לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-04-2011, 21:22
  אור פיא אור פיא אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.11
רקטת העברי (MAR-290)

דיונים קודמים:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...E4+%F2%E1%F8%E9
דיון ברקטת העברי והחביב:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...FA+%F2%E1%F8%E9
דיון ברקטת העברי (MAR-290):
http://www.fresh.co.il/dcforum/dcbo...ewmode=threaded

ולנושא עצמו,

לאחרונה אספתי חומר על רקטת העברי וכתבתי ערך בויקיפדיה:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99_(%D7%A8%D7%A7%D7%98%D7%94

עברי (נקראת גם: MAR-290) הינה רקטה ארטילרית קרקע-קרקע חד שלבית המונעת בדלק מוצק מתוצרת תע"ש, שהתבססה על מערכות השיגור של רקטת ה-240 מ"מ (הקטיושה) מתוצרת ברית המועצות. בתקופה שלפני מלחמת יום כיפור הרקטה הוצבה בחרמון במטרה לאיים על דמשק, במקרה של התקפת טילים סורית. בזמן מלחמת יום כיפור, כתוצאה בכיבוש החרמון לא נעשה שימוש ברקטה. ניתן לראות היום משגרי עברי במוזיאון בתי האוסף שביפו או במוזיאון חיל השריון בלטרון.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

* בספרו של רונן ברגמן "זמן אמת - מלחמת יום כיפור" הוא טען כי הכינוי עברי מתייחס לטיל בעל ראש נפץ גרעיני! כמובן שאין לטענה הזו שום ביסוס.

ניתן לקרוא עוד על הרקטת בספר הסורים על הגדרות (שאמצא אותו השבוע - אוסיף אותו לערך)

בכל מקרה, זוהי ההודעה הראשונה שלי בפורום (אני קורא אותו באופן רצוף בשנתיים האחרונות).

1. אשמח להערות על הערך ובעיקר האם יש למישהו מידע נוסף.
2. בפורום יש המון מידע רב על נושאים שונים, וחבל שלא משמרים את הידע ע"י עריכת בויקיפדיה (אני יודע שחלק מהכותבים פה עושים זאת). אשמח לשיתוף פעולה בנושא צבא והעלאת חומר לויקיפדיה. - מי מרים את הכפפה?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-04-2011, 07:16
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אתה בטוח?...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
שאני אבין, לשיטתך רקטות שטווחן 40 ק"מ ומעלה שאינן מצויידות במערכות תיקון מסלול (שכלל ועיקר אינן מערכות זולות כפי שאתה טוען) נחשבות לחסרות ערך בשדה הקרב אלא רק למטרות טרור?...

אכן. עד להופעת רקק"ים מונחים ורממ"ים, הטווחים המירביים היו עד 40-50 ק"מ, כאשר הרוב הגדול של הרקק"ים הנפוצים בצבאות היו לטווחים קצרים יותר. אני כמובן מתייחס רק לרקק"ים בעלי רש"ק קונבנציאונלי.

כדי להגדיל את הטווח היעיל סובייטים פיתחו "סמרץ'" בעל רקטות מתוקנות מסלול, ועשו קפיצה מ-40 ק"מ של "גראד" ו"אוראגאן" ל-70 ק"מ ויותר.

אצל האמריקאים הרקטה הבסיסית בשביל MLRS היא M26 והיא בעלת טווח מירבי של 20 מייל או 36 ק"מ. M26A1 ו-M26A2 הגיעו ל-30 מייל בערך, כלומר כ-50 ק"מ. רק כשהופיע רקטות מונחות M30 במסגרת התוכנית GMLRS, התאפשר להגדיל את הטווח המירבי ל-60 ק"מ.

לגבי מחיר הזול של מערכות תיקון מסלול מבוססות GPS ותחנות שידור קרקעיות - הוא זול יחסית למערכות INS ומערכות הנחייה אחרות ולא באופן מוחלט, כמובן.

ולמה אני אומר שרקק"ים לא מונחים לא טובים למטרות צבאיות? כי הפיזור בטווחים שמעבר ל40-50 ק"מ מתחיל להיות גדול מדי, יעיל רק נגד מטרות הפרוסות בשטח רחב מאוד, בסדר גודל של יישוב או עיר.

ישן 20-04-2011, 13:02
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
ראשית כל ....
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=לבני]שאני אבין, לשיטתך..."

אשמח באם תוכל להבהיר מה בדיוק ההבדל בין "רק"ק מונחה" ל "רמ"מ " ....
שנית, עדיין (וכבר הוזכר כאן העניין מקודם) לרקטות ללא מע' תיקון מסלול שטווחן גם מעל ל 40 ק"מ קיים תפקיד בשדה המערכה, ריכוך ארטילרי, פגיעה בבסיסים ומתקנים שונים וכמובן בל נשכח שפרט לרש"ק נפיץ סטנדרטי, יש גם רשקי"ם שונים נוספים ע"ע מצרר/מיקוש פזיר ועוד ... שבהם ניתן לעשות שימוש מבלי להזדקק לדיוק מירבי.....
קשה לי להאמין שמדינה כמו סין או מדינה כמו רוסיה, משקיעות כל כך הרבה מאמצים וממון בפיתוח של מערכות מטל"ר בעלות קוטר וטווחים גדולים גם אם הן ללא שום מע' תיקון מסלול.
(ועל איראן כדוגמא נוספת אני מעדיף בכלל לוותר).....

אגב - אתה בטוח במאה אחוז שהסמרץ' פותחה מלחתכילה כרמ"מ?.......

ישן 21-04-2011, 03:31

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ראשית כל ...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
אשמח באם תוכל להבהיר מה בדיוק ההבדל בין "רק"ק מונחה" ל "רמ"מ " ....

במונח רקטת מתוקנת מסלול אני מתכוון לרקטות בעלות מנגנון לתיקון סטיות המסלול ולשמירה על הקשת הבליסטית אידאלית או קרובה לכך. במונח רק"ק מונחה אני מתכוון למערכות הנחייה שמכוונות את הטילים לנקודות ציון ידועות של המטרה. האם זאת הגדרה נכונה אני לא יודע, אם כי ניראה לי שלא קיים הבדל ברור וחד משמעי בין רממ"ים לטילים מונחים בלקסיקון ביטחוני.

ציטוט:
שנית, עדיין (וכבר הוזכר כאן העניין מקודם) לרקטות ללא מע' תיקון מסלול שטווחן גם מעל ל 40 ק"מ קיים תפקיד בשדה המערכה, ריכוך ארטילרי, פגיעה בבסיסים ומתקנים שונים וכמובן בל נשכח שפרט לרש"ק נפיץ סטנדרטי, יש גם רשקי"ם שונים נוספים ע"ע מצרר/מיקוש פזיר ועוד ... שבהם ניתן לעשות שימוש מבלי להזדקק לדיוק מירבי.....

היום גם במערב וגם ברוסיה חלק גדול של רקטות נושאות רקש"י מצרר, כך שבפועל זהו הרש"ק הסטנדרטי לא פחות מרש"ק נפיץ\רסס. לאמריקאים הייתה כוונה לעבור בעתיד לרשק"ים אחידים בגלל בעיות הנפלים של פצצות מצרר [מקור]. לדעתי ברור שזאת בעיקר בגלל שהנחיית GPS מאפשרת דיוק פגיעה בסביבות 10 מטר גם בטווחים גדולים. ברקטות לא מונחות הדבר הזה לא היה מתאפשר. אבל יעבור הרבה זמן עד שרקטות M31 יחליפו את M26 כרקטות עיקריות של הצבא האמריקאי, אם בכלל. גם אצל הרוסים הרבה מהרקטות המשוגרות ממטלר"ים נושיאם רשק"י מצרר, בין השאר גם כדי לפצות על הפיזור הגדול יחסית.

בעניין המיקוש אני יכול להסכים איתך ואולי גם במקרה של פגיעה בבסיסי עורף ומוצבים גדולים בקווי ההגנה. אפשר להוסיף גם דברים יחודיים כמו יצירת שריפות באיזורים מיוערים, פיזור חומר תעמולתי וכד'. במקרה הזה כניראה אפשר להסתדר עם פיזור נפילות הרקטות גדול מאוד, של מאות אלפי מטרים מרובעים ויותר. אבל מטל"ר אמור להיות מערכת אוניברסאלית ככל שיותר, שישלים את הארטילריה הקנית. בעניינים אחרים אני לא מסכים, ואני אסביר למה.

אפשר להביא כמה דוגמאות לגודל הפיזור של רקטות. למשל בניסוי של רקטה מתוקנת מסלול (שפותחה במסגרת הפרויקט שצמח בהמשך ל- M30/31) בשנת 1999 הרקטה ששוגרה לטווח של 49 ק"מ ונעזרה במערכת תיקון מסלול אינרציאלית נפלה כ-150 מטר מהמטרה. הניסוי הוגדר כמוצלח. לכן גודל הפיזור במקרה זה היא 3 אלפיות הטווח, שנפל באמצע בין 4 אלפיות שהייתה הדרישה המינימלית ל-2 אלפיות שהיוו את היעד הרצוי [מקור]. שים לב שלא מדובר בטווח המירבי של הרקטות M30/31 שהוא כ-70 ק"מ, אלא 50 ק"מ בלבד. וגודל הפיזור ברקטות בעלות הנחייה אינרציאלית לא נמצא ביחס ישר לטווח, אלא ככל שהטווח גדל, קטנה גם רמת הדיוק המוחלטת. לצורך העניין, אם בטווח של 50 ק"מ משיגים רמת דיוק של 3 אלפיות, בטווח של 70 ק"מ רמת הדיוק תחמיר ותעלה מ-3 אלפיות למעלה (רק לשם דוגמא נגיד 4 אלפיות).

במערכת "סמרץ'" גודל הפיזור (לאורך) ניתן כ-0.21% מהטווח או 2 אלפיות, כלומר 150 מטר סטייה לטווח של 70 ק"מ. גודל פיזור הרקטות דוגמת BM-27 "אוראגאן" מהווה כ-0.5% או 5 אלפיות, וזאת במקרה הטוב. גודל פיזור רקטות 9K22 של BM-21 "גראד" בירי לטווח מירבי של 20 ק"מ הוא כ-0.8%, או 8 אלפיות.

כדי לפשט, נגיד שנפילות הרקטות מסתדרות בצורת עיגול ולא בצורת אליפסה כפי שזה קורה במציאות. היחס בין רדיוס לשטח העיגול הוא ריבועי. כלומר אם ניקח את הרממ"ים של "סמרץ'" או GMLRS בעלי דיוק של 2 אלפיות ונחליף אותם ברקטות ללא מנגנוני תיקון מסלול בעלות דיוק של 5 אלפיות (פי 2.5 יותר), יצא ששטח הפגיעה גדל פי 6.25. אם ניקח רקטות בעלות דיוק של 8 אלפיות (פי 4), יצא ששטח הפגיעה גדל פי 16. וזה במקרה האידאלי, כיוון שישנם פקטורים נוספים שמורידים את הדיוק של רקטות לא מתוקנות מסלול, כמו הרוח. על פי הנורמטיבות הסוביטיות, לשם השמדת סוללה ארטילרית דרושים 21-44 רממ"ים של מערכת "סמרץ'" (מטח של סוללה אחת), אז במקרה של רקטות זהות אך בעלות דיוק של 5 אלפיות, יהיה צורך בשיגור 132-275 רקטות (מטח של 1-2 גדודים). במקרה של רקטות בעלות דיוק של 8 אלפיות, יהיה צורך בשיגור 336-704 רקטות. במקרה הראשון מדובר במטח של סוללה, במקרה השני - מטח של 1 או 2 גדודים, במקרה השלישי - מטח של אגד שלם (או רבע עד חצי מכל המערכות "סמרץ'" בצבא הרוסי).

סוללה ארטילרית היא מטרה טיפוסית בשביל מטלר"ים. במקרים של מטרות אחרות הדרישות ל-CEP תהיו דומות, איפשהו פחות ואיפשהו יותר. לכן אני סבור שאין משמעות מבצעית צבאית להכניס לשירות מטלר"ים שלא מסוגלים להעסיק ביעילות את המטרות כאלה בטווחים של הירי היעיל שלהם. מצד השני זה מספיק טוב למחבלים, שמבחינתם גם פגיעה במבנה אקראי בעיר גדולה עושה את העבודה.

החישובים שעשיתי הם מופשטים ובוודאי יש בהם כמה טעויות, אבל אני מקווה שזה מספיק קרוב למציאות בשביל המחשת הרעיון הכללי.

עד כאן דיברתי על רממ"ים בעלי מערכות הנחייה אינרציאליות. מעבר לזה, קיימות מערכות הנחייה מבוססות מערכות ניווט גלובליות (GPS), המאפשרות להגיע לרמת דיוק של עד 10 מטרים, כלומר להבטיח השמדה של מטרה נקודתית באמצעות רקטה בודדת בעלת רש"ק אחיד בסבירות המתקרבת ל-100%. פיתרון כזה הוא זול (סדר גודל של אלפי דולרים בודדים) בתנאי שקיים ייצור המוני. רקטות בעלות מנגנוני תיקון מסלול המבוססים על תחנות שידור קרקעיות, לדעתי דומות מאוד לרקטות מונחות GPS. אלו הם היתרונות. החיסרונות הן פגיעות לשיבושים והצורך בנקודות ציון מדוייקות של המטרה, אחרת היתרונות מתאפסים.

ציטוט:
קשה לי להאמין שמדינה כמו סין או מדינה כמו רוסיה, משקיעות כל כך הרבה מאמצים וממון בפיתוח של מערכות מטל"ר בעלות קוטר וטווחים גדולים גם אם הן ללא שום מע' תיקון מסלול.
(ועל איראן כדוגמא נוספת אני מעדיף בכלל לוותר).....

אני לא רואה כאן את הקושיה. המטלר"ים הקיימים מספקים את "הסחורה" בטווחים שלהם, כאשר הטווח המירבי הוא לאו דווקה הטווח האופטימלי, מה שנכון גם במקרה של ארטילריה קנית. לטווחים גדולים, גם הרוסים וגם הסינים עושים שימוש ברקטות מתוקנות מסלול. וכאן אני רואה הקבלה ברורה בין המערב לרוסיה: ה-MLRS האמריקאי הוא המקביל ל-BM-27 "אוראגאן" הרוסי בטווח, בקוטר, ב-CEP, במספר רקטות ובזמני הכנסה לשירות (אם כי "אוראגאן" הופיע מוקדם יותר), וה-GMLRS הוא מקבילו של BM-30 "סמרץ'" בטווח וב-CEP. גם ה"אוראגאן" וגם MLRS הגיעו לגבול הטווח היעיל בסביבות 40 ק"מ, ורק אחרי הופעת מערכות מטלר"ים עם רממ"ים הייתה קפיצה להטווח של 70 ק"מ ויותר.

ציטוט:
אגב - אתה בטוח במאה אחוז שהסמרץ' פותחה מלחתכילה כרמ"מ?.......

לא ב-100% אבל מאוד קרוב לזה. המקורות שראיתי אומרים בפירוש שהיה צורך במערכת הנחייה כלשהי כדי להגדיל את הטווח היעיל ולאפשר פיתוח מטל"ר חדש. גם לא ראיתי שום איזכור לרקטה בשביל "סמרץי" שלא הייתה מתוקנת מסלול.

ישן 19-04-2011, 21:15
  pack leader pack leader אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.09.10
אתה מודע לזה שיש היום מערכות הנחיית רקטות זולות יחסית
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=לבני]שמייצרות אחוז..."

ראה מקרה "כידון קסום של תע"ש שמאפשרת הנחייה בדיוק של 10 מטרים
חוצמיזה אפשר להשתמש בארטילריה רקטית לטובת מניעת תנועה במעברים הכרכיים או חיסול מאגרים לוגיסטים/מפקדות בקיצור יש המון מה לעשות עם ארטילריה רקטית בכל טווח גם אם היא לא מונחה
(כמובן שהנחייה תאפשר יכולות משופרות בהרבה ) גם ברוסיה יצאו בשנתיים האחרונות סטים של רש"קים "חכמים" מכל מיני סוגים למערכת הליבה שלהם סמרץ'
דרך הגב יצא לסמרץ אח "קטן" שמשתמש באותם רקטות 300 מ"מ רק שיש לו 6 קנים במקום 12 והוא יחליף את הגראד הוותיק ביחדות הטקטיות

ישן 20-04-2011, 07:46

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי pack leader שמתחילה ב "אתה מודע לזה שיש היום מערכות הנחיית רקטות זולות יחסית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי pack leader
ראה מקרה "כידון קסום של תע"ש שמאפשרת הנחייה בדיוק של 10 מטרים

כן, והיא מונחת GPS. זה מה שאמרתי מהתחלה.

ציטוט:
חוצמיזה אפשר להשתמש בארטילריה רקטית לטובת מניעת תנועה במעברים הכרכיים או חיסול מאגרים לוגיסטים/מפקדות

גם זה דורש רמת דיוק מסויימת.

ציטוט:
בקיצור יש המון מה לעשות עם ארטילריה רקטית בכל טווח גם אם היא לא מונחה

אפשר לראות שפלסטינאים מצאו שימוש אחד כזה. אבל, מכיוון שמדובר בפגיעות לא מדוייקות שמטרתם היא ניהול מלחמת טרור ולא השגת יעדים צבאיים, זה מתיישב יפה עם מה שאמרתי קודם.

ציטוט:
(כמובן שהנחייה תאפשר יכולות משופרות בהרבה ) גם ברוסיה יצאו בשנתיים האחרונות סטים של רש"קים "חכמים" מכל מיני סוגים למערכת הליבה שלהם סמרץ'

מתחילת דרכו (מלפני 30 שנה בערך) "סמרץ'" עשה שימוש ברקטות מונחות.

ציטוט:
דרך הגב יצא לסמרץ אח "קטן" שמשתמש באותם רקטות 300 מ"מ רק שיש לו 6 קנים במקום 12 והוא יחליף את הגראד הוותיק ביחדות הטקטיות

הוא לא יחליף את "גראד" כי מדובר במערכות לנישות מבצעיות שונות. לכל היותר "סמרץ'" יחליף את "אוראגאן" בדרג האופרטיבי.

ישן 22-04-2011, 19:31

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "תגובה מפורום אחר שאולי מסביר את נושא הקליברים של ה"טורנדו""

זה לא נכון. אין פלטפורה אחת לכל המשפחה. בינתיים עולה שיהיו שתי פלטפורמות, אחת כבדה שתוכל לעשות שימוש במארזים של רקטות 300 ו-220 מ"מ, והשניה קלה שתעשה שימוש ברקטות 122 מ"מ. הפיתוח של שתי המערכות החל בשנת 2005, בהן יעשה שימוש במערכות ניווט ובק"ש מתקדמות, והמערכות יקושרו כניראה במערכות שו"ב ממוחשבות הנמצאות בשלבי פיחות וניסוי. הדבר אמור להגדיל את הדיוק ולהקטין את זמני הכנה לשיגור. חידוש נוסף הוא שימוש במרזים מתחלפים, המאפשרים טיענה מהירה יותר של המשגרים במקום טעינה של כל רקטה בנפרד כפי שקיים היום. גם הפלטפורמות ישונו ככל הניראה, ובמקום הרכבים הישנים יבואו רכבים חדשים.

ישן 17-04-2011, 14:28
  irir irir אינו מחובר  

מספר הערות לכתוב בויקי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אור פיא שמתחילה ב "רקטת העברי (MAR-290)"

בטבלה משמאל:

מערכה: לא השתתף ביום הכיפורים וכן לא בשלום הגליל . בשלום הגליל השתתף החביב ( ואת זה יש לתקן גם בטכסט).
לא רוחב אלא קוטר.
לא פגז אלא רקטה.
המושג קצב אש הוא בעייתי. לאחר שיגור 4 רקטות לקח זמן רב לטעון שוב.

ובטכסט כתוב
" ... שהתבססה על מערכות השיגור של רקטת ה-240 מ"מ "

ממש לא. פיתוח הרקטה עצמה, התבסס על רקטת הקטיושה 240 מ"מ. תע"ש כבר ייצר אז קטיושות כאלה עבור גדוד המטל"ר.

בטכסט כתוב
" הכלי פותח כנשק מצרר רקטי " - לא היה אז מצרר

בטכסט כתוב
" שהייתה הרקטה הארטילרית הראשונה והיחידה עד אז, במערב. "
ניסוח לא מדויק . היו בידינו לפני כן קטיושות שלל 130 מ"מ , 240 מ"מ.
ה130 מ"מ השתתפו במלחמת ההתשה.
240 מ"מ במלחמת יום הכיפורים.

בטכסט כתוב
"לאחר כיבוש החרמון על ידי הסורים ירדה הסוללה " אם הם היו על החרמון והוא נכבש, הם לא היו יכולים לרדת משם...

נערך לאחרונה ע"י irir בתאריך 17-04-2011 בשעה 14:48.
ישן 19-04-2011, 11:40
  irir irir אינו מחובר  

תיקונים נוספים לויקי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אור פיא שמתחילה ב "רקטת העברי (MAR-290)"

1. נא להוסיף ל "ניתן לראות היום" : בבית התותחן נמצא משגר ורכב שירות.

שים לב שבתמונה מתחת לטבלה בויקי, רואים את המשגר בבית התותחן וקצה מרכב השרות. רצ"ב תמונה דומה מאוד שלי. נא להתעלם משני פגזי ה155 שבדופן, לא היה לי כח להוריד אותם...

ובנוסף כבונוס, ברקטה שאצלי בתמונה, חסרים רק כמה מילימטרים בשפיץ.

2. לכתוב בטבלה מלחמות ומבצעים – מלחמת יום הכיפורים . זו הטעייה ובמיוחד כאשר אתה כותב בטכסט "אולם לפני כיבוש החרמון על ידי הסורים ירדה הסוללה ולא נעשה בה שימוש במלחמה." מעשית אפילו לא הייתה ממש סוללה, ולמיטב ידיעתי למזלם הם כבר לא היו על החרמון עם פתיחת המלחמה ב 6 באוקטובר.

3.תקרא שוב אצל שגיא. החביב השתתף בשל"ג, ולא העברי כפי שעדיין כתוב בטכסט.

4. המילים "וכן מסיבי זכוכית" לא מסתדרות עם תחילת המשפט. תשווה עם מה שכתב שגיא.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י irir בתאריך 19-04-2011 בשעה 11:44.
ישן 21-04-2011, 07:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי AL KAPON שמתחילה ב "שאלה"

אפשרות להפעלה באיזור מוכה ארטילריה. נקודה חשובה נוספת היא העובדה שיחידה כזו יכולה להיות מטרה מושכת ליחידות קומנדו של האויב.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:15

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר