לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-08-2006, 20:30
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.03
במה צריך להשתפר - דעתי אישית

כמה דברים שלא נאמרו עדיין , ואני מרגיש שחייבים להיאמר .
נאמר פה כבר הרבה על הסיבות לביצוע בינוני בלבנון . בעיקר נאמר על הציוד הגרוע בימ"חים , על הדרג המפקד הגרוע (מח"טים ומעלה) . כמובן על חוסר החלטיות משווע מצד הדרג המדיני .
אני רוצה יותר לדבר הרבה יותר מטה , כי אני מרגיש שהרבה דברים לא נאמרו , ודווקא על האנשים שלוחצים על ההדק . ואני רוצה לדבר על הסדירים .

לצערי הרב , התחושות האלו היה מאוד חזקים אצלי כשהשתחררתי , אך עבר מאז זמן מה ונשכחו לי כמה דברים . מרביתם כתבתי פה בפורום לא פעם ולא פעמיים , שהם ראי לאותם תופעות שאני רוצה לדבר עליהם . אני ארשום את הדברים שאני בכל זאת זכרתי , ואיך אני חש שצריך לפתור אותם .

כהערה : אבא שלי היה קצין בצבא בריה"מ , ואת מרבית החיים שלי לפני העלייה העברתי בבסיסים צבאים (בהתרוצצות מול החיילים של אבא שלי) . כתוצאה מזה התחלתי להתעניין בכל הנושא הצבאי . ובראותי את התנהלות צה"ל , אני חש שאם לא יפנו לאנשים שיש להם השקפה מצד אחר לגמרי על אופן התנהלות צבא וחיילים (למקצועניים מחו"ל) , אני חושש שחלק גדול ממסקנות ומפעולות מתקנות פשוט ילכו לאיבוד (אני בכלל לא מדבר על "מלחמות יהודים" אופייניות) , ובסיבוב הגדול הבא אנחנו פשוט עוד פעם נאכל את החרא , ואולי אף בגדול יותר .

1) מערך הדרכה .
זה היה הזעזוע הראשון שלי מצה"ל . אני אלך לרצועה עוד יותר צרה , ואתמקד רק במערך בט"ר של לוחמים (אני כבר לא מדבר על מערך הדרכה וטירונות של תומכי לחימה וג'ובניקים , זה ספר שלם ומלואו , ולדעתי שם המצב לא ניתן לתיקון , ואולי אף עדיף להשאיר ככה) . מערך הטירונות והדרכה הוא מקום הכי חשוב לחייל מתחיל בצה"ל . הכי חשוב , ואני לא יכול להדגיש את זה מספיק . ושם מתחילות הפשלות .

קודם כל , מערך המפקדים בבסיסי טירונות . אילו מפקדים לקראת סוף שרות ששלחו אותם לבסיסי טירונות כתפקיד אחרון , אילו מפקדים גרועים ששלחו אותם רחוק ממבצעיות לבסיסי טירונות . אילו מפקדים ממבצעיות שבתור נטל או כדי להתקדם שלב , שולחים אותם לבסיסי טירונות וכל מה שעובר להם בראש זה לסיים את התפקיד מהר.
תוצאה : מפקדים רבות מפחדים ללכת מול הפקודים שלהם , לא רוצים ללכת מול הפקודים שלהם , לא מחנכים כראוי את החיילים , מרחמים על החיילים שלהם (ולפעמים הם פשוט מכירים את החייל מאזרחות ו...אתם מבינים לבד) . הם חושבים שהם עושים בזה טובה , כאשר הם עושים רק רעה להם . אחד משיטות הכנה פסיכולוגית של חייל (משהו – שפשוט אינו קיים בצה"ל . אין) היא פשוט הריגת אופי שלו על ידי המפקד , הבאתו למצבים קיצונים מבחינה פיזית ונפשית כאשר בנאדם מגלה את עצמו מחדש . אין מנוס שחייל ישנא את המפקד על זה , ואין מנוס . אחרת , בסיום הטירונות החייל ישאר אותו אזרח , אותו ילד שרק גמר בית ספר לא מזמן , כאשר יש לו רובה ביד . הוא לא חייל . הוא אזרח שיש לו רובה וידע צבאי .

פיתרון שלי : סגל הכשרה (והכשרה בלבד , לא צריך יותר מזה) צריכים להיות אנשי קבע מיומנים ומקצועים . דוגמת DRILL SARGENTS שיש בארה"ב . משמעת הרבה יותר חמורה (גם ככה ישנו נושא של משמעת רק בטירונות . לפי דעתי אין צורך לשנות נושא זה , אך אם כבר זה קיים רק שם , צריך ליישם אותו הרבה יותר בחוזקה, כדי להכשיר בנאדם להיות חייל) .

בעיה שנייה : אופן הכשרה בבסיסי טירונות ואימון מתקדם .

אני מצטער , על האנלוגיה הבאה שאני הולך להביא , כי אולי זה ישמע ילדותי במקצת . מעולם אומנויות לחימה , כי זה במקרה תחביב אחר שלי .
אם ניקח מתאגרף פשוט בעל וותק של שנה , שיודע להשתמש רק בשני ידיו , מול קונגפויסט בעל וותק של שנה שיש לו מגוון רחב של טכניקות שונות ומשונות בחגורתו , ונשים את שניהם ברחוב , מתאגרף יחסל את הקונגפויסט .
משני סיבות פשוטות : א) ישנה אימרה מעולם אומנויות לחימה , "עדיף לחזור על אותה מכה אלף פעם , מאשר לחזור על אלף מכות פעם אחת" . מתאגרף בעל טכניקה של 4 מכות בלבד בחגורה שלו חוזר עליהם המון ומביא אותם לצורה הכי אוטומטית והכי מושלמת שיש תוך פרק זמן קצר . וזה מול קונגפויסט בעל מגוון עצום של טכניקות שונות , שכמובן מתיר לו פחות זמן להביא את הטכניקות שלו לכדי אינטואיציה . ובקרוב תראו למה אני חותר עם זה . ב) אגרוף הוא יעיל גם מסיבה הבאה – אופן הלמידה שלו . הוא נלמד בזירה , כל תרגיל נלמד מול יריב בזירה , שמכה אותך בחזרה . ישנו ספארינג קבוע על בסיס מה שנלמד בכל הכוח . לאומת אומנויות לחימה רבות שכל מה שלומדים זה על יבש , כאשר המורה חוזר הרבה פעמים "הטכניקה הזאת כל כך מסוכנת שהיא יכולה לערוף ראשים" , ומה גודל זעזוע כאשר ברחוב מסתבר שהמורה שיקר ...

ולמה אני חותר . חייל צריך להרגיש מה זה להיות תחת אש , או לפחות להבין את הסיטואציה , במהלך הכשרה שלו . כמו מתאגרף שיוצא לזירה ביודעין שהוא הולך לחטוף מטר של מכות , אך הוא מוכן נפשית כי הוא כבר עבר את זה באימונים שלו , כך גם חייל צעיר שפעם ראשונה נתקל במסך אש לא ילך לעיבוד , אלא יפעל הכי קרוב לתרגולת שלו . שום דבר דומה לא קורה בטירונות (אולי תרגיל מסכן אחד עם ח"קים , ומפקד שזורק אבנים על חייל ושופך עליו מים במטווח) . ונקודה שנייה – חיילים צריכים להביא את מה שהם עושים לנקודת אוטומציה . מפקד שיתרכז רק בקרב אש שהולך מולו , לא ישמע מה אומרים לו בקשר . הוא לא יחשוב על מהלך הבא שלו . הוא לא מנסה להבין את התמונה היותר גדולה . כל מה שעובר לו בעיניים זה הכדורים שעוברים לו מעל הראש . ברגע שזה לא יהיה משנה לו , אותו מפקד יוכל לחשוב על התמונה היותר גדולה ... "מה המקור אש ? איך אני יכול לאגף אותו ? מה הצעד הבא שלי ? איך המעטפת שלי יכולה להשתלב פה" . ואותו הדבר לגבי החיילים . צריך להביא את התרגולות לידי אוטומציה . דוגמא קטנה : תשאלו כל שריונר מה זה שבוע תרגולות . זה שבוע שבו שריונרים באימון שלהם עוברים על התרגולות הבסיסיות שהם חייבים לבצע באופן הכי אוטומטי שיש . זה שבוע "שלם" , כאשר הלמידה מתבצעת בעצלתיים (אם מישהו מכם עבר את זה לא מזמן , ורוצה למחות ולהגיד שזה ממש לא מתנהל בעצלתיים , אני אגיד לכם : אתם טועים בגדול !!!!! אין לכם מושג מה זה עבודה אינטנסיבית !!! )

פיתרון שלי : חזרה לשיגרת עבודת טירונות כמו שהיא הייתה נהוגה פעם . כאשר אני שירתתי כטכנאי בפלוגת הכשרות של שריונרים , במו עיני ראיתי את ההתדרדרות בין מחזור למחזור בצורת חינוך של השריונרים . כאשר בין כל מחזור למחזור הביאו עוד איסור מטורף כלשהוא , כבר אי אפשר היה להשוות בין מחזור מרץ 9 למרץ 1 – שני עולמות שונים .
להביא את החיילים לסף יכולתם פיזית בעבודה מאומצת . ולא על ידי עבודה פסוודו-מאומצת . לפני שחייל מגיע לסף פיזי , הוא בדרך כלל מגיע לסף פסיכולוגי – המוח שלו אומר די , כאשר אין זה נכון בכלל . לשבור את הסף הפסיכולוגי ואז להראות שאפשר לעבוד במוד יותר אינטנסיבי .

לשלב את כל התרגולות הבסיסיות בכל תרגיל שעושים (כמו למשל תרגולת חייל פצוע) , ויותר מפעם אחת . בצורה יותר אינטסיבית ממה שזה נעשה , בצורה עוקבת (שני תרגולות אחת אחרי השנייה , או אותה תרגולת מספר פעמיים אחת אחרי השנייה) , בצורה שמדמה באופן יותר מוחשי (ע"י אמצעים פירוטכניים , הדמיית פצועים באופן מוחשי וכדומה) , לא להרפות (אחת השיטות שאני זוכר שסיפרו לי מצבא האדום , היא שיטת העבודה הזאת של אי הרפייה ושיטת "הקומבואים" – תרגולות מסתעפות אחת מתוך השנייה , תרגולות שנולדות אחת מתוך השנייה ולוחצות אותך למצב לחץ יותר ויותר , כאשר לוחצים עליך לבצע את המשימה המוגדרת . וזאת בניגוד לשיטת עבודה שלנו , כששם בדרך כלל התרגולת מופיע בסוף התרגיל , כמו תרגולת פצועים ובגמר התרגולת גם נגמר התרגיל) .

תכנים נעלמים : בין כל מחזור ומחזור , ישנם תכנים שפשוט נעלמים (מפאת הזמן) . ישנם תכנים אחרים שמלמדים אותם רק בשביל לסמן V במחברת . זה לא הולך ככה , זה ביזבוז זמן . או שתחזירו את התכנים , או שתעשו רוויו איזה תכנים חשובים ותמדו אותם כמו שצריך .

הכנה פסיכולוגית : נושא שלדעתי הכי מפוספס . אינו קיים בכלל בצה"ל .כמו שכבר כתבתי למעלה , לוחם שלא היה במצב של החלפת מהלומות בכל הכוח , לא ידע מה לעשות ברחוב , עם כל ארסנל מכות שלו . חייל שהוא לא "מחושל" למראות של הקרב , יתנהג בהתאם לאופי המקורי שלו , מה שהוא הביא מהבית . כמו כמו שכתבתי למעלה , צה"ל לא מחנך חיילים . הוא מחנך אזרחים , שיש להם ידע איך להפעיל מערכות נשק . אם חייל מפחד , הוא יכנס למצב של שוק קרבי . תגובה הכי טבעית של המוח . המוח חושב שהוא עוזר לאותו בנאדם , אך בעצם הוא רק מפריע לו . במצב כזה , יחידה של חיילים תחת אש , כל אחד יתנהג אחרת , קוהרנציה (אחידות) של יחידה נעלמת , והכי גרוע , כאשר המפקד עצמו נכנס למצב של לחץ . ראיתי את זה קורה , וזה ממש לא מראה יפה . מפקד בלחץ זה מכפיל כוח , רק מכפיל לרעה . אחרי הכנה פסיכולוגית , יחידה של חיילים תחת אש תפעל פחות או יותר בטולרנס כלשהו של פאראמטרים ידועים – החיילים פחות או יותר יפעלו ביחד כיחידה , לפי התרגולת , כמו שצריך . כמובן , עדיין כל אחד יכול להכנס לשוק , אך הכנה פסיכולוגית מקטינה את ההסתברות של זה .

הנושא הוא נושא לפני עצמו , ואין מספיק שירות כדי שאני אכתוב פיתרון איך זה אמור להעשות . אני מעריך שאפשר למצוא בגוגל את הנושא אחרי חיפוש של :
psycological conditioning , Warrior spirit , תמצאו לבד .

חלק כבר כתבתי למעלה (הכנה תחת לחץ , עזרים פירוטכנים ) .

הפרדת מקצועיות ובטיחות :
נושא שאותי אישית הכי עיצבן . במקום להכניס את הנושא בטיחות תחת המקצועיות פרט , או מקצועיות יחידה , הנושא הופרד לשני קצוות של ספקטרום . כתוצאה מכך , פתרונות לבעיות בטיחות הם מגוכחים לגמרי , נכתבים רק כדי לחסות את התחת , ובסופו של דבר פשוט גורעים מיכולת להילחם . בסופו של דבר , חייל יצטרך בקרב לתת אש , כאשר נמצאים אנשים בקו הירי שלו (כאשר קו ירי אצלנו נמדד במחסניות בטיחות ... מה לעזאזל ?!?) . בסופו של דבר חייל יצטרך ללכת עם המחסנית בהכנס (שזה אגב המצב טבעי שנשק אמור להיות בו ב100 אחוז מצבאות עולם מתקדם) . עדיף ללמד את זה בצורה מבוקרת , להבין שהדברים האילו הם חלק ממקצועיות חילית , ולא לתת פיתרון גורף וטיפשי לגמרי .

חלק הארי מזה נובע מאינטיפאדה שקבעה רף כלשהו להכנת חיילים , וחוסר אכפתיות של אנשים שכן יכולים לשנות "לתקן את מה שאינו שבור" , ולא להתכונן למלחמה הבאה , אלא למלחמה הנוכחית .

זה מה שיש לי להגיד על הנושא של הכשרה . לצערי הרב כשאני קורה את זה , אני כבר מרגיש ששכחתי המון דברים שהיו לי טריאים בראש עד לא ממזמן . מחר אני אוסיף עוד דברים לנושא.

נערך לאחרונה ע"י JAVEHN בתאריך 22-08-2006 בשעה 20:35.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-08-2006, 21:37
  DJ ESH DJ ESH אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.09.04
תגובות:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "במה צריך להשתפר - דעתי אישית"

אני מתנצל מראש על הפרטנות שנתפסת אולי יותר מדי לכל דבר שכתבת, אבל כשמדובר בחי"ר אני מכיר את הנושא היטב ובצורה מעודכנת.

ציטוט:
אילו מפקדים לקראת סוף שרות ששלחו אותם לבסיסי טירונות כתפקיד אחרון

נכון בדרך כלל רק לגבי מפל"ג, ובחלק מהמקרים גם סמלים. לא מ"כים ובוודאי לא קצינים מכל דרג.

ציטוט:

אילו מפקדים גרועים ששלחו אותם רחוק ממבצעיות לבסיסי טירונות.

לא אוהב התנסחות גורפת, אבל זה לא נכון בכלל. במקרים רבים מ"כי טירונים יהיו בכוונה תחילה כאלה המיועדים למסלול מהיר לקצונה, וגם לגבי סמלים ורס"פ\סרס"פ המציאות היא בדרך כלל הפוכה: או שהם גדלו בבא"ח וחזרו לשם אחרי סמ"בים, או שהם היו כבר זמן רב בוותיקות וביקשו לצאת לבא"ח - ומקבלים תפקידים כאלה כסוג של צ'ופר. בגדול ניתן לומר שמעטים המקרים של חיילים שלא רצו לצאת מהגדוד והמג"ד הכריח אותם ללכת לבא"ח. מעבר לכך, יש חטיבות שהמגמה הרשמית והמוצהרת שלהם היא לשלוח לבא"ח מפקדים שנחשבים טובים יותר (או עם נתונים טובים יותר).

ציטוט:

אילו מפקדים ממבצעיות שבתור נטל או כדי להתקדם שלב , שולחים אותם לבסיסי טירונות וכל מה שעובר להם בראש זה לסיים את התפקיד מהר.

את החצי הראשון של המשפט התקשיתי להבין (הוא נראה לי כסותר את הקביעה הקודמת), אבל מכל מקום לקביעה ש"כל מה שיש להם בראש זה לסיים את התפקיד מהר" אין משמעות, כי התפקיד לא מתקצר משביזות.. מסלול זה מסלול, האורך הוא אותו אורך. אמנם נכון, אם זה מ.א. שמחכה לשחרור הוא עשוי שלא להשקיע בתפקיד, אבל זה נכון בכל מקום שחייל כזה יהיה. במקרים אחרים אין לכך משמעות, והשאלה היא האם יש מוטיבציה או לא, ללא קשר למועד סיום התפקיד.

ציטוט:

מפקדים רבות מפחדים ללכת מול הפקודים שלהם, לא רוצים ללכת מול הפקודים שלהם

לא הבנתי כיצד אתה גוזר את המסקנה הזאת מהקביעות הקודמות. אדרבה, זה נכון אם כבר בפלוגות הוותיקות, אבל מפקד שמפחד ללכת מול טירונים בני יומם? מופרך למדי. אם כבר, המערכת מגבילה אותו הרבה יותר ממה שהוא היה רוצה. "מכיר את החייל מהבית" - כמה זה קורה? לא רציני.

לגבי כל הסעיף הזה, של צורת ההכשרה - תלונות בנושא זה צריכות להיות מופנות לא אל המפקדים בשטח אלא הדרגים הבכירים יותר, שמקבלים את ההחלטות המשפיעות על צורת ההכשרה. השאלה האם, כיצד, באיזו מידה ובאיזו צורה צריך להביא למצבים קיצוניים פיזיים ונפשיים אינה נתונה לשיקול דעתו של המפקד הישיר בפלוגה, אלא של מפקד המחזור וצפונה. אין לזה שום קשר לרמת ואיכות המפקדים הזוטרים, כי מדובר בהחלטה 'אסטרטגית' שאינה נתונה בידיהם. (לעיון בנושא, ראה חוברת מז"י "המענה הפיקודי למצבי אי נכונות ורווחת הפרט", המציג את ההוראות הזרועיות בנושא משמעת וענישה)

באשכולות אחרים העלו (J-R ועוד) בעיות אחרות שאכן נוגעות לאיכות המפקדים, ובעיקר דובר על רמת ההדרכה והאימון, ופחות על אופיו ורוחו. אני סבור שהם מיצו את הנושא טוב יותר. נתת את הכותרת "מערך ההדרכה", אבל למעשה לא התייחסת כלל אל מערך זה.

אם אני מבין נכון את בעיה ב' שלך, אתה אומר שהאימונים הבסיסיים כלל אינם מדמים מצב אמת, ואין מספיק אימונים מגוונים יותר כמו ח"קים, דו"צ ופיינטבול. (אגב, מפקד ששופך על חייל מים במטווח עלול להישפט, אם החייל יהיה ראש בקיר). אני מסכים בנקודה זו, אבל הטענות שלך לא מספיק ממוקדות וחדות - אתה מתפזר בפיסקה אחת על מספר רב מדי של נושאים. (במשפט אחד אתה אומר שיש בעיה שמפקד לא חושב על התמונה הגדולה ועל המהלך הבא, ומייד אומר ש"אותו הדבר לגבי חיילים, צריך להביא את התרגולות לאוטומציה", שזה דבר והיפוכו. אמנם, אני מניח שהתכוונת לטכניקה הבסיסית ברמת כניסה למצב ואופן ירי וכדומה). הדבר מקשה על הבנת כוונתך ומגמותיך.

אגב, יש היגיון לתרגולת פצועים בסוף התרגיל, כי גם ברמת התו"ל קודם כובשים את היעד ורק אח"כ פונים לפינוי הפצועים. מה הבעיה?
עוד בשוליים, לגבי מחסנית בהכנס, ובכן - בפועל כשצריך הולכים עם מחסנית בהכנס, גם אם זה כל היום. יותר מכך, יש כבר הרבה זמן תוכניות לשנות את הנהלים בנושא הזה ולהפוך את מצב ה'הכנס' לסטנדרט - ודווקא בשל שיקולי בטיחות. אני מאמין שנכתב על זה בפורום בעבר.
ישן 22-08-2006, 21:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי DJ ESH שמתחילה ב "תגובות:"

ההבדל הוא בין הדרכות שריון לחי"ר.

אבל עדיין - מ"כים ומ"מים מועטים באמת מצליחים להכשיר חיילים כמו שצריך. אותם מפקדים צעירים מתגלחים על הזקן של הטירונים עם תוצאה מתאימה - רמת הההכשרה לא אחידה ונמוכה יחסית.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-08-2006, 21:53
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.03
אתה צודק במקצת
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי DJ ESH שמתחילה ב "תגובות:"

מה שאמרת מתאר את ההבדל בין הדרכות לחי"ר , והדרכות שריון . באמת הייתי צריך לכתוב על זה, הנושא בחי"ר שונה וטוב במקצת מאיכות מפקדים בשריון בהדרכות (כמובן , יש גם חברה טובים , אבל יוצא מן הכלל מלמד על הכלל) . בדיוק כמו שאמר ביטיס .
מה שיש לשריון לכפר על זה , זה משמעת יותר טובה .

בנושא פצועים (זאת רק דוגמא , נגזרת מנושא התרגולות) , את הפצועים לא מפנים ולא מחלצים עד לסיום כבישת היעד (טעות , שכמו שהבנתי עלתה בחייהם של המון חברה טובים בלבנון) . אבל - את הטיפול הראשוני עושים במקום תחת אש , ואף משפרים במקצת את הפצוע לאחר מחסה .

לגבי פיזור המחשבה שלי - אתה צודק בהחלט . לא הייתי כותב את זה לפני שנתיים כאשר הכל טרי ויושב בראש , הייתי הרבה יותר ממוקד בנקודות שלי .
ישן 23-08-2006, 15:41
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "אתה צודק במקצת"

אם יורשה לי למקד את הנושא :

1) הדרכות - נושא ההדרכה בצבא עובר "מהפכה" כל כמה שנים המצאת מוסדות כמו צפ"ה וכיוצ', חובת מינימום שעות שינה כשבאזרחות במצב אופטימלי אני לא ישן ככה, הפיכת נושא תרגול-חוזר למוקצה ועוד. אני מסכים מאד עם הצורך לקדם בצה"ל את נושא ההכשרות בצורה מקצועית הרבה יותר, להחתים לוחמים ותיקים קבע, ללמד אותם בסדנאות את נושא ההדרכה הנכונה ולבסוף התמקצעות חסרת פשרות עם מבחנים ותגמולים. דיברנו על זה הרבה בפורום, ובכל פעם שאני מגיע למילואים ואיזו ילדה מנסה להסביר לחבורת מילואימניקים על מ"ק 91 או מדריך מלא מעצמו מעביר מערך שיעור על נשק חדש בא לי לבכות.

2) הדרכות לסגל - גם פה אנחנו חוטאים ופושעים, אין בכלל הדרכות רציניות לסגל (מעבר לקצת בקק"צ) אין התמקצעות בנושא תו"ל אין משחקי מלחמה ברמה, וכתוצאה מזה מפקדים שוכחים או לא מכירים תרגולות בסיסיות.

3) הדרכה ע"י תרגול חוזר - אני מסכים ותומך בנושא תרגולות, הפיכת פרק הטירונות והאימון המתקדם למשהו שבסיומו יוצא חייל שמכיר בצורה מצויינת את התרגולות הנדרשות, כולל שילוב נושא משחקי מלחמה הכוללים דו"צ (והיעיל ביותר הוא פינטבול). כיום אנחנו שוב עוברים "מהפכה" בנושא כאשר הכוונה היא לשנות את מערך הטירונות כך שיבוטלו בסיסי ההדרכה והטירונות תהיה ביחידה עצמה - ועוד נראה לאן זה יקח אותנו.

4) הכנה פסיכולוגית - כבר כתבתי על כך בעבר, אין ספק שאחת הבעיות המהותיות במלחמה האחרונה, מעבר להססנות הדרג העליון ואי הכרת תו"ל, היתה הכנה נפשית לקויה של החיילים. פעם קראנו לזה "רצח בעיניים" היום זה נעלם, ברגע שיש פצוע בכוח הכל נעצר, אין יותר לוחמה אלא רק מחשבה איך לחלץ ומה עושים, וכתוצאה מזה נפגעים עוד ועוד לוחמים ולמעשה נעצרת תנופת ההסתערות והכוח לא מבצע את המשימה. פה צריך להכנס גוף מקצועי שיכין מערכת אימון מתאימה, קטונתי, אין ספק שיש לנו כאן בעיה.

עד כאן נושא הכנה והכשרה. נושאים אחרים אכתוב בהמשך (גם ככה כתבתי ארוך מדי).

ישן 23-08-2006, 16:09
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
מחדל ההדרכה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "במה צריך להשתפר - דעתי אישית"

אני מסכים בהחלט עם הקביעה הבסיסית שלך. מערך ההדרכה הצה"לי, ככלל, אכן לוקה בתחומים רבים.
בעיה נוספת היא נושא ה"חונכים" באימוני המילואים (כאשר יש אימונים...). לרוב, מדובר בקצינים חסרי מקצועיות ונסיון שהגיעו לתפקידם מתוקף העובדה שלא רצו אותם באף מקום אחר. במקרים מסוימים, החונכים הפריעו לאימון יותר משסייעו לו... אני לא אשכח איך, כמ"פ רובאית בגד' מילואים, קיבלתי חונך שסיים בה"ד 1 חודשיים לפני כן! מה, לעזאזל, היה הילדון הזה אמור ללמד אותי? אל תבינו לא נכון, אני לא בא אליו בטענות - אלא למי שהיא שהחליט שאלה הם המדריכים הראויים.
לו היה הדבר תלוי בי, הייתי הופך את תפקידי ההדרכה לגולת הכותרת - לא תפקיד שבו "קוברים" את מי שכבר לא מיועד לקידום, אלא "תפקיד רוחב" לקצינים מצטיינים בין תפקידים. אם נחזור לנושא של חונכי מילואים, הייתי רוצה לראות סמ"פ מצטיין, לפני תפקיד מ"פ, מקבל שנה בבא"פ כזה או אחר עם תנאים משופרים.

http://www.baking.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:07

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר