לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-10-2010, 14:10
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
מבקש פרטים על הקרב במתחם המוזיאון בביירות

באשכול הזה על יחידת שלדג
מופיע סיפור על הקרב על מתחם המוזיאון בביירות
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...4%5C#post664213

האלוף טל רוסו שהיה אז מ"פ בפועל בשלדג סיפר בכתבה ש:
"הצמדנו חומר נפץ לקיר המבנה. חשבנו שזה יעשה חור בקיר, אבל בפועל פוצצנו את הספרייה הלאומית של ביירות וגשם של דפים ירד עלינו. תחת אש של אר.פי.ג'י פרצנו למוזיאון."
בכתבה אחרת (http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/944/004.html) סופר עליו
ש: "מלחמה תפקד כמפקד פלוגה, על אף שהיה רק סמל ראשון. הכוח שלו פעל בציר החוף. מספרים שבחלקים גדולים טיהר מקומות לגמרי לבד. "מלחמה מעניינת", אומר רוסו על המלחמה ההיא, בלי להסגיר פרטים."
למישהו יש פרטים על הקרב הזה?
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-10-2010, 22:05

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "מבקש פרטים על הקרב במתחם המוזיאון בביירות"

בספר "סוגר מעגל" מאת כפיר אדם ישנה התייחסות לכך שסיירת מטכ"ל קיבלה משימה בביירות, להשתלט על מפקדת מחבלים, במקביל לכך ששלדג קיבלה את משימת המוזיאון. הוא גם מותח מעין ביקורת על שלדג ורומז שלא נתנו לה משימות רבות במהלך המלחמה. ביקורת שעומדת בסתירה לכתבה
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...4%5C#post664213
וגם עם לוקחים בחשבון את העובדה שרשמית סיירת מטכ"ל עצמה פעלה במלחמה כיחידת חי"ר לתפקידי סיור משום שלא היו לה תפקידים ספציפיים במלחמה. כל כמובן בהתחשב במה שפורסם. מה שסווג כסודי מן הסתם נעלם ממני.

לצערי לא מצאתי עוד פרטים ואני יודע (מנסיון קודם) שלו היו פרטים לחברי הפורום הם היו מספקים לי אותם.

הקרב על מתחם המוזיאון הלאומי בביירות
"ביוני 82', כשפרצה מלחמת לבנון, נקראה שלדג לחזית, והפעם- שלא כמו במלחמת יום הכיפורים- היו כבר תוכניות מגירה מוכנות. בתקופה הזאת פיקד על היחידה תא"ל במיל' גיורא ענבר, אז סגן- אלוף. היחידה היתה בכושר שיא לביצוע המשימות שלשמן הוקמה. שלדג פעלה בשני כוחות עיקריים. כוח אחד הגיע לאזור בקעת הלבנון, שהיה אז בשליטת הצבא הסורי, וסייע לחיל- האוויר בהשמדת סוללות טילי קרקע- אוויר ותותחי נ"מ. הכוח השני כבש את מתחם המוזיאון בביירות, במה שנחשב לקרב מופת בתולדות המלחמה. מאוחר יותר השתתף אותו הכוח בקרבות אחרים בביירות, בהם נפלו בזו אחר זו מפקדות פת"ח מבוצרות היטב. לפני כיבוש מוזיאון, קצין המודיעין של היחידה איתר תרשים מפורט של המבנה בתיקי הארכיון הלאומי של ביירות. התרשים כלל תיאור מדוייק של כל החדרים במוזיאון. הלוחמים פשטו בו זמנית דרך כל הפתחים, והסתערו באש וברימונים על המחבלים המבוצרים. בראיון לאריאלה רינגל- הופמן שפורסם ב"ידיעות אחרונות" שיחזר אל"מ טל רוסו, שהיה אז מפקד פלגה בשלדג, את הפריצה למתחם המוזיאון: "הצמדנו חומר נפץ לקיר המבנה. חשבנו שזה יעשה חור בקיר, אבל בפועל פוצצנו את הספרייה הלאומית של ביירות וגשם של דפים ירד עלינו. תחת אש של אר.פי.ג'י פרצנו למוזיאון." את הקרב מול אנשי הפת"ח, ניהלו לוחמי שלדג כשהם מתרוצצים בין חפצי אומנות ואוסף של מטבעות עתיקים המוטלים על הרצפה." (מתוך הכתבה "הקלף הסודי של חיל האוויר" מאת עמיר רפפורט וגיא לשם שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" ב- 1999\04\24)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 30-10-2010, 11:42

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "מבקש פרטים על הקרב במתחם המוזיאון בביירות"

גם הכתבה הזו לא מדברת על מתחם המוזיאון אבל אולי אף היא קשורה

http://www.inz.org.il/article.php?id=174

ישן 26-08-2011, 17:45

בכתבה שהופיעה ב"ישראל היום" על האלוף טל רוסו ישנה התייחסות לקרב במתחם המוזיאון בביירות:

"רוסו, בן חמישים ושתיים, גדל בקיבוץ חולתה, והתגייס לשלדג בשנת 1978, כשנתיים בלבד לאחר שהוקמה על ידי מוקי בצר. טל הצטיין מהיום הראשון ביחידה', אמר בצר ל'ישראל השבוע'. 'הוא היה חייל מצטיין עם שילוב של כוח פיזי ואינטליגנציה גבוהה. הוא תמיד היה קר רוח וחבר נאמן'. חבריו ליחידה מספרים על לוחם עם כוח פיזי בלתי רגיל, יכולת ניווט מדהימה ומנהיגות נעימה. 'הוא היה החייל האולטימטיבי', אמר עליו השבוע מנכ"ל תנובה, אריק שור, ששירת לצידו בשלדג. 'יש לו יכולת לנתח שטח בצורה של שלוש מאות שישים מעלות, והוא יודע לנתח אירועים בשכל. הוא נתפס כרמבו, ויש לנו תמונה שלו מרים ג'יפ. הוא היה נווט אלוהי, קר- רוח בצורה בלתי רגילה, לא מתבלבל, שומר על האנשים וחותר לביצוע המשימה'. 'באחד האימונים הראשונים שעשינו הגיע רכב סתמי שעבר על הכביש ופגע בטל', נזכר השבוע עומר בר- לב, שפיקד עליו בסיירת מטכ"ל. 'כל אדם רגיל היה מתפרק מהפגיעה, אבל אצל טל זה נגמר בכמה שריטות והוא המשיך באימון. הוא קם, ניער את האבק מעל הבגדים, והמשיך הלאה. הבעיה היתה דווקא להרגיע את הנהג הפוגע, שהרכב שלו ניזוק הרבה יותר מטל'. למרות שלושים ושלוש שנות שירותו בצה"ל, הנקודה הכי משמעותית בקריירה הצבאית של רוסו נרשמה דווקא במקום שבו לא היה- בה"ד 1. הוא מונה למפקד צוות בשלדג כבר כשהיה חייל סדיר בדרגת סמ"ר, למרות שהמשבצת שמורה לקצין. לקורס הקצינים סירב לצאת והשתחרר, אך במבצע שלום הגליל חזר לשירות, ולאות הערכה על תפקודו במלחמה קיבל דרגת סרן. מכאן דרכו לצמרת היתה סלולה. הוא פיקד על פלוגה בשלדג, היה סגן מפקד סיירת מטכ"ל, פיקד על גדוד רותם בגבעתי ועל מגלן. 'כל משימה שדרשה יצירתיות והיתה כרוכה באתגרים, הפלתי על טל', סיפר השבוע תא"ל (מיל') גיורא ענבר, שפיקד על רוסו בשלדג ובגבעתי. 'בחרתי אותו לפקד על חיילים מאומנים מבני מחזורו מבלי שעשה קורס קצינים. בשלום הגליל הטלתי עליו לפקד על פלוגה, ונתתי לו להוביל פריצה למוזיאון במערב ביירות, שם היה קומנדו של האויב. הוא הוביל את הפריצה והטיהור, וניהל את הדברים בקור רוח למרות שהיה עליו לחץ לא מועט מלמעלה. הוא סיים את הקרב בלי נפגעים. לאחר המלחמה הפכנו את דרגות הייצוג שלו לדרגות קבע'. לפי תא"ל (מיל') ענבר, 'טל הוא איש ישר, אמיץ שלא מדבר הרבה. הוא לא חזק בדיבורים, אלא במעשים. הוא פועל ועושה, ואומר את מה שהוא חושב. פיו וליבו שווים, והלוואי שכל הקצינים בצבא היו כאלה'."

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 26-08-2011 בשעה 17:51.
ישן 20-01-2012, 00:58

בכתבה הבאה, שהפרסמה ב"גלובס" ב- 27.07.2006 מתאר תא"ל גיורא ענבר את הקרב שמסתבר שהתנהל כנגד הקומנדו הסורי (שאני לפחות לא ידעתי שהיתה לו נוכחות בביירות עצמה):

זה כאילו קרה רק אתמול\ מאת איתי רום
http://www.globes.co.il/news/home.a...116970&nagish=1
2. גיורא ענבר, יו"ר ניו-פארם:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

"מה שעושה תמיד מבוסס על העבר שלך"
"אני אלך איתך ישר ללבנון. יש לי בעיה, כי כל העשרים וחמש שנה האחרונות שלי בצה"ל מורכבות מזיכרונות, מלבנון בעיקר. אני רוצה דווקא להעלות ממדפי הזיכרון אירוע חיובי יחסית: בראשית 1980, אני מפקד סיירת גולני, אנחנו מבצעים פשיטה על מאהל מחבלים בוואדי חצביה. מטרת הפעולה הייתה לחסל חוליית מחבלים שהשתתפה בפיגוע בקיבוץ משגב-עם. המאהל נמצא כעשרים קילומטר בעומק השטח הלבנוני. אנחנו מבצעים את הפעולה, ובמהלכה מצליחים להרוג שניים עשר מחבלים, לחסל את המאהל על כל המחבלים שיושבים בו, ולחזור לשטחינו עם אור ראשון ללא נפגעים. במחלקת ההיסטוריה של הצבא המבצע הזה נקרא 'מבצע ורדה'. אחריי מונה למפקד סיירת גולני, גוני הרניק ז"ל, שנהרג בבופור. אני במלחמת לבנון הייתי מפקד שלדג. הובלתי את היחידה להשתלטות רגלית על המוזיאון, 'ההיפודרום' קראו לזה, בביירות. זה היה היעד שכולם ידעו עליו, שישב בו קומנדו סורי כל הזמן. כשניתנה פקודה לכבוש את מערב ביירות, על היחידה שלי הוטלה המשימה, ככוח חי"ר במסגרת אוגדת שריון 162, לכבוש את המוזיאון- וכך עשינו. גם שם לא היו נפגעים. חלק מהיכולת לסיים פעולות כאלה ללא נפגעים קשור בתכנון ובהכנות. היחידות האלה, ככל שהן מיוחדות ועם רמה גבוהה של כוח-אדם, מגיעות לאיכות מאוד גבוהה בתכנון, במשמעת המבצעית, באמצעים שמתאימים לאותה פעולה. אני לא רוצה לרמוז חלילה שהיום אין יחידות כל- כך טובות, ושהן לא מוכנות כל- כך, נהפוך הוא, אני חושב שכל הזמן הדור משתבח, אבל כדי שהפעולות יצליחו צריך להשקיע המון בהכנות, זו המון מקצוענות- וצריך גם מזל. מזל הוא טוב תמיד. הוא טוב בעסקים, הוא טוב במלחמות, ולשמחתי אני זוכר גם שתי דוגמאות שבהן גם המזל שיחק לנו. היום אני עוסק במלחמות אחרות, למשל בעולם העסקים, אבל תמיד מה שאתה עושה מבוסס על העבר שלך."

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:03

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר