לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-06-2005, 21:39
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "היה סיפור מאחורי המרגמות 120 שקשור מאד לריחן ולצנחנים"

אני לא מצליח לאתר פרטים למרות שהשקעתי בחיפושים, אולי מישהו מהגולשים יוכל לעזור?
הפרטים שאני זוכר במעורפל:
1993-94, לבנון, מיזרחית - עישייה או ריחן (אולי צפונה מכך), צנחנים, גדודים או עורב, ירו פצמ"רים 120 מ"מ, נוקר דינמי במשיכת חבל, הייתה הזנה כפולה, הפצמ"רים התפוצצו בקנה, הרוג ושני פצועים.
לאחר הארוע הזה הוצאו המרגמות 120 נוקר דינמי משרות בצה"ל לכמה שנים.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-06-2005, 22:33
צלמית המשתמש של יוסיפון

ידעתי שאני זוכר משהו
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני לא מצליח לאתר פרטים למרות..."

סמ"ר משה אוחיון מפלוגת חה"ן גולני נהרג ב25.1.95 כשתקלה של הזנה כפולה גרמה להתפוצצות שני פצמ"רים אצלו בקנה המרגמה 120 מ"מ עליה פיקד במוצב ריחן.
בסביבות חצות התחילה התקפה על המוצב, צוות המרגמה השיב אש אל חוליית מחבלים
לאחר כמה פיצוי מרגמות שנבעו מהזנה כפולה הוכנס במרגמה מנגנון "טובלן קפיצי" שאמורלמנוע הזנה כפולה, ישנה אפשרות לנטרל אותו, עד היום לא ברור כיצד נוטרל המנגנון.
במהלך הלילה שבו נהרג אוחיון נפצעו עוד שני חיילי צה"ל בקרבות, אחרים, עם המחבלים: לירן ביינוויל מירושלים, נפצע אנושות וקצין הגששים מוחסיין ברקאת מירכא.

משפחתו של אוחיון העלתה מספר תמיהות באשר לדיווחים שקיבלו מצה"ל:
אלוף פיקוד הצפון, עמירם לוין, הבטיח למסור לידיהם את החומר בנוגע לבנם - אך לא עשה כן.
האלוף לוין הודיע להם בשיחה טלפונית כי "כל האחראים הועמדו למשפט, כולל ראש יחידת הקישור ללבנון". ראש היק"ל, מפקר הפלוגה, מפקד נוסף ושני אנשי הצוות נשפטו על-ידי המג"ד, עפ"י דברי לוין. אך אביו של אוחיון ז"ל ידע כי לחה"ן אין מג"ד, האב שאל את האלוף לוין "כיצד נשפטו החיילים על-ידי מי שאינו קיים?", ונענה, לטענתו, "בגימגום".
ההורים טענו כי בבדיקה שערכו עם גורמים שונים בצה"ל, התברר להם כי האנשים שהוזכרו לא הועמדו לדין, וכמה מהם אף קודמו בדרגות ובתפקידים.
ביום שנו נהרג משה אוחיון, קיבלה המשפחה הודעה מקצינת העיר כי הבן נהרג ב"תאונת-נשק". בימי השבעה הגיעו לבית המשפחה המח"ט והמ"פ, וסיפרו כי משה נהרג בפעילות מבצעית. האב ביקש מהמח"ט פירוט על נסיבות נפילת הבן. המח"ט הסביר כי בשעה אחת בלילה היתה הקפצה במוצב; משה טען שבעה פגזים, והשמיני התפוצץ בתוך המרגמה. מסתבר שהאב נסים מבין במרגמות קצת יותר מהאזרח הממוצע, הוא עבד כ-20 שנה במפעל "סולתם" כאחראי על מרעומים במרגמות. ניסים שאל את המח"ט כיצד התפוצצה המרגמה. הוא נענה כי התאונה אירעה, כנראה, בעקבות מה שמכונה "הזנה כפולה" של המרגמה: טעינה בטעות של שני פגזים אחר מעל השניי לגרום להתפוצצות.
בתום השבעה הגיע לבית המשפחה האלוף לוין מלווה בקצינים בכירים. האב שאל את האלוף, כיצד ייתכן שההתפוצצות נגרמה כתוצאה מ,,הזנה כפולה", כשיש התקן מיוחד המיועד למנוע את התקלה הואת?
האלוף לוין השיב לו ש"מישהו תלש את השן המונעת 'הזנה כפולה"'. אוחיון שאל על "השן" את כל קציני הצבא שביקרו את המשפחה. השן לא נמצאה מעולם. לטענת האב ניתן לברר בקלות היכן השן משום שהים צל"ם (ציוד לוחמה ממוספר) עליו חותמים באפסנאות.
חודשיים לאחר האסון הגיע לבית המשפחה קצין, שמונה לחקור את התאונה. האב ביקש את חומר החקירה, והקצין אמר כי "אין צורך בחומר", והוא מוכן לענות "לכל שאלה שיישאל".
בעיקבות שיחה עם הרמטכ"ל דאז, רא"ל אמנון ליפקין-שחק, נשלח אל המשפחה קצין הבטיחות של המפח"ש (היום מז"י) שהקריא להם את תחקיר הארוע אך לא השאיר להם עותק. מהתחקיר עולה כי הפיצוץ נבע מ'שרשרת של טעויות' שנעשו ע"י אנשים שונים. גם התחקיר לא מסביר היכן היו שאר ארבעת אנשי צוות המרגמה בזמן הפיצוץ וכיצד לא נפגעו, היכן היה ההתקן למניעת הזנה כפולה ומה סיבת האיו"ר (אי ירי) של הפצמ"ר הראשון, האם בשל תקלה במרגמה או בשל תקלה בפיקה.

רק לאחר שהמשפחה עתרה לבג"ץ נמצא חומר התחקיר שכלל סרט וידאו ששיחזר את הארוע. בסרט אומרים חיילים וקצינים מהמוצב שכלל אינם יודעים איך משתמשים במרגמה. עוד אומרים החיילים בקלטת, כי ביום התאונה לא היה כלל במוצב מכשיר לחליצת פגזים, שלא נורו, מתוך המרגמה.
קצין בדרגת סרן אמר מול המצלמה, כי המרגמה שגרמה למותו של החייל הייתה 'לא בטיחותית': "אני לא הייתי מוכן לירות בה, אפילו אם הייתי מקבל פקודה באופן אישי מאלוף פיקוד הצפון".
מעבר לעדויות החיילים והקצינים, העלו התחקירים שורה ארוכה של ליקויים: התברר כי המרגמה התפוצצה סמוך למשה אוחיון תוך כדי ירי לעבר מחבלים. אוחיון ואנשי צוות הרגמים הספיקו לירות באמצעות המרגמה שבע פצצות. הפצצה השמינית נתקעה במרגמה ולא נורתה, והרגמים לא הצליחו לחלץ אותה מתוך המרגמה. חייל נוסף, שלא היה מודע לפצצה שנתקעה בקנה, הכניס לתוכה פצצה נוספת, ועקב כך אירע הפיצוץ שגרם למותו של אוחיון.
התחקירים העלו, כי לא הייתה הקפדה על הוראות הבטיחות, וכי החיילים שירו במרגמה, כלל לא הוכשרו לירות בה.
אלוף פיקוד הצפון קבע בעקבות התאונה, כי היה מערך בלתי ממוסד ובלתי מאורגן של מרגמות צה"ל בצפון, אך החליט לנקוט צעדים משמעתיים רק נגד שלושה חיילים וארבעה קצינים.

כנראה שהיה "משהו" בטענות המשפחה.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 29-06-2005 בשעה 22:46.
ישן 27-06-2005, 20:15
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "מרגמה של צד"ל?"

כמו שזה נראה לי שתי התמונות האחרונות הן של צד"ל.
אל תתמה אל הקסדה, חיילי צד"ל שעברו קורס מרגמות בצה"ל הקפידו, בזמן ירי במרגמה לחבוש קסדה. כנראה שבמהלך הקורס מי שלא חבש קסדה חטף. במו עיני ראיתי תירגול של הגנת מוצב צד"ל, הם קפצו על חצי אזרחי וירו בכל הכלים ורק זהשירה במרגמה (60) חבש קסדה ורק בזמן ה"ירי" כשהוא עבר לעמדת מיקלע הקסדה עזבה לו את הראש

ישן 28-06-2005, 10:31
צלמית המשתמש של יוסיפון

גם הרגמים במוצבים שבהם אני הייתי נהגו בצורה דומה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי nivsag שמתחילה ב "לא רק בצד"ל"

וזה לא משנה אם מדובר במסייעת 50 (דלעת), מסייעת רותם (דלעת), מסייעת 12 (ריחן וציבעוני), מסייעת 13 (עישייה), מרגמות שריון (בדרום הר חברון) או רגמי מילואים. תמיד תמיד הרגמים נראו הכי פחות מחויילים.
אני מדבר על אחד יוטרה וכל השאר מכינים טוסטים/משחקים שש-בש/ישנים, ביגוד אזרחי, לינה בעמדה (מחוץ לחד"ב), תחמושת מפוזרת וכו'.
בסכ"ה המרגמות הן שנותנות למסייעת את תדמיתה והמוניטין של מחלקות המרגמות מדבר בדיוק על זה: "קודקוד כאן שבע המתן כעגולה"...
מי שיביא את כל מילות השיר יבורך

אגב, חשבתי שהתמונות הנ"ל הן של צד"ל בשל המיגון בארגזי תחמושת ממולאים בחול שראיתי רק במוצבי צד"ל ועל תומ"תים.

ישן 28-06-2005, 10:46
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "גם הרגמים במוצבים שבהם אני הייתי נהגו בצורה דומה"

אני לא לגמריי זוכר אבל זה הולך בערך ככה:

שבע כאן קודקוד, תעיר ת'מרגמה, צאו מהזולה, זיהינו חדירה.

קודקוד כאן שבע, המתן רק עגולה, החבר'ה כאן בזולה שותים שיתה קלה.

שבע כאן קודקוד, אתם מרותקים, עד שתלמדו לדבר עם קודקודים.

קודקוד כאן שבע, אנחנו עריקים, עד שתלמד לדבר עם וותיקים.

שיר מאעפן שנותן תמונה כללית לגבי אופן השירות.
חיילים שהתגייסו לשיריון וש"נפלו" בטירונות ונמצאו לא מתאימים לשרת כשריונרים אבל היה להם פרופיל קרבי ונשלחו למחלקת תומכי לחימה (מחלקה 4 אם אני זוכר נכון) היו מגיעים לקורס רגמים יחד עם הוותיקים מהחי"ר ויוצאים משם מצ'וקמקים יותר משקמיסטים.
הם היו מעבירים שירות שלם - 3 שנים בשמירה בש"ג של החטיבות ומי שהגיע לשיזפון היה יורד לשטח פעם בשבוע, יורה פצמ"ר או 2 בתרגיל ומתגלגל חזרה לחדר במגורי מפח"ט.
מסקרן אותי לדעת מה הם עושים במילואים...
ישן 28-06-2005, 21:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
להלן השיר המלא...
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "אני לא לגמריי זוכר אבל זה..."

7 כאן קודקוד, תעיר ת'מחלקה, תצאו מהזולה זיהינו מטרה!
קודקוד כאן 7, המתן עוד עגולה, החבר'ה כאן בזולה שותים שתייה קרה!
7 כאן קודקוד, כולכם מרותקים, עד שתלמדו לדבר עם קודקודים!
קודקוד כאן 7, כולנו עריקים! עד שתלמד לדבר עם וותיקים!
אוי המרגמות ואוי המרגמות!
חבר'ה על הכיפאק חבל שהם זונות!
החמישיות שלנו הם חברה צהובים!
כל היום בג'יפים יושבים מאוננים!

ודרגון עלייה ודרגון נסיגה!
וכל המחלקה על הפנים נפלה!

אצלנו בגדוד הרגמים היו די מסכנים בתרג"דים. לא רק שהם נדרשו לסחוב את הקנים על הגב, המג"ד תיזז אותם ב"מטרות הזדמנות" - לפרוס קנה, להוציא 10 פצצות, לקפל ולהשיג את הגדוד....
ישן 23-09-2011, 09:13
  Mk.IIb Mk.IIb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.08
אני יוצא להגנת צוותי המרגמות...
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי שט-קל 7 שמתחילה ב "תמיד"

קראתי כל מה שכתבו כאן "בגנות" מחלקות המרגמה, ולצערי אני חייב להסכים עם כמה מהדברים שנאמרו. אך למרות זאת, אפשר גם אחרת. אני הייתי מט"ק בסדיר, ובמילואים צורפתי למחלקת המרגמות- בתחילה כאיש צוות, ולאחר מכן כמפקד וסמל מחלקה. אני כותב מהידע האישי שלי, משירותי בגדוד שריון, אבל אני מניח שכמה מהדברים נכונים לגבי מרגמות חי"ר ואף לחיילות בכלל.

בעיה 1: מרגמות הן כלי מיושן שלא עומד בקצב של הטנקים.
הזמן שלוקח לטנקיסט בין קבלת הפקודה לפגיעה במטרה הוא כ30 שניות (פקודה לתותחן, ירי, טעינה מחדש, תיקון וירי שני במקרה והפגז הראשון לא פגע) לעומת זאת צוות המרגמה לא יכול להשיג פגיעה במטרה בפחות מ3 דקות, זריז ככל שיהיה (קבלת פקודה, חזרה על פקודה, הוצאת נתונים ידנית=דקה, תקיעת מוטות, עליה על מוטות, פקודת אש, ירי, ואז הפצצה באוויר 30 שניות) דבר נוסף הוא שהכוח המטווח בדרך כלל לא מיומן מספיק והתיקונים הם לא טובים, דבר המאריך את משך הטיווח עד ל10 דקות. 10 דקות הן נצח במונחי טנקים ולכן הכוח המסתער בדרך כלל מתייחס למרגמות כנטל ולא כעזר. כל זה גורר התייחסות לירי המרגמות באימונים כמשהו שצריך ל"חפף" אותו כמה שיותר מהר כדי שיהיה ניתן להתחיל במנה העיקרית- הסתערות הטנקים.
בעיה 2: איכות הצוותים. כפועל יוצא ממה שנאמר בסעיף 1, יש נטייה להתייחס בגדודי השריון למחלקת המרגמות כסרח עודף וכך גם להתייחס לאיוש שלה. מניסיוני שני סוגי אנשים מגיעים למחלקת מרגמות בחש"ן- הנפלים והתחמנים. כך שתכפילו איכות אנושית בהתייחסות מצד הגדוד-קיבלתם חוסר מוטיווציה שבתורו מקרין על איך הגדוד רואה אותנו, שמקרין על הרצון לפעול וכן הלאה וכן הלאה. התוצאה היא באמת מחלקות שנראות כאילו הן סופחו לגדוד מצד"ל, פועלות ככה ומקבלות יחס בהתאם.

אבל אפשר גם אחרת. המחלקה שלנו בגדוד מקצועית, חיילית, אמינה ומהירה. כאשר הגדוד יוצא לאימונים בצאלים באופן קבוע אנחנו זוכים לתשבחות מהמדריכות, מהמג"ד, מחונכי האימון ואף ממפקד מל"י, שאמר פעם בסיכום אימון ש"זאת מחלקת המרגמות הטובה ביותר שראיתי בשנה האחרונה, בין אם מילואים או סדיר" מה הסוד? די פשוט בתכל'ס.
הפתרון:
1. הגברת הניראות: הצעד הראשון מוטל על כתפי הממי"ם (במחלקה ממוצעת יש 2). לא לקבל את העובדה שלא רוצים אותנו. בכל הזדמנות לנדנד, להציק, לקרצץ ולדרוש שיפעילו אותנו וכן להזכיר שמדובר במערכת נשק איטית יחסית שיש לתת לה את הזמן שלה. כמו שאמר המח"ט באימון האחרון- "מפ"ים, נגמרו לכם התירוצים. יש לכם מ"מ 7 נודניק, תשתמשו בו!"
2. הגדלת ראש של המפקדים: על מנת שהקצינים יוכלו לעשות את מה שנדרש מהם (לפי סעיף 1) על המשקי"ם לנהל את המחלקה באופן מלא. אנחנו דואגים להכל- שהחיילים יגיעו ויתחיילו, אנו מושכים את הנגמשי"ם, הציוד, התחמושת והאוכל, מתעדכנים מול לוחות זמנים ומקדמים את המחלקה לעבר לוחות הזמנים האלה, דואגים לאימון אנשי הצוות ושהאימון יעשה בצורה טובה, וכן הלאה וכן הלאה. למעשה, את הקצינים אנו רואים רק בזמן ירי. שאר הזמן הם בקפ"קים וכל מיני שטויות ואנחנו דואגים לניהול המחלקה.
וכך, שלקצינים אין ניהול מחלקה על הראש הם יכולים לנדנד לכולם ולא פחות חשוב-לחבור לכוחות המטווחים לתדרך אותם לעומק, דבר המביא לקיצור הזמן הנדרש להשגת פגיעה.
3. משמעת, משמעת, משמעת: אנחנו, המשק"ים, הנחלנו במחלקה את ערכי המשמעת של חש"ן (מי שיודע יודע, מי שלא- באסה לו שם בחי"ר) החל בהופעה חיילית וכלה בהקפדה על התירגולות. כמעט כל החיילים מקבלים זאת והמשמעת לא נכפית עליהם, אלא נובעת מתוכם. המחלקה עובדת בצורה יוצאת מהכלל ולמעשה לא היה ניתן להשיג את מה שתואר בסעיף 2 ללא המשמעת של חש"ן.
4. יחס הוגן וחברי בין אנשי המחלקה: למרות המשמעת יש שמירה על כבוד הדדי ודיבור חברי בין חברי המחלקה. תמיד יש זמן לפנות ל"זולה", כל עוד זה לא מתנגש באימונים, ויש לנו את הקטעים שלנו- ארוחות מושקעות, שתיית בירה קרה באמצע המדבר, משחקי שש-בש ארוכים וכו'. אנחנו שומרים על המוניטין של "7 יודעים לעשות חיים" ומצליחים לעשות זאת יחד עם להיות זמינים, גמישים ומקצוענים.
בנוסף לכך אנחנו מאד מגובשים חברתית ויודעים לשמור על הקשר גם באזרחות. לדוגמא- עכשיו בסוכות אנחנו יוצאים לקמפינג מחלקתי יחד עם הנשים והילדים.

כל הדברים הנ"ל יוצרים מחלקה מעולה, בעלת אווירה מיוחדת שגורמת לאנשים לחזור פעם אחרי פעם למילואים. אני אישית, מתנדב כבר 3 שנים ומרגיש גאווה רבה כל פעם שאנחנו נפגשים, בין במילואים ובין באזרחות.
לצערי, הדברים האלה שאמורים להיות הסטנדרט, לא מיושמים באופן נרחב וכך יוצא שהסטנדרט הוא מחלקות כפי שתוארו לעיל.

ישן 22-09-2011, 20:46
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "מרגמות בלבנון - מסייעת 202 במוצב ריחן"

מצטער על ההקפצה, אבל, במסגרת פרוייקט מסויים שאני מכין נתקלתי בתמונה הבאה של סמ"ר משה אוחיון ז"ל שהוזכר למעלה, כשהוא עומד (ימני, לבוש בחרמונית) בעמדת המרגמה המדוברת, אותה עמדה שבה הוא נהרג רק מספר ימים לאחר שהתמונה צולמה.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אם כבר אני מקפיץ את האשכול, זו הזדמנות לציין שבמסגרת "עוד מעט נהפוך לשיר" שמפיקים בגלי צה"ל לרגל יום הזיכרון לחללי צה"ל, הלחין ושר עידן עמדי משפטים שנלקחו מתוך מכתבים שכתב אוחיון ז"ל לחברתו ערבה.
השיר מרגש ומומלץ.

אם יש דרישה לתמונות נוספות, נא להתאפק, הן יחשפו בימים הקרובים...

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:45

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר