לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-01-2024, 08:01
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
21 חיילי צה"ל נפלו אתמול בלחימה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "10/2023-01/2024 מלחמת "חרבות ברזל" בעקבות חדירה של החמאס לעוטף עזה (5)"

בוקר קשה בישראל: הקרבות מול חמאס גבו את חייהם של 21 לוחמים - הצעיר מהם בן 22, המבוגר בן 37. שני טילי RPG פגעו בטנק ובמבנים עם מוקשים - שקרסו על החיילים. עד כה הותרו לפרסום שמותיהם של 10 מההרוגים, הודעה נמסרה ל-11 המשפחות הנוספות. מתחילת המלחמה נפלו 556 חיילים, 221 מהם בתמרון בעזה

https://www.ynet.co.il/news/article/b1kxw33t6

לראשונה מאז מלחמת לבנון הראשונה, הוכנסו כוחות כב"א בפיקוד ממ"ז דרום לחילוץ הנפגעים באירוע קריסת מבנה על כוחותינו בעזה. מספר געשים, יחידת להבה ועוד כוחות של מחוז דרום ומחוז דן נכנסו לסייע בחילוץ משטח כינוס שנפתח באזור כיסופים. הכוחות שנכנסו חויילו בצו 8 ונכנסו בליווי הצבא, נציב כב"א ניהל את האירוע משטח ישראל.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-01-2024, 11:12
  elaadhn elaadhn אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.10
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "21 חיילי צה"ל נפלו אתמול בלחימה"

גם אם בחרו לא לפוצץ מהאוויר או ארטילריה בטענת 'כלכלת חימושים...(למרות שבצפון זורקים חימוש על גבעות, שיחים ו"עמדות" בכמויות כל יום) לא חסר כלים הנדסיים כבדים בשטח. דחפורים וD9. גם לא מדובר בבניינים גבוהים במיוחד להבנתי וגם לא במנהרות, אז מדוע בחרו דווקא לפוצץ ולא פשוט למוטט עם D9?
למה להכניס עשרות חיילים למבנה עם טונות של חומר נפץ באזור שעוד יורים בו?
אם כבר ממלכדים מנהרה וכו', שיעשו את זה עם הצוות המינמלי האפשרי והשאר שיאבטחו היקפי. אם זה רק מבצעי '"חישוף" כפי שנטען כדי למנוע מחסה/עמדות שיגור סמוך לגדר, שימוטטו עם דחפור ויאבטחו מסביב. גם אם יש פה סיכון בפעולה ממושכת, זה סיכון לבודדים ולא לעשרות כשכל כדור או טעות מרימה את כל האזור באוויר.
גם בהיבט השיקום - הריסות בניין הרבה יותר קשה ויקר לפנות מאשר מפנה מפוצץ שהפך לעפר (שלא לדבר על זה שהלוחמים שלנו נושמים את כל האבק הרעיל הזה). גם פסיכולוגית זה יותר 'צורם' בעין לאוייב.

ומה יהיה עם מעיל רוח? כמה כלים נפגעים, כמה חיילים פצועים קשה והרוגים...כבר הוכח מעל לכל ספק שהמערכת עובדת ומצילה חיים כל יום. בתיאוריה לפחות היא יכולה לתת גם הגנה אזורית רחבה יותר מרק הכלי עצמו.
עם כל הכבוד לעלויות ולקושי שבלהתקין מערכת על כלים ישנים יותר, עדיין רואים המון נמרים, איתנים וסימן 4 בשטח בלי המערכת. למה?!
הרוגים, פצועים קשה שידרשו לשיקום יקר וארוך כל החיים, פוסט טראומה, פגיעה במאמץ הלחימה, פינוי רכוב ומוסק, ניתוחים, תותבות ומה לא...לא צריך להיות כלכלן כדי לעשות חישוב פשוט שרכישת והתקנת הגנה אקטיבית מחזירה את עצמה בריבית דריבית, בטח מול אוייב שרוב הנשק שלו הוא RPG וקורנט (גם בצפון וגם בדרום).
"עלות המערכת הרגילה לטנק בודד נאמדה בכ־300,000 דולר" ויקפדיה = זה בוטנים בהשוואה לעלויות של פגיעת RPG/קורנט וכל הנזק שנגרם מסביב. בין כל המחדלים וההשקעות...טוב אם היו לוקחים את העניין כפרוייקט לאומי ויוצאים ברכש מסיבי של מעיל רוח/חץ דורבן (שימובצע כבר) עוד בתחילת המלחמה. בטח אם רוצים לכבוש חצי לבנון בקרוב. עדכון תוכנה וזווית ליירוט רחפנים וחימוש עילי גם לא יזיק.
במינימום שיחלקו את הכלים הממוגנים הקיימים טוב יותר. לא הגיוני לראות כל הזמן מרכבות ערומות בקו הראשון כשיש מספיק מרכבות סימן 4 עם מעיל רוח זמינות.
ישן 23-01-2024, 12:37
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.01.03
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי elaadhn שמתחילה ב "גם אם בחרו לא לפוצץ מהאוויר..."

הריסת מבנה מהקרקע עדיפה על שימוש באוויר/ארטילריה משום שבניגוד אליהן היא מבטיחה שהמבנה, כולל חלקיו הפנימיים, באמת ייהרס - בהפצצה זה בדרך כלל לא בטוח, ואם המטרה היא להרוס מספר גדול של מבנים תצטרך כמות עצומה של חימושים כדי להבטיח את זה (שלא לדבר על שעות מטוסים וטייסים).

עדיין, אין ספק שהאסון הזה לא היה צריך להתרחש כך בשום פנים ואופן. יש לנו היסטוריה ארוכה של מקרים שבהם האוייב הצליח באקראי ליזום חומרי נפץ שלנו, עוד מאז ליל הגשרים ב-1946, באסון השייטת ("שירת הצפצפה"), באסונות הנגמ"שים בעזה ב-2004 ועוד ועוד. היינו אמורים ללמוד מזה. יש מצבים שבהם אין ברירה אלא שחיילים ישהו בקרבת כמות גדולה של חומר נפץ, אבל נראה שכאן זה לא המקרה. גם כשמבצעים פעולה הנדסית, השאלה היא האם נותנים מספיק את הדעת על הסיכון הזה. אם מפוצצים בנין, למשל, ברור שמי שאמור להיות בתוכו הם רק הלוחמים שמתקינים את המטענים או המוקשים. אבל אם מדובר על בנין גדול אז גם צורת העבודה חייבת להיות כזו שתמזער את הסיכון. למשל, קודם שמים את המוקשים באגפים מרוחקים זה מזה ובלי פתיל מחבר כך שפיצוץ של חלק מהם לא ייזום את הכל; כשצריכים לחבר בין האגפים האלה מצמצמים בהדרגה את גודל הכוח שנמצא בתוך המבנה וכן הלאה. אין ספק ששיטת עבודה כזו היא פחות יעילה עבור הלוחמים, אבל היא הכרחית כדי לצמצם את הסיכון.
ישן 23-01-2024, 16:27
  dbe3 dbe3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.18
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "האמת היא שכבר כשפוצצנו את..."

קודם כל נמתין לתחקיר של צה"ל ולמה שיהיה ניתן לפרסם.
אם צריך לשער מהמידע שפורסם (אני לא שירתתי בהנדסה ואני לא מהנדס בהכשרתי)

המטרה שלא יוכלו לבנות מהר מחדש , ואת זה קשה להשיג מהאוויר בעלות נורמלית מספיק בשביל לטפל במספר העצום של מבנים שרוצים להרוס.
השאלה באיזה שלב למשל היו כל 17 החיילים שנהרגו בתוך המבנה , האם זה בשלב ההכנה וההעמסה של המוקשים או אחר כך בשלב הכנת המרעומים (ואם אחר כך האם היו צריכים להיות במבנה בשלב הזה).

לגבי שיטות יותר טוב , בוודאי שיש , כמות חומר הנפץ שמשתמשים בהריסת בתים באזרחות היא הרבה יותר קטנה והרבה יותר ממוקדת , הבעייה שצריך מומחיות של מספר שנים בהריסה מסוג זה (בטח יותר ממה שמחלקת הנדסה רגילה לומדת בזמן השרות) וזמן ההכנה גדול יותר. יש מספר מומחים מוגבל בנושא בארץ.
על פניו לגדודי ההנדסה ובטח שליהלום יש נסיון גדול יותר אבל כנראה הכמויות העצמות של המבנים שאותם צריך להרוס מחייבת שימוש בכולם (יחדות הנדסה כמובן).
ישן 24-01-2024, 08:07
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי dbe3 שמתחילה ב "קודם כל נמתין לתחקיר של צה"ל..."

1. ברוב ההריסות השיטתיות של בתים/מבנים/מנהרות ברצועה משתמשים במוקשי נ"ט מהסיבה הפשוטה שזה אמצעי זול שנמצא בכמויות גדולות מאד במחסני הצבא כבר שנים רבות וזו הזדמנות גם להתחדש.
זה אמצעי מסורבל וכבד לניוד אבל כשאין לחץ אז אין בעיה להוביל אותו עם משאיות, כ"א שיעשה זאת הם החיילים בשטח סדיר ומילואים.
מבחינת אפקטיביות נכון שזה לא הייעוד אבל אם מסדרים כמה מוקשים יחד אז את גלי הנפץ שלהם (עולה מעלה במשפך קוני) אפשר לכוון בתוך המבנה כל מוקש לכיוון אחר בשביל מקסימום הרס.
מדובר כאן על המוקשים הפשוטים מסוג M15 ודומיו ולא על המתוחכמים והיקרים יותר, יש בה"ם חנ"פ מסוג Composite B (תערובת של RDX פלסטי + TNT) עם מהירות דטונציה של כ 6500 מ'/שנ'
החיילים עושים את הסבלות לפי תוכנית, כשמסיימים יוצאים ואז נכנסים החבלנים ומכוונים ומחמשים את המוקשים, יוצאים החוצה ומוודאים טווחי בטיחות ו...הפעלה.
במנהרות המורכבות משתמשים באמולסיה, אמצעי יקר יותר אבל מאד אפקטיבי.

2. פצצות אוויריות לא מתאימות כאן משתי סיבות עיקריות (כלכלת חימושים ומחיר) לכן עדיף להשתמש בהם למשימות טקטיות דחופות ולא להרס שיטתי ורגוע יותר יחסית.
זה נכון לפצצות הברזל הכי פשוטות מסידרת MK ודומיהם וממשיך ליקרות יותר עם קיטים JDAM או MPR של אלביט וממשיך למונחות הלייזר וכו'

3. לגבי האמצעים שיש באזרחות להריסת מבנים, יש את חומר הנפץ Anfo המגיע בשקים, זה חנ"מ (חומר נפץ מרסק) פלסטי עם מהירות דטונציה של כ 4500 מ'/שנ' ובחיבור נכון למבנה תוך חישובים הנדסיים של כמות ומיקום החנ"פ אפשר להגיע לאפקט מקסימלי, את תיזמון הפיצוץ עושים נפצי השהיה חשמליים או לא חשמליים מסוג Nonel.
סידור הדרגתי של תזמון נפצי ההשהיה חשוב כאן לאפקט ההרס בהתאם למבנה ההנדסי של הבית אותו רוצים להרוס, זה נכון גם למוקשים.
להביא קבלן פיצוצים והריסות אזרחי זה דבר יקר מאד שייקח הרבה מאד זמן עד שיעבור אתר אתר, מדובר על מבנים רבים ברצועה לכן האלטרנטיבה של מוקשים היא הכי זולה ואפקטיבית כי כל יח' לעשות זאת בגיזרה שלה.

שימו לב לכמויות וזה פסיק ממה שצה"ל הורס ברצועה, פיצוץ מנהרה ומספר רב של מבנים מסביב באמצעות שרשרת של 200 מוקשים בשבוע שעבר
(צילומי מסך לפני ואחרי מסירטון של רחפן שהעלה סא"ל ב. האחיין היקר שלי, כל יום אני מתפלל שהאל הטוב ישמור עליו ועל שאר חיילי צה"ל)
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 24-01-2024 בשעה 09:11.
ישן 24-01-2024, 10:41
  michaelm michaelm אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.17
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "1. ברוב ההריסות השיטתיות של..."

בתור מוהנדס שביצע את המשימות האלה במהלך המלחמה חשוב להבהיר שלא משתמשים במנגנוני הפעלה של המוקשים אלא,
בשליש לבנת חבלה שמניחים או על עוגת החנ"ם או בתוך המקום של המנגנון באמצע המוקש.

לא יודע באיזה שלב קרה האירוע לפני יומיים אבל סתם שתכירו כלל המשימות האלה קורות בלחץ מאוד גדול של המפקדים להשלים כמה שיותר מבנים בכל פשיטה
ולכן מדלגים בין מבנה ומבנה ומכינים אותו לפיצוץ ורק בסוף מחברים כל מבנה לפתיל הראשי ומנתקים מגע לנק' יזימה כאשר חולייה אחת ואחרונה בסדר תנועה
אחראית לחיבור מערכת ההפעלה לפתיל הראשי.

כואב הלב על כל התקלות בטיחות/תקלות מבצעיות...לדעתי זה נובע מחוסר המקצועיות/חוסר באימונים/ מבנה וארגון יחידות היבשה וזה ניכר במלחמה.
ישן 24-01-2024, 20:31
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי michaelm שמתחילה ב "בתור מוהנדס שביצע את המשימות..."

נכון מאד, עדיין משתמשים בשיטה הותיקה כבר עשרות שנים של לבנות חבלה על דיסקת הלחץ או אצבע טן בחור המרעום ומשרשרים את זה ממוקש למוקש.
אבל לא משתמשים במרעום עצמו כי זה האלמנט הכי מסוכן ורגיש במוקש המחייב זהירות רבה ולכן נהלי עבודה איתו מאד זהירים ואיטיים שלא מתאימים לפעילות כאן.
(גם אני בעוונותי מוהנדס צבאי פלס 8 ואח"כ חבלן משטרה)

לא יודע מה היה הגורם שהפעיל את שרשרת הניפוץ, אומרים רקטה PG אקראית שהתפוצצה ברגע ביש מזל בו כל המוקשים כבר היו מוכנים לפיצוץ.
ואם המוקשים מוכנים לפיצוץ אז ע"פ נהלי בטיחות אין אנשים בזירה, אז איפה נפגעו האנשים?
ידוע שהבניינים לא קרסו יחדיו, היה בניין בו התרחש הפיצוץ הראשון (מרקטה או כל גורם אחר) ואנשים שהיו ברדיוס שלו נפגעו (מחוץ למבנה או במבנים סמוכים), רצו אליהם החברים שלהם לחלץ אותם ואז היה פיצוץ במבנה נוסף שגרם לקריסה של עוד מבנים ואותם אנשים שרצו לחלץ את החברים שלהם נהרגו.

ישן 24-01-2024, 22:17
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
לא מומחה אבל נשאר משהו
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי michaelm שמתחילה ב "Fang היקר, עכשיו שאני יודע..."

באזרחות יש כל מיני צבעים שהיצרנים קובעים לעצמם על מנת להבדיל בין העוצמות של הפתיל (כחול, אדום, ירוק, ורוד וכו')
אבל התקן בכולם צריך להיות אחיד: מס' או"ם 0065 ותקן בטיחות 1.1D (תקן מחמיר)
החנ"פ הוא PETN בריכוז של מינימום 10 גר' למ' ומהירות הדטונציה כ 6000 מ'/שנ'
חפש בגוגל Detonating Cord

הצבאי הוא בצבע ירוק כהה שאתה מכיר, מאחר ואני מתקופת הפתיל הלבן אז זכור לי שהיתה לו מהירות דטונציה גבוהה יותר, משהו כמו 8000 מ'/שנ' (לא כל כך בטוח בזה).
זה הגיוני כי באזרחי מהירויות הדטונציה של האלמנטים בשרשרת הניפוץ (מצת, פתיל, מטענים) איטיות יותר משל הצבאיים
לא מכיר את תקן הבטיחות של הצבאי אבל מהירות דטונציה גבוהה דורשת תקן מחמיר (אחסנה, הובלה, הפרדה בין רכיבים ושימוש)

מה האזרחי (אדום) עושה במלחמה הזו? יש הרבה עבודה אז צה"ל שם יד על כל מה שאפשר להשיג
בתמונה השמדת אמל"ח שנתפס עם מוקשים מקושרים בפתיל אדום

שרשור מוקשים בעזה מתוך סרטון וואסח של צנחנים מילואים, אפשר לראות בבירור את השיטה

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 25-01-2024 בשעה 07:30.
ישן 27-01-2024, 22:45
  idanash81 idanash81 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.02.15
מספר תיקונים לתגובה שלך
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "1. ברוב ההריסות השיטתיות של..."

שלום
אני עידן הבעלים של מפעל לחומרי נפץ אזרחיים (אחד מתוך 2 מפעלים בישראל).
כמה הערות לתגובה שלך:
1. אמולסיה זולה משמעותית ממוקשים (שליש מחיר אם לא פחות).
2.באזרחות לא משתמשים באנפו להפלת מבנים אלה בחומרים כמו אמולסיה ו autosteam שמגיעים באצבעות.
3. מהירות הדטונציה פחות חשובה בהפלת מבנים אלה יותר יחס גזים, שבאמולסיה ואנפו הוא גבוה יותר מ COMPOSION B - החומר מפיק יותר גזים מכל ליטר חומר ולכן הוא מפרק את הסלע או הבטון בצורה טובה יותר (באזרחות רוצים אבן ולא אבק) אבל זה מספיק להפיל מבנה.
4. עלות קבלן אזרחי כולל צוות עובדים היא כמה אלפי ש"ח בודדים ליום עבודה - אני בספק גדול אם אנשי מילואים עולים פחות.
5. מהירות הביצוע של צוות אזרחי שעושה את העבודה הזו כל יום במשך 10 שנים אם לא יותר (רוב קבלני הפיצוצים מאוד ותיקים ועושים את זה יותר מ- 30 שנים) הרבה יותר גבוהה מאנשי מילואים.
6. ישנם עשרות קבלני פיצוצים במדינת ישראל בעלי ניסיון עשיר בתחום ככה שלא ברור לי למה יקח הרבה זמן עד שיעברו אתר אתר? (סתם קח לדוגמא את הגבול עם מצרים שעשרות קבלני פיצוצים נרתמו למשימה ותוך פחות משנה הזיזו הרים בציר באורך 208 ק"מ).
7. אנפו יכול להגיע בשקים - אבל אנפו יכול להגיע גם בתפזורת שהיתרון הוא מהירות שינוע גבוהה והחומרים שמהם בנוי האנפו (אמוניום ניטראט וסולר) מופרדים עד הרגע שהם נשפכים למקום הפיצוץ - מה שמגביר את הבטיחות בצורה משמעותית.
8. גם אמולסיה יכולה להגיע במתקן שבו החומרים מופרדים עד לרגע האחרון.
9. ברגע שהחומרים מופרדים עד לרגע האחרון - מדובר על חומרים הרבה יותר בטוחים ואדישים.
10. לאמולסיה ולאנפו יש אורך חיים קצר (שניהם מבוססים על אמוניום ניטראט) לעומת המוקשים - אבל אין בעיה לעשות שיתוף פעולה אם אחת מחברות הדשנים כי אמוניום ניטראט זה בסופו של דבר דשן ויש אלפי טונות של אמוניום ניטראט בכל רגע נתון בישראל ככה שאין ממש בעיה עם זה.
11. לאחסן אמוניום ניטראט הרבה יותר קל ובטוח מאשר לאחסן חומר נפץ.
ישן 28-01-2024, 18:34

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "תודה על התיקון, תמיד טוב לקבל..."

החל מבוקר ה7 באוקטובר אני וכל האנשים מהתחום רתומים למאמץ המלחמתי והחל מאותו רגע הצענו לכל מי שאפשר עזרה גם ביעוץ גם בחומרים וגם ובעבודה.
לצערי רוב העזרה שאנחנו מציעים נתקלת בחומות לא ברורות.
אגב לגבי עלויות - רוב העזרה ביעוץ בעבודה וחלק לא קטן מהחומרים הוצעו בחינם - אבל גם זה לא שינה את התמונה.
כל פעם נתקלנו בחומות של אגו - ובסוג של מה אתם מבינים בזה בכלל.
אני חייב לציין שאלה תגובות שגורמות לי ולאנשים מסביבי לאכזבה קשה.
רק שתבין את הסיטואציה - אני מכרתי בשנה שעברה 3,000 טון חומר נפץ האנשים שאני מדבר עליהם בכל שבוע ממוצע מפוצצים כמות של חומר נפץ שכל קצין כזה שנתקלנו בו לא פיצץ בכל שירותו הצבאי.
אני בעצמי פיצצתי את מנהרות הרכבת לירושלים ואת מנהרת הראל - אני לא מכיר מישהו שבצבא נתקל בהיקפים כאלה של מנהור.
האנשים שאני עובד איתם פיצצו ומפוצצים בכל יום מבנים מנהרות וסלעים בהיקפים מטורפים - אבל בצבא פשוט עסוקים במלחמות אגו.
כל כך באנו מרצון של לתרום ולתת ופשוט לא הפסקנו לקבל חומות של - אתם לא מבינים כלום עזבו אותנו בשקט.
ישן 29-01-2024, 10:51

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "תשדל לא לקחת את זה קשה (למרות..."

איך אפשר לא לקחת את זה קשה כשפונים אליך אנשים ושואלים שאלות ואתה אומר להם אני יעזור במה שתרצו ויתן לכם מה שתרצו רק תעבדו בצורה אחרת תשתחררו מהשיטות האלה שעברו מהעולם.
ואז כמה ימים אחרי אתה שומע על אירוע שבו חלק מהאנשים שדיברת איתם לא בחיים ואחרים פצועים כי הם עשו בדיוק את מה שאמרת לא לעשות?
וזה לא פעם ולא פעמיים קרה.
אנחנו חיים את הדברים האלה - אנחנו לא רוצים שום תהילה לא רוצים תעודה רק רוצים שתקחו את הניסיון שלנו ותמנעו מחיילים להיפגע - זה הכל.
זה פשוט מטריף.
עולם חומרי הנפץ מתקדם וגם בצבא הוא צריך להתקדם - פתיל רועם חייב לצאת לפנסיה לדוגמא.
תעבדו עם נונאלים תעבדו עם חומרים בטוחים יותר.
לא עובדים עם יותר מ- 4-5 עובדים במקום חמוש.
ישן 29-01-2024, 11:15
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי idanash81 שמתחילה ב "איך אפשר לא לקחת את זה קשה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי idanash81
איך אפשר לא לקחת את זה קשה כשפונים אליך אנשים ושואלים שאלות ואתה אומר להם אני יעזור במה שתרצו ויתן לכם מה שתרצו רק תעבדו בצורה אחרת תשתחררו מהשיטות האלה שעברו מהעולם.
ואז כמה ימים אחרי אתה שומע על אירוע שבו חלק מהאנשים שדיברת איתם לא בחיים ואחרים פצועים כי הם עשו בדיוק את מה שאמרת לא לעשות?
וזה לא פעם ולא פעמיים קרה.
אנחנו חיים את הדברים האלה - אנחנו לא רוצים שום תהילה לא רוצים תעודה רק רוצים שתקחו את הניסיון שלנו ותמנעו מחיילים להיפגע - זה הכל.
זה פשוט מטריף.

אתה צודק.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 30-01-2024, 09:31
  dbe3 dbe3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.18
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי idanash81 שמתחילה ב "איך אפשר לא לקחת את זה קשה..."

צודק .
לצער מדובר לא רק על צה"ל אלה על כל ארגון גדול , ראיתי את זה רבות בשנותי בצה"ל ואני רואה את זה באזרחות .
אנשים אוהבים להיות באזור הנוחות שלהם , לא אוהבים שינויים.
אני מכיר את העניין משני הצדדים , לפעמים אני נשלח לעזור במקומות מסויימים "לכבות שרפות" ולפעמים אני נשלחים אלי אנשים לעזור בדברים מסויימים. לא קל בשתי הסיטואציות.
מצאתי שכדי לעשות שינוי לא מספיק לשכנע את המנהל/המפקד הבכיר אלה חייבים לקנות את ליבם של המבצעים עצמם /דרג הביינים , הכי חשוב לזהות את הלוחש על האוזן של המנהל/המפקד . לרוב זה לא יהיה הסגן שלו אלה מישהו שעבר איתו כברת דרך והוא סומך עליו , לרוב מישהוא שנחשב כאוטוריטה המקצועית.

לגבי הנושא עצמו , בהכנה לפיצוץ בעזרת מוקשים איך שאני מבין את זה (ואני רחוק מלהיות מומחה לחומרי נפץ) אפשר להניח את המוקשים בכיוונים שונים במקומות שונים . אם משתמשים באצבעות חומרי נפץ האם ההכנה לא ארוכה יותר ? לא צריך לקדוח בקירות/ביסודות לצורך זה ?
ישן 11-02-2024, 10:44

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "אני חושב שחלק מהפערים שציינת..."

כל הפערים שאני מדבר עליהם הם פערים מהיום.
לגבי נונאלים - הכניסו נונאלים אבל נונאלים שעובדים עם פתיל רועם וזה אומר שעדיין יש לך פתיל רועם.
יש היום נונאלים ללא פתיל רועם.
לגבי חומרים רגישים פחות - בהובלה זה אכן יותר משמעותי (וגם ההובלה ואחזקה עד שחומשים זה משמעותי) אבל גם כשהם טעונים הם רגישים פחות (רובם יכולים להיות מופעלים ע"י ירי כזה או אחר אבל עדיין הסיכוי נמוך יותר).
זה שיש הרבה מוקשים במלאי זה יכול להיות מאוד אבל אם ישנו את השיטה אז המלאי יקטן ובמקום זה יקנו ויחזיקו דברים אחרים.
לגבי חשיבה על אותו אמצעי - זה בדיוק העניין אנחנו תקועים בחשיבה כי זה מה שיודעים אבל העולם התקדם.
לגבי 2 המשפטים שלך: "לא קודחים כי זה לוקח המון זמן ודורש סיכון יותר גבוה ולוגיסטיקת כלים.
יותר קל ומהיר לתלות מוקש."
זה בדיוק הבעיה.
החשיבה היא חשיבה צבאית שלצערי לא משתנה.
היום יש ציוד קידוח שמסוגל לקדוח קדח בדקות ספורות (יש רובוטים שנכנסים גם לתוך מקום כמו בית וקודחים במהירות).
לדוגמא: במנהרה יש מכונת קידוח שקודחת 100 קדחים בעומק של 4 מטר וקוטר של 56 מ"מ בשעה.
אגב יש כלים כאלה באזרחות בישראל (אני מדבר על הכלים הקטנים יותר לא מה שבמנהרה) ויש אנשים שיודעים להפעיל אותם.
נכון יותר קל ומהיר לתקוע מסמר ולהניח עליו מוקש אבל כשאתה קודח והפיצוץ הוא בתוך הקיר ולא בחוץ אתה תשתמש בהרבה פחות חומר נפץ.
חומר נפץ שפשוט מונח חשוף מאבד המון מהאנרגיה שלו.
אז נכון יותר מהיר לשים מוקש, אבל האם שאני בא ואומר שבקידוח אני ישתמש בחמישית חומר נפץ (אני לא יודע בדיוק כמה פחות כי זה תלוי בהרבה משתנים אני סתם נותן הערכה גסה) אז האם זמן קידוח + +זמן טעינה+ זמן של להביא את החומר נפץ בסיכום הכללי הוא לא פחות מזמן של להביא פי 5 חומרי נפץ ולטעון פי 5 חומרי נפץ?
גם כלכלית השאלה עם זה לא עדיף? וגם בטיחותית- לעבוד עם חמישית מהחומר נפץ ולהוביל חמישית מהחומר נפץ וחמישית אנשים לסכן זה לא עדיף?
ישן 25-01-2024, 08:19
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
הסבר בתמונות מתוך סרטון של צנחנים מילואים וזה נכון לכל יח'
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "מוקשים שמשתמשים בהם זה מוקשים..."

בגלל הכמות הרבה של מבנים המיועדים להריסה אז כל החיילים עושים את סבלות המוקשים אל זירת ההשמדה, אין בזה שום סכנה במצב הזה הם לא יותר מגושי מתכת כבדים.

החיילים יוצאים מהזירה ואחריהם נכנסים החבלנים, מחברים את הפתיל ומאיץ לכל מוקש (אצבע טן שנמעכת כמו פלסטלינה) בתוך בית המרעום
בשלב הזה הסכנה היא מפיצוץ או קליע ישירות לבית המרעום

מניחים את המוקשים במקומות הקריטיים (עדיין סכנה של פיצוץ או קליע)

מחברים את המצתים (בשלב הזה הסכנה היא גם מניצוץ בנוסף לפיצוץ וקליע), מוודאים שהזירה פנויה ואת משטר נהלי בטיחות (כולם מודעים ורחוקים), ספירה לאחור ....ומשיכה

פיצוץ (שימו לב לכמות המבנים האין סופית שיש להם להרוס)

ישן 25-01-2024, 22:33
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי iaf-man שמתחילה ב "מעניין למה ח"א לא משתמש..."

1. לא בטוח שרוצים לשטח את כל המבנים האלה ובכלל את כל המבנים ברצועה
2. גם אם כן אז פצצות ברזל מסידרת Mk עדיין יקרות יותר מהמוקשים וכדאי לחסוך בהן ככל שניתן במסגרת כלכלת החימושים עם/בלי הקיטים JDAM ו MPR
3. מבחינת שליטה על התוצאה הסופית: כשמפזרים מוקשים לרוחב כל המבנה זה מבטיח הרס טוטאלי שלו לעומת פצצה אחת שפוגעת בנקודה קריטית של המבנה אבל הקריסה לא תמיד לפי מה שרוצים (לפעמים חלקי, לפעמים בכלל לא ולפעמים נזק סביבתי שלא התכוונו וכו')

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 26-01-2024 בשעה 06:00.
ישן 24-01-2024, 17:47
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "תמונות מעניינות. 1. מעניין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ArmouredDov_D9
תמונות מעניינות.
1. מעניין לראות דרקונית על נמ"ר (הנדסי?). נמ"רים אמורים להיות עם "קטלנית" ואילו "דרקונית" על פומ"ה.
אתה צודק, טעות שלי. לא מזמן ראיתי במקום אחר שימוש דומה בדרקונית
2. הבראונינג 0.5 נראה מהדור הישן יותר, ללא ערכת QCB.
ככל שידוע לי, ערכות QCB קיימות משום מה רק בכלים של חיל הים
3. יתד - רקטת נ"ט אמריקאית?
אכן, M141 SMAW. האירוניה: היא מחליפה את MK153 SMAW שהוא גרסה אמריקאית של B300 הישראלי
4. יפה לראות שה-D9L הענתיקה עדיין בשימוש. מדובר בדחפור ישן אבל חזק ואמין.
במלחמה הזאת הוציאו מהמחסנים את כל הענתיקות שעדיין מסוגלות לתת בראש: פומה, אכזרית, מרכבה סימן 3 וכמובן הדובים העתיקים

ישן 25-01-2024, 13:08
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
המלצה יואץ גיוס לוחמות ליהל"ם, 100 כלי D9 יירכשו: התוכנית להגדלת חיל ההנדסה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "10/2023-01/2024 מלחמת "חרבות ברזל" בעקבות חדירה של החמאס לעוטף עזה (5)"

יואץ גיוס לוחמות ליהל"ם, 100 כלי D9 יירכשו: התוכנית להגדלת חיל ההנדסה
https://www.ynet.co.il/news/article/bjyh1gjqa

ציטוט:
המלחמה חשפה את הצורך הגובר בכוחות הנדסה, ו"מלכת הקרב" החדשה תתעצם דרמטית: יואץ שילוב הלוחמות ביחידה המובחרת, יתווספו כלי D9 חדשים ובהם לא מאוישים ויירכשו עשרות אלפי מטענים ומוקשים - לאחר שכבר נרכשו ופותחו תוך כדי הלחימה מאות רובוטים חדשניים ואמצעים שונים לחקר ולגילוי מנהרות

בין השאר, תוך כחצי שנה ייכנסו לשירות כ-100 דחפורי D9 חדשים:
ציטוט:
במקביל הוחל במהלך גדול יותר לרכישת כ-100 כלים נוספים, רובם כלים גדולים מסוג D9. אלו צפויים להיקלט בצבא בחודשים הקרובים, ואחרי כמה שבועות ימוגנו ויוכנסו לפעילות. חלקם יוסבו גם לשימוש אוטונומי, ללא לוחם בתא ההפעלה, ויהפכו ל־D9 האוטונומי שנקרא "פנדה", שצה"ל כבר משתמש בו בתמרון הנוכחי. רכש הדחפורים מתבצע על ידי מינהל הרכש במשרד הביטחון, עבור צה"ל.

ובסך הכל הגדלה משמעותית של חיל ההנדסה הקרבית:
ציטוט:
מלבד רכישת הכלים, התוכנית בצה"ל היא שחיל ההנדסה הקרבית כולו יגדל בחודשים הבאים ביותר משליש, עם תוספת של פלוגות הנדסה שונות, מצמ"ה, דרך פלסים ועד ליחידה המובחרת יהל"ם, שתגדל גם היא בעשרות אחוזים. בנוסף, נרכשים עשרות אלפי מטענים ומוקשים, כולל חומרי השמדה.

https://www.ynet.co.il/news/article/bjyh1gjqa

התמונות בכתבה (צילומים של דובר צה"ל):

דף ה-D9 של MathKnight

ישן 25-01-2024, 21:12
  michaelm michaelm אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.17
בהחלט אין ספק
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי helpy4 שמתחילה ב "אין ספק שזו מלחמה שהעם בישראל..."

בהחלט אין ספק שכל גורם משליך את דעותיו מלפני המלחמה על מסקנותיו מהלחימה:

א. בתור פלס מחיל הנדסה אני מודיע לך שהרמה היא נמוכה ביותר, מערך הצמ"ה נותן עבודה אך כרגיל ה"גאונים" לא דאגו למגן כלים
ולכן יש לך אחוזי בלאי/פגיעות מטורפים, יהל"ם עובדים אך לחלוטין לא הגיעו מוכנים להתמודדות עם נושא המנהרות בנפחים שאנו רואים.
מעבר לכמות הפירים ואורך המנהור שהמודיעין המקדים לא דייק לגביו, לא פיתחו מספיק אמצעים גם עבור הכמות שתכננו לגבייה.
כמובן שחלק מהאמצעים התבררו כלא יעילים וזה הוסיף לאיטיות.

ב. לחלוטין השת"פ עם חיל האויר משופר לאין ערוך ממלחמות קודמות אך ראוי לדייק וזה בעיקר קורה ביחידות סדירות שאצלם המערכת שאחראית לנושא יותר מושקעת.
ביחידות מילואים המצב פחות טוב ( ביחידתי חיל האויר הפציץ איתור כאשר אנחנו היינו בתנועה אל יעדים במסגרת פשיטת חבלה..הפצצה הייתה נפל ובגלל שלא התפוצצה היא דילגה על הקרקע כמה עשרות מטרים ועצרה רק כעשר מטרים מהחוד הפלוגתי. כמובן שניתקנו מגע אחורה ותוך כדי הם הורידו עוד פצצה שהפעם כן התפוצצה - אחרי המשימה אמרו לנו שעשו תחקיר וחיל האויר הקדים ללא אישור את ההפצצה בחצי שעה, רק כמובן שאם הם היו מפציצים חצי שעה מאוחר יותר היינו אפילו יותר קרובים למקום ההפצצה.

ג. נושא הלוחמות זה מהלך יח"צני של צה"ל להשקיט ביקורת מהציבור על המחדלים הנפשעים שקרו ביום ההתקפה.
תשאל את עצמך למה בבסיס זיקים, שהיו שם עשרות רבות של נושאות נשק (אולי אפילו מאות), לא התבצעה תרגולת הגנת מחנה כפי שאמורים לתרגל בערך כל יום שישי כשסוגרים שבת בבסיס הכשרות טירונים. היו בבסיס הזה בעליונות מספרית מוחלטת על התוקפים בניגוד להרבה מוצבים אחרים שמצאו עצמם בנחיתות מספרית. יכלו להימנע מהרבה מהנפגעים שם - שהצבא לא יטייח עם גבורת בודדות על כשל מערכתי.

ד. רמת הלש"ב לא גבוהה כפי שהיא אמורה להיות, לא ברמת הפרט/חוליה ובעיקר לא ברמת התנועה הפלוגתית/ גדודית - זה נובע מאימונים לא מספקים/לא מדמים/לא משולבים מספיק בין מסגרות משנה. הלוחמים יודעים את זה בתת מודע/חלקם במודע ולכן מבצעים המון ירי שהוא במהותו מסוכן מאוד ולא בטיחותי.

אין ספק שגם אני הייתי מאוד ביקורתי כלפי הצבא ומפקדיו גם לפני המלחמה וזה משפיע על התרשמותי מהתפקוד ביחס לנקודות שציינת.
ישן 25-01-2024, 22:18
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי michaelm שמתחילה ב "בהחלט אין ספק"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי michaelm
ג. נושא הלוחמות זה מהלך יח"צני של צה"ל להשקיט ביקורת מהציבור על המחדלים הנפשעים שקרו ביום ההתקפה.
תשאל את עצמך למה בבסיס זיקים, שהיו שם עשרות רבות של נושאות נשק (אולי אפילו מאות), לא התבצעה תרגולת הגנת מחנה כפי שאמורים לתרגל בערך כל יום שישי כשסוגרים שבת בבסיס הכשרות טירונים. היו בבסיס הזה בעליונות מספרית מוחלטת על התוקפים בניגוד להרבה מוצבים אחרים שמצאו עצמם בנחיתות מספרית. יכלו להימנע מהרבה מהנפגעים שם - שהצבא לא יטייח עם גבורת בודדות על כשל מערכתי.

אפשר לסכם את הסוגיה הזאת בשאלה אחת בודדת: מה אחוז הנופלות בקרב חיילי צה"ל במלחמה, לא כולל מתקפת 7.10 והימים שאחריה. ובעתיד, מה יהיה אחוז מקבלות העיטורים על פעילות קרבית באותו פרק זמן.

ישן 26-01-2024, 10:05
  mars_man mars_man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.10
הלוחמות הן אכן נקודת אור חשובה

לגבי זיקים (אם אכן היו שם הרבה חיילים וחיילות חמושים), הבעיה היא במפקדי הבסיס ומי שמעליהם ולא בחיילים. מהיכרותי בעבר הלא רחוק עם צה"ל, סיכוי סביר שלא ממש השקיעו באימונים בסיסיים בנשק ותרגולות לחיילים שאינם קרביים.
בנוגע לבנות - מי שמגיעה לקרבי היא בהגדרה בעלת מוטיבציה גבוהה. לצה"ל אין עודף בלוחמים, כך שכדאי מאוד להשתמש בכל משאב שיש.
בנוסף - למי שמכיר היסטוריה, היו נשים לוחמות כמעט בכל חברה בה היה צריך אותן ולא היתה מגבלה תרבותית, מהסקיתים, הצבא האדום במלחמת העולם השניה ועד מלחמת העצמאות שלנו.
בצבא מודרני גם בתפקידי לוחמה יש מספיק מקום לנשים לתרום.

בנוגע לכתבות ה-PR על גבורת החיילים והשוטרים - הן חשובות, אבל בסיום האירוע צריך לשים לב לרשלנות וחובבנות של הדרגים הבכירים בצבא/משטרה/ממשלה (לא חושב שיש מישהו שיוצא נקי), שהיו צריכים לדאוג שאירוע כזה לא יתרחש.
אני מעדיף קרבות שהגענו אליהם מוכנים היטב כך שיש מעט אבדות מאשר קרבות גבורה מרובי עיטורים.
ישן 26-01-2024, 21:15
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי michaelm שמתחילה ב "בהתייחסותי לנושא הנשים לוחמות..."

הצבא לחלוטין רוכב על אהדה תקשורתית מהפן הפרוגרסיבי/פמיניסטי כדי להסיט קשב מהכישלונות/ביזיונות
ומחדלים שלא הפסיקו באותו יום ובמידה מסויימת גם לאחריו.

לגמרי, יש לא מעט דוגמאות לתפקוד ברגע האמת של בנות לעומת הפוזות של היח"צנות הצבאית וההבטחות בתקשורת ובסיום כל מיני פיילוטים הזויים וקורסים.
לא רוצה להשמיץ כי זה לא הוגן לשפוט אף אחד ואף אחת שהיו תחת אש או נקראו להילחם.
אבל אם בכל זאת בא דוגמאות? הנה טיפ, תשאלו את לוחמי לוט"ר אילת שדהרו בבוקר ה 7/10 מאילת לעוטף עזה על כביש 12 להילחם (וכשהגיעו נלחמו) ופגשו בדרך את בנות הטנקים של בט"ש הגבול המצרי במצב.... טוב נו, הבנתם!

קשה לומר זאת אבל עם כמות המזל/ניסים שהיו באותו יום עוד יצאנו בזול.
נכון מאד, יכול היה להיות הרבה יותר גרוע, כמו במלחמת יוהכ"פ האוייב לא האמין שזה כל כך קל אז חשד, היסס והסתפק במה שכבר הצליח לעשות

ישן 03-02-2024, 16:40
  jhonny jhonny אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.12.16

אתה כנראה לא ותיק,
כמי שראה תוכנית אופרטיבית אחת או שתיים צהל תמיד מופתע מנפח הפעילות.
אם זה בלת"ק,
אם זה מנפח העבודה ההנדסית.
אני זוכר את עצמי יושב בהצגה של מתווה אופרטיבי ואומר לפיקוד שמדובר בסדרי גודל של עבודה שדורשת עליה בסדרי גודל של הקצאת המסגרות או שילוש הזמן הנדרש והלוגיסטיקה הנדרשת לביצוע.
בעיני, אושרי עשה מהפכה והביא כמויות של אמצעים ויכולות לחיל עם הגדלה משמעותית של יהלום והורדה של אמצעים שונים לרמת הגדודים והרחבת סל היכולות של החיל בכלל.
את פועלו של עידו מעבר לרמת הפלוגה אני מכיר פחות היות ואני כבר לא בלופ.
תמיד משום מה הצבא הגדול מופתע ואחרי כל מבצע או מלחמה זו המסקנה.
אני יכול לאמר לך שממה שאני ראיתי החיל התאמן היטב לעימותים הנוכחיים.
ישן 30-01-2024, 11:29

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=dbe3]מצא את..."

בינתיים, בתגובה ישירה לטענות שהועלו לגבי אמינות הסרטון, חיזבאללה הוציא סרטון נוסף.

לצפייה בציוץ המקורי באתר Twitter,
לצפייה בציוץ המקורי באתר Twitter, לחצו כאן..

הסרטון החדש מביא, לטענתו, זווית רחבה יותר של הצילום במצלמה הצדדית שבה נראה גם מגדל האנטנות. במבט ראשון נראה היה לי שהמרחק בין המגדלים בגרסה החדשה גדול הרבה יותר ממה שחשבתי על פי הסרטון. במבט במפות גוגל (הבסיס מטושטש שם רק באופן חלקי וניתן לראות את שני התרנים) אני פחות בטוח. המרחק במציאות בין התרנים לא קטן כמו שנדמה בסרטון של הטיל עצמו, ואני מעריך אותו בכשבעים מטר.

שאלה אחרת היא, אם אנחנו מניחים שהסרטונים אותנטיים, מאין שוגר הטיל ומאין מתבצע הצילום במצלמה החיצונית. נראה שהטיל מגיע ממזרח ולא מצפון - הגיוני, לאור העובדה שצפונית למוצב ולכיוון נאקורה השטח הרבה יותר נמוך מהמוצב. אני מנחש שניתן היה לשגר את הטיל מאיזור עלמה אל שעב, כחמישה ק"מ מזרחה. הצילום החיצוני מתבצע ממרחק הרבה יותר קטן ומצפון, או צפון-צפון-מזרח לבסיס.
ישן 30-01-2024, 18:27
  yaari yaari אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.04
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "בינתיים, בתגובה ישירה לטענות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ninesouls
בינתיים, בתגובה ישירה לטענות שהועלו לגבי אמינות הסרטון, חיזבאללה הוציא סרטון נוסף.
הסרטון החדש מביא, לטענתו, זווית רחבה יותר של הצילום במצלמה הצדדית שבה נראה גם מגדל האנטנות. במבט ראשון נראה היה לי שהמרחק בין המגדלים בגרסה החדשה גדול הרבה יותר ממה שחשבתי על פי הסרטון. במבט במפות גוגל (הבסיס מטושטש שם רק באופן חלקי וניתן לראות את שני התרנים) אני פחות בטוח. המרחק במציאות בין התרנים לא קטן כמו שנדמה בסרטון של הטיל עצמו, ואני מעריך אותו בכשבעים מטר.

שאלה אחרת היא, אם אנחנו מניחים שהסרטונים אותנטיים, מאין שוגר הטיל ומאין מתבצע הצילום במצלמה החיצונית. נראה שהטיל מגיע ממזרח ולא מצפון - הגיוני, לאור העובדה שצפונית למוצב ולכיוון נאקורה השטח הרבה יותר נמוך מהמוצב. אני מנחש שניתן היה לשגר את הטיל מאיזור עלמה אל שעב, כחמישה ק"מ מזרחה. הצילום החיצוני מתבצע ממרחק הרבה יותר קטן ומצפון, או צפון-צפון-מזרח לבסיס.

נראה לי שמדובר באותו סרטון (אינני רואה את מגדל האנטנות במצלמה הצדדית) אבל ייתכן שאתה צודק. המרחק בין האנטנות הוא 90 מטרים ואם הצלם מספיק קרוב, מאוד ייתכן שהתמונה לא תכלול את מגדל האנטנות (באדום - המרחק בין האנטנות וניתן להשוות לקנה המידה המופיע למטה. בשחור - כנראה זווית הצילום).
ישן 10-02-2024, 22:39
  Prototype Prototype אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.14
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי איש123 שמתחילה ב "כמעט כל כתבה על המוצבים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי איש123
כמעט כל כתבה על המוצבים שנכבשו/כמעט נכבשו נגמרת בזה שהשייטת באו וטיהרו את המוצב סביב הצהריים.
רק אני רואה כאן כשל ערכי שהשייטת נשלחו למוצבים להציל חיילים בזמן שבישובים האזרחיים לא התקרבו להשגת שליטה?
איך ייתכן שבזמן שמשפחות נשרפו, ילדים נרצחו ונשים נאנסו שלחו את אחת היחידות הכי טובות בצה"ל לחלץ חיילים, שיש להם "קצת" יותר נשק מלאזרחים?

בוא אעשה לך סדר בניגוד להשערות והנחות.
מי שמכיר את ה 7.10 מהתקשורת יתפלא כמה הדיווחים שדווחו בשידור חי היו לא מדוייקים וכך גם חלק מהדיווחים והפרשנויות בהמשך היום. עם הזמן אף אחד לא חזר אליהם כדי "להסביר" אותם כיוון שהיה עומס אירועים. ע"ע הדיווח על 50 בני ערובה בחדר אוכל בקיבוץ בארי שזה אירוע שלא קרה ונבע מהבלאגן, שמועות והסטרס שהיה באותו בוקר.
הכל מובן, זה היה בוקר קשה, אני לא בא בביקורת חלילה. עד היום, 4 חודשים אחרי, אנחנו עדיין מגלים סיפורים חדשים שלא שמענו עליהם בכלל, או דקדוק פרטים מעוד גורמים שהיו מעורבים באירוע מסויים ומביאים את הצד שלהם ואתה מגלה שבעת סטרס, הזיכרון לפעמים בוגד בך.
אני כמעט כל יומיים-שלושה פוגש כאן מישהו שמשאיר אותי פעור פה.

אני לא יודע למה החלטת שלשייטת יש כשל ערכי, וכיוצא חיל הים, תושב עוטף עזה ומשרת מילואים מאז אותה השבת, קצת קשה לי לקרוא את מה שאתה כותב. בטח כשאתה פורס עובדות שגויות בבטחון עצמי שאני מניח שהן מתבססות נטו על דיווחי תקשורת.

ראשית, לא רק השייטת טיהרו מוצבים. היו הרבה כוחות.
שנית, השייטת עבדו גם בקיבוצים.
להגיד שסיירת מטכ"ל טיהרה את כפר עזה זו פגיעה בשאר הכוחות.
בכפר עזה פעלו סיירת מטכ"ל, כן, אבל גם פלס"ר נחל, דובדבן, שיריון, 669 ועוד כוחות.
במפלסים פעלו שייטת 13, מטכ"ל, שב"כ, מגלן וצנחנים.
בסעד פעלו חבר'ה של שריון יחד עם הכיתת כוננות.
בניר עם פעלו חבר'ה של שב"כ וגולני.
בנחל עוז, פעלו חבר'ה של שב"כ, שריון ועוד שכרגע אינני זוכר.
בשדרות היו לוחמי הימ"מ, משטרת ישראל, שב"כ, צנחנים, גבעתי ועוד.
וכמובן בכל הנקודות האלו נכח גם חיל האוויר בשלב זה או אחר.
יש עוד הרבה חורים ופערים ולתת תמונה מדוייקת ניתן, אך ייקח זמן.
היו הרבה כוחות בשטח, חלקם הגיעו עצמאית (לי אישית היו חבר'ה שנסעו מהבית שלהם לעתלית, עלו על ציוד וירדו דרומה במהירות האפשרית למרות המרחק) או באילתורים אלו ואחרים.
היו הרבה כוחות שהיו בדרכם לנקודות מסויימות, ולצערנו איבדנו אותם עוד בכביש 232 שראינו את הכלים שלהם ואותם פגועים, חלקם קשה מאוד, לאחר הצבת מארבים שונים.

ושוב, כל זה זו רשימה חלקית.
לקבוע ששייטת פעלו במוצבים ומטכ"ל בכפר עזה, זה רידוד ושיטחיות של המציאות בשטח.
בנוסף, הטיהורים לא הסתיימו לפנות בוקר. רחוק מזה. קם בקיבוצים וגם בשדרות ואופקים.
ישנם קיבוצים שטיהורם הסתיים באותה השבת לפנות בוקר וישנם קיבוצים שטיהורם הוכרז רק ביום רביעי\ חמישי.

עם כל הכבוד לשייטת, ותאמין לי שיש לי הרבה כבוד לחבריי, להגיד ש'הטיהור היה הרבה יותר מהר' זו אי הבנה של המצב.
השייטת הם חבר'ה טובים, מצויינים, אבל כך גם מגלן, מטכל, דובדבן, 669, גבעתי, גולני וכולם.
היו טעויות באותה השבת, היו מחדלים, כמו המקרים שבהם חיילים המתינו מחוץ לכפר עזה או לבארי, אבל אנחנו בבדיעבד של 4 חודשים (לא שאני מצדיק).
הבוקר ההוא היה קטסטרופלי. מאחר והאוגדה נפלה, החשמל קרס, התקשורת קרסה וכמויות המחבלים שהכינו מארבי פתע, הייתה אנדרלמוסיה מוחלטת. אני מאמין שהרוב המוחלט עשה את המקסימום ואפילו יותר.

אנא, אני חושב שה 7.10 היה יום הקרב הקשה בתולדות ישראל.
איבדנו ביום הזה רבים וטובים, לפני שמאשימים ב'כשלים' דרך המקלדת, צריך לזכור שיש הרבה אנשים ששילמו בחייהם ומשפחות שאיבדו את היקר מכל. כולנו נפגענו באותה השבת וחלק מאיתנו ישר בה לתמיד.
אפשר להתנסח טיפה יותר בכבוד. גם אם ישנה ביקורת.

ישן 01-02-2024, 20:21
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
ראיון עם ג'ון ספנסר, ראש תחום לחימה אורבנית באקדמיית וסטפוינט

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

ראיון עם ג'ון ספנסר, ראש תחום לוחמה אורבנית באקדמיית וסט פוינט של צבא ארצות הברית. בסך הכל, הוא מחמיא מאוד לצה"ל.

תקציר דבריו:
1. צה"ל מתקדם בשטח הבנוי ומטהר אותו במהירות שיא, מהר יותר מהמצופה מול כמות המנהרות והמלכודות.
2. מספר האבדות של צה"ל נמוך בהרבה ממה שהעריכו או ציפו לו (שזה טוב).
3. צה"ל עושה מאמצים מעל ומעבר למנוע מאזרחים להיפגע בלחימה, יותר מכל צבא אחר בהיסטוריה.
4. צה"ל צריך "להחליף דיסקט" ולא לשים את כל הביצים בסל של חיל אוויר וטכנולוגיה, שכן יש עדיין צורך בצבא יבשה גדול ומתמרן עם בטן תחמושת גדולה מאוד.
5. צה"ל יכול בהחלט לנצח החמאס ולפרק אותו צבאית ושלטונית.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 10-02-2024, 16:32
  cen cen אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.05.07
יש להם חיקויי ספייק מצויינים והם דאגו גם למכירות ותעמולה ושמו מצלמות טובות.

אבל כל פעם מחדש צהל מעורר שאלות. האם מעיל רוח מוכן להפעלה כל הזמן? הרי נתקלנו כבר בנשק הזה בלבנון. האם מעיל רוח בכלל יעיל נגד תלול מזלול? ובכלל עושה רושם שמערכת הבטחון לא פועלת לאמצעי הגנה נגד הנ'ט של החיזבאללה. כבר 4 חודשים הם מטווחים באופן חופשי ומדוייק בסיסי צהל ומתקנים רגישים. ויש מתקנים שגורם הקרקע לא מהווה בעיה כמו הירי למירון או לחרמון שהם על רכסים גבוהים ומהם נפרש האופק הרחב והנמוך כך שגם טיל קורנט ל10 קילומטר אפשר לזהות אותו אולי בקלות שכן לוקח לו שניות רבות להגיע למטרה. האם אין ציוד מכמ כמו של מעיל רוח על בבסיסים האלה. הקורנט רוכב על קרן לייזר האם אין גלאי לייזר בנקודות האלה? הקורנטים על מירון עברו קילומטרים רבים ולקח להם זמן להגיע לבסיס. אם הם נחשפים לגלאי הלייזר אפשר לדעת על ההתקפה ואפשר לתקוף מיידית את מקור הירי עוד לפני שהטיל מגיע.
ישן 10-02-2024, 17:23
  etio40 etio40 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.12.14
טלוויזיה עוד בעניין זה

לצפייה בציוץ המקורי באתר Twitter, לחצו כאן.
ישן 12-02-2024, 10:24
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

שני חטופים חולצו מרפיח

כוחות שב"כ וימ"מ בשיתוף צה"ל חילצו הלילה את החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מניר יצחק, והוחזקו בקומה שנייה בבניין בלב רפיח. מבצע "יד זהב" ארך כשעה ובמהלכו התנהלו חילופי אש מול גדוד "שאבורה" של חמאס. במהלך המבצע נפצע חייל באורח קל. שני המשוחררים הועברו במסוק לבדיקות בבית החולים שיבא. מצבם מוגדר טוב.

בחפ"ק של המבצע ישבו כתף אל כתף ראש השב"כ, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, מפקד הימ"מ, ראש אמ"ץ, ראש אמ"ן, מפקד חיל האוויר, כולם עבדו בלילה הזה. הגיעו גם שר הביטחון וראש הממשלה לחפ"ק.
מפקד פיקוד הדרום פיקד על התקיפות מהאוויר מהפיקוד בבאר שבע, יחד עם מפקד אוגדה 98.

פרטים נוספים על המבצע: https://www.ynet.co.il/news/article/s1zzmzpjp

המסוק עם המחולצים נוחת בביה"ח שיבא

ישן 19-02-2024, 13:53
  Jaguar890 Jaguar890 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.02.16
בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "מעניין שעד עכשיו הם לא עשו את זה"

היה צריך לפרוץ במקביל. בכל מקרה זוהי חכמה בדיעבד.
צהל היסס ובצדק לזרוק את כל מיטב אוגודתיו לעזה כשלא היה ברור אם חיזבאללה יתקוף.
עם זאת ניהול כוח האדם על ידי המטה הכללי ולוחות הזמנים של המלחמה לא טוב מספיק אם לא גרוע. לדעתי שחררו מילואים מוקדם מידי, רפיח זה יהיה מאמץ מרוכז ולמעשה קרב מצדה של חמאס. 10 אלפים מחבלים, 134 חטופים או גופות. והנהגת חמאס. אוגדה 98 שחוקה נושאת בנטל כמעט לבדה. קשה לי לראות אותם ממשיכים לרפיח. חטיבת המילואים שלי 646 שבה לחמתי שנים ארוכות, כבר 4 חודשים מגויסת מתוכם 3 חודשים בעזה והחברה נופלים מהרגליים (לא בלחימה, יותר בשילוב של פרנסה, אישה וילדים בלי שהגבר בבית)
המשמעות של זה: צהל יצטרך לגייס מחדש חטיבות מילואים מובחרות 551, חטיבה 10 וגם 55. לקראת המאמץ ברפיח (אפילו בתור גיבוי לכוחות סדירים). נקבל קרב רפיח בראמדאן - טמטום במיטבו.
ישן 21-02-2024, 20:27
  Origlo Origlo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.11
בצה"ל שוקלים: התא"ל שהורה על ירי פגז לבית בבארי ב-7/10 לא ימונה למפקד אוגדת עזה

ל-ynet נודע כי בשיחות סגורות עלתה האפשרות שברק חירם ימונה לתפקיד מטה. חירם אישר כי הורה לירות לעבר ביתה של פסי כהן בקיבוץ בארי, שם התבצרו עשרות מחבלים. הטנק ירה שני פגזי תאורה - והאירוע הקשה הסתיים במות 12 בני ערובה. צה"ל: "אין שינוי בסיכום בשלב זה"

https://www.ynet.co.il/news/article/rkakb3m36

בכתבה מדברים על ירי של פגזי תאורה - לא קיים דבר כזה, התאורה היחידה שטנק יורה היא פצמ"ר וגם זה מאוד נדיר. למישהו יש מושג מה באמת קרה באירוע?
ישן 22-02-2024, 03:08
צלמית המשתמש של helpy4
  משתמש זכר helpy4 helpy4 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.05.11
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי Origlo שמתחילה ב "בצה"ל שוקלים: התא"ל שהורה על ירי פגז לבית בבארי ב-7/10 לא ימונה למפקד אוגדת עזה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Origlo

ל-ynet נודע כי בשיחות סגורות עלתה האפשרות שברק חירם ימונה לתפקיד מטה. חירם אישר כי הורה לירות לעבר ביתה של פסי כהן בקיבוץ בארי, שם התבצרו עשרות מחבלים. הטנק ירה שני פגזי תאורה - והאירוע הקשה הסתיים במות 12 בני ערובה. צה"ל: "אין שינוי בסיכום בשלב זה"

https://www.ynet.co.il/news/article/rkakb3m36

בכתבה מדברים על ירי של פגזי תאורה - לא קיים דבר כזה, התאורה היחידה שטנק יורה היא פצמ"ר וגם זה מאוד נדיר. למישהו יש מושג מה באמת קרה באירוע?

ראיתי תמונה (כפי הנראה שראו רבים) שבה רואים את הפגיעה של הפגז (מעיך ככל הנראה) ורואים את הגופות בשורה ליד הקיר. .אין זה אותו חלק במבנה ולכן כפי הנראה
אף בן ערובה לא נהרג מהירי טנק. הם מסודרים בשורה וכנראה הוצאו להורג עי המחבלים.
אז לדעתי צריך פה הבהרה של צהל - מה קרה בכלל

עריכה

נערך לאחרונה ע"י helpy4 בתאריך 22-02-2024 בשעה 03:10.
ישן 22-02-2024, 11:16
  Origlo Origlo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.11
בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי helpy4 שמתחילה ב "[QUOTE=Origlo]בצה"ל שוקלים:..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי helpy4
ראיתי תמונה (כפי הנראה שראו רבים) שבה רואים את הפגיעה של הפגז (מעיך ככל הנראה) ורואים את הגופות בשורה ליד הקיר. .אין זה אותו חלק במבנה ולכן כפי הנראה
אף בן ערובה לא נהרג מהירי טנק. הם מסודרים בשורה וכנראה הוצאו להורג עי המחבלים.
אז לדעתי צריך פה הבהרה של צהל - מה קרה בכלל

גם מעיכים כבר לא קיימים, אלא אם הוציאו סימן 2 עם תחמושת מהבוידעם.

אם מדובר בחור עגול יחסית, הטנק ירה פגז חלול. בדר"כ עושה בעיקר נזק לחדר שירית בו וקצת מעבר, כמובן בהתאם למבנה הבית.
אם מדובר בחור מלבני וגדול, (הקיר "נעלם") מדובר בחצב. הרבה יותר עוצמתי, הרבה יותר הרסני, ועושה נזק לרוב הקומה בבית פרטי.
אפשרות אחרונה היא שהטנק ירה חץ רק כדי לעשות רעש וקצת בלאגן לקראת פריצה לבית - לא סביר.

הייתי שמח לקרוא את התחקיר של האירוע, קשה לי להאמין שמפקד טנק היה יורה ביודעין פגז חצב\חלול לבית שיש בו בני ערובה חיים, זה פשוט לא הגיוני.
ישן 22-02-2024, 13:40

בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי helpy4 שמתחילה ב "[QUOTE=Origlo]בצה"ל שוקלים:..."

יהיה צורך בתחקיר עם הלוחמים שהיו מעורבים כדי להבין מה הם ידעו בזמן אמת. השאלה המרכזית, לדעתי, היא לא איך נהרגו מי שהיו בבית אלא מה ידעו הלוחמים בחוץ ומה היו השיקולים שלהם (וספציפית של תא"ל חירם). גם אם המחבלים רצחו את כל מי שהיה בבית לפני הירי, אם הכוחות לא ידעו את זה בוודאות אז הם היו חייבים לפעול מתוך ההנחה שיש בני ערובה חיים בבית. אם היה להם מידע על מה שקורה בתוך הבית, איפה בני הערובה ומה מצבם אז זה שיקול לגמרי אחר. יתכן שהיו עוד שיקולים. למשל, האם השליטה של המחבלים בבית עיכבה את היכולת לגשת לבתים אחרים (שהדרך אליהם אולי נשלטת באש מתוך הבית) והאפשרות לזכות אותם ולחלץ מתוכם? האם היה חשש שעם רדת החשיכה המחבלים יוכלו לחמוק מהבית ולהגיע לאיזורים שכבר טוהרו? צה"ל יהיה חייב לפרסם תחקיר מסודר של הארוע כדי להבהיר לציבור מה התרחש ולגבש קווים מנחים לארועים עתידיים.
ישן 22-02-2024, 15:50
צלמית המשתמש של helpy4

בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "יהיה צורך בתחקיר עם הלוחמים..."

איך שלא יהיה הרי אף אחד לא טוען שהוא הרג בכוונה תחילה או ברשלנות.
מדובר בקצין שהגיע למקום שנשלט ע"י כח אוייב וניהל אירוע באומץ לב (זו לא היתה ההיתקלות היחידה) ובוא נודה על האמת לולא היו נהרגים כל כך הרבה אזרחים, האיש היה נישא על כפיים בצירוף תכנית עובדה מפרגנת.
מדובר בשפיטה של שיקול דעת בזירה נגועה ומסובכת. לא רואה מקום לענישה או עצירה בקידום. היו גם בעבר טעויות במלחמות או מבצעים ולמרות זאת אנשים קודמו וניהלו לא"מ גדודים וחטיבות.

ראיתי מאמר של האלוף במיל יעקב עמידרור

כל מי שעוסק בתחום הצבאי בפיקוד או בניתוח של מעשי המפקדים, בהבעת דעה או בקבלת החלטות - חייב להכיר בכך שלא יתמו טעויות מן הארץ וודאי משדה הקרב. המרכיב השני בשדה הקרב שאין להימנע ממנו, והוא מלווה כל מי שעוסק בלחימה בהכנות אליה ואחריה, הוא המרכיב המשפיע ביותר על כל הווית הצבא ומפקדיו: מבצעים צבאיים מלווים בקורבנות.

כל איש צבא בשדה הקרב צריך להיות מוכן להרוג ולהיהרג - זה הייחוד המבדיל בין צבא לכל ארגון אנושי אחר במדינה דמוקרטית. מי שחושב שאפשר לנהל מבצעים צבאיים מול אויב ללא נכונות כפולה זאת חי באשליה. בגלל ההבנה העמוקה הזאת הצבא מאורגן באופן מיוחד, והאחריות המוטלת על מפקדיו שונה. כך למשל, ה"משימה" חשובה מ"חיי אדם" ויש משימות רבות, כמעט כל המשימות בשדה הקרב, שלשלם מימושן יוקרבו חיי חיילים ולעיתים לא מעטים.

https://jiss.org.il/he/amidror-the-...ous-profession/
ישן 04-03-2024, 10:58

בתגובה להודעה מספר 134 שנכתבה על ידי helpy4 שמתחילה ב "איך שלא יהיה הרי אף אחד לא..."

בלתי אפשרי להכנס לנעליו של ברק חירם. האופציות שעמדו בפניו היו כולן גרועות והוא בחר אחת מהן. בכל מקרה לגבי מינויו למאוג עזה צריך לשקול שוב. לא בתור ענישה, אלא לאור הצורך בצהל לשקם את היחסים עם תושבי העוטף שנמצאים בשפל. כרגע נראה שבבארי סמנו X על חירם (בצדק או שלא). כך שאין טעם לעימות סביב הנושא. התחליף צריך להיות תפקיד תת אלוף אחר בכיר (ראש חטיבת מבצעים?). שר הבטחון צריך ללחוץ להחזיר באופן בהול קצינים בעלי ניסיון קרבי עצום שפרשו לצבא - כמו אבינועם אמונה וגור שריבמן. ולעשות לרמטכל חיים קשים באישור שיבוצים. הסבר מפורט לגבי כל מינוי ומינוי והכי חשוב לוודא שישנם מספר מועמדים ראויים לכל תפקיד. דיוני השיבוצים הפכו לבדיחה עצובה על חשבוננו, דילים שנסגרים מראש שלא היו מביישים את הפרימריס בליכוד. האשמים הם שרי הבטחון לדורותיהם שמעלו בתפקידם והפכו לחותמת גומי.
ישן 23-02-2024, 22:09
  Prototype Prototype אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.14
בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "פרשנות טכנית"

אני רק רוצה להוסיף, ולא כדי למנוע דיון, אלא כדי שתקחו הכל בערבון מוגבל כיוון שהפרשנויות הן אינסופיות.

דם אתה לא תמצא בזירה כי אנשי זק"א המדהימים עבדו במסירות נפש ימים ואף שבועות לנקות את הבתים ולשפשף כל טיפת דם שנותרה.

הירי היה כל כך מאסיבי שייתכן וקרה לאורך שעות שונות במהלך היממה, הן על ידיי המחבלים והן על ידיי יחידות צבאיות שלחמו וסרקו בהמשך.

לגביי הראיות הפורנזיות וחקר הממצאים בבית אני לא יודע אם זה לא קרה עד עכשיו ואם זה התחיל רק השבוע... נשמע לי מוזר. בטח נוכח העובדה שכבר יש בולדוזרים שעובדים כבר לפנות שם.
אבל אני יכול לברר.

אני רק רוצה להעלות נקודה, שכל השערה, כל פרשנות, כל ניתוח, קחו בדאבל ערבון מוגבל כי הזירות כאן הן באמת זירות שדוגמתן לא נתקלנו מעולם.
ישן 22-03-2024, 11:44

כיתור בי"ח שיפא

המבצע הזה הולך ומסתמן האחד האירועים המשמעותיים של המלחמה בעיני לפחות (לאחר שחרור בני הערובה ברפיח). מדובר פה על מקבץ המחבלים הגדול ביותר לדעתי שצהל הגיע אליו אי פעם. שאננות של האויב והנחות יסוד שגויות :כניסת צהל למתחם רפואי בזמן חג מוסלמי, ביקורת מהעולם וכו.מדובר במכה כואבת מאוד לגא"פ וחמאס, הרבה מהפעילים שנתפסו חיונים מאוד למאמצי השיקום של חמאס בצפון הרצועה גם במישור הצבאי וגם במישור האזרחי.
לדעתי ניתן ללמוד כמה דברים להמשך:
1) לאחר החיסול המסיבי של תשתיות תת קרקע בצפון הרצועה, אין לחולדות מחילות להסתתר בהן.
2) תשתיות תקשורת מתקדמות קיימות באיזורי בתי חולים וזוהי הסיבה לריכוז הגבוה של מחבלים במתחם
3) אין תחליף למגע על הקרקע. צפון הרצועה הופך לאיוש 2 מבחינת שיטת הפעולה הצהלית. וזוהי כנראה הולכת להיות המציאות הבטחונית באיזור עד להסדר מדיני או פוליטי
4) נקודה 3 רק ממחישה את הדחיפות בהמשך הפעולה במחנות המרכז ורפיח.
5) פגיעה בפעילים אזרחיים (משטרה, אחראי תשתיות) לא פחות חשובה מפגיעה בפעילים צבאיים. אני באופן אישי הייתי משמיד כלים הנדסיים כבדים ברצועה בדיוק כמו משגרי רקטות. תמונת הניצחון תהיה שדות ירוקים בבארי מול עשן וחורבן בחאן יונס.
ישן 25-03-2024, 15:14
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
יש לי ביקורת על התנהלות המלחמה אבל זו הצלחה טקטית מרשימה
בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי Jaguar890 שמתחילה ב "כיתור בי"ח שיפא"

מה שמעניין - עד כמה שראיתי, חוץ מסיפורי סבתא על אונס אחיות בשיפאא בידי חיילי צה"ל (שאפילו חמאס הכחיש), לא נראה שרץ קמפיין ביקורתי על הלחימה (שוב) בבתי חולים - שיפאא, נאצר וכו'
בתחילת המערכה ראינו הרבה נסיונות לבלום את צה"ל על-ידי הדגשה בכל התקשורת הבינלאומית של תקיפת מוסדות רפואיים לכאורה, הטיל שפגע באיזה מרכז רפואי, ההתקפה על איזור שיפאא לוותה בהמון ביקורת, אבל הפעם לא ראיתי או שמעתי תחקירים מיוחדים או כתבות זוועה בתקשורת העולמית.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 02-04-2024, 18:52
צלמית המשתמש של helpy4

בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי Jaguar890 שמתחילה ב "כיתור בי"ח שיפא"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Jaguar890
המבצע הזה הולך ומסתמן האחד האירועים המשמעותיים של המלחמה בעיני לפחות (לאחר שחרור בני הערובה ברפיח). מדובר פה על מקבץ המחבלים הגדול ביותר לדעתי שצהל הגיע אליו אי פעם. שאננות של האויב והנחות יסוד שגויות :כניסת צהל למתחם רפואי בזמן חג מוסלמי, ביקורת מהעולם וכו.מדובר במכה כואבת מאוד לגא"פ וחמאס, הרבה מהפעילים שנתפסו חיונים מאוד למאמצי השיקום של חמאס בצפון הרצועה גם במישור הצבאי וגם במישור האזרחי.
לדעתי ניתן ללמוד כמה דברים להמשך:
1) לאחר החיסול המסיבי של תשתיות תת קרקע בצפון הרצועה, אין לחולדות מחילות להסתתר בהן.
2) תשתיות תקשורת מתקדמות קיימות באיזורי בתי חולים וזוהי הסיבה לריכוז הגבוה של מחבלים במתחם
3) אין תחליף למגע על הקרקע. צפון הרצועה הופך לאיוש 2 מבחינת שיטת הפעולה הצהלית. וזוהי כנראה הולכת להיות המציאות הבטחונית באיזור עד להסדר מדיני או פוליטי
4) נקודה 3 רק ממחישה את הדחיפות בהמשך הפעולה במחנות המרכז ורפיח.
5) פגיעה בפעילים אזרחיים (משטרה, אחראי תשתיות) לא פחות חשובה מפגיעה בפעילים צבאיים. אני באופן אישי הייתי משמיד כלים הנדסיים כבדים ברצועה בדיוק כמו משגרי רקטות. תמונת הניצחון תהיה שדות ירוקים בבארי מול עשן וחורבן בחאן יונס.

כל מי שאני מכיר שעבר לש"ב אימונים או בפועל מנסה להבין איך זה בוצע.

גם אם אני חופר בזיכרון שלי - אחרי המוני ספרים ואירועים מההיסטוריה שקראתי ראיתי וכו'
אני לא מוצא מהלך מתוחכם יעיל טקטי ברמה הגבוהה ביותר שניתן להגיע.
אני מתפעל משת"פ נדיר של סיירות שייטת שיריון חיל האוויר ויחידות רחפנים ועוד
האם קרה בהיסטוריה המודרנית אירוע בסד"ג כזה?
מי תכנן את האירוע וכיצד טיהרו ועברו חדר חדר ומרתפים ומנהרות
פשוט לא יאומן כי יסופר
חיסול של מאות מחבלים ומעצר של מאות שבויים בתא שטח כמו בית חולים איכילוב (ההשוואה מתבקשת) כאשר נמנעים באופן יוצא מהכלל בפגיעה בחולים וצוותי רפואה
פלוס מתן סיוע רפואי לחוסים במקום.

אני מחכה לספרים של אחרי המלחמה בכדי להבין איך זה בוצע
ישן 17-04-2024, 18:48
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
מאמר שכתבתי על מה שצריך ללמוד מהלחימה בעזה למקרה שנדרש לתמרון בלבנון

מאמר שכתבתי על מה שצריך ללמוד מהלחימה בעזה למקרה שנדרש לתמרון בלבנון
"העובדה שהתמרון היבשתי הוכח כמענה מבצעי נכון לאתגר בחזית הדרום אין בה כדי ללמד שהוא בהכרח המענה המבצעי המתאים למערכה בצפון. אבל להתכונן צריך. מה גם, כמאמר משפט המיוחס לרמטכ"ל לשעבר, רא"ל רפאל איתן (רפול), שהצרה עם האויב היא שהוא לא מגיע לקפ"ק 2".
בין הלקחים הטקטיים הבנאליים (שאת חלקם שכחנו) הכנסתי גם כמה שאלות קשות.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 18-04-2024, 10:53

בתגובה להודעה מספר 173 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "מאמר שכתבתי על מה שצריך ללמוד מהלחימה בעזה למקרה שנדרש לתמרון בלבנון"

אכן מאמר מעניין מאד ומביא תובנות חשובות. עם זאת, אני לא משוכנע שנכון לקבוע ש-"בכל מערכת אויב יש מרכז כובד ברור (בין שמדובר בשטח שולט, מרכז פו"ש, מבנה מרכזי, רכיב שפגיעה בו מערער את המערכת היריבה ומוציא אותה משיווי משקל).". אויב טרוריסטי/גרילה משקיע מאמצים רבים כדי לפעול באופן מבוזר, כך שכל תת-יחידה תוכל לפעול באופן עצמאי, בתלות נמוכה ככל האפשר מבחינה של לוגיסטיקה, פו"ש וכו'. כיוון שהמטרה שלו היא, בדרך כלל, לגרום נפגעים ונזקים ולעכב ולא לכבוש ולתפוס (או אפילו להחזיק בקביעות) בשטח מסויים, קשה גם לנצל את המשימה שלו כהזדמנות לשיבוש המערכת שלו. בקיצור, אם אתה נזקק לזיהוי של מרכיב כזה לצורך התחבולה אז לא בקלות תצליח למצוא אותו (קשה לי לקבל את התיאור של הפעלת כמויות אש אדירות, לעתים אולי מופרזות, כחלק מ-"תחבולה").

מצד שני, העובדה שלנו יש מערכת, ויש לנו את כל הגורמים שנותנים לצבא סדיר את עוצמתו - לוגיסטיקה מסודרת, פו"ש ומודיעין, מבנה היררכי עם חלוקת גזרות ואחריות ומשימות מוגדרות - היא עצמה גם מאפשרת לצד השני להפעיל תחבולות נגדנו, ללמוד לנצל את ההגיון המערכתי ואת שיטות הפעולה שלנו כבסיס להשגת הישגים עבורו. במלחמה נגד אויב כזה, שלילת ההישגים האלה היא, כשלעצמה, מרכיב מרכזי בהצלחה: מלחמה שבה חמאס או חיזבאללה יסבו לנו נפגעים רבים עלולה להיתפש ככשלון גם אם נשתלט על שטח או נצליח לבלום ירי מצדם לתוך ישראל. לכן, מעניין היה לדעתי לבחון ולנסח גם אילו לקחים ניתן ללמוד מן המלחמה בעזה לטובת שלילת או צמצום היכולת של לוחמי אויב לפגוע בכוחותינו.
ישן 18-04-2024, 11:04

תיעוד תקיפת חיזבאללה אתמול בערב אל ארמשה

החיזבאללה פרסם אתמול תיעוד של התקיפה על המתנ"ס בערב אל ארמשה, שבה נפגעו לוחמי צה"ל רבים במילואים. לטענת החיזבאללה התקיפה בוצעה באמצעות כטב"ם וטיל נ"ט.

לצפייה בציוץ המקורי באתר Twitter,
לצפייה בציוץ המקורי באתר Twitter, לחצו כאן...
התקיפה מדגישה שוב את מה שכבר נכתב כאן, שבעידן שבו לחיזבאללה יש יכולת פגיעה מדויקת גם בנקודות שאינן בקו ראיה ישיר מן הגבול יש לחשוב מחדש על נושא שטחי הכינוס והלוגיסטיקה גם של כוחות שאינם מצויים בלחימה.
ישן 29-04-2024, 20:40
  Assaf B Assaf B אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.04.14

סקירה של PRESTON STEWART בה הוא מדבר על ריכוז מידע / תחקיר* על פעילות יחידת הנדסה שלקחה חלק בהריסת מבנים ברצועה.
(*) - אני לא מכיר את המקור של BELLINGCAT ולא יודע לעמוד על טיבו ואמינותו אבל כן עוקב באופן קבוע אחר פרסטון בערוץ היוטיוב שלו וממה שראיתי עד כה הוא כן עושה עבודה יסודית בסינון המוץ מהתבן.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

אישית אני מחשיב את פרסטון לאחד מהמקורות היותר מאוזנים ויותר מומלצים הסוקרים את הלחימה בעזה (ובאוקראינה ובכמה פינות נוספות). הוא לא חוסך שבטו מפעולות שעושים שני הצדדים.
דווקא מסיבה זו קשה לי עם התוכן של הסקירה אליה קישרתי הערב.

קטונתי מלחוות דעה מקצועית אם כל הריסת מבנה נעשתה בהתאם לצורך מבצעי, בהתאם לחוק וכיוב'.
קטונתי גם מלחוות דעה על לוחמים המסכנים נפשם בפעילות מבצעית רציפה בעזה. מסיר את הכובע, מודה, מצדיע והייתי לוחץ יד לכל אחד ואחד מאלה ואני אומר זאת בלי שמץ של ציניות.

א-ב-ל...
צורמים לי התיעודים שמעלים חיילים מהפעילויות כדוגמת קטעי הוידאו המופיעים בתחקיר. אפילו אם לכל הריסת מבנה יש תכלית וצידוק הרי שהצגתם של אלה ברשת חברתית כ"הישג", "אירוע מרגש" , "נקמה" וכיוב' - אלה באים בעוכרינו. אולי ריגשנו חברים והעלינו מוראל אבל בתמונה הגדולה אנחנו פוטנציאלית מעמידים את הפעילות של צה"ל באור בעייתי כאילו מחפשים צרות איפה שלא חייבות להיות.

(אני לא מדבר כבר על צילום ופרסום פעילות מבצעית שבפוטנציאל חושפת שיטות, אמצעים או פוגעת בבטחון מידע בדרכים אחרות).

בתיאור הסרטון יש קישור גם לתחקיר. מופיעים שם בין היתר צילומי מסך מתוך פרופיל פייסבוק (ציבורי) שקל למצוא את בעליו (וכן- לדעתי האישית פשוט חבל).
ישן 29-04-2024, 20:58
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 177 שנכתבה על ידי Assaf B שמתחילה ב "סקירה של PRESTON STEWART בה..."

לדעתי כאזרח פרטי- עצם העובדה שבכל צילום כזה ניתן לראות בתים רבים עומדים, ואז מתמקדים באלו שנהרסו- זה שומט את הקרקע תחת כל הטיעונים להרס שיטתי.

ולכל אלו שנתלים בציטוטי נקמה נרגשים של חיילים- יש להראות להם את הצילום שברקע הדובר בתמונת פתיחת הסרטון ולשאול ברגש מודגש- "איך היית אתה מרגיש כחייל אם המדינה שגובלת בשטח מדינתך היתה משגרת 3,000 איש שרצחו, אנסו, עינו וחטפו לך מעל 1,500 בני אדם, מיעוטם חיילים ורובם אזרחים מתינוק ועד קשיש?"

ולקינוח ניתן להפנות אל אין ספור סרטונים ותמונות של חיילים אירופים ואמריקאים אחרי 9.11.

לסיכום- רגשות והבעת רגשות לחוד, תמונת מציאות אמיתית לחוד.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 30-04-2024, 21:52

בתגובה להודעה מספר 177 שנכתבה על ידי Assaf B שמתחילה ב "סקירה של PRESTON STEWART בה..."

אני חושב שיש כאן כמה נקודות שמצדיקות דיון, בלי לדון ספציפית בשאלת המבנים ההרוסים. נראה שהתחקיר של האתר עושה בעיקר עבודה של זיהוי המיקומים והצמדת צילומי לווין לסרטוני הפיצוץ, שנראית אמינה; יש שם מעט מאד דיון במשמעויות החוקיות של הנושא, אמנם הדיון הוא בטון עויין כלפינו אבל גם פרסטון (שאכן עושה לי רושם הגון) די מבקר אותנו על ההרס ההמוני שנראה שקשה להכחיש אותו. יש הבדלים בין המטרות (למשל, שיטוח שכונה שצמודה לגדר קל יותר להצדקה מאשר הורדת שכונת מגורים בלב עזה) אבל אני חושב שפחות קריטי לדון במטרות הספציפיות ויותר בכמה נקודות שנוגעות לאופן ניהול המערכה.
  • לאחר 7/10, כמעט כל ישראלי נשטף בתחושת השפלה עמוקה וברצון לנקום (גם אני). אין ספק שרבים מאד מהלוחמים לקחו את התחושה הזו איתם לשטח, ולא רק מהלוחמים אלא גם מהמפקדים הזוטרים והבכירים וגם מהדרג המדיני אפשר היה לשמוע דברים ברוח הזו. עם זאת, צבא מקצועני אמור לפעול על פי מטרות ויעדים מוגדרים בעלי תועלת ברורה להשגת מטרות הלחימה הרחבות יותר; הרס והרג עשויים לשרת את המטרות האלה או לא. כשהדם רותח, קל להתפתות למחשבה שכל פגיעה שאני מסב לאוייב תורמת לחיזוק של הרתעה וצריבת תודעה כלשהי; העובדה שההיסטוריה לא מראה שזה באמת עובד ושאלה מטרות לא מוגדרות שאי אפשר לקבוע האם ובאיזו מידה הן מושגות או לא, אמורה לגרום לצבא מקצועני לחשוב היטב על התועלת הספציפית מכל מטרה מול הנזק הפוטנציאלי.
  • במקביל להרס ההמוני של המבנים, נראה שהיתה גם יד קלה, יחסית, על ההדק בתחום התקיפות האוויריות. על פי תחקיר שפורסם באתר "שיחה מקומית" (ולא זכור לי שנדון כאן), צה"ל מפעיל מערכת בינה מלאכותית בשם "לבנדר" שתפקידה לזהות אנשי חמאס לא על פי מידע ספציפי אלא לפי פרמטרים סטטיסטיים מסויימים. לטענת התחקיר, המערכת ייצרה כ-37,000 זיהויים, כאשר כל זיהוי כזה היה יכול להפוך ליעד לחיסול אווירי עם בקרה אנושית מצומצמת וכאשר הרף של מספר ההרוגים הלא מעורבים שהתקבל כלגיטימי עבור כל חיסול היה מכ-15 לפעיל זוטר ועד מאה ומעלה לבכיר. גם אם נניח שלא כל המספרים מדוייקים, קל לראות כיצד עצם השימוש ההמוני בכלי כזה עלול להביא למספרים עצומים של הרוגים לא מעורבים - ושוב, כאלה שיהיה קשה להצדיק אותם ביחס לתועלת הצבאית של החיסולים.
  • במלחמה הזו, יותר מאשר בכל מלחמה קודמת, ישראל איבדה מנות גדושות מעצמאותה. החל בהסטת הנושאות לאזורנו ביחד עם ה-don't המפורסם של הנשיא ביידן (שכוון גם לישראל ונועד להניא אותה מפתיחת מלחמה מול חיזבאללה/איראן לא פחות מאשר להניא אותן), דרך השתתפות מזכיר המדינה בדיוני הקבינט שלנו, התלות שנחשפה באספקת נשק וחימוש מארה"ב לצורך ניהול המלחמה, הצנחת סיוע לעזתים ע"י מספר מדינות מעל הראש שלנו (פשוטו כמשמעו) והקמת נמל, הלחצים הפומביים עלינו בתחומי הסיוע ההומניטרי וניהול הלחימה, וגם הקואליציה של המדינות שסייעה בבלימת המתקפה האיראנית - וכמו תמיד, בכל סיוע נוצרת גם תלות. ישראל אינה יכולה לטעון עוד שרק חיילים ישראלים מגנים עלינו (אמנם זה שיא של תהליך שהחל עוד במלחמת המפרץ הראשונה). כיוון שהדרג המדיני והצבאי הבכיר היו אמורים להיות מודעים מלכתחילה לתלות הזו שלנו במישורים רבים, היה עליהם לתכנן את שיטות הפעולה בהתאם - כך שיצמצמו וידחו את ההתנגדות לפעילות שלנו. אין ספק שיש הרבה מי שמחפשים אותנו, אבל למרות זאת הדבר החכם הוא לתת להם כמה שפחות במה להיתלות - ונדמה שאנחנו נתנו להם כמה שיותר. בהקשר הזה, הקמצנות הממושכת בסיוע ההומניטרי (נדמה שהאסימון נפל בהקשר הזה רק בשבועיים-שלושה האחרונים) וההרס וההרג המסיביים פגעו ופוגעים ביכולת שלנו למצות את התועלת מהמהלכים - בלי להניב תועלת מקבילה. אילו, למשל, הפעולות שלנו עד היום היו גורמות נזק סביבתי קטן משמעותית, סביר שההתנגדות לכניסה שלנו לרפיח היתה גם היא מצומצמת בהרבה (בעיני הכניסה הזו היתה נחוצה, אבל לצערי נראה לי שהיא כבר לא תקרה וגם אם תתרחש כבר לא תועיל). כך לא פועלים מקצוענים ששוקלים כל צעד לפי התועלת והנזק למטרה הכללית - עקירת שלטון החמאס, במקרה הזה.
  • נושא נספח לכך הוא המאבק בזירה המשפטית, שעלול ללוות אותנו עוד שנים רבות קדימה (די לחשוב כמה נזק הסב לנו דו"ח גולדסטון כדי לראות כמה דו"חות חמורים פי כמה עוד עלולים להתפרסם). עוד תוך כדי הלחימה אנחנו נמצאים בסכנה של הוצאת צווי מעצר בינ"ל לראשי המדינה, וגם אם המאמצים למנוע זאת יצלחו זו תמשיך להיות נקודת תורפה שכל אויבינו יידעו שהם מסוגלים לתקוף גם דרכה. ושוב, זו סכנה שניתן היה לחזות - ואם לא למנוע אז לצמצם. מדיניות מוצהרת של סיוע לאוכלוסיה, הצהרות פומביות על כך שאנחנו נלחמים בחמאס ולא בעזתים - אלה דברים שלא היו עולים לנו כלום מבחינת לחימה, והיו שומטים את הקרקע מתחת חלק מהטענות שמופנות נגדנו. במקום זה, היה נראה שרבים בדרג המדיני וגם הצבאי מתחרים זה בזה בהכרזות קיצוניות שטובות לרגע אחד למורל אבל הרסניות לאורך זמן בזירה הבינ"ל. אפילו היום דיבר בכיר אחד על "השמדה מוחלטת" ברפיח ונוסייראת.
  • מעבר לנקודות הקודמות שנגעו לניהול המערכה על ידי הדרגים הבכירים, יש שתי נקודות שנוגעות לרמות הנמוכות יותר. האחת היא שאלת החלחול של ההנחיות והנורמות מהדרג הבכיר לדרג הזוטר, כלומר: האם מה שמחליט הרמטכ"ל זה מה שמתבצע בפועל בשטח או שהדרגים הנמוכים יותר משנים בהדרגה את ההנחיות כך שתתאמנה יותר למה שנכון בעיניהם. דוגמה לכך, אולי, היא המקרה של פיצוץ האוניברסיטה (חזרנו טיפה לנושא המקורי של התחקיר); הנחיות המטכ"ל אסרו על פיצוץ מתקן מסוג זה, ובכל זאת קצין בדרגת תא"ל החליט להתעלם מהן ולפוצץ את הכל - על פי התרשמותי מהדיווחים, לא על בסיס פעילות אוייב שם ברמה שהוא היה יכול להצדיק בפני הדרגים מעליו. קשה לדעת כמה מקרים כאלה היו בדרגים כאלה ונמוכים יותר ויותר; הרושם שמתקבל הוא שהשליטה של המטכ"ל במימוש ההנחיות בשטח לא מספקת, ושוב - יש לזה מחיר שאנחנו משלמים במערכה המדינית.
  • הנקודה השניה נוגעת לסרטונים שהזכרת, ואולי באופן רחב יותר לכל נושא המשמעת המבצעית בדרגי השטח (ובמיוחד במילואים). בעיני, צריך להיות ברור שאין דבר כזה להעלות סרטונים מהלחימה לרשתות - ובכל זאת, אנחנו מוצפים בהם מתחילת הקרבות, כולל גם סרטונים בעלי גוונים פוליטיים מובהקים וסרטונים שבהם חיילים לועגים או מתריסים בפני הדרג הצבאי והמדיני הבכיר. לא ידוע לי על טיפול משמעתי במישהו מהאחראים לכך. בדומה לכך, יש התנהלויות שנחשפו - שריפת בתים, ביזה ותופעות אחרות - ששוב, לא זוכות לטיפול משמעתי. גם פעולה תמימה לכאורה כמו כתיבת פוסטים חושפת את הכותב וגם לוחמים ומפקדים אחרים לצווי מעצר ומשמשת בסיס לתחקיר שלם. ברור שאיש אינו רוצה להטיל עונשים על לוחמים (ובוודאי לוחמי מילואים) בגלל פוסט או סרטון; אבל לא נראה שנעשה מאמץ פיקודי להבהיר להם את המשמעויות ולשכנע אותם להימנע מהצילום בזמן אמת או מהפרסום, או מאמץ שיטתי לצמצם את התופעה באמצעות הוראה גורפת שסלולרי לא נכנס לרצועה או באופנים אחרים.
ישן 01-05-2024, 14:41
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
מצטער אבל אני לא מסכים - איפה הביקורת הבינלאומית על מיאנמר, על אזרבייג'ן, על אוקראינה
בתגובה להודעה מספר 182 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "אני חושב שיש כאן כמה נקודות..."

האמת היא שמחפשים את ישראל מתחת לפנס ברמה שלא מתעסקים בה בכלל באף קונפליקט אחר, ואנחנו משתפים פעולה עם המשחק כאשר יש מדינות כמו איראן בועדת זכויות האדם של האו"ם.

אז אפשר לכבוש את עזה מהיר אלים ואכזרי ולקבל ביקורת לתקופה מסויימת, ולדעתי דווקא ניצחון מוחץ יכפה על מדינות באיזור להתייחס אלינו יותר ברצינות כשחקן החזק (כמו שארה"ב התחילה לעבוד איתנו רק אחרי הניצחון בששת הימים), או שאפשר לשחק בקקי הומניטרי במשך חצי שנה ולחטוף את אותה ביקורת וגם עוד תיאבון של האויבים, ידידינו יחפשו לרצות את איראן במקום אותנו וכו'

כל תפיסת הביטחון של ישראל עוד מימי בן גוריון היתה שאין לנו שטח, משאבים, כלכלה, ומרווח זמן למלחמות ממושכות. נכון, יש בני ערובה חטופים, אבל כרגע מבחינה אסטרטגית המצב בדרום ובצפון הוא בלתי נסבל ונראה שמתעקשים למשוך את הלחימה עוד ועוד משיקולי הומניטריה וריצוי ארה"ב. זה מתכון להפסד אסטרטגי גם אם ננצח כל קרב מול חמאס. לאחר ההצלחה המרשימה בשבועות הראשונים, אנחנו עברנו להילחם בדיוק את המלחמה שחמאס / איראן רצו שנילחם ותכננו עבורינו ומנצלים עד הסוף את המשאבים שלהם ללחוץ עלינו.

מנקודת מבט אמריקאית אין בעיה לשחק ריאל-פוליטיקה ולנהל נסיגות ומאמצים הומניטריים כשהאויב במרחק 2000 מייל מהחוף שלך, אני לא מבין למה אנחנו מתעקשים להילחם כאילו יש לנו את אותה הפריבילגיה.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 01-05-2024 בשעה 14:54.
ישן 01-05-2024, 15:25
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 185 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "מצטער אבל אני לא מסכים - איפה הביקורת הבינלאומית על מיאנמר, על אזרבייג'ן, על אוקראינה"

תפיסת הביטחון עוד מימי המנדט היתה לעמוד גם על הרגל העצמית וגם, קריטי, על רגל מדינית (בהקשר שלנו - שתפ עם מעצמות/מדינות חזקות). מלחמת ששת הימים הגיעה אחרי כמה שנים שבהם ארהב וישראל נכנסו למסלול יחסים חדש ויותר חיובי, ולא היתה הטריגר לזה (אם כי היתה טריגר לשיפור משמעותי בעסקים וכו').
לשת"פ עם ארה"ב זה האינטרס שלנו קודם כל. זה שישראל התנהלה בטמטום ברמה האסטרטגית מהרגע הראשון כמעט, זו הבעייה הגדולה שלנו. אחרת כבר מזמן היינו במקום אחר. לבזבז חודשים על חודשים - גם מדינית וגם צבאית (רבאק, אין מלחמה בעזה כבר שלושה חודשים לפחות, יש משהו שמזכיר את דרום לבנון בשנות ה-90 לטעמי) זה הטמטום שמביא אותנו, כלומר שישראל מביאה את ישראל למקום המחורבן של היום. זה לא קשור להומניטרי, או ללעשות מה שארהב רוצה, זה קשור לזה שפשוט אין אסטרגיה בכלום.
ישן 04-05-2024, 13:18

בתגובה להודעה מספר 188 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "מה הנימוק? בוא נקרא לזה..."

עצם זה שלא התייחסנו כחברה למצב בלבנון בשנות ה-90 כמצב מלחמה ובמקום זאת התייחסנו לזה כסוג של בט"ש זו לדעתי טעות מרה.
חיילים ישראלים נמצאים בפעילות מחוץ לגבול ישראל? כן.
אותם חיילים באים במגע עם אויב חמוש במדינה אחרת? כן.
מה זה אם לא מלחמה?
אפשר לדבר על עצימות ועל סגנון אבל עצם זה שבחרנו לנרמל מצב כזה - וכמו שבמידה מסוימת אנחנו מנרמלים את המצב הנוכחי בעזה - כ"לא מלחמה" זה שגיאה.
אני חושב שככל שנפנים שכן , אנחנו עדיין במלחמה וכן, מלחמה היא מצב לא רצוי לזמן ממושך אז נפעל בצורה יותר תכליתית כדי לשים סוף למצב הזה. עדיף כמובן לסיים את המצב בנצחון אבל גם אם לא השגנו את היעדים שלנו - שאגב לא באמת ברור מה הם - אז לפחות אנחנו מסיימים, בולעים את הכבוד שנרמס אבל לפחות לא מדשדשים בשטח אויב ומדממים חיי חיילים.
ישן 04-05-2024, 15:15

גם לי יש אחד כזה
בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "זאת נקודה מעניינת, שווה לחשוב..."

כשקיבלתי את המעטפה עם האות שמתי אותו באיזו מגירה בבית במקום שידעתי שמצד אחד כנראה אראה רק כשאני מסדר שם (יעני, פעם באף-פעם) ומצד שני לא אאבד אותו...

גם אצלי ההבנה הזו באה מאוחר, לפני שנים אחדות אני חושב.
אני לא חושב שזה פילוסופי נטו. כמו שאמרתי אם אנחנו מסכימים שזו מלחמה אז יש סיכוי טוב יותר שנלחץ איפה שצריך כדי שהיא תסתיים מהר - כך או אחרת.
אם אנחנו - הציבור וגם מקבלי ההחלטות - מתייחסים לזה כאל סוג עקום של בט"ש או כינוי מכובס אחר אז סיכון גבוה (שוב - להבנתי) ש"נתרגל" למצב הזה כמצב קבוע ומה שאנחנו עושים שם יהפוך לדישדוש מתמשך ויקר.

אגב מכמה וכמה שיחות שיצא לי לנהל עם חיילים בסדיר/מילואים (טרמפיסטים בנסיעות שעשיתי די מאז שהמלחמה התחילה) הרושם שלי הוא שלפחות חלק מהחבר'ה הצעירים יותר לא באמת מכירים את מה שבכלל עשינו שם בדרום-לבנון ולכן כנראה גם לא יודעים להפיק את הלקחים והמשמעויות.
(איך אומרים? מי שלא לומד הסטוריה נדון לחזור עליה או משהו כזה)
ישן 04-05-2024, 23:07
צלמית המשתמש של helpy4

בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "זאת נקודה מעניינת, שווה לחשוב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סלעי
זאת נקודה מעניינת, שווה לחשוב על זה. מודה שכשקיבלתי את אות מלחמת לבנון (או מה שזה היה) בדואר - מרגיש שזה היה לפני נצח אבל נראה לי שזה היה לפני שנה-שנתיים - גם לא הייתי סגור על מה זה היה שעשינו אז...

כך או אחרת, זו כאמור, נקודה מעניינת שדורשת חשיבה, אבל נדמה לי שהיא יותר פילוסופית מאשר בעלת משמעות למה שכן או לא קורה בשטח.

ממבט של חיל פשוט
אני הגדרתי לצוות שלי את לבנון 88-92 כסביבה של קן צרעות
אמנם יש צרעות אבל יש הרבה יותר ספייס בין צרעה לצרעה (כמות הבלתי מעורבים היה גדולה ומעכבת)
ולכן היתה תחושה של דריכות יום יומית והיה בהחלט גם איום שזה מבחינתי הגדרה של לחימה.
אבל לא מלחמה
היו מטענים ירי נט וירי מרחוק. ואני הייתי מאוד מעוניין לדעת כמה התקלויות היו במשך 18 שנה
אני די משוכנע שביחס לזמן היו מעט מאוד התקלויות (גם יזמות)
ישן 07-05-2024, 11:24
  yave333 yave333 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.19

בשביל מה צריך את כל ההתנהגות המוחצנת הזאת?
תיעוד של נגמ"שים עם הדגל הכי גדול שראיתי אי פעם נוסעים על ציר פילדלפי לעבר מעבר רפיח.

טנק דורס את שלט I love Gaza

עוד טנק מפיל שלט שכתוב בו Gaza

ישן 07-05-2024, 23:36
צלמית המשתמש של helpy4

בתגובה להודעה מספר 200 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "הקטע עם הנגמ"ש והדגלים ממש..."

ציטוט:
הקטע עם הנגמ"ש והדגלים ממש מטומטם, כמו לסמן לכל מי שיש לו טיל נ"ט ברפיח "בואו, יש כאן כלי בלי מיגון ואנחנו מסמנים לכם אותו ככה שלא תוכלו להחטיא גם משלושה ק"מ".

לגבי הסרטונים של הדריסות - כבר כתבתי בתגובה אחרת על צה"ל שלא לומד ובוודאי לא מסביר ללוחמים את הנזק שסרטונים כאלה גורמים לעצם היכולת להמשיך בלחימה, ולא אוכף איסור על חיילים להכנס לשטחי הלחימה עם הנייד. גם מבחינה עניינית ומקצועית - חיילים שמתעסקים בלרמוס דברים סתם, לגרום נזק בלי שום תועלת מבצעית, להפיל סמלים כמו ילדים קטנים כאילו אם הפלת את השלט גם עזה תיפול יחד איתו - אלה מראים שהם לא מקצוענים. חבל.

ואין לך ביקורת על השלטים המגוחכים בסיני אחרי מלחמות ששת הימים ויוכ?
דגלים גם היו במוצבים בדר"ל כולל שלטי זעם רובאית
אז מה?
זה הגיל וכך עולה להם המוראל
אלא אם כן כוונתך שהם מזיקים לנו תדמיתית
ועל אענה לך שלא חשוב כמה תהיה אדיב לכתובות העזתיות תמיד ימצאו סיבה לתעב אותך.
ישן 08-05-2024, 14:10

בתגובה להודעה מספר 201 שנכתבה על ידי helpy4 שמתחילה ב "[QUOTE=ninesouls]הקטע עם..."

לא מפריע לי שמניפים דגלים, כל עוד הם לא מסמנים לאוייב על מה לירות... בכל מקרה, צריך להבין (ובעיני צה"ל לא מבין עד הסוף ובוודאי לא פועל כדי להפנים אצל החיילים) את העובדה שהלחימה לא מתנהלת רק על הקרקע אלא גם בזירה ההסברתית והמדינית, ולעתים קרובות הזירות האלה חשובות יותר מאשר הזירה הקרקעית. ובזירה הזו, חייל שנלחם בגבורה במשך חודש יכול לגרום תוך דקה לנזק גדול יותר מכל התועלת שהוא הביא - באקט מטומטם אחד של פרסום סרטון בשביל כמה לייקים מהחברים שלו. ברור שיש כאלה שישנאו אותנו ולא משנה מה, אבל גם כשידעתי שהמ"כ שלי בטירונות מחפש אותי ובסוף הוא ימצא סיבה להעניש אותי התאמצתי לא לתת לו את הסיבה הזו. יהיו כאלה שישנאו אותנו, אבל ככל שנספק להם יותר חומר יהיו יותר כאלה ועוצמת הפעילות שלהם תגבר - ולהפך.

מעבר לכך, אחד היסודות המובהקים של לחימה נגד טרור וגרילה הוא יצירת בידול בין ארגוני הטרור לבין האוכלוסיה. לא סביר שנצליח לשכנע את העזתים שאנחנו בעדם והחמאס הוא האוייב שלהם, אבל השאיפה ארוכת הטווח שלנו חייבת להיות יצירת ההבנה אצלם שאם הם לא יפעלו נגדנו בכוח יהיה להם טוב יותר - שאנחנו לא נגדם כקבוצה אלא נגד מי שפועל נגדנו. הם הרי לא עומדים להיעלם משם. אם נפעל בחוכמה נגדיל את הסיכויים לזה; אם נפעל בטפשות נדחף אותם לידיים של החמאס. כשזה נחוץ, אין מה לעשות ואנחנו פוגעים באוכלוסיה יחד עם החמאס. אבל כשזה סתם...
ישן 09-05-2024, 13:02
צלמית המשתמש של helpy4

בתגובה להודעה מספר 202 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "לא מפריע לי שמניפים דגלים, כל..."

ציטוט:
לא מפריע לי שמניפים דגלים, כל עוד הם לא מסמנים לאוייב על מה לירות... בכל מקרה, צריך להבין (ובעיני צה"ל לא מבין עד הסוף ובוודאי לא פועל כדי להפנים אצל החיילים) את העובדה שהלחימה לא מתנהלת רק על הקרקע אלא גם בזירה ההסברתית והמדינית, ולעתים קרובות הזירות האלה חשובות יותר מאשר הזירה הקרקעית. ובזירה הזו, חייל שנלחם בגבורה במשך חודש יכול לגרום תוך דקה לנזק גדול יותר מכל התועלת שהוא הביא - באקט מטומטם אחד של פרסום סרטון בשביל כמה לייקים מהחברים שלו. ברור שיש כאלה שישנאו אותנו ולא משנה מה, אבל גם כשידעתי שהמ"כ שלי בטירונות מחפש אותי ובסוף הוא ימצא סיבה להעניש אותי התאמצתי לא לתת לו את הסיבה הזו. יהיו כאלה שישנאו אותנו, אבל ככל שנספק להם יותר חומר יהיו יותר כאלה ועוצמת הפעילות שלהם תגבר - ולהפך.

מעבר לכך, אחד היסודות המובהקים של לחימה נגד טרור וגרילה הוא יצירת בידול בין ארגוני הטרור לבין האוכלוסיה. לא סביר שנצליח לשכנע את העזתים שאנחנו בעדם והחמאס הוא האוייב שלהם, אבל השאיפה ארוכת הטווח שלנו חייבת להיות יצירת ההבנה אצלם שאם הם לא יפעלו נגדנו בכוח יהיה להם טוב יותר - שאנחנו לא נגדם כקבוצה אלא נגד מי שפועל נגדנו. הם הרי לא עומדים להיעלם משם. אם נפעל בחוכמה נגדיל את הסיכויים לזה; אם נפעל בטפשות נדחף אותם לידיים של החמאס. כשזה נחוץ, אין מה לעשות ואנחנו פוגעים באוכלוסיה יחד עם החמאס. אבל כשזה סתם...

אלו שמוחים ומביאים ראיות להתנהגות בלתי הולמת מצד לוחמי צה"ל, יביאו אותה גם אם תשפריץ עליהם מי ורדים. תן שימת לב מי הם המוחים ?>
אלו אותם שימצאו תחת האדמה סיבה לנגח ביהודים (אם לא מעבר לכך)
אתמול ראיתי קטע מ"שואה" של Claude Lanzmann
עומדים פולנים ומסבירים מדוע שנאו את היהודים
אחד אמר בגלל שזה ידוע שהם רצחו את ישו
והגברות מסביב אמרו בגלל שהם היו עשירים

החבר'ה האנטישמים לא צריכים את הדגל של גולני על מסגד בכדי להכנס בך.

אני מסכים שלא צריך לפגוע באוכלוסיה וברגשותיהם אבל בוא נודה על האמת- צהל מיטט גם מסגדים
לך תוכיח שהיו שם אמל"ח
ישן 08-05-2024, 13:45

בתגובה להודעה מספר 204 שנכתבה על ידי זיגפריד ששון שמתחילה ב "נראה לי מאד תמוה ש"זלדה" על..."

הצלב על הרייכסטאג היה סמל השלטון הנאצי, ולכן היה צריך להיות מופל. לעומת זאת, שער ברנדנבורג למשל הוא סמל של העיר עצמה, ואילו הסובייטים היו הורסים אותו הם היו טועים טעות קשה. בדומה לזה, אילו היה שם שלט או סמל של חמאס היה חשוב להפיל אותו; אבל השלט שהיה שם הוא של העיר (או הרצועה) עזה עצמה. כשאתה רומס סמל כזה, זה אקט סמלי של רמיסת העיר והאוכלוסיה, לא של פגיעה בשלטון חמאס; כך זה נראה ונתפש. זה מנוגד לאינטרס המובהק שלנו של יצירת בידול בין הלחימה נגד חמאס לבין צמצום הפגיעה באוכלוסיה; הרי כל ההתנגדות ללחימה מצד ממשלות המערב היא בדיוק בגלל האלמנט הזה, של הפגיעה באוכלוסיה. לכן, כל דבר מהסוג הזה מציג אותנו בדיוק כפי שאנחנו לא רוצים להיראות, בדיוק כמו הסרטון שראיתי אתמול של חייל עומד במטבח של דירה בעזה ומנפץ עם פטיש 5 את השיש ואת כלי הבית לקול הצהלה של החבר שלו שמצלם.
ישן 09-05-2024, 09:47
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 206 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "הצלב על הרייכסטאג היה סמל..."

מה שאתה אומר מגלם את הכשלון בחזית ההסברתית יותר מכמה סרטוני טיקטוק לא במקום.

עצם העובדה שהנרטיב של האויב של ההפרדה בין חמאס לבין עזה הוא עדיין זה שמכתיב את השיח, לא רק הבינ"ל-דיפלומטי, אלא הפנים-ישראלי, זה כנראה הסימן הכי גדול שלצערי לא ננצח את המלחמה הזאת ולא רק בחזית ההסברתית.

חמאס הוא עזה ועזה היא חמאס (ובלי לפול לחוק גודווין אלא רק להשתמש בדוגמא שלך) לא פחות ואולי אף יותר מכך שגרמניה הייתה נאצית והנאצים גרמנים. לא רק במונחים אמורפים של ההצבעה והעלייה לשלטון או תמיכה פאסיבית במשך השנים, אלא בהשתתפות אקטיבית ונלהבת ביותר בזוועות ה7 באוקטובר.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:21

הדף נוצר ב 0.26 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר