לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-04-2006, 00:45
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
מידע לעיונכם חברים .. { עלה גם בצו"ב }

מכתב גלוי לקצין חינוך ראשי

קטע שמספר מה לא יהיה לבן שנהרג,
עם מי לא יתחתן וכמה ילדים לא יהיו לו, או איך לא יקבל את מפתחות הרכב לצאת לבילוי בליל שבת, הוא הספד אינפנטילי-רגשני שאינו תורם למין העניין,
ולמרות הכל - אוהבות קצינות חוי"ה לעשות בו שימוש בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ולהפוך את היום הלאומי ליום אישי

אל: תת-אלוף אילן הררי
מכובדי,
צבא הגנה לישראל אמון על מערכת ערכים מסוימת, ולכן כה צר לי וחורה לי על צרות המוחין כפי שזו משתקפת בטקסים הצבאים בשנים האחרונות. צה"ל, כראי החברה, משקף לצערי תמורות אלו שחלו בנו, וכהשתקפות של שלולית שולח אל החברה בחזרה את הרדידות והעכירות - בטקסיו.
לרדידות כבר התרגלנו: מפקדי צבא בכירים עוטי דרגות ונשואי הדר, אך חלל מוחם ריק ממעוף וחזון. אוצר המילים שלהם מכיל שתי מילים נבובות, החוזרות על עצמן כמין ריטואל קבוע: שלום וביטחון.
בנאומים יבשושיים ומעוררי פיהוק נואמים מפקדים לעייפה מילות-סרק חסרות תוכן אמיתי. שלל סיסמות וקלישות, שבסופן מחיאות כפיים, ואפילו עוד לפני שפצחו בדיבור. על מה? לא יודעים. העיקר שדיבר. לא ביקשנו לצעד את הנאום בספרי ההיסטוריה, אבל לכל הפחות ליהנות ממחשבה יצירתית ומעוררת עניין תרבותי.
בנאומים לא כללתי את קטעי הקריאה, המוקראים בעברית עילגת, לרבות פרקי התהלים, שלו דוד המלך היה שומע את אופן הקראתם, היה מתהפך בקיברו.
נאומים שכאלו מצריכים ישיבת כותב נאומים צמוד ליד אנשי מעש אלו, שכוחם ברגליהם (ועל כך יבורכו), אך לא בפיהם. שומה עלינו להקים ועדה לאופי טקסים, שתחת סמכותה יהיה נושא סינון הנאומים, בחירת פרקי הקריאה ונושא הרגישות של ציבורים מסוימים בחברה לתכנים.
קשה מהרדידות היא העכירות. אותם טקסים העשויים ללא תשומת לב לתוכן הנאמר בהם או למעמד בו הם נאמרים. הם נתנו דעתן קצינות חוי"ה (חינוך וידיעת הארץ) עליהן אתה מופקד, מהו יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ובמה שונה הוא משאר ימי זיכרון של דני, יוסי, אברהם ונועם - חיילים שנהרגו במערכות ישראל, ויום הזיכרון שלהם נחוג איש איש ביומו שלו?
האם אין הבדל בין יום הזיכרון הפרטי לזה הלאומי, הפונה לקולקטיב הישראלי? שלא תיטעו בי: איני שולל מתן הבט אישי לטקס יום זיכרון הנערך בצה"ל (או בכל מסגרת ציבורית אחרת). השאלה היא במינון. אני גורס כי המשקל שניתן להבט האישי מופרז ובא על-חשבון זה הלאומי.
האם העדרם של דני, יוסי, אברהם ונועם הוא רק בחסרוננו אותם ובשקט שהשאירו, בשירת המלאכים המלווה אותם, במה שהם פעלו בחייהם או במה שיכלו לפעול לולא נפלו בקרב, או שיש מעבר לכך, ומותם לא היה לשווא ובמותם ציוו לנו את החיים, במותם ציוו את הלחמה בעומדים עלינו לכלותינו, במותם ציוו את מדינת ישראל, שאך להראות זאת - חוגגת למחרת את יום עצמאותה.
הנתק שנוצר בשנים האחרונות בטקסים בין מות החיילים לתחיית מדינת ישראל הוא קשר מלאכותי, שאינו נובע ממקום בריא. מאחוריו עומדת התכנסות, אגואיסטיות, אני ואפסי עוד. זהו ניסיון, הגם שאינו נעשה במודע, לקעקע את דמותה של מדינת ישראל ולהופכה ללא פחות מחברת ביטוח, אמצעי אינטרסנטי לשמור על קיום בחיי נהנתנות, כאשר המדינה היא רק מכשיר לכך, ולמעשה אין לה ערך בפני עצמה.
אך טוב תעשה, מר הררי, אם תורה לפקודיך לערוך טקסים בהתאם לרוח צה"ל ומדינת ישראל, שגם יעשירו את הקהל, ולא יאלצו אותו לפנות לטקסים אלטרנטיביים. טקס צבאי ראוי אינו נבחן רק בגינוני הטקס החיצוניים, אלא גם בתוכנו ואופיו - השונה מן הטקסים האזרחיים.
קטע פרי עטו של יאיר לפיד, שמספר מה לא יהיה לבן שנהרג, עם מי לא יתחתן וכמה ילדים לא יהיו לו, או איך לא יקבל את מפתחות הרכב לצאת לבילוי בליל שבת, הוא הספד אינפנטילי-רגשני שאינו תורם למין העניין, ולמרות הכל - אוהבות קצינות חוי"ה לעשות בו שימוש.
ובהזדמנות זו, הרשה לי להזכיר כי צה"ל הוא צבא העם, ומורכב מאוכלוסיות שונים. על כן יש לשמור גם על כבודן של משפחות שכולות דתיות, ולהקפיד על לבוש הולם לחיילות המשתתפות בטקסים בבית העלמין. צה"ל מספק להן שמלות צבאיות, והן - ביוזמה אישית המנוגדת לפקודות אך זוכה לגיבוי שבשתיקה מצד המפקדים - מקצצות אותה לחצאית מיני, שרב הגלוי בה על הנסתר.
עניין נוסף שיש לגלות כלפיו רגישות הוא שירת נשים, המערימה על ציבור שומרי המצוות קושי הילכתי. טוב היה אילו נמנע צה"ל מלשלב שירת זמרות בטקסים הרשמיים, והיה נותן את המיקרופון לזמרים ממין זכר, שקולם ערב לא פחות.
יש עוד להקפיד, כי קריינים, הקוראים את תפילת ה"יזכור", יכבדו את המעמד בחבישת כומתות או כיסוי ראש כשאר הקהל.

http://www.nfc.co.il/archive/003-D-...tml?tag=1-30-39

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-04-2006, 01:01
צלמית המשתמש של GuyB
  GuyB GuyB אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.02.06
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "תנסה להסתכל קולקטיבית .. עזוב רגע את "הרעל" במנוחה"

ללא ספק הרעיון המרכזי נכון...
אין טעם שיעשו את תוכן הטקסים, ובכלל אין צורך בנאומי אלופים בטקסי הזכרון, בכדי לצאת מידי חובה...
את הנאומים החוזרים והנשנים של "בנינו היקרים" ו"בטחון המדינה" - אם אין בהם כוונה ותוכן אמיתיים - אין צורך לנאום אותם.
כבוד המת הוא ערך עליון, וכבוד חללי צה"ל הוא עליון - חרפו את נפשם בהגנה עלינו, האזרחים.
הערכים והתוכן שצה"ל אמור להציג בטקסיו צריכים להיות ראויים ומכבדים את החיילים הללו, זכרונם לברכה, שהיו חלק מהמערכת הגדולה הזאת , ונהרגו.

באמת עולה השאלה(לי לפחות) אם החללים הללו הם יותר ממודעת אזכרה בעיתון בשביל האנשים..?
לדעתי, לפחות, בתודעה הישראלית זהו חלק מהמציאות.. לא יותר מזה.

(ערכתי 50 פעם... מרוב עייפות אני לא רואה מה אני רושם כבר .. )

נערך לאחרונה ע"י GuyB בתאריך 23-04-2006 בשעה 01:06.
ישן 23-04-2006, 01:09
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
בגל הפיגועים האחרון "באגד עפולה" נהרג חייל דובדבן ממושב מולדת
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי GuyB שמתחילה ב "ללא ספק הרעיון המרכזי..."

ללוייה הגיעו המוני קצינים , מפקדים בכירים , שר בטחון ועוד מכובדים אחרים
משום מה מי שקלט בזמנו את הרעיון שנכתב במכתב הזה היה אחיו הצעיר
שסירב בתוקף לקבל את כול עניין הנאומים ודברי השבח
הנער הזה שהיום אני מאמין חייל כבר
לקח רדיו טייפ שם בפנים קלטת של אחד מהשירים שאחיו הכי אהב וככה ביקש להפרד ממנו
כול מי שהיה מסביבו נשאר בהלם מוחלט
וככה לפחות המשפחה בחרה לשאת את האבל הפרטי שלה
אני לא אומר שככה זה צריך להיות
חייל שנופל בקרב ללא ספק זה גם אבל של צה"ל כולו אבל בראש ובראשונה קודם המשפחות
ולהם אני מאמין שצריכה להיות זכות לבחור איך להפרד מיקירהם

ישן 23-04-2006, 01:13
צלמית המשתמש של GuyB
  GuyB GuyB אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.02.06
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "בגל הפיגועים האחרון "באגד עפולה" נהרג חייל דובדבן ממושב מולדת"

המשפחות עומדות בראש ללא ספק..
אבל "מערכת השכול" בצבא פשוט מונוטונית: הרמט"כל, הנאומים, המטח.
דרך להביע כבוד אני מסכים... אבל איפה נשאר פה מקום לבני המשפחה להגיד את מה שעל ליבם באמת?
לדעתי יחד עם כל הטקסיות הצבאיות המשפחה צריכה להכתיב את התנהלות הטקס..כפי שציינת לדוגמא.

הנה משהו שקצת ככה מתקשר איפשהו..

מתוך הספר של משה זונדר, שכחתי את השם.. פורסם פה לפני כמה ימים.

"הייתי בן שמונה. אני לא מכיר מציאות בלי מוות. אני כמו מי שנולד עיוור ולא מכיר צבעים. כל המחשבות שלי והדברים שאני עושה נגזרים מתוך המוות שלו. היינו נוסעים במשך שנים כל יום שישי לקבר שלו בקרית שאול. זה היה סיוט בשבילי. יש מיליון ימי אזכרה: של היחידה, של הגדוד, של החטיבה, של החיל, יום הזיכרון הכללי, פעם בגלילות, פעם בביל"ו, פעם בקרית-חיים. היינו נוסעים לכולם. זה היה סיוט. בתור ילד הייתי נקרע מזה. שישה-שבעה-שמונה טקסים בשנה".

נערך לאחרונה ע"י GuyB בתאריך 23-04-2006 בשעה 01:26.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:19

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר