לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-06-2011, 09:45
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
ישראל היום: המגלן והחרב

המגלן והחרב\ מאת ניר וולף

בשנות ה-90 היתה למגלן תדמית של יחידה צבאית אליטיסטית שאיכלסה משוגעים חסרי גבולות · אבל בעשור האחרון היא הפכה להרבה יותר מגוונת, רשמה על שמה מבצעים סודיים מרשימים והיתה גורם מכריע במלחמת לבנון השנייה · בשבוע הבא תחגוג היחידה 25 שנה להיווסדה · ניר וולף הצטרף לאימון שערכה השבוע, שנפתח בטרגדיה עם מותו הפתאומי של סרן טל עומרי
http://www.israelhayom.co.il/site/n...le.php?id=11651

מחופרים ומוסתרים בעמדות שהקימו בתוך השיחים, כך העבירו לוחמי מגלן את הלילה. גשם מטפטף ומקרר אותם מחומו של היום. אחלה מזג אוויר, הם מספרים. גם האדמה שעליה ישבו או שכבו היתה נעימה ונוחה יחסית. עד שבשעה ארבע - הקפצה. פצצות מרגמה נופלות בצורה מדויקת על העמדה, הלוחמים זוהו. הם מתקפלים בזריזות, אוספים את הציוד ונסוגים לנקודת המפגש תוך כדי פינוי הפצועים. שם שוב מקבל סא"ל א', מפקד היחידה, פקודה ברורה בקשר: "שינוי בתוכניות. יש לכם משימה חדשה". זו שיגרת האימונים של לוחמי מגלן. המשפט הלקוח מהימנון היחידה "בקול דממה בוטחת עם רדת ליל יטרוף מגלן האש את טרפו" מתנוסס על שער הכניסה לבסיס של מגלן. הלילה נעלם עם דמדומי הבוקר, והפעם צריך להגיע לעמדות הצופות על כפר עוין. סא"ל א' מכנס את מפקדי הפלגות, מנחית עליהם את ההוראות ויחד סוגרים תוכנית פעולה. משם יורדות הפקודות מטה בסולם הדרגות - "הפלגה הזאת נכנסת מכאן, פלגה אחת מסתערת משם, וזאת חודרת מפה". המ"פים ממהרים לחלק עבודה לצוותים - מי יכבוש איזה בית, מי ייכנס לאן ומי יעניק חיפוי לאחר. נוהל קרב יכול לקחת חודש, אבל הפעם האילוצים מחייבים אותם לעשות את זה בתוך דקות. במהרה הופך מתחם האימונים לזירת קרב קשה - החיילים המורעלים פושטים על הבתים, מטהרים את השטח בירי וברימונים וגם חודרים אל תוך המנהרות התת-קרקעיות ומתרגלים חילוץ פצוע באמצעות חבלים. כעבור שעה הלוחמים כבר תופסים תנומה על הרצפה, מתחבאים מהשמש הקופחת בתוך מבנה בטון. על פניהם מרוחים צבעי הסוואה דהויים מזיעה שהתייבשה, ולראשם קסדה מדוגמת. וכך הם מנמנמים, אוספים שעות שינה בפינצטה. הרי חייבים לצבור כוחות, והיה זה בסך הכל חלק מתרגילי האימון שעורכת יחידת מגלן. בשבוע הבא תחגוג היחידה חצי יובל להיווסדה.ארבעת אלפים מוזמנים, שבהם בוגרי היחידה לדורותיה, מוש בן ארי ישיר ואפילו הרמטכ"ל הבטיח להפגין נוכחות. בתוכנית: המון גאוות יחידה. "מפגן של אחדות וסולידריות", מבטיח איתי בן חורין, מהנהלת עמותת מגלן, המורכבת מבוגרי היחידה ומארגנת את האירוע. מאז הוקמה ב-1986, עברה מגלן לא מעט מהפכות. בשנותיה הראשונות נחשבה ליחידה של משוגעים חסרי גבולות, שמגבלות צה"ל לא חלות עליה. חייליה ציפצפו על הכללים הצבאיים והסתובבו בבגדים אזרחיים או בנעלי ספורט. סידרה של תקלות מבצעיות ומשמעתיות חמורות יצרו לה שם בעייתי. מגלן נחשבה ליחידה של אליטיסטים, קיבוצניקים או עירוניים ממעמד גבוה. שמאלנים, אם תרצו. בתחילת שנות התשעים חתמו לוחמיה על מכתב הקורא לרה"מ יצחק שמיר לצאת מעזה. לפני כעשור עמדו קציני מילואים מהיחידה בראש מכתב סרבנות נגד שירות בשטחים, כשבמגלן עצמה נרשמו חמישה עשר סרבנים. כיום אפשר לראות לא מעט חובשי כיפות ביחידה, וחיילים מכל קצוות הקשת הפוליטית.נהוג לתת את הקרדיט על שיקום מגלן לאלוף פיקוד דרום הנוכחי, טל רוסו, שבתקופתו כמפקד היחידה היא חיסלה עשרות מחבלי חיזבאללה. מאוחר יותר, כמפקד אוגדה, פעל רוסו לשיתוף מגלן בפעילות הסיכול הממוקד בשטחים. היא חתומה על אינספור מבצעים מסוכנים שהתקיימו עשרות קילומטרים בתוך עורף האויב - שרובם לא נחשפו מעולם. פעולותיה של מגלן בימי מלחמת לבנון השנייה זיכו אותה בצל"ש יחידתי מאלוף הפיקוד.
"טל היה מתעקש שנמשיך"
האימון השבוע החל בצורה הכי טרגית שמישהו היה מסוגל לתאר. היחידה כולה התכנסה בבסיס חיל האוויר בתל נוף לארוחת צהריים. הסמ"פ טל עומרי (המכונה "טלקר") טען באוזני חבריו כי הוא לא חש בטוב. "יש לי סחרחורת. כאב עצום", הספיק לומר לפני שהתמוטט. ארבעה רופאים ופרמדיק זינקו לעברו מייד. הם שפכו עליו מים והחלו בהנשמות. כשהבינו שמצבו חמור פונה לביה"ח קפלן, אך שם נקבע מותו.
החברים מספרים שעומרי היה אולי האיש הכי קר רוח ביחידה. ממש לא מזמן הוא נהג בג'יפ סופה של היחידה וניסה לחצות איתו נחל מוצף. הרכב שקע כולו. באדישות מפחידה צלל לנחל, חילץ את המפתחות מתוך הסופה, שחה החוצה וחולץ. "לא קרה כלום", הוא ניסה להרגיע את כולם סביבו. אחרי שחזרו מההלוויה כינס סא"ל א' את הלוחמים ההמומים, ושיתף אותם בדילמה אם להמשיך את האימון כמתוכנן. עומרי - שצבר ניסיון במשך שנה כסמ"פ - היה אמור לשמש מפקד כוח לראשונה בחייו, ולא הסתיר את התרגשותו. "אנו ממשיכים לעשות את הדבר שהוא רצה לעשות, ועל ידי זה אנחנו בעצם ממשיכים את דרכו", הסביר סא"ל א' לחייליו שעמדו מולו בצורת חי"ת. "אם הוא היה יכול לומר לנו מה רצונו, טלקר היה מתעקש שנמשיך להתאמן ולהתכונן לדבר האמיתי". סא"ל א' התחיל בחטיבת הצנחנים, וקיבל לידיו את מגלן בשנה שעברה. תפקידו כמפקד היחידה המובחרת נחשב לאחד הג'ובים היוקרתיים בצבא, וממנו צמחו הרבה מפקדים בכירים שבהם אל"מ דרור ויינברג ז"ל, מח"ט חברון שנהרג בהיתקלות עם מחבלים; אל"מ אמיר ברעם, כיום מח"ט הצנחנים; תא"ל מוטי ברוך, כיום מפקד עוצבת עידן; ותא"ל יוסי בכר, מפקד אוגדת עזה הנוכחי.
קרב פנים מול פנים
"מגלן היא יחידת קומנדו שמתמחה במתארים מסוימים, שעליהם אנחנו עובדים באימונים במשך השנה", מסביר סא"ל א'. "בתרגילים משתלבים כל המרכיבים האלו עם עמימות, בימוי אויב, חוסר שעות שינה והפתעות. אני, לצורך העניין, מופתע כמו אחרון החיילים". "חיזבאללה וחמאס משתמשים בכל היכולות העומדות לרשותם, ואנחנו צריכים להתמודד עם זה פנים אל פנים מול לוחמים שמחשיבים את עצמם ללוחמים טובים. אנחנו לא מזלזלים, אבל הוכחנו כבר בעבר שפנים אל פנים, ללוחמי צה"ל יש מה למכור, בייחוד כשמדובר ביחידה מהסוג הזה". כשבוע לאחר פרוץ מלחמת לבנון השנייה, מגלן היתה היחידה הראשונה שנתקלה במחבלי חיזבאללה ולחמה נגדם מעבר לגדר. לוחמיה התמקמו בגיזרת רכס השקד, מעל היישוב אביבים, בעמדה שבתוך דקות התבררה כבעייתית - היא מוקמה בשמורת טבע של חיזבאללה. בתוך הסבך גילו החיילים בונקרים, ותוך כדי פיצוצם התפתח קרב עם המחבלים המבוצרים. סמ"ר יונתן הדסי נורה בראשו; החובש סמ"ר יותם גלבוע רץ ישר אל תוך האש, נשכב לצד חברו וניסה לטפל בו, לפני שחטף כדור ונהרג גם הוא. כשהעניינים הסתבכו, המילואימניק רס"ן עמית זאבי, בנו של ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (מיל') אהרון זאבי פרקש, לקח את האחריות לידיים. למרות שלא היה לו תפקיד פיקודי החל לחלק פקודות - לאן לירות ומתי להסתער. אחרי היתקלות מטווח קצר, אסף זאבי את הנגביסט והמ"מ ויחד יצאו השלושה לבדם להסתערות. זו היתה ההסתערות שניצחה את הקרב. חמישה אנשי חיזבאללה נהרגו. שמורת הטבע פוצצה ונהרסה כליל. הדסי, גלבוע וזאבי קיבלו צל"ש. בסה"כ במלחמה השמידו לוחמי מגלן כמאה וחמישים מטרות בגיזרה המערבית, מתוכן כארבעים משגרים. המבצע נקרא "נערי החוף", ובמהלכו הוחרבו מפקדות, משאיות, תחמושת ותשתיות. פעילות היחידה הפחיתה בכמעט ארבעים אחוז את הירי לעבר יישובי הצפון. "היחידה התמחתה בהשמדת רקטות קטיושות ומשגרים שירו על יישובי הצפון", מספר רס"ן א', סגן מפקד היחידה, "התעסקנו בעיקר עם מקומות שחיל האוויר לא מסוגל או לא רוצה להגיע אליהם". מגלן נחשבת לאחת היחידות המובחרות בצה"ל, והיא נלחמת על הבכורה מול יחידות הקומנדו האחרות - סיירת מטכ"ל, שייטת 13 ושלדג. כשליש מהטירונים המתחילים את ההכשרה ליחידה לא מסיימים את המסלול. "אתה צריך מאוד-מאוד לרצות להיות לוחם במגלן כדי לשרוד מסלול מפרך של שנה וחצי הכשרה", מנתח רס"ן א'. "צריך כושר גופני בסיסי, אבל את זה אנחנו בונים ללוחמים כמעט מאפס על פי סרגל מאמצים; מה שאי אפשר לבנות זה את הפן המנטלי של החיילים. בוחנים יכולת ראיית שטח - ניווטים, הסתוות ותצפיות. הם נדרשים לסחוב שבעים אחוזים ממשקל גופם לאורך עשרות קילומטרים. זה מאמץ מטורף. לכן כדי להפוך ללוחם מגלן אתה צריך לעשות סוויץ' בראש - אני רוצה להיות לוחם ביחידה הזאת, ולא משנה מה יקרה בדרך לזה".
"בוחרים בתסריט הרע"
מותו הפתאומי של עומרי חייב את הצוותים לעשות שינויים באימון. צוות אחד לא יצא לשטח בשל הנסיבות, ואת מקומו נאלץ למלא צוות אחר שקיבל ציר ניווט חדש חצי שעה לפני תחילת האימון. בשטח החלו החיילים בטיפוס רגלי, שהיה ארוך פי שניים מהציר המקורי. שתי ידיים על הנשק כל הזמן, הקסדה לא יורדת מהראש ועל גבו של כל לוחם מנשא שמגיע למשקל של לפחות חמישים אחוז ממשקל הגוף. העלייה התגלתה כטיפוס מסורבל דרך שיחים סבוכים שגמר לחלוטין את הכוחות של החיילים. בדרך התקילו אותם פעמיים. רימוני עשן וכדורי סרק היו האות לתחילת תרגילי ההסתערות. מכת אש מהירה, שני רימונים וקדימה להסתער. "עובדים פה קשה כל הזמן, והולכים תמיד על התסריט הכי נורא שאפשר. תמיד יהיו פצועים, תמיד העסק יסתבך", מספר אחד הלוחמים. "זאת יחידה שיודעת להגיע בצורה חשאית לנקודה מסוימת, להסתוות, לאסוף מודיעין ובסוף לפשוט על המטרה ולהשמידה. מצד שני, היא גם מסוגלת לעשות תרגיל חי"ר פשוט במיומנות גבוהה או להכווין מרגמות וארטילריה. מגלן זאת ציפור שיודעת להתאים את עצמה לכל מצב", מסכם אחד הקצינים. והיא עושה את זה כברעשרים וחמש שנה.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-06-2011, 15:42
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי micro9 שמתחילה ב "פעם מגלן הייתה יחידה שעושה..."

פעם מגלן היתה יחידה ייחודית בנוף, עם התמחויות בלעדיות וכמעט בלעדיות, והיתה סיבה מצויינת לשמור אותה בשושו מוחלט.
אבל זה לא המצב היום. חלק מהיכולות נחשפו, חלק מהייעוד נחשף בלבנון השניה (לטוב או לרע - לא אני אשפוט). אני מניח שדברים אחרים השתנו ויש יכולות חדשות. אגב, הדרך הטובה ביותר לשמור בסוד דברים חדשים זה לייחצן דברים ישנים (לא שאומרים יותר מדי בכתבה הזאת ובאחרות, רק מציין נקודה).

וכתבה פעם בשנה לא מזיקה לאף אחד, אבל עוזרת ביצירת מוטיבציה, מורל ועידוד גיוס ליחידה.

ישן 17-06-2011, 16:50
  doco doco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.06
כתבת יחסי ציבור יפה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי micro9 שמתחילה ב "פעם מגלן הייתה יחידה שעושה..."

יחידה מצויינת, חבל רק שחלק מהלוחמים שם מתעבים את היחידה והווי שלה אחרי המסלול.
מה שכן כמו שנכתב פה חלק מייעוד שלה כבר לא סודי- אך היא עדיין מתדהרת בזה בפלצנות מרשימה ואת זה אני לא אוהב.
שהייתי בקורס כוונים הם היו מכסים את הרכבים שלהם ברשתות הסוואה ומעלים 10 שומרים (וזה לא היה בגלל הפלטפורמה) על כול רכב בערך,שבאתי לבקר את חבר שלי ששהה במקום עם הצוות שלו הוא אמר לי לא להתקרב לרכבים כי אסור לי לראות אותם .
שבוע אחרי בתצוגה של חטיבת הצנחנים הם תרמו את "הרכב" "המסווג" שלהם לראווה.
אני יודע שלבנון הם היו מצויינים, ובתקופתי הם גם בציעו כמה מבצעים יחסית מורכבים ויפים מאוד בגזרת איו"ש שאפילו עברתי עליהם תחקיר ביחידה שלי, אך עדיין הם לא הגיעו לרמת הפעילות וההתכשות של גדס"רים ורוב זמנם היו מעברים באימונים- ואולי יותר טוב שזה ככה לפחות מישהו בתקופה שלי התאמן...
ישן 18-06-2011, 22:01
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתמונה עם העוזון
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "והתמונות (כי אי אפשר בלי)"

וואסח לשמו. תמונת דאווין.

הנגביסט יכול לדקור פינה בלשביה גם עם הנגב ולא צריך בשביל זה לתלות את המקלע המידלדל על הגב. בחדר אמיתי עם רהיטים וכו' הוא היה נכנס לצרה אמיתית עם זה. אם זה תו"ל אמיתי אז מדריכי הלוחמה שלהם צריכים להתעורר. אגב, מקורות זרים ושמועות מספרים כי יש מנהיג מחבלים שנפטר בטרם עת במטתו בחדרו על ידי חצי תוף מינימי שהוחזק על ידי מישהו שבעתיד נקשר ליחידה הזאת. אולי בכל זאת אפשר גם נגב בתוך חדר

כשאני רואה כתבות יחצ כאלה אני תמיד חושב שדווקא משהו לא בסדר ביחידה שצריכה לשווק את עצמה בצורה כזאת. ביחידה טובה ואיכותית, בייחוד במדינה קטנה כמו ישראל, השמועות והמסרים בין בוגרים למתגייסים עושים את העבודה.

וטשטוש הפנים הטפשי הזה. במה הם שונים מכל יחידת חי"ר אחרת? ולפני שמישהו כותב כמה אני לא מכיר ויודע. אז אני מכיר יודע ומכיר היטב את היחידה הזאת מבפנים. זה עוד סממן שטוב בעיקר לתדמית האישית מאשר צורך במ אמיתי. אלה לא מסתערבים או אנשי מודיעין. חיילים ביחידה הניתנים לזיהו ברחוב על ידיד סמל בולט במיוחד אין כבר מה להסתיר.
ישן 18-06-2011, 22:17
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "מסכים לגבי החלק השני - למרות..."

רק צריך להבהיר שיש מעט מאוד אנשים במערכת הבטחון כולה שחשוב להסתיר את זהותם עד כדי כך שהם נעים באזרחי. אלה בדיוק האנשים שלא יטשטשו את פניהם אם במקרה יצלמו אותם ברחוב, אגב.

אנשי צ"א, עזר צ"א, לוחמי שייטת/טכ"ל/שלדג/מגלן/יהל"ם וכו' - זיהוי זהותם בתקשורת עלול להפוך אותם ליעד לפעילות מודיעינית של ידידנו הרבים לצורך השגת מידע על היחידה שלהם, שיטותיה, פעולותיה, יכולותיה וכו'. גם במקרה של נפילה בשבי רצוי מאוד שלא יידעו מיד או בכלל מאיפה הם מגיעים.

ישן 17-06-2011, 18:20
  טייסט טייסט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.03.11
תגובה שלי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "ישראל היום: המגלן והחרב"

להזכיר את היחידה הזו באותה נשימה עם שייטת שלדג ומטכל כמו שצויין בכתבה זה ממש מגוחך ומעיד על בורות. כמו שאמרתם, צה"ל משתמש ביחידה הזו לא פעם על מנת לשווק את צה"ל. וזה ברור למה, שם מגניב... סיכה מגניבה...מסלול לא בין הקשים בצה"ל (ודאי שלא בהשוואה ליחידות עילית).

ובקשר לכתבה שנעשתה עליהם בעובדה. לדעתי זו תעודת עניות לצה"ל. הייתה שם הפגנת חולשה גדולה, נראה שהלוחמים ניסו לשחק עצב למצלמה, כאשר בפועל שבוע אחרי האסון שפקד את הצוות בשטחים, הם נראו שמחים ומבסוטים בוידאו שצולם. למרבה האירוניה הם אפילו הודו בכך בתוכנית.

מי שרוצה ברעתנו מוזמן לשלוח את קלטת הכתבה מעובדה לחזבאללה. זה יכול להצדיק את התיאוריה שלהם לגבי חולשת החברה הישראלית והעמידות שלה ושל לוחמיה.
ישן 17-06-2011, 19:02
  assaf tolko assaf tolko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי טייסט שמתחילה ב "תגובה שלי."

תגיד, לא חבל כל תהליך ההרשמה רק בשביל לכתוב תגובה ראשונה כזו מפגרת? (מצטער, אבל מעולם לא התאימה המילה הזו יותר)

אלא אם עשית מסלול גם במגלן וגם בשייטת/מטכ"ל/שלדג אתה הרי לא יכול להשוות, בטח שלא בכזו נחרצות - ולפי צורת ההתבטאות שלך אני די בטוח שלא עשית מסלול באף אחת מהן ושיש אפילו סיכוי שאתה מלש"ב.

לגבי התוכנית בעובדה - כשאתה ילד בן 18 שנמצא בכל הרעל של הצבא/היחידה/המסלול אתה לא מבין הרבה פעמים ישר את מהות האירועים שקרו לך, ולאירועים קשים יש נטיה לשקוע ולצוף חזרה לפני השטח כעבור תקופות ארוכות לפעמים. כאן מדובר על צוות שהשתחרר, הם אזרחים. את השירות הצבאי שלהם הם עשו כלוחמים גם אחרי שני מקרי המוות. על מה אתה בדיוק מתלונן? על זה שכאזרחים הם מחליטים לפתוח את נושא המוות של שני חברים שלהם מהצוות ולדבר על הרגשות שלהם? אני לא יודע אם הפתיחה של הנושא לתוכנית טלוויזיה הייתה נכונה אבל עצם ההתנהלות שלהם בטח לא מעידה על חולשת לוחמי צה"ל, פשוט קישקוש מה שאתה אומר - ואתה עוד אומר את זה בכזה טון מתנשא ומזלזל כאילו אתה בנית את היחידה הזו בשתי ידיך.
ישן 17-06-2011, 23:15
  טייסט טייסט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.03.11
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "תגיד, לא חבל כל תהליך ההרשמה..."

נכון לא הייתי לוחם במגלן אבל הייתי לוחם ביחידה לא פחות חשובה ועסוקה ממנה שמקפידה לעשות עבודתה בצניעות וללא כתבות רהב שיוצאות כל שני וחמישי ומכריזות עד כמה היחידה מובחרת ושושואיסטית וכוליי וכוליי...

בתור אחד שיש לו חבר שהיה לוחם במגלן, אני יכול להגיד לך שגם לפי דבריו יש פער די גדול בין הדימוי התקשורתי שלה לבין מה שהיא בפועל. לא שאני מזלזל אבל בוא נכנס לפורפורציות גם בתקופתי כלוחם יצאתי לי לראות את מגלן תופסים קווים ומוצבים כאחרון הגדודים בצה"ל.

ומישהו פה דיבר על כך שלוחמי מגלן עצמה לא מחבבים את היחידה, אז אני יודע שלוחמים שהיו מוציאים גימלים על מנת לא להגיע לבסיס, גם לא היה דבר נדיר במגלן.

ובקשר להשוואה המיותרת, מה לעשות שמי שלא עבר יום סיירות או גיבוש מטכל לא באמת יכול לעבור מסלול שמשתווה בקושי שלו למטכל.

אני ממש לא בא לזלזל או להתנשא אבל אני אומר שאפשר להיכנס לפרופורציות ושכל אחד יידע את מקומו, וכל הכתבות האלה שעושים כל שני וחמישי רק מזיקות ולא מוסיפות.
ישן 18-06-2011, 09:12
  assaf tolko assaf tolko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי טייסט שמתחילה ב "נכון לא הייתי לוחם במגלן אבל..."

ובקשר להשוואה המיותרת, מה לעשות שמי שלא עבר יום סיירות או גיבוש מטכל לא באמת יכול לעבור מסלול שמשתווה בקושי שלו למטכל

חביבי - רק המשפט הזה שלך מוכיח לי שכל דיון רציני איתך הוא ריק מתוכן מכיוון שאין לך שמץ של מושג על מה אתה מדבר, גם אם היית לוחם ביחידה מובחרת בצה"ל.

אני לא יודע מי אתה ומה עשית בצה"ל - אבל לוחמים לא מרוצים יש בכל מקום בצה"ל וגם כאלה שמוציאים גימלים. לי יש אפילו כמה וכמה חברים ששירתו במגלן ודווקא הם מעולם לא אמרו דברים כמו חבר שלך, אבל אתה לא רואה אותי קובע עובדות לכאן או לכאן כי אני לא הייתי שם ולכן אין לי באמת מושג.

גם בתקופתי כלוחם יצאתי לי לראות את מגלן תופסים קווים ומוצבים כאחרון הגדודים בצה"ל

וזה בטח אומר שהם לא באמת יחידה כזו מובחרת נכון? כי תפיסת קווים ומוצבים זו משימה בזויה שאל לה ליחידה מובחרת כלשהי לעשות אם היא רוצה לשמור על תדמיתה המובחרת. מה אם אני אגיד לך שצוות של מטכ"ל שסיים מסלול זה מכבר תפס קו למשך חודש כדי לצבור ניסיון מבצעי? עכשיו זה בסדר מבחינתך אם ה יחידה ה מובחרת בצה"ל כן עשתה את זה?
.
ישן 20-06-2011, 07:32
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "ישראל היום: המגלן והחרב"

לטעמי, וזה רק לעניות דעתי, המשך הדיון מתקרב לתחום המסווג והאסור לדיון ופירסום. יכולות היחידה תחומי אימון ייחודיים אמל"ח כזה או אחר השייך לה וכו' צריכים להישאר תחת מעטה החשאיות. בלי קשר בתור מי שעושה מילואים עם בוגרי היחידה אני חושב שהיא יחידה מצויינת ושאנשיה הם רק בני אדם מי מרשים יותר ומי ממש לא (כמו בכל יחידה). באשר לרמתה מול יחידות העילית, אסתפק במה שאמר פעם רשף לוי בעת שהסביר מדוע הוא שונא דירוגים. הוא אמר משהו בנוסח (וזה אינו ציטוט מדויק) "האם זה נכון בעיניך שמירי בוהדנה היא מקום שביעי ברשימת עשר היפות של כך וכך? לא! אם מירי בוהדנה אינה נמצאת אצלי בבית היא במקום הלא נכון!" בקיצור כל אחד עושה מה שהוא אמור לעשות ויש מספיק תהילה לכולם (כמו שאמר פעם האלוף אורי שגיא על אנטבה) גולני למשל הם חי"ר כבד מעולה צנחנים הם חי"ר קל נייד מוצנח\ מוסק והם טובים בתחום הנ"ל, למגלן יש את הנישה שלהם כמו שלדובדבן יש את שלהם בשטחים, למטכ"ל את יכולותיה הייעודיות המשמשות אותה לאתגרים המורכבים והייחודיים שניצבים בפניה וכך גם לשלדג ולשייטת. הסיבה לשוני ולריבוי היחידות בצבא היא שלכל אחד יש את המומחיות שהוא יודע להביא לשולחן בכדי לתת פיתרון לעניין ספציפי. אין מה לקחת את מטכ"ל לסג'עיה במקום גדוד של גולני על אכזריות. למה להשוות? לזו יש את ענייניה שלה ולגולני, כדוגמה, את שלה. תחרות ה"למי יש יותר גדול" (סליחה על הדוגמה) מיותרת בעיני.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 24-06-2012, 16:20
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
פרטים נוספים על תפקידה המיועד על אוגדה 98 במלחמת המפרץ

קישור לאשכול אחר העוסק במגלן
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=350437
קישור לאשכול העוסק בשלדג
http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=68338

באותה תקופה רשם לעצמו חיכוך ראשון עם סגן הרמטכ"ל דאז אהוד ברק. "לא כל כך היה לו מה לעשות במלחמת המפרץ, אז הוא תכנן שאוגדה 98 תטוס לעיראק כדי להילחם שם ליד כוחות הקואליציה. אמרתי לו, אין סיכוי שיקרה דבר כזה. "יש לי מגבלה של צוואר בקבוק בתכנון צוותים משולבים, ולכן אתכנן קודם דברים שיש להם סיכוי כמו קומנדו, שלדג ועוד פעולות סמויות, קרקעיות. ברק לא קיבל את זה, אז הלכתי לרמטכ"ל. מאוחר יותר היו לנו ויכוחים גם על השימוש בתקציב חיל האוויר. ברק קבע כל מיני דברים שלא היו מקובלים עלי".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/379/200.html
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:43

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר