לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-08-2017, 18:10
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
החטיבה הטקטית החדשה של מג"ב

היום חנכו במשמר הגבול את החטיבה הטקטית. מטרתה הוא להיות כוח תגובה מהיר לאירועי פח"ע, לסייע בביטחון פנים, לטפל בהפס"ד ולשמש כוח עתודה למשטרה במעצר פושעים מסוכנים.

משימותיה של החטיבה הן לסייע למחוזות בטיפול בתופעות פשיעה חמורות כגון אמל"ח, סמים, ירי, ובמבצעים רחבי היקף, לטפל באירועי הפרות סדר חריגים בהיקפם ובעוצמתם, לשמש כוח התערבות מיומן ללחימה בטרור ו"מעגל שני" כמעטפת לימ"מ, לאסוף מודיעין שדה בשטחים שונים למטרות הפללה, מעצר חשודים והכנת שטח למבצע, לערוך תצפיות לצורך איסוף מל"מ, הפללת חשודים, הכוונת כוחות וסיוע ליחידות בשטח בביצוע משימתם, לתעד ולהפליל חשודים מעורבים בפעילות פלילית, ולבצע משימות שיטור תוך שימוש בכלבי שיטור, ואמצעים טכנולוגיים לרבות תחבולות חזותיות וקוליות.

http://www.israelhayom.co.il/article/501079

http://www.israeldefense.co.il/he/node/30926

התיאור באתרים אלה עולה שהחטיבה הטקטית תהיה כוח שנמצא ברמת ביניים בין רמת הימ"מ לרמת שוטר המג"ב הרגיל ותעסוק יותר בבט"ש ולוט"ר מאשר באכיפת חוק ועבודת משטרה רגילה.
דף ה-D9 של MathKnight

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-08-2017, 20:41
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "החטיבה הטקטית החדשה של מג"ב"

אני הצעתי בזמנו בשרשור אחר סוג קצת אחר של כוח תגובה מהירה - סוג של כיתת כוננות לאומית. כוח מיומן של כמה עשרות לוחמים בקבע שנועד להגיע לאירוע חדירה בכל נקודה בארץ במהירות גבוהה מאד (צוות או שניים צריכים להיות בכוננות הקפצה מיידית 24/7 365 יום בשנה יחד עם מסוק צמוד - אפשר אפילו לרכוש זוג כלים שיהיו בכוננות אך ורק למטרה הזאת).

כוח כזה יכול לשנות לגמרי את תמונת המצב במקרה של חדירה בגזרה נתונה - הכוח יתאמן יום ולילה על הקפצות בכל הגזרות הרלוונטיות ונטרול איום או סגירה של הגזרה בכדי לאפשר לכוחות נוספים להגיע ולהשלים את המשימה. הכוח הזה צריך לייצר נהלי עבודה מסודרים עם הכוחות הקיימים בגזרה בכל עת בכדי למנוע דו"צ או בעיות של חלוקת משימות לא נכונה בעת ניהול אירוע מתגלגל.

ישראל היא לא מדינה גדולה - באופן אידאלי הכלי האולטימטיבי לכוח כזה הוא V22 - זוג כלים כאלו יכולים לשאת לשטח גם ג'יפים ממוגנים או טרקטורונים/אופנועים וצוות הרבה יותר גדול מבלקהוק ולהגיע למקום במהירות מאד גבוהה - מבסיס במרכז הארץ צוות כזה יכול להגיע לכל נקודה בישראל כמעט (פרט אולי לאילת או לאזור החרמון והרמה) בתוך רבע שעה או פחות.

צריך רק למצוא תקציב לזה.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 31-08-2017, 22:15

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "להבנתי בחטיבה הטקטית יהיה..."

אני לא דיברתי בהכרח על מה עשו אלא על מה לדעתי היה צריך ונכון לעשות - ועדיין נכון.

אגב V22 באמת יכול להגיע כמעט לכל נקודה רלוונטית בארץ (פרט לקצוות בדרום/צפון) בתוך פחות מ-20 דקות. הסיכוי שיהיה אפשר להציב כוח התערבות איכותי בכמות מספיקה שפרוס ומוכן 24/7 במרחק נסיעה של 20 דקות מכל נקודה רלוונטית לאורך הגבול הוא אפסי - לכן הפתרון המוסק/מוטס שאני מעלה הוא אידאלי - ואתה לא צריך כוח ענקי כזה. מה שכן בהנחה שאנחנו מדברים על אירוע פתיחה של מלחמה בצפון או בדרום לפני שיש כוחות איכותיים משמעותיים אחרים בגזרה (בהנחה שאין התראה) השאלה איך יתמודדו עם מספר לא קטן של אירועים כאלו במקביל - אז אולי באמת יש גם יתרון בכוח הנוכחי - ועדיין - מה שאני מציע (לא במקום - בנוסף) הוא מאד משמעותי בגלל איכות הכוח הייעודיות ובעיקר מהירות ההגעה לכל נקודה רלוונטית - וזמן באירועים כאלו הוא סופר קריטי כידוע.
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-09-2017, 12:59

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני לא דיברתי בהכרח על מה עשו..."

באירוע חדירת גבול כוח חי"ר אמור להיות מסוגל לטפל בעצמו, מקסימום בסיוע גששים וכוחות נוספים של צה"ל.
בחדירה לתוך יישוב ובחשד לפיגוע מיקוח - אפשר להקפיץ את הימ"מ, יש להם תמיד מספר צוותים בכוננות 24/7/365.

החטיבה הטקטית לא אמורה להיות תחליף לימ"מ אלא כוח תגבור למשימות שבאמצע - להילחם בטרור (כגון אבטחה נגד פיגועי דקירה וירי) ולא להיות יחידת השתלטות, לטפל בהפס"ד גדולות (ממש לא התפקיד של הימ"מ) ולסייע בלחימה בפשיעה הקשה. כמו כן, אני סבור מזה שנים שהמשטרה ומג"ב צריכים להגדיל את כמות הסד"כ שלהם, וכל תוספת בכוח אדם איכותי היא מבורכת. צריך עוד שוטרים, שוטרים-לוחמים ושוטרי-סייבר בארץ.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 04-09-2017, 15:31
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "באירוע חדירת גבול כוח חי"ר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ArmouredDov_D9
באירוע חדירת גבול כוח חי"ר אמור להיות מסוגל לטפל בעצמו, מקסימום בסיוע גששים וכוחות נוספים של צה"ל.
בחדירה לתוך יישוב ובחשד לפיגוע מיקוח - אפשר להקפיץ את הימ"מ, יש להם תמיד מספר צוותים בכוננות 24/7/365.

החטיבה הטקטית לא אמורה להיות תחליף לימ"מ אלא כוח תגבור למשימות שבאמצע - להילחם בטרור (כגון אבטחה נגד פיגועי דקירה וירי) ולא להיות יחידת השתלטות, לטפל בהפס"ד גדולות (ממש לא התפקיד של הימ"מ) ולסייע בלחימה בפשיעה הקשה. כמו כן, אני סבור מזה שנים שהמשטרה ומג"ב צריכים להגדיל את כמות הסד"כ שלהם, וכל תוספת בכוח אדם איכותי היא מבורכת. צריך עוד שוטרים, שוטרים-לוחמים ושוטרי-סייבר בארץ.

אני רק שאלה.... ואם החדירה היא מתוך הארץ אל ישוב שאינו ישוב גבול (היו דברים מעולם) על איזה כח חי"ר וגששים כבודו מדבר ?

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 01-09-2017, 02:39

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הכוחות האלה כבר קיימים,..."

אה.... אני לא כל כך יודע איך להגיב למה שכתבת.
סיירת מטכ"ל הגם שמטרתה וייעודה לא פורסמו רשמית למיטב ידיעתי עסוקה בהכנות (ומבצעים של ממש) מסוגים רבים ושונים רובם הגדול מחוץ לגבולות המדינה - היא לא מכוונת ספציפית למשימה עליה אני דיברתי וגם אם יש במסגרתה כוח קטן שזה ייעודו נראה שדי בזבוז לקחת את כוח האדם הלוחם הטוב ביותר שיש בצה"ל ו"לבזבז" אותו למטרות הגנה שכאלו.

הימ"מ זה סיפור אחר - הם יחידה אזרחית (משטרתית) הרבה יותר דומה למה שאני מדבר עליו - יחידה בוגרת, מקצועית שמתאמנת על מתארים של שחרור בני ערובה ומשימות דומות נוספות. אני יודע שהגדילו את הימ"מ בתקופה האחרונה (או לפחות הייתה כוונה לעשות זאת) אבל אפילו אז אני לא בטוח שהיחידה יכולה להקצות את כמות הלוחמים הדרושים למה שאני מדבר עליו (כיתת כוננות מוסקת לאומית). מעבר לכך לא ידוע לי (ואולי מסיבות טובות לא ידוע) כי היחידה פועלת דרך קבע במשימות מהסוג שאני מדבר עליהן במוד מוסק - ולמוד הפעולה הזה לטעמי יש חשיבות אדירה וכמו שכתבתי לחיל האויר (שלא לדבר על המשטרה) אין כיום כלים מתאימים (יסעור הוא גדול מידי, רועש, די איטי ולא ברור אם אפשר להחזיק אות ובכוננות מיידית 24/7 לטובת המשימה הנ"ל; בלק הוק לא נושא מספיק לוחמים ואין לו מקום לכלי רכב) ולכן הצעתי את האוספרי שהיה בין כה תכנון לרכוש ממנו מספר יחידות ואולי צריך לחשוב שוב על העניין.

בגדול אבל אני חושב שכן ראוי להקים כוח כזה שלא יהיה ברמה האנושית של הימ"מ (הוא לא צריך את כל הכשירויות של הימ"מ), הוא צריך להתמקד בדבר אחד - עצירה של חדירת חוליה/חוליות התקפיות אם זה בגבול מצרים, ירדן ובמקרים מסוימים גם עזה/לבנון/סוריה במידה ויוחלט על כך לאור מצב הכוחות וטיב החדירה. שוב מה שחשוב זה התמקדות והתמקצעות - וצה"ל (וכנראה גם בימ"מ אם כי פחות ולכן מדובר באחת היחידות הטובות בעולם בתחומה) מעדיפים לעבוד על ריבוי כשירויות ואז התוצאה היא לא בהכרח אופטימאלית.

אני אוסיף עוד משהו למען ההבהרה - אם הייתי צריך לבחור אנשים ליחידה הנ"ל הייתי מתחיל לחפש אותם במשתחררים הטריים של חטיבת הקומנדו החדשה של צה"ל. זו הרמה הבסיסית הנדרשת ללוחם בכוח הזה שיהיה דומה אולי במידה מסויימת לימ"מ אבל בעל כשירות מאד נקודתית.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 01-09-2017 בשעה 02:50.
ישן 01-09-2017, 15:33
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אה.... אני לא כל כך יודע איך..."

ציטוט:
הוא צריך להתמקד בדבר אחד - עצירה של חדירת חוליה/חוליות התקפיות אם זה בגבול מצרים, ירדן ובמקרים מסוימים גם עזה/לבנון/סוריה

ומה רע בחיילי צה"ל בסדיר שיעשו את התפקיד הזה. אתה מדבר על תובלה של כוח קטן איכותי ומובחר במסוקי V-22 כדי לסכל חדירה בגבול אבל 20 דקות של טיסה זה עדיין יותר מדי זמן. אם אתה רוצה לסתום את גבולות המדינה מחדירות אתה צריך שיהיו לך הרבה מאוד חיילים בקרבת הגבול שעושים פטרולים רגליים ורכובים, מאיישים מוצבים ושוהים בכוננות בבסיסים הקרובים לגבול. את התפקיד הזה כבר עושים חיילי צה"ל. אתה רוצה שלמי שבולם חדירות תהיה מיומנות לחימה גבוהה? תאמן לרמה גבוהה כמות גדולה יותר של חיילים. בשביל משימת אבטחת הגבולות צריך בעיקר כמות ולא רק איכות. עכשיו, איך פוגעים בכוח אויב שכבר הצליח לחצות את הגבול והצליח להיכנס עמוק יותר לתוך המדינה? גם פה תובלת של חיילים סדירים מבסיס בקצה אחד של המדינה לקצה אחר יכולה לקחת יותר מדי זמן. והעסקת חיילים רבים בכוננות 24/365 בבסיסים רבים ברחבי המדינה, זה יהיה יקר מדי. הפתרון שאני מציע מיושם כבר באילת. הסתמכות על אנשי מילואים שגרים בקרבת המקום בו תרצה לפרוס במהרה את הכוח שלך. כשבעת חירום תוך פרק זמן קצר, מגייסים אותם, מציידים אותם, ופורסים אותם במקום שבו הם אמורים לפעול.

ישן 01-09-2017, 17:57
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אה.... אני לא כל כך יודע איך..."

קצת קשה לתת תשובה מלאה לכל הסעיפים שהעלית, כי חלקם נוגעים ישירות לסוגיות מבצעיות קונקרטיות שלא ניתן לחשוף. בגדול - אף יחידה לא מסנדלת מסוק ספציפי על המנחת שלה לצורך קפיצה מיידית, יש מסוקים בכוננות שבמקרה הצורך מגיעים אל היחידה הרלוונטית ומטיסים את הכוח אל זירת האירוע (בכל העולם ישנן יחידות בודדות שמחזיקות מסוק צמוד 24/7 לקפיצה מיידית). במקרים אחרים אין צורך או יכולת בהטסה ומגיעים על גלגלים.

אני קצת מנותק מהתחום בשנים האחרונות, עקרונית קיימים שני סוגי יחידות לאירועים מסוג זה - יחידות התערבות ויחידות השתלטות. הסוג הראשון הוא יחידות מיוחדות בעלות יכולת פריצה וחילוץ ב"ע אך זו אינה המשימה שלהן - מדובר ביחידות צבאיות כמו דובדבן מגלן אגוז ופלס"רי חי"ר, יחידות יס"מ של המשטרה. הסוג השני הוא יחידות השתלטות שמוכשרות ומצויידות לאירועים מסוג זה, והן כוללות את ימ"מ, ס. מטכ"ל, שלדג, לוט"ר אילת, יחידת מצדה של שב"ס ואולי גם ש'-13 (ויש גם את לוט"ר עמקים החדשה שאין לי מושג מה הסטטוס המבצעי שלה).

לטעון שצוות כמו שהצעת "לא צריך את כל הכשירויות של הימ"מ" זו טעות בסיסית, פיגוע מיקוח הוא עניין נזיל ואין לדעת איזה כשירות תידרש באירוע נתון עד לשלב תכנון הפריצה וזה קורה אחרי שהצוות הגיע לזירת האירוע.

ולסיום צריך להזכיר שרק לפני קצת יותר מעשור התקבלה החלטה של שר הבטחון (לא זוכר איזה מהם) להגדיר את ימ"מ בתור יחידת ההשתלטות הלאומית שמטפלת בכל אירוע מסוג זה בתוך גבולות מדינת ישראל, וזאת לאחר עשרות שנים בהם בכל אירוע כזה קפצו למקום גם ימ"מ וגם סמטכ"ל וכל פעם מחדש התחיל הסרט המביך בו כל יחידה לוחצת דרך הפטרונים הבכירים שלה לקבל את האירוע לביצוע (ע"ע קו 300 ונחשון וקסמן).

ישן 01-09-2017, 18:22

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "קצת קשה לתת תשובה מלאה לכל..."

כמה נקודות:
1. כתבת שיש רק יחידות בודדות עם "מסוק צמוד בכוונות תמידית בעולם" - אני חושב שמצבה הביטחוני של ישראל מחייב שגם לנו יהיה - כן זה עלות לא מבוטלת - וכאמור אני בעד אוספרי שעלותו בכלל גבוהה וצריך לפחות 2 בכל מקרה, ועדיין - לטעמי זה שווה את זה כי זה נותן יכולת שלא קיימת כרגע להגיע גם לנקודות מרוחקות מהר ועם כוח לוחם מאד איכותי.

2. אני לא מדבר על יחידה שתחלץ בני ערובה - בשביל זה יש באמת את הימ"מ. אני מדבר על יחידה שנועדה לחסל חוליה חמושה איכותית (כוח מיוחד של חמאס/חיזבללה/דעא"ש) שחדרה לישראל וטרם הצליחה לתפוס בני ערובה (או כבר הרגה אותם ועשויה להמשיך במסע ההרג שלה) - בפועל אני מדבר על יחידה לוחמת איכותית אבל לא על יחידה שנועדה להחליף את הימ"מ - היא כן אמורה להשלים את הימ"מ במובן הזה שהיא תגיע לפני הימ"מ ואם יתברר בשטח צורך בימ"מ - הוא יוזעק והחידה הנ"ל תשמש כגיבוי לסגור את השטח.
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-09-2017, 20:03
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "כמה נקודות: 1. כתבת שיש רק..."

עידו, אל תיעלב אבל לפעמים אתה נורא מתאמץ להמציא מחדש את הגלגל ואז לרבע אותו. למערכת יש מגבלות מובנות (תקציב, אמצעים וכלים, תחומי אחריות), אי אפשר להמציא יחידה חדשה עבור כל צורך נקודתי - זה קרה בעבר ולרוב לא היה לזה עתיד כי במבחן התוצאה והצורך יחידה צריכה להצדיק את עצמה במהות העיקרית שלה. זה שיחידות מסויימות איבדו את המשימה המקורית ואפיינו את עצמן מחדש (ע"ע אגוז) זה יוצא דופן ולא הכלל (וגם לא צריך להיות).

אירועים מהסוג המדובר הם מאוד נזילים, אין זמן להתחיל להתעסק בהקפצה של יחידה א' רק כדי לגלות שהיכולות שלה לא מתאימות וצריך להביא את יחידה ב'. אין לכך שום היגיון, לא תקציבי ולא מבצעי.

ודבר אחד אחרון - התסריט הקלאסי של פיגוע מיקוח עם בני ערובה (צבא שמיים) מת בערך מתחילת האינטיפדה השניה, מהסיבה הפשוטה שכיום כבר אין כמעט מחבלים מאומנים שמסתובבים בסביבה אזרחית. כיום התסריט העיקרי הוא מסע ירי/דקירה/דריסה one way ticket עד להריגת המחבל (אביר לילה).

ישן 01-09-2017, 20:24

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "עידו, אל תיעלב אבל לפעמים אתה..."

סירפד, נראה שגם אתה לא מבין את הצורך עליו אני מדבר.
אתה נתקע באירועים שאנחנו רואים כל יום של מחבל בודד או זוג או אפילו שלושה עם סכין או אקדח או איזה רובה מאולתר שהורגים כמה אנשים ברחוב של עיר עד שמחסלים אותם. זה ממש לא התרחיש שאני מדבר עליו ובשביל זה אין צורך בהקמת היחידה שאליה אני מתייחס.

אני אנסה להסביר טוב יותר - בואו נדבר ספציפית על החיזבללה (זה תקף במידת מה גם לחמאס ואולי גם לדעא"ש) - יש להם את יחידות מיוחדות שפועלות לא מעט בסוריה והוכשרו על ידי האירנים - עד היום לא נתקלנו בניסיון אמיתי לחדור בכוחות מיוחדים גדולים לשטח מדינת ישראל (לא בעשורים האחרונים לפחות), הכי קרוב ראינו במלחמה האחרונה עם עזה ושם היו כוחות של פחות מ-10 לוחמים בכל פעם עם ציוד יחסית בסיסי - זה ממש לא מה שנראה בעימות הבא - ללוחמים של החיזבללה יש אמצעי ראיית לילה איכותיים, הם התאמנו והתכוננו זמן רב לפני כן על מודלים ועם מודיעין ואפשר שישאו איתם גם נשק כבד יותר ובעיקר יגיעו בכוחות הרבה יותר גדולים - אולי אפילו בסד"כ פלוגתי מחולק לכיתות קטנות.

עכשיו בשביל להתמודד עם תרחיש כזה שיכול לתקוף אותנו בכל נקודה על הגבול בכל זמן (וסביר שיקרה לא בנקודה אחת אלא ב-5 או 10 או אולי יותר נקודות במקביל צריך כוחות המאומנים לכך - מה שאני מציע לא יפתור את כל הבעיה אבל יכול לעזור לסתום חורים עד שיגיעו כוחות נוספים).

אם אתה חושב שהתרחיש של חיזבללה פחות רלוונטי - כי זה סוג של איום צבאי יותר שצה"ל הגדול מתכונן אליו (נניח... הרי 100% הגנה אי אפשר לתת והגבולות ארוכים ולא בכל נקודה יכול להיות מוצב כוח איכותי שיכול לתת מענה לאיום), אז תחשוב על כוח בהשראת דעא"ש בגבול מצרים או ירדן - שם הגבול באמת ארוך מאד והכוחות הלוחמים דלים מאד והאיכות של חלק גדול מהם ירודה. אם שם דעא"ש יצליח להחדיר חוליה גדולה - לא 2-3 לוחמים אלא 20 - מה אז? למקרה כזה אתה מסכים איתי שצריך יחידה בכוננות הקפצה על מסוק?
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-09-2017, 21:35
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "סירפד, נראה שגם אתה לא מבין..."

אני מבין היטב את כוונתך, אני טוען שהיא לא מספיק קיצונית כדי להצדיק את המענה הנרחב והיקר שאתה דורש עבורו.

יש הבדל משמעותי בין לוחם מילואים בלוט"ר אילת/עמקים שמחזיק כשירות מאוד גבוהה אך רוב הזמן מקיים חיי יומיום סדירים ונורמליים לבין הצעתך ליחידה שבתכל'ס תשב על התחת 24/7 בחדר כוננות ותחכה לאירוע שלא ברור מתי ואיפה יתרחש.

סד"כ המסוקים של צה"ל והמשטרה אינו אינסופי, למשטרה יש בסך הכל 3-4 מסוקים ולצה"ל יש 30-40 בלקהוקים ועוד 20-30 יסעורים (כך לפי פרסומים זרים). אין שום מצב לשעבד אפילו אחד כזה למשימה שאין לה תכלית מוגדרת עם קבועים סבירים של זמנים, טווחים וכו'.

ישן 01-09-2017, 23:16

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "אני מבין היטב את כוונתך, אני..."

הסבירות של האירועים שאני מתאר היא לא נמוכה, היא לטעמי 100% השאלה רק מתי הם יקרו - בעוד שבוע, שנה או 4 שנים. והשאלה האם מערכת הביטחון מוכנה לקחת את הסיכון שכשהמצבים שאני מתאר יקרו - והם יקרו - התשובה שיש לה כרגע - שלא מבוססת על כוח שיושב על התחת 24/7 ליד מסוק/ים (למעשה לא כל הכוח יושב - חלק בבית, חלק מתאמן וחלק יושב בכוננות) היא מספיקה. ואגב אתה אומר שלא יקצו בלק הוק אחד - ואני אומר לך שצריך אוספרי כי אפילו 2 בלקהוקים לא ממש מספיקים מבחינת כמות הכוח והציוד שהם יכולים לשאת למשימה הנ"ל...

כולי תקווה שאחרי אירועי המלחמה הבאה (או האירוע החדירה הגדול הבא) לא נחזור לשרשור הזה ואגיד לכם - אם רק היו מקשיבים לי אז דברים היו נראים אחרת...
www.MegaPixel.co.il

ישן 02-09-2017, 09:08
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הסבירות של האירועים שאני מתאר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
הסבירות של האירועים שאני מתאר היא לא נמוכה, היא לטעמי 100% השאלה רק מתי הם יקרו - בעוד שבוע, שנה או 4 שנים. והשאלה האם מערכת הביטחון מוכנה לקחת את הסיכון שכשהמצבים שאני מתאר יקרו - והם יקרו - התשובה שיש לה כרגע - שלא מבוססת על כוח שיושב על התחת 24/7 ליד מסוק/ים (למעשה לא כל הכוח יושב - חלק בבית, חלק מתאמן וחלק יושב בכוננות) היא מספיקה. ואגב אתה אומר שלא יקצו בלק הוק אחד - ואני אומר לך שצריך אוספרי כי אפילו 2 בלקהוקים לא ממש מספיקים מבחינת כמות הכוח והציוד שהם יכולים לשאת למשימה הנ"ל...

עידו תתעורר ותתחבר למציאות, אי אפשר להקים כוח מהסוג שאתה מציע בשביל משהו שאולי יקרה בעוד 4 שנים. קרא שוב את תגובתי האחרונה: פיגועי המיקוח של פעם מתו, מה שיש היום זה פיגוע מתגלגל. חדירות מסוג הפידאיון של שנות ה-50 כבר לא קורות, אם כן הן ייענו ע"י מה שיש.
לא רק שהיא מוכנה - היא לוקחת, חד משמעית. זה נקרא מענה סביר במחיר סביר עבור סיכון סביר.
אתה יכול להגיד כמה שבא לך, כרגע אין כאן אפילו שמינית אוספרי כך שהחלק הזה בדיון בכלל לא רלוונטי.

ישן 02-09-2017, 19:15

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "[QUOTE=עידו גנוט]הסבירות של..."

שמע - סורי אני פשוט לא מסכים איתך. הכוחות של החיזבללה - בעיקר הכוחות המיוחדים הם לא איזה אספסוף עם קאלצ' ולא פדיון - אלא חברה מאומנים, עם נשק איכותי, אימון ברמה גבוהה, ובעקבות המלחמה בסוריה גם נסיון מבצעי ממש לא מבוטל. אני לא חושב שהם ברמה של היחידות המובחרות של צה"ל אבל אני לא בטוח שהם נופלים בציוד, באימון ובטח בנסיון מהגדודים ואולי למעלה מכך.

כוח כזה אם יופעל נכון (מבחינתם) יכול לבצע חדירה במספר מוקדים ולייצר פגיעה מאד משמעותית - בשביל לעצור אותו אני לא בטוח שניתן להסתמך על הכוחות הקיימים בשטח (חלקם אפשר להניח כוחות מילואים עם רמת אימון ומוכנות כזאת או אחרת) וברגע שאירוע כזה מתגלגל אתה צריך להביא לשם במהירות האפשרית כוח שמסוגל לעצור את האירוע (ושוב לא מדובר כאן על מחבל או שניים - אני מדבר על חדירה במקביל של עשרות לוחמים מאומנים, מתורגלים עם תכנון מקדים המחולקים לקבוצות).

עכשיו הפקטור המרכזי שאני מדבר עליו כאן הוא זמן - תוך כמה זמן אתה יכול להביא לנקודה הזאת כוח איכותי מספיק בכמות מספיקה שידע לנהל ולסיים את האירוע? כל כוח שלא נמצא בכוננות ליד מסוק סביר שלא יגיע בזמן כי אתה לא יכול להציב כוחות איכותיים בכוננות לכל אורך הגזרה כי הם צריכים להגיע ברכבים - רכבים מגיעים במסלולים ידועים בדרך כלל - וגם האוייב יודע את זה - מעבר לכך רכבים תלויים בפקקים והם פשוט איטיים יותר - מסוק (ואני שוב אומר מטוס/מסוק) הוא הכלי האופטימאלי להביא כוחות לאירוע כזה.

עכשיו אם אתה רוצה לטעון שלימ"מ או למטכ"ל או לאחת המיוחדות האחרות יש כבר כוח כוננות כזה - סבבא - הבעיה היא שהוא לא יושב ליד מסוק (זה מה שאתה אמרת ) ואם צריך לדאוג שהמסוק יבוא לכוח - זה אומר שצריך להסתמך על זה שבמקרה יש מסוק בסביבה ושהוא צריך לטוס עד לכוח - לחבור אליו ורק אז לטוס לאירוע - וזה במקום צוות שישן פיזית ליד מסוק (ועזוב כרגע מי הצוות זה פחות קריטי לי).

למה אתם חושבים שזה משהו לא ריאלי? כי צה"ל לא מוכן להקציב מסוקים למטרה הזאת - אז שימצאו תקציב - זה משהו שיכול לסגור את האירוע יותר מהר מכל דבר אחר.

בקשר לזה שזה יקרה בעוד ארבע שנים תקרא מה כתבתי - זה יכול לקרות בכל רגע - מחר, בעוד שבוע או בעוד ארבע שנים - לא אני ולא אתה יודעים מתי תיפתח המלחמה הבאה - לשנינו אבל ברור שהיא תקרה מתישהו ושנינו יודעים מה שגם צה"ל יודע ופורסם בהרחבה בתקשורת, שבכל תרחיש עתידי (גם בעזה אבל בטח בצפון) יהיו נסיונות הרבה הרבה יותר משמעותיים של החדרת חוליות וכוחות גדולים משמעותית ממה שהיה עד כה לביצוע פיגועים בתוך שטח ישראל.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 02-09-2017 בשעה 19:19.
ישן 02-09-2017, 16:35
צלמית המשתמש של Fxtrage
  Fxtrage Fxtrage אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.06
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "סירפד, נראה שגם אתה לא מבין..."

אני חושב שאתה מפספס משהו.
מכיוון שסביר להניח שלא נראה עוד פיגועי מיקוח אלא פיגועים שהם מסעות רצח כשהכוונה היא להרוג כמה שיותר ולמות תוך כדי.
כוח כזה, גם אם ישבו במנחת שלו מסוקים והטייסים תמיד בכוננות וכו
יקח לו בין 20-40 דק להגיע לאיזורים מסויימים לפחות. בהנחה שהקריאה הגיעה ישירות אליהם ולא תקועה איפשהו בתוך בירוקרטיה ומלחמות אגו.
עד שהם יגיעו...
חוליה של 10-20 מחבלים שחודרת מגבול ירדן, מספיקה לשחוט מושב\קיבוץ צמוד גדר ללא הפרעה גדולה במיוחד. הגעה של מסוק,אוספרי או כל דבר אחר עם כוח קרקעי מיוחד כבר לא ממש תשנה כבר את התוצאה.
הפיתרון האמיתי כאן הוא מודיעין וסגירת מעגל באמצעות מזל"ט או מסק"ר. ככה אתה מביא כוח אש עדיף מהר מאוד לתא השטח.
בנוסף לזה, כל ישוב שמוגדר ישוב בסיכון צריך כיתת כוננות איכותית, שמתאמנת. כזו שהולכת עם הציוד איתה כל הזמן, לא מרוכז בחדר נשק. אבל לזה צריך תקציב ונכונות של האנשים לחיות ככה.

אותו תרחיש רלוונטי לישובי הגדר ברמת הגולן\גבול הלבנון.
המענה הראשוני צריך להיות ברמת האזרחים. הם צריכים להיות חמושים ומאומנים היטב,
כי עד שהמערכת הצבאית\משטרתית מתגייסת לאירוע לוקח זמן, הרבה זמן.
ישן 02-09-2017, 19:28

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Fxtrage שמתחילה ב "אני חושב שאתה מפספס..."

אני לא מפספס כלום ואני מסכים ב-100% לכל מה שכתבת (צריך כיתת כוננות וצריך כוחות מאומנים בגזרה וצריך מודיעין וגם צריך מסק"ר/מל"ט רצוי חמוש) אבל וזה אבל גדול - זה טוב מול כוח אוייב קטן יחסית אולי נניח כמו החוליות חמאס שראינו בעימות הקודם של 5-7 איש - אבל מה תעשה מול 20-30 לוחמי חיזבללה (או אולי גם 100) מאומנים ומצויידים כולל אמר"לים, עם תכנון מראש לגבי צירי הגעה, מטעני חבלה לחסימות צירים, טילי נ"ט ומה לא? ואם אתה חושב שהם לא עובדים על התרחישים הללו אתה קצת נאיבי או מזלזל באוייב - ולא הייתי מציע לעשות את זה.

התפקיד של הכוח שאני מציע הוא להתמודד עם איום ברמה הרבה יותר גבוהה - שוב אתם כל הזמן חוזרים לאיום המוכר - מחבל/שניים שלוקחים קלאצ', כמה רימונים נכנסים ליישוב והורגים מי שהם רואים בדרך - זה קטן על מה שיקרה במלחמה הבאה.

בשביל לעצור כוח כמו שאני מתאר אתה צריך חברה שמיומנים בדיוק למטרה הזאת, עם אימונים אינטנסיביים (לכן העליתי את הרעיון של יחידה דמויית ימ"מ - אנשי קבע בוגרים עם נסיון עבר עשיר ביחידות מיוחדות) שיוכשרו למשימה אחת בלבד - לסיים את האירוע בזמן שיא תוך שהם מגיעים למקום במסוקים.

לגבי זמן ההגעה - ברור שהם לא יוכלו לסיים את האירוע לפני שזה התחיל (אלא אם כוח האוייב זוהה עוד לפני שנכנס לישראל - וזאת פריבילגיה שאי אפשר לסמוך שתקרה) - לכן צריך להניח מראש שיהיו באירוע כזה הרוגים - וכנראה שלא מעט - הכוח שאני מדבר עליו לא אמור למנוע את הפגיעה הראשונית אלא למנוע את המשך מסע ההרג - ולצורך הזה אגב בהחלט הייתי מכשיר אותם ומאמן אותם יחד עם סיוע צמוד של מסק"ר ומל"טים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 02-09-2017, 20:29

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני לא מפספס כלום ואני מסכים..."

בשביל איום חדירה של חזבאללה בגבול הצפון לא צריך כוח כוננות מוסק שישב במרכז הארץ ויהיה צמוד למסוק אלא שכבת הגנה בת מספר רבדים:
1. כיתת כוננות ביישוב שמורכבת מאזרחים חמושים ומאומנים.
2. כוח חי"ר סדיר ששומר על הגבול ועל היישובים שסמוכים לו.
3. מעטפת כוחות צה"ל שמסייעת באבטחת הגבול, וכוללת גם חילות נוספים כגון הנדסה קרבית ואיסוף קרבי.
4. אולי להקים יחידת השתלטות "לוט"ר צפון" במודל דומה לזה של לוט"ר אילת שתיתן מענה לתרחיש שציינת. כוח לוט"ר כזה שיישב באופן קבע בצפון יוכל להגיע מהר לזירת האירוע גם מבלי להצמיד אליו מסוק 24/7.

והערה כללית: הדרך לשמור על גבולות זה עם כוחות הפרושים לאורך גדר המערכת (וצריכה להיות גדר כזו, שבה משולבים אמצעי תצפית והתראה, וכן מוצבים עם מכ"מים וכוח חי"ר זמין להקפצה) שמפטרלים באופן קבוע, עושים סיורים ותצפיות ואפילו צלפים בנקודות מפתח, וכן כטב"מים או בלוני תצפית. כוח התערבות מוסק ממש לא יכול להוות תחליף למערכות הנ"ל וסביר להניח שעד שהוא יגיע לזירת החדירה, אפילו באופן מוסק, כוח צה"ל שבזירה כבר יסיים את האירוע (מצופה מלוחם חי"ר, אפילו חי"ר קל, לדעת לירות ולפגוע בחוליית מחבלים שחודרת דרך הגדר).
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 02-09-2017, 21:52

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "בשביל איום חדירה של חזבאללה..."

בדיוק כמו קודם - כל מה שאתה כותב נכון ועדיין החיזבללה בהחלט מסוגל להכניס כוחות גם מתחת לאדמה (ועזבו אותי מההכחשות של צה"ל אני לא מאמין לאף מילה על כך שהם לא חושדים או יודעים שיש מנהרות - אם אני החיזבללה הייתי דואג לכך ואני בטוח שזה מה שהם עושים). ואם יש כוחות מתחת לקרקע - ובהנחה שלנו אין פתרון אנטי-מנהרתי הרמטי - מה שאני מניח שהוא המצב - אז יכולים לצוץ לך בכל נקודה בגזרה בהתראה אפסית עשרות לוחמים מיומנים של החיזבללה עם כל הציוד שדיברתי עליו - ומה אז? תתחיל להריץ לאורך ורוחב הגזרה רכבים עם כוחות מיוחדים של פיקוד צפון? לא יותר פשוט להביא כוח כוננות מוסק - לפחות לחלק מהמקומות?

מה יש לכם נגד הטסה במסוקים - אי אפשר להשוות את מהירות ההגעה של כוח מוסק לזה של כוח עם רכבים שצריכים לנוע על כבישים - לא מדובר פה על הגנת נקודה אתה מגן על אזור מאד רחב לאורך עשרות קילומטרים ולעומק של לפחות מספר קילומטרים - זה המון שטח לכסות.
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-09-2017, 14:11

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "לדעתי הימ"מ וסיירת מטכ"ל..."

זה אפילו לא קרוב למה שכתבתי.
מה קשה בלהבין את הרעיון של כיתת כוננות לאומית מוסקת? כולם יודעים מזה כיתת כוננות נכון? (מוכנות מיידית להקפצה ישנים עם נעליים וכו' - כולנו היינו שם) אז תוסיפו לזה שהיה של הכוח במרחק של כמה מטרים ממסוק בבסיס של ח"א כשהמסוק מוכן ומזווד 24/7 ו-365 יום להקפצה לכל נקודה בגבולות ישראל.

האם זה קיים? כאמור לדעתי ממש לא (ואגב אם מדברים על מסוקים קיימים אז שוב - בהנחה שאין יסעור בכוננות הזאת כל הזמן - ואני בספק אם חיל האויר מוכן לוותר על יסעורים לטובת משימה כזאת כשרוב הזמן הכלי בעצם מושבת וזה בכל מקרה חייב להיות יותר מכלי אחד כי יש סבבי תחזוקה וכו' - אז זה חייב להיות בלק הוק ואם זה בלק הוק אז אחד ממש לא מספיק כי הוא לא נושא מספיק לוחמים עם ציוד ואפילו 2 זה לא הרבה ואז לגיבוי צריך עוד 2 בקיצור בלאגן - ובכל מקרה הם לא יכולים לשאת רכבים - אז שוב חוזרים לאוספרי שאין כרגע...).
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 01-09-2017 בשעה 14:14.
ישן 01-09-2017, 14:35
  double_o double_o אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.07
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "זה אפילו לא קרוב למה..."

יש לי שאלה: למה?
למה אתה צריך את הכוח הזה?
האם עכשיו בכל פעם שפלסטיני או אפריקאי יעבור את הגדר כדי לחפש עבודה בישראל אתה תקפיץ יחידת עילית במסוקים לרדוף אחריו? מעבר לבזבוז הכספי יש לך מושג כמה אירועים כאלו מתרחשים ביום (בעיקר פלסטינים, אפריקאים כבר לא)?
הרי במילא עד שתגיע אליהם ההודעה, יתקבל מודיעין ראשוני, הצוות והמסוק יתארגנו וימריאו ויטוסו ליעד תעבור במקרה הטוב חצי שעה לפחות. בזמן הזה כוח קרקעי צה"לי או מג"בי שנמצא בסמוך (ובדרך כלל הוא זה שיאתר את החדירה) כבר יוכל להגיע אל החודרים ורמת המיומנות שלו תהיה מספיקה כדי להתמודד עם כמעט כל סוגי החדירות ובמקרה שהוא לא יספיק או אז מקפיצים את הימ"מ.
הכוח שלך פשוט מיותר
ישן 01-09-2017, 14:51

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "יש לי שאלה: למה? [right] למה..."

מי מדבר על איזה שב"ח או הברחת סמים אני מדבר על חדירה של חוליית דעא"ש או חמאס או חיזבללה בנקודות שכרגע אין בהם מספיק כוחות מיומנים בקרבת מקום. הכוח שאני מדבר עליו צריך להיות מסוגל להגיב למשל באירוע הראשוני של פריצת מלחמה ואולי גם באירועים שיבואו אחריו עד להתארגנות של כוחות גדולים - אם אתה חושב שזה לא מספיק חשוב סבבא - אני לא שותף לדעה הזאת ואני חושב שההבנה בצבא בשנים האחרונות היא שהמלחמה הבאה - בין אם בצפון או בדרום תהיה עוצמתית מאד כבר מהרגעים הראשונים והצד השני מתכונן לכך וחלק מהעניין הוא החדרה של חוליות - האם כרגע יש מוכנות מלאה להתמודדות עם החדרה כזאת בכל הגזרה? אני לא חושב ואני חושב שינסו להפתיע אותנו בכל מיני שיטות כולל נסיון להיכנס אולי מעזה דרך נקודות בגבול מצרים ונסיונות לחדור דרך גבול סוריה וכמובן דרך הים בנקודות שונות. אתה צריך כוח זריז ואיכותי שמתורגל בדיוק למטרה הזאת שיכול להגיע לאיפה שצריך בזמן שיא - ולכן אני רואה בכך צורך.
www.MegaPixel.co.il

ישן 02-09-2017, 20:34

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מי מדבר על איזה שב"ח או הברחת..."

רוב החדירות לגבול הם של מסתננים ומבריחים (סמים וכו'). בשלב הראשוני של החדירה, אלא אם יש מודיעין, לא יודעים מי חדר ומה מהות החדירה ומזעיקים את כוח החי"ר השומר על הגבול שנמצא הכי קרוב. בדרך כלל זה מספיק לסיים את האירוע, וצריך להספיק גם אם החדירה היא פח"עית.

אם יש נקודה בגבול שבה איום החדירה הפח"עית גבוה ומסוכן יותר (כגון ביישוב הסמוך לגדר), עדיף להצמיד או להכשיר כוח מקומי (כיתת כוננות או מחלקת חי"ר מעולה) שייתן מענה לוט"ר ולא להסתמך על כיתת כוננות שיושבת במרכז הארץ ותגיע על מסוק.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 02-09-2017, 21:36
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מי מדבר על איזה שב"ח או הברחת..."

עידו, נסה רגע לחשוב על דינמיקה של היתקלות.

האויב יוזם- כפי שכתבת, אותם מחבלי דאעש/ חיזבאללה אספו מודיעין במשך שבועות וחודשים, יש להם תוכנית מתורגלת, והם מבצעים אותה כמיטב יכולתם במטר להפתיע ולהשיג את המטרה (להרוג ואולי לקחת בני ערובה) לפני שנגיב.

הצד שלנו מפותע- מישהו מדווח על חדירה, המון כוחות מוקפצים, מישהו לוקח פיקוד בשטח, כולם חוברים אליו, מתברר שהחדירה בכלל היתה בנקודה אחרת, או שהמחבלים התקדמו, או שהם נסוגו בדרך אחרת מנתיב החדירה, הפיקוד עובר למישהו אחר (בכיר או שבמיקרה נמצא במקום הנכון), מזהים נפגעים, חושבים אם לטפל בהם או לטהר את השטח, מזהים ונלחמים עם החודרים, בסוף עולה חשד שמחבל נוסף נמלט, רודפים אחרי רכב חשוד שנע לכיוון העיר הסמוכה ומתברר שזו משפחה בדרך הביתה.. בקיצור, זה לא מין "מורטל קומבט" בו האליטה שלהם נלחמת באליטה שלנו- זה בלאגן איום ונורא שמוכרע יותר ע"י יכולת ניוד, קשר, פיקוד, הוראות פתיחה באש וכו' מאשר ע"י איזו יכולת לחימה עילאית.

כפי שציינו כאן- כיתת כוננות של מילואימניקים בתעסוקה או בני המקום שמגיעה תוך 5 דקות ומכירה את השטח תעזור יותר מיסעור מלא לוחמי ימ"מ תוך חצי שעה, שעוד יצטרכו לרוץ למקום האירוע ולהבין מי נגד מי. תיזכר כמה אירועי חדירה הסתיימו בגלל צוות טנק או חייל חי"ר שהיו ערניים ובמקום הנכון.
ישן 02-09-2017, 21:59

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "עידו, נסה רגע לחשוב על..."

שוב פעם אתה חוזר למה שהכרנו עד היום - אתה חושב האיום של אתמול - מחבל או שניים או 5 - אני מדבר איתך על עשרות מחבלים שנכנסים עם כמות גדולה של ציוד, עם מודיעין, עם אמר"לים עם אלמנט ההפתעה - הם ישחטו את כיתת הכוננות. ועכשיו אתה צריך להביא כוח איכותי מספיק להתמודד איתם - מאיפה תביא אותו? תביא את מטכ"ל או ימ"מ ברכבים מהמרכז? כמה זמן זה ייקח לך?

כיתת כוננות מוסקת לא תתמודד עם ההתקפה הראשונית - שם סביר להניח שכבר הפסדנו - ואמרתי יהיו הרוגים וכנראה לא מעט ואין מה לעשות. אם הכוחות בשטח יהיו מספיק מוכשרים ויהיה קצת מזל אולי נצמצם קצת אבדות ונגדיל את הזמן שיש לכוחות האחרים להגיע - אבל מול אוייב שהתכונן, הצטייד והתאמן והביא איתו מספיק כוחות זה לא יעזור. מולו אתה צריך כוח מיוחד בגודל מספיק עם הרבה מאד אימון ובעיקר שיגיע כמה שיותר מהר לשטח - ועל זה אני מדבר - ובכל קונפיגורציה כוח כזה יגיע במסוקים לפני שיגיע ברכבים (אם הם מוכנים מראש והכוח לידם).
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 02-09-2017 בשעה 22:04.
ישן 03-09-2017, 09:39
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
התארגנות גדולה - קל לזהות מראש ע"י אמצעי תצפית
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שוב פעם אתה חוזר למה שהכרנו..."

שאמנם עשויים להתקשות להבדיל בין אדם בודד לעז או גמל, אבל לא יתקשו להבחין בעשרות אנשים הנעים כשיירת כלי רכב, או ככח רגלי המתקדם באיטיות רבה, נעים בתוואי שמעניק עדיפות לצד הישראלי להערך.
גם תקיפה מקדימה של עמדת תצפית - קל לזהות מראש ולשגר למקום כוחות ומל"ט מודיעיני.

במצבים אלו שיגור כח מוסק רגלי - לא בהכרח יעניק יתרון (אבל משוריין גלגלי עם תותח או חמ"מ - בתוספת כח רכוב, דווקא כן).
כח שאמור לתת טיפול ראשוני - אמור לשבת על הגבול, ולא במסוק ריכוזי לכל הארץ (מספיק תקיפה ב2 מוקדים בו זמנית ומגלים שאין בעצם כוחות הגנה בכלל).
אם תחשוב על עלויות הטיפול שהצעת, ומה הוא מספק (מעל 70 מליון דולר למסוק הכי משוכלל שנושא את הרכב הכי מצ'וקמק לנקודה ארצית בודדת), אתה מגלה משדובר בטיפול הכי יקר שמעניק את כח האש הכי מינימלי.

חלופה אחת שתיתן לך כיסוי דומה - היא 20 כוחות כוננות לאורך כלל הגבולות (כיתת כוננות רכובה כל 50 ק"מ).
אם תימנע מכיסוי מלא של שטחי מדבר שוממים שבהם אין מה לתקוף - תקבל גם פחות כוחות, שניתן לרכז בהם כמות ציוד סבירה.
כח רכוב כזה מגובה במשוריין גלגלי עם תותח ו/או נ"ט, יתן מענה הרבה יותר סביר מאשר כח מוסק.

חלופה נוספת היא מסוק חמוש הכפוף לפיקוד (צפון או דרום).
כיוון שהעמדת מסוק שאינו ייחודי בכוננות - מאפשר לשלוח תגבור בזמן סביר יותר, לעומת כח כלל-ארצי.
ציטוט:
בכל קונפיגורציה כוח כזה יגיע במסוקים לפני שיגיע ברכבים (אם הם מוכנים מראש והכוח לידם).
בתרחיש שהצגת, יגיע כח מוסק שחייב להערך במרחק מהכח התוקף (אם מדובר בכח תוקף מיומן נסיון נחיתה סמוך אליו יגמר במסוק מופל ובהרבה יותר הרוגים),
משמע - חסר כל אפקטיביות,
וזמן תגובה שאינו עדיף על כח רכוב.
יש הרבה יותר הגיון - בכך שכח מוסק יגיע לנקודת הערכות סמוכה, ויחבור שם לכח רכוב, בעל זמן תגובה דומה.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 03-09-2017 בשעה 09:43.
ישן 03-09-2017, 20:52

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "התארגנות גדולה - קל לזהות מראש ע"י אמצעי תצפית"

מן הסתם מדובר בכוח שיבצע תרגולות יום יום והוא לא ינחת "על הראש" של כוח מחבלים חמוש שעשוי להיות גם בעל יכולות נ"מ ובטח בעל יכולות נ"ט שכבר הפילו לצה"ל מסוק בלבנון 2. הכלי ינחת במרחק סביר והכוח ינוע ויסגור על המחבלים. זאת עוד סיבה שאמרתי שאני מעדיף אוספרי שיכול לשאת כלי רכב. כמובן שאפשר להקצות כלים עם נהג בכמה נקודות מפתח בגזרה מראש ובהינתן אות הכלי עם הנהג יוקפץ לנקודת מפגש שם יפגוש אותו הכוח המיוחד וימשיך משם בעצמו.

מסוק חמוש צריך להיות חלק מהתרגולת של הכוח שאני מדבר עליו אבל מסוק חמוש לא יעיל בכל מתאר ובטח לא במתארים עירוניים שלנו (אתה לא תשגר טיל הלפייר לתוך בניין מגורים אזרחי בשטח ישראל וגם סביר שלא תירה בתותח כי תגרום נזק גדול ותסכן חיי אדם - אתה צריך כוח קרקעי מיומן וחיפוי ממסוק במידת הצורך (גם מל"ט חמוש יעזור).

לגבי הצבת כיתת כוננות כל 50 ק"מ - קודם כל 50 ק"מ זה המון - אפילו 20 ק"מ אם הכבישים לא משהו זה לא הרבה ואז אתה כבר מדבר על המון כוחות ברמה בינונית במקום כוח אחד או שתיים ברמה גבוהה עם מסוק - אז נכון המסוק יקר - על זה בעצם הויכוח - על נחיצות כוח מיוחד לאיומים כאלו אין ויכוח אני חושב - אז אני טוען שמסוק הוא פתרון עדיף בחישוב כולל על פני הפתרונות שהוצעו בדיון הזה עד כה - ואם אוספרי זה יקר מידי אז כאמור שיקצו כל 20-30 ק"מ כלי רכב מתאים עם נהג בכוננות שיקפות לנקודת מפגש ושם הכוח שיונחת מהמסוק יחבור אליו וימשיך בעצמו - אבל מסוק צריך להיות כי זה הדרך המהירה ביותר.
www.MegaPixel.co.il

ישן 04-09-2017, 10:41
צלמית המשתמש של ai22

פה יש בעיה שלא התייחסת אליה
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מן הסתם מדובר בכוח שיבצע..."

לאוספרי יש יכולת לשאת רכב - מינימלי בלבד. ללא מיגון כלל, חשופים למארב נק"ל.
היתרון של זה על כיתות כוננות - זעום.
והמחיר של זה - הוא אחזקת כלי טיס ייחודי בכוננות קבועה עם אזעקות שווא, לצרכי בט"ש.

אם הכלי ינחת במרחק סביר - כיתת הכוננות יכולה לשלוח לאותו מיקום רכבים סבירים,
ותקבל כבר גם כיתת כוננות במקום וגם יכולת ניידות טובה.

ציטוט:
לגבי הצבת כיתת כוננות כל 50 ק"מ - קודם כל 50 ק"מ זה המון - אפילו 20 ק"מ אם הכבישים לא משהו זה לא הרבה ואז אתה כבר מדבר על המון כוחות ברמה בינונית במקום כוח אחד או שתיים ברמה גבוהה עם מסוק - אז נכון המסוק יקר - על זה בעצם הויכוח - על נחיצות כוח מיוחד לאיומים כאלו אין ויכוח אני חושב - אז אני טוען שמסוק הוא פתרון עדיף בחישוב כולל על פני הפתרונות שהוצעו בדיון הזה עד כה - ואם אוספרי זה יקר מידי אז כאמור שיקצו כל 20-30 ק"מ כלי רכב מתאים עם נהג בכוננות שיקפות לנקודת מפגש ושם הכוח שיונחת מהמסוק יחבור אליו וימשיך בעצמו - אבל מסוק צריך להיות כי זה הדרך המהירה ביותר.
העלות של 20 כיתות כוננות ארציות, נמוכה וקשה לי להאמין שאין את זה ברמה כלשהי. זה לא מסתדר עם גודל גדודי שמירת הגבולות החדשים למשל.
במצב כזה - כבר אין צורך במסוק ייחודי.
נקודת כוננות כל 50 ק"מ - משמעה 25 ק"מ מהנקודה הקרובה, הקפצה של 20 דקות היא אפשרית.
בנוסף,
ישובים צמודי-גדר, מחייבים כיתת כוננות נוספת (אם אין גם את אותם 20 דקות), שאינה בהכרח רכובה.

אם כח אוייב מיומן כבר כבש ישוב ישראלי, בכל מקרה הכח המוסק הגיע מאוחר מדי.
אם המטרה של הכח היא למנוע מלחמה, המטרה לא תושג: האויב שרצה אסקלציה יקבל אותה.
ולכן יש הרבה יותר הגיון בהזנקת מסוק חמוש, שימנע הגעה לישוב, מאשר בכח מיוחד שיתמודד עם האיום באופן טוב יותר מכיתת הכוננות שחייבים שם בכל מקרה.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 04-09-2017 בשעה 10:44.
ישן 04-09-2017, 16:07

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי שפן סלעים שמתחילה ב "אתה כל הזמן חוזר על המנטרה..."

TBY - כתבתי כבר - אין לי התקבעות על אוספרי - מבחינתי שהכוח יגיע במסוק רגיל ויחבור לרכב שיוחזק בכוננות בבסיס באזור - הרבה יותר קל להחזיק רכב מאובזר בכוננות עם נהג בבסיס באזור או אפילו בתחנת משטרה מקומית עם נהג כונן שיודע להגיע לנקודה נתונה (ומתורגלת) מרגע הקפצה תוך זמן קצר ואז יש לך גם כיתת כוננות איכותית וגם רכב/ים.

לגבי איום נ"מ - בוודאי שיש איום - חיל האויר ומערך המסוקים מתאמן 24/7 תחת הנחה שלצד השני יש נ"מ (וגם נ"ט - שוב תזכור שמה שהפיל את היסעור בלבנון 2 היה כנראה נ"ט) ואין בכלל ספק שאם החיזבללה יכניס כוח גדול הוא יגיע גם עם כלים כאלו למרות שהם די מסרבלים את הניוד. האם חיל האויר לא יודע להסתדר מול הכלים האלו - לדעתי בהחלט כן - זה כמובן אומר שהכוח (כמו שהזכרתי) לא נוחת על הראש של המחבלים אלא כמה ק"מ משם - חובר לרכב או נע רגלית אם לא אפשרי עד לנקודה - אין אופציה אחרת בכל מקרה.

לגבי מסק"ר - בכל תרחיש - בלי קשר להצעה שלי - מסק"רים הם רעיון מאד טוב באירועים כאלו - והם אכן פגיעים במידה מסויימת ואני מניח שהעניין מתורגל (הם רק לא יכולים לפעול לבד כי בכל מקום חוץ משטח פתוח האפקטיביות שלהם יורדת מאד - בטח כשאנו מדברים על שטח בנוי אזרחי שלנו). הכוח שאני מדבר עליו חייב לדעת לעבוד בכל תרגולת עם מסוקים ועם מל"טים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 03-09-2017, 07:30
צלמית המשתמש של שפן סלעים
  שפן סלעים שפן סלעים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.10.14
אתה בכלל מבין מה הצעת?
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני הצעתי בזמנו בשרשור אחר..."

הייתי בהרבה אירועים חלקם אמת וחלקם שהתבררו שווא, ולמרות הבלגן ההיסטרי בסוף זה מתכנס לתסריט ממש פשוט. כשמחבלים מגיעים הם הורגים את מי שהם יכולים, רוב האזרחים בורחים החוצה, מעט אמיצים רצים פנימה, תוך זמן די קצר כבר יש לך מה שנקרא "זירת אירוע" שעליה אפשר לעבוד. גם תרחיש סופר קיצוני של כיבוש קיבוץ או מושב ליד הגבול, ייגמר באחת משתי אופציות: יישוב מלא מחבלים בלי בני ערובה שניתן לטיהור אפילו ע"י חי"ר רגיל, או יישוב מלא מחבלים עם בני ערובה שבהכרח ידרוש הפעלה של יחידת השתלטות.

כך שכל הרעיון שלך בכלל לא מחזיק מים. ובלי קשר תשים לב שלקחת אשכול על נושא א' והצלחת להסיט אותו לנושא ב' אחר לגמרי למרות שבעבר הערת לאחרים שזה לא לעניין. אם היה חשוב לך לקיים על זה שיחה כמו שצריך לפחות תהיה הוגן ותפתח אשכול נפרד.

ישן 03-09-2017, 20:02
צלמית המשתמש של ZVI O
  משתמש זכר ZVI O ZVI O אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.10.04
במחילה עידו ומבלי לפגוע אבל..
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני הצעתי בזמנו בשרשור אחר..."

מה אתה מנסה להשיג מהשרשור? אני חושב שאנשים הבינו את הכוונה שלך.. כן, כולל הגודל של כוח החדירה, וכן, על הצורך במסוקים צמודים וכו' וכו'.. אבל אני חושב שפשוט לא מסכימים איתך ולכן אני מנסה להבין לאן אתה חותר כשאתה שוב ושוב חוזר על אותם דברים?
מה שבעצם מציע קיים בצורה של צה"ל, וכל שאר היחידות. בשביל זה יש צבא על הגבולות, גדרות ותצפיות וכו' בשביל זה יש חיל הים, וחיל האויר וכולם תמיד בכוננות להקפה, ובנוסף יש גם את כל היחידות המיוחדות, שגם כן נמצאות בכוננות הקפצה.. כל המכלול הזה ביחד נועד גם בשביל התרחישים שאתה הצעת. אי אפשר ליעד משהו כזה גדול בשביל תרחיש כ"כ קיצוני (ברמה ששום דבר מהמכלול הקודם לא יכול לעזור לו). אני אקח מתחומי כחשמלאי אך זה נשמע שאתה רוצה להמציא תאורה לחצר עם גלאי תנועה, אבל מה אם יהיה ערפל? אז נשים לייזר.. אבל מה אם הוא יבוא עם מראה ויחזיר את הקרן? אז נשים לייזרים גם על הרצפה.. ומה אם הוא יבוא מהאויר? אז נשים כלוב בחצר וכו' וכו' בקיצור שים גדר מסביב לחצר עם אזעקה רגילה וגלאי תנועה פשוט וב-99% מהמקרים הוא יעשה את העבודה בשביל האחוז הנוסף אתה יכול להשתגע בלי סוף ובסופו של דבר אין לך ערבות שגם זה יעזור..

ישן 03-09-2017, 21:01

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי ZVI O שמתחילה ב "במחילה עידו ומבלי לפגוע אבל.."

אנסה שוב למקד.
התרחיש שאני מתאר הוא לא תרחיש קיצון - הוא תרחיש שיקרה - תדבר עם כל קצין בגזרות הרלוונטיות (לבנון/סוריה/עזה) ותראה מה הוא יגיד לך שהוא צופה מיד עם פרוץ העימות הגדול הבא. עכשיו אם אתה טוען שלא יהיה עימות גדול - זה עניין אחד - אבל הצבא מתכונן לעימות ומבחינתו זה תרחיש הייחוס.

אז אם זה תרחיש הייחוס (קרי כוח גדול של חמאס/חיזבללה עם לוחמים מיומנים וכמות גדולה של אמצעים) שנע לתוך ישראל בחשאי (מעל או מתחת לאדמה) עם סבירות לא מבוטלת שלא יתגלה (ופה זה לסמוך או לא לסמוך על איכות המודיעין שלנו ומול זה על כישורי היריב להסתרה) אז צריך להתכונן.

אתה לא יכול להציב לאורך הגבול מספיק כוחות איכותיים בכל נקודה - זה לא ריאלי - כולם מסכימים על זה. גם הגבול עצמו מיועד לכל היותר לעכב חדירה - והתת קרקע מאפשר לצד השני מרחב פעולה ללא גילוי או עם גילוי מופחת מאד ואז אנחנו בבעיה.

האם זאת בעיה קיומית - לא. אבל התפקיד של הצבא הוא למנוע ככל האפשר הרוגים אזרחיים - האם אפשר לצמצם את מסע ההרג הצפוי - לטעמי כן והצעתי דרך לבצע זאת. מה העלויות שלה? יחידה מבצעית מיוחדת (מצידי קח כוח מיחידה קיימת שיהיה בכוננות נטו למטרה הזאת - אם יש כבר -מה טוב) אחזקה של זוג מסוקים בכוננות (נניח אפילו שתוותר על אוספרי שאין לנו והוא יקר ותקצה בכל 20 ק"מ בגזרות הרלוונטיות רכב כוננות עם נהג שבהינתן האות מגיע לנקודת מפגש). האם זאת עלות גבוהה מידי בכדי לחסוך נניח 10 או 20 הרוגים כמעט וודאיים וסיום האירוע בזמן קצר יחסית? אני חושב שאפילו בחישוב קר לא מדובר בעלות גבוהה מידי.
www.MegaPixel.co.il

ישן 02-09-2017, 22:21
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "החטיבה הטקטית החדשה של מג"ב"

סליחה על הבורות, אבל אני לא מבין את הרציונל או הצורך בעוד יחידה "מיוחדת" שכביכול תעשה הכל מהכל (תתגבר לאירועי חדירה, תתגבר להפגנות והפס"ד, תעשה מארבים לסוחרי סמים וגנבי רכב ועוד ועוד) כל זאת תחת המטריה של מג"ב.

אם אני מבין נכון, לפי הסד"כ המפורסם, מדובר יותר במאסה של כח אדם עם יכולות שיטור בסיסיות שתוכל לתגבר גיזרה שיש בה התחממות בכוחות שיטור (למשל עכשיו מזרח ירושלים חמה, עוד חודשיים אולי חברון וכו' וכו'), לאו דווקא צוותי לוט"ר שיצודו חוליות אויב בגבולות באירוע ספציפי.

אני חושב על אירוע כמו החדירה מגבול מצרים בכביש 12, שם היו כל הכוחות שדובר עליהם בשרשור הזה - הכוחות המקומיים שנתקלו בחלק מהמחבלים, כוחות שהוקפצו לסגירת הגזרה וצוותי ימ"מ שהגיעו במיוחד לצורך הסריקה נגד מחבלים שנותרו וסיום האירוע. אני באמת לא מצליח להבין מה עוד יחידה או חטיבה "טקטית" תתרום במצב כזה, חוץ מלתת למג"ב עוד צינור לגיוס אנשים איכותיים שלא רוצים לעשות שיטור "רגיל".

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 02-09-2017 בשעה 22:27.
ישן 03-09-2017, 14:12
צלמית המשתמש של ai22

ניתן להסיק על גודלה וחשיבותה - מהמפקד העומד בראשה
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי טען קשר שמתחילה ב "באיזה סדר גודל מדובר (במסגרת ב"מ, כמובן)?"

מפקד החטיבה הטקטית של מג"ב, הוא ניצב משנה מאיר אליהו.

דרגות הפיקוד במשטרה (לפי סדר יורד):
רב ניצב (מפכ"ל המשטרה)
ניצב (מפקדי המחוזות, ראשי אגפים במטה הארצי, מפקד משמר הגבול)
תת ניצב (מפקד בה"ד מג"ב, סגן מפקד משמר הגבול, ראשי חטיבות במטה הארצי)
ניצב משנה (מפקדי מרחבים במג"ב, מפקדי תחנות במשטרה, מפקד הימ"מ)

כך שמדובר בתפקיד מקביל למפקד מרחב במג"ב (יש 7 כאלו, המוגדרות "חטיבה מרחבית" מתוך 10 מפקדות), או למפקד הימ"מ.

לגבי מבנה פנימי, מתוך ויקיפדיה:
ציטוט:
החטיבה כוללת בין השאר:
  • פלוגות מבצעיות לטיפול בהפרות סדר - "קורל" ו"ספיר"
  • יחידת עטלף שתפקידה איסוף ותיעוד מפליל תוך שימוש באמצעי תצפית מכ"מים וחיישנים.
  • יחידת מתיל"ן שהוקמה מחדש, וכוללת כוחות על טרקטורונים
  • יחידת כלבנים
  • יחידת אופנוענים
  • צוות הונאה טקטית

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 03-09-2017 בשעה 14:17.
ישן 03-09-2017, 16:12
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

הסבר מתוך כתבה ב"קול הזמן"

ציטוט:
סדר גודלה של חטיבת מג"ב החדשה אמנם מסווג, אך ניתן לשער במגבלות מה שמותר לפרסם, כי הוא זהה לחטיבת הקומנדו הצה"לית ומפקדה (מאיר אליהו) בדרגת ניצב משנה, מקביל לדרג המח"ט בצה"ל – אלוף משנה. ייעודה הוא כח מובחר ללחימה בפח"ע (פעילות חבלנית עויינת) מתפרץ, עד להגעת כח מיוחד כדוגמת הימ"מ או סיירת מטכ"ל בהחרגה אם האירוע מסתבך ומגיע למצב של בני ערובה, המכונה בעגה הביטחונית 'צבא שמיים' (בים אגב, הוא מכונה 'מיניסטר' ואז רק לקומנדו הימי יש "מנדט" להתערב בו).

https://www.kolhazman.co.il/240277

על פניו זה נשמע כמו מענה חלקי לדרישותיו של עידו, בפועל מאוד מוזר להגדיר גיבוב של יחידות שאינן מתאימות למענה פח"עי דוקא עבור משימה כזאת. אם כבר, סמ"ג מתאים הרבה יותר והפלוגות שלה מפוזרות בכל רחבי הארץ.

ישן 04-09-2017, 06:14
צלמית המשתמש של ai22

תסתכל על כך ריאלית
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "חבל. לא שזו החלטה שלך אבל מי..."

1. ניתן להעביר בדרך זו כח קטן ואיכותי,
לא ניתן להעביר בדרך זו רכבים,
ולא ניתן להעביר בדרך זו כח אדם ישירות לנקודה הרצויה.
המשמעות היא - נחיתות מול כל כח רכוב.
בין אם על רכב משוריין, רכב שטח, טרקטורון או אופנוע.
אנחנו יודעים שחיזבלה התאמן ונלחם בצורה זו.

2. התוכנית שלך נותנת מענה נקודתי בלבד - לנקודה אחת בלבד.
בסוריה ראינו תקיפות רב-נקודתיות.
וחיזבלה גם יודע לבצע פעולות הסחה.

3.העלות של כח מוסק כזה - גדולה.
היא מחייבת שמירת כח איכותי בכוננות תמידית,
ושמירת מסוק ייעודי בכוננות.
כל תקלה במסוק ייעודי בכמויות קטנות - משמעה העדר מענה וכישלון מוחלט.

המשמעות היא - שכוח כזה יכול לבוא רק בנוסף לכוח מקומי.
ההתמקדות - לא צריכה להיות באותו כח קטן, שיסייע אם מתרחש אירוע קטן,
אלא דווקא בהפיכת הכוחות על הגבול, שאמנם לא מאומנים כמו כוחות מיוחדים, לאפקטיבים.
בכל תרחיש - הם יתנו את המענה הראשוני העיקרי.
ישן 04-09-2017, 10:23
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

הרמתי ידיים
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "חבל. לא שזו החלטה שלך אבל מי..."

מצטער, אתה פשוט עקשן בצורה לא הגיונית ובשיא הכנות - זה כבר לא ממש נעים לנהל דיון עם מישהו שנעול בונקר בצורה כל כך קיצונית, ומתעקש להתיש את כולם בשכנוע שהדרך שלו הדרך הנכונה האחת היחידה והבלעדית. ולגבי גבול הצפון - הוא מוגדר כמאויים ביותר כיום וכמות הכוחות שמוצבים בו לא בדיוק מסתכמת בשתיים וחצי פלוגות מילואימניקים מנומנמים שמשום מה אתה מדמיין.

ומשפט אחרון ממני - אני מקווה שברור לך שצה"ל והמשטרה לא באמת כאלה מטומטמים, ואיום הייחוס שאתה מעלה כאן נבדק. הצעדים שננקטו והתוכניות שנבנו אינן נחלת הכלל ובטח שאין לי כוונה לאפשר פה שיתוף של פקודות אופרטיביות עדכניות. ועדת חקירה בכל מקרה תהיה, לא בקונטקסט שאתה מצפה.

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 04-09-2017 בשעה 10:27.
ישן 04-09-2017, 15:06

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הרמתי ידיים"

אין שום כוונה לחשוף תוכניות אופרטיביות.
ברור לי גם שזה מענה נקודתי וכתבתי למעלה כמה פעמים שהמענה הזה הוא לא מענה בלעדי בשום סינריו והמענה הראשוני יהיה של הכוחות הראשונים בשטח - שלצערי סיכויים רבים שייגפו מול כוח עדיף שיפתיע אותם. זאת הסיבה שאני מציע מה שהצעתי כסוג של שלב ב' של ניהול האירוע עד להגעת כוחות גדולים למקום שזה שלב ג' שבוודאות יסיים את האירוע - השאלה היא רק כמה זמן עובר בין שלב א' לשלב ב' ובין שלב ב' לשלב ג'.

אתם מציעים להחליף את שלב ב' שלי בכוחות מקומיים רכובים - מה בפועל זה אומר? שאתם צריכים הרבה מאד כוחות ברמת כשירות שתהיה נמוכה מהכוח שאני מציע והעלות שלהם להערכתי תהיה גדולה יותר (אלא אם באמת מדובר בכשירות מינימאלית של כוחות מילואים שעושים איזה אימון פעם בחודש במקרה הטוב) והכוחות האלו צריכים להיות בכל הגזרה ובכל גזרה - כלומר המון כוחות כאלו (שאם לא אז שוב אנחנו בבעיה שהם לא יגיעו לאירוע בזמן כי הם יהיו רחוקים מידי. מעבר לזה הסתמכות על כוחות מילואים ולא על כוח שנמצא 24/7 בכוננות הקפצה אומר שוב זמן היערכות ארוך).

תראו צריך לשאול בכנות שאלות שכמו שסירפד אמר אני לא יודע אם אפשר לדון בהן ברצינות פה אבל בגדול הן כאלו: בהינתן מצב של אירוע כמו שאנו מתארים של חדירה רב נקודתית של כוחות גדולים יחסית לאורך גזרה בהפתעה. מה הזמן המקסימאלי שצה"ל מוכן להתייחב לסיום האירוע (ואני לא מדבר על סריקות שאחרי שיכולות להימשך שעות רבות אלא לסיום של האירוע/ים המרכזיים וחיסול עיקר הכוח התוקף). נניח שצה"ל אומר שעתיים (אני סתם זורק כרגע לא לתפוס אותי במילה). כמה אזרחים ימותו בשעתיים האלו? עכשיו נניח שתקימו את היחידות שהועלו פה (כיתות כוננות ישוביות מוגברות/רכובות) בכמה זה יצמצם את הזמן הזה/מספר ההרוגים. מול זה תעלו את ההצעה שלי (שימו רגע את התקציב להחזיק מסוקים בכוננות בצד רגע) נניח שאתה מחזיק כוח מוסק במרכז הארץ שמגיע תוך פחות מחצי שעה ויכול לסגור את האירוע בזמן מהיר בהרבה. עכשיו זה נכון שהכוח הזה יכול לפעול בנקודה אחת או אם יספקו לו רכבים מהאזור כמו שהצעתי אז אולי אפשר לכסות שתי נקודות (נניח 10~ לוחמים פר נקודה).

כמה הכוח שהצעתי יועיל במקרה שאנו מדברים עליו? אני חושב שנקודת המחלוקת שלנו היא הערכת החסר שלכם ליחס בין העלות של הכוח ליכולת שלו להועיל ולו במשהו לצמצום משמעותי של ההרוגים. זה תלוי בהרבה גורמים - כמה זירות יהיו במקביל, כמה מורכבת תהיה כל זירה, כמה הכוחות הקיימים בשלב א' יצליחו או לא יצליחו לנטרל חלק מהתוקפים ועוד.

בכל מקרה אני בוודאי לא חושב שההצעה שלי היא לא הגיונית - יכול להיות שיחס העלות תועלת שלה הוא שונה מהצעות אחרות (תלוי כאמור בתנאים התחלתיים מסויימים) אבל זה ממש לא מופרך על פניו.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 04-09-2017 בשעה 15:09.
ישן 04-09-2017, 16:28
צלמית המשתמש של ai22

למיטב ידיעתי - יש כוחות כאלו
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אין שום כוונה לחשוף תוכניות..."

וגם לשיטתך אין להם תחליף.
בגבולות שקטים, בהם לרוב גם אין ישובים סמוכים לגבול - מדובר בכח בהיקף של גדוד לגזרה (700 ק"מ: רוב גבול מצרים, הערבה, עמק הירדן),
מה שאומר שאם הולכים לפי חלוקה דומה לזו שהצגתי (סתם כניחוש), כל נקודה מקבלת פלוגה/חצי פלוגה רכובה, המהווה כוחות לגיבוי הסיורים.
במצב של אירוע - לא כל הכוחות יוזנקו (אחרת תהיה חדירה אחרת ללא שום הגנה), אלא הזנקת חלקם והעלאת כוננות בגזרה.
בגבולות חמים כמו עזה, לבנון והגולן (300 ק"מ סך הכל) - מדובר בצפיפות רבה יותר, בכוחות מיומנים יותר.

אם האוייב יצליח להציב סד"כ חטיבתי בגבול, ללא התרעה,
מדובר במחדל של אמצעי הגילוי,
ולא יעזור כח מוסק קטנטן,
אם מדובר בכח בגודל פלוגה או אפילו גדוד, עם גילוי מקדים - המענה אמור להיות מספק.
ובכל מקרה כח מוסק לא יעזור.

בגבולות חמים,
בהם יש ישובים ישראלים סמוכים לגבול, או ישובים עויינים סמוך לגבול,
אין חלופה לכוח קרבי היושב במקום ככוננות.

פעם, לפני שהיו כוחות ייעודיים, היה פטנט כזה של אנשי מילואים בכשירות נמוכה.
היום - אין בפטנט הזה שום הגיון.

ציטוט:
מה הזמן המקסימאלי שצה"ל מוכן להתייחב לסיום האירוע (ואני לא מדבר על סריקות שאחרי שיכולות להימשך שעות רבות אלא לסיום של האירוע/ים המרכזיים וחיסול עיקר הכוח התוקף). נניח שצה"ל אומר שעתיים (אני סתם זורק כרגע לא לתפוס אותי במילה). כמה אזרחים ימותו בשעתיים האלו? עכשיו נניח שתקימו את היחידות שהועלו פה (כיתות כוננות ישוביות מוגברות/רכובות) בכמה זה יצמצם את הזמן הזה/מספר ההרוגים. מול זה תעלו את ההצעה שלי (שימו רגע את התקציב להחזיק מסוקים בכוננות בצד רגע) נניח שאתה מחזיק כוח מוסק במרכז הארץ שמגיע תוך פחות מחצי שעה ויכול לסגור את האירוע בזמן מהיר בהרבה. עכשיו זה נכון שהכוח הזה יכול לפעול בנקודה אחת או אם יספקו לו רכבים מהאזור כמו שהצעתי אז אולי אפשר לכסות שתי נקודות (נניח 10~ לוחמים פר נקודה).
אין שום הגיון בהתחייבות לסיום האירוע תוך X דקות - יש צורך בתזמון לטיפול ראשוני.
לפי סד"כ גדודי לגבול, מדובר בעשרות לוחמים, שמכירים את האזור, לכל נקודה בגבול "קר", שיתנו מענה ראשוני מהיר יותר מכח מוסק ארצי.
נכון - הם לא יסיימו את האירוע בחצי שעה,
אבל הם ימנעו התקדמות, והתוקף בכלל לא יגיע לכדי איום על אזרחים.

ציטוט:
כמה הכוח שהצעתי יועיל במקרה שאנו מדברים עליו? אני חושב שנקודת המחלוקת שלנו היא הערכת החסר שלכם ליחס בין העלות של הכוח ליכולת שלו להועיל ולו במשהו לצמצום משמעותי של ההרוגים. זה תלוי בהרבה גורמים - כמה זירות יהיו במקביל, כמה מורכבת תהיה כל זירה, כמה הכוחות הקיימים בשלב א' יצליחו או לא יצליחו לנטרל חלק מהתוקפים ועוד.

בכל מקרה אני בוודאי לא חושב שההצעה שלי היא לא הגיונית - יכול להיות שיחס העלות תועלת שלה הוא שונה מהצעות אחרות (תלוי כאמור בתנאים התחלתיים מסויימים) אבל זה ממש לא מופרך על פניו.
עיקר הבעיה - היא שהמקרה שהצגת בכלל לא הוגדר.
הבנו שהוא חסר משמעות כשמדובר בתקיפה שאינה נקודתית,
הבנו שהוא חסר משמעות כשמדובר בתקיפה שאינה מינורית.
אם מדובר בתרחיש כיבוש יישוב, מדובר בגבול "חם" - והוא מיועד לסייע לכח סדיר, בהיקף שאינו זניח, שהוא חייב לחבור אליו אחרת מדובר בכח שהולך ברגל מול כח פולש שעשוי להיות רכוב.
ולכן - הוא גם חייב להיות מתואם עם אותו כח סדיר.
והעלות - לא זניחה בכלל. שקולה לציוד כל נקודת כוננות בנגמ"ש איתן, אך הרבה פחות אפקטיבית.

איזו בעיה אתה מנסה לפתור?
איך הפיתרון שלך טוב יותר מהפיתרון הטריוויאלי?
ישן 04-09-2017, 17:04

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "למיטב ידיעתי - יש כוחות כאלו"

סירפד - אני לא ראש קשה יש לי פשוט דעה שונה - יכול להיות שבחישוב עלות תועלת קר - היא לא אופטימאלית בכל סיטואציה אבל לצה"ל יש שורה של מענים לכל מיני מצבים ודעתי היא ששווה בצורה רצינית לשקול גם את המענה הזה.

ועכשיו לשאלה של AI22 על אופי המענה (או עבור אילו מצבים הכוח שלי אמור לתת מענה).
בוא נגיד כזה דבר - בעולם אידאלי היו לך מספיק מסוקים בכדי לקחת בזמן קצר את כל סיירת מטכ"ל והימ"מ לכל אחת מנקודות החדירה (נניח שאנו מדברים על פריצת מלחמה בצפון ללא התראה ועל חדירה של הרבה כוחות קטנים של החיזבללה דרך מנהרות ללא מידע מקדים - וכן זה מחדל והיו כבר מחדלים).

לצערנו אנחנו לא בעולם אידאלי, למרות שאולי אפשר לתרגל מצבים כאלו בכדי למצוא דרכים לקצר קצת את הזמן - זה יכול להיות פיתרון חלקי למה שהצעתי בלי ממש ללכת עד הסוף ולהקצות יחידה ייעודית ומסוק בכוננות רק לזה. מצד שני היחידות האלו עסוקות רוב הזמן בדברים אחרים לגמרי ולמרות שמדובר בכוח האדם הלוחם הטוב ביותר שיש לנו, לוחמים שמתאמנים נטו למשימה המדוברת ובגזרות שאני מדבר עליהם יום יום ושעה שעה - יתנו לטעמי מענה יותר טוב. אבל זה עדיין יותר טוב מכלום - השאלה רק אם חיל האויר ישתף פעולה כי זה אומר לשאוב לו ברגע קריטי של פרוץ המלחמה הרבה מאד מסוקים (מצד שני בשביל מה הם שם...).

לאיפה חודרים הכוחות של החזיבללה בדיוק? קח את קו הגבול ותצייר לך את הנקודות הרלוונטיות לחדירה ונניח עם מנהרה אז עד מרחק של ק"מ או שניים מהגבול (לך תדע כמה הם הספיקו לחפור אולי קצת יותר). זה יכול להיות 2-3 כוחות של 20 לוחמים או 5-10 כוחות של 10 לוחמים פלוס מינוס - אי אפשר לדעת.

עכשיו בוא נשאל את השאלה מה כוח האוייב הזה יעשה מרגע שהוא חודר - אני מניח שהוא יצא למסעות רצח ביישובים, ינסה לחדור למוצבים, אם יש אתרים אסטרטגיים באזור (אני לא אתן רעיונות לאוייב) הוא ינסה לתקוף ולפגוע בהם. כל זה מן הסתם תחת הרעשה ארטילרית כבדה בכל הגזרה (וסביר שגם לעומק ישראל) כפי שנעשה בעבר. תוסיף לזה מארבי נ"ט (ואולי כפי שצויין פה גם מארבי נ"מ עם טילי כתף) על הצירים ויש לך בעיה רצינית שמצריכה לטעמי יותר מכיתת כוננות כבר בשלב מוקדם ככל האפשר. גם הכוחות שיש כבר באזור הגבול - שזה נניח שילוב של מילואים ברמה סבירה פלוס גדודים לא בטוח שידעו להתמודד עם התקפה מפתיעה שכזאת והשאלה היא כמה מהר צה"ל ידע לנייד פנימה כמות מספיקה של כוחות איכותיים אחר כך - וזה בעצם הבעיה שאני מצביע עליה עם הכוח שלי שמתנייד מהר יותר והוא איכותי יותר - גם אם, ואני חוזר על זה שוב - מוגבל ביכולות שלו מול כמות גדולה של מוקדים.

הכוח שאני הצעתי אמור להתכונן בדיוק למצבים האלו - הוא יכול להתמודד נניח עם חדירה בשני מוקדים - נכון זה לא המון - אבל אם הוא יסיים את העבודה שם במהירות יכול להיות שהוא יוכל להמשיך לעוד נקודה או שתיים. צריך לקחת בחשבון שבכל נקודה כזאת יכולים להיות עשרות הרוגים - האם זה עניין של מה בכך - אני לא חושב.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 04-09-2017 בשעה 17:10.
ישן 04-09-2017, 17:14
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "סירפד - אני לא ראש קשה יש לי..."

עידו, בתור אחד שהיה בכמה אירועים כאלה, כולל הגעה מוסקת, אני יכול להבטיח לך שחוץ מזמן הגעה, ההתאפסות על מי ולמה בשטח לוקחת הרבה זמן. הכל נשמע קל בתיאוריה ומאוד מאוד מורכב במציאות. נתנו לך כמה פירוטים ריאליים, מבוססי עבר ומציאות וחבל להתעקש.

הנה עוד דוגמא:
"בפיגוע נפצע קשה השוטר ינון כהן אשר חסם את הכביש ומנע הגעת רכבים למקום. כמו כן הסתער על המחבלים ונפצע קשה בחילופי האש. ינון קיבל את עיטור המופת על הקרבתו והצלת מאות תלמידים שהיו אמורים להגיע למקום בהסעות מבית ספר כברי, אחריו הגיע קצין צה״ל מיכאל צ׳רטוק והסתער על המחבלים, תוך שהוא פוגע באחד מהם ונפצע בעצמו. מיכאל קיבל צל״ש מפקד האוגדה על חתירה למגע, אומץ לב, דבקות במשימה."
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A...5% D7%91%D7%94
ישן 04-09-2017, 19:54

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "עידו, בתור אחד שהיה בכמה..."

vitaman - אין לי ספק שאתה צודק. זאת בדיוק הסיבה שאני חושב שיש חשיבות לכוח שמתאמן ספציפית למטרה הזאת. כוח כזה בעצם יתאמן כל הזמן עם הכוחות המקומיים בכל הגזרות (כל פעם גזרה אחרת - יכיר את הנפשות הפועלות ויסייר תדיר בשטח), הוא יתרגל איך להגיע לאזור החדירה ותוך שימוש בכל הכלים הרלוונטיים (אם זה התחברות לחמל"ים של צה"ל עוד מהדרך, מל"טים ואמצעים אחרים בכדי לנחות בשטח ולהגיע עם מקסימום מודעות מצבית במקום להתברבר בשטח עד שמוצאים מה ומי). תמיד יהיה בלאגן באירועים כאלו אבל אם כל האימון שלך מתמקד בעבודה בדיוק על התרחיש הזה - סביר שתצליח להתמודד עם הבלאגן הזה טוב יותר מלוחם רגיל ואולי אפילו טוב יותר מלוחם ימ"מ או מטכ"ל שנדרש להתכונן לעשרות תרחישים אחרים בנוסף - חלקם דומים וחלקם ממש לא.

אגב לא הבנתי את ההקשר של הבאת הצל"ש של השוטר.

ai22 - אנסה לחדד שוב - הכוח הזה לא מחליף את הכוח שבגזרה - וצה"ל עושה - בטח בלבנון אבל גם בגבול הגולן וגם בעזה (מצרים וירדן זה סיפור אחר שתיכף ניגע בו) הרבה עבודות תשתית ועבודות אחרות להקים מכשולים ולהוסיף הרבה מאד אמצעי תצפית. ברור שהכוח הזה לא יפתור את כל הבעיות של המלחמה וגם לא את כל הבעיות של פתיחת המלחמה - הוא מאד ספציפי - כוח רגיל שקיים בגזרה מחולק מן הסתם על פני מרחק גדול - כלומר סביר להניח (ואוייב לא טיפש) שהחדירות יהיו בנקודות בהן יש את הסיכוי הגדול ביותר מבחינתו להפתיע ולגרום נזק. מעבר לזה הוא ינצל את הצירים בכדי לבצע מארבים לכוחות שיגיעו לחבור שינועו אפשר להניח בצירים ידועים מראש.

הכוח שאני מדבר אליו אמור להתכונן בדיוק לתרחישים הללו הוא יונחת במרחק לא גדול מהאירוע (מספיק כדי שלא יחטוף טיל מטווח אפס אבל מספיק קרוב בשביל שזמן ההגעה לאזור הקרבות יהיה קצר מאד (וכבר הזכרתי חבירה של רכבים מהגזרה בכדי לצמצם את זמן ההגעה עוד). היתרון של הכוח הוא באיכותו ובספציפיות שלו - מבחינה הזאת הוא עדיף על פני כוח גדול יותר שקיים אולי בגזרה אבל רמת המיומנות שלו והציוד שלו נמוכים יותר.

עכשיו לגבי ירדן ומצרים - עד עכשיו התמקדתי בלבנון/סוריה - כי אלו באמת כרגע על פניו הגזרות החמות (לא סתם אני מניח שעושים הרבה רעש מהתרגיל הגדול הקרוב למרות שהוא מתוכנן הרבה זמן מראש), אבל דווקא בגזרות של מצרים ובמדיה מסויימת גם ירדן - ייקח לכוחות שיש שם די הרבה זמן להגיע - נכון יש כיתות כוננות ויש לוט"ר אילת ונדמה לי שמקימים או שכבר הקימו משהו מקביל לבקעה אבל הגזרות הללו ארוכות מאד - להגיע מנקודה לנקודה ברכב לוקח הרבה מאד זמן - ומסוקים יכולים לקצר את הזמן הזה מאד - אפילו מהמרכז.
www.MegaPixel.co.il

ישן 04-09-2017, 17:49
צלמית המשתמש של ai22

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "סירפד - אני לא ראש קשה יש לי..."

ציטוט:
לאיפה חודרים הכוחות של החזיבללה בדיוק? קח את קו הגבול ותצייר לך את הנקודות הרלוונטיות לחדירה ונניח עם מנהרה אז עד מרחק של ק"מ או שניים מהגבול (לך תדע כמה הם הספיקו לחפור אולי קצת יותר). זה יכול להיות 2-3 כוחות של 20 לוחמים או 5-10 כוחות של 10 לוחמים פלוס מינוס - אי אפשר לדעת.
עכשיו, בפעם הראשונה הצגת תרחיש:
כח של החיזבלה, היושב על גבול "חם" ולכן נשמר ע"י כח בהיקף שכנראה עומד על מספר גדודים קרביים סדירים, 2 חטמ"רים, ומגובה במספר שכבות אמצעי גילוי, באורך 80 ק"מ.
משמע - פזורים בשטח מעל אלף חיילים קרביים, על פני 80 ק"מ, המחולקים ל2 גזרות, וחיילים יושבים כנראה בלא-מעט נקודות, במיוחד בישובים צמודי-גדר.
זה - לא מספק.

נגד תקיפה במתאר שהצגת - פיתרון של כח מוסק שהצגת - לא יהיה אפקטיבי כפיתרון עיקרי, היות והיא מתבצעת במספר נקודות, עם זמן המתנה ארוך מלכתחילה, כשהמסוק לא מסוגל לנחות סמוך לנקודה המאויימת.
ציטוט:
עכשיו בוא נשאל את השאלה מה כוח האוייב הזה יעשה מרגע שהוא חודר
אתה מתחיל בשאלה הלא-נכונה.
אתה מציע את הכח שלא-מתאים לאיום מלכתחילה,
מנסה לנפח את הצורך - באמצעות העצמת האיום מכדי חדירה נקודתית לפתיחה-מלחמה עם אפס התרעה,

עדיין מציע כח בהיקף מינימלי לטיפול בו,
ועדיין לא מסביר איך אותו כוח יוכל לתרום, להתמודדות עם פלישה רחבת-היקף, מגובה במתקפה ארטילרית כבדה.
ציטוט:
הכוח שאני הצעתי אמור להתכונן בדיוק למצבים האלו - הוא יכול להתמודד נניח עם חדירה בשני מוקדים - נכון זה לא המון - אבל אם הוא יסיים את העבודה שם במהירות יכול להיות שהוא יוכל להמשיך לעוד נקודה או שתיים. צריך לקחת בחשבון שבכל נקודה כזאת יכולים להיות עשרות הרוגים - האם זה עניין של מה בכך - אני לא חושב.
אם לא יהיה בגזרה כוחות בהיקף גדודי - לא יגיע כח כזה במסוק.
בוודאי לא בשעה שיש הרעשה ארטילרית כבדה מגובה בנ"מ.
וגם אין כמות מסוקים להקצות לכך.
כיוון שהאיום ממוקד באותם 80 ק"מ, אלו הק"מ שבהם החיילים צריכים להיות, לא במרכז הארץ ליד מסוק.

לא ברור לי איך כח מוסק על מסוק בודד יוכל לטפל בגזרה שגדוד סדיר לא מסוגל לטפל בה.
ומה הבעיה שבאת לפתור?

אם מדובר בכך שאין אמצעי התרעה - זאת הבעיה.
אם הבעיה היא שהכח לא מוצב במקומות הנכונים - זאת הבעיה.
אם מדובר על כך שלצה"ל אין 2 גדודים סדירים לשים בגבול הכי "חם" - זאת הבעיה.
אם מדובר על כך שחיילים קרביים לא מסוגלים להילחם כנגד כח פולש - זאת הבעיה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:16

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר