לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-02-2010, 22:59
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
מתוך הספר של דן חלוץ - 201 ביום כיפור

בספר של דן חלוץ, בסביבות עמודים 251-252, הוא מספר על תקיפה בדמשק בה השתתפו כמה טייסות. לדבריו, הטייסת של יפתח ספקטור שבה מבלי לבצע את המשימה עקב תנאי מזג האויר, בעוד הטייסת שלו המשיכה, תקפה וספגה שתי הפלות, שלדבריו היו מצטמצמות אילו גם ספקטור תקף.

ספקטור עצמו, בשני ספרים שכתב, מספר את סיפור תקיפת המטכ"ל בדמשק, שהטייסת שלו היתה אמורה לבצע (עם האחרים) אבל לא ביצעה עקב מזג האויר. בשני הספרים הוא מספר שהיה מי שכן ביצע, אבל בספר האחרון הוא מציין, שמי שביצעו היו מטוסי טייסת אחרת (נדמה לי מתל נוף, אבל לא בטוח) בהובלת ארנון לבושין ומוסיף, במפורש, שטייסת 201 של חלוץ, שמטוסיה היו מאחוריו בגל התקיפה השלישי, הסתובבו לאחור ברגע ששמעו אותו מדווח על מזג אויר גרוע ומבטל את התקיפה שלו.

יש כאן אחד מהשניים: או שאחד משניהם - ספקטור או חלוץ - משקר, וזה ניתן לבדיקה בקלות. כולם יודעים מי ביצע ומי לא באותו יום, ולמה. האפשרות השניה היא, שחלוץ, שלא כותב במפורש שמדובר בתקיפת המטכ"ל בדמשק אלא כותב באופן כללי "תקיפה בדמשק", מנסה לאחז עיניים ולצרף שני סיפורים לסיפור אחד. כלומר, "להלביש" סיפור של תקיפה אחת, על תקיפה (מפורסמת) אחרת, כדי להוציא את ספקטור רע, לאור החשבון האישי הארוך למדי שיש ביניהם (לא שאני אישית חושב שיש מה להשוות - למען הגילוי הנאות - בין ספקטור המפקד ואיש המוסר, לבין חלוץ שהיה לוחם, ומגיע לו קרדיט על זה, ביום כיפור, אבל התגלה כמפקד בינוני ומטה בשעת המבחן הגדולה שלו, על היבטיה השונים).

אשמח לתובנות של חברי פורום שקראו את הדברים או שמכירים ויכולים לשפוך אור.

ערב טוב,

אליהו
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-02-2010, 23:42
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "ראה תשובתי מטה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amirsgv
לגבי חלוץ - האם אכן היה מוביל ביוה"כ ? אם כי אני מסופק אם מעבר למוביל זוג. הוא היה טייס די צעיר כשפקר קיבל את הטייסת ביולי 1970 אחרי שחץ נפל, וכבר היה מילואימניק ביוה"כ.

אגב, אפרופו טעויות זיכרון: קראתי את הביוגרפיה של ספקטור פעמיים, אני לא זוכר שנתקלתי בטעויות עובדתיות. לעומת זאת, בביוגרפיה של פקר מצאתי כמה טעויות די מביכות. עכשיו אלך לקנות את הביוגרפיה של חלוץ.

אתה כנראה לא מעודכן בכל הפיאסקו של הטעויות בספר של ספקטור.תתעדכן, היה מזה עניין גדול, כולל מכתבי התנצלות..וזו לא הפעם הראשונה.
חלוץ התחיל את המלחמה כמספר 2 וסיים אותה כמוביל רביעיה אם אני לא טועה..בוודאי ובוודאי מוביל זוג, זה כל העניין..הוא תיפקד היטב כמפקד ומוביל במלחמה קשה שבה רבים וטובים לא תיפקדו..לכן אמרתי שהעולם הוא לא כזה כזה פשוט..לא הכל שחור או לבן...

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 20-02-2010 בשעה 23:45.
ישן 21-02-2010, 18:50

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "שתי ההודעות האלו נכתבו על ידי אותו אדם?"

תגיד, מה אתה רוצה ממני???!!!
אם משהו לא ברור תשאל ואני אענה כמה שאני יכול, אני פשוט לא מבין מה ההסבר שלך להודעה עלובה כזאת.
מרגיש טוב עכשיו? "ירדת" עלי? כל הכבוד, אתה גיבור.
לא יודע מה אתה רוצה, אבל אם יש לך משהו לשאול או להגיד נא תחזור לפסים נורמליים.
כתבתי את כל הדברים הרלוונטים, לא מפזר עשן ולא בטיח, פשוט לא זוכר ספציפית את הארוע מהספר שעליו הוא התנצל.
אם זה לא מספיק לך תתעלם מההודעות שלי.
ספקטור יסתדר עם "הוצאת הדיבה" הנוראית שהוצאתי עליו, שהוא כנראה התבלבל או לא זכר היטב..ממש אסון...מה גם שכפי שציינתי, הוא בעצמו הודה בטעויות אז נראה לי שהוא יסלח לי.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 21-02-2010 בשעה 18:55.
ישן 21-02-2010, 21:58
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
ביקורת קצרה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "זה עתה קניתי את הספר"

אני כבר בעמוד 42, תיאור חוויותיו של חלוץ כפ"ט בששת הימים. ציטוט: "המודעות למחירי המלחמה חלחלה בי כבר אז, בהיוודע דבר נפילתם של מפקד טייסת הפוגות רס"ן ארנון לבנת ז"ל ושל הטייס הצעיר דן (הלבן) גבעון ז"ל".

נוח בשבע שגיאות ... הטייסת איבדה ששה טייסים; לבנת היה סרן והיה סמ"ט; מפקד הטייסת היה אריה בן אור (אורבך) ז"ל וגם הוא נהרג בסוף המלחמה.

עמוד 43: "חיל האויר איבד באותה מלחמה עשרים לוחמי צוות אוויר" - 24 ליתר דיוק.

זה מתחיל להזכיר לי את הביוגרפיה של פקר: שיבוש בשמות חללים (דני קליין במקום גדי קליין ז"ל); שכחת נופלים (מזכיר רק ארבעה מששת נופלי הסופר פרלון בחרמון), ועוד.

בעריכה מאוחרת: טעות נוספת, עמ' 73: הוא מספר על גיחת ליווי של מיראז' צילום של "העטלף" בספטמבר 1972, רק שבשנה זו טייסת העטלף כבר כמעט שנתיים טייסת קורנס ...

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

נערך לאחרונה ע"י amirsgv בתאריך 21-02-2010 בשעה 22:26. סיבה: תוספת
ישן 21-02-2010, 22:31
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
הגיל...
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "ביקורת קצרה"

תראה דן חלוץ אינו אדם צעיר וגם אינו היסטוריון מדופלם/חוקר אקדמאי דוגמת שמואל גורדון שכתיבת ספרים/מחקרים היא ליבת עיסוקו ועל כן הוא מיומן בהצלבת מקורות, נבירה בארכיונים ובעבודה מול עורכים. מדובר הרי באוטובגיורפיה שנכתבה במהירות במקביל לעיסוקיו האחרים של חלוץ כדי להגיע למדפים בתקופה בה האיש עדיין רלוונטי ומצוי בשיח ובזכרון הציבוריים. מן הסתם גם רוב רוכשי הספר לא יעשו כן כדי ללמוד דווקא מתוכו מי היה מפקד טייסת 147 שנפל במלחמת ששת הימים או כמה חללים ספג החייל במלחמה זו (יש לכך מספיק אלטרנטיבות) אלא בעיקר כדי להיחשף למצבור חוייתיו ותבונותיו האדיר של חלוץ לאורך שירותו הארוך כטייס ומפקד בח"א ולאחר מכן בתפקידים הבכירים של ס. רמטכ"ל ורמטכ"ל אותם מילא. נכון, אפשר היה לצפות דווקא ממי שהיה מפקד ח"א וגם היה ידוע כפדנט לא קטן שלא להסתמך רק על זכרונו ולבדוק את העובדות והמספרים לאשורם בעזרתו של תחקירן מקצועי ו/או עורך קפדן. בה בעת רבים מעמיתיו הבכירים לחיל (פקר, עמיר, פלד, ספקטור) שכותבים ספר ביוגרפי שכזה, עושים זאת הרי בגיל מבוגר, נוטים לשגות פה ושם ולעתים אף להגזים בתיאורים או בביקורת ובמובן הזה חלוץ אינו יוצא דופן מהם לטובה או לרעה. לעניות דעתי הדברים (הנכונים וחשובים לשעצמם) כמו גם סגירת החשבונות פה ושם מתגמדים לעומת הצוהר החשוב שחלוץ פותח עבורנו אל הקריירה הצבאית הארוכה ויוצאת הדופן שלו. טוב שכתב את ספרו ובנכונותו להתמודד עם צונמי הביקורת כלפיו מתוך הצבא ומחוצה לו יש מידה לא מבוטלת של אומץ ויושר, אפילו התגלה שאינו מכה דיו על חטא היוהרה ובניסיון לטהר את מורשתו דבק הוא דווקא בקו המתריס שהובילו לסיים את הקריירה המפוארת בצורה צורמת ובהרגשת החמצה. חבל רק שרבים מעמיתיו הבכירים לזרוע ולפיקוד הצבא לא עשו/עושים כמוהו, פן יעלמו הרפתקאותיהם והישגיהם האדירים מעל דפי ההיסטוריה הלאומית והצבאית שלנו. אם הייתי רע"ן היסטוריה בזרוע הייתי מצמיד חוקר/מתעד רשמי שכזה לכל אל"מ ומעלה הנמצא בתקופת פרישה כדי להעלות את הדברים על הכתב למען הדורות הבאים.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 21-02-2010 בשעה 22:48.
ישן 22-02-2010, 10:10
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
טוב זה לא מפתיע
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "עזוב אותי מתירוצים"

קשב, סבלנות ורגישות לזולת מעולם לא היו תכונות חזקות אצל חלוץ... והוא בוודאי אינו החבר יחיד במועדון הזה של חוסר סבלנות ורגישות מקרב טייסי הקרב הבכירים... אבל עזוב זה כבר נושא אחר...

בכל מקרה יש הרבה סתירות ופרדוקסים באדם המעניין הזה... אם קראת את הראיון איתו במוסף סוף השבוע הקודם בוודאי הבחנת בטענתו ופליאתו של חלוץ על כך שבמהלך מלחמת לבנון ה-2 הצבא הירוק (פצ"ן) לא תמיד ביצע את פקודותיו נאמנה... "היתכן שמפקד חצור לא יבצע פקודה שכזו" תמהה חלוץ... וראה איזה פלא, באוטוביוגרפיה שלו צצות טענות זהות להפליא כלפי מפקדים בכירים בח"א במהלך מלחמת יוה"כ... על אי חתירה למגע, על אי ביצוע פקודות, על העדרות מהיחידה במהלך המלחמה ועוד... חלוץ אינו מיישב את הסתירות הללו...

ועוד, חלוץ הרי נחשף ל "צבא הירוק" על יתרונותיו ומגרעותיו הן כראש מטה חיל האויר, הן כראש אמ"צ, הן כמח"א, הן כסגן רמטכ"ל והן כרמטכ"ל במשך יותר מעשור... את רוב בעלי התפקידים שכשלו (לטענתו) בזמן המלחמה הכיר שנים ארוכות קודם לכן, לא שכן בחר אישית ו/או אישר את מינויים לתפקידם הרם... אם כך, הכיצד הפעם הראשונה שבה נתקל בביצוע לקוי/חלקי/מאוחר/מהוסס של פקודות בצבא הירוק (לעיתים על ידי אותם האנשים ממש, כפי שהוא טוען בראיון) היה רק בזמן מלחמת לבנון ה-2? וכיצד הדברים מתיישבים עם הביצוע ה "מושלם" של ההתנתקות פחות משנה לפני המלחמה על ידי אותו הצבא? שוב, חלוץ אינו מיישב את הסתירות הללו...

כללית, מהספר והראיון מצטיירת דמות לא של רמטכ"ל טיפוסי בצה"ל אלא יותר של מנכ"ל או יו"ר המטות המשולבים, המנהל את הצבא העצום כאילו היה גוף אזרחי גמיש, המבזר סמכויות ביד רחבה ומצפה ממפקדים (אפילו הבכירים ביותר) שבאים מרקע ותרבויות אירגוניות שונות לגמרי לתפקד בצורה מסויימת (מה שנקרא DONT BOTHER ME WITH THE DETAILS, JUST MAKE IT HAPPEN), וכל זאת ככל הנראה ללא תיאום ציפיות והגדרת יעדים מספקים. בדיעבד, הכתובת הייתה על הקיר.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 22-02-2010 בשעה 10:22.
ישן 22-02-2010, 10:32
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "טוב זה לא מפתיע"

ציטוט:
ועוד, חלוץ הרי נחשף ל "צבא הירוק" על יתרונותיו ומגרעותיו הן כראש מטה חיל האויר, הן כראש אמ"צ, הן כסגן רמטכ"ל והן כרמטכ"ל במשך כמעט עשור... את רוב בעלי התפקידים שכשלו (לטענתו) בזמן המלחמה הכיר שנים ארוכות קודם לכן, לא שכן בחר אישית ו/או אישר את מינויים לתפקידם הרם

חלוץ היה בסה"כ פחות משנתיים ע. ראש אג"מ/ראש אמ"צ, וקצת יותר משנתיים ס. רמטכ"ל ורמטכ"ל.
אבל גם אני נוטה להטיל עליו חלק מהאחריות ל-"ביצוע לקוי/חלקי/מאוחר/מהוסס של פקודות בצבא הירוק" במלחמה- כי הוא עצמו לא האמין בחשיבותן (הוא הרי חשב שרק תקיפות "אסטרטגיות"- שלא אושרו- יוכלו להכרי את החיזבאללה), ולא שינה דבר בפצ"ן במשך השבועות הראשונים למלחמה.
ישן 22-02-2010, 09:14
  yaari yaari אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.04
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "ביקורת קצרה"

ציטוט:
נוח בשבע שגיאות ... הטייסת איבדה ששה טייסים; לבנת היה סרן והיה סמ"ט; מפקד הטייסת היה אריה בן אור (אורבך) ז"ל וגם הוא נהרג בסוף המלחמה.

מזל שטעה. בזכות כך יצא לי לקרוא מעט על סרן לבנת. בחור חריג ביותר. הנה ציטוט חלקי מדף היזכור (שימו לב אלו ערכים הביאו אותו לוותר על קורס טיס ועל קורס קצינים):
http://www.iaf.co.il/Templates/Hist...D=748&letter=11

" עם גיוסו עבר בהצלחה את הבחינות לקורס טיס, אולם מאחר שחברו הטוב לא הצליח בבדיקות אלו החליט ארנון לוותר על תכניתו ולשרת בחברת רעו. קצין הגיוס של חיל האויר אמנם היה מופתע לצעד זה של ידידות נאמנה שהביאה לידי ויתור וניסה לשכנע אותו כי יחזור בו - אך הוא באחת: לאו! ארנון וחברו התנדבו לחיל הצנחנים ולאחר שהצליח בקורס מ"כ בהיותו סמל מחלקה גילה ארנון כושר מנהיגות ונשלח לקורס קצינים. כמה חודשים לאחר מכן פרצה מערכת סיני. ארנון פגש בחבריו הצנחנים שהתכוננו לצניחה מאחרי קווי האויב ובו במקום החליט להצטרף אליהם אף על פי שידע כי כך הוא מאבד את סיכוייו לסיים את קורס הקצינים. הוא השתתף בקרב על מעבר המיתלה ואת שירותו סיים כרב סמל והיה מדריך בחיל הצנחנים. כאשר שוחרר וחזר לביתו התלבט בשאלה אם להמשיך בלימודיו או להמשיך בעבודה במשק. בלבו פנימה הרגיש רצון עז להתקדם ולהגיע להישגים וההרגשה כי משהו הוחמץ בוויתורו על קורס טיס לא נתנה לו מנוח. הוא קם איפוא והתגייס לחיל האוויר. מאמץ רב השקיע בקורס ובהיותו המבוגר שבחבריו ובעל הנסיון הרב הפך לאב ולמנהיג לשאר החניכים"
ובלי קשר, לכתוב את המושג "נח בשבע שגיאות" עם שגיאה, רק מראה ששגיאות יכולות לקרות לכולם (גם ללא ניקוד לא מוסיפים את האות וו).

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 22-02-2010 בשעה 09:18.
ישן 22-02-2010, 10:47
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
ועוד קצת
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]נוח בשבע..."

אנדרטה לזכרו של ארנון לבנת נמצאת לצידו של כביש 443 בסמוך למצפה מודיעין.

האנדרטה מורכבת משברי כנף מטוס פוגה

ביום הראשון למלחמת ששת הימים המריא להובלת רביעיית מטוסי פוגה מגיסטר חמושים במקלעים ופצצות 50 ק"ג לתקיפת תחנת מכ"ם מצרית בסמוך לאל-עריש. במהלך יעף התקיפה שחררו כל מטוסי המבנה, מלבד מטוס מס' 2, את פצצותיהם. ארנון לבנת, שהוביל את המבנה, סבר שלא ראוי שמס' 2 יחזור לנחיתה מבלי להשליך את מטען הפצצות, ופקד על מס' 2 להצטרף אליו ולתקוף את העמדה, למרות שהמטרה כבר הושמדה.

במהלך ביצוע היעף, נפגע מטוסו של ארנון לבנת מקליע נ"מ שחדר אל תא הטייס. ארנון לבנת הספיק לדווח: "מספר אחד נפגע. שלום" ואז נשמט ראשו ומטוסו פגע בקרקע.

סיפור חייו של ארנון לבנת פורסם בספר מספר אחד נפגע שכתבה עפרה אליגון. הספר יצא לאור בהוצאת אל"ף, בשנת 1970.

בנוסף, לאחר שנתוודעה אל סיפור חייו של לבנת, כתבה אליגון את השיר הבא לזכרו:

- הסבירי לי, אמא, כי ציירת לי ציור
- המון רסיסים
ופגז וכדור...

- ציירי נא לי, אמא, ציור מאתמול
- אין לי צבעים, בני,
לצייר את הכל.

- חבקיני, הו, אמא, איך אבא היה?
- אבא אוהב
וחובק אגדה.

- אמרי נא לי, אמא, איך אבא היה?
- יצוק הוא היה, בני,
מדם ועפר וגם אהבה.

- אמרי נא לי, אמא, על מה מלחמה?
- אבא ידע, בני, אדמתנו אדומה.

שמעת, אחי, שאבא היה
אדמה, אהבה, אגדה?

שמעת, אחי?!
כך גם אמא אמרה.

מתוך מרחב אווירי החדש (בקרוב)

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 22-02-2010 בשעה 10:57.
ישן 20-02-2010, 23:19
צלמית המשתמש של amirsgv

התשובה מאוד ברורה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "מתוך הספר של דן חלוץ - 201 ביום כיפור"

לתקיפה הזו יצאו שלושה מבנים:
מבנה של ט.119 מתל נוף בהובלת ארנון לבושין (לפידות) - תקף בהצלחה. מטוס אחד נפגע ונפל (שפיר ז"ל ויעקובי יבדל"א), מטוס שני נפגע ונחב"ש (עמרי אפק). לבושין קיבל על זה צל"ש.
מבנה של ט.107 מחצרים בהובלת יפתח ספקטור - חזר בגלל מז"א גרוע ותקף ברמת הגולן (ראה את הכתבה "שמיניית הפנטומים שהצילה את רמת הגולן" בגיליון אוקטובר 1983 של הבטאון.
מבנה של ט.201 מחצור (לא יודע מי היה המוביל) חזר. הפצצות ככל הנראה הוטלו בים, אין לי מידע בדוק.

בכל מקרה חלוץ טס ביוה"כ ב-201, כך שאו שהוא טועה או שלא הבנת אותו נכון.
חוץ מזה, ע"פ הספר של ספקטור סדר התקיפות היה 119 ולאחריה 107 כך שבכל מקרה הוא היה שני, אז אני לא מבין את המסקנה של חלוץ.

נערך לאחרונה ע"י amirsgv בתאריך 20-02-2010 בשעה 23:27.
ישן 21-02-2010, 01:31
  FShimon FShimon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.02.10
חוסר ההבנה של דן חלוץ הוא אנציקלופדיה
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "הספר לא ברשותי, אבל עיינתי בו..."

האויב של הידע אינו הבורות, אלא האשליה של הידע.
חלוץ הוכיח את חוסר הבנתו בארוע של המסוקים בלבנון שהתרסקו , מתו עשרות לוחמים בדרך למוצב ,יחסו למשפחות היה מתחת לכל ביקורת, ולעובדות עוד פחות.
לטייסים יש תכונה שקשה ללמד אותם, כי מי שלא טועה, לא צריך ללמוד.
בין לפקד על בסיס או טייסת, לבין להוביל אוגדה לקרב, המרחק כל כך גדול, שלכן לא היה ולא יהיה רמטכל גרמני טייס, או אמריקני, כי ההכשרות שם רציניות ומבינות זאת.
עזר וייצמן שנחשב מוכשר, לא קיבל את הפיקוד על הצבא, כי היה ברור לכל שהנסיון הרב שלא, לא מאפשר לו להבין איך להוביל מערכה. חלוץ אפילו לא הבין מה חסר לו , והתצריף שלו עם אולמרט ופרץ היה למלכודת עכביש בעיני האוייב, שהרבה פעמים רואה את עקב אכילס, יותר טוב מאכילס.
חלוץ לא רק שלא הבין את חוסר הידע שלו, הוא פתח במלחמה, בלי להבין מה תפקיד הרמטכל. לכן לא כינס את המטכל, כי חכם כמוהו לא צריך עזרה, פרץ כאיש מנהלה זוטר, לא הבין אפילו מה תפקיד שר בטחון, ואולמרט שהיה כתב במחנה, לא יכול היה לתרום מאומה לחלוצים והפריצים.
בספר חלוץ אפילו לא הבין איםה טעה. הוא קפץ לתפקיד גבוה מהבנתו , ממש וורטיגו של סחרור כבוד על חשבון האומה.
ישן 21-02-2010, 03:14
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי FShimon שמתחילה ב "חוסר ההבנה של דן חלוץ הוא אנציקלופדיה"

ציטוט:
בין לפקד על בסיס או טייסת, לבין להוביל אוגדה לקרב, המרחק כל כך גדול, שלכן לא היה ולא יהיה רמטכל גרמני טייס, או אמריקני, כי ההכשרות שם רציניות ומבינות זאת.

1. אני משער לא בדקת מיהו הרמטכ"ל האמריקאי הנוכחי, שלא לדבר על 100 שנה אחורה...
2. אין שום קשר בין הובלת אוגדה לקרב לבין תפקיד הרמטכ"ל.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 21-02-2010 בשעה 03:52.
ישן 22-02-2010, 05:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אז מה כן מנבא תיפקוד מוצלח של רמטכ"ל?"

אני חושב שאתה שואל שאלה שמעסיקה כל מנהל ולא רק מפקד. מה עושה מנהל מוצלח? איך מישהו שהתקדם במחלקת יצור פתאום יתן הוראות לסמנכ"ל שיווק או כוח אדם? מה ההבדל בין מנהל מפעל בתשלובת לבין מנהל הקונצרן?

מעבר לדברים הרגילים, אני חושב שבחינה של תפקידים שלא קשורים למסלול השירות הראשי והראשוני של אותו קצין היא חשובה מאוד. לדוגמה: איך חלוץ תפקד בתור האחראי לבניין כוחות המילואים של צה"ל (שרובם המוחלט ירוק)?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 22-02-2010 בשעה 05:15.
ישן 22-02-2010, 09:15
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני חושב שאתה שואל שאלה..."

נכון מאוד!
ואז נשאל איך תפקדו סגני רמטכ"ל ירוקים, ונשווה עם זה הכחול,
ונגלה לדוגמה שאריאל שרון היה זה שהכין את מרחב התעלה למלחמת יום הכיפורים (גורודיש נכנס לתפקיד כחצי שנה לפני המלחמה, אם אני זוכר נכון)
ושהאלוף ישראל טל (המהולל) היה סגן הרמטכ"ל לפני המלחמה- ומי בכלל שאל מה הוא עשה לפני ותוך כדי?
ומי היו רמטכ"ל וסגן בעשר השנים שבין 96 ל-2006? מקבלי ההחלטות לגבי אימונן ואחזקתן של יחידות המילואים?
לכל מתנגדי הכחולים במטכ"ל, אני מציע להכין שיעורי בית, כי אז תגלו שהאשמים העיקריים במצבו של צבא היבשה הישראלי הם קצינים שצמחו בו, בחי"ר, סיירות, שריון ואולי בתותחנים (למרות שדן הראל מסתמן כמנהל מוכשר ביותר).
אולי המסקנה היא שכולם לא-הועילו באופן דומה, בלא קשר לרקע ממנוו הגיעו...

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 22-02-2010, 10:07
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני חושב שאתה שואל שאלה..."

התאמה לניהול בכיר היא באמת סוגיה כללית.
אבל בסוגיה הקונקרטית של "מי מתאים לראשות המטה הכללי בצה"ל (החל מיוני 2005)", אני חושב שהשיקולים המכריעים הם אלו שנובעים מהמבנה והאתוס של צה"ל וממשלת ישראל, ולא שיקולים כלליים. הרי חלוץ נחשב מנהל בכיר טוב.

יש לי הרושם שאם שרון (שבכהונתו חלוץ מונה לרמטכ"ל) היה ראש הממשלה ב-2006, היתה הבנה טובה יותר בין הממשלה והצבא מה מטרת הלחימה בלבנון, מה אפשר להשיג ומה לא, הלחימה היתה מסתיימת אחרי זמן קצר ונתפסת יותר כניצחון.

בכלל, אני חושב שבצה"ל יש כמה בעיות יסודיות שבגללן אדם צריך צירוף יוצא דופן של תכונות ו/או נסיבות כדי להיות רמטכל טוב:
- "משפחה מעוותת בה האב נשוי לאחת מ- 3 הבנות" --> רמטכ"ל טוב כן צריך להיות קצין יבשה
- אתוס שמקדש לחימה ולא בניין כח --> לא רק קצין יבשה, אלא גם עם רקע מבצעי בולט (לא דן הראל)
- אלופים חלשים שחוששים להתעמת עם הרמטכ"ל--> פתיחות והקשבה
- חוזק חריג של הרמטכ"ל ביחס לגופי מטה לאומיים אחרים --> קשרים טובים עם הממשלה, הבנה בסיסית בפוליטיקה ובתקשורת (לא משה יעלון)
ישן 22-02-2010, 20:44

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ואיך באמת נתפס תפקודו של חלוץ במנהל לפני שנבחר לרמטכ"לות?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
אחרי הכל, הוא מילא שורה של תפקידים בכירים-החל מראש מטה חיל אוויר, המשך בפיקוד על החייל וכלה בתפקידים בכירים במטכ"ל. האם נבחן תפקודו כמנהל בתפקידים אלה?
הייתה הרי הרבה ביקורת בדיעבד על תפקודו של חלוץ כרמטכ"ל, הן מבחינת המינויים שביצע, הן מבחינת אווירת חוסר עידוד הביקורתיות והדיון החופשי במטכ"ל והן מבחינת יחסיו עם הדרג שמעליו (קרי-הדרג המדיני). האם פתאום כרמטכ"ל התגלו חסרונות אלו או שבעצם היו שם תמיד ופשוט אף אחד לא טרח לבחון ולהכניס למערכת השיקולים כשהוא נשקל לתפקיד?

לא יכול לענות לך איך הוא נתפס בעיני הדרג המדיני, אבל בתוך חיל האויר הוא נתפס כמפקד חיל האויר הטוב ביותר בזיכרון, נערץ ואהוב מהחייל הפשוט ועד המפקד הבכיר.
פשוט הכי טוב, אז איך מסבירים את עניין הרמטכ"לות? אין לי מושג.
כנראה באמת ההבדל שבין הצבא הירוק לחיל האוויר שחלוץ לא השכיל להתאים עצמו, טעויות נוספות שלו ושל הסובבים אותו.
כמה דברים שברורים לי מעבודה ישירה איתו: ההערות על מינוים וחוסר ביקורת הן מגוכחות, האיש פתוח לביקורת לחלוטין...זוכר איך תמיד היה תופס אותי בדיונים עוד כשהייתי סרן צעיר ומכריח אותי לדבר למרות שהכיר את דעותיי הלא סטנדרטיות..וכך נהג עם כולם.
קידם את האנשים הטובים מיעט בפוליטיקה מהסוג המכוער (במינוים בתוך חיל האויר).
זהו..
אבל מה אני יודע?..מעט מאוד... שאלות קשות.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 22-02-2010 בשעה 20:46.
ישן 22-02-2010, 23:13
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ואיך באמת נתפס תפקודו של חלוץ במנהל לפני שנבחר לרמטכ"לות?"

אני חושב שרגב ציין את הבעיות העיקריות, לא רק אצל חלוץ, אלא אם אצל כולם. מה שהובלט אצל חלוץ אלה היו הטעויות שלו בזמן ולקראת לחימה בנושאים אקוטיים (והמצפ"ע הוא אולי השולי שבהם).
מצד שני, יש הערות בתחום כלפי רפול בשל"ג ודדו ביוה"כ.
אני חושב שמה שהקצין והבליט את טעויות הרמטכ"ל היא העובדה שיחידות השדה היו לא מיומנות מספיק בשביל לפצות על טעויות המטכ"ל (בניגוד ליוה"כ, לדוגמה).

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 22-02-2010 בשעה 23:16.
ישן 22-02-2010, 10:00
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]בין לפקד על בסיס או..."

בעולם אידאלי לא אמור להיות קשר חזק בין הובלת אוגדה לקרב ובין פיקוד על הצבא.
במבנה היררכי גמיש יתר על המידה שמודד את ההצלחה של מפקד ביכולתו להתקדם פוליטית ולא באמינותו ויושרתו המקצועית אתה כן תראה קשר כזה.
כשהמערכת עמוסה בקצינים חסרי עמוד שדרה מקצועי (שמתחיל מאיזה שהיא מקצוענות שאינה קיימת) שמבססים את הקריירה הצבאית שלהם על פוליטיקה כי ככה המערכת עובדת, אל תתפלא שאתה נדרש למקם מפקדי אוגדות "מצליחים" בתפקידים בכירים ע"ח מפקדים מחיילות סיוע. שני זני המפקדים חולים באותה המחלה. פשוט אחד בדרך השתפשף (בתקווה) בפיקוד על מסגרות מתמרנות גדולות והשני לא.
המסמוס של המקצוענות הצבאית החל הרבה לפני עידן חלוץ וגם בוגי הוא בוגר התהליך ולא אביו.
כיום אנחנו מסתפקים במפקדים בוגרי חי"ר / חש"ן שרשום להם ברזומה "פיקוד על אוגדה" גם אם מדובר באוגמ"ר 80. למה? כי לא השכלנו לפתח מסלול הכשרה ראוי או לשמר את מסלולי ההכשרה שהיו.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 21-02-2010, 05:14

חלק נכון וחלק לא
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי FShimon שמתחילה ב "חוסר ההבנה של דן חלוץ הוא אנציקלופדיה"

לאמריקאים היה רמטכ"ל טייס, אולי יותר מפעם אחת. הנוכחי שלהם אדמירל של הצי (אם כי חייבים לציין שאופי המשימות של הצבא שלהם ופריסתו העולמית - בעיקר מעבר לים ביבשות אחרות - הופך את זה ליותר רלוונטי מאשר אצלנו) כמו שכתב לך ביטיס. אם כי אני סבור, שבישראל יש קשר בין הובלת אוגדה לקרב לרמטכ"לות נכונה, כמובן שזו ממש לא ערובה שאם היית מפקד אוגדה טוב, תהיה רמטכ"ל טוב.

לא קראתי את כל הספר של חלוץ, אז אינני יודע על טעויות עובדתיות אצלו. במקרה הזה, כפי שכתבתי, אם אינו משרק, הרי הוא מנסה לאחז עיניים ולגרום לקורא המבין-אבל-לא בקיא-מדי לקשר אסוציאטיבית בין התקיפה המפורסמת בדמשק, לתקיפה אחרת, בלי שהוא טוען זאת מפורשות (ספקטור חזר פעמיים באותו יום בגלל מזג אויר, אם אינני טועה, שתיהן מסוריה). אם מה שאני מריח נכון וזה מה שהוא ניסה לעשות, זו מניפולציה זולה, גם אם לא שקר. אני מעריך שה שמניע אותו זה תיעובו העמוק כלפי ספקטור, הנובע משלוש סיבות:

1. הביקורת האישית של ספקטור עליו, כמפקד חיל האויר וכרמטכ"ל
2. מכתב הסרבנים הטפשי
3. הביקורת המנומקת של ספקטור על טייסת 201 בכל הנוגע לתפקודה במלחמה ולהתנהגות אנשיה לאחר מכן

שוב, גילוי נאות: יחסי לספקטור, אישית, חורג ממה שקראתי בספרים שלו ואיני אובייקטיבי לגביו. לדעתי מדובר באדם ישר באופן קיצוני - שגרם לו הרבה בעיות בחיל האויר - ו"מודה בטעויות" כרוני, כולל בספרו האחרון, שם הוא חושף לראשונה ומתוך גילוי לב מדהים לדעתי (וממש לא מחוייב המציאות, אם אינך אדם ישר) את הבעיה שלו בזמן הפצצת הכור ודברים נוספים, כמו טעויות שהובילו להתנגשות אוירית, רמאויות חניכים ומדריכים בבית הספר לטיסה, בטיחות בעייתית באויר, פיקוד לא מוצלח על טייסת וכדומה. לא קראתי את חלוץ, אבל אני מרשה לעצמי להניח שרמה כזו של יושר וביקורת עצמית ממישהו שמשך עוד כמה חודשים בתפקיד הרמטכ"ל רק כדי שיהיה כתוב לו בביוגרפיה 2005-2007 הסביר יחסית ולא 2005-2006 המביך - לא מצויה בספרו.

עניינית - לדעתי חלוץ נכשל כרמטכ"ל לא בגל שהוא טייס, אלא עקב סיבות הנוגעות אליו עצמו ולהרכב המוזר שסבב אותו (כולל מטכ"ל תמוה שהוא בנה).

יום טוב,

אליהו
ישן 03-03-2010, 19:39
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הוא מונה למפקד הכוחות בפלישה קודם לכן, ואז עבר לים התיכון וחזר.
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]הוא היה מפקד..."

התפקיד הפיקודי האחרון שלו היה מג"ד, וגם זה לא בקרב - הוא מעולם לא פיקד על כוחות בקרב לפני מינויו למפקד הכוחות בפלישה.

(דעתו של מונטגומרי עליו הייתה כדלקמן:
"Nice chap. No general".)

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 22-02-2010, 22:35
צלמית המשתמש של amirsgv

עוד קצת טעויות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "מתוך הספר של דן חלוץ - 201 ביום כיפור"

סיימתי את רובו הספר, ואני מודה שאני די מובך מהטעויות הללו. הנה מבחר:
א. חלוץ כותב כי בקיץ 1983 הודיעו לו שיקבל מינוי כמפקד טייסת קרב (ט.107) וכי באותו מועד הוא קיבל מכתב מאשר שניר ז"ל ש"נפטר שנתיים לאחר מכן". בתכל'ס, שניר נפטר באוקטובר 1986, יותר משלוש שנים לאחר מכן.
ב. בעמ' 202 מזכיר חלוץ את פעולת השייטת באנצריה ואת מותו של סא"ל קורקין ז"ל ש"היה מפקד השייטת". מעבר לעבודה שקורקין היה מפל"ג לוחמים, ראוי שידע הרמטכ"ל לשעבר שדרגתו של מפקד השייטת היא אל"מ.
ג. בעמ' 206 מתייחס חלוץ לתאונת שני עיטים שהונמכו באופן שגוי ופגעו בהר. הכוונה לתאונת גורדון וארז ז"ל, אבל התאונה הייתה בפברואר 1980.
ג. בעמ' 241 מתייחס חלוץ לתקיפה של זוג כפירים, במאי 2000, בלבנון. במאי 2000 הכפירים היו כבר מחוץ לשרות משהו כמו חמש שנים.
ד. בתמונה מטקס קבלת הפיקוד על ט.107 כתוב "קבלת ביקור על טייסת פנטום".

ישן 22-02-2010, 23:34
צלמית המשתמש של amirsgv

בבקשה
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "האם תוכל להביא את הקטע שלשמו נפתח האשכול."

ככל שאני הופך והפוך בכתוב, אני חושב שאו שחלוץ התבלבל בגדול או שהוא סתם משמיץ: עברתי על הרשימות שלי ועל נפילות הקורנסים במלחמה בחלוקה לפי טייסות וימים: האובדן הגדול ביותר של 201 היה בדוגמן 5, אבל זה לא המקרה כמובן. המקום היחיד בו אבדו שני מטוסים של הטייסת בצפון מלבד דוגמן 5 היה ב-13 לחודש: בניה/יאיר נפגעו בתקיפה בדמשק בקורנס 618 בתקיפה של שד"ת דמשק (הסיפור "נטישה בימה של בירות" ב"חליפת לחץ", וזמר/ז'טלני נטשו בגלל תקלה טכנית בירדן - אבל לא דובר פה על מז"א ועל תקיפה משולבת.
מלבד זאת, האירוע היחיד שמתאים הוא תקיפת המטכ"ל. שוב אני חוזר לביוגרפיה של ספקטור (שעד היום לא מצאתי בה טעויות עובדתיות), והוא מציין שם שסדר התקיפה היה 119, לאחריה 107 ולאחר מכן 201. 119 איבדו מטוס ועוד אחד נפגע ונחב"ש כפי שכתבתי למעלה, 107 ביטלו ותקפו ברמה, ו-201 זרקו פצצת בים ושפכו דלק, כך ע"פ ספקטור.
בהנחה שזה המקרה, אני לא מבין על מה חלוץ כותב.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 23-02-2010, 11:52
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "בבקשה"

ציטוט:

גם לי מוזרה ההתייחסות של חלוץ לאירוע וגם אני מניח שהוא מחליף בין הטייסות (זו שתקפה, 119, לטייסת שבה הוא טס. 201, ולא איבדה מטוסים בארוע זה) אך לא מחליף בין משימות. כלומר, הוא אכן מתכוון לתקיפת המטכ"ל בדמשק. גם לא זכור לי ארוע אחר באותה מלחמה שבו נאלצו לא לבצע את המשימה בגלל מזג אויר.
חלוץ אמנם משאיר את נושא הפרשנות של דברי ספקטור ("לא הולכים עם הראש בקיר") כפרשנות של הטייסת שבה טס, ולפיה לספקטור ישנה עדיפות של חיי האנשים על פני ביצוע משימות, וגם מציין שאולי מדובר בפרשנות לא אינטלגנטית, אך למרות זאת הוא מביא את הדוגמה הזו ל"הוכחת" אותה פרשנות לא אינטלגנטית. צר לי שכך הדבר, במיוחד אחרי שספקטור, בספרו "רם וברור" בהחלט נתן את התמונה האמיתית שקרתה באותו אירוע.
אני הכרתי את המושג של "לא הולכים עם הראש בקיר" דווקא מההיבט שחלוץ מציין באומרו "הגישה המקצועית הקפדנית של יפתח" אך מכיוון שונה לחלוטין. למרות שאנו במלחמה קשה עם מחסור בשעות שינה, אל לנו לוותר על תיחקור מעמיק של דברים העוברים עלינו במהלך הגיחות, ואם בעקבות כך נדרשים שינויים בתורות לחימה, יש לבצע אותם למרות ששנים אנחנו מתאמנים בשיטות שפותחו לאור ידע ולקחים קודמים. אל לנו לוותר על בדיקות מעמיקות של משימות שקיבלנו, כיוון שייתכן שנתוני מודיעין אוייב השתנו מרגע שהמשימה נשלחה ועד שאנו יוצאים למטוסים (וכבר הדגמתי מקרה כזה שנגע בי אישית, בהכנות לאחת התקיפות במלחמה, זו שנאלצתי לנטוש במהלכה).
ואכן כך התנהלה הלחימה בטייסת. לא היה וויתור או קיצור בתחקיר יומי. הועלו הבעיות והוקדש זמן לחשיבה על פתרונות (ועובדה ששינויים שספקטור יזם הוטמעו, בהמשך, גם בשאר הטייסות).
הגיוני שאי איבוד הלוחמים בטייסת נבעה בעיקר מהסיבה הזו. בוודאי לא מהפרשנות המוזכרת ע"י חלוץ (גם מעט מזל לא הזיק).
אני נזכר באנקדוטה מהמשמעות של העייפות שספקטור התמודד איתה (לאחר התחקירים הארוכים הוא גם הלך לשוחח עם המכונאים בגף הטכני ולספר להם על מה שקרה ואח"כ הוא נדרש לבחון את המשך הלחימה בטייסת. זו הסיבה שהוא היה עייף יותר מכולנו): לאחר שספקטור חזר מגיחה לילית ארוכה ומשעממת (פטרול הגנה באיזור שארם א שייך) הנווט שם לב לכתם דם באחת הברכיים של ספקטור ושאל אותו על כך. ספקטור לא היה מודע לכך אבל בעקבות שאלת הנווט הוא נזכר שכדי לא להירדם בטיסה הוא דקר את עצמו מידי פעם בברך וכנראה שהוא הגזים.
בכל מקרה, ספקטור היה מוכן לקחת סיכונים מהסוג שצחי (Soloavia) הזכיר באשכול זה (על נפילתו של ארנון לבנת: "ביום הראשון למלחמת ששת הימים המריא להובלת רביעיית מטוסי פוגה מגיסטר חמושים במקלעים ופצצות 50 ק"ג לתקיפת תחנת מכ"ם מצרית בסמוך לאל-עריש. במהלך יעף התקיפה שחררו כל מטוסי המבנה, מלבד מטוס מס' 2, את פצצותיהם. ארנון לבנת, שהוביל את המבנה, סבר שלא ראוי שמס' 2 יחזור לנחיתה מבלי להשליך את מטען הפצצות, ופקד על מס' 2 להצטרף אליו ולתקוף את העמדה, למרות שהמטרה כבר הושמדה. במהלך ביצוע היעף, נפגע מטוסו של ארנון לבנת מקליע נ"מ שחדר אל תא הטייס. ארנון לבנת הספיק לדווח: "מספר אחד נפגע. שלום" ואז נשמט ראשו ומטוסו פגע בקרקע.")
וכבר הדגמתי זאת בסיפור:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...670#post3558020
ציטוט: " אחרי התקיפה עוד ביצענו יעף נוסף של ירי בתותחי המטוס על סוללת נ"מ שהיתה קרובה. לספקטור היה מנהג שאם כבר אנו נמצאים בשטח אוייב לא כדאי לחזור עם חימוש במטוס וכך הוא העדיף להוסיף גם דבר שלא תוכנן במקור. הסוללה הושמדה וכמה עשרות מחייליה נהרגו."
כך לא מתנהג מי ששם את עדיפות חיי האנשים על פני ביצוע משימה.
גם חלוץ פיקד על טייסת 107 והיה נערץ ביותר. היינו מוכנים ללכת אחריו באש ובמים. אני זוכר שעברה המחשבה שאם אמורה לפרוץ מלחמה, עדיף שתפרוץ בתקופה שהוא מפקד על הטייסת. והדבר רק מגביר את התסכול על ההתנצחות שבין השניים.

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 23-02-2010 בשעה 12:04.
ישן 23-02-2010, 14:03
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "זה בין מוזר למטריד"

אני מקווה שאתה לא מתכוון ש... כתב עבורו/איתו את הספר וזה שהספר יצא בהוצאת ידיעות אחרונות זה רק מקרה.

שים לב לטקסט מהכריכה האחרוית של הספר של חלוץ, ובעיקר למשפט המודגש.
נדמה לי שזה לא ממש מסתדר עם תפיסת העולם של אותו סופר/עיתונאי:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי כריכה אחורית
בגובה העיניים הוא ספרו של לוחם, מפקד ואזרח אמיץ, שיש בו ביקורת נוקבת על תחלואי צה"ל והחברה הישראלית, אך גם אמונה איתנה ביכולתה של ישראל לעמוד באתגרי העתיד. זהו ספר מרגש, שהכנות מבצבצת בו מכל שורה, ספר חובה לכל מי שחוסנה הלאומי של ישראל יקר לליבו.

40 שנים ושלושה חודשים שירת דן חלוץ בצה"ל, מתוכן ארבע שנים כמפקד ה-14 של חיל האוויר, ושנה וחצי כרמטכ"ל ה-18. הוא התפטר לאחר מלחמת לבנון השנייה, בעיצומו של ויכוח ציבורי על תוצאות המלחמה. עתה פורס חלוץ את סיפור חייו המרתק, מילדותו הצנועה במושב חגור עד לפסגת הפיקוד של צה"ל. כשהוא עורך חשבון-נפש מעמיק, בראש ובראשונה עם עצמו, אך גם עם קצינים בכירים ואישים פוליטיים.

במלחמת ההתשה היה דן חלוץ טייס "פנטום" צעיר. שראה לנגד עיניו את מפקדו הנערץ, שמואל חץ ז"ל, נפגע מטיל מצרי. במלחמת יום הכיפורים שירת בטייסת "האחת", שספגה יותר פגיעות מכל טייסת אחרת בחיל האוויר, ועבר איתה את כל הדרך, מהלם ההפתעה ועד לניצחון שהושג במחיר כה כבד.

בשנים הבאות טיפס דן חלוץ בסולם הפיקוד של חיל האוויר, עד מינויו למפקד על החיל. בזכות יכולתיו הפיקודיות והארגוניות מונה ב-2005 לרמטכ"ל. "ה"כחול" הראשון בצה"ל. כרמטכ"ל ניצח חלוץ על התנתקות מעזה. "ליבי כואב על המפונים, אך היה זה מבחן שמדינה דמוקרטית חייבת לעבור", כותב האיש שהיה מחסידי ארץ ישראל השלמה, אך מיתן את השקפותיו במרוצת השנים.

מלחמת לבנון השנייה חשפה לעיני דן חלוץ תרבות צה"לית יבשתית (להבדיל מה"חיל אווירית") לקויה, שתרמה לכשלים שונים, אך ממרחק הזמן שחלף, ברור כי יעדי המלחמה העיקריים הושגו. מאז הפסקת-האש נהנית ישראל מהשקט המוחלט בגבולה הצפוני, והוחזרה ההרתעה מול החזבאללה. דן חלוץ קובע כי ועדת וינוגרד, שלגירסתו עיוותה את מושג הצדק הטבעי, לא שקלה נכונה את היעדים שהוצבו מול ההישגים בפועל.

דן חלוץ נולד ב-1948 לאב יוצא איראן ואם יוצאת עיראק, גדל במושב חגור ובחולון, והתגייס לצה"ל ב-1966, חלוץ שירת כטייס קרב במלחמת ההתשה, מלחמת יום הכיפורים ומלחמת לבנון הראשונה, מילא תפקיד בכיר בפרויקט ה"לביא". ופיקד עם בסיס חצור. הוא בוגר לימודי כלכלה באוניברסיטת ת"א וקורס למנהלים בכירים באוניברסיטת הרווארד. נשוי לעירית ואב לטל, רן ויעל. כיום דן חלוץ הוא איש עסקים ויו"ר עמותת "אתגרים", המסייעת לאנשים בעלי מוגבלויות.

אגב, ביוני 2008 התפרסמה הכתבה הזו ב"הארץ" (והיה לה ביסוס במקורות מאד קרובים לחלוץ).
עפ"י הכתבה:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי עמוס הראל
חלק ניכר מהספר מוקדש לימיו בחיל האוויר, ולתקופת כהונתו כמפקד החיל. הוא מסתמך בין היתר על רשימות שניהל חלוץ בשירותו הצבאי.

דווקא מעניין לציין שאותו כותב לא ראיין את חלוץ בראיונות שפורסמו בידיעות אחרונות.
ראיון "ראשון" עם חלוץ פורסם במוסף לשבת 15.2.08 ע"י סימה קדמון.
הראיון הגדול לכבוד הספר פורסם ב7 ימים 12.2.10 ע"י אמירה לם.

ישן 23-02-2010, 06:45
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...

בלי לקרוא את הספר ובלי לבדוק את כל הפרטים באשכול (קראתי את כולו, לא התעמקתי ובדקתי בעצמי את הטענות).
במשך תקופה ארוכה הטענה של חלוץ הייתה 'אל תקשיבו לכל הקשקשנים. כשאני אוציא את הספר תקבלו את כל העובדות בדיוק כפי שקרו' (כמובן שזה לא ציטוט שלו, אלא רק רוח הדברים).
כמו שנראה מהאשכול הזה יהיה קשה לבור את העובדות מתוך כל המידע שבספר.
בנוסף, חלוץ ממש לא כתב ספר עובדות, הוא מתעסק הרבה בכל מה שמסביב למקרים: רגשות, מחשבות, ספקות, חילוקי דיעות. כמעט לא בנתונים יבשים. ובעקבות שלל הטעויות גם אלו לא נתונים שאפשר להתבסס עליהם.

ישן 23-02-2010, 10:34
צלמית המשתמש של amirsgv

לצערי אני נאלץ להסכים אתך
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בלי לקרוא את הספר ובלי לבדוק..."

אני חושב שחלוץ היה מח"א מוצלח. אני גם חושב שהוא לא היה רמטכ"ל גרוע כ"כ כפי שניסו לתאר אותו, ואני גם לא חושב שהוא מתנשא כמו שחלק מהתקשורת (וגם כותבים פה בעבר) ניסוי לתאר אותו.

בשל כך, אני מאוד מופתע ומאוכזב מרמת הספר. קראתי כמה ביוגרפיות בחיי, במיוחד כאלה של טייסי ח"א בכירים לשעבר (שפירא, פקר, ירום, עמיר, ספקטור, הבדיוני של פורמן) וכולם חילקו את הספר באופן יחסי לקריירה שלהם. במקרה של חלוץ, הקריירה המפוארת (לא בציניות !) שלו מתוארת בחצי הספר, וכל החלק השני עוסק בתקופת הרמטכ"לות שלו. זה דיספרופורציה לא הגיוני לחלוטין, ומראה כאילו כל כוונתו של חלוץ הייתה להתנגח באלה שתקפו אותו על המלחמה, וכל השאר היה "על הדרך".
מילא, אם היה מוציא את הספר חצי שנה אחרי המלחמה ... אבל אנחנו שלוש וחצי שנים אחרי המלחמה ושלוש שנים מאז פרש מכס הרמטכ"ל ! למען השם, היו לו שלוש שנים לכתוב ולהתכונן, לא יכול היה חלוץ לבקש ממישהו ולעשות לו תיקונים ?
בכלל, זו לא באמת ביוגרפיה. הספר די מזכיר את "ימים של חשבון" של בני פלד המנוח, שהיו לו מסות נוקבות על צה"ל והמדינה. הבעיה היא שחלוץ מתעסק יותר מדי עם רכילות וסיפורי סבתא, וזה מקלקל דעות (בחלקן הגדול נכונות) על צה"ל ומה שהיה צריך להיות בו.

ישן 24-02-2010, 00:35
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי כביש90 שמתחילה ב "נראה לי שכולכם תמימים, זה בסה"כ חלק ממסע יחסי ציבור"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי כביש90
ראיתם את התמונה שלו קורא ספר ברמה"ג בהמתנה למסוק? זה מראה את שיא הניתוק שלו מהשטח, ממתי לרמטכ"ל יש פנאי להוציא ספר באמצע יום עבודה ולשכב לקרוא? אני חייב לסרוק לכם את זה, זה פשוט חרפה, זאת תמונת יחסי ציבור טהורה.

נכון, חס וחלילה שרמטכ"ל יהיה אינטלקטואל. אנחנו חייבים מפקדים אנלפבתים ונמוכי מצח.

ישן 24-02-2010, 06:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי כביש90 שמתחילה ב "... זה לא מה שאמרתי, התמונה נראת לי כלכך מבויימת"

מפקד צריך להיות אפקטיבי. מי שעובד 20 שעות ביום כל יום הוא לא אפקטיבי, והשארות בעבודה לשם עבודה היא הפוזה. אתה לא תראה אף צבא אחר שמעביד את המפקדים הבכירים שלו 20 שעות ביום. אתה גם תראה עומס עבודה יותר נורמאלי בצבאות זרים, גם בדרגות הנמוכות.

אתה רוצה שהוא גם יצא 11-3 בשביל שזה יראה טוב? אולי כדאי להפסיק לדאוג לאיך שזה נראה ולעסוק באיך שזה עובד?

העיסוק בתמונה הוא עיסוק בזוטות ולא במהות - אם זה באמת מה שמפריע לך, כנראה שאת כל השאר הוא עשה טוב...

ישן 24-02-2010, 06:47
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
אתה באמת מצפה שסקירות מודיעין (לרוב בסיווג גבוה)
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי כביש90 שמתחילה ב "... זה לא מה שאמרתי, התמונה נראת לי כלכך מבויימת"

תצאנה לטייל ברמת הגולן? הייתי אומר שאם רמטכ"ל משקיע בסקירות מודיעין "זמן גנוב" פה ושם לקריאתםן - זו התייחסות לא רצינית.
דווקא תמונות של רמטכ"לים (או בכירים אחרים) "עוברים" על חומר במטוסים, במסוקים או בכל מיני פרקי ביניים בארועים אחרים נראים לי פוזה עלובה מאד.
בטיסה במסוק לרמת הגולן הייתי מצפה מרמטכ"ל לשוחח עם הקצינים על הארוע אותו הוא הולך לבקר, לקבל תדריך מוקדם על האנשים בשטח, על הבעיות שלהם והיכן הוא יוכל לעזור.
לגבי קריאת ספר בהפסקה קלה - דווקא איני רואה בזה בעיה. ניקוי ראש למספר דקות. ואולי הוא חיפש מובאה טובה לשיחה הבאה.
יש כמה רמטכ"לים לשעבר שלא היה מזיק להם לקרוא קצת ספר. היה תורם להם לעברית, לעולם הדמיון וקצת להשכלה הכללית.
אני גם מקווה שבזמן שחלוץ קרא ספר בשטח, הוא היה מספיק עירני שלא יעבור איזה נחש או שניים.....

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 24-02-2010 בשעה 07:10.
ישן 24-02-2010, 08:18
צלמית המשתמש של amirsgv

אתה צודק, ללא ספק

שיגיע למשרד כל בוקר ב-6:30 ויצא ב-23:00. עד שיגיע ויתקלח, זה יספק לו 6 שעות שינה מטכ"ליות.
בדיוק כמו הטירונים, למה שיהיו לו תנאים עדיפים ?

וברצינות - הנורמה הזו שעובדים שעות, ללא גבול, גם אם אין צורך, פשטה רגל. גם בצבא וגם באזרחות. איזונים זה דבר חשוב בחיים. אם אין משהו מיוחד, שיצא הביתה לראות את המשפחה.
חלוץ כרמטכ"ל הקפיד שלא יערכו ישיבות בשעות הערב המאוחרות, זה נכון. המטרה הייתה לשחרר את הקצינים הביתה. מספיק שבתפקידי שטח הם לא רואים את המשפחה, למה גם בתפקידי מטה ? ברור שאם יש אירוע או משהו חריג נשארים, אבל זה קיים גם באזרחות (תאמין לי מנסיון, גם לי כשהיו דברים דחופים נשארתי עד השעות הקטנות ...), אבל כשיטה ? ממש לא רעיון מוצלח.

ישן 28-02-2010, 00:25
  צנחן77 צנחן77 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.08
דוגמה מאד לא מוצלחת
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב ""גנרל עייף הוא גנרל מטומטם""

הויכוח כאן התנהל על זמני עבודה בשיגרה (וגם הוא לא הוכרע)

אבל כשמדובר במלחמה, ה-מלחמה, ובתנאים הקשים ביותר שניתן להעלות על הדעת ?
(החזית קורסת, הפיקוד מבולבל וחסר סמכות, עד כדי כך שלמעשה מדיחים את אלוף הפיקוד,
ושולחים את הרמטכ"ל הקודם - ברלב - להחליף אותו, כדי לייצב את מצב החזית).

מעשהו של ברלב היה צורם במיוחד, וזיכה אותו בביקורת קשה ומוצדקת מאד לטעמי.
אין ספק, שכל אדם צריך לישון מינימום של מספר שעות ביממה, וגנרל עייף... וכו',
אבל בתנאים כל כך חריגים, ברור שהרבה דברים משתנים בתוקף הנסיבות, ובלחץ הארועים.

ואגב, היו עוד כמה (עשרות אלפי) לא-פחות-עייפים, שלא הלכו לישון באותו לילה (וביניהם גם קצינים בכירים מאד).
ישן 28-02-2010, 04:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "דוגמה מאד לא מוצלחת"

מעניין. אתה מעדיף גנרל עייף שהורג הרבה אנשים על פני גנרל רענן וחד מחשבה בגלל מראית עין...

ישן 28-02-2010, 06:40
  YGH YGH אינו מחובר  

יש גם סיפור על מונטגומרי, שאיים על ראש המטה שלו בהדחה,
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "דוגמה מאד לא מוצלחת"

בגלל שהעיר אותו שלא לצורך *במהלך* קרב.

הנקודה היא, ככל שהדרגה עולה, תפקידו של המפקד כרוך בחשיבה רבה יותר, וממושכת יותר. מפקד בכיר שלא ישן - בטח מפני מראית עין - מתפקד פחות טוב. מפקד בכיר שיכול לישון, אבל לא ישן בגלל שזה לא נראה טוב, או בגלל שאכבר-גבר-קרבי לא אמור לישון, הוא פושע כלפי חייליו. יש גם בהיסטוריה שלנו קרבות שאחד הגורמים המובילים בהסתבכותם הוא שהמפקד הבכיר לא ישן כמה יממות ולפיכך פעל בלי הגיון או פעל ראש בקיר (ראה למשל קרב כפר זית בגזרה המזרחית בלבנון 82').

נכון, לא כולם ישנים או יכולים לישון. אבל מי שיכול, עדיף שלא יימנע מזה רק בגלל מראית-העין או אגו נפוח (גם בלי העובדה שבשלב מסויים, גם החפ"ש הכי פשוט יפסיק לתפקד. אף אחד לא יכול לעבור את כל מלחמת יוה"כ בלי לישון, נכון?).

ואם במלחמה על המפקד להקפיד על שינה נורמלית כמה שאפשר, בשגרה על אחת כמה וכמה.

גלריית התמונות שלי

ישן 01-03-2010, 00:04
  YGH YGH אינו מחובר  

בר-לב החליט. בתור רא"ל במיל., הייתה לו הסמכה.
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "בתגובה לדבריך וגם לביטיס: מי..."

העדויות, אגב, הן די חד-משמעיות. גורודיש תפקד פחות ופחות, כמו הרבה מפקדים אחרים. בר-לב תפקד הרבה יותר טוב. המטה שלו מסכים על זה. אני כמעט לא מכיר *אף אחד* ששהה שם בסביבה בזמן המלחמה, וחושב שבר-לב עשה משהו 'צורם'. להיפך.
וזה נכון גם אצל מונטגומרי, גם אצל פטון, גם אחרים. מפקד, בטח בדרג אוגדה ומעלה, לא אמור לתפקד 24 שעות ביממה. לא במקרה יש שעון לחימה, ולא במקרה המפקד לא נוכח בכל המופעים כולם. בשביל זה יש לו מטה. המפקד צריך לתפקד הכי טוב, והכי טוב זה גם אומר שהוא צריך לתפקד אחרי שבוע לחימה, שבועיים, או אפילו שלושה. מפקד שלא מקפיד על זה יקבל כמעט בהכרח החלטות גרועות יותר.

ולא, גם אצל ברלב וגם אצל מונטגומרי לא דובר ב'יש החלטה קריטית, נחכה עד שהמפקד יתעורר' (כמו שקרה אצל היטלר בנורמנדי להבדיל). מה שהיה שם זה "יש חתיכת עומס, זה לא ישתנה כל כך מהר, המצב ימשיך להיות בעייתי עוד כמה ימים, אז המפקד הולך לישון כמו שצריך *כדי* שהוא יוכל לתפקד בצורה הטובה ביותר יום אחרי יום". וזה שיש אחרים שלא ישנים, לא משנה כלום. המיתוס של 'המפקד צריך לישון הכי פחות' רק יוביל לזה שהמפקד הוא מי שיחשוב הכי פחות, ויהיה הכי עייף, ויתפקד הכי גרוע. ואז באמת ימותו לא מעט חיילים.

מעבר לכך - אתה אומר 'מי שמכם'. רגע, אתה מוסמך לבקר את בר-לב יותר ממה שאני מוסמך להגן עליו בעניין הזה? אפשר את תעודת ההסמכה, או שנחזור לטיעונים עניינים?

גלריית התמונות שלי

ישן 01-03-2010, 01:17
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "בתגובה לדבריך וגם לביטיס: מי..."

בטח שבדקו. ויש עדויות אחרונות לגבי זה גם בלבנון 2.0 וגם מחומת מגן (מתי אתה חושב החלו לספוג נפגעים בצורה רצינית בג'נין?).
ואגב, גם צה"ל חושב ככה - למה אתה חושב שאוגדה נלחמת בצורה שהיא נלחמת בה?

ישן 24-02-2010, 00:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "לצערי אני נאלץ להסכים אתך"

בתור רמטכ"ל "שגרה" הוא היה מעל לממוצע, וחלק מהרפורמות שלו שבוטלו יחזרו ובגדול לצבא, כי אין ברירה, אבל להיות מעל לממוצע בצבא זה לצערי לא חוכמה גדולה וגם לא הישג גדול, במיוחד עם אלה שקדמו לו.
מצד שני הוא היה רמטכ"ל לחימה רע.

ישן 28-02-2010, 19:50

שתי הערות כלליות

לגבי האמירה של חיים בר-לב - לפי מיטב ידיעתי הוא אמר אותה דווקא כשהגיע לפיקוד צפון ולא לדרום. כולם נכנסו קצת להלם מצד אחד, אבל זה גם איפס אותם כי העדויות מספרות שהפיקוד בימים הראשונים נראה נורא, עם אנשים טרוטי עיניים על גבול הפאניקה, אפופי עשן סיגריות ומחנק ואלוף פיקוד שהעיד על עצמו ש"לא היה במיטבו" באותן שעות שהובילו להגעתו של בר-לב.

לגבי ההערה האחרונה עד כה #70 - אם אני מבין נכון אתה, כמו חלוץ, גם מערבב כמה תקיפות לסלט אחד. הטייסת של חלוץ (איתו או בלעדיו) כן "נסעה" לתקוף את המטכ"ל וכן לא ביצעה את התקיפה. זה גם לא היה ב-12 בחודש אלא לפני כן. אשר על כן, הערתך הביקורתית ביחס לרמת הדיון הנמוכה מתקבלת ברוח טובה, בפרט על רקע האמור לעיל...

ערב נעים,

אליהו
ישן 01-03-2010, 16:16

תמיד נעים להעביר דיון עם כאלה שמבינים
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "אליהו תקשיב למי שמבין דבר או שניים בנושא וסליחה מראש על הציניות"

אני אישית בזמן התקיפה המפורסמת הייתי בן שלוש בערך, כך שהזכרון קצת מעורפל אצלי בנוגע לעניין. כיוון שכך, אני נתלה באילנות גדולים כמו יפתח ספקטור, שמספר שאחרי הטייסת שלו, שהיתה שניה בסדר התקיפה, היתה הטייסת של חלוץ (שאז לא נקראה הטייסת של חלוץ, אבל ברור שזו הטייסת האמורה). ספקור בשלב מסויים החליט לחזור בגלל מזג אויר ובספרו הוא מעיד - ולא ראיתי קמים להכחיש, עד שחלוץ כתב את הדברים המעורפלים בספר שלו (וזו לא ממש הכחשה אלא סתם דברים שתומים שלדעתי הם אחיזת עיניים מכוונת, ועל זה נפתח את האשכול) - שהטייסת שאחריו בסדר התקיפה, ברגע ששמעה שמישהו חוזר בגלל מזג אויר, הסתובבה וחזרה גם כן.

אולי זה נמוך אבל אני לא טייס, אז אין לי בעיה ואפילו טבעי בשבילי לפעול בגובה נמוך.

שושן פורים שמח לך ידידי, ותמיד אשמח לדון איתך

אליהו

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 01-03-2010 בשעה 16:19.
ישן 03-03-2010, 05:31

מה שלומך ידידי הרבה זמן לא התווכחנו
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "קראתי כמעט את כל השרשור הזה..."

ולדבריך:

1. לא צריך להיות רמטכל כדי לעמת שתי גרסאות בשתי ביוגרפיות משמעותיות ולנסות לגזור מסקנות על פי העובדות כפי שידועו. לא מדובר בטעויות סתם, אלא בדברים מהותיים ובהאשמות שהטיח אדם אחד באדם אחר וביקשתי לבדוק אותן.

2. כשמדובר ברמטכל לשעבר שכותב כתב הגנה על עצמו ועל תפקודו (אני חושב שכך ניתן לראות את הספר של חלוץ, בפרט על רקע האירועים שהובילו לפרישתו המוקדמת) ניתן לדרוש ממנו שיהיה דייקן במאה אחוז. הוא זה שמחפש רהביליטציה ולא הקוראים שלו. ייתכן שעדיין לא הפנים מה מעמדו הציבורי וייתכן שאני לא הפנמתי נכון.

3. אינני יודע למי אתה מתכון שהוא בכיוון של "להיות רמטכל או מחא", ודאי לא אלי. החלטתי לפרוש מן המירוץ ולעשות לביתי...

שיהיה לך יום נעים

אליהו
ישן 13-04-2010, 09:39
  yaari yaari אינו מחובר  

בשביל הדיוק ההסטורי

וכמענה למספר ויכוחים שהיו באשכול זה, בעיקר בין Tal53 "לא מצאתי שום טעות עובדתית הקשורה למבצעים וטיסות" לבין emile-a "ספקטור שלח מכתב התנצלות על טעות שהיתה בספר שלו. כתבתי זאת כבר בהודעה הקודמת, מה לא ברור?" וגם המסקנה של amirsgv ב"התשובה מאוד ברורה" (הודעה #23).
הגיע לידי מכתב ההתנצלות של ספקטור לטייסי 201 , שנשלח אליהם במרץ 2008, וממנו ניתן להבין את הטעות הקשורה לנושא האשכול (ספקטור מצטט את מכתבו זה בתגובה לעניין אחר ואני מצטט חלק קטן ממנו):

בעבר גם אני כתבתי על אירוע דמשק, ועשיתי שגיאה בספרי כשהתייחסתי לחלקה של טייסת 201. אני מאמין, כפי שלמדתי בחיל האוויר, שמי ששוגה ומודה מביא גאולה לעולם. על כן משהתגלתה לי השגיאה בזכותו של ידידי תא"ל עודד ארז (לצערי, זה קרה רק לאחר פרסום ספרי ב - 2008), מיהרתי וכתבתי לכל אנשי טייסת 201 את המכתב המצורף:
אל: וותיקי 201 ולוחמיה, באמצעות תא"ל (מיל)עודד ארז

הנדון: תיקון טעות

חברי וידידי מטייסת 201 –

מכתבי זה בא לתקן טעות עובדתית שנפלה בספרי "רם וברור". בעמ' 259, במסגרת תיאור תקיפת המטכ"ל בדמשק, כתבתי שלאחר שאני לא הצלחתי להעביר את המבנה שלי למטרה, מבנה של טייסת 201 שמע זאת, ביטל את התקיפה, השליך פצצות ודלק לים וחזר הביתה.

רק לאחר יציאת הספר לאור התקשרו אלי בריסק מ-69 וארז מ-201 ורק אז נודע לי שהתיאור שלי, שנכתב בתום לב, לא היה נכון.

לאחר בדיקה בעזרת סא"ל מוטי חבקוק מענף היסטוריה של חה"א ומעבר על המסמכים מאותה תקופה התברר לי מקור טעותי: לאחר שהסתובבתי, קרא לי חולדאי (מוביל 201) ברדיו וביקש לדעת מה קרה. עניתי שלא הצלחתי לחצות את קו ההר מתחת לעננים והחלטתי לחזור. בהמשך נשמעו על הרדיו הוראות לבטל משימה ולהשליך פצצות ודלק לים. רק לאחרונה, כאמור, נודע לי כי הייתה זו בכלל טייסת 69 (שלא הייתי מודע כלל להשתתפותה במבצע). השלכת הפצצות והדלק שנשמעה ברדיו הייתה של בריסק, וזאת בגלל תקלה הידרולית... כך נשארתי עם אותה ידיעה מוטעית אודות האירוע המסויים הזה ושמרתי אותה בלבי שנים רבות. לצערי, כמה וכמה אנשים שקראו ועזרו לי להגיה את הספר הזה לא הבחינו אף הם באותה טעות.

ידידי מטייסת 201, צר לי על הטעות הזאת.

אני מניח שזו איננה הטעות היחידה. ספרי "רם וברור" הוא במוצהר צילום זיכרונו של אדם, ולא מסמך מלומד של היסטוריון. אין כבר דרך מעשית לשנות את הספר. אך מגיע לכם, לוחמי 201, שתדעו איך נפלה הטעות המסויימת הזאת, וכי אני מצטער עליה.

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 13-04-2010 בשעה 09:45.
ישן 16-04-2010, 12:13
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "אם הייתם מקשיבים היה נחסך הוויכוח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nachal933
אם הייתם מכבדים את הדברים של מי שבאמת מתמצאים בתחום היה נחסך כל הוויכוח הזה והרי כל הנתונים הנכונים רשומים שחור על גבי דף מאז אוקטובר 1973.
חג עצמאות שמח ושקט

כיבדנו, הקשבנו, האזנו לדברי התוכחה וגם היינו מוכנים לסלוח על חטא הגאווה (ציטוט: טייסת האחת לא "נסעה" לדמשק. היעד שלה היה אחר ובדרך בוטלה המשימה ובהמשך נשלחה הרביעיה לתקוף בצומת רפיד. והערה כללית תעלו את רמת הדיון - הנושאים יותר מידי רציניים ובמקרה זה דיון בגובה נמוך תוצאותיו הפוכות מטיסה ליעד בגובה נמוך...) אבל כמעט ולא תרמת דבר לנושא שהועלה כאן בדיון.
אם אתה כל כך מתמצא בתחום אולי גם תוכל לענות לשואל הראשון (וגם לשאר המתעניינים בתשובה לאותה שאלה): "בספר של דן חלוץ, בסביבות עמודים 251-252, הוא מספר על תקיפה בדמשק בה השתתפו כמה טייסות. לדבריו, הטייסת של יפתח ספקטור שבה מבלי לבצע את המשימה עקב תנאי מזג האויר, בעוד הטייסת שלו המשיכה, תקפה וספגה שתי הפלות, שלדבריו היו מצטמצמות אילו גם ספקטור תקף." על אילו שתי הפלות שספגה 201 מדובר?

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 16-04-2010 בשעה 12:15.
ישן 25-08-2010, 16:41
  yaari yaari אינו מחובר  

אני מקפיץ את האשכול מאחר ואני סבור, בעקבות קריאת הספר, שהבנתי את הבעייתיות שהועלתה.
תזכורת: הדברים שציין חלוץ בעמ' 252, הקשורים לטייסת 201, אינם עולים בקנה אחד עם הידוע על התקיפה בדמשק.
אליהו ר מעלה את התהיה הבאה:
"בספר של דן חלוץ, בסביבות עמודים 251-252, הוא מספר על תקיפה בדמשק בה השתתפו כמה טייסות. לדבריו, הטייסת של יפתח ספקטור שבה מבלי לבצע את המשימה עקב תנאי מזג האויר, בעוד הטייסת שלו המשיכה, תקפה וספגה שתי הפלות, שלדבריו היו מצטמצמות אילו גם ספקטור תקף.

ספקטור עצמו, בשני ספרים שכתב, מספר את סיפור תקיפת המטכ"ל בדמשק, שהטייסת שלו היתה אמורה לבצע (עם האחרים) אבל לא ביצעה עקב מזג האויר. בשני הספרים הוא מספר שהיה מי שכן ביצע, אבל בספר האחרון הוא מציין, שמי שביצעו היו מטוסי טייסת אחרת (נדמה לי מתל נוף, אבל לא בטוח) בהובלת ארנון לבושין ומוסיף, במפורש, שטייסת 201 של חלוץ, שמטוסיה היו מאחוריו בגל התקיפה השלישי, הסתובבו לאחור ברגע ששמעו אותו מדווח על מזג אויר גרוע ומבטל את התקיפה שלו.

יש כאן אחד מהשניים: או שאחד משניהם - ספקטור או חלוץ - משקר, וזה ניתן לבדיקה בקלות. כולם יודעים מי ביצע ומי לא באותו יום, ולמה. האפשרות השניה היא, שחלוץ, שלא כותב במפורש שמדובר בתקיפת המטכ"ל בדמשק אלא כותב באופן כללי "תקיפה בדמשק", מנסה לאחז עיניים ולצרף שני סיפורים לסיפור אחד. כלומר, "להלביש" סיפור של תקיפה אחת, על תקיפה (מפורסמת) אחרת, כדי להוציא את ספקטור רע, לאור החשבון האישי הארוך למדי שיש ביניהם (לא שאני אישית חושב שיש מה להשוות - למען הגילוי הנאות - בין ספקטור המפקד ואיש המוסר, לבין חלוץ שהיה לוחם, ומגיע לו קרדיט על זה, ביום כיפור, אבל התגלה כמפקד בינוני ומטה בשעת המבחן הגדולה שלו, על היבטיה השונים).

אשמח לתובנות של חברי פורום שקראו את הדברים או שמכירים ויכולים לשפוך אור."

הנה העמוד הרלוונטי:

בעקבות קריאת הספר ברור לי לחלוטין שחלוץ אינו מתכוון, בתקיפה שהוא מגדיר כזו שבה "האחת" איבדה שני מטוסים, את התקיפה על מטכ"ל דמשק אלא לתקיפה על ש"ת אל מאזה שליד דמשק.
בעמ' 100 מתאר חלוץ את תקיפת תחנת הכח אל-חמה, ליד דמשק, באותו יום שנערכה תקיפת המטכ"ל (9 באוקטובר), תוך התמודדות עם אותה בעיית עננים שהקשתה על תקיפת המטכ"ל.
ובעמוד הבא הוא מתייחס לעובדה שהיו טייסות שלא תקפו באיזור כשיקול דעת אפשרי:

לעומת זאת, בעמוד 112 (13 באוקטובר), מתוארות גיחות לאיזור דמשק עם שתי נטישות (למרות שהאחת היא בכלל בדרך לתקיפה) ובעמוד 114, בהמשך של אותו יום, הוא מתייחס לטייסת אחרת שביטלה את התקיפות שלה באיזור בגלל מזג אויר:

מכאן ההערכה שלי שכוונתו בהתייחסות בעמ' 252 הינה לאותו יום שבו תקפו בש"ת אל מאזה (והטעות שלו הינה הוספת הנטישה של זמר/ז'טלני לנטישה של בניה/יאיר).
הלכתי לבדוק ברשומות האם 107 היתה אמורה לתקוף שם באותו יום. מסתבר שלא. אבל אם חלוץ טעה ביום והוא מתכוון ל 12 באוקטובר, אזי היתה מתוכננת תקיפה של 107 על שדה תעופה זה (בהובלה של רן גורן/מיכה אורן. ספקטור כלל לא טס באותו מבנה). בדרך לתקיפה, בלבנון, נפגע המוביל מנ"מ (הספיקו לחזור לשטחנו ונטשו ליד טבריה) והתקיפה המקורית אכן לא יצאה לפועל. אם אכן מדובר בגיחה זו, לא פלא שבטייסת 201 הפגועה, במצב הדיסאינפורמציה של מלחמה קשה, יהיו דיבורים על כך ששוב ספקטור וויתר בגלל מז"א ולכן "עולים האיומים על מי שממשיך" וש"שילמנו מחיר לפחות כפול ממה שהיינו צריכים לשלם". אם ההערכה שלי נכונה אז חבל שחלוץ לא בדק את הנתונים של מה שקרה בפועל, נותר עם ההתרשמויות הלא מדוייקות או לא נכונות של ימי המלחמה (לאחר שבעצמו הוא אומר: "על פי הסיפורים"), ואותם העלה על הכתב.

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 25-08-2010 בשעה 17:03.
ישן 26-08-2010, 17:55
  ספייקר ספייקר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.04.10
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "התגובה הזאת מזלזלת בכמה..."

סה"כ ציטטתי את דברי ספקטור עמוד 259-258 "ברם וברור" - ספקטור אומר "אך כדי שסיפור התקיפה בדמשק יהיה שלם, עלי להוסיף כאן את חלקו שמעולם לא סופר בפומבי. היתה עוד טייסת פאנטום ,שלישית, שנשלחה לתקוף בדמשק. הסיפור שלה היה שונה מסיפורן של שתי קודמותיה, ואנשיה לא טרחו להזכירו בדיונים על מרחב ההחלטה של המוביל. הטייסת הזאת נשלחה לתקוף את דמשק אחרי "הכתומים", אך שמונת מטוסיה לא פגשו לא בעננים ולא בהרים. הם אפילו לא הגיעו לחוף לבנון. ברגע ששמעו ברדיו שיש לי בעיה, נפתרה הבעיה שלהם. הם פשוט הסתובבו וחזרו. הם שפכו את הדלק וזרקו את הפצצות לים, ונחתו ישר הביתה אל כורסאות הקטיפה האדומה שבמועדון שלהם".

אז אם יש לך טענות על זלזול ופגיעה בכבוד וכיו"ב אנא אעבר אותם ליפתח ספקטור.
ישן 14-03-2012, 14:43
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בהקשר לתקיפת המטכ"ל בדמשק

דרך עננים, נגד אש הגיהינום: תקיפת המטכ"ל הסורי במלחמת יום כיפור

הקטעים הנ"ל הינם מתוך הספר "חליפת לחץ: דפים בספר הטיסות של חיל-האויר", מאת מירב הלפרין, אהרון לפידות, מהדורה מורחבת, תל אביב: משרד הביטחון - ההוצאה לאור, בטאון חיל האויר, 2000, פרק 26: "הפצצת המטכ"ל הסורי", עמודים 157-161:

"לקראת סיום התדריך קם מפקד הבסיס ונתן תדריך קצר משלו. בסוף הוא אמר, ואני זוכר את הדברים כאילו נאמרו רק אתמול: 'זכרו שהצלחת המשימה פירושה שבירת מרכז העצבים של הפיקוד הסורי. כישלון עלול לגרום להוספת שמן למדורת המלחמה'. מאחוריו עמדו כמה מהמפקדים מהדרג הגבוה ביותר של צה"ל. לא היה ספק, שהמשימה הזו היא בעלת חשיבות עליונה. (עמוד 158)

יצאנו למטוסים. בדקתי את הפאנטום שלי בקפדנות גדולה מהרגיל. שוב ושוב שאלתי את עצמי מה שכחתי. היה לי קצת חשש מחגורת הטילים המקיפה את דמשק. מהנ"מ לא חששתי כלל, אבל עם הטילים הייתי כבר 'מיודד' לאור הניסיון של היומיים האחרונים. היה גם חשש מהבלתי צפוי, מהקושי הטמון במשימה. ידעתי שכל טעות בניווט, אפילו טעות של קילומטר אחד, היא גורלית. כמוביל הגיחה, היה לי ברור שעלי מוטלת האחריות הכבדה ביותר. עלינו למטוסים והמראנו. עכשיו צריך להתרכז במשימה עצמה. אני מתפקד כמו מכונה: יד על הסטיק, העיניים על השעונים, מרוכז במה שקורה עכשיו. קל מאוד להגיע למצב של חוסר ריכוז, אם אתה רק נותן למחשבות שלך קצת לנדוד. צריך להתגבר על הפחד ולהדחיק את המחשבות ולהשקיע את כל השכל והניסיון שלך בביצוע חלק של המשימה. חצינו קו, מזג האוויר הלך ונעשה יותר גרוע מרגע לרגע, הרוחות והעננים יצרו תנאי טיסה בלתי נסבלים, והגדילו מאוד את סכנת הגילוי שלנו על- ידי הסורים. ואז, הגענו לאזור שהיה מכוסו כולו עננים, ויותר אי אפשר היה לנווט הלאה. זה היה רגע של משבר. במצב שנוצר, היה לי ספק רב אם נגיע לנקודה שתיכננו, ובעיקר אם נצליח למצוא את המטרה. היתה הרגשה שהעסק אבוד ושאנחנו הולכים עם הראש בקיר. האינסטינקט המיידי הורה לי להסתובב ולחזור הביתה, כדי לא לסכן את המבנה שלא לצורך. אבל אם נחזור, מי יבצע את התקיפה? המטרה הייתה חשובה מכדי להיכנע לתכתיבי מזג-האוויר ולוותר עליה. שקלתי את האפשרויות והחלטתי לקחת סיכון. פסקתי בקשר שאנחנו ממשיכים לטוס אל המטרה - ויהי מה! יצאנו מן העננים במקום אחר מזה שתיכננו מראש. סטינו מנתיב הטיסה המקורי שלנו. למזלי, הכנתי מראש אלטרנטיבה להזדהות בשוח, במקרה של סטייה בניווט, ואכן זיהיתי אותה. בכך בעצם, הכרענו את גורלה של המשימה. עלינו על הנתיב לדמשק. התקרבנו אל דמשק, ומלמעלה היא נראתה לנו כעיר-כפר גדולה. חשתי את השקט באוויר. קשה להסביר את האווירה הזאת. התכוונו להגיע לתקיפה בהפתעה, והצלחנו. חלפנו על פני עמדת נ"מ, שסובבה את הקנים ולא הספיקה לירות. טיל כתף מסוג 'סטרלה' חלף באוויר בסמוך למטוס שלי, והמשיך הלאה. זהו. עכשיו אנחנו בדיוק מעל היעד. נכנסתי ראשון ליעף ושאר המבנה בעקבותיי. ההפתעה הייתה מושלמת. הסירנות אינן פועלות לפני שהפצצה הראשונה פוגעת בלב המחנה. הפאנטומים מטילים את הפצצות בזו אחר זו. הפגיעות מדויקות. ממבני המטכ"ל עולה עננת עשן שאי- אפשר לטעות בה. (עמוד 160)

לאחר המשימה הסתבר לנו, כי פגענו בגג המטכ"ל הסורי וגרמנו לו נזק רציני. מיפקדת חיל- האוויר הסורי, הסמוכה למטכ"ל, נפגעה רק בקומותיה העליונות. באותה שעה שהו במרתף המיפקדה חמישה שבויים ישראלים. כששבו הביתה, הם סיפרו כי החוקרים הסורים היו משוכנעים כי הפגיעה החלקית ב במיפקדת חיל- האוויר תוכננה מראש כדי לא לפגוע בשבויים הישראלים. כעת המשימה שלנו היא להתרחק הכי מהר שאפשר. ההפתעה כבר מאחורינו. ואכן, ברגע זה ממש החל כל הנ"מ העצום שהיה שם לירוק לעברינו אש מכל הכלים. הירי היה אקראי ללא שום כיוונון, אבל הכמות עשתה את שלה: מטוס אחד שלנו נפגע פגיעה ישירה ונפל בשטח הסורי. הטייס דב שפיר ז"ל נהרג, ואילו הנווט יעקב יעקובי צנח ונפל בשבי. מטוס שני נפגע בכנף ובמנוע. דהרנו יחד עם המטוס הפגוע חזרה הביתה. בלב דואב הקשבנו לו בקשר, לאורך כל הדרך. טסתי לידו, במרחק כמה מאות מטרים, ולא היתה שום דרך בה אוכל לעזור לו מלבד לנחם אותו בקשר. זכרתי את הסיפורים על השבי והכלא הסורי. כשאתה טס מעל שטח סוריה, אתה לא יכול להימנע מכך ולשבת בשקט בקוקפיט. בסופו של דבר, הצלחנו להגיע כולנו הביתה, גם המטוס הפגוע. אחרי המלחמה אמרו לי: 'אתה מקבל את אות המופת'. שאלתי: 'מה פתאום אני? הטיסה היתה שייכת לכולנו, טייסים ונווטים כאחד'. כשנקראתי לקבל את העיטור, עמדו לי דמעות בעיניים. בקהל הגדול והמכובד של אנשי הצבא, אזרחים ומשפחות, חסרו לי כמה פרצופים, שלא זכו לסיים את המלחמה הזאת.
" (עמוד 161)
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהתמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

רמת דוד מותקפת בטילי פרוג

זה היה סיפור של חורף
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 14-03-2012 בשעה 14:45.
ישן 14-03-2012, 20:39

באותו הקשר אמר פעם האלוף ישראל טל בראיון כי:
"...כניסת הטילים האסטרטגיים שינתה לחלוטין את המצב. דרך אגב, גם ביום כיפור הם ירו עלינו טילי 'פרוג'. הם רצו לפגוע ברמת דוד אבל פגעו במגדל העמק. לא בגלל זה תקפנו את המטכ"ל בדמשק, אבל הפכנו את הפצצת מגדל העמק לתירוץ והרסנו את המטכ"ל הסורי.
שאלה: זו היתה פעולה מוצלחת?
תשובה: כן. טענו שהם יורים טילים על יישובים שלנו והפצצנו את המטכ"ל בדמשק. הרגנו שם הרבה סורים והרבה רוסים, והסורים לא העזו יותר לירות אפילו טיל אחד במלחמה. זו נקראת הרתעה אסטרטגית."
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 15-03-2012, 16:01

בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "טענה מאד משונה של טל"

אני לא בטוח. נכון הבסיס הותקף, אולם טל טען גם במקומות אחרים כי השאיפה במבצע היתה שהסורים יצעקו חמס ויישברו מנטלית ומוראלית. התירוץ\ סיבה הרשמי היה ירי הפרוג על רמת דוד. הסורים אמנם נפגעו והבינו מסר, אולם הוא היה בעיקרו שירי על העורף הישראלי אינו מקובל על ישראל במלחמה זו. והדבר הרתיע אותם מלשוב ולבצע זאת. מנגד הסורים לא נשברו וב- 13 לחודש (אם אינני טועה) כבר החלה מתקפת הנגד להיעצר ולדשדש. בספרו של אבי קובר, "הכרעה במלחמות ישראל ערב", הוא מציין בפירוש כי אסד הסכים להפסקת האש לאחר שאולץ לעשות כן ע"י בריה"מ וארה"ב וכן משום מצרים הוכרעה וקיבלה את הפסקת האש, למרות שרצתה ואף היתה יכולה להמשיך ולהילחם.

ישן 15-03-2012, 19:02
  ykantor ykantor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.05
ההתבטאויות של האלוף טל לא היו תמיד מדויקות
בתגובה להודעה מספר 116 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "באותו הקשר אמר פעם האלוף..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי marloweperelab89035
באותו הקשר אמר פעם האלוף ישראל טל בראיון כי:
"...כניסת הטילים האסטרטגיים שינתה לחלוטין את המצב. דרך אגב, גם ביום כיפור הם ירו עלינו טילי 'פרוג'. הם רצו לפגוע ברמת דוד אבל פגעו במגדל העמק. לא בגלל זה תקפנו את המטכ"ל בדמשק, אבל הפכנו את הפצצת מגדל העמק לתירוץ והרסנו את המטכ"ל הסורי.
שאלה: זו היתה פעולה מוצלחת?
תשובה: כן. טענו שהם יורים טילים על יישובים שלנו והפצצנו את המטכ"ל בדמשק. הרגנו שם הרבה סורים והרבה רוסים, והסורים לא העזו יותר לירות אפילו טיל אחד במלחמה. זו נקראת הרתעה אסטרטגית."

בהתבטאויות של האלוף טל קורה שהמוטיב הוא התפארות בכוחנו גם על חשבון העובדות.

יהודה
ישן 16-03-2012, 07:30

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "ההתבטאויות של האלוף טל לא היו תמיד מדויקות"

שמעתי על כך. אורי מילשטיין במאמרו "לבנות את צה"ל מחדש" 23.12.2006 כתב כי: "באוקטובר 1999 קיים הרמטכ"ל, שאול מופז, ב'בית דדו' בבסיס פו"ם ברמת השרון מפגש בין אלופי מלחמת יום הכיפורים לאלופים שהיו אז בשירות פעיל ושבמלחמת יום הכיפורים לחמו בקו הדם. הרמטכ"ל מופז היה ב-1973 מפקד סיירת הצנחנים וביצע פשיטות מוסקות בסוריה. בכיר אלופי 73' היה עוזר שר הביטחון ישראל טל, שעשרים ושש שנים לפני כן היה סגן הרמטכ"ל. טל האריך בדיבורו וטען להפתעת כל הנוכחים שהמצרים והסורים לא הפתיעו את צה"ל באותה מלחמה וכי צה"ל הגיע מוכן מכל הבחינות. ראשון המגיבים מקרב האלופים הצעירים היה דורון אלמוג, שאחיו הצעיר ערן נהרג באותה מלחמה וכן נהרגו אחד עשר מחברי מחזורו בפנימייה הצבאית. הוא ביקר את דברי טל בחריפות. באזני כל הנוכחים הנדהמים טען האלוף אלמוג שבמלחמת יום הכיפורים היתה הפתעה גם ברמה האסטרטגית, גם ברמה האופרטיבית וגם ברמה הטקטית, וכי הוא וחבריו לא הוכנו למלחמה כראוי. אלמוג הוסיף כי אין לאלופי 73' זכות להעניק לעצמם ציונים על תפקודם אז. זכות זאת שמורה ללוחמים, שלמרות מחדלי טל וחבריו הצילו את עם ישראל. האלוף טל לא ציפה לשמוע ביקורת כזאת במסגרת המנומנמת של המטה הכללי. עוד בשרותו הפעיל נחשב טל לאדם מטיל אימה שאסור לפגוע בכבודו. בלא שקיבל את רשות הדיבור מהרמטכ"ל, קפץ טל נסער ותקף את אלמוג אישית במלים קשות שחלקן יאות לשוק (או לכנסת) יותר מאשר לישיבה חגיגית. אחרי שעתיים קיבל טל שטף דם במוח."

ועדיין אני מניח שיש צדק בטענותיו בעניין תקיפת המטכ"ל הסורי. הן כמהלך מרתיע והן כמהלך שובר מוראל והן כפגיה חמורה במרכז כובד של הצבא הסורי- הפיקוד הבכיר שלו.

ישן 16-03-2012, 15:41

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "האם תקיפת המטכ"ל הסורי היתה בעיתוי הנכון?"

האמת שאלה טובה, אני לא בטוח שיש לי תשובה. האמת? נראה לי שהפגיעה במטה הכללי הסורי קריטית יותר כי כמו שאמר פעם מח"א, האלוף בני פלד "מה שטיפש אחד מקלקל במטה מאה גאונים לא יסדרו בשדה" (ציטוט מהזיכרון לא מדויק אבל זו רוח הדברים). כך אם שאם מרכז העצבים סופג מכה גם הגפיים נפגעים. יתכן ואני טועה אני רק סמל ומ"כ במיל''. אבל בסופו של דבר אני חושב שטל פלד ודדו צדקו בהחלטתם לתקוף שם ולא בחזית.

ישן 16-03-2012, 19:33

האם לא עדיף היה לשלוח מטוסים לסיוע במצב הקריטי הזה וכתוצאה לדחות את ההתקפה על המטכ"ל
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "האמת שאלה טובה, אני לא בטוח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי marloweperelab89035
האמת שאלה טובה, אני לא בטוח שיש לי תשובה. האמת? נראה לי שהפגיעה במטה הכללי הסורי קריטית יותר כי כמו שאמר פעם מח"א, האלוף בני פלד "מה שטיפש אחד מקלקל במטה מאה גאונים לא יסדרו בשדה" (ציטוט מהזיכרון לא מדויק אבל זו רוח הדברים). כך אם שאם מרכז העצבים סופג מכה גם הגפיים נפגעים. יתכן ואני טועה אני רק סמל ומ"כ במיל''. אבל בסופו של דבר אני חושב שטל פלד ודדו צדקו בהחלטתם לתקוף שם ולא בחזית.

לפי הפתגם שציטטת, בעצם עשינו לסורים טובה שחיסלנו כל מיני טפשים במטה שלהם, שאחרת היו מקלקלים להם.
לפי ציטוט של אלוף פיקוד צפון חופי (בועדת אגרנט, מובא בהמשך) המצב באיזור תילי קודנא היה קריטי והפצצת הפנטומים (שהתפנו במקרה) עצרה את הסורים. האם לא עדיף היה לשלוח מטוסים לסיוע במצב הקריטי הזה וכתוצאה לדחות את ההתקפה על המטכ"ל הסורי ביום \ יומיים?

יהודה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 17-03-2012, 17:51

כדאי לקרוא את הקטע הזה מספרו של ספקטור "רם וברור"
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "ביטול דמשק"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nachal933
התקיפה בדמשק אמורה הייתה להשיג יעדיים מסויימים בוודאי לא פחות חשובים מהלחימה בדרום רמת הגולן. .... בכל מקרה טוב שהיו שם הקורנסים ואם לא, אולי היו מפנים עיטים, ואולי הסורים...

ביקשו סיוע ולא היו מטוסים זמינים. כדאי לקרוא את הקטע הזה מספרו של ספקטור "רם וברור"
http://www.fisherlibrary.org.il/Product.asp?ProdID=1057

רפי סברון

היה בטלפון. קולו הנעים חזר להיות אטי כרגיל, כאילו מנומנם, ואני חותך

שוב, ממהר להודות לו על היעילות ועל הזריזות היוצאות מן הכלל בתכנון

היעף, ומתכוון לסיים את השיחה ולהיפרד. יש לי הרבה עבודה. אבל לרפי יש

הרבה מה להגיד, הוא לא משחרר אותי, ובטרם יגיע לעיקר עולה על הקו גם

האלוף מוטי הוד. מתברר שמפקדנו הקודם משרת עכשיו במוצב הפיקוד

הצפוני.

אינני מצליח להסתנכרן בין שניהם, הם מדברים כשיכורים. הם מתלהבים,

מברכים אותי, מברכים את ״הכתומים״. מתארים שוב ושוב איך היה קשה

ברמה, איך כוחותינו כמעט קרסו תחת התקפה סורית מכרעת, ואיך הם ביקשו

וביקשו ״אוויר״ ולא קיבלו. לא היה לחיל־האוויר כוח פנוי... ואז, כשכמעט

אבדה התקווה, הופענו אנחנו פתאום, ״משום מקום.״

״באתם לנו מהשמים, שמונה קורנסים,״ מתרגש מוטי. ״אתה יודע מה זה?״

הוא שואל אותי, כאילו אינני יודע מה זה שמונה קורנסים. ״ואיזו תקיפה זאת

היתה, בדיוק איפה שצריך, ירדתם ושברתם את כל ההתקפה הסורית כולה!״

״אתה בכלל מבין מה עשית?״ שואל אותי סבתן. נבוך, אני מודה שלא.

עדיין ה״פיאסקו״ בדמשק תקוע לי בראש.

מתברר שעשינו משהו. תקיפתנו הכבדה, הבלתי צפויה, שברה את הפריצה

הסורית לעבר ערוץ הירדן בציר ההוא. קולות נוספים, עמוקים, נכנסים

לשיחה. אי אלה נכבדים ממפקדי צה״ל רוצים גם הם לשבח ולברך אותנו,

איך ״הצלנו את המצב״. מישהו מזכיר את ״גשר עד הלום״, אותו מקום שבו

ה״מסרשמיטים״ של חיל־האוויר עצרו את הצבא המצרי במלחמת השחרור.

נבוך, אני מבקש לסגור. המלחמה נמשכת ויש לי טייסת לנהל, וכבר יורדת

על ״הכתומים״ משימה נוספת.

עוד שנים לאחר מכן יופיעו אנשים שהיו שם, מחיילים פשוטים ועד

אלופים, ויספרו לי מה היה, יבקשו להודות, לתאר לי עד כמה היה חשוב

שהופענו מעליהם. לכולם אני עונה, ומסמיק ונמנע מלהרחיב, שהגעתי לשם

במקרה.

אכן, לפעמים יש מזל.

מה חשוב יותר, בעיה ממשית קריטית בלחימה או "צריבת תודעה" "מכה אסטרטגית" "שבירת רצון הלחימה" ?

יהודה

נ.ב. קטע מענין של הטיס חנוך פטישי (אם אינני טועה) :
" מוכר הסיפור על טייסת 107 שפנתה לאחור כאשר עננים כיסו את הדרך לתקיפת המטכ"ל הסורי בדמשק. הופנינו לסיוע קרוב בצומת רפיד ברמת-הגולן. מוטי הוד ורפי סברון היו קציני סיוע האוויר ונתנו פרטים מדויקים מנקודת "צא-כוון" למשיכה, ויעף-חטף. בהנחיות נאמר שניתן לתקוף כל טנק מצפון וממזרח לכביש. יצאנו בזוגות, משכתי ולא מצאתי מטרה שעונה להגדרות. עשיתי יעף בלי שחרור חימוש ואפילו שניים וחזרתי עם הפצצות לנחיתה. שנים הלכתי עם הרגשה לא נוחה בעקבות כך. לימים ישבתי עם יוסי פלד שהיה מפקד כוח הטנקים שקיבל את הסיוע. שני דברים חשובים למדתי:
האחד שהיו מקרים באירוע זה שמטוסינו תקפו טנקים שלנו (ולא דובר על-כך)
והשני שאת המצב הסטטי שנמשך שעות שינו המטוסים, בהופעתם.
האם חשוב היה לזרוק פצצות בדוגמה הזו?

ישן 18-03-2012, 09:49
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "כדאי לקרוא את הקטע הזה מספרו של ספקטור "רם וברור""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ykantor
נ.ב. קטע מענין של הטיס חנוך פטישי (אם אינני טועה) :
" מוכר הסיפור על טייסת 107 שפנתה לאחור כאשר עננים כיסו את הדרך לתקיפת המטכ"ל הסורי בדמשק. הופנינו לסיוע קרוב בצומת רפיד ברמת-הגולן. מוטי הוד ורפי סברון היו קציני סיוע האוויר ונתנו פרטים מדויקים מנקודת "צא-כוון" למשיכה, ויעף-חטף. בהנחיות נאמר שניתן לתקוף כל טנק מצפון וממזרח לכביש. יצאנו בזוגות, משכתי ולא מצאתי מטרה שעונה להגדרות. עשיתי יעף בלי שחרור חימוש ואפילו שניים וחזרתי עם הפצצות לנחיתה. שנים הלכתי עם הרגשה לא נוחה בעקבות כך. לימים ישבתי עם יוסי פלד שהיה מפקד כוח הטנקים שקיבל את הסיוע. שני דברים חשובים למדתי:
האחד שהיו מקרים באירוע זה שמטוסינו תקפו טנקים שלנו (ולא דובר על-כך)
והשני שאת המצב הסטטי שנמשך שעות שינו המטוסים, בהופעתם.
האם חשוב היה לזרוק פצצות בדוגמה הזו?

אכן קטע מדבריו של חנוך פטישי ז"ל.
ייתכן שמדובר בזוג יחיד מהשמיניה שלא זיהה את המטרות. מזל שלא תקף ללא זיהוי ודאי. נפגעו שם לא מעט טנקים סורים באותה תקיפה. בתהליך הבירור ניתן גם הסבר של סברון לגבי כיווני הצריחים של הטנקים. ואכן זוהו עשרות טנקים סוריים עם קנים לכיוון דרום מערב עומדים מול טנקים בודדים שלנו עם קנים בכיוון ההפוך.
ישן 18-03-2012, 19:34

מדוע היו הטעויות האלה של זיהוי טנקים מהאויר?
בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=ykantor]נ.ב...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yaari
אכן קטע מדבריו של חנוך פטישי ז"ל.
ייתכן שמדובר בזוג יחיד מהשמיניה שלא זיהה את המטרות. מזל שלא תקף ללא זיהוי ודאי. נפגעו שם לא מעט טנקים סורים באותה תקיפה. בתהליך הבירור ניתן גם הסבר של סברון לגבי כיווני הצריחים של הטנקים. ואכן זוהו עשרות טנקים סוריים עם קנים לכיוון דרום מערב עומדים מול טנקים בודדים שלנו עם קנים בכיוון ההפוך.

מדוע היו הטעויות האלה של זיהוי טנקים מהאויר? האם לא הראו לטיסים מה ההבדלים בין הטנקים שלנו ושלהם?

כתבת: "בתהליך הבירור ניתן גם הסבר של סברון לגבי כיווני הצריחים של הטנקים"
האם הבירור הזה היה לפני התקיפה?

תודה
יהודה
ישן 19-03-2012, 07:12
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "אני לא בטוח"

אני די בטוח שלא. טייסי צי מיומנים במלחמת העולם השניה, יפנים ואמריקאים, נכשלו שוב ושוב בזיהוי ספינות גדולות בהרבה, במהירויות נמוכות בהרבה.*

ישן 17-03-2012, 11:54

בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "האם לא עדיף היה לשלוח מטוסים לסיוע במצב הקריטי הזה וכתוצאה לדחות את ההתקפה על המטכ"ל"

אין ויכוח על חשיבות הסיוע האווירי לכוחות הקרקע במלחמה בשתי החזיתות. אין גם ויכוח על הצורך הקריטי בו בתאריך ובזמן הנקוב. מנגד השאלה האם היה נכון יותר לבחור דווקא באופציה הנ"ל במקום בתקיפת המטכ"ל הסורי היא מורכבת (לי בוודאי אין את ההכשרה והניסיון להכריע בסוגיה), ומתבססת על חוכמה בדיעבד (וקריאת תמונת הקרב והחזית באופן שלא בטוח שהיה נהיר וודאי למפקדי צה"ל באותה עת) שאינה מתאימה לשיפוט החלטות שהתקבלו בתנאי אי ודאות. הרי מה היינו כותבים פה לו כתוצאה מזה הסורים כן היו מסיגים את כוחותיהם או אפילו רק מבקשים הפסקת אש ועוצרים את כוחותיהם במקומם? בראייתי נוכח מה שידעו במטכ"ל של צה"ל הבחירה שנעשתה היא הנכונה.

ישן 19-03-2012, 07:32
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי ע"ש שמתחילה ב "מה עם יתר הזמן."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ע"ש
לא הצלחתי להבין את הברירה בין להתקיף את המטכ"ל הסורי או את אזור ראפיד.נניח שהתקפה על המטכ"ל הסורי העסיקה שמיניה במשך חצי יום.
מה עם יתר הזמן.מדוע לא היו עשרות הפצצות כאלה?

אם אני מבין נכון את שאלתך, כוונתך שלא צריך להיות קשר בין תקיפת המטכ"ל לבין ההשתתפות בקרב היבשה (כפי שנעשתה עם המטוסים שהופנו לכך לאחר שלא יכלו לבצע את המשימה המקורית) שהרי לא חסרים מטוסים או זמן.
ובכן, מסתבר שחסרים. ישנה כמות מוגבלת של מטוסים (והמשימות רבות) ולכן יש מי שקובע מה הם יעשו בכל קטע של זמן לשם ניצול מיטבי. דוגמא: באותו זמן חיל האויר המשיך ותקף את הגשרים על התעלה.
חוכמה בדיעבד, לאור ההישג שהיה ברמת הגולן, אינה יכולה תמיד להילקח בחשבון. תאר לעצמך שלא היתה בעיית עננות שמנעה מחצי מתוקפי המטכ"ל הסורי להגיע ליעדם (וגרמה לבעיות קשות גם לאלה שהגיעו). תוצאת תקיפה כזו היתה שונה מהתוצאה שהושגה ומאוד הגיוני שהיתה משפיעה באופן מהותי יותר.
כיוון ש"השמיכה קצרה" (כמות המטוסים) ויש שינויים בשדה הקרב, היכולים לשנות קביעת משימות ומטרות (במהלך הזמן שבין ההנחיה לטייסת ועד ההגעה לשטח), לא חסרים מקרים של שינויי משימה באויר. רק בדיעבד ניתן לדעת אם אותם שינויים לא מתוכננים הועילו יותר או פחות לעומת התכנון המקורי כיוון שאין לשכוח שלמשימה המקורית אתה יוצא מוכן הרבה יותר טוב לעומת משימה שקיבלת בחופזה.
בכך אני מקווה שגם עניתי על השאלה המקורית של ykantor ("האם לא עדיף היה לשלוח מטוסים לסיוע במצב הקריטי הזה וכתוצאה לדחות את ההתקפה על המטכ"ל הסורי ביום \ יומיים?").
ישן 19-03-2012, 08:55
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי ע"ש שמתחילה ב "אפקט פסיכולוגי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ע"ש
מידיעה אישית התקיפה בראפיד לא פגעה בצורה משמעותית בסורים אלא הסבה אפקט פסיכולוגי של "הנה חיל האויר מופיע במלוא הדרו".
משהו דומה צפונית מזרחית לבוסטר או על ציר הנפט מדרום לנאפח היה מחולל גדולות ונצורות.
אני בטוח שספקטור היה מרים את הפרויקט הזה.

הידיעה האישית שלי כוללת דיווח על מספר טנקים שנפגעו ועלו באש ועוד כמה שנפגעו ולא עלו באש.
אין ספק שהשבירה הינה פסיכולוגית בסופו של דבר. דבר הגורם לאלו שלא נפגעו לא להמשיך להילחם (או לא להילחם בנחישות הנדרשת).
קרא שוב את הדברים שספקטור כותב
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...758#post4200661
ותראה שגם מי שסיפק לו את המטרות וגם "נכבדים ממפקדי צה״ל" מאשרים שמדובר בסגנון שאתה מכנה "מחולל גדולות ונצורות". תוקפים את המטרות שמקבלים ממי שנלחם על הקרקע ויודע מה חשוב לו יותר באותו רגע. אולי זה היה גם נכון לגבי המטרות שכתבת לגביהן אבל היה מי שהחליט על המטרות שנתקפו בפועל.
ישן 19-03-2012, 21:38

האם תוכל להרחיב?
בתגובה להודעה מספר 137 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=ע"ש]לא הצלחתי להבין את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yaari
כיוון ש"השמיכה קצרה" (כמות המטוסים) ויש שינויים בשדה הקרב, היכולים לשנות קביעת משימות ומטרות (במהלך הזמן שבין ההנחיה לטייסת ועד ההגעה לשטח), לא חסרים מקרים של שינויי משימה באויר. רק בדיעבד ניתן לדעת אם אותם שינויים לא מתוכננים הועילו יותר או פחות לעומת התכנון המקורי כיוון שאין לשכוח שלמשימה המקורית אתה יוצא מוכן הרבה יותר טוב לעומת משימה שקיבלת בחופזה.
בכך אני מקווה שגם עניתי על השאלה המקורית של ykantor ("האם לא עדיף היה לשלוח מטוסים לסיוע במצב הקריטי הזה וכתוצאה לדחות את ההתקפה על המטכ"ל הסורי ביום \ יומיים?").

האם תוכל להרחיב? לא ברורה לי התשובה שלך.

יהודה
ישן 20-03-2012, 12:01
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "האם תוכל להרחיב?"

ציטוט:
האם תוכל להרחיב? לא ברורה לי התשובה שלך. יהודה

אינני יודע מה לא ברור בתשובה אבל אנסה.
ברגע נתון ישנם צרכים רבים שמתבקשת בהם פעילות של חיל האויר. אין מספיק מטוסים לכל הצרכים הללו ויש מי שמקבל החלטה כיצד להקצות את המטוסים כך שהתוצאה תהיה מיטבית.
לאחר שנלקחה ההחלטה והמטוסים הוכנו, הטייסים תודרכו ויצאו למשימה, תיתכן אפשרות לשינוי משימה (באויר או אף לפני כן). אפשרות זו הינה בדרך כלל כאשר המצב משתנה באופן כזה שמצדיק את השינוי למרות שיש סיכוי שיעילות המטוסים, במקרה של שינוי, תהיה פחותה (טייסים לא תודרכו, לא מכירים היטב את המודיעין והמטרה, אולי חימוש לא מספיק מתאים וכד'). ידועים מקרים רבים כאלה על שינויי מטרה, שבדיעבד תרמו פחות למאמץ המלחמתי לעומת השארת המשימה המקורית.
במקרה "שלנו", כנראה שבאותו רגע נתון, של לחץ בלוחמה הקרקעית ברמת הגולן, היה מי ששקל לא לשנות משימות אחרות, גם אם ייתכן שבדיעבד היה עדיף לשקול אחרת. יהיה קשה לקבוע זאת באופן החלטי כיוון שאיננו יודעים (הכוונה שאני ואתה איננו יודעים) מה היתה התוצאה של תקיפת המטכ"ל אם לא היתה בעיית הגעה של המטוסים (אל תשכח, בעיה זו לא היתה צפויה כאשר שלחו את המטוסים לשם). ייתכן והתקיפה היתה משפיעה יותר על מהלך המלחמה לעומת ההצלחה המקומית בשבירת הכח הסורי ברמת הגולן.
ישן 20-03-2012, 19:43

בני פלד: נפילת כמה טילים תועים [פרוג] היא שגרמה לאישור ולא תוכנית אסטרטגית ממשית
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=ykantor]האם תוכל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yaari
במקרה "שלנו", כנראה שבאותו רגע נתון, של לחץ בלוחמה הקרקעית ברמת הגולן, היה מי ששקל לא לשנות משימות אחרות,... ייתכן והתקיפה היתה משפיעה יותר על מהלך המלחמה לעומת ההצלחה המקומית בשבירת הכח הסורי ברמת הגולן.

קטע מתוך ספרו של גורדון ( 30 שעות באוקטובר) מראה להבנתי שלא שקלו כך, אלא דדו דרש מלכתחילה תקיפות "אסטרטגיות" והדרג המדיני סרב. רק לאחר שהסורים ירו פרוגים, אושרה התקיפה. כלומר לא שקלו מה עדיף - סיוע לכוחות שבמצוקה ברמת הגולן, או הפצצה "אסטרטגית" בדמשק.

די מפליא מדוע בכלל חשבו שהפצצות "אסטרטגיות" שוברות את רצון הלחימה של האויב. אם כבר, התקדימים ההסטורים מראים ההפך.
הנאצים הפציצו את ורשה בפלישתם לפולין, אבל ההפצצות האלה לא גרמו לשבירת הפולנים, אלא הגרמנים פשוט כיתרו את הכוח הפולני , ולפולנים לא היתה ברירה אלא להיכנע.
הנאצים הפציצו את לונדון, ואח"כ בעלות הברית הפציצו את ברלין, ללא השפעה על הרצון ללחימה של הצד המופצץ

שאלה:.
האם ידוע על אישהי הפצצה ששברה בפועל את המוטיבציה של המופצצים?

יהודה

ציטוט של גורדון ( 30 שעות באוקטובר, עמ' 232):
לפתע, באשר נפתחת האש, נהפכת על פיה הערכת הדרג המדיני. מיד
לאחר תחילת מתקפת הפתע המצרית־סורית מגיע דדו לתא הרמשל״ט,
ודורש לצאת למתקפה אסטרטגית בסוריה, במסגרת מתקפה עוקבת, אבל
הדרישה נדחית בלחץ האירועים. בשעה 14:30 מאשר דיין, שמגיע גם הוא
לתא רמשל״ט, כאשר דדו לוחץ פעם נוספת, תקיפת מטרות אסטרטגיות
צבאיות ואזרחיות בסוריה, 22 אך כעת מאוחר מדי. מטוסי הפנטום כבר פורקו
מפצצותיהם והוזנקו לפטרולים חסרי תוחלת בשמי סיני וברמת הגולן. 23
כבר בלילה הראשון מבינה ראש הממשלה גולרה מאיר את ערכה של
מתקפה אסטרטגית, אך כמנהגה היא דורשת הסכמה אמריקנית. במברק
לקיסינג׳ר נמסר מפיה: ״בעיניה חיוני כי ננחית מכות מהאוויר על אובייקטים
צבאיים ואסטרטגיים של האויב. אין לה ספק כי הכרחי בדרך זו ללמד לקח
את המצרים שלא יחזרו על תרגילי התקפה כאלה״. 24

דיין ממליץ בבוקר 9 באוקטובר להשתמש ביכולת של מתקפה אווירית

אסטרטגית: ״במקום שרות תעופה, לקחת את ארבע ערי סוריה ולהרוס אותן.
דמשק, חומס, חאלב ולטקיה. אני מוכרח משהו אפקטיבי, דרמטי. שסוריה
תצעק גוואלד, יגידו ׳סטופ, הפסיקו את האש!׳ לרדת על החשמל ותחנות
כוח. [ומוסיף בדיון עם ראש הממשלה] על מנת להוציא את סוריה מהמלחמה
יש להרוס את כוחה הצבאי. ניתן לעשות זאת באמצעות תקיפת מטרות
צבאיות וכלכליות בדמשק. מוכרחים ללכת על המטה הכללי, מפקדת
חיל האוויר והחשמל בדמשק במטרה לגמור את החזית הזאת״. 25 מערכת
הנימוקים של ראש הממשלה ושל שר הביטחון מתאימה במיוחד למתקפה
אווירית מקדימה. מה טוב יותר מאשר להוציא את סוריה ממעגל המלחמה
ולנטרל את החזית הצפונית? מה מתאים יותר לשם כך ממתקפה אווירית
מקדימה על מטרות אסטרטגיות?
לאחר המלחמה קובל בני פלד: ״לדרג המריני לפני המלחמה לא היתה
כוונה ברורה להשתמש בכוח האווירי שלו להשגת יעדים אסטרטגיים, אף
על פי שהיתה בידיו רשימת מטרות בסוריה ובמצרים, שתקיפתן המתוכננת
היתה עשויה לשרת ישירות את מטרות המלחמה שלנו. נפילת כמה טילים
תועים [פרוג] היא שגרמה לאישור ולא תוכנית אסטרטגית ממשית.
ישן 21-03-2012, 19:08

הפצצת הירושימה אכן השפיעה, אבל יחד עם עוד גורמים
בתגובה להודעה מספר 145 שנכתבה על ידי cesium שמתחילה ב "יש מחקרים הטוענים שפלישת..."

הגורמים לכניעה היפנית:
On August 6, 1945, the United States dropped an atomic bomb on the city of Hiroshima. Late in the evening of August 8, 1945, in accordance with Yalta agreements but in violation of the Soviet–Japanese Neutrality Pact, the Soviet Union declared war on Japan, and soon after midnight on August 9, 1945, it invaded the Japanese puppet state of Manchukuo. Later that day the United States dropped an atomic bomb on Nagasaki. The combined shock of these events caused Emperor Hirohito to intervene and order the Big Six to accept the terms for ending the war that the Allies

http://en.wikipedia.org/wiki/Surrender_of_Japan
וההפצצות האלה באו לאחר שליפנים היה ברור שהולכים לכניעה, ובהתאם גיששו דרך הרוסים על הסדרי כניעה.

לכן נראה לי שלא ניתן להשוותם למצב הסורים ביום כיפור, שצבאם המשיך להילחם, עם סיוע עירקי גדול, עם אספקה שוטפת מהרוסים. מראש לא נראה סביר שהפצצות שלנו ישברו את רצון הלחימה שלהם.

יהודה
ישן 21-03-2012, 08:26
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "בני פלד: נפילת כמה טילים תועים [פרוג] היא שגרמה לאישור ולא תוכנית אסטרטגית ממשית"

ציטוט:
קטע מתוך ספרו של גורדון ( 30 שעות באוקטובר) מראה להבנתי שלא שקלו כך, אלא דדו דרש מלכתחילה תקיפות "אסטרטגיות" והדרג המדיני סרב.

הקטע שהבאת בהחלט מתאים לדברים שכתבתי ("ויש מי שמקבל החלטה כיצד להקצות את המטוסים כך שהתוצאה תהיה מיטבית."). לא ציינתי את הדרגים שבהם מתבצעת ההחלטה. זה מתחיל בד"כ מהגורמים המבצעיים במטה העוסקים בכך אבל כמובן הדברים יכולים להשתנות בכל דרג שמעליהם (הצבאיים ובסוף המדיניים), בהתאם לשיקולים של כל דרג (כתבתי את המילה "בד"כ" כיוון שישנם פעמים שהדרג הגבוה יותר מוריד הנחיה כלפי מטה, ללא קשר להמלצות של הדרגים שמתחת).
ישן 21-03-2012, 19:31
  cesium cesium אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.11
בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "בני פלד: נפילת כמה טילים תועים [פרוג] היא שגרמה לאישור ולא תוכנית אסטרטגית ממשית"

באשר להפצצות אסטרטגיות ע"י ישראל ראה מאמר של יובל כנען המבוסס על עבודת מחקר בנושא. במיוחד הקטע הזה:

"ההפצצות נולדו בימיה הראשונים של מלחמת יום הכיפורים בעת שנראה היה כי חזית הצפון עומדת בפני קריסה מוחלטת. כתוצאה מכך הוחלט על הפצצת מטרות כלכליות ומפקדות ברחביי סוריה כשבראש סדר העדיפויות היו מאגרי הנפט, בתי הזיקוק וקריית השלטון בדמשק. אולם, חרף ההפצצות הכבדות שגבו מן הסורים מחיר יקר באדם, בתשתית ובכסף, הוסיפה סוריה ללחום בישראל עד תום המלחמה ואף המשיכה במלחמת התשה עוד מספר חודשים.

המחקר מצא כי אף שלסורים נגרם מחסור חריף בנפט, הרי לרוב הוא לא בא לידי ביטוי בשדה הקרב (כתוצאה מהכנת מלאים בכמות מספקת). כמו כן, הפצצת תשתיות התחבורה התגלתה כבלתי יעילה וההפצצות היחידות שיצרו הישג מסוים היו הפגיעה בקריית השלטון בדמשק והריסת בתי הזיקוק. חוסר הצלחה זה של ההפצצות האסטרטגיות במלחמת יום הכיפורים, נוגד את עמדותיהם של חוקרים קודמים,הגורסים כי הצלחתן הרבה ביותר של הפצצות אסטרטגיות תיתכן במלחמה כוללת (כדוגמת מלחמת יום הכיפורים)."

(הערה: לא קראתי את העבודה, אבל נראה מהמאמר שהמחבר מתרכז בהשפעות מורליות. יש מקום גם לבחון השפעות כלכליות לטווח ארוך - כמובן שהפיגור הכלכלי של סוריה משפיע לרעה על יכולתם לפעול נגדנו, ולא ברורה מידת ההשפעה של הפצצות אסטרטגיות על כלכלת האויב בטווח הארוך. מכל מקום, לשיקול שכזה לא היה מקום באותו זמן).
ישן 22-03-2012, 20:05

בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "כצפוי, כשבודקים תוצאות ההפצצות ה"אסטרטגיות", מתברר שהמטרה לא הושגה"

ניכר כי גיבשת את דעתך בעניין ולא תזוז ממנה ללא קשר לטיעון שיובא כנגד. זאת זכותך, מה גם שזו שאלה של נקודת מבט כי ישנם טיעונים לכאן ולכאן.לדידי (גם אני לא זזתי מדעתי ), ההפצצות הסטרטגיות היו צעד נכון הן בדיעבד והן כשבוחנים את המידע שעמד ברשות מקבלי ההחלטות באותה עת (רצון לבסס קווים אדומים מול סוריה, תמונת מצב לא שלמה וגרימת נזק מורלי ומערכתי ל"מרכז העצבים" הסורי).

ישן 22-03-2012, 21:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "כצפוי, כשבודקים תוצאות ההפצצות ה"אסטרטגיות", מתברר שהמטרה לא הושגה"

לצבא היבשה היה קושי ניכר להגדיר מטרות לח"א, שלא מעכשיו לעכשיו.

ישן 19-09-2018, 01:10

דיון אצל ראש הממשלה שבו אושרה תקיפת המטכ"ל הסורי בדמשק
בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי ykantor שמתחילה ב "במקרה הזה, מוטי הוד ביקש מטוסים ואמרו לו שאין"

לקראת יום כיפור, גנזך המדינה פירסם גם דיון אצל ראש הממשלה שבו אושרה תקיפת המטכ"ל הסורי בדמשק.
מתברר שהסיבה לתקיפה היא פסיכולוגיה בשקל של שר הבטחון דיין והרמטכ"ל דדו שכביכול התקיפה תביא את הסורים להפסיק את המלחמה.
ראש הממשלה גולדה הגיבה כראוי: "מדוע זה מוכרח לשבור אותם? האם הפצצה פה תשבור אותנו?"
אבל אח"כ גם היא הסכימה לתקיפה.

במלחמה זו הפסיכולגיה בשקל עשתה "פלאות". הגנרל של המודיעין החליט שהמצרים לא יעיזו לתקוף והסורים לא ילחמו ללא מצריים. אלוף טל קיבל פרס בטחון ישראל על גשר הגלילים שלפי הפסיכולוגיה שלו יצליח, ונמנע מלבדוק באמת מה שווה הגשר. אלופי הפיקודים דרום וצפון התכוננו למלחמה אחרת עם המצרים והסורים כי לא טרחו לשאול ולא ידעו שיש להם אצל הקמ"ן את תכניות המלחמה של המצרים והסורים. הגנרל של פיקוד דרום לא פרש את הטנקים במקום למרות שהרמטכ"ל אמר לו שהמלחמה מתחילה, כי חשש שהמצרים יפרשו זאת כתוקפנות שלנו ויתקיפו בתגובה.

כצפוי התקיפה לא הביאה את הסורים להפסיק את המלחמה, כפי שבמלחמת העולם השניה, הגרמנים לא הביאו את בריטניה לכניעה בהפצצותיהם, בעלות הברית לא הביאו את גרמניה ויפן לכניעה בהפצצותיהם.
מצד שני התקיפה הזו עלתה בטייס שנהרג ובעוד מטוס בוער שהצליח לנחות בשלום בנס.
אם כבר היה עדיף שהמטוסים יתקפו במקום שבו הטנקים שלנו זקוקים לעזרה, כפי שטיסת 107 של ספקטור תקפה (צוטט קודם).

מצורף דף מס' 2 מהדיון, של 9.10.1973 בשעה 07:30 אצל ראש הממשלה.

ישן 19-03-2012, 08:13

בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי עדו רז שמתחילה ב "לא הגזמתם קצת עם הניתוח..."

בלי קשר לשום עניין, ומאחר וכוונתי היתה שונה לגמרי, אני רוצה להבהיר שבעיני טליק הוא מגדולי מפקדי צה"ל שהיו ויהיו. לוחם ומפקד אדיר עטור הישגים והצלחות, במקומות שנכשל רבים אחרים לא היו מצליחים. אין בכל מה שכתבתי בכדי לגרוע מתהילתו כי רבה. אשרינו שזכינו במפקד כזה.

עם זאת גם האלוף ישראל טל לא חף משגיאות. אז מה צריך לעצום לגביהן עיניים? לא עדיף ללמוד מהן בלי קשר לזהות בעליהן?

ישן 19-03-2012, 08:48

בתגובה להודעה מספר 161 שנכתבה על ידי ע"ש שמתחילה ב "גורודיש"

לא דומה בכלל. אני חושב שגורודיש הקדיש את עצמו לשירות בצה"ל ולהגנת מדינת ישראל, כאלוף הוא עשה את זה איך נאמר בעדינות לא טובה (אף כי היתה זו טעות להפקיד בידיו את פד"ם הרגיש כ"כ לאחר שעשה תפקיד אלוף קצר מועד כראש מה"ד). נכון, גורודיש נתן מעצמו ושירת בגבורה כמח"ט שבע, בפלמ"ח ובכלל, אבל היו לא מחדלים רבים ובשורה התחתונה כשרוצים לדעת איך לא לפקד על חזית לומדים אותו. לשגיאותיו הוא אחראי יותר מכל אחד ממתנגדיו ומקטרגיו. אגב מעמדו של טליק בקרב הציבור וההיסטוריה לא נגרע מכך שיש עליו מדי פעם ביקורת. אי אפשר לקחת ממנו את הצלחותיו. במקרה של גורודיש הכישלון שלו בפיקוד טקטי ביום כיפור הפך לאסון אסטרטגי. חבל....

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:09

הדף נוצר ב 0.32 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר