לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-09-2005, 21:56
צלמית המשתמש של אליאור15
  אליאור15 אליאור15 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל אליאור15 שלח הודעה דרך MSN אל אליאור15
פיגוע סתם היה לי דחף לשים את הכתבה הזאת פה

מדענים וממציאים - אלברט איינשטיין
(Albert Einstein)

נולד ב: 1887 נפטר ב: 1955 (גרמני, שוויצרי, אמריקאי)

יום המדע הלאומי
ממשלת ישראל החיטה להכריז על "יום מדע לאומי", ואיזה יום מתאים לפתוח במסורת הזאת יותר מיום הולדתו של איינשטיין, 14 במארס? איינשטיין - יהודי, הומניסט ומעל לכול מדען - מייצג את המיטב שבמדע. למדע היתה השפעה אדירה על התרבות, המחשבה והטכנולוגיה של המאה העשרים, ותפקיד-המפתח שמילא איינשטיין בהשפעה הזאת הוא הסיבה לכך שהשבועון "TIME" הכתיר אותו בתואר "
איש המאה". יש אומרים על המדע של איינשטיין, כמו כל מדע אחר, ש"אלמלא הוא, היה מישהו אחר עושה זאת" - במוקדם או במאוחר. אבל במקרה של איינשטיין, גם אילו היה הדבר נעשה בידי אחרים זה היה קורה הרבה יותר מאוחר. חשיבותו של אינשטיין היתה כה קיצונית בחריפותה, שריצ'ארד פיינמן (Feynman), מגדולי הפיסיקאים של ימינו, אמר על תורת היחסות: "אני עדין לא מצליח להבין איך הוא חשב על זה!". ואכן, תורת היחסות נוגדת את האינטואיציה האנושית באופן מדהים, ליתר דיוק - נוגדת את האינטואיציה של כל בן-אנוש, למעט איינשטיין. כל כך נוגדת את האינטואיציה, עד שסטיבן הוקינג הגדול עדיין מקבל מדי שבוע שניים-שלושה מכתבים הטוענים ש... איינשטיין טעה.

פרש בודד
מי היה האיש הקטן והמצחיק הזה שנהג לחרוץ לשון מול הצלמים, לא הסתרק כנראה מעולם, וניהל חיים פרטיים מבולבלים למדי (יש מי שיגיד "חיים רגילים")? הוא היה אדם סגור ומופנם, ונראה שהקשר שלו עם שתי נשותיו היה פחות טוב מהקשר שלו עם שאר האנושות. הוא אכן היה הומניסט מעמיק, והיה מודע לסתירה שבין עובדה זו לבין יחסיו עם אנשים: "הלהט שיש בי כלפי צדק חברתי ואחריות חברתית עמד תמיד בניגוד משווע לאי-הצורך הבולט שלי בקשר ישיר עם בני-אדם אחרים ועם קהילות אנושיות. אני באמת פרש בודד.. ומעולם לא הייתי שייך באמת, בלב שלם, לארצי, לביתי, לידידי ואפילו לא למשפחתי הקרובה. גם לנוכח כל הקשרים האלה, מעולם לא איבדתי את תחושת הריחוק ואת הצורך בבדידות..."

יהודי טוב?
איינשטיין נולד להורים יהודים בני המעמד הבינוני בגרמניה. הוא מעולם לא התכחש ליהדותו, אבל מעולם גם לא היה יהודי דתי. הוא התייחס לאלוהים באימרה המפורסמת שלו: "תיאוריית מכניקת הקוונטים אומרת הרבה, אך אינה מקרבת אותנו בעצם אל סודו של ה'זקן' (אומר, והתכוון לאלוהים). אני, מכל מקום, משוכנע שהוא לא משחק בקוביות". במילים אלה התייחס לטענה שטענה מכניקת הקוונטים, כי אפשר לעסוק רק בהסתברויות וסיכויים, לעולם לא בוודאויות. אבל עמדתו האמיתית כלפי הדת מתגלה באמירה אלגנטית במיוחד:

"החוויה היפה ביותר שיכולה להיות לנו היא המסתורין. זהו רגש בסיסי, שהוא אבן-השתייה של האמנות האמיתית והמדע האמיתי. מי שאינו מכיר את הרגש הזה ושוב אינו מסוגל להתפלא, לתהות או להתפעל - חשוב כמת. עיניו מעורפלות. חוויית המסתורין - גם אם היתה מהולה בפחד - היא זו שהביאה לעולם את הדת. ידיעת קיומו של דבר שאיננו מסוגלים לחדור אליו, תפיסותינו את הסיבה העמוקה ביותר ואת היופי הקורן ביותר, מהויות שהן זמינות לשכלנו רק בצורותיהן הפרימיטיביות ביותר - הנה, זאת הידיעה וזהו הרגש המהווים את הדתיות האמיתית. במובן זה, ורק במובן זה, אני אדם דתי ביותר... די לי במסתורין של נצח החיים ובידיעה, בתחושה, של המבנה המופלא של הקיום... כמו גם בניסיון הצנוע להבין אפילו חלק מזערי של ההיגיון, בה"א רבתי, הבא לידי ביטוי בטבע."

המהפכה הגדולה
אז מה בעצם היה כל כך מהפכני בתיאוריות של איינשטיין? מה היתה הקערה שהוא הפך על פיה? עד איינשטיין נחשבו במרחב, הזמן, המסה והאנרגיה למהויות מוחלטות ובלתי תלויות. את המרחב הגדירו בעזרת צירים (y, x ו-z,למשל) ומיקומו של כל חפץ ומאורע נקבע ותויג על ידי מערכת ערכים של הצירים האלה. באותו אופן, היה אפשר לומר בבירור על כל שני מאורעות, יהא ריחוקם זה מזה אשר יהא, שהתרחשו בו-זמנית, או אחד לפני או אחרי השני. לאנרגיה ולמסה לא היתה השפעה זו על זו, ושימור האחת לא היה תלוי בשימור האחרת. אך היתה תוצאה מוזרה אחת של ניסויים שפשוט לא התאימה. ב-1887 ערכו האמריקנים מייכלסון (Michelson) ומורלי (Moerley) השוואה קפדנית בין מהירויות האור של שתי קרניים מאונכות זו לזו. באותה תקופה הניחו כולם שכשם שקול נישא באוויר, כך אור חייב להיות נישא בחומר שממלא את העולם ה"אתר". הם הסבירו שלאור צריכה להיות מהירות קבועה ביחס לאתר הסטטי, ושסיבוב כדור הארץ ותנועתו המסלולית סביב השמש אמורים לגרום לזרימה של אתר במעבדה שלהם, ולשנות את המהירויות היחסיות של שתי קרני האור. תחת זאת מצאו שהמהירויות נותרו שוות בכל הנסיבות.

לאיינשטיין, זו היתה סיבה מספקת לצאת לדרך היחסות. הוא שאל את עצמו בפשטות (!) מה תהיינה ההשלכות של הנחה. לפיה מהירות האור היא קבועה ואינה משתנה לכל הצופים "הנעים בחופשיות". שיקול זה עורר בו את הצורך לזנוח את הרעיון שיש ממד אוניברסלי הקרוי זמן, זה שכל השעונים מודדים. בין שעוניהם של שני אנשים תהיה התאמה אם הם נייחים בהשוואה זה לזה, אך לא אם הם נמצאים בתנועה יחסית. ומכיוון שכל תנועה קווית היא יחסית, אין לשום שעון עדיפות, ולכן אין זמן אוניברסלי!

נכדה זקנה
במהרה החלו לפרש את המסקנה המפתיעה הזאת כרמז לפתרון "פרדוקס התאומים". הפרדוקס מדבר על תאומה אחת שתרבה במסעות העלולה לחזור לנקודת המוצא ולגלות שהיא צעירה בהרבה מאחיה התאום! בקנה מידה חיי אנוש, האפקט הוא כה קטן עד שאינו ניתן למדידה אף כי בפועל הוא נמדד ישירות על ידי הטסה של שעון מדויק ביותר סביב העולם והשוואתו עם שעון זהה ש"נשאר בבית". בכל זאת למרות שהאפקט כה קטן יש בעצם קיומו כדי לאמת את הניבוי של איינשטיין בדבר יחסיות הזמן. נתמזל מזלנו שמהירות האור גבוהה כל כך - אחרת היינו צריכים להתמודד עם מצב מן הסוג המתואר ביצירה הבדיונית (מ-1942) של המדען הנודע ג'ורג גמוב (Gamow), שבה יורד צעיר מרכבת ואומר לנכדתו הזקנה "אני שמח לגלות שאת עדיין בחיים!". אבל חיסול הזמן המוחלט בידי איינשטיין היה רק ההתחלה. אחריו הופיעה המסקנה שלו בדבר החילופיות של מסה ואנרגיה, שהוצגה במשוואה המפורסמת ביותר בפיסיקה: E=mc2 , אנרגיה שווה למסה כפול מהירות האור - בריבוע. מכיוון שהמהירות הזאת גבוהה מאד (300,000 קילומטר בשניה), הרי שהתוצאה של הפיכת מסה קטנה לאנרגיה היא כמות גדולה מאד של אנרגיה. זהו בעצם הבסיס לכוחה של הפצצה אטומית, אף כי איינשטיין העיר שבעת ההיא, הוא מעולם לא חשב על ההשלכות המעשיות של הרעיון שהגה.

לכופף את המרחב
הרעיונות של איינשטיין בנושא המרחב לא היו פחות קיצוניים מרעיונותיו בעניין הזמן, ובעצם, הוא הפך אותם לבלתי נפרדים אלה מאלה. בתאוריית היחסות הכללית שלו, שפורסמה ב-1915, הראה שהכבידה אינה באמת כוח, אלא עיוות המרחב עצמו. מסות גדולות מכופפות קווים "ישרים", שנמצאים בקרבתם ושהוגדרו ע"י קרני האור (לא היתה הגדרה אפשרית אחרת). לאמיתו של דבר חזה אייינשטיין מראש, שאור כוכבים שעובר קרוב לשמש בדרכו אלינו, יסטה מעט ממסלולו בהשפעת כבידת השמש. ליקוי החמה של 1919 איפשר לבחון את הניבוי הזה, והתצפית אכן אימתה אותו. השתלשלות המאורעות האלה הקנתה לאיינשטיין תהילת עולם מיידית אבל הרעיון היה כל כך קיצוני ו"בלתי קביל", שפרס נובל לשנת 1921 הוענק לו על עבודה אחרת, שעשה עוד ב-1905 על האפקט הפוטואלקטרי.

"תיאורית הכול" - התיאוריה הכוללנית
מספרים בבדיחות שכשאיינשטיין הגיע לשמים, הוענק לו ראיון מיוחד עם אלוהים. לאור תרומתו המיוחדת לאנושות, הציע אלוהים להשיב על כל שאלה שאיינשטיין יציג לו. ללא היסוס שאל איינשטיין "מהי משוואה של היקום?". בתשובה, ניגש אלוהים אל הלוח ורשם משוואה ארוכה. איינשטיין התבונן במשוואה רגע, ואחר כך נבוך מאד. משהבחין אלוהים במצוקה שלו, שאל אותו במה העניין. איינשטיין גמגם, אך בסופו של דבר פלט: "נדמה לי שיש כאן שגיאה". אלוהים אמר: "לא יכול להיות הרי אני כל-יודע!", אבל אחרי כמה דקות נוספות של בדיקה, קרא: "אוי, אלוהים אדירים, אתה צודק!" - והיקום התפוגג מיד בעננת עשן!

ואכן, אחרי גילוי תורת היחסות, בילה איינשטיין את שארית חייו בניסיון ליצור "תיאוריה של הכל", שתאחד את תורתו עם מכניקת הקוונטים אך מאמציו עלו בתוהו. מדענים כיום הולכים באדיקות בעקבותיו, למרות הטענות שייתכן בהחלט שתיאוריה כזאת כלל לא קיימת, או שאם היא קיימת, היא עמוקה מכדי שהמוח האנושי - אולי אפילו של איינשטיין - יוכל לתפוס אותה.

הכתבה נלקחה מהאתר הבא: http://netex.msn.co.il/FlashFrame.a...V=2&Fromflash=0

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:28

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 11 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר