לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-05-2014, 10:07
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
ראש המודיעין הפלסטיני בגדה לשעבר: "תהיה מדינה אחת, פלסטינית"

תאופיק אל־טיראווי מסביר בראיון ל"הארץ" מדוע התנגד למו"מ וחושף את הכישלון של ארגונו: "לא הצלחנו לשתול מרגלים בישראל, כמו שהם שותלים אצלנו"

יש לעצור את הטירוף בכל מחיר. כל מחיר. כולל מלחמת אזרחים בתוכנו.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-05-2014, 13:00
צלמית המשתמש של רועי AZ

מי באמת כן מעונין?
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "תרחיב קצת לגבי "כל מחיר""

מביאים אותנו לידי זה... פרופ' ישעיהו ליבוביץ' טען בזמנו שמלחמות אזרחים "היו מהמומנטים הגדולים של אומות רבות".. ומביא לדוגמא את מלחמת האזרחים בארה"ב כאירוע מכונן.

שנינו מכירים את "איש חרב באחיו תהיה". השמאל עושה הכל בשביל להגיע למצב הזה. תראה אלו קמפיינים מוציאים גם נגד הדת. אני מבטיח לך שיבוא יום ויצרו פה את צעדיהם של כל הדתיים.

ישן 16-05-2014, 14:18
צלמית המשתמש של רועי AZ

בבקשה.. אז אתה מצדיק אותי..
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "יבוא יום? זה כבר קורה"

תראה, אפשר להבליג ולהבליג ולספוג, אבל כשרוצים לפגוע בדת, גם במחיר פגיעה ברגשות משפחות שכולות ומה שהפנת אותי אליו - זו נורת אזהרה אדומה מאין כמוה.

אנחנו נבליג והשמאל ימשיך להסית ויחריף את המאבק. נראה עד מתי זה ימשך וגוו של מי ישבר ראשון.

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 16-05-2014 בשעה 14:30.
ישן 16-05-2014, 14:35
צלמית המשתמש של רועי AZ

להיות מוסרים כמו השמאל, זה מתחת לכל הגדרה היגיונית וקבילה של "נמוך"
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אני לא קורא להיות פראייר"

ואלו אותם אנשים שמחליטים לפגוע ברגשותיהם של משפחות שכולות...

אני מקווה שלא נצטרך להגיע לשם והלוואי שנצליח בקירוב הלבבות, (לא הולך לי פה ביומיים האחרונים)

ישן 18-05-2014, 00:56
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
הצבא אמור להתחשב בכל גחמה?
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "לגבי הטיעון הראשון:אני לא..."

הצבא נצמד לערכי היסוד היהודיים באופן שמהווה כפיה על רוב מגויסיו שהינם חילוניים. זה כולל למשל שמירת כשרות, האזנה להרצאות של רבנים, קידוש ביום שישי וכיוצא בזה. לי אישית אין בעיה עם זה ועדיין מדובר בכפיה. עם כל הכבוד, אין בתנאי השירות הצבאי שום דבר שאדם דתי לא ייתקל בו בחיי היום יום ושהוא לא מסוגל להתמודד איתו. הכרתי מספיק דתיים ואפילו חרדי שהתמודדו. הם יהודים פחות טובים ממך? ויודע מה, בסך הכל מדובר באתגר שניתן לעמוד בו ולכן זה רק יועיל להם. הם צריכים לומר תודה, לא? כמו ההומוסקסואלים שצריכים לומר תודה שנבראו עם האתגר לבלום את הנטיות הטבעיות והיחידות שיש להם.
ישן 18-05-2014, 02:03
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הצבא אמור להתחשב בכל גחמה?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
הצבא נצמד לערכי היסוד היהודיים באופן שמהווה כפיה על רוב מגויסיו שהינם חילוניים. זה כולל למשל שמירת כשרות, האזנה להרצאות של רבנים, קידוש ביום שישי וכיוצא בזה. לי אישית אין בעיה עם זה ועדיין מדובר בכפיה. עם כל הכבוד, אין בתנאי השירות הצבאי שום דבר שאדם דתי לא ייתקל בו בחיי היום יום ושהוא לא מסוגל להתמודד איתו. הכרתי מספיק דתיים ואפילו חרדי שהתמודדו. הם יהודים פחות טובים ממך? ויודע מה, בסך הכל מדובר באתגר שניתן לעמוד בו ולכן זה רק יועיל להם. הם צריכים לומר תודה, לא? כמו ההומוסקסואלים שצריכים לומר תודה שנבראו עם האתגר לבלום את הנטיות הטבעיות והיחידות שיש להם.

מה אתה מנסה לומר בזה שהם התמודדו? שזה לא הפריע להם? אני לא רואה איך אכילת אוכל כשר תפגע במישהו,גם שמירת שבת זה רק במרחב הציבורי וביננו לא תמיד קורה,אף אחד לא בא אליך לאוהל/חדר ואומר לך זרוק את הפלאפון...לעומת זאת בשניה שמכריחים אותי לשמוע אישה שרה זה בעצם להכריח אותי לעשות משהו שמנוגד לאמונתי וזאת בלי שום סיבה מבצעית/בטחונית.האם אני מסוגל להתמודד? כמעט עם הכל כן,זה לא הופך את זה לאידאלי.
הקטע עם ההומואים אני מניח זה סתם תסכול מהאשכול השני...

ישן 18-05-2014, 03:28
מנהל

התמודדו כי בחיים צריך להתמודד עם מצבים לא אידיאליים
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "[QUOTE=קגנס]הצבא נצמד לערכי..."

גם אני ורוב מי ששירת בצבא נאלץ להתמודד בזמן שירותו, ובחיים בכלל, עם כל מיני דברים שלא היו אידיאליים מבחינתו. ואתה או מיתמם או שלא שירתת בצבא בבסיס סגור. שמירת שבת פירושה שבשבת אתה יכול לאכול רק את החמין המגעיל שמכינים בצבא ואי אלו תוספות. זה אומר שבפסח כופים עליך לא לאכול חמץ. זה אומר שביום כיפור אתה יכול או לצום או לאכול מנת קרב. וכהנה וכהנה.
לחילונים רבים זה רחוק מאידאלי אבל מתמודדים בלי להתבכיין ובלי לאיים. רוב הדתיים ששירתתי איתם גם כן לא קיטרו ולא התבכיינו ולא איימו.
ולגהי הומוסקסואלים: המטרה היא להמחיש את האווילות שבטיעון כי הטלת קשיים ומגבלות על מישהו היא אתגר לטובתו .
ישן 18-05-2014, 04:15
מנהל

גם זה נעשה למטרה מסוימת
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "זה לפחות נעשה בשביל מטרה מסוימת"

המטרה של השירה בכלל היא מוראל ומסר. סירוב שלך לשמוע חיילת שמבצעת את השירה הוא פגיעה בעיקרון השוויון. לא תריך םמנוע מנשים תפקידים רק בגלל שלך לא נאה לשמוע. ובכל מקרה, הצבא מתחשב אפילו בזה כשמדובר ביחידות של חרדים. הצבא כניראה עדיין חי בתקופה שבה בבני עקיבא היו ריקודים מעורבבים ולא מתקדם בקצב ההחמרות של המגזרים הדתיים בישראל.
ויאללה עם ה״פגיעה ברגשות״. מי שממש מפריע לו שישים אטמים או שיעצום את העיניים ויתמודד בדיוק כמו במלב דבו הוא נוסע באוטובוס והרדיו פתוח עם שירה של נשים.
לחילונים רבים מפריע שמאלצים אותם לרעוב או לאכול מנת חרא בסתר בגלל מועד שלא אומר להם כלום ושהם לא רוצים שיאמר להם כלום.
ישן 18-05-2014, 04:30
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "גם זה נעשה למטרה מסוימת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
המטרה של השירה בכלל היא מוראל ומסר. סירוב שלך לשמוע חיילת שמבצעת את השירה הוא פגיעה בעיקרון השוויון. לא תריך םמנוע מנשים תפקידים רק בגלל שלך לא נאה לשמוע. ובכל מקרה, הצבא מתחשב אפילו בזה כשמדובר ביחידות של חרדים. הצבא כניראה עדיין חי בתקופה שבה בבני עקיבא היו ריקודים מעורבבים ולא מתקדם בקצב ההחמרות של המגזרים הדתיים בישראל.
ויאללה עם ה״פגיעה ברגשות״. מי שממש מפריע לו שישים אטמים או שיעצום את העיניים ויתמודד בדיוק כמו במלב דבו הוא נוסע באוטובוס והרדיו פתוח עם שירה של נשים.
לחילונים רבים מפריע שמאלצים אותם לרעוב או לאכול מנת חרא בסתר בגלל מועד שלא אומר להם כלום ושהם לא רוצים שיאמר להם כלום.

לא ביקשתי למנוע מנשים כלום,שיעלו ישירו ומצידי גם יתפשטו אם הגענו כבר לרמה הזאת (תכלס,אנחנו לא מאוד רחוקים) פשוט שאני לא אאלץ להנות מהתענוג...מה היית אומר אם היו מכריחים חיילים דתיים לאכול לא כשר? את עקרונות השיוויון הצדק וזיבולי השכל נא לשמור מחוץ לצבא,איך שלא תהפוך את זה אין שום דבר שיפריע אם אני אצא מהופעה של זמרת,ההכשרה שלי כלוחם לא תפגע בכהוא זה,כל השאר לא באמת קשור לצה"ל.
לגבי הרמז על בני עקיבא:זה שבתקופה מסוימת היו אנשים שעשו לא בסדר לא הופך אותי למחמיר/קיצוני אלא אותם לטועים והראיה:המקורות שאני מביא הם הרבה לפניהם,זה הם שזזו מהדרך,אני סה"כ חזרתי אליה.
ולגבי הפגיעה ברגשות-זה בסדר,אני לא באמת עומד לבכות אבל מי אמר לך שלעצום עיניים פותר את הבעיה? תכלס זה כן,אבל נגיד שלא,מה אז? מה אתה מצפה שחייל דתי יעשה במקרה כזה?
אצלי אין שאלה בכלל אבל מאוד לא הייתי רוצה להגיע למצב הזה...

ישן 18-05-2014, 17:05
מנהל

ודאי שאתה כן
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "[QUOTE=קגנס]המטרה של השירה..."

זה עניין של יעילות. אין טעם לשלב חיילות בלהקות צבאיות (ועוד בשלל תפקידים) אם משחררים חלק מקהל היעד מלעבוד איתן. וצה״ל הוא חלק מהחברה הישראלית, לכן האוכל כשר גם אם אין חייל דתי אחד לרפואה בבסיס ולכן ערכים בסיסיים של שוויון צריכים להתקיים בו.
ההשוואה לאוכל לא כשר היא בשורש העניין: לא מדובר כאן באיזה איסור מרכזי ביהדות. אתה טוען שבני עקיבא ״טעו״ אבל הם הסתמכו על מקורות בדיוק כמוך. סאטמר וגוש אמונים נסמכים על מקורות ומגיעים למסקנות הפוכות לחלוטין ביחס למדימת ישראל וקוממיות יהודית. להתעלם מההקצנה בעניינים מסויימים בקרב המגזר הדתי חהווה עצימת עיניים. בזמנו הייתה באינטרנט תמונה של הרב עובדיה ז״ל ואישתו בצעירותם ואם היא הייתה מסתובבת כך במאה שערים מבחינת הלבוש היו זורקים עליה אבנים.
קשה לך? תתמודד. אין שום דבר בצבא שלא תיאלץ להתמודד אי ו גם באזרחות, ויש אתגרים בחיים. תחשוב שנתגללה בידך הזכות להשפיע על יהודים סביבך שלא מכירים כלל את היהדות. אני יכול לומר לך בסוד ששמירת המסורת החלקית שלי, איש מבית לילוני לחלוטין, מקורה בצבא.
ישן 18-05-2014, 23:24
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ודאי שאתה כן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
זה עניין של יעילות. אין טעם לשלב חיילות בלהקות צבאיות (ועוד בשלל תפקידים) אם משחררים חלק מקהל היעד מלעבוד איתן. וצה״ל הוא חלק מהחברה הישראלית, לכן האוכל כשר גם אם אין חייל דתי אחד לרפואה בבסיס ולכן ערכים בסיסיים של שוויון צריכים להתקיים בו.
ההשוואה לאוכל לא כשר היא בשורש העניין: לא מדובר כאן באיזה איסור מרכזי ביהדות. אתה טוען שבני עקיבא ״טעו״ אבל הם הסתמכו על מקורות בדיוק כמוך. סאטמר וגוש אמונים נסמכים על מקורות ומגיעים למסקנות הפוכות לחלוטין ביחס למדימת ישראל וקוממיות יהודית. להתעלם מההקצנה בעניינים מסויימים בקרב המגזר הדתי חהווה עצימת עיניים. בזמנו הייתה באינטרנט תמונה של הרב עובדיה ז״ל ואישתו בצעירותם ואם היא הייתה מסתובבת כך במאה שערים מבחינת הלבוש היו זורקים עליה אבנים.
קשה לך? תתמודד. אין שום דבר בצבא שלא תיאלץ להתמודד אי ו גם באזרחות, ויש אתגרים בחיים. תחשוב שנתגללה בידך הזכות להשפיע על יהודים סביבך שלא מכירים כלל את היהדות. אני יכול לומר לך בסוד ששמירת המסורת החלקית שלי, איש מבית לילוני לחלוטין, מקורה בצבא.

אתם חוזרים וטוענים טענות בשם הדת שלי,מניין לכם? אצלי זה כן איסור מרכזי,בסדר? על סמך מה אתה בא ומקטלג איסורים?
בני עקיבא לא הסתמכו על שום מקורות,אין ולא היה אף תלמיד חכם שהתיר או יתיר ריקודים מעורבים יד ביד ואם אתה רוצה לטעון אחרת עליך להביא את המקורות שלהם,אתה עלול לחפש הרבה זמן כי הם פשוט לא קיימים.לגבי הרב עובדיה:הוא בעצמו מביא באחת התשובות שלו לגבי צניעות של נשים את הטענה שיש נשים של כמה רבנים חשובים שאנחנו רואים שלא עושות כמו שצריך והוא קובע שם שאין לפסוק בשום פנים ואופן הלכה על איך אישה צריכה ללכת בגלל אישה של איזה רב שראינו במציאות שהולכת בדרך מסוימת וזה לא ראיה לכלום,אני בעד ליישם את הדברים גם עליו.
אתה ממשיך לא להבין את העניין:לי ממש לא קשה,הלב שלי לא יורד לתחתונים כל פעם שאני רואה בחורה מזייפת במדים מכוערים,אבל העיקרון הוא שהדבר הזה הוא זר לתורת ישראל והפוך ממנה,אני לא רוצה ולא יכול ליטול חלק בדברים כאלה ולו בהשתתפות שקטה.סה"כ ברור שמדובר פה בפגיעה דתית שכן אני מתקשה לראות מה כ"כ חשוב לצבא שחייל ישמע שירת נשים בעוד שזה נוגד את עולמו הדתי,חוץ מרצון "ללמד" את הדתיים שיעור בסובלנות,פלורליזם ושאר ערכים השאובים ישירות מן הנצרות אני לא רואה שום מטרה פה.

ישן 19-05-2014, 08:50
  Tom.Cruise Tom.Cruise אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.02.14
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "לא קראתי את הספר, קראתי את..."

מצאתי במיוחד בשבילך את ההקדמה באינטרטנט:

ציטוט:
פלורליזם פנטיזם וכלליות [1]
הרב יוסף קלנר
הקדמה

היה זה לפני שנים כשהתבררה לי חשיבות הסוגיה. במספר מסגרות בהן אני נפגש עם הנוער, חשתי בסיכום-שנה, שהחבר'ה נחמדים, ויש איזה ברק בעיניים; הם לפעמים גם מתלהבים כשאתה מדבר, אך בסיכומו של דבר, אחרי עבודה של שנה שלמה - הכל 'כתוב על הקרח'. לעומק, דבר לא חודר. כי אי שם יש איזו 'ציפור-קטנה-בלב', איזו הנחה סמויה, שלפעמים היא מוצהרת וגלויה, שמלחשת - 'זה הכל לדעתך'. 'זה הכל רק לדעתך - ובודאי ישנו מי, שאומר אחרת. מה שאתה אומר זה לא יכול להיות בטוח'. מבט ביקורתי-ספקני שלכאורה אומר דברים לאשורם. אולם תוצאת הדבר היא עמדה נפשית המבטלת לחלוטין את האפשרות למציאות של חיים ערכיים בכלל, כי היא מנטרלת את האפשרות להיות נאמן לשום דבר! 'הכל מסופק', 'הכל יחסי', 'הכל סובייקטיבי', 'הכל אפשרי'. בזאת הולכת ונבנית חברה נטולת מוטיבציה אידיאליסטית ההולכת ומתדרדרת במורד שברון ערכיה.
אמנם, יכול אדם לומר, 'תראה, יש לי את הערכים שלי', - אבל בינינו, בכנות, זה הכל עניין של שרירות לב. אני אומר כך, הוא יגיד אחרת, בסיכומו של דבר כל-אחד יעשה כעולה על רוחו. אם-כן, להיות נאמן למשהו עד תום - מה פתאום?...
התוצר של התחושה הזאת, של מעמד-הנפש הזה, הוא הרס הכל. זהו פרצופה של התרבות העכשוית, - מהות התרבות המערבית בפרצופה כיום ברחובותינו.
בעבר עוד היתה גישה זו עניין אידיאולוגי חינוכי. כיום, במהלך השנים, התופעות בשטח מלמדות שזה כבר לא עניין של חשיבה וכוונה. מתרחשת בחברה 'שטיפת-מוח' כללית עד שאף מי שאינו הוגה-דעות- גדול מתנהג כך בצורה ספונטאנית. זהו מצב פסיכולוגי, או ליתר דיוק - פסיכופתולוגי... זה סגנון העולה מכל החברה האקדמית והאומנותית. זו כבר אינה תופעת שוליים, זה מקיף את כולם.
כיום, כבר אין זה חידוש לומר שזו מחלה. כי כתוצאה מהסתאבות החברה וחריפות התופעות, מתרבים כיום החולים המודעים לכך שהם חולים. אך עד לפני שנים לא רבות לא נשמעו דברים כאלה. האמירה 'פלורליזם הוא חולי-נפש', היתה נתקלת בתגובות זעם - 'אתה מטורף', 'אתה פנט!'. כיום טיעונים כאלה ידועים, מוצהרים ודי-מוסכמים.{1} ודאי שישנם הסוברים אחרת, אך בנגוד ל'סטייל' ששלט עד לפני כמה שנים לומר ש'אנו חברה דמוקרטית פלורליסטית, זו התרבות, הקידמה, הנאורות' וכו', - כפי שגם כיום חושב כל 'אינטלקטואל' )ליתר דיוק - כל פסבדו-אינטלקטואל( - כיום ישנם כבר קולות שונים, מיוצאיה ומנציגיה של התרבות הזאת, שכבר יודעים לומר שזו מחלה.
מכל מקום, צריך עדיין לברר את העניין, כי זו מחלת-תרבות. אמנם התקדמות היא לחברה, במה שהיא יודעת שהיא חולה, כי ההכרה במחלה היא שלב ראשון בתהליך ריפוי. אולם הכרה זו עדיין לא עושה אותה בריאה, אלא מקדמת אותה מעט.
טעות לחשוב שזו רק בעיה של החברה החילונית, כביכול, זה רק 'שם', 'מחוץ לנו'. זה גם 'כאן', אצל 'חובשי הכיפות הסרוגות', ו'חובשי בית המדרש', גם הם נגועים. גם בציבור הדתי כל נער ונערה השומעים דבור של וודאות, גם בלא שיאמרו זאת, חושבים - 'זאת דעתך'. באופן מעשי מתבטאים הדברים כבאנקדוטה בה נפגשתי: לפני שנים הוזמנתי להרצאה בישוב דתי. הנהג, אחד מאנשי המשק, פנה אלי בדרך: "הרב, אני רוצה לשאול אותך שאלה, אבל אני לא מתחייב לעשות מה שתאמר לי, כי בטח יש מי שחולק עליך". - זה פיקחי מאוד! בינינו, למה בכלל אתה שואל; אתה יודע מה, שב בבית, ותעשה כעולה על רוחך; כי בלאו-הכי, ודאי יש איזה רב שחולק על הרב שאומר בניגוד למה שאתה רוצה לעשות... - התרבות הזו מחלחלת לנו לתוך הנשמות. וההשלכה המעשית היא שהחבר'ה 'עושים מה בראש שלהם' - עם כיפות! אילולי שזה עצוב זה היה פשוט מצחיק.
אם-כן ועל כן, יום אחד - ואני קורא ליום זה להתייצב, ואני מציע שהיום יהיה היום הזה - צריך להוציא את השד הזה מהבקבוק, לשים אותו על השולחן ולדון בו. כי כידוע השדים, הרוחות וכל שאר מרעין-בישין, מצויים במחשך. אך יאיר עליהם האור - אין שדים ואין רוחות. הוצאת הדברים לאור העולם והדיבור עליהם בצורה ברורה, אך יאמר כל מה שיש לומר על הנושא - והכל נמוג. זו מגמת הדברים שלפנינו.
בהקשר למגמה זו, 'הריני מוסר לפניכם מודעה', שהמיליטנטיות שתינקט בהרצאת הדברים אינה מכוונת כנגד אנשים כי-אם כנגד הפלורליזם כאידיאה.
עיקר הכוונה היא להתמודד עם התוצר התרבותי-חברתי העולה כמסקנה ממכלול תנועה תרבותית זו. אין בכוונתי לערוך דיון מפורט עם כל שיטות ההוגים והפסבדו-הוגים הפלורליסטים על כל הנויואנסים הרבים שלהם; הדברים יסובו בעיקר על האטמוספירה התרבותית שבגישה הפוסט- מודרניסטית-ניהיליסטית שהופיעה והתפתחה מתוך ההגות הפלורליסטית בשלביה הסולידיים יותר.{2}
בכתבי הראי"ה קוק קיימת שיטה שלמה, מקצועית ומדעית עמוקה, שבה ישנה התייחסות לכל השאלות הנוקבות ביותר בסוגיה. היש אמת מוחלטת, מהי. מה הקריטריון לאמת. מה יחסנו לפנטיזם ומה מקום הפלורליזם. מה האלטרנטיבה שמציבה היהדות לגישה הספקנית שביסוד התרבות המערבית. מהו מוסר. מהו הקריטריון למעשה המוסרי. ועוד ועוד.
הקורא מוזמן בזאת לסיור עיוני בשאלות יסוד אלו, שרובן ככולן יוארו ויובהרו עד דק, לאור עיונו של הרב בהם.
משוכתבים וערוכים כאן שעורים שנתנו ב'מכינה-לחיים' בעלי, בשנת תשנ"ט. תודותי ל"מדרשת-הרובע" ולבנותיה ששכתבו את הדברים, ולכל חברי שעזרו לקידום ההוצאה לאור ובראשם לרבנים יעקב חלמיש, אוהד תירוש, וחיים וידל על עבודתם המסורה לעניין.
יוסף קלנר
ישן 19-05-2014, 09:14
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
משעשע
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "מצאתי במיוחד בשבילך את ההקדמה..."

קלנר למעשה מציע להוציא ולהציג בפני כולם כביכול את מה שאסור ומה שמותר ביהדות, מתוך רצון ליצור אחידות וקונפורמיזם בשורותיה. מה שמצחיק זה, שאם יש משהו שמאפיין את היהדות על כל הרבדים שלה זה בעיקר העובדה שהחרדים והדתיים לאומיים לא מסוגלים להסכים ביניהם כמעט על שום דבר, ואפילו בתוך עצמם לא מסוגלים להסכים על "חוקים" כאלה (לדוגמא - קח חרדי מפה וחרדי משם, ונסה לגרום להם להסכים על "תקן" כשרות אחד שיהיה מקובל על שניהם. בהצלחה!).

בקיצור, גם ביהדות יש זרמים (וטוב שכך), וגם אם קלנר היה מצליח לעורר איזה-שהוא הד בעולם הדתי בישראל, לא בטוח שהיה מצליח בכלל לעורר התעניינות גם אצל יהדות התפוצות...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 19-05-2014, 11:22
צלמית המשתמש של maorhag

אתה ממשיך לעשות את זה...
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לא יודע מה הדת שלך, אבל אני מדבר על היהדות"

ביהדות תמיד עשו עניין מכל עבירה,זה שהיו דורות שלמים עובדי עבודה זרה זה אומר שזה בסדר? רבנים צבאיים נכחו בהרבה טקסים וגם זה לא ראיה לכלום מכיוון שכאן השיקול שלהם הוא הרבה יותר רחב מהאדם הפשוט:האם לצאת? ומה יהיו התוצאות שאישיות כמוני תצא? אתה יכול לתאר לעצמך שאם הרב הראשי היה יוצא באמצע טקס יום הזיכרון היו כאן כותרות מעניינות בעיתון...אבל האם הרב הראשי מסכים שזה בסדר? האם לכתחילה הוא היה אומר לאדם שיש לו ברירה להכנס למצב כזה?
חיילים דתיים:גם כאן אין שום ראיה,בתוך עמי אנכי יושב ולא תמיד כולם מקפידים על הכל,ראיתי כבר חיילים דתיים שמחפפים בתפילות,שבת,כשרות ומה לא.
אבל זה בזבוז זמן:אתה תמשיך להביא לי דוגמאות ממה שעיניך רואות ואני אמשיך לנסות להסביר לך שהדרך היחידה להחליט מה "מרכזי" ומה לא "מרכזי" ביהדות היא לעיין בפוסקים ראשונים ואחרונים ורק כך לקבוע מה מותר ומה אסור,לא לפי בוזגלו מהרחוב ולא לפי יוסי מהשוק.
הדברים שאתה מעלה כואבים,אני גדלתי בציונות הדתית ועדיין חלק ממנה,הייתי בכל מסגרות הליבה שלה:ישיבה תיכונית,בני עקיבא,ישיבה ואני מכיר את הציבור הזה טוב,אחד הדברים שאני יכול לומר לך עליו זה שיש לנו מה לעבוד על שמירת ההלכה בכל הפרטים ויש כמה וכמה איסורים מפורשים (כיסוי ראש,נגיעה,צניעות בכללי ועוד) שאחוזים ניכרים מבינינו עוברים עליהם ביום יום וזה נהיה חלק כאילו שגרתי מהחברה,אז זהו שזה לא-זה רעה חולה של חפיפניקים שצריך להעביר אותה מהעולם.

ישן 19-05-2014, 11:37

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אתה ממשיך לעשות את זה..."

ציטוט:
א אֲנִי חֲבַצֶּלֶת הַשָּׁרוֹן, שׁוֹשַׁנַּת הָעֲמָקִים. ב כְּשׁוֹשַׁנָּה בֵּין הַחוֹחִים, כֵּן רַעְיָתִי בֵּין הַבָּנוֹת. ג כְּתַפּוּחַ בַּעֲצֵי הַיַּעַר, כֵּן דּוֹדִי בֵּין הַבָּנִים; בְּצִלּוֹ חִמַּדְתִּי וְיָשַׁבְתִּי, וּפִרְיוֹ מָתוֹק לְחִכִּי. ד הֱבִיאַנִי אֶל-בֵּית הַיָּיִן, וְדִגְלוֹ עָלַי אַהֲבָה. ה סַמְּכוּנִי, בָּאֲשִׁישׁוֹת--רַפְּדוּנִי, בַּתַּפּוּחִים: כִּי-חוֹלַת אַהֲבָה, אָנִי. ו שְׂמֹאלוֹ תַּחַת לְרֹאשִׁי, וִימִינוֹ תְּחַבְּקֵנִי. ז הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם בְּנוֹת יְרוּשָׁלִַם, בִּצְבָאוֹת, אוֹ, בְּאַיְלוֹת הַשָּׂדֶה: אִם-תָּעִירוּ וְאִם-תְּעוֹרְרוּ אֶת-הָאַהֲבָה, עַד שֶׁתֶּחְפָּץ. {ס} ח קוֹל דּוֹדִי, הִנֵּה-זֶה בָּא; מְדַלֵּג, עַל-הֶהָרִים--מְקַפֵּץ, עַל-הַגְּבָעוֹת. ט דּוֹמֶה דוֹדִי לִצְבִי, אוֹ לְעֹפֶר הָאַיָּלִים; הִנֵּה-זֶה עוֹמֵד, אַחַר כָּתְלֵנוּ--מַשְׁגִּיחַ מִן-הַחַלֹּנוֹת, מֵצִיץ מִן-הַחֲרַכִּים. י עָנָה דוֹדִי, וְאָמַר לִי: קוּמִי לָךְ רַעְיָתִי יָפָתִי, וּלְכִי-לָךְ. יא כִּי-הִנֵּה הַסְּתָו, עָבָר; הַגֶּשֶׁם, חָלַף הָלַךְ לוֹ. יב הַנִּצָּנִים נִרְאוּ בָאָרֶץ, עֵת הַזָּמִיר הִגִּיעַ; וְקוֹל הַתּוֹר, נִשְׁמַע בְּאַרְצֵנוּ. יג הַתְּאֵנָה חָנְטָה פַגֶּיהָ, וְהַגְּפָנִים סְמָדַר נָתְנוּ רֵיחַ; קוּמִי לכי (לָך&#1456 רַעְיָתִי יָפָתִי, וּלְכִי-לָךְ. {ס} יד יוֹנָתִי בְּחַגְוֵי הַסֶּלַע, בְּסֵתֶר הַמַּדְרֵגָה, הַרְאִינִי אֶת-מַרְאַיִךְ, הַשְׁמִיעִנִי אֶת-קוֹלֵךְ: כִּי-קוֹלֵךְ עָרֵב, וּמַרְאֵיךְ נָאוֶה. {ס} טו אֶחֱזוּ-לָנוּ, שֻׁעָלִים--שֻׁעָלִים קְטַנִּים, מְחַבְּלִים כְּרָמִים; וּכְרָמֵינוּ, סְמָדַר. טז דּוֹדִי לִי וַאֲנִי לוֹ, הָרֹעֶה בַּשּׁוֹשַׁנִּים. יז עַד שֶׁיָּפוּחַ הַיּוֹם, וְנָסוּ הַצְּלָלִים: סֹב דְּמֵה-לְךָ דוֹדִי לִצְבִי, אוֹ לְעֹפֶר הָאַיָּלִים--עַל-הָרֵי בָתֶר. {ס}

קטסטרופה.
ישן 19-05-2014, 20:15
צלמית המשתמש של maorhag

אתה רק ממשיך להוכיח שאין לך מושג איך נפסקת הלכה
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "[QUOTE]א אֲנִי..."

בטח לא ע"פ חצי פסוק בשיר השירים לפי הבנתך.
זה נגיד קצת יותר מקור נחשב:
ציטוט:
העושה דבר מחוקות אלו הרי הוא חשוד על העריות ואסור לאדם לקרוץ בידיו וברגליו או לרמוז בעיניו לאחת מן העריות או לשחוק עמה או להקל ראש ואפילו להריח בשמים שעליה או להביט ביפיה אסור ומכין למתכוין לדבר זה מכת מרדות והמסתכל אפילו באצבע קטנה של אשה ונתכוון להנות כמי שנסתכל במקום התורף ואפילו לשמוע קול הערוה או לראות שערה אסור
(רמב"ם איסורי ביאה כא)
אם אתה באמת מחפש תשובה על שירת מרים ודבורה ולא רק לעצבן הנה מקורות:
בשו"ת באר שבע (ח"ב, באר מים חיים ג) ,חיד"א (נחל קדומים בשלח, יד).

ישן 19-05-2014, 22:28
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "א. אנחנו מדברים על שירה לא על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tom.Cruise
א. אנחנו מדברים על שירה לא על מין.
גישת התורה היא, כי אין קול באשה ערווה. אני לא זוכר בע"פ בדיוק איפה ומתעצל לחפש, אבל שירת נשים מופיעה או מוזכרת במקומות הבאים:

1. בשוב דוד מדוד וגוליית
2. עוד משהו עם דוד כשהוא זקן
5. שלמה מואס ביקום (קהלת)
3. מרים
4. דבורה
אני זוכר שיש עוד לפחות שניים...

אתה מבין, לפני 3500- 2500 שנה היהדות התייחסה בצורה יותר שפויה לנשים מזמרות מאשר עכשיו

ולכל המקומות האלה יש התיחסויות בפוסקים מה בדיוק היה שם ולמה זה לא סותר את "קול באישה ערווה" למשל בדבורה יש מי שאומר שזו לא היתה שירה ממש במובן של לשיר אלא כמו כתיבה יפה וכן מסתבר מתרגום יונתן שם שתרגם "ושבחת" לשון תשבחות ולא שירה ממש,מרים שרה לפני נשים ולא לפני גברים ועוד...בכל מקרה נמסרה לנו תורה שבע"פ ממשה עד ימינו והיא מחייבת לא פחות מאשר הפסוקים הכתובים.

ישן 20-05-2014, 11:44

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "האמת שכן,מאמין בהחלט"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי maorhag
בלי תורה שבע"פ חצי ממצוות התורה לא ברורות ואין שום דרך לקיים אותן.

בהחלט, כי הן נהגו ונכתבו לפני 3500- 2500 שנה, בערך. והן הועברו והושרשו בזמן ובמקום, ולאנשים שחיו אז, בשפה, ולחברה שהייתה קיימת אז. היום, צריך לפרש אותן מחדש בצורה שתתאים לחברה האנושית שקיימת עכשיו. לפרש, להמציא מחדש, מה שבא לך...

ציטוט:
התורה שבע"פ התקבלה על כלל ישראל ושם כתוב שאסור לשמוע אישה שרה

אני אומר שעדיף להיצמד לתורה שבכתב... אבל סבבה...

ציטוט:
לכן זו לא גחמה אישית פרטית שלי אלא המיינסטרים של הזרם הדתי ולכן ראוי להתחשב בזה.

דווקא עם זה אני מסכים...
אני לא מסכים עם הנימוקים והצידוקים שלך, וחושב שאתה והזרם האורטודוקסי ביהדות טועה, אבל היחס של הצבא לסוגיה נראה לי מפגר לחלוטין. אם מתעקשים לגייס דתיים, וזה כל כך חשוב וערכי מבחינתם, ולא באמת פוגע בשום דבר "תכלס", אז אני לא מבין את ההתעקשות...
ישן 19-05-2014, 21:34
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אני לא מתכוון לאוטובוס שנוסע למצעד ססגוני/חגיגת סמבה אלא לקו שגרתי שנוסע לים
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "תלוי בכמה גורמים"

ובין היתר מסיע אותך למשרד ממשלתי כלשהו או למשרד עו"ד שאתה צריך להגיע אליהם. תמיד בקיץ יהיה מי שכבר לבוש 'קייצי מאוד'. משהו מאוד שגרתי בת"א.

לגבי השמעת השיר - עד כמה שהבנתי הבעיה [למי שרואה בכך בעיה] היא בשמיעת הקול ובעיקר אם הדמות מוכרת לשומע.

אתה לא חרדי הסגור בתוך חצר מתוחמת אלא אזרח פעיל ועובד. אתה לא חש קושי לתפקד עם מגבלות שכאלה? הרי תמיד תהיה בבנק פקידה כלשהי עם מחשוף [סביר אבל מחשופי] ותמיד יש סכוי שבבר מצווה של בנו של חבר לעבודה או למילואים יושמעו בקול רם שירים של זמרת כלשהי או שהאורחות האחרות לא יהיו לבושות בהתאם לקוד שמרני.

לא קל.

אם נוסיף לכך שדור ההורים ורבני דור ההורים של הסרוגים-חרד"לים הנוכחיים היה הרבה יותר פתוח - האם אין כאן עניין של 'התנשאות' על פני הדור הקודם?

פעם בזמן הקפות בהן התארחתי בביכ"נ סרוג - חזיתי בממש קטטה שפרצה כאשר אחד האבות שבנו הקצין/התחזק ניסה לכפות סגירה מוחלטת של המחיצות מחשש שבנו לא יהיה מרוצה מההפרדה ולא ישוב למקום בחגים. זה נגמר רע. מחיצות הופלו בטעות, אנשים נפגעו ממילים מיותרות והרב עמד נבוך למדי.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 19-05-2014 בשעה 21:44.
ישן 20-05-2014, 11:06
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אני לא מתכוון לאוטובוס שנוסע למצעד ססגוני/חגיגת סמבה אלא לקו שגרתי שנוסע לים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
ובין היתר מסיע אותך למשרד ממשלתי כלשהו או למשרד עו"ד שאתה צריך להגיע אליהם. תמיד בקיץ יהיה מי שכבר לבוש 'קייצי מאוד'. משהו מאוד שגרתי בת"א.

לגבי השמעת השיר - עד כמה שהבנתי הבעיה [למי שרואה בכך בעיה] היא בשמיעת הקול ובעיקר אם הדמות מוכרת לשומע.

אתה לא חרדי הסגור בתוך חצר מתוחמת אלא אזרח פעיל ועובד. אתה לא חש קושי לתפקד עם מגבלות שכאלה? הרי תמיד תהיה בבנק פקידה כלשהי עם מחשוף [סביר אבל מחשופי] ותמיד יש סכוי שבבר מצווה של בנו של חבר לעבודה או למילואים יושמעו בקול רם שירים של זמרת כלשהי או שהאורחות האחרות לא יהיו לבושות בהתאם לקוד שמרני.

לא קל.

אם נוסיף לכך שדור ההורים ורבני דור ההורים של הסרוגים-חרד"לים הנוכחיים היה הרבה יותר פתוח - האם אין כאן עניין של 'התנשאות' על פני הדור הקודם?

פעם בזמן הקפות בהן התארחתי בביכ"נ סרוג - חזיתי בממש קטטה שפרצה כאשר אחד האבות שבנו הקצין/התחזק ניסה לכפות סגירה מוחלטת של המחיצות מחשש שבנו לא יהיה מרוצה מההפרדה ולא ישוב למקום בחגים. זה נגמר רע. מחיצות הופלו בטעות, אנשים נפגעו ממילים מיותרות והרב עמד נבוך למדי.

אני לא מבין לאן אתה חותר..ברור שאם אין ברירה אז אין ברירה,אני צריך להגיע לעבודה באוטובוס אז אני אסע בו ואם יהיו שם בעיות צניעות אני אעצום עיניים/אשמע משהו עם אוזניות או אמצא פתרון אחר.האם הייתי הולך מרצון ומבחירה מראש להופעה של זמרת? חד משמעי לא.בגמרא יש חילוק ברור בין מקום שיש דרך אחרת לבין מקום שלא,מי שעובר בדרך ליד מקום שיש בו חוסר צניעות ויש לו אופציה אחרת סבירה הוא חוטא,אם אין דרך אחרת שיעבור ויעצום עיניים.
בר מצוות ואירועים כלליים שלא מתנהלים בצניעות הם בעיה שלמה,אכן יצא לי כמה פעמים להתקל בבעיה ולא תמיד הפתרון היה פשוט אבל מצאנו משהו...
הבעיה השניה שאתה מעלה נידונה כבר בפוסקים,קוראים לה "להוציא לעז על הראשונים" ויש השתדלות רבה לא לנהוג חומרות הלכתיות במקומות מסוימים שישתמש מזה שכאילו אנחנו יותר טובים מהדור הקודם. אבל,הדין הזה נאמר אך ורק על חומרות,אם יש דבר שהוא מעיקר הדין לא יעלה על הדעת שאני אחטא כי אבא שלי חטא,למשל אם בדורות הקודמים לא שמרו שבת אז גם אני אחלל שבת? זו סברא פשוטה שלא.לכן אם בדורות הקודמים עברו על איסורים דאורייתא כמו נגיעה או כיסוי ראש אין שום מקום לומר שאנחנו נתיר את זה לעצמנו רק בגלל שהם פשעו.בסוף אנחנו מחויבים לאמת יותר מאשר להוציא את הסבתא טוב.
עד כאן אני מאמין שגם אתה תסכים איתי,אלא שכאן נק' המחלוקת:אתה טוען (תהרוג אותי על בסיס מה) שדיני צניעות הם חומרא ואני טוען שהם דין גמור שמעולם לא נפלה בו מחלוקת ולכן אין מקום לזוז מהם.
הסברא הזאת כ"כ פשוטה שאני באמת מנסה להבין מה קשה לכם בה? אתם באמת חושבים שהקריטריון למה בסדר ומה לא הוא סבתא שלי ולא ספר ההלכות?

ישן 20-05-2014, 23:22
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "לא חותר ולא מנסה להתווכח. מנסה להבין איך חיים אנשים פעילים עם ההחמרות"

חשבת אולי שזה עובד הפוך? אולי הדורות הקודמים עשו כמה דברים לא בסדר ואנחנו מתקדמים?
יש דברים שאפשר לפרש אותם כהחמרה ויש שבפירוש לא.
שמירת נגיעה למשל-לפני כמה עשרות שנים היה מקובל בבני עקיבא (בכל מקרה לפי הסיפורים) שבנים ובנות ירקדו יד ביד באותו מעגל,מדובר באיסור גמור לכל הדיעות ולכל השיטות לא מצאנו מעולם מי שהתיר או יתיר דבר כזה ואין אפילו מקום לנסות לפרש אחרת,אתה מוזמן לבדוק את דברי בספרות ההלכתית לדורותיה.מקרה כזה נגיד אתה תגדיר כהחמרה של הדור האחרון? כפירוש מחדש של המקורות? אתה יכול לטעון את הטענה הזאת גבי דינים שראינו בפוסקים בדור מסוים שהקלו ובדור הזה מחמירים,אז תוכל לבוא ולומר שהחמרנו (אגב,זה לא תמיד לשלילה) אבל אם תביא איסור שמעולם לא קם אדם להתיר אותו אבל ראינו לדורות שלפנינו שנכשלו בו האם תגדיר אותנו כמחמירים?
עוד דוגמה:כיסוי ראש הוא דין דאורייתא גמור,צא ותראה מה היה המצב בדורות הקודמים עם הדין הזה...אז מה? זה לא שבשלב מסוים מישהו התיר את זה ואני בא להחמיר,זה תמיד היה אסור רק שלא תמיד הקפידו על האיסור...
את הסיבה ל"החמרות" בדור האחרון אני נוטה לתלות בפריחתן של ישיבות ההסדר והגבוהות ברחבי הארץ.כשאבא שלי גמר ישיבה תיכונית הוא ישר הלך להתגייס פשוט כי ככה כולם עשו ולא היתה הרבה ברירה,כשאני גמרתי תיכון כמעט כולם המשיכו למסגרת תורנית כלשהי (מכינה/ישיבה) ומטבע הדברים שם לומדים יותר את ההלכות ויותר מקיימים אותן.

ישן 18-05-2014, 11:52
צלמית המשתמש של רועי AZ

יש יש... הכתוב נכתב לא ביד אדם כי אם ביד הכל יכול.
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "מקורותינו תמיד מתאימים - לטוב וגם לרע"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ישראל היפה
תבדיל בין הכתוב לבין האמונה - אין כל קשר ביניהם. .

יש בכתובים הללו דרישות מהאדם באשר הוא אדם, אשר נוגדות ניגוד חריף את רצונותיו ומאוויו ומה שבעיניו היגיוני ביותר לעשות.

מי שברא את האדם, דאג לברוא אותו בצלמו, כלומר - בורא עולם רוצה מהאדם משהו מסוים שבעיניו הוא הראוי, אבל הוא גם דאג ליצור משהו נגדי (ושיהיה יותר מגרה ומדגדג ומושך) כדי שיוכל האדם לבחור מה הוא מעדיף. לבחור בטוב או ברע. וע"י הבחירה בטוב והויתור על הרע (למרות שהוא מושך..) הוא מעצב עצמו.

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 18-05-2014 בשעה 11:54.
ישן 18-05-2014, 12:56
צלמית המשתמש של רועי AZ

אתה לא שליח האל, אתה בשר ודם
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "כלומר בעיניך אני שליח האל"

ציטוט:
הס שפתיך ונצור מקלדתך ביושבך מול הצג ובו דברים מפי אלוהים חיים

אלוהים שאינני מאמין בקיומו לא עלי אדמות ולא בחלל הגדול האינסופי.

עם תכונות אלוקיות (רחמים למשל - מה זה רחמים אתה יודע? למה דווקא רק אצל בני האדם זה קיים?...למרות שאצלך זה רחמים על אכזרים בלבד - שזה אסור)

יבוא יום והוא גם לא יאמין בך. זה יהיה יום הדין שלך. חבל עלייך.

ישן 18-05-2014, 14:08
צלמית המשתמש של רועי AZ

חרטא בריבוע, אין רחמים בקרב החיות
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "לידיעתך - גם בין בעלי חיים קיימים רחמים"

אולי תכונות אחרות.. וגם אם כן, אזי ממש קלוש והן נעדרות תכונות אחרות ששילובן הן רק בקרב בני אדם!

בכל מקרה, רק להראות לך שמאחורי כל הבריאה המופלאה הזו יש מתכנן...

ישן 19-05-2014, 10:55
צלמית המשתמש של רועי AZ

אאוו!!!!
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "אתה חייב להרחיב ידיעותיך בביאולוגיה"

ציטוט:
החיה האכזרית ביותר היא בן האדם

למה? הרי לנו היכולת לבחור ולעצור ולשנות את דרכינו!! אף חיה אחרת, לא מסוגלת לעצור ולבחור שלא להזיק!!! מטעמים מצפוניים!!!

אז למה בכל זאת?

ישן 19-05-2014, 11:51
צלמית המשתמש של רועי AZ

וזה בדיוק עניין האמונה היהודית ובאל...
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "אין שום הבדל עקרוני בינך לבין..."

ציטוט:
אין שום הבדל עקרוני בינך לבין בעל חיים.

יש בעלי חיים שיותר קרובים אליך ויש שיותר רחוקים, זה קצת מוזר מבחינה מדעית להשליך את התכונות הפסיכולוגיות האנושיות הנקראות "אמפתיה" ו"סימפתיה" על בעלי חיים אחרים, אבל בכל זאת אפשר לראות דברים דומים בטבע כל הזמן...

לך יש כמה תכונות שאין בבעלי חיים. ואתה לא יודע להסביר למה זה כך. משעה שאתה בוחר להתעלם מהאמת ואתה בוחר לנהוג כפי שאתה רוצה, או לנהוג כמו החיות שבטבע - אתה הופך להיות נחות מהם.

כי "ידע שור קונהו וחמור אבוס בעליו ישראל לא ידע עמי לא התבונן"... (גגל את זה ותקרא בנושא)

התכונות האלו שיש בך ואין בבעלי חיים אחרים נועדו להבהיר לך באם שכחת, מה תפקידך בעולם ומה מצופה ממך.

ישן 19-05-2014, 15:27

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "וזה בדיוק עניין האמונה היהודית ובאל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רועי AZ
לך יש כמה תכונות שאין בבעלי חיים

בהחלט. אני יכול לפתור משוואות ריבועיות, החתול שלי לא.
מצד שני החתול שלי יכול לשמוע חרקים מעופפים ממרחק מרשים, ולקפוץ על המקרר.
לא ברור מה עדיף.

ציטוט:
ואתה לא יודע להסביר למה זה כך.

בוודאי שאני יודע להסביר למה זה כך. זה ידע בסיסי למדי בביולוגיה, כל הקטע עם גנטיקה ואבולוציה.
אבל מה זה משנה? לפני 4000 שנה לא ידעתי להסביר למה הירח מקיף את כדור הארץ, והיום אני לא יודע מה יקרה לחוקי הפיזיקה כשהמון מאסה תצטבר באזור מצומצם ביקום. חיים ולומדים...
וחוץ מזה זה שהידע וההבנה שלי סופיים זה הסבר ממש גרוע לקיום של אלוהים. בעיקר כי זה אומר שאלוהים כל הזמן נסוג (וגדל?).

ציטוט:
כי "ידע שור קונהו וחמור אבוס בעליו ישראל לא ידע עמי לא התבונן"... (גגל את זה ותקרא בנושא)

ממש קשה לי להאמין שאתה תמצא משהו אצל ישעיהו שיחזק את הטיעונים שלך מעבר לשברי פסוקים.

ציטוט:
התכונות האלו שיש בך ואין בבעלי חיים אחרים נועדו להבהיר לך באם שכחת, מה תפקידך בעולם ומה מצופה ממך.

אין לי תפקיד בעולם, ואף אחד לא מצפה ממני לשום דבר, חוץ מאולי כמה בני אדם אחרים.
כנ"ל לגבי כל בני האדם, את התפקיד שלנו בעולם אנחנו בונים לעצמנו, וכך גם את ציפיות הסביבה.

לא שמעת? לא הקשבת לניטשה? אלוהים מת. אנחנו הרגנו אותו.
ישן 19-05-2014, 15:46
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "[QUOTE=רועי AZ]לך יש כמה..."

ציטוט:
בהחלט. אני יכול לפתור משוואות ריבועיות, החתול שלי לא.
מצד שני החתול שלי יכול לשמוע חרקים מעופפים ממרחק מרשים, ולקפוץ על המקרר.
לא ברור מה עדיף.

אתה גם יכול להחריב את העולם, החתול שלך לא....אתה, במילה אחת, יכול לשנות מצב קיים החתול שלך לא....מה עדיף? להיות אדם בעל השפעה, או חתול שקופץ על המקרר??

בוודאי שאני יודע להסביר למה זה כך. זה ידע בסיסי למדי בביולוגיה, כל הקטע עם גנטיקה ואבולוציה.
אבל מה זה משנה? לפני 4000 שנה לא ידעתי להסביר למה הירח מקיף את כדור הארץ, והיום אני לא יודע מה יקרה לחוקי הפיזיקה כשהמון מאסה תצטבר באזור מצומצם ביקום. חיים ולומדים...
וחוץ מזה זה שהידע וההבנה שלי סופיים זה הסבר ממש גרוע לקיום של אלוהים. בעיקר כי זה אומר שאלוהים כל הזמן נסוג (וגדל?).

לא! אתה לא יודע להסביר למה זה כך! אתה חושב שאתה יודע אבל אתה ניזון מבבל"ת טהור

ממש קשה לי להאמין שאתה תמצא משהו אצל ישעיהו שיחזק את הטיעונים שלך מעבר לשברי פסוקים.

אני מבין שקשה לך עם האמת, אז אתה מתייחס אליה כאל שברי פסוקים? קראת את ספר ישעיהו?

אין לי תפקיד בעולם, ואף אחד לא מצפה ממני לשום דבר, חוץ מאולי כמה בני אדם אחרים.
כנ"ל לגבי כל בני האדם, את התפקיד שלנו בעולם אנחנו בונים לעצמנו, וכך גם את ציפיות הסביבה.

לא שמעת? לא הקשבת לניטשה? אלוהים מת. אנחנו הרגנו אותו.

מסכנים הם אותם בני האדם שמצפים ממך למשהו. אתה מוכן בשם הרצונות שלך והמאויים שלך וחוסר הגבולות שלך, להיחשב אפילו כנחות מהחתול שלך..

להשתכר עד אובדן הכרה ולהתפלש בקיא של עצמך.. או לעשן ג'וינטים עד כדי עירפול חושים זה נחות מכל חיה אחרת..

אתה נחות מהחתול שלך פשוט כך.

ישן 19-05-2014, 18:45

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=Tom.Cruise]בהחלט. אני..."

1. החתול שלי יכול לשנות מצב קיים. היום בבוקר הוא הרג עציץ חדש שהבאתי למרפסת. אז החתול שלי יכול להרוס עציצים באותה מידה שהאנושות יכולה להחריב את העולם. יכול להיות שיש הבדל בין הדברים, אבל הוא לא גדול. וגם לחתולים יש השפעה על הסביבה שלהם, הם השמידו איזה מין של ציפור מעפנה בניוזילנד או אוסטרליה(?), ופוגעים שם בכל מיני אוכלוסיות של בע"ח. אני רואה שלא הבנת את זה מהדוגמה עם השימפנזה באשכול הקודם, אבל עם כמה שקשה לך לקבל את זה, ההבדלים בינך ובין אותה שימפנזה הם לא הבדלים עקרוניים.

2. האמת? אתה לא טועה. אני באמת לא ממש יודע להסביר איך נוצרו המינים על פני כדור הארץ, בוודאי שלא לעומק, מצד שני, אני מבין ברמה העקרונית את ההסבר הביולוגי, והוא נשמע לי מספיק סביר בשביל שאני אקבל אותו. יותר מזה, כמו כל תאוריה מדעית, גם הוא שגוי מיסודו (פילוסופיה), וכמו כל תאוריה, או ניסיון להבין את המציאות גם הוא מוגבל ע"י היכולת האנושית לתפוס את המציאות, אבל למרות כל המגבולת האלה זה ההסבר הכי טוב שאני מכיר. בוודאי שלבוא ולהגיד: "אה... זה נושא קשה להבנה. בטח התשובה לכל השאלות האלה היא: אלוהים!", זאת גישה קלוקלת, שעושה בעיקר נזק.

יותר מזה כל הוויכוח הזה הוא חסר תוכלת, כי אין באמת סתירה בין היהדות כדת, למדע הביולוגיה, וחבל שאתה לא מבין את זה.

3. לא קראתי את כל ספר ישעיהו, אבל חלקים כן. תקרא את כל הפרק...
אני חושב שאתה יכול למצוא מקורות יותר טובים למסר שאתה מחפש...

4. אני שמח שאתה מעביר עלי ביקורת אישית בלי להכיר אותי. זה לא משנה את העובדה שהאמונה שלך מבוססת על מה שנקרא בתחום הפסיכיאטריה "מחשבות שווא"...

תראה, זה נחמד שאתה מחפש משמעות בחיים, אבל זה עצוב שמצאת אותה בדת, וזה עוד יותר עצוב שאתה מנסה לדחוף את המשמעות שמצאת לאנשים אחרים. עם כל היופי של הדת היהודית ביסודה, כמו כל הדתות המונותאיסטיות היא מבוססת על שקר, חלולה מבחינה מוסרית, ומביאה איתה מוסכמות וחוקים חברתיים שפוגעים במאמיניה. ושוב, נותר לי רק לאחל לך שתתבגר ותשיל מעליך את ההבלים האלה, כמו שילד משיל מעליו את האמונה המגוחכת בפיית השיניים.

בכל מקרה התשת אותי.
ישן 19-05-2014, 19:35
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "1. החתול שלי יכול לשנות מצב..."

ציטוט:
1. החתול שלי יכול לשנות מצב קיים. היום בבוקר הוא הרג עציץ חדש שהבאתי למרפסת.

אני יכול לתאר לעצמי איזה עציץ.......

בכל מקרה התשת אותי.

ודאי, כי אתה יודע שאין בסיס לשטויות שלך ואני מעלה טיעונים היגיוניים שקשה להפריכם אז אחרי שאתה רק כותב שטויות כבר בכמה וכמה הודעות שלך ברצף.. בסוף אתה מותש.

ערב נפלא!

ישן 20-05-2014, 09:48
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=Tom.Cruise]1. החתול..."

אתה קורא לברירה טבעית ואבולוציה בבל"ת, ואתה קורא למה שהוא כותב שטויות?!?! (לא מאמינה שזה קורה, אבל אני אשכרה מסכימה עם חלקי דברים של טום).

ברירה טבעית ואבולוציה הן לא בבל"ת, ולפני שאתה מבטל במחי מקלדת עבודה מדעית של בערך מאה חמישים שנה, שהממצאים המדעיים רק מחזקים אותה, כדאי שתשב קצת ותלמד עליה (כמו שאתה מבקש מכל מיני אנשים במהלך האשכול בנוגע ליהדות).

הורשה גנטית הוכחה ע"י גרגור יוהאן מנדל (נזיר שאהב גינון והתעסק בהכלאות של צמחי אפונה) כבר בשנת 1866. עוד לפני כן, פרסם דרווין את "מוצא המינים" ב-1859. את הקשר המדעי בין גנטיקה ומוטציות גנטיות מורשות (ולמעשה המכניזם של הברירה הטבעית) הבינו רק במהלך המאה ה-20.

הנה, על קצה המזלג.

עכשיו, מגיע החלק הנחמד - אין כל סתירה בין אמונה דתית לבין מה שאתה קורא בבל"ת!!

אה, והגיע הזמן שתפנים עוד משהו (וכאן אני מדברת גם אל הצד שמולך בויכוח). כשמדברים על אלוהים, אין עניין של הוכחה או אי-הוכחה. אין כאן עניין מדעי. זה עניין פנימי, אמוניץ אדם מאמין, או לא מאמין, כל אחד מסיבותיו הוא. יש אנשים שכלתניים יותר, שמתקשים להאמין שקיימת איזו ישות אמורפית שאחראית על הכל, בודקת אותנו בציציות ויצרה את היקום. יש אנשים שכן מאמינים. שמסתכלים על היקום ביראה ואומרים לעצמם שהדברים מורכבים מדי, יפים מדי ומופלאים מכדי שיהיו סתמיים. שים לב, עדיין לא אמרתי מילה על יהדות... ויש את אלה שמתחבטים בשאלות האלה. שמצד אחד קשה להם עם ישות אמורפית כזו, ומצד שני לא מצליחים לשלול עבור עצמם את האפשרות שהיא קיימת.

הכל לגיטימי.

עכשיו, כשמדובר על אנשים מאמינים, הם פעמים רבות (אבל ממש לא תמיד) יפעלו עפ"י חוקי דת כלשהי. אתה לא יכול לכפות חוקים דתיים על אנשים מהסוג הראשון, כי זה ייראה להם אידיוטי ומפגר לסגור את עצמם במערכת חוקים עבור משהו שעבורם לא קיים. מצד שני, יהיה באמת אידיוטי מצד אותם אנשים לנסות ולשכנע אותך שאתה אידיוט כי אתה הולך עפ"י דת מסויימת. למה? כי אתה מאמין, ואתה חושב שהמסגרת הדתית שלך נכונה.

וכאן שורש הויכוח של אנשים כמוך וכמו מאור עם אנשים כמו טום, יוני או דיפספייס.

באופן אישי, הייתי שמחה לראות פחות התנשאות ומחשבה ש"אני יודע הכי טוב" ויותר סובלנות וקבלת העובדה שכל אדם שונה ובוחר במה הוא מאמין או לא וכיצד הוא חי את חייו. הייתי שמחה לראות זאת משני הצדדים.
גם פחות אמירות כמו "למה לא תאמין במפלצת הספגטי/חייזרים/פיית השיניים" וגם פחות "אז מה אם קראת את התנ"ך או אתה מכיר מקורות, אתה עדיין בור ולא יודע כלום". אחד מאמין, שני מפרש דברים עפ"י דרכו ואין סיבה שאחד יתנגש עם השני.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 20-05-2014, 11:55
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "אתה קורא לברירה טבעית..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tallyco
אתה קורא לברירה טבעית ואבולוציה בבל"ת, ואתה קורא למה שהוא כותב שטויות?!?! (לא מאמינה שזה קורה, אבל אני אשכרה מסכימה עם חלקי דברים של טום).

יא זה קורה לך גם איתי...

ברירה טבעית ואבולוציה הן לא בבל"ת, ולפני שאתה מבטל במחי מקלדת עבודה מדעית של בערך מאה חמישים שנה, שהממצאים המדעיים רק מחזקים אותה, כדאי שתשב קצת ותלמד עליה (כמו שאתה מבקש מכל מיני אנשים במהלך האשכול בנוגע ליהדות).

הורשה גנטית הוכחה ע"י גרגור יוהאן מנדל (נזיר שאהב גינון והתעסק בהכלאות של צמחי אפונה) כבר בשנת 1866. עוד לפני כן, פרסם דרווין את "מוצא המינים" ב-1859. את הקשר המדעי בין גנטיקה ומוטציות גנטיות מורשות (ולמעשה המכניזם של הברירה הטבעית) הבינו רק במהלך המאה ה-20.

הנה, על קצה המזלג.

הבעיה של מי שמאמין באלוהים היא, שטענת המדע שמוצא האדם מכל מיני אבות קדמוניים מוזרים (פעם אחרונה שראיתי משהו זה היה איזו חיה דמוית חולד.. (?) ושהיונק הראשון התחיל להתהלך בארץ לפני 200 מיליון שנה.. כל אלה סותרים את הדת באופן מוחלט, ולטענת רבים מהדתיים הומצאה ע"מ להפריך את נושא הבריאתנות.

עכשיו, מגיע החלק הנחמד - אין כל סתירה בין אמונה דתית לבין מה שאתה קורא בבל"ת!!

זה מה שהרב זמיר כהן טוען...אבל הוא כמובן מקבל רק חלק מן התאוריה ודוחה את זו שציינתי..

אה, והגיע הזמן שתפנים עוד משהו (וכאן אני מדברת גם אל הצד שמולך בויכוח). כשמדברים על אלוהים, אין עניין של הוכחה או אי-הוכחה. אין כאן עניין מדעי. זה עניין פנימי, אמוניץ אדם מאמין, או לא מאמין, כל אחד מסיבותיו הוא.

זו ודאי עניין של הוכחה. לא רק עניין פנימי.. אלוהים זו איננה אמונה אלא עובדה קיימת ויש מי שבוחר להתעלם ממנה.

זה כמו שאעמוד מאחורי חומה גבוהה ואקבל אבן לראש, קרוב לודאי שיהיה לי ברור, שזרק אותה מישהו שעומד בצד השני של החומה, למרות שאני לא יכול לראות אותו ואני לא אצטרך הוכחות לכך שמישהו שם עומד בצד השני וזרק אותה הרי האבן לא נזרקה לה לבד... מה שקורה הוא שיש מי שמתעקש לקבל הוכחות!

יש אנשים שכלתניים יותר, שמתקשים להאמין שקיימת איזו ישות אמורפית שאחראית על הכל, בודקת אותנו בציציות ויצרה את היקום. יש אנשים שכן מאמינים. שמסתכלים על היקום ביראה ואומרים לעצמם שהדברים מורכבים מדי, יפים מדי ומופלאים מכדי שיהיו סתמיים. שים לב, עדיין לא אמרתי מילה על יהדות...

עדיין לא אמרת מילה על יהדות. אבל כל שאני טוען שמי שמשיג את עניין פלא הבריאה, חייב לשאול את עצמו את השאלות של, רגע מה אני עושה פה בעצם ולמה מתים ומה זה להיות יהודי?? זה הכל מארג אחד שלם

ויש את אלה שמתחבטים בשאלות האלה. שמצד אחד קשה להם עם ישות אמורפית כזו, ומצד שני לא מצליחים לשלול עבור עצמם את האפשרות שהיא קיימת.

ברור, כדי "להרוג אותו" ואז לעשות דברים בצורה שהיא למטה מהתנהגות החיות. ולהיות משוחרר מהתחייבויות, אבל בה בעת להיות כבול לקפריזות. או כמו שנאמר בתורה, עדיף להיות עבד למלך (בורא עולם) מעבד לעבד - הטרנדים המשתנים של החברה..

הכל לגיטימי.

100 אחוז.. אבל אנשים שואלים שאלות ומקבלים תשובות

עכשיו, כשמדובר על אנשים מאמינים, הם פעמים רבות (אבל ממש לא תמיד) יפעלו עפ"י חוקי דת כלשהי. אתה לא יכול לכפות חוקים דתיים על אנשים מהסוג הראשון, כי זה ייראה להם אידיוטי ומפגר לסגור את עצמם במערכת חוקים עבור משהו שעבורם לא קיים. מצד שני, יהיה באמת אידיוטי מצד אותם אנשים לנסות ולשכנע אותך שאתה אידיוט כי אתה הולך עפ"י דת מסויימת. למה? כי אתה מאמין, ואתה חושב שהמסגרת הדתית שלך נכונה.

וכאן שורש הויכוח של אנשים כמוך וכמו מאור עם אנשים כמו טום, יוני או דיפספייס.

באופן אישי, הייתי שמחה לראות פחות התנשאות ומחשבה ש"אני יודע הכי טוב" ויותר סובלנות וקבלת העובדה שכל אדם שונה ובוחר במה הוא מאמין או לא וכיצד הוא חי את חייו. הייתי שמחה לראות זאת משני הצדדים.

אני לחלוטין לא מתנשא. אני מגיב למצב שבו אנשים מצטיירים כבעלי ידע בנושא מעל לממוצע אבל, מתיימרים גם לתת פרשנות משלהם ומבטלים אחרים כלאחר יד

גם פחות אמירות כמו "למה לא תאמין במפלצת הספגטי/חייזרים/פיית השיניים" וגם פחות "אז מה אם קראת את התנ"ך או אתה מכיר מקורות, אתה עדיין בור ולא יודע כלום". אחד מאמין, שני מפרש דברים עפ"י דרכו ואין סיבה שאחד יתנגש עם השני.

טוב, העניין מלובן, עכשיו אם אפשר בבקשה שתסבירי לי את המשפט הבא (אם יש מה, כי אני הבנתי ממנו משהו מסויים ויתכן שזה אכן כך..) למה התכוון המשורר..?

ציטוט:
מצד אחד - באמת יכול להיות שאנחנו אוסף גנים שמשתמשים בריאקציות ביוכימיות שנקראות חיים על מנת לשכפל עצמם ולהשאר קיימים.
מצד שני - אולי יש בנו משהו מעבר? אולי לא סתם האדם הוא היצור התבוני ביותר עלי אדמות?

תודה!!

ישן 20-05-2014, 13:22
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=Tallyco]אתה קורא..."

לא, יש רבים רבים שמאמינים, ולא לוקחים את סיפור הבריאה כפשט, ועל כן מסוגלים לקבל גם ממצאים מדעיים שמראים סרגל זמנים טיפה שונה. זה ממש לא סותר את הדת, ודאי לא קיום של אל או ישות עליונה שיצרה (עפ"י מאמינים) את התא הראשון ואת חוקי הטבע אשר הובילו אותנו לאיפה שאנחנו נמצאים היום מבחינה אבולוציונית. אתה רואה? יש גם פרשנות אחרת... ולא, אבולוציה לא נוצרה ע"מ לסתור את הבריאתנות (כאמור, עדיין לא הצליחו לשחזר יצירת חיים ממולקולות כימיות, ויצירה זו היא בהחלט יכולה להיות בבסיסה של אמונה בישות עליונה), אלא אבולוציה, או הברירה הטבעית, הן תאוריות מדעיות שבאות להסביר את המגוון בעולם החי, צומח, בקטריות, פטריות וכו' ואת ההבדלים הקטנים שניתן לראות בין מינים קרובים.
survival of the fittests מתארת מצב בו מוטציה אחת משלל מוטציות שקורות כל הזמן במאגר הגנים של אורגניזם מסויים, מיטיבה עם אותו אורגניזם והופכת אותו למותאם יותר לסביבה מסויימת. במצב כזה הוא יתרבה יותר והמוטציה תשתלט על האוכ' באותה סביבה. זו אבולוציה.

א-ת-ה מאמין שאלוהים הוא עובדה קיימת. מאמין. מתוך האמונה שלך באה גם הידיעה. אבל אין הוכחה לא לקיום ולא לאי קיום ישות עליונה כלשהי. זה עניין של אמונה.

ציטוט:
ברור, כדי "להרוג אותו" ואז לעשות דברים בצורה שהיא למטה מהתנהגות החיות. ולהיות משוחרר מהתחייבויות, אבל בה בעת להיות כבול לקפריזות. או כמו שנאמר בתורה, עדיף להיות עבד למלך (בורא עולם) מעבד לעבד - הטרנדים המשתנים של החברה..

דווקא ממש לא. יש אנשים (כמוני למשל) שמתחבטים בשאלה כזו חלק גדול מהחיים. זה שאני לא בטוחה בעצמי לא אומר שאני שואלת את עצמי שאלות רק כדי לעשות מה שבא לי, אלא כחלק מחיפוש תשובות לדברים שאין לי עליהם כרגע תשובה. מצד שני, העובדה שכרגע אין לי עליהם תשובה עדיין לא מובילה אותי למחוזות הדת, ואני מניחה שגם אם אגיע לאמונה פנימית בישות עליונה כלשהי, לא בהכרח אגיע למסגרת דתית כלשהי. אני יהודיה כי כך נולדתי, ואני שמחה על כך ועל תחושת השייכות למסורת ארוכת שנים. אני חוגגת את החגים, התחתנתי עם רב ואם יהיה לי בן אמול אותו, כמו שאני גם רוצה להקבר בקבורה דתית. לא מתוך אמונה כלשהי או הסכמה עם עיקרי הדת, אלא מתוך תחושת שייכות ומסורת אותן אני מכבדת.

לגבי הסייפא שלך - לא הבנתי מה לא ברור, אבל אנסה להסביר בכל זאת

השאלה שנשאלה, היא האם אנחנו אוסף של גנים, שמשתמשים בגוף חי ובתהליכים הקורים בו על מנת להתרבות ולהעביר עצמם לדור הבא, פשוט כדי לשמור על הקיום שלהם, או שמא יש בנו מעבר לזה, איזשהו "ניצוץ אלוהי" שבגללו אנחנו, ולא נניח הארנבות, השתלטנו על כדור הארץ, יצרנו קהילות, כלים ופיתחנו טכנולוגיה תוך מודעות עצמית....

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 20-05-2014, 13:47
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "לא, יש רבים רבים שמאמינים,..."

ציטוט:
התחתנתי עם רב

מה?? אורי יש לך משו לספר לאומה?

אז עכשיו ברצינות וברשותך אגש ישירות אל הסיפא שלך..

המשפט הזה, שאת כתבת לפני כמה שנים ,היה הגורם המרכזי שלי בהחלטה לעבור לדת..

אנחנו לחלוטין לא אוסף של גנים שמשכפלים את עצמם. כי אם היינו כאלה - אז איפה בעצם באה לידי ביטוי העליונות של המין האנושי? כי אם היינו אוסף גנים שמשכפל עצמו, אז למה יש בעצם שוני עצום שכזה בין כל היצורים בעולם? למה יש שוני בין אדם לאדם (למרות שהבסיס הוא משותף לכולם) הרי הטיעון הזה נשמע מתאים לתיאור של איזשהו פס ייצור כמו מן מחרטת CNC .. שמוציאה מתוכה משהו קבוע.

אם גוף האדם הוא חומר, (בדיוק כמו בול עץ או ברזל) מה מניע אותו ומה מחיה אותו ומה פשר התבוניות?

למה חיות מזדווגות כדי להביא המשך לעולם ולמה מיכל היא פרי אהבתך לאורי וההיפך?

בספר התנ"ך הכל כתוב מדוע ואיך.

מי כתב את הספר הזה? מישהו שמכיר אותך ואותי (ויודע את חולשותינו ואת חוזקותינו) ובספר הזה הוא כותב לנו מה צריך לעשות (אם נפשט את זה - הרי זה סוג של הוראות יצרן)

בגלל זה - אני לקחתי על עצמי את המסגרת הזו..

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 20-05-2014 בשעה 13:50.
ישן 20-05-2014, 17:04
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=Tallyco] התחתנתי עם רב..."

אם כך - אשריך. אני פשוט עדיין שואלת שאלות.
אנחנו לחלוטין אוסף ל גנים שמשכפלים את עצמם, השאלה שלי היא האם בכלל יש מעבר, ואני לא יודעת.
למה חיות מזדווגות ומביאות צאצאים? כדי לשמר את הגנים של המין שלהם. וילד בעיני הוא השילוב המושלם של גנים משני פרטים שונים.
למש יש שונות גנטית? למה האדם שונה מהשימפנזה? בוא לא ניכנס לזה, זו הרצאה ארוכה מאד בגנטיקה וגנטיקה של אוכלוסיות, אתה יותר ממוזמן לפתוח אשכול בפורום מדע ושם יהיה ארסנל שלם של אנשים שינסו לתת לך תשובות לשאלות הביולוגיות. לשאלות המהות לא יתנו תשובה, וזה גם לא המטרה של העולם המדעי. מטרתו היא לתאר ולהסביר את העולם סביבנו בכלים מדידים וע"י תאוריות.

אני באמת שמחה בשבילך שמצאת תשובה שנכונה עבורך. עבורי זו לא התשובה, וקשה לי להאמין שדת ממוסדת תהווה בשבילי תשובה אי פעם. אני מה שנקרא, מקרה אבוד. אני מגיעה מתוך ידיעה והכרה בסיסית לפחות של היהדות (היו תקופות בחיים שמאד עניין אותי וקראתי ולמדתי כל מיני הבטים של היהדות), ואני חושבת שיש במצוות ובמנהגים כאלה שהם כ"כ יפים וכ"כ הגיוניים, אבל הדת על כל הנובע ממנה, גדולה עלי ועל רמת ה(ספק) אמונה שלי.

אני בטוחה שהיו ויהיו רגעים בחיי בהם אקנא באנשים מאמינים ודתיים, שכן הכל ברור להם ויש להם תשובות לשאלות שלי אין עליהן, אבל זו עדיין לא סיבה טובה מספיק עבורי לפנות לדת.

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 20-05-2014, 17:20
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "אם כך - אשריך. אני פשוט עדיין..."

ציטוט:
אם כך - אשריך. אני פשוט עדיין שואלת שאלות.
אנחנו לחלוטין אוסף ל גנים שמשכפלים את עצמם, השאלה שלי היא האם בכלל יש מעבר, ואני לא יודעת.
למה חיות מזדווגות ומביאות צאצאים? כדי לשמר את הגנים של המין שלהם. וילד בעיני הוא השילוב המושלם של גנים משני פרטים שונים.

לא שאלתי למה מביאים צאצאים, תהיתי על ההבדל בין האקט שלהם לזה של בני האדם (בתורה האקט המיני הוא איננו אסור, כי אם מקודש תחת תנאים מסוימים)

למש יש שונות גנטית? למה האדם שונה מהשימפנזה? בוא לא ניכנס לזה, זו הרצאה ארוכה מאד בגנטיקה וגנטיקה של אוכלוסיות, אתה יותר ממוזמן לפתוח אשכול בפורום מדע ושם יהיה ארסנל שלם של אנשים שינסו לתת לך תשובות לשאלות הביולוגיות. לשאלות המהות לא יתנו תשובה, וזה גם לא המטרה של העולם המדעי. מטרתו היא לתאר ולהסביר את העולם סביבנו בכלים מדידים וע"י תאוריות.

אוקיי..

אני באמת שמחה בשבילך שמצאת תשובה שנכונה עבורך. עבורי זו לא התשובה, וקשה לי להאמין שדת ממוסדת תהווה בשבילי תשובה אי פעם. אני מה שנקרא, מקרה אבוד. אני מגיעה מתוך ידיעה והכרה בסיסית לפחות של היהדות (היו תקופות בחיים שמאד עניין אותי וקראתי ולמדתי כל מיני הבטים של היהדות), ואני חושבת שיש במצוות ובמנהגים כאלה שהם כ"כ יפים וכ"כ הגיוניים, אבל הדת על כל הנובע ממנה, גדולה עלי ועל רמת ה(ספק) אמונה שלי.

האם את קיימת חלק מהמצוות הכ"כ יפות והיגיוניות הללו? מה דעתך (בכלליות) על נידה למשל?

כי למעשה המצוות הללו הן הן הדת ולא שום הגדרה אחרת...

אני בטוחה שהיו ויהיו רגעים בחיי בהם אקנא באנשים מאמינים ודתיים, שכן הכל ברור להם ויש להם תשובות לשאלות שלי אין עליהן, אבל זו עדיין לא סיבה טובה מספיק עבורי לפנות לדת.

בתור מי שמתעסקת במה שדתיים מכנים נפלאות הבריאה, ורואה איך דברים מתקיימים אני חושב שצריך להיות לך קל יותר....אבל....

ישן 20-05-2014, 17:38
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=Tallyco]אם כך - אשריך...."

מניחה שיש מנהגים ומצוות שאני מקיימת. דווקא נידה וכל הסובב אותה זו מצווה שאני לא מסכימה עם המהות שלה... הדם איננו טמא. המטרה שלו טהורה והוא נקי וזך, ופשוט מפנה מקום לאופציה שבחודש הבא תהיה הפריה...

שלא לדבר על נידה לאחר לידה... לא יכולה לתפוס ולהבין איך יכול להיות שמה שהזין גור אנשים במהלך 9 חודשים ברחם, ועשה עבודה כ"כ חשובה, פתאום הופך טמא... שוב, כאן אני לא מסכימה עם המהות.

לעומת זאת, ישיבת שבעה על המת למשל, יש בה משהו כ"כ נכון ויפה. מאפשר למשפחה להפרד, לעבור תהליך רגשי לפני החזרה לשגרת החיים, וכן מאפשר להם להיות יחד, לדבר, להתקרב, וגם להפגש ולהיות מנוחמים ע"י קהל ישראל. למשל דוגמה אחת למצווה שאני רואה בה את היופי (ןלשמחתי ואני מקווה שגם עוד שנים רבות לא אצטרך לקיים אותה). אני בהחלט מקיימת מצוות שבין אדם לאדם, או לפחות משתדלת, משתדלת להמנע מלשון הרע, למשל, ואני מניחה שיש דברים רבים שאני מקיימת בלי להיות מודעת להם כלל.

כן, אני רואה את היופי הגלום בעולם הטבע, אבל זה עדיין לא אומר לי שדת ממסדית זו או אחרת היא התשובה. להיפך. זה כ"כ גדול מאיתנו, אנחנו, כמין האנושי, חלקיק כ"כ קטן בפלא הזה, שאני לא רואה דת ממסדית כמשהו שיכול בכלל להיות נכון...

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 20-05-2014, 17:53
צלמית המשתמש של רועי AZ

"דת ממסדית" היא איננה תשובה לכלום.
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "מניחה שיש מנהגים ומצוות שאני..."

ציטוט:
כן, אני רואה את היופי הגלום בעולם הטבע, אבל זה עדיין לא אומר לי שדת ממסדית זו או אחרת היא התשובה. להיפך. זה כ"כ גדול מאיתנו, אנחנו, כמין האנושי, חלקיק כ"כ קטן בפלא הזה, שאני לא רואה דת ממסדית כמשהו שיכול בכלל להיות נכון...

היא פשוט דרך חיים שאמור היהודי לקיימה (וגם הנוצרי והמוסלמי - בשבע מצוותיהם הם) . אדם שמתקשה לקבל הוכחות בדבר בריאה ובורא, חייב לדעתי, להסתכל סביבו, לשאול שאלות ולהסיק מסקנות ואותם לחבר לכדי פאזל שלם, כשגם הגישה צריכה להיות פתוחה ולא אטומה....

אברהם אבינו למשל ענה להגדרה. הוא לא קיבל את חינוך אביו ויצא לחקור את הנושא לבד והגיע למסקנה לבד. ממנו ומזרעו החלה היהדות להתהוות...

אבל כל אחד באמונתו..

ישן 21-05-2014, 07:09
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
חוסר הבנת המושג "טמא"
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "מניחה שיש מנהגים ומצוות שאני..."

ציטוט:
מניחה שיש מנהגים ומצוות שאני מקיימת. דווקא נידה וכל הסובב אותה זו מצווה שאני לא מסכימה עם המהות שלה... הדם איננו טמא. המטרה שלו טהורה והוא נקי וזך, ופשוט מפנה מקום לאופציה שבחודש הבא תהיה הפריה...

שלא לדבר על נידה לאחר לידה... לא יכולה לתפוס ולהבין איך יכול להיות שמה שהזין גור אנשים במהלך 9 חודשים ברחם, ועשה עבודה כ"כ חשובה, פתאום הופך טמא... שוב, כאן אני לא מסכימה עם המהות.
טומאה זה לא "איכסה" - טומאה זה ניתוק, הפחתת הקדושה.
אישה שהייתה לה היכולת להוליד והתחיל לה הוסת - נפסקה אצלה זמנית היכולת להוליד.
אדם שמת - נותק אצלו הקשר לעולם ולקדושה. אין לו יכולת לבצע מצוות ולהשפיע על העולם אלא בדרך אחת - בני המשפחה מתכנסים, ואומרים דברי קדושה - עקב הקירבה לנפטר. אלו השבעה והקדיש.
אישה הרה שילדה או עברה הפלה חס ושלום - גם שם יש ירידת קדושה.. במקרה מוות זה ברור, אהבל גם במקרה לידה רגילה.
האם שדאגה לכל מחסורו של התינוק - ובפועל "חיה בשבילו" תוך התמסרות מוחלטת, ולאחר הלידה מתחילה הפיכתם ליצורים נפרדים לחלוטין.
והפירוד הוא טומאה.

ציטוט:
אני בהחלט מקיימת מצוות שבין אדם לאדם, או לפחות משתדלת, משתדלת להמנע מלשון הרע, למשל, ואני מניחה שיש דברים רבים שאני מקיימת בלי להיות מודעת להם כלל.
למרות היכולת הטכנית לעשות מצוות ללא ידיעה ברמה בסיסית כלשהי, נושא המצוות בין אדם לחברו הוא עמוק.
המנעות מלשון הרע היא קשה ומורכבת מאוד - אנשים שמתמקדים במצווה החשובה הזו מפתחים רגישות גבוהה לזולת, אבל זה גם כרוך בלימוד - כדי להבין מהו "לשון הרע" בדברים דקים שקשה לתפוס.

אני מקווה שהתשובות עזרו להפחית עויינות כלפי מצוות חשובות שלא הבנת את חשיבותן.
ישן 17-05-2014, 22:28
צלמית המשתמש של רועי AZ

אתה עוד יכול להיות מופתע..
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "אני לא בטוח שאתה מעריך נכונה..."

ציטוט:
אני לא בטוח שאתה מעריך נכונה את הכוח של הצד שלך במלחמת אזרחים...

אני חושב שתצליח לאסוף לקרב בדיוק אדם אחד... אם סופרים אותך...

אני מתאר לי שבמרומי מגדל השן והשקט שבתוך הבועה, כמעט ולא חשים בכלום, אבל זה מטעה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:58

הדף נוצר ב 0.22 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר