לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-04-2009, 10:56
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
שוב תודה

גיל גורדון, עמיתי, ואני - לא כל כך ביחסים טובים, על רקע הערכות שונות שיש לנו לגבי חשיבותה של עובדה ספציפית הקשורה להסטוריה של א"י. נעזוב זה. יחד עם זאת - המאמר שלו נהדר, עשיר בידע ורב תובנות.

גיל עושה במאמרו ניתוח שבו הוא מוכיח, להערכתי - מעבר לכל ויכוח - כי המאבק בין הרעפים לכיפות איננו, ומעולם לא היה בעל אופי תרבותי. עוד לא יבש הדיו על המשפט הקודם, ואני כבר ממהר שלא להסכים לו: לא יכול להיות! סתם, בלי עובדות לצידי, בלי ניתוחים הסטוריים, אני קובע כי לא ייתכן שויכוח כה מהותי היה ללא היבט תרבותי.

אנסה להסביר את התזה "התרבותית" (אך הבלתי מדעית):

בארץ ישראל המתחדשת, החל משנות השבעים של המאה התשע-עשרה, התקיימו שתי מגמות סותרות: מגמת ההיטמעות ומגמת האירופיזציה. קונראד שיק, למשל, הביא לא"י את הידע האמנותי/תרבותי והטכנולוגי של אירופה, אך חיפש דרכים לשלב ולהטמיע אותו בנוף הארצישראלי. בני תקופתו - הרוזן דה פיילה, והאדריכל הרוסי אפינגר בזו למקומיות, ורצו "אירופה".

העולים החדשים של העליה הראשונה רצו אירופה, הותיקים (ילין, סלומון ואחרים) רצו להיטמע (ואף קראו לזה, בהיבט אחר - "התעתמנות"). בעליה השניה זה התהפך: החלוצים, העולים החדשים, רצו מאד להיטמע, והותיקים רצו לנגן בפסנתר ולדבר צרפתית. בתקופה הזו הויכוח גלש גם לכתביהם של הארכיטקטים: ברואלד, ברסקי, שץ - כתבו והפגינו בעד היטמעות. התל אביבים, ברובם, היו בעד אירופה. הגדיל בזה האדון וייס, שבנה "מקומי" והטיף ל"אירופי".

אני שב ומדגיש - זו לא אמת הסטורית צרופה, אלא מיתוס.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:17

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 11 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר