לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-01-2011, 13:26
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "סגמת."

הם נשלחים לפיקוד בלי ניסיון אמיתי כפקודים (קורסיסטים זה לא פקודים, לא משנה איך הופכים את זה), ובלי שהם חוו לזמן ארוך את מה שהפקודים שלהם חובים. זאת בעיה שזהה לקצונה הייעודית בצה"ל, רק מוקצנת יותר בגלל מעמד החובל בחה"י.
אני אומר את זה אחרי שיחות עם חובלים, חובלים לעתיד וסטי"לנים...

ולמי שחושב שיש מקום להשוואה עם טייסים - אין דימיון. טייסים לא עושים תפקיד פיקודי בעשור הראשון לשירות שלהם. ושוב - פיקוד על גף בקורס טיס לא נחשב לפיקוד על מחלקה לוחמת, לצורך העניין.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-01-2011, 14:11
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "אם כך ,איך עוזר החזק לחלש גם אם לא חש את חולשתו?"

לא הבנתי את הכותרת של דבריך.
לא כל אחד ראוי לפקד, אבל אני מניח שמרבית החובלים ראויים לפקד אבל חסרים את הבנת הצד השני - כי הם חוו אותו במקרה הטוב כקורסיסטים - שזה ראיית עולם אחרת. ראיית עולם כל כך שונה שהיא חוסמת את הבנת הצד השני ("הרי קורס חובלים קשה יותר! מה הוא בוכה?" נניח). זה כמובן לא אומר שכל החובלים חולי סגמ"ת - אבל גם לאלה שניחנו בפיקוד טבעי וראיה רחבה מסלול שיתחיל כסטי"לן (ולא מסומן מראש!) לא יזיק.

ישן 02-01-2011, 14:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "ברחל ביתך"

לא, צריך להבין דינמיקה של צוות חיילים. בצבאות זרים מקצועיים, למ"מ הצעיר יש סמל מחלקה מבוגר ממנו ב-10 שנים, ומ"פ שמקשיב בעיקר לנגדים שלו ופחות לקצינים שלו. במצב בו בחור בן 21 הלהוט להוכיח את עצמו נכנס ליחידה אמיתית, ולא מפקד מדי פעם על חברי הקורס שלו, וכאשר מעמד הנגד בצבא הוא נמוך בהרבה, ברוב המקרים יעשה החובל הצעיר שלנו המון טעויות בפיקוד ובשיפוט - טעויות שיזיקו לאיכות הפעולה של יחידה צבאית קרבית וכאלה שמישהו אחר יצטרך לתקן או לשלם.
חייל שתופס תחת יעשה הרבה פחות נזק ממפקד שתופס תחת על חיילים שלו, שחלקם יותר טובים ממנו מקצועית.
בחילות שדה, למרות השירות בשטח, קצינים צעירים (בדרך כלל) יותר עושים הרבה יותר נזק מקצינים ששימשו מפקדים פרק זמן ארוך יותר. קצינים בחי"ש שלא פיקדו בפועל, הם בד"כ מפקדים רעים יותר מכאלה שכן. אלא אם כן יש ויהיה שינוי משמעותי בהכשרה, אותם חבר'ה מגיעים חסרים כלי פיקוד משמעותיים, ואני משער שזו הסיבה לקואוצ'ינג.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 02-01-2011 בשעה 14:54.
ישן 02-01-2011, 15:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "אם כך, מדוע צבאות העולם וישראל לא מאמצות את"

נתחיל בסוף, כי על זה עניתי כבר - דינמיקה של יחידה צבאית מבצעית.
לגבי א' - קצין מקבל הכשרה מקצועית, נגד לא מקבל את אותו סוג של הכשרה. מה שצה"ל עושה (בשדה), זה בדיוק זה. לקחת חייל ולהפוך אותו למש"ק, ואח"כ לקצין. בצבאות אחרים זה לא ניתן וגם לא נדרש, בגלל עצמת שכבת הנגדים.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 03-01-2011, 12:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "אתה מתכוון לסטי"ל כיחידה מבצעית?"

תוכי? תוכי!
ציטוט:
דינמיקה של יחידה צבאית מבצעית.

ישן 02-01-2011, 15:52
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "נתחיל בסוף, כי על זה עניתי..."

רק כדי להרחיב את ההסבר:
היום התנאי לקבלת דרגת סג"מ הוא כשישה חודשי הכשרה לאחר שירות של לפחות חצי שנה.
התנאי לקבלת רס"ל הוא ותק של שנתיים מדרגת סמ"ר (לוחמים - פחות), וקורס של שבוע-שבועיים (משתנה בין הזרועות).
משך ההכשרה הפיקודית הפוך ביחס לניסיון השטח של הקצין והנגד (נגד זה לא ראשי תיבות), ועדיין זה לא מפצה לא לכאן ולא לכאן.
הנגדים מתבססים על כלים פיקודיים מהניסיון האישי (הרבה מאוד נגדים אינם מפקדים בפועל על חיילים, אגב, עד שהם מגיעים לדרגה בכירה יחסית), הקצינים משתמשים בכלים שניתנו להם בלי הניסיון שהיה הופך את הכלים ליעילים - וכולם נפגעים מזה.

בחו"ל הנגד משמש חוצץ בין המפקד חסר הניסיון לבין הפקודים ובהרבה מובנים חונך את הקצין הצעיר.
למרות שבחה"י יש שכבת נגדים זה עדיין לא מספיק. במבט מבחוץ יש שם פער מורגש בין החוגרים לחובלים. כבר שמעתי נגדים צעירים וחוגרים מתבטאים על חובלים בנוסח "לא אלך אחריו לקרב" (ציטוט אמיתי).

בחה"א הטכני (ובמקרים מאוד מסויימים גם בחיל הקשר) נהגו להוציא לקצונה נגדים עם ותק - רס"ל לכל הפחות, לפעמים רס"מים - וזה הוכיח את עצמו עם קצינים מוכשרים בעלי הבנה פיקודית.
היום זה נחתך כמעט לחלוטין בעקבות חלוקת משק הקבע לראשוני ומובהק (בעיה חוקית בפז"ם לדרגה רס"ן).

ישן 02-01-2011, 21:34
  משתמש זכר kufxh kufxh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.05
זה מורכב מאוד וראוי לתאור
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ziv.harel שמתחילה ב "לפני 15-20 שנה זה היה נפוץ היום פחות ושואף ל-0"

מה שתאר אל-בחאר נכון.
אני מוסיף כאן תאור ממנו אולי ניתן להבין קצת את מורכבות התפקידים.
כאיש צוות בסטי"ל (הייתי בקר-אש), שרתתי בשנים 1972-1975 וההבחנה היתה ברורה; אנחנו החיילים, אנשי הצוות מקצוענים (כל אחד בתפקידו) בתפעול הספינה והחובלים, הקצינים מקצוענים בניהול הספינה על פי תורת הקרב והתרגולות בכל המשימות האפשריות. אנחנו מתפעלים ואין מומחה מאיתנו (micro) והחובלים מנהלים מערכתית (macro). בזמני לא דיברו אתנו על זה, זה היה מובנה בהתנהגות וברור, לחובלים היה כבוד רב לכל אחד מאתנו כחיילים ולנו כבוד רב לחובלים. (שוב, לנו המתפעלים של הספינה ולהם כבעלי הידע מה עושים ככח בקרב, כרואי "התמונה הגדולה") אי אפשר להגדיר זאת כ"חברות" כי היה דיסטנס ברור וחד, והיו מנהגים שהדגימו את הפער המעמדי בין חובלים וחיילים (ניקוי, הגשת מזון וכו'), היה ברור, היתה היררכיה ברורה על בסיס הגדרות וכבוד וללא פחד או יריבות. בזמן שרותי היתה השקעת זמן עצומה באימון ולימוד, שיננו והתאמנו כל כך הרבה כך שהחלוקה המקצועית (שוב, החיילים המתפעלים והחובלים כמנהלים) הכתיבה את ההיכרות וההערכה במקצוענות של כל חייל, של כל החיילים, של כל חובל ושל כל הקצינים. היה ברור שבצד השני יש אוייב ובסוף נטביע או נטבע. (אגב, במלחמת יום הכיפורים ברוב השיחות לאחר קרבות אמרנו "זה היה כמו בתרגילים").
ועוד, סטי"ל היא יחידה עצמאית ומבודדת, ככזו חובה לפעול בה כצוות מגובש ומתוזמר (מבחינה אישית לוותר לחלוטין על האגו) . לכל חייל, לכל איש צוות מספר רב של תפקידים, על פי המקרה ועל פי התרגולת ובים, זהו כלי שייט שיש לתפעלו (עבודות ימאות, תחזוקה ימית, גרירה, היגררות וכו). כשהספינה בנמל המצב דומה לכל יחידה רגילה. שמירות של החיילים באחריות נגד תורן ותחת פיקוד קצין תורן, שמירות כנגד מי שבא מצד הרציף ומי שבא מצד המים (צולל או שחיין), שמירת מצב התקשרות לרציף וחבלים. ויש, מכונאי תורן (חשמל, מים, סניטציה, מיזוג אויר, תקינות מכנית) ןמי שדואג לארוחות ונקיון.
ברור שהקצאת זמן כאיש צוות לפני קורס חובלים תקצר את זמן התנובה שייתן החובל במסגרת סך שנות שרותו. ניתן למצוא תחלופה להקניית הבנה על אופי שרותו של החייל, איש הצוות, אבל לא צריך לעשות מזה עניין כה רב. אפשר ללמוד ולהביט ולא חובה לחוות.
הערה: על אף התאור הנ"ל היו בזמני גם חובלים וגם חיילים שאופיים הלא מתאים (שלא לומר בעלי אפי רע או פשוט מנייקים) הביא לחיכוכים ומשברים.
ישן 02-01-2011, 22:49
  לוגיין לוגיין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.09.06
כמה נקודות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "חיל הים מכניס שינויים משמעותיים בהכשרת החובלים"

למרות שיצא לי להיות יותר משנה בקורס חובלים, ולאחר מכן דבורן, סמ"ד (סגן מפקד דבור) וסמס"ר (תפקיד שמסכם כל דבר החל מהדרכה ועד תיאום כוחות לתרגילים וניהול קשר של הפלגות). אני אתיחס מנקודת המבט הצרה יחסית שלי.ההתייחסות שלי לגבי הכשרות חובלים ואופי הקורס יתבססו על דבורים ולא על סטי"לים/צוללות שבהם יש לי הרבה פחות ניסיון.

1) תקופות השהיות של חובלים בקורס ואחריו לא באמת מקנות לחובל ניסיון על הספינה, בד"כ הם מלוות במטלות לימודים גדולות שמנתקות אותו מהמציאות בספינה. יש כאלה שמשתלבים בצוות ומפיקים תועלת או כאלה שנתקעים בספינה ללא סגן ונאלצים לקחת תפקיד, אבל הרוב הגדול של הסמ"דים מתפקד על תקן קצמ"ש נוסף ולא באמת מורגש (ואני לא מדבר על שהיות חובלים, בהם במקרה הטוב החובל זוכר שהוא גם צריך להכיר את הצוות ולא רק לעמוד במטלות ההפלגה שלו).

2) התפקידים והמטלות הפיקודיות שנתקלים בהם בקורס חובלים לא קרובים לדמות פיקוד אמיתי על צוות לוחמים. בין אם זה בדינמיקה של הצוות, הדרישות והיחס מסוגים שונים של אוכלוסיה. זכורה לי "סימולציה" שעשינו בקורס ודימינו צוות של דבור והתנהגות של מפקד, שנה מאוחר יותר כבר הייתי סגן צעיר וננכנסתי למצב דומה למתואר, התגובה וההתנהגות היו שונים לחלוטין מה"מסקנות" שהגענו אליהם בסימולציה. החובל מגלה איך להתמודד ולחיות עם הצוות רק כאשר הוא מגיע כבר לספינה, ואז נוצרים המון מתחים ודינמיקות לא מוצלחות.

3)לאחר ההדחה הסגן שלי דרש שאוסמך את כל מקצועות הימאי בספינה למרות התנגדות המפקד (הרי הרגע סיימתי "שלב דבור" בחובלים ועברתי את כל המבחנים הטכניים). הסגן שלי לא וויתר והכריח אותי לחרוש כמו חמור ולהבחן הכל מחדש (כי כבר נבחנתי נושאים רבים בחובלים), הרמה שהוא דרש ממני הייתה גבוהה בהרבה מהרמה שנדרשתי אליה בחובלים, וגם סג"מים רבים לא מתקרבים לרמת היידע שנדרשתי להפגין. נכון שניתן להגיד שהסגן שלי היה קפדן, אבל זו גם הרמה שאני דרשתי מהלוחמים שלי מאוחר יותר.

4)בעניין הארכת השירות לאורך לא הגיוני- ב8 החודשים הראשונים בקורס חובלים לומדים חיילות וימאות בסיסית, למעשה סמ"ד בפז"ם של שנתיים ו4 חודשים יודע ומבין ים ומקצוע הרבה יותר מחק"ח (חניך חובלים) בפז"ם דומה. אם אותו סמ"ד יצא לקצונה שיעודה חזרה לדבורים (ולא יצטרך ללמוד קצמ"שות סטי"ל ושאר ירקות שלא באמת משמשים מפקדי דבורים) גם אם נהפוך את הקורס לשנה של הסמכה (וזה הרבה מאוד זמן) הוא יחזור מוכן ובשל בהרבה לתפקיד ממפקד שמגיע אחרי קרוב ל4 שנים של קורס, לימודים ושהיות. אז נכון שלא יהיה לא תואר והקורס יהייה הרבה פחות יוקרתי אבל הוא יתפקד בצורה יעילה יותר (ולא יהייה מחוייב לקבע ארוך מדי). בקיצור, המסלול של הכשרת קצין יראה יותר כמו הסמכה בחילות הירוקים מאשר בחה"י.

5)הבעיה העיקרית לדעתי של קורס חובלים זה שהוא הפך מקורס מלמד לקורס מנפה. תנאי הקבלה אליו קלים יחסית אבל אחוזי הנשירה גבוהים לא תמיד מסיבה מוצדקת. במצב כזה חה"י מאבד הרבה מאוד אנשים איכותיים. אני מאוד מאמין דווקא במתכונת של קורס סמ"דים, מאוד קשה להתקבל אליו וזה דורש בערך שנה וחצי של השקעה,לימודים והוכחה עצמית, אבל ברגע שנכנסת רוב הסיכויים שאתה תסיים. כמובן שיש הבדל בין הדרישות וההתאמות של סמ"ד לשל חובל, לדעתי הפיכת קורס חובלים (לפחות מפקדי דבורות) לקורס המשך שירות אחרי סמ"דים/צ'יפים יכול להביא הרבה יותר תועלת.

היו לי עוד כמה נקודות אבל חפרתי מספיק להיום,נדוקה אחרונה.
הודחתי מקורס חובלים בגלל "בעיות פיקודיות", ואני מסכים שאילו הייתי ממשיך בקורס חובלים לא הייתי מתגבר על הבעיות האלה לפחות עד שהייתי מגיע לשרות עצמו בספינה. כשהפכתי לדבורן והתקדמתי בסולם התפקידים של הספינה נאלצתי לקחת פיקוד אמיתי (ולא משחקי פיקודיות) ופתרתי רבות מהבעיות האלה. ההבדל בין הדינמיקה של קורס וה"משחקים" שלו לבין ה"חיים האמיתיים" הוא באמת שמיים וארץ.
ישן 03-01-2011, 23:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מה שאיני מבין בכל השירשור,..."

לא רק ששכבת הנגדים מצומצמת יותר, היא מקבלת "פחות כבוד", ואורך השירות הממוצע הוא קצר יותר. כמה נגדים לוחמים יש בגיל 40 בחה"י?

ישן 01-02-2011, 20:45
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מה שאיני מבין בכל השירשור,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
מה שאיני מבין בכל השירשור, הוא כיצד מבנה של הכשרת קצינים נפרדת, המקובל בכל ציי העולם (באקדמיה צבאית או במין ROTC), בעייתי בארץ. הרי החובלים בכל ציי העולם לא התנסו בשירות כחיילים. האם בחיל הים שכבת הנגדים מצומצמת יותר, יחסית למקובל?

אין בכ"ש-חה"י "שכבת נגדים" במתכונת הקיימת בציים אחרים , ואשר תפקידם תואר היטב למעלה ("חניכה" וחציצה בין הקצינים לחיילים) .
אם היתה "שכבת נגדים" אצלנו כמקובל כמעט בכל ציי העולם - הדברים היו נראים אחרת...

בעבר המצב היה שונה והיו נגדים ותיקים כמעט בכל מחלקה בספינה , כמו גם במערכות אחרות ,
אך משך השנים "הומרו" מרבית תקני הנגדים בתקני-חובה שעלותם למערכת נמוכה...

מיותר לציין שנגד בספינה , כמו גם במערכות אחרות , הוא "מאגר ידע" שלא יסולע בפז ,
אבל "חכמי" הכלכלה קבעו ש-"ידע" ו-"נסיון" הם הפרמטרים הפחות-חשובים במשוואה...

ישן 04-01-2011, 11:39
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "פסיכולוגים? סוציולוגים?..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
פסיכולוגים? סוציולוגים? יועצים ארגוניים? אולי אני נאיבי, אבל לדעתי מי שאמור לחנוך, לקדם, להציב אתגרים, לתת משוב וכו' בצבא- זה פשוט המפקד. אולי המפקד עצמו צריך מין "מנטור" חוץ מהמפקד הישיר שלו, אבל זה לא נראה לי מתאים לחניכים בקורס.

אתה לא נאיבי, אתה צודק בתפיסה הכללית שלך אבל טועה בפרטים הקטנים.
המפקדים צריכים להיות הדמויות המקצועיות העקריות שעושות את כל הדברים שרשמת, אבל אתה טועה בכך שאתה פוסל פעולות משלימות ע"י אנשי מקצוע כגון פסיכולוגים או סוציולוגים.
קואצ'רים לעומת זאת זה לא איש מקצוע, אלא אם מביאים מאוסטרליה, שם לדעתי יש את האוניברסיטה היחידה בעולם שבאמת עושה תואר בקואצ'רים...וקשה לי להאמין שיביאו משם...כל השאר הם אנשים שההכשרה המקצועית שלהם מוטלת בספק...אין לי ספק שחלקם מצוינים, אבל זה לא יכול לעבוד בסדרי גודל של קורס חובלים.

ישן 13-02-2011, 17:40
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
סג"מ ארז פוד - חובל טרי ונחוש
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "חובלי לידה - (עוד) כתבה על קורס חובלים 122 מאתר במחנה"

סג"מ ארז פוד היה צריך להילחם קשה כדי להגיע לקורס, ולהילחם בלא פחות מאשר סיירת מטכ"ל ויחידת 669. ארז לא עבר את הגיבוש המקדים לקורס חובלים אולם צלח בהצלחה את גיבוש סיירת מטכ"ל אך מי שאביו היה חובל בחיל הים לא מוותר בקלות. סג"מ ארז חתם ויתור וזומן לגיבוש ליחידת 669 של חיל האויר אותו הוא עבר אך התעקש שוב להגיע לחובלים. לבסוף "סוף סוף החליטו לתת לי קורס חובלים" הוא ומספר ומוסיף בחיוך "והפעם עברתי את הגיבוש".
http://www.navy.idf.il/navy/General.aspx?DocID=75411

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 13-02-2011 בשעה 17:42.
ישן 12-02-2011, 17:01
  yonatan888 yonatan888 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "חיל הים מכניס שינויים משמעותיים בהכשרת החובלים"

כצוער בקורס אני יכול להגיד שניתנת תשומת לב רבה לשיפור היכולת הפיקודית בקורס. המפקד שלי מנסה מאוד לשפר את היכולות הפיקודיות שלנו- בין אם זה אומר נתינת מטלות פיקודיות ובין אם זה אומר נתינת משוב מתמיד על ההישגים שלנו.

עיקר תשומת הלב הפיקודית ניתנת במגמת שייט. אחת הסיבות לכך היא כמות החומר העיוני שנלמדת במגמות אלקטרוניקה ומכונה שמשאירה מעט זמן להתנסויות פיקודיות.

יש הבדל של שמיים וארץ בין פיקוד על חברים לקורס לבין פיקוד על חיילים. חיילים יכולים להגיד שהם לא רוצים לבצע מטלות ויש להם בעיות אישיות שתצטרך להתמודד איתם בתור מפקד, בעיות שלא תתקל בהן בקורס.

המפקדים שלנו מודעים לבעיה הזאת והם עושים כל שביכולתם כדי למזער אותה אם זה על ידי נתינת דוגמה אישית ומלמדים אותנו מהנסיון שלהם על בעיות שהם נתקלו בהם.

אני מסכים שכמות החומר והמטלות הנדרשות בשהיות כמעט ולא מאפשרות מגע מתמיד עם הצוות- למרות שבמקרה שלי המפקד שלנו ניסה ללחוץ עלינו להתערות בצוות ולשים על זה דגש. לפי דעתי המטלות בשהיות הן דבר חשוב ולא צריך לוותר עליהן. אולי הפתרון הוא הגדלת מספר השהיות כדי שיהיה יותר זמן להתערבב בצוות.

ישנו את שלב ייעודי שהיה שאמור להכיר לצוער את הספינה ואת היחסים עם הצוות עוד בהיותו צוער.
יש גם את שלב ה"סג"מות" השלב בין סיום הקורס לפי"מ בו הצוערים מתפקדים כסגני קציני מחלקות. בשלב הזה הם גן מקבלים אחריות פיקודית אך פחותה מאחריותו של קצין המחלקה.

אני לא חושב שהפתרון הוא פתיחת קורס חובלים לאנשים שהיו בסט"ילים בלבד. לפי מה שאני ראיתי המוטיבציה להגיע לקורס חובלים מהספינות אינה גבוהה. לפי דעתי הפתרון יכול להיות הארכת הקורס כדי להכניס יותר שהיות בשלבים השונים. אפשר לקחת לדוגמה את קורס קציני הים האמריקאי שלוקח 4 שנים מתוכם הצוערים נמצאים כשנה בספינות.
ישן 13-02-2011, 14:36
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי yonatan888 שמתחילה ב "כצוער בקורס אני יכול להגיד..."

הבעיה המרכזית לא תפתר בשהיות נוספות - הן לא יוסיפו בצורה משמעותית לנסיון הפיקודי של קצין שצריך להתמודד עם הצוות.
ציטוט:
לפי מה שאני ראיתי המוטיבציה להגיע לקורס חובלים מהספינות אינה גבוהה.

שאלת במקרה אנשים, למה?

ישן 14-02-2011, 19:33
  לוגיין לוגיין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.09.06
בשתי מילים
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי yonatan888 שמתחילה ב "כצוער בקורס אני יכול להגיד..."

הסמכת קצין אמריקאי שונה בתכלית מזו של החובל, ומשך הזמן הוא לא הנקודה כאן. מצד שני, גם מבנה הצוות בספינה אמריקאית שונה מאוד מזו הישראלית.אגב, הזמן שלוקח להסמיך מפקד דבורה/ קצין מחלקה הוא בערך 3.5 שנים, כי הקורס זה לא הסוף.

ישנו רעיון אידאילי בין השהיות/שלב יעודי/ סג"מות- לבין מה שקורה בפועל. את כמות הצוערים/חובלים שהוציאו את העף מהספרים והלכו להתערבב תכל'ס בספינה אני יכול לספור על יד אחת.

וכן, תתפלא כמה פעמים שמעתי את המשפט "הייתי הולך להיות מפקד ספינה וחותם לשנה וחצי שנתיים, אבל עכשיו 4 שנים עד לפיקוד על ספינה? ואז עוד 3 שנים בשירות? למי יש כוח".
אגב, לרוב המשפט הגיע מסגנים/צ'יפים בשנה השלישית לשירות
ישן 19-02-2011, 18:38
  Mad Dog1 Mad Dog1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.09.08

תקשיב חבר, לא משנה מה יעשו, כל עוד צוער לא יבין באמת מה זה צד תורן (ואל תספר לי על קצין תורן או סמל תורן בביה"ס לקצינים בבה"ד כי זה ממש בדיחה לעומת צד תורן- והייתי בביה"ס לקצינים באחת ההשלמות החופיות) וחיים של חייל צעיר בספינה לא יהיה שינוי בהתנהגות של הקצינים בספינות.
צוער בקורס חובלים לאחר חצי שנה ברגע שהוא סיים את שלב הבסיסי ועובר למתקדם מתחיל לחיות טוב יחסית (וזה אחרי קצת יותר מחצי שנה). שאתה מתחיל את שלב האקדמיה (שזה אחרי שנה) אתה מתחיל לאט לאט להנות בקורס. חייל בספינה גם אחרי שנה נמצא בצד תורן ולפעמים גם עד שנה ושמונה (בעוד הצוער נמצא כבר בשלב הייעודי וחי לו חיי נוחות בקומות העליונות של בית החובל או באשקוביות).
ד"א רוב הסג"מים המגיעים לספינות הם בסדר ומנסים להסתדר עם הצוות. הבעייה היא בפי"ם, שם קורה משהו לא מוסבר שעדיין לא הצלחתי לפענח אותו (גם כקצין). סג"מים שהסתדרו מצויין עם הצוות והיו טובים מקצועית חזרו מפי"ם כאילו עברו שם סוג של שטיפת מוח כלשהי.
אני הייתי במחלקה בה קצין המחלקה זלזל בכל מה שזז שהוא לא בעל סיכת חובל- בנגדים, בחיילים הותיקים באנשי מילואים, בצבא "הירוק" (אני זוכר מצויין את האמירה שלו לחק"חים צעירים- תמיד ישמחו לקבל אותכם בירוקים) ואף פעם לא ממש הבנתי את התנשאות הזאת שגרמה לא פעם למבוכה בנושאים מקצועיים (ככה זה שאתה לא מקשיב לאף אחד).
דווקא שהייתי בבה"ד 1 ולראשונה באתי במגע עם הצבא "הירוק" פגשתי קצינים "ירוקים" שנחשבו נחותים יותר בעיני כמה חובלים (כולל קצין המחלקה שלי) אבל בעיני היו קצינים משכמם ומעלה שלמדתי מהם הרבה על איך צריך וכדאי להיות קצין- משהו שאותו מהחובלים היה לי קשה מאוד ללמוד.
ישן 08-03-2011, 17:09
  RedGti07 RedGti07 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.07.07
הכל תלוי להיכן הגיע החובל הצעיר.

בסטילים הכוח שיש לחובל הוא גדול בהרבה וחפ"שים שם לא יתעסקו איתו יתר על המידה.
לעומת זאת חובל,בין אם הוא סגן מפקד דבורה או מפקדה לא יכול להתעמר בחיילים שלו מאחר שכוחו של הצוות גדול מאוד.הוא חי איתם על ספינה קטנטונת וכל נסיון לעשות "מהלכים פיקודיים" שיפגעו קשות בצוות יתקל בהתנגדות עזה.למרות שבמילואים האחרונים אני יכול להעיד שהחיילים הרבה יותר ממושמעים מהדור שלי.בזמני היה לי מפקד מילואים בדרגת סרן שדיבר לא יפה לצוות שלי(הייתי סמ"ד).פשוט הכרזנו מלחמה על החבוב הזה...היינו מעבירים לו אוכל למעלה בלילה שהוא למעשה אוכל מגעיל ואת האוכל הטוב היינו מעבירים דרך המכונה מבחוץ לחבר'ה.
או שלמשל זרקנו לו את הנעליים לים.או לחילופין "בטעות" היינו לוחצים על הצופר או מדברים בקשר הפנימי בזמן שהוא ישן.ועוד,ועוד...
לדעתי כל סג"מ שמגיע לפלגות הדבורה מבין לבסוף שהוא חייב להיות פוליטיקאי כי אחרת לא יוכל לשרוד לאורך זמן...אם כן אני לא חושב שיש צורך בשינוי כלשהו בקורס...

ישן 08-03-2011, 22:31
  משתמש זכר kufxh kufxh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.05
החלוקה צריכה להיות ברורה
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי RedGti07 שמתחילה ב "הכל תלוי להיכן הגיע החובל הצעיר."

הגדרות קרות
החלוקה צריכה להיות ברורה, צריך לדבר עליה, צריך לחיות אותה;
החיילים הם המתפעלים של הספינה. הם המומחים בהפעלת המערכות, כל אחד בתפקידו.
הקצינים, החובלים הם המנהלים של כלי השייט כיחידה מבצעית. הם מומחים בתורות הקרב ובראיה מערכתית.
כלי השייט כיחידה לוחמת מופעל כצוות, כל תיפקוד (של חייל ושל חובל) קריטי ותורם לתוצאה.... להצלחה/לכשלון ... לפגוע או להיפגע. אין אלא לפעול כצוות של מומחים כל אחד בתחומו באינטגרציה מלאה.
הדרך להשיג זאת לא פשוטה כי היא תלויה בפיקוד על אנשים אותם יש להביא ליכולת עבודה בצוות. לגרום ליכולת ויתור על אגו, יכולת שיתוף, בכנות ושקיפות. החלוקה צריכה להיות ברורה, צריך לדבר עליה, צריך לחיות אותה. צריך להגיע ליכולת ביקורת והערכה ללא פחד או כניעה.
חשוב שחלוקת התפקידים הזו תהיה מוכרת וברורה
ישן 09-03-2011, 23:27
  Mad Dog1 Mad Dog1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.09.08
אני דווקא כן
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי kufxh שמתחילה ב "מפקדים"

אומנם שירתתי יותר מ-30 שנה אחריך,
אבל לרוב מפקדים שהם חובלים שהתפתחו במסלול לרוב היו נוקשים יותר, דואגים לזה שהצוותים יעבדו עד שעות מאוחרות (לפעמים ללא סיבה מוצדקת תוך גרימה מכוונת למריחה של העבודה או שפתאום צצו עבודות חדשות ומוזרות בשעות הערב) ומענישים על ימין ועל שמאל. הסיבה לכך? לא יודע. אולי מנטליות, אולי רצון להוכיח ולהתקדם ולהראות למפל"ג שהם עובדים קשה, לא הצלחתי באמת לפענח את זה
אלו שבאו מש-13 לרוב היו פחות נוקשים, בעלי יותר אמון בצוות, לא מתעסקים בשטויות ואם אין סיבה מסיימים את היום מוקדם (אחד המפקדים שבאו מש-13 זרק את הרס"ר פלגה מהספינה שלו בבושת פנים על זה שהחליט להתעמר בצוות שלו במסדר ארוך מהרגיל). המשמעת לא הייתה שונה כלל וכלל (על איחור לעמדות קרב חיילים קיבלו ריתוק וכלא) והיכולת המבצעית והמקצועית דווקא עלתה.
מה יותר מוצלח?
קשה לי באמת להגיד.
ישן 23-08-2011, 15:48
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
ועוד על השינויים שהיו בעשור האחרון בקורס החובלים מפי המד"ר לשעבר - מתוך במחנה

http://dover.idf.il/IDF/News_Channe.../08/01/1601.htm

חניכי מחזור נוסף של קורס החובלים יסיימו הערב (ד') את הקורס המפרך · המדריך הראשי של הקורס, רס"ן אלי סוחוליצקי, מסכם תקופה בתפקיד ונזכר בנוסטלגיה בהבדלים בין הקורס היום ובין הקורס שעבר בעצמו לפני כמה שנים · בגאווה ששמורה לחניכיו הוא אומר: "אם בעבר החובלים יצאו כאנשי מקצוע, היום הם יוצאים כלוחמים"

"קורס החובלים היום הוא הרבה יותר טוב באופן משמעותי ממה שהיה כשאני עברתי את הקורס", מתוודה המדריך הראשי של קורס החובלים, רס"ן אלי סוחוליצקי, ערב סיום הקורס הנוכחי. סוחולצקי, או סוחו כפי שהוא מכונה בפי חניכי הקורס, התגייס לפני 12 שנים לקורס החובלים. הוא המשיך לשרת בשייטת ספינות הטילים ואף פיקד על ספינה, ולפני כשנה וחצי הגיע לבית הספר לקצינים של החיל בכדי לפקד על הקורס ולחנך את דור החובלים הבא. "רוב החובלים שאני מכיר, ואולי אני לא אובייקטיבי כי אני חובל, הם תותחים. חלקם קשוחים, שזה אף פעם לא פופולארי, אבל לטווח הארוך זה משתלם. חיילים בשחרור שלהם באים למפקדים שלהם ואומרים להם שהם לא היו עושים שום דבר אחרת".

תחת פיקודו של סוחו סיימו כבר שלושה מחזורים, והיום הוא מרגיש בשל בכדי לנתח את הקורס לעומק. "הקורס עצמו הוא שרשרת אחת נורא ארוכה, שנתיים ושלושה חודשים, שבה הצוערים האלה, שמתגייסים בגיל 18 ואין להם מושג ירוק מה זה להיות חובל, הופכים למפקדים לכל דבר. גם אלה שחיו בים לא יודעים מה זה להיות חובל. חובלים הם לא הכי טובים בים, אחרת הייתי הולך לצים ולוקח חבר'ה מצים. הם ימאים יותר מנוסים מאיתנו. אבל אנחנו ימאים לוחמניים. להיות חובל זה לא רק הימאות, זו גם הלוחמנות וגם המנהיגות". פרט לקורס הטיס, קורס החובלים הוא הקורס היחיד בצבא שמכשיר קצינים ללא מעבר בבה"ד 1, ולרוב גם ללא ניסיון צבאי קודם. "אחוזים קטנים באופן יחסי מגיעים לקורס עם עבר צבאי. כל הצוערים של בה"ד 1 פיקדו בעבר ויצאו להרבה קורסי הכשרה, אצלנו כל ההכשרה שהם מקבלים היא פה".

במהלך ההכשרה הפיקודית שעוברים צוערי קורס החובלים, הם שוהים תקופה ארוכה בספינות וממלאים את כלל התפקידים שקיימים בספינה, גם תפקידים זוטרים. בנוסף, בעודם צוערים בעצמם, הם זוכים לפקד על קורסים אחרים בבה"ד חיל הים. אם לא די בכך, עוברים הצוערים סדנאות למנהיגות בבית גולמיץ, בהן החניכים מצטלמים כשהם מעבירים הרצאות או משוחחים עם פקודים, ולאחר מכן מדריכיהם עוברים איתם על הקלטות ומנתחים את טעויותיהם. "הלוואי שמנכ"לים באזרחות היו מקבלים כל כך הרבה סדנאות על איך לנהל", מתגאה המפקד. "בן אדם יכול להיות מאוד אסרטיבי ולדבר בקול מאוד פיקודי, אבל בסוף אם הוא לא מקצועי אז תוך דקה כל הבועה הפיקודית שלו מתפוצצת".

"ההבדל המרכזי בין הקורס שאני עברתי לקורס היום הוא השלב האקדמי. שבעת החודשים האלה הם מאוד משמעותיים בהתבגרות של הצוערים. אני יכול להגיד שהלימודים האלה באוניברסיטת חיפה עושים אותם קצינים יותר טובים ממה שאני הייתי. בנוסף, היום שמים דגש על הצד המבצעי. אם בעבר החובלים יצאו כאנשי מקצוע, היום אנחנו מכינים אותם למבצעים של מחר בבוקר. לפעילות המבצעית הענפה והשקטה שעושה חיל הים. הם הולכים לשם מחר בבוקר. אין תקופת ריכוך. ברגע שהם זורקים את הכובע נולד ילד, ולילד הזה קוראים אחריות. כמו שנולד ילד, אי אפשר להשאיר אותו בבית חולים, ככה הם לא יכולים להתחמק מהאחריות".

הגאווה הגדולה ביותר של חיל הים, ומה שמושך אלפי מתגייסים למיונים לחובלים ולתפקידי הלחימה הימיים כמדי שנה, היא תחושת המשפחה שבחיל. "בספינת טילים היחיד שקוראים לו המפקד זה המפקד של הספינה. לכל השאר פונים בשמות הפרטיים. האווירה המשפחתית היא גם כתוצאה מהגודל הקטן של הכלים, אבל צריך לזכור שחובל הוא כתף אל כתף עם הלוחם. הוא לא בקצה דיוויזיה והוא לא בראש ההר. אנחנו נלחמים ביחד ואנחנו מקיאים ביחד".

"הצוערים שמסיימים היום, עברו את מלחמת לבנון כלוחמים על הספינות, וזה מאוד מחשל. הם הכי מוכנים שאפשר למלחמה שתהיה אם תהיה. מחמם את הלב לדבר עם הבוגרים". "המחזור מאוד מגובש, אבל זה לא עוזר להם החל ממחר. אף אחד מהם לא ישרת ביחד על אותה ספינה. הם בטח ישמרו על קשר בפייסבוק, אבל עד שהם יגיעו לפייסבוק יעברו 28 יום, לפחות. למרות שהם כבר סגרו בחיים שלהם 28 יום יותר מפעם אחת. סגרו וחייכו. או בכו. אבל היום הם בטוח מחייכים. בשורה התחתונה מדינת ישראל מקבלת משפחת קצינים חדשה טרייה מהתנור והם טעימים כמו לחם טרי"
ישן 02-09-2011, 23:49
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
קורס חובלים 123 יסתיים בשבוע הבא - כתבה מבמחנה

http://www.idf.il/1540-13033-he/Dover.aspx

את ההזמנה לטקס סיום קורס חובלים קיבל רועי רפאל ליאכטה בה הוא גר. יסיימו איתו את הקורס נכד של מח"י לשעבר ושלושה חברים מהתיכון

כשהצוער רועי רפאל חוזר לחופשה בבית אחרי שבוע מתיש בקורס החובלים, הוא לא מחליף את הנוף: לפני ארבעה חודשים עזב החובל לעתיד את ביתו בפתח תקווה, ועבר להתגורר עם משפחתו ביאכטה שעוגנת בהרצליה. “כבר בילדות הייתי יוצא עם אבי להפלגות, אז הים תמיד היה קרוב ומוכר לי. התרגלתי לזה מגיל צעיר, ואף פעם לא הייתה לי מחלת ים", הוא מספר.

בשבוע הבא יעמדו ביחד עם רפאל כל בוגרי מחזור 123 של קורס החובלים על הרציף בבסיס חיפה, ויקבלו דרגות סגן. לפחות לאחד מהם, סיכת החובל תהיה מוכרת: סבו של צוער יותם אליקים הוא מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (מיל') אברהם בוצר. אליקים מספר כי בהתחלה הוא נמנע מלדבר על הייחוס המשפחתי, אך מאוחר יותר נפתח בפני חבריו לקורס. "אחרי תקופה ארוכה הכרנו אחד את השני כמו את כף היד, ואז החברים גילו", הוא נזכר. "הם לא עשו מזה עניין גדול, וככה רציתי שזה יהיה - שיכירו אותי כיותם ולא כנכד של מח"י. סבא שלי שמח מאוד שהגעתי לחיל הים ובמיוחד לקורס חובלים, אבל הוא מעולם לא דחף אותי לעשות את זה. המשפחה תמכה בי וזה מה שחשוב בקורס חובלים. בלי התמיכה אי-אפשר לעשות את זה".

אף על פי שנדיר למצוא שני בוגרים מאותו התיכון במחזור אחד, בשבוע הבא יסיימו את הקורס שלושה חברים לספסל הלימודים מתיכון במעגן מיכאל, ועוד שניים מתל מונד. לשלישייה מתיכון מעגן מיכאל אפילו הדביקו כינוי במהלך הקורס: “הקייטנה".

“בכל פעם שחזרנו לבסיס מחופשה נכנסנו ביחד, כשכל אחד מביא חטיפים וממתקים מהבית", נזכר בן שהם, שיקבל את סיכת החובל עם חבריו לכיתה אביב הוקר ואייל שמואלי. “ההורים דואגים לשלושתנו, והאמהות שלנו נפגשות לפחות שלוש פעמים בשבוע. הן פתחו צוות נוסף של קורס חובלים - אבל בבית".

גם נציגי היישוב תל מונד משוכנעים שאם כבר יוצאים לקורס חובלים - כדאי לעשות את זה עם חבר מהתיכון. “היינו חברים לכיתה ולקבוצת הכדורסל, ובכיתה י"א עברנו יחד גיבוש חובלים", מספר עומר אלדדי, שמסיים את הקורס עם חברו שי שפירא.

השניים מסבירים שהרבה יותר קל להגיע לבסיס ביחד, ותורנות הטרמפים מתחלקת בין ההורים. “בשלב האקדמיה הגענו ביחד, גם לאליפות צה"ל בקרב מגע, ואפילו סיימנו עם ניקוד זהה", מוסיף שפירא בחיוך גאה. “כמעט המשכנו ביחד, כשהוצבנו על אותו סטי"ל, אבל בסוף השיבוץ שלנו שונה"
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:10

הדף נוצר ב 0.20 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר