לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-01-2010, 13:20
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
גולני חובשת כיפה

בקרוב: שישה מתוך שמונת המפקדים הבכירים בחטיבה - דתיים • גורם צבאי: "איני יודע אם מדובר בתעודת כבוד למגזר הדתי או בתעודת עניות למגזר החילוני"

לילך שובל, כתבתנו לענייני צבא

שיא נוסף נשבר בחטיבת גולני: החל מהקיץ הקרוב שישה מתוך שמונת המפקדים הבכירים בחטיבה החומה יהיו חובשי כיפה. זאת לאחר שורה של מינויים חדשים שאושרו לאחרונה.

הקצין חובש הכיפה הבכיר ביותר בחטיבה יהיה מפקד החטיבה עצמו אל"מ אופק בוכריס בוגר ישיבת "עטרת כהנים" שעתיד לקבל את הפיקוד מידיו של מפקד החטיבה הנוכחי אל"מ אבי פלד.

גם סגנו של אל"מ בוכריס סא"ל דודי אוברמן ששימש עד לאחרונה כרל"ש הרמטכ"ל הוא חובש כיפה.
לתפקיד מפקד בסיס האימון החטיבתי של גולני יתמנה סא"ל אייל אסרף גם הוא בוגר "עטרת כהנים."מפקד גדוד 12 יהיה סא"ל אודי בן חמו בוגר ישיבת "עלי" וחתנו של הרב אלי סדן שנחשב למשפיע במיוחד בציונות הדתית. מינויים נוספים מהמגזר הדתי הם של מפקד גדוד 51 בגולני סא"ל שי קלפר בוגר ישיבת "שבי חברון" ומפקד גדוד 13 הנוכחי סא"ל אבינועם סטולוביץ' בוגר ישיבת "מרכז הרב" המשמש בתפקיד בחודשים האחרונים. כך יוצא שמתוך שמונה מינויים חדשים בגולני לתפקידי פיקוד שישה יהיו מאוישים על ידי חובשי כיפות סרוגות.

התפקידים היחידים שלא יאוישו על ידי חובשי הכיפות יהיו מפקד יחידת העילית אגוז וכן מפקד הגדס"ר. עם זאת מפקד אגוז היוצא סא"ל דוד זיני חובש כיפה לראשו.

גם בחטיבות החי"ר האחרות נדמה שחובשי הכיפה הסרוגה ממלאים תפקידים משמעותיים: מתוך המינויים העתידיים מפקד גדוד שקד בגבעתי מפקד הבא"ח ומפקד הגדס"ר וכן לפחות ארבעה בכירים בחטיבת כפיר הם דתיים.

נדמה שבתקופה שבה ישיבות ההסדר עולות לא אחת לכותרות העובדה כי מפקדי השדה הבכירים הם חובשי כיפה היא בעלת משמעות. אין זה חדש שהחיילים והמפקדים הדתיים "משתלטים" על היחידות הלוחמות בצה"ל ובחטיבות החי"ר האחרות כמו גם ביחידות עילית רבות שבהן נמצא מספר המפקדים הדתיים בעלייה מתמדת.

עדות למעורבותם הגוברת של החיילים חובשי הכיפה בדרגים הבכירים בצבא ניתן לראות גם בשיעור הגבוה של הקצינים הדתיים בבית הספר לקצינים בה"ד 1 ביחס לשיעורם באוכלוסייה. גם במבצע עופרת יצוקה ניתן היה לראות כי מרבית ההרוגים והפצועים התחנכו על ברכי החינוך הדתי.

"החינוך הדתי שם דגש גדול על אהבת העם והארץ וזה משתקף בהתנדבות ליחידות הלוחמות" אמר ל"ישראל היום" גורם צבאי שהוסיף: "אני לא יודע אם מדובר בכך בתעודת כבוד למגזר הדתי או בתעודת עניות למגזר החילוני."

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://digital-edition.israelhayom.co.il/Olive/ODE/Israel/server/GetContent.asp?contentsrc=primitive&dochref=ITD%2F2010%2F01%2F06&entityid=Pc01105&pageno=11&chunkid=Pc01105&repformat=1.0&primid=Pc0110500&imgext=jpg&type=Content&for=primitive]

http://digital-edition.israelhayom....F2010%2F01%2F06

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-01-2010, 13:36
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "גם תעודת כבוד לדתיים וגם..."

בעיקר תעודת עניות ל"גורם הצבאי" שאמר את זה.

בהינתן העובדה שמספר מסיימי קורס קציני יבשה בקיץ שעבר כלל 18.4% שהגדירו את עצמם דתיים (רחוק מלהיות הבלוף על "רוב" אבל אחד מכל חמישה - יש למישהו נתונים מהקק"צ האחרון?) ושלא מדובר בתופעה חדשה, בהחלט סביר שלפחות כמה מאלה שעמדו כחובשי כיפה על הרחבה בבה"ד 1 לפני כמה שנים טובות, יגיעו לפיקוד קרבי גם ברמת המח"ט-מג"ד.

ומכיוון שגולני קיימת הכי הרבה זמן מחד ונחשבת לסביבה נוחה לדתיים מאידך, זה לא כזה מפתיע או אמור להעליב מישהו ששם הצטברו הכי הרבה "פלאפלים" עם כיפות.

ישן 09-01-2010, 12:25
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "כולם מכנים אותי בשמות ובאובדן..."

קרבות שגולני וכוחותיה לקחו בהם חלק בצורה מוצלחת במיוחד:
  1. 1948
    • הקרב על הדגניות (שלב א' - קרב ההגנה),
    • מבצע חורב (שלב א' מאמץ משני - כיבוש מתחם חאן יוניס וריתוק הצבא המצרי לגזרת עזה. שלב ב' - ניצול הצלחה וכיבוש מוצבי רפיח-אל עריש).
  2. 1956 - קרבות פתחת רפיח במבצע סיני.
  3. 1967:
    • כיבוש צפון שכם.
    • קרב תל עזזיאת (ש"נעלם" בצילו של תל אל-פאחר בגלל מיעוט הנפגעים).
  4. 1970 - הפשיטה על יעטר (כן, אותה יעטר שצנחנים מתרברבים בכיושו ב 1992).
  5. 1973 - קרבות יום כיפור (לא, לא כיבוש החרמון. קרבות ש"נשכחו" בגלל שבחזית הצפון אוהבים לזכור רק את השריון. קח את קרבות הגנה על אביטל, שלא לדבר על הגנת כל קו המוצבים בגזרה הצפונית של רמת הגולן. אם אני לא טועה, כל מוצב שגולני הגיעו אליו - לא פונה. תבדוק אותי).
  6. 1982 - כיבוש הבופור, כפר סיל, והנסיגה האיטית מלבנון עד 85.
אני לא טוען שגולני טובה יותר מהאחרות, כידוע היו להם קרבות כושלים לא מעטים (תל אל מוטילה, תל אל פאחר, קרבות החרמון) - אבל לא יותר ולא פחות מכל יחידה אחרת.

גילוי נאות - בתפקידי במילואים אני חלק קטן מגוף שקשור לחטיבה שלמה של מילואימניקים יוצאי גולני.
יש לי בטן מלאה על הרבה מאוד "שטיקים" שלהם.
אבל אין מה להגיד - החבר'ה האלה יכבשו את ההר, לא משנה כמה קברים, דם יזע ודמעות הם ישאירו בתחתיתו בדרך.

ישן 09-01-2010, 20:29
  romi4 romi4 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.09
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "קרבות שגולני וכוחותיה לקחו..."

ואכן הרשימה מדברת בעד עצמה.
תל מוטילה היתה כזאת קטסטרופה שדיין קרא לשרון והורה לו להקים חי”ר כמו שצריך.
תל פאחר עדיף לא להרחיב.
במלחמת יום כיפור גולני היו חטיבת חי”ר מלאה שתפסה את קו יחד עם 7 188 ולא היתה רלוואנטית בקרבות -את חדירות הקומאנדו באגף הצפוני של 7 שהיתה במרכז הגזרה שלהם הם השיארו לפלס”ר שבע שנשחט שם כולל שני חברים שלי מהתיכון ומי שסגר את המעגל הזה היתה מחלקת טנקים במילואים גיבורי ישראל מיוזמתם מבלי שקיבלו פקודה.נחיתה מוסקת נוספת של הסורים ליד נאפח חוסלה בקרב חי”ר קלאסי ע”י סיירת מטכ”ל פיקודו של יוני נתניהו לנגד עיני ממש.
לגבי החרמון יש זכור את כיבוש החרמון הסורי ע”י אלישע שלם באיגוף מוסק–עדי ף היה לתת לו לגלוש לחרמון הישראלי-למה אין לנו יותר מח”טים כמו אלישע שלם? למה?.
כפר סיל ב82 לא היה סיפור גדול–מזל שיאיא הגיע לשם באיגוף.
לגבי הפוליטיקה–מדוע מותר לכל מצורע וזב חוטם לקרוא לאריק שרון בוגד לאהוד ברק פחדן למצנע וחלוץ אפסים ולטייס ספקטור מרגל של אל קאידה (עליו עדיף שיעיד יערי)–ולי אסור להטיל ספק בבצועים של גולני? מדוע?

ישן 09-01-2010, 21:36

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "אתה מתפרץ לדלת פתוחה. גולני..."

לתפיסת אני-ואפסי-עוד זו, שמתבטאת מאוד יפה במכתב-איום מחוצף שביינישים שלחו לצה"ל ובו רמזו שחטיבה שכיום יש לה כ3- מתמודדים על כל מקום פנוי לא תוכל להסתדר בלי החצי שנה שהם מוכנים "לתרום" לה בפלוגות המבצעיות כי הם נורא "איכותיים" לעומת העמך הנחותים שמשרתים שלוש שנים, פשוט אין שום בסיס עובדתי.

התדמית של חטיבת גולני שופרה בעיקר בזכות יוזמה שהחלה עוד בשנות השישים-שבעים, של מיצוב פלוגת הסיור שלה כיחידת קומנדו קשוחה במיוחד. את ה"פטנט" הזה גולני גנבו מהצנחים (שגם להם הייתה תקופה של תדמית גרועה בשנות החמישים המוקדמות) שהתקשטו לא רק בהישגי ה101 שהוטמעה לתוכם, אלא גם באלו של סיירת מטכ"ל... (אם תפתח את הכרך של הצנחנים באנציקלופדיה הותיקה "צה"ל בחילו" תוכל להתרשם שם ממעללי ה"צנחנים" באנטבה ובסבנה וכיו"ב...)

מסלול ההסדר בהתחלה יושם בנח"ל ובחש"ן, ורק בשנות השמונים פתחו את הצנחנים וגולני למסלול ההסדר - לא כי ההסדרניקים רצו "לשפר" את היחידות הללו (איך אפשר לכתוב טענות איומות ונוראות כאלה המבזות את כלל חיילי צה"ל בלי לחטוף דלקת פרקים מעודף שתן שעולה לראש?) אלא כי לחטיבות הנ"ל הייתה תדמית יוקרתית יותר וכומתות יפות יותר שמקוצרי השירות חמדו לעצמם.

ישן 09-01-2010, 23:41

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי a_tell שמתחילה ב "תגיד - בתור הסטוריון מדופלם..."

הדיפלומה שלי היא לא בהיסטוריה דווקא, אבל אני אוהב לברר פרטים על דברים שמסקרנים אותי.

בכל אופן, עד כמה שאני מכיר את מסלול ההסדר מכתבות ופרסומים בנושא, במקור זה היה וריאנט דתי לנח"ל ("הנח"ל שלפני חטיבת הנח"ל) - עם לימודים בישיבה (באזור ספר) על תקן פרק ההיאחזות.

מתישהו בשנות השבעים, ההסדרניקים הוסבו מחי"ר לחש"ן (הרב חיים סבתו מזכיר הסבה כזו שעבר בספרו היפה "תיאום כוונות") ואם אני זוכר נכון בשלב הזה - גם לחת"ם.

למה אין הסדרניקים במנתץ? כנראה מצירוף של שני גורמים - פחות ביקוש מחד (במיוחד כעת כשמדובר ביחידה מעורבת) ומאידך מסיבה מבצעית פרוזאית - מנתץ הוא מסגרת קטנה יחסית, עם מסגרות מילואים שכנראה גם הן די קטנות. מכיוון שרוב שירותו של ההסדרניק יעבור עליו במילואים ולא בסדיר, לא יהיה מקום לכולם במנתץ-מיל' והם יצטרכו לעבור הסבות - בשילוב עם הזמן המועט שההסדרניקים יבלו ביחידת המנתץ הסדירה, יחד עם ההכשרה היחסית מורכבת (שבזמנו דרשה גם אנגלית ברמה גבוהה - תחום שלפי הנתונים שאני מכיר בממוצע ההתמחות של ההסדרניק המצוי קצת פחות גבוהה בו) הפך את המסלול הזה לכדאי-פחות לאיוש ע"י הסדרניקים.

ישן 10-01-2010, 07:26
צלמית המשתמש של skydiver
  משתמש זכר skydiver skydiver אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.07
תקונים מעטים
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "הדיפלומה שלי היא לא בהיסטוריה..."

ככל שאני מכיר את הסטוריית הביני"ש אז וריאנט הנח"ל שהזכרת שימש רק ללו"ז של השירות שלהם. ז"א שכל ענין החלוקה בין הגרעין לבין הצבא שימש מעין פלטפורמה או שבלונה לחלוקת הזמן בין הישיבה לבין הצבא אצל הביני"שים.
להבנתי מאנשים ששירתו באותה תקופה, בתחילה התגיסו הביני"שים לחטיבות החי"ר (לא סגור לגבי 35) ואולם לאחר שבמלחמת יום כיפור נוצר חוסר (אלה המילים הכי יפות שהצלחתי למצוא לסיטואציה...) בלוחמי חש"ן והתגלה צורך בלוחמי חת"ם תיעלו את כלל הביני"שים לחילות אלו. לאחר עשור לערך חזרו לגייס אותם גם לחטיבות החי"ר.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 09-01-2010, 23:49

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אני - שמתנגד למסלול ההסדר - חולק עליך"

מכיוון שיצא לי לשרת עם הסדרניקים בסדיר ובמילואים, אני חייב לציין שלא ראיתי איכויות מיוחדות שבאופן גורף עלו על הממוצע הכללי - בצד כל בייניש רציני ובוגר ראיתי בייניש בכיין ונצנצן, בדיוק כמו בכל קבוצה אקראית של חיילים מסקטור אחר.

ההסדרניקים אמנם היו מבוגרים ביותר, אבל לא בהכרח בשלים יותר - חלקם (תלוי במסלול הלימודים והרקע הקודם שלהם) סבלו מפערי-ידע מסויימים ב"לימודי חול" (בעיקר בשליטה באנגלית) וחלק הגיעו מבועה די מגוננת והתקשו מאוד להסתגל ל"עולם האמיתי" שכולל בריות מופלאות כמו ערלים, בנות ושמאלנים. שוב - אני מדבר בקווים די כללים ועל מה שאני ראיתי ומה שקראתי עליו, ואני בטוח של"כלל" הזה יש הרבה מאוד יוצאים מהכלל.

הטענה ש"הסדרניקים הם חיילים איכותיים יותר" היא בעיקר מאנטרה שמפומפמת על ידי ההסדרניקים עצמם לצריכה פנימית (לא פעם תוך שימוש באמצעים די מקוממים, כמו ניכוסו של רועי קליין ז"ל כמייצג הגבורה ההסדרניקית, בעוד שהוא היה בכלל מהמכינה בעלי שבימים כתיקונם ספגה השמצות ממש מרושעות על רמתה הדתית בהשוואה לישיבות ההסדר..) אבל למי שמתבונן מבחוץ, הקביעה הזו נראית מפוקפקת מעט.

ישן 09-01-2010, 23:54

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "למה אתה מבלבל כל הזמן את..."

א) אני משתמש במונח "ביינישים" כשאני מדבר על הסדרניקים. יתכן שזה שימוש שגוי - ידידה שלי, למשל, ששירתה כמאבחנת פסיכוטכנית (לא, לא "חתולים" - מישהי אחרת שלא כותבת פה) השתמשה במונח "ביינישים" כשהיא דיברה על תלמידי ישיבה חרדים שבאו להאריך את דחיית הגיוס שלהם.

ב) גולני הייתה חלוצת השימוש היחצנ"י בפלס"ר כדי למשוך מתגייסים איכותיים, אבל מסיפורי "קשישים" למיניהם אכן מדובר היה במשך שנים בחטיבה שאיישה את גדודיה די בכפייה..
ההסדרניקים, בכל אופן, הגיעו לגולני במסגר ההסדר רק בשנות השמונים אם אני זוכר נכון - אחרי שהם כבר יכלו במשך תקופה מסויימת להגיע לגבעתי (שבתחילתה די התבססה על מחזורי הסדר בצורה די מאסיבית).

ישן 10-01-2010, 23:24

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "איזה חמדנים..."

שוב הערבוב הקבוע בו ההסדרניקים מסתמכים על כך ש"כל הדוסים נראים אותו דבר" ומתקשטים בקרקפותיהם של סתם-דתיים ומכיניסטים.

הסדרניקים משרתים פחות. זו עובדה.

אם יש מישהו שמתחיל במסלול ההסדר וממשיך לקצונה ופיקוד בכיר, מסתמא הוא נפלט מהמסלול הזה, ונוצר המצב המוזר בו מקור הגאווה של ההסדר הם מי שהם בעצם ה"כשלונות" שלו...

"סתם" דתיים יכלו מאז ומתמיד להתגייס לאן שרצו (או לאן שנאלצו) אבל מחלקות הסדר הומוגניות עם ועד עובדים ושירות מקוצר הגיעו לגולני ולצנחנים רק בשנות השמונים. גם זו עובדה.

ואם אתה רוצה לשמוע משהו מעצבן באמת, מה דעתך על משפטים כמו "הקב"ה לא היה מתקבל למכינה בעלי כי אין לו גוף ולא דמות הגוף" ו"המכיניסטים מתפללים לרמטכ"ל במקום לקב"ה" שמקוצרי-השירות מההסדר כל כך שיעשעו את עצמם בלהגג לפני שהם גילו שזה נורא שימושי להעלות באוב את חללי המכינות הללו למטרות התקשטות בכיפתם?

ישן 10-01-2010, 20:50
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "שכחת את ה"הישג" של כחול וחום."

כמו שכבר אמרתי, יש לחטיבה הזו לא מעט כשלונות - אבל לא יותר מלכל חטיבה אחרת (ביחס למספר שנות קיומה).
באותה מידה יש לה לא מעט הצלחות (ושוב - לדעתי לא יותר ולא פחות ביחס לכל חטיבה אחרת ביחס למספר שנות קיומה).

להציג רק את הרע של חטיבה אחת ולהשוות אותו רק אל הטוב שבאחרות - במקרה הטוב זו רמאות לשמה.
במקרה הרע הוצאת דיבתם של אלו שלחמו ומתו במסגרתה של אותה חטיבה.

ישן 10-01-2010, 10:25
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "כל שדרת הפיקוד בחיל אויר אינה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי romi4
כל שדרת הפיקוד בחיל אויר אינה חובשת כיפה –מה זה אומר עלינו?

זה אומר עליך שאתה לא מכיר את שדירת הפיקוד בחיל האוויר.
וזה אומר על חיל האוויר שעדיין קשה לגדל משפחה דתית בשיכון המשפחות.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:21

הדף נוצר ב 0.21 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר