לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-01-2010, 22:54
  Danielk35 Danielk35 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.09.09
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "[QUOTE=Danielk35]חינוך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ralf
מה הכוונה שלך לתרבות וערכים (בהקשר הצבאי), מעניין אותי לדעת את הקשר הזה בין תרבות וערכים ואופן החינוך וההשפעה של זה על הכישורים הצבאים (ברמת הפרט והכלל).

הכוונה שלי היא לתרבות שונה שהם מביאים מהבית ולא החינוך שהם מקבלים, (לא כל התרבות זה שתיית
אלכוהול לפי הסטריוטיפ) התנהגות שונה: אנשים שקטים יותר רואים לפי ההתנהגות (יותר קור רוח),
קשה להסביר את זה, אבל זה קיים ורואים את זה.
אחת הדרישות העקריות אצל צלף זה להיות אדם סבלני וקר רוח, אני לא אומר שאין יוצאי עדות המזרח שמאיישים את התפקיד אבל יש נטייה אצל הרוסים לאייש אותו .

נערך לאחרונה ע"י Danielk35 בתאריך 18-01-2010 בשעה 22:57.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 19-01-2010, 18:39
  Danielk35 Danielk35 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.09.09
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "תרבות וערכים?! בבקשה פרט ונמק."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי luben_gulu
סתאם בשביל הקטע

פושקין איתיופי
רחמנינוב וחצ'וטוריאן מהקווקז
טולסטוי ודוסטויבסקי מרדימים יופי (אני בספק אם ילדי העולים קוראים אותם).
מודה אין על צ'יקובסקי (גם פה אני בספק אם ילדי העולים מקשיבים ליצירותיו).
יש עוד איתם הסליחה.
נו טוב....נייט קולטורה.

אני צבר וההורים שלי הגיעו מבריה"מ וכן מה שאמרת נכון, אני לא מקשיב ולא קורא ספרים
ברוסית אלב יש לי 5 יחי' רוסית כמוגבר שלישי.
התרבות שאתה בא ממנה היא לאו דווקא תרבות חומרית שכרגע ציינת, תרבות מנטלית כן ירשתי.

ישן 19-01-2010, 10:15
  משתמש זכר sza sza אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.01.03
לדעתי
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "כפפות ירי - בשביל מה?"

לדעתי אתה מתכוון לכפפות נומקס...
כפפות אלו - ביעודן המקורי חסינות אש ונגד כוויות... ייתכן ועדיף ללוחם להתאמן מלכתחילה בירי עם כפפות אלו.

שעת סיפור:
למרות שזה סיפור של "חבר שלי סיפר לי" ואני יודע שרוב גולשי הפורום אינם נהנים מסוג זה של סיפורים,
אספר עדיין מכיוון שאני בוטח באמינות הסיפור ב100%. (המספר הינו חבר מצוין שלי ובחור לעניין בכלליות)
הוא צנחן(אז בסדיר- היום במיל'). בזמן מלחמת לבנון השניה היה בבינת ג'בל. הם נכנסו לבית דו קומתי וראו מחבל ממרפסת הקומה השניה שמתקרב לבית. המ"מ זרק רימון. 21, 22, 23... פוצץ. המחבל ראה את הרימון והספיק לתפוס מחסה. המ"מ זרק עוד רימון... 21,22,23... פוצץ. שוב המחבל תפס מחסה. הפעם החליט המ"מ לשחרר את ניצרת הרימון ולהחזיק אותו ביד 2 שניות ולזרוק את הרימון לעבר המחבל בהפתעה... כך שלא ישאר לו זמן לתפוס מחסה... שחרר ניצרה, עזב את המנוף... 21,22... וצעק- "אווץץץץ' זה לוהטטטט!!!!!" (מסתבר שגוף הרימון מתלהט מאד ברגעים אלו) למזלם היד שלו כבר היתה מעבר למרפסת ובאינסטינקט - הרימון נעזב מידו והוא נפנף את ידו באויר כדי לקרר אותה...
הרימון הזה ביצע את העבודה....

אם כן, ייתכן ובמקרה כזה כפפה יכולה לעזור ללוחם מאד. ואולי עדיף שתהיה עליו גם בזמן ירי ושתהיה לו האפשרות לבצע פעולה כזו. (לא יודע כלום- רק משער)

אבל שוב, זה רק סיפור של "חבר שלי סיפר לי..." והוא גם סיפר לי את זה לפני מעט יותר משנה, כך שאם ישנם איזהשהם אי דיוקים - אשאל אותו לענין בשנית...

נערך לאחרונה ע"י sza בתאריך 19-01-2010 בשעה 10:17.
ישן 19-01-2010, 10:44
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
בכלל לא אכזבתני... להפך!
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי sza שמתחילה ב "אהמממ... צר לי לאכזבך. אני..."

קיויתי שאלו לא הנומקס שבאמת, מנסיוני בתותחנים - מורידות את הרגישות של מגע היד בכלי היריה (לפחות ברוס"ר) וגם לא ממש מחממות. אם זה נומקס, כפי שאתה מתרשם - זה דווקא מחדד את שאלתי - מה היתרון של כפפות כאלה בתרחיש של ארוע בזק - חילוץ בני ערובה, בארצנו הבד"כ חמה, כשאתה והאקדח צריכים להרגיש טוב טוב זא"ז... ולא דרך הכפפה?
בעצם המחשבה היחידה שעולה לי שזה אולי נועד להגן על כף היד מפני גיצים או רשפים למיניהם. שעדיף שהלוחם יחזיק באקדח עם כפפה למרות הירידה ברגישות, והסרבול המסויים, וולא שישמוט אותו אינסטינקטיבית אם משהוא שורט ולוהט משפשף את כף היד החשופה. לא יודע.

נערך לאחרונה ע"י טירון בתאריך 19-01-2010 בשעה 10:53.
ישן 19-01-2010, 11:42
  משתמש זכר sza sza אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.01.03
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "נראה לי שמדובר ב2 סוגים שונים:"

לדעתי הלא מלומדת מדובר באותן נומקס שאתה מכיר.

כמו כן, מנסיוני בשירות איתן- הנומקס הן כפפות חזקות מאד ויחסית גם נותנות לך תחושה באצבעות... (הן לא גסות יחסית לכפפות)
אם אתה מתאמן עם אותן כפפות כל הזמן, תגיע לביצועים טובים בירי באקדח עם כפפות אלו.

כ"כ - לדעתי הרעיון העיקרי הוא שהגוף שלך לא יהיה חשוף. לוחם נזהר בלחימה שלא להשרט מזכוכיות וכדו' ואני בטוח שיש שיטות לפרוץ ולהכנס למבנה דרך חלונות (לדוג'- אני בטוח שמכניסים קודם כל את הרגליים ולא ישר את הידיים.) לדעתי הכפפות מטרתן שבמידה ובכל זאת הלוחם יכול היה להשרט- שהכפפה תשרט ולא הלוחם...
הרי ברור שלוחם בשטח לא יכנס ללחימה עם כפפות כדוגמת של קצבים בסופר ע"מ שלא להשרט. שאם זו היתה המטרה בלבישת הכפפות- מדוע הם הולכים עם מדים רגילים? למה שלא ילבשו מעילים ומכנסיים קשיחים דוגמת ביגוד אופנוענים...?

בקיצורף לדעתי זו רמת המיגון שהחליטו שהיא מספיקה וכנראה שהיא באמת מספיקה ובאמת לא צריך יותר מנומקס רגילות... כמו שלא צריך יותר מחולצת ב', מגיני מרפקים, קסדות ונעליים צבאיות...
ישן 21-01-2010, 13:44
  assaf tolko assaf tolko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "למדתי משהוא..."

יש הבדל בין לעשות דריכות יבשות במשך שעות במטווח לפעילות מבצעית בה תצטרך לדרוך מספר פעמים בודדות במקסימום.

ודימומים עד לרמה שלא יכלת לדרוך את הנשק? איזה אקדח זה היה? אני לא מכיר מקרה שאדם הגיע למצב שבגלל דימומים הוא לא יכל לדרוך את הנשק גם אחרי חצי יום של דריכות יבשות ולמשך הרבה שבועות, שמים קצת לייקופלסט בהתחלה מקסימום באזור של האגודל והאצבע המורה של היד הדורכת והכל בסדר תוך כמה ימים העור במקום גם מתקשה מעצמו. אפילו ה-FN לא אמור להביא אותך למצב של דימומים שבגללם אי אפשר לדרוך את הנשק...

ותגיד לי - למה בתור אפסנאי ואמל"חיסט היית צריך לשים את ידייך על זוג כפפות יקר ונדיר שכזה? כדי שלא תידקר מהמכונות תפירה? התרבות הזו שמי שלא בתפקיד לוחמה יש לו את מיטב הציוד הלחימתי תמיד שיגעה אותי...

עריכה: טעות בשרשור, זה היה מכוון לבחור שהגבת אליו
ישן 22-01-2010, 12:16
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מבולבל
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי sza שמתחילה ב "לדעתי"

מצטער, התגובות הקודמות בנושא הכפפות, להבנתי, לא ממש מקצועיות.

נתחיל מכמה עובדות על כפפות נומקס:
כפפות הנומקס לא משמשות לגלישה מהירה על חבל ממסוק (Fast Roping - יש כפפות יעודיות לזה (דומות לכפפות אסבסט של... כן, שוב, טענים בטנקים). גם בשביל לגלוש בסנפלינג ("קופי טרור" לא צריך אותן). ראו כאן ואשכולות רבים נוספים (בכלל, להבא במקום לשאול מומלץ לחפש בפורום).
הן לא מבודדות מחום!
הן לא מגינות מקור!
הן לא מגינות מרסיסים!
הן כן פוגעות ברגישות שלך אל ההדק.
הן מאד מאד יקרות.

אז למה הן טובות? למה משתמשים בהן בלוט"ר?
כפפות נומקס עוזרות בהסוואה (במקום לצבוע את כף היד) ומתפוררות במקרה של כוויה (בניגוד לכפפות טקטיות אחרות הרבה יתר יקרות).
הן עוזרות גם למנוע שריטות של העור באימונים.

יש פתרונות אחרים.
יש כפפות טקטיות שמיועדות לעבודת לוט"ר. אני לא בטוח מה יקר יותר אם הכפפות הטקטיות או כפפות הנומקס שעכשיו צה"ל משחית לחינם.
ויש פיתרון זול שכבר קיים בשטח: יש בצה"ל כפפות עור שיכולות לעשות את אותה עבודה טוב יותר. חזק יותר ובפחות כסף.
הן יתנו הסוואה.
יגנו על העור.
ולא יקרעו.
אבל, את כפפות העור הצבא כמעט שלא מתקנן. אפשר לעיתים רחוקות למצוא אותן ביחידות שריון לתקופה קצרה של שלושה חודשים כשהחתימה עליהן דומה לחתימה על צל"מ.
הרבה יותר קל "להשיג" כפפות נומקס מחבר טנקיסט או תותחן או לקבל תקן רשמי של כפפות כאלו ליחידה.
אז מקבלים תקן של כפפות נומקס ליחידה.
ובמהלך האימונים במקום שהאצבעות יקרעו כפפות הנומקס נקרעות ומתבלות.
לא רק שהנומקס מתבלות. הדבר הראשון שלוחם חכם עושה זה לגזור לפחות את הפרק הראשון של האצבע המורה בכפפת יד ימין שעליה הוא חתם לפני שניה.

הצבא זורק לפח ים של כסף סתם. כי מתאמנים על כפפות חסינות אש כשהיה אפשר להתאמן עם כפפות עור הרבה יותר זולות והרבה יותר יעילות.

זה כאילו שבהנדסה ישתמשו בכידון של קלאצ' בתור דקר חבלנים למרות שזה לא הייעוד שלו והוא יישבר וינזק וילך לפח כשבאותו הזמן אפשר להשתמש בדקר חבלנים אמיתי שיעשה עבודה טובה יותר ויעלה פחות.
או שיתנו לחיילים לנעול נעל גרועה יקרה ומתפוררת בתור נעל צבאית למרות שכבר עבר זמנה למרות שבאותו הזמן אפשר לקנות נעליים טובות הרבה יותר שיעלו לצבע הרבה פחות.
או שישיכו לקנות פנסי ו' ולהחתים עליהם מפקדים וחיילים למרות שאפשר לקנות פנסים שמאירים טוב יותר, להרבה יותר זמן עם יותר עוצמה ואמינות ויעלו הרבה הרבה פחות.

אה, בעצם צה"ל ממשיך לעשות את כל הדברים האלה!

ישן 18-01-2010, 18:02
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
כי באמת יש תחרות
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "[font=Verdana]מה שתמיד מוזר..."

כמו שיש תחרות על מי יצא לביצוע מיוחד בתוך היחידה וכמו שיש תחרות בין "מיוחדות" על ביצוע חשוב אז יש גם תחרות על זה.
מה גם שבזמן הקפצה יש באמת תחרות בזמן כי כולם מוקפצים ורוצים להגיע הכי מוקדם שאפשר- אחרי זה יריבו על העברת מקל.
תחרות היא דבר טוב. היא מתחילה ממי פגע טוב יותר באקדח, דרך איכות ציוד ובסוף מי מעמיד מערכת שיכולה להתמוד טוב עם תרחיש מסויים.
הימ"מ עשתה כברת דרך ענקית מחבורת מגודלים שעולים ויורדים במכשפה ופוגעים נפלא במטווח ועד יחידת עילית אמיתית. גם היחידות האחרות השתפרו מאוד בעקבות לקחים מהעבר.
בסופו של דבר אירוע השתלטות מחייב מערכת שלמה מסביב ולכן לא יכולה להיות בחירה אוטומטית ליחידה זו או אחרת.
וכן, תמיד יהיה יתרון ליחידה מסויימת שאם הקברניט מכיר את המצביא ממצב קריטי אחר אז היה לו קל יותר לסמוך עליו באירוע הקריטי הנוכחי. לא מקנא במי שלוקח החלטות כאלה.
ישן 19-01-2010, 13:38

ההסטוריה של ההקמה פחות רלבנטית
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "נכון, ופה קבור הכלב - כי..."

עברו הרבה מבצעים מסוגים שונים שכבר מזמן לא תואמים את ההגדרה הראשונית של הקמת היחידה - וזו לא הנקודה בדיון.
חייבת להיות יחידת השתלטות אזרחית ברמה גבוהה ויש כזו. הצבא חייב - חייב - מסיבות שונות להחזיק צוות השתלטות יבשתי ברמה הגבוהה ביותר שיש והסיבות לכך הן רבות. התסריט היחיד שניתן לתאר הוא לדוגמא חילוץ שבוי המוחזק עמוק בשטח אוייב. היכולות של הצוות הפורץ לבניין בתוך הארץ ומחוצה לו צריכות להיות דומות אבל בתסריטים אחרים צריכה להיות מעטפת גדולה מסביב (ניוד, מודיעין, קשר, אבטחה וכו'). גם צוות שנכנס לבניין לחיסול מדוייק צריך להפעיל יכולות דומות מאוד (כמובן עם קצת פחות מגבלות אש). לדוגמא, אני זוכר צוות מצויין של דובדבן שיכולות הלחימה שלו היו בכמה רמות מעל כל צוות פחע ביחידה.
יוצא מכך שחייבות להיות להיות יחידות צבאיות ברמה הגבוהה ביותר. מהיכרות הכי קרובה שיש עם הנושא - גם בתחום זה- היחידה עבדה בשיטת הסמוך ויכולות הלוט"ר שלה היו ברמה ירודה ומטה, אלא שאף אחד לא יכל לבקר את היחידה ועל פניו היה נראה כאילו דברים נעשים כראוי. גם אירועים חמורים כגון מעלות ואפילו קו 300 שמי שקרא את תחקיר ההשתלטות פשוט לא מאמין שלאחריו לא נעשו שינויים דרמטיים ביכולות הלוט"ר ביחידה.
הדרך הנכונה ליחידה צבאית לעמוד ברמת הכשירות הגבוהה שיש היא דומה לשיטת הסבבים הנהוגה ביחידות כגון ה SAS ודלתא שבהם יש צוות שתופס כוננות פחע ומתאמן על זה. אני לא אכנס לב"מ אבל בארץ זה לא קרוב לזה מהרבה סיבות.
ישן 19-01-2010, 14:20

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "ההסטוריה של ההקמה פחות רלבנטית"

כיום - הייעוד של סיירת מטכ"ל הוא לא להיות יחידת ההשתלטות המובילה בארסנל של כוחות הביטחון הישראליים, בשביל זה קיימת הימ"מ - זה הייעוד המרכזי שלה. הייעוד המרכזי של סיירת מטכ"ל (לפי פרסומים זרים) הוא איסוף מודיעין במקומות-לא-מקומות, ובכוונה אני משאיר את זה ברמה פשטנית.

זה נכון שצריך שיהיו בצה"ל יחידות עם רמת השתלטות גבוהה ככל שניתן, ואני בטוח שסיירת מטכ"ל היא כזו - אך הימ"מ נמצאת בליגה משל עצמה (לעומת הצבא) וזה בסדר גמור, כי זה המצב הרצוי שמתקבל כאשר הלוחמים שם הם אנשים מנוסים ובוגרים יותר מבחור צעיר בן 20, גם אם הוא עשה מסלול שנה ו-8 בסיירת מטכ"ל ועשה כמה מבצעים מדהימים. הם משרתים בימ"מ שנים על גבי שנים והיחידה היא בעצם מקום העבודה שלהם. עקב הסיבות האלה ועוד כמה סיבות שאי אפשר לפרט אין שום סיבה, לדעתי, להתלבט בבחירה בין הימ"מ לסיירת מטכ"ל באירוע השתלטות כאשר הזמינות המבצעית לא עומדת על הפרק (וחילוץ בני ערובה במדינת אויב היא חלק מזמינות מבצעית).

הכותב אינו משרת בימ"מ, או שירת בסיירת מטכ"ל אבל הוא מעורה בנושא - ולמרות כל זאת זו רק דעתו הפרטית
ישן 20-01-2010, 07:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "למה לא להתלבט?!"

העניין הוא לא פשלה זו או אחרת. השאלה היא מה היעוד של היחידה ומה מלבישים עליה בנוסף.
ברור שיחידה שמתאמנת רק לסוג משימה אחת תעשה את זה לרוב טוב יותר מאשר יחידה שזו היא לה כשירות נוספת.
לדעתי לו צה"ל רוצה לשמר יכולת השתלטות ריאלית משלו, טוב יעשה אם "יפיל" את הדבר על יחידה שתעסוק בתחום זה באופן בלעדי - ויש יחידה כזו: בי"ס ללוט"ר. אפשר וניתן לדרוש מהם להחזיק כוננות בצורה ריאלית, ולהקטין את הדרישות מכל היחידות האחרות.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 20-01-2010, 08:18

זה אחד מהייעודים שלה
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "העניין הוא לא פשלה זו או..."

אפשר להמשיך לדבר כאן על מה שחושבים על ייעוד מסויים של יחידה כזו או אחרת אבל בפועל ומזה בערך 30 !!! שנה זה אחד הייעודים המרכזיים של היחידה. בכל השנים האלה הושקעו אמצעים בבניית הכח לייעוד זה- רק שהם לא היו מתאימים ונשענו על תו"לים פנימיים וסגירות לביקורת והדרכה חיצונית. אפילו הקורס הבסיסי למי שמכיר היה חיצוני וההכשרה בו נעשתה במאפיינים שלא מתאימים לוט"ר. ההדרכה הפנימית ביחידה נעשתה על ידי אנשים שנחשבו אגדה אבל בפועל רמתם היה מאוד נמוכה והביצועים אפילו מול מטרות קרטון הראו את זה.

ושוב - מי שמכיר את הנושא מבין את חשיבות ההגעה של יחידה שלמה ולא צוות כזה או אחר לאירוע- המעטפת כולה היא חלק קריטי לביצוע מוצלח ולכן גם ביה"ס ללוט"ר לא מתאים כי הוא פועל במאפייני הדרכה ואין לו מעטפת. להתחיל לתפור גורמים חיצוניים באירוע אמת ולנסות לעשות אינטגרציה בין כל המעגלים תוך כדי הסיטואציה, אינה מבטיחה הצלחה. חייב להיות גוף אורגני מתמחה. זה שהימ"מ טובים בהרבה תחומים זה טוב - תחרות - כי זה דוחף את היחידה להבין לאן צריך להגיע אם זו האחריות המוטלת עליה. ומי שראה פריסה של שתי היחידות יודע את ההבדלים - לטוב ורע - שיש בינהם. חשוב שלמקבלי ההחלטות יהיו חלופות וחשוב שהיחידות ידעו שיש תחרות ושצריך להשתפר על מנת לקבל את האחריות. זה נכון לכל תחום בחיים.

ודרך אגב, גם האמריקאים וגם הבריטים מראים שבחור בן 30 שמתאמן כבר 8 שנים אינו בהכרח ערובה לביצוע מוצלח גם אם זה מקצועו ועבודתו. גם החברה האלה נכשלו בלא מעט אירועים קריטיים.
ישן 22-01-2010, 11:02
  jesh jesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.11.05
בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "אני עדיין עומד מאחורי דברי ואפילו אוסיף עוד פרט"

אנסה להוסיף את מה שאני זוכר: אולי יתן עוד טיפה?
הכוח סגר על הבית, ירה מה שירה, והבית בער. בסופו של דבר, היו משוכנעים כולם כי העסק גמור.
בזמן הזה, כבר היה בזירה "אלוף הפיקוד" (זה מבחינתי שם קוד לבעל דרגה בכירה - כי אינני זוכר את שםהאישיות)
אותו בכיר צהל"י ביקש להכנס לבית וכבר היהרגע לפני כניסה. הפירוש שלי: האווירה היתה משהו בסגנון "נו, גמרנו עוד מחבל, אפשר להמשיך".
ברגע זה צדיק בשם מורדוך, שהיה חבלן לדעתי, אמר לו: "חבר, תמתין, אני נכנס לפניך.".. בכל זאת...
הוא נכנס פנימה, ומחבל שהיה במין בויידם, ירה בו.
מורדוך נפצע, והיה בחיים בשלב זה.
לאף אחד לא היה ברור מאיפה יורים.. אז ירו לאן שירו, מחבלים לא מתו מזה.
כלב נכנס לבית.
מן הסתם, הכלב לא שאל את הדמות הגוססת לשמה..
למיטב ידיעתי לא היתה כניסה לבית בסגנון של "חילוץ בני ערובה". ממש לא.
כן עמדו ב"זיגים" וירו... עוד מחסנית ועוד אחת...
(כאן בא הקטע המחריד - למיטב ידיעתי, מורדוך אכן ראה את המוות מגיע אליו, ואף דיווח על כך בקשר, כפי שכתבו כאן לפני.)
לבסוף בא הרימון הגואל, לתוך החדר הנכון - או החלל הנכון - רימון זה אם לא הרג, אז פצע את המחבל, אני לא סגור על איך בדיוק או מה הסגיר את המחבל, אבל ברגע שהיה פוקוס - הרגו את המחבל.

שלום לכולם.
ישן 19-01-2010, 22:17

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי jesh שמתחילה ב "אני לא מבין? אתה חושב שלא היו?"

כמו שאמרתי, אני מעורה בנושא. אני לא מומחה ולא משרת בימ"מ וכבר הבהרתי שכל מה שאני כותב הוא דעתי האישית בלבד. אבל ממה שאני יודע המאבקים שהיו באותו אירוע היו בגדר מאבק לשם המאבק ולא יותר מזה. ישנם תרחישים ששתי היחידות יכולות לבצע ללא צורך להבחין אבל אני דיברתי על המצבים היותר מורכבים. במקרה אליהו גורל אני מזכיר לך שהיה זה הימ"מ שעצר שניים מהחוטפים תוך קרב יריות (ופציעתו של אחד מהם אם אני זוכר נכון) והחוטפים הובילו את צה"ל למקום המסתור. שני החוטפים האחרים ששמרו על גורל היו חמושים בסכינים ומברגים אם אני לא טועה. מתאר כזה בהחלט יכול להיות מבוצע ע"י סיירת מטכ"ל, ולפי מה שהבנתי בחירתה של סיירת מטכ"ל לפעולת החילוץ לא נעשתה מבלי תמיכה מבצעית כלשהי של הימ"מ ונעשתה לא בניגוד לעמדתה.
ישן 20-01-2010, 13:18
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי רועי 357 שמתחילה ב "למה אתה חושב שכיסוי כוונת..."

בתיאוריה אתה צודק. בפועל יצא כבר יותר מדי פעמים שצוות צלפים מבצע ירי בטווח שלא עולה על מטר מהקנה למטרה. ההבדל בין עמדה שנשרפת מ-5 מטר לבין עמדה שמבצעים ממנה ירי מטווח 30 ס"מ ועדיין לא מזהים אותה (וזה קרה כבר לפלס"ר גבעתי) הוא בדיוק הקטנות האלה.
ולא שהייתי רוצה שיראו בטלויזיה איך נראית עמדה אמיתית.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 09-04-2010, 20:11
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
הקפצה לטובת כתבה מבמחנה על קופי הטרור במסגרת בית הספר ללוחמה בטרור
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי 357 שמתחילה ב "כתבה על בית הספר ללוט"ר"

אשכול אחר על בית הספר ללוחמה בטרור
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=266345

http://dover.idf.il/IDF/News_Channe.../2010/13/12.htm

תלויים באוויר
הם קופצים מגגות, משתלשלים ממסוקים ונתלים בין שמים לארץ - תכירו את "קופי הטרור", החיילים שמוותרים על הדלת ונכנסים דרך החלון - מבט נדיר לאחד התפקידים המסוכנים בצה"ל

לוחם גדל בתוך סביבת הלחימה שהופכת להיות כל עולמו. החי"רניקים חיים את השטח, הטייסים את השמים והשייטים את מי הים המלוחים ואת הגלים. אבל יש כאלה שחיים בשני עולמות, בין שמים לארץ. הם משתלשלים מגג, ממרפסת או ממסוק, קופצים ממעקות ומגגות.

תקראו להם מופרעים, תגידו שהם מטורפים. אבל להם אין זמן, הם צריכים להתכונן לרגע שבו יצטרכו להציל חיים בעזרת נשק ששמו "גורם ההפתעה", לסייע, בלי שישימו לב, באירועי השתלטות. אם אתם בכל זאת רוצים לקרוא להם איכשהו, תקראו להם "קופי טרור". אבל אתם יכולים גם לקרוא להם פשוט "הקופים".

"בזמן פעילות, אנחנו נראים כמו קופים, למרות שאין באמת קשר", אומר סמ"ר אורי, מדריך "קופים" בכיר בבית–הספר ללוחמה בטרור. "בעבר קראו ללוחמים כמונו 'לוחמי גובה'. אני יכול להגיד שבחיים האמיתיים, סוג הפעילות הזה פותח את הראש איך לעשות דברים, איך להגיע ממקום למקום. זה תחום מאוד ייחודי, אין הרבה לוחמים שמתעסקים בו. מעטים מאוד בארץ".

היום "הקופים" נמצאים בכל יחידה מובחרת. הן בוחרות לתפקיד רק את הטובים שבטובים, כאלה שמסוגלים להשתמש בכוח פיזי ומנטלי, תוך הפגנת גמישות מופתית וירי מדויק בעודם באוויר. "הקופים" הייעודיים מגיעים לבית–הספר ללוחמה בטרור, ולומדים בו במשך מספר שבועות תורה וטכניקות שיובילו להסמכתם כ"קופים" מן השורה הראשונה. לאחר תקופה זו, שבים הלוחמים אחת לכמה חודשים להתאמן בבית–הספר כדי לשמור על כשירות מבצעית.

מפקד בית–הספר לטרור, סא"ל אריאל, מסביר כי תפקידו המרכזי של הגוף שהוא עומד בראשו הוא להקנות לכלל היחידות המיוחדות רמת כשירות מבצעית התואמת את משימותיהן. "הכשרת 'קופים' היא הכשרה מורכבת וייחודית, הדורשת רמת מיומנות גבוהה, בדגש על קואורדינציה, משמעת עצמית וקור רוח", הוא אומר.
עבודת "הקופים" נחשבת לאחת המסוכנות בצה"ל. "התחום הזה מסוכן מבחינה בטיחותית", מסביר סמ"ר אורי. "אין יותר מדי יחידות שמשלבות עבודה בגובה, טג"ח (טיפוס, גלישה וחילוץ) וירי בתנועה, במימדים אנכיים ואופקיים". "ויש גם קפיצות", מזכיר חברו סמל דור, שהברזלים בברכו - רמז לפציעה שעבר - עדיין מונעים ממנו לרוץ ולקפוץ. "אני מת לקפוץ. אם הייתי מסוגל, הייתי קופץ. זה סוג של אהבה. לפני הצבא עשיתי באנג'י בנאפה, כך שאי–אפשר להגיד שהיה לי ניסיון אחר בתחום לפני זה. למה חזרתי? כי כיף פה".

הקפיצות הראשונות נחשבות למסוכנות ביותר, וסמ"ר אורי זוכר אותן, אף על פי שחלפו כמעט שנתיים מאז ביצע אותן בפעם הראשונה. "הקפיצה הראשונה שלנו הייתה ביחד", הוא מצביע על סמ"ר מתן, בעודו תלוי איתו באוויר וסורק את אחד החדרים במתקן הלוחמה בשטח בנוי במתקן אדם. "קפצנו ישר, והקפיצה הייתה בסדר. בקפיצה השנייה, השלישית, הרביעית והחמישית, אני זוכר שנטרקתי חזק בקיר".

ואם תהיתם כמה מתעקשים ביחידה על הבטיחות באימונים של ה"קופים" מהיחידות השונות, התשובה נמצאת בהוראות. כך למשל, אם החיילים שכחו בבסיס את מגני הברכיים (ברכיות), האימון יתעכב. נשמע רכרוכי? "התנגשות עם הקיר היא מתכון לפציעות", מסביר סגן ישי, ראש תחום "קופים" ופריצה בבית–הספר ללוט"ר. "כל תרגולת, אפילו הפשוטה ביותר, יכולה לגרום לפציעה".

קשה לסרטט קווים לדמותו של ה"קוף" המצוי: אורי למד בבית–ספר לקציני ים בעכו, דור בכלל רץ טריאתלונים וניגן בלהקת רוק באילת, וסגן ישי הגיע מאחת היחידות המיוחדות. יכול להיות שהדבר היחיד שמאחד את כל משפחת ה"קופים" הוא התשוקה לשתות קצת אקסטרים, ליהנות מייחודיותו של התפקיד. "צריך להרגיש את התפקיד הזה", פוסק סמל דור. "בשלב מסוים זה צריך להיות טבעי בשבילך. היו אנשים שלא הסתדרו ולא נשארו. זה דורש הרבה לוחמנות ולדעת לעבוד לבד".

אורי דווקא חושב שצריך להיות אמיץ, אחראי מאוד וגם תחרותי. "ביחידות שאנחנו עובדים איתן יש אנשים מיוחדים", הוא מספר. "בדרך כלל, כשיש אימונים, עם כל הרצינות והבטיחות, אנחנו מתחרים בינינו באווירה טובה על מהירות. זה תחום מאוד תחרותי, סוג של ספורט".

כל ירידה למטה מתחילה בספירה לאחור. ארבע, שלוש, שתיים, אחת וה"קופים" כבר למטה, באחד החלונות, סורקים ולא משים מהפתח. בסוף כל תרגולת, כשנוגעים בקרקע ומשתחררים מהחבלים, ה"קופים" שבים לעולם, ומטפסים את הדרך לגג במדרגות. "מבאס לעלות את המדרגות למעלה", אומר אורי. אבל רק מתן מציע פתרון מעשי: מעלית. "אנחנו כבר בונים אותה", הוא ממלמל, ועושה את כל הדרך בחזרה למעלה.
ישן 23-09-2015, 15:52
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
הכירו את סמ"ר יוני, בן 20 מגדרה, מטוליסט ביחידת לוט"ר.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי 357 שמתחילה ב "כתבה על בית הספר ללוט"ר"

בשגרה: "המטול הוא כלי לירי רימונים לטווח ארוך, והוא משמש גם כנשק האישי. המטול יורה שישה סוגי רימונים שונים, מה שהופך אותו למגוון, יעיל, וכזה שמוסיף לעוצמת האש של כוח חי"ר. הכלי הוא כמו אופניים, גם אם לא יורים איתו חצי שנה, בפעם הבאה זה יהיה בדיוק כמו בפעם הקודמת. בשגרה אני מסתובב עם אקדח אז פחות יוצא לי להשתמש בו, אבל באימונים ובחירום זה הנשק האישי שלי לכל דבר, ועל אף שהוא מסורבל אני מחובר אליו. אפשר לעשות הכל עם המטול: לפרוץ דלת, להשחיל אותו דרך חלון ולטהר בית, לפזר הפגנות ולירות רימון תאורה לשמים מטרה לזהות אויב על הקרקע. הרימון מאיר בחוזק של 90 אלף נרות. זה נראה כמו מלאך כל פעם מחדש".
בגלל הרוח: "כשאתה מטוליסט צריכים אותך בכל מצב. בד"כ אומרים 'מטול זה כבד, זה מסורבל, זה קאדר', אני חושב שאם מסתכלים על זה באופן רחב כל דבר בצבא יכול להיות קאדר, אפילו העובדה שאני לוחם. אבל אם אני מחליט לעשות את מה שצריך ולא רק את מה שנוח, מטול זה עוצמה, זה נחוץ, וזו יכולת – הכל תלוי בהסתכלות".
ללא מדים: "לרוב אני עם חברים, מבלה, עד שנכנסת השבת שבה אני בבית עם המשפחה".
נעמה יאלר | צילום: מיה שניידר

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:46

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר