לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-03-2012, 11:40
  הפוסל במומו הפוסל במומו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.06.07
האם איראן הפכה כבר למדינת סף?

אתמול שידר ערוץ 2 ראיון עם שאול מופז, בו אמר מופז, כי "איראן היא מדינת סף". למיטב זיכרוני זו פעם
ראשונה שבכיר ישראלי מתנסח כך, למרות שהיו אינדיקציות מפרסומים רבים שהאיראנים מתקרבים למקום הזה.
המשמעות של "מדינת סף" היא שלאיראנים יש את כל הידע והיכולת לייצר פצצה (כנראה אורניום ולא פלוטוניום
וככל הנראה לא פצצה שניתן עדיין להרכיב על ראש טיל), והמרחק בינם לבין ייצור זו רק החלטה וכמה חודשים.

אם זה נכון, זו התגשמות כל הסיוטים שלנו:
1. האיראנים יוכלו לנהל מו"מ עם הקהילה הבינלאומית, ולהתחייב להישאר מדינת סף, כאשר כל מדינות
ערב יודעות שגם הן צריכות להיות מדינות סף כדי לא להיות חשופות לפצצה איראנית.
זה כמעט כמו לחיות תחת איום הפצצה, ועוד אחרי הסכם עם הקהילה הבינלאומית שיאזוק לישראל את הידיים.
2. גם הפצצות מתקנים לא יחסלו את הידע שנצבר ולכן יהיה לאיראנים קל יותר לשחזר מה שייהרס.

בהנחה שמופז צודק, ואין לי סיבה שלא להניח כאן, מדובר בכישלון אדיר של ממשלות ישראל למנוע הישג
איראני משמעותי זה.

הקטע הרלוונטי בדקה ה 16 של המהדורה:
http://www.mako.co.il/news-channel2...79df5631018.htm
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-03-2012, 12:56
  cesium cesium אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.11
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "האם איראן הפכה כבר למדינת סף?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הפוסל במומו
המשמעות של "מדינת סף" היא שלאיראנים יש את כל הידע והיכולת לייצר פצצה (כנראה אורניום ולא פלוטוניום וככל הנראה לא פצצה שניתן עדיין להרכיב על ראש טיל), והמרחק בינם לבין ייצור זו רק החלטה וכמה חודשים.
לידע אין משמעות גדולה מדי כאן, הרי מדברים על טכנולוגיה של שנות ה40, והאירנים עוד יכלו לקנות ידע מחאן ו(עדיין יכולים מ) צפון קוריאה. במיוחד לא כאשר מדברים על פצצת אורניום שיכולה להיות אפילו מטיפוס "רובה"[1]. האתגר העיקרי בבניית פצצה הוא הנדסי. אם כך אז מופז אמר בעצם מה שאחרים אמרו, שלאירן יש כבר מספיק יכולת העשרה כדי לבנות פצצת אורניום.

[1]
http://en.wikipedia.org/wiki/Gun-type_fission_weapon

ציטוט:
האיראנים יוכלו לנהל מו"מ עם הקהילה הבינלאומית, ולהתחייב להישאר מדינת סף, כאשר כל מדינות ערב יודעות שגם הן צריכות להיות מדינות סף כדי לא להיות חשופות לפצצה איראנית. זה כמעט כמו לחיות תחת איום הפצצה, ועוד אחרי הסכם עם הקהילה הבינלאומית שיאזוק לישראל את הידיים.
זה לא מתאים לשאיפות שלהם. הם צריכים פצצה ביד כדי לאיים על מדינות אחרות ולשם "ביטוח" משינוי שלטון בכוח.

ציטוט:
2. גם הפצצות מתקנים לא יחסלו את הידע שנצבר ולכן יהיה לאיראנים קל יותר לשחזר מה שייהרס.
כמו שכתבתי קודם, הידע הוא לא החוליה הקריטית.

ציטוט:
בהנחה שמופז צודק, ואין לי סיבה שלא להניח כאן, מדובר בכישלון אדיר של ממשלות ישראל למנוע הישג איראני משמעותי זה.
ללא ספק, אנחנו בדקה ה90 ובפיגור. הסקנציות באו מאוחר מדי. אם היו מתחילות כמה שנים לפני כן אז סביר שהיינו יכולים להימנע ממלחמה [בין אם עכשיו או אחרי שאירן תשיג נשק גרעיני], אבל לאנשים היו עדיפויות אחרות... עכשיו הסבירות נוטה לכיוון המלחמה.
ישן 30-03-2012, 14:41

ואולי הם פתרו את האתגר ההנדסי לפצצת אורניום?
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי cesium שמתחילה ב "[QUOTE=הפוסל במומו]המשמעות של..."

אולי "קבוצת הנשק" שלהם ברמה כזו שבניית פצצה או שתיים זה רק עניין של החלטה?
מופז אמר "מדינת סף", ואני מפרש כך את משמעות הדברים.
גם ביחס לתקיפה, האיראנים יכולים לפזר 2000 צנטרפוגות ב 200 מחסנים ואנחנו לא נדע אפילו על 10% מהם.
אני לא מאלו שחוששים מתגובה איראנית, אני מאלו חוששים שפשוט מאוחר מידי.
מעולם לא שמעתי בכיר ישראלי, ואין לי ספק שמופז מעודכן לגמרי, שמגדיר את איראן "מדינת סף".
אובאמה אומר שלא יהיה מוכן "להכיל" איראן גרעינית.
נשאלת השאלה האם יהיה מוכן להכיל את איראן כמדינת סף. אם כן - אנחנו בצרות גדולות מאוד שכן זהו שינוי
אסטרטגי דרמטי לרעתנו.
ישנה גם אפשרות (סבירה לדעתי) שתקיפה יכולה להרוג את מסלול הפלוטוניום (כורים) ולהפעיל לחץ בינלאומי
כזה שיהרוג גם את מסלול האורניום המועשר, ואולי אף חוסר יציבות שלטונית באיראן.
ישן 30-03-2012, 16:43
  cesium cesium אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "ואולי הם פתרו את האתגר ההנדסי לפצצת אורניום?"

כנראה שהם פתרו את הבעיות (אאל"ט, ההעשרה היא המכשול ההנדסי העיקרי אם המטרה היא פצצת אורניום שלא חייבת להתאים לטילים).

אינני יודע אם תקיפה אפשרית או לא. אבל אני בטוח שעל אף שיש כאלו בקהיליה הבינלאומית שהיו מוכנים לקבל את אירן כמדינת סף בלבד (כולל אובמה לדעתי), ההנהגה האירנית לא תוכל להסכים. מה הם יגידו לעם? "אנחנו סבלנו והקרבנו כל כך הרבה רק בשביל שתהיה לנו יכולת תיאורטית לבנות פצצה"? אסטרטגית, אולי אפשר להצדיק את זה (אפילו שסביר שסף לא יהיה מספיק להשגת מטרות ההנהגה, כמו הגנה משינוי משטר). פוליטית, זה נורא ואיום. לכן, אירן תסכים לכל היותר לנהל מו"מ כדי להשחית זמן עד להגעה לפצצה קיימת ולא וירטואלית. כמה מנהיגים עומדים בפני בחירות קשות מאוד...
ישן 30-03-2012, 23:34

האיראנים מצהירים באופן עקבי שלא יבנו פצצה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי cesium שמתחילה ב "כנראה שהם פתרו את הבעיות..."

ולכן לא תהיה להם כל בעיה להסביר לעם שלהם שהם מדינת סף. הרי ישנם פסקי הלכה חד משמעיים של
חומייני ושל חמנאי שמדובר בנשק שאסור להחזיק מסיבות הומניטריות (...) ורק לפני כשבועיים חמנאי התבטא
כך באופו נחרץ.

תחושתי היא שהם רוצים להיות מדינת סף שמסוגלת להרכיב מספר רב של פצצות (15-20) תוך שבועות
במקרה של איום על המשטר, כאקט של הגנה עצמית. אני לא מומחה, אולם אני מניח שזה אפשרי רק אם יש לך
יכולות מלאות וייצרת את כל חלקי הפצצה אך לא הרכבת אותה.
לטעמי זה משול לפצצה בפועל, ולכן אני חושש (לא משוכנע) שצבאית איחרנו את המועד.
העניין הוא, שבנסיבות אלו שכל שאר הדיירים במרחב לא ייקחו סיכון ויפתחו גם הם תכנית צבאית.

בנוסף, אני מזכיר שממש לפני מספר שבועות התפרסמו ידיעות כאילו צפון קוריאה היא אתר הניסויים של איראן
וכי הניסוי הגרעיני האחרון שבוצע שם היה בעצם של מתקן גרעיני איראני.
לפי פרסומים זרים, זה גם מה שישראל עשתה עם ד. אפריקה.
ישן 31-03-2012, 00:35
  cesium cesium אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "האיראנים מצהירים באופן עקבי שלא יבנו פצצה"

ציטוט:
ולכן לא תהיה להם כל בעיה להסביר לעם שלהם שהם מדינת סף. הרי ישנם פסקי הלכה חד משמעיים של חומייני ושל חמנאי שמדובר בנשק שאסור להחזיק מסיבות הומניטריות (...) ורק לפני כשבועיים חמנאי התבטא כך באופו נחרץ.
אני לא יודע עד כמה מישהו שם לוקח את זה ברצינות... היו אנשים מתחת שהתבטאו באופן אחר לגמרי. אני גם לא רואה הסרה של סנקציות בתמורה להתחייבות גרידא. כך שהם בעצם גוזרים על האירנים לחיות כך בשביל תועלת מועטה לאירן.

ציטוט:
תחושתי היא שהם רוצים להיות מדינת סף שמסוגלת להרכיב מספר רב של פצצות (15-20) תוך שבועות במקרה של איום על המשטר, כאקט של הגנה עצמית... לטעמי זה משול לפצצה בפועל, ולכן אני חושש (לא משוכנע) שצבאית איחרנו את המועד.
זה משול לפצצה בפועל בכמה תסריטים אחרים אבל לא בתסריט הגנת המשטר מאיום חיצוני. אל תשכח שאיום הייחוס הוא ארה"ב. ארה"ב לא תיתן למולות "שבועות" אם היא נחושה (שלא לדבר על המקרה שבו ארה"ב מפציצה את האתרים). הדרך היחידה אם כך היא להמשיך למצב שבו תהיה להם פצצות בפועל (לכל היותר מפורקות כך שאפשר להרכיב אותה תוך מעט זמן). זה כבר הרבה מעבר ל"מדינת סף". בעצם, רוב 'מדינות הסף' לא נוטות לאגור ערימות של אורניום ב20% ואלפי צנטריפוגות...

ציטוט:
בנוסף, אני מזכיר שממש לפני מספר שבועות התפרסמו ידיעות כאילו צפון קוריאה היא אתר הניסויים של איראן וכי הניסוי הגרעיני האחרון שבוצע שם היה בעצם של מתקן גרעיני איראני. לפי פרסומים זרים, זה גם מה שישראל עשתה עם ד. אפריקה.
וכבר אז זה נשמע מפוקפק. הטענות מתייחסות לניסויים שצפ"ק כביכול עשתה ב2010. צריך לקפץ פעמיים בשביל להגיע למסקנה שכזו: א. להגיע למסקנה שצפ"ק בחנה שתי פצצות באותה העת למרות שלא נמצאה פעילות סייסמית אז ואף אחת מהמדינות השכנות לא הגיעה למסקנה שצפ"ק בחנה פצצות באותה העת.

http://lewis.armscontrolwonk.com/ar...r-tests-in-2010

ב. להניח שצפ"ק עשתה זאת בשביל אירן.

את א' אולי אפשר להצדיק, אבל ב' הוא קפיצה גדולה ללא עדות כלשהי. ביחד, זה לא נשמע לי סביר...

נערך לאחרונה ע"י cesium בתאריך 31-03-2012 בשעה 00:40. סיבה: שגיאת הקלדה + הבהרה
ישן 01-04-2012, 06:00
  אור פיא אור פיא אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.11
הסבר קצר
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "תוכל להסביר בבקשה מדוע לא ניתן להגיע לכזה פיזור של צנטרפוגות?"

הדרך הנפוצה להעשיר אורניום היא על ידי צנטרפוגות, צנטרפוגה שהיא מכשיר קטן שמסתובב במהירות גבוהה - עקב הכוח הצנטרפוגלי שדוחף את האיזוטופ הכבד החוצה נוצר בצד החיצוני של האורניום - אורניום מועשר. הצנטרפוגות האלה הן גם לא צנטרפוגות כמו שאתה חושב שמסובבות מבחנות, בפועל אין שום חלק שמסתובב בהן.

גז UF6 מוחדר בלחץ גבוהה לקונוס מה שמקנה לו תנועה זוויתית במהירות גבוהה, בסוף הקונוס יש 2 חורים. כיוון שיש הפרשים במשקלים של האיזוטופים לכל איזוטופ יהיה מסלול סיבובי שונה, האיזטופ הכבד נכנס לחור 1 האיזוטופ הקל לשני. והתהליך הזה חוזר חלילה בקסקדה ארוכה מאוד, כל פעם הגז המעושר שוב מוכנס לצנטרפוגות ושוב מסננים ממנו את היסודות הקלים וכן הלאה. עד שנשאר לך גז אורניום ש94% ממנו או יותר מכילים U235, אחרי זה מעבירים אותו חזרה למצב מוצק.

בקצרה, צריך לחבר מינימום של 3000 צנטרפוגות, בשביל לקבל פצצה אחת בשנה. וכן צריך לבדוק שכל הצנטרפוגות עובדות והגז עובר מצנטרפוגה אחת לשניה כל הזמן. לכן לא ניתן לבנות עשרה מתקנים של 200 צנטרפוגות בכל אחד. למעשה גם 3000 צנטרפוגות לא תמיד מספיק לכל השלבים

לדברי ד"ר אבנר כהן, מחבר הספר ישראל והפצצה, ניסתה ישראל לפתח צנטריפוגות מעשירות אורניום מאז תחילת-אמצע שנות השישים, אולם לא הגיעה לתוצאות אלא עשר שנים מאוחר יותר, תוך הקמת מכון 8 בכור האטומי:
http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1180825

ממליץ לך לקרוא:

אפרים קם ואפרים אסכולאי, לוח הזמנים של הפצצה האיראנית, עדכן אסטרטגי - כרך 12, גיליון 4, INSS, תאריך 9 בינואר 2010:
http://www.inss.org.il/upload/(FILE)1266830837.pdf

עזריאל לורבר, הדרך אל הנשק הגרעיני, מערכות 440, תאריך 2011:
http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/6/113036.pdf
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:20

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר