לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-11-2011, 21:31
  אזרח ישראלי אזרח ישראלי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.10
מהפכת הכטב"מים

בעקבות הכתבה האחרונה בעיתון הארץ על שימושי הכטב"מים במלחמה בטרור ובמלחמות העתיד עלו בי מספר שאלות אותן אשמח לשתף ולשמוע את דעתכם.
http://www.haaretz.co.il/1.1556962
ראשית כל- אמנם יש כיום כלים בלתי מאוישים בים, ביבשה ובאויר אני רוצה להתמקד רק בכלי הטיס ובהשפעתם. נכון אמנם שבפורום היו כבר דיונים על המערכות הללו אך הם היו בעיקר בפן הטכני- תפעולי ואני רוצה להתמקד על הצד האסטרטגי דווקא.
האם השימוש בכטב"מים, היכולים למלא משימות רבות- מודיעין ואש וכן לשהות כמעט באופן רציף בשטח, יובילו לשינוי בתפיסת ההפעלה של צבא- קרי הפעלת כוחות יבשה, תפיסת שטח בפועל והתעסקות עם אוכלוסיה מקומית? נכון שהתפיסה אותה למדנו על בשרנו במלחמת לבנון האחרונה היא שלא ניתן לטפל בתא שטח אם אין בו כוחות יבשה, אך- אם כלי הטיס יכול לשהות בנקודה מסוימת לאורך זמן ולשגר חימוש מדויק בכל רגע נתון, בלי מגבלות אנושיות כמו עייפות ועם מעט מגבלות טכניות כמו זמן שהות באויר לא נפתרת למעשה הבעיה?
כאן אני מדבר על ההיבט של הלחימה בטרור- כך למשל במקרה של מלחמה עם חיזבאללה ינועו כטב"מים באויר וישגרו חימוש על כל שיגור של טילים/ רקטות או לוחמים שיצאו מהמחבוא שלהם וצבא היבשה רק ישמור מפני חדירות לשטחנו.
גם המלחמה באפגניסטן- שעל פי הכתבה לכטב"מים יש חלק משמעותי בה בריסוק הטאליבן משמשת לנו מקרה בוחן.
אבל, בנוסף למלחמה בטרור ישנו עוד צד והוא לחימה במדינה "אמיתית" או מעצמה אם נרצה כמו רוסיה, סין וכד' בה הלחימה היא אחרת והאיומים אחרים- מטוסי אויב, נ"מ מתקדם, צבא יבשה גדול, לוחמת סייבר מפותחת- האם גם שם ניתן לדבר על שינוי תפיסה או לא?
למעשה את השאלה אפשר לחלק ל-2 כמו שאמרתי: כטב"מים בלחימה בטרור או בלחימה קונבנציונאלית.
שוב, אשמח לשמוע את דעתכם.

נערך לאחרונה ע"י אזרח ישראלי בתאריך 10-11-2011 בשעה 21:51. סיבה: טעות הגייה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-11-2011, 22:24
  rm rm אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.04
כמו כל דבר- יש יתרונות וחסרונות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אזרח ישראלי שמתחילה ב "מהפכת הכטב"מים"

א. לא נכון להגיד שיהיה כטב"מ על כל שיגור : נכון להיום יש מגבלת סד"כ דיי גדולה של כטב"מ.
ב. לא נכון לסמוך על מערך אחד, בטח שהוא מאוד תלוי בגורמים טכנולוגים רבים - לדוגמה: בניגוד למטוס קרב, שבו אם כלו כל הקיצים ניתן לנווט ע"פ שעון-מפה-שטח ולזרוק ש"כ על המטרה בכטב"מ יש יותר מערכות, שאם לא יעבדו היכולות יקטנו משמעותית.
ג.יכולות הכטב"מים בצה"ל מוגבלות - מה יקרה אם, נגיד, יהיו עננים? מה לגבי רוחות, מה לגבי מהירות הטיסה האיטית, יכולות חימוש (אני מניח שהם לא נושאים MK84,82 ואפילו מתחת לזה), חסימות GPS וכו'
ד. צבא,אויב כלשהו מבין את היכולת ויודע להסתיר עצמו מפני כלים אוויריים כך שפגיעתו ע"י כטב"מ קשה.
ה. לא חוכמה לאתר משגר לאחר שיגור ולהשמידו. שהייה וטיהור תא שטח ימנו שיגורים "לכתחילה" ולא רק "בדיעבד"
ו. יש עוד המון נק' למחשבה...
אין ספק שיש גורמים היום, פחות קלסיים(כטב"מ,סייבר וכו') שהשפעתם אדירה: לפגוע ברשת שו"ב של מדינת אוייב יעשה הרבה יותר נזק ממס' מבני קרב.
אבל צריך לזכור שזה חושף גם אותנו לפגיעות דומות.

ישן 10-11-2011, 22:42
  אזרח ישראלי אזרח ישראלי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.10
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי rm שמתחילה ב "כמו כל דבר- יש יתרונות וחסרונות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rm
א. לא נכון להגיד שיהיה כטב"מ על כל שיגור : נכון להיום יש מגבלת סד"כ דיי גדולה של כטב"מ.
ב. לא נכון לסמוך על מערך אחד, בטח שהוא מאוד תלוי בגורמים טכנולוגים רבים - לדוגמה: בניגוד למטוס קרב, שבו אם כלו כל הקיצים ניתן לנווט ע"פ שעון-מפה-שטח ולזרוק ש"כ על המטרה בכטב"מ יש יותר מערכות, שאם לא יעבדו היכולות יקטנו משמעותית.
ג.יכולות הכטב"מים בצה"ל מוגבלות - מה יקרה אם, נגיד, יהיו עננים? מה לגבי רוחות, מה לגבי מהירות הטיסה האיטית, יכולות חימוש (אני מניח שהם לא נושאים MK84,82 ואפילו מתחת לזה), חסימות GPS וכו'
ד. צבא,אויב כלשהו מבין את היכולת ויודע להסתיר עצמו מפני כלים אוויריים כך שפגיעתו ע"י כטב"מ קשה.
ה. לא חוכמה לאתר משגר לאחר שיגור ולהשמידו. שהייה וטיהור תא שטח ימנו שיגורים "לכתחילה" ולא רק "בדיעבד"
ו. יש עוד המון נק' למחשבה...
אין ספק שיש גורמים היום, פחות קלסיים(כטב"מ,סייבר וכו') שהשפעתם אדירה: לפגוע ברשת שו"ב של מדינת אוייב יעשה הרבה יותר נזק ממס' מבני קרב.
אבל צריך לזכור שזה חושף גם אותנו לפגיעות דומות.

א. אולי כרגע יש מגבלה אבל אם כלי טיס אחד בלתי מאויש זול משמעותית ממטוס רגיל זה אומר שבטווח הארוך יכולים להיות הרבה כטב"מים. בנוסף, תסתכל על הפעילות האוויריות הלא מאוישת של ארה"ב בפקיסטן ובאפגניסטן- יש להם די הרבה תעסוקה.
ב. אני לא מבין בזה יותר מידי אבל אתה בטוח שזה נכון?
ג. שוב, מצד אחד אתה אולי צודק אבל מצד שני הטכנולוגיה מתקדמת מאוד מהר- הרי באפאצ'י בלוק 3 מתקינים מערכות מאוד מתקדמות למצבים של מזג אויר רע. אגב פצצות- מי אמר שאין? וגם אם עדיין נראה שאנחנו מתקרבים לשם מהר... GPS זה באמת בעיה אבל היום רוב המערך הטכנולוגי של ארה"ב מבוסס עליו לא? אז זאת בעיה כללית ולא יחידנית.
ד. כמו בכל מלחמה- כל צד מנסה לגבור על האחר גם בידע, האויב ינסה להסתיר ואנחנו נמצא לזה פתרון.
ה. זאת הגישה הקלאסית וראינו כמה היא נכונה. אבל- אם המל"ט (או יותר מאחד) נמצא 24 שעות בשטח ונאמר שיש כוחות מיוחדים שמסייעים להם, אז אולי נפתרה הבעיה? הרי הקושי במלחמת לבנון היה שטייס מטיל חימוש וחוזר לבסיס, בניגוד למל"ט שלא יאלץ לכך.
ו. ברור שיש המון נקודות- ואותם אני בדיוק רוצה לשמוע
העניין הוא שאני לא מסתכל רק על ישראל אלא בכלליות. ואני מנסה לחשוב ב-2 צורות: בט"ש/ טרור ומלחמה קונבנציונאלית. אני לא בהכרח חושב שהקונספט שאני מציג הוא נכון אבל יש מקום לדון על זה.

נערך לאחרונה ע"י אזרח ישראלי בתאריך 10-11-2011 בשעה 22:45.
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:14

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר