לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-01-2006, 09:03
צלמית המשתמש של tsahih
  tsahih tsahih אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.12.05
הקרב על חושניה במלחמת יוה"כ

שלום לכולם,

קודם כל כהקדמה קצרה לשאלתי, שמי צחי ואני קורא כאן בפורום כבר זמן מה. החלטתי להרשם ולהיות מעורב ולהתעניין קצת יותר.

אשמח לקבל יותר מידע על אודות הקרב על מתחם חושניה ברמת הגולן במהלך מלחמת יום הכיפורים. עד כמה שאני יודע, בחושניה התבצרו כוחות סוריים שכללו חי"ר, קומנדו ויחידות שיריון שנאחזו במקום כקו הגנה משני לאחר כשלונות הפריצה הסורית באיזור קצביה ולאיזור מחנה האוגדה בנפאח. למיטב ידיעותיי, ואשמח אם מישהו ממכם יחכים וישפוך אור יותר על קורות המחנה בחושניה, אותו אני מכיר כשריונר (שירתתי בגד' 77 - גיוס אוגוסט 1989), במקום באוקטובר 73 היה מחנה שיריון (יכול להיות מחלקה "מיידית" של גד' 53 מחטיבת ברק? או אפילו מחנה גדודי?). מחנה זה בחושניה נכבש כבר ממש ביום הראשון לקרבות והחוליה הטכנית של אחת הפלוגות נרצחה בו בדם קר. מאוחר יותר, כפי שציינתי, התבצרו בו כוחות סוריים נוספים אשר הפכו את חושניה למתחם מבוצר ממש. את ההתקפה לכיבושה מחדש של חושניה ניהלה חטיבת שיריון (מילואים) 9 עם טנקי שרמן משופרים עם תגבור חרמ"ש. הקרב היה אכזרי ולחטיבה 9 נגרמו אבידות כבדות.
קיים גם הסיפור אודות החור שנפער במבנה המסגד בחושניה - טנק ישראלי אשר השמיד טנק סורי ממש דרך קירות המבנה (אולי הארוע קרה במהלך מלחמת ששת הימים, אין לי מושג). יכול להיות שאין ממש בסיפור זה אך אשמח לדעת ולשמוע דיעות נוספות.
אני מכיר את האיזור היטב מכיוון ששימש בזמנו כנקודת פעילות לגדוד שלי ומפעילויות אחרות בשירותי.

שוב, אשמח למידע נוסף מחברי הפורום.
בתודה מראש.

נערך לאחרונה ע"י tsahih בתאריך 03-01-2006 בשעה 09:14.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-01-2006, 09:18
  העיתונאי העיתונאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.02
חפש "חושניה" בגוגל ותמצא לא מעט חומר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tsahih שמתחילה ב "הקרב על חושניה במלחמת יוה"כ"

למשל:

"הלחימה

הגדוד עלה כאמור טיפין טיפין ולא מוכן למלחמה כפי שהתפתחה. יחד עם זה, נלחם בכל ימי הבלימה והפריצה לשטח סוריה בהחלטיות ובאומץ.
כאשר נפגע מפקד, החליף אותו אחר והמשיך. כאשר נפגע טנק, עברו הלוחמים אם לא נפגעו לטנק אחר והמשיכו להלחם.
אנשים המשיכו להלחם גם כשהיו פצועים. אנשי הנגמ"שים והג'יפים שבקרב הבלימה היו בעורף הגדוד, הגישו עזרה בפינוי פצועים והבאת תחמושת עד לקו החזית ללא היסוס. תאור לחימת הגדוד, מהגיוס דרך קרב הבלימה ועד הפריצה לסוריה, מתואר בדפים הבאים.

יחידת הסיור במערכה
רק שנה חלפה מאז הוקמה יחידת הסיור, במתכונת בה נטלה חלק במלחמת יום הכיפורים, ככח משולב של טנקים, נגמ"שים וג'יפים - וכבר היתה היחידה נתונה בתוך-תוכה של המערכה הכבדה ברמת הגולן. במתכונת זו היתה היא איפוא בבחינת יחידה חדשה, אלא שלאמיתו של דבר - היתה לה כבר אז היסטוריה ארוכה, שכן את בסיסה העיקרי היוו שתי יחידות סיור ותיקות, שאליהן צורפו צוותי טנקים וצעירים יוצאי סיירות, כך שלמרות שהיחידה הספיקה לעבור במשותף רק אימון אחד בלבד, אשר התקיים בחורף 1972, לא היתה זו יחידה נעדרת ייחוד, והיא ניכרה היטב הן במיגוון הרחב של הגיל והנסיון והן בגרעינה החברתי המגובש.
בחודשים האחרונים לפני המלחמה היתה היחידה בעיצומו של תהליך מואץ של קליטת אנשים נוספים ומעבר לבסיס חדש ומחסני חרום חדשים, ומעבר זה, ש טרם הושלם עד המלחמה, גרם, ללא ספק, לקשיים בהתארגנות היחידה למלחמה ביום הגיוס. עם כל זאת - יש לציין את הגיוס המהיר וההתארגנות, היעילה יחסית, של היחידה במוצאי יום הכיפורים, כאשר למרות סדרי הגיוס שטרם היו מגובשים של צרכם, הגיעו לבסיס במשך הערב והלילה מרבית חיילי היחידה, כך שבשעות הבוקר של יום א' היו כבר כל הנגמ"שים והג'יפים מאויישים באופן מלא, ורק ציוותם של מקצת הטנקים, שרבים מאנשיהם היו מדרום הארץ, התעכב מעט, והושלם באופן מלא במשך היום. מכל מקום, עוד בטרם חלפו 24 שעות מראשית גיוסה של היחידה - היו ראשוני הטנקים שלה כבר בעיצומו של קרב.

יום א', 7.10.73:
עוד בשעות הלילה, מאותו רגע בו הופעלו מכשירי הקשר הראשונים, והדי קרב הבלימה הנואש של היחידות הסדירות החלו להשמע בקשר, היה ברור למפקדי היחידה וחייליה, כי המצב קשה, וכי כל רגע יקר. בשעות הבוקר נתקבלה הוראה, שכל כוח שמוכן יצא מיד, יעלה לרמה דרך גשר אריק, ויחלץ לתגבור הכוח של חטיבת רן, שנכנסה לקרב כבר בשעות הלילה. הטנקים הראשונים שהיו מוכנים היו הטנקים של אילן, אשר יצא מיד לדרך, ובשעה 10:00 בערך התחבר עם הכוח שלחטיבת רן, בסביבות יהודיה. כוח זה נלחם משעות הבוקר המוקדמות כנגד כוח סורי עדיף, כך שבשעה זו היו לכוח כבר טנקים פגועים רבים, וכן היו קרובים לגמר תחמושת, שעה שחטיבת שריון סורית נוספת החלה נכנסת לקרב.

מספר אילן:
"בשעה 11:00, בערך, נוצר מגע ביני לבין גדוד השריון הסורי (ט. 55), שנע מאזור חושניה לתקוף את הכוח של חטיבת רן, שנע בחלקו על ציר "כביש" ובחלקו מעבר לו. הסורים התחילו לעבור את דרך הנפט (ציר "מחזה"), וקיבלתי פקודה לתקוף אותם. תפסתי עמדות בטווח של 2200-2500 מ', ופתחתי עליהם באש. הם נעצרו והשיבו באש, ויכולתי למנות מולי כ-30 טנקים. עד שעה 13:00, בערך, ניהלנו איתם דו-קרב תותחים, ויחד עם עוד כמה טנקים בודדים מחטיבת רן הצלחנו להדליק 22 טנקים סוריים, כשאף טנק שלנו לא נפגע בצורה רצינית. בסביבות השעה 13:00 חדל כמעט הגדוד הסורי הזה להלחם. מספר טנקים שלו נותרו אמנם שלמים, אך אנשי הצוות החלו לנטוש אותם, ונראתה בריחה רגלית מזרחה. בשעה 13:15 קיבלתי ידיעה בקשר שכוח נוסף, לא מזוהה בדיוק בגודלו, אך ללא ספק למעלה מגדוד, נע אלי מכיוון מזרח. שלחתי את הטנק הימני ביותר שלי לתפוס עמדת תצפית במרחק של כ-1 ק"מ ממני, שעה שאני ממשיך לנהל קרב-אש עם אותם הטנקים הסוריים המעטים שעוד נותרו מולי, אלא שאח"כ, במאוחר, התברר שטנק זה תפס עמדת-תצפית גרועה, נמוכה וקרובה מדי, ועל כן לא הרגיש ולא דיווח על התקדמותו של הכוח הסורי החדש. בשעה 13:00 בדיוק הסתכלתי ימינה, מזרחה, וראיתי כוח של כמה עזרות טנקים סוריים במרחק של 800 מ' ממני. הספקתי לצודד את הצריח ולטעון פגז, כאשר שני פגזים פגעו בטנק בבת אחת. הטנק החל לבעור. נפגעתי מיד ברגליים, ביד ובעיניים. לא ראיתי שום דבר, הספקתי לצעוק לצוות לנטוש, כי הבנתי שהטנק עומד להתפוצץ, אבל איש לא הגיב. גם לא היה כבר קשר פנים. ניסיתי להגיע בידיים לתותחן, ברטו אוזנה, ולטען-קשר, משה אפרתי, אך הרגשתי שהם לא מגיבים כלל, וכנראה שנהרגו בו-במקום. עם הנהג, זליג קפטל, לא היה לי קשר, אבל לפי עדויות שקיבלתי אח"כ מתברר שפגז חדר לתא הנהג, ונראה שגם הוא נהרג מיד. בעזרת יד אחת ורגל אחת הצלחתי איכשהו לצאת מהטנק. נפלתי מגובה של שלושה מטרים לארץ, והספקתי להתרחק בזחילה כ-10 או 12 מ' לפני שאיבדתי את ההכרה".
אותה שעה נמצאו כבר באיזור הקרבות גם שאר הכוחות של היחידה, אבל כל הנסיונות להגיע לטנק של אילן, לחלץ את הנפגעים ולבדוק אם נותר מישהו חי מאנשי הצוות - עלו בתוהו. אחד הטנקים מהכוח שלו, שהיה קרוב אליו, יחסית, ניסה להתקרב, אך נפתחה עליו אש עזה והוא נאלץ להתקפל לתוך ערוץ, ונתקע שם. טנק נוסף מכוח זה, שהגיע למקום, הצליח לחלץ את אנשי הצוות של הטנק שנתקע, ופנה מערבה, לכיוון כוחותינו. נראה שהטנק תעה בדרך, ובאזור ציר המפלים נכנס לתוך חניון של 5-6 טנקים סוריים. נפתחה עליו אש, הטנק נפגע במזק"ום, אך אנשי הצוות הספיקו להחלץ, נעו ברגל בואדי במשך כל הלילה, ועם בוקר הגיעו אל כוחותינו. הטנק הרביעי, של המ"מ דב, המשיך לנהל קרב-אש עוד כשעה, לבדו, ואחר הצטרף לכוח של חנני.
במקביל נטלו כבר חלק פעיל בקרבות-השריון גם הטנקים של חנני, דני זמירין ואיתן, שהגיעו לשטח זמן קצר אחרי הכוח שלאילן. חנני הספיק עוד ליצור מגע בקשר עם אילן, שעמד יותר קדימה, לפני שהטנק שלו נפגע, אך נבצר ממנו להשתלט באותו יום בחזרה על השלוחה שעליה עמד הטנק הפגוע של אילן. במהלך קרבות אותו יום הצליחו הטנקים של היחידה לחסל עשרות טנקים סוריים, אך גם ליחידה היו מספר נפגעים. נוסף לטנק של אילן, בו נהרגו שלושת אנשי הצוות, סמל אוזנה ברטו הי"ד, סמ"ר משה אפרתי הי"ד וסמל זליג קפטל הי"ד, נפגע גם הטנק של איתן, והטען-קשר שלו, סג"מ יואל אנג'ל הי"ד, נהרג. כל שאר אנשי הצוות, כולל איתן, נפצעו ונטשו את הטנק, חולצו ל"כביש 40", ומשם לתחנת האיסוף (החילוץ) היחידתית, שהתמקמה ליד החווה של קצ'ה, שם קיבלו טיפול ראשוני והועברו הלאה, להמשך הטיפול, לביה"ח. זאת - אשר לטנקים של היחידה. יתר הכוח - הנגמ"שים והג'יפים - נמצא אף הוא בשטח, קצת מאחור, כשנבצר ממנו ליטול חלק פעיל בקרב, כתוצאה מאופיה המיוחד של המתקפה הסורית, שהיתה מתקפת-שריון טהורה, מחד גיסא, ומחוסר נשק אנטי-טנקי בנגמ"שים ובג'יפים, מאידך גיסא. התפקיד העיקרי של הנגמ"שים והג'יפים, בשלב זה, היה פינוי נפגעים, ויש לציין שפעולה זו נעשתה ביעילות ובמהירות רבה, כשמספר נגמ"שים וג'יפים נכנסים קדימה ומפנים את הפצועים מאיזור הקרבות עד לחילוץ היחידתי, ומשם, לאחר טיפול ראשוני, הלאה, לעורף. בדרך זו פונו כבר ביום הראשון נפגעים רבים, מקצתם מיחידת הסיור ומרביתם מיחידות אחרות.

יום ב', 8.10.73:
הלילה הראשון בשטח נוצל לתידלוק וחימוש, ואילו הבוקר נפתח במתקפת נגד שלנו. מספר חנני, מפקד היחידה:
"עוד בשעות הלילה שמענו שהטנקים הסוריים מתחילים להתקדם, אך לא ידענו בבירור איפה הם ולא יכולנו להגיב, מחוסר אמצעי-ראיה ללילה. כשהפציע השחר ראינו כ-20 טנקים עומדים מולנו, על רכס 655 ודרומה, לאורך רכס החביות. פתחנו מיד באש חזקה עליהם, מטווח של 800 מ', ופגענו במספר טנקים. יחד עם כך הזעקתי את שאר הטנקים שלנו, שהיו עם הכוח של חטיבת רן, ואז הופיעו הטנקים של דני זמירין על הרכס מדרום ל"כביש 40", והתחילו לנהל, מעלינו, דו-קרב תותחים עם הטנקים הסוריים. בתנועה של כוח זה לגזרתנו התהפך אחד הטנקים, ומפקדו, רס"ל יעקב שטיינברג הי"ד, נהרג. בשלב זה ארגנתי את הכוח להתקפה, שהתבצעה בכמה שלבים. בשלב ראשון תפס הכוח של דני זמירין את השלוחה הסלעית שלפני רכס החביות, ובאותו זמן החל הכוח של אברהם קלוג באיגוף עמוק בכיוון הכפר אל-עמרה. לאחר שדני תפס את העמדות והתחיל לנהל אש, החלו הטנקים הסוריים לסגת, ואנחנו שיפרנו עמדות ל-655, ותפסנו, בהדרגה, את כל השלוחה, כשהכוח של דני משפר, בשלב זה, בכיוון לרכס החביות. בעיצומה של התקדמות זו נפגע הטנק של דני, ורס"ן דמי זמירין הי"ד וסרן אילן קרן הי"ד נהרגו. בו בזמן המשיך הכוח של אברהם קלוג באיגוף הדרומי שפתח בו, והשלים בהצלחה את המתקפה, בתפסו את השלוחה שעליה עמד הטנק השרוף של אילן, שנחשב כהרוג מדיווחי יום אתמול, ושלשמחת הכל נמצא פצוע, ופונה ע"י אברהם קלוג. בהתקפה זו נהרג רס"ן אהרון שיפלדרים הי"ד, מפגיעה ישירה. וטנק נוסף נפגע בהתקפה אווירית, ומפקדו, סמ"ר איתן מוסיוב הי"ד, נהרג. בסיכום ההתקפה הצליחו כוחות היחידה להיאחז ברכס 655 ודרום-מזרחה לו, והטנקים הסוריים נסוגו מזרחה, לכיון חושניה".
בשעות הצהריים קיבלה היחידה פקודת-תנועה דרומה, על ציר "רפאל", כדי לאבטח את הגיזרה לכיוון דרו, באיזור "אל עמרה", ולהיות בכוננות להשמדת כוח-הטנקים הסורי שהטריד מערב לדרך המפלי. מחוסר דלק ותחמושת לא ניתן אח"כ ליחידה היתר לבצע משימה זו, והיא הוטלה על כוח טנקים מחטיבת רן, שאליהם הצטרף אברהם קלוג, שעוד קודם לכן נפצע מרסיסים בגבו, פונה ונחבש, אך חזר לפנות ערב והצטרף להתקפה על החניון הסורי. מהתקפה זו, שבוצעה בהצלחה, הספיק עוד סרן אברהם קלוג הי"ד לדווח על פגיעה בשמונה טנקים סוריים, לפני שנהרג, יחד עם שני אנשי צוותו, סמ"ר עמירם הקטין הי"ד וסמ"ר דב בליימן הי"ד, מפגיעה ישירה בטנק שלו.
גם ביום זה נפל כל עול הלחימה על הטנקים בלבד, כשהנגמ"שים והג'יפים ממשיכים בהגשת סיוע צמוד, הן בחילוץ הנפגעים והן בהעברת תחמושת (פגזים) לטנקים, פעולה שהחלה ביוזמה עצמית ונמשכה בימים הבאים צורה מאורגנת ומסודרת. כן נמשכה הפעילות האינטנסיבית והצמודה של החילוץ היחידתי, שפעולתו המהירה והיעילה הצילה חיי רבים, ונכנס לפעולה גם נגמ"ש חימוש, שהחל לחלץ ולהחזיר לפעולה טנקים פגועי, שחזרו והצטרפו מיד, לאחר איוש מחודש, אל הכוח.

יום ג', 9.10.73:
גם לילה זה נוצל לתידלוק וחימוש, בעזרת צוותי הנגמ"שים והג'יפים, שעזרו גם באבטחת חניון הטנקים, ואילו יום ג' עצמו נפתח במתקפה יזומה ורחבה של מספר כוחות, בכיוון לחושניה. הטנקים של היחידה תפסו עמדות בסמוך לציר "מחזה", ממזרח לו, וחיפו על תנועת הטנקים של חטיבת רן, שנעו באיגוף שמאלי, לעבר חושניה. במקום זה התנהלו חילופי-אש עם הטנקים הסוריים, שנסוגו ותפסו עמדות באיזור הכפר עצמו. בחילופי-אש אלו נהרג רס"ל אורי סגל הי"ד, כשהטנק שלו נפגע באש הסורית, ואילו שאר אנשי הצוות נפצעו ופונו לאחור. לאחר שהכוח של רן תפס עמדות צפונית-מערבית לחושניה, נעו הטנקים של היחידה לכיוון צפון, ותפסו עמדות בין אל-רמת'ניה לבין כוח רן, כשבהמשך נע חלק מכוח היחידה לכיוון מזרח, ופתח בירי על האויב, בעוד חלקו האחר של הכוח נשאר בעמדות בלימה לצפון, בפני כוחות העלולים להגיע בציר "מחזה". חילופי-האש עם הכוח הסורי נמשכו עד לשעת הערב, כשלאחר הרעשה ארטילרית מאסיבית הגיעו למקום כוחות נוספים, שכבשו את חושניה. "
http://www.gal-ed.co.il/tel-aviv/in...w.aspx?id=26080
ישן 03-01-2006, 10:03
צלמית המשתמש של tsahih
  tsahih tsahih אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tsahih שמתחילה ב "הקרב על חושניה במלחמת יוה"כ"

לעיתונאי,

אכן עשיתי חיפוש לערך "חושניה" בגוגל לפני שהעלתי את האשכול אך לא מצאתי את מבוקשי. בכל אופן תודה על תגובתך.

שוב, ואולי אחדד את הנקודה - מעניין אותי פרטים (באם קיימים בכלל) אודות מחנה חושניה ערב המלחמה, איזו יחידה צה"לית ישבה בו, מה קרה למחנה תוך כדי הקרבות ב-73' ומי השתתף בהם וכו'.
יש לציין כי עדיין יש באיזור המחנה שרידים צבאיים מסויימים (גרוטאת ג'יפ מעוך, שנראה צה"לי ליד המסגד וגרוטאות רכב צבאי קל גם במחנה - לפחות אני ראיתי אותם לפני שלוש ארבע שנים במהלך שירות מילואים שעשיתי באיזור) ושרידי שלטים בעברית בתוך מתחם המחנה עצמו (שלטים כ-"מרפאה" שנראו לי מאוד ישנים ואינני מתכוון לשרידים מתקופות מאוחרות יותר בהן ישבו יחידות חי"ר ושריון סדירות של צה"ל במחנה).

שוב, אם מישהו מכיר ויודע יותר כולל הסיפורים על רצח החוליה הטכנית והשמדת הטנק הסורי דרך כותלי המסגד, אשמח לשמוע.
ישן 03-01-2006, 10:21
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי tsahih שמתחילה ב "לעיתונאי, אכן עשיתי חיפוש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tsahih
לעיתונאי,

אכן עשיתי חיפוש לערך "חושניה" בגוגל לפני שהעלתי את האשכול אך לא מצאתי את מבוקשי. בכל אופן תודה על תגובתך.

שוב, ואולי אחדד את הנקודה - מעניין אותי פרטים (באם קיימים בכלל) אודות מחנה חושניה ערב המלחמה, איזו יחידה צה"לית ישבה בו, מה קרה למחנה תוך כדי הקרבות ב-73' ומי השתתף בהם וכו'.
יש לציין כי עדיין יש באיזור המחנה שרידים צבאיים מסויימים (גרוטאת ג'יפ מעוך, שנראה צה"לי ליד המסגד וגרוטאות רכב צבאי קל גם במחנה - לפחות אני ראיתי אותם לפני שלוש ארבע שנים במהלך שירות מילואים שעשיתי באיזור) ושרידי שלטים בעברית בתוך מתחם המחנה עצמו (שלטים כ-"מרפאה" שנראו לי מאוד ישנים ואינני מתכוון לשרידים מתקופות מאוחרות יותר בהן ישבו יחידות חי"ר ושריון סדירות של צה"ל במחנה).

שוב, אם מישהו מכיר ויודע יותר כולל הסיפורים על רצח החוליה הטכנית והשמדת הטנק הסורי דרך כותלי המסגד, אשמח לשמוע.

לגבי החוליה הטכנית:

למיטב ידיעתי הם נרצחו לפני שהסורים נסוגו מהמתחם. הפרטים זכורים לי מראיון שקראתי בבמחנה לפני כ10 שנים או יותר עם איש מילואים שהיה החבר הותיק ביותר ביחידה לזיהוי חללים. הוא סיפר שאחת ההתנסויות הקשות ביותר שהיו לו, היתה זיהוי "חיילי צה"ל, שריונאים, שנירצחו בחושניה כשידיהם קשורות מאחורי הגב לפני שהסורים נסוגו משם". הוא לא ציין שאלו היו אנשי חוליה טכנית, אבל סביר שהכוונה לאותם חיילים. אני לא שריונר, אבל במילואים אני משרת בפלס"ר של גדוד שריון, ובשיחות שהיו לי עם מרכביסטים לשעבר בשעת מילואים ברמה, ממש מזרחית לחושניה, זכור לי שכאשר הזכרתי את "השריונאים שנירצחו בשבי בחושניה", כמעט כולם ידעו לתקן אותי שמדובר באנשי החוליות הטכניות (שלדבריהם היו בחלקם ללא נשק). כנראה שהסיפור די ידוע בין השיריונאים (ואני מדבר על מחזורים של סוף שנות ה-80 לכל המוקדם).

ישן 04-05-2006, 16:19
  דובצפוני דובצפוני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
קצת סדר בדברים...
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "[QUOTE=tsahih]לעיתונאי, אכן..."

הפגיעה הראשונה במסגד היתה במהלך הקרבות שהיו במקום במלחמת ששת הימים!!
נכון בדרך כלל במלחמת ששת הימים הקרבות היו רק על קו הביצורים הסורי מעל עמק החולה אך חושניה הוא אחד משני המקומות היחידים על גב הגולן בו הסורים גילו התנגדות לטיהור של צה"ל בגולן. טנק סורי עמד בחצר המסגד ירה על הכוחות וסיכן את הכוחות שהיו שם. מחוסר ברירה נורה הטנק הזה למרות שהיה בחצר המסגד וכתוצאה מהפיצוץ נפגעה הפינה של גג המסגד והתקפלה.

צריח המסגד נפגע כמה שנים יותר מאוחר.
הש"ג במחנה צה"ל (גולני) בחושניה (מצפון למסגד) ראה בלילה "נצנוצים" מכיוון המסגד. הוא דיווח לחמ"ל של הגדוד אבל המפקד התורן לא עשה עם המידע הזה כלום והסביר שזה "סתם נצנוצים" יותר מאוחר המח"ט הגיע לבסיס והש"ג סיפר לו על ה"נצנוצים" המחט הקפיץ כיתת כוננות ויחד איתו הם יצאו לכיוון המסגד. כשהם הבחינו בתנועה חשודה על צריח המסגד המח"ט הורה לבזוקאי לירות פצצה לכיוון הצריח ובעקבות הפצצה נורתה עליהם אש. לאחר ההסתערות של כיתת הכוננות נספרו במקום לפחות שלוש גופות של חולית מחבלים. צריח המסגד נפגע מאותה פצצת בזוקה.

במלחמת יום הכיפורים
אם אני זוכר נכון מספר החיילים שנרצחו היה 17.
ישן 03-01-2006, 11:13
צלמית המשתמש של tsahih
  tsahih tsahih אינו מחובר  

GLSH,

תודה על תגובתך. אכן גם בפלוגה שלי רצו הסיפורים והתהלכו השמועות על גורלם של אותם חיילים שנפלו לידי הסורים, דובר גם בהם על חיילי חימוש שהשתייכו לחוליה הטכנית של אחת הפלוגות ועל סופם האכזרי שגם לו גרסאות שונות (חלקן מחרידות ממש).
עד כמה שאני יודע יחידות צה"ליות אכן ישבו במחנה חושניה בתקופה של בין מלחמת ששת הימים למלחמת יום כיפור. אין לי מושג מדויק איזה יחידות (אם מישהו פה יודע זה יהיה מעניין מאוד). בסמוך לפרוץ מלחמת יום כיפור כנראה ישבה בחושניה יחידת שריון, כנראה מאחד גדודי חטיבה 188, מגד' 53 או 71. יכול להיות שזה היה גם מחנה גדודי?

שוב, תודה מראש לכל העונים והתורמים מידיעותיהם לעניין.
ישן 08-02-2006, 18:58
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
טעות בידך - רוב השרמנים היו בחזית הצפון
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי סרג'יו שמתחילה ב "לגבי השרמנים:"

פירוט סוגי הטנקים בחזיתות :

חזית צפון :
    • חטיבה 7 - שוט קל.
    • חטיבה 188 - שוט קל.
    • גדוד סיור - שוט קל - גדס"ר 134 (גדס"ר או'ג 36)
    • חטיבה 205 - שוט מטאור.
    • חטיבה ממוכנת 670 (גדוד שרמן , 2 גדודי חרמ"ש).
    • חטיבה ממוכנת 4 (גדוד שרמן , 2 גדודי חרמ"ש).
    • גדוד סיור - שוט .(גדס"ר או'ג 210)
    • חטיבה ממוכנת 9 (גדוד שרמן , 2 גדודי חרמ"ש)
    • חטיבה 179 - שוט קל.
    • חטיבה 679 - שוט מטאור .
    • גש"פ צפון - גדוד שריון פיקודי - שרמן M51 .
חזית דרום :
    • חטיבה ממכונת 11(גדוד שרמן , 2 גדודי חרמ"ש).
    • חטיבה 14 - מג"ח 3 .
    • חטיבה 401 - מג"ח 3 .
    • חטיבה 600 - מג"ח 6 .
    • גדס"ר 87 (אוג' 143) - מג"ח 6 .
    • חטיבה 164- שוט .
    • חטיבה ממוכנת 204 (גדוד 19 - מג"ח 3 )
    • חטיבה 217 - שוט .
    • חטיבה 274 - 4 גדודי טירן .
    • חטיבה 421 - מג"ח 3 .
    • חטיבה 460 (עוצבת בני אור)- מג"ח ושוט.
    • חטיבה 500 - שוט .
    • גדס"ר אוג'162 - שוט.
    • גש"פ מרכז - גדוד שריון פיקודי - שרמן .
ישן 16-07-2006, 13:39
  דובצפוני דובצפוני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
מסגד חושניה במלחמת ששת הימים

במלחמת ששת הימים לאחר התמוטטות קו הביצורים הסורי ב- 9 ליוני, צה"ל המשיך לטהר את שטחי הגולן בדרך כלל בלי התנגדות סורית ב- 10- 11 ליוני. התיצבות סופית של הפסקת האש היתה רק ב- 12 ליוני. (למעשה מדובר במלחמת 7 הימים אך לא כאן המקום לדון בזה). בדרך כלל היה הטיהור של רמה"ג ללא התנגדות סורית.
כאן אני מגיע לבעיה: ככל שאני יודע חטיבה 10 בפיקודו של אורי בן ארי מגיעה לחושניה שם מתנהל קרב נגד הסורים. הקרב כולל השמדת טנק סורי שירה מתוך חצר המסגד (בפינה הדרום מערבית).
מידע זה הגיע אלי לפני שנים רבות כ"תורה שבעל פה" והיום אני מתקשה למצוע עדות טובה לסיפור.
מישהו יכול להאיר את עיני יותר בסוגיה זו.
סיפור הקרב בחושניה קשור בכמה ארועים נוספים שהיו בחושניה במלחמת ששת הימים. ואני רוצה לבדוק את המכלול כולו. אבל בשלב זה אני מסתפק בבדיקת הקרב על המסגד בחושניה!

דובצפוני
ישן 09-03-2008, 17:17
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
אורי שמחוני
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "תודה, אוסף מרשים.. יישר כוח"

כמו דורון רובין תאומו אצל אדומי הכומתה, בעל פה גדול וביצים גדולות אף יותר... בגלל זה סלחו לו על הרבה ביטויים (זוכר מה העיר לרא"ל מיל' יגאל ידין ז"ל חבר ועדת אגרנט, שבתמורה זרק אותו מהדיון?)... בכל מקרה, צירוף כזה מאפשר להגיע לאלוף, לא יותר מזה... נאמר עליו שכאשר התמנה למפקד חטיבת גולני אחרי המלחמה (אחרי פציעתו הקשה של אמיר דרורי במבצע קינוח), בזעם רצה למצות את מלוא חומרת הדין (משהו ברמת בגידה/בריחה משדה הקרב) עם חברי המחלקה מגדוד 13 של גולני שהיו אחראים על אבטחת מוצב החרמון אך נטשו אותו בתחילת המתקפה הסורית (והותירו בכך את הג'ובניקים מח"א והמודיעין לגורלם) והתרצה לבסוף רק בלחץ המשפחות ומפקדיו...

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 09-03-2008 בשעה 17:20.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:58

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר