לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-03-2008, 15:13
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Rשף שמתחילה ב "Boston Dynamics BigDog Robot"

היו לנו כבר כמה דיונים על הכלי הזה. אנחנו כתבנו עליו כבר לפני שנה (וגם אז הוא לא היה חדש).

הוא ללא ספק אמצעי מעניין מאד ובעתיד צפוי לו פוטנציאל רב בצבא כמו גם בשוק האזרחי. יחד עם זאת בשלב הנוכחי הוא לטעמי הרבה יותר מידי רועש לפעילות מבצעית אמיתית של כוחות חי"ר בשטח אוייב. אם יצליחו להתאים לו תאי דלק בעלי עוצמה משמעותית ואולי קצת שידרוגים אחרים בתחום המיסבים וכו' הוא יוכל להיות מספיק שקט בשביל לנוע אחרי כוח רגלי בשטח אוייב ולשאת ציוד כבד.

הערכתי - בראשית העשור הבא נתחיל לראות כלים ראשונים דומים בשימוש פעיל.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-05-2010, 22:50

לומדים ללכת עם הכלב הקטן של DARPA

אני עוקב כבר שנים רבות אחרי פרויקט ה-BIG DOG של DARPA אשר מתקדם לו יפה (אך למיטב ידיעתי עודנו רועש מידי למרבית המשימות).

עכשיו מסתבר שאחיו הקטן של הכלב הגדול עושה חייל
- בסרטון הבא רואים כמה תרגילי הליכה מרשימים למדי. בגדול לכלי כזה יכול להיות תפקיד חשוב במשימות סיור הן באזורים בנויים והן בשטח פתוח.

בהנחה שהכלי יהיה זול יחסית ניתן יהיה לשחרר עשרות כלבים רובוטיים זעירים כאלו לפני הכוחות אשר יעבירו מידע על סביבתם למערכת מרכזית אשר תיצור מפת כוחות אוייב כלללית.
www.MegaPixel.co.il

ישן 24-05-2010, 23:16

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי לוחם מיל שמתחילה ב "האמת שיש להם רובוטים יותר..."

אין ספק שהתחום מתפתח יפה בשנים האחרונות אבל ייקח עוד קצת זמן.
דווקא לדעתי הכלב הקטן מרשים יותר. הרובוט המטפס (נדמה לי שהבאתי בעצמי את הסרטון הזה או דומה לו לפני כמה שנים) מתאים למשימות מאד מסוימות. הרובוט עם "המשוטים" נראה בעיני אינפנטילי למדי (למרות שאולי הוא דווקא יעיל).

בשורה התחתונה איזה רובוט זה יהיה בסופו של דבר פחות משנה לי החזון שלי הוא מה שכתבתי - לפזר כמות גדולה של רובוטים אוטונומיים קטנים וזולים לפני הכוח כדי שיבצעו סריקה ויאתרו אוייבים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 25-05-2010, 08:36
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אין ספק שהתחום מתפתח יפה..."

שים לב שה-"כלבלב" מנווט לפי תמונה מפורטת של פני הקרקע (למשל, הוא יודע להניח את הרגל על משטח ישר ולא משופע), אך אין לו את החיישנים הנדרשים למיפוי כזה. יתר על כן, יש עליו סמנים שמשמשים ביישומי ראיה ממוחשבת- כך שייתכן התנועה שלו בכלל מבוקרת ע"י מחשב חיצוני. אולי זה אב טיפוס לבדיקת מערכת ההנעה בלבד, הרחוק מאוד מאינטגרציה למערכת שלמה. המרחק לכלי מבצעי, שיודע לא רק ללכת אלא גם להתקדם בהיחבא ולבחור בין חציית כביש בריצה או בזחילה, למשל, ולעשות זאת לאורך זמן נדרש ובמחיר סביר- גדול עוד יותר.
אני יודע שאותך מענינת הטכנולוגיה ופחות הפרטים הניהוליים של היישום, נאמר האם דבר אפשרי תוך 3 או 10 שנים. למי שמממן תוכניות כאלו, זה הבדל תהומי.

ובלי קשר, תצפית קצרה הבוקר על חתולה שנשאה שני גורים מעל גדר בגובה מטר ולתוך צינור ניקוז בקוטר כ-15 ס"מ הביא אותי למסקנה שרובוט איסוף בשטח בנוי צריך להיות בעל תנועה "חתולית" או "חרקית" ולא "כלבית".

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 25-05-2010 בשעה 08:40.
ישן 25-05-2010, 08:41

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "שים לב שה-"כלבלב" מנווט לפי..."

או אל תיכנס איתי לויכוח כלב/חתול (אני בעליו הגאה של חתול מזה לא מעט שנים).

תראה ה-BIG DOG כבר פועל לא רע - הבעיה העיקרית שלו שאני ראיתי היא רעש (הוא כמובן עדיין לא מושלם מבחינות אחרות אבל בשנה שנתיים האחרונות הוא מאד השתפר). היו גם דיבורים על לנסות אותו בשטח - אין לי מושג אם יצא מזה משהו בנתיים.

הLITTLE DOG הוא באמת משהו אחר - הוא מפגין התנהגות חרקית - אני גם חושב שהוא מדגים טכנולוגיה אבל הוא נראה כבר יחסית מפותח. האם בינו לבין כלי מבצעי יש מרחק קצר או ארוך צריך לשאול את DARPA - אני מעריך איתך שהמספר קרוב יותר ל-10 מאשר ל-3 (אבל לך תדע).
www.MegaPixel.co.il

ישן 25-05-2010, 19:38

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]אפשר לשאול מה..."

אני מניח שהאמירה הזאת לא כוונה אלי אבל אגיד משהו מעט מתריס בכל זאת.
לחרקים כידוע יש עדיין יכולת תנועה "מתקדמת" יותר מכל רובוט שבנינו והם מסתדרים עם יכולת עיבוד מינימאלית מאד. זה כמובן לא אומר שאנו יודעים לחקות אותה עדיין (יש הרבה ניסיות כמובן). אבל בשורה התחתונה לדעתי איך שלא תסתכל על כך כוח עיבוד הוא לא הבעיה (ורובוט מבצעי שיעבור אופטימזציה ניתן יהיה להתאים לו חומרה ייעודית שתפעל נפלא ותהיה קטנה, קלה וחסכונית באנרגיה - זה אגב נכון גם אם היו ממשיכים לפתח לרמה מסחרית או מבצעית כלים כמו אלו שניצחו ב-DARPA CHALLANGE).

אגב במאמר מוסגר - פרוייקט אחד שחבל לי שלא יצא לי לעשות בעקבות הסיקור הנרחב שלי בזמנו את הURBAN CHALLANGE הוא מעין רטרוספקט שנה אחרי על מה למדנו מהתחרות (שם אגב גם היה מעניין לשאול חלק מהמתמודדים בדיוק את השאלה הנ"ל).
www.MegaPixel.co.il

ישן 26-05-2010, 00:00
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי גד31 שמתחילה ב "וכמובן לא לשכוח את נושאי..."

כל התכונות שציינת, מינוס המט"ל:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תקשורת סלולרית, מעבד חזק, מצפן דיגיטלי, מצלמה באבחנה גבוהה (לא צריך ברמה כמו שיש במכשיר הנ"ל, אבל זה רק מראה שאפשר לעשות את זה), GPS וסוללה שמספיקה ל-4 ימים ללא טעינה (לפי הפרסומים של נוקיה).

זה מה שמראה שניתן לדחוס את כל הדברים האלה לתוך חבילה אחת קטנה, ולמכור אותה בכמה מאות דולרים בודדים. קח את התקציב ואת הגב של DARPA, ותוכל לבצע ניסים ונפלאות.

בנוגע למט"ל אגב, ניתן פשוט לשים 2 מצלמות ולבצע מדידות מרחק בצורה אופטית. לא צריך אפילו מצלמות מי-יודע-מה בשביל זה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 25-05-2010, 23:46
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]אפשר לשאול מה..."

אני מפתח תוכנה במקצועי והאמת היא שאני מאוד מתעניין בתחום של מערכות אוטונומיות והיוריסטיקה - ניסיון בתחום אין לי (עדיין) לצערי
לעיניננו - אנא צפה בסרטון החביב הנ"ל שצולם ב-97', לפני 13 שנים ותראה מה הצליחו להשיג כבר אז בעזרת מחשב נישא, שמן הסתם הוא בעל יכולות שלא משתוות למכשיר סלולרי ממוצע כיום:

אז כן, זה הרבה פחות קשה לנווט באוטוסטרדות נוחות ובדרך ידועה, אבל כיום כ-13 שנה אחרי ועם מימון של סוכנות מחקר של צבא ארה"ב, אני בטוח לגמרי שניתן לגשר על הפערים בין ניווט באוטוסטרדות לבין הליכה על קצת סלעים - גם כן בתוואי שידוע מראש (נסרק למפות טופוגרפיות מפורטות).
המכוניות ב-Urban Challange של DARPA היו צריכות - בין היתר - ליסוע במסלול שאותו לא ידעו הרבה זמן מראש, במשך הרבה מאוד זמן ברצף, לציית לתמרורים ולהזהר מלהתקע במכוניות אחרות שמתנהגות בצורה לא צפויה לחלוטין שכן כל אחת מהן נבנתה ע"י צוות אחר לגמרי buttoms up.

אני לא חושב שישנה סיבה של-little dog אין את היכולות (הדיי מוגבלות בכל זאת) שהציגו כאן בפני עצמו. אולי אין לו סוללה שתחזיק יותר מחצי שעה של עבודה מאומצת, אבל כאמור הוא עדיין בפיתוח, ואני לא חושב ש-DARPA תתהדר בנוצות לא לה.

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 25-05-2010, 21:13

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי שונרא1 שמתחילה ב "האב טיפוס התחיל כאן:"

שונרא1 - פינת ההומור זה לא בסופ"ש?

וביתר רצינות - גד - מדובר בדגם מעבדה לדעתי שנועד להדגים את נושא לימוד ההליכה לא יותר. האם ניתן או לא ניתן להרכיב את כל מה שציינת (ועוד) מבלי לפגוע בביצועים ובמחיר מתקבל על הדעת - אין לי מושג - אני לא מאמין שהם הגיע איתו לשלב הזה.

אגב ההערה שלך על הצורך לזכור את האנרגיה מאד נכונה - לרוב זה הדבר המרכזי ששוכחים (בעיקר בדיונים על כל מיני מיקרו וננו כטב"מים אבל גם פה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 26-05-2010, 10:18

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי גד31 שמתחילה ב "איני אומר שאין כיוונים..."

אין ספק שמערכות קרקעיות אוטונומיות הן סיפור הרבה יותר מסובך ממערכות אוטונומוניות באויר.
השאלה היא כמה זמן יעבור עד שנראה מערכת מבצעית - מערכות חצי אוטונומיות כמו הגרדיום כבר פעילות. מערכות ברמת אוטומציה גבוהה אף יותר להערכתי יכנסו לשירות בטווח זמן של 3-5 שנים.

הכלי הנ"ל יכול להיות 3/4 אוטונומי כלומר יקצו לו אזור ויגדירו לו אזורי פעולה נתונים ואולי אפילו ניתן יהיה להשתלט עליו מרחוק והוא כמון ישדר אחורה אבל את שאר הפעולות הוא יבצע בעצמו.
www.MegaPixel.co.il

ישן 14-12-2013, 21:35
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

ענקית התוכנה Google רכשה את Boston Dynamics

http://www.nytimes.com/2013/12/14/t...obots.html?_r=0

אמנם שמה של הראשונה לא ממש נקשר במסגרת צו"ב (מלבד אולי השימוש במערכת ההפעלה מתוצרתה - Android - בריגול אחר המשתמשים בה), אך במסגרת ההתמקדות החדשה של גוגל בתחום הרובוטיקה, היא החליטה לרכוש את בוסטון דיינמיקס, הידועה בקשריה הענפים לתעשיות הביטחוניות האמריקאיות ומכון המחקר DARPA, וגם ברובוטים שהיא מפתחת - כמו BigDog המוכר,

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן. - כל זאת על מנת להביא את החזון של גוגל לידי מימוש, שכרגע לא ממש מכוון לשוק הרחב אלא יותר לתחומים צרים, כגון מיכון ו-"רובוטיזציה" של פסי יצור והרכבה במפעלים.

לפי הפרסומים, נראה ש-BD תכבד את ההסכמים הקיימים שלה עם החברות הבטחוניות ותסיים פרוייקטים שהתחילה כבר, כך שלא נראה ששלל הסרטונים בהם נראה BigDog מהלך בחינניות ומטיח בלוקים ברצפה תמימה הולכים להיפסק בקרוב, וגם לא סביר שכשיסתיים הפרוייקט - הלוגו של גוגל יתנוסס בגאון על הרובוט הנ"ל.

עם כל זאת ובנימה אישית, אני קצת מוטרד מהחיבור של חברת ענק שעיקר הכנסותיה הן מפרסומות, עם רובוטיקה מתקדמת... אבל אולי זה רק אני

ציטוט:

ישן 14-12-2013, 22:26

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "ענקית התוכנה Google רכשה את Boston Dynamics"

גוגל מתכוונת להיכנס בשנים הקרובות בצורה מאד משמעותית לתחום הרובוטיקה. היו כבר כמה דיווחים על הנושא. לא לחינם קורצוויל עובד היום בגוגל.

אנחנו רואים את גוגל כענקית אינטרנט עם קצת נגיעות בתחומים טכנולוגיים נושקים (מכשירים ניידים דוגמת הנקסוס ובשנה הבאה הגוגל גלאס). אבל החברה עצמה מסתכלת קדימה ומבינה שעם הכוח שיש לה אפשר לעשות הרבה יותר. הם עובדים היום על כיווני חדשנות רבים - במגוון רחב מאד של תחומים - חלקם נחשפו ואפשר להניח שרבים לא ונמצאים בשלבים שונים של עבודה (ממכוניות ללא נהג ועד חיבורי אינטרנט באצעות בלונים ועוד הרבה דברים אחרים לגמרי).

אפשר להסתכל על גוגל בהמשך לשרשרת ארוכה של חברות שבשלב מסויים היה להן יותר כסף ממה שהן יודעות מה לעשות איתו ולכן החלו לאסוף סביבן את טובי המוחות בעולם ולנסות לפתח פחות או יותר כל מה שאפשר להעלות על הדעת.

זה היה נכון כנראה למעבדות בל באמצע המאה הקודמת, אחרי זה לזירוקס בשנות ה-70 ול-IBM בשנות ה-80 ואולי גם ה-90. מיקרוסופט במידה מסויימת כנראה בין שנות ה-90 לראשית ה-2000 וכיום יש את גוגל (אך גם אפל/סמסונג ואחרות).

בקשר לבוסטון דיינמיקס עצמם. זאת חברה סופר מעניינת. אני אישית דיווחתי פעמים רבות על התקדומיות שביצעה החברה (החל מה-BIG DOG וכלה בפרוייקטי ההמשך שלהם כיום). יש להם עוד פיתוחים שונים ומשונים בתחומי הרובוטיקה - לרבים מהם השלכות ישירות על נושא צו"ב (חלק גדול ממומן על ידי DARPA כולל הרובוט ATLAS שישמש בתחרות של DARPA בקרוב - תחרות סופר יומרנית שיהיה מאד מעניין לראות כיצד תתפתח).

אגב סכום הרכישה (משהו כמו 300-400 מליון דולר) נראה לי נמוך ודי מפתיע - על פניו לחברה פוטנציאל אדיר ומה שיפה הוא שאם בגוגל יתנו להם את הגב הדרוש (ויש להם אותו ללא ספק מבחינה כלכלית) הם יוכלו להתקדם הרבה יותר מהר. יהיה מעניין לראות האם כתוצאה מהרכישה של גוגל נראה בעתיד גם פיתוחים לשוק הפרטי - גוגל עושה במקרים רבים מאמצים גדולים לפנות לשוק ה-B2C ועד כה בוסטון דיינמיקס לא הסתכלה כלל לכיוון הזה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 15-12-2013, 12:18

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "גוגל מתכוונת להיכנס בשנים..."

ציטוט:
בקשר לבוסטון דיינמיקס עצמם. זאת חברה סופר מעניינת. אני אישית דיווחתי פעמים רבות על התקדומיות שביצעה החברה (החל מה-BIG DOG וכלה בפרוייקטי ההמשך שלהם כיום). יש להם עוד פיתוחים שונים ומשונים בתחומי הרובוטיקה - לרבים מהם השלכות ישירות על נושא צו"ב (חלק גדול ממומן על ידי DARPA כולל הרובוט ATLAS שישמש בתחרות של DARPA בקרוב - תחרות סופר יומרנית שיהיה מאד מעניין לראות כיצד תתפתח).

אגב סכום הרכישה (משהו כמו 300-400 מליון דולר) נראה לי נמוך ודי מפתיע - על פניו לחברה פוטנציאל אדיר ומה שיפה הוא שאם בגוגל יתנו להם את הגב הדרוש (ויש להם אותו ללא ספק מבחינה כלכלית) הם יוכלו להתקדם הרבה יותר מהר. יהיה מעניין לראות האם כתוצאה מהרכישה של גוגל נראה בעתיד גם פיתוחים לשוק הפרטי - גוגל עושה במקרים רבים מאמצים גדולים לפנות לשוק ה-B2C ועד כה בוסטון דיינמיקס לא הסתכלה כלל לכיוון הזה.
עידו, יש לך קישורים לניתוחים מה בעצם בוסטון-דיינמיקס עושה? היא מפתחת חיישני תנועה? מנועים? בקרים? אלגורתמים ואינטגרציה? הכל? מה הנכסים האינטלקטוליים שלה שימנעו מ-10 חברות לחקות אותה? בחיפוש שטחי, יש על שמם פטנטים בודדים בלבד.

אגב, הדוגמאות שנתת (בל, IBM, זירוקס, מיקרוסופט) מראות כמה קשה להשתמש בהון ובניסיון שניצבר בתחום טכנולוגי מסוים להשיג פריצת דרך ו/או שליטה בשוק בתחום טכנולוגי קרוב. נקווה שגוגל יצליחו, ולו בפריצת דרך טכנית.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 15-12-2013 בשעה 12:44.
ישן 15-12-2013, 13:01

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE]בקשר לבוסטון דיינמיקס..."

האמת שמעבר לידיעה שיש להם ידע רב ברובוטיקה ובמיוחד בכל הקשור לתנועה (דו-רגלית-ארבע רגלית) אני לא יודע מה בדיוק התחומים החזקים שלהם ואיפה הם מסתמכים על גורמי צד-שלישי.

לחכות אותם - אולי - נדרש הרבה מאד R&D בשביל להגיע לאן שהם הגיעו - אני מסתכל עליהם ועל אסימו של הונדה שבו הושקעו מליונים רבים על פני יותר מ-15 שנה - על ידי חברת ענק כמו הונדה (ראיתי לאחרונה סרט על אסימו ועל רובוטים דמויי אדם - אם אמצא אביא) והם לדעתי הרבה יותר מתקדמים בהרבה מובנים.

לגבי ההצלחה של גוגל - מן הסתם אי אפשר לדעת - מכל החברות שהזכרתי - שכולן עדיין קיימות כמובן - IBM היא היחידה שעדיין נחשבת חזקה מאד גם כיום (אבל פחות מאז כמובן).
www.MegaPixel.co.il

ישן 15-12-2013, 14:04
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

פטנטים בודדים - לאו דווקא אומר משהו על חברה המקושרת היטב לתעשיות ביטחוניות
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE]בקשר לבוסטון דיינמיקס..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
בחיפוש שטחי, יש על שמם פטנטים בודדים בלבד.

עד כמה שאני יודע, ישנן חברות שלא ממהרות לרשום פטנטים על שמן, בעיקר אם הן מחשיבות את הפטנט לסוד תעשייתי, כי רישום הפטנט יוצר רשומה ציבורית שניתן לגשת ולקרוא אותה ע"י כל מי שהוא בעל עיניין, כך שאי-רישום הפטנט יכול למנוע זליגת טכנולוגיות רגישות.

ציטוט:

ישן 04-03-2015, 12:04

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "חברת בוסטון דיינמיקס בסרטון..."

האמת כבר ממש לא חדש הסרטון אבל למי שלא ראה.
מה שכן יש פה בעיה מסויימת.
למי שלא יודע בוסטון דיינמיקס נרכשה לפני כשנה+ על ידי גוגל. חברת גוגל מצהירה (לפחות כלפי חוץ) שהיא לא מפתחת או מייצרת שום דבר עבור שימוש צבאי ולא תעשה זאת. ולכן היא ירדה מהרעיון של השתתפות ברובוטיקס צ'אלנג' ולכאורה גם לא אמורה להמשיך לפתח את הביג דוג וחבריו עבור שימושים צבאיים.

זאת לפחות הייתה ההודעה הראשונית לאחר הרכישה. אם לומר את האמת אני מאד מקווה שגוגל יחזרו בהם. בוסטון דיינמיקס היא חברה מדהימה ומה שהם עושים הוא פנטסטי ואני לא מכיר פיתוחים מקבילים ברמה דומה בהיקף כזה. הביג דוג (על גרסאותיו) הוא מוצר סופר הכרחי עבור הצבא ודווקא באזרחות אני רואה לו פחות שימוש (אם כי אני מניח שאולי בתחום הבניין או בתחומים נוספים הוא יכול להיות שימושי אבל הוא יהיה מאד יקר מה שיקשה מאד לרכוש אותו). אני גם לכאורה מודאג ממה שקורה עם הרובוטיק צ'אלנדג' - לכאורה דברים ממשיכים שם אבל מאחורי הקלעים לא ממש ברור מה קורה עם ההשתתפות של החברה שפיתחה כידוע את ATLAS (פה יש ידיעה על זה שהם סירבו לקבל תקציב לנושא מ-DARPA ).
www.MegaPixel.co.il

ישן 31-12-2015, 11:36

המארינס נסוגים מפרויקט big dog בגלל בעיות רעש
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "חברת בוסטון דיינמיקס בסרטון..."

http://www.military.com/daily-news/...e-concerns.html

הגירסא הנוכחית, Legged Squad Support System , שפותחה בעלות של 42 מיליון דולר במשך השנים האחרונות (מן הסתם, אחרי מילונים רבים שהושקעו בתחום מאז 2007 לפחות), השתתפה בניסויים מבצעיים של הנחתים, והתגלו מספר בעיות:
- רעש ("דומה למכסחת דשא")
- קושי בחילוץ רובוט תקול/פגוע בשדה
- אי התאמה לפטרול מסורתי של הנחתים (אין לי מושג למה הכוונה)

הפיתוח בשנים האחרונות התמקד בהוכחת יכולת תקשורת עם המפעילים, בהשקטה (כניראה לא מספיק..) ובעמידות לנק"ל).

האח הקטן "ספוט" חשמלי (ושקט) אך חלש (נושא 18 ק"ג) וחסר את החיישנים המתקדמים של LS3,
כך שהוא לא מתאים לא לנשיאת אספקה ולא לסיור אוטונומי.
--------------------------------------------------------------

מעניין. נראה לכאורה שהדרישות המבצעיות לא הוגדרו נכון, ושהפיתוח בשנים האחרונות ירד לטמיון- הרי אפשר היה להגיד לפני שנים מה רמת הרעש המוכרת (נניח, לבדוק פטרול עם מפזר עלים. או בידורית).
אני מקווה שהנחתים בדקו אפשרויות טריויאליות כמו להציב את הרובוט בחוליה האחרונה בפטרול, או אפילו לתת לו ללכת כמה מאות מ' אחרי הפטרול עצמו.
אם הבעיה היא בלילה- בפטרול של כמה ימים הרובוט יכול בכלל להצטרף לכוח לפנות בוקר, כך שרוב התנועה של הפטרול שקטה (ומהירה, כי הם ללא ציוד כבד).

סה"כ רובוט כזה מוריד בערך 10 ק"ג מהמשא של כל לוחם בכיתה וזה משמעותי.
ישן 31-12-2015, 13:25

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "המארינס נסוגים מפרויקט big dog בגלל בעיות רעש"

אנחנו תמיד חוזרים בעצם לאותה הבעיה - סוללות.
אם הייתה לנו טכנולוגיית סוללות חזקה וקומפקטית היה ניתן להשתמש במנוע חשמלי שקט והבעיה הייתה נפתרת. לי יש מכונית היברידית - כשהיא על מנוע חשמלי כמעט לא שומעים אותה - הבעיה היא שהסוללות כבדות ויקרות ולכן הטווח קטן.

יש כל הזמן עבודה על מזעור וחיזוק סוללות אבל לצערנו קצב הפיתוח לא תואם את קצב ההתפתחות בתחומים אחרים ופיתוחים פשוט נתקעים. זאת דוגמא טובה.

אגב גוגל שרכשה את בוסטון דיינמיקס הודיעה במקור שלא תמשיך לפתח כלי נשק - לא בדיוק ברור לי מה קרה עם ההצהרה הזאת.
www.MegaPixel.co.il

ישן 31-12-2015, 14:26

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אנחנו תמיד חוזרים בעצם לאותה..."

קודם כל, נראה שהחלק של החיישנים, תכנון המסלול וקבלת הוראות מהמפעיל עובד (לפחות, לא מתואר שהנחתים התלוננו על כך..) וזו כבר התקדמות שלפני כמה שנים נראתה דימיונית.

לגבי בעיית הרעש, קשה לי לחשוב כמה היא רצינית, וכמה אפשר לצמצם אותה טכנית/בהפעלה.

טריויאלי ליצור מוד בו הרובוט מכבה מנוע וממתין ללא תנועה לפקודה על סוללות במשך שעות, במיקרה של חשש לאויב.
אפשר ליצור אפשרות לתנועה קצרה על סוללות (לעקוף מארב אפשרי)
אפשר, כפי שכתבתי, להציב את הרובוט אחרי הכוח או לפניו (שיעלה על מטען), וכך יחשוף את האויב שיירה עליו.
ויש משימות בהן ממילא הרעש לא מפריע (נניח, כשצריך להציב רתק לפעולה בשטח עירוני)
ישן 01-01-2016, 13:55
  משתמש זכר adimar adimar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.10
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אנחנו תמיד חוזרים בעצם לאותה..."

- ראשית אני לא חושב שהמרינס היו נסוגים מהפרויקט אם היה פיתרון פשוט לבעית הרעש. (בהנחה שהרעש הוא הסיבה האמתית לנסיגה מהפרויקט, גוגל הרי הכריזה שהיא לא מעונינת בפיתוחים צבאיים).
בהקשר של החליפה המכנית (HULC) הוזכרה מערכת כוח היברידית שפועלת על מנוע בנזין שטוען סוללה וכדי לקבל טווח. ובזמנים שיש בהם צורך בשקט עוברים לשימוש בסוללה בלבד. (טווח מוגבל)

-שנית ההתיחסות ל-BIGDOG ככלי הובלה היא קצת קיצרת רואי.
מדובר בפלטפורמה שיכולה להתנייד גם מרחבים עירוניים, כולל מדרגות ולשאת משקל לא קטן.
(נשק, שיריון...) תחשבו על חייל משוריין שיכול להיות הראשון שיכנס למבנה...

עדי

"If everyone is thinking alike, someone isn't thinking."
- General George Patton Jr

ישן 01-01-2016, 14:25

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי adimar שמתחילה ב "- ראשית אני לא חושב שהמרינס..."

ממש במקרה הרגע קראתי את המסמך השאפתני הזה של משרד האנרגיה האמריקני על פרויקט ה-JCESR. הם מדברים על מיזם מואץ לפיתוח סוללה של 1KW בעלות של 100 דולר בתוך חמש שנים לשימוש אזרחי. אני מניח שאם ירצו לעשות את זה לצרכים צבאיים אפשר אפילו בפחות זמן (למרות שיעלה יותר).

האם זה ריאלי - לא בטוח - אבל אפילו חצי מזה יהיה מצויין - אנחנו מאד רחוקים מזה כיום להבנתי.

אני לגמרי מסכים אגב שצריך להסתכל על הטכנולוגיה של בוסטון דיינמיקס בהקשר הזה במבט יותר רחב מסתם רובוט נשיאה. מדובר על יכולות שעם עוד כמה שנות פיתוח יכולות להיות מאד ורסטיליות הן במתארי הגנה והן במתארי תקיפה.

בכל מקרה שמעתי את הרעש בחלק מהסרטונים הראשונים (אחרי זה הם קצת הסוו אותו בעריכה - מסיבות מובנות), זה חתיכת רעש. זה מאד בעייתי ברוב המתארים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 02-01-2016, 18:15

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי adimar שמתחילה ב "- ראשית אני לא חושב שהמרינס..."

זה עובד בשני הכיוונים: רובוט לוחם מבטיח יותר מרובוט לוגיסטי, אבל הוא גם דורש הרבה יותר פיתוח.

נאמר, אם הטכנולוגיה והסביבה תבשיל לכך עוד 20 שנה, אז עדיף להתחיל ברובוט לוגיסטי, להביא אותו לשטח תוך 5 שנים, להתגלח על הזקו שלו מבחינת דרישות מבצעיות, תנאי סביבה, אחזקה, רישוי, הדרכה, שילוב עם הלוחמים האנושיים וכו', ולשלב את המסקנות ברובוט הלוחם- מלהתחיל יש בפרויקט רובוט לוחם, להביא אותו לשטח עוד 10 שנים ואז לגלות שהוא רועש מדי/כבד מדי/ לא נכנס לנגמ"ש/משתמש בנוזל הידראולי רגיש מדי וכו'. הרי בפרויקט הרובוט הלוחם יהיו מיליון בעיות מיוחדות שכולנו ערים להן, החל מנהלי פתיחה באש וכלה באבטחת סייבר.
ישן 02-01-2016, 20:59

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "זה עובד בשני הכיוונים: רובוט..."

רובוט לוגיסטי לא ייקח 5 שנים להכניס לשימוש (אולי מבחינת רכש אבל לא מבחינת טכנולוגיה), להערכתי רובוט משא לוגיסטי סטייל ביג דוג כבר לא רחוק ממבצעיות כרגע ונניח שממש רוצים משהו די מבושל אז אולי שנתיים נוספות.

לרובוט לוחם ייקח יותר זמן כפי שציינת אבל ממש לא 20 שנה. תסתכל רק על ההתקדמות שהייתה ב-10 שנים האחרונות - ואנחנו זזים כיום בקצב יותר ויותר מהיר. אני לא אתפלא אם נראה משהו כמו ביג דוג חמוש מבצעי לפני אמצע העשור הבא (אולי אפילו לפני סוף העשור הנוכחי). זה יתחיל במשימות ספציפיות אולי של כוחות מיוחדים וסיור ובהמשך ייכנס לעוד ועוד יחידות.
www.MegaPixel.co.il

ישן 03-01-2016, 22:14

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "ומה יעשה הביג-דוג-החמוש: -..."

מסכים - יש בעיות.
תכלס אם כל מה שציינת כאן ועוד כמה דברים לא היו קיימים כנראה שכבר היה לנו ביג דוג כזה ברתק - בטח ביחידות מובחרות.

אבל תחשוב על זה ככה - יש לנו היום כלים רובוטיים חמושים עם טילים בשמיים שמסתובבים לנו מעל הראש כל היום. ועובדה לא שמועים על המון תקלות (לא אומר שאין אבל הכמות היא לא כזאת גדולה בשביל שיפסיקו את כל הפעילות שלהם). אז נכון שבשמיים הרבה יותר קל - לכן זה גם התחיל משם - אבל כמו שמצאו פתרונות שם ימצאו גם כאן - זה רק ייקח עוד קצת.
www.MegaPixel.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:14

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר