לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-10-2008, 14:02
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קליפס שמתחילה ב "פחחח, איזה קשקוש... רק הדובר..."

הלוואי זה היה כל כך חד משמעי כפי שאתה מציג את זה.

לקבלני הנשק האמריקאים יש מוניטין מפוקפק של פער מהותי בין ההבטחותיהם לבין המוצר שהם מספקים והמחירים המונפצים שלהם. אדרבא, כאשר הפרוייקטים שלהם מסתבכים מספיק, הם גוררים גם את הפוליטיקאים לתוך האשמה, ומכריחים אותם לספק לקבלנים הללו את הגיבוי מול הציבור הזועם.

דוגמאות:
* B-2 מאבד חלק מהתכונות החמקניות שלו.. שהוא רטוב מגשם.
* על הסטרייקר אמרו שהוא יחליף את הטנק באופן סופי.
* על טילי הא"א מהדור הראשון אמרו שהם חוסכים את הצורך בהתקנת תותחים או הדרכה בקרבות אויר במטוסי הדור השלישי (פנטומים למשל).

רק אידיוט יאמר שה-F-35 אינו מטוס טוב, אבל השאלה היא אם הוא מצדיק את העלות.
באיזו קלות יכול האויב לסגור את הפער הטכנולוגי. כמה קל יהיה לאויב לשדרג מכ"מים טילים ומטוסים כדי שיתגברו על החמקנות. באיזו מידה יכולת התמרון של האויב עדיפה על זו של ה-F-35 ?

כל זאת, מלבד עלויות חלקי החילוף, גם אלו הכספיות וגם אלו הפוליטיות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-10-2008, 14:23
  gkiler gkiler אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "F-35 הובס בסימולציה מול מטוסים רוסיים"

הנה עוד כמה כתבות בנושא
http://www.shortnews.com/start.cfm?id=73333
http://www.theage.com.au/national/n...80911-4e6b.html
http://www.brisbanetimes.com.au/art...0857689496.html
http://www.venik4.com/?p=2881
זה ממש לא מפתיע אותי זה שהמטוסים הרוסיים נחלו תבוסה בקונפליקטים הרבים הקודמים קשור בכך שהטייסים לא היו טובים מספיק כדי לממש את הפותנציאל של המטוס החימוש היה דליל ורמות התחזוקה היו עיומות
אך הם תסתכלו באימוני TOPGUN כשהמטוסים הרוסיים הוטסו ע"י טייסים טובים הם תמיד ניצחו את המערביים והם תנסו לדמיין קרב אוויר אוויר בין מטוס רוסי ואנאלוג מערבי בו הטייסים שווים ביכולתם תראו שהמטוס הרוסי תמיד ינצח בזכות היתרונותיו החל מתמרון ואווירודינאמיקה יותר טוב ועד לראדאר חזק יותר וטווח טילי א"א ארוך יותר
ישן 02-10-2008, 19:09
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "בקיצור, מה שאתה אומר הוא,"

אני דווקא חשבתי שכוונת המשורר הייתה שטייסי ביום האויב בארה"ב לא ידעו להפיק את המיטב מהכלים המזרחיים.
זו טענה ישנה שהיה בה משהו, עד שמזרח גרמניה, פולין, לאטביה ועוד התחילו להתאמן מול ארה"ב/נאט"ו.

דרך אגב - עובדה מוצקה שתומכת בדעה שלו (שמטוסים מזרחיים טובים לפחות כמו המערביים אם הם מופעלים ע"י טייסים ברמה דומה) היא הסטטיסטיקה של Cope India.
ב 2004 טייסי ארה"ב (F-15C עם AIM-9X) "הפסידו את המכנסיים" בתרגיל הזה נגד מיגים הודים (באחד מהסבבים הם השתמשו MiG-21- לזכותם של האמריקאים יאמר שיחס המטוסים בסבב הזה היה 3:1 לרעתם).

ישן 02-10-2008, 19:47
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי DeepSpace שמתחילה ב "ו ROE חד-צדדי ונוקשה למדי..."

המסמכים המבלומ"סים על 2004 (ויש כאלו ברשת) מלאים "תרוצים" למכביר.
לא היה להם את המכ"מ המשודרג, לא הייתה יכולת לדמות ירי של AIM-120 אז טילי הדמי כללו רק AIM-9X, ההודים השתמשו במכ"מ "עם מאפיינים מיוחדים" שטיסי ארה"ב לא רגילים לתרגל נגדו, הטילים הוגבלו לטווחים של 20 מייל ימי ועוד.

זה היה יכול להסביר נהדר הפסד אחד, אפילו כמו זה של 2004.
זה לא מסביר למה בתרגיל העוקב, בתנאים "משופרים" הם עדיין הפסידו עם מיג 21, מיראז 200 וסוחוי 30 בצד של ההודים נגד F-15 ו- F-16 בצד של ארה"ב.

אני ד"א הייתי מפיק מסקנה אחרת לחלוטין מהתרגיל.
אני הייתי מסיק שטייסי ארה"ב עם מטוסי ארה"ב יודעים "להפיל" טייסי ארה"ב עם מטוסים מזרחיים.
הם פשוט לא מתורגלים להתאמן מול טייסים שחושבים ומגיבים אחרת מטייסי ארה"ב.

ישן 02-10-2008, 14:44
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גמל קוטב שמתחילה ב "F-35 הובס בסימולציה מול מטוסים רוסיים"

הנה מטוס "החמקן" שהכל יכול...

זה משכתבתי באשכול על רכישת 25 מטוסי F-35, שכולם דברו על היכולות האדירות של הטוס הזה שיכול לטייל לו מעל לשטחי האויב בלי כל הפרעה וחלק מחברי הפורום טענו שבשום אופן אי אפשר לגלות את המטוס באמצעות מערכות הראדר של לדבר על להפיל אותו...

למטוס הזה יש הרבה בעיות, והבריטים כבר אמרו שהירופייטיר הרבה יותר טוב מה F-35 בקרבות אוויר-אוויר( זה המטוס שסעודים יקבלו) והבריטים יודעים על הם מדברים כי הם שותפים בפיתוח שני המטוסים .

האם ה F-35 יותר טוב מהמטוסים שבחיל האוויר הישראלי? בהחלט שכן, אבל לא צריך לייחס למטוס יכולות שפשוט לא נכונות, יכולת החמקנות של ה F-35 לא באותה רמה כמו זאת של ה F-22....
ישן 02-10-2008, 15:25
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "אני לא מגיב לכל מה שאתה חושב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי levikon
אני לא מגיב לכל מה שאתה חושב כי זה דעות. אבל המשפט הזה:

"יכולת החמקנות של ה F-35 לא באותה רמה כמו זאת של ה F-2
2...."

מנוסח כאילו זאת אקסיומה ידועה.

אנא, שתף אותנו במקורות מהן שאבת את המידע הזה, ונחכים.
.

כל דעה של מסתדרת עם הדעות שלכם אז אתם מיד פוסלים אותה , כי אחרי הכל האמריקאים אמרו, אז מה שלא נאמין להם?!! מה פתאום...

ראשית-בקשר לעניין היורופייטר מול ה F-35 בקרבות אוויר-אוייר,הבריטים טענו את זה ולא אני.. הירופייטר בחיל האוויר הבריטי נחשב למטוס עליונות אווירית והם מעוניינים לקנות את F-35 כדי שיכול לפעול מעל לנושאות המטוסים שלהם, ולהחליף את ההארייר שלהם...

שנית, בקשר לרמת החמקנות של F-35 מול החמקנות של ה F-22, האמריקאים משתפים הרבה מדינות בבניית ה f-35 ומעבירים לטורקיה מידע וטכנלוגיה על המטוס והטורקים ייצרו 100% ממרכבי המטוס החדש בטורקיה ואפילו ישלבו מערכות טורקיות חדשות ...ועוד מדינות יבנו חלקים שונים למטוס הזה...

בעוד שה f-22 נשמר בסוד רב וארצות הברית לא מוכנה אפילו לחשוב על מכירת המטוס לגורמים חיצונים ולא משנה אם הם בעלות הברית שלהם, זה אומר משהו, לא?!

אז, דעותי כנראה לא מסתדרות עם שלך, בבקשה אל תאמין לי תאמין ליאנקים-

ציטוט:
הפנטגון וחברת לוקהיד-מרטין דוחים את הביקורת על ביצועי המטוס וטוענים כי יכולותיו טובות ב-400 אחוזים מהמטוס הטוב ביותר הקיים כיום בשוק.

נערך לאחרונה ע"י ralf בתאריך 02-10-2008 בשעה 15:29.
ישן 02-10-2008, 16:17
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ועדיין - לא ענית על השאלה..."

מה בדיוק לא ברור לך?

ציטוט:
אחד מבכירי הפנטגון לשעבר, שעסק בפיתוח מטוסי קרב מתקדמים עבור הצבא האמריקני, טוען כי ה F-35 סובל מבעיות קשות ולא יוכל להתמודד בקרבות אוויר מול מטוסי הסוחוי הרוסיים.

זה לא אני אומר זה מישהו שעסק בפיתוח המטוס...
ציטוט:
חבר פרלמנט אוסטרלי מהאופוזיציה חשף תוצאות סימולצית מחשב של קרבות אוויר שנערכה בבסיס חיל אוויר אמריקני בהוואי. לטענתו, במבחנים נחל ה-F-35 תבוסה מחפירה מול המטוסים הרוסיים.

זה לא אני אומר זה האוסטרלים אומרים ...

ציטוט:
Dropping the JSF would stun the defence industry, but a senior official told The Sunday Times it was time to “think the unthinkable”. “I know how the Americans negotiate,” said the official. “They will not do a deal unless they know the other side has a serious alternative. It’s like a high-stakes poker game . . . it’s essential to have a Plan B because it’s very important not to travel in hope.”
The JSF was to have equipped the Royal Navy’s two new aircraft carriers. The “Plan B” being worked on is a version of the Eurofighter Typhoon adapted for the navy. The Typhoon recently entered service with the RAF after long delays and cost overruns.

זה לא אני אומר זה בריטים אומרים...יש סיכוי שגם בריטניה אחד השותפות העקריות בפרויקט תבטל את השתתפותה בפרויקט ו תתחיל בפיתוח גירסה של היורופייטר כדי שיכול לפעול מעל לנושאות המטוסים הבריטיות.
ישן 02-10-2008, 17:13
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

גרפיקה
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "הסברתי בצורה מאד ברורה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
בתגובה להודעה שלך באשכול אחר, כי הטורקים לא ייצרו את ה F-35, אלא רק ייצרו מרכיבים מתכתיים שונים וירכיבו את המטוס, כשהנחת העבודה היא שזה יהיה בדומה ל F-16. הערכתי המבוססת היא כי מרכיבים רגישים יועברו בשלמותם.
איני יודע למה אתה מתעקש. נכון שלא הכל מושלם אבל גם אתה בתשובתך, אחרי כל ההתפתלויות לא עונה על השאלנה הבסיסית - כמה מ"ר שח"ם יש לכל מטוס. אתה גם לא יכול לענות על השאלה. וכל השאר רק ספקולציות אינטרנטיות חובבניות.

"מרכיבים מתכתיים" מה הכוונה שלך בזה? והערכה המבוססת שלך על כך שהמרכיבים העיקרים והרגישים יועברו בשלומתם לטורקים...קודם כל הטורקים כבר עכשיו מייצרים חלקים בעבור המטוסים וייצרו מערכות אלקטרוניות עבור המטוס בתעשייה האווירית הטורקית (TAI)

הטענות שלי חובבניות? למה? כי הן מונגדות לשלך ובמה שאת רוצה להאמין וכמובן שהייתה רוצה להאמין שחיל האוויר הישראלי עשה החלטה נכונה וקנה את המטוסים הטובים ביותר..ולא כך הדבר..

בקשר לזה שאתה מטיל דופי בטענות של אחד ממפתחי המטוס והאוסטראלים?למה? שוב זה לא מתיישר עם מה שאתה רוצה להאמין אז כמובן שהכל דברי הבל ובטח שהבכיר לשעבר מהפנטגון קיבל מליוני דולרים מהרוסים בכדי להגיד שה f-35 לא יכול להתמודד עם מטוסים רוסים ובטח גם האוסטרלים קיבלו כסף מהרוסים כדי לחשוף את נתונים מהסימולטור ( אגב זה ממש שונה מהסימולטר שעל המחשב האישי שלך)...זה הכל מזימה של הרוסים...

אני מודה שאין לי חברים בפנטגון..אולי לך יש? אבל הדעות שאני אומר הם מבוססות זה שאנשים רוצים להאמין אחרת ויש להם תירוצים זה משהו אחר...
ישן 02-10-2008, 18:32
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "אני רק שאלה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
מהם המטוסים הטובים ביותר? אלה שחיל האוויר שלנו לא קונה? סוחוי או מיג במקרה?

קונה? "קונה" עם גרשים כי בעצם הוא מקבל את זה חינם מכספי הסיוע....וכאשר מקבלים דברים בחינם לא מתלוננים...

ולעניין..

תראי במשימות תקיפה(אוויר-קרקע) ה F-35 נחשב לאחד המטוסים הטובים בעולם...אין ספק הוא יכול לסחוב כמות גדול של פצצות וטילים ועם חתימה מכ"מית נמוכה שמגדילה את יכולת ההשרדות של המטוס..

אבל, במשימות עליונות אווירית (אוויר-אוויר) פה נראה לי החסרון של המטוס, לדעתי מטוסים כמו היורופייטר שתוכנן מלכתיחלה כמטוס עליונות אווירית ו ה SU-35 עולים עליו מבחינת קרבות אוויר-אוורי

לכן לבריטים יש את הירופייטר להשגת עליונות אווירית ולאמריקאים יש את ה f-22 למשימה הזאת... הראפטור יטפל במטוסי אויב ומערכות נ"מ ולאחר מכן מטוסי ה f-35 יתקפו מטרות קרקע ובונקרים של האויב..

דרך אגב, מטוס יורופייטר עולה 120 מליון דולר ומטוס f-35 כנראה שיעלה בסביות 60 מליון דולר.

נערך לאחרונה ע"י ralf בתאריך 02-10-2008 בשעה 18:38.
ישן 02-10-2008, 17:25
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
נו באמת,
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]בתגובה להודעה שלך..."

אל תשים מילים בפי ואל תתיימר לדעת את מחשבותי לגבי F-35 בחיל האוויר הישראלי.
למה הטענות שלך "חובבניות"? (ולא התכוונתי דווקא אליך) - כי לדוגמה, אתה שואל מה הם "חלקים מתכתיים".

"חלקים מתכתיים" כשמם כן הם - חלקים העשויים ממתכת ולא מחומרים מרוכבים. חציצים, קורות, פלנג'ים, ברקטים. ושאינם אלקטרוניקה. עוד?

אני חוזר ואומר - גם ה F16 לא מיוצר בטורקיה אלא מורכב. לגבי אלקטרוניקה - כבר עניתי באשכול האחר. נא מצא.
לגבי הבכיר מהפנטגון - אני לא אומר שהוא קיבל מהרוסים. אבל ייתכן שהוא עובד בשביל חברה מתחרה?

אם תרצה להמשיך לדון, נא ברוח טובה ומתוך הנחה שאני אומר דברים מידיעה. לא אפרט את מקורותי. אין לי שום ענין בהתכשות. רוצה להקשיב וללמוד - בבקשה. (ואני מתנצל, באמת שאין בכוונתי להישמע מתנשא).

אה, ותוכל לחזור מהספין ולהגיע לענין המ"ר? תודה.

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 02-10-2008 בשעה 17:34.
ישן 02-10-2008, 18:17
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "נו באמת,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
"חלקים מתכתיים" כשמם כן הם - חלקים העשויים ממתכת ולא מחומרים מרוכבים. חציצים, קורות, פלנג'ים, ברקטים. ושאינם אלקטרוניקה. עוד?

.

אני יודע מה זה "חלקים מתכתיים" אבל הקביעה הזאת שלך מראה על זלזול ביכולת הטורקים וביכולת של התעשייה האווירית הטורקית,המטוס מוגדר כמטוס "חמקני" כך שהוא עשוי מחומרים מיוחדים אולי לא כל מערכות האלקטרוניות ייצרו בטורקיה עצמה אבל בהחלט הרבה חלקים אלקטרונים ומערכות היי טק מתקדמות ביותר ייצרו על ידי הטורקים...מה גם שהטורקים מתכוונים לייצר מערכות אלקטוניות מקוריות עבור המטוסים שמיועדים לחיל האוויר הטורקי...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
אה, ותוכל לחזור מהספין ולהגיע לענין המ"ר? תודה.

.

אלה דברים לא ידועים..כמובן ל f-35 יש חתימה מכ"מית נמוכה מאוד גם משמעותית ממטוסים מדור רביעי לא על זה הוויכוח...הוויכוח הוא על כך שלא נתן לגלות את המטוס על ידי מערכות ראדר חדישות וזה לא נכון, זה משאני אומר, במכ"ם עם רגישות גבוה אפשר בהחלט לגלות את המטוס.

תראי באשכול קודם הייתה הודעה שלך שהסכמתי איתה במאה אחוז על השח"ם וההבדל ממטוסים "רגיל" ומטוסים שמוגרים כ "חמקן"..
ישן 02-10-2008, 20:21
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
חביבי, אני כותב את הדברים
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ralf שמתחילה ב "[QUOTE=YHS] "חלקים מתכתיים"..."

מתוך הכרות עם TAI וביקורים שם. רווח לך?

ואני לא מבין איך אתה בתחילה שואל על "חלקים מכניים" ועכשיו אתה אומר שאתה יודע מה זה. ואני לא מבין למה אתה מערב חלקי מבנה עם אלקטרוניקה. לא חלקתי בתחום האלקטרוניקה ואני מסכים שיש לטורקים יכולת לייצר מספר מרכיבים אלקטורוניים. אין פה שום דבר של זילזול, רק הכרה של היכולות הטורקיות. אחרי שתראה מטע"ד שייצרו טורקים מול מטע"ד שייצרו ישראלים - תבין את ההבדל.

אם תרצה שהדיון הזה ימריא - עכשיו זה תלוי בך. אמרתי כבר שאין לי ענין בפולמוס עקר.

(דרך אגב - אין בתעופה מונח כזה "מערכות הייטק". פשוט אין).

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 02-10-2008 בשעה 20:34.
ישן 02-10-2008, 20:38
צלמית המשתמש של ralf
  ralf ralf אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "חביבי, אני כותב את הדברים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
מתוך הכרות עם TAI וביקורים שם. רווח לך?

ואני לא מבין איך אתה בתחילה שואל על "חלקים מכניים" ועכשיו אתה אומר שאתה יודע מה זה

אתה אמרת "חלקים מתכתיים" ולא "חלקים מכניים" ,אז תדייק...
אתה אומר שאתה מכיר את חברת TAI וביקרת שם, דנתה עם הטורקים בקשר למטוס f-35? ומה אמרו לך בנושא, מה הם בדיוק ייצרו שם, אני יודע שהפרויקט הזה יהיה הגדול ביותר בהיסטוריה של מערכת הביטחון הטורקית עם השקעה אדירה..ובונים שם סידרה של מפעלים ופס ייצור עם רשיון ייצור אמריקאי...

ונעזוב את עניין הטורקי לרגע, מה אתה חושב על המטוס f-35 ועל היכולות שלו, האם הוא הבחירה הטובה ביותר עבור חיל האוויר הישראלי? ואיך את משווה אותו למטוסים אחרים כגון יורופייטר וsu-35
ישן 02-10-2008, 20:38
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
וסבתא שלי

רצה 100 מ' ב 5 שנ' - בסימולציה כמובן.
מה זה האשכול ההזוי הזה? זה פורום צו"ב ולא פורום מדע בדיוני, לא פורום משחקי מחשב ולא פורום "משעמם לי אז אני אמציא פרובוקציה וניראה כמה יגיבו".
תיסלחו לי שאני מגיב כך (שום דבר לא אישי נגד אף אחד), אבל אני מאמין רק בעובדות.
העובדות על המטוס הזה ידועות לפנטגון, ללוקהיד מרטין ועכשיו גם למפקדי חיל האוויר וכולם בחרו להמשיך עם הפרוייקט, אז כניראה שהם יודעים למה.
זה שיש מי שחושב (וזה ממש לא חשוב מי זה) שיוכל לקטוף קופון בגלל כמה סימני שאלה שיש מעל הפרוייקט עדיין לא הופך את זה למדע.
היו כבר מספיק פרוייקטים (גלויים ו/או סמויים) שהופסקו בגלל חוסר כדאיות (לא מאמינים? תשאלו את nsdq160), אבל ה JSF ממשיך וכל הסקפטים מוזמנים לאכול את ה...

ישן 02-10-2008, 20:57
צלמית המשתמש של nsdq160
  nsdq160 nsdq160 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.04
האיום הנוכחי הגדול ביותר על ה-F-35 הוא כלל לא מטוסי קרב רוסיים
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "וסבתא שלי"

הבעיה הגדולה ביותר של ה-F-35 כיום היא, במידה רבה, ה-F-22.

בארה"ב יש מספר קבוצות שטוענות כי ההחלטה של הפנטגון לצמצם משמעותית את רכש מטוסי ה-F-22 היא טעות פאטלית שארה"ב תצטער עליה עוד שנים רבות.

אחת האסטרטגיות שבהן בחרו קבוצות אלה היא לתאר את האיום הצפוי על העליונות האווירית האמריקאית, כפי שהוא נשקף ממטוסי דור ארבע, ארבע וחצי ואולי אף חמש מתוצרת רוסיה וסין. אם ה-F-35 מהווה תשובה טובה, הרי שזה מנטרל את הטיעון המרכזי מדוע יש צורך ב-F-22. לכן, באופן פרדוקסלי, מאמצים רבים מושקעים בעירעור יכולת ה-F-35 לספק מענה הולם לאיומי הדור הבא - האוויריים וקרקעיים - כשהוא פועל לבדו. כלומר, עיקר הביקורת על היכולות של ה-F-35 מגיעה דווקא מגורמים אמריקאיים. דוגמה טובה לכך היא המצגת הבאה של חוקר תעופה נודע, שכיהן גם כהיסטוריון של חיל-האוויר האמריקאי:http://www.flightglobal.com/blogs/the-dewline/2008/09/air-dominance-from-the-usafs-p.html

לכך יש להוסיף קבוצות אינטרס נוספות. אותי כלל לא מפתיע שהמקור לפירסומים השליליים האחרונים על ה-F-35 הוא אוסטרליה. כפי שכבר כתבתי בעבר בפורום זה ובמסגרות אחרות, האוסטרלים מאוד רוצים את ה-F-22. הבעיה היא שהאמריקאים לא מוכנים בשלב זה לייצא אותו. כחלק מקמפיין זה מתנהלת בתקשורת האוסטרלית מזה מספר שנים מערכה שכוללת הן ניפוח מגמתי של האיום האווירי הסיני המתבסס בשלב זה בעיקר על מטוסים מתוצרת רוסיה ובהמשך אולי מטוסים מתכנון עצמאי והן על הצגת נקודות תורפה של ה-F-35.

בעיה אחרת של ה-F-35 היא שחילות אוויר רבים בעולם מצויים כיום במצב שבו הם נמצאים בצומת דרכים שבה עליהם להחליט מה יהיה מטוס הקרב הבא שלהם. רבים בחרו להמר על ה-F-35. הבעיה היא שלא מעטים מחילות אוויר אלה זקוקים להחליף די בדחיפות את צי המטוסים הקיים שלהם. עיכוב בפרויקט ה-F-35, והיו לא מעט כאלה, יכול להציב אותם במצב שבו הם זקוקים להחליף מטוסים אך התחליף עדיין אינו זמין. יצרינות מטוסים רבות, בעיקר אירופאיות מנצלות את המצב הזה בכדי לטעון שלא יהיה זה נכון לשים את כל הביצים בסל של ה-F-35. במקום זאת מוטב להחליף את הצי הקיים והמיושן במטוסי דור ארבע וחצי כמו היורופייטר, הגריפן או הראפאל, ואולי בעתיד הרחוק יותר לרכוש את ה-F-35. לכן, גם להן יש אינטרס להקראות שאין טעם לחכות ל-F-35, שכן מטוסי דור ארבע וחצי, יודיעם לעשות את רוב המשימות הנדרשות בצורה טובה.

השילוב של כל הגורמים הללו הוא שיש לא מעט קבוצות שלהן אינטרס להציג את ה-F-35 כ"ברווז צולע" או כ"גור כלבי ים". ואני כלל לא נכנסתי לשאלה האם ה-F-35 הוא אכן מטוס "טוב" או לא.

לסיכום, כמו בכמעט כל נושא, וכפי שאני שב ואומר לסטודנטים שלי, כאשר קוראים פרסום כזה או אחר, בעיקר ביקורתי, צריך לחשוב למי יש אינטרס להציג את הנושא בצורה הזו, ומי מרוויח או מפסיד כתוצאה מכך. במקרה של ה-F-35, כפי שניסיתי להראות, יש הרבה שירוויחו מפגיעה במטוס.

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 02-10-2008 בשעה 21:01.
ישן 02-10-2008, 21:31
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
תודה על ההסבר
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "האיום הנוכחי הגדול ביותר על ה-F-35 הוא כלל לא מטוסי קרב רוסיים"

ממצה, ענייני ומאד הגיוני - אני מקווה שזה מספיק למוסס את חרושת השמועות והקשקושים סביב הפרויקט.

הבעיה היא שלא מעטים מחילות אוויר אלה זקוקים להחליף די בדחיפות את צי המטוסים הקיים שלהם
אני מניח שלנו אין את הבעיה הזו כי לנו יש את הסופה, הרעם ואפילו הבזמ"שים והברקים מה שמוביל אותי לחשוב שאולי ההתמהמהות בשנת 2003 לכניסה לפרוייקט וכניסה בסופו של דבר בדלת האחורית לא היתה כל כך תמימה אלא קריאת מפה מאד מתוחכמת ואמיצה של לוקחי ההחלטות שהובילה את הפרוייקט וחיל האוויר בדיוק לאן שהם נימצאים עכשיו.

ישן 03-10-2008, 02:17
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04

והאשכול הזה בהחלט הגיע לרמות מזעזעות. ננעל.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:20

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר