עשרות כלים בלתי מאויישים בו זמנית נוכל לומר ברצינות שטיפסנו שלב.
www.MegaPixel.co.il

ישן 30-05-2010, 21:16

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "במתאר שאני מדבר עליו הכלים..."

אגב עלה לי רעיון מעניין.
בסרטון רואים לקראת סיום כיצד הכלי מתחבר באופן מדוייק לנקודה. אני מעריך שהחיבור עצמו הוא מגנטי. מן הסתם לכלים האלו זמן סוללה קצר למדי - במקרה הטוב מספר דקות. אפשר אולי להתאים מל"ט גדול להיות מעין "נושאת מסל"טים". כך למשל יכול לרחף מל"ט אשר מתחתיו או מאחורי מתקן מיוחד המורכב ממגנט גדול ובו משולבת מערכת אינדוקטיבית (כמו זו המטעינה בין השאר מכונות גילוח ומברשות שיניים ללא מגע ממש).

הרעיון כאן הוא שהכלים יפעלו לפרקי זמן קצרים ויחזרו להיטען (אפשר אגב גם לפזר ממטוס נקודות הטענה בשטח על גגות מבנים וכו' - מעין סוללות גדולות אליהם יצמדו המסל"טים כמו שדבורים נמשכות לצוף).

באופן כזה ניתן יהיה להאריך מאד את משך הפעולה של הכלים שהוא להערכתי מוגבל מאד כיום בשל שיקולי משקל/אנרגיה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-09-2010, 22:26

מסוק רובוטי עובר דרך חישוקים - יישומים צבאיים קרבים?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב ""רחפן" – מסוק רובוטי זעיר המנווט, מצלם ומתמרן באופן עצמאי (פרוייקט בטכניון)"

זאת איננה הפעם הראשונה בה אנו עוסקים בחברה מאונ' פנסילבניה המפתחים תוכנת שליטה למסוקים ארבע רוטוריים. בכל פעם שאני רואה את ההתקדמות שהם עושים בשנים האחרונות אני נפעם.

הפעם הם הצליחו להתעלות אפילו על ההישגים הקודמים שלהם:

כפי שניתן לראות הכלי מסוגל לבצע תמרונים מורכבים ביותר. לדעתי לכלי כזה יש יישומים צבאיים ברורים - זה היה נכון להערכתי כבר בגרסאות הקודמות אבל מהירות התנועה והגמישות של הכלי בקליפ הנוכחי פשוט מדהימות. יש כמובן הרבה שאלות - מה טווח הפעולה - מה משך הפעולה בין הטענות ומה יכולת הנשיאה. בהתאם לתשובה ניתן לחשוב על מגוון מתארים להם הכלי מתאים.

הגישה שלי תמיד חוזרת למתאר בו נעשה שימוש במאות ואפילו אלפי אמצעים זולים ביותר במטרה להרוות תאי שטח. האמצעים צריכים להיות נשלטים מחשב ופועלים באופן אוטונומי או חצי אוטונומי. מטרתם המרכזית היא אספקת מודיעין ליחידות הלוחמות אשר צריכות להיכנס לאזור בו מצויים כוחות אוייב. ניתן בהחלט לשלב יחידות עם יכולות שונות, תקשורת, צילום יום, לילה, תקיפה (כולל הצמדת כמה עשרות גרמים של חומר נפץ ושימוש בכלי לחיסולים ממוקדים). יש שורה של מתארים פוטנציאליים אחרים - ניתן להטיל כמות של כלים כאלו ממטוס או אפילו בדרך כלשהי באמצעות טיל כתת חימוש. הגבול כאן הוא בעיקר הדמיון.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-09-2010, 05:08

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "כבר נעשה שימוש צבאי ברחפן..."

25K זה לא בשמיים - כמו שקרן אור אמר מה שחשוב פה זה פחות החומרה ויותר התוכנה. אפשר תיאורטית (וסביר שגם מעשית) להתקין אותה גם על חומרה קטנה וזולה יותר ואולי גם על חומרה גדולה ויקרה יותר - יהיו הבדלי ביצועים מסויימים מן הסתם אבל אם התוכנה חכמה מספיק היא תדע להתאים את עצמה.

בגדול אני רואה ecosystem שלם של כלים רובוטיים כאלו שהכח שלהם יגיע ממספרם והמטרה היא להרוות תא שטח. כמובן שאין אפשרות לשליטה אנושת בכולם בבת אחת וגם לא לניטור אנושי של המידע המתקבל מכולם. יהיה צורך לפתח מערכות שו"ב אוטונומיות וגם מערכת התכת מידע אוטונומיות ואוטונומיות למחצה אשר יעבירו לקמ"נים רק את המידע הרלוונטי בהתאם למתאר המשימה שייקבע (למשל רק תנועות שיתפסו על ידי המערכת בכללותה כחשודות).

תחשבו למשל על כוח אשר אמור להיכנס לעיירה בדרום לבנון וכמה שעות לפני הכניסה משוגרים (מטילים) ומוטלים (על ידי מטוסים) עשרות כלים כאלו לתוך תא השטח הרלוונטי וסביבתו. הכלים יפטרלו יעבירו מידע (הם יכולים לשדר לטווחים קצרים יחסית וביחד איתם יוטלו גם משדרים עצמאיים בנקודות מפתח). ניתן לחשוב גם על שיטות לביצוע הטענות אוטונומיות בשטח (למשל הטלת "סוללות" על חלק מגגות המבנים שם יוכלו המסוקים להגיע בכדי לטעון את עצמם כל מספר שעות).

שוב עם יכולות כמו שמוצגות בסרטון (וקרן אור - תקדיש דקה לראות אותו כי הוא באמת מרשים) הגבול הוא הדמיון.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-09-2010, 18:29
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

עתידנות השימוש במזל"טים
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "25K זה לא בשמיים - כמו שקרן..."

"...תחשבו למשל על כוח אשר אמור להיכנס לעיירה בדרום לבנון וכמה שעות לפני הכניסה משוגרים (מטילים) ומוטלים (על ידי מטוסים) עשרות כלים כאלו לתוך תא השטח הרלוונטי וסביבתו. הכלים יפטרלו יעבירו מידע (הם יכולים לשדר לטווחים קצרים יחסית וביחד איתם יוטלו גם משדרים עצמאיים בנקודות מפתח). ניתן לחשוב גם על שיטות לביצוע הטענות אוטונומיות בשטח (למשל הטלת "סוללות" על חלק מגגות המבנים שם יוכלו המסוקים להגיע בכדי לטעון את עצמם כל מספר שעות)....."

עידו - אני מבסוט כל פעם מחדש מראייתך העתידנית (אינני סארקאסטי !!! - הערתי זו בהחלט רצינית !!!) אינך הוזה אלא חוזה מתארים מעניינים הגם שלפעמים אני מעלה חיוך על שפתי ( לא גיחוך אמרתי , אלא חיוך).

כך למשל הצעתך להטלת הסוללות על גגות מבנים וכו'. לא יכולתי להמנע מלהקביל את האפשרות הזאת לחזונו של שי אגסי בנוגע להטענת מכוניות חשמליות (לא כאן המקום לדון בפרויקט שלו אבל אני בספק גדול אם יצליח).

על כל פנים - הרווית תא שטח במסלט"ים שכאלה, תיצור בולמוס של אינפורמציה, עודף חוזי, שלא יהיה קל להפרידו זה מזה, ולעכנו בשטח לטובת פיענוח מהיר. טכנולוגית ניתן לחשוב ולהנדס פתרונות נאותים אולם קיימים עוד מחסומים רבים לפתרון לפני שניתן יהיה להרוות תא שטח בטיסנים, לאפשר לכל אחד לשוטט מבלי לפגוע באחר, לשדר ולעדכן מיקום וכוון תצפית, לייצב את המצלמות הקטנות לתמונה ברורה, לספק לכל טיסן אנרגיה מספקת, לשדר את החוזי והנתונים באופן מוגן (אותו קשה לשבש), ועוד ועוד.....

מבחינה טכנית כל זה אפשרי כאמור. אולם אינני בטוח כי נראה זאת ב: 10 - 15 השנים הבאות במתאר שהצגת כאפשרות מבצעית. פרויקט אמין שכזה הינו יקר מאד לפיתוח, קשה (אפילו אם ניתן) לביצוע אמין ופונקציונאלי, ואינני בטוח ביעילותו הסופית מבחינה אופראטיבית כלל.

אינני בעל חשיבה קונסרבטיבית- שמרנית כלל. לא בחיים ולא בטכנולוגיות ויישומים, אני גם נהנה מאד לקרוא את הערותיך והערות כמה מהמגיבים להם - אולם פרויקט שכזה כפי שתארת, להערכתי - Not on our wtach....

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 17-09-2010 בשעה 18:34.
ישן 17-09-2010, 08:22
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.01
Follow me...
נחמד
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מסוק רובוטי עובר דרך חישוקים - יישומים צבאיים קרבים?"

אני בהחלט יכול לראות יישומים מעשיים למשהו כזה
למשל, רובוט כזה שנזרק (או נורה) לחלון כמו הPackBot או ה EyeBall
ועף במהירות בין החדרים תוך כדי צילום פנורמי

כך כוח שמעוניין בסריקה חזותית של בית או קומה יקבל אותה במהירות ללא חלק מהבעיות שיש לאיסוף נייח או איטי.

למעשה, יכול להיות שהזמן שידרש לצפיה במידע (בהילוך איטי) יהיה ארוך יותר מהזמן שיקח לרובוט לאסוף אותו.

רובוטים כאלה הכוללים מספר מצלמות וממשק שליטה מאייפון כבר הוצגו בעבר

אבל,
בהדגמה שלמעלה רואים תאורה אדומה חזקה ממספר מוקדים בחדר
יש לי תחושה שלמערכת הניווט האוטונומית דרוש אור חזק כדי לא להתבלבל
הבעיה היא שטרוריסטים נוטים להסתתר במקומות חשוכים...
(ואני מניח שיש עוד בעיות ביישום פרקטי של הדבר הזה)

בנתיים הרובוט המעופף הזה תמיד יוכל להתגייס למשטרה הפלשטינאית
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

נערך לאחרונה ע"י המממ בתאריך 17-09-2010 בשעה 08:50.
ישן 17-09-2010, 17:35
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

מסכים אם הארתך...
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב "נחמד"

"...בהדגמה שלמעלה רואים תאורה אדומה חזקה ממספר מוקדים בחדר
יש לי תחושה שלמערכת הניווט האוטונומית דרוש אור חזק כדי לא להתבלבל
הבעיה היא שטרוריסטים נוטים להסתתר במקומות חשוכים...
(ואני מניח שיש עוד בעיות ביישום פרקטי של הדבר הזה)..."

אכן אבחנה מעניינת. גם אני שמתי לב לפיזור הנורות. יתרה מכך - ייתכן שפיזור הפנסים מסייע גם למערכת העיכון של הכלי במרחב וזאת בנוסף להגברת האור בסביבה בה מתבצעת ההדגמה. קשה לדעת.

יחד עם זאת - אני מסיר את הכובע בפני צוות הפיתוח הזה. מגיעים לו כבוד והערכה.

בשעתו (לפני כ - 5 שנים) הדגים בפני צוות סטודנטים דומה מאוניברסיטת פלורידה פרויקט הפעלת מיקרו "זבוב" (אינני זוכר את שמו ואינני יכול למצוא כרגע את הברושורים) אותו הם בנו. הביצועים שם היו שונים אבל מרשימים לא פחות.

חתימה טובה !
ישן 20-09-2010, 19:04
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "מסכים אם הארתך..."

ספציפית לתוכנית של אוניברסיטת פנסילבניה: להבנתי, הם:
- מבצעים את כל העיבוד מחוץ למסל"ט
- והם משתמשים בשיטה ייעודית למציאת מקום העצמים בחדר ב-6 צירים. למשל, על החישוק הנזרק מודבקות ניירות כסף שכניראה מחזירים את האור המאופנן מהפנסים השונים, ומאפשרים מציאה מדויקת של מיקום החישוק. דומה למטווח סימולטור, מי שמכיר. בכל אופן, שיטה שלא תעבוד מחוץ למעבדה שלהם.

אין שום סיבה לחשוב שהמסל"ט יודע לבד איפה הוא נמצא, באיזה זווית הוא טס, או איפה החלון/חישוק נמצא ביחס אליו. "אוטונומי", מבחינתם, הוא כניראה "ללא מגע אדם" ולא "ללא סיוע חיצוני". הם הוכיחו שהם יודעים לבנות מערכת בקרת טיסה טובה מאוד, שיודעת לקבל שינויים בזמן אמת (מעבר בחישוק, הפעלת כוח חיצוני). אדגיש- מן הסתם הם יכולים להניע באופן דומה מל"ט גדול וכבד יותר דרך חלון (באיטיות), אך רק בתוך המעבדה. כדי לשלב זאת במסל"ט עצמאי צריך:
- כוח עיבוד בתוך הפלטפורמה
- חיישנים מתאימים. חיישנים שיכולים לאתר חישוק באוויר או לאתר חלון, למשל LIDAR, הם לדעתי כבדים מדי למסוקים זעירים כאלו (יותר מכמה ק"ג). כך שיש עוד הרבה דרך לנחילים של מסוקים עצמאיים.

שני נושאים אחרים שעלו כאן באשכול הם ה- Quadrotor: אינו אוטונומי, לא יכול לאתר לבדו חלון ולטוס לתוכו.
ופרויקט הסטודנטים הישראלי- שאני מניח שגם יכולותיו מוגבלות.
ישן 17-09-2010, 17:56
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

Brookstone Magazine
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי ColMonty שמתחילה ב "MINI UAV for less than $1,000"

יורשו לי - מספר הערות:
  1. זהו מגזין אמריקאי ישן המציג שורה של גאדג'טים אותם הם רוכשים מיצרנים נבחרים.
  2. הצעצועים שאתה מכוון אליהם נמצאים בשוק בחו"ל בחנויות רבות ובמחירים נמוכים אף יותר. קיים הבדל גדול בין כלי מבצעי לשימוש צבאי רציני לכלי צעצוע לשימוש ילדים ו"ילדים גדולים" שאמינותו נמוכה מאד ויכולותיו מוגבלות.
  3. בנוגע למחיר, כדאי להעיר כאן כי Brookstone קונים את הגאדג'טים הללו בערך בחצי מהמחיר המוצג על ידם....!!! כך שמחיר צעצוע שכזה בשוק נמוך בהרבה (כאמור ב- 50% לערך) מהמוצג על ידם ללקוחותיהם במגזין וברשת.
  4. ניתן לרכוש למשל משקפת פשוטה בכל חנות צילום או חנות צעצועים או אף ב- Mail Order Magazines במחיר נמוך מאד. אולם כדי לצייד צבא או כוח לוחם במשקפות, מחיר משקפת "צבאית" דומה יעלה בעשרות מונים. וסיבות רבות לכך. תירצה - אפרט.
ישן 16-01-2011, 01:39

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב ""רחפן" – מסוק רובוטי זעיר המנווט, מצלם ומתמרן באופן עצמאי (פרוייקט בטכניון)"

אגב מיקיטל אמר מוקדם יותר בדיון שהרעיון שהצעתי על פיו יעשה שימוש בנחילים של כלים כאלו בכדי להשתלט על יישוב דוגמת מרון א-ארס אינו ישים בטווח של ה-10-15 שנים הקרובות בשל מורכביות בניצול המידע המתקבל מכמות גדולה של כלים.

אני חושב שיש דרכים המאפשרות לקצר פרק זמן זה משמעותית. הכלים יכולים לפעול אוטונומית ברמה בסיסית (כל כלי מקבל אזור ונתיב טיסה רנדומלי בו הוא מסייר וכל זמן מה טוען את עצמו מחדש מסוללות המפוזרות על ידי מטוס בשטח ומיקומן משודר לכלי).

הכלי עצמו אינו משדר שום מידע (אולי פרט למיקום שלו כל זמן מה) - רק כשהוא נתקל בתנועה הוא משדר מידע - במקרה כזה יהיה צמצום רב בכמות המידע שתועבר ברשתות המידע.

אני חושב שכמות גדולה של כלים כאלו בתא שטח קטן יכולה לעשות פלאים לחשיפת מחבלים, זיהוי משגרים וחוליות שיגור והכוונת אש לנקודות אלו.

אם יחידה אחת עולה 500 דולר (גם 1000) ניתן לרכוש בעלות של מליון דולר (עלות השווה לזו של טיל מתקדם יחיד) מאות יחידות וכן יחידות שליטה, מטענים ויחידות תקשורת שיפוזרו בשטח בכדי לצמצם את טווח השידור של כל כלי.

בסופו של דבר הכלים האלו ימלאו לטעמי את תפקידם גם אם לא יובילו לחיסול אף מחבל אך יגרמו למחבלים לעסוק בניסויונות התחמקות והשמדה של המטרד האוירי - ניסיונות אשר יחשפו את המחבלים לאש מגורמים אחרים, יגרמו לו לאבד זמן ובעיקר יצמצמו את יכולתו להילחם ולירות טילים ורקטות.
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-01-2011, 11:20

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אגב מיקיטל אמר מוקדם יותר..."

אני כבר הרבה זמן עם מחשב ללא נגן פלאש. אם זה אותו כלי של לפני כמה חודשים- אזי צריך להיות קצת זהיר בהערכת היכולות שלו. ראה הודעתי מה-20.9.10 הכלי שראיתי אז יכול לטוס אוטונומית לפי ביות GPS, אבל כל התמרונים שלו בחדר הם לפי חיישנים וכניראה גם תוכנת הנחיה שרצה מחוץ לו! כלומר, בסביבה מבצעית אפשר יהיה:
א. להפעיל כלי כזה בתוכנית קבועה מראש/ בשליטה מרחוק, כמו כל מל"ט רגיל (עם ביצועים, עלות ומימדים זעירים), ובפרט ה- T-HAWK "חבית הבירה המעופפת" שכניראה בוטל. אין לו שום דרך, למשל, לביית את עצמו לסוללה, למשך!
ב. להפעיל אותו בקו ראיה למערכת מדידה והנחיה, שתאפשר לו לעבור דרך פתחים, להגיב לתנועות, לפעול בדיוק וכו'- לא כ"כ פרקטי.
ישן 16-01-2011, 18:10
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
נוטה להסכים עם מיקיטל
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אגב מיקיטל אמר מוקדם יותר..."

ה QUAD של מעבדת GRASP מאוני' UPENN מוכוון ע"י מערכת של 20 מצלמות VICON חיצוניות אשר עוקבות אחרי מיקומו במרחב ב 6 דרגות חופש בדיוק של עד ל 1 מ"מ.
העיבוד מתבצע OFFBOARD ונתוני הבקרה נמסרים למעבד שעל ה QUAD ומשם ל 4 ה ESC (בקרי המהירות).
ע"מ לבצע את מה שמודגם בסרטונים ב"עולם האמיתי" יש להשתמש בחיישנים שעלותם בסדרי גודל מעל אלו
שמדובר עליהם (עשרות אלפי דולרים לפחות) וגם אז, סביר שלא יגיעו לדיוקים הנ"ל.

הנקודה הבאה עוסקת בתורת ההפעלה - האם מדובר בכלי מנוהג מרחוק? האם חצי אוטונומי? בעל יכולת עבודה בנחיל? מי יהיה המפעיל של מערכת שכזו ולאיזו מיומנות הוא נדרש?
לגבי שליטה, ככל שרוצים יחידה מתמרנת יותר, יש צורך במפעיל מיומן יותר (בהנחה ורוצים מפעיל בחוג), שכן הפלטפורמה מיוצבת בפחות צירים (לרוב ע"מ לתמרן בחדות ישנו ג'ירו אחד בחוג הסגור, ביציבות מירבית - 3).

בנוסף, הפער בין PROOF OF CONCEPT למערכת צבאית מוקשחת, בעלת יכולת חיים בצוותא עם מערכות אחרות בשדה הקרב ועם תורת הפעלה סדורה היו כה גדול, עד כי לפעמים לא ניתן להגיע לכלל בשלות של המערכת המבצעית (אלא יש צורך להמתין להוזלה של רכיבים, הופעת טכנולוגיות חדשות וכו') ולרוב מדובר בתוספת עלות ניכרת.

ניקח לדוגמה את ה MARCBOT, שהינו במקור רכב על שלט רחוק שחוברה לו מצלמה כאילתור ע"י מהנדסי ה RAPID EQUIPPING FORCE בעירק.
סימן 4 של ה MARCBOT נמכר היום ב 10K$, עלות נמוכה מאד ביחס למערכת בתקן צבאי, אך היא נותנת מושג לגבי עלות של מוצר סופי בתקן צבאי לעומת מקבילו האזרחי (כ 200 דולר נניח).

אני נתקל שוב ושוב באנשים העוסקים בחזון טכנולוגי ובכך שהם אינם בוחנים את סוגיות המיקרו בטרם תבשיל טכנולוגיה כלשהי ותהיה בעלת ערך מבצעי מוסף ולא עול על קהל היעד.
אני מבין שכאשר עוסקים בחזון, לא רצוי לתת למכשולי המיקרו להגביל את הדמיון, אך עם זאת, מומלץ להבין את האילוצים והמטרייה ע"מ להגיע לאומדנים טובים יותר של זמנים לשילוב מבצעי של מערכות וכן לגבי מה ריאלי לטווח הזמן הקרוב, הבינוני והרחוק.

לסיכום - אני חסיד של ה MULTIROTOR כפלטפורמה עם יכולות המסוגלות לתת מענה לפערים מבצעיים קיימים, ואני מכיר את המוצרים האזרחיים ואת קהילות הפיתוח של חובבים ובאוניברסיטאות.
היכולות הן מרשימות מאד וההתקדמות נעשית בקצב מהיר, אך עדיין צריך לקחת את הדברים בפרופורציה.
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 16-01-2011, 19:14

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "נוטה להסכים עם מיקיטל"

שלום שלום - שנים לא שמענו ממך
קודם כל תודה על המידע - הוא ללא ספק שופך אור חדש על הפרויקט.

נשאלת שאלה מעניינת - עלות כלי כזה בשוק האזרחי כמה מאות דולרים - להערכתך אם אני מבין אותה נכון מערכת צבאית מקבילה עם יכולות דומות ללא מצלמות תעלה לפחות שני סדרי גודל יותר.

האם אי אפשר להחליט שהולכים על מערכת לא מוקשחת ואז לוקחים מקדמי כלים גבוהים - למשל במקום 50-100 כלים לתא שטח ניקח 500 ואלו שיושמדו יוחלפו באחרים בעלות נמוכה (לא 500 דולר אמנם אבל גם לא 20K).

כמובן שיש בעיות אחרות בהן מקדמי כמות לא יעזרו (כל מה שקשור למשל לתקשורת/סוללות/עמידות למזג אויר ועוד) אבל אולי יש מקרים בהם כמות יכולה לפצות על איכות.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 16-01-2011 בשעה 19:16.
ישן 16-01-2011, 20:01

הקשחה של מערכות
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שלום שלום - שנים לא שמענו ממך..."

ה TRADE OFF בין איכות לכמות תמיד קיים, הבעיה היא שגם מינימום ההקשחה וביצועים לרוב משמעותם עליה רצינית במחיר.

ברמת הכלי הבודד:

הקשחה:
תאימות אלקטרו מגנטית (תאלמ"ג בקיצור) לדוגמא, עובד לשני הכיוונים - לא רק שמערכת צריכה להיות חסינה בפני הפרעות הסביבה, היא גם צריכה למנוע שיבוש של מערכות ידידותיות שכנות.
לצורך העניין, נניח ששידור קשר באיזור הרחפן יגרום לאיבוד שליטה מיידי עליו, הדבר לא יהיה קביל.
הדבר נכון גם הפוך - הפעלה של הרחפן תגרום להפרעות / חסימות קשר באיזור ההפעלה.

הפעלה בתנאי מז"א שונים -אטימה ללחות וגשם, לילה וערפל גם הם נמצאים בכ 70% מתרחישי שדה הקרב, אין טעם לתכנן מערכת שלא תעמוד במינימום הנ"ל.

עמידות מבנית ויכולת נשיאה של הרחפן ע"י כוחות מתמרנים - אופטימלי שהנ"ל יהיה מתקפל, אך לכל הפחות שניתן יהיה להגיע לאיזור ההפעלה כאשר הרחפן עדיין בחתיכה אחת.

MTBF (זמן ממוצע בין כשלים) סביר - אם אחד מכל שני רחפנים יתרסק דקות ספורות אחרי הפעלתו, החיילים יאבדו אמון במערכת וההטמעה תיכשל (מנסיון).

איכות:
מטע"ד - אם איכות הוידאו לא תהיה סבירה (רזולוציה, ייצוב וכו') אין טעם בכל המאמץ.
יום בלבד? גם אם נוותר על מטע"ד מולטיספקטרלי, ראיית לילה בסיסית מומלצת בחום.
משקל - רחפן לא מוסגל להרים משקל רב, בייחוד כפונקציה של פגיעה בזמן משימה - על כן צריך מטע"ד ומערכת שידור קלי משקל (ולכן ייתכן ויהיו יקרים יותר).

אוטונומיות, נוחות שליטה ותמרון - אלו דורשים חיישנים איכותיים ויקרים.

שוב - אני ממליץ לך לעניין בדוגמה של ה MARCBOT על 4 דרותיו ולראות את האבולוציה של הכלי הנ"ל.
שאלה מנחה - מדוע עלו מגרסה לגרסה, כאשר הראשונית עלתה הרפה פחות מהנוכחית?
http://www.iedrobot.com/marcbot/marcbotindex.htm
שים לב להקשחת המכלולים ותוספת התכונות (זרוע משוכללת יותר, זמן הפעלה וכו') - זו האבולוציה הצפויה גם במקרה שלנו - איכות ע"ח כמות עד שיימצא האיזון.

ברמה המערכתית:

אתה מדבר על הרוויית שטח במאות כלים - מי ישלוט עליהם? כיצד הם מתקשרים ביניהם? מה רמת המורכבות של המשימות שיוכלו לבצע?
נחילי רובוטים ורשתות אד הוק הינם תחומים נחקרים מאד, והגורמים המתקצבים הם לרוב בטחוניים (DARPA וכו') אך עדיין אין אפליקציות נחיל מבצעיות שהוצגו, כנראה שיש סיבות לכך.

נ.ב - זה שלא שמעתם לא אומר שאני לא כאן...
.

ישן 16-01-2011, 20:15

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "הקשחה של מערכות"

מ... זה מעניין - מצורת ההצגה שלך אפשר להבין לכאורה שאין ממש "חצי הקשחה" - יש אולי הקשחה והקשחה+ (או משהו בסגנון). שתיהן יעלו באופן דרמטי את מחיר המערכת ליחידה.

מצד אחד זה הגיוני מצד שני אם תחשוב למשל על מוצרי צריכה המוניים - מחשבים ניידים, פלפונים ואפילו מיני רובוטי צעצוע. הם פועלים בסביבה שאמנם איננה שדה קרב אבל היא לא סטרילית ורובם מתפקדים לא רע רוב הזמן. השאלה אם אין דרך לנצל יכולות ייצור המוניות ברמת הקשחה נמוכה בכדי להוזיל עלויות גם של ציוד צבאי...

לגבי שליטה על הכלים - השליטה על כל כלי היא אוטונומית - אין מפעיל פר כלי (לא תושיב 500 איש לשלוט בהם - אין לך מספיק אנשים או תדרים). לכל כלי התוכנה מקצה תא שטח קטן עם חפיפה בין תאים סמוכים וכל כלי שמושמד או אובד איתו הקשר מוחלף על ידי כלי אחר מן המאגר. הכלים אגב בראייתי משוגרים ממטוס לא על ידי חיילים בשטח (ממטוס מטען או אפילו ממנשאים המוטלים ממטוסי קרב ונפתחים על הקרקע). אם הטווח מאפשר אפשר לחשוב על משאיות המשגרות נחילים כאלו מעבר לגבול ומטוסים מטילים תחנות הטענה בעומק שטח האוייב ולאורך נתיב התנועה של הכלים עד היעד.

רמת המורכבות הדרושה ליצירת תוכנה השולטת בנחיל היא מורכבת אבל לי לפחות לא ידוע על השקעה רצינית (רצינית = מאות מיליוני דולרים ומעלה) בפרויקט כזה שיכול להוביל לשינוי דרסטי בשדה הקרב העתידי. אני לא חושב שיש כאן טכנולוגיה החורגת באופן משמעותי מזו המצויה בידינו כיום - מדובר בעיקר על הרבה עבודה תיכנותית שצוות מיומן יוכל להשלים בפרק זמן לא ארוך במיוחד בהינתן המשאבים הנכונים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-01-2011, 21:05

ארכיטקטורת מערכת
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מ... זה מעניין - מצורת ההצגה..."

לגבי חצי הקשחה - יש הרבה סטנדרטים, ויש גם הקשחות תעשייתיות.
אני יכול לומר לך שאוזניה של מכשיר קשר אזרחי לדוגמה, לרוב לא תשרוד תרגיל חי"ר ממוצע.

מתיאור המערכת שנתת, אתה בעצם מחפש פלטפורמה שוהה (LOITERING) ופזירה - לארכיטקטורה הנ"ל, מדוע דווקא לרחפן יש בעינך יתרון?

מה מטרת המערכת? כיסוי חוזי של שטח או השמדת מטרות?

אלגוריתמיקת נחיל - DARPA השקיעה במצטבר סכום לא מבוטל על פרוייקטים שהתבססו על נחילים - WOLFPACK, SHM וכו' שבכל אחת מהן הושקעו מס' לא מבוטל של מליונים.

כמה זמן ייקח לדעתך להרים פרוייקט כפי שתיארת? מה יהיו לדעתך העלויות?
.

ישן 16-01-2011, 22:10

בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "ארכיטקטורת מערכת"

מבחינתי מדובר באמצעים חד פעמיים. מערכות השליטה אולי רב פעמיות אבל הכלים עצמם, מערכות הטעינה וכו' הן חד פעמיות ולכן אין לי בעיה שלא ישרדו יותר מכמה שעות/ימים בשטח כל עוד מחיריהם יהיו נמוכים דיים.

אני מחפש מערכת שיודעת להרוות אזור בצורה מוחלטת - השאיפה האולטימטיבית היא כמובן smart dust - אני לא יודע איפה פרוייקטים דומים עומדים כי להערכתי הם לגמרי בתחום הצבאי בעוד שכאן לפחות חלק מן המחקר נעשה באקדמיה ויש לי מושג (כלשהו) על מה קיים ומה לא.

הכוונה היא שאתה מפזר כמות גדולה של חיישנים/אמצעים שמתקשרים בניהם ומשדרים כשיש צורך מידע אחורה מכל הסוגים (לא כולם צריכים למשל להכיל את כל סוגי הסנסורים אלא אפשר לגוון). שוב המטרה היא שאם אתה לוקח עיירה כמו מרון א-ארס ומחליט שאתה רוצה לתקוף אותה במקום להחליט שגדוד או חטיבה נכנסים פנימה ומקסימום יש להם כמה רובוטים גדולים קרקעיים ועוד מספר מצומצם של כטב"מים קטנים או בינוניים - כאן אתה מפזר smart dust או משגר מחוץ לאזור הלחימה מאות quadrotor אשר סורקים כל פינה בעיירה. בכל מקרה שהם מזהים תנועה הם יכולים להעביר את המידע לאמצעי תצפית מתקדמים יותר ואלו סוגרים מעגל עם ארטילריה וחיל אויר. רק אחרי שהושגה שליטה ברמה הזאת אתה מכניס כוחות קרקעיים לטיהור מבנים, עמדות ובונקרים.

כמובן שהמחבלים יבינו זאת ויסתגרו אבל זה בסדר כי אם אפשר לבצע מאמץ כזה במקביל במספר רב של נקודות אתה בעצם גורם ליריב להתסגר ולברוח ומונע ממנו חופש פעולה.

אין לי מושג לגבי עלויות איכשהו לא נראה לי שהיה פרויקט כזה שהיה מעבר למחקר היתכנות (אני לא שמעתי על כזה לפחות). אם במשרד הביטחון יחליטו שזה מספיק חשוב ויעיל וישימו על זה כמה עשרות מיליוני ש"ח אני מאמין שאפשר לייצר מערכת מבוססת quadrotor בתוך משהו כמו שנתיים - יש בישראל את הידע. רכישת המערכת תדרוש מן הסתם עוד לא מעט כסף בטח בהתחלה אבל אם היא מוצלחת אני מאמין שהדבר כדאי.

שוב אתה יודע להעריך טוב בהרבה ממני מה העלויות ומה רמת הידע הנדרשת - ההרגשה הסובייקטיבית שלי היא שאם יהיו מוכנים להוריד את מה שמקובל כ-military grade ולהשתמש במערכת חד פעמיות זולות יותר יש יותר סיכוי להרים דבר כזה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-01-2011, 09:40

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מבחינתי מדובר באמצעים חד..."

ציטוט:
אם במשרד הביטחון יחליטו שזה מספיק חשוב ויעיל וישימו על זה כמה עשרות מיליוני ש"ח אני מאמין שאפשר לייצר מערכת מבוססת quadrotor בתוך משהו כמו שנתיים - יש בישראל את הידע. רכישת המערכת תדרוש מן הסתם עוד לא מעט כסף בטח בהתחלה אבל אם היא מוצלחת אני מאמין שהדבר כדאי.

אם הקוואדקופטרים נעים בהנחיית GPS הרבה מעל פני השטח והתכסית- היתרון שלהם על מל"ט רגיל מצטמצם(ריבוי קווי ראיה, אך לא יכולים להסתכל לתוך בתים וכו').
אם הם נעים בגובה של מס' מטרים- הם צריכים מערכת בקרת טיסה מורכבת וכבדה, והתקשורת שלהם בעייתית. אולי יידרש מל"ט תקשורת גדודי ייעודי שיטוס במעגלים בגובה רב מעל אזור המטרה.

בכל מיקרה, אתה רוצה יכולת גילוי אדם; זה יכול להיות שילוב של מצלמה סורקת ועיבוד תמונה (ביצועים טובים אך כבד, מעל 5 ק"ג להערכתי, וצורך אנרגיה), או גלאי פשוט ברמה של "גלאי נפח" ביתי (המון התרעות שווא וטווח גילוי קטן יחסית).
בקיצור, לפני שנראה נחיל של כלים כאלו- צריך לחשוב על מודולי בקרת טיסה, תקשורת ותצפית ששוקלים כ"א כ-250 גר'. מאוד לא טריויאלי. בשנים הקרובות, אני מעריך שנסתפק בכלים "ענקיים" דוגמת רוכב שמיים או הברדלס/פנתר. נאמר, מל"ט עם יכולת סריקה בכל פלוגה.
ישן 21-01-2011, 01:44

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "ריחוף של 12 שעות באוויר ללא כבל"

זה מאד מעניין. הקונספט של כלי טייס המנצל אנרגיית לייזר איננו חדש (אני כתבתי עליו בעצמי מספר פעמים) אבל לרוב מדובר בכלים בעלי משקל נמוך בהרבה. בהנחה שמה שראינו אמיתי (ואין סיבה להניח שלא) זאת התקדמות מאד מעניינת לפחות למיטב ידיעתי.

נשאלות מספר שאלות:
1. מאיזה טווח מסוגל הלייזר להפעיל את הכלי?
2. האם הכלי מסוגל להישאר זמן משמעותי באוויר מכוח סוללה או שהדבר יכביד עליו מידי ויהפוך את כל העניין לבלתי כדאי.
3. רואים בסרטון כי כל האנשים בסביבה לובשים משקפי מגן - האם אפשר למצוא דרך בה ניתן יהיה להפעיל כלי כזה בשדה הקרב מבלי לעוור חיילים ומפעילים.
4. עד כמה ניתן להגדיל את הכלי ומה יכולת הנשיאה המקסימאלית שלו?

בהנחה ששאלות אלו (ובעיות נוספות שוודאי קיימות) יענו בצורה משביעת רצון אפשר לדמיין יישומים מאד מעניינים לכלי.

ברמה הבסיסית ביותר כלי כזה יכול להיות מאד יעיל לשמירה הקפית על מתקנים. ניתן להציב מספר עמדות הטענת לייזר והכלי או מספר כלים יפטרלו באופן קבוע מעל הבסיס/מתקן ויסרקו את השטח מבלי צורך להפסיק פרט לתיקונים מפעם לפעם.

בשדה הקרב (שוב בהנחה שיענו לא מעט אתגרים לא פשוטים כפי שצויינו) אפשר לראות כלים כאלו פותרים לפחות במידה מסויימת את בעיית ההטענה בעומק שטח האוייב (לדוגמא כוחות הנמצאים בפאתי העיר ומצויידים בלייזר רב עוצמה עושים בו שימוש בכדי לספק אנרגיה לכלי (מצד שני לסחוב איתך לייזר רק בשביל זה נראה כמעמסה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-02-2012, 22:16
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08
כטב"מים זעירים מפגינים יכולות טיסה במבנה. ווידיאו מדהים

Creepy-Cool Video: Tiny UAVs Flying in Formation

In case you guys haven’t seen this video, it’s awesome. It shows a swarm of tiny quadrotor UAVs flying in numerous formations, performing figure eights with each other and even flying around obstacles. Talk about sense and avoid!

The little drones (monsters?) were developed and programmed by researchers at the University of Pennsylvania’s General Robotics, Automation, Sensing and Perception (GRASP) lab. The nano-copters were built by KMel robotics, according to the video.

Can’t you imagine a swarm of tiny drones like these being launched at an enemy by a small infantry unit? They could be carried in a backpack, controlled by a laptop, and sent to spy on a nearby enemy and even explode on any targets they spot, similar to what the Army’s Switchblade UAV can do now. They’d be hard to spot until they were on top of the target and given their size and numbers, they’d be damn tough to defend against.

המיני כטב"מים עצמם הם לא חדשים אבל יכולת השליטה ואולי התקשורת ביניהם
הם מה שהופכים אותם למשהו מאד מיוחד.

בקישור מופיע קטע ווידיאו חובה לראות: כמו שהחברה אומרים: חבל על הזמן

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י AJ-47 בתאריך 01-02-2012 בשעה 22:24.
ישן 01-02-2012, 22:39
  משתמשת נקבה i-pink i-pink אינו מחובר  
מנהלת פורום עשה זאת בעצמך •°ºοΟ דוגמנית הבית Οοº°•

חבר מתאריך: 23.11.09
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "כטב"מים זעירים מפגינים יכולות טיסה במבנה. ווידיאו מדהים"

החברה האלה עושים דברים מדהימים, אבל מדובר בתנאי מעבדה עם מצלמות היקפיות שנותנות מיקום ב3D של הכלי טייס.

אפשר לומר שהמקבילה למערכת שלהם בעולם האמיתי היא הGPS.

כלומר, אם אתה מצליח לשמור על הכלי טייס יציב בנקודה אחת ולתקן את המסלות שלו ב3 צירים, מה שברחפן מאוד פשוט לביצוע.

לנעול את הכיוון שלו לפי GPS זה משהו שהוא לא פריצת דרך, וקיים בתחום של הטיסנאות כבר המון זמן, ובעלות נמוכה מאוד.

אני אפילו זוכרת פרוייקט של סירה מפוקחת GPS, מלפני המון המון שנים.

ההבדל היחיד כאן, זה שהם פרקו את המערכת לכמה שלבים, והם נועלים כל רחפן כל פעם על נקודה אחרת, פר כלי, וכך משיגים טיסה במבנה.

אני חושבת שפריצת דרך תהיה יישום של טכנולוגיה כזו על דאון, שתלוי בטרמיקות וזרמי אוויר, ויכול לשהות זמן רב באוויר, ולא על רחפן עם מספר דקות של זמן טיסה, ולא תלוי בכלום חות מהמנוע שלו.

ישן 02-02-2012, 07:44

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי i-pink שמתחילה ב "החברה האלה עושים דברים..."

ציטוט:
ההבדל היחיד כאן, זה שהם פרקו את המערכת לכמה שלבים, והם נועלים כל רחפן כל פעם על נקודה אחרת, פר כלי, וכך משיגים טיסה במבנה.
אי אפשר לדעת מהי ארכיטקטורת בקרת הטיסה. סביר שאת צודקת, ואכן מחשב אחד מבקר את כל הרחפנים, אולי אפילו ב-"חוג פתוח" (כלומר, במסלולים קבועים מראש)\ ושאין כאן "נחיל" אמיתי (כלומר, לרחפן+מערכת הבקרה שלו, שכמובן חיצונית לו, אין אוטונומיה). עדיין:
- מודגמת היכולת לשלוט במספר רחפנים במקביל (מחייב שידור מאופנן מכ"א).
- זה שלב הכרחי לפני השלב הבא: נחיל של רחפנים אוטונומיים (רחפן זהה פיזית לקיים כאן+ מערך מצלמות חיצוניות+ תוכנת בקרת טיסה שמתחשבת בסביבה ובמיקום רחפנים אחרים במבנה).
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:07

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר