לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-02-2014, 17:54
  Arye1 Arye1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.12.07
מיגון אישי ללוחם (חי"ר)

השאלה הזאת דוסקסה בעבר בפורום אבל לא לעומק אליו אני מתכוון.
בתור לוחם משוחרר ואחד שחווה את הקרמי בסיורים, שמירות ובהכנות לעמוד ענן...
אני לא מצליח להבין מדוע צה"ל משתמש בו... מאיזה שיקולים?

הוא מגן על הלוחם... אבל הגודל והמשקל שלו מגבילים את התנועה ויכולות הלחימה, הכובד שלו שוחק
את כוחותיו של הלוחם בתרם הגיעו להתקלות.

ביחידות מסוימות בצבא ארה"ב משתמשים בקרמי בגדלים קטנים יותר, מגן פחות (מגן על 2 איברים חשובים -לב וריאות). גדלים כמו 10X12 ולא 25X30 כמו בצה"ל.

קרמון 10X12 בשימוש של חייל אמריקאי....

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://i61.tinypic.com/nb96r8.jpg]

למה צה"ל לא מעדיף לעבור לקרמי קטן יותר?
לפי דעתי הקרמי הנוכחי (25X30) הופך אותנו לברווזים בשדה קטל.

אני השגתי קרמון עם פלטות 10X12... ההבדלים עצומים, ברור שיש פחות מיגון אבל אין ספק
שהתנועתיות גדלה בהרבה.

מה דעתכם על הנושא?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-02-2014, 17:06
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
אני עם זה
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי The_last_Apachi שמתחילה ב "ברור שיש מקומות חשופים, אבל..."

דורון אביטל.

"אחרי הנחיתה באוואלי היה רגע מכונן: הגיעה הנחיה, שעבורי הייתה מאוד מוזרה, להילחם עם שכפ"צים (אפודי מגן, שאז היו כבדים ומסורבלים במיוחד. (אף פעם לא עשינו את זה קודם. אני זוכר את התחושה של צווארון השכפ"צ שלא מאפשר לך לראות שמאלה או ימינה, והיה לי ברור שככה אני לא יכול להילחם. זה לא רק כי לא התאמנתי ככה.

"פעם פרופ' אריאל רובינשטיין שאל אותי על פחד בקרב. אמרתי לו שאני חששתי רק מדבר אחד: שלא אתפקד כראוי למפקד. שום דבר לא היה יותר חשוב מאשר לעבור את הדברים הללו נכון, בסגנון ראוי. בצהרי היום בצידון, כשראיתי חיילים עם שכפ"צים נעים כמו ברווזים, מטרות מאוד מגושמות וחשופות, הבנתי שזה לא יכול להימשך ככה.

"אספתי את הפלוגה ואמרתי להם שאני לא נלחם עם שכפ"צ, ושהם יכולים לעשות את הבחירה שלהם. רק מעטים נשארו עם שכפ"צים. בהמשך היום עברנו ואדי מאוד תלול. צהרי יום בקיץ, סבך לבנוני. ואנחנו בלי שכפ"צים - מאוד מהירים, מאוד זהירים, מאוד עירניים. אני מזהה משהו, בתחושה אני מרגיש שיש שם מישהו, והיתה שם חוליה סורית שארבה על הנתיב שלנו ואם לא היינו רואים אותה ומסוגלים להגיב מהר זה היה נגמר רע".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/744/375.html
ישן 25-02-2014, 21:18
  Tom.Cruise Tom.Cruise אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.02.14
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי meac שמתחילה ב "השאלה שלי אחרת ונובעת מהשאלה..."

שאלת מדע בידיוני, ואני שואל אותך בתור לוחם, כי אני לא מבין בזה כלום:
אם אני נותן לך חולצת טריקו במשקל של חולצת טריקו, שעוצרת כדורים, כזאת שכדור לא יחדור, אבל אתה תספוג את רוב האנרגיה של הקליע. כלומר צלע שבורה זה סביר לגמרי. מה תעדיף לקחת לקרב, חולצה כזאת , או אפוד קרמי?
עכשיו זה נשמע כמו מדע בידיוני, אבל הטכנולוגיה של היום לא כל כך רחוקה מזה...

גם מבחינת ספיגת אנרגיה, בכוונה לקחתי דינמיקה של דבק מגע כדוגמה. יש היום חומרים שיודעים להגיב בצורות מאוד מעניינות במצבים פלסטיים ואלסטיים, לדוגמה להיות גמישים אם תכופף אותם ביד, וקשיחים מאוד אם תכה בהם עם פטיש. אני לא חושב שזה במקום של לספוג אנרגיה של קליע, אבל בעתיד בתקווה הקרוב זה יהיה....

לדוגמה:
https://www.youtube.com/results?search_query=d3o&sm=3
ישן 25-02-2014, 21:41
  Arye1 Arye1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "אם כבר חופרים אז יש לי שאלה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tom.Cruise
יש הרי כל מיני סוגים של שכפ"צים חדשים וחדישים, שמבוססים התפתחויות במחקר על מיני פולימרים, פלסטיקים, דינמיקה של נוזלים, ודבק מגע, וכמובן Dragon skin .

אז אני לא כל כך מבין למה הדיון נסוב רק סביב פלטות גדולות או קטנות....

השאלה שלי היא איזה התפתחויות יש בתחום? ואיזה מוצרים חדשים יש? ואם צהל או צבאות אחרים ביצעו הערכות של פתרונות כאלה לאחרונה?

כי בסופו של דבר הפתרון שייתן הכי הרבה הגנה, גמישות ובמשקל נמוך כנראה קשור הרבה יותר לדינמיקה של דבק מגע, מאשר ללרוץ עם אריחי ריצוף...

שמעתי דברים טובים על דרגון סקין למרות שצבא ארה"ב מיהר לשלול אותו (מסיבות מאוד חשודות).
הדרגון סקין יקר מאוד אבל הוא גמיש מאוד ומכסה אזור נרחב של פלג הגוף העליון, אולי אפילו טיפה יותר מהקרמי הישראלי הסטנדרטי.
ישן 25-02-2014, 22:24
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Arye1 שמתחילה ב "[QUOTE=Tom.Cruise]יש הרי כל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Arye1
שמעתי דברים טובים על דרגון סקין למרות שצבא ארה"ב מיהר לשלול אותו (מסיבות מאוד חשודות).
הדרגון סקין יקר מאוד אבל הוא גמיש מאוד ומכסה אזור נרחב של פלג הגוף העליון, אולי אפילו טיפה יותר מהקרמי הישראלי הסטנדרטי.

לא יצא לי להתנסות איתו, אבל ממידע שרץ - הוא מאוד מרשים (בין הבודדים בעולם, אם לא היחיד בעולם שמסוגל לשרוד מחסנית מלאה של 7.62 מירי קלאץ' ממרחק של 2 מטר).

ממה שהבנתי, צבא ארה"ב פסל אותו מכיוון שהוא לא בטיחותי מספיק, רצה שמועה שאם הכדור מגיע בזווית נמוכה, הוא חודר בקלות של השכפ"ץ.

נשמע מפגר, אבל שוב...

אין הרבה מידע על התחום הזה, מה שכן - אני בטוח הייתי מעדיף לצאת איתו לפעילות מבצעית, מאשר עם הדרעק שהצבא שלנו מספק.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 26-02-2014, 08:43
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
השורה התחתונה היא המחיר
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "אם כבר חופרים אז יש לי שאלה"

Dragon skin הוא לא רק יקר מבחינת מחיר המוצר עצמו, אלא סובל מבעיה אחרת - בקרמי רגיל מחליפים פלטה פגועה בפלטה חדשה, מקסימום נשאר קצת נזק לאריג עצמו. ב-Dragon skin שבנוי חוליות מיגון קטנות גם פגיעה נקודתית משביתה את השכפ"ץ כולו כי צריך לפתוח אותו אצל יצרן או סדנת שירות מורשית (אם בכלל יש דבר כזה), להחליף את החוליות הפגועות, לסדר אותן מחדש ואז לסגור את המעטפת. לא בדיוק טיפול לדרגי שטח.

מעבר לכך, נראה שצבא ארה"ב פשוט מתעב את Dragon skin ולא בגלל סיבות רלוונטיות: מאחר והוא לא המציא או פיתח אותו, לא מחזיק בפטנטים הטכנולוגיים שלו ואין לו כל שליטה על השיווק שלו, צארה"ב פשוט לא רוצה לשמוע עליו...

ישן 26-02-2014, 11:05
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
ברמת המעבדה - כן.
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "דרגון סקין, זה עדיין פתרון..."

עוד בשנות השבעים נעשו מבחני ירי מוצלחים לשריון המבוסס על לוחיות טיטניום (לבד או בשילוב עם אלסטומרים). הבעיה הייתה - ונשארה - המחיר. מחיר חליפה בודדת לצרכים מיוחדים כגון הגנה על אח"מ - אולי ניתן לספיגה, אולם ייצור בהיקף של מאות אלפים - זה מאד יקר.

בעניין סיבים מתקדמים יותר - יש נתוני מעבדה על סיבי משי של עכבישים, שחוזקם עולה בהרבה על ארמידים (קבלר הוא ארמיד). למרות שיש דיווחים על הצלחות בסינטזה מלאכותית של משי כזה, איש עוד לא הפיק חוט מספיק ארוך וטוב כדי לתפור בו כפתור, שלא לדבר על יצירת בגד מגן.

לגבי נוזלים המתקשים בעת הפגיעה - זו בעיה לא קטנה. במעבדה - זה נפלא. כשאתה רוצה ליצור בגד מגן, אתה צריך להכיל נוזל בין שכבות של אריג, וזה קשה ומסורבל, וכן "מתפנצ'ר" בקלות מכל דקירה של קוץ, כך שגם את האריג צריך למגן... פרט לכך, כדי להיות אפקטיבי, נוזל כזה צריך עומק מסוים, לרוב כאורכו של קליע, לפחות. את הדרישה הזו קל מאד לתרגם למימד פחות מרנין: משקל.

לעניות דעתי - כל העניין הזה מזכיר לי מאד את המירוץ בין השריון של רק"מ לבין אמצעי הנ"ט. אין לזה סוף, ולכל אמצעי יש אמצעי נגד וחוזר חלילה.
בעית המשקל, הסרבול והניידות יקבלו אולי מענה כלשהו עם פיתוחו של השלד החיצוני הממונע (EXOSKELETON), וזה במחיר כספי, במחיר משקל ובמחיר סירבול עוד יותר גבוהים.
פתרון הרבה יותר מעשי (שוב - לדעתי בלבד) הוא הוצאת החייל משדה הקרב ככל האפשר, והפעלת כלים בשליטה מרחוק או באופן אוטונומי.
ישן 28-02-2014, 17:50
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "השורה התחתונה היא המחיר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סירפד
Dragon skin הוא לא רק יקר מבחינת מחיר המוצר עצמו, אלא סובל מבעיה אחרת - בקרמי רגיל מחליפים פלטה פגועה בפלטה חדשה, מקסימום נשאר קצת נזק לאריג עצמו. ב-Dragon skin שבנוי חוליות מיגון קטנות גם פגיעה נקודתית משביתה את השכפ"ץ כולו כי צריך לפתוח אותו אצל יצרן או סדנת שירות מורשית (אם בכלל יש דבר כזה), להחליף את החוליות הפגועות, לסדר אותן מחדש ואז לסגור את המעטפת. לא בדיוק טיפול לדרגי שטח.

מעבר לכך, נראה שצבא ארה"ב פשוט מתעב את Dragon skin ולא בגלל סיבות רלוונטיות: מאחר והוא לא המציא או פיתח אותו, לא מחזיק בפטנטים הטכנולוגיים שלו ואין לו כל שליטה על השיווק שלו, צארה"ב פשוט לא רוצה לשמוע עליו...

ועדיין...
אם היית יוצא מחר לפעילות מבצעית בלבנון, היית רוצה ללבוש אחד כזה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 25-02-2014, 21:32
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Arye1 שמתחילה ב "מיגון אישי ללוחם (חי"ר)"

אני איתך.
עד לא מזמן שרתתי במילואים כפרמדיק בגדוד חי"ר והמסקנה שלי היא שקרמי היא הגנה פאסיבית על חשבון הגנה אקטיבית.
בעיניי המיגון הטוב ביותר במלחמה זה יכולת תנועה ויכולת להשיב באש.
כל מיגון ששמים על הלוחם ולא מגביל משמעותית את אחד משני אלו יבורך. ע"ע משקפי מגן לשמירה על העיניים. במתאר של מלחמה שימוש בקרמי הוא בעיניי לא הגיוני ולא סביר.
אני כן בעד שכפ"צ קרמי במקומות בהם התנועה היא לא כל כך רלוונטית, דוגמת מחסומים או סיורים רכובים בשטחים בהם לכל היותר מדובר בפריקה והתסערות של עשרות מטרים.
מבחינתי תנועה ואש הם מפתח גדול יותר לשרידות מאשר מיגון, בטח בקונסטלציה הקיימת והמחיר הנדרש מהלוחם הנושא אותו.

ישן 26-02-2014, 07:51
  משתמש זכר אל-בחאר אל-בחאר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.08
אתם חיים במציאות של עימות בעצימות נמוכה
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אני איתך. עד לא מזמן שרתתי..."

ברגע שיתחילו לרדת עליכם פצמ"רים ורסיסים יעופו לכל הכיוונים, המיגון יהפוך פתאום לחשוב. אם אני לא טועה היה קרב אחד בלבנון הראשונה, במיידון (1988), שבו היעדר מיגון אישי הוא מה שהביא למותו של סרן ציון מזרחי ז"ל ממגדים. בזמנו סיפרו לנו שהכוח נע במוכנות ללחימה בטווחים קרובים ואז התחילו ליפול פצמ"רים שהביאו לפגיעה בציון. זה מה שאני זוכר, אבל כאמור מדובר בזכרון בן 26 שנה. ציון היה אתי ארבע חודשים קודם בטיול קצינים באירופה, אחלה בחור.

ישן 26-02-2014, 20:05
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
להיפך. דווקא בלחימה בעצימות נמוכה יש לך יותר אפשרות לסחוב עונש של 10+ ק"ג
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי אל-בחאר שמתחילה ב "אתם חיים במציאות של עימות בעצימות נמוכה"

בלחימה בעצימות גבוהה, יש מחיר למשקל הזה, ולפעמים עדיף שכפ"ץ רסיסים פשוט וקל או פלטה קטנה.
בצ'צ'ניה, אגב, הצ'צ'נים טענו שהם השתמשו בתחילת הלחימה בגרוזני בשכפ"צי טיטניום רוסיים, אבל ירדו מהם בגלל שהם מצאו שיש יותר אבידות איתם מבלעדיהם - כי תוספת המשקל (משהו כמו 16 ק"ג, אם אני זוכר נכון) הפכה את הלוחם כבד ואיטי הרבה יותר, ובלחימה בשטח בנוי בטווחים קצרים הייתה לזה משמעות ברורה.
כנ"ל בלחימת שטח פתוח עם תנועה ממושכת. הדילמה עלולה להיות בין מיגון לבין איטיות ותשישות שיאפשרו לאוייב לפגוע בך הרבה יותר בקלות.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 27-02-2014, 20:35
  Arye1 Arye1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי אל-בחאר שמתחילה ב "אתם חיים במציאות של עימות בעצימות נמוכה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אל-בחאר
ברגע שיתחילו לרדת עליכם פצמ"רים ורסיסים יעופו לכל הכיוונים, המיגון יהפוך פתאום לחשוב. אם אני לא טועה היה קרב אחד בלבנון הראשונה, במיידון (1988), שבו היעדר מיגון אישי הוא מה שהביא למותו של סרן ציון מזרחי ז"ל ממגדים. בזמנו סיפרו לנו שהכוח נע במוכנות ללחימה בטווחים קרובים ואז התחילו ליפול פצמ"רים שהביאו לפגיעה בציון. זה מה שאני זוכר, אבל כאמור מדובר בזכרון בן 26 שנה. ציון היה אתי ארבע חודשים קודם בטיול קצינים באירופה, אחלה בחור.

ברגע שעפים פצמרים גם קרמי גדול 25X30 לא יציל אותך... אלה רק להפך יכביד עלייך ביציאה שלך מטווח
ההפצצה.
כשמתפוצצים פצמרים לא רק פלג הגוף העליון חשוף... אלה כל הגוף ובמיוחד הראש והצוואר הכל כך פגיעים.

אתן לך דוגמא כואבת ומצערת מהגדוד שלי: חובש קרבי ממבצעית 202, נדב רוטנברג ז"ל, שנהרג מרסיס פצמ"ר שפגע לו בעורק הראשי.
ישן 28-02-2014, 17:45
  sh_woll sh_woll אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.06
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Arye1 שמתחילה ב "[QUOTE=אל-בחאר]ברגע שיתחילו..."

לטעמי, מסתתר כאן הנושא : ' יכולתנו לחשוב עניינית '
אך כנראה אין טעם להתרחק ממה שנכתב כאן, לכן אתקרב,
ציוד אמור להיקבע ע"פ מטרות המשימה,
כך בצבא, וכך בכל מקום,
כשהמשימה הצבאית היא לכבוש כפר בלבנון, שכפ"ץ כנראה יפריע לכך, משום שאנו נזקקים לחייל קל, נייד ועירני,
שעה אחרי כן ,כשמחליטים על עצירה במקום, ויש חשש לפצמר"ים,יש הגיון להשתמש בשכפצ"ים,
בהרבה תחומים לא כדאית הגנה מקסימלית, בהגנה על חנות מפני גניבות, בהגנת אזרחים מפני איומי אויב, ואתמול גם למכבי ת"א כדורגל, הגנה מקסימלית לא היתה עוזרת שלא להפסיד, אלא דווקא תנועה טובה יותר, שהיתה מביאה הכדור למקום המסכן שער היריב.
אני זוכר עצמי בסיור בחברון עם חרמונית, להגנה מקור, כשאני יודע שכשנדרש לפעילות, לא נוכל לעשות זאת,
אני יודע כי לא הייתי מוצא בונקר מחבלים בעזה ,אם תורי היה לשאת את מכשיר הקשר.
...אנו תלויים בהרגלי החשיבה שלנו, זה הגורם להחלטה איזה ציוד,
כשבצה"ל חיילים נועלים נעליים שנבחרו בגלל עמידותם,ולעזאזל עמידות רגלי החייל, ויכולתו להגיע למטרות.... אני לא בטוח כי המחליטים בצבא יעשו ההחלטות הכי טובות בעניין הציוד המגן על החייל.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:02

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר