לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-11-2007, 10:49
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
אכן. הפלוגה נקראה על שם אחד הנספים ז"ל, ע"ש
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "רק עכשיו הבנתי מדוע פלחי"ק..."

שובל (שוילי), דניאל ("דנדוש") ז"ל, שהיה קשר בפלחי"ק באגד הארטילרי.

מתוך דף יזכור עליו:

"ליל כ"ו בכסלו תשמ"ו (9.12.1985), שלושה ימים לאחר שמלאו לו עשרים-ואחת, פרצה שריפה בבניין החיילים במחנה 'מבוא שילה', שבה נספו שמונה חיילים. דני נפל בעת מילוי תפקידו כאשר ניסה, בחירוף נפש, לחלץ את חבריו מן האש. הוא הובא למנוחת-עולם בבית-העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים. השאיר אחריו הורים, שני אחים - יעקב ובן-ציון ושתי אחיות - אסתר ושרית. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמ"ר.

פלוגת הקשר נקראה "שובל" לזכרו. במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "באסון מחריד שאירע במחנה 'מבוא שילה' בשעת לילה מאוחרת, פרצה שריפה בבניין מגורי החיילים. למרות קרבתו אל דלת היציאה מהמבנה, נכנס דני אל תוך האש, כנראה בניסיון לסייע לחבריו בפלוגת הקשר למלט נפשם. בניסיונו זה קיפד דני את חייו. בהליכתו עזב אותנו אחד מעמודי התווך של העוצבה, חייל אשר בשלוש שנות שירותו הפך למקור חיקוי על-ידי חבריו, כתובת בפלוגת הקשר. חייל שעבר את תופת לבנון ללא שריטה, ללא פגע, כשהוא מבצע משימות קשות ומסוכנות ללא מורא, חייל שעמד ימים ספורים מסף השחרור ולא זכה לו. רמתו כחייל, יכולתו האישית וצניעותו נותרו לנו כצוואה". "

את התגובה המרגשת הבאה מצאתי ב-
YNET, בחור בשם חזי כותב:

"
. לזכר שמונת הנספים של אסון מבוא שילה כבר עברו יותר מ 22 שנה מהלילה הארור הזה, נר ראשון של חנוכה.
במפקדת האגד הארטילרי במבוא שילה.

חזרנו מתרגיל גייס מעייף מאוד שנמשך הרבה זמן בשטח.
נפלנו למיטות עייפים, ולא שינה לנו שיש בעיות של ניתוקי חשמל.
באמצע הלילה העירו אותנו ואמרו לנו לברוח כי הביתן עולה באש.
באש ניספו שמונה חיילים, ששניים מהם הכרתי אישית:
דניאל שביל (שווילי) ממחלקת הקשר (המחלקה שלי)
ויורם אברג'ל ממחלקת האספקה.
ששת החיילים האחרים באו מהגדודים ששייכים לאגד ללילה אחד.

נזכור את שמונת הנספים ולא נשכח גם את איתמר שנפצע קשה מאוד בזמן שניסה להחלץ מהתופת הבוערת.

ואני שרדתי, התבגרתי, החכמתי ויש לי ילדים לתפארת.
כל שנה אני נהיה רגשן יותר ויותר, כי אני מבין את ההורים יותר ויותר.
כל שנה אני בוכה מחדש לאחר שאני קורא את זו אשר זוכרת, או האחות של גיא.
מבין יותר טוב את אבא של אסף.
מאחל לכולם (במיוחד לאלה האחרונים) שלא תדעו עוד צער לעולם.
חזי

חזי
(23.04.07)"

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 08-11-2007 בשעה 10:53. סיבה: הוספה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-11-2007, 12:20
צלמית המשתמש של a_tell
  משתמש זכר a_tell a_tell אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.06
מחזק
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "עד כמה שאני זוכר/יודע- כן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו403
מצחיק/מוזר לציין שאת רוב האבטחה בבסיס מייצרים לוחמי ומפקדי הגדודים שבאגד, שנשלחים (בדרך כלל בניגוד לרצונם) לשבוע שמירות בבסיס.

ביום שלישי, בשבוע האחרון שלי בצבא, עוד שמרתי בש.ג. של הבסיס כחלק מהמשימות האחרונות של הבני"שים לפני השחרור (תחליף לחפש"ש למי שלא שירתו שלוש שנים). בצהריים העמסתי עלי קיטבג + אפוד ונסעתי הביתה. ביום רביעי קפצתי לגדוד בשבטה הקטנה כדי להזכות על ציוד ב'. ביום חמישי בבוקר נכנסתי לבקו"ם ותוך כמה דקות יצאתי לחופשי.

את הסיור הרגלי מחוץ לגדרות של הבסיס אני לא אצליח למחוק מהזכרון, כמה שלא ארצה.
אני רק תוהה אם אחרי פרוץ האנתיפדה השניה המשיכו בתו"ל הזה.

ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י a_tell בתאריך 09-11-2007 בשעה 12:25.
ישן 08-11-2007, 13:42
  שטורס שטורס אינו מחובר  

בדיוק. נר שהושאר דולק במגורים מסוג פריקאסט-מלכודת אש מזוויעה
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "המח"ט שלי בסדיר לתקופה מסויימת, תושב אורנית, היה, לדבריו מפקדם של החיילים"

מדובר במבנה ארוך שחולק ל-2 כזכור לי: בחלקו הדרומי ישנו חיילי פלוגה מבצעית של האגד, ובחלקו הצפוני חיילי מפקדה.ומסופחים מיחידות שונות.
למבנה היו שני פתחים צרים: דרומי וצפוני, והיתה גם כניסה באמצעיתו, מאיזור חדרי השירותים והמקלחות. המבנה הוצב על גבי כלונסאות בטון בגובה של כמטר מעל פני האדמה, ואליו עלו במדרגות מתכת.
המבנה התאים יותר לסביבה קרה מאשר לסביבת השומרון.
את המבנה קיבל צה"ל ירושה מהאמריקנים שבנו את שדות התעופה אחרי הנסיגה מסיני.
זו היתה מלכודת אש נוראית, ואם חלילה מקרה כזה היה קורה היום - הרבה מאד אנשים היו משלמים את מחיר ההזנחה והרשלנות.
לא היו גלאי עשן.
לא היו דרכי חילוץ.
לא היו מטפי כיבוי.
החיילים לא עברו תדריך כלשהו למקרה שריפה.
החלונות היו גבוהים ולא איפשרו מילוט מהיר. מי שקפץ מהחלונות שבר עצמות.
לדעתי, היום, אף כבאי שפוי בדעתו לא היה מאשר מבנה כזה למגורי אדם.
המבנה כולו בער תוך 2-3 דקות. חלק מההרוגים נלכדו ממש בחדרים הצמודים ליציאה, כאשר האש התחילה לפי התחקיר בחדר שהיה במרכז המבנה, בחלקו הצפוני. האש פשוט זחלה מתחת למבנה- ויצרה מוקד בעירה נוסף ע"י כך שהתפשטה מחלקו האמצעי של המבנהמהר מאד דרך ה"מנהרה" מתחת למבנה, ונוצר מוקד בעירה נוסף בחלקו הדרומי.
בדיעבד הסתבר שבאותו לילה היו הפסקות חשמל, וחיילים הדליקו נרות לתאורה.
מה שקרה הוא שחייל הדליק נרות, ועזב את החדר יחד עם חברתו לעיסוקיהם.
מכאן והלאה לא ברור: מגבת נפלה על הנר והציתה חדר, או שהנר נפל.
בעמדת הש"ג במרחק של כ- 50 מ' מהמבנה ישבו / ישנו באותה עת שני שומרי מחנה, נוסף לפטרול שנמנם במקום אחר ככל הנראה. אני מזכיר שמדובר בליל דצמבר חשוך מאד - אפשר לראות גפרור ממרחק של ק""מ, לא כל שכן מבנה שלם בוער.
בעירת המבנה יצרה גזים רעילים, ומאחר ואותו לילה היה קר - החלונות היו סגורים, וכך הוגברו נזקי האש. חיילים נחנקו ונמצאו בשקש"ים שלהם עוד לפני שהרגישו שפרצה שריפה.
התגובה הראשונית לאש היתה דווקא של מספר חיילים שישנו במבנה עצמו סמוך מאד למוקד הראשוני של האש: הם נחלצו דרך הפתח הצפוני, ואחד מהם הלך להזעיק עזרה במגורי אנשי הקבע.
פעולות החילוץ המאולתרות היו נואשות ואינטנסיביות. משכו אנשים מבעד לחלונות.
עקב מטען האש העצום שהיה במבנה, התחמושת האישית, תכולת הפלסטיק והחומרים הרעילים הגבוהה במבנה, כמות תוצרי השריפה שנוצרה גרמה לאנשים לנשום כמות רבה של גזים רעילים.
באירוע נפצעו קשה עוד מספר חיילים. חלקם סובלים מפגיעות ריאות קשות עד עצם היום הזה.
תוך כ- 10 דקות לכל היותר נותר מהמבנה אפר וגלי הריסות בלבד.

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 08-11-2007 בשעה 13:47. סיבה: תיקון
ישן 09-11-2007, 14:42
  שטורס שטורס אינו מחובר  

לא היו מטפים. בדוק. וגם אם היו-זה לא היה עוזר.
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי MTV שמתחילה ב "מזעזע.לא היו מטפי כיבוי?אני..."

ומה שיותר תמוה: גם לא היו גלאי עשן ואש. הייתי שם. המבנה כולו בער תוך 2-3 דקות. וכשאני מדבר על בער - זה להבות בגובה של 5-6 מטרים מעל לגג המבנה, כך שלא ניתן היה להתקרב בכלל לחלץ אנשים אחרי דקות ספורות. סגן מפקד האגד שהיה תורן באותו לילה עמד בראש פעולות החילוץ, והוא נתן הוראה לאנשים להתרחק מהמבנה אחרי שתחמושת אישית התחילה להתפוצץ והחום היה בלתי נסבל. כמות הגזים הרעילים שנפלטה היתה עצומה. הרבה אנשים - בהם עבדכם - דפקו את הבריאות ואת הריאות שלהם שם ואפילו לא ידעו מזה, אלא לאחר שנים.

האש והגזים היו כל כך חזקים ורעילים, שכמה הרוגים נמצאו מתים דווקא בחדר בקצהו הצפוני והדרומי של המבנה, בתוך השקשים שלהם. בחדרים שהיו הכי קרובים לפתח היציאה (!), בעוד שאנשים שישנו בחלקו האמצעי המרוחק יותר מפתחי היציאה נחלצו ללא פגע.

בזמנו, כל מה שעניין את מצ"ח היה אם היתה זו הצתה, או פעולת חבלה.
אחרי זה הבנתי שהצבא הפיק לקחים ועשו מזה ממש מור"ק.
אבל לדעתי, בנושא בטיחות אש, הצבא עד היום לא ממש הפנים את לקחי השריפה ההיא. וכל פעם שהגעתי לבסיס צבאי כזה או אחר במהלך שירותי, תמיד מצאתי פגמים ומחדלים בנושא בטיחות אש.

אבל האבסורד הגדול מכולם הוא שאלו שתפקידם היה להתריע בדיוק מפני פריצת שריפה ולהזעיק עזרה ראשונה - היינו, הש"ג והפטרול - פשוט ישנו והגיעו אחרונים לאירוע. זה מדהים - אבל זה מה שהיה. שריפה ענקית כזאת בלילה קר נראית למרחק של ק"מ רבים - והם לא ראו ולא שמעו דבר.
הלקח העיקרי היה לדעתי שיפור המודעות של כל מי שמוצב לשמירת מחנה.
ואולי לא תמוה הדבר, אבל בסיכום תחקיר האירוע הגיע האלוף דאז מצנע לבסיס, ברוב דאווין, דיבר שעה וחצי לפחות - ולא הזכיר במילה את תפקודם "המזהיר" של אנשי הש"ג ואנשי הפטרול. כנארה כבר אז חששו מהדלפות וכרמלה מנשה, וכבר אז היו אלופים שחרדו יותר לשמם הטוב מאשר לתפקוד הצבא.
כי במקרה ההוא, הש"ג כן היה אשם - ועוד איך.
ישן 27-09-2008, 18:59
  הפילדמרשל הפילדמרשל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.10.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "אסון השריפה במבוא שילה, 09/12/1985 - מישהו זוכר?"

בהדרכת כיבוי אש תקופתית האירוע מוזכר, ומראים חלק מתוכנית תחקירים מהערוץ הראשון, נדמה לי מבט שני, שמתחקרים בה את האירוע בנוסף לראיונות עם אנשים...

אם אני זוכר נכון:
מבנה יביל ארוך עם הרבה חיילים, נר דולק, שמיכה או משהו כזה ליד, וחורף עם הרבה רוח. ואז או שהנר הצית את השמיכה או שמישהו פתח דלת והרוח העיפה את הנר, בכל מקרה הרוח תרמה להתפשטות מהירה של האש. ואם אני לא טועה היה איזה ליקוי עם אופן תפעול האירוע בהתחלה...

"הכשלון האמיתי הוא לא לנסות"

ואני בכלל שואל: נוב' 06 - מתי נקבל כבוד?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:09

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר