לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-01-2007, 17:05
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.06
חכם או נביא? (סיפור יפה שקראתי)

מעשה הידוע במלך אחד שיצא לטייל חוץ לעיר ואמר להגאון ר' יהונתן בעל אורים ותומים ז"ל. אתם אומרים שחכם עדיף מנביא. תגיד לי באיזה פתח אני נכנס לעיר? שאותה העיר הייתה מוקפת בחומות והיו לה שני פתחים אחד גדול ואחד קטן, תתנבא ותגיד. אמר לו הגאון ז"ל בעז"ה אני אגיד למלך בכתב באיזה שער המלך יכנס בו. והנייר הזה צריך ליהיות סגור וחתום בחתימתי ויהיה בכיסו של המלך, ואחר שיכנס לעיר וישב על כסא מלכותו לפי כל רואי פני המלך, יפתח הנייר וייקראנו ברבים. אז נבין את התשובה הנכונה. ויאמר המלך טוב הדבר ויעש כן. לקח המלך את הנייר בחיקו ורכב על סוסו לבוא אל העיר והגאון הולך אחריו. וכשהגיע המלך אצל שער העיר חשב בדעתו שבוודאי כתב הרב בנייר שאכנס בשער הקטן, לכן אני אכנס בשער הגדול כדי להכזיב נבואתו.
וכאשר ניגש לשער הגדול נמנע ולא נכנס כי חזר ואמר. יתכן כתב הרב שאכנס בשער הגדול, לכן אני נכנס עתה בשער הקטן כדי להכזיב נבואתו. קיצורו של דבר, נתבלבלה דעתו ולא ידע מה לעשות. ויתבונן המלך בדעתו לעשות אופן חדש, שלא יכנס לא בשער הגדול ולא בשער הקטן אלא יגזור לפרוץ את חומת העיר שבאותו הצד ויכנס לעיר מן הפרצה. וישמח המלך על המצאה זאת שעלתה בדעתו שבזה וודאי יכזיב דבר הרב שכתב בנייר. דאיך אפשר לצייר שכתב הרב אופן זה של פרצה. וכן עשה, פרץ את החומה ונכנס לעיר מן הפרצה ויבוא לביתו וישב על כסאו והרב עומד לפניו. ויוציא את הנייר הסגור וחתום אשר בחיקו ויפתחהו וימצא כתוב בו לשון המשנה ששה תיבות דוקא בזה"ל: "המלך פורץ גדר לעשות לו דרך". והמלך היה יודע ומבין לקרות ומבין בלשון התורה שבעל פה. ויתפלא המלך על הדבר הזה ויאמר להרב איך ידעת את הדבר הזה?
ויאמר: הוא הדבר שאמרו חכמים, חכם עדיף מנביא. כי החכם מרוב חכמתו מוליד מציאות חדשות מכוח הסברות אשר יעלה בדעתו. כן אנכי שיערתי בדעתי.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:14

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 11 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר