לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-07-2016, 13:35
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "איתור מכ"ם של מעיל רוח זה משימה פשוטה"

לא פשוט כמו שאתה אומר.
אתה אולי מתכוון לאופן פעולה של טילים נגד קרינה, שבאמת יכולים להיות משוגרים מטווח כזה. אבל זה מתאפשר רק כי המכ"מ עליו ננעלים הוא באמת עוצמתי מספיק כדי לעקוב אחרי מספר רק של מטרות לטווח של מאות קילומטרים. כאלה מכ"מים קל לזהות בגלל העוצמה שלהם. אבל מעיל רוח פועל לטווח קצר.

עוד דבר, המכ"מ של מעיל רוח הוא מסוג AESA, מה שאומר שקשה יותר באופן משמעותי לגלות אותו לעומת מכ"מ רגיל PESA. וכשאני אומר שקשה לגלותו אני מתכוון אפילו ברמות של צבאות סדירים ולא ארגוני גרילה/טרור כמו חיזבאללה.

בקצרה, יש דרכים יותר קלות לגלות טנק, המכ"מ הוא קצר-טווח וגם AESA ולכן קשה לגלותו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-07-2016, 13:26

תשובה בנוגע למערכת מעיל רוח
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "שאלה לגבי "מעיל רוח""

זה נכון שהשימוש במכ"מ רב עוצמה במערכת מעיל רוח מאפשר ליחידות סיגינט יכולת איתור בטווח מסויים (עם כי קצר יחסית), אבל קשה לדמיין שזה ישפיע על מהלך הלחימה מסיבה מאוד פשוטה.

טנקים הם לא בדיוק רק"מ של כו"מ (כוח מיוחד). טיפה קשה להסתיר טנק במשקל 60 שמעלה אבק כמו מטורף, נע בכוחות גדולים ודורש וואחד אספקה.

הרבה יותר פשוט וזול לעקוב בעזרת אמצעי תצפית פשוטים שיש לכל ארגון צבאי פשוט.
גם ספק רב אם מישהו היה חושב על בכלל להסתיר שיירת טנקים.

גם אם התגלו, אין להם ממש מה לעשות עם המידע הזה. יירו טיפה טילי קורנט ולא יקרה דבר.
ירצו להעביר חיילים למקום אחר בעקבות המידע? טריוויאלי שיחשבו על אפשרות כזאת מראש.

גם הרוסים לא דואגים מזה (אפגניט על ארמטה), כי כל תנועה שלהם גם ככה אפשר לראות עם לווינים, מכ"מים או אמצעי תצפית רבים אחרים שעומדים לרשות כל מדינה.
ישן 09-07-2016, 15:32

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "רוסים לא התקינו מערכת ARENA לטנקים מסיבות אלא"

די ברור שלא הבנת דבר ממה שכתבתי, כרגיל, אדון וסילי.

1)מכ"מ זה דבר זולל אנרגיה שברור שלא מופעל 24/7. תהיה בטוח שהרוסים הם לא היחידים שמכבים במקרים מסויימים. גם לנו בצה"ל יש מגבלה על המצברים ודלק לא בא בזול.

2)חיישנים אופטיים הם חלק ממערכת אפגניט. אם הם מכבים את המערכת, הם יכבו גם את החיישנים האלה ואת השבשים. החיישנים האופטיים עם כל הכבוד לא יגלו פגז ח"ש או טיל בזמן כדי להפעיל מחדש את המערכת. הם מיועדים למטרות בטווח קצר.

3)כדי לקלוט את המכ"מ של מעיל רוח יש צורך במקלט התרעת מכ"מ חדיש ויקר מאוד מכיוון שמערכות התרעה קודמות הן חסרות תועלת באיתור AESA. לרוב צבאות העולם עדיין אין גישה למערכות כאלה, ולחיזבאללה בטוח אין.
בנוסף, מקלט התרעת המכ"מ צריך להיות לפחות בתוך הטווח שאליו המכ"מ מגיע. כלומר אם אין לך קו ראיה ישר לטנק ואתה לא בטווח המכ"מ (עד 5ק"מ אם זכור לי), אין לך סיכוי לגלות אותו בשיטה זו.

4)זה הרבה יותר קל ומהיר לזהות טנק מטווח גדול יותר מהמקלט (RWR), בלי להוציא מאות אלפי דולרים.
תחשוב על זה ככה: אתה מפקד על מחנה זמני קטן יחסית רחוק מקו החזית, וצריך לשים תצפיתנים לכל מקרה, אם בנס האויב יצליח להחדיר איזה חוליה קטנה.
אתה תשלח תצפיתנים או שתדרוש מהמטכ"ל להסיט לווין מהמסלול כדי לסרוק את האזור שלך?

5)ירי ארטילרי מזמינים כשהמטרה נמצאת במרחק עשרות קילומטרים ממך ואין לך אפשרות לשלוח כוחות. אם יגלו את המכ"מ של הטנקים, זה יהיה רק במרחק של בין עשרות מטרים עד אולי 2ק"מ. זה אם המקלט יעבוד.

6)אמרתי את זה קודם, ואני חוזר ואומר. אתה יכול לגלות את הטנק מאתיים אלף פעם בעזרת משקפת פשוטה שעולה מספר שקלים לפני שתגלה את הטנק לפי המכ"מ.
למה? כי כדי להציב את מקלט התרעת המכ"מ אתה צריך קודם לדעת שהטנקים נמצאים שם, ואז אתה לא עושה עם זה כלום.
ישן 09-07-2016, 16:40

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "אתא עוד פעם כותב תשובה בלי לבדוק את הדברים"

אני אמרתי את זה לפחות אלף פעם, ואני מתחיל באופן מאוד רציני לפקפק באינטליגנציה שלך. אתה לא יכול לגלות את המכ"מ של מעיל רוח עם מטוס, ובמיוחד לא בטווח של מאות קילומטרים. זה פיזית בלתי אפשרי.
אני מציע שתפתח ספר על איך מכ"מ עובד ואיך מקלט התרעת מכ"מ עובד. אולי אפילו תבין משהו.

שוב, אתה לא יכול לקלוט מכ"מ AESA של 5ק"מ מטווח של מאות קילומטרים. לא מטווח של עשרות קילומטרים אפילו. אתה צריך להיות בטווח של המכ"מ. אחרת אתה מקבל אותות שונים לא מובנים עם הרבה מאוד רעשים.

תשכח פשוט מהאפשרות הזאת.

אני קראתי באינטרנט מספיק, וגם עכשיו עשיתי חיפוש נוסף. אין שום אזכור לנהלים שמורים על כך שהחיישנים האופטיים ישארו דלוקים כאשר המכ"מ כבוי.
ואם באמת נניח שמכבים רק את המכ"מ במערכת ומשאירים את השאר דולק, זה מותיר את הטנקים פגיעים באופן משמעותי למתקפות פתע. הצריח בארמטה חסר מיגון נגד פגזי ח"ש או טילי נ"ט ולכן פגיעה אחת שתבוא בהפתעה מספיקה כדי להשבית את הטנק ולשלוח אותו חזרה למפעל.

אני יודע ששוב תנסה לשנות נושא, אז הנה הסבר קטן לגבי המכ"מ שלא ישאר לך תירוץ להעמיד פנים שאני לא אמרתי דבר.
https://en.wikipedia.org/wiki/Activ...rray#Advantages
https://en.wikipedia.org/wiki/Low_p...intercept_radar
ישן 09-07-2016, 17:53

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "יש ברוסית טקסת בויקיפדיה Афганит (активная защита)"

אם אתה חושב שאני מתכוון לקרוא את כל העמוד הזה, טעות בידך.
אני אולי דובר רוסית אבל קצב הקריאה שלי עדיין איטי מכיוון שמזמן כבר הפסקתי לדבר רוסית קבוע.
תקל עליי ותצביע על הקטע שבו רשום שהמערכת יכולה לפעול ללא הרדאר.

ממה שכן הספקתי לקרוא, רשום שם שהמכ"מ של האפגניט שונה כך שיוכל לקלוט מטרות במרחק של 100ק"מ. במקרה הזה, אכן קל לעקוב אחרי הטנקים ע"י שימוש במערכת התרעת מכ"מ אווירית.
אבל המכ"מ של מעיל רוח לא מיועד לדברים כאלה, בין היתר כי זה צורך הרבה (הרבה) יותר חשמל ומקל באופן משמעותי על איתור הטנק בטווח רחוק מאוד באמצעות קולטי אותות מתקדמים. וגם כי מידע על מטרות קרקעיות ואוויריות בטווח רחוק מסופק ע"י מערכות מודיעיניות מיוחדות שמקושרות למענ"ק, ונותנות לכל פלטפורמה שמקושרת גם (כולל טנקים), לקבל מיקום.

בכל מקרה, אני חושב שעניתי על השאלה המקורית שלך האם זו תהיה בעיה בלחימה מול חיזבאללה. התשובה חד משמעית לא.
ישן 09-07-2016, 18:44
  Vasya Vasya אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.06.16
בבקשה
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אם אתה חושב שאני מתכוון לקרוא..."

В то время как дальний импульсно-доплеровский радар Афганита может быть обнаружен на дальности его же действия - десятки километров с самолетов ДРЛО. Поэтому в режиме маскировки танка Афганит может отключить дальний
АФАР радар до начала боя полагаясь на УФ/ИК-пеленгаторы пусков ракет

Отметим, что ранее производители радаров для КАЗ до выхода Афганита даже боролись с дальностью обнаружения целей, снижая как можно больше мощность и дальность радара. Как уже отмечалось в КАЗ "Арена" был встроен режим снижения мощности импульсов по мере подлета боеприпаса[16]. Но все такие меры в целом оказывались малоэффективными против сверхчувствительных антенн систем радиотехнической разведки и в особенности самолетов ДРЛО, которые автоматически вычисляли позиции танков на большой дистанции сразу же после включения ими радаров КАЗ даже со слабым сигналом. В концепции Т-14 решили не бороться с этим, а сделать недостаток достоинством, т.е. усилить мощность РЛС, сделав ее еще более заметной, но превратив ее в средство разведки целей в сценарии "сетецентрической войны", для выдачи целей на уничтожение в первую очередь другим боевым машинам.[18][19]
ישן 09-07-2016, 19:06

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "בבקשה"

אז כנראה לא קראת מספיק טוב.
אני אסכם לך בנקודות:

1)רשום שאת המכ"מ של הטנק ניתן היה לגלות בטווח הפעולה שלו. שם דובר על עשרות קילומטרים.
המכ"מ של מעיל רוח לא מגיע לטווחים כאלה, ומגלה מטרות רק במרחק של קילומטרים ספורים. בשביל שמטוס יגלה את המכ"מ הזה, הוא צריך להיות בטווח מאוד מסוכן מהטנקים. כשאני אומר מסוכן אני מתכוון שאפילו הטנקים יוכלו לנסות לירות במטוס (שלא לדבר על מערכות נ"מ שמכסות את טווח הפעולה של הטנקים).

2)המכ"מ על מערכת ARENA הוא דופלר. זו טכנולוגיה של שנות ה-40. המכ"מ של מעיל רוח הוא מטכנולוגיית AESA. אני מקווה מאוד שקראת את הערך שנתתי לך, כי שם רשום במדוייק שהיתרון הבולט של AESA הוא הקושי הרב לגלות אותו לעומת רדארים אחרים.

3)באותה מידה שאפשר לכבות מכ"מ בארמטה, ניתן לכבות במרכבה. ועובדה שעושים את זה כדי לחסוך אנרגיה ומפעילים רק כשיש סכנה לירי.
ישן 09-07-2016, 19:21
  Vasya Vasya אינו מחובר  

אפשר לגלות אותו ממרחק גדול
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אז כנראה לא קראת מספיק טוב...."

מכבים כי אפשר לגלות מיקום של טנקים וכמות של טנקים וגם להפגיז אותם

ועוד פעם מעיל הרוח נותן הגנה רק נגד טילים ומטולים נ"ט

נגד פגזים לא עובד...

Обзорный радиооптический радар комплекса «Афганит» состоит из 4х АФАР панелей импульсно-доплеровского радара[4][5] и интегрированных с ним круговых HD-камер инфракрасного и ультрафиолетовых диапазонов[6]. За счет интеграции со средствами инфракрасного и ультрафиолетового наблюдения «Афганит» имеет повышенную устойчивость к РЭБ и также может находиться только в пассивном режиме со включенными камерами, но с выключенным радаром для маскировки.

נערך לאחרונה ע"י Vasya בתאריך 09-07-2016 בשעה 19:24.
ישן 09-07-2016, 19:35
  The_last_Apachi The_last_Apachi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.08
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "בבקשה"

עכשיו אני אתרגם לכלל החברים שתי פסקאות אחרות מהערך הזה, שקיים בינתיים רק ברוסית (כמה מפתיע), והם יחליטו מה כמות הבולשיט בזה:

ציטוט:
Обзорный радиооптический радар комплекса «Афганит» состоит из 4х АФАР панелей импульсно-доплеровского радара[4][5] и интегрированных с ним круговых HD-камер инфракрасного и ультрафиолетовых диапазонов[6]. За счет интеграции со средствами инфракрасного и ультрафиолетового наблюдения «Афганит» имеет повышенную устойчивость к РЭБ и также может находиться только в пассивном режиме со включенными камерами, но с выключенным радаром для маскировки
.
מכ"ם תצפית רדיו-אופטי של מערכת "האפגנית" מורכב מארבעה משטחי AESA של מכ"ם דופלר בשילוב מצלמות HD בתחומי האינפרא אדום והאולטרה סגול היקפיות. באמצעות שילוב מצלמות א"א וא"ס, "אפגנית" חסינה מאוד לשיבוש ל"א ויכולה לפעול במצב פסיבי, כאשר המכ"ם כבוי.
ציטוט:
«Афганит» может разрушать даже снаряды, атакующие бронетехнику, за счет дополнительных 2х высокоскоростных доплеровских радаров ближнего действия, изготовленных в ПФАР-технологии, работающих по подсветке от постоянного источника.[1]

"אפגנית" מסוגלת להשמיד אף פגזים הנורים אל הרק"ם באמצעות שני מכ"מי דופלר מהירים לטווח הקצר, המיוצרים בטכנולוגיית PESA, הפועלים ע"פ החזר קרינה ממקור קבוע.

אני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל לפרק את גיבוב השטויות הזה. אולי ממכ"ם רדיו אופטי ש-KRET מבטיחה רק את אב-הטיפוס שלו לקראת 2020
http://kret.com/en/news/3981/

נערך לאחרונה ע"י The_last_Apachi בתאריך 09-07-2016 בשעה 19:38.
ישן 09-07-2016, 20:15
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "AESA זה רק אחד מן הטיעונים..."

AESA משנה כיוון (באופן שתיאורטית פחות צפוי מסריקה מכנית)
אך לא (בהכרח) אורך גל.

בכל מיקרה, הטנק בנוי מ-60 טונות מתכת, ואפשר לגלותו במכ"מ קרקעי או מוטס פשוט.
אני לא בטוח שמערכת לאיכון מכ"מ פשוטה ממכ"מ פשוט כזה; היחידה פשוטה ופסיבית אך צריך מקלט גדול או סנכרון בין שני מקלטים.

בסופו של דבר, מה יעשה החמאס או החיזבאללה עם איכון כזה? אש ארטלירית אינה יעילה נגד רק"מ, להניע כוחות הם לא ממש יוכלו כי תהיה לנו שליטה באויר.
במלחמה "א-סימטרית", מערכת הגנה כזו היא אמצעי מעולה- כמו מערכת נגד-רק"ק.
במלחמה סימטרית אולי מחירה וניזקה עולה על תועלתה- כפי שסוללות נ"מ הן מטרות לתקיפה ולא רק כלי להגנה אוירית; וגם אז אפשר יהיה להתגבר על חלק מהחסרונות על תפעול נכון,
נניח מכ"מ שמופעל רק בכניסה ללחימה
או מכ"מ שפועל (בלחימה) על כלי בודד, ומתריע דרך שו"ב לכלי מאוים על איום מתקרב.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 09-07-2016 בשעה 20:22.
ישן 09-07-2016, 20:24
  Boltik Boltik אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.01.05
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "AESA זה רק אחד מן הטיעונים..."

AESA יכול לשדר בטווח תדרים מוגבל יחסית, כי טווח התדרים של אנטנה מוגבל בסופו של דבר על ידי מבנה הפיזי שלה.
מקלטי SDR מאפשרים לקלוט ולעבד טווח תדרים שלם בו זמנית, דבר שלא היה ניתן ליישם במקלטים קלאסיים וזה מבטל את היתרון AESA של תדרים אקראיים.

כדי לקלוט אות של מכ''ם מספיק להיות במרחק כפול ממנו. למעשה אפילו במרחק גדול מזה, כי המטרה לא מחזירה 100% מהאות.

אגב, אם הספק השידור של המערכת היה כל כך קטן שלא ניתן לקלוט אותו ממרחק של קילומטרים בודדים, אז היה מדובר במשדר בעל צריכה דומה לצריכה של טלפון סלולרי. מכיוון שהוזכר כבר שחיסכון באנרגיה הוא אחד השיקולים בהפעלת המערכת, סביר להניח שמדובר בהספקים מסדרי גודל שונים לגמרי.

נערך לאחרונה ע"י Boltik בתאריך 09-07-2016 בשעה 20:32.
ישן 09-07-2016, 22:57
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Boltik שמתחילה ב "AESA יכול לשדר בטווח תדרים..."

זה הכל טוב ויפה, אבל החבר'ה פה מתווכחים באינטרנט על גילוי קבוצת טנקים מתמרנת לפי פליטות אלקטרומגנטיות. אילו היה להם נסיון מהשדה בלשמוע ולראות מסגרת טנקים, או אפילו נסיון בהסתכלות צבאית של סיור ותצפית, כנראה שהויכוח הזה היה פחות לוהט.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 10-07-2016, 10:00

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "הויכוח הטכני כאן מעניין, אך..."

חד משמעית לא.
כדי להפעיל מערכת RWR כזו, שמותאמת לגילוי מכ"מים אקטיביים, צריך להיות בקו ראיה ישיר עם הטנק שנושא את המכ"מ.
כלומר אם אין ברשות חיזבאללה מטוס משימה בעל יכולת לגלות מכ"מים קצרי טווח (נשלחים רק לגילוי מכ"מים ארוכי טווח למעל 100ק"מ בד"כ, ולא 5ק"מ), חיזבאללה יצטרכו קודם לגלות את מיקום השיירה, להעביר את הציוד לטווח מתאים ושיהיה קו ראיה ישיר, ואז להפעיל.

הקבלה מדויקת תהיה צלף שמדביק חיישן איתור (GPS) על המטרה, זוחל בחזרה אל העמדה שלו ואז יורה במטרה.

גם צבאות מתקדמים יותר יעדיפו שלא לנסות לגלות שיירות טנקים לפי פליטות גלי רדיו, פשוט כי הטווח קצר משמעותית מהמטרות הרגילות אותן הם צדים כגון מכ"מים של מערכי נ"מ לטווחים בינוניים עד ארוכים.
מכ"מ למערכת נ"מ לטווח בינוני מזהה מטרות לפחות פי 15 מהטווח של מעיל רוח.
ככה שנגד טנקי מרכבה 4מ האופציה המועדפת תהיה מטוס ביון פשוט אשר לו חתימה יותר נמוכה וכושר תמרון והתחמקות יותר טובים, כמו גם טווח זיהוי גדול יותר נגד הטנקים.

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 10-07-2016 בשעה 10:05.
ישן 10-07-2016, 00:28

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "יש גם מערכות ניהול אוטומטיות"

חביבי אולי אתה נשארת באיזה סרט מד"ב.
תצפיתנים ומערכות תצפית יישארו עד שיבוא סופנו המר.
בוא רק ניישר קו בנוגע לזה. כשאני אומר תצפית, אני מתכוון לאמצעי תצפית יקרים וארוכי טווח כגון חיישנים אלקטרו-אופטיים רגילים או תרמיים, מכ"מים קרקעיים, מערכות ריגול מוטסות וכדומה.
כל מה שבין המשקפת הפשוטה עד למערכות ייעודיות לטווחים של עשרות קילומטרים ברמה הטקטית.

לכל מה שנכנס בטווח הזה יש כמות אינסופית של יתרונות אל מול מערכת RWR מוטסת.

האמן לי שגילוי הטנק ע"י RWR זו השיטה הכי בזבזנית, דורשת הכי הרבה מאמץ, וחסרת כל תועלת שניתן לנסות.
האלטרנטיבה שאתה מחפש זה מערכת ציון לייזר מוטסת על גבי מסוק, כדי לסמן את המטרה בשביל ירי ארטילרי עם חימוש מונחה לייזר. ואין לזה אפילו קשר למכ"מ
ישן 10-07-2016, 11:23
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "יש גם מערכות ניהול אוטומטיות"

עם קביעות כאלה,
אני מאוד מקווה שאתה מייעץ לאויב, ולא לצד שלנו.
סיור ותצפית הם כלים חשובים ומועילים, אשר אפשר לבצע ביעילות קטלנית עם משאבים מזעריים ושכל.
לבולטיק- איכון ברמת טנק בודד הוא חביב, אבל מי שמפעיל טנקים בבודדים יגלה שהם חסרי ישע הרבה לפני
שהם נחשפים עקב פליטות אלקטרומגנטיות.
לצבא ההגנה יש כמה וכמה אירועים עצובים שמדגימים את זה בדיוק. באותה נשימה, האירועים הללו גם מראים את יכולות הסיור והתצפית, או את התוצאות של אי-שימוש בהם.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 10-07-2016, 13:37
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי Boltik שמתחילה ב "לא הסברתי את כוונתי. איכון..."

זה יופי, אבל איך זה יעזור? בעידן שבו לכל פרט חימוש יש הנחיה משלו, זה עדיין לא מועיל, ובעידן בו חימוש ינוע כנחיל ויחלק מטרות, קשה לי לראות למה צריך להיאחז דווקא בפליטות מכ''מ.
אבל גלים זה תחום שרחוק ממני מאוד, ואין לי אלא לקרוא את תגובותיך בעניינים האלה ולהשכיל.

ישן 10-07-2016, 19:49

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "אין דבר כזה "מספיק""

איזה זרם נתונים ואיזה נעליים?
ציין לייזר עם ממיר קוארדינטות פשוט יעשה את העבודה יפה מאוד בלי לסכן מטוס משימה בשווי עשרות עד מאות מיליוני דולרים, ויעשה את זה גם באמינות יותר גבוהה, מכיוון שבטווח רחוק אי אפשר לגלות מיקום מדוייק של המכ"מ ברמת המילימטר, ובטח שלא לקבוע מהירות של טנק בשיירה. כשיש לך שיירת טנקים שלכל אחד מספר מכ"מים, האותות מתחילים להתבלגן והמערכת RWR לא יכולה לקבוע מיקום של טנק בודד.

ואי אפשר להכווין אש ארטילרית או ירי נ"ט, או הפצצה אווירית על מטרה שמגלה מערכת RWR.
בשביל זה צריך ציון לייזר או קוארדינטות מדויקות. או צילום שטח בשביל טילים המתבייתים לפי תוואי שטח.

האינדיקציה היחידה שזה נותן היא שלחיזבאללה חסרים הכלים להתמודד מול רק"מ בעל הגנה אקטיבית.
האמצעים היחידים שיוכלו להשתמש בהם הם מוקשים ומטעני צד, אבל זה משהו שהם כבר עושים הרבה לפני שצה"ל החל להצטייד במעיל רוח.
ישן 11-07-2016, 00:00

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "זרם נתונים זה סה"כ אמצעים איסוף"

יש בצבא מה שנקרא overkill. תחפש את זה בגוגל.
אם יש באזור מערכת תצפית לסימון מטרות, הרי לך פתרון מלא שבו לא רק שיהיה מידע מדויק על מיקום השיירה, אלא אפשר יהיה להכווין אש תותחנים (פגזים מונחים) ואש אווירית אל המטרה.

חוץ מזה, איזה מין מפקד מטומטם ישלח מטוס משימה יקר (שיש לנו אולי 5 כאלה) לחפש שיירות שריון כשיש משימות הרבה יותר חשובות כמו השמדת נ"מ, יירוט תשדורות רדיו, וחסימת אמצעים אלקטרוניים אסטרטגיים?
אני מדמיין לעצמי שיש להם מספיק משימות בזמן מלחמה.

בנוגע לארמטה זה אולי אפשרות סבירה כי אפשר לגלות אותם ממרחק רב של מאה קילומטר פחות או יותר, וקולטים ישנים יותר עדיין יעבדו יפה. אבל זה כבר לשינוע כוחות אסטרטגי מגיזרה לגזרה ולא מעיירה לעיירה.
וגם אז זו משימה שמוטלת על לווינים ומודיעין של חיל האוויר שמפעיל מטוסי ביון.
ישן 10-07-2016, 20:03

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Boltik שמתחילה ב "אתה באמת מאמין שיש מפקד שיסרב..."

סלח לי אני באמת לא ידעתי שמטוסי המשימה עיטם מחוברים למענ"ק ומזרימים מידע ישירות למפקדי השטח עד הרמות הכי קטנות.

אבל בוא נחשוב על זה ככה. כמה מטוסי משימה יש לחיזבאללה? כמה מערכות גילוי מכ"מ מוסקות יש להם? מה רמת פיתוח יכולות הל"א שלהם? לא משהו.

ברור שלא קראת אפילו תגובה אחת שלי לפני כן, לכן אני אעשה COPY PASTE לחלק ממה שכתבתי בעבר.
מכ"מ מעיל רוח הוא קצר טווח, ולכן על מנת לגלות אותו, המטוס/מסוק נושא המערכת יצטרך להתקרב לטווח מאוד נוח בשביל מערך ההגנ"א הצה"לי.

אלטרנטיבה תהיה מערכת קרקעית. אבל ליישום כזה יש מספר חסרונות:
1)המערכת דורשת גילוי מוקדם של המטרה לפני שתוכל לגלות אותה בעצמה.
2)המערכת דורשת קו ראיה ישיר אל המטרה, מה שמאפשר לכוחות מנגד לירות.
3)המערכת לא יכולה להכווין נשק מונחה אל המטרה, ולכן מהווה רק אמצעי גילוי.
4)המערכת מאוד יקרה, ומערכות תצפית אלקטרו-אופטיות מאפשרות איכון יעיל יותר ומדויק יותר.

עכשיו אני מבקש שתיתן לי אפילו יתרון אחד קטנטן שיש למערכת כזאת אל מול מערכות תצפית וציון מטרות.
ישן 11-07-2016, 00:51
  Boltik Boltik אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.01.05
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "סלח לי אני באמת לא ידעתי..."

סלח לי על הבוטות, אבל לא קראתי את התגובות שלך כי רובם שטויות שאתה מנסה להציג כעובדות.

1. לא חייבים פלטפורמה מוטסת. מספיק מערך חיישנים זולים ופשוטים שפזורים בשטח. לא משימה מורכבת מדי עבור אירגון שהצליח להטמין אלפי משגרי רקטות.

2. טווח שניתן לקלוט אות מכ''ם הוא לפחות כפול ממרחק הגילוי של המכ''ם.

3. לא חייבים קו ראיה ישיר כדי לקלוט את המכ''ם, אבל טווח הקליטה יורד.

4. חיישן של מערכת יכול להיות קטן מאוד (סדר גודל של קופסת סיגריות) ומוסווה, כך שגם בקו ראיה ישיר הופך אותו ליחסית חסין לזיהוי מתוך הטנק.

5. הכוונה של נשק מונחה זה רק עניין של צורך וממשקים. ברגע שיש לך נתונים מדויקים של כל טנק וטנק בזירה, אתה יכול להשתמש בהם כרצונך.
ישן 11-07-2016, 11:17

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "אף אחד לא כותב שמעיל רוח צריך להוריד מהטנקים"

צריך לפעול איך שרשמתי 200 פעם באשכול הזה.
יאללה חוזרים לCOPY PASTE.

המערכת כבויה כאשר הטנקים חונים, ומופעלת כאשר ישנה אפשרות לתקיפה.
אני הסברתי את זה מספיק פעמים ואתה המשכת את הדיון תוך כדי רמיזה לכך שלחיזבאללה יש יכולות ל"א מודיעיניות ברמה של מדינות כמו אמריקה, רוסיה וכו'.

במקרה הטוב אפשר לגלות את המעיל רוח מטווח של 10-20 ק"מ, תלוי באיכות מערכת ההתרעה ובעוצמה המדויקת של המכ"מ. אבל למה שזה ישנה לחיזבאללה אם זה 5 מטר או 500 קילומטר אם יש להם ישובים ממש על הגבול, שדרכם כל תצפיתן, חייל או מה שלא יהיה, יכול בשנייה להגיד ברדיו שלכיוונו מתקדם כוח משוריין?

זה דבר אחד כשמגלים מכ"מ של טנקי ארמטה מטווח 100ק"מ או יותר, כשהם מנסים לעבור במסווה מגזרה אחת לאחרת בשטח העצום של רוסיה (קו החזית במלחמה עם רוסיה יהיה מאוד ארוך), או לתמרן בין כוחות אויב, שוב במסווה.
דבר אחר לגמרי כשטנקי מרכבה משתתפים בפלישה קרקעית בתוך לבנון הצפופה וההררית (כלומר מספר מוגבל של דרכי מעבר).
ישן 12-07-2016, 08:37
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "מה מצחיק? הטכנולוגיה קיימת לאיראנים"

אפשר להמשיך באותו קו:
האם נכון לבנות את המרכבה מפלדה- היא פגיעה למוקשים מגנטיים ימיים
האם נכון לתדלק אותה בדיזל- הוא רגיש לחיידקים מפרקי נפט
האם נכון להתקין בה ציי"ד- זה חושף אותה לחימוש מתביית על משדר
האם נכון להשתמש בזחלים- הם חשופים למוקשים אקוסטיים
האם נכון להשתמש בתותח- הוא מתגלה בקלות במערכות איתור צלפים
האם נכון להשתמש במערכות בק"ש אלקטרואופטיות- לייזר ניתן לגילוי, ומצלמות אפשר לסנוור

הכל אפשרי, אבל לא סביר.
תכנון מערכות נשק הן תרגיל באופטימיזציה; לא לכל בעיה יש פתרון טכני- לעיתים הפתרון הוא בתרגולת ובטקטיקה.
עדיף להשתמש במערכת שמגינה מאיום שעלה בעשרות/מאות טנקים,
גם אם היא יוצרת סיכון פוטנציאלי.

ובקשר לטיל שלך- כפי שכתבתי, אם לחיזבאללה יהיו סוללות טילים מתבייתי-מכ"מ, הם ישגרו אותם על יב"אות, מכ"מי מודיעין, מכ"מי רז וכיפת ברזל וכו' הרבה לפני שיחשבו להתחיל לירות על שיירות טנקים.
ישן 12-07-2016, 14:17
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "מה מצחיק? הטכנולוגיה קיימת לאיראנים"

אני רואה שאחרים ניסו ולא הצליחו, אבל בכל זאת אני אנסה להסביר לך בעצמי מה הבעיה עם ההודעות שלך: שחקן אמריקאי נשאל לפני שנים רבות איך הוא היה פותר את בעית הצוללות הגרמניות במלחמת העולם, התשובה שלו הייתה פשוטה: "להרתיח את האוקיינוס". כשהקשו ושאלו איך הוא מתכוון לעשות את זה, הוא ענה ב"אני הבאתי את הרעיון, שמישהו אחר יתעסק עם הפרטים".

אתה יורה לכל הכיוונים, כותב שטויות לא מבוססות ב-160 קמ"ש - זה אולי טוב ויפה לפורומים אחרים, אבל בפורום הזה יש ניסיון ליצור שיח יותר מקצועי ויסודי ממה שנהוג בדרך כלל, שאר המשתתפים מנסים לרמוז לך ולחבר שלך שאתם מדברים שטויות, אבל אתם ממשיכים. זה מתחיל להימאס.

ישן 12-07-2016, 07:47
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
רוסיה ייצרה טילי נ"ט קרקעיים עם מערכות ביות טובות לא פחות
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "זה לא טיל נ"ט מה שחשוב זה מערכת ביות של הטיל"

יתרונו של הטיל הזה נובע מהיותו משוגר אווירית - מה שמקנה לו מהירות התחלתית גבוהה, מה שמוביל לקושי מסויים ליירטו, שאולי יספיק ואולי לא.
אם תשגר אותו קרקעית תצטרך להוסיף לו מאיץ אדיר מימדים,
תקבל טיל נ"ט כבד מאוד בעל ביצועים בינוניים, אך יקר משמעותית מטילי נ"ט מקבילים,
והוא ייורט בקלות.

בנוסף - כל כלי שאינו מונחה ידנית עם חוט, יצטרך אמצעי הכוונה אחר (לייזר, ראדר, הנחיית רדיו), ששימוש בהם יתריע למערכות היירוט על איום מתקרב, יאפשר שימוש באמצעי הטעייה זמינים, ויקל מאוד על היירוט.
ושימוש בהנחייה ידנית - נהיה פחות אפקטיבי ככל שהמהירות והמרחק עולים.
החלופה היחידה היא זיהוי תמונה ממוחשב, יכולות שאין לטילי נ"ט רוסים, ובטח לא לאיראנים.

מבחינת מהירות,
כריזנטמה (חרצית) הוא טיל נ"ט קרקעי במשקל 50 קילו, וראש של 8 ק"ג, שתוכנן כך שיחדור שריון באיכות של טנקים מודרניים כמו המרכבה4,
הוא נע במהירות של 400 מטר בשנייה,
דווח כי טילים רוסים מודרניים (קורנט ומטיס), עם ראש דומה במשקלו, אך בעלי חצי מהמהירות יורטו בקלות ע"י מעיל רוח.
מה שהופך טיל זה, החדשני ביותר בארסנל הרוסי (או וואריאנט מהיר יותר שלו) לבסיס הגיוני יותר לשדרוג, שאולי יהווה איום ואולי לא, כי עד אז גם מעיל רוח יוכל לקבל שדרוג.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 12-07-2016 בשעה 07:52.
ישן 12-07-2016, 10:48

בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "רוסיה ייצרה טילי נ"ט קרקעיים עם מערכות ביות טובות לא פחות"

הכריזנטמה לא מהווה איום על המרכבה 4מ מכיוון שיש לה מהירות נמוכה של 400מ/ש. זה אולי שליש ממה שמעיל רוח אמורה ליירט. אפילו שלחתי קישור לאתר של רפא"ל.

כדי באמת לגרום נזק, יצטרכו להשתמש באחת השיטות:
1)להתפלל ולקוות שה1% לכישלון יירוט של מעיל רוח יתממש ובאמת המערכת לא תופעל.
2)להפעיל מגוון רחב יותר של אמצעים כולל תותחים בינוניים מוסווים. תותח 23ממ שיפגע במכ"מ ינטרל אותו והמערכת לא תוכל ליירט. ואז לירות טיל.
3)לפתח טילים זולים משמעותית והרבה יותר קלים לייצור מהטילים שיש להם עכשיו, תוך כדי שמירה על יכולת חדירה של מינימום 600ממ שיוכלו לירוט במאסות. או לירות 2 בבת אחת.

שיטה #1 תגמור להם את מלאי התחמושת בשנייה.
שיטה #2 אולי אפקטיבית נגד טנק בודד בתנאים מסויימים. דורש הכנה מקדימה.
שיטה #3 יותר מציאותית. הRPG-30 שלהם היה כישלון עוד מהרגע שחשבו עליו. אבל מעבר חיזבאלונים למשהו כמו RPG-7V2 מיוצר בכמות גדולה מאוד, יאפשר להם לגמור את מלאי המיירטים של מעיל רוח ואז לנסות לפגוע.
פגיעה בצד כנראה תחדור.
ישן 12-07-2016, 11:32
  Vasya Vasya אינו מחובר  

קודם כל אין לחיזבאללה ואיראן "כריזנטמה" ולא יהיה בזמן הקרוב
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "רוסיה ייצרה טילי נ"ט קרקעיים עם מערכות ביות טובות לא פחות"

לכריזנטמה יש שיטת שיגור של שתי טילים נגד מטרות מוגנות במערכת כמו מעיל רוח

למערכת הגנה יש זמן תגובה וגם עם טיל ראשון נפגע שני יכול להגיע

גם מהירות של טיל גבוה וגם גודל פיזי

בניגוד למה שאריאל כותב מערכת מעיל רוח לא יכולה ליירט טילים במהירות 400מטר/שניה דוגמה עם פגז לא טובה כי יש שוני בטיסה של טיל ובטיסה של פגז טנק למטרה

אבל כריזנטמה זה לא נשק אולטימטיבי לדעתי לא כל כך מאתים לחיזבאללה כי אפשר בקלות להשמיד את הנגמ"ש

ראיון לתקוף שריון טילים טקטיים נשמה לאנשים כאן אזוי אבל בימי מלחמה קרה אפילו גדוד שריון היה נחשב למטרה טובה לטילים טקטיים ואפילו לנשק גרעיני טקטי
ישן 12-07-2016, 14:02

בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "קודם כל אין לחיזבאללה ואיראן "כריזנטמה" ולא יהיה בזמן הקרוב"

הכריזנטמה דורש נעילה על המטרה גם בעזרת מכ"מ וגם בעזרת ציין לייזר. כלומר אם הוא משגר 2 טילים, הוא הופך למטרה ממש חמה. ועוד קלה מאוד להשמדה בעזרת פגזים בעלי טווח דומה של 5ק"מ שיש ברשות כל טנק.

ואני מאוד מעוניין לדעת מאיפה לך מגבלת המהירות של מעיל רוח. כידוע, מערכת חץ דורבן של תע"ש משתמשת במכ"מ במעט פחות מתקדם (אחת הסיבות למה בחרו בסוף במעיל רוח) ועדיין הוא מסוגל להשמיד מטרות עם מהירות טיסה של למעלה מ1,700 מ/ש.
אז איזו סיבה תהיה למעיל רוח לא ליירט טיל במהירות 400מ/ש כשאני נתתי לך הוכחה ברורה לכך שהמערכת בקלות מיירטת מטרות במהירות מעל ל1,000מ/ש?
הדבר היחיד שמגביל את מעיל רוח נגד פגזי ח"ש קינטיים זה העובדה שמשתמשים במיירט שמותאם במיוחד נגד טילים ופגזי חלולן.
לפני שנתיים פורסמה הידיעה שהמכ"מ של מעיל רוח ישמש לדור הבא של המערכת עם שילוב מיירט של חץ דורבן. כלומר המכ"מ גם מסוגל ליירט מטרות מעל 1,700מ/ש.

אני אחכה פה שתביא הוכחה מסודרת.
ישן 12-07-2016, 14:09
צלמית המשתמש של ai22

מדובר על איום תיאורטי ועתידי
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "קודם כל אין לחיזבאללה ואיראן "כריזנטמה" ולא יהיה בזמן הקרוב"

הרי חיזבלה לא מהווה איום רלוונטי בשנים הקרובות - אלא אם הם מחפשים שמלחמת האזרחים הסורית תתרחב עמוק ללבנון.

מחיפוש גיליתי שישראל כבר פיתחה שיפור ל"מעיל רוח" שייתן מענה גם לכריזנטמה, אלא שבמצב שהטיל לא קיים בזירה לא משדרגים את המערכות.

הדוגמא של הפגז גרועה מסיבה אחרת: טנק או תותח שמכוון עליך ויורה עליך פגז יכול לירות עליך מספר פגזים ברצף כל עוד הקנה לא מתחמם מדי.
ואם הטיל לא מונחה - טנק שמודע לקיומו יכול פשוט לזוז.

כריזנטמה הוא כבד מדי לנשיאה אישית, ולכן הגיוני להציב אותו על נגמ"ש,
אבל הדבר כלל לא מחייב.
חיזבלה יעדיפו כנראה להציבו כעמדת תקיפה סטאטית, המשקיפה על נתיב מעבר טנקים שהם גם מיקשו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Vasya
הרעיון לתקוף שריון טילים טקטיים נשמע לאנשים כאן הזוי אבל בימי מלחמה קרה אפילו גדוד שריון היה נחשב למטרה טובה לטילים טקטיים ואפילו לנשק גרעיני טקטי
אתה כנראה שוכח שוואנונו טען שגם ישראל פיתחה וייצרה נשק גרעיני טקטי לצורך דומה.
זה אכן הזוי להשתמש בנשק כזה כשכוחות השריון שלך מתפקדים ומסוגלים להשמיד שריון עויין,
או כחלק מתמרון תקיפה (כשחיילים וטנקים שלך יצטרכו לצעוד בתוך אזור רווי קרינה גרעינית וחומרי תוצר רעילים),
כצעד מגננה אחרון מפני כיבוש, וכמדיניות "אדמה חרוכה", זה פחות הזוי.
ישן 12-07-2016, 14:36

בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "מדובר על איום תיאורטי ועתידי"

הכריזנטמה לא מיועדת להתמודד עם מערכת כמו מעיל רוח. היא, כמו כל טיל נ"ט שקיים בעולם, נשענת על האפשרות שמעיל רוח לא יפעל פשוט בגלל כשל כזה או אחר.

נשק גרעיני נגד שריון ממש לא מיועד להשמדת גדודים. הקונספט הזה הובא כדי למנוע תקיפה משוריינת סובייטית מאסיבית על מדינות מערב אירופה.
באותה תקופה רוסיה יכלה לשלוח עשרות אלפי טנקים בבת אחת. באופן קונבנציונאלי אפשר להשמיד כוח כזה. נאטו באותה תקופה היו בהחלט מסוגלים לזה. אבל במלחמה נטו קונבנציונאלית, כח סובייטי משוריין המורכב ממספר גיסים בכמות כוללת של עשרות אלפי טנקים, ערים אסטרטגיות היו נחרבות ושטחים עצומים היו נכבשים לפני שהכוח היה מושמד לחלוטין. באופן תאורטי זה מצב של מיליוני או עשרות מיליוני אזרחים מערביים.
האמריקאים פיתחו טקטיקה פשוטה שתעצור את הטורים הסובייטים עוד בקו הגבול עם מינימום נזק משני.

לזרוק מספר פצצות ניוטרון לאורך קו הגבול וכך צוותי הטנקים והחרמ"ש ימותו מהקרינה בתוך שניות, ושום עיר לא תיחרב ואפשר יהיה אפילו לקחת את כל הנשק הזה שלל במצב טוב.
הקרינה מתפוגגת בתוך 30 שניות ואין שום נזק פיזי למבנים. אם מפנים את הערים קודם לכן, אפשר אפילו להגיע למצב של 0 הרוגים.

היום זה לא רלוונטי בגלל מערכות אב"כ שיש בכל רק"מ כיום.

חוץ מזה השימוש היחיד שיש לפצצות גרעין נגד מטרות צבאיות זה השמדת בסיסים ובונקרים עמוקים.

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 12-07-2016 בשעה 14:46.
ישן 12-07-2016, 15:19
צלמית המשתמש של ai22

הכריזנטמה יותר משוכללת ממה שאתה מתאר
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "הכריזנטמה לא מיועדת להתמודד..."

מדובר במערכת מהירה מאוד. מהירה מכל טיל נ"ט בזירה, ומהירה כמו טילים המשוגרים מהאויר, מה שעלול לחשוף כשלים.

בנוסף - מערכת כוללת שני טילים המשוגרים במהירות זה אחר זה, בהנחה שלמערכת המותקפת יש זמן טעינה כלשהו של המיירט, ואם ההפרש בין השיגורים נמוך מספיק, פגיעה בטיל הראשון תשאיר את הטנק פגיע עד שמיירט נוסף יוטען.
זה כשל מבני, שהדרך לתקנו היא הוספת מיירט משלים (שיפור שקיים כבר למעיל רוח, אך לא נרכש).
כמובן שניתן לבנות סופר-כריזנטמה עם 4 מיירטים, מה שיצריך שיפור דומה למעיל רוח. אין לכך סוף, אבל כיוון שהמערכת מפותחת בידי רוסיה ואז משווקת בגלוי, ישראל נמצאת בצד הנכון של מרוץ החימוש.

מאז תחילת שנות ה80 נשק גרעיני טקטי כמעט לא רלוונטי מסיבה אחרת:
שיגור של טילי נ"ט אויריים יכול לאפשר השמדה של טורי השריון עשרות ק"מ מעבר לקו הגבול עם האוייב, וכפי שראינו ב1991, השריון העירקי (מבוסס על שריון רוסי) הושמד ביחס של 1:100 מול השריון האמריקאי.
ישן 12-07-2016, 16:03

בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "הכריזנטמה יותר משוכללת ממה שאתה מתאר"

מהירות הטילים עצמה לא מהווה בעיה בכלל. מצידי שיגיעו עד מהירות 1,500מ/ש, מעיל רוח עדיין תוכל ליירט אותם באותה קלות. לפי מידע שבשניות השגתי מאתרים של רפא"ל ותע"ש, הכריזנטמה נמצאת בטווח האיטי יותר של המטרות שמעיל רוח תוכננה ליירט.

לא הרבה מודעים לכך, אבל מעיל רוח מתוכננת כך שתוכל ליירט באותה קלות גם טילי נ"ט משוגרים מהאוויר. בין אם זה מסוק ובין אם זה מטוס עם מהירות התחלתית גבוהה.
ככה שגם מאווריק לא יהווה איום רציני.

כמו שאמרתי, מעיל רוח בקלות מיירטת פגזים המהירים מטילי נ"ט פי כמה וכמה. אז למה להתווכח על זה?

הצוות בכריזנטמה הוא סך הכל 2 אנשים. רק אחד מתעסק במערכות הנשק. לא יודע איך זה בנוי שם אבל הוא לבד יצטרך להתמודד עם 2 מערכות נעילה של 2 טילים שונים במקביל, ולירות אותם בדיוק באותו הזמן, כי אם יהיה מרווח של למעלה מכחצי שנייה, כאילו לא עשה כלום וסתם נחשף.

זאת בהנחה ש-2 הטילים בעלי בדיוק אותה המהירות ושהם מכוונים אך ורק לצד הטנק, ולא לחלק הקדמי שלו (מעיל רוח יכולה ליירט 2 טילים בו זמנית אם הם מכוונים לקדמת הטנק).
עוד דבר שצריך לקחת בחשבון: מעיל רוח משתמשת במיירט מסוג MEFP. כלומר אם 2 הטילים טסים יחסית צמוד אחד לשני (מה שהכרחי בשבילם), לפחות אחד מהרסיסים יפגע בטיל השני מה שיהווה יירוט מוצלח.
דרך אגב, הRPG-30 נכשל מהסיבה הזאת, שהרסיסים יכולים לפגוע בו זמנית במספר מטרות הנעות בקו ישר או אחת ליד השנייה בגלל פיזור מדויק של הרסיסים (17 רסיסי טונגסטן).
ישן 12-07-2016, 17:05
צלמית המשתמש של ai22

מהירות של 1.2 מאך לא זניחה כלל
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "מהירות הטילים עצמה לא מהווה..."

1. גבוהה פי 2 מכל טיל נ"ט אחר בזירה,
ולא נמוכה מטילי נ"ט המשוגרים אוירית שבידי ארה"ב (מאווריק והלפייר).
האם תוכל להפנות למקור שלך באתרים אלו?

2. אם אותה המערכת הכוונה עושה שימוש ב2 אמצעים מנקודת ראותו של המשגר על אותה המטרה (כפי שנעשה בציין לייזר), איפה הבעיה? למה צריך 2 מערכות נעילה שונות?

3. למה צריך לירות בדיוק באותו הרגע, ולא למשל בהפרש של חצי שנייה או מעט פחות?

4. האם בהכרח מיירט שנורה כדי לפגוע בטיל סמוך - יפגע באותה יעילות בטיל אחר חצי שנייה מאוחר יותר?

5. כדי להתמודד עם RPG-30, יש צורך בשדרוג ייעודי של מערכת מעיל רוח.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 12-07-2016 בשעה 17:10.
ישן 12-07-2016, 17:26

בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "מהירות של 1.2 מאך לא זניחה כלל"

1)המקור שלי: http://www.rafael.co.il/marketing/S...ILES/5/1155.pdf

מספיק לקרוא את הטבלה בעמוד הראשון. הגרסה המותקנת של המרכבה היא HV.

2)המערכת כן מיועדת להתמודד עם פגזי טנקים. אבל רק פגזים עם רש"ק חלול. המהירות של פגזים כאלה לרוב עוברת את ה1,000מ/ש. הדוגמה שנתתי היא פגז מתוצרת תע"ש עם מהירות 1,073מ/ש.
כמו שאמרתי, למעיל רוח אין שום בעיה להתמודד עם מטרות במהירות כמעט כפולה מזה.
המהירות המקסימלית לאיתור איום היא מסווגת, אבל אם נשווה למכ"מ של חץ דורבן הנחשב לפחות מתקדם, אבל להסיק שמעיל רוח יכול לאתר מטרות במהירות זהה לפחות.

3)לכריזנטמה יש 2 טילים שונים עם מערכות הנחייה שונות לחלוטין. טיל אחד מתביית על לייזר, ואחר באמצעות מכ"מ. הרק"מ לא מסוגל לירות 2 טילים מאותו הסוג באותו הזמן ומוגבל ע"י מהירות הטען האוטומטי (מערכות כאלה נחשבות לאיטיות). לכן כדי לירות 2 טילים בו זמנית, יש להתביית על הטנק גם בעזרת סימון בלייזר וגם בעזרת מכ"מ. אתה מבין שזה לא אידאלי.

4)לא הבנת אותי נכון. צריך לירות בהפרש של חצי שנייה או פחות. מה שאסור זה לירות במרווח זמן גדול יותר כי זה בערך זמן הטעינה של מעיל רוח.

5)אם שני הטילים שוגרו במרווח זמן קטן מאוד (במילי שניות) והם פחות או יותר באותו קו (כלומר משוגרים מאותו המקום), אז הרסיסים יפגעו ב-2 הטילים עם סבירות מאוד גבוהה.
אני מציע שתקרא על MEFP. הרסס מקובץ היטב, אך מספיק רחב כדי לפגוע בטילים הטסים בסמוך.

6)אין צורך. השילוב של יכולת זיהוי מטרה ע"י מכ"מ תחת מימד ומיירט המרסס רסיסים כבדים אל המטרה, מורידים משמעותית את היכולות של הRPG-30.
לפי כתבות שפורסמו עוד לפני הרבה מאוד זמן, המכ"מ מסוגל לזהות איזה איום אמיתי ואיזה איום לא אמיתי. מכיוון שטיל הדמה של הRPG-30 קטן מדי מכדי להיחשב מסוכן, מעיל רוח מתעלמת ממנו ומיירטת רק את הטיל האמיתי.
בנוסף, אם המערכת כן תחשיב אותו איום אמיתי, לפחות חלק מהרסיסים יפגעו בטיל האמיתי מכיוון שהדמה והטיל טסים באותו המסלול בדיוק.
ישן 12-07-2016, 21:06
צלמית המשתמש של ai22

הנתונים שציינת לא מופיעים שם
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "1)המקור שלי: ..."

1.לא המהירות של האיומים.
כך שאין סיבה לחשוב שטילי נ"ט אויריים שהם במהירות 1.2 מא"כ הם הרף הנמוך של האיומים.
נראה דווקא שיש 3 קטגוריות, והפגזים הם החריג כלפי מעלה.

2. חץ דורבן תוכנן מלכתחילה לזהוי וליירוט איומים של פגזי טנקים.
זה לא נכון לגבי מעיל רוח, למרות שיתכן שהמערכת שופרה לכלול יכולות אלו.
אין סיבה להנחה שהמערכת מסוגלת ליירוט של פגזים במהירות כפולה מהיירוט של פגזים שמראש היא לא תוכננה אלא הותאמה ליירט.

3. לא אידאלי, אבל האם לא אפשרי?

4. הבנתי בהחלט.
צריך לירות בהפרש של חצי שנייה או פחות, לא מספר אלפיחות שנייה.

5. למה ששני הטילים ישוגרו במרווח זמן כה קטן?
הרי אם לפי הטענה חצי שנייה זה זמן הטעינה, עשיריות שנייה זה פרק הזמן הנדרש.

6. החשיבות של זיהוי גבוהה מאוד, ואכן טוב מאוד אם היא נמנעת מיירוט טילי דמה.
המטרה של טיל הדמה היא גם ליזום את המטען בשריון הריאקטיבי, ואם אין יזימה כזו - טיל הדמה נכשל בתפקידו.

הטענה שלי היא שייתכן ובמצב של ירי אוטומטי של זוג טילי נ"ט שאף אחד מהם אינו הטעייה,
הנעים במהירות שמלכתחילה גבוהה ומאתגרת את הערכת, ובמצב קיצוני אפילו למיקומים שונים בטנק (שניהם לצד, אחד לשליש קדמי והשני לשליש אחורי)
אחוז החדירה עלול להיות גבוה מ1%
ישן 12-07-2016, 23:15

בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "הנתונים שציינת לא מופיעים שם"

נכון, לא רשומה המהירות של האיומים. אבל כל אחד שיש לו גישה לאינטרנט יכול למצוא שלל מקורות על פגזים מסוג HEAT-FS ואת המהירויות של כל אחד מהם. הרף הנמוך אצל פגזים סובייטים 125ממ ועומד על מעט מעל 900מ/ש עקב שימוש בתחמושת מחולקת. הרף הגבוה בפגזי 120ממ נאט"ו ועומד על כמעט 1,200מ/ש. יש גם פגז M830A1 אמריקאי שלפי נתונים שמצאתי במקור די אמין, מהירות הלוע שלו היא 1,410מ/ש.
עוד אנחנו יודעים שהמכ"מ של מעיל רוח ישמש במערכת עתידית שתשלב מיירט של חץ דורבן להרחבת ההגנה נגד פגזי חץ ח"ש (קינטיים), ככה שהמכ"מ יודע לאתר מטרות הנעות במהירות 1,700מ/ש שזה הנדרש ע"מ ליירט פגזים עשויים טונגסטן.
דבר אחרון. מעיל רוח תוכננה גם ליירט איומים קצרי טווח. מערכת חץ דורבן עושה זאת באמצעות חיישנים אלקטרו-אופטיים. מעיל רוח עושה זאת ע"י קיצור זמן תגובת המכ"מ בלבד.

ככה שאנחנו ישר יודעים את המהירות המינימלית עימה מעיל רוח תוכננה להתמודד.

אין הבדל בין עקרון היירוט של טיל נ"ט או פגז, ככה שאם מעיל רוח יכולה להתמודד עם פגזים במהירויות מעל לרף ה1,700מ/ש אין סיבה שלא תוכל ליירט טיל שטס לפחות 1,300מ/ש פחות מהמהירות המקסימלית.

לכן אני חוזר שנית. טיל הכריזנטמה נמצא ברף הנמוך מאוד של המהירויות אליהן תוכננה מערכת מעיל רוח.
ישן 14-07-2016, 11:00
צלמית המשתמש של ai22

מדובר על איתור ויירוט
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "נכון, לא רשומה המהירות של..."

אני מניח שאם הייתה להם יכולת ליירט פגזי ח"ש, הם היו מציינים זאת. זאת הרי יכולת חשובה.

הטנק הסטנדרטי מולו צפויים לעמוד הוא רוסי/סובייטי, ופגזי נ"ט (HEAT) שלהם הם באמת במהירות לוע של 900 מ"ש (לפני הירידה במהירות עם המרחק), גם כשמדובר על פגזים חדישים.
השאלה היא האם יכולת יירוט שבדף היכולות היא לפי מהירות זו, או לפי הפגז המהיר ביותר דווקא בצד האמריקאי?

כך שנותרנו עם אותן 3 מהירויות איומים שהמערכת כן מסוגלת להתמודד איתן,
ומהירויות איומים אחרות שאתה החלטת שהיא מסוגלת להתמודד איתן.

הבדל חשוב בין טיל לפגז - הוא הנתיב: טיל בליסטי נע בנתיב בליסטי שקל לחישוב מרגע שאספת מספיק נקודות,
טיל נע בנתיב שמשתנה לפי הכוונה, וסובל בשל כך מחוסר יציבות.
ישן 14-07-2016, 16:56

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "מדובר על איתור ויירוט"

אני חוזר ואומר:
למכ"מ של מעיל רוח אין שום בעיה לאתר ולזהות מטרות שנעות אפילו במהירות של 1,700מ/ש.

אם המכ"מ מצליח לאתר מטרה ולזהות אותה כאיום (זה כבר לא קשור למהירות) אז המיירט יוכל להשמיד את המטרה ללא קשר למהירות. בחץ דורבן זה רק מצריך חישוב המהירות וזהו. במעיל רוח רק חישוב מרחק יירוט אופטימלי.

גם אם זה 3,000מ/ש והמכ"מ הצליח איכשהו לזהות מטרה, יהיה יירוט. כמובן שהמספר הזה מומצא אז אל תנסה להתווכח בנוגע לזה.

לא מייצרים מערכת יקרה שתשרת הרבה מאוד שנים שתתמודד רק עם איומים נוכחיים.

תחשוב על הדבר הבא: מכ"מ שמאתר רק מטרות ב900מ/ש זה מכ"מ חלש שיכול ויתקשה לאתר מטרות המשוגרות מטווח ארוך.

מעיל רוח מיועד במיוחד נגד רש"ק חלול. אני מעולם לא אמרתי שהיא מסוגלת ליירט פגזי ח"ש קינטיים.
רק פגזי ח"ש חלולים.

אני מציע שתקרא טיפה על אופן היירוט של המערכת כי לפי מה שאתה אומר, מעיל רוח היא כנראה בין המערכות האקטיביות החלשות בעולם.

בין טיל לפגז אין פה הבדל. לפחות לא בשביל מעיל רוח. עד שטיל לא מדויק יספיק לסטות מספיק ממסלולו כדי לצאת ללא פגע מהרסיסים של מעיל רוח, המערכת תוכל ליירט אותו כבר 50 פעם.
זמן היירוט הכולל נמדד במילי שניות בודדות. זה לא מספיק בשביל שהטיל יסטה סנטימטר ממסלולו.
ישן 12-07-2016, 13:06
  The_last_Apachi The_last_Apachi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Vasya שמתחילה ב "שאלה לגבי "מעיל רוח""

נראה לי שאפשר לסכם גם את האשכול הזה בהצעה הבאה:
ישראל צריכה, בעצם, לא - חייבת(!) טנק במשקל 50 טון אם תותח 240 מ"מ, עם תותח 57 מ"מ מקביל עם פגזים טלסקופיים, שלושה תותחי 30 מ"מ על מזל"טים על חבל, כוורת כיפת ברזל, טלפורטים בין תא הנהג לתא כסאות מפלט, תותח לייזר כמו שהרוסים בנו ב- 1038 לפני הספירה בצריח נוסף, עוד מערכות רוסיות הכי טובות בעולם שמשום מה נוחלות כשלון אחר כשלון והכי חשוב - אפגנית(!) כי תראו כמה דברים יפים ותלושים מהמציאות כתבו עליה בויקיפדיה ברוסית ואתרים כמו ספוטניק ו- RT ולא הזבל הזה - מעיל רוח.

ישן 14-07-2016, 12:11
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "ולו רק כדי להחזיר את האשכול לפסים פרודוקטביים"

גם אם יתברר בעתיד שהקרינה הא"מ מסוכנת, מדובר בכסף קטן בהשוואה לסיכונים ממשים שהחיילים נחשפים אליהם: נשיאת משקלים דופקת את הברכיים והגב, קולות נפץ ומנוע פוגעים בשמיעה, חשיפה לשמש בלי קרם הגנה מסרטנת בוודאות, כמו גם כימיכלים מסוכנים שחיילים נחשפים אליהם ולא מקפידים על כללי בטיחות (אם הם בכלל מודעים אליהם, אגב הרבה דלקים נכללים ברשימה הזאת כי הם מכילים בנזן). על סיכונים יותר ממשיים כמו להפוך למשותקים כתוצאה מדריסה, לאבד גפיים ממטען או למות מכדור בראש אני בכלל לא מדבר. אני לא חושב שיש מי שיחלוק על כך שהשירות הצבאי מזיק לבריאות.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:23

הדף נוצר ב 0.25 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר