לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-01-2011, 07:59
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
F-35 Lightning II: חדשות ועידכונים (אשכול מס 2)

אשכול מס 2 שמרכז את עדכוני תוכנית הפיתוח של ה F-35, קישור לאשכול מס 1 כאן
ההודעה האחרונה באשכול חתמה גם את שנת 2010 עם טיסת הבכורה של המטוס AF-04 והיא מובאת כאן בשנית

ביום חמישי (30.12.10) המטוס הרביעי מדגם A והאבטיפוס העשירי של התוכנית המריא לטיסת בכורה עוד לפני ש 2010 הסתיימה כפי שב LM הבטיחו.
המטוס שמסומן כ AF-04 ממותקן במערכות אוויוניקה עם תוכנה גירסה 1.0, זהו המטוס השני עם החליפה הכי עדכנית בדומה למטוס BF-04 שעבר שידרוג לגירסה זו לפני כחודשיים.
כתבה

AF-04 באוויר (קרדיט לצילום: לוקהיד מרטין, רזולוציה גבוהה כאן)
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

שימו לב שהמטוס הזה הוצג לציבור ועלה לאוויר בפעם הראשונה כשהוא עם כל המערכות שלו וכבר צבוע, דבר המראה עליית שלב בתוכנית הפיתוח לעומת כל המטוסים הקודמים שביצעו את טיסת הבכורה עם צבע בסיס (ירוק) בלבד ומעבר סידרת בדיקות עד להחלטה לצבוע אותם ולמסור אותם.
ברוב המטוסים גם הותקנו מערכות אוויוניקה בסיסיות עם מחשב משימה גירסה 0.1 בלבד.
המטוס AF-04 אמור להשלים עוד מספר טיסות ניסוי ולהמסר לחיהא"א לבסיס אדוארדס על מנת להצטרף לתוכנית הניסויים שם יחד עם AF-01,AF-02,AF-03.
LM מסכמת את 2010 עם 410 טיסות לעומת 394 מתוכננות וזאת בזכות דגמי A שמקדימים את התוכנית לעומת דגמי B משפגרים אחריה.

המטוסים הבאים שאמורים לבצע בקרוב טיסות בכורה הם:
דגם A: שני המטוסים הראשונים משלב LRIP1 ה AF-06,AF-07 שיימסרו לחיהא"א למרכז ההדרכה החדש בבסיס Eglin על מנת שצוותי אוויר וקרקע יתחילו להתאמן עליהם במהלך 2011.
דגם B: המטוס BF-05 (יימסר לצי לבסיס PAX)
דגם C: המטוסים CF-02,CF-03 (יימסרו לצי לבסיס PAX)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-01-2011, 02:13
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
קיצוצי ענק בתקציב הפנטגון: ייצור F-35 לחהא"א יוקפא
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "F-35 Lightning II: חדשות ועידכונים (אשכול מס 2)"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4010246,00.html

"קיצוצי ענק בתקציב הפנטגון: ייצור F-35 יוקפא
הפסקת ייצור המטוס המתקדם תחסוך למשרד ההגנה האמריקני 4 מיליארד דולר, אולם לא תיפגע בהעברת הטייסת הראשונה לישראל החל מ-2015. הקיצוץ בתקציב הפנטגון נאמד בכ-78 מיליארד דולרים ובמסגרתו יוקטן הכוח הלוחם ב-6%".

באנגלית מהניו יורק טיימס:
http://www.nytimes.com/2011/01/07/u...ry.html?_r=1&hp

------

לדעתי כל הקפאה בייצור לארה"ב רק תקצר את לוחות הזמנים לישראל.

נערך לאחרונה ע"י NehemiaG בתאריך 07-01-2011 בשעה 02:16.
ישן 07-01-2011, 02:27
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "קיצוצי ענק בתקציב הפנטגון: ייצור F-35 לחהא"א יוקפא"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4010246,00.html

"קיצוצי ענק בתקציב הפנטגון: ייצור F-35 יוקפא
הפסקת ייצור המטוס המתקדם תחסוך למשרד ההגנה האמריקני 4 מיליארד דולר, אולם לא תיפגע בהעברת הטייסת הראשונה לישראל החל מ-2015. הקיצוץ בתקציב הפנטגון נאמד בכ-78 מיליארד דולרים ובמסגרתו יוקטן הכוח הלוחם ב-6%".

באנגלית מהניו יורק טיימס:
http://www.nytimes.com/2011/01/07/u...ry.html?_r=1&hp

------

לדעתי כל הקפאה בייצור לארה"ב רק תקצר את לוחות הזמנים לישראל.

לפי מה שכתוב ב CNN וב BBC אין כלל כוונה להקפיא את ייצור המטוס, הכוונה לרכוש כמויות יותר קטנות ולבחון/ להקפיא את דגם המארינס בלבד...
אז או שYNET פשוט ממציאים או שאני לא מבין..

ישן 07-01-2011, 05:55
  mars_man mars_man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.10
ynet ממציאים
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
לפי מה שכתוב ב CNN וב BBC אין כלל כוונה להקפיא את ייצור המטוס, הכוונה לרכוש כמויות יותר קטנות ולבחון/ להקפיא את דגם המארינס בלבד...
אז או שYNET פשוט ממציאים או שאני לא מבין..

YNET ממציאים.
לפי הניו-יורק טיימס, הפנטגון יגדיל את תקציב הפיתוח של המטוס ב-4.6 מיליארד דולר, אבל ישהה את פיתוח הדגם של המארינס, וגם ינסה להוזיל אותו ע"י שינויי תכן. בנוסף קניית 124 מטוסים תידחה.
להזכירכם - מדובר בפרוייקט פיתוח של 300 מיליארד דולר (פחות או יותר- אבל מי סופר..).
בכל מקרה זה עדיין הולך להיות מטוס קרב חשוב לארה"ב ועוד כמה מדינות וייוצר בכמויות גדולות מספיק, כך שהוספת הזמנות ישראליות בשנים הבאות לא צפויה להיות בעייתית (בשונה ממה שרשום ב-YNET), פרט להזמנת דגם המארינס שכנראה ידחה (לא יודע אם חי"א התעניין בדגם הזה).
ישן 07-01-2011, 06:30
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "..."

אתמול קראתי את דיווחי התקשורת האמריקאית הראשונים המדברים על כוונת גייטס לחסוך כ 100 מיליארד דולר מכל מיני פרויקטים ביניהם גם ה F-35.
בהמשך התמונה התבהרה יותר וכעת ניראה שבהצעה של גייטס תרומתו של F-35 בחיסכון יהיה:
- הכנסת דגם B לתהליך של שנתיים בו תבחן הכדאיות שלו (Probation)
- הקטנה של 124 מטוסים מסך ההזמנות המתוכננות עד ל 2016 מ 449 מטוסים ל 325 (המטוסים שההזמנה שלהם תבוטל הם משלב LRIP9, בשנה שעברה בוטלה הזמנה של 122 מטוסים)

כ 4 מיליארד דולר מהכסף הנחסך יופנו אל בואינג להזמנת 41 מטוסי סופר הורנט נוספים לצי ולמארינס מעבר למתוכנן וזאת בנוסף לתוכנית השבחת 150 מטוסים מדגמי C,D בגלל העיכוב בפיתוח ה F-35B.
כתבות ממקורות אמינים ורציניים:
Star Telegram היוצא בפורט וורת' העיר בה מיוצר המטוס כאן
רויטרס כאן
יש ברשת עוד אתרי חדשות עם הודעות ברוח הדברים כפי שציינת (CNN, BBC וכד')

נושא נוסף בהודעה של גייטס, חיהא"א קיבל אור ירוק להחייאת והאצת תוכנית פיתוח מפציץ העתיד (Next Generation Bomber), בעבר ניקראה התוכנית Bomber 2018.
ע"פ אתר AviationWeek החלק הרלוונטי בהודעה היה:
It will be nuclear-capable and optionally piloted, and will use "proven technology" that will allow it to enter service in time to replace current bombers.

להבנתי המונח Optionally piloted אומר שלמטוס תהיה יכולת הטסה דואלית - מאויישת ולא מאויישת.

הודעת גייטס באתר משרד ההגנה האמריקאי (DoD) כאן

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 07-01-2011 בשעה 09:55.
ישן 07-01-2011, 14:06
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "אתמול קראתי את דיווחי התקשורת..."

זאת לא תהיה הפתעה גדולה מדי אם הוא יבוטל כליל. והיו גם דיבורים מצד הפרשנים (ביניהם גם ביל סויטמאן אם אינני טועה) על ביטול גירסאת ה-CATOBAR ע"י הצי האמריקאי והחלפתו ב-F-18E\F + הכטבמ"ים. אבל מה שאפילו יותר מעניין זה שאם כך באמת יקרה, אז כל הוויתורים שנעשו בגירסאת A לשם אחידות לכאורה במשפחת ה-F-35 יהיו לשווא. אבל כבר מאוחד מדי להתחיל לפתח גירסות CTOL בלתי מתפשרות.

בנוסף להט-להט מסתבר גם מה שהיה ברור כבר מזמן, שמספר המטוסים שייוצר במציאות יהיה הרבה יותר קטן ממה שתוכנן. אני מנחש פי 2 או 3 פחות בסופו של דבר. מה שיגרום לגדילה בעלות המטוסים הבודדים בצורה ניכרת, בגלל העלויות הגבוהות להחריד של הפיתוח.

ישן 07-01-2011, 16:20

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הבעיה העיקרית להבנתי בדגם ה-B..."

ציטוט:
הבעיה העיקרית להבנתי בדגם ה-B זה המנוע. היו להם שם צרות מתחילת הפיתוח.

אני חושב שהבעיה העיקרית הוא הניסיון לעשות 3 מטוסים במחיר של אחד. אם היו עושים מטוס STOVL נפרד שיחליף את AV-8 היו מתקבלים מטוסים הרבה יותר טובים גם בגרסאת ה-STOVL וגם בגירסאות CTOL/CATOBAR, וזה גם היה מקנה גמישות לתוכנית (אפשר לבטל או לשנות גירסה אחת בלי לשנות את שאר הגירסאות). כי לפתח גירסאת STOVL יעודית של מטוס קרב על קולי בשנות ה-2000 זאת לא בעיה בשביל האמריקאים - רוסים עשו את זה לפני משהו כמו מיליון שנה. הבעיה היא לא במנוע כשלעצמו אלא בניסיון לעשות מנוע אחיד לשלושת הגירסאות השונות בעלות דרישות שונות.

ישן 08-01-2011, 17:05
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]הבעיה העיקרית..."

אם אני זוכר נכון, דווקא יכולת הנ"ק/הנ"א היו יתרון בולט של אב-הטיפוס של לוקהיד על פני המתחרה של בואינג (x-32 דמוי הפינגווין).

ניהולית, המטרה היתה לחסוך בעלויות לאורך כל מחזור החיים; אני מניח שהמתחרות יכלו להציג גירסא STOVL שונה מאוד מהגרסאות האחרות (נאמר, עם 30% תאימות בחלקים פיזיים), עם תאימות גבוהה באויוניקה, ולהוכיח שהביצועים העדיפים והחיסכון בפיתוח עולים על החיסכון האחזקתי והייצורי הצפוי מתאימות מלאה. עובדה שהן לא עשו זאת.

בכל מיקרה, הידיעה ש- FANG קישר, על פיתוח מפציץ חדש "ניתן לאיוש, על בסיס טכנולוגיה מוכרת" מעניינת מאוד. האם זה יהיה F22 מוגדל, YF23 מחודש, או משהו אחר לגמרי (מל"ט עם אפשרות איוש?)

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 08-01-2011 בשעה 17:15.
ישן 18-01-2011, 17:16

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "אם אני זוכר נכון, דווקא יכולת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
אם אני זוכר נכון, דווקא יכולת הנ"ק/הנ"א היו יתרון בולט של אב-הטיפוס של לוקהיד על פני המתחרה של בואינג (x-32 דמוי הפינגווין).

לפי מה שאני שזוכר, אב-הטיפוס של "לוקהיד" זכה בגלל שהיה בשל יותר מאב-הטיפוס של "בואינג" ובעל ביצועים טובים יותר בתצורת STOVL.

ציטוט:
ניהולית, המטרה היתה לחסוך בעלויות לאורך כל מחזור החיים; אני מניח שהמתחרות יכלו להציג גירסא STOVL שונה מאוד מהגרסאות האחרות (נאמר, עם 30% תאימות בחלקים פיזיים), עם תאימות גבוהה באויוניקה, ולהוכיח שהביצועים העדיפים והחיסכון בפיתוח עולים על החיסכון האחזקתי והייצורי הצפוי מתאימות מלאה. עובדה שהן לא עשו זאת.

30% תאימות בחלקים פיזיים זה בערך מה שקיים היום:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img213.imageshack.us/img213/3568/airf35versioncommonalit.jpg]

ישן 08-01-2011, 17:56
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "זאת לא תהיה הפתעה גדולה מדי..."

לא מבין על בסיס מה אתה מגיע למסקנות האלה?
נכון שה F-35 זה פרויקט מורכב ויש לו את הבעיות שלו, אבל מכאן ועד להספיד אותו הדרך ארוכה.
שים לב שהקיצוץ הקודם והחלפת ההנהלה עשו לפרויקט רק טוב, 2010 מבחינת דגמי A,C היתה טובה מהמתוכנן.
לדגם B יש את הבעיות שלו, אבל הפנטגון עדיין לא ויתר ובודאי לא LM.

קובץ PDF המכיל את החלטת גייטס בקשר לפרוייקט כאן

קצת מספרים מתוך ההחלטה

על פני ששת השנים הבאות קיצוץ 124 המטוסים יהיה כדלקמן:
57 מטוסים מדגם A
60 מטוסים מדגם B
7 מטוסים מדגם C

ז"א מדגם A המוצלח (ממנו ירכשו הכי הרבה מטוסים) יהיה קיצוץ שווה ערך +/- לדגם B הבעייתי.
עדיין הפנטגון מתכוון לרכוש 50 מטוסים מדגם B, אני מניח שהם יודעים דבר או שניים שאנחנו לא..

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 08-01-2011 בשעה 17:59.
ישן 08-01-2011, 20:12
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
תסריט היפותטי מופרע (או לא..) - מה דעתכם
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "לא מבין על בסיס מה אתה מגיע..."

כפי שנאמר ונכתב פה, עם תחילתה של 2011 נראה שגרסת ה-STOVL של ה-אף-35 הולכת ומתפוגגת, או לפחות נדחית, כשאחת הבעיות היא המנוע הייחודי. אם חוזרים עשר שנים אחורה, ניווכח שאחת מהגורמים שנזקפו לזכייתו של ה-X-35 במכרז היתה ההימור של לוקהיד-מרטין בנושא המנוע ושיטת הריחוף. זאת, בעוד שהמתחרה המכוער של בואינג, ה-X-32B, המשיך בדרך הטכנולוגית שבה צעד ההראייר.
בעיקר לשם שעשוע אינטלקטואלי של מוצאי שבת, שאלתי הפרובוקטיבית היא: האם יש מצב, ולו תיאורטי, שהפנטגון מסכים לבצע נסיגה קטנה מחזון מטוס שלוש הזרועות, ומחליט להוריד מהבוידעם את ה-X-32. לפי התסריט הזה, בפנטגון ירימו טלפון לאנשי בואינג ויגידו להם משהו כמו: "בסדר, המטוס שלכם היה מכוער אש אבל מצטערים, טעינו. בראייה לאחור, היה לכם ביד מטוס STOVL פשוט ומוכח יותר, שכנראה היה עושה לנו פחות צרות. יאללה, לכו על זה".
ובמילים אחרות: השאלה היא אם עלות החייאת ה-X-32 (בדגם ה-STOVL בלבד!) עשויה להיות נמוכה יותר מהמשך הנסיונות להתמודד עם הבעיות של ה-F-35 על שלושת דגמיו.
יש לציין, שדברים כאלה קרו בעבר. ה-F-18 נולד מהחייאה של ה-YF-17 שהפסיד במכרז שבו ניצח ה-F-16.

הברווזון המכוער מבצע המראות קצרות:
ישן 18-01-2011, 19:51

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "לא מבין על בסיס מה אתה מגיע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
לא מבין על בסיס מה אתה מגיע למסקנות האלה?
נכון שה F-35 זה פרויקט מורכב ויש לו את הבעיות שלו, אבל מכאן ועד להספיד אותו הדרך ארוכה.

לא אמרתי ש-F-35 לא יהיה. אבל לבטח לא ניראה את המספרים שאמריקאים מדברים עליהם, גם בגלל המצב הכלכלות מערב וגם בגלל ההגבלות של המטוס. והגירסאות B ו-C יותר פגיעות לביטולים כפי שכבר ראינו ועוד, אני בטוח, ניראה גם בעתיד.

ציטוט:
שים לב שהקיצוץ הקודם והחלפת ההנהלה עשו לפרויקט רק טוב, 2010 מבחינת דגמי A,C היתה טובה מהמתוכנן.

אני מנחש ששינוי בתוכנית הרכש והפיתוח נעשה בין השאר על מנת להראות שהמצב הוא טוב. כי הלוז"ים הקודמים נפרצו.

ציטוט:
לדגם B יש את הבעיות שלו, אבל הפנטגון עדיין לא ויתר ובודאי לא LM.

לא אמרתי שכבר וויתרו. אבל המגמה היא לא לטובת ה-F-35B. ביטול הוא מקרה קיצוני.

ציטוט:
קובץ PDF המכיל את החלטת גייטס בקשר לפרוייקט כאן

קצת מספרים מתוך ההחלטה

על פני ששת השנים הבאות קיצוץ 124 המטוסים יהיה כדלקמן:
57 מטוסים מדגם A
60 מטוסים מדגם B
7 מטוסים מדגם C

ז"א מדגם A המוצלח (ממנו ירכשו הכי הרבה מטוסים) יהיה קיצוץ שווה ערך +/- לדגם B הבעייתי.
עדיין הפנטגון מתכוון לרכוש 50 מטוסים מדגם B, אני מניח שהם יודעים דבר או שניים שאנחנו לא..

אתה מאמין שהתוכנית הזאת לא תשתנה בעתיד? התוכניות הקודמות שונו וגם זאת תשתנה.

ישן 19-01-2011, 06:27
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=Fang]לא מבין על בסיס..."

אתה מאמין שהתוכנית הזאת לא תשתנה בעתיד?
בודאי שהיא תשתנה, לטובה! אין לה ברירה אחרת..
זה כל כך אופנתי להשמיץ את הפרויקט ולצפות את הסוף שלו, כמעט ואין אתר עם נגיעה לעניין שלא עושה את זה.
הפרויקט הזה מאד מתוקשר אז יש על מה לדבר (דוגמה קטנה מאתמול כאן שמופיעה גם כאן).
מצד שני, במקום להסתכל רק על הסיכון אפשר להסתכל גם על הסיכוי, אולי הפרויקט התכווץ למימדים הריאליים שלו (ראה טבלת התכווצות לאורך השנים שצירפתי מספר הודעות מטה) ומכאן נותר רק להתרומם.

התוכניות הקודמות שונו וגם זאת תשתנה.
אתה מכיר פרויקט שאין בו בעיות? יתמודדו איתם וימשיכו הלאה!
זה שהחברה פתוחה ומשלבת את הציבור בתהליך לא אומר שהיא חסרת יכולת או עומדת בפני משבר, מי שרואה זאת כך עושה זאת כניראה מהסיבות שלו.

סיכום שנתי על 2010 שהוציא משרד ההגנה על הפרויקט, סה"כ זה לא רע על אף כל פריצות התקציב והזמן
https://2011-uploaded.fresh.co.il/2...19/48876904.pdf

ובזמן שמשמיצים, לועגים ומחככים ידיים בהנאה בעיקר את דגם B, בחברה ממשיכים ובמרץ את הפיתוח שלו (הזמן של שנתיים מבחן התחיל לקצוב להם) ובתוך כמה ימים הוא ביצע מספר נחיתות אנכיות ובהצלחה.

12.01.11 בבסיס הצי PAX, ה BF-02 צולם ע"י אנשי החברה בעוד נחיתה אנכית (אחת מ 3 באותו היום - 2 עם רוח של 10 קשר בזוית 45 מעלות ואחת עם רוח חזיתית של 15 קשר, כל ההמראות היו קצרות)

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 19-01-2011 בשעה 18:36.
ישן 19-01-2011, 20:43

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]אתה מאמין שהתוכנית הזאת לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
אתה מאמין שהתוכנית הזאת לא תשתנה בעתיד?
בודאי שהיא תשתנה, לטובה! אין לה ברירה אחרת..
זה כל כך אופנתי להשמיץ את הפרויקט ולצפות את הסוף שלו, כמעט ואין אתר עם נגיעה לעניין שלא עושה את זה.
הפרויקט הזה מאד מתוקשר אז יש על מה לדבר (דוגמה קטנה מאתמול כאן שמופיעה גם כאן).
מצד שני, במקום להסתכל רק על הסיכון אפשר להסתכל גם על הסיכוי, אולי הפרויקט התכווץ למימדים הריאליים שלו (ראה טבלת התכווצות לאורך השנים שצירפתי מספר הודעות מטה) ומכאן נותר רק להתרומם.

הבעיה היא לא עם הפרויקט עצמו, אלא עם הציפיות וההבטחות הקשורות בו. הביקורת כלפי JSF באה לרוב להנמיך את הציפיות המופרזות ולא להשמיץ את המטוס עצמו. אף מומחה רציני גם לא מדבר על ביטול הפרויקט כולו למיטב ידיעתי - מדברים רק על הביטולים האפשריים של גירסאות B ו-C. גירסאת B בגלל הקשאים והפיגורים וביטולים\דחיות של הזמנות שמלכתחילה היו יחסית צנועות. גירסאת C בגלל שיש לצי ארה"ב אלטרנטיבה בתור F-18E/F וכטב"מ תקיפה לא מאוייש שנמצא בפיתוח, וגם בגלל שיש מתחרים חזקים בשוק העולמי: F-18E/F ו"רפאל-M". ובינתיים ההיסטוריה של הפרויקט מצדדת במבקרים - יש ביטולים, דחיות, גידול בעלויות והלו"ז זז ימינה כבר שנים.

ציטוט:
התוכניות הקודמות שונו וגם זאת תשתנה.
אתה מכיר פרויקט שאין בו בעיות? יתמודדו איתם וימשיכו הלאה!
זה שהחברה פתוחה ומשלבת את הציבור בתהליך לא אומר שהיא חסרת יכולת או עומדת בפני משבר, מי שרואה זאת כך עושה זאת כניראה מהסיבות שלו.

בגלל שאני לא מכיר פרויקט נטול בעיות, ובגלל שאני ראיתי את המספרים שפורסמו לפני עשור בערך, אני לא מקבל את המספרים שהבאת כהוכחה ברורה לכך שמעכשיו הכל יהיה טיפ-טופ.

יש גם שיקול נוסף - כל הצבאות המערביים שהמטוס מיועד להם מקצצים בתקציב, כאשר הסינים, ההודים והרוסים עם פרויקטים מתחרים מגדילים תקציבים ביטחוניים. גם המגמה הזאת לא פועלת לטובת התוכנית JSF.

עכשיו, אני אישית לא אוהב את F-35 בגלל העובדה שאנחנו חייבים לרכוש אותו ולא F-22. אני מקווה, שקשאיים בפרויקט יאלצו את אמריקאים לחדש ייצור של F-22, לשדרג אותו בטכנולוגיות חדשות שפותחו בשביל F-35 ולאפשר את הייצוא שלו.

אני גם לא אוהב את המצב שבארץ כל כלי טייס אמריקאי מתקבל אפריורי כטוב יותר מהמתחרים (ולא משנה - רוסים, אירופאים או סינים). אולי כתוצאה מחוסר המזל של F-35 נרחיב אופקים ונחפש אלטרנטיבות ייצירתיות יותר.

ישן 11-01-2011, 20:01
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "F-35 Lightning II: חדשות ועידכונים (אשכול מס 2)"

ביום בו גייטס הודיע על הכוונה להכניס את דגם B לתקופת מבחן, המטוס BF-02 רשם עוד אבן דרך בתהליך הפיתוח של הדגם וביצע לראשונה נחיתה אנכית.
זהו המטוס השני ש LM מכשירה ל STOVL בנוסף ל BF-01 לקראת ניסויי המראה ונחיתה על נומ"ט USS Wasp של המארינס (LHD) העובר בימים אלה התאמה למטוס, הניסויים היו מתוכננים להתחיל בחודש מרץ הקרוב אבל נידחו בכחצי שנה.
בספטמבר 2010, LM השעתה את כל ניסויי ה STOVL לאחר שבצירי דלת ה LIFT-FAN התגלו סימני שחיקה, לאחר איתור הגורם לתקלה והחלפת ההחלקים הפגומים, ה BF-01 חזר לאחרונה לניסויי הנ"ק.
עד עתה המטוס ביצע רק 10 נחיתות קצרות מתוך 40 נחיתות קצרות מינימליות הדרושות להתחלת הניסויים על הנומ"ט, בכוונת היצרנית ששני המטוסים יעמדו במכסה הזו כ"א עד תחילת הניסויים.
גם המטוס BF-03 מתוכנן להתחיל בניסויי STOVL בקרוב על מנת גם להצטרף לניסויים על הנומ"ט.
המטוס BF-04 בשלב זה ממשיך עם ניסויי מערכות האוויוניקה שלו ולא ייצטרף עדיין לניסויי ההנ"ק.
כתבה באתר היצרנית כאן

06.01.2011 ה BF-02 במהלך הנחיתה, מגבלות פתיחת הדלת הם: 65 מעלות עד מהירות 120 קשר, מעל מהירות זו הדלת תפתח עד 35 מעלות.
התמונות באתר LM ברזולוציה גבוהה בה ניתן לראות פרטים רבים כאן וכאן
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

טבלת דעיכת ההזמנות ע"י הפנטגון של ה ה F-35 לאורך השנים, יש הרואים בה "ספירלת מוות"

סרטון הנחיתה ששוחרר אתמול ע"י היצרנית

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 19-01-2011 בשעה 18:33.
ישן 18-01-2011, 08:06
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
וקצת ענייני מנועים

הקונגרס החליט לדחות עד סוף חודש מרץ את ההחלטה על גורלו של המנוע F136 ולתת בכך ל GE/RR הארכת זמן בפיתוח המנוע.
הדבר נעשה בניגוד לדרישתו של גייטס לבטל את פיתוח המנוע לאלתר.

ואצל P&W המתחרה נרשמה בתחילת החודש אבן דרך נוספת בפיתוח המנוע של דגם B (מסומן כ F135-PW-600), הוא הוגדר כ ISR בעקבות כך שהניסויים וההתאמות בו הסתיימו והוא מוכן כעת לייצור סידרתי.
מנועי ה F135 עברו למעלה מ 750 שעות טיסה בלמעלה מ 540 טיסות ניסויי על כל המטוסים הטסים.
הדחף המקסימלי המוצהר למנוע הזה הוא 43,000 פאונד, אולם באוגוסט 2010 היצרנית P&W הודיעה שהמנוע הזה מסוגל בתנאים מסויימים לעבור את ה 50,000 פאונד (כתבה).

אתמול (17.01.11) חברת LM פירסמה סירטון מחווה למנוע F135 הכולל אוסף המראות וטיסה עם מבער מלא.
אגב, זמן המראה של דגם C עומד על כ 13 שנ' לעומת כ 17 שנ' לדגם B בהמראה רגילה

ישן 25-01-2011, 06:23
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile

ביום שבת האחרון (22.01.11) המטוס AF-04 הועבר לידי חיהא"א לבסיס אדוארדס על מנת שיצטרף אל תוכנית הפיתוח.
כרגע בידי חיהא"א 5 מטוסים ובידי הצי עוד 5 מטוסים.
המטוס BF-05 בליטוש אחרון ומתוכנן להמריא לטיסת בכורה עוד השבוע או בשבוע הבא.

לקראת נחיתה באדוארדס (התמונה באתר היצרנית ברזולוציה גבוהה כאן)

קצת ענייני רכש:
ארה"ב: בעקבות התוכנית להקטין את כמות המטוסים, בכוונת הפנטגון להגדיל את כמות הסימולטורים ל 16 במרכז ההדרכה החדש של המטוס בבסיס אגלין המתוכנן להתחיל לפעול בקיץ הקרוב.

טורקיה: שר ההגנה הטורקי במסע"ת בשבוע שעבר הודיע שטורקיה מתכננת לרכוש 100 מטוסים, כמו כן קיימת אופציה לעוד 16 מטוסים נוספים שייתכן ויהיו מדגם B - ההסכם מתוכנן להחתם באפריל.
כתבה בטורקית

הולנד: המפלגה הירוקה (שמאל) זימנה דיון דחוף בפרלמנט על מטוסי ה F-35 בעקבות מידע על כוונות הרכש של הולנד שכביכול הגיע דרך ויקיליקס מהאמריקאים ולא מהממשלה.
ממשלת הולנד מתכננת לרכוש שני מטוסים להערכה.
כתבה

ישן 25-01-2011, 07:13
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "מה הרעיון לרכוש זוג מטוסים..."

הרכישה נעשית במסגרת תוכנית Operational Test and Evaluation ר"ת OT&E של היצרנית, במהלכה ניתנה לשותפות האפשרות לרכוש מטוסים לניסוי והערכה (יחד עם אנשי היצרנית), המידע הנצבר מהניסויים אמור לעבור אל היצרנית ואל שאר השותפות על מנת לייעל את תוכנית הייצור.
בפועל רק ארה"ב, הולנד, בריטניה ואיטליה הביעו עניין, ב 2008 איטליה פרשה מהתוכנית.
כמו שאנו עדים:
- לארה"ב כבר 10 מטוסים בתוכנית
- בריטניה אמורה לקבל את הראשון שלה (מסומן כ BK-01 משלב LRIP3) במהלך 2012 אם הכל ילך כשורה
- הולנד כניראה שנתיים אח"כ

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 27-01-2011 בשעה 16:46.
ישן 28-01-2011, 08:08
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=גיל חזקיה][b]-לשם..."

ראשית, תודה לגיל על שני המאמרים המרתקים שדי מסכמים את הרעיון ב F-35.

שנית, בקשר לתגובה שלך
המחבר מבסס את הטענה העיקרית שלו על היכולת של F-35 לפעול באופן עצמאי במרחב אווירי מוגן במערכות הגנ"א ומטוסי האויב מעצם היותו מטוס קרב המוגדר כדור 5 (כלומר בעל יכולות חמקניות).
המחבר (אל"מ בחיה"א) אמנם הדגיש את הנקודה הזו כיתרון היחסי של חליפת החמקנות של המטוס, אבל בפועל נדיר (אם בכלל) שמטוס יוצא לבדו למשימה.
נעשה הקבלה לחי"ר - כולנו התאמנו על מסלול פרט כי זה אימון בסיסי, אבל ברור שלא מצפים שחייל יצא לבדו להלחם מול כוח גדול יותר במספרו ובכוח האש שלו.
יתרה מכך, זהו מטוס עתיר חיישנים הכולל את מערכת MADL שתפקידה לרשת באותה שפה מקודדת את כלל הכוחות באותה משימה ולהעביר בזמן אמת כל רסיס מידע (מהחיישנים או ממקור אחר) מעלה, מטה, אחורה, קדימה ולצדדים והפוך (ממקורות אחרים אליו).
היא תוטמע גם ב F-22 ובגירסאות המתקדמות של מטוסי דור 4 ו 4.5 ובמטוסי פיקוד ובקרה.

ההנחה הזאת שרויה במחלוקת ולדעתי האישית אינה נכונה
על מה אתה מדבר? יש תו"לים שבנויים על ההנחה הזו שכבר הופעלה ובהצלחה.
מטוסי ה F-117 בשעות הראשונות של מלחמת המפרץ הראשונה בחסות החמקנות שלהם תקפו עמדות הגנ"א, שליטה, קשר, מתקני ייצור אמל"ח, מתקני אנרגיה ובונקרים מבלי שהעיראקים בכלל ידעו מאיפה זה בא להם (הפצצה הראשונה במלחמה הוטלה ע"י החמקן ורק לאחר מכן התעוררה ההגנ"א).
השמים הפכו ליותר בטוחים והדרך ניסללה למטוסי תקיפה אחרים להמשיך במבצע - בהמשך מינון הפעלתם ירד בצורה חדה.
קצת מספרים:
- סך מטוסי ה F-117 היה כ 2.5% ממטוסי האמריקאים שלחמו בעיראק
- ב 24 שעות הראשונות הם תקפו כ 31% מהמטרות האסטרטגיות של עיראק (רובם בשעות הראשונות)
- סה"כ הם תקפו למעלה מ 40% מהמטרות האסטרטגיות של עיראק לאורך כל המלחמה
מקור

חיל האוויר האוסטרלי שמאד מעוניין ב F-22 בגלל ההנחה הזו, נאלץ להסתפק במטוסי גריזלי (EA-18G) שמתוכננים להוביל את ההנחה האלטרנטיבית (SEAD).

מצגת שלהם שכבר העליתי בעבר שממחישה באופן כללי את ההבדלים (ה F-111 התחלף ב SH)

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 28-01-2011 בשעה 08:12.
ישן 29-01-2011, 09:02

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "ראשית, תודה לגיל על שני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
המחבר מבסס את הטענה העיקרית שלו על היכולת של F-35 לפעול באופן עצמאי במרחב אווירי מוגן במערכות הגנ"א ומטוסי האויב מעצם היותו מטוס קרב המוגדר כדור 5 (כלומר בעל יכולות חמקניות).
המחבר (אל"מ בחיה"א) אמנם הדגיש את הנקודה הזו כיתרון היחסי של חליפת החמקנות של המטוס, אבל בפועל נדיר (אם בכלל) שמטוס יוצא לבדו למשימה.

אני אצטט:

ציטוט:
"חמקנות" או חתימה נמוכה — זו מאפשרת למטוס להתמודד עם מכ"מים מוטסים וקרקעיים ולבצע את משימותיו גם באזורים מוגני טילי קרקע-אוויר או מטוסים מתקדמים. ההבדל ממטוסי דור רביעי הוא ביכולת להתמודד עצמאית עם איומים תוך כדי טיסה במרחבי הפעילות שלהם, להבדיל ממענה "מערכתי" הנדרש למטוסי דור רביעי.

(...) מדי פעם בפעם מועלות הצעות בדבר הצטיידות במטוס משוח"מ (בעל F-15 החזר מכ"מ נמוך), אולם אין בהצעות אלו מענה אמיתי לשאלה, האם המטוס המשופר יוכל לפעול עצמאית מעל מערכים של הגנה אווירית מתקדמת.

מכאן אני מבין שאל"מ רואה את היכולת הזאת (לפעול באופן עצמאי) לא כיתרון יחסי אלא כיתרון קובע.

ויתרה מזו, הוא גם מוסיף:
ציטוט:
מטוס ה-F-35 יאפשר פעולה בעומק מעצם יכולת החמקנות שלו.

ההסתייגויות שלי הן:

1. המטוסים היחידים שנועדו לפעול בעומק שטח האויב באופן עצמאי הם מפציצים אסטרטגיים, ובמידה קטנה יותר גם מפציצים טקטיים כבדים. (בעניין ה-F-117 ו-F-22, שלטענתך נועדו לפעול באופן עצמאי, אני אענה למטה במקום המתאים.)

2. אין בכלל התייחסות לפן הכמותי (גודל השח"ם) והאיכותי (חתימות שונות) של החמקנות. חמקנות איננה תופעה בינארית - יש או אין. אנחנו יודעים ש-F-35 איננו החמקן הבלתי מתפשר כמו B-2. נעשו בו פשרות כדי להוריד עלויות ייצור ותפעול, לאפשר גירסאת STOVL (שדורשת צינור פליטה מסתובב ולכן עגול), בהשוואה ל-F-22 שגם בו נעשו פשרות מסויימות על מנת להעלות את ביצועי הטיסה שלו. לפי המידע שראיתי, עיקר המאמץ נעשה כדי להוריד את השח"ם מקדימה, מה שלא מספיק לפעולה בעומק. גם רמת החמקנות של גירסאות ייצוא ככל הניראה לא תהיה שווה לזו של הגירסאות האמריקאיות.

3. אין התייחסות לאמצעים שבאו להתמודד עם כלי טייס חמקניים (למשל מכמ"י גילוי\רכישה AESA קרקעים הפועלים בתדרים נמוכים, מערכות פאסיביות לגילוי מטרות קורנות בתחום הראדיו וא"א וכו'). אם מדברים על מערכת שבאה לתת מענה בשנים הבאות, מן הסתם יש גם להתייחס למערכות ואמצעי לחימה שצפוים או יכולים להגיע לזירה בעתיד. המחבר מתייחס ל-SA-17, MiG-29 ו-S-300 , אבל אלו הן מערכות משנות ה-90 בערך.

4. אנחנו נמצאים בזירה גיאוגרפית קטנת מימדים ודי עמוסה באמצעי הגנ"א (במיוחד בהקשר הסורי). במצגות הסבר האמריקאיות מראים את החמקנות כאמצעי להקטנת טווח גילוי יעיל של מערכות הגנ"א (ולא כאמצעי לביטולו), מה שמאפשר ליצור פארים בשדה מכמ"י רציף. דרך הפארים הללו במערך ההגנ"א החזיתי, יכול המטוס החמקן לחדור לעומק האסטרטגי של שטח האוייב ולתקוף שם מטרות מפתח. לכן במציאות שלנו, כשאפילו המכ"ם P-18 הותיק מספק טווח גילוי של כ-20 ק"מ נגד F-117 (לטענת המפתחים הרוסיים), היכולת הזאת של מטוסים חמקניים מאבדת משהו מהחשיבות שלה.

ציטוט:
נעשה הקבלה לחי"ר - כולנו התאמנו על מסלול פרט כי זה אימון בסיסי, אבל ברור שלא מצפים שחייל יצא לבדו להלחם מול כוח גדול יותר במספרו ובכוח האש שלו.

אם כבר עושים הקבלה לחי"ר, אז אולי כדאי להבדיל בין יחידות קוויות\רגילות שנועדו לפעול כחלק מהמסגרת הכללית ליחידות רגליות מיוחדות שנועדו לפעול בניתוק משאר הכוחות בעומק שטח האוייב באופן עצמאי. מסלול פרט לא קשור לתו"ל - אין במלחמה משמעות טקטית ובטח לא אסטרטגית לפעולה כזאת, בניגוד לכוחות המיוחדים.

ציטוט:
יתרה מכך, זהו מטוס עתיר חיישנים הכולל את מערכת MADL שתפקידה לרשת באותה שפה מקודדת את כלל הכוחות באותה משימה ולהעביר בזמן אמת כל רסיס מידע (מהחיישנים או ממקור אחר) מעלה, מטה, אחורה, קדימה ולצדדים והפוך (ממקורות אחרים אליו).
היא תוטמע גם ב F-22 ובגירסאות המתקדמות של מטוסי דור 4 ו 4.5 ובמטוסי פיקוד ובקרה.

לא לגמרי ברור לי מה החידוש כאן. זה שמדובר בתקשורת מכוונת (כלומר לכיוון ספציפי), ובכך נמנע גילוי המטוסים באמצעים פאסיביים?

ציטוט:
ההנחה הזאת שרויה במחלוקת ולדעתי האישית אינה נכונה
על מה אתה מדבר? יש תו"לים שבנויים על ההנחה הזו שכבר הופעלה ובהצלחה.

לדעתי רק B-2 מסתמך על החמקנות שלו על-מנת לפעול באופן עצמאי בעורף האוייב. כתוצאה זהו מטוס תת-קולי, ללא יכולת תמרון משמעותית וללא אמצעי רכישת מטרות אקטיביים. במובן הזה F-117 היה מקבילו הטקטי, אבל עם יכולת חמקנית פחותה.

ציטוט:
מטוסי ה F-117 בשעות הראשונות של מלחמת המפרץ הראשונה בחסות החמקנות שלהם תקפו עמדות הגנ"א, שליטה, קשר, מתקני ייצור אמל"ח, מתקני אנרגיה ובונקרים מבלי שהעיראקים בכלל ידעו מאיפה זה בא להם (הפצצה הראשונה במלחמה הוטלה ע"י החמקן ורק לאחר מכן התעוררה ההגנ"א).
השמים הפכו ליותר בטוחים והדרך ניסללה למטוסי תקיפה אחרים להמשיך במבצע - בהמשך מינון הפעלתם ירד בצורה חדה.
קצת מספרים:
- סך מטוסי ה F-117 היה כ 2.5% ממטוסי האמריקאים שלחמו בעיראק
- ב 24 שעות הראשונות הם תקפו כ 31% מהמטרות האסטרטגיות של עיראק (רובם בשעות הראשונות)
- סה"כ הם תקפו למעלה מ 40% מהמטרות האסטרטגיות של עיראק לאורך כל המלחמה
מקור

בא נעשה הבדלה בין שאלת היעילות של F-117 (ולזה אני לא אכנס) לשאלת יכולת שלו לפעול באופן עצמאי. למיטב הבנתי, המלחמה החלה בפועל כאשר כוח של מסוקים השמיד שני מכמ"י התראה באמצעות טילי "הלפייר". הדבר נעשה על מנת לסלול דרך למטוסי ל"א EF-111 לספק הגנה למטוסי F-117 שתקפו את תשתית ההגנ"א העירקית. בו בזמן הותקפו מטרות באמצעות טילי שיוט "טומהוק". זאת במדינה שמערך ההגנ"א שלו היה כבר מיושן ומוחלש.

באופן כללי, עד כמה שאני מבין, גם בעירק וגם ביוגוסלביה, כאשר הייתה סכנה, מטוסי F-117 פעלו בשיתוף עם מטוסי ל"א, ולא באופן עצמאי.

ציטוט:
חיל האוויר האוסטרלי שמאד מעוניין ב F-22 בגלל ההנחה הזו, נאלץ להסתפק במטוסי גריזלי (EA-18G) שמתוכננים להוביל את ההנחה האלטרנטיבית (SEAD).

מצגת שלהם שכבר העליתי בעבר שממחישה באופן כללי את ההבדלים (ה F-111 התחלף ב SH)

כפי שראינו בידיעות לפני כמה ימים, הכוונה בארה"ב היא לעשות שימוש בכוחות מעורבים של F-22 ומטוסים לא חמקניים (F-15). האוסטרלים לא מקבלים F-22 ולא צפוים להילחם נגד אויב חזק, כך שהמצגת היא היפוטטתית (במיוחד שהיא באה, אם אינני טועה, מקארלו קופ, הסנגור הידוע של F-22 והקטגור של F-35).

ישן 29-01-2011, 19:57
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=Fang][b]המחבר מבסס את..."

לגבי הטענה שה F-35 כמטוס חמקן דור 5 מיועד לפעול עצמאית בשטח לעומת מטוסי דור 4 שנדרשו לחבילת תקיפה:
ברור שהטענה הזו נכונה, אבל מכאן זו שאלה של תו"לים וזמינות האמצעים מול המשימה.
אם יש תו"ל כזה והצורך נולד אז סביר שזה יבוצע, השאלה היא כמה זה ריאלי? כמה באמת חיל אוויר כלשהוא ישלח מטוס בודד לביצוע משימה?

לגבי הטענות על רמת החמקנות של המטוס:
משום מה יש דיעה רווחת (ראיתי אותה גם בהודעות שלך) של F-35 רמת חמקנות לא כל כך גבוהה בהשוואה למטוסים אחרים והוא נחשב יותר כ LO או VLO.
המוזר הוא שתמצא כתבות על כך בכל מיני אתרים ואצל בלוגרים וכו' אבל לא הצהרה כלשהיא של היצרנית ו\או הפנטגון בעניין, מבחינתם המטוס AF-03 רק לאחרונה החל את ניסויי החמקנות באדוארדס על מנת לאפיין בסופם את רמת החמקנות של ה F-35 בכלל.
LM והפנטגון מפרסמים מידע רב על המטוס ועל הפיתוח שלו, אבל יש גם מידע מסווג שלא יוצא החוצה וזה כולל את סוד החמקנות של ה F-35.
מי ששותף לסוד יודע (אני משער שזה כולל את חיה"א שלנו), כל השאר משלימים מהדמיון ומכל מיני חישובים פיסיקליים/מתימטיים ואפילו מכאניקת טיס שמתבססים על מה שהם רואים בעיניים.

לגבי המצגת של קופ:
הרכב המטוסים הוא דוגמה לא יותר מזה, בכדי שמטוסים יפרצו מערכי הגנ"א הם יכולים לבוא גלויים (חבילת תקיפה) או סמויים (חמקנים) - זה כל הרעיון והוא אמיתי (לא היפוטתי).
עוד מצגת שלו שתאהב מלאה במספרים, דיאגרמות, חישובים, ניתוחים ותחזיות קודרות על חמקנות ה F-35 ומתקני המכ"מ הנגדיים בתדרי VHF של הרוסקים כאן

ישן 30-01-2011, 22:59

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "לגבי הטענה שה F-35 כמטוס חמקן..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
לגבי הטענה שה F-35 כמטוס חמקן דור 5 מיועד לפעול עצמאית בשטח לעומת מטוסי דור 4 שנדרשו לחבילת תקיפה:
ברור שהטענה הזו נכונה, אבל מכאן זו שאלה של תו"לים וזמינות האמצעים מול המשימה.
אם יש תו"ל כזה והצורך נולד אז סביר שזה יבוצע, השאלה היא כמה זה ריאלי? כמה באמת חיל אוויר כלשהוא ישלח מטוס בודד לביצוע משימה?

המטוס מפותח לפי הדרישות של הלקוח שמקורן בתו"ל שלו. יש מטוסים שעל פי התו"ל שלהם פועלים באופן עצמאי ואינם הוגדרו כחמקנים (למשל B-1B, Tu-160, Su-34), וישנה חמקנים (F-117 גם כן שייך לדור רביעי, ד"א) שהופעלו באופן לא עצמאי. כלומר אין זיקה ישירה בין חמקנות ליכולת פעולה עצמאית בעורף האוייב.

אבל נעזוב את זה ונלך על פי מה שאמרת - מטוס חמקני מאפשר עיקרונית אבל לא מבטיח בפועל הפעלה שלו באופן עצמאי. אם כך, יש להתייחס קודם כל לצרכים ולתול"ים של חיל האוויר שלנו ולאיומים ואמל"ח של יריבינו בעתיד (הרי בהווה אנחנו מסתדרים בסדר גם ככה), ורק בעקבות זה נכון יהיה לדבר על החמקנים. אבל אנחנו רואים שחמקנות הפכה למין טרנד שיווקי - לקוחות רוצים מה שהוגדר כחמקן ולא רוצים מה שלא הוגדר כחמקן, וגם המחבר (אל"מ חיל האוויר במיל', כפי שציינת) נוהג באופן דומה. ההרגשה הזאת רק מתחזקת כשמתחילים לדבר על F-15SE שאנשי בואינג נועדו אותו להכניס את F-15 (בתודעת הלקוחות) לטרנד האופנתי הזה.

ציטוט:
לגבי הטענות על רמת החמקנות של המטוס:
משום מה יש דיעה רווחת (ראיתי אותה גם בהודעות שלך) של F-35 רמת חמקנות לא כל כך גבוהה בהשוואה למטוסים אחרים והוא נחשב יותר כ LO או VLO.
המוזר הוא שתמצא כתבות על כך בכל מיני אתרים ואצל בלוגרים וכו' אבל לא הצהרה כלשהיא של היצרנית ו\או הפנטגון בעניין, מבחינתם המטוס AF-03 רק לאחרונה החל את ניסויי החמקנות באדוארדס על מנת לאפיין בסופם את רמת החמקנות של ה F-35 בכלל.
LM והפנטגון מפרסמים מידע רב על המטוס ועל הפיתוח שלו, אבל יש גם מידע מסווג שלא יוצא החוצה וזה כולל את סוד החמקנות של ה F-35.
מי ששותף לסוד יודע (אני משער שזה כולל את חיה"א שלנו), כל השאר משלימים מהדמיון ומכל מיני חישובים פיסיקליים/מתימטיים ואפילו מכאניקת טיס שמתבססים על מה שהם רואים בעיניים.

אני מסכים שאין לנו מידע ממשי. מה שלא מחזק את הטעונות של אף אחד, כי כמו ש-F-35 יכול ליוהות יותר חמקני ממה שמקובל לחשוב, כך גם הוא יכול להיות פחות חמקני. אז או שאין לקחת את החמקנות שלו בחשבון בכלל, או שאפשר להתייחס למה שכן ידוע או סביר.

כאשר אתה מדבר על מטוסים חמקנים אחרים אני מניח שאתה מתכוון ל-F-22.

1. יש את ההודעה הרשמית שמשווה מקדימה את השח"ם של F-22 לשח"ם של F-35. הראשון הוגדר כגודל של גולה, השני כגודל של כודר גולף, לכן F-35 פחות חמקני מ-F-22 מכיוון האף.

2. בניגוד ל-F-22, ב-F-35 צינור הפליטה של המנוע הוא עגול, מה שמגדיל את החותמת המכמ"ית והתרמית מאחור לדעת המומחים.

3. ל-F-35 אין יכולת שיוט על-קולי, מה שמגדיל את החותמת התרמית והמכמ"ית שלו במהירויות על קוליות לדעת המומחים ובעקיפין לדעת המפתחים ו\או הלקוחות של F-22.

4. ידוע שהלקוח רצה טכנולוגיות חמקניות זולות וידידותיות יותר (כאלה הדורשים פחות שעות טיפול) בהשוואה ל-F-22, מכאן שטכנולוגיות החמקנות שלו שוות או,מה שיותר סביר, פחותות מאלה של F-22.

5. ידוע ש-F-35 פותח מההתחלה בהשתתפות מדינות אחרות, ידוע שבארה"ב קיים חוק האוסר על יצוא של טכננולוגיות חמקניות, וידוע שממשלת ארה"ב מסרבת ליצא את F-22. מכאן של-F-35 רמת החמקנות נמוכה יותר.

6. ישנם הודעות בפורומים תעופתיים של אנשים שעסקו או עוסקים בפיתוח של מטוסים חמקניים או טכנולוגיות חמקניות, יש פירסומים של מפתחים זרים שמכירים היטב את נושא החמקנות או גילוי מכמ"י. כולם מדברים על היתרון של F-22.

אפשר לקבל את כל הטיעונים או את חלקם, אבל בסופו של דבר קשה להתעלם מהם לגמרי ולטעון ש-F-35 אינו נחות מבחינת החמקנות מ-F-22. הוא גם יהיה ככל הניראה נחות יותר מ-B-2, ובהבטים מסויימם אפילו מ-F-117.

עדיין, אני חושב כולם רואים אותו כמטוס VLO בעל שח"ם מקדימה בתדרים הגבוהים של הרבה מתחת למטר מרובע. השאלה היא עד כמה מתחת (כי למשל Irbis-E רואה מטרה בעלת שח"ם של 0.01 מ-90 ק"מ), עד כמה הוא חמקן בתדרים וכיוונים אחרים, עד כמה החותמת התרמית שלו קטנה וכמה קל\קשה לגלות ולרכוש אותו באמצעים פאסיביים. כי בסופו של דבר גם LO/VLO הם מונחים מאוד מופשטים שנועדו יותר לשווק את המוצר מאשר להבין את היכולות שלו.

ציטוט:
לגבי המצגת של קופ:
הרכב המטוסים הוא דוגמה לא יותר מזה, בכדי שמטוסים יפרצו מערכי הגנ"א הם יכולים לבוא גלויים (חבילת תקיפה) או סמויים (חמקנים) - זה כל הרעיון והוא אמיתי (לא היפוטתי).

אולי. אבל אם להיות שמרני בנושא, כל עוד לא ניראה תו"ל רשמי של F-22 או שימוש מעשי שלו במשימות תקיפה, הראיון הזה נשאר היפוטתי. צריך גם לזכור שקופ מקדם את האגנדה שלו שהיא הצורך האוסטראלי ב-F-22 במקום F-35. לכן סביר שלא תיראה מצגת כזאת בכיכובו של F-35.

ציטוט:
עוד מצגת שלו שתאהב מלאה במספרים, דיאגרמות, חישובים, ניתוחים ותחזיות קודרות על חמקנות ה F-35 ומתקני המכ"מ הנגדיים בתדרי VHF של הרוסקים כאן

כבר ראיתי אכן אהבתי, בגלל שקרלו הוא מומחה ידוע לעניין המכמ"ים והאתר שלו הוא אחד המקורות הטובים ברשת למידע בתחום הזה. כל עוד הוא דבק בעניינים טכניים לא מקדם את האגנדה האולטימטיבית שלו, שהיא הצורך האוסטרלי ב-F-22 במקום F-35.

ישן 28-01-2011, 16:03
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
עדכון ינואר

המטוס BF-05 ביצע אתמול (27.01.11) את טיסת הבכורה שלו
החברה סיימה את 2010 עם 410 טיסות ניסוי כאמור, בכוונת החברה להכפיל את המאמץ ולכן הציבה יעד של 872 טיסות ניסוי לשנת 2011 עם שאיפה להגיע לכ 1000 (תלוי במספר המטוסים שישתתפו בטיסות ובעמידה ביעדים).
כל 19 מטוסי שלב ה SDD יוצרו כבר ונימצאים בשלבים שונים:
- 10 מטוסי ניסויי טיסה נימסרו לחיהא"א ולצי
- 3 מטוסי ניסויי טיסה לקראת טיסת בכורה ומסירה במהלך החודשיים הקרובים (BF-05, CF-02, CF-03)
- 6 מטוסי ניסויי קרקע בהליכי ניסוי במתקני החברה

המטוסים AF-06,AF-07 (שני המטוסים היחידים משלב LRIP1) ו AF-08,BF-06,CF-04 (שלושה מתוך 12 מטוסי שלב LRIP2) גם כן מחוץ לפס הייצור ובהכנה לטיסת בכורה.
כעת בהרכבה על פס הייצור נימצאים 31 מטוסים.
שיטת הסימול לה התרגלנו עד עכשיו (הסבר כאן) נכונה רק למטוסי ה SDD, מטוסי שלבי ה LRIP יחלו לשאת עליהם בנוסף את סמלי הבסיסים בהם יוצבו ומספרים סדרתיים ע"פ חיהא"א/הצי/המארינס בהתאמה.

ה CATBird (מעבדת מחקר מעופפת לבדיקות מערכות ה F-35) סיים את כל בדיקות מחשב המשימה בתיאום יחד עם כל מערכות המטוס שהותקנו עליו.
מקור1
מקור2
סיכום 2010 בקובץ PDF כאן

אם הכל ילך כשורה, האשכול הזה צפוי להתעדכן בהמראות בכורה, העברות לבסיסים, עדכון ניסויי מערכות, תקציבים, חתימות על הסכמי רכש וכו' בקצב גבוה יותר ואולי גם נזכה לפרסם את התמונה הראשונה של תחילת ייצור ה F-35i הראשון

19.01.11 בבסיס PAX, ה BF-02 בעוד נחיתה אנכית, הפעם על ההגאים טייס הניסוי של LM ג'ון ביזלי אשר היה הטייס הראשון שנחת אנכית מבלי שעבר הכשרה על כך (על הארייר)

27.01.11 מפעלי לוקהיד מרטין בטקסס: BF-05 באוויר (צילום: לוקהיד מרטין)

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 29-01-2011 בשעה 05:53.
ישן 29-01-2011, 06:53
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08
ארה"ב מוכנה למכור F-35 לצי ההודי

Washington Opens for Indian Request for F-35

January 28, 2011 tamir_eshel No comments

The U.S. is ready to offer India the naval variants of the F-35B and C, suitable for operation from India's current and future aircraft carriers.
Photo: Lockheed Martin

The United States may allow India to purchase its fifth generation F-35 Lightning II stealth fighter. According to Pentagon acquisitions Chief Ashton Carter, “there is nothing on our side, no principle which bars […] Indian participation in the Joint Strike Fighter. The decision to pursue the F-35 is India’s alone”.
Offering the F-35 to India is not new – in 2007 Lockheed Martin briefed Indian officials on the F-35, but eventually the move was blocked by Washington.

בנוסף מוזכרים בכתבה זו הדברים הבאים:
1. הודו מתכנת לייצר במשותף עם סוחוי 250 מטוסי טי-50.
2. מטוס אפ-22 אמור להשתתף בתערוכה הגדולה יורו-הודו
3. קיימת תחרות בין מטוסים אירופאיים, אמריקאים ורוסיםעל הספקת 126 מטוסים לח"א ההודי
כאשר לאמריקאים מערכות מכ"מ משופרות יחסית לשאר המטוסים

קישור

http://defense-update.com/wp/20110128_fs5_fo_india.html

ישן 29-01-2011, 09:20

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "ארה"ב מוכנה למכור F-35 לצי ההודי"

לא יהיה לאמריקאים קל למכור F-35 להודים. יש להם MiG-29K, "הרייר", ישנה תוכנית לעשות גירסה ימית של Tejas שלהם, ובעתיד המרוחק יותר יש אפשרות ל-FGFA בגירסה ימית גם כן. אפילו כאשר "הרייר" יצא מהשירות, ניראה שיש יותר מדי מטוסי קרב ימיים כדי להכניס עוד דגם אחד.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AJ-47
בנוסף מוזכרים בכתבה זו הדברים הבאים:
1. הודו מתכנת לייצר במשותף עם סוחוי 250 מטוסי טי-50.

טי-50 היא גירסה רוסית. ההודים יפתחו במסגרת המיזם המשותף עם הרוסים גירסאת ייצוא שלו שתכלול כניראה שינוים די משמעותיים

ציטוט:

קיימת תחרות בין מטוסים אירופאיים, אמריקאים ורוסים על הספקת 126 מטוסים לח"א ההודי כאשר לאמריקאים מערכות מכ"מ משופרות יחסית לשאר המטוסים

הייתה להם בעייה של זליגה אפשרית של המידע אודות המכרז. לכן ייתכנו שינוים במכרז.

ישן 29-01-2011, 12:19
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "ארה"ב מוכנה למכור F-35 לצי ההודי"

תמוהה בעיני שהודו משקיעה מיליארדים רבים במערך הקרב שלה אך מבלי לדאוג שיהיו די טייסים להפעילו.
האקדמיה לטיס של ח"א ההודי סובלת ממשבר חמור הנובע מכשירות ואמינות נמוכה של מטוסי האימון באופן הפוגע ישירות בהכשרת הטייסים.
חוץ מהשקעה מועטה יחסית בייצור מטוסי הוק 100 לאימון מתקדם ב HAL (ייצור שכבר נקלע לקשיים, המעכבים את אספקת המטוסים) לא נתקלתי באיזשהו רצון להשקיע במטוסי אימון גם בקטגוריות הבסיסיות יותר-אלו הסובלות מן המשבר.בצורה החריפה ביותר.

אך זה כבר נושא לאשכול נפרד.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 29-01-2011, 10:40

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "כתבה מעניינת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yaari

יש לי כמה הערות גם כאן

1. המחבר מחזיק בדעה שיש להחליף מטוסים ישנים בחדשים ביחס של אחד לאחד, על מנת לשמור על כמות אחת קבועה של המטוסים במערך. במציאות אפשר לראות מגמה של החלפת כמות באיכות - יש פחות מטוסים אבל להם ביצועים טובים יותר. לכן אי אפשר לקבוע אך ורק על בסיס כמות המטוסים בעבר ובהווה את כמות המטוסים החדשים הנדרשת, אלא צריך לחשב כמויות לפי הצורך המבצעי (וגם לפי היכולת הכלכלית).

2. לא ברור מהן לדעת המחבר היתרונות של שותפה בכירה (במו של בריטניה) בתוכנית פיתוח של מטוס. הבריטים השקיעו מיליארדי דולרים בפיתוח ולא קיבלו גישה לקודים שהובטחה להם. גם המנוע של RR כניראה כבר לא יהיה. והם השותפים האסטרטגיים החשובים ביותר של ארה"ב עם חברה ביטחונית ענקית ומשולבת בתעישה ביטחונית אמריקאית כמו BAE. אפילו אם לישראל הייתה הזדמנות להצתרף כשותפה בכירה (ולא הייתה אפשרות כזאת לדעתי), בסופו של דבר היינו מקבלים את אותו F-35 בדיוק.

3. חישוב המחיר של F-35 לייצוא שנעשה בכתבה הוא לדעתי לא נכון. אם הרכישה מתבצעת במסגרת ה-FMS, העלויות דומות (אם כי לא זהות) לאלו של הצבא האמריקאי, שלא כוללים את עלויות הפיתוח (שמתוקצבים לא מרכישות אלא כהשקעה נפרדת). מי שמשלם את עליות הפיתוח בנוסף לעלויות הייצור ותוספת מחיר, אלה הלקוחות שרוכשים את המוצרים באופן ישיר מהייצרן במסגרת ה-DCS. כלומר מדובר בהחלטה מדינית. גם הסיפור של 20 F-35 במתנה תמורת הקפאת הבניה בהתנחלויות מדגים שיש אופציות.

4. הטענה ש-F-22 יקר רק בשליש מה-F-35 היא מטעה, כיוון שלא נלקחו בחשבון הוצאות הפעלה ואחזקה. אותו הדבר גם לגבי F-15SE. היתרון הגדול של F-35 בעלויות אמור להתממש במהלך כל חיי השירות שלו בגלל הפעלה ואחזקה זולים יחסית. יש גם שיקולים נוספים כמו למשל זמינות (אם זהו המונח הנכון). כלומר כמה אחוזים של הכוח זמינים כל רגע נתון לטיסה, וכמה זמן לוקח לסיים את הטיפולים שלאחר הטיסה. אם ל-F-35 יהיו נתונים טובים יותר מ-F-22, אז יהיו יותר מטוסים זמינים שיוכלו לבצע יותר משימות בהשוואה לאותה הכמות של F-22.

ישן 10-02-2011, 13:21
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "כתבה ב-AW על המצב הנוכחי של התוכנית"

משרד ההגנה ביקש השנה הקצבה של 113 מיליארד דולר במקום 120.3 לטובת רכש אמל"ח חדש הכולל בין היתר 32 מטוסים מדגמי A,C של שלב LRIP5 במקום 45 שתוכננו לפני הקיצוץ של גייטס מחודש שעבר.
אבל יש מי שמצא דרך מקורית לחסוך בהוצאות, מזכיר חיל האוויר לשעבר (פוליטיקאי המקשר בין חיהא"א לסנאט/נשיא) מציע לקצץ את כוח המעקב וההתראה המוקדמת של חיהא"א (AWACS, JSTARS) בטענה שהצמד F-35,F-22 יספק את הסחורה באמצעות חיישניהם המתקדמים של המטוסים (בעיקר של ה F-35) ובצורה חמקנית ויעילה יותר עמוק יותר בשטח האוייב, התקציב שיתפנה יועבר לתוכנית פיתוח ה F-35 ושידרוג ה F-22.
כתבה על כך כאן

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 10-02-2011 בשעה 13:24.
ישן 10-02-2011, 22:47
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "משרד ההגנה..."

עוד מספר נתונים ממסע"ת במשרד ההגנה שנערך היום בנושא תיקצוב פרויקטים עתידיים:
- F-35: טוד האריסון ממכון ממשלתי המייעץ בנושאים אסטרטגיים ותקצוב שלהם טען שקיצוצים עכשוויים בפרוייקט הם טעות כי הם מסמנים את הפרויקט ככשלון אבל מצד שני זה לא ריאלי שארה"ב תרכוש את כל ה 2400 מטוסים, לכן יש להמשיך בתוכנית עם בחינה של המצב בעוד כ 6-7 שנים ואז להחליט על קיצוץ.
- KC-X: עדיין מחפשים תקציב..
- מפציץ העתיד (B3): אושר לחיהא"א 1.7 מיליארד דולר לעיצוב פרויקט מפציץ העתיד עם אופציה לעוד 1-2 מיליארד דולר, תוכנית הפיתוח תעלה כ 16 מיליארד דולר, מחיר יחידה יעמוד על כ 425 מיליון דולר (מפציץ העתיד ראוי לאשכול משלו)
למי שיש כוח לקרוא, ההצעה לתקציב 2011 בקובץ PDF בן 82 עמודים מעניינים כאן

לקרן אור
ציטוט:
נראה לי קצת בזבזני לקחת מספר מטוסי רב-משימתי בשווי >100 מיליון דולר כ"א ולהשתמש בהם רק כתחנת מכ"ם או איסוף מעופפת. הרי בזמן שכ"א טס במתאר מסוים שיכסה גזרה מסוימת, יהיה לו קשה לעשות משהו אחר. אפשר לצמצם את זה למטוס אחד עם פוד מכ"מ (שישלים את המכ"מ הרגיל של המטוס), אך עדיין- זה כלי מבוזבז. הצורך בכטב"מ חמקן גדול פשוט זועק. בכל מיקרה, יהיה צורך במרכז בקרה/פענוח בקו ראיה, או להניח שהאויב לא יודע לחסום תקשורת לווינית.

להבנתי, הרעיון הוא לא להסב את ה F-35 למטוס התראה אלא להשתמש במטוסים כרב משימתיים ע"פ העניין (תקיפה, יירוט, ל"א, התראה, בקרה, קשר וכד').
אם לפרוט את זה לפרוטות, זוג מטוסים (F-22,F-35) שיצא ראשון עמוק לתוך שטח האוייב בצורה חמקנית למשימת איתור, בקרה, התראה מוקדמת, ל"א וממסר קשר, אחריו יבואו מטוסים מאותם הסוגים לדיכוי הגנ"א (SEAD), תקיפה ויירוט.
יכול להיות שזה רעיון טוב ויכול להיות שלא, הוא עוד צריך להבחן ברמה הטקטית מבצעית וברמה המערכתית.

ה B3 ע"פ בואינג

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 10-02-2011 בשעה 23:01.
ישן 19-02-2011, 12:10

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "תודה על ה"תיקון חצות""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AJ-47
אכן מדהים לראות את כמות הכסף שהתעשיות הבטחוניות נהגו לחייב את הממשלים הקודמים, אני מניח שימים אלו לא יחזרו בעתיד הקרוב. גייטס כידוע עוזב בשנה זו ומעניין מי יהיה היורש ובאיזה דרך הוא ילך, אם כי כבר לא נשאר איפה לקצץ אלא בכח האדם. מאמר מעניין בנושא זה ניתן לקרוא בקישור למטה.

המשפט הזה לא מדויק (אני מתייחס לקטע על הסכומים שהתעשיות הביטחוניות "חייבו" את הממשל) בפריויקטים צבאים גדולים יש בוחנים מטעם המדינה שבודקים את ההתאמה בין המחיר לבין הביצוע, קשה מאוד "לחייב" סתם את הממשל, אז נכון שבכמות נשק שארה"ב מוכרת ורוכשת יש לא מעט רמאוית שנופלות בין הכיסאות. אבל דווקא בדוגמאות כאן זה די קשה לביצוע. אם הם "חייבו" משהו בתחום ה JSF רוב הסיכוי שהיה בודק ממשלתי שאישר שיש כאן אכן פעילות של החברה וההוצאה מוצדקת.

ישן 19-02-2011, 17:57
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
נעליים גדולות עלינו...
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "מה שכתבתי לא מתייחס למעשי מרמה שבוודאי קיימים,"

השאלה מעניינת אם כי היא היפוטטית בעיקרה.

ראשית - ארה"ב אינה ששה להוציא פיתוח מערכתי מהסוג הזה מתחומה ומשליטתה. ומבחינתה - בצדק מוחלט!

שנית - לי לפחות לא ידוע על הימצאות יכולות ונסיון (שני מרכיבים חשובים ובלתי תלויים זה בזה) בפיתוח מנועי מטוסים מהשורה הראשונה בעולם - דווקא בישראל.... יש לזכור שגם במהלך מו"פ בסדרי גודל שכאלה מתחייבת הקמת תשתייות מלוות מחקר ופיתוח רבות, יקרות מאד, וידע שאינו מצוי בארץ לתמיכה במחקר ופיתוח מערכתי שכזה.

שלישית - בשנים האחרונות אני רואה מערכות ישראליות המופיעות בתחרויות המתקיימות בעולם, בלא ייתרון כספי ניכר (פה ושם הוא אכן קיים אבל אין להכליל) לתוצרת כחול-לבן. ההשוואה שעורכים בין שכר חוקר או מהנדס בארץ למקבילו האמריקאי למשל - אם השוואה שכזאת נעשית באופן פרטני, אינה בהכרח מביאה להבדלים משמעותיים בעלויות ובתמחירים בתעשייה

רביעית - ה"חיובים" בתמחירים כפי שציינת, אינם ירי ממותן. להוציא יוצאים מן הכלל, מערכת הבקרה התמחירית האמריקאית הינה מכונה משוכללת מאד, קשה מאד לזרוק מחירים וחיובים ללא מתן הסברים הולמים. אנו שומעים וקוראים מדי פעם על היוצאים מן הכלל. איננו שומעים על רוב התעשיות הביטחוניות שם שחלקן מחזירות כספים למשרד הביטחון, לפעמים שנים אחרי מעשה ! - הלוואי עלינו... אכן קיימים מרכיבים פוליטיים כלכליים, לאומיים, לוביסטיים, ואינטרסים אחרים התורמים לעיוות תעשייתי. בכל מקום. גם כאן בין מטולה לאילת....

לא מציון תצא תורה בנושא.
ישן 19-02-2011, 20:06
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

תרשה לי להסביר.
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "נעליים גדולות עלינו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מיקיטל
השאלה מעניינת אם כי היא היפוטטית בעיקרה.

ראשית - ארה"ב אינה ששה להוציא פיתוח מערכתי מהסוג הזה מתחומה ומשליטתה. ומבחינתה - בצדק מוחלט!
שנית - לי לפחות לא ידוע על הימצאות יכולות ונסיון (שני מרכיבים חשובים ובלתי תלויים זה בזה) בפיתוח מנועי מטוסים מהשורה הראשונה בעולם - דווקא בישראל.... יש לזכור שגם במהלך מו"פ בסדרי גודל שכאלה מתחייבת הקמת תשתייות מלוות מחקר ופיתוח רבות, יקרות מאד, וידע שאינו מצוי בארץ לתמיכה במחקר ופיתוח מערכתי שכזה.
אני בהחלט מסכים שאין לנו יכולת בתחום המנועים ולא כיוונתי את הערה שלי לפריט זה או אחר. הערה שלי מתייחסת באופן כללי להרגשה שיש לי לגבי פרויקטיים אמריקאים שכמו שראינו כמעט כולם בוטלו או בגלל מחירי עתק, או בגלל חוסר התאמה למתארי הקרב שהשתנו עם השנים כמו במקרה של ה-FCS. דוגמא נוספת היא מערכת הנשק NLOS-LS, מחירו של טיל אחד במערכת זו, אמור היה להיות 300,000 $, ועם הזמן המחיר ירד ל-190,000 $ ועדיין הוא בוטל. לעומת זה ה"מנתר" הישראלי, כפי שפורסם בפורום, עולה 25,000 $ וגם אם הרב"תים שונים אין שום הצדקה להבדלים אלו במחירים. מערכת נוספת היא ההיצטיידות בנגמ"ש ה-GCV שאמור לעלות כ-10 מיליון דולר ליחידה, ולעומתו ה"נמר" שלנו שיעלה כ-5 מיליון דולר.

שלישית - בשנים האחרונות אני רואה מערכות ישראליות המופיעות בתחרויות המתקיימות בעולם, בלא ייתרון כספי ניכר (פה ושם הוא אכן קיים אבל אין להכליל) לתוצרת כחול-לבן. ההשוואה שעורכים בין שכר חוקר או מהנדס בארץ למקבילו האמריקאי למשל - אם השוואה שכזאת נעשית באופן פרטני, אינה בהכרח מביאה להבדלים משמעותיים בעלויות ובתמחירים בתעשייה.
ההוצאה החשובה היא לא המחיר לשעה, אלא כמה שעות מתומחרות בפרוייקט זה או אחר. האמריקאים מנסים להפעיל טכנולוגיות חדשות שאין בהם נסיון ושצריך לפתח אותם מהתחלה. תוסיף לזה ועדי עובדים חזקים, עובדים מיותרים וקיבלת הוצאה ניכרת ומיותרת. כרגע המצב השתנה וגם ה-GCV וגם המפציץ הלא מאוייש שיקרא B-3 אמורים להשתמש בטכנולוגיות קיימות על מנת להקטין מחירים ולוחות זמנים.

רביעית - ה"חיובים" בתמחירים כפי שציינת, אינם ירי ממותן. להוציא יוצאים מן הכלל, מערכת הבקרה התמחירית האמריקאית הינה מכונה משוכללת מאד, קשה מאד לזרוק מחירים וחיובים ללא מתן הסברים הולמים. אנו שומעים וקוראים מדי פעם על היוצאים מן הכלל. איננו שומעים על רוב התעשיות הביטחוניות שם שחלקן מחזירות כספים למשרד הביטחון, לפעמים שנים אחרי מעשה ! - הלוואי עלינו... אכן קיימים מרכיבים פוליטיים כלכליים, לאומיים, לוביסטיים, ואינטרסים אחרים התורמים לעיוות תעשייתי. בכל מקום. גם כאן בין מטולה לאילת....
לא מציון תצא תורה בנושא.
בהחלט מסכים

ישן 19-02-2011, 19:16
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

מאמר מעניין אבל מקום להערה....
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "תודה על ה"תיקון חצות""

הדעה והצגת הנושא במאמרון הקצר הזה אכן מעניינים, אולם תמיד כדאי לבחון מי עומד מאחורי Think Tank כזה או אחר ומי מממן אותו. זהו מבחן "נייר לקמוס" לפרסומי מכונים רבים כאלה - בכל מקום בעולם. ולא רק בתחום הביטחוני... ואכן במרבית המקרים קשה מאד למצוא את הפרטים הללו.

במקרה שלפנינו, האגף ה"ביטחוני" במכון הזה ממומן רובו ככולו ע"י התעשיות הבטחוניות שאת מוצריהן הוא סוקר.

בהקשר לדיון כאן אין לכך השפעה מהותית לעמדתו של הכותב במאמר אליו קישרת אותנו - כך להערכתי, אולם ראיתי זאת לנכון להעיר במאמר מוסגר כהערת שוליים.
ישן 26-02-2011, 18:50
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
עדכון פברואר

פיתוח:
AF-06 המטוס הראשון משלב LRIP1 ביצע אתמול (25.02.11) טיסת בכורה.
AF-07 המטוס השני בשלב LRIP1 אמור לבצע טיסת בכורה בקרוב.
המטוסים האלה נושאים עליהם כבר את סמלי חיהא"א (טייסת 58 בכנף 33 של בסיס אגלין) עם המספרים הסידוריים AF 070744 ו AF 070745 בהתאמה.
מותקנות בהם חליפות אוויוניקה בגירסת בלוק 1.
המטוסים אמורים להמסר בקרוב לחיהא"א לבסיס אדוארדס שם יצטרפו ל 5 האחרים על מנת שיכולו להשתתף בתוכנית הפיתוח.
בקיץ 2011 הם אמורים לעבור למקום משכנם במרכז ההדרכת צוותי אוויר וצוותי קרקע של ה F-35 בבסיס אגלין יחד עם המטוסים AF-08 ו AF-09 (בהמשך תועלה סקירה מקיפה על מרכז ההדרכה על ה F-35 שתפקידו להדריך צוותים של ארה"ב וצוותים בינלאומיים שיפעילו את ה F-35).

מתחילת 2011 קצב טיסות הניסוי של כלל מטוסי ה F-35 הכפיל את עצמו לפחות לעומת 2010 (בדגם B אף שילש את עצמו כולל למעלה מ 25 נחיתות אנכיות).

מנועים:
ממשל אובמה נילחם בכל כוחו במנוע F136 מתוך כוונה לבטל את הפיתוח שלו, לכן הצליח להשיג שני דברים:
- הקיצוץ האחרון לא יכלול את המנוע F135
- בית הנבחרים הצביע על הפסקת מימון הפרויקט אולם ב GE/RR נחושים להמשיך את הפיתוח ולערער על ההחלטה

הפנטגון פירסם תוכנית התקציב לשנת 2012 ואילך, ניתן לראות בה שב 2015 לערך תוצג חבילת ההשבחה הרביעית (בלוק 4) אשר תקנה לדגם A את היכולת לשאת נשק גרעיני (פצצות B61), תהליך ההתאמה לנשק זה יחל מיד לאחר מכן.

25.02.11 AF-06 באוויר

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 26-02-2011 בשעה 19:26.
ישן 28-02-2011, 07:39
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "כמה טון חימוש המטוס יכול לשאת?"

טוב, השאלה הזו אומרת שהגיע הזמן לקצת מספרים (ע"פ היצרנית)

.................................................. ........דגם A........דגם B.........דגם C
אורך המטוס במטרים...............................15.67........15.61........15.67
מוטת כנפיים במטרים...............................10.67........10.67........13.11
שטח כנף במ"ר.......................................42.70........42.70........62.06
מהירות מקסימלית במאך.............................1.6...........1.6...........1.6
רדיוס טיסה קרבית בק"מ (ללא תדלוק אוויר)...1,093.........833..........1,111
טווח טיסה בק"מ (ללא תדלוק אווירי).............2,222........1,667........2,222
כמות דלק בתאים פנימיים בק"ג...................8,278.........6,123........8,958
משקל חימוש מקסימלי בק"ג.......................8,164.........6,803........8,164
מקסימום ג'י..............................................9................7.............7.5

ל AJ-47, בתמונה שצירפת ניראה המטוס AA-1 בפעם הראשונה בה עשה ניסוי טיסה עם תאי חימוש פתוחים.
כפי שציינת בתאי החימוש הפנימיים ה F-35 יכול לשאת 2 טילי א"א ו 2 פצצות (עד 2000 ליברה בדגמי A,C ועד 1000 ליברה בדגם B), שאר החימוש אופציונלי במנשאים חיצוניים מתחת לכנפיים.

וכך זה ניראה מקורב
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 02-03-2011, 07:38
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile

טייסי הניסוי התלוננו על הקסדה המיוחדת של המטוס שאינה מתפקדת כהלכה, דבר זה היה אחד הנושאים שרוברט גייטס הודיע עליהם כטעונים שיפור.
חברת VSI היצרנית הודיעה שהתחילה מקצה שיפורים אשר חלקם כבר יושם וניבדק בהצלחה בטיסת המטוס AF-06 בשבוע שעבר.
מאחר ולמטוס אין תע"ל, זוהי קסדת הטיס הכי מורכבת שקיימת כיום אשר קולטת נתונים מחיישנים רבים במטוס ומציגה אותם לטייס.
התקלות באו לידי ביטוי בהתנגשות נתונים, השהייה בהצגת המידע ואי דיוק במערכת העקיבה במבט אחר מטרות.

רוברט גייטס גם הודיע בינואר האחרון שדגם B ייכנס לתקופת מבחן של שנתיים ואז יוכרע גורלו.
מאז ארבעת מטוסי דגם זה סוגרים פערים בקצב מסחרר.
המטוס BF-02 עבר בשבוע שעבר את הטיסה ה 100 שלו כשחלק נכבד מהכמות הזו נעשה ב 2011 וזה כולל נחיתות אנכיות, נחיתות קצרות ובדיקת מתארי נחיתה על נומ"ט מתוך כוונה להתחיל ניסויים על הנומ"ט USS Wasp כבר בקיץ הקרוב.
במארינס הוחלט להתחיל להצטייד במטוסים כבר ב 2013 על מנת לרכוש כשרות מבצעית ב 2014 כשהם מצויידים בתוכנה בלוק 2 בלבד לעומת חיהא"א והצי שמעוניינים בקליטת המטוסים עם התוכנה בלוק 3 אי שם ב 2015.

ה BF-02 במהלך הניסויים האחרונים (שימו לב לסימון הירוק מתחת לתא הטייס שלא הופיע בעבר, רזולוציה גבוהה כאן)

נתוני גירסת בלוק 1 (נימצאת רק במטוסי BF-04,AF-04,AF-06,AF-07) ובהדרגה מותקנת בשאר המטוסים הטסים

נתוני בלוק 2

סירטון קצר מאת היצרנית

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 02-03-2011 בשעה 20:34.
ישן 05-03-2011, 05:56
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "טייסי הניסוי התלוננו על..."

"רוברט גייטס גם הודיע בינואר האחרון שדגם B ייכנס לתקופת מבחן של שנתיים ואז יוכרע גורלו.
מאז ארבעת מטוסי דגם זה סוגרים פערים בקצב מסחרר."
זה בהחלט נכון. ב-Lexington Institute התפרסמו שני מאמרים בנושא זה ונראה שהמטוס יגיע בעוד חודשיים לעמידה בלוח הזמנים המקורי. הבעיות בחלקן כבר נפתרו ועל השאר יתגברו בקרוב. גם נושא המחיר, שהדאיג הרבה אנשים, לא יהיה בעיה והמחיר יהיה באיזור המחירים של מטוסי הדור הרביעי כלומר כ-65 מיליון דולר ליחידה. אחד הדברים שנאמרו במאמר הוא שהיכולת של המטוס לא טמונה ביכולת התמרון, כמו בF-22, אלא יותר בהקשר של המערכות האלקטרוניות של המטוס.

ישן 05-03-2011, 18:00
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
טיסת בכורה נוספת

אתמול (04.03.11) ה AF-07 שהוא מטוס LRIP1 השני ביצע טיסת בכורה בה ניבדקו מאפייני טיסה בסיסיים והתנהגות המנוע.
כאמור במהלך החודש הבא המטוסים AF-06, AF-07 יועברו לבסיס אדוארדס על מנת שיצטרפו לתוכנית הפיתוח, תפקדים יהיה לבדוק מערכות נשק המתאימות למחשב המשימה שלהם מגירסת בלוק 1.

חיהא"א חשף השבוע בבסיס WRIGHT-PATTERSON את מחשב העל Cray XE6 אשר לטענתם מהווה שחקן חיזוק משמעותי בתוכנית הפיתוח של המטוס ובשידרוג הרפטור.
המחשב קיבל את השם "רפטור" [כתבה]

צילומים מאתר היצרנית:

04.03.11: AF-07 באוויר בפעם הראשונה

28.02.11: AF-06 לקראת נחיתה בטיסה השניה שלו (מחזירי אור ירוקים??)

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 06-03-2011 בשעה 07:31.
ישן 09-03-2011, 16:15
  yanivib137 yanivib137 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.05.06
טוב-זה שייך לויכוח עתיק היומין בנוגע להקמת חיל טילים טקטי ואסטרטגי
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=yanivib137]ישראל שוקלת..."

מבוסס פלטפורמות יבשתיות ניידות וימיות - על חשבון חיל האויר.

עד היום לא ברור לי מדוע צריך לשלוח מטוס למשימה מורכבת ומסוכנת לחיסול מטרה נייחת,
כאשר אפשר לשגר את אותו הטיל שהמטוס משגר, ממשגר קרקעי נייד או ימי.
במלחמה הבאה כנראה שמטוסי חיל האויר ישארו זמן לא קצר על הקרקע בשל הפצצת הבסיסים ע"י רקק"ים.
חטיבה ניידת של כלים שיכולים להיות פזורים ברחבי הארץ ולשגר טילים טקטיים דוגמאת LORA וכן נשק משוטט, יקשה יהייה להשבית באמצעות מתקפות רקק"ים וטקקי"ם..
ישן 09-03-2011, 17:24

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "טוב-זה שייך לויכוח עתיק היומין בנוגע להקמת חיל טילים טקטי ואסטרטגי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yanivib137
מבוסס פלטפורמות יבשתיות ניידות וימיות - על חשבון חיל האויר.

עד היום לא ברור לי מדוע צריך לשלוח מטוס למשימה מורכבת ומסוכנת לחיסול מטרה נייחת,
כאשר אפשר לשגר את אותו הטיל שהמטוס משגר, ממשגר קרקעי נייד או ימי.
במלחמה הבאה כנראה שמטוסי חיל האויר ישארו זמן לא קצר על הקרקע בשל הפצצת הבסיסים ע"י רקק"ים.
חטיבה ניידת של כלים שיכולים להיות פזורים ברחבי הארץ ולשגר טילים טקטיים דוגמאת LORA וכן נשק משוטט, יקשה יהייה להשבית באמצעות מתקפות רקק"ים וטקקי"ם..

אני לא נגד חיל טילים טקטי, כדי לא לשים את כל הביצים בסל אחד, אבל לכל שאלה כאן שאתה לא מבין יש אחת משתי אופציות: או שהשאלה נכונה ויש לה תשובה ברורה מדוע עדיף שזה ישוגר מהאויר או שהמידע לא נכון ולכן השאלה לא רלוונטית...
שאלה אליך, מכיוון שלא עסקתי בזה ואני רואה שאתה די מבין בעניין, איזה רק"ק בדיוק ישבית את בסיסי חיל האויר? מעניין אותי.

ישן 09-03-2011, 18:09

גם טק״ק וגם רק״ק
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=yanivib137]טוב-זה שייך..."

יש כאן מומחים גדולים ממני כמו טל ענבר וטייס המכנה עצמו בכינוי emile-a שיוכלו לספר
לך על רק״ק איראני בשם פתאח 100 , על רק״ק בשם m 600 (שניהם מונחי gps) וכמובן
טילי סקאד משלל דגמים ואולי גם שיהאבים וזה כמובן רק מה שאנחנו יודעים.
ועוד לא דיברנו על טילי נ״מ מתקדמים....

על טיל קרקע קרקע נייד יש פחות איומים מאשר על מטוס קרב שצריך להכנס לאזורי אמ״ט
ולסכן טייסים.
זכור שחלק מהנצחון הוא תודעתי וטייס בשבי חיזבאללה הוא מכה מוראלית קשה...
לעומת זאת, לורה שהושמד באויר (ואין כיום לאויבים דרך ליירט טילים) לא ממש מפריע.

אגב, מעניין אם חיל האויר שנזהר מאוד מלסכן את מטוסיו היקרים ,יסתכן בהוצאת מטוסים לגיחות מבסיסם מופגזים כאשר באויר יש הרבה חתיכות ברזל מעופפות..
ישן 10-03-2011, 05:36

תשובה
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=yanivib137]ובנוגע לנ"מ..."

בוקר טוב

1. כפי שרשמתי במקור, הכוונה היא מטרות נייחות
2. מכיר דלילה וחימוש משוטט ? במלחמת לבנון השניה פורסם שנעשה שימוש בנשק כזה נגד מטרות ניידות.

אני חוזר ואומר שוב, אני לא בעד לבטל את חיל האויר, אני כן בעד לבנות זרוע נוספת יבשתית ניידת וימית
שתעבוד צמוד עם חיל האויר אבל תיקח גם חלק ממשימותיו.

מכל הטיעונים שהעלו כאן, לא השתכנעתי שיש יתרון כלשהוא בשליחת מטוס להפצצת מטרה נייחת (למשל שדה תעופה ממוגן, תחנת חשמל, בונקר וכדומה)
בעלת זמן חיות מטרה ארוך, במקום לשגר טיל ממשגר קרקעי נייד (או ימי) מבלי לסכן מטוס ומבלי
צורך במעטפת מבצעית של ל״א ואמצעים נוספים.
כמובן שכן ידרש סיוע אוירי (לווין, מל״ט, מטוס תצפית שצופים ממקוןם בטוח יחסית ומספקים מודיעין)
וכמובן שמשימות קלאסיות של עליונות אוירית, הפצצת מטרות ניידות או בעלות זמן חיות מטרה קצר,
מודיעיו, ל״א ותקשורת , יצריכו פלטפורמות אויריות (חלקן הגדול לא מאוייש).

אגב, נדמה לי שחלק מהמודיעין כגון הערכת תוצאות תקיפה, ניתן להשיג באמצעות אמל״ח משוטט.
ישן 10-03-2011, 17:32

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "תשובות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yanivib137
אותן טענות שעלו במלחמת לבנון השניה על מסוקים שלא נחתו היכן שהתבקשו בגלל איומים רבים מידי.
אותם מקרים ביום הכיפורים בהם חא טס 25 קמ מטווח סוללות ה סא 6 ולמעשה לא יכל לסייע באופן
יעיל בהדיפת שלב הצליחה של המצרים.

איום הוא איום ואם פעם היה מדובר בטילי נמ היום מדובר ברקק וטקק.

שני דברים נפרדים לחלוטין...
בכל מלחמה תהיה דילמה כמה לסכן את מטוסי חיל האויר בכל משימה ספציפית, ואחרי כל מלחמה יהיו שיגידו שהיה נכון לסכן במקרה כזה פחות ובמקרה אחר יותר ואף פעם לא נדע מה היה נכון.
אין דבר כזה לעומת זאת שמטוסי חיל האויר לא טסים "כי זה מסוכן" שהרי אין להם שום תכלית מעבר ללטוס.
אם נופלים טילים אז טסים למרות הסיכון.
ספציפית פר משימה יכול להחליט מפקד חיל האויר שעדיף במצב ספציפי להסתכן רק כך וכך כי זה לא מספיק חשוב.
אבל מטוסים שלא יטוסו כלל? אלא אם הם הושמדו או לא יכולים להמריא זה לא יכול לקרות...רק מקרים ספציפים יכולים לקרות, ומלחמה כוללת שבה יש איומים אמיתים על ישראל המטוסים יטוסו בכל מקרה.

ישן 09-03-2011, 18:20
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "ישראל שוקלת לדחות את אספקת מטוס הקרב אף-35 כדי לקבל דגם מתקדם יותר"

כתבה מוזרה
אולי הכתב לא כל כך הבין את ה SMS שקיבל מהמקורות שלו וקבע שב 2016 המטוסים יהיו עם גירסת בלוק 1.0 ובעצם כדאי לחכות עוד כמה שנים מעבר לגירסת בלוק 3.0

אם הוא היה טורח לקרוא את האשכול הזה, הוא היה מוצא את הדברים הבאים:
- יש כבר 4 מטוסים מבלוק 1.0 הממוכשרים בחליפת אוויוניקה מתאימה.
- שאר 9 המטוסים הם בתהליכי שידרוג הבלוק שלהם לבלוק 1.0
- מתחילת 2011, כל המטוסים שעזבו (למעט BF-05) ויעזבו את פס הייצור הם מבלוק 1.0
- במטוס הבדיקה CATBird, מערכות ה F-35 שודרגו לבלוק 2.0 והם בתהליכי בדיקה
- אם הכל ילך כשורה, בשנה הבאה כל המטוסים ישודרגו לבלוק 2.0 וכך יהיה גם עם המטוסים שייצאו מפס הייצור
- בלוק 3.0 כעת בפיתוח, היצרנית מתכננת לשדרג את כל המטוסים כבר ב 2015 לבלוק הזה שיהיה הסופי לשלב הייצור (שאר הבלוקים יהיו שידרוגים תקופתיים לאורך חיי המטוס)

נכון שיש עיכובים, בלוק 3.0 עדיין לא מוכן ו 3 שנים זה הרבה זמן, אבל אולי אנשי הארץ יודעים דברים אחרים

ריכזנו עבורכם את המידע הבסיסי על המטוסים השונים בתוכנית הפיתוח בקובץ PDF הבא
גם כתבי הארץ מוזמנים להוריד ולהתעדכן

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 11-03-2011 בשעה 13:40.
ישן 10-03-2011, 14:06
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "F-35 C למארינס"

אבל דברי המפקד רומזים שהוא סקפטי בנושא זה.
או שהכתב פירש אותם בצורה דמגוגית, באתר המארינס הדברים נשמעים אחרת (כאן)

המארינס מפעיל כבר שנים רבות מטוסי הורנט על סיפון נומ"טים (CVN) של הצי כחלק אינטגרלי מכוח המשימה.
כל ההורנטים (צי ומארינס) כבר התיישנו, הצי האמריקאי מחליף אותם בהדרגה בסופר הורנט.
אבל, בשלב זה אין תוכנית לצייד את המארינס בסופר הורנט, לכן האלטרנטיבה להחלפת ההורנט היא ה F-35C.

דגם B לא מיועד לפעול מנומ"טים של הצי (CVN) אלא רק מספינות של המארינס (LHD,LHA), לכן אין קשר בין הצטיידות בדגם C להצטיידות בדגם B (לפחות לא בגלל הביצועים והייעוד, אולי מסיבות תקציב).

לגבי נזקי מנועי דגם B לספינות - הדבר לא חדש, המטוס תוכנן כך ע"פ דרישות המארינס, אבל עכשיו זה אופנתי לתפוס כותרות.
- דגם B עבר ב 2010 מקצה שיפורים שכלל גם התייחסות לנק' הזו, הדבר יושם ב BF-01 ובהמשך ב BF-02, שני המטוסים ביצעו יחדיו מאז תחילת 2011 למעלה מ 40 נחיתות אנכיות (בחודשיים ראשונים של 2011 דגמי B ביצעו טיסות מבחן מכל הסוגים פי 3 ממה שעשו בשנת 2010 כולה), הדבר ניבחן כל הזמן.
- הספינה USS Wasp ניכנסה בינואר האחרון לטיפול והכנה לקראת הניסויים הצפויים בקיץ עם דגמי B, ההכנות כוללות הכנת הסיפון למטוס החדש, התקנת חיישני מדידה רבים, שינויי בדלתות ובפתחים שיתאימו לגודל המטוס והמערכות שלו, התקנת מעבדות שירות מתאימות, הדרכת הצוותים ועוד'.

רק לאחר תקופת מבחן ונסיונות על הספינה הזו ניתן יהיה לגבש עמדה, כך שמוקדם לצאת בהצהרות בסגנון "ה B בעייתי אז נעבור ל C", לי זה נשמע יותר כמו אמצעי הפעלת לחץ על הממשל האמריקאי שייאשר החלפת ההורנטים בדגמי C.

ישן 12-03-2011, 17:38
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.08
טורקיה דורשת את קוד התוכנה של המטוס F-35

לאחרונה טורקיה הודיעה באופן רשמי על כוונתה לרכוש 100 מטוסים עם אופציה ל 16 מטוסים נוספים, והערכות של הטורקים לגבי סכום העסקה יסתכם בסביבות 10 מיליארד דולר, אולם בגלל עלויות הפיתוח של הפרוקיט שגדלו , הסכום זנק ל 16 מיליאד דולר.

הטורקים דורשים לאור ההשקעה הגדולה מאוד שלהם ברכש המטוסים וגם בתור שותף בפיתוח של הפרויקט JSF לקבל את קוד התוכנה, וכנראה שהאמריקאים מסרבים לזה. כידוע גם הבריטים דרשו את קוד התוכנה של המטוס וגם הם נענו בשלילה.

האם יש מצב שהטורקים והבריטים (וגם רוכשים אחרים) יוכלו ללחוץ על האמריקאים לשחרר את קוד התוכנה, אולי על ידי איום בביטול הרכש המתוכנן של המטוסים?

והאם זכותם של הרוכשים (בעיקר השותפים בפרויקט) לדרוש את קוד התוכנה?

Code crisis overshadows Turkey's planned purchase of F-35 jets

A “code crisis” has erupted in Ankara that could threaten Turkey’s participation in a US-led project to produce F-35 fighter jets, further complicated by the presentation of a bill to Turkey for an additional $4 billion to offset the growing costs of the project.

The Turkish side in this $16 billion project has repeatedly knocked on America’s door to ask for the flight codes for the fighter jets into which so much money has been invested. However, the Pentagon has rejected these demands on the part of Turkey. America’s refusal to turn over the codes belonging to the jets and to share the software technology used in their production is making Turkey nervous.

.......
todayszaman.com

נערך לאחרונה ע"י ralf בתאריך 12-03-2011 בשעה 17:44.
ישן 12-03-2011, 18:46

בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "טורקיה דורשת את קוד התוכנה של המטוס F-35"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ralf
לאחרונה טורקיה הודיעה באופן רשמי על כוונתה לרכוש 100 מטוסים עם אופציה ל 16 מטוסים נוספים, והערכות של הטורקים לגבי סכום העסקה יסתכם בסביבות 10 מיליארד דולר, אולם בגלל עלויות הפיתוח של הפרוקיט שגדלו , הסכום זנק ל 16 מיליאד דולר.

הטורקים דורשים לאור ההשקעה הגדולה מאוד שלהם ברכש המטוסים וגם בתור שותף בפיתוח של הפרויקט JSF לקבל את קוד התוכנה, וכנראה שהאמריקאים מסרבים לזה. כידוע גם הבריטים דרשו את קוד התוכנה של המטוס וגם הם נענו בשלילה.

או שהטוריקים מחפשים סיבה לצאת מהתוכנית, או שהם חיים בסרט.

ציטוט:
האם יש מצב שהטורקים והבריטים (וגם רוכשים אחרים) יוכלו ללחוץ על האמריקאים לשחרר את קוד התוכנה, אולי על ידי איום בביטול הרכש המתוכנן של המטוסים?

בריטים קיבלו התחייבויות מהאמריקאים, כולל גם מהנשיא, איימו על יציאה מהתוכנית, ועדיין לא קיבלו קודים. הם גם השותף ראשי בתוכנית, וההשקעה שלהם היא הגדולה משאר השותפות לפרויקט. הטורקים פשוט לא נמצאים בליגה הזאת, וגם קשה לתאר ששותפות אחרות יצטרפו לטורקים בדרישה הזאת.

ציטוט:
והאם זכותם של הרוכשים (בעיקר השותפים בפרויקט) לדרוש את קוד התוכנה?

זכותם לקבל את מה שהובטח להם בחוזה, הסכמים והסכמות. לא הבטיחו להם גישה קודים או יכולת הפעלה עצמאית (חוץ מהבריטים) של המטוסים.

ישן 13-03-2011, 20:44
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=ralf]לאחרונה טורקיה..."

אני לא חושב שהטורקים יפרשו מהפרויקט, קודם כל, הם מחכים כבר זמן רב למטוסים הללו, חיל האוויר הטורקי מעורב בפרויקט וערוך בכדי לקלוט את המטוסי החדשים, וגם התעשייה הביטחונית הטורקית השקיעה כסף רב בפיתוח תשתיות מתקדמות לצורך ייצור חלקים למטוס F-35 , וכבר כמה מהחברות מייצרות חלקים שונים למטוס, והטורקים מעריכים שהנתח של התעשייה המקומית יגיע ל 7.5 מיליאד דולר.

שר הביטחון הטורקי ידע על העלייה בפרויקט ועל כך שטורקיה תשלם יותר ממה שתוכנן קודם עוד לפני שהוא הכריז בפרלמנט על כוונת הממשלה הטורקית לאשר רכש עד 116 מטוסים מסוג F-35. אז כנראה שטורקיה מתכוונת לנהל משא ומתן עם האמריקאים, והם מציבים רף גבוה שהם יודעים שלא יקבלו, וכנראה שהם מעוניינים שהאמריקאים יסכימו לכך שהם יכלו בעתיד להטמיע מערכות מתוצרת מקומית במטוסים שלהם, ולאור העלויות הגבוהות של הפרויקט וזה שהמדינות שמתכוונות לרכוש את המטוס דיי מתנדנדות והעניין מעורפל (בריטניה,קנדה, וכו..) יש אפשרות שהם יתגמשו בעניין הזה ואולי גם בעניינים אחרים,

צריך להבין, טורקיה היא אחת הרוכשות הגדולות ביותר של מטוסי F-35 , והאמריקאים ממש לא ירצו להפסיד את את החוזה על סך 16 מיליארד דולר של טורקיה, חתימה קרובה על חוזה הרכש בהחלט תהווה רוח גבית גדולה מאוד לפרויקט JSF.
ישן 13-03-2011, 21:29

בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "אני לא חושב שהטורקים יפרשו..."

כפי שהניסיון העבר של המכרזים הטורקיים מראה, הם משנים את דעתם כל יום, גם כשפניהם היו למערב. לכן לא מומלץ להסיק מסקנות חד-משמעותיות ממה שמישהו בטורקיה אמר. דרך אגב, מה אם הסיפור הזה של ייצור מנועי F-135 בטורקיה? היו פה הרבה דיבורים אל כך.

לעצם העניין, קשה מאוד לראות את הטורקים רוכשים 100+ מטוסי F-35, גם בגלל הדחיות בלו"ז והמחירים העולים, וגם מפני שהם לא יקבלו יכולת הפעלה עצמאית, וזה מנוגד למגמה החוץ-מדינית החדשה שלהם. כבר אמרתי, שהמטוסים הסיניים הם לדעתי הבחירה הטבעית בשביל הטורקים: מחיר זול יחסית שיאפשר רכש במספרים משמעותיים, עצמאות מאירופה וארה"ב, וכניראה גם הרכבה או ייצור חלקי במפעלים טורקיים. אני בטוח שהסינים גם ישמחו לאפשרות לארגן "פיתוח משותף" של מטוס קרב כלשהו, כפי שעשו עם הפקיסטאנים, כדי שהטוריקם יוכלו להגריש טוב עם עצמם.

ישן 15-03-2011, 17:50
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=ralf]וגם מיזם משותף של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Centurion
נו, מה יהיה? שאלתי אותך מה קרה מאז אותה היהדיעה של יולי 2010 (לפני 8 חודשים) ואתה מביא לי את אותה הידיעה עצמה מיולי 2010?

אני אשאל אותך שוב ושוב עד שתענה לי לכאן או לכאן: מה קרה בעניין הודעתו של השר הטורקי אודות ייצור המנועי F-135 ע"י חברת KaleKalip הטורקית? אם כבר שכחתה את הפרטים, עיין בקישור לדיון מלפני 8 חודשים שהבאתי למעלה.

נו, אל תדאג אני אעדכן אותך

מהדיווח האחרון שקראתי בעניין, המפעל המשותף בתהליך הקמה עם השקעה של 210 מיליון דולר (60 מיליון להקמת המפעל ו 150 מיליון לתפעול) והייצור יתחיל בשנת 2012.

והנה, חתימה על חוזה בסך 150 מיליון דולר לייצור חלקים למנועים F-135 בין חברת Pratt & Whitney וחברת KaleKalip הטורקית (קישור) .

חוזים בסך 1.5 מיליארד דולר נחתמו עם חברות טורקיות לייצור חלקים למטוס F-35 , וההערכות מדברות על סכום של 7.5 מילארד דולר הנתח הכולל שיהיה לתעשיות הביטחון הטורקיות, ולכן כמו שאמרתי, פרויקט JSF חשוב ביותר לתעשיות הביטחון המקומיות ולצבא הטורקי , ומאוד לא סביר שהם יפרשו מהפרויקט הזה, גם אם הם ידרשו לשלם כמה מיליארדים יותר.

חוץ מזה, הרי האירופים כבר הציעו לטורקים רכש מטוסי יורופייטר ושותפות מלאה בקונצרן האירופי, וזה כמובן כולל העברה טכנלוגית (לא תהיה להם בעיה של קוד תוכנה עם הירופייטר) וייצור מקומי של חלקי המטוס. וכמובן, הפרויקט של מטוס העתיד מדרום-קוריאה שהוצע להם להיות שותפים בו (ולדעתי הם עדיין לא אמרו את המילה האחרונה בעניין הזה)

אז באמת, לא יודע מאיפה הבאת את הרעיון הזה של רכש מטוסים סינים זולים... אולי אפילו מטוסים רוסיים?

אתה רוצה להתערב על כסף שתוך כמה חודשים הטורקים חותמים על הסכם רכש של מטוסי F-35?

נערך לאחרונה ע"י ralf בתאריך 15-03-2011 בשעה 17:56.
ישן 15-03-2011, 18:45
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "והמקור להנחתך להלן הוא...?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מיקיטל
בהתייחס ליורופייטר, כתבת:

"...וזה כמובן כולל העברה טכנלוגית (לא תהיה להם בעיה של קוד תוכנה עם הירופייטר)..."

והבסיס להנחה הזאת - על מה ביסוסו?

האירופים הצעו הצעות מאוד מפתותח לצד הטורקי הכדי לרכוש את המטוס יורופייטר טייפון, וזה כולל כאמור,חברות מלאה של טורקיה בקונצרן והעברה טכנלוגית וחלק בייצור, ולא רק זה, גם השתתפות בפיתוח של הדור הבא של מטוסי יורפייטר "יורופייטר טייפון 2020", אבל בסופו של דבר הטורקים העדיפו את המטוס F-35 .

אפשר לראות גם בפרויקטים אחרים, האירופים הרבה יותר גמישים בעניין של העברה טכנלוגיה, ולא מעט פרויקטים שלהם עם הטורקים יעידו על כך. החודש הטורקים יחליטו לגבי הזוכה במכרז לבחירת מערכת הגנה אווירית, ואפ לפי הערכות רבים שהמערכת שהציעו האירופים היא שתזכה, סביר להניח שזה יהיה בזכות העברה הטכנלוגית שהם הציעו.צריך להבין, הטורקים מעוניינים בראש ובראשונה בטכנלוגיה ולא רק במוצר, ובזה האירופים יותר גמישים מאשר האמריקאים.
ישן 15-03-2011, 19:01
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

גמישות אירופאית לעומת זו האמריקאית...
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "[QUOTE=מיקיטל]בהתייחס..."

אם להכליל - הם, האירופאים, אכן יותר גמישים אולם בדרך כלל הגמישות הזאת באה לידי ביטוי בטכנולוגיות משניות או בכאלה שניתן להשיג או לחילופין לפתח, בשוק הפתוח. בטכנולוגיות Core ("טכנולוגיות ליבה"), אינני מוצא אותם גמישים יותר.

אינני יודע זאת בהחלטיות פסקנית אולם אינני שותף להערכתך כי יוותרו בקלות על ידע הנוגע לקוד התוכנה של פלטפורמת ה- Eurofighter גם במחיר זכייה בעיסקה מול מתחרה כזה או אחר, וגם בתשלום הולם מהצד הטורקי.

תחום חוזי בו הם אכן גמישים יותר הינו "הבטחות" ה- Offsets (רכש גומלין) הישיר והעקיף (שני מושגים שונים - למי ששואל...).
ישן 17-03-2011, 00:24

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]נו, מה יהיה?..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ralf
נו, אל תדאג אני אעדכן אותך

מהדיווח האחרון שקראתי בעניין, המפעל המשותף בתהליך הקמה עם השקעה של 210 מיליון דולר (60 מיליון להקמת המפעל ו 150 מיליון לתפעול) והייצור יתחיל בשנת 2012.

והנה, חתימה על חוזה בסך 150 מיליון דולר לייצור חלקים למנועים F-135 בין חברת Pratt & Whitney וחברת KaleKalip הטורקית (קישור) .

תודה רבה!

כלומר לא דובים ולא יער. זאת אומרת לא ייצור מנועים ואפילו לא הרכבה, אלא קבלן משנה אחד מהרבים. זאת בניגוד לדיברי השר הטורקי בקיץ שעבר וההתנגדויות הנחרצות שלך לספקות שאני העליתי. אני מקווה שבעתיד תפגין יותר סבלנות והבנה לחשיבה ביקרותית שלא תואמת את ההכרזות והתוכניות הגרנדיוזיות של הטורקים.

ציטוט:
חוזים בסך 1.5 מיליארד דולר נחתמו עם חברות טורקיות לייצור חלקים למטוס F-35 , וההערכות מדברות על סכום של 7.5 מילארד דולר הנתח הכולל שיהיה לתעשיות הביטחון הטורקיות, ולכן כמו שאמרתי, פרויקט JSF חשוב ביותר לתעשיות הביטחון המקומיות ולצבא הטורקי , ומאוד לא סביר שהם יפרשו מהפרויקט הזה, גם אם הם ידרשו לשלם כמה מיליארדים יותר.

יש רק כמה בעיות עם זה, שכבר השמעתי אותם קודם - המספרים הללו מחושבים מהציפיות המאוד אופטימיות של הצלחת התוכנית JSF בלי להתחשב בביטולים מסיבות כלכליות ואחרות ובהתיקרויות ועיכובים בפיתוח וניסויים. כולמר כדאי להתייחס למספרים הללו כגבול עליון שעליו יכולים להגיע הרווחים במקרה הטוב.

דבר שני, צריך גם לזכור שמדובר בתוכנית ארוכת שנים, כלומר, אפילו עם יתגשמו הציפיות האופטימיות ביותר, הרווח הכללי הזה של 7.5 מיליארד דולר לתעשיה הביטחונית הטורקית שאתה מדבר עליו אמור להתפרס על פני עשרות שנים. נגיד שהייצור של F-35 ימשך כ-20 שנה. זה פחות מ-400 מיליון דולר רווח לשנה לכל החברות והמפעלים הטורקים המשתתפית בתוכנית.

עכשיו, כדי להבין את הפרופורציות. לצורך השוואה, רכישת 100 מטוסי F-35A במחיר של, נגיד, 100 מיליון ליחידה, תעלה לטורקים 10 מיליארד דולר. וזאת הערכות האופטימיות. אז מהוציאים 10 מיליארד, מחזירים לכלכלת המדינה 7.5 מיליארד דולר, במקרה הטוב. ומקבלים 100 מטוסים שאין אפשרות להפעיל אותם בעופן עצמאי. אם הממשלה הטורקית שותפה להערכות הללו שהחברות מפרסמות ואינה חוששת מסנקציות ולחצים של ארה"ב, אז אולי זאת האופציה הטובה ביותר. מצד שני אני, בהיותי מטיל ספקות על הערכות הללו ורואה את המגמה החוץ-מדינית הטורקית ככזאת שמתרחקת מהמערב ומהערכים שלו ומחליפה כיוון למדינות מוסלמיות בעיותיות כמו איראן וסוריה, מתקשה לראות איך הצבא הטורקי יכול לעשות צעד כזה ולבסס את חיל האוויר שלו על פרויקט אמריקאי יקר ובעיתי. ואינני אומר שלא יהיו בכלל רכישות של F-35 - ייתכן מאוד שיהיו, אבל לא במספרים שאתה מצטט (מאה פלוס). אולי כמה עשרות, כדי שיוכלו להגיד שיש להם בשירות מטוס קרב דור 5 מתקדם ולהשתתף ביצור.

אתה, כמובן, רשאי לא לקבל את הדברים שלי, ואין לי שום בעיה עם זה. אבל לפחות תבין שהדברים שאני אומר מבוססים על משהו ולא המצאתי אותם בזמן שישנתי.

אותו הדבר לגבי הרקורד של המכרזים הטורקיים - אני יכול להביא לך כמה דוגמאות מהעבר הלא רחוק של התוכניות רכש עיקריות שהתבטלו ו\או שונו ו\או התעכבו בשנים רבות. הנה הרשימה הקצרה:
- מכרז למסוקי תקיפה;
- מכרז (הנוכחי) למערכות הגנ"א;
- מכרז לטנקים.

ציטוט:
חוץ מזה, הרי האירופים כבר הציעו לטורקים רכש מטוסי יורופייטר ושותפות מלאה בקונצרן האירופי, וזה כמובן כולל העברה טכנלוגית (לא תהיה להם בעיה של קוד תוכנה עם הירופייטר) וייצור מקומי של חלקי המטוס. וכמובן, הפרויקט של מטוס העתיד מדרום-קוריאה שהוצע להם להיות שותפים בו (ולדעתי הם עדיין לא אמרו את המילה האחרונה בעניין הזה)

כשמדברים על העברת הטכנולוגיות, קשה לנחש על מה בדיוק מדובד. בד"כ הכוונה לטכנולוגיות הרכבה וייצור ברישיון של חלק מהרכיבים ולא לכל הטכנולוגיות הייצור. האם אתה חושב שהטורקים היו מקבלים את כל הטכנולוגיות של CAPTOR-E או EJ-200 או החימוש המתקדם? בוודאי שלא. הרבה יותר סביר שהם היו מקבלים טכנולוגיות לייצור מקומי של כמה חלקי גוף, כמה חלקי מנוע ועוד כמה רכיבים וטכנולוגיות הרכבת המטוסים או מערכות. את הקודים אולי היו מקבלים ואולי לא.

שותפות מלאה - קרי שותף משנה (ללא יכולת השפעה ממשית בקבלת החלטות) בקונצרן שמתקשה מבחינה כלכלית. גם להודים מציעים את זה, ד"א. בינתיים אין מעוניינים.

מטוסי הקרב העתידי זאת גם אופציה, אם הטורקים ירדו מהדרישה שלהם של 50% מהמניות, ויסכימו להיות שותף משנה ביחד עם אינדונזיה, מה שמשאיר לטורקים לכל היותר 20% מהמניות. מצד שני, קשה לראות שתוכנית קוריאנית של מטוס קרב דור 5 תצליח ללא השקעות של מיליארדי דולרים רבים בעבודות מו"פ, בניית\חידוש קווי ייצור וביצוע אלפי טיסות ניסוי וגם ללא השתתפות של חברות תעופתיות זרות ממדרגה ראשונה שיתרמו את הטכנולוגיות, הידע והניסיון החסרים לקוריאנים. אחרת יהיה צורך לרכוש מערכות קריטיות כמו המנועים באופן נפרד מצד ג'.

ציטוט:
אז באמת, לא יודע מאיפה הבאת את הרעיון הזה של רכש מטוסים סינים זולים... אולי אפילו מטוסים רוסיים?

בא נגיד ככה - לדעתי, מבחינת הטורקים, דירוג השותפים הטבעיים הוא כזה (מהיותר מתאים לפחות מתאים):
1. סין
2. רוסיה
3. אירופה (סאאב, EADS ודאסו), קוריאה, הודו
4. ארה"ב

זאת גם מבחינת העלות והשתתפות בייצור וגם מבחינת העמידות בפני סנקציות אפשריות בעתיד.

ציטוט:
אתה רוצה להתערב על כסף שתוך כמה חודשים הטורקים חותמים על הסכם רכש של מטוסי F-35?

אני לא חושב שיהיה מוסרי מצידי לקחת ממך כסף

אבל אפשר להתערב גם בשביל הכיף. ואנחנו לא סופרים אופציות והסכמים בלתי מחייבים אלא חוזה רכישה בלבד. תוך כמה חודשים וכמה מטוסים לדעתך?

ישן 18-03-2011, 11:51
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=ralf]נו, אל תדאג אני..."

ציטוט:
תודה רבה!

כלומר לא דובים ולא יער. זאת אומרת לא ייצור מנועים ואפילו לא הרכבה, אלא קבלן משנה אחד מהרבים. זאת בניגוד לדיברי השר הטורקי בקיץ שעבר וההתנגדויות הנחרצות שלך לספקות שאני העליתי. אני מקווה שבעתיד תפגין יותר סבלנות והבנה לחשיבה ביקרותית שלא תואמת את ההכרזות והתוכניות הגרנדיוזיות של הטורקים.

ממה שהבנתי, החוזה על סך 150 מיליון דולר הוא חוזה ראשון לייצור חלקים מהמנוע, ועם הזמן ושקעה כספית נוספת מפעל ייצר עוד חלקים, אני אנסה לברר את מה בדיוק אותם חלקים שייוצרו וכמה מספרם והאחוז שלהם מסך חלקי המנוע.

ציטוט:
יש רק כמה בעיות עם זה, שכבר השמעתי אותם קודם - המספרים הללו מחושבים מהציפיות המאוד אופטימיות של הצלחת התוכנית JSF בלי להתחשב בביטולים מסיבות כלכליות ואחרות ובהתיקרויות ועיכובים בפיתוח וניסויים. כולמר כדאי להתייחס למספרים הללו כגבול עליון שעליו יכולים להגיע הרווחים במקרה הטוב.

כמובן שמדובר בהערכות שתויות בהתפתחיות של הפרויקט JSF , והדבר יכול להשתנות בהתאם לזה, נכון שפרויקט סובל מבעיות (כמו כל פרויקט אחר בסדר גודל דומה), אבל לדעתי המטוס יתברר כהרבה יותר מוצלח גם מבחינה שיווקית, ויש הרבה לקוחות פוטנציאלים אחרים חוץ מהמדינות שמשתתפות בפרויקט שאולי בעתיד ירצו לרכוש אותו (גרמניה אמורה להחליט בעוד כמה שנים על החלפת מטוסי טורנדו, ואני לא רואה מועמד יותר טוב מהמטוס F-35), כך שאני לא כך כך פסימי כמוך לגבי עתיד הפרויקט.

ציטוט:
אותו הדבר לגבי הרקורד של המכרזים הטורקיים - אני יכול להביא לך כמה דוגמאות מהעבר הלא רחוק של התוכניות רכש עיקריות שהתבטלו ו\או שונו ו\או התעכבו בשנים רבות. הנה הרשימה הקצרה:
- מכרז למסוקי תקיפה;
- מכרז (הנוכחי) למערכות הגנ"א;
- מכרז לטנקים.

מכרז למסוקי תקיפה-

הפרויקט בהחלט התעכב כמה שנים, אבל זה בגלל שהטורקים לא רצו לרכוש מסק"ר "מהמדף", הם רצו להשתתף בפיתוח של אותו מסק"ר, לייצר אותו בטורקיה וגם לשוויק אותו למדינות אחרות.

התעשייה האווירית הטורקית (TAI) וחברת aselsan שיתפו פעולה עם חברת Agustawestland בכדי לפתח מסק"ר חדש ומתקדם שמבוסס על המסק"ר A-129 עם מערכות מתוצרת טורקית (למעשה 80 % מהפרויקט הוא מטורקיה) ומנוע אמריקאי, חברת TAI התחילה את הייצור של המסק"ר והצבא הטורקי הזמין 60 מסק"רים חדשים. (אשכול בנושא)

הטורקים גם משווקים את אותו מסק"ר למדינות כמו דרום-קוריאה,פקיסטן ומדינות אחרות

מכרז (הנוכחי) למערכות הגנ"א-

מן הסתם מדובר בפרויקט גדול מאוד ששווה מיליארדי דולרים, ולכן צריך לא מעט זמן כדי לקבל החלטה בפרויקטים בגודל כזה, אבל, יתכן מאוד שהחודש הזה ויכרז הזוכה באותו מכרז , ואני מאוד מקווה שהמערת האירופית היא זאת שתזכה ויש סיכוי סביר שזה מה שיקרה.

מכרז לטנקים-

גם בדומה לפרויקט המסק"רים (ולמעשה בפרויקטים רבים אחרים), גרמניה כבר הציעה לטורקים לרכוש מאות טנקים מסוג Leopard 2A6 ואפילו היה משא ומתן בין שני הצדדים, אבל הטורקים העדיפו להתחיל בפרויקט פיתוח טנקי מקומי ואותו פרוקיט נקרא "Altay" .

הטורקים אמורים להציג בשנת 2013 ארבעה אבות טיפוס לטנק החדש , והייצור הסידרתי יתחיל בשנת 2015 .

לאחרונה הטורקים חתמו על הסכם לרכוש מנועים גרמנים של חברת MTU מדגם MT 883 (אשכול בנושא),ו כפי שכר פורסם, מדובר ברכש 504 מנועים, ארבעה שימשו את אבות טיפוס הראשונים ו 500 עבור הייצור הסידרתי של הטנקים.

כך שאם יש עיקוב בפרויקטים, מבחינת הטורקים זה לסיבה טובה בכדי שיכולו לפתח את התעשייה הביטחונית שלהם ושתהיה להם היכולת לייצר ולפתיח מוצרים משלהם.

ציטוט:
בא נגיד ככה - לדעתי, מבחינת הטורקים, דירוג השותפים הטבעיים הוא כזה (מהיותר מתאים לפחות מתאים):
1. סין
2. רוסיה
3. אירופה (סאאב, EADS ודאסו), קוריאה, הודו
4. ארה"ב

זאת גם מבחינת העלות והשתתפות בייצור וגם מבחינת העמידות בפני סנקציות אפשריות בעתיד.

טורקיה היא מדינה מערבית וחברה חשובה מאוד בנאט"ו כך היה וכך יהיה,והפוליטיקה הזאת לדעתי מוטעת מאוד, יש משבר בין טורקיה לישראל וצריך לנסות ולפתור את זה במקום סתם להתלהם ולדבר שטויות.

המדינה הזאת בעתיד תהווה משקל נגד לההתעצמות וההשפעה של רוסיה באיזור, ולכן אני רואה בהתעצמות של טורקיה כדבר מבורך ואינטרס של ברית נאט"ו כנגד האיום הרוסי.

ותבדור את המעורבות של טורקיה בפרויקטים אירופים, שהם שותפים בהם ולא רק רוכשים, ותבדוק את היקף העסקאות בין טורקיה למדינות אירופיות. בשנת 2009 טורקיה הייתה הלקוחה הגדולה ביותר לנשק גרמני, ואחד הלקוחות הגודולות לנשק אמריקאי. ונקודה שהיא מאוד חשובה, בעוד שמדינות אירופיות מקציציות באופן מסיבי בתקציבי הביטחון, הטורקים הגדילו ב 10 אחוז את תקציב הביטחון שלהם לשנה הזאת, ולכן טורקיה נחשב ליעד מאוד אטרקטיבי לחברות אירופיות ואחרות.

אז אתה יכול לעשות רשימות כמה שאתה רוצה, הטורקים חושבים אחרת.

ציטוט:
אני לא חושב שיהיה מוסרי מצידי לקחת ממך כסף

אבל אפשר להתערב גם בשביל הכיף. ואנחנו לא סופרים אופציות והסכמים בלתי מחייבים אלא חוזה רכישה בלבד. תוך כמה חודשים וכמה מטוסים לדעתך?

נו אז אתה מסכים שהטורקים ירכשו את המטוסים, אז ההתערבות היא על הכמות והתאריך ?

חיל האוויר הטורקי צריך לפחות 100 מטוסי F-35 בכדי להחליף את מטוסי F-4 שלו , ולא נראה לי שהם יסתפקו בפחות מזה. וגם משרד הביטחון הטורקי לא משנה את התוכניות שלו והוא כבר הגיש בקשה למשרד האוצר בכדי להסכים על התוספת במחיר ( 10 מילארד דולר כבר מובטחים לרכש המטוסים), כך שאנחנו נצטרך לחכות לתשובת משרד האוצר, וגם למשא ומתן שיתנהל בין הטורקים והאמריקאים בעניין.

נערך לאחרונה ע"י ralf בתאריך 18-03-2011 בשעה 12:02.
ישן 07-04-2011, 16:26

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]תודה רבה! ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ralf
ממה שהבנתי, החוזה על סך 150 מיליון דולר הוא חוזה ראשון לייצור חלקים מהמנוע, ועם הזמן ושקעה כספית נוספת מפעל ייצר עוד חלקים, אני אנסה לברר את מה בדיוק אותם חלקים שייוצרו וכמה מספרם והאחוז שלהם מסך חלקי המנוע.

יהיה מעניין לראות מה תמצא בעניין.

ציטוט:
כמובן שמדובר בהערכות שתויות בהתפתחיות של הפרויקט JSF , והדבר יכול להשתנות בהתאם לזה, נכון שפרויקט סובל מבעיות (כמו כל פרויקט אחר בסדר גודל דומה), אבל לדעתי המטוס יתברר כהרבה יותר מוצלח גם מבחינה שיווקית, ויש הרבה לקוחות פוטנציאלים אחרים חוץ מהמדינות שמשתתפות בפרויקט שאולי בעתיד ירצו לרכוש אותו (גרמניה אמורה להחליט בעוד כמה שנים על החלפת מטוסי טורנדו, ואני לא רואה מועמד יותר טוב מהמטוס F-35), כך שאני לא כך כך פסימי כמוך לגבי עתיד הפרויקט.

בינתיים המגמה היא ירידה במספר ההזמנות מצד המשתתפים בתוכנית. מהמדינות שאינן שותפות, רק ישראל הודיע על הרכישה. וזה היה צפוי, במיוחד לאור העובדות שישראל היא המקבלת הגדולה ביותר של הסיוע הביטחוני האמריקאי, שאין תחליף ממשי אחר פרט ל-F-35 אם חיל האוויר רוצה להכניס מטוס קרב חדש לסד"כ, וגם מפני שלדעתי האמריקאים מאוד מעוניינים שישראל תרכוש את F-35 בגלל ההיבטים התדמיתיים והפירסומיים הכרוכים בזה. ולמרות כל זה, עדיין ראינו שהיו מתנגדים להחלטה גם בארץ, בעיקר לאור המחירים הגבוהים של המטוס.

אז, כדי להעריך את הרכישות העתידיות, בטווח של העשור הקרוב, נגיד, צריך להסתכל על הלקוחות הפוטנציאליים. החשודים המיידיים הן מדינות נאט"ו, מדינות המקבלות סיוע ביחטוני רחב-היקף מארה"ב ומדינות עשירות ידידותיות לארה"ב. ברשימה הראשונה נמצאות הרבה מדינות שותפות לפרויקט, שכרגע מתקשות מהבחינה הכלכלית והמדינית לרכוש את המטוסים. השותפים האחרים לנאט"ו בעלי יכולות כלכליות המאפשרות לרכוש את המטוס בכמויות משמעותיות מייצרות כבר פרויקטים משלהם ("גריפן", "רפאל", "טייפון"), שמטבע הדברים תינתן להם העדיפות לפני ה-JSF.

ברשימה השניה נמצאות ישראל ומצריים שמקבלות את רוב הסיעו הביטחוני האמריקאי. על ישראל כבר דיברתי. ולגבי המצרים לא שמענו על תוכניות הרכש של F-35 אפילו שבשלטון עמד מנהיג פרו-אמריקאי. עכשיו, הסיכוים שהם ירכשו F-35 בשמן הקרוב נהיו אפילו יותר קטנים, לדעתי. שתי מדינות נוספות ברשימה שמקבלות סיוע ביטחוני הנמדד במיליוני דולרים הן פקיסטאן וירדן - גם כן לא הלקוחות האופטימליים בשביל רכישת F-35. לפחות לא בזמן הקרוב.

ברשימה השלישית של המידנות העשירות ופרו-אמריקאיות הן מדינות חצי האי ערב, ובראושן סעודיה. היו דיבורים פה ושם על רצון כמה מהמדינות הללו לרכוש את המטוס, אבל מאז לא ראינו התקדמות כלשי. כניראה שיש לאמריקאים חששות מלמכור חמקנים לאותן המדינות. בנוסף, המדינות כבר מפעילות ציי מטוסי קרב גדולים וחדישים יחסית, מה שמצמצם את הצורך שלהן במטוסי קרב מתקדמים בזמן הקרוב. בנוסף ישנן מדינות במזרח אסיה, כמו טייוואן ודורם קוריאה ויפן, שיש להם צורך במטוסי קרב מתקדמים וגם האמצעים הכלכליים לרכוש אותם. אבל טייוואן מתקשה מאוד לקבל אמל"ח אמריקאי בגלל הסיבות הפוליטיות (התנגדותה של סין), היפנים והקוריאנים בודקים אופציות חלופיות, כמו הפיתוח של מטוס קרב חמקני לאומי, ובנוסף ליפן יש עכשיו בעיות גדולות יותר בבית.

בנוסף למדינות הללו אפשר להזכיר שתי מדינות גדולות טחרות שיכולות להביא עניין ברכישת F-35 במספרים לא זניחים בעשור הקרוב, לפחות באופן תאורטי: הודו וברזיל. ההודים מתפתחים מטוס חמקני משלהם ונמצאים בשותפות עם הרוסים לפיתוח וייצור מטוס חמקן אחר, והברזילאים הסתבכו במכרז אחר למטוסי דור 4++, כך שלא סביר שהן ירכשו F-35, לפחות לא בעתיד הניראה לעין.

ציטוט:
הפרויקט בהחלט התעכב כמה שנים, אבל זה בגלל שהטורקים לא רצו לרכוש מסק"ר "מהמדף", הם רצו להשתתף בפיתוח של אותו מסק"ר, לייצר אותו בטורקיה וגם לשוויק אותו למדינות אחרות...

בהתחלה הטורקים רצו מסק"ר מהמדף והרבה מהם. אח"כ הם שינו את דעתם, ביטלו את המכרז המקורי והזמינו מסקר"ים מהחברה (שהם עצמם העיפו מהמכרז המקורי בגלל הזמדוק לא עמד בדרישות) בתנאי שיתופיות בייצור וגם זה במספרים קטנים הרבה יותר. אז אני לא התפלא אם במקום 100 F-35 הטורקים ירכשו בסופו של דבר 30 FC-1.

ציטוט:
הטורקים גם משווקים את אותו מסק"ר למדינות כמו דרום-קוריאה,פקיסטן ומדינות אחרות

משווקים או מוכרים בפועל?

ציטוט:
מן הסתם מדובר בפרויקט גדול מאוד ששווה מיליארדי דולרים, ולכן צריך לא מעט זמן כדי לקבל החלטה בפרויקטים בגודל כזה, אבל, יתכן מאוד שהחודש הזה ויכרז הזוכה באותו מכרז , ואני מאוד מקווה שהמערת האירופית היא זאת שתזכה ויש סיכוי סביר שזה מה שיקרה.

כדי לקבל החלטה בד"כ צריך קודם לקיים מכרז עם ניסויים השוואתיים. מה קורה איתו? ומהי המערכת האירופאית שעליה אתה מדבר? למיטב הבנתי אין עדיין חייה כזאת - רק S-300PMU-2 ו"פטריוט".

ציטוט:
גם בדומה לפרויקט המסק"רים (ולמעשה בפרויקטים רבים אחרים), גרמניה כבר הציעה לטורקים לרכוש מאות טנקים מסוג Leopard 2A6 ואפילו היה משא ומתן בין שני הצדדים, אבל הטורקים העדיפו להתחיל בפרויקט פיתוח טנקי מקומי ואותו פרוקיט נקרא "Altay"...

כן, שמעתי על הטנק ה"טורקי" החדש. אבל המכרז המקורי בוטל, למרות כל הדיבורים והציפיות, ובסוף הטורקים הלכו בכלל לכיוון אחר.

ציטוט:
כך שאם יש עיקוב בפרויקטים, מבחינת הטורקים זה לסיבה טובה בכדי שיכולו לפתח את התעשייה הביטחונית שלהם ושתהיה להם היכולת לייצר ולפתיח מוצרים משלהם.

זה לא "עיכוב בפרויקט", זה ביטול המכרז והתוכניות המקוריות.

ציטוט:
טורקיה היא מדינה מערבית וחברה חשובה מאוד בנאט"ו כך היה וכך יהיה,והפוליטיקה הזאת לדעתי מוטעת מאוד, יש משבר בין טורקיה לישראל וצריך לנסות ולפתור את זה במקום סתם להתלהם ולדבר שטויות.

טורקיה היא מדינה מוסלמית, כאשר בזמן האחרון האכלוסיה שלה נמצאת בתהליך איסלמיזצה והיא משנה את פניה למזרח. אם היא הייתה מדינה מעברית מודרנית היא כבר מזמן הייתה באיחוד האירופאי. והמקום שלה בנאט"ו נבעה מהצורך במערך ההגנה הקדמי נגד ברה"מ וברית וורשאה. בהמשך היא שימשה גם כבסיס לפריסת טילים אסטרטגיים שכוונו לברה"מ. כלומר הצורך בה היה פרקטי לגמרי.

ציטוט:
המדינה הזאת בעתיד תהווה משקל נגד לההתעצמות וההשפעה של רוסיה באיזור, ולכן אני רואה בהתעצמות של טורקיה כדבר מבורך ואינטרס של ברית נאט"ו כנגד האיום הרוסי.

על מי בדיוק מגינה טורקיה מפני ה"איום הרוסי" הנואה שאתה מדבר עליו? על סוריה, עירק או אולי יוון? אם כבר, מדינות מזרח אירופה כמו פולין והמדינות הבלטיות הן הקוו הקדמי, אלא שלא מדובר בקוו הגנתי כפי שנדמה לך, אלא בבסיס קדמי של נאט"ו נגד רוסיה. כי הרוסים כבר לא מאיימים על אף אחד - אפילו את הגיאורגיה הם לא כבשו כאשר הטנקים שלהם היו כמה עשרות ק"מ מהבירה. כמעט כל הצבא הרוסי, למעט המערך האסטרטגי, נבנה עכשיו כדי לתת מענה לבאיזורים הקרובים אליה או בתוכה, בעיקר נגד תנועות ואירגונים איסלאמיים קיצוניים. ובאירופה מבינים את זה יפה מאוד, ולכן אפשר לראות שצבאות אירופה מתנהל תהליך של צימצום הכוחות והאמל"ח. אנחנו כבר מזמן לא בשנות ה-70 של המאה שעברה.

ציטוט:
ותבדור את המעורבות של טורקיה בפרויקטים אירופים, שהם שותפים בהם ולא רק רוכשים, ותבדוק את היקף העסקאות בין טורקיה למדינות אירופיות. בשנת 2009 טורקיה הייתה הלקוחה הגדולה ביותר לנשק גרמני, ואחד הלקוחות הגודולות לנשק אמריקאי. ונקודה שהיא מאוד חשובה, בעוד שמדינות אירופיות מקציציות באופן מסיבי בתקציבי הביטחון, הטורקים הגדילו ב 10 אחוז את תקציב הביטחון שלהם לשנה הזאת, ולכן טורקיה נחשב ליעד מאוד אטרקטיבי לחברות אירופיות ואחרות.

אני לא אמרתי שהטורקים אינם ארקטיביים לחברות ביטחוניות מערביות. גם לחברות רוסיות וישראליות הם נראים אטקטיביים (אולם, לדעתי, פחות מבעבר, בגלל הפליפ-פלופים שלהם). אבל זה לא קשור לדיונינו, הרי.

ציטוט:
אז אתה יכול לעשות רשימות כמה שאתה רוצה, הטורקים חושבים אחרת.

אני רואה שאתה נמצא בסינכרון מושלם אם הטורקים. אולי תוכל לספר לנו על ההתפתחויות האחרונות בעניין רכש מאסיבי של F-35 בשביל חיל האוויר הטורקי? נירא לי שהיו חדשות מעניינות בנושא לפני שבוע או משהו...

ציטוט:
נו אז אתה מסכים שהטורקים ירכשו את המטוסים, אז ההתערבות היא על הכמות והתאריך ?

אני מסכים שהם יכולים אולי לרכוש מספר מוגבל של F-35, למרות שגם בעניין הזה יש לי ספקות מסויימות. אני לא מסכים שהם ירכשו 100 או יותר מטוסים ואנ ספקן לגבי האפשרות שנשמע על חתימת החוזה בחודשים הקרובים.

ציטוט:
חיל האוויר הטורקי צריך לפחות 100 מטוסי F-35 בכדי להחליף את מטוסי F-4 שלו , ולא נראה לי שהם יסתפקו בפחות מזה. וגם משרד הביטחון הטורקי לא משנה את התוכניות שלו והוא כבר הגיש בקשה למשרד האוצר בכדי להסכים על התוספת במחיר ( 10 מילארד דולר כבר מובטחים לרכש המטוסים), כך שאנחנו נצטרך לחכות לתשובת משרד האוצר, וגם למשא ומתן שיתנהל בין הטורקים והאמריקאים בעניין.

ככה הם יקפצו ממטוס קרב דור 3 למטוס קרב דור 5 ביחס של 1:1? אם איננו טועה, האמריקאים ראו ב-F-22 תחליף ל-F-15, נכון? כמה F-15 יש להם וכמה F-22 (וההבדל ביניהם הוא רק דור אחד, דרך אגב)?

ישן 12-03-2011, 17:38
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile

אתמול (11.03.11) לוקהיד מרטין קירקעה את כל מטוסי ה F-35 עד להודעה חדשה.
הסיבה היא, שלמטוס AF-04 במהלך טיסת ניסוי ב 09.03.11 התרחשו שתי תקלות בגנרטור הראשי.
(מאחר ומערכות הניהוג של המטוס הן מסוג FBW, המשמעות היא שהטייס עלול לאבד שליטה על המטוס).
מערכת הגיבוי (IPP) ניכנסה מייד לפעולה והטייס הצליח לנחות בשלום.
כמו כן התגלתה במטוס דליפת שמן.
כל המטוסים עוברים כעת בדיקה מקיפה בהתאם לתקלות.
כתבה

משבר התגלה בין טורקיה וארה"ב בשאלת מידת מעורבותה של טורקיה בפרויקט, טורקיה רוצה שארה"ב תעביר לידיה מידע מסווג הקשור לייצור המטוס שיאפשר לטורקיה להכניס בו מערכות משלה.
ארה"ב לא רוצה להוציא את השליטה בקודים מידיה, לכן סרבה לבקשת טורקיה.
כמו כן ארה"ב העבירה לטורקיה "חשבון" הגדול ב 4 מיליארד דולר מהמתוכנן בעקבות כל עליות המחירים האחרונות.
הטורקים זועמים, ב 13.04.11 מתוכננת פגישה בנושא בינם לבין האמריקאים.
כתבה

10.03.11 ה AF-07 בטיסה השניה שלו מלווה במטוס הליווי של היצרנית

ישן 15-03-2011, 18:38
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי grish22 שמתחילה ב "כאשר הF35 יוצא לטיסת ניסוי..."

בגדול, תפקידם של מטוסי הליווי הוא ללוות את המטוס הניבדק לצידו ולנתר את כל טיסת הניסוי/העברה במבט (כולל צילום).
לרוב הם לא מצויידים במערכות טלמטריה שקולטות נתונים מהמטוס הניבדק, בשביל זה יש תחנות קרקע משוכללות.
מטוסי הליווי הם של לוקהיד מרטין ו/או חיהא"א/הצי/המארינס לפי סוג המטוס הרלוונטי.
אתה יכול להריץ חיפוש תמונות ברשת לפי הערך F-35 chase plane או כל ערך רלוונטי אחר.

חברת NG (קבלנית משנה של לוקהיד מרטין) חנכה השבוע קו הרכבה נוסף למטוס אשר יגיע לתפוקה מלאה של הרכבת מטוס שלם במהלך 2012.

7 ממטוסי הניסוי הטסים של החברה חזרו לאוויר לאחר שעברו בהצלחה בדיקה מקיפה בעקבות התקלות שהתגלו ב AF-04 ואילצו את הייצרנית לקרקע את כל צי המטוסים.
מידע על התקלה:
במטוסים שיוצרו עד לקיץ האחרון, היצרנית התקינה שני גנרטורים ראשיים מסוג מסויים ואחד נוסף לגיבוי (IPP).
במטוסים שביצעו טיסות בכורה לאחרונה (AF-04,BF-05,AF-06,AF-07,CF-01) הותקנו גנרטורים ראשיים מסוג שונה אשר כאמור חדלו לפעול בטיסה של AF-04 בשבוע שעבר.
המטוסים עם הגנרטורים מהסוג הראשון לאחר בדיקה חזרו לאוויר, המטוסים עם הגנרטורים החדשים עדיין מקורקעים ומתוכננים לעבור מקצה שיפורים בהתאם.

אתמול (14.03.11) מפקדי המארינס חתמו על הסכם רכישת דגמי C, B ומטוסי סופר הורנט (E/F) שיחליפו את ההורנט ויופעלו מנומ"טים של הצי.
בעקבות המומנטום החיובי שהצליחו דגמי B לרכוש בחודשיים האחרונים, פיקוד המארינס מתכוון להגיש בקשה רשמית לפנטגון לקיצור תקופת המבחן של דגם זה ע"פ קצב התקדמות טיסות הניסוי וזאת מתוך מטרה להכשיר אותו לשימוש מוקדם ככל האפשר.
על תקציבי הצי/מארינס ותוכניות הרכש שלהם אפשר לקרוא כאן וכאן

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 15-03-2011 בשעה 20:36.
ישן 16-03-2011, 21:20

בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "בגדול, תפקידם של מטוסי הליווי..."

מעניין, תודה!

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
אתמול (14.03.11) מפקדי המארינס חתמו על הסכם רכישת דגמי C, B ומטוסי סופר הורנט (E/F) שיחליפו את ההורנט ויופעלו מנומ"טים של הצי.

להבנתי נחתם מסמך ההבנות ולא חוזה רכישה:

Under a joint agreement signed yesterday by Navy Secretary Ray Mabus, Chief of Naval Operations Adm. Gary Roughead, and Marine Corps Commandant Gen. James F. Amos, both signed a memorandum of agreement today on the purchase of F/A-18E/F and F-35B/C fighter jets they say will improve air capabilities for both services. “The continued development of F-35B remains the centerpiece of the Corps’s tactical fixed wing modernization program” an official statement the Marine Corps maintained.

מהלינק שלך:

http://defense-update.com/wp/201103...nse+Upda te%29

ציטוט:
בעקבות המומנטום החיובי שהצליחו דגמי B לרכוש בחודשיים האחרונים, פיקוד המארינס מתכוון להגיש בקשה רשמית לפנטגון לקיצור תקופת המבחן של דגם זה ע"פ קצב התקדמות טיסות הניסוי וזאת מתוך מטרה להכשיר אותו לשימוש מוקדם ככל האפשר.
על תקציבי הצי/מארינס ותוכניות הרכש שלהם אפשר לקרוא כאן וכאן

בינתיים הנחתים החליפו את 80 F-35B ב-F-35C, מה שאומר שלפחות בשלב הראשון הם לא יוכלו להטיס F-35 מהנחתות ויהיו תלויום בנומט"ים של חיל הים.

ישן 24-03-2011, 00:07
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "בגדול, תפקידם של מטוסי הליווי..."

בדיקת תקלת הגנרטורים של ה AF-04 הסתיימה ושאר חמשת המטוסים שנותרו מקורקעים (AF-04/06/07,BF-05,CF-01) חזרו לאוויר וממשיכים בתוכנית הניסוי.
לוקהיד מרטין פירסמה מעט מידע על התקלה, ממנו עולה שהסיבה לתקלה לא היתה פגם בגנרטורים אלא טעות תחזוקה - טכנאים בזמן החלפת שמן גנרטורים שפכו יותר מידי שמן לעוקת השמן של הגנרטורים (מעבר למקסימום), במהלך הטיסה עודפי השמן גרמו להתחממות יתר על המידה של הגנרטורים עד כדי הפסקת פעולה שלהם.
(מקור הידיעה משום מה כבר לא זמין)

TAI הטורקית העבירה ל NG חלק ראשון מגוף המטוס
כתבה

טורקיה עושה שרירים? אתר חדשות טורקי מדווח שממשלת טורקיה החליטה להקפיא בשלב זה את הזמנת מטוסי ה F-35 בגלל סירובה של ארה"ב לאפשר לה גישה לקוד המקור.
כתבה

מאמר בשם "המבצע בלוב הראה את הצורך בגירסת המארינס של ה F-35" מאת חוקר במכון לקסינגטון כאן

סירטון חדש של היצרנית על מטוסי הניסוי כאן

17.03.11 מרילנד - שני מטוסים מדגמי B בטיסת המבנה השניה של דגם זה כחלק מהניסויים שלהם

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 25-03-2011 בשעה 07:36.
ישן 29-03-2011, 08:57
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "בדיקת תקלת הגנרטורים של ה..."

היצרנית שיחררה עוד מידע על תקלת הגנרטורים (ES/G)
הגנרטורים ששבקו מתוצרת חברת Hamilton Sundstrand הפנו את תשומת הלב לנקודה מאד מעניינת הקשורה למטוס הזה יחסית לכלי טיס אחרים.
בגלל ריבוי חיישני האוויוניקה, מנועים חשמליים שונים, מערכות ניהוג ושליטה חשמליות (FBW) עם מערכות גיבוי חשמליות אחרות (לא הדראוליות) וכו' וכו', זהו המטוס עם הכי הרבה צרכני חשמל עד כדי למעלה מפי 10 מכל מטוס קיים אחר.

ביל סוויטמן מהאתר AviationWeek שמלווה את פיתוח המטוס מאד מקרוב, פירסם בבלוג שלו כתבה מעניינת על מערכת החשמל הייחודית של ה F-35 כאן

אלמנטים מאת Hamilton Sundstrand במטוס (רזולוציה גבוהה כאן)

אע"פ שחלק מהמטוסים קורקע למעלה משבועיים, תוכנית הפיתוח עדיין מקדימה את הצפי
כתבה

הפלה ראשונה ל F-35 - ממשלת קנדה
ב 25.03.11 ממשלתו של סטפן הרפר נפלה בהצבעת אי אמון בפרלמנט הקנדי.
הרקע להצבעה הוא כוונת ממשלת קנדה לרכוש 65 מטוסי F-35 בעלות של כ 16 מיליארד דולר.
מאז החלטת בית הנבחרים הקנדי על רכישת המטוסים, האופוזיציה ניסתה בכל דרך לטרפד את העיסקה בטענות שההסכם עם LM הוא גרוע לקנדה אשר לא הצליחה ליצור עיסקאות גומלין עם האמריקאים כפי שישראל עשתה (הם משתמשים בדוגמה הזו).
כתבה

פברואר 2011: ה AF-01 זוכה ללגימה מעל האוקינוס השקט באחת מטיסות הניסוי ארוכות הטווח

ישן 07-04-2011, 12:00
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
עדכון מהפעילות החודש מרץ

22.03.11 היצרנית והצי החלו לבחון את דגם C בעבודה על נומ"ט, ה CF-1 החל בביצועי רתימה אל מערכת הקיטור במתקן האימונים TC7 בבסיס PAX
השלב הבא יהיה בדיקת עם מעוט אשר יותאם לספוג את הרשף של מנועי ה F135 שהוא חזק יותר מהרשף של מנועי הסופר הורנט.

עוד ענייני ים, הצי העביר את הנומ"ט USS Wasp לנמל פורטסמות' באנגליה להמשך עבודות הכנה שלה לקליטת דגמי B בסביבות אוקטובר 2011 שיתחילו את סידרת הניסויים הימיים.
הצי מעריך שהסבת כל ספינת LHD שתתאים לאיכלוס והפעלת ה F-35B תעלה כ 70 מיליון דולר.
דגמי B אמורים להתחיל בקרוב טיסות ניסוי STOVL עם משקל חימוש ודלק.
עד לסוף חודש מרץ דגמי B צימצמו את כל הפערים שניפתחו ב 2010 ובחברה מאד מרוצים מקצב ההתקדמות (65 נחיתות אנכיות בשלושת חודשי 2011 לעומת 10 בכל 2010).
BF-04 (עם מחשב משימה בלוק 1) אמור לבצע בקרוב נחיתה אנכית ולהצטרף ל שני הקודמים BF-01/02 בתוכנית הניסוי של המראות קצרות ונחיתות אנכיות וההשפעה של בלוק 1 על כך.

בשבוע הבא כניראה ה CF-02 יבצע טיסת בכורה, בחודש הבא ה CF-03 אמור לבצע טיסת בכורה ובכך יחתום את מטוסי שלב ה SDD שעלו לאוויר.

ה CF-01 בניסויי קשירה למתקן קיטור (רזולוציה גבוהה כאן וכאן)

ניסוי במערכת ההפלטה של ה F-35 במתקן קרקעי באנגליה ע"י חברת BAE

כל דגמי ה F-35 מצויידים בכיסא US16E של מרטין בייקר
תמונות של הניסוי מאתר BAE Systems

ולכל מי שהיה ספקן לגבי יכולת החמקנות של המטוס, חברת LM החלה להשתמש בחלק מתכונות החמקנות של ה F-35 ברפטורים החדשים שנימצאים בקו הייצור.
כתבה

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 08-04-2011 בשעה 06:38.
ישן 07-04-2011, 15:05

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "עדכון מהפעילות החודש מרץ"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
ולכל מי שהיה ספקן לגבי יכולת החמקנות של המטוס, חברת LM החלה להשתמש בחלק מתכונות החמקנות של ה F-35 ברפטורים החדשים שנימצאים בקו הייצור.
כתבה

מעניין, תודה.

אבל אולי כדאי לציין, שהדבר נעשה, וזה נאמר במפורש, על מנת להוריד את עלויות והיקף האחזקה של המטוס. ידוע כבר כמה זמן שהציפוים והחומרים ב"רפטור" מוגדרים כדור ב' והציפוים והחומרים ב-F-35 כדור ג', אשר נבדל מהקודם בעלויות שוטפות והיקף עבודות האחזקה נמוכים יותר.

בזווית ראיה רחבה יותר, אנחנו יודעים הרי שהחמקנות היא תוצר של שלל גורמים ולא רק ציפוים ומילואים, וגם השימוש בציפוים וחומרים שפותחו במסגרת התוכנית JSF הוא חלקי, כפי שנאמר:

Some of the [low observables] coatings system and gap-fillers that the F-35 had an advantage on, we have incorporated into the Raptor,

לכן לא הייתי ממהר להסיק מהידיעה שבשורה התחתונה רמות החמקנות של F-35 ו-F-22 הם דומים או קרובים.

ושאלה נוספת שמטרידה אותי ועדיין לא ראיתי תשובה ברורה עליה - האם החומרים והציפוים של F-35 לשימוש מחוץ לאהר"ב (ובפרט בשביל חיל האוויר שלנו) יהיה זהים לאלו של F-35 האמריקאיים, ואם לא (כפי שאני חושש) - עד כמה השחמ"ים שלהם יהיו שונים. כי בתכלס זה הדבר החשוב מבחינתינו - כמה אחוזים מהביצועים והיכולות של F-35A האמריקאיים יקבל חיל האוויר שלנו.

ישן 07-04-2011, 17:51
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=Fang] ולכל מי שהיה..."

לכן לא הייתי ממהר להסיק מהידיעה שבשורה התחתונה רמות החמקנות של F-35 ו-F-22 הם דומים או קרובים
נכון הדבר לא מעיד על רמת החמקנות של מי מהשניים אלא על סוג הטכנולוגיה בה משתמשים ב F-35 לעומת הרפטור.
כאמור, בימים אלה ה AF-03 מבצע ניסויי חמקנות על מנת לאפיין את רמת החמקנות של המטוס ולכן מוקדם להשוות בין השניים מבחינה זו.
אגב, ההחלטה על שימוש בחלק מטכנולגית החמקנות של ה F-35 ברפטור היא תוצאה של חלק מהניסויים האלה, מה שמלמד שאמנם LM לא מפרסמת את זה אך כניראה שיש שם תוצאות טובות.

לגבי הדיון שלך עם ralf על טורקיה וה F-35, ביום רביעי הבא (13.04.11) מתוכננת להתקיים פגישה בין נציגי טורקיה ונציגי LM והממשל האמריקאי בנושא עתיד ה F-35 וטורקיה.
על הפרק: קודים סודיים, מחיר המטוס והעלויות של טורקיה כשותפה בפיתוח, ביום שני האחרון (04.04.11) עבדוללה גול נסע לאינדונזיה ומלזיה לשיחות על שת"פ צבאי ומכירת נשק.
איך הדבר יתפרש אצל האמריקאים עדיין לא ברור, אבל העיתוי הוא ממש לא מקרי...

עיתון נורבגי פירסם היום בערב שהממשלה הנורבגית החליטה לרכוש 4 מטוסים לבדיקה בעלות של כ 4.8 מיליארד קרונה (שזה כ 880 מיליון דולר)
http://www.aftenposten.no/nyheter/i...icle4086732.ece

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 07-04-2011 בשעה 22:24.
ישן 09-04-2011, 17:39

בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]לכן לא הייתי ממהר להסיק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
לגבי הדיון שלך עם ralf על טורקיה וה F-35, ביום רביעי הבא (13.04.11) מתוכננת להתקיים פגישה בין נציגי טורקיה ונציגי LM והממשל האמריקאי בנושא עתיד ה F-35 וטורקיה.
על הפרק: קודים סודיים, מחיר המטוס והעלויות של טורקיה כשותפה בפיתוח,

מעניין יהיה לקרוא על ההתפתחויות בפגישה הזאת.

ציטוט:
ביום שני האחרון (04.04.11) עבדוללה גול נסע לאינדונזיה ומלזיה לשיחות על שת"פ צבאי ומכירת נשק.
איך הדבר יתפרש אצל האמריקאים עדיין לא ברור, אבל העיתוי הוא ממש לא מקרי...

אינדונזיה ומלזיה הן מדינות נייטרליות יחסית ולא זוכר לי שיש בינן לבין ארה"ב מתח משמעותי כלשהו. לכן לא ניראה לי שזה צעד נגד אמריקאים. לדעתי סביר יותר שטורקים מחפשים להיכנס לשוק הייבוא במדינות בעלות אכלוסיה גדולה האלה. אני לא חושב שיש כאן קשר ל-JSF.

ציטוט:
עיתון נורבגי פירסם היום בערב שהממשלה הנורבגית החליטה לרכוש 4 מטוסים לבדיקה בעלות של כ 4.8 מיליארד קרונה (שזה כ 880 מיליון דולר)
http://www.aftenposten.no/nyheter/i...icle4086732.ece

דרך אגב, מי כבר החליט לרכוש F-35 לבדיקות, חוץ מנורבגיה ואוסטראליה?

הכתבה בנורבגית. אני מניח שמדובר במטוסים שיתבססו בארה"ב ויקחו חלק בתוכנית הניסוים?

ישן 09-04-2011, 20:48
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=Fang]לגבי הדיון שלך עם..."

אינדונזיה ומלזיה הן מדינות נייטרליות יחסית ולא זוכר לי שיש בינן לבין ארה"ב מתח משמעותי כלשהו. לכן לא ניראה לי שזה צעד נגד אמריקאים. לדעתי סביר יותר שטורקים מחפשים להיכנס לשוק הייבוא במדינות בעלות אכלוסיה גדולה האלה. אני לא חושב שיש כאן קשר ל-JSF.
מבחינת ארה"ב אתה צודק, אינדונזיה מפעילה F-16 ומלזיה מפעילה F-18 כבר שנים רבות. אבל מבחינת טורקיה והעומד בראשה ניראה שיש לכך משמעות גדולה משתי בחינות:
- התקרבות למדינות גדולות, חזקות ומפותחות בעולם המוסלמי (הוא מפנטז על הנהגת העולם המוסלמי נכון?)
- אחרי שטורקיה לא הצליחה להכנס לעובי הקורה בפרויקט ה KF-X מול הקוריאנים אולי היא מנסה בדלת האחורית דרך השותפה האינדונזית (אני תמיד נוטה לקשור קצבות רופפים) וכל זה במסגרת רצונה במטוס חמקן שהיא שותפה משפיעה בו ולא שותפה סבילה כמו ב JSF.
אבל אני מאמין שגם הטענה שלך נכונה, המדינות האלה הן שוק טוב לתוצרת הטורקית.

דרך אגב, מי כבר החליט לרכוש F-35 לבדיקות, חוץ מנורבגיה ואוסטראליה?
- בתחילה אנגליה החליטה על שני דגמי B, בסוף 2009 מצאה תקציב גם למטוס שלישי, אבל היא מתלבטת לגבי הדגם בעקבות ההחלטה על רכישת דגמי C.
- הולנד הזמינה אחד ויש התלבטויות על השני, הפנטגון הקציב להם עד סוף אפריל להחליט.

הכתבה בנורבגית. אני מניח שמדובר במטוסים שיתבססו בארה"ב ויקחו חלק בתוכנית הניסוים?
סביר להניח שהמטוסים שלהם יקחו חלק בתוכנית הניסויים, אם כי זה יקרה רק החל מ 2016 אם וכאשר

אגב, GAO פירסם דו"ח לא מחמיא על הפרוייקט:
סיכומים, היי לייטס, המלצות והדו"ח המלא כאן

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 09-04-2011 בשעה 20:53.
ישן 14-04-2011, 03:11

בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי yairbe5 שמתחילה ב "הנה הכתבה שחיפשתי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yairbe5
http://www.flightglobal.com/article...rth-29.4bn.html

ויותר חשוב הוא המשפט הזה:

כלומר פס היצור עוד קיים וחלקים עדיין מיוצרים.

שום דבר שהבאת לא חשוב, גם אתה מתעקש לכתוב על דברים שאין לך מושג בהם?
אז נסביר לך:
הבאת כתבה שמסבירה שאם יהיו הזמנות אז קו הייצור ישאר פתוח..זאת אומרת שזה עוד לא קרה...
והמשפט הכי חשוב שכתבתי לך אותו כמה פעמים ולא אכתוב אותו יותר כי יש גבול לכמה אני צריך להתעסק כאן עם חובבנים נודניקים..: מדובר על קו יצור!!! לא על חלקי חילוף!!! אז בפעם השלישית והאחרונה, למטוס הישן והמורכב לתחזוקה הזה יש בעיה קשה של חלקי חילוף!!!!
אם ירכשו מטוסים יצטרכו למצוא פיתרון לעניין הזה, כמו כל דבר זה אפשרי, אבל זאת בעיה קשה.

ישן 14-04-2011, 06:33
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי yairbe5 שמתחילה ב "הנה הכתבה שחיפשתי"

אתה לא יכול להשוות בין חלפים של דגמי ה-A\B\C\D לבין אלו של ה-E.
לומר שקו הייצור הוא בן 40 שנה זה ניסוח נחמד אבל לא מחובר למציאות. ה-F-15 מתחלקים לסדרות ייצור עם שוני מסויים בין סדרה לסדרה, במובן מסויים קו הייצור "נסגר ונפתח" הרבה פעמים.

אני ממליץ שלפני שאתה מתבטא בנושאים כאלה תבדוק קצת איך דברים כאלה עובדים.
אם נדבר בפשטות - הקשר בין קיום קו ייצור למטוסים לבין ייצור חלקי מטוסים הוא קשר חלש ולא מחייב. הרבה מאוד חלקים מיוצרים מחוץ לחברה של המטוס. עקרונית יכול להיות מצב שבו גם יצרנית המטוס נתקעת ללא חלקים בקו הייצור בגלל שיצרן מסויים פשט רגל, המפעל שלו נשרף ועוד.
מעבר לזה, חלפים לא נרכשים בהכרח דרך היצרנית, או מיוצרים בהכרח אצל מי שהיצרנית קונה אצלו לשימוש בפס הייצור (OEM...) - זה רלוונטי בעיקר לפריטים גנריים אבל לא רק...

לגבי שימוש בחלקים ממטוסים שמודממים (לא נגרטים. גריטה זה תהליך חד כיווני..) - החיים לא פשוטים. לא כל רכיב ניתן לפירוק, לא כל רכיב ניתן לרכש, לא כל רכיב מתאים לתצורות של המטוס שיש בישראל, לא כל רכיב ניתן להשמשה, לא כל רכיב כלכלי להשמיש ועוד ועוד.

נערך לאחרונה ע"י NehemiaG בתאריך 14-04-2011 בשעה 06:36.
ישן 19-04-2011, 09:49
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
עדכון מחצית ראשונה של אפריל

ה CF-02 עדיין לא באוויר

אבל ה BF-04 הצטרף ל BF-01/02 בניסויי ההנ"ק/הנ"א ולראשונה שולבה המערכת בזמן טיסה.
בחברה רוצים לבחון את יכולת ה STOVL של המטוס כשמחשב משימה בלוק 1.0 מפקח עליה.
עוד בנושא הזה - בסוף מרץ ה BF-01 ביצע נחיתה אנכית אוטומטית מלאה, הטייס ישב בקוקפיט ונהנה מהנוף כשהוא משלב ידיים ולא נוגע בדבר, מחשב המטוס (בלוק 0.1) הנחית את המטוס בהצלחה כשהוא לוקח בחשבון את כל הפרמטרים המשתנים באותה נק' זמן (רוחות, טמפ' וכד') ומבצע תיקונים בהתאם.
תמונה של ה BF-01 בהמראה קצרה המאפשרת הצצה אל המערכת המכוונת ב 45 מעלות כאן

07.04.11 בסיס הצי במרלינד: ה BF-04 עם מערכת STOVL משולבת (צילום: לוקהיד מרטין)

היו באשכול הזה מספר דיונים בנושא "איך ממלאים את הפערים?" עד שאדון F-35 יגיע, אז ישראל לא לבד:
- אוסטרליה: מתכוונת לרכוש 18 מטוסי סופר הורנט שימלאו את הפערים עד להגעת ה F-35 מתישהו בסוף העשור
- קוריאה: מתכוונת לרכוש עוד F-15K (יש גם הצעות במשרד ההגנה הקוריאני ל F-15SE) עד שה F-35 יהיה זמין עבורם ו/או פרוייקט KF-X יקרום עור וגידים
- יפן: השיקה רשמית את פרויקט F-X ושלחה בקשה להצעות לשלושה מתחרים: F-35, טייפון וסופר הורנט.
כניראה שנזקי הצונמי ל 18 מטוסי F-2B ועוד כמה אחרים האיצו את התהליך, במקביל ממשיך המימון לפרוייקט ATD-X.
- קנדה: לא ברור מה קורה שם, בעקבות ההחלטה על רכש המטוסים פרצה מלחמת עולמות פוליטית בין המפלגות, ממשלה שנפלה (צפויה לזכות שוב בבחירות ביוני), האשמות בשחיתות, האשמות שהעיסקה אינה כוללת מנועים למטוסים ולמעשה הממשלה העלימה את המידע הזה מהציבור - כאוס מוחלט!
- נורבגיה: כאמור רוצה 4 מטוסים לשלב המבחנים ואח"כ תחליט
- הולנד: הממשלה הצביעה על קיצוץ נירחב במערכת הביטחון אך באופן מפתיע החליטה לרכוש מטוס נוסף לאחד שהזמינה לצרכי בחינה.
- טורקיה: תוכננה פגישה ל 13.04.11 בנושא עתיד טורקיה והפרויקט, אבל במקום הצהרות וכד' יש דממה רועמת גם מצד הטורקים וגם מצד האמריקאים.
ידיעה בודדה הופיעה לפני מספר ימים על חניכת פארק תעשיות ביטחוניות ליד איסטנבול אשר ייצר בין היתר חלקים ל F-35, למסק"ר חדש וכד' [כתבה]
- ארה"ב: המארינס נערכים לקלוט ראשונים את דגם B במהלך 2012/3 ואת דגם C בהמשך, חיהא"א החל כבר בשנה שעברה לשדרג 178 מטוסי F-15C (חלק מהעבודות בארץ), עוד כ 200 סטרייק איגל ומספר לא ברור של F-16 שישודרגו לרמת בלוק 50/52.
- ישראל: עוד ועוד ידיעות על רכישת/שידרוג מטוסי F-15/F-16 בגלל צפי דחיית ההספקה של 20 המטוסים הראשונים (דוגמה)

ביפן החלו לנקות ולשפץ חלק ממטוסי ה F-2B שניפגעו באסון, אבל חלק גדול נימחה מהסד"כ.
בתמונה F-2B עם בוץ עליו בעבודות ניקיון (נזק קל יחסית) בבסיס מצושימה

כנף 33 בבסיס אגלין בפלורידה ניבחרה להיות מרכז ההדרכה (ITC) על המטוס לכל הלקוחות שלו (גם טייסנו יגיעו לשם), במרכז אמרים לפעול מספר מאמני טיסה (סימולטורים) והראשון שבהם הועבר לשם לאחרונה - תחילת אימון הטייסים אמורה להיות בקיץ הקרוב.
כתבה

ומי מצייץ אחרי כמעט עשור? בלוגרים מביני עניין ציטטו מהנדסים בבואינג שטענו שהחריגה בזמן ובתקציב של הפרויקט מוכיחה שהפנטגון בחר במועמד הלא נכון

ישן 21-04-2011, 18:58
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
פיל לבן מעופף - מאת אנשיל פפר (הארץ)

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1225121.html

3 פסקאות מהכתבה:

"אף-35 משעבד את תקציב הביטחון לעשורים הבאים. חיל האוויר מדבר על צורך ב-75 מטוסים לפחות, בעלות של עוד שישה מיליארד דולר ויותר; עלות הרכישה היא רק ההתחלה. מדו"חות שהוכנו בפנטגון עולה, שעלויות האחזקה של אף-35 צפויות להיות כ-50% יותר מאלה של אף-16. לזה יתווספו עלויות הפיתוח והרכישה האדירות של אמצעי לחימה מיוחדים למטוס בשל התצורה ה"חמקנית" שלו, שאינה מאפשרת לשאת את מרבית אמצעי הלחימה שחיל האוויר משתמש בהם כיום.

קשה להתחמק מהמסקנה, שהאף-35 צפוי להפוך לפיל לבן מעופף, שיבלע נתחים הולכים וגדלים מתקציב הביטחון, בשעה שלא ברור אם היכולות הייחודיות שלו יהיו רלוונטיות בסוף העשור, כשבידי חיל האוויר תהיה לבסוף טייסת מבצעית. חיל האוויר והתעשיות הביטחוניות ידעו תמיד להתאים ולשדרג מערכות נשק לצרכים המבצעיים המשתנים. עם אף-35 גם יכולת זאת תוגבל מאוד - בשל התעקשות האמריקאים להתייחס למטוס כ"חבילה סגורה", שהקודים לתוכנות שלה נשארים בידיהם.

החלופות לאף-35 רבות. מרכש של דגמים מתקדמים של אף-15 ואף-16, הזולים בחצי, שניתן לשלב בהם מערכות ישראליות והם יגיעו לכאן מהר יותר, ועד לשימת דגש רב יותר על כלי הטיס הבלתי-מאוישים (כטב"מ) שבהם ישראל היא מובילה עולמית. בארה"ב ובבריטניה כבר החלו להסב טייסי קרב למפעילי כטב"מ. אבירי השמים אינם שמחים להתקרקע, אבל היתרונות הטכנולוגיים והכלכליים ברורים. "
ישן 21-04-2011, 19:11
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "פיל לבן מעופף - מאת אנשיל פפר (הארץ)"

לגבי דו"חות הפנטגון לגבי עלויות האחזקה:
1. הן צריכות להיות מושוות לעלויות המשך החזקת הניצים או הבזים בישראל וכדומה.
2. לא בהכרח רלוונטיות לישראל כי יש היבטים אחרים שמוזילים את העסק (לדוגמה - מרכז לוגיסטי איזורי).

עלויות פיתוח האמל"ח לא בהכרח רלוונטיות לנו (ניתן להשתמש באמל"ח שיש היום, פשוט חלק ממנו יידפוק את החמקנות ולכן לא יהיה רלוונטי לפעילויות מסויימות) וגם אם יהיו רלוונטיות - ישראל מרוויחה מפיתוח אמל"ח.

החלופות ל-F-35 לא קיימות כי אין לישראל חלופה למטוס חמקן. בנוסף, המערכות המשולבות במטוס מתקדמות מאוד.. התקנה שלהן ב-F-15, למשל, תגדיל משמעותית את העלויות של המטוס ואת צפי ההגעה שלו לישראל.

ישן 21-04-2011, 23:39
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
DEJA VU
בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "אתה נשמע כמו אמנון ליפקין שחק בזמנו כשהגן על ערפאת..."

אותן שאלות בדיוק (כולן אגב נכונות וחשובות) נשאלו בזמנו בשנות ה-70 על עסקת ה F-15, שגם היא כזכור החלה בטייסת בודדת והתרחבה רק לאחר מכן וגם היא כזכור כילתה אחוז עצום מתקציב הבטחון (של מה שהייתה מדינה ענייה בסדר גודל בהשוואה לישראל של היום) וגם אז לא הבינו מדוע נדרש מטוס כה יקר לרכש ולתחזוקה כאשר האויב מטיס גרוטאות כמו סוחוי 7 ומיג 21, שגם מיראזים וקורנסים יכולים להפיל בסיטונאות. וגם אחרי הגעתו (השעורייתית בפני עצמה) המשיך ה F-15 בשנותיו הראשונות לעורר סערות במערכת הבטחון ומחוצה לה על רקע בעיות טכניות עד שאצל היאנקים שמעבר לים אף זכה לכינוי הגנאי מלכת המוסכים עקב הזמן הרב שהמטוסים בילו על הקרקע במקום באוויר. ככה זה שקופצים מדרגה ודור, אין קיצורי דרך (נסה להיזכר בקיצור הישראלי שנקרא "לביא" ומה עלה בגורלו).

רק מה, מקץ שנים ספורות התגברו על הקשיים וה F-15 הפך למטוס עליונות אווירית שאין שני לו גם היום מקץ שליש מאה. עכשיו שאל את עצמך (כפי שראשי המדינה שאלו בטרם קבלו את ההחלטה), האם האתגרים והאיומים הסובבים את ישראל קטנו מאז התקבלה ההחלטה המקורית על ה F-15 או שמא גדלו דרמטית? והאם לא נדרש לח"א שוב מטוס הקרב הטוב ביותר בעולם (ובכמויות גדולות) כדי להתמודד איתם, להתעלות עליהם ולבצר את בטחונה של המדינה בשליש המאה הבא?

נכון לחיל התותחנים נדרשת אגד רמ"מ ולחיל הים נדרשות ספינות גדולות יותר כדי לפעול בזירות רחוקות אבל לא הרקטות (כמותן לאויבנו יש ברבבות) ולא הספינות (כמותן לאויבנו יש בעשרות) הן מקור וליבת ההרתעה הישראלית אלא 500 המטוסים המזמזמים בשמיים. כך היה ב 1967 ובכל מלחמה מאז וכך גם יהיה ב 2017, או אלוהים יודע מתי יבוא יום הדין של הגמד הפרסי המגוכח והמשוקץ.

בה בעת הייתי מכין תכנית מגירה ליום סגריר. מקנן אצלי חשש שהמטוס נמצא על הכוונת של אובמה, בגלל עלויות המלחמות בעירק ובאפגניסטן והצורך להסיט משאבים לכלכלה האזרחית בשנת בחירות בחזקת לחם להמונים (ובעיקר לצעירים ולמהגרים). גייטס מנע חלק מהמהפכות שאובמה רצה בהן בכך שהקריב דברים אחרים חשובים פחות אבל בקרוב גייטס יהיה רק עוד תמונה על הקיר ובכסא שלו ישב שר הגנה חדש, שירצה אג'נדה וחותם משלו. היו כבר ביטולים דרמטיים כאלו למשל הקומנצ'י וה A-12 ועל כן אין לדעת מה ילד יום לגבי ה F-35.
ישן 21-04-2011, 20:37

בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לגבי דו"חות הפנטגון לגבי..."

ציטוט:
לגבי דו"חות הפנטגון לגבי עלויות האחזקה:
1. הן צריכות להיות מושוות לעלויות המשך החזקת הניצים או הבזים בישראל וכדומה.

השאלה עמדה בין רכש F-35 לרכש מטוס דור 4 חדש, שיחליפו את ה"ניצים", לא? כלומר בכל מקרה היה ויש צורך לחדש את צי מטוסי הקרב.

ה"בזים" נמצאים בקטגוריה אחרת, לדעתי, ולכן לא יהיה נכון להשוות אותם עם F-35.

ציטוט:
2. לא בהכרח רלוונטיות לישראל כי יש היבטים אחרים שמוזילים את העסק (לדוגמה - מרכז לוגיסטי איזורי).

עד כמה הוא באמת יוזיל את ה-MRO זאת שאלה מעניינת. אני לא בטוח שזה יהיה זול יותר מאשר בארה"ב, כאשר הפנטגון יקפיד שם על העלויות.

ציטוט:
עלויות פיתוח האמל"ח לא בהכרח רלוונטיות לנו (ניתן להשתמש באמל"ח שיש היום, פשוט חלק ממנו יידפוק את החמקנות ולכן לא יהיה רלוונטי לפעילויות מסויימות) וגם אם יהיו רלוונטיות - ישראל מרוויחה מפיתוח אמל"ח.

אני לא הבנתי על איזה אמל"ח ייחודי מדובר. הרוב הגדול הוא חימוש קיים, להבנתי.

איך ישראל תרוויח מהצורך לפתח חימוש חדש בשביל F-35?

ציטוט:
החלופות ל-F-35 לא קיימות כי אין לישראל חלופה למטוס חמקן. בנוסף, המערכות המשולבות במטוס מתקדמות מאוד.. התקנה שלהן ב-F-15, למשל, תגדיל משמעותית את העלויות של המטוס ואת צפי ההגעה שלו לישראל.

לא קיימות חלופות ל-F-35 רק אם חייבים מטוס חמקן. אבל התקבל עצלי הרושם, שחיל האוויר שלנו החליט שהוא חייב מטוס קרב חמקני, אז באמת אין תחליף ל-F-35 בעתיד הקרוב.

ישן 21-04-2011, 20:51
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 156 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]לגבי דו"חות..."

קטגוריות של מטוסי קרב זה לא זה, עזוב. לא רלוונטי כמעט היום. אלא אם אתה מודד את זה בטווח ויכולת נשיאה מקסימלית.

צריך מטוס שיהיה בקדמת הטכנולוגיה, וההשוואה היא מול המיגים החדשים ביותר והמטוסים המערביים שיש סביבנו, בדגש על סעודיה.
בנוסף, צריך להחליף את הניצים כי הם מבוגרים וכמעט בכל העולם המתקדם הם הוחלפו או שודרגו.

לגבי אמל"ח - התא הפנימי של ה-F-35 לא תוכנן לשאת חלק לא קטן מהחימוש המתקדם שישראל פיתחה.
כשמפתחים אמל"ח חדש אפשר למכור אותו או דברים אחרים שהשתמשו בפיתוחים האלה לשאר העולם. בנוסף זה נותן תעסוקה נוספת לחברות ישראליות.

זה בדיוק מה שאני אומר. אם חיל האוויר החליט שהוא צריך מטוס קרב חמקני - אין תחליף. אם הוחלט שצריך מטוס בעל מאפייני דור 5 אבל לא חמקני, עוד יש על מה לדבר.

ישן 22-04-2011, 01:25

בתגובה להודעה מספר 157 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "קטגוריות של מטוסי קרב זה לא..."

ציטוט:
קטגוריות של מטוסי קרב זה לא זה, עזוב. לא רלוונטי כמעט היום. אלא אם אתה מודד את זה בטווח ויכולת נשיאה מקסימלית.

זה לא רלוונטי לנו כי אין אפשרות לרכוש F-22. אחרת, ניראה לי, זה היה יכול להיות מאוד רלוונטי.

ציטוט:
צריך מטוס שיהיה בקדמת הטכנולוגיה, וההשוואה היא מול המיגים החדשים ביותר והמטוסים המערביים שיש סביבנו, בדגש על סעודיה.

קדמה טכנולוגית זה רעיון כללי שמקבל מימושים שונים בתור יכולות וביצועים בהתאם לדרישות של הצבא. כלומר, יכול להיות שהמטוס הוא מתקדם מאוד, אבל לא עונה לצרכים של חיל האוויר, כי פותח על-פי דרישות שונות.

ציטוט:
לגבי אמל"ח - התא הפנימי של ה-F-35 לא תוכנן לשאת חלק לא קטן מהחימוש המתקדם שישראל פיתחה.

הייתי אומר שחלק גדול מהחימוש שישראל פיתחה לא תוכנן בשביל תאי חימוש פנימיים של F-35 אבל זה לא הבעיה העיקרית, הבעיה העיקרית היא שאנחנו צריכים אישור וסיוע אמריקאי ע"מ לשלב חימוש ישראלי במטוס. בינתיים רק בשביל כמה דגמים של חימוש התקבל אישור כזה (פורסם גם פו בפורום), וגם זה בקושי. לכן ישראל יכולה לפתח חימוש ומערכות, אבל זה לא אומר שהם ישולבו אפילו ב-F-35 שלנו, קל וחומר במטוסים של מדינות שלישיות.

ציטוט:
כשמפתחים אמל"ח חדש אפשר למכור אותו או דברים אחרים שהשתמשו בפיתוחים האלה לשאר העולם. בנוסף זה נותן תעסוקה נוספת לחברות ישראליות.

יש לי שאלה אליך. בעבר ישראל פיתחה טילי "פיתון-5" ו"דרבי" (בעיקר בשביל F-16 ו-F-15, אני מניח). בכמה מהמטוסים מתוצרת אמריקאית של המדינות הזרות הם שולבו?

ציטוט:
זה בדיוק מה שאני אומר. אם חיל האוויר החליט שהוא צריך מטוס קרב חמקני - אין תחליף. אם הוחלט שצריך מטוס בעל מאפייני דור 5 אבל לא חמקני, עוד יש על מה לדבר.

או.קיי.

ישן 22-04-2011, 01:57
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]קטגוריות של..."

קטגוריות מטוסי קרב: עניין של תפיסה, תתעלם מזה שלא נקבל את ה-F-22.

קדמה טכנולוגית זה מה שאמרת אבל בעיקר זה שיש צורך כל הזמן להיות עם הציוד הכי מתקדם (שׁרלוונטי) על מנת לשמר את יתרון האיכות.

לגבי חימושים - פורסם שיתאפשר לישראל לחבר ממשק Plug-and-Play למחשב המטוס על מנת שניתן יהיה לחבר אמצעים ישראליים. אני לא יודע כמה סוגי חימוש ייתאפשרו לשימוש בגלל זה...

לגבי מכירה למדינות זרות: הפיתון לדגמיו השונים נחל הצלחה לא קטנה בייצוא, כולל על מטוסים מערביים:
מוויקיפדיה
השימוש בתוצרי הפיתוח של הפיתון, אגב, לא בהכרח תלוי בפלטפורמה עצמה.

ישן 23-04-2011, 10:48

בתגובה להודעה מספר 159 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "קטגוריות מטוסי קרב: עניין של..."

ציטוט:
קטגוריות מטוסי קרב: עניין של תפיסה, תתעלם מזה שלא נקבל את ה-F-22.

זה עניין של תפיסה, בסדר. זה לא אומר שאין חייה כזאת. אמריקאים פיתחו וממשיכים לייצר F-22 בגלל הצורך במטוס להשגת עליונות אווירית, ויכולות התקיפה שלו עדיין משניות מאוד. F-35 פותח קודם כל כמטוס תקיפה, וביצועי א"א שלו מול אויב ראוי מעלות הרבה ספקות. יש לאמריקאים מטוס תקיפה יעודי של כוחות היבשה, יש מפציצים יעודיים, יש מטוסי ל"א יעודיים. בקיצור בשבילם זה רלוונטי. זה רלוונטי גם בשביל מדינות רבות אחרות. למה לא לנו?
ציטוט:
קדמה טכנולוגית זה מה שאמרת אבל בעיקר זה שיש צורך כל הזמן להיות עם הציוד הכי מתקדם (שׁרלוונטי) על מנת לשמר את יתרון האיכות.

או.קיי.

ציטוט:
לגבי חימושים - פורסם שיתאפשר לישראל לחבר ממשק Plug-and-Play למחשב המטוס על מנת שניתן יהיה לחבר אמצעים ישראליים. אני לא יודע כמה סוגי חימוש ייתאפשרו לשימוש בגלל זה...

לא הבנתי את עניין ה-PnP הזה. אתה יכול להרחיב?

לגבי הנשק דווח על הסכמה אמריקאית לשלב טיל אוויר-אוויר עתידי מבוסס "קלע דוד" וטיל שיוט מבוסס "ספייק".

ציטוט:
לגבי מכירה למדינות זרות: הפיתון לדגמיו השונים נחל הצלחה לא קטנה בייצוא, כולל על מטוסים מערביים:
מוויקיפדיה
השימוש בתוצרי הפיתוח של הפיתון, אגב, לא בהכרח תלוי בפלטפורמה עצמה.

יפה. רק צ'ילה וונצואלה רכשו טילים ממשפחת "פיתון" בשביל התקנה על מטוסים אמריקאיים, ואף "פיתון 5". השאר בשביל מערכות נ"מ ומטוסים זרים. מה שמדגים שאמריקאים גם רוצים למכור טילים (וזכותם), וכייצרן הפלטפורמה כל הכלפים אצלם. אז תעשיות בארץ יכולות לפתח חימוש, אך זה לא אומר שהן יקבלו אישור למכור לשלב אותו בF-35 זרים (או אפילו ישראליים). בעצם, אני אני סבור שזה לא יתאפשר.

ישן 21-04-2011, 20:45

בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "פיל לבן מעופף - מאת אנשיל פפר (הארץ)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
החלופות לאף-35 רבות. מרכש של דגמים מתקדמים של אף-15 ואף-16, הזולים בחצי, שניתן לשלב בהם מערכות ישראליות והם יגיעו לכאן מהר יותר, ועד לשימת דגש רב יותר על כלי הטיס הבלתי-מאוישים (כטב"מ) שבהם ישראל היא מובילה עולמית. בארה"ב ובבריטניה כבר החלו להסב טייסי קרב למפעילי כטב"מ. אבירי השמים אינם שמחים להתקרקע, אבל היתרונות הטכנולוגיים והכלכליים ברורים. "

הכטבמ"ים שישראל מצטיינת בהם הם לא הכטבמ"ים שמסוגלים להחליף את F-35. בשביל זה יש צורך בכטב"מ תקיפה, כמו למשל X-47B, שגם הוא יהיה מסוגל להחליף את ה-JSF רק במשימות תקיפה וגם זה לא באופן מלא.

ישן 21-04-2011, 20:56
  pack leader pack leader אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.09.10
אני לא מבין על מה הביקורת

המטוסים נקנים מכספו של הדוד סם הם אמורים לשרת בין 30 ל 40 שנה ולכן אסור להתפשר על האיכות אין שום אופציה רצינית אחרת לתחליף (מטוסים שפס היצור שלהם יסגר לכל המאוחר עוד 5 שנים) .
המטוס היחיד שיכול טכנית להחליף את ה f35 ויהיה זמין למכירה בעתיד הלא כל כך רחוק הוא pak fa ואין שום סיכוי מבחינה תקציבית או גאופוליטית להתרחשות כזאת למעט רעידת אדמה איזורית פוליטית עצומה
בקיצור עוד ברווז עיתונאי מפוחלץ .
נ.ב אחלה הרצאה הייתה לך היום טל מתנצל על השאלות המעצבנות אני הבחור הענק שדיבר יותר מידי

נערך לאחרונה ע"י pack leader בתאריך 21-04-2011 בשעה 21:04.
ישן 22-04-2011, 07:34
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile

כשקראתי את הכתבה מייד ניזכרתי בשירו המפורסם של אריק איינשטיין על העיתונאים..
לרד הוט אנשיל פפר אין טיפת ידע, אבל הבעיה שגם אין לו טיפת בושה.
הוא הוציא כתבה דמגוגית, מזלזלת ורדודה שמבוססת על קלישאות ורסיסי מידע שמידי פעם ניזרקים בתקשורת כי זה מאד אופנתי לנגח את הפרויקט מבלי לתת לעובדות להפריע.
כניראה החליט לעשות כתבת "שופוני" מתוך כוונה שקוראי הארץ יצקצקו בלשון ויגידו "וואוו, איזה חוצפנים חיה"א האלה, כמה כסף הם מבזבזים לנו ומובילים את הממשלה המטו..מת הזו באף בגלל האגו המנופח שלהם..."
אבל בפועל הוא טועה בעובדות אותן הוא מזכיר, מתעלם מעובדות אחרות (כניראה שהוא לא יודע), מזלזל באופן בוטה בגורמי חיה"א, מערכות הביטחון, הממשלה, לוקהיד מרטין, חילות האוויר הים והמארינס של ארה"ב ובריטניה ואפילו מעליב את הפילים (איפה תנו לחיות לחיות?)

ממבחר פניניו:
חגיגות כיפת ברזל בשבוע האחרון
חגיגה? פסטיבל? נכון המערכת ייחודית בעולם ועמדה יפה במשימה, אבל כ 10% מאוכלוסיית המדינה שותקה בשבוע הזה - לימודים, עבודה והחיים בכלל כמעט והושבתו מלבד פגיעות גוף ורכוש! זו ממש לא חגיגה!
הוא בודאי לא העיר בבהלה משינה ילדה קטנה ב 3:30 בלילה לרעש אזעקה והריץ אותה לחדר הביטחון כשהיא בחרדה בוכה ומייללת "אבא, אני לא רוצה למות..."

בינתיים, תוכנית רכש אחרת גורמת לראשי מערכת הביטחון כאב ראש גדול בהרבה
הכאב ראש היחיד כניראה נימצא במערכת הארץ, איך לעשות כתבת משהו מכלום..

במשרד הביטחון כבר מודים במה שכבר ידוע חודשים רבים בפנטגון: תוכנית ההצטיידות במטוס הקרב העתידי, אף-35, בצרות. בשל תקלות, עיכובים בתוכנית הפיתוח וחריגות מהתקציב המקורי
כבר? ממש לא כבר, הדבר ידוע מזה זמן רב ונילקח בחשבון.
הפרויקט חורג מבחינת תקציב וזמן אבל הוא ממש לא בצרות, אלא ההיפך הוא התחיל להתאושש, ככה זה בפרויקטים כאלה מורכבים.

מטוס החמקן, שישראל הזמינה 20 יחידות ממנו, בעלות ראשונית של 2.75 מיליארד דולר
טעות, זה מחיר סופי ל 20 המטוסים האלה, מחיר שאר המטוסים שישראל תזמין אם וכאשר צפוי אף לרדת לרמה ש LM והפנטגון קבעו כיעד - זהה למחירם של מטוסי קרב אחרים בשוק כגון הסופר הורנט.

המטוסים, כשיגיעו, יהיו מסדרות ייצור מוקדמות, בלי כלל היכולות הטכנולוגיות המתקדמות, שהן מהנימוקים המרכזיים בזכות הרכישה.
1. עד עתה הפנטגון הזמין את מטוסי שלבי SDD עד LRIP5, ההזמנה הישראלית אפילו לא באופק וסביר שתהיה איפשהוא לקראת LRIP7/8 (שאלה שלבי הטרום ייצור האחרונים) או בשלב ה Production שזה כבר השלב הבא בו ייוצר המוצר המוגמר.
2. נניח לשם הוויכוח שהוא צודק וכן יגיעו מטוסים עם תוכנה בלוק 2.0 (לזה הוא התכוון רק הוא לא ידע איך אומרים את זה), הרי תמיד אפשר לשדרג לרמת בלוק 3.0 שזו רמת שלב ה Production.
אגב, מבחינת לו"ז הבלוק 2.0 כבר עתה די מוכן ונימצא בבדיקות על מטוס המעבדה CATAbird אבל ההתאמות הסופיות לוקחות הרבה זמן והבלוק צפוי להיות מותקן על המטוסים לשם תחילת ניסויים במהלך 2012/13, הבלוק 3.0 ע"פ הלו"ז צפוי להיות מוכן ב 2015 - אז לפי מועד הספקת המטוסים לישראל אפשר לראות איזה בלוק יורכב ב F-35i.

העיכוב הצפוי מאלץ את חיל האוויר לחפש פתרון לצורך הדחוף בהחלפת מטוסי קרב ותיקים, הנמצאים בעשור הרביעי לפעילותם. החלופות הן שדרוג יקר נוסף למטוסים, או רכישת (קבלה במתנה) מטוסים שיצאו משירות חיל האוויר האמריקאי.
אין כמו פאניקה בשביל למכור.....הצורך הוא לא כזה דחוף, יש לחיה"א סד"כ יעיל ומגוון שעובר השבחות תקופתיות ויודע לתת מענה הולם לצרכי הביטחון של המדינה, הראיה ב F-35 היא עתידית.

הכל חוץ מהאפשרות המתבקשת של ויתור לעת עתה על המטוס, שגם רבים בממסד הביטחוני בארצות הברית אינם משוכנעים בנחיצותו.
לוותר? אף אחד לא חושב על לוותר.
רבים בממסד הביטחוני בארה"ב? מי אלה בדיוק? לוביסטים של בואינג וג'נרל אלקטריק? שטויות, בפנטגון ובכל זרועות הביטחון של ארה"ב מבינים טוב מאד את הנחיצות שלו עד כדי כך שהם מתכוונים לרכוש אלפים ממנו.

אף-35 משעבד את תקציב הביטחון לעשורים הבאים. חיל האוויר מדבר על צורך ב-75 מטוסים לפחות, בעלות של עוד שישה מיליארד דולר ויותר;
משעבד את תקציב הביטחון לעשורים הבאים? כמה עשורים? שניים שלושה ארבעה? תכפיל כל עשור בתקציב הביטחון ובנוסף סיוע ביטחוני של 3 מיליארד דולר לשנה (יש לי הרגשה שלזה הוא תכוון) ויוצא שזה הרבה מאד כסף, אפשר לקנות בזה הרבה מאד מטוסים משעבדים, ספינות משעבדות, נמרים משעבדים, מרכבות משעבדות, דלק משעבד וכו' וכו'

עלות הרכישה היא רק ההתחלה. מדו"חות שהוכנו בפנטגון עולה, שעלויות האחזקה של אף-35 צפויות להיות כ-50% יותר מאלה של אף-16.
לא יודע איזה דוחו"ת ראה הכותב במרתפי הפנטגון, אבל ע"פ פירסומי LM עלויות התחזוקה יקטנו בגלל מערכות מודולריות, פריסה רחבה של מרכזי לוגיסטיקה עולמיים (ישראל נילחמת על אחד כזה).
אני מנחש שהכותב מתכוון לעלויות התחזוקה המיוחדות הנובעות מאופיו של המטוס כחמקן ועתיר חיישנים וזה נכון, כי זה מטוס מיוחד שדורש את הטיפול המיוחד שלו.

לזה יתווספו עלויות הפיתוח והרכישה האדירות של אמצעי לחימה מיוחדים למטוס בשל התצורה ה"חמקנית" שלו, שאינה מאפשרת לשאת את מרבית אמצעי הלחימה שחיל האוויר משתמש בהם כיום.
אדירות? מיוחדים? המטוס בכלל מיועד לשאת אמל"ח קיים שיוצנע עמוק בתוך גופו, יש ברשת תמונה של מגוון האמל"ח שהוא מיועד לשאת.
המטוס מיועד לשאת אמל"ח שחיה"א כן משתמש בו, הבעיה היא עם האמל"ח הישראלי שצריך לעבור התאמה למטוס, גם זה יקרה, זה רק עניין של זמן - כך היה וכך יהיה!

קשה להתחמק מהמסקנה, שהאף-35 צפוי להפוך לפיל לבן מעופף, שיבלע נתחים הולכים וגדלים מתקציב הביטחון,
שטויות

בשעה שלא ברור אם היכולות הייחודיות שלו יהיו רלוונטיות בסוף העשור
היכולות הייחודיות שלו רלוונטיות כבר עכשיו והן מאד ייחודיות, המטוס עדיין לא רלוונטי.

חיל האוויר והתעשיות הביטחוניות ידעו תמיד להתאים ולשדרג מערכות נשק לצרכים המבצעיים המשתנים. עם אף-35 גם יכולת זאת תוגבל מאוד - בשל התעקשות האמריקאים להתייחס למטוס כ"חבילה סגורה", שהקודים לתוכנות שלה נשארים בידיהם.
על פניו זו הדיעה הרווחת אותה מציגים האמריקאים כלפי כל העולם, אבל ממש לא ידוע מה הובטח בחדרי חדרים. ההיסטוריה הוכיחה בדיוק את ההיפך שבמשך הזמן ישראל קיבלה גישה לפלטפורמות רבות אותן היא רכשה על מנת להתאימן לצרכיה והאמריקאים אף לומדים מזה - עוד יהיו הפתעות התחום הזה..

אבל למה נמצאת ההחלטה על בניין הכוח העתידי של צה"ל בידי האליטה הסגורה של טייסי הקרב?
מה הם מבינים אלה? כל היום במסיבות, משכשכים בג'קוזי עם חיילות צעירות, אלכוהול, קוויאר סיגרים ותיקי מניות כמו כל "אליטה" שמכבדת את עצמה

החלופות לאף-35 רבות
זה העניין, שאין היום אף חלופה (גם לא בפרויקט עתידי אלא אם כן הוא פרוייקט שחור).
זה מטוס מיוחד שחמקנות היא רק עוד נידבך אחד שלו, הוא מציג רמת אוויוניקה וחיישנים שלא ניראתה עד היום באף מטוס קרב אחר קיים ו/או בפיתוח - זה דור 5! זה העתיד!
הוא כל כך מיוחד שחיהא"א מייעד לו תו"ל מיוחד שהצליח לדהים הרבה מאד מביני עניין בגלל הנועזות שבו - לוותר על האייווקס "וחבילות תקיפה"! צמד המורכב מ F-22 + F-35 ידע לעשות הכל: מל"מ, מודיעין בזמן אמת, דיווח לאחור בזמן אמת את כל תמונת הקרב שנירכשת עם החיישנים המיוחדים שלו (לדוגמה ה EO DAS שרואה מעל ל 1000 ק"מ), תקשורת מוצפנת, שיבוש מערכי הגנ"א, קרבות אוויר (בעצם לא קרב אוויר אלא ירי ברווזים), תקיפה מדוייקת וחזרה הביתה בשלום (שכחתי משהו?).
בשביל כל מה שתיארתי לעיל' צריך ארמדה של מטוסים רבים, דוגמה חיה: התקיפות בלוב (אמנם ההגנ"א והמטוסים מנגד אפסיים אבל עדיין נאט"ו מעלה הרבה מאד מטוסים)

עניין הכטב"מים שהוזכר בכתבה
נכון שישראל מובילה בתחום, אבל הכטב"מים הקיימים אינם מחליפים מטוסי קרב (אולי מסק"רים וגם זה לא בכל הרמות).
להחלפת מטוסי קרב צריך מקל"טים (Centurion העלה דוגמה מצויינת - ה X-47B שעדיין בפיתוח) וזה תהליך שייקח עוד שנים רבות אם בכלל יגיעו למצב שרובוטוים מחליפים בני אדם.

אפשר להשתמש במשאבים לחידוש פני הזרוע האסטרטגית הנוספת של צה"ל - חיל הים, או להשבחת ציוד של חיילי היבשה. גם פרויקטים של טילים וכטב"מים ניתן לפתח בשיתוף חברות אמריקאיות, ובכך לממנם מכספי הסיוע.
דמגוגיה זולה המנסה להציג את ה F-35 כצרכן כספ הסיוע היחיד, כל מה שהוא טען נעשה בכספי הסיוע בנוסף למימון ה F-35. ולסיום נתון נוסף שהכותב לא נתן עליו את הדעת כי אולי הוא לא מכיר אותו, הפיתוח אמנם מפגר אחרי התוכנית המקורית וחרג מהתקציב.
אבל, בתחילת 2010 נעשו שינויים אירגוניים בהנהלת הפרויקט ותוקנו תקלות טכניות שהכניסו את הפרויקט לתלם, ב 2011 תוכנית הפיתוח החלה לצבור תאוצה עד כדי כך שבמהלך שלושת החודשים הראשונים בוצעו יותר ניסויים מאשר 2010 כולה והיד עוד נטויה (בעיקר בדגם B).
בקצב הזה תוך שנים ספורות יש סיכוי שתוכנית הפיתוח תתאים את עצמה לתוכנית המקורית, אז קצת פירגון וקצת מזל..

ברמת כל חיל אוויר ששואף להיות מודרני ויעיל המטוס לכשעצמו נחוץ, אבל אצלנו נילוות אליו שאלות שאכן הועלו בצורה מבולבלת בכתבה בהארץ, גם "מבט אחר" העלה אותם בסקירה שלו - האם ישראל במפת האיומים העכשוויים והעתידיים שלה באמת צריכה את המטוס הזה על כל מערכותיו המיוחדות כגורם שייתן יתרון ויטה את הכף וע"י כך יצדיק את קיומו או צריך להפנות את המשאבים לאמצעים אחרים שידעו לתת מענה ריאלי לאיומים המידיים הנוכחיים?חיל האוויר טוען שכן!
עוד נתון חשוב שהכותב לא נתן עליו את הדעת הוא, העיסקה על רכישת 20 מטוסים הולידה עיסקאות גומלין לתעשיות הביטחוניות של ישראל בסכום אף גבוה מכך, מין מצב win win.

גרף קצב התקדמות תוכנית הפיתוח עם הסתברות עתידית

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 22-04-2011 בשעה 08:50.
ישן 22-04-2011, 21:46

בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי t0mer שמתחילה ב "במה הוא יותר טוב מטיל שיוט?..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי t0mer
במה הוא יותר טוב מטיל שיוט? או מF15 שמשגר טיל מונחה טלויזיה מטווח רחוק?

יש היום אמצעים מדויקים אחרים שיכולים לפגוע בסוללות טילים נגד מטוסים.

לשלוח אותו להפציץ לבד אי אפשר כי הוא לא יכול לשאת פצצות כבדות, אז ככה שאני באמת לא מבין במה הוא מועיל. אני מנסה לחפש תרחיש שבו הוא אפקטיבי

את החליפות האלק' שלו אפשר לשים במטוסים אחרים

הוא יותר טוב מ f-15 כי הוא הוא יכול להתקרב יותר למטרות ולטילים יש מגבלת טווח.
מטוס יכול למצוא את המטרות, טיל צריך מטרה מראש, ואילו בחיים האמיתיים המטרות זזות הרבה פעמים.
הוא סוחב פצצות מאוד כבדות.
איזה אמצעים בדיוק יש שיעילים נגד סוללות טילים מודרניות? מטוס חמקן הוא שובר שוויון בעניין הזה.
איזה חליפות אלקטרוניות? אני חושד שאתה לא ממש מבין על מה אתה מדבר וסתם זורק כותרות מפוצצות

ישן 22-04-2011, 22:22

בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי t0mer שמתחילה ב "ההכשרה שלך לא בזבוז פשוט כי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי t0mer
ההכשרה שלך לא בזבוז פשוט כי עד לפני מספר מועט של שנים לא היו לנו מזלטי"ם ולווינים בזמינות שיש היום. אבל אתה בטוח מבין יותר ממני, אתה יכול בקצרה להסביר למה זה לא יעבוד?

לא לגמרי מסיבות מובנות.
דברים שיכולים לעזור לך:
מה בדיוק מונע ממישהו להפיל את הכטב"מ הזה? הרי להגן על עצמו הוא לא יודע...
בלוונים אני לא מבין מספיק אבל גם המעצמה הכי גדולה בעולם נאלצת לשלוח מטוס/ מסוק או כטב"ב לאפגניסטן ולא מסוגלת רק למצוא בלוין את כל המטרות ולשלוח עליהם "לורה" ולכן כנראה י שמגבלות רבות לטכנולוגיה הזאת.
אני שומע הרבה את התאוריות החד צדדיות האלה האופייניות למלחמות נמוכות עצימות..הבעיה שצריך להתכונן בישראל גם למלחמות מלאות. שם המדינה שתשלח כטב"מ ולורה תושמד תוך ימים ספרים אם תילחם מול מדינה שיש לה חמקנים ומטוסי קרב, זאת כלל לא תחרות.

ישן 22-04-2011, 22:44

בתגובה להודעה מספר 180 שנכתבה על ידי t0mer שמתחילה ב "הבנתי.. לא התכוונתי לוותר על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי t0mer
הבנתי.. לא התכוונתי לוותר על מטוסים,במקום הF35 אפשר לקנות F15SE והרבה

דיברתי רק על החלק שבו לF35 יש כביכול יתרון שזה דיכוי הגנה אווירית ואם אפשר למצוא לו פתרון יותר זול\יעיל

אם כבר הזכרת את ארה"ב אפשר לראות במערכה נגד לוב, שאם אני לא טועה בכלל לא שלחה מטוסים ורק טילי שיוט כדי לשתק את הגנת האוויר.

אפשר לראות במערכה נגד לוב שזו מערכה שלא צריך לנצח ושגם אם היו צריכים אפשר הייה לשלוח פנטומים... א זשוב, זו לא דוגמה.
f-15SE עולה כמעט כמו f-35 ..עושה הרבה פחות דברים, מתקשה להתמודד עם טק"א נ"מ ומטוסי אויב, יתקשה בתחזוקה ובקיצור...פשוט לא שווה את זה.

ישן 23-04-2011, 09:52
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 184 שנכתבה על ידי Lion_of_Zion שמתחילה ב "כמה טעויות"

ה F-15SE מספק רק חמקנות חלקית אני לא זוכר מה ההגדרה המדוייקת אבל עם אני לא טועה החמקנות ברנה של הF35 פועלת רק חזיתית
אני ממש לא מבין את ההצהרות האלה, אמנם היצרנית פירסמה בעבר את יעד החמקנות שלה למטוס אבל אז היא עדיין לא הגדירה אותו ומאז הפרויקט התפתח.
רק בחצי שנה האחרונה החלו ניסויי החמקנות לצבור תאוצה ולהתאפיין, כניראה שהולך להם ממש טוב שם עד כדי כך שחיהא"א שוקל להשתמש בטכנולוגיה הזו ברפטור שהוא מטוס הקרב ההמבצעי היחיד בעולם עם טכנולוגיית חמקנות מוכחת שנחשבת למאד יעילה (כלומר הם רוצים לשפר את המצויין), אז אפשר לעשות 1 + 1 ולהבין לאן הולכת טכנולוגיית החמקנות של ה F-35.

לגבי זמינות ה F-15SE, המטוס אמנם בפיתוח אבל זה לא מטוס שמתחיל מאפס לכן הצפי להספקה שלו מין הסתם יהיה מהיר יותר משל ה F-35 לדוגמה.
המטוס מבוסס על פלטפורמה קיימת (סטרייק איגל) שהוכחה כמוצלחת ושיפרו אותה בכל מיני רמות (חמקנות חלקית, נשיאת חימוש בתאים פנימיים, קוקפיט דיגיטלי מלא, מערכת FBW, מכ"מ AESA, מערכת סנייפר של LM הכוללת IRST, חליפת ל"א מתוצרת BAE, חבילת תקשורת חדשה ועוד כמה אלמנטים).
בואינג מנסה לשווק אותו בעולם בכפוף לרשיונות מהממשל האמריקאי (עד עתה ניתן רשיון ייצוא רק לד.קוריאה אם כי בשנה שעבר התפרסמו ידיעות שגם ישראל ביקשה לרכוש אותו).
נכון לעכשיו אין ידיעות שגורם כלשהוא הזמין את המטוס הזה.

אבל בודאי שאין לו את מערכות האוויוניקה של ה F-35, לא את יכולת החמקנות שלו ועוד מספר אלמנטים שעושים את המטוס הזה למיוחד ומתאים לצרכי הביטחון של ישראל כפי שחיה"א קבע.

ישן 23-04-2011, 12:24
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 186 שנכתבה על ידי Lion_of_Zion שמתחילה ב "הנה הצטוט שאני מתבסס עליו אול אתה תבין אותו אחרת"

תקן אותי עם זה השתנה.
אין בזה חדש, בואינג הצהירה שחתימת המכ"מ בחזית המטוס נמוכה כשל מטוסי דור 5, כהשמטוס נחשף עם המימדים האחרים שלו למערכות מכ"מ אז חתימת המכ"מ עולה וכבר לא מתקרבת לחתימת מטוסי דור 5 אשר מפגינים יכולת חמקנות גבוהה כמעט מכל כיוון (הרוסקים הצהירו בזמנו שמערכת ה S-400 שלהם כן תדע לזהות חמקנים ע"י שיגור הקרניים לא ישירות אל המטוס אלא לאטמוספירה ומשם יחזרו אל גב המטוס - משהו כזה שנשמע יותר תעלול יחצני מאשר נתון ריאלי, ניתן למבינים בנושא מכ"מ להרחיב על כך).

חשוב לחדד דבר נוסף, חיהא"א מתעניין בטכנולוגיית החמקנות של ה F-35 לא בגלל האפשרות של הקטנת חתימת המכ"מ של הרפטור (היא מאד מאד קטנה, לא צריך להקטין אותה עוד, גם אם כן זה כבר לא יעשה כזה הבדל) אלא בגלל שהטכנולוגיה החדשה של ה F-35 נימצאה זולה משמעותית לתחזוקה לעומת הטכנולוגיה בה משתמש הרפטור ( זה היה אחד הנתונים שהובילו את הממשל האמריקאי להחלטה על הפסקת הייצור).
כתבה מעניינת על כך הכוללת מספרים כאן

לגבי זמן היצור,אכן הוא מתבסס על פלטפורמה קיימת אבל זה לא אומר שהמטוסים זמינים עכשו הם כנראה יהיו זמינים לרכישה כמה שנים לפני הF35 אבל כמו שציינתי עסקעות נשק בסדר גודל כזה לוקחות שנים לגיבוש.
לא יודע מה קורה עם המטוס הזה, אבל אם היתה הזמנה או לפחות מאמץ אמיתי שיוביל להזמנה היינו שומעים על צפי כלשהוא לסיום פיתוח המטוס.
כניראה שכולם בדיעה כמו ש emile-a כתב "אם אפשר F-35 אז למה ללכת על SE?".
עובדות: יפן לא צירפה אותו לפרויקט ה F-X שלה, חיה"א של קוריאה מתעניין בעוד מטוסים מדגם K (אע"פ שמשרד ההגנה שלהם ניסה ללחוץ לכיוון ה SE), ערב הסעודית בחרה בדגם SA (כניראה שחלק ממערכות ה SE יהיו ב SA), סינגפור ממשיכה עם דגם SG ואפילו הודו שעדיין מדשדשת עם פרויקט ה MMRCA שלה ויכולה להכניס אותו לתחרות בכל רגע לא עושה זאת.
מה הפירוש של כל זה? לא יודע, אני רק בוחן את העובדות המפורסמות ברבים.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 23-04-2011 בשעה 12:27.
ישן 23-04-2011, 18:47
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 187 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[b]תקן אותי עם זה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
תקן אותי עם זה השתנה.
(הרוסים הצהירו בזמנו שמערכת ה S-400 שלהם כן תדע לזהות חמקנים ע"י שיגור הקרניים לא ישירות אל המטוס אלא לאטמוספירה ומשם יחזרו אל גב המטוס - משהו כזה שנשמע יותר תעלול יחצני מאשר נתון ריאלי, ניתן למבינים בנושא מכ"מ להרחיב על כך).

אכן גיבובי סרק.

הבעיה ההנדסית עם טכנולוגיית החמקנות היא שהאובייקט (מטוס חמקן במקרה שלנו) איננו מחזיר מספיק
עוצמת קרינה חוזרת אל המכ"מ שמשדר אותה, בלעדיה המכ"ם לא רואה את המטרה.
טכנולוגית החמקנות בולעת חלק לא מבוטל מאנרגיית הקרינה ואת היתרה מפזרת לכוונים שאינם אנטנת
השידור.

נסיונות אלגוריתמיות לפתור את הבעיה הראו, שכל פתרון נראה לעין איננו מעשי.

מחשבה אחת תאורתית בכוון פתרון מתבסס על פיזורן של מספר אנטנות רב על פני שטח, שבתורן אמורות
יהיו לקלוט את הקרינה שמוסטת לכוונם תוך תקווה לביצוע אלגוריתם חכם ובנסיון ולבנות תמונה (על סמך
עוצמות הקרינה השונות ותזמונם כפי שמתקבל) במטרה לברר היכן המטוס נמצא ו/או מה כוונו או מהירותו -
מראה שגם פתרון זה על גבול בלתי מעשי ובנוסף לכך מוגבל בלשון המעטה.

יתכן שפתרון סופר מורכב ויקר ברוח זו, יוכל לכל היותר להניב מידע בסיסי בלבד - והוא שיש באזור משוער
כזה וכזה מטוס חמקן, אך ללא יכולת להצביע על מיקומו המדויק, וודאי שלא על מהירותו או כווון טיסתו.
קרי: לא מידע יותר מדי פרודוקטיבי שמאפשר ירוטו.

בנוסף לזאת פגיעה ולו חלקית בחלק ממערכותיו של מערך האנטנות הנרחב, ירנדר די במהרה את המערכת
לערמת גרוטאות. קרי: המערך לא רק מורכב ויקר, אלא פגיע במיוחד.

נכון לידע הטכנולוגי/הנדסי/פיסיקלי/מתמטי שידוע כיום, לא ניתן לבנות פתרון לטכנולוגיית החמקנות כך ששובר
שוויון בנושא זה לא נראה צפוי בעתיד הקרוב. נסיונות של הרוסים בין שבאופן יזום ובין שבא ליידי ביטוי
מציטטות צד ג' , רק מחזקים את אזלת ידם בנושא זה.
יתרה על כך: הגורם הראשון שיידע לתת פתרון גילוי לסוגיית החמקנות, בטוח שישמור ידע זה מכל משמר
בקנאות פנטית - שכן יש בכך יתרון טכנולוגי בלתי ניתן לתאור שבעצם מהווה שפן שישלף מהכובע רק בזמן
אמת ובכך יחשף לעולם לראשונה.
ישן 23-04-2011, 19:12
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 189 שנכתבה על ידי t0mer שמתחילה ב "מה קורה אם באמצעים..."

אני מקווה שאתה מתכוון ללוויין מכ"מי או לווין חישה אלקטרונית אחר שיש לו סיכוי כלשהו להצליח לגלות מטוסים נעים...

כמו שאמרת, אם אתה לא יודע מאיפה בדיוק הולכים להכנס המטוסים, אתה בבעיה קשה. מה שאפשר לעשות זה לבצע פטרולי יירוט ולהוציא החוצה "עיניים" שרואות פיזית מטוסים.. זה מעשי בהחלט, פשוט לא תואם לתפיסות שקיימות היום בתחום הזה..
עוד אופציה היא לנסות לאתר את המטוסים באמצעיים סיגינטיים - האזנות קשר, איתור המערכות האלטרוניות הקורנות שלו וכו'. אבל זה דבר די בסיסי שבחדירה מסוג זה שומרים על דממת אלחוט וכו'.

ישן 24-04-2011, 00:26

בתגובה להודעה מספר 193 שנכתבה על ידי הובס שמתחילה ב "למיטב ידיעתי, בעקבות שיחה עם..."

אם יש מישהו שנמצא לפני כולם ביכולת שלו לאתר חמקנים אלו הם האמריקאים,
שהיתה להם הזכות הייחודית להתחיל עם המחקר בתחום לפני כולם. ליתר דיוק - לפני 30 שנה בערך
כשה B117 התחיל לטוס.

בוא נתקוף זאת מהצד האחר:
נניח בשלילה שיש או שהיתה לרוסים יכולת שכזו, אזי איך בדיוק הם פיתחו אותה ?
או לחלופין איך בדקו אותה ? במיוחד לאור העובדה הפעוטה אך המכרעת,
שאין להם (למעשה עד עד עצם היום הזה אין להם) מטוס חמקן על מנת לבחון את התאורייה באופן מעשי ?
איך הרוסים יכולים לשווק מוצר, שאין ביכולתו של אף לקוח לרבות הם עצמם לבדוק האם הוא עובד ?

מסקנה:
כל שיש לרוסים (או לחברה רוסית) זו תאוריה לדבר האפשרות לגלות חמקנים וזאת מבלי שהיא נבדקה או הוכחה כעובדת.

אם אתה רוצה את הדיעה המקצועית שלי, מדובר כאן בנפנופי ידיים, לא מעבר. גם אצלנו בארץ
ואנחנו לא פראיירים קטנים, ישנם נסיונות מחשבה טכנולוגיים בנדון, וגם אצלנו לא נמצא פתרון קסמים.
ליתר דיוק: נמצא כנראה שאין פתרון מעשי בטכנולוגיה הנוכחית.

אם אתה שואל אותי, נכון לשנת 2011 יש דווקא ביידי התעשיות הבטחוניות שבישראל סיכוי גדול יותר לעלות
על יכולת טכנולוגית שכזו מאשר ביידי הרוסים, וזאת מכמה טעמים, כשהראשונה שבהם - היא שבתחום
מכמ"ים ישראל מתקדמת יותר, והשניה שבהם נובעת מהטעם העקרוני, שכיום המוחות היותר חכמים שניתן
למצוא בעולם כבר אינם ברוסיה עוד:
מוחות אלו הגרו משם למערב היכן שמשלמים יותר כסף והיכן שאיכות החיים והבטחון האישי עדיפים משמעותית.

נערך לאחרונה ע"י nec_000 בתאריך 24-04-2011 בשעה 00:50.
ישן 23-04-2011, 15:58
  tec tec אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.07
ויכוח עצום על האף-35 גם בקנדה: משדר תעודי משלשום(וידאו)

(פרסמתי במקור באתר רוטר http://rotter.net/forum/scoops1/28473.shtml )

גם בקנדה מתנהל ויכוח פוליטי עצום על הצורך במטוס האף-35 עקב מחירו הגדול.
קנדה צריכה מטוסים חדשים להחליף את מטוסיה המתיישנים, אבל באיזה מחיר?
הממשלה כבר החליטה על האף-35 . האופוזיציה נלחמת ברכישה כי היא נעשתה ללא תחרות מיצרנים אחרים. העסקה היא הרכישה הצבאית הגדולה ביותר בהסטוריה הקנדית אי פעם .
היקף הרכישה בקנדה מוערך ב-16-18 מיליארד דולר (!) ל-65 מטוסים. ישראל אמנם רוכשת כ-20 מטוסים בהתחלה, אבל צפויה להגיע ל-75 מטוסים בעתיד, וההוצאה עליהם מוערכת ב-15 מיליארד דולר. (להשוואה כיפת ברזל שאין כסף בשבילה תעלה כ-1.5 מיליארד דולר בלבד להצטיידות ב-13 מערכות שנקבע שדרושות לישראל על ידי צוות של ועדת החוץ והבטחון. הזמנת מערכת נסיונית של סקייגארד לייזר נגד טילים תעלה 150 מליון דולר)

רשת שידור קנדית ציבורית משדרת מאתמול משדר תיעודי מיוחד בנושא על פני 3 ימים, בן שעה כל יום (החל ביום חמישי), הכולל ראיונות משני הצדדים השונים של הויכוח, וביקור במתקני היצרנית.

אף-35, פוליטיקת הרכישה (המשדר של יום חמישי 1 מתוך 3) :

מידע על התכנית באתר רשות השידור הקנדית CPAC
http://www.cpac.ca/forms/index.asp?...te_id=1418&hl=e

אשכול נוסף באתר רוטר שעסק בנושא:
http://rotter.net/forum/scoops1/28257.shtml

נערך לאחרונה ע"י tec בתאריך 23-04-2011 בשעה 16:03.
ישן 23-04-2011, 17:06
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08
בתגובה להודעה מספר 197 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "ויכוח עצום על האף-35 גם בקנדה: משדר תעודי משלשום(וידאו)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec
ישראל אמנם רוכשת כ-20 מטוסים בהתחלה, אבל צפויה להגיע ל-75 מטוסים בעתיד, וההוצאה עליהם מוערכת ב-15 מיליארד דולר.

ההוצאה לא מוערכת ב-15 מיליארד דולר, הנושא כבר נטחן עד דק.

15.2 מיליארד דולר זו עלות סך כל האופציות, לרבות רכישת 75 מטוסים, שהוצעו לישראל. אין הכרח שישראל תנצל את כולן.

העלות של ה-20 המטוסים הראשונים כוללת לא מעט דברים מעבר למטוסים עצמם, ונאמדת ב-2.75 מיליארד דולר. אפילו אם ישראל תרכוש עוד ציוד ושירותים באותן פרופורציות עבור 55 מטוסים נוספים, מדובר בעלות כוללת של כ-10 מיליארד דולר, לא 15.

ישן 23-04-2011, 19:16

בתגובה להודעה מספר 198 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "[QUOTE=tec]ישראל אמנם רוכשת..."

לא רק זאת, אלא שאותם 10 מיליארד דולר ממומנים במלואם ע"י משלם המיסים האמריקאי.

בנוסף לכך יקנו הם יכולת הרתעה דרמתית מעין כמוה, שיתכן ובלבדה תמנע את המלחמה הבאה.
כידוע, מלחמת אמת שנמנעה חוסכת סדר גודל הרבה יותר משמעותי מאשר 10 מיליארד דולר - זו למעשה
השקעה בפוליסת ביטוח טובה.

היה והיא בכל זאת לא תצליח למנוע את המלחמה הבאה, 75 מטוסים חמקניים שעושים כרצונם בשמי האויב
והוא לא יכול למנוע מהם דבר, יקצרו משמעותית את אורך המלחמה ויקטינו בסדר גודל את המחירים שנשלם בעבורה.

צריכים להתרגל לעובדה שישנה אינפלציה ומחירי הטכנולוגיה עולים עם השנים. היום מחיר למטוס מהשורה
הראשונה עומד על 130 מיליון דולר, ולפני עשור וחצי F15 מגרסא מתקדמת עלה 100 מיליון דולר.

אל לרף המחירים הנומינאלי לבלבל את הדעת, גם כח הקניה של ישראל עלה בהתאם - הן נומנאלית וכן ריאלית.
ישן 24-04-2011, 00:46

בתגובה להודעה מספר 202 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אם תבחן את כל הדברים שמועמסים..."

גובה הסיוע עומד על 30 מיליארד דולר לעשור הקרוב שהוא תקופת הזמן המתוכננת לפרוייקט הנדון.

הוצאת 10 מיליארד דולר מתוכם לטובת הנושא, מהווה כשליש - כך שאין כאן כל בעיה מימונית לביצוע
הפרויקט כולו מתוך כספי הסיוע.

אגב נקודת התייחסות נוספת שמצדדת לרכישת מטוסים מתקדמים אלו ושכחתי להזכירה קודם לכן,
הינה שעצם הבאת המטוס לארסנל צה"ל תאפשר ביידי התעשיות הבטחוניות שבארץ להשתמש בו
ככלי ללימוד הטכנולוגיות שמשולבות בו. אכן לא כל טכנולוגיה ניתן להנדס אחורנית, וודאי לא טכנולוגיה מורכבת,
אך עצם העובדה שיש בפני המדען את המוצר המוגמר, מסייעת בידיו משמעותית בקיצור תהליכים וחסכון
ניכר בזמן וכסף.

אין בליבי ספק שחלק מהטכנולוגיות הללו יוטמעו לאחר זמן לא רב במוצרים שהתעשיה הבטחונית הישראלית
תייצר, לרבות (למשל) טכנולוגייה חמקנית.
ישן 24-04-2011, 00:55
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 203 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "גובה הסיוע עומד על 30 מיליארד..."

הבעיה היא ששאר הדברים שייקנו בעשור הקרוב באמצעות התקציב עומדים לדעתי על יותר מ-20 מיליארד, אבל צריך לחשב את זה.
בכל מקרה, ברור שיש דברים שיעופו החוצה מתקציב המתנות בגלל הפרוייקט. השאלה היא האם זה שקנית משהו כלשהו בכסף ישראלי ולא באמריקאי בגלל קניית ה-F-35 הופך את זה למעשה לקניית ה-F-35 בכסף ישראלי בעקיפין (מבחינתי התשובה היא כן).

לגבי לימוד הטכנולוגיות החמקניות - להבנתי: אם ישראל רוצה אסון נוסף ביחסיה עם ארה"ב, זה יקרה. מכיוון שישראל לא רוצה אסון שכזה, זה כנראה לא יקרה (אני חושש שזה סותר הסכמי שימוש סופי).

ישן 27-04-2011, 20:39
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
עוד עידכוני אפריל

21.04.11 מפעלי LM בטקסס, ה CF-02 נחשף בפעם הראשונה עת ביצע ניסויי ריצה על המסלול - טיסת בכורה צפויה להיות בימים הקרובים

ואחרי ניסויי שילוב מערכת ה STOVL, בוצעה היום בבסיס הצי במרילנד הנחיתה האנכית הראשונה של ה BF-04

25.04.11 בבסיס הצי במרילנד: ה BF-03 שילב את מערכת ה STOVL בפעם הראשונה

השבוע משרד ההגנה האמריקאי ביטל באופן רשמי את ההסכם עם GE/RR ובזאת ביצע וידוא הריגה למנוע F136
כתבה

LM משנה את שיטת הצביעה של המטוס
כתבה

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 30-04-2011 בשעה 08:07.
ישן 30-04-2011, 06:21
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 219 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "עוד עידכוני אפריל"

מפעלי LM בטקסס, 29.04.11: המטוס השני של הצי באוויר (צילום: לוקהיד מרטין)

בעקבות טיסת הבכורה של המטוס CF-02 עידכנו בהתאם את טבלת פיתוח המטוס (קישור)

מחלקת המדיה של היצרנית שיחררה סירטונים הכוללים צילומים מתוך טיסות הניסוי לפי דגמים:
דגם

דגם

דגם

סירטון נוסף בו טייס ניסוי בכיר בלוקהיד מרטין מסביר את יתרונות מטוסי דור 5

מדידת נקודות עגינה של דגם B לצורך רתימה לנומ"ט במסגרת ההכנות לקראת הניסויים הימיים - המטוס הוא BF-01

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 30-04-2011 בשעה 10:18.
ישן 01-05-2011, 03:18

בתגובה להודעה מספר 224 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "F-15SE הוא לא חמקן באותה מידה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Taurus84
המערכות האחרות לניטרול הגנה אווירית הן F-35I.

SEAD ו-DEAD נעשים באמצעות מגוון רחב של אמצעים, וחמקנות של מטוסי קרב לא תשחק את עיקר התפקיד כאן. היא כן תשחק תפקיד במקרה של פעולה בלי SEAD\DEAD מקדים. התרחיש הזה הוא לא אופטימלי בסביבה רוויה אמצעי הגנ"א יעילים (כלומר יחסית מודרניים שנמצאים במצב תקין ומאויישים בצוותים בעלי מיומנות ומוראל) אפילו אם מדובר במטוס בעל שח"ם מוקטן. הטווח של החימוש המונחה ישחק במקרה הזה תפקיד חשוב יותר, לדעתי, מכיוון שהוא מאפשרים לתקוף מטרות בלי להיכנס למרחב המוגן של אוייב.

ישן 01-05-2011, 04:23

בתגובה להודעה מספר 225 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=Taurus84]המערכות..."

ציטוט:
SEAD ו-DEAD נעשים באמצעות מגוון רחב של אמצעים, וחמקנות של מטוסי קרב לא תשחק את עיקר התפקיד כאן. היא כן תשחק תפקיד במקרה של פעולה בלי SEAD\DEAD מקדים. התרחיש הזה הוא לא אופטימלי בסביבה רוויה אמצעי הגנ"א יעילים (כלומר יחסית מודרניים שנמצאים במצב תקין ומאויישים בצוותים בעלי מיומנות ומוראל) אפילו אם מדובר במטוס בעל שח"ם מוקטן. הטווח של החימוש המונחה ישחק במקרה הזה תפקיד חשוב יותר, לדעתי, מכיוון שהוא מאפשרים לתקוף מטרות בלי להיכנס למרחב המוגן של אוייב.

שוב, ולא אישית אליך...דיונים ברמת כיתה א' לנושאים שהם ברמת דוקטורת.
פי 60 מורכב מההסבר הזה ומכלל ההסברים כאן אז חבל על הזמן.
מה שאתה כותב כאן הוא לא לגמרי נכון.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 01-05-2011 בשעה 04:30.
ישן 03-05-2011, 03:43

בתגובה להודעה מספר 228 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]מטבע הדברים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
אפילו ללא מגבלות בטחון מידע לא הייתי מצליח..
יש כאן תמיד בפורום את אפקט היד העומדת...בצד אחד כלום לא משתנה בעוד אנחנו יוצאים ל SEAD מסודר ומתוכנן מראש...
תביא לי את המדינה, את המטרה את המודיעין את האמל"ח את מזג האויר את מצב כוחותינו ומטוסינו ואז אני אוכל אולי להגיד לך איך נכון שתיראה המערכה..קודם מטוסים/ קודם טילים/ קודם חמקנים/ קודם חי"ר וכו'..

אני כמובן מסכים עם מה שאמרת. אבל עדיין אני סבור שאפשר לעשות הכללות מסויימות, אפילו אם רק לצורכי הדיון. כמובן הצבא צריך לקחת כל מקרה לגופו, אבל לנו אין לא את היכולת ולא את הצורך לעשות את זה.

ישן 02-05-2011, 11:12
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 225 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=Taurus84]המערכות..."

חשוב לומר שלהבנתי, אין מידע גלוי על החמקנות של ה- F35.
FANG טוען שהיא בסדר הגודל של F22
אתר Air power Australia טוען שהיא מוגבלת לפס X ולחלק העליון של פס S, שנמצאים בשימוש מערכות נ"מ ניידות וראשי ביות של טילי מכ"ם, וגם זה- בעיקר מהחזית. כלומר, ה- F35 מתאים למתאר בו F-22 ו-B-2 משמידים חלק ממערכות הנ"מ הכבדות ומכ"מי הבקרה, ואז ה-F35 יכול לפעול בנתיבים מסוימים בין סוללות הנ"מ הכבדות ובנוכחות מערכות נ"מ ניידות.

מבחינתנו, זה אומר שה-F35 הוא לא "קליע כסף" שיוכל לבדו להופיע בשמי איראן/סוריה/מצרים ולתקוף מטרות אסטרטגיות בהפתעה. עדיין נצטרך נשק מונחה ארוך טווח (מה- F35 או מפלטפורמה אחרת) לדיכוי נ"מ, ונצטרך "ארמדה" של מטוסי עליונות אוירית ודיכוי נ"מ.
ישן 03-05-2011, 04:32
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 230 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]חשוב לומר..."

חשוב לומר שלהבנתי, אין מידע גלוי על החמקנות של ה- F35.
נכון, חמקנות המטוס זה נושא מסווג ורק מי שצריך לדעת עליו יודע.

FANG טוען שהיא בסדר הגודל של F22, אתר Air power Australia טוען שהיא מוגבלת לפס X ולחלק העליון של פס S, שנמצאים בשימוש מערכות נ"מ ניידות וראשי ביות של טילי מכ"ם, וגם זה- בעיקר מהחזית. כלומר, ה- F35 מתאים למתאר בו F-22 ו-B-2 משמידים חלק ממערכות הנ"מ הכבדות ומכ"מי הבקרה, ואז ה-F35 יכול לפעול בנתיבים מסוימים בין סוללות הנ"מ הכבדות ובנוכחות מערכות נ"מ ניידות.
זה לא מה ש Fang טוען.
LM הצהירה שב F-35 נעשה שימוש בטכנולוגיה חדשה יקרה ושונה, בעבר כבר הזכרנו שבחיהא"א שוקלים להשתמש בטכנולוגיה הזו ברפטור בגלל יתרונות התחזוקה שלה.

מבחינתנו, זה אומר שה-F35 הוא לא "קליע כסף" שיוכל לבדו להופיע בשמי איראן/סוריה/מצרים ולתקוף מטרות אסטרטגיות בהפתעה. עדיין נצטרך נשק מונחה ארוך טווח (מה- F35 או מפלטפורמה אחרת) לדיכוי נ"מ, ונצטרך "ארמדה" של מטוסי עליונות אוירית ודיכוי נ"מ.
אני אישית לא יודע איך אפשר להגיע למסקנות כאלה ספציפיות, ברמה הכללית חמקנות זה לא קלף קסם שינצח מלחמות, אבל זה אמצעי מאד מיוחד שיכול להעניק יתרון מאד גדול ולכן חשוב שהוא יהיה.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 03-05-2011 בשעה 04:55.
ישן 03-05-2011, 04:38

בתגובה להודעה מספר 230 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]חשוב לומר..."

ציטוט:
חשוב לומר שלהבנתי, אין מידע גלוי על החמקנות של ה-
F35.
אין מידע מפורט וגם לא יהיה בעתיד הניראה לעין, ככל הניראה.
ציטוט:
FANG טוען שהיא בסדר הגודל של F22

להבנתי הוא טוען דבר כצת שונה, שטכנולוגיות חמקניות מסויימות מצאו את דרכם ל-F-22 בלי לפגוע בחמקנות של האחרון. זה לא אומר של-F-35 גודל השח"ם כמו ל-F-22, וזה גם לא כך.

ציטוט:
אתר Air power Australia טוען שהיא מוגבלת לפס X ולחלק העליון של פס S, שנמצאים בשימוש מערכות נ"מ ניידות וראשי ביות של טילי מכ"ם, וגם זה- בעיקר מהחזית. כלומר, ה- F35 מתאים למתאר בו F-22 ו-B-2 משמידים חלק ממערכות הנ"מ הכבדות ומכ"מי הבקרה, ואז ה-F35 יכול לפעול בנתיבים מסוימים בין סוללות הנ"מ הכבדות ובנוכחות מערכות נ"מ ניידות.

גם ב-F-22 החומרים והציפוים שנועדו להקטין את החזר הגלים האלקטרומגנטיים יעילים בעיקר בתדרים האלה. התדרים משמשים להנחיית החימוש (מכמ"י בק"ש), כאשר לצורך הגילוי לעתים נעשה שימוש תדרים נמוכים יותר (מכמ"י גילוי), באורך גל של דצימטרים ומטרים. גם המכמ"ים כאלה יכולים להיות ניידים, אך לרוב הם לא נכנסים באופן אורגני להרכב הסוללתי או גדודי. במקרה של מערך הגנ"א משולב ורב-שכבתי, המכמ"ים הלאה יזרימו מידע למרכזי פיקוד לשם הספקת נתונים ראשוניים לסוללות ההגנ"א ומטוסי קרב. המגבלה של המכמ"ים האלה היא בכך שאינם יכולים לספק נתונים מדוייקים כמו מכמ"י בק"ש, וגם ובך שאינם יכולים "להאיר" את המטרות לטובת טילים מונחי מכ"ם פסיבי (שמהווים את רוב טילי ההגנ"א לטווחים בינוניים וארוכים).

לגבי היכול של F-35 לפעול במצב שמערכות הגנ"ה לטווחים בינוניים וקצרים עדיין פעילים, אני לא בטוח שאתה צודק. רוב המערכות הרוסיות המודרניות לטווחים בינוניים עושות שימוש במערכות אלקטרו-אופטיות פסיביות בנוסף למכמ"ים ("טור", "בוק", "פאנציר"). חלק מהמערכות לטווחים קצרים ("אוסה", "סטרלה-10") וכל טילי כתף ("איגלה", "סטרלה") משתמשות בחיישנים אלקטרו-אופטיים כאמצעי ביות. החיסרון הוא שבפעולה אוטונומית האמצעים הללו אינם יעילים בחיפוש וגילוי מטרות ולשם כך נעשה שימוש במכמ"י גילוי אורגניים או של הדרגים הגבוהים יותר. היתרון הוא בכך ש-F-35 לא שונה מהותית משאר המטוסים הלא חמקניים מבחינת החותמת התרמית והוויזואלית שלו, ולכן אם המערכת תצליח לגלות אותו, סביר שהיא גם תצליח לשגר לעברו טילים.

ציטוט:

אני מסכים лвткр. ועוד דבר אחד שחשוב לציין: חמקנות היא לא תכונה איכותית אלא כמותית. אין באמת מטוסים חמקנים ולא חמקנים, יש מטוסים עם שח"ם גבוה יותר, ויש עם שח"ם נמוך יותר, עם חותמת תרמית גבוהה יותר ונמוכה יותר. מה שקוראים לו חמקנות זהו רק משתנה אחד במשוואה ולא סגולה בפני עצמה כפי שהרבה פעמים מנסים להציג אותה.

ישן 30-04-2011, 19:27
צלמית המשתמש של Lion_of_Zion
  Lion_of_Zion Lion_of_Zion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.11
בתגובה להודעה מספר 223 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "אתה יכול לפרט? איזה בעיות ולמה אין בו תועלת כמו ב-F35?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec
העלות שלו אמנם לא זולה, אבל יותר זולה מזו של ה-F35לא,המחיר הוא כמעט זהה והמחיר של הF35 צפוי לרדת משמעותית , וגם ה-F15SE חמקן מצד התועלת לא חמקונות ברמה של F35 קיימת רק מהחזית.

לגבי חלופות אחרות, אכן, למה אי אפשר להמשיך עם ה-F15I וה-F16I שהם הרבה יותר זולים? (בשילוב מערכות אחרות לנטרול הגנה אווירית)

(מצטער אם השאלה כבר נענתה באשכול, אך לא הספקתי עדיין לקרוא את כולו מפאת גודלו ...)

ישן 04-05-2011, 06:00
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
עידכוני חודש מאי

סירטון חדש על המראת הבכורה של ה CF-02

בצעד מפתיע המנוע F136 מקבל ניסיון החייאה מוועדה בלתי תלויה של בית הנבחרים אשר מסוגלת להתעלם מהחלטות משרד ההגנה ולקבוע בנושאי ביטחון ואנרגיה מסוימים.
כאמור משרד ההגנה הכריז על הפסקת מימון המנוע השני וביטל את ההסכם עם GE/RR, אתמול פורסם על כך שהוועדה בוחנת אפשרות להחיות את ההסכם.
כתבה

רוה"מ המתפטר של קנדה זכה כצפוי בבחירות, אחת ממטרותיו היא - החייאת עיסקת F-35 לקנדה!

וקצת נוסטלגיה של STOVL, ה X-35B בטיסת מבנה עם הארייר דו מושבי ביולי 2001

ישן 07-05-2011, 19:14
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile

והאירועים בתוכנית הפיתוח מתרחשים בקצב הולך וגובר
אתמול (06.05.11) המריא לטיסת בכורה ה AF-08 שהוא המטוס הראשון משלב ה LRIP2
כמו שני המטוסים הקודמים משלב טרום הייצור הראשון (LRIP1), גם מטוס זה קיבל מס' של חיהא"א (08-0746).

כעת במפעל בטקסס הצטברו 5 מטוסים אשר מתוכננים להמסר לחילות האוויר והים בחודשיים הקרובים.
בעקבות טיסת הבכורה, עידכנו את טבלת טיסות בכורה ומסירות [קישור]

P&W העבירה ל LM את מנוע ה F135 הראשון המיועד לשלב LRIP3, מנוע זה עבר מקצה שיפורים בעקבות מידע שהצטבר בתוכנית הפיתוח.
כתבה

LM הודיעה השבוע, שהמטוס עמד בהצלחה בכל המבחנים של השלב הראשון בתוכנית איפיון החמקנות.
כתבה

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 07-05-2011 בשעה 21:51.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:19

הדף נוצר ב 0.51 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר