לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-12-2015, 08:19
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "לפי כל הדיווחים שפורסמו בשנים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סמוראי
לפי כל הדיווחים שפורסמו בשנים האחרונות קונטאר לא היה הרבה יותר מדמות תקשורתית שרוכב על תהילת העבר, והיכולות המבצעיות שלו איכזבו את מפעיליו. אמנם אין חולק על כך שהוא בן מוות, אבל אני בספק כמה חשיבות יש לחיסול שלו מעבר לפן התקשורתי/מוראלי.

אני אולי ציני, אבל העיתוי של החיסול בסמוך לאישור של מהלכים כלכליים-חברתיים הרי גורל הוא מאוד "נוח".

בהתחשב בכך שחיזבאללה מבלה את השנים מאז לבנון 2.0 בהכנה ללבנון 3.11, עולה בדעתי ממרחק חצי עולם שמדובר אולי במהלך שנועד לגרות את חיזבאללה לפתוח ב3.11 לפני שהגיע למוכנות מבצעית...

כך, מצד אחד, אם חיזבאללה נאלץ לפצל כוחותיו בין חזית עם ישראל ובין החזית הסורית ולפתוח בלחימה כשהוא לא מוכן עדיין, יתרוננו גדול יותר.

מצד שני, אם חיזבאללה נאלץ לבלוע את הצפרדע - ובהתחשב בכך ששחרור קונטאר היה הישג דעת-קהל רב משמעות - הרי שחיזבאללה גם מאבד נכס הסברתי, שכן איננו יכול עוד להצעיד את קונטאר תחת הילת "הנה הגיבור שהיכה ביאהוד, שרד את הכלא שלהם ושוחרר בזכותנו" וגם יש לישראל היכלת להציג את חוסר התגובה של חיזבאללה כעדות לחולשת הארגון....

לא יודע, זו רק דעתי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-12-2015, 00:00
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "למה אתה מתחמק? בעלות הברית..."

זה שאני לא כותב מה שאתה רוצה,לא אומר כי אני מתחמק.
נשאלה שאלה האם היה כדאי להרוג את סמיר קונטאר...והתייחסתי לכך באמירה כי זה כדאי, כי זה צו מוסרי, כך נהגנו, וכך גם לא נהגנו.
חשובה התייחסותנו/דעתנו -זה העיקר, וזה באתי לומר...שאר הדברים יתגלגלו מאליהם.
זה קטן על העולם לעצור טבח של יזידים [לכבוש את פוקלנד היה הרבה יותר קשה] , וזה מה שצריך לעשות, ישראל צריכה לעשות בעניין כפי יכולתה, ולא נכון לשבת בצד ולומר זה רחוק...שישחקו המעצמות לפנינו.....,בכדי לשמור על היזידים נדרשה הצנחת מזון ומים....והשמדת רוצחים שכיתרו אותם.....ישראל יכולה להשתלב בכך...ישראל יכולה להשתלב בגוף בינלאומי שכל אחד יתרום כפי יכולותיו.
אבל קודם צריך לחשוב בכיוון הנכון.

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 21-12-2015 בשעה 00:03.
ישן 21-12-2015, 00:46
  Doron11 Doron11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.15
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "זה שאני לא כותב מה שאתה..."

אם התכוונת שבמידת האפשר, ישראל צריכה להשתלב בקואליציות לימניהם שמתגבשות למטרות מוסריות מהמעלה הראשונה-אני מסכים לחלוטין. ישראל אגב, עושה את זה כל הזמן-גם במשברים הומניטריים ברחבי העולם (שם ישראל שולחת כוחות גדולים ביחס לגודלה, יותר מכמעט כל מדינה אחרת) וגם במקרי ג'נוסייד קרובים אלינו כמו הטיפול בפצועים הסוריים או, ע"פ פרסומים זרים, הפעלת כל מיני מנופים לעצירת טבח של אל-נוסרא בכפרי הדרוזים בגולן (שמתעבים אותנו).

כמובן שבמקרה הספציפי של היזידים הטיעון הזה חסר שחר. הקואליציה שארה"ב ארגנה תלוייה לחלוטין במדינות ערביות/כוחות מוסלמיים והצטרפות של ישראל אליה הייתה מפרקת אותה מייד (ע"ע מלחמת המפרץ הראשונה).
ישן 21-12-2015, 10:05
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
תכלס המדינה יכולה הייתה לעשות יותר למען היזידים...
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "למה אתה מתחמק? בעלות הברית..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Doron11
למה אתה מתחמק?

בעלות הברית ספגו ביקורת כיוון שהם היו כבר במלחמה כוללת עם הנאצים, אבל בחרו במודע שלא להפנות משאבים לחיסול מחנות ההשמדה/מסילות הרכבת. איך זה דומה לפעולה צבאית ישראלית, בסדר גודל של אלפי חיילים, בסוריה ועיראק? מה גורם לך לחשוב שלצה"ל יש יכולת להפעיל כוחות גדולים כל כך במרחק כזה? אני מזכיר לך שסוריה ועיראק הן מדינות אוייב. על זה חשבת?

אני גם מנסה להבין את הקשר בין הפנטזיה הזו לפעולה באנטבה, ומה שלדעתך היא מוכיחה. האם העדה היזידית מונה 100 איש?

עד שלא תפרט, התגובה שלך היא טוקבק.

יכולנו להפנות את כל טייסות התובלה שלנו ולעשות גל עליה ענק (כמובן שזה היה דורש גם יצירת תעלה אווירית מאובטחת, פריסת אוגדות בסוריה ועיראק, וסיכון בלחימה רב חזיתית).

אופציה נוספת שחשבתי עליה, זה לכנס את כל התעשיות הביטחוניות בארץ, ולתת לכולן טריליון $ עם תוכנית עבודה ל3 שבועות שבסיומה היינו מפתחים חללית אם שהייתה יכולה לנחות בהר סינג'אר ובמכה אחת לפנות כל היזידים.

אילוסטרציה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.blastr.com/sites/blastr/files/styles/media_gallery_image/public/images/29-independence-day-mothership.jpg?itok=V-UZEf6O]

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י Narion בתאריך 21-12-2015 בשעה 10:10.
ישן 23-12-2015, 11:56
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "אני מצפה ממי שיודע איך בעלות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רם אדמון
אני מצפה ממי שיודע איך בעלות הברית היו יכולות להציל יהודים ממחנות השמדה,
ממי שידע להגיע לאנטבה, ורצה להגיע לאיראן...להיות עקבי,
לא ראיתי לחץ ציבורי לעשות מעשה, לא שמעתי על קבינט מתכנס.....לכן אין טעם להשחית מילים על הצעות אופרטיביות.

אז אתה חושב שצהל היה צריך להלחם בכוחות אסד, אל נוסרא, גיש אלפתח, דאעש, בריגדות ירמוק, חיל המשלוח האירני בסוריה ועירק ובצבא עירק,
ולכבוש חלקים גדולים מסוריה ועירק,
בכדי לעזור ליזידים?

תרשה לי לפקפק בכך שזו באמת עמדתך, כי אפילו לשקול אופציה כזו זה מגוכח.

ובקשר לכך שלטענתך לא שמעת דיונים על הנושא, אני מציע לך להתחיל לפתוח עיניים ואוזניים.
התקיימו דיונים פתוחים וסגורים כאלו, שדווחו בעיתונות ברמות פירוט שונות, לרמה של חבר כנסת שטען שאם יחצו קווים אדומים מסויימים (שעדיין לא נחצו), נמצא אותו מתפטר מהכנסת ועובר את הגבול כדי להלחם בבדאעש, אם צהל לא יעשה את זה בצורה רשמית.

שוב, קבעת מה קיים ללא קשר למציאות, בחרת עמדה שמנותקת כמעט מכל תקדים אפשרי ועובדה רלוונטית, ואתה מתנהג כאילו זה מכשיר אותך להטיף לאחרים.

ישן 27-12-2015, 11:34
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "יש מקומות בהם נראה/דווח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי vitaman
יש מקומות בהם נראה/דווח שהכורדים עוזרים ליזידים. אולי משותפות שכנים מול אויב משותף. ייתכן ויש סיוע עקיף דרך הכורדים שממילא נמצאים בחזית. הרי גם הסיוע שייתכן וקיים מישראל לכורדים אינו נעשה בצורה מופגנת.

היזידים הם כורדים.
למעשה אחד השבטים הכורדים הוא ברובו המוחלט ידידי באמונתו, ומכיל את רוב המאמינים היזידים.
יש כורדים מכל מני דתות, כולל נוצרים מסוגים שונים, זרתוסתראים ומספר זרמים שונים של האיסלם.

ישן 27-12-2015, 11:20
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "כתבתי יזידים, אני חוזר : לא..."

ציטוט:
כתבתי יזידים, אני חוזר : לא לאפשר טבח י ז י ד י ם.
אם אתה רוצה להתייחס, כתוב בבקשה מה אנחנו צריכים לעשות כשמשמידים את היזידים.

ואני שאלתי איך אתה חושב שישראל צריכה למנוע את טבח היחידים...
כדי להגיע לשטחים הרלוונטיים צריך לכבוש חלקים גדולים מסוריה ועירק, ולהילחם בכל הארגונים החמושים שהזכרתי ועוד.

לדעתי אתה סתם זרקת משהו שעל סמך הרגשה פנימית שלך צריך להתקיים, בלי שום קשר למציאות.
זה חוזר על עצמו.

איך לדעתך ניתן להפסיק את הטבח ביזידים בלי כוח צבאי שיגיע לשם ויגן עליהם?

ישן 28-12-2015, 23:49
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "אז מה שכבר כתבתי פה, החשוב..."

ציטוט:
התערבות להגנת היזידים פירושה אספקת מזון/מים, ופגיעה במכתרים....פעילות שכזו היא פשוטה יחסית....ונעשתה אפילו בסיבוב הנוכחי של האלימות באזור.

אתה מוכן להסביר איך ניתן להעביר אספקה של מים ומזון ליזידים, שלא לדבר על לפגוע בתוקפי הם מספיק בכדי להגן על היחידים?
והיכן זה בדיוק נעשה על ידי ישראל?

כי המציאות היא שהניסיונות של ארהב, צרפת וגרמניה לסייע להם, בפעולות דומות לאלו שציינת, לא היו יעילות.
יש לך מושג מה דרוש כדי שישראל תלחם בדאעש בצורה יעילה מספיק בכדי להציל את היזידים?

ישן 31-12-2015, 19:02
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=רם אדמון]התערבות להגנת..."

המכשול העיקרי והראשוני העומד בפנינו,ועוצר אותנו מלעזור להסיר האיום מעל היזידים, הינו, הרצון, ההבנה כי זה מה שצריך לעשות, זה מה שבאתי לכתוב כאן, זה השלב הראשון, ולא באתי לכתוב על השלב השני... איך עושים זאת, גם משום כי חסר לי ידע רלוונטי.
בכדי להגן על היזידים ,לא נזקקים רק ליכולת העברת כוחות מפה לשם, אלא נזקקים גם לאיכויות נוספות, כמו היכולת לעשות ההחלטות הנכונות.
אנחנו לא הסרנו האיום מעל קבר יוסף כשאספסוף התקיף אותו,
כבאנו לא הגנו על ישובנו,בית אורן,ימין אורד עין הוד כשהאש הסתערה,
מדובר בליקוי מאורות/ בעיה עם המצפן האמור לכוון אותנו.
הבעיה אינה של כסף, ציוד ונגישות.
אם כרגע יהיה איום על מיעוט בסוריה,אנחנו נעזור אם הם יהיו דרוזים, ולא נעזור אם הם סתם בני אדם.
הבריטים נחלצו לעזור ליזידים [ואינני יודע כמה יעילים הם היו, ואני יודע כי רצו לעזור ולא להציג], והיו עוזרים יותר אם המיעוט היה בריטי.
אני בעד לדון בגלוי למען מה ישראל נלחמת.
ישן 20-12-2015, 12:38
  Doron11 Doron11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.15
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "חיסול המחבל סמיר קונטאר בסוריה"

עוד נקודה מעניינת-על פניו, חיל האוויר הישראלי גילה פה יכולות מאוד מרשימות. איזה יכולות? תלוי לאיזה דיווח מאמינים.

האפשרות הראשונה-שמדווחת ברוב כלי התקשורת בעולם-אומרת שמטוסי חיל האוויר חדרו לשטח האווירי של סוריה ותקפו ליד דמשק. זה אומר-עמוק בתוך השטח שמכוסה על ידי סוללות הא"א הרוסיות. מדובר פה או על יכולות לוחמה אלקטרונית מאוד מרשימות, או, יותר הגיוני, תיאום עם רוסיה שהוא אולי חזק בהרבה ממה שנדמה היה בהתחלה. כבר לא מדובר בתיאום ברמת ה"בואו נוודא שאין היתקלויות מיותרות" אלה אישור בפועל של רוסיה לחיסולים של בכירים של בני הברית שלהם, חיזבאללה. בהנחה שתיאום כזה באמת היה פה.

הדיווח האולי עוד יותר מעניין היה של רשת "אל מיאדין", רשת טלוויזיה של חיזבאללה. הם טוענים שמטוסי צה"ל ירו את הטילים מתוך שטח ישראל, למעשה מעל הכינרת. אני לא יודע כמה אמינות אפשר לייחס לדיווח כזה של חיזבאללה-זה לא בדיוק ארגון אמין במיוחד, ואני בספק שיש לו את האמצעים לדעת בכלל איפה המטוסים שלנו היו ולא היו. בכל זאת, זה מרמז פה על יכולות של חיל האוויר לעשות תקיפה כירורגית, סופר מדוייקת, מטווח של עשרות קילומטרים (בין 40 ל-90, תלוי איפה המטוסים "עמדו" בעת הירי). אני לא בקיא מספיק בטכנולוגיות האוויריות-האם יש תקדים לביצוע כזה? אני מודה שלא היה לי מושג שדבר כזה אפשרי בכלל בטכנולוגיה העכשווית. בהנחה שזה מה שקרה, כמובן.
ישן 21-12-2015, 08:26
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
מאמר בבלוג "על הכוונת" אודות חיסולו של סמיר קונטאר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "חיסול המחבל סמיר קונטאר בסוריה"

יושבים על חבית של אבק שריפה\ מאת גל פרל פינקל

יושבים על חבית של אבק שריפה\ מאת גל פרל פינקל

רשומה רגילה
חיסולם של פעילי חזבאלה בסוריה, ובהם סמיר קונטאר, עשוי להוות יותר ממתיחות קצרה בגבול הצפון. הפתיל המחובר לחבית אבק השריפה הולך ומתקצר, בסוף יגיע הפיצוץ.

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 21.12.2015)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 25-12-2015, 08:25

מאמר בבלוג "על הכוונת" אודות איומו של נסראללה

דרושה: מדיניות מוגדרת\ מאת גל פרל פינקל

דרושה: מדיניות מוגדרת\ מאת גל פרל פינקל

גל הטרור הפלסטיני נמשך יותר ממאה ימים והמתח בצפון רק עולה. הניצחון על הטרור עוד רחוק ומחייב אורך רוח ואופק מדיני. דרושה גם מדיניות מוגדרת לסיבוב הבא בלבנון כדי שלא ייראה כמו 2006.

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 25.12.2015)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 02-01-2016, 13:57

ביקורת על הספר "בארץ לא זרועה – מסע ישראלי" מאת יועז הנדל

לא בטוח שהרצון לשמור על שקט ישאיר את המלחמה בין חיזבאללה לישראל על הנייר

לא בטוח שהרצון לשמור על שקט ישאיר את המלחמה בין חיזבאללה לישראל על הנייר
נסראללה שוב מאיים לנקום את מות קונטאר ונתניהו שוב מאיים להגיב בחוזקה. חרף הרטוריקה הלוחמנית, נדמה שבפועל נוקט חיזבאללה מדיניות זהירה למדי ומהלכיו הצבאיים מכוונים לעתיד
ישראל החליפה השבוע איומים עם שכניה כאילו היתה זו 1967 או 1956. אלא שבצד השני כבר לא ניצבים גנרל מצרי או דיקטטור סורי, אלא שניים מן הארגונים הקיצוניים הפועלים משני צדי השבר הסוני־שיעי, הנמצא במוקד שפיכות הדמים המרסקת את העולם הערבי זה חמש שנים.
בעודם עסוקים בטבח ההדדי בסוריה, בעיראק ולעתים בלבנון, התפנו מנהיגי ארגון חיזבאללה השיעי וארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הסוני לשגר אזהרות מפורשות לכיוונה של ישראל. למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה היה כאן חשבון ספציפי לסגור, על חיסולו של המחבל הדרוזי־לבנוני סמיר קונטאר. מנהיג דאעש, אבו־בכר אל־בגדדי, שחרר איום כללי יותר, כי לוחמיו יבואו לפגוע ב"יהודים בפלסטין".
ישראל וחיזבאללה מחליפים מסרים מאיימים בתדירות גבוהה למדי מאז המלחמה האחרונה ביניהם, בקיץ 2006. חרף הרטוריקה הלוחמנית של נסראללה, ואף שההסברה הישראלית מקפידה לתאר את חיזבאללה כתוקפן, נדמה שבפועל נוקט הארגון מדיניות זהירה למדי. רוב מהלכיו הצבאיים מכוונים לעתיד, לבניין הכוח שלו לקראת עימות נרחב נוסף עם צה"ל ולא לפעילות התקפית מיידית נגד ישראל לאורך הגבול. לפי הדיווחים בתקשורת הבינלאומית, ישראל היא שיזמה את רוב התקיפות בחזית הצפונית בעשור האחרון, אף שלרוב לא נטלה עליהן אחריות באופן רשמי.
כפי שפורסם, תקיפות אלה כללו בין השאר את הפצצת המתקן הגרעיני בצפון מזרח סוריה ב–2007, התנקשויות בגנרל סורי ובבכיר חיזבאללה עימאד מורנייה בשטח סוריה ב–2008, סדרה ארוכה של תקיפות אוויריות שכוונו בשלוש השנים האחרונות נגד שיירות נשק לחיזבאללה בסוריה (ובמקרה אחד בשטח לבנון, ליד העיירה ג'נטא), התנקשות בבכיר חיזבאללה חסן לקיס בביירות, התנקשות בבנו של מורנייה, ג'יהאד, ובגנרל איראני ברמת הגולן בינואר אשתקד ולבסוף — חיסול קונטאר.
חיזבאללה, לעתים יחד עם איראן, ניסה תחילה לנהל את המערכה נגד ישראל בחו"ל, בסדרה ארוכה של פיגועים כושלים נגד יעדים ישראליים באסיה ובאירופה. בהמשך ביצע הארגון פיגוע התאבדות שבו נרצחו חמישה תיירים ישראלים בבורגס, בולגריה, ביולי 2012, ורק בשנתיים האחרונות העז ליזום פעולות נקמה לאורך הגבול עם ישראל. אלו יצאו לפועל ברוב המקרים דרך שטח סוריה ברמת הגולן, בין השאר באמצעות הרשת שהנהיג קונטאר. רק לאחר ההתנקשות במורנייה הבן, פעל חיזבאללה מלבנון עצמה, כשירה טילי נ"ט שמהם נהרגו קצין וחייל בגבעתי למרגלות הר דב.
ברוב סבבי המתיחות הקודמים, חיזבאללה איים ובהמשך הגיב לפעולות שייחס לישראל, אך נזהר שלא לאבד לגמרי שליטה על המצב. התגובות הצבאיות המדודות יחסית שלו שיקפו כנראה את זיכרון הכווייה של 2006. אף שמלחמת לבנון השנייה הסתיימה במעין תיקו, ואף שנסראללה מקפיד לתארה כניצחון גדול — נראטיב שיחזור על עצמו ביתר שאת בחודש יולי, במלאת עשור למלחמה — נדמה כי לארגון אין אשליות באשר לנזק שעלול להיגרם לו, לעדה השיעית וללבנון כולה כתוצאה ממלחמה נוספת.
המלחמה האחרונה היתה תוצאה של מקח טעות כפול: ההחלטה הנמהרת של נסראללה על חטיפת חיילי המילואים והתגובה הפזיזה של ממשלת אהוד אולמרט, שמרבית חבריה לא הפנימו כי הם מצביעים למעשה על יציאה למלחמה. מאז חיזבאללה נזהר בדרך כלל, אף שהוא עדיין נוטל על עצמו שולי סיכון מסוימים בתגובותיו. במארב הטילים ליד הר דב נורו חמישה או שישה טילי נ"ט, שאחד מהם פגע במטרתו. אילו נהרגו יותר חיילים היה הדבר עלול להמיט על האזור מלחמה שאיש אינו רוצה בה. שיעור האבדות המועט יחסית איפשר לישראל לעבור על ההתקפה לסדר היום ולנעול את הסבב אחרי מטח התגובה המתחייב לשטח לבנון.
בהשוואה למורנייה ובנו ולחסן לקיס שחוסל בביירות, קונטאר אמור היה להיחשב כמעט לדמות במשקל קל. הרוצח הדרוזי לא היה בשר מבשרו של חיזבאללה אלא אומץ על ידי נסראללה כסמל משיקולי תדמית, כדי לשמר את המאבק בישראל סביב סוגיית האסירים הלבנונים שבהם החזיקה. כששוחרר ב–2008, תמורת החזרת גופותיהם של חיילי המילואים אלדד רגב ואודי גולדווסר, הועסק תחילה כנואם בכנסים של הארגון. רק בשלב מאוחר יותר נמצא לו תפקיד מבצעי, כראש רשת טרור דרוזית ברמת הגולן, שגם היא החליפה פטרונים בשנתיים האחרונות, כנראה על רקע חוסר שביעות רצון בחיזבאללה מתוצאות פעילותה.
ובכל זאת, נדמה שמשהו בהערכות הקודמות בדבר חשיבותו השולית של קונטאר לחיזבאללה עלול להתברר בדיעבד כשגוי. מאז ההתנקשות לפני שבועיים טרח נסראללה לנאום בפומבי פעמיים לזכר קונטאר ולאיים מפורשות על ישראל. ייתכן שהאזהרות שוגרו מחוסר ברירה ומתוך תחושה שחיזבאללה חייב לבסס מחדש מאזן הרתעה כלשהו מול ישראל, אחרי מה שהארגון רואה כחציית קווים אדומים. אבל מכל מקום, ברור ששני איומים פומביים כבר מסנדלים את חיזבאללה לתגובה, ולו מוגבלת.
ישראל לוקחת את הדברים ברצינות. ראש הממשלה בנימין נתניהו איים להגיב בעוצמה אם ישראל תותקף. ואילו הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שנוכחותו התקשורתית בדרך כלל דלילה למדי, שבר השבוע שיא אישי בהופעות פומביות. בשני נאומים בטקסים צבאיים, ביום ראשון וביום שני, הודיע הרמטכ"ל כי צה"ל ערוך לכל אתגר ויפגע "בכל מבקשי רעתנו". כעבור יומיים צולם איזנקוט בביקור אצל מפקד אוגדה 91, תת־אלוף אמיר ברעם, כשהוא בודק את כוננות הכוחות בגזרת לבנון. בין לבין אמר מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד, בראיון לאתר אינטרנט סעודי, כי ישראל סיכלה הברחות של טילי קרקע־אוויר רוסיים מדגם אס־איי–22 מסוריה לחיזבאללה. גולד לא פירט מתי זה קרה אך גם ההתבטאות הנדירה, בעיצומה של המתיחות סביב קונטאר, אותתה על כוונותיה ויכולותיה של ישראל בזירה הצפונית. מה מבין הקמ"ן של נסראללה מכל הדברים הללו? שישראל נחושה ושבמקרה הצורך היא תגיב בתקיפות, אבל גם כנראה שהיא די לחוצה מההתפתחויות.
גלעד רייך, חוקר ישראלי השוהה במרכז בלפר באוניברסיטת הרווארד, פרסם בחודש שעבר מאמר על "שימור המלחמה הקרה" בין ישראל לחיזבאללה, לאחר הסכם הגרעין בין איראן למעצמות. להסכם וינה, טוען רייך, יהיו השפעות עצומות על משוואת הכוחות בין ישראל ליריביה בלבנון ובסוריה. התוצאה המיידית שלו תהיה דווקא צמצום הסיכון למלחמה כוללת בחזית הצפונית משום שהאפשרות של תקיפה ישראלית נגד אתרי הגרעין האיראניים (ובעקבותיה הפעלת איראן בידי חיזבאללה נגד ישראל) ירדה מן הפרק.
לדבריו, בצפון נוצרים כעת פערים בין האינטרסים של חיזבאללה לאלו של משמרות המהפכה האיראניים. בזמן שהאיראנים מעוניינים להטריד ולאתגר את ישראל לאורך הגבולות, חיזבאללה מבקש בראש ובראשונה לשמר את מעמדו כישות הצבאית והפוליטית המובילה בלבנון, ולשמור על מה שהארגון מתאר כיציבות לבנונית.
רייך, שהמאמר הקצר והמרתק שלו כנראה ירד לדפוס עוד לפני פרשת קונטאר, כותב שישראל וחיזבאללה עסוקים במלחמת מוחות מתמשכת, שמתנהלת בנאומים פומביים ופעילות חשאית. מה שלא נעשה מספיק לטעמו הוא שימוש בערוצים דיפלומטיים — ששני הצדדים יזדקקו להם גם כדי לצנן מתיחויות תקופתיות וגם כדי לעצור במהירות מלחמה גדולה אם תפרוץ בעתיד. הוא סבור כי הכלים הדיפלומטיים כיום אינם אפקטיביים דיים וכי גם במקרה של מלחמה הקהילה הבינלאומית תתערב באטיות ובאיחור, אחרי שייגרם נזק גדול. דרוש לדעתו ערוץ תיווך חשאי שיופעל בעת הצורך בעקיפין, בעזרת מדינות כמו רוסיה וארצות הברית. כרגע זה נראה כמו רעיון שהצדדים יתפנו לבחון רק אחרי השלמת סבב התקיפה והנקמה הנוכחי.
האיום הדרומי
בהשוואה לאיומי נסראללה, נשמעה קלטת האודיו של מנהיג דאעש אל־בגדדי, שפורסמה בשבת האחרונה אך כנראה הוקלטה זמן מה קודם לכן, כפחות קונקרטית. החוכמה המקובלת בישראל גורסת כי דאעש אינו מציב כעת יעדים ישראליים בעדיפות גבוהה במיוחד וכי הארגון שקוע כעת בקרבות בלימה שהוא מנהל נגד יריביו בסוריה ובעיראק, בעודו יוזם ומכוון מרחוק פיגועי נקמה במעצמות הלוחמות נגדו, כמו אלו שנעשו בנובמבר בסיני (פיצוץ מטוס התיירים הרוסי), בפריז ובקליפורניה.
בזירות העיקריות שבהן מתמודד דאעש נוחל הארגון לא מעט כישלונות, האחרון שבהם בנפילת העיר רמאדי בעיראק לידי כוחות הממשלה השבוע. התבוסה ברמאדי מצטרפת לאובדן נכסים טריטוריאליים קודמים בעיראק ובצפון סוריה, להרג פעילים בכירים יחסית בתקיפות אמריקאיות ובעיקר לאובדן עצום של מתקני ומכליות נפט (מקור הכנסה גדול) בהפצצות האוויריות הרוסיות. כל זה לא אומר שדאעש אינו ממשיך להילחם ולהישען על מתנדבים סונים המוסיפים לזרום לשורותיו ממדינות ערב ומאירופה.
בגבולות, ישראל עוקבת אחר פעילות דאעש בשתי חזיתות — בדרום רמת הגולן ולאורך הגבול המצרי בסיני. במשולש הגבולות עם ירדן וסוריה פועלים כ–600 לוחמים של ארגון שוהדא אל־ירמוק, פלג מקומי שנשבע אמונים לדאעש לפני כשנה ואנשיו מחזיקים בנשק קל ובטילי נ"ט לצד טנקים ונגמ"שים. סיכון פוטנציאלי אחר טמון בפעילות של ג'בהאת א־נוסרא, הפלג המזוהה עם אל־קאעדה ששולט בחלק ניכר יותר מהרמה הסורית באמצעות בריתות עם ארגונים סוניים אחרים ונלחם במקביל הן בשוהדא אל־ירמוק והן במשטר אסד.
מבחינת א־נוסרא ישראל אינה נמצאת בעדיפות אבל האיבה האידיאולוגית שלו כלפיה מובהקת, והמודיעין הישראלי לא מוציא מכלל אפשרות פיגוע ראווה עתידי של הארגון מכיוון הגבול. התרחיש היותר מטריד הוא מהגבול הדרומי, שם שולט ארגון וליאת (מחוז) סיני המזוהה עם דאעש בשטחים גדולים יחסית. הארגון כבר הפגין יכולת לחימה גבוהה בפעולות נגד הצבא המצרי.
לסיכונים הללו נוספת ההשפעה הגוברת של דאעש בתוך ישראל, על צעירים ערבים בגליל ובמשולש ועל בדואים בנגב. הנכסים הטריטוריאליים של דאעש פחות מסוכנים מההשפעה האידיאולוגית שלו. המספרים עדיין קטנים. עד כה עצרו שב"כ והמשטרה כמה עשרות חשודים בפעילות הקשורה בדאעש. אולם אם הארגון יצליח לגייס ולהפעיל, בעיקר באמצעות האינטרנט, צעירים בעלי אזרחות ישראלית לצורך פיגועים, כפי שעשה באשר לבני הזוג שביצעו את הטבח במרכז הקהילתי בסן ברנרדינו שבקליפורניה — זה יהיה ההישג האמיתי מבחינתו.

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 02-01-2016 בשעה 14:01.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:22

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר