לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-02-2016, 15:38
  יונתןמש יונתןמש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.02.16
תותחנים - עזרה במונחים

היי, אני מתרגם סיפור קצר על צוות תותחנים במארינס, ויש לי כמה שאלות על מונחים מקובלים בעברית, במיוחד בתיאור של ירי פגזים. המונחים הבעייתים מסומנים ב*כוכביות*:

1) הסיפור נפתח ככה:

This morning our gun dropped about 270 pounds of *ICM* on a smuggler's checkpoint ten
kliks south of us.

ממה שבדקתי אין לאיי-סי-אם שימוש נפוץ או מונח ספציפי מקביל בעברית, ולכן תרגמתי ככה:

הבוקר ה*תומ"ת* שלנו הוריד 120 קילו של *תחמושת מצרר* על מוצב של מבריחים עשרה קילומטר דרומית מאיתנו.

האומנם GUN הוא תומ"ת ו-ICM תחמושת מצרר?

2) I'm sitting next to Voorstadt, our number one guy, and Jewett, who's on the ammo team with me and Bolander.

ובעברית:

"אני יושב ליד וּורְשטָט, ה*מספר אחד* שלנו, וגֶ'וֶוט, שמוצב איתי ועם בולנדר ב*חוליית התחמושת*."

נראה לי ש"מספר אחד" הוא מפק"צ, אבל כתוב שהוא זה שיורה. מי יורה בצוות תותחנים צה"לי? אמנם בסיפור יש הוביצר אבל זה בטח דומה. אגב, כדי לירות כאן הוא מושך בחבל כלשהו, האם יש את זה גם בתותחנים (כשאני הייתי בשיריון היה מחובר למק"כ 0.5 חבל שאיתו ירינו מתוך הטנק, אבל אין לי מושג איך קראו לו)? ועוד משהו: חוליית תחמושת הם המחס"ס, הטען ואחראי מערום הקרקע - יש לצוות כזה שם ספציפי בעברית?

3)

And then gun three had fired two *targeting rounds*. And then it was, " Fire mission. Battery. Two rounds. " And Sanchez had called out the quadrant and deflection and Sergeant Deetz had repeated it and Dupont and Coleman, our gunner and A-gunner had repeated it and set it and checked it and had Sgt. Deetz check it and Sanchez verify and we got round and time and
Jackson had gotten powder and we moved smooth, like we trained to, me and Jewett on either side of the stretcher holding the round, Bolander behind with the ramming rod. Sergeant Deetz
checked the powder and read, "Three, four, five , whitebag." Then, to Sanchez, "Charge five, white bag."

ובעברית:

"ואז תותח 3 ירה שני פגזי ____. ואז זה היה, "פקודת אש. סוללה. שני פגזים." וסנצ'ז צעק את הגובה והסטיה וסמל דיץ חזר אחריו ודוּפּוֹן וקולמן, התותחן ותותחן א' שלנו, חזרו על ההוראות ויישמו אותן ובדקו וּוידאו שסמל דיץ בדק ושסנצ'ז וידא שוב ואנחנו ארגנו את הפגז וג'קסון הוסיף את המרעום ועשינו הכול בצורה חלקה, כמו שאומנו לעשות, ג'ווט ואני מחזיקים את הפגז משני צדי המנשא שבו היה נתון ובולנדר מאחורינו עם נגח חולץ. סמל דיץ בדק את אבק השריפה והקריא "שלוש, ארבע חמש, יחידות נפץ." ואז, לסנצ'ז, "טוען חמש, יחידות נפץ."

כאן כל התהליך קשה לתרגום:

- האם יש מונח בעברית לפגז שנורה כדי לתת תיקונים ליריות הבאות? (צי"ח, איכון, גישוש?)
- האם יש מונחים מקובלים להוספת אבק השריפה בסיום?

מקווה שהצלחתי להבהיר את השאלות, אם לא אני אעריך מאוד אם תגידו ואסביר יותר בפירוט. ככה כל העסק נראה אצלם:

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

תודה!
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-02-2016, 20:08
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
תרומתי הצנועה....(למרות שאינני ולא הייתי תותחן)...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יונתןמש שמתחילה ב "תותחנים - עזרה במונחים"

בצבא ארה"ב קיימים שני מונחים עבור תותחים האחד הנו "הוביצר" שהכוונה היא לתותח נגרר והשני הוא GUN שמתייחס למה שמכונה אצלינו "תותח מתנייע" הווה אומר, תומ"ת, על גבי התחמושת המיועדת לתותחים תופיע בסמוך לכיתוב המציין את קוטר הפגז גם אות המציינת לאיזה סוג תותח הפגז מיועד על פי האופן הבא: ע"ג פגז 155 מ"מ המיועד לתותח נגרר יופיע הכיתוב - 155H (האות H עבור "הוביצר") ואילו על גבי פגז המיועד לתותח מתנייע יופיע הכיתוב - 155G (האות G עבור GUN).

המונח - ICM אכן מתייחס לתחמושת מצרר והוא למעשה הקיצור של : Improved Conventional Munition (תחמושת קונבנציונאלית משופרת), זהו מינוח ישן יחסית שהתייחס לפגזים שהכילו פצצונות מצרר נ"א - נ"ט מדגמי M42 או M46 שדוגמתן נרכשו בעבר גם על ידי צה"ל ונעשה בהן שימוש נרחב החל משנות השבעים, אגב, פצצונות אלה היו הבסיס לסדרת פצצונות המצרר מפיתוח תע"ש אשר שווקה אותן ללא מעט מדינות ברחבי העולם (ועדיין משווקת).

אופן הירי בתותחים בצה"ל הוא על ידי משיכה בחבל שגורמת לדריכת הנוקר עד לשחרורו במהירות קדימה (אני מניח שמדובר על עיקרון של דריכת קפיץ עד שהוא משתחרר ונע קדימה יחד עם הנוקר שמכה בתחל המשמש להדלקת המטענים ההודפים שבקנה).

"And then gun three had fired two *targeting rounds*. " - הכוונה כאן היא לירי של שלושה פגזים לצורך טיווח המטרה כשהרעיון הוא לאכן את הנפילות ולתקן את כוון הקנה בהתאם כך שהפגזים הבאים יפלו כבר בסמוך או על המטרה.

תוספת "אבק השריפה" לעניות דעתי היא למעשה הוספת "מטענים הודפים" או בקיצור בעברית "חנ"ות" (חנ"ה = חומר נפץ הודף, המשמש להדיפת פגזי ארטילריה , לאחר טעינת הפגז מוסיפים חנ"ות בהתאם לטווח הרצוי).

תרומתי הצנועה...

ישן 21-02-2016, 20:44
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
תשובות של תותחן ותיק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יונתןמש שמתחילה ב "תותחנים - עזרה במונחים"

GUN הוא תותח, תומ"ת הוא self propelled gun אבל מאוד סביר שבעגת הדיבור גם תומ"ת הוא תותח.

מס' 1 הוא מפקד הצוות, זה גם התו"ל בעברית (לפחות בעידן הרוכב, ואני מניח שהסיפור הוא מעידן זה).
הירי נעשה אכן במשיכת חבל.
אנשי החוץ הוא הכינוי המקובל לצוות שבחוץ - מס' 3 הוא אחראי ערום (ולא מערום) קרקע, מס' 5 הוא טוען חנ"ה סוגר סדן ומס' 7 הוא רץ קווי.

המינוח לגבי שני הפגזים הוא פגזי טיווח. צוות 3 הוא (כמעט) תמיד הצוות המטווח.
נגח אינו נגח חולץ אלא נגח טעינה.
המינוח אינו "אבק שריפה" אלא "חנ"ה" - חומר נפץ הודף.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:16

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר