לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-07-2012, 16:31
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
הניתוח שלהם אופטימי - צורך בכ- 35 מטוסי קרב
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "[b]German military expert..."

קראתי את הכתבה, ע"פ הניתוח יש צורך בכ- 25 מטוסי F15 מחומשים בפצצות הכבדות יותר BGU-28 שע"פ המפורסם באינטרנט (מקורות זרים) יש לישראל כ- 100 פצצות כאלו - כלומר מחצית ממצאי הפצצות מסוג זה. בנוסף ידרשו 10 מטוסי F16 מצויידים בפצצות קלות יותר עבור אתרים לא ממוגנים. על מנת להשלים את הספור על סך מטוסי התדלוק הישראלים 9 במספר יצטרך לשרת את המשימה.

משהו לא ברור לי,

הצלחה של המשימה דורשת את 50 הפצצות שיטילו מטוסי ה- F15 + הקטנות יותר ע"י ה- F16.

משהו חושב שזה יהיה טיול לאירן? מדובר במדינה מאוד גדולה בשטח ובאוכלוסין. משהו מאמין שניתן להגיע לשם מבלי לדאוג לנ"מ, למטוסי הירוט גם אם מיושנים של אירן (יש להם Mig29 בכמות משמעותית), למטוסים שיצטרכו לטפל בכל האיומים הללו? האם סביר כי משימה כזו תלך "הכל חלק"? האם לא ניתן להעריך כי יתכנו תקנות מכניות, אנושיות, האם משהו פה לא חושב שדרושה יתירות גם אם ילכו על מה שמוצע בכתבה? מה לגבי הצלחות של חיל האוויר האיראני ומערכת ההגנה האווירית.

בקצור, ה- 25 מטוסי F15 ועוד 10 מטובי F16 ועוד 9 מטוסי תדלוק זה ממש רחוק ממה שכנראה צריך אם לוקחים בחשבון את המעטפת של הפעולה. אם לוקחים הסתבכויות זה כנראה אף יותר. אגב, הכתבה לא מדברת על הנתיב, האם אפשר להיות בטוח שסוריה \ טורקיה \ עירק יאפשרו למטוסי חיל האוויר לעבור בשמיהם כאלו מדובר בטיול?

בקצור, זה כנראה יותר מסובך ממה שהם מתארים בכתבה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-07-2012, 23:02
  משתמש זכר EtEoR EtEoR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.03
אם לא ניתן להשמיד את התוכנית, אני לא בטוח שכדאי לתקוף
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "בכמה זמן תדחה התקפה צבאית את תכנית הגרעין של אירן?"

עד לפני לא הרבה זמן הייתי תומך "נלהב" בתקיפה, מאידך, אם מומחים רבים, בישראל ובחו"ל, טוענים
שהדבר רק יעכב את התוכנית, אז מה בדיוק עשינו פה? איראן תגיע שוב לאותה נקודה, רק שלאחר תקיפה
היא תהיה ה-ר-ב-ה יותר מעוצבנת על ישראל, ובצדק.

על פניו, רק סנקציות חמורות (שחלקן כבר מופעלות על טהרן) ומתמשכות, או מערכה צבאית היקפית של
מדינה חזקה כמו ארה"ב (מדינה או קבוצת מדינות שמסוגלות לעמוד בנטל של מערכה גדולה ולא פשוטה
בכל האספקטים שלה) תאפשרנה פגיעה אנושה וקריטית בתוכנית הגרעין.

לדידי, מערכה כזאת לא יכולה להסתמך רק על תקיפה אווירית מהסוג שישראל מסוגלת לבצע, אלא מצריכה
כיבוש יבשתי וסיבולת רבה, צבאית וכלכלית.

ישן 12-07-2012, 23:28
  StaMiluimnik StaMiluimnik אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.09
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "[QUOTE=EtEoR]עד לפני לא הרבה..."

אכן, בהסתמך על ניסיון העבר:

מתקפה צבאית בעיראק ובסוריה עצרה את הגרעין עד להודעה חדשה.
סנקציות כלכליות על צפון קוריאה לא ממש עזרו והיום יש שם מדינה גרעינית שמאיימת על שכנותיה.

ועל פי פרסומים זרים, לישראל כבר יש מוניטין בהשמדת תוכניות גרעין באמצעות מתקפה צבאית.

כך, שסביר להניח שמתקפה צבאית כנראה תנחל הצלחה, סנקציות כלכליות לעומת זאת כנראה ינחלו כשלון.

חוץ מזה, שצריך לקחת בחשבון גם צדדים נוספים באופציה הצבאית, כי זה שלאיראנים יהיו ידע וטכנולוגיה לשקם את תוכנית הגרעין תוך X שנים, זה לא אומר שהם באמת יצליחו בכך, כי אף אחד לא מבטיח להם שיהיה להם את הכסף לעשות את זה. כך שהשילוב הראוי הוא מתקפה צבאית בשילוב סנקציות כלכליות לצמיתות.
ישן 13-07-2012, 00:26

ההבדלים בין איראן לעיראק וסוריה הם עצומים ומהותיים
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "[QUOTE=EtEoR]עד לפני לא הרבה..."

במבצע "אוסיראק" ב-81' (אופרה) נדרשו שמונה מטוסי F-16, עם עוד חמישה-שישה מטוסי F-15 לחיפוי.
בעיראק היה כור אחד ויחיד, והיה מעל לפני האדמה. כמובן שהחשש שמא מטוסי קרב עיראקים או טילי ק"א
התפוגג. העיראקים נתפסו עם התחתונים למטה.

בסוריה גם דובר באתר אחד קטן, לא כל כך מתקדם, בסיוע צפון קוריאה. כאמור, גם הוא היה מעל לפני השטח.
גם הגנה עליו לא הייתה כה גדולה כי סוריה הסתירה את עצם קיומו. אם הייתה מתחילה לפרוש הגנות רבות
ובולטות, היו עולים עליה מאוד מהר.

איראן מצד שני, זה סיפור אחר לגמרי. מדובר על מדינה עם מערכות נ"מ בכל חור, S-200 ישנים ופיתוח עצמי
של מערכת נ"מ שאמורה להיות תחליף ל-S-300 (שרוסיה הבטיחה לה וחזרה בה עקב לחץ אמריקני). יש
באיראן, ע"פ ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, עשרות מתקני גרעין, אלפי צנטריפוגות, אתרי העשרת חומר
גרעיני, כורים ועוד. הם למדו טוב-טוב את מבצע "תמוז" ואת הלקחים ממנו. איראן פיזרה את האתרים, וקברה
אותם עמוק עמוק תחת האדמה, מכוסים באלפי טונות של בטון מזויין.

ישן 13-07-2012, 00:47

ברור שאני לא מחדש, אבל אתה הבאת השוואה לא נכונה
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "אתה לא מחדש כלום. תקיפה..."

חוץ מזה, אנחנו מורגלים לדבר על מתקפה באיראן בלי לדבר על כישלון. כפי שכתבתי, יש לאיראן חשש אמיתי
מישראל והיא מתכוננת בהתאם. מתקפה שכזאת יכלה להיות פיאסקו אחד גדול מבחינת ישראל. יש סנריו בו
יופלו כל המטוסים, תתחיל מתקפת טילים לעבר ישראל ועוד שלל סיבוכים שיכולים לקרות.

אתה גם בונה על הפלת המשטר תוך כמה שנים מרגע התקיפה, ובונה על כך שאם יופלו, יעלו אנשים חובבי
המערב שפשוט יחסלו את כל פרויקט הגרעין. בקיצור, אתה בונה על הרבה דברים והכל תיאורטית. אני לא
יודע מה נכון לעשות, אני לא חושב שיש מישהו, מנהיג או מומחה צבאי, שבאמת יודע מה לעשות. אתה יכול
לדעת איך דבר כזה מתחיל - אתה לעולם לא תדע איך זה מסתיים.

ישן 13-07-2012, 01:06
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "ברור שאני לא מחדש, אבל אתה הבאת השוואה לא נכונה"

אני לא הבאתי את עיראק ואת סוריה לשם השוואה, אלא לשם הבלטת הכשל הלוגי בדברים שכתבת.
הטענה שלך הייתה שעיכוב זה לא מספיק, כי איראן תחזור לאותה נקודה. הבאתי שתי דוגמאות שמראות שלפעמים עיכוב זה כן מספיק.

אני חוזר על כמה מילים מתוך דברים שכתבת תוך השמטת המילה "רק" - מומחים רבים, בישראל ובחו"ל, טוענים שהדבר יעכב את התוכנית.
אם מומחים רבים בישראל ובחו"ל טוענים שתקיפה תעכב את התכנית, אז למה קפצת לסצנריו של כישלון טוטלי? אני הייתי מוכן להקריב את חיי על מנת להבטיח ב 100% שהתקיפה לא תהיה כישלון אלא "רק" תעכב את התכנית, אבל אף אחד לא מוכן לחתום איתי על עסקה כזאת, אז ניאלץ לחיות עם הספק.

אני לא בונה על הפלת המשטר בכלל, על תשים בפי דברים שלא אמרתי. אני בונה על הגיון. מאידך, אתה מודה שאינך יודע מה נכון לעשות (בדיוק כמוני), אבל אתה התחלת לשכנע למה לא כדאי לתקוף (כי זה "רק" יעכב את התכנית).

ישן 13-07-2012, 00:33
  Harmonic Oscillator Harmonic Oscillator אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.12
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "אם לא ניתן להשמיד את התוכנית, אני לא בטוח שכדאי לתקוף"

לא הבנתי את כוונתך...
איך תקיפה יחידה יכולה לעכב תוכנית לפרק זמן אינסופי, אפילו באופן תאורתי?
הרי גם אם נכבוש את אירן, נקח מהם כל פיסת טכנולוגיה מעבר לגלגל, נהרוס כל מבנה ונקיף את אירן בחומה של 50 מטר. עדיין כל זה יהווה "רק" עיכוב, אחרי הכל הם יכולים לפתח את המתטיקה והפיזיקה באופן עצמאי במשך מאות/אלפי שנים ומשם אל תוכנית הגרעין...
השאלה היא תמיד בכמה זמן ניתן לעכב את התוכנית ויחס עלות/תועלת

אם ההערכה של 10 שנים נכונה אזי מדובר בתקופה ארוכה, תקופה שניתן להאריך יותר, כמו שלפי פרסומים זרים עושים בימינו.
כמו כן תקיפה מוכיחה מעבר לכל ספק נכונות לתקיפה אקטיבית (מין הסתם) ובכך יגדיל ה"מקל" אל מול נסיונות פיתוח תוכנית גרעין מחודשת.
מהשוואת מחיר תקיפה לתוקף, אל מול מחיר פיתוח מחדש מתקנים + ציוד + חומר גלם + ידע + סנקציות, אם נראה סיכוי גבוהה ואמין לתקיפה (ותקיפה חוזרת במקרה הצורך) יש סיכוי שהאירנים יעשו חושבים רציניים. בהנחה שתקיפה מסוגלת לעולל מספיק נזק...
ישן 13-07-2012, 02:04

אכן, אתה כותב את המשפט הזה עם סימן קריאה
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "[QUOTE=EtEoR]אם בסך הכל עיכבת..."

מומחים מתייחסים ל"רק עיכוב" הזה כחיסרון האמיתי של מתקפה. יחי ההבדל הקטן בינך לבין השאר.
כמו כן הבאת בתחילת האשכול את ההערכה הגרמנית של עשר שנים. הערכות אחרות מביאות מספרים
אחרים.

"תקיפה ישראלית תעכב את תוכנית הגרעין רק בשנתיים"
http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=893698

דו"ח הקונגרס: תקיפה ישראלית תעכב את תוכנית הגרעין בחצי שנה
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4209506,00.html

שר ההגנה הגרמני: אין סיכוי גדול להצלחת מתקפה ישראלית
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4188509,00.html

הנה דגן, שטוען שזה *רק יעכב* את התוכנית. הוא דווקא שלא כמוך, לא נשמע כל-כך מרוצה מה"רק
עיכוב הזה", ויש עוד המון לינקים של אנשים שלא ממש מרוצים רק מעיכוב. כאמור, שלא כמוך.
http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=882819

ובהתייחסות לההערכות - כן, עיכוב של חצי שנה, של שנתיים, של שלוש, עלול רק להחמיר את המצב ואי
אפשר לדעת לאן יתפתח. גם עשר שנים הן לא חמישים שנה.

ישן 13-07-2012, 14:20
  Harmonic Oscillator Harmonic Oscillator אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.12
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "זאת התחכמות, לא?"

זאת לא התחכמות, אתה כתבת:

"עד לפני לא הרבה זמן הייתי תומך "נלהב" בתקיפה, מאידך, אם מומחים רבים, בישראל ובחו"ל, טוענים
שהדבר רק יעכב את התוכנית, אז מה בדיוק עשינו פה?"

המשפט הזה נכון גם לתקיפה מסוג שאני (ואחרים) תארתנו, התעכב לזמן ארוך מאוד פתוח פצצה וגם לתקיפה שתעכב פיתוח פצצה ביומיים. כל דיבור על עיכוב באופן כללי (כמו שנעשה בהודעתך) ללא התייחסות לקבועי זמן היא חסרת משמעות.

בכל מקרה, אולי דווקא מקרה סוריה הוא דוגמא טובה. אתה מתייחס לארוע בדיעבד בשונה מהיחס שלך לארוע באירן. תאר לך דיון דומה לפני תקיפה בסוריה, חלק גדול מהטיעונים היו דומים.
בסך הכל העיכוב הוא שנים ספורות (מישום שלהבנתי לקח לסוריה רק שנים ספורות להגיע לנקודה בה היא נמצאת).
התקיפה תוכיח לקהילה העולמית שישראל תוקפנית כלפי סוריה ובכך תכשיר תוכנית גרכין להגנה עצמית.
התקיפה יכולה לעודד את סוריה להשקיע כסף רב יותר בפרוייקט ובכך בטווח הארוך להאיץ אותו, כמו גם לבנות מתקנים חדשים ממוגנים דוגמאת אירן (שלא הותקפה...).
כל המטוסים התוקפים עלולים להיות מופלים, בכל זאת בידיה מערכת נ"מ מהצפופות בעולם. (פחות מטוסים - ביחס לתקיפה באירן פוטנציאל נזק קטן יותר).
תרחיש "נקמה" סורית, מאות/אלפי טילים על ישראל גם/או שימוש בחיזבאללה, או העברת נשק מתקדם + מדריכים, חימום הגבול ע"י מחטף וכו' (פוטנציאל נזק גדול יותר?).
גם בסוריה לא היינו יכולים לצפות החלפת משטר...

הערה: אין לי מושג אם על ישראל לתקוף באירן, מה גם אני לא מאמין שפרסום זה או אחר יגרום לי לגבש עמדה בנושא. יש יותר מידי שאני לא יודע ולא אדע בנושא.

נערך לאחרונה ע"י Harmonic Oscillator בתאריך 13-07-2012 בשעה 14:48.
ישן 13-07-2012, 10:34
  tec tec אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.07
התגובה שלך לא רלוונטית לשאלה שלי ומסיטה את הדיון מהנושא
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "אם לא ניתן להשמיד את התוכנית, אני לא בטוח שכדאי לתקוף"

כתבת: "אם לא ניתן להשמיד את התוכנית, אני לא בטוח שכדאי לתקוף"

אני ניסחתי את השאלה שלי בכוונה בהנחה שהתקיפה מוצלחת , כדי שלא יהיו דיונים כאן על האם כדאי או לא כדאי לתקוף בהתחשב בכמה זמן זה יעכב, ומה יהיו ההשלכות. (אני לא מתנגד גם לדיונים כאלה אם זה חשוב לשאלה, רק שהם קצת מסיטים מהנושא לדעתי)

ההנחה בדיון היא שהיתה תקיפה מוצלחת שהשיגה את מטרותיה. עכשיו השאלה בכמה זמן זה יעכב.

יש לי עוד כמה אי הסכמות עם התשובה שלך.
אין השמדה מוחלטת או דחייה לזמן אינסופי וזה ברור, כל תקיפה רק תעכב או תדחה, כי יש להם כבר ידע שנצבר. למרות שהתכנית נמשכה עשרות שנים מתחילתה בימי השאח, כדי לחזור לאותו מצב לאחר תקיפה מוצלחת ברור שיידרש להם הרבה פחות זמן כי הפעם יש להם את הידע.
גם אם במסגרת התקיפה יעשו סיכולים ממוקדים לכל בכירי פיזיקאי הגרעין של אירן שמכירים את נושא הנשק הגרעיני, עדיין החומר והידע יישאר על איזה דיסק מחשב או מדיה מגנטית, כי כנראה לא תוכל להשמיד את כל העותקים שאינך יודע איפה הם מפוזרים, וזה יאפשר לדור חדש של פיזיקאים ללמוד את הידע הזה מחדש.

עכשיו, אפשר לשאול מה זו תקיפה מוצלחת, ויש כאן כמה אפשרויות שלכל אחת מהן אפשר לתת הערכת זמן דחייה משלה.
1. אם התקיפה כוללת הורדת השלטון או החלפת שלטון, אז השאלה אם השלטון החדש, שגם אם יהיה נניח חילוני, עלול להמשיך בתכנית הגרעין כמו קודמו. אם השלטון החדש ממשיך בתכנית הגרעין כמו קודמו, אז לא עשינו כלום וההערכה לזמן הדחייה X נשארת כמעט אותו דבר כמו ללא הפלת שלטון.
אם השלטון החדש מפסיק את תכנית הגרעין, אז אפשר לומר שמדובר בזמן ארוך או אינסופי (עד שיוחלף)

2. אם התקיפה לא כוללת הפלת השלטון, אז תלוי מה כוללת התקיפה (באיזה מטרות פוגעים), ולכל אחת מהאפשרויות העיקריות ייתכן שיש הערכת זמן שונה.
ישן 13-07-2012, 17:03
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
הערות כלליות ביותר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "בכמה זמן תדחה התקפה צבאית את תכנית הגרעין של אירן?"

מכיוון שיש להניח שמגוון אמצעי התקיפה העומדים לרשות מדינות שונות שאינן מעוניינות בהכרח כי איראן תשיג יכולת גרעינית צבאית, אינו חשוף כולו לציבור - הרי שדיון בפורום פתוח הנסמך אך ורק על מה שפורסם במקורות גלויים יהיה לא רציני מחד, ועקר במסקנותיו מאידך.

בהינתן אפשרות תיאורטית של שינוי משטר, ועליית דמוקרטיה פרו מערבית - אפשר שלא תקום עוד תוכנית גרעין צבאית בעתיד.

במצב אחר, ייתכן והמשטר האיסלאמי יינזק קשות, אך תוך קיום חיי צנע למשך תקופה - יקומם את התוכנית הגרעינית. במצב כזה - ניתן לחשוב על עוד תקיפה - היינו מצב של מלחמת התשה ממושכת ביותר.

כך או כך, אין מספיק מידע בידי הציבור הרחב - לא בארץ ולא בעולם (וב"סוד" אומר - גם לא בידי מכוני מחקר שונים - מכובדים ככל שיהיו) - ובוודאי לא מידע שלם המצוי למשל בידי זרועות מודיעין של מדינות שונות.

על כן, לעניות דעתי, כלל לא ניתן להשיב ברצינות לשאלות של פותח האשכול.
ישן 13-07-2012, 17:37
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הערות כלליות ביותר"

אני רק הערה (או שתיים, או שלוש...) בהמשך לדבריך:
  • הדיון בשאלה לכמה שנים תידחה תוכנית הגרעין אכן עקר בפורום כזה, אמת. הדיון בשאלה האם שווה להשקיע בתקיפה ש"רק" תדחה את התוכנית ולא תמנע אותה לנצח נצחים גם עקר, אבל מסיבה אחרת - והיא שהתשובה מובנת מאליה, לדעתי. בעניין הזה אין בעיה של מידע, אלא שאלה של עמדה (או תפישה).
  • יכול להיות שלא תקום תוכנית נוספת גם בלי שינוי משטר. הדוגמות כבר ניתנו לעיל, ואני חושב שאתה מסכים עם זה.
  • גם לגופי הביון אין "מידע שלם". מעבר לכך, נקודה חשובה יותר היא שאפילו אילו היה להם "מידע שלם" ומושלם ככל-האפשר, זה עדיין לא היה מביא לתשובה חד-משמעית. מידע זה על המציאות: באיזה עומק נמצאים המתקנים; איפה יש סוללות נ"מ ומאיזה סוג; מה הנשק שיש בידי הצד התוקף; וכו'. האם התקיפה תצליח ואם כן עד כמה זה משהו שנמצא בעתיד, ואפילו עם מידע מושלם אי-אפשר לחזות את זה בוודאות. אולי הטיל יהיה תקול וייכשל בדרך? אולי הטייס בדיוק יתעטש ויפספס בהפצצה? אולי בדיוק יפלשו חייזרים וימנעו את המתקפה? לא כל התרחישים האלה אמינים מאוד, אבל הנקודה היא שאפילו מי שיש לו את כל המידע הכי סודי שיש, לא יודע בוודאות מה יהיו התוצאות של תקיפה (ועל סמך ניסיון העבר של המחקר המודיעני, של גופי חקר ביצועים וכד', של "מומחי מדיניות, לסוגיהם וכו' נראה שראוי לפקפק גם בכך שבכלל ניתן לתת הסתברות גבוהה להערכות שלהם.)
כל הנ"ל כמובן כתוספת לדברים הראויים שכתבת.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 14-07-2012, 14:09
  tec tec אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.07
לא מסכים, מכיוון ששאלתי בהנחה שההתקפה מסתיימת בהצלחה מלאה
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הערות כלליות ביותר"

ציטוט:
מכיוון שיש להניח שמגוון אמצעי התקיפה העומדים לרשות מדינות שונות שאינן מעוניינות בהכרח כי איראן תשיג יכולת גרעינית צבאית, אינו חשוף כולו לציבור - הרי שדיון בפורום פתוח הנסמך אך ורק על מה שפורסם במקורות גלויים יהיה לא רציני מחד, ועקר במסקנותיו מאידך.

זה לא נכון שזה לא מאפשר דיון במה ששאלתי כי זה לא קשור בכלל.
אני לא שאלתי על אפשרויות התקיפה ומגוון אמצעי התקיפה, ועל יכולות התקיפה. שאלתי שאלה בהנחה שמתעלמת בכלל מכל אפשרויות התקיפה, ומניחה שהיתה הצלחה בתקיפה צבאית, לא משנה איך ומה ומי תקף אם ישראל או ארה"ב או בכלל סעודיה.

שים לב לניסוח השאלה שהיתה בהנחה של מתקפה צבאית מוצלחת . לכן ניתן לדון על כך בפורום פתוח, כמובן על סמך המידע הגלוי שיש לגבי היכולת של אירן לשקם את עצמה, כגון, כמה זמן וכסף ייקח להם לבנות מחדש אלפי צנטריפוגות בהנחה שיש להם כבר את הידע, אבל לא בטוח שיש להם את החומרים (למשל ידוע שיש להם בעייה/מגבלה עם פלדת מרג'ינג שאסורה בייצוא אליהם, ואתמול היתה ידיעה שהורשעו בארה"ב שני אנשים שניסו לייצא לאירן 20 טון פלדה כזו)

ברור שאין לנו חלק מהמידע שיש לשירותי המודיעין, אבל זה לא צריך למנוע דיון והסקת מסקנות לגבי מה שיש לנו את המידע לגביו, תוך ציון המידע החסר וההשפעה האפשרית שלו על המסקנות.
וכמובן, כרגיל ואין חידוש בכך, יש דברים שאנחנו יודעים שאנחנו לא יודעים, ויש דברים שאנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים, אבל זה לא צריך למנוע דיון במה שאנחנו יודעים, תוך ציון סוג המידע החסר לנו שאנחנו יודעים עליו.

ציטוט:
בהינתן אפשרות תיאורטית של שינוי משטר, ועליית דמוקרטיה פרו מערבית - אפשר שלא תקום עוד תוכנית גרעין צבאית בעתיד.

במצב אחר, ייתכן והמשטר האיסלאמי יינזק קשות, אך תוך קיום חיי צנע למשך תקופה - יקומם את התוכנית הגרעינית. במצב כזה - ניתן לחשוב על עוד תקיפה - היינו מצב של מלחמת התשה ממושכת ביותר.

ברור, ציינתי את זה באחת התגובות שלי מקודם.
יש מספר אפשרויות לתוצאות התקיפה, זה לא צריך למנוע או לייתר דיון. פשוט לכל אחת מהאפשרויות העיקריות לתוצאות התקיפה, צריך לפרט מהו זמן הדחייה המוערך שזה ייתן בתכנית הגרעינית .

אפשר גם לפרוט את זה לפרטים, למשל:
1. נגיד שמותקף מתקן המרת האורניום באיספהאן בלבד, שקל יחסית להשמידו כי הוא מעל האדמה לא מבוצר לפי מה שקראתי, כמה זמן דחייה זה ייתן?
האם אירן לא תוכל להפיק יותר אורניום מועשר עד שיוקם המפעל מחדש, וכמה זמן וכסף דרושים לבנייתו מחדש?
האם ידוע על סיוע חיצוני שאירן קיבלה בבנייתו והאם היא עדיין זקוקה לסיוע כזה, או שכבר הגיעה ליכולת עצמית, וכו' ?

2. כנ"ל לגבי כל אחד מהמתקנים העיקריים בתכנית הגרעין וחשיבותם להארכת זמן הדחייה של תכנית הגרעין: מתקן העשרת האורניום בנתאנז, מתקן העשרת האורניום המבוצר פורדו, מתקן המים הכבדים באראק וכו'.

שוב, גם אם אין מידע שלם, והתשובה לא תהיה מלאה, עצם פירוט השיקולים והאפשרויות ייתן הערכה טובה יותר מאשר החוסר בנתונים שמבחינתי קיים כרגע.

נערך לאחרונה ע"י tec בתאריך 14-07-2012 בשעה 14:12.
ישן 15-07-2012, 09:31
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "לא מסכים, מכיוון ששאלתי בהנחה שההתקפה מסתיימת בהצלחה מלאה"

טל צודק, גם אם אתה לא מסכים, כי אין דבר כזה "הצלחה מלאה".
אולי אני מגדיר "הצלחה מלאה" כחזרתם של כל הטייסים הבייתה בשלום?
האם אתה מגדיר "הצלחה מלאה" כפגיעה כל 100% מהפצצות שיוטלו? מעבר לכך שזו דרישה מעט אופטימית, אולי כל הפצצות יפגעו, אבל המידע היה מוטעה, והבונקר היה עבה פי 2? זו עדיין "הצלחה מלאה"?

ואחרי כל זה, צריך לזכור שכל המידע שיש פה הוא מעיתונים שטוענים שדיברו עם גורמים מודיעיניים/בטחוניים ישראלים/אמריקאים. להזכירך, גורמים כאלה טענו שיש לעראק נשק בלתי-קונבנציונאלי. לפעמים הם טועים, וזה בהנחה שהעיתון אומר לך את האמת ולא ממציא סיפורים...

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 15-07-2012, 11:44
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.01.03

הדיון בשאלת העיכוב לא יכול להיות מנותק מהשאלה של מה יקרה בעקבות התקיפה. תקיפה, אם תהיה, תהיה רק מהלך פתיחה במשחק הרבה יותר גדול (למעשה מהלך המשך, כי המשחק כבר מתנהל הרבה שנים, אבל שלב חדש במשחק). השחקנים במשחק הם לא רק אנחנו והאיראנים, אלא גם האמריקאים, הרוסים, הסינים, האירופים, מדינות המפרץ ועוד, והפעולות של כל אחד השחקנים האלה תשפענה מאד על היכולת האיראנית לשקם את התכנית (בהנחה, כמובן, שאנחנו מסוגלים לגרום לה נזק משמעותי). למשל:

- אפשרות אחת - האמריקאים מצטרפים למהלך הישראלי, בין בתיאום מראש ובין בעקבות תגובה איראנית שתפגע בהם או במדינות ידידותיות להם (פרט לישראל). במצב כזה סביר להניח שהנזק הפיסי לתכנית האיראנית יהיה גדול ויחייב בפועל בניה מחדש של כל המתקנים - עיכוב של שנים ארוכות. כמו כן, במצב כזה יש סיכוי טוב שהסנקציות הקיימות תישארנה בתוקף ותקשינה על מאמץ הבניה מחדש. במצב כזה סביר שאירופה תיגרר בעקבות ארה"ב, אם כי באופן מסוייג יותר. זה תסריט יחסית אופטימי.

- אפשרות שניה - האמריקאים אינם מצטרפים (כיוון שישראל פעלה בניגוד לדעתם) ומבטאים בגלוי את כעסם על ישראל שמנסה לגרור אותם בכוח למלחמה שלישית באיזור. האיראנים פועלים בתבונה ומגבילים את תגובתם לפגיעה בישראל ולא באינטרסים אמריקאיים אחרים. במצב כזה יש סיכוי גבוה שישראל תואשם על ידי רוסיה וסין בתוקפנות ותועלה דרישה להטיל סנקציות עליה במקום על איראן, בטענה שמדינה שמחזיקה נשק גרעיני בלא פיקוח תוקפת בלי התגרות (כביכול) מדינה שלא הוכח שהיא מפתחת נשק גרעיני. האירופים (שיוכו מעליית מחירי הנפט) לא יתמכו בנו, ונצטרך להשען על תמיכה אמריקאית - שלאור הזעם האמריקאי גם היא לא מובטחת. במקביל, רוסיה וסין תפעלנה להסרת או צמצום הסנקציות מאיראן ש-"לא היא התוקפנית באיזור". התוצאה תהיה שיהיה קל יותר לאיראנים לתקן את הנזק המוגבל יותר שישראל תגרום. יש לזכור שכל האורניום שאיראן כבר העשירה יישאר ברשותה, ובאמצעות מספר קטן יחסית של סרכזות ניתן להביא כמות שדי בה למתקן בסיסי לרמת העשרה צבאית - יתכן בהחלט שסרכזות בכמות הדרושה, לא מורכבות עדיין, שוכבות באיזה מחסן רק כדי לשמש כגיבוי בדיוק למצב כזה ובמידת הצורך ניתן יהיה להרכיב אותן תוך זמן קצר. עד כאן התסריט הפסימי.

כמובן, יש גם בלי סוף תסריטי ביניים שונים ומשונים; מלחמה זה דבר שלא יודעים מראש איך תצא ממנו. בכל מקרה, הנקודה היא שהתקיפה הישראלית היא רק מרכיב אחד בתמונה הכוללת. אני ממליץ לקרוא את הראיון של ארי שביט עם גיורא איילנד בהארץ של סוף השבוע (ובכלל את סדרת הראיונות שהוא מקיים שם מדי שבוע עם אישים כמו בוגי יעלון, יצחק בן ישראל ואחרים) בסוגיה הזו.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:30

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר