לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-11-2011, 00:11
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "לא הבנתי איזה נתונים אתה..."

?

האם לציבור הרחב יש גישה למידע מודיעיני (כזה שמצוי רק במזדרונות אמ"ן) ספציפי אודות תוכנית הגרעין האיראנית?
הרי המידע הזה והוא בלבד הוא זה שמשנה.

מה גם ש"לענות בכלליות" ו"הערכה מנומקת" זה תרתי דסתרי.
או שעונים בכלליות או שעונים באופן מפורט ומנומק על סמך מקורות מהימנים. (ע"ע הפיסקה הראשונה)

מאחר ואין לנו נתונים כאלה אז אי אפשר להתייחס לסוגייה ברצינות.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-11-2011, 00:32
  tec tec אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.07
אני לא מבין למה זה משנה, אפשר לענות תשובה גם בלי להסתמך על מידע מודיעיני
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "? האם לציבור הרחב יש גישה..."

ציטוט:
האם לציבור הרחב יש גישה למידע מודיעיני (כזה שמצוי רק במזדרונות אמ"ן) ספציפי אודות תוכנית הגרעין האיראנית?
הרי המידע הזה והוא בלבד הוא זה שמשנה.

כבר כתבתי (אולי לא הבנת את כוונתי) שלדעתי זה לא משנה . השאלה היא על משטר הפיקוח של סבא"א שיש על אירן, והאפשרות לעקוף אותו ולהתחמק ממנו בשיטות שונות. עד כמה זה קשה , ועד כמה זה אפשרי, ומה צריך לעשות בשביל זה. ולכך אני לא רואה צורך במידע מודיעיני. יכלתי לשאול אותה שאלה על מדינה היפותטית אחרת X, שעומדת תחת אותו פיקוח של סבא"א כמו שיש על אירן.

מזה תיגזר הסבירות, כל אחד לפי הערכתו, אם לא נגיע להסכמה לגבי הסבירות מהידע לגבי שיטות ההתחמקות.

ב"בכלליות" התכוונתי, מבלי להתייחס דווקא ספציפית לאירן ומבלי שיש בידינו מידע מודיעיני סודי (אפשר להתייחס רק לדברים הפומביים שידועים לגבי תכנית הגרעין שלה, כמו מתקני העשרת האורניום בנתאנז, והמתקן באראק ובכלליות כל מה שפורסם בדו"חות סבא"א לדוגמה)

אם מציקה לך המילה סבירות, שמשמעותה הערכה, תמחוק אותה מראשך, ואני אשאל את השאלה מחדש:
מה שיטות ההתחמקות האפשריות שאירן יכולה לנקוט בהן כדי לנסות להתחמק מהפיקוח של סבא"א ולהעשיר בסתר? מה דרגת הסיבוכיות של כל שיטת התחמקות להערכתכם?
ישן 15-08-2012, 04:40
  tec tec אינו מחובר  

צפון קוריאה פרשה מהאמנה לאי הפצת נשק גרעיני שנים לפני הניסוי הגרעיני
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי pack leader שמתחילה ב "יש אלף תשובות לשאלה הזאת ואין שום דרך לענות עליה בלי מודיעין אמיתי מסווג"

לפי מה שקראתי עכשיו קצת על נושא צפון קוריאה, כך שאני לא בטוח שזה אותו דבר.
(מקור: http://www.inss.org.il/upload/%28FILE%291193580255.pdf)

אירן חתומה כרגע על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, ומצויה תחת פיקוח של סבא"א. היא עדיין לא פרשה ממנה.

אכן, צפון קוריאה רימתה כאשר היתה חתומה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, אבל זה התגלה בבדיקות של סבא"א כאשר התגלה שהיא הפרידה יותר פלוטוניום ממה שהצהירה.
אצל אירן עד כמה שזכור לי לא היה מקרה כזה של רמאות.

ממה שזכור לי בעניין אירן, היו רק מקרים שנטען שהם מקרי רמאות של אי הצהרה על מתקנים בבנייה לפני שהחלו להשתמש בהם, ולכך השיבה אירן שהיא לא חייבת להצהיר עליהם עד זמן מסוים לפני תחילת הפעילות בהם.

מעבר לכך, היו מקרי רמאות אחרים של אירן שנתגלו?

ולגבי עניין המודיעין מסווג, כבר הסברתי בתגובה 5 שלא צריך שום מודיעין מסווג .

נערך לאחרונה ע"י tec בתאריך 15-08-2012 בשעה 04:46.
ישן 16-04-2015, 02:38
  tec tec אינו מחובר  

אז אם קל להונות את משטר הפיקוח של סבא"א, האם יש להניח שיש להם נשק גרעיני?
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=tec] השאלה היא על..."

אז אם קל להונות את משטר הפיקוח של סבא"א , האם מסקנה הגיונית הנגזרת מכך צריכה להיות שבסבירות גבוהה יש לאירן כבר נשק גרעיני או לפחות כמות אורניום מועשר ברמה צבאית שתספיק לכמה פצצות?

ואני אוסיף דוגמא לחיזוק : לפי מה שהבנתי אירן לא מאפשרת פיקוח באתרים צבאיים (לדוגמא פרצ'ין) רגילים שלא הוכרזו כגרעיניים תחת פיקוח סבא"א .
מה מונע ממנה לבנות צנטריפוגות ולהעשיר אורניום בסתר במתקנים תת קרקעיים באתרים צבאיים רבים ומבוזרים, שלא הכריזה עליהם כמתקני גרעין?
גם אם גופי המודיעין או סבא"א יעלו על זה, אירן לא תאפשר כניסת פקחים בכלל, או במשך זמן רב, בתואנה שאלו בסיסים צבאיים ואין לפקחי סבאא זכות להיכנס אליהם.
ישן 15-08-2012, 02:29
  tec tec אינו מחובר  

אז אם כך, על מה בדיוק הסורים חשבו ומה היתה התכנית שלהם בכור להפקת פלוטוניום?
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=tec]והסיבה לכך..."

אז אני תוהה מה בדיוק היתה התכנית של הסורים, כי היא נשמעת לא הגיונית לאור דבריך.

לפי דבריך,
הסורים, לאחר שהיו מתחילים להפיק פלוטוניום בכור שלהם, היו מתגלים בגלל חתימות האיזוטופים, וזה בוודאי היה ידוע לסורים מראש כי הם והצפון-קוריאנים אמורים היו לדעת זאת.

כמה שאלות:
1. לאחר שהיה מתגלה שלסוריה כור גרעיני פעיל המפיק פלוטוניום, כיצד הם חשבו להמשיך?
הרי ברור שמייד לאחר מכן, היו מוטלות עליה סנקציות קשות על ידי מדינות העולם (אם אני זוכר/מבין נכון הם חתומים על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, וזו הפרה חמורה שלה )

2. כמה זמן היה דרוש להם לצורך הפקת כמות הפלוטוניום הדרושה לנשק גרעיני אחד, בכור מהסוג שהם בנו?
זה זמן שהיה אמור להיות מספיק קצר לפני שסנקציות יכריעו אותם, ולפני מתקפה צבאית על הכור (אני לא יודע מה בדיוק ההשלכות הסביבתיות של זה לאחר שהכור פעיל, אבל משער שזה אפשרי מכיוון שהכור במדבר ומרוחק)

3. עד כמה שזכור לי לא דובר שהיה להם מתקן הפרדה לפלוטוניום.
ומה היתה התכנית שלהם לגבי מפעל הפרדה לפלוטוניום, הרי היו צריכים לבנות אותו לפני או לאחר שהכור הופך לפעיל, והרי גם אותו אפשר היה להשמיד להם לאחר שהיו בונים אותו ?

משהו כאן לא מסתדר לי ולא נשמע לי הגיוני.
אני לא מטיל ספק בדבריך לגבי הפלוטוניום, רק תוהה אם מה שסיפרו לנו לגבי סוריה נכון, או לחילופין תוהה מה היה ההגיון של הסורים?
ישן 15-08-2012, 11:44
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "אז אם כך, על מה בדיוק הסורים חשבו ומה היתה התכנית שלהם בכור להפקת פלוטוניום?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec
אז אני תוהה מה בדיוק היתה התכנית של הסורים, כי היא נשמעת לא הגיונית לאור דבריך.
:
1. לאחר שהיה מתגלה שלסוריה כור גרעיני פעיל המפיק פלוטוניום, כיצד הם חשבו להמשיך?
הרי ברור שמייד לאחר מכן, היו מוטלות עליה סנקציות קשות על ידי מדינות העולם (אם אני זוכר/מבין נכון הם חתומים על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, וזו הפרה חמורה שלה )

ייתכן. מטעמים מובנים הסורים לא שיתפו אותי בעבר ולא עושים זאת היום, בתוכניותיהם. אני מניח שלו הכור היה חם, הוא היה חסין יותר מתקיפה. אולי חשבו בסוריה להעביר דלק מוקרן מהכור למדינה אחרת לשם עיבודו מחדש ומיצוי הפלוטוניום שבו.

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 15-08-2012 בשעה 11:48.
ישן 09-02-2013, 01:09
  tec tec אינו מחובר  

מאמר של עזריאל לורבר טוען ההיפך, שפלוטוניום קל יותר להסתיר
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=tec]והסיבה לכך..."

הוא טוען כאן שפלוטוניום קל יותר לייצר ולהסתיר (זה מופיע ככותרת המאמר):

"בפני מדינות העולם השלישי פתוחות שתי אופציות לפיתוח נשק
גרעיני: מאורניום מועשר ומפלוטוניום. נתיב הפלוטוניום הוא
מסוכן יותר למערב, שכן את הפלוטוניום קל יותר להפיק מאשר
את האורניום המועשר, וגם קל יותר להסתירו"

http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/6/113036.pdf

ציטוט:
בפורום זה נידון הנושא בעבר - יש חתימות של איזוטופים שונים בעת שמתבצע עיבוד מחדש של דלק גרעיני - למשל לשם מיצוי פלוטוניום - שניתן לגלותן.

לא הצלחתי למצוא דיון בנושא זה בפורום בעבר, אתה או מישהו אחר יכולים להפנות אותי בבקשה, או לתת יותר פרטים לגבי הקושי בהסתרת הפרדת פלוטוניום?

נערך לאחרונה ע"י tec בתאריך 09-02-2013 בשעה 01:15.
ישן 12-08-2012, 12:25
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
זכורה לי פעם אחת, כשדיברו באחד הערוצים על כך שלא כדאי לתקוף את המתקנים הגלויים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "מה הסבירות שאירן הצליחה להעשיר אורניום בסתר לאיכות צבאית ?"

גם בגלל האפשרות שאולי יש עוד עשרות (!) אחרים חבויים ולא ידועים. אני חושב שהקביעה הזו מופרכת מיסודה, בין היתר מטעמים כלכליים ויכולות טכניות איראניות מוגבלות ואולי גם מבחינת יעילות...

ישן 10-02-2013, 19:57
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "ושאלה נוספת בעניין:מה בדיוק מונע מאירן לקבל מצפון קוריאה ידע חומרים ופצצות גרעיניות?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec
לפי הדיווחים, צפון קוריאה כרגע זמן קצר לפני הניסוי הגרעיני השלישי שלה.

מה בדיוק מונע מאירן לממן בצפון קוריאה (שאני מניח שהכיסוי המודיעיני שלה על ידי ישראל וארה"ב הוא הרבה יותר נמוך מהכיסוי של אירן)
העשרת אורניום באתרים סודיים או לא סודיים, וייצור פצצות, ואז לנסות להעביר את החומרים או הפצצה המוגמרת לאירן בסתר?

עד כמה זה תסריט סביר ?
מה גורם לך לחשוב שצפ"ק לא נמצאת בכיסוי של ארצות הברית? (או ישראל, לצורך העניין)

חשוב יותר: מה גורם לך לחשוב שאם איראן נמצאת בכיסוי, אז תקשורת* בין איראן לכל מדינה אחרת אינה נכללת בכיסוי הזה?

*תקשורת - לא רק במובן של שיחות, אלא כל קשר שהוא, כולל: משלוחי ציוד, תנועת אנשים, תנועת כסף, וכו'.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 10-02-2013, 20:49
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "לא אמרתי שהיא לא נמצאת בכיסוי אלא שהכיסוי הרבה יותר נמוך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec
לפי הידוע לי צפון קוריאה היא מדינה הרבה יותר סגורה מאירן
ואם היינו מתעניינים בצפ"ק כשלעצמה זו אולי הייתה בעיה...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec
יותר רחוקה מישראל
כנ"ל. משלוח של ציוד, אנשים, כסף, או נתונים תקשורתיים בין צפ"ק לבין איראן בהכרח יהיה קצת יותר קרוב אלינו. ספציפית, הוא יעבור ליד... איראן.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec
יש פחות דוברי קוריאנית מאשר דוברי פרסית בישראל ועוד.
כנ"ל. יש סיבה שגורמת לך לחשוב שקוריאנים מצפ"ק מדברים עם איראנים מפרס דווקא בקוריאנית ולא בפרסית? או בשפה שלישית כלשהי? (לדוגמה... אנגלית?)

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tec
אני מניח שזה שמדינה והתקשורת שלה נמצאת בכיסוי לא אומר שהוא מושלם, ויש דברים שלא יצליחו לעלות עליהם.
או שיצליחו לעלות עליהם, אבל זה יהיה מאוחר מדי ולא בזמן.
אבל זה ממילא נכון. לגבי כל מדינה. מה חידשת פה בתרחיש הצפ"קי?

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 15-02-2013, 16:45
  tec tec אינו מחובר  

ועדיין יש הבדל משמעותי
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=tec]לפי הידוע לי צפון..."

אני מניח שהכיסוי טוב, אבל לא מושלם, גם לא באירן.

אירן נמצאת תחת פיקוח סבא"א, ואילו צפון קוריאה לא, ויכולה להעשיר אורניום ופלוטוניום ככל העולה על רוחה, ובאיזו כמות שהיא רוצה.

פעילות העשרת אורניום או פלוטוניום באירן נמשכת שנים, ואפשר להניח שבגלל הכיסוי הטוב, היא לבסוף תתגלה, או שיש יותר סיכוי שתתגלה, גם מעצם הזמן הרב שזה לוקח, שמאפשר למודיעין זמן רב והרבה הזדמנויות לבדוק דברים ולעלות על דברים.

אם "הסכמת" שצפון קוריאה מכוסה פחות טוב מאירן, נניח גם שיודעים שהם מעשירים אורניום ומייצרים פלוטוניום בכמויות, ואפילו שיודעים על האתרים שלהם, ואין להם אתרים סודיים, כי הם לא צריכים כאלה, הם ממילא יצאו מהאמנה לאי הפצת נשק גרעיני ומהפיקוח של סבא"א, כל מה שצריך זו החלטה של זמן קצר מאוד להעביר ידע לבניית הפצצה, או חומרים, או פצצות שלמות, ומרגע שהתקבלה ההחלטה, מעט מאוד גורמים עוסקים בזה, ובתקשורת חשאית עם אירן, שיכולה להיעשות גם על ידי שליחים ולא באמצעים אלקטרוניים.

כפי שאמרנו אין כיסוי מלא של אירן, ואני מעולם לא הנחתי שיש כיסוי מלא, אתה זה שהנחת כך.

לכן יש הבדל משמעותי לדעתי, ויהיה למודיעין קשה הרבה יותר לעלות על זה או להגיב לזה, עקב הזמן הקצר שבו הדברים נעשים ושנדרשת תגובה להם (לעומת פיתוח באירן שגם אם יש פספוס ולא עלו על זה באירן, בגלל הזמן הארוך של הפיתוח יש יותר סיכוי שיעלו על זה ויסכלו), וגם בגלל שכל מה שצריך זו טיסה אחת או כמה טיסות בודדות שמוסוות כאזרחיות, או אניות שיעבירו את הציוד, או שאם מדובר בהעברת אורניום מועשר או פלוטוניום, ניתן לחלקו למנות קטנות, ולהעביר עם ציוד אחר בלי שאף אחד כמעט יידע.
כאן מספיק שפספסת פעם אחת, ואכלת אותה, בשונה מזיהוי פעילות גרעינית באירן.

ולכן השאלה שלי, האם יש דרך לעלות על זה, למשל האם אורניום מועשר או פלוטוניום פולטים קרינה שניתן לזהותה מרחוק, ושלא ניתן להסוותה (למשל באמצעות עופרת, או חומרים אחרים שבולעים קרינה)

נערך לאחרונה ע"י tec בתאריך 15-02-2013 בשעה 16:49.
ישן 09-04-2013, 17:29
  tec tec אינו מחובר  

ושאלה נוספת קרובה לנושא:האם כל ניסוי גרעיני תת-קרקעי ניתן לזהות ככזה,ולא כרעידת אדמה?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "מה הסבירות שאירן הצליחה להעשיר אורניום בסתר לאיכות צבאית ?"

ידוע שלמדינות העולם יש מערך סייסמוגרפים שמיועד לזהות פיצוצים גרעיניים תת-קרקעיים.

איך מבדילים בין ניסוי גרעיני תת-קרקעי לרעידת אדמה, והאם כל ניסוי גרעיני תת-קרקעי בהכרח יזוהה חד-משמעית ככזה, או שלפעמים לא ניתן יהיה להבדיל חד-משמעית בינו לבין רעידת אדמה, כך שמדינה יכולה לבצע ניסוי גרעיני חשאי תת-קרקעי במקרים מסויימים?
או, לבצע ניסוי ולא להכריז עליו, בתקווה שלא יזוהה חד-משמעית כניסוי גרעיני?
ורק אם זוהה חד- משמעית כניסוי גרעיני (למשל על ידי אמצעי זיהוי נוספים, כמו פליטות חומרים רדיואקטיביים לאוויר, שלא מתרחשות תמיד בכל ניסוי גרעיני תת-קרקעי), להודות בקיום הניסוי?

נערך לאחרונה ע"י tec בתאריך 09-04-2013 בשעה 17:31.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:42

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר