לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-03-2010, 13:24
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
כל הדרכים מובילות לג'ואישג'ן

http://www.jewishgen.org/

בדף הכניסה יש "חפש לפי שם משפחה" ו"חפש לפי שם עיר".

אם משפחתך מוצאה מעיירה, אז שווה להתחיל כאן: המערכת תאתר את שם העיירה (והרבה שדומות לה...) ושם סביר להניח שתמצע מין רשימה ארוכה של שמות משפחה שיהודים מרחבי העולם מחפשים קרובים השייכים להן.

האופציה הממוקדת יותר היא מערכת חיפוש שמות המשפחה: המערכת תחפש את השם המדוייק שתקליד (בלטינית) וכן הרבה מאוד וריאציות שלו, שסביר פחות או יותר שיכולות להווצר עקב שיבושי תרגום, ותעלה מין רשימה ארוכה של מאגרי מידע שבהם השמות הללו, או דומים להם מופיעים. אפשר לעשות חיפוש ממוקד ומסונן יותר, אבל לפעמים החיפוש המאוד ממוקד (ולכן חוסך זמן נבירה במאות שמות) עולה כבר כסף. מאגרי המידע האלה כוללים שמות של יהודים מליטא בהקשרים שונים: תעודות לידה ופטירה שהוקלדו, בקשות להנפקת "דרכון פנים" ליטאי (=ת"ז למעשה) וכו'.

שום מאגר מידע לא שלם - בין אם בגלל שלא שרד, או שלא הוקלד, אבל יש שם הרבה מאוד חומר מרתק. זו עבודת הצלבת נתונים, ותמיד ישארו חורים. אני מצאתי בממוצע 30% מהמידע שרציתי למצוא. בארכיון בווילנא (ויש גם שלוחה בקובנה) יש את המסמכים המקוריים (כולל בקשות הדרכונים שמכילים תמונות לרוב, וזו הזדמנות יחידה לפעמים להשיג תמונות של בני משפחה שנרצחו ולא נותר מהם דבר) ופעמים גם חומר מקוטלג שלא נמצא בג'ואישג'ן.

אם אתה לא מסתדר, שלח לי בה.פ את שם המשפחה, השם הפרטי והעיר/עיירה, ואני אראה אם החיפוש שלי משופשף יותר...

לגבי יהודי גרמניה וכו' - יש עדויות וממצאים ארכאולוגיים המעידים על מציאת קהילות יהודיות המקומות כמו קלן, או גאליה אפילו. מקובל להניח שקהילות אלה התחסלו ואין קשר "גנטי" של ממש ביניהם ובין יהודי אשכנז של סביבות שנת 1000.

למעשה רב הנסתר על הנגלה בעניין מוצא יהודי לא מעט תפוצות (פרט אולי לעיראק, מצריים וכו') והרבה מאוד "חורים שחורים" של פרקי זמן ארוכים שאנו לא ממש יודעים "מה קרה". זה לא אומר שלא יודעים בכלל כלום, אבל לפעמים העדויות הן על קיום קהילות קטנות, מה שלא מסביר קיום קהירות עצומות בגודלן אך מאה שנה מאוחר יותר.

מגירוש ספרד יהודים התגלגלו להרבה מקומות: אין לי מידע מספרי.

אגב: אחת מהדמויות שהן אבן יסוד במורשת יהודי מרוקו הוא בעצם יהודי אשכנזי שהיגר למרוקו...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:07

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 11 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר